Een dag van ^Roomsche blijdschap Een dag van (Roomsehe glorie BLADZIJDE 1 Rede Mgr. Coppleters Rede van den Blsschop De grootsche Katholieken demonstratie Op het voorplein van den optocht ge schiedde uitstekend. Ook hier zorgde de po litie voor een goeden gang van zaken. De overbrenging der reliquie van St. Bavo Des morgens in de Kathedraal TWEEDE BLAD a DE KATHEDRAALFEESTEN een het Dankwoord Prof. Niekel. top van vele vruchten' der Het binnenkomen C. Katholiekendagen te Kunstenaars, R.K. van Thomas „Sanctus Augustinus”. JBL van „Koning David", De menschen massa. welke langs den weg. dien de optocht nam. stond, was overwel- 4 R.K. Fanfare „Artl et Rellgionl”; R.K. Harmonie ,jBt. Michaël”. ge en De organisaties in het bisdom stich ten ieder een altaar in de Kathe draal De mannelijke jeugd drage het Bavo-insfgne en voere de Bavo- viag. eerw. saan k-en diir heeft hij alleen het recht het Magisten- um. het Mimstenum en hei Regimen uit te oefenen, dat wil zeggen, dat het hem alleen toekomt, uit Christus’ naam te onderwijzen, te heiligen, te leiden. Daar heeft hij zijn altaar en in gansch het bisdom zullen er geene andere zijn dan die hij zelf heeft op gericht en niemand onzer. Dierbare Broe ders, zal ooit een altaar mogen beklimmen, tenzij hij eerst aan dat altaar en uit de handen van den Bisschop het priesterschap hebbe ontvangen. Mgr. J. D. J. Aengenent hield dan de volgende belangrijke rede: Beminde Diocesanen, Ket Is mij een buitengewone vreugde >soo- seove- st, dat voor ons Meermalen werden de woorden van Mgr. Aengenent beapplaudlseerd en wanneer hU het heeft over de organisaties van jongens en meisjes heffen de Graal-melsles een hoera aan, dat Mgr. werkelijk goed deed. Toen werden de mooie Bavo-vlaggen ont plooid. Het sterk bij het wit afstekende rood doet in de mannen- en jongensharten ont- br nden de begeerte, om zich spoedig met het insigne te tooien in lengte van dagen. De valk van Sint Bavo zette zich van toen af op ieders schouders neer. Toen professor A. J. Niekel als voorzitter van den Diocesanen Jeugdraad, aan wien Mgr. Aengenent de twee Bavo-vlaggen over gedragen had, deze met eenige woorden schonk aan het kerkbestuur van de Kathe draal, was het gejuich bijna zonder einde. De loggia werd daarna door allen verlaten. Even kwam de bouwheer der kerk, de neer Pierre Cuypers. van de loggia af zijn Indruk opnemen, door %llen met een hoera-geroep begroet. Hierna begon de reliquie-plechtigheid. Dat de groote optocht een succes zou blijken, was niet te betwijfelen, daarvoor was het enthousiasme reeds aanstonds na het bekend worden van de plannen te groot. Steeds weer kwamen nieuwe cijfers van het groote aantal deelnemers binnen. De eind uitkomst was tenslotte grandioos: 554 orga nisaties met c.a. 5000 deelneemsters en deel nemers trokken in den stoet mede. Zelden heeft men op ‘t Cavalerie-terreln te Haar lem goroter drukte gekend. Doch niet alleen in den omtrek van den verzamelplaats,maar in de geheele stad was 't te den. dat er iets bijzonders aan de hand was. Iets héél bij zonders. De Katholieken van liet bisdom Haarlem veroverden de bloemenstad en de vreemdeling, die de berichten In de kranten niet gevolgd had. wreef zich de oogen uit en Informeerde naïef: „Wat is hier in vre desnaam te doen?” Op het Cavalerie-terreln was de drukte onbeschrijfelijk. De kleurige vaandels van de talrijke corporaties staken boven alles uit en voor het overige wlemelde een zwarte massa menschen door elkaar. Het koper en nikkel van de muziekinstrumenten zorgden voor een fonkelen en schitteren. De algemeene leider en organisator, de heer P. J. M. van Teterlng zorgde kranig voor orde en regel onder de duizenden, ter wijl R. K. Verkenners de taak van politie en koerier overnamen. Klokslag half drie verliet No. 1 van den optocht: Parochiaal Kerkbestuur van de Kathedraal en het Comité van Katholieke Actie, voorafgegaan door de Kathedrale Harmonie „Koning David”, het terrein. Eerst langzaam, dan in vlugger tempo stelde de stoet zich op. Het is ondoenljjk om alle organisaties met naam en toenaam te ver melden Wij komen dan ook tot de volgende samenvatting: R.K. Oratorium Vereeniging Katholiek Amsterdam en Rotterdam; Comité van -K. A. te Beverwijk en Lut- jebroek; A R K A.; Apostolaat ter Zee, Amsterdam; Parochiale Armbesturen van verschillende plaatsen; Haarl. Processie naar Kevelaer; Ned. Centr. RK. Ver. tot Besch. van Meisjes; R.K. Ver. voor Blindenzorg; Talrijke Broederschappen, Maria-Congre- gaties, Mesjescongregatles en sportvereenl- glngen Gonzaga-vereeniging met afdeelin- gen te Adam; Land- en Tuinbouwers, HiUegom en Lan- geraar; Voor Eer en Deugd; E. H. B. O. te Amsterdam; H. Eli abeth’s-Vereeniging; Genootsch van barmh. tot begraven van R.K. Armen te Amsterdam; Ver. „Geloof en Wetenschap", Haarlem; Centraal Bestuur „De Graal”; Ver. voor Groote Gezinnen, Haarlem; Ver van Handels-, Kantoor- en De Pontificale Hoogmis werd door Z. D. H. Mgr. J D J Aengenent opgedragen om. namens het geheele Bisdom en in 't bijzon der uit naam van de Katholieken van Haarlem en de parochianen der Kathedraal, God te danken voor den overvloedigen Zegen, in de 35-jarlge bouwperiode op voor spraak van 8t. Bavo geschonken over het »erk en aan-al degenen, die daaraan hunne krachten wijdden. plaats te vinden was, zochten vooral de jon gere toeschcuwers een reschikten uitkijkpost. ZU, die het geluk hadden, langs den te volgen weg te wonen, hadden -weer anderen uitgenoodlgd met hen den stoet te zien voorbijtrekken, en zoo waren geen balkons, ramen en erkers onbezet met toeschouwers. Bij het mooie weer konden de ramen open gezet worden, zoodat deze menschen werkelijk eerste-rangsplaats hadden. Onder het Kruisweg-vladuct, waar heerlijk frlsch was, leek het een groote eon- versatlezaal, voordat en tijdens de stoet voor bij kwam. De muziek der niet te tellen corp sen kaatste hier als het ware met ontzet tend geweld tegen boven- en zijkanten, zoo dat hooren en zién soms verging. Ook op de NieuweGracht, zuidzijde, en op de Kruis- en Jansbrug hadden ontelbaren een mooie plaats veroverd. Zij, die het aar dige plan gemaakt hadden, het water als uitkijkpost te kiezen, haden In hun bootjes echter een mooie plaats. Plotseling kwamen de hooge kerkelijke en wereldlijke autoriteiten op het bordes van het Bisschoppelijk paleis! Wat ging opeens een begeestering door allen I Met luid hoera en handgeklap be groette men hen. Mgr. Aengenent. met zijn immer vriende- Hjken lach, en de andere bisschoppen en autoriteiten beantwoordden deze ware ovatie met een sierlijken wedergroet. Even voor drie uur kwam de kop van den stoet de Nieuwe Gracht op en langs het met tapijten versierde en door aan weerszijden opgestelde „Verkenners” opgelulsterde bor des. Het begeesterend mooie .JBavolled” schalde tusschen de boomenrijen en over den water spiegel heen en was voor den Bavo-blsscnop een plechtig begin van het defileeren. Mgr. Aengenent, te midden van den Com missaris der Koningin, mr. dr. A. Röell, en den burgemeester van Haarlem, den heer C. Maarschalk, met aan beide zijden den bls schop en wijbisschop van Gent, Mgr Honoré Coppleters en Mgr. Reggem. en verder de vicaris-generaal en protonotarius-apostolicus Mgr. M. P. J Möllmann. de Zeereerw heer P. C. van Kerckhove uit Gent, Mgr. J. J. van Noort, het hoogwaardig kathedraal kapittel en de secretarissen der bisschoppen volgden met groote belangstelling en vriendelijkheid den stoet. De vele fllmopnemers en persfotografen hadden hier verdienstelijk werk te verrichten en op trapleeren en andere hoogten kweten ze zich dapper van hun taak. De vaandels werden vtoor het bisschoppe lijk paleis ten groet zijwaarts gebogen, en de jeugd bracht tijdens net defileeren den fasclstengroet. Wat deed bet Mgr. Aengenent zichtbaar goed, onder de duizenden jongens en meisjes „zijn" Graal-melsjes te zien, de door hem gestichte organisatie voor de schoolvrije meisjes, welker tehuis in Scheveningen voor veertien dagen op zoo plechtige wijze door hem werd ingewijd en geopend. Het Graal- vaandelsaluut was hem voorzeker het-mooi ste moment van het defile. En dezen meisjes lagen nog de dankbaarheid en de vreugde op het gelaat, dat voor haar nu ook een organisatie gesticht was, waarin zij veilig voor God en godsdienst zijn. Vroolljk zongen zij daarom en hun wit, geel, paars, rood, blauw en zwart uniform maakte een echten hechte-eenheidsindruk Ruim een uur duurde het défilé, na afloop waarvan de monseigneurs, lulde toegejuicht door alle toeschouwers, per auto naar de Kathedraal gingen. Haarlem was gisteren vol van het Room ache feest. Nauwelijks hadden de kerkgangers tijd ge had zich, na de ochtendplechtlgheden wat te verkwikken, of velen hunner werden geroepen naar het cavalerieterreln. waat de optocht in elkaar werd gezet. Deze is in zjjn eenvoud en matiging een uiting geworden van waarachtige monumen taliteit. WU zagen den stoet defileeren voor het bisschoppelijk paleis, waar op het bordes Z. D. H. de bisschop van Haarlem, Z. Exc. de Commissaris der Koningin, de burgemeester van Haarlem, de Gentsche bisschoppen en het hoogwaardig kapittel hadden plaats ge nomen. Daar stapten langs hun bisschop de vergrijsden In de organisaties, die de hitte van den strijd hebben gedragen, de moetlljk- sten tijd hebben doorgeworsteld en den grondslag legden voor de toekomst; daar stapten ook. niet minder mooi en grootsch, de hoop der toekomst, de patronaatsjongens en patronaatsmeisjes. Wat een kracht I Wie wanhoopt nog aan onze toekomst als hij of aj die driehonderd Graalmeisjes heëft zien défileeren in haar kleurige pakjes, haar bis schop den Romelnschen groet brengend. Wat een vrije, onbevangen blik bij die toekomstige moeders! Daar liepen in den stoet ook pootige athleten, leden van tümvereenigingen. man nen van de marine en van het leger. Wat een leven ook bij die kleine fluitspelende turners. Hoe veelzijdig is ons Roomsche leven. Het passeerde daar de revuejong en oud. sociale vereenlglngen, charitatieve vereenlglngen. Wat ons opviel was het blijkbaar groote getal persoonlijke kennissen, die Mgr. in de organi saties bezit. Voor elke groep had Mgr. een vriendélijk woord en een beminlijken glim lach, maar zoo nu en dan kwam er een vreug detrek om zijn mond van bljjherkennen en soms werd het hem zelfs te machtig en riep Mgr. een zijner kennissen bij zijn naam. De optocht heeft een groot gedeelte den middag heel Haarlem vervuld. De muziek was niet van de lucht. En ge durende een dik uur heeft de stoet getrokken door geulen met aan weerszijden de dikke rijen belangstellenden? Indrukwekkend was daarna de manifestatie op het voorplein van de kathedraal! Een kleurrijk schouwspel, een prachtig élan. En wat een-trouw! Mgr. stond weer klaar met nieuwe plannen. Hij spoorde aan tot nieuwe daden van ge loofszin en saamhoorlgheld. Hij gaf een nieuw program en een wapenkreet voor zijn Jon gens: voortaan zijn zij Bavoknapen en Bavo- kaerels. En tenslotte de verbroedering met Gent, symbolisch uitgedrukt in de prachtige rellkwie-processle van palmen wulfende bruidjes, kloosterzusters, van koorknapen, van priesters, die H.H. D.DH.H. de bisschop pen van Gent afhaalden en naar de Haar- emsche kathedraal begeleidden. Namens de Katholieke jeugd dankte Prof. Niekel den Bisschop van Haarlem voor Zijn zorg steeds aan de jeugd gegeven. Ieder weet, dat Mgr. ontzaglijk veel voor de Jeugd doet en het was ook weer Mgr. die een reisje naar België maakte, om voor Zijn Jeugd iets blijvends te koopen. Van heQen af Is de mannelijke jeugd aan de kerk van het bisdom verbonden door St. Bavo en zij zal trachten de wenschen te verwezenlijken. St. Bavo-knapen en 8t. Bavo-kaerels zul len hun prlncipen uitdragen, overtuigd door het symbool van het volk. Daardoor zal de jeugd van dit bisdom veredeld worden. Spr. droeg dan de belde vlaggen over aan het kerkbestuur en aan de jeugdvereenlgln- gen van de Kathedraal. Gij volwassenen. Gij Bavokerels, weest heiligen en apostelen als Bavo weest inwen dige menschen, zooals hij, opdat ook Gij redders en weldoeners moget worden van Uw volk. Die twee zaken ook zijn onafscheid baar overvloedig genadeleven en vruchtbaar apostolaat. Sociale werkers zijn er noodig, leiders en redenaars, mannen om onze wer king te organiseeren, te richten en aan te wakkeren. Schrijvers en flink onderlegde denkers zijn allen onmisbaar, maar daar past een waarheid bij, die Uw symbool U luide toeroept Lijk de valk op Bavo’s vuist, slaat naar God Uw vleugelen uit 1 d.w.z. rekent op God door de genade 1 Een schrijver die bidt, een spreker en een werker, die op God betrouwt dat is de ware apostel hij alleen verricht zielenwerk en zulk apostolaat zal niet enkel uiterlijk succes, maar vooral diepgaanden invloed hebben. „Die met mij vereenigd blijft, zegt de Goddelijke Propagandist, hij alleen draagt vele vruchten” maar met Hem vereenigd zijn. Dierbare broeders, dat is niet enkel - de zonde vermijden, dat is te communie gaan. „Wie mijn Vleesch eet en mijn Bloed drinkt blijft in Mij en Ik in hem”. Een sociaal werker, een propagandist die niet te communie gaat is een apostel, die zijn eind doel niet zal bereiken. Zijn apostolaat is op zand gebouwd. Hij blijft hangen in de om wegen hij kan de maatschappij en de werk lieden helpen verrijken, hij zal ze niet helpen redeftn 1 Mogen dant Dierbare Broeders, door de genade onze zielen levende woningen worden van Christus heerlijke kathedralen, wier koepelende muren, in de klaarte van zijn rijkbrandende flambouw, fonkelen en glin steren als waren zij van robijnen en smaragd en ander edelsteenen hooge torens, die allen, zoo mannen als vrouwen en kinderen leiden en richten, witte bakens, virdragende vuurtorens, die de dwalende broeders den weg zullen wijzen naar de veilige heven. En zoo het waar is, dat Maria de over- brengster is van de genade van Jezus, zoo Maria is, zooals wij het werkelijk gelooven, de lieve Middelares van al de genaden, komt dan, Dierbare Broeders, onder haar invloed staan en tracht die innige vereeniging met Jezus te bewerken door Maria. Deze erkenning van Maria zal Jezus* genade, Jezus’ licht, Jezus’ kracht in U doen overvloeien, zij zal U helpen nederig en betrouwvol te bidden, U duurzamer en kal mer aan Jezus hechten en ten slotte U gron diger en geestelijker gelijkvormig doen woe den aan Hem. Zoo zal Jezus langs Maria’s Middelaar schap glorievol heerschen in U en rondom U en ook door U. Dit verleene ons Jezus Christus, Hij die leeft en heerscht met God den Vader, in de eenheid van den H. Geest, God in alle eeuwen der eeuwen. Zoo is de kathedraal in der waarheid de Moederkerk van alle diocesanen deze predikstoel, dat altaar zijn de bronnen van geestelijk leven, waaraan allen zich laven moeten en onze parochiekerken zijn niets anders dan ..filialen", dochters van de kathe draal, de diocesane Moederkerk. Dit is de groote hierarchische werkelijk heid die -wij bij dit heuglijk feest naar voren brengen en belijden. Dat is de troostende waarheid die orde brengt en rust en vrede. Dat plan der hiërarchie, schrijft Edward Poppe zaliger gedachtenis in zijn „Priester lijke onderhoudjes” is de redding der zielen -t is de hiërarchie die ons Rootnsch-Katho lieken onderscheidt van de anderen. Gratie is licht. De Bisschop krijgt het licht om ons voor te lichten en te richten. Menschelijker- wijze zelfs is de Bisschop gewoonlijk een der geleerdste priesters van het bisdom boven natuurlijk echter wordt alleen gekozen hij die .jrreprehensibilis” die onberispelijk is en aan dien gekozene en gewijde geeft de H. Geest licht en kracht. Mogen wij dan niet zeggen dat het goed is en ordelijk, nuttig en wijs te luisteren naar den Bisschop? De H. Hyronimus schreef: „Wees aan den Bisschop onderdanig en ontvang hem als den Vader van Uw ziel”. Laat ons dan niet een gewoon maar een hierarchisch geestelijk genadeleven in ons dragen en voeden. De hiërarchie is de lichtlijn die van de wereld naar God opgaat. Zij doortrekt heel Crhistus’ mystiek lichaam. Zij is de mystische hierarchische Crhistus zelfzij komt neer uit Christus langs onzen Vader den Bisschop, den Priester, waarin wij gelooven omdat hij priester is. In dat zienlijk verband met onze priesters ligt de redding van onze zielen. De Kathedraal wordt alzoo met ai haar dochter-parochiekerken van Uw bisdom „vere domus Dei et porta coeli” Gods huis waarin wij als koningskinderen leven en de Deur des Hemels, waarlangs wij eenmaal zullen binnengaan. Daar staan thans vóór ons op het altaar de relikwiëen van Uw glorierijken Patroon S.t Bavo heilige overblijfselen van denzelf- den grooten apostel werden eens van uit Gent in den lare 1500 naar hier overgebracht. De kanunniken der beide kapittels begroetten derhalve elkander als broeders en bleef Uwe stad de Gentsche St. Bavo daarvoor innig dankbaar vandaag worden hier, door de schikkingen van de Goddelijke Voorzienig heid, nogmaals door Gent andere relikwieën van den grooten heilige heengebracht en worden de vriendschapsbanden henmeed opgebouwd”. OU hebt Uw Kathedraal ge bouwd, mogen de zegeningen neervallen op Uw zonen en dochters en moge St. Baaf’s bescherming eeuwenlang op Uw volk rus ten. Éénheid Is er onder de Katholieken, één heid ook onder de Bisschoppen. Onze vriendschapsbetrekkingen zijn echter door de relikwie sterker gemaakt Moge de hemel- sche glorie er op blijven rusten. vele duizendtallen voor mjj te zien, i len. die mede vieren het heerlijke feesl van zulk een groote beteekenis bisdom Is. Ik zie voor mU vertegenwoordigers vereenlglngen in Noord-Holland, Zuid-Hol- land en Zeeland. Namens U allen, en Ik weet, dat Ik na mens U allen mag spreken, breng ik een woord van Innlgen dank aan God, die ons in staat stelde zulk een heerlijk kerkgebouw te stichten, den Moedertempel van het Haar lemsche bisdom. Al Is het waar, dat gij de zen tempel gebouwd hebt, de eer komt toch aan God toe. God heeft hem ons ge geven voor ons eeuwig heil. God heeft geen tempel noodig, in zijn oneindige majesteit. Wij hebben de kerken noodig en God stelt ons in staat ze te bouwen, opdat wij er rijke zegeningen zullen kunnen ontvangen. Aller eerst dus een woord van dlepgevoelden dank aan den oneindigen God. Op de tweede plaats breng ik namens U allen dank aan Z. D. H. Mgr. Coppleters bisschop van Gent, die door Zijn hooge te genwoordigheid bijzonderen luister aan onze feesten btjzet. De oude mlddeleeuwsche tra ditie. de vriendschap tusschen Haarlem en Gent is hersteld. Mgr. Coppleters heeft een reliek van St. Bavo in kostbaren schrijn medegebracht en deze zal altijd blijven rus ten In het parochle-altaar als herinnering aan de vriendschap, die de bisschop van dlgend. Waar maar eenlgszlns een booge Gent ons toedroeg. (Luk! anniane). Namens Van de loggia af. met een scheepsroeper In de hand of zich bedienend van de microfoon, voerde de plebaan der kathedraal, de Hoog- eerw heer L A. A. M. Westerwoudt, bekleed met hoog ornaat, het commando over allen. Op de „commandobrug” staande, gaf hij zijn bevelen en aanwijzingen, dikwijls van een tikje humor voorzien. Vooral zijn „boomen", eenige maanden ge leden door de Haarlemsche Katholieke Jeugd geplant, hadden zijn bijzondere zorg. „Niet in de boomen klimmen”, werd eenige malen met succes rondgebazulnd. Het schelpenpadje werd dikwijls te smal voor het plaatsnemen der - muziekkorpsen, omdat de vele kijkers te ver opdrongen. De „commandant” wist echter met een handlgen truc (aan de achterzijde zou men toch de rellquie-processle beter kunnen zien) velen naar achteren te verplaatsen. Dan kondigt hij de komst van het hooge drietal aan en als de monseigneurs te 4.20 uur de loggia betreden is heel het voorplein één juichzee, die bruist en kookt van aan hankelijkheid en liefde en als door de olie van het eerste woord van Mgr. Aengenent tot kalmte gedwongen wordt. Het kleurenvolle voor-aanzlcht van de kathedraal door de pauselijke en Nederland- sche vlaggen op de torens en de wapens van Haarlems bisschop en die van de Gentsche, alsmede door die van de stad Haarlem, de provincies Zuid-Holland en Zeeland en Ne derland, vermengd met het bisschoppelijke paars van hen op de loggia Is voor allen een heerlijk gezicht en het luisteren naar de woorden van de onderscheidene sprekers een pleizier, daar alles door de luidsprekers overal op het voorplein vxstaanbaar Is. Na aankomst en opstelling van den fees- telljken stoet met vaandels en banieren op het voorplein der Kathedraal, spraken Monseigneur Coppleters en Monseigneur Aengenent, met behulp van luidsprekers, vanaf de Loggia de verzamelde menigte toe. Hierna werd door alle aanwezigen, met be geleiding van een tiental Harmonie- en Fanfarecorpsen, gezongen het lied ..Room sche Blijdschap”. Dan trok de Harmonie der Kathedrale parochie „Koning David”, het plein rond onder het spelen van de ..Marche Saint Bavon” van D Bauwens. Nu stelde de Bisschop van Haarlem met den Hoogeerwaarden Plebaan der Kathe draal zich op voor den hoofdingang der kerk, terwijl een kleurige stoet van zusters en bruidjes, koorknapen en misdienaars te voorschijn trad, die de bisschop van Haar lem uitzond om de nieuwe reliquie, gebracht door de beide Gentsche bisschoppen, in te halen. In den tuin van de Pastorie, omniddellljk naast de Kathedraal, stonden Mgr. Copple ters en Mgr. v. Rechem opgesteld. De heeren kerkmeesters van de Kathe draal droegen een keurig versierde baar, waarop de reliquien rustten. Een dertigtal bruidjes omringden het ge heel. De groote Processie, uitgezonden door Mgr. Aengenent, trok nu deze kleinere te gemoet in den tuin. De Gentsche Processie sloot zich hU de Haarlemsche aan en ge zamenlijk trokken zU, onder het gezang van koorknapen en voorafgegaan door bloe men strooiende bruidjes, het groote voor plein der Kathedraal rond. De Bisschop van Haarlem ontving daarna de Processie aan zijn Kathedraal. Tijdens de Processie werden door een deel van het Knapenkoor der Kathedraal zongen de Hymnen „Bavonem merltis” „Iste Confessor”. De geloovigen konden zloh dan een plaats kiezen in de Kathedraal. De stoelen waren verwUderd. zoodat allen de plechtigheid staande bijwoonden. De Zeereerw heer C. van Kerckhove, Diocesane Bestuurder der Maatschappelijke Werken te Gent hield nu de volgende toe spraak: Monseigneur, een relikwie beide Uwe Hoogwaardigheid het groote werk en smeek ik den zegen des Heeren en de bescherming van 8t. Bavo af over Haarlem en Gent. Meer dan vier eeuwen geleden, in het jaar 1500. toen er nog geen 8t. Baafsparo- chle was In Gent, maar de aloude Abdij van St. Baafs nog In haar vollen bloei en in haar rijke pracht aan samenvloeiing van Schelde en Lele prijkte, schonk de toenma lige Abt van 8t. Baafs, Raphael de Merca- tel, een groote relikwie aan de St. Bavo- kerk van Haarlem. Reden daartoe was de godsvrucht tot St. Bavo, die sedert eeuwen van Gent uit tot in Haarlem doordrongen was. Nog bestaat er in belde diocesen die oude godsvrucht tot den patroon der Kathedra len. En daar de Kathedraal van Haarlem geen relikwie meer bezat deze In 1500 ge schonken relikwie was In droeve tijden ver dwenen achtte ik het mij een ware plicht met eene andere relikwie te komen en aan de nieuwe Kathedraal een overblijfsel, hoe klein net ook zij, van haar patroonheilige te schenken. Deze relikwie Is aan Uwe Hoogwaardig heid en aan de geloovigen van Uw Bisdom geschonken uit ganscher harte. Moge zU hier in Uwe heerlijke Kathedraal eeuwen en eeuwen lang vereerd worden door Immer talrüker geloovigen. Zijn de heiligen onze beschermers en voorsprekers, God alleen Is de gever van al le goed. En de Voorzienigheid is mild ge weest voor het Diocees Haarlem. Het Is mU een groote vreugde Uw werk voltooid te zien. De oogst wordt thans in gehaald. Nu zullen millloenen Katholieken In Uwe Kathedraal de HH. Sacramenten ont vangen. Een Kathedraal Is een huls van God. de deur des Hemels, ik zou zeggen, het station voor den Hemel. Uw Bisschop heeft zooeven zijn plannen ontvouwd en U gezegd, op welke wijze U zich onder de schutse van St. Bavo kunt scharen. GU hebt een schitterend werk ver richt, en WU, die vele kerken moeten wij den. begrijpen zoo goed het woord uit de liturgie; „Gezegend zijn zU, die U hebben Dan trad Z. D. H. Mgr. H. Coppleters voor de microfoon. al mijne diocesanen breng ik Mgr. hartelijk dank. Ook waardeeren wij het ten zeerste, dat Z. D. H. Mgr. van Rechem. wijbisschop van Gent onze kathedraalfeesten heeft willen opluisteren door ZUn tegenwoordigheid. En dank Ik uit den grond van mUn hart U allen, omdat gij In zoovele duizendtallen zijt opgekomen om met Uwen bisschop feest te vieren. Daaruit spreekt de eenheidsge dachte van den bisschop met zijn volk! Twee jaar sta ik thafis aan het hoofd van dit bisdom en overal waar Ik ben gekomen, werd Ik diep In mUn ziel getroffen door Uwe aanhankelUkheid aan Uwen bisschop en thans spreekt weer uit die geweldige op komst Uw medeleven en het begrijpen van de eenheidsgedachte Eenheid geeft kracht, eenheid Is het bolwerk, waar alles mee staat of gaat. Daarvoor nogmaals mUn Innigsten dank. Ik wil U slechts dezen wenk geven: moge de eenheidsgedachte tusschen bisschop en volk In de toekomst nog groeien Kti moge deze worden omgezet tn blijvende da den. En dan bedoel Ik voornamelijk twee zaken: Het zou zeer schoon zijn. Indien de diocesane organisaties de gelegenheid zouden hebben over te gaan tot het stichten van een altaar van hun organisatie in deze Kathedraal. De Kathedraal is weliswaar uit wendig voltooid, doch behoeft van binnen nog veel schoone zaken. Wanneer deze ge dachte verwezenlijkt zou kunnen worden herwonnen we een vrome gewoonte uit de middeleeuwen, toen de gilden hun eigen al taar in de kerk hadden. Reeds enkele vereenlglngen zijn daar toe overgegaan, o.a. de Hanze en het Kerstmls- gllde, terwijl de St. Vlncentiusvereeniging doende Is. Wanneer de vereenlglngen deze gedachte willen ovemetnen, Is de eenheid opnieuw versterkt. Maar ook een tweede blUvende daad zou mU bUzonder aangenaam zijn. Onze Jeugd, onze mannelUke jeugd, die zich voor een groot gedeelte In Jeugdorganisaties heeft ver eenigd. organisaties die steeds sterker wor den. drage en blijve dragen het Bavo-lnsigne en voere de Bavo-vlag. Als zU dat overal doen is een prachtige eenheid gevormd tus schen bisschop. patroon St. Bavo en het toekomstige geslacht. En deze eenheid zal tn de toekomst de schoonsten vruchten dragen. De meisjes hebben op dit oogenbllk de Graal- vlag als toekomstvlag, de jongens krijgen bij dezen de Bavo-EenheidsvlagEr is een vlag voor de jeugd tot het zeventiende Jaar. Daarop staat een valk rustende op de vuist van zijn meester. Dit symbool Is juist, omdat de jongens tot 17 jaar nog niet in actie zijn nog niet de wijde wereld zUn ingegaan, nog rusten. Maar de tweede vlag, voor de jeugd boven het zeventiende jaar is gesierd door een vliegenden valk, omdat zij in volle actie Is en In het volle leven staat. Sint Bavo droeg dien valk altijd omdat hij edelman was. moge de mannelijke jeugd daarin een zinnebeeld zien Aan mijn Bavo-knapen en aan mijn Bavo- kaerels schenk Ik deze vlaggen om de een heidsgedachte tot haar recht te laten komen. De voorzitter van den Diocesanen Jeugd raad Prof. Niekel, zal deze vlaggen In ont vangst nemen en voor de verspreiding zorg dragen. Ziedaar, wat Ik te zeggen heb op dezen schoonen feestdag. Moge Gods zegen rusten op Uw voorne mens om deze blijvende daden te stellen, opdat onder de schutse van Sint Bavo een heerlijke toekomst voor ons diocees is weg gelegd. M. v. d. Tuun en Th. W. Pichot. secretarissen van het bisdom, den Zeer- heer C. van Kerckhove, dloce- bestuurder van MaatschappelUke Wer- in het Bisdom van Gent; Op de eere tribune, waartoe het Hibé In de kathe draal was Ingericht merkte wU de vol gende wereldlijke autoriteiten op: aller eerst Z. Exc. Jhr. Mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Holland den heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, het Katholieke lid van Ged. Staten van Noord-Holland. dat te Haarlem woont Mr. J. B Bomans, de te Haarlem of onmlddelUke omgeving wonende leden van de Eerste Kamer der Staten-Ge- neraal Mr. J. N. J. E. Heerkens ThUssen. Prof. dr. A. M. A. A. Steger, en J. H. Hen drix, het lid der Tweede Kamer A. J. Loer akker. Mr. J. Gerrltsz en W. Roodenburg, wethouders van Haarlem, den heer A. J. de Bordes, waarn. directeur van O. W. te Haarlem, Ir. Jos. Th. J. Cuüpers. Pierre CuUpers, mevr. D. Cu Ij pers. geb. Povel. be stuursleden van het Katholiek comité van Actie te Haarlem, deputaties van katholiek Amsterdam, katholiek den Haag en katho liek Rotterdam. De aannemers G. Metselaar en Zonen, den hoofdopzichter den heer J. Stevens, familieleden van Mgr. Aengenent enz. Gij rijt hier, bij deze plechtige feest viering, vergaderd om, op de eerste plaats. Uw hulde te brengen van liefde en dank aan den God onzer tabernakelen, die Zijn woning onder U heeft willen vestigen en daartoe deze heerlijke kathedraal in een glanzende aureool van kunst en liefde heeft laten voltrekken. Het is een prachtig tafereel, dat wij hier onder de oogen hebben en het vervult onze ziel met een onuitsprekelijke vreugde. Het is werkelijk het „beata pacis visio” van den lofzang „een zalig visioen van vrede Uit alle hoeken van Uw schoon bisdom zie ik U hier in de Moederkerk samengestroomd en met Uw kleurrijke vaandels geschaard rondom het altaar in vereeniging met Uw bisschop. Uw geestelijken Vader. O beseft Gij wel. Dierbare Geloovigen, hoe Gij hier thans een tastbare uiting geeft van het katholieke gemeenschapsleven, hoe gij hier openlijk belijdt het troostend ge loofspunt van de gemeenschap der Heiligen en luide verkondigt de reddende gedachte van de katholieke hiërarchie I. Laat ons eens wel doorgronden, bij deze grootsche plechtigheid, de hooge be teekenis van een kathedraal en haar Bis schop, want deze beide begrippen zijn onafscheidbaar met elkander verbonden, zij zijn de grondslag van den vrede, van de orde, van de rust. Veel onzer brave menschen beelden zich niet goed in wat een Bisschop' onder het Christen Volk is, en welke plaats hij in hun leven inneemt. Ze meenen maar al te opper vlakkig dat de Bisschop iemand is die in 't purper gekleed gaat, een mijter draagt, een gouden borstkruis en staf en die in een paleis woont en de groote godsdienstige plechtigheden met zijn aanwezigheid op luistert. Voorzeker de Bisschop is dat alles maar hoevelen weten er en bedenken dat de Bis schop onder ons de eenige geestelijke Vader is, de eenige Herder, de eenige Opperpriester van de groote diocesane familie Hoevelen weten er dat Hij is de bron van alle geestelijk leven onder ons en de schakel, die ons. langs den Paus van Rome, rechts- streeks aan Jezus Christus verbindt? Al de geestelijke macht en lurisdictie. die aan de priesters is verleend, al de genaden der sacramenten die ons voortdurend toe komen in Doopsel. Comrtfunie, Biecht, H. Oliesel. Huwelijk, enz..... alle bovennatuurlijke hulp en weldaad, ’t komt ons alles van en langs den Bisschop. Al wat de priesters zijn ca kunnen, zij zijn en kunnen het alleen R.K. Ver van W inkelbedlenden Ver. Diocesane Haarlem; Mariabond Genootschap Haarlem; R.K Onderafflclersbond ,JSt. Martinus”; R.K. Milltairen-Vereenlging; R.K Ver. Hoofden van R.K. Scholen; R.K. Bond van Overheidspersoneel „Sint Paulus"; Dekenale Jeugdraad van Amsterdam; Stichting „K RO.’’, Amsterdam; R.K. Radlo-Ver.. H.'lem; Ned. Roonvche Reisvereeniging; R.K. Studentenver. Aqulna's”, Amsterdam; R.K. Studentenver. Lelden; Bond van Technici; Ver. „De Katnolleke Verkenners”; Alg. R.K. Werkgeversvereenlglng; Katholieke Jonge Werkgeversver. Dloc Federatie van het „Wlt-Gele Kruis”; Uit vele plaatsen van het bisdom: Derde Orde; Vereeniging H. Familie; 8t. Franclscus Liefdewerk; St. Franciscus Romans; R.K. Ver. van Handelsreizlgers „8t. Ckirls- toffel”; St. Josephgezellenvereenlglng met onder afdelingen: Par. Kerkbesturen; R.K Kiesvereenlglngen; Maria-vereenlglngen R.K Vereeniging „De Hanse” in het bis dom Haarlem met vele onderafdeellngen: Ned. RK. Ver. v. Marinepersoneel „St. Chrlstophorus” R.K. Onderwljzersvereeniglngen; Jongens-petronaten Meisjes-patronaten R.K. Propaganda-clubs; Genootschap van den Stillen Omgang; R.K. Volksbond met vele afdeellngen en onderaf deellngen R.K. Vrouwenbond; R.K. Zangkoren; Het Kruisverbond. Muziek vereenlglngen: Kathedrale Harmonie Haarlem; Harmonie ,J3t. Caecllia", Loosdulnen; Harmonie St. Josephsgezellenver. I Am sterdam; R.K. Muziekver. „St. Louis”, Alkmaar; RK. Harmonie „Utlle Duld", Haarlem; „De Spaarnebazuln”; R.K. Mondharmonlcaclub „Dtndua"; RK Harmonie „St. Franciscus", Delft; R.K. Harmonie „St. Matthias”, Warmond; R.K" Harmonie „St. Caecllia”, Nieuwen- dam; R.K Harmonie „St. Caecllia", Haarlem; R.K. Harmonie „Euphonla”. Bloemen- daal; Monseigneur Dierbare geloovigen van het Diocees Haarlem. Bij de plechtige viering van de voltooiing van de Kathedrale Kerk te Haarlem heeft de Belgische Bisschop van Gent de groote eer en het innig genoegen, bescheiden, maar handelend op te mogen treden en In uwe rechtmatige vreugde te mogen doelen. Die eer heeft HU te danken aan eeuwenoude en nooit volledig afgebroken vriendschappelijke betrekkingen die bestonden en bestaan tus schen Haarlem en Gent tusschen die twee Kathedralen en Kapittels de eenige uit heel de Katholieke wereld die St. Bavo van den Paus kregen als Patroon en be schermer. Ik kom U, brengen van den H. Patroon onzer Kathedralen, met dank Ik God voor de voltooiing van door den Bisschop. Al wat de geloovige» hebben en ontvangen, ze hebben en ontvan gen het alleen van de priesters door den Bisschop. Zoo staat de Bisschop tusschen ons als de apostel der eerste tijden met de zelfde volheid van het priesterschap en dezelfde macht die hij destijds rechtstreeka van Crhistus, den eeuwigen opperpriester ontving. Welnu, Dierbare Geloovigen, de huiselijke haard van deze groote diocesane familie, de tastbare uitdrukking van die eenheid, waarvan de Bisschop het princiep is en de ziel, dat is Uw kathedraal. Daar heeft Bisschop zijn zetel zijn cathedra en daar is er maar één in gansch het Bisdom, Kathedraal was geheel gevuld met belangstellenden. Op het hoogkoor werden om opgemerkt: de Hoogeerw Heeren Mgr. M. P. J Möllmann. vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschöp van Haarlem, Mgr. H. J. M. Task In. proost van het Kathedraal Kapittel. M. W. A. WUtenburg, regent van het Seminarie Hageveld. Dr Th. M. Vla ming. offlciaal van het Bisdom. J. G. van HeeswUk, deken van Rotterdam. H A. Th. van Dam. deken van 's-Gravenhage, Mgr. G. C. van Noort, deken van Amsterdam. L. A. A. M Westerwoudt, deken van Haarlem en plebaan, en leden van het Kathedraal Ka pittel; de eere-kanunniken H. J. van de Ven en W. F. H. Jan sen. belden uit Den Haag; Prof. Beysens en Mgr. Holiërhoek van Am sterdam. de professoren van Warmond en Hageveld rector M. A. Thompson van Voor schoten, rector Meuffels, de pastoors en rec toren benevens vele kapelaans der stad Haarlem en omgeving; de Zeererw. heeren J. M. v. d. TuUn van het C. van „Vere non est hie alind nisi domus Dei et porta Coeli. In der waarheid deze plaats is het Huis van God en de Deur des Hemels.” Om half elf betrad de Bisschop, bekleed met de Pontificale Gewaden, vanuit de BisschoppelUke Sacristie het Hoogkoor der Kathedraal, waar de Voorgebeden der WU- ding werden verricht. Onder het lulden der klokken begaf zich de Bisschop voorafge gaan door de Assistenten en het Hoogwaar dig Kapittel en begeleid door Hunne Door luchtige Hoogwaardigheden Mgr. H. Cop pleters en Mgr E. van Rechem, resp. Bis schop en Wijbisschop van Gent, naar het voorplein der Kathedraal. Hier geschiedde de eigenlUke Wijding van den Voorbouw met de beide Hoofdtorens, waarmede de bouw van Haarlems Kathe draal werd voltooid. Deze Wijding bestond Uit de zegening van het metselwerk en van het steenen Kruis, dat, ter blUvende herinnering aan deze plechtigheid, terstond na de WUdlng boven den hoofdingang werd bevestigd De burgerlijke autoriteiten, alsmede de bouwmeester der Kathedraal met zUn hel pers. werden door het Kerkbestuur naar de plaats der wUdlngsplechtlgheld geleid; na de WUdlng begaven zU zich naar de voor hen gereserveerde plaatsen op de eere- tribune. Zeer vele Katholieken waren van deze plechtigheid getuige. Zoodra de WUdlngsplechtlgheden waren geëindigd trokken Hunne Doorluchtige Hoogwaardigheden met gevolg In plechtlgen «toet de Kathedraal binnen Tijdens deze Intrede werd door het Kathedrale Zangkoor uitgevoerd „Sacerdos et Pontifex" van J. Schouten. Mgr. werd als volgt geassisteerd: Presbyter-asslstens: Mgr. M p. J. MSH- tnann, vicaris-generaal van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem; troondlakensde hoogeerw. heeren M W. WUtenburg, regent van het seminarie Hageveld en J G. van HeeswUk, deken van Rotterdam; diaken de weleerw. heer P. Bottelier, professor te Heemstede; subdiaken: de weleerw. heer G. Keizer, kapelaan van de parochie; ceremo- niarll: de weleerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot. De overige functies wer den vervuld door theologanten van War mond Het Zangkoor voerde uit de vierstemmige Mis voor gemengd koor van L. Perosi. Ter- wUl Monseigneur zich, na den plechtlgen Blsschoppelüken Zegen aan he einde der Heilige Mis, van de Pontificale Gewaden ontdeed, werd door het koor gezongen „Ju bilate Deo” van Orlando Lassus. Met den solemneelen uittocht van de Bis schoppen en hun gevolg waren de ochtend plechtlgheden geëindigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12