F I HE STER TABAK MAAKT VRIENDEN STER-TABAK Burgerlijke Stand van Alkmaar I OFFICIEELS MEDEDEELINGEN Een navolgenswaardig voorbeeld I Vertrokken personen De feestavond Bureau voor Medische Sportkeuring Bouw opgedragen Personalia Gezondheidscommissie te Alkmaar STADSNIEUWS R. K. Vrouwenbond PROVINCIAAL NIEUWS R.K. Kerk te Breezand Gevonden voorwerpen en dieren Mond- en Klauwzeer BERGEN Binnenbrandje Prijsuitreiking Burgerwacht OUDORP De concerten van het Stedelijk - Muziekcorps Gemeentelijke Dienst der Werkloos heidsverzekering en Arbeidsbemid deling Districts-Abreidsbeurs i winkeljuffrouw. winkelbediende. van onder Hazemaker Spr. zou eveneens De aanbesteding STATUTEN. „Neen,” Ni A 1 Door een 12-tal veehouders tn deze ge meente is aangifte gedaan van gevallen van mond en klauwzeer onder hun vee. Laagste inschrljfster was en Aannemersbedrijf vb. De Staatscourant bevat de statuten van de RK. Kruideniers-Inkoopvereenigtng ,£t. Nioolaas", gevestigd alhier. AANVULLEND KEKKBERICHT ST. JOZEF Dinsdag te half 10 Veni Creator en ge zongen Huwelijksmis. 3 8i 18 1 mi Or scl be all 1W toi ,.L blf hé wa 1 m bel fa* vei du scl scl nu ecl tre pn rü< gCï eei rej pis api ma spi en fra te ka 1 óe vai gei dui dei tril hei de ree u aa koi len Je vai hui lee ,.bl set 1 vo< Si)i do< vo< boi 7 1 toe rer du: en wei g« bt) I ZOT rot we 0V( noi I gel aut soli vrij der om ten «ge fab I ■tir sta fas uit sch ink arr pla kin me ove ove ww kor -Ma war aar kei 1 one dat sok ops stol kee rig bli« mo wai get wei ner not nel de ner I kee En resi stei een VOO kaï om gez vie I alsi wa der na: len ste de ’nd van 913 en van igs van 9i uur. Voor uur en gaf spr. het woord aan kapitein Hazemaker, toegevoegd officier van den In specteur der Burgerwachten, voor het utt- Dinsdag 29 Juli om kwart na S aal er een H. Mis gelezen worden voor Anna Beken Bakkum als lid van den R. K. Vrouwen bond, in de St. Dominicuskerk en Vrijdag 8 Augustus te 8 uur voor Anna Ranzijn Stam in de St. Launentiuskerk. als lid van den R. K. Vrouwenbond medailles, werpen. Kapitein Hazemaker vestigde hierna de aandacht van de aanwezigen op de door hen tijdens de wedstrijden gemaakte fouten. De voorzitter sloot hierna onder dank deze bijeenkomst, waarbij hij tevens herinnerde aan de op 13, 14 en 15 September te Amster dam te houden Provinciale wedstrijden. reiken der prijzen, hetgeen op de hem eigen en prettige wijze werd gedaan. Vor de namen der prijswinnaars verwijzen wij naar ons nh, naar electricien. Oudorp; Voor het gehouden examen van de Kon. Ned. Toonk. Vereeniging te 's-Oravenhage slaagden voor het theoretisch gedeelte piano I.o. mej. S. H. Kamper en de heer Joh. W. Th. van Engelen alhier. Door het omvallen van een flesch benzine die met een theelichtje in aanraking kwam, ontstond gisterenmiddag om plm. 12 uur een binnenbrandje bij H. J. Z. Ropjeskuil. De politie, die werd gewaarschuwd en met een Total-apparaat spoedig ter plaatse ver scheen. behoefte niet handelend op te treden, daar het vuur door de bewoners reeds met zand en water was gebluscht. Enkele vloermatten verbrandden. De schade was gering. 993-65. trpleeg- dat sedert de ingebruikneming van het nieu we 1. behoeftige p. dag, doch f Armbestuur Dienstplicht Bij beschikking van dei Minister van Defensie d.d. 19 Juli I.I., is aan H. H. de Jong, alhier, dienstplichtige der lichting 1929, met ingang van 16 Ocotber a.s. voorgoed vrijstelling van den dienst verleend. Het is 31 jaar geleden, dat door de fa. A. Meiboom. Oudegracht, alhier, een werk- looze in dienst werd genomen. Al dien tijd is de man, de thans 72-jarige W. Rooden- burg. bfj de fa. Meiboom in dienst geweest. A.s. Zaterdag wordt de oude man 73 jaar, een leeftijd, waarop ook zoo iemand wel eens van zjjn „Otium cum dignitate" mag gaan genieten. Zonder dat er ook maar ooit één cent voor pensioenverzekerlng is betaald, krijgt de man thans eervol ontslag uit zijn dienst en het genot van penslcfen. Waar dit het derde dergelijke geval bjj de fa. Meiboom is, meenden wij goed te doen op deze manier anderen op dit navolgens waardig voorbeeld te moeten wijzen. U. Wijnja. n.h., Nleuwesloot 57 naar Wlerlngerwaard;' H. C. Wejjling. rk., zonder beroep, van Oude gracht 114 naar Amsterdam; J. de Haas en gezin, nh.. los arbeider, van dnoortirug naar Oudorp; P. Zendveld en pezün. rJt., petro leumventer. van Marienlaantje 2 naar Hel- loo; J. W Dokter en gezin, n.h. en r.k., ex- pedltieknecht. van Boomkampstraat 9 naar Amsterdam; Wed. H van Zon en kinderen, nh.. van Tuinstraat 41 raar Rotterdam; C. HUlser r.k., dienstbode, ven Etnmastraat 47. naar Dultschland; M. J. J. van der Linden, timmerman, van Verdronkenoord 12 Amsterdam; D. Binnenwijzend, nh.. van Gashouderstraat 23 naar H Bergkamp, nh.. metaalslljper. van Oudegracht 214, naar Heil00; N. de Boe ren en gezin, dg., metselaar, van Rltse- voort 25 naar Oudor; H. J .Opdenkamp en zoon, geen, zonder beroet), van Bloemstraat 19 naar Amsterdam; J. Baltker. gk., reizi ger, van Bloemstraat 19 naar Amsterdam; H. Janssens, r.k„ buffetjuffr.. van Nieuwe- sloöt 47 naan Zand voort. C. Birekoven, rJt-, dienstbode, van Houtweg 15 naar Den Hel der; P. L. Krugers, geen. Bankwerker, van St. Annastraat 28 naar Texel; G. de Wit- Kaagman. geen, van Akeralaan 29 naar Den Helder; A. van Dalen, nh.. kantoorbedlede, van Paternosterstraat 4a naar Utrecht; J. Konlng. nJ)., dienstbode, van Langestraat 64 naar De Rijp; J. J. van Hage. r.k., slager, van Hooftstraat 33 naar Rhoon; N M. Beemster. r.k„ autogeen laascher. van Elke- lenbergstraat 58 naar Zaandam; J. K. Mun- scher, eJ., meubelmaker, van Molenbuurt 23 naar Amsterdam; Wed. A. Strijk, nh., zon der beroep, van Nleuwpoortslaan 93 naar Den Helder; K. en P. Roedema. nh.. van Magdalenenstraat 18 naar Wormerveer; A. en H. Roedema. nh., vfti Magdalenenstraat 18 naar Zaandam; L. Torenbeek en echtge noot*. geen en dg. polttie-agent, van Laat 67a naar 's-Gravenhage; J. Gelmers en ge zin, n.h., sigarenmaker, van Boomkampstr. 22 naar Hoorn; N. A. Plalzier. hdld.. scheepsbouwer, van Laat 161a naar Harlin gen. Burgemeester en Wethouders hebben den bouw van de school voor voorbereidend lager onderwijs nabij de Lindenlaan opgedragen aan de heeren P. Scheepbouwer te Hens- broek en W. Glltjes te Broek op Langendijk en den bouw van een dergelljke school bij het Overdlepad aan de firma Schaaf en Stegerhoek, alhier. Door den architect H. P. J. de Vries te Rotterdam is onderhands aanbesteed het bouwen van een R.K. Kerk met Pastorie te Breezand (NJL) de N.V. Bouw- Gebr. Kwaaltaal te Rotterdam voor de som van 117.200. Te Amsterdam zijn geslaagd voor het examen nuttige handwerken de dames A. M. Merkx en M. Babb, beiden alhier. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat van .5 Augustus tot 20 Augustus as. voor een ieder ter gemeente-secretarie ter inzage zjjn ne- dergelegd 7 ontwerp- roollijnbeslulten. be trekking hebbende op de vaststelling van - rooilijnen voor de geprojecteerde verbin dingsstraat tusschen de Nassaulaan en het Ritsevoort, voor het Zevenhuizen, de Gast huisstraat en het Waaigat, voor de Dubbele- buurt, het Kerkplein en de Paternoster straat, voor de Lindenlaan en het Vame- broek. voor de Koomlaan en den Kennemer- singel, voor de geprojecteerde straten tus schen het Nassauplein, de Lindenlaan en den Kennemersingel en voor de Drulyenlaan en de Spoorstraat. Bezwaren tegen deze ontwerp-besluiten kunnen door belanghebbenden schriftelijk worden ingediend vóór 27 Augustus as. Alkmaar, 28 Juli 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, burgemeester. R. VEENDORP, loco-secretarls. Levens- en Genotmiddelen. Gebruiks artikelen. De directeur van het gemeenteslachthuis, tevens hoofd van den keuringsdienst van vee en vleesch voor Alkmaar en een 11-tal gemeenten in den omtrek, vermeldt o.a., dat de contröle op de verkoopplaatsen van vleesch en de daaraan verbonden bedrijfs- lokalen aanleiding gaf tot het geven van 7 waarschuwingen en 3 processen-verbaal. Het bacteriologisch vleeschonderzoe k werd toegepast in 341 gevallen, w.o. 356 gevallen om uit te maken of het vleesch kiemvrij was. Omtrent de verrichtingen van den keuringsdienst voor waren kan worden mede gedeeld, dat deze, dienst in het jaar 1939 weer een intensief toezicht heeft uitgeoefend op den verkoop van eet- en drinkwaren en andere onder het toezicht van dezen dienst gestelde artikelen. In totaal werden in 1929 gekeurd 138.147 partijen. Daartoe werd in totaal 15.871 maal een bezoek gebracht bij verk00pers. Hoewel het aantal processea-yerbaal tot Bij het 9e concert van ons Stedelljk Mu ziekcorps. was gisterenavond veel belang stelling. Ook de bezoeken aan de vorige concerten van het Stedelljk waren goed. Het publiek volgt de uitvoering zeer aan dachtig. Als we ons niet vergissen, komt de tijd terug, dat ons corps weer voor een groot publiek blijft concerteeren. Een verheugend verschijnsel. Geplaatst 1 metselaar, 1 oppermari, 1 steenbikker, 1 timmerman, 5 losse arbeiders, 1 dagmeisje, 1 werkster. Gevraagd 1 volontair, ter secretarie en repliceeren de esthetici, beroof Geklaagd GEVONDEN EN VERLOREN. Gevonden Een ronde zilveren broche een breede zilveren armband een kinder- schoentje een rood kindermanteltje een bruin lederen damestasch met inhoud een bril met hoorn montuur een blauw gummi- badschoentje een zilveren beursje met eenig geld een fantasie deken een sigaretten koker, een honden halsband een pince-nez komen aanvliegen een postduif j een donker grijze ceintuur een mandje met gewichten een padvindersriem met mes, enz. Verloren Een damessjaal een da mes badpak een zilveren horloge een roode gummi speelbal een zilveren broche (hoef ijzer) een donkerrood gebreid kinder- manteltje een langwerpig zilveren broche een gouden schakelarmband een lichtbruine wandelstok een huissleutel een nieuwe grijze fietstasch een wit linnen jongenshoed; een Engelsch lederen broek en een linnen jas een oranjegebloemd kussentje een bruin jongensjasje een donkerblauwe cape een bruin lederen hondenriem een handzaag een gouden bril een gele handschoen een blauwe badmuts een rose muts een deksel van een melkbus en een tabaksdoos een blauwe gummi regencape een wandelstok een witte racketbal een rijwielbelasting- plaatje een parapluie een ringejje met 3 sleutels een donkerblauwe alpino jongens- pet een bruin lederen portemonnaie met geld een gouden broche een bruine porte- tnonnaie een vulpen een badmuts een blauw-grijze damesportemonnaie met eenig geld; een gouden zegelring met zwarten steen; een dames-armbandhorloge een gele wan delstok een damesparapluie een wollen gabardine regenjas. Onderwerpen, niet vallende een der vorige rubrieken. In het Stadsziekenhuis bedroeg het aantal patiënten 1089 met 35728 verpleegdagen, tegen 676 patiënten met 23998 ver pleegdagen in 1938. In het St. Elisabethziekenhuis werden ver pleegd 2154 patiënten met totaal 61866 verpleegdagen. Op 17 November 1929 werd door de Noord Hollandsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose een nieuw districts-consul- tatiebureau voor t. b. c.-patiënten geopend in het voormalig Rijksopvoedingsgesucht Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers, Geopei 35 uur. Des Zaterdag werknemers uitsluitend van 91 Maandag- en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling voor Handels- en Kantoor personeel Maandag- en Donderdagavond. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden de navolgende werkzoekenden zijn Ineschreven: volgende werkzoekenden zijn ingeschreven 1 bankwerker, 1 betonwerker, 1 boekbin der, 3 chauffeurs, 6 grondwerkers, r letter zetter. 3 loodgieters, 1 kantoorbediende, 1 mach, houtbewerker, 2 machinisten, I metaalschaver, 1 metaalslijper, 3 metselaars, 4 opperlieden, 2 pakhuisknechts, 1 reiziger, 3 schoenmakers, 35 sigarenmakers, 1 stuka door, x tabaksbewerker, 35 losse arbeiden. een minimum werd beperkt, moest toch op grond van de inspecties ter plaatse en van de onderzoekingen in het laboratorium 75 mul tot eene vervolging worden overgegaan, waarvan alleen voor melk 37 maal. Daar tegenover werden 967 mondelinge of schrif telijke waarschuwingen gegeven. Aan de consumptie werden onttrokken 391 voorraden. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen n en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 33, 23, 34 en 35 Juli 1930. Jas met in houd directoir en paar sokken smids- duimstok tabakspijp zijden doek kinder- portemonnaie met inhoud belastingmerk portemonnaie sleutels handschoenen ban den van jassen en japonnen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 33, 33, 34 en 35 Juli 1930. armbandhorloge, A. Ligthart, westerweg 15 Heiloo koperen wieldop, D. van Leyen, Heemraadstraat 16 mantel- ceintuur, D. van Leyen, Heemraadstraat 15 pop. Schaaf, Nieuwlandersingel 44 belas tingmerk in etui A. Raat, Prins Hendrikstr. 30 alpinomuts, W. van Nimwegen, N. G. Piersonstraat 6 portemonnaie met inh., T. Holtes, Rochdalestraat 8 portemonnaie met inh., C. G. Nimrot, Druivenlaan 46 padvindersmes, J. Bolding, Oudegracht 307 beursje, J. Schagen, Roemer Visscherstraat 15 broche, A. Wagtendon k, Zocherstraat 41 damesrijwiel, G. P. Hemels, Linden gracht 31 3 autobanden met velgen, J. Morsch (werf Eecen) Zes Wielen broche. B. Baas, Dahliastr. 5. hondje O. R. Gotse, Bergerweg 54, racket, E. v. d. Berg, Steljnstr. 10 hondenpenning, J. Ranzijn, Westerhofje 33 belastingmerk, J. Faber, Egelenburger- laan 3 belastingmerk, G. Mooi, Oudegracht 6a belastingmerk, L. Smit, Zuiderhoutlaan 15 medaillon met portretjes, Ch. Snelling- berg, N. G. Piersonstraat 31. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. Door de afdeeling Alkmaar van den Arbei- derssportbond is een circulaire verzonden, waaraan wij het volgende ontleenen Het kan U bekend zijn, dat in verschillende plaatsen van ons land bureaux voor medische sportkeuring bestaan, die langzaam maar zeker in de goede richting gaan werken. Alhoewel een geruime poos geleden in Alkmaar pogingen in het werk zijn gesteld een dusdanig bureau op te richten, is dit toe nog toe geen werkelijkheid geworden. De afdeeling Alkmaar van bovengenoemde Bond, het voorname volksbelang van het stichten en in stand houden van zulk een bureau begrijpende, heeft het initiatief ge nomenom weder omstappen in die gewenschte richting te doen. Teneinde nu te trachten daadwerkelijke voordeelen te bereiken, hebben wij ac eer U uit te noodigen tot het bijwonen eener vergadering op Donderdag 31 Juli 1930, des avonds 8 uur, in Gebouw „De Unie”, aan de Koorstraat. Als spreker zal optreden Dr. LUZA uit Amsterdam met het boven genoemde onderwerp. Voor deze vergadering zijn uitgenoodigd Burgemeester en Wethouders en Leden van den Gemeenteraad te Alkmaar, alle medische Doctoren, de Hoofden van scholen, de tech nische Leiders uit de vereenigingen en de plaatselijke pers. Medische Voorstanders: Dr. J. M. van Dam Dr. J. G. A. Kerssemakers, Dr. R. G. C. Schröder, Dr. F. J. Frederikse. die de beide bisdommen destijds aan elkander verbonden. Daarom weze God in der eeuwig heid geprezen 1 Te Deum laudamus Straks als Monseigneur de heilige reli kwieën in het altaar zal verbergen, zullen Uw vaandels buigen voor den koenen strijder Christi, die Bavo was. Buigt mede Uw hoof den, Dierbare Broeders, in den geest van eenvoudig geloof, zooals Bavo dien beleefde. Buigt mede Uw harten naar de sterke Vüskracht zooals Bavo die bezat. Gij allen als strijders van Christus moet naar Bavo's voorbeeld betrachten dit driespan der kracht geloof, karakter en daad. Gij, jonge mannen, die voortaan Bavo- knapen zult heeten, volgt St. Bavo na in zijn ?ees* van 8cl°of en zijn sterke overtuiging, in zijn geest van versterving en het stil aposto laat van het gebed. Weest geestdriftig en opgeruimd, dat past bij Uw natuur maar gedenkt Uw symbool „Uw” Bavo draagt *p de vuist den valk met gesloten vleugels. U knapen past de studie en het stille werk der voorbereiding, nederige grondleggers moet Gij zijn, dje diepe graaft en stevig metst geen hoogvliegers nog, geen toren bouwers Torens worden pas in 1928 op getrokken, als de grondslagen reeds in 1893 waren gelegd ook hierin dus geeft de Bavo- kathedraal U een heilzame les. Monseigneur Aengenent nam daarna van Monseigneur Coppleters de Sint Bavo-Reli- quie over om deze een blijvende eereplaats te geven onder bet Parochie-Altaar. Dit historisch moment werd onmiddellljk ge- volgd door het jubelend Te Deum van L. Perosl, gezongen door het Kathedrale Zang koor. Het Allerheiligste werd nu uitgesteld en een kort Lof gehouden. Hieronder werd ge zongen „O Sacrum” van C. Croce en „Tan tum ergo" van J. Schouten. Nadat de BisschopjjelUke Zegen met het Allerheiligste was gegeven, werd door allen het Sint Bavo-lied gezbngen Met den uittocht der Bisschoppen en Priesters eindigden de Kerkelijke Plechtlg- leden van dezen feestdag. Zaterdagavond had in het café van den heer London aan het Verdronkenoord alhier de prijsuitreiking “plaats van de gehouden schietwedstrijden van de Burgerwachten uit Alkmaar en omgeving. De voorzitter van het Kringwedstrljden- comlté, de heer A. Boersen. opendo deee bij eenkomst met een woord van welkom en wees op het prettige en aangename verloop van de wedstrijden. Spr. bracht een wo-:rd van dank aan zijn medebestuurslid, den heer A. Gene- faas, voor het zeer vele werk door hem ver richt. Hierna prijswinnaars verwijzen nummer van Woensdag j.L De corps- en rozenprjjzen bestonden uit die voor personeel uit kunstvoor- onaüa Te Utrecht is geslaagd voor het examen Engelsch L. O. mej. N. J. B- Smits, alhier. Jaarverslag Aan het jaarverslag van de Gezondheids commissie over 1929 ontleenen wij het volgende Het aantal besmettelijke ziekten bedroeg in 1939 102 (vorig jaar 68), waarvan 81 rood vonk, 3 febris typholdea en 18 diphteritis. De malariabestrijding door de gemeente Alkmaar werd met kracht voortgezet, zoowel door onttnugging van stallen, als door pa- raffineering van de om de stad binnen een afstand van pl.m. 1.5 K.M. uit de kern van de stad gelegen slooten, met een totale opper vlakte van rond 153000 Ma. De paraffinee- ring der slooten begon op ao Juni en werd voortgezet tot 1 October. De slooten werden in dit tijdvak vijfmaal, een gedeelte zesmaal, besproeid. In het geheel werd 153a K.G. paraffine verwerkt. In het najaar van 1929 viel een verhooging van het aantal malaria- gevallen te constateeren. Het kinineverbruik is sedert 1930 aanzien lijk verminderd. Met betrekking tot de malaria zij nog op gemerkt, dat gemiddeld per lid van het alge meen ziekenfonds van de Afdeeling Alkmaar e.a. der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering der Geneeskunst, omvattende 14377 leden te Alkmaar en 39971 leden in de omliggende gemeenten, in 1939 werd verstrekt ck.60 gram chinine en in 1928 o-73 gr- Het aantal bekend geworden gevallen van malaria was in het district Alkmaar, omvat tende de gemeenten Alkmaar, Uitgeest, Castricum, Limmen, Oudorp, Oterleek, Ursetn, de Rijp, Graft, Schermerhorn, Zuid- en Noord-Schermer, Akersloot 60 per 10000. Op de 1000 inwoners bedroeg de sterfte (zonder de levenloos geborenen) 13.2. Voor de provincie bedroeg dit cijfer 10.1 en voor het Rijk 10.7. Het is van belang, hierbij te wijzen op het groot aantal overledenen boven den 60- jarigen leeftijd. Dit aantal bedroeg 6a.a% van de totale sterfte. Uit gegevens van het bevolkingsregister is gebleken, dat in deze gemeente verhoudingsgewijs een groot aantal inwoners zijn van boven den 60-jarigen leeftijd. Het sterftecijfer voor zuigelingen en zeer jonge kinderen geeft een gunstigen indruk. Het percentage overleden kinderen van o tot 4 jaar was zeer laag, n.l. 9.0. De werkzaamheid der actieve vereeniging voor zuigelingenbeschermihg onderafd. van „Het Witte Kruis”, zal hieraan zeker niet vreemd zijn. Bij het consultatiebureau dier vereeniging, gevestigd in de Nieuwe Doelen, stonden ingeschreven 254 zuigelingen (in 1928 167). De verpleegster legde 1094 bezoeken af. 37 Woningen werden met vergunning van B. en W. aan hare bestemming onttrokken. Het aantal woningen steeg met ay en be droeg op 31 Dec. 7340. Het gemeentelijk geneeskundig school toezicht omvatte de 9 gemeentescholen voor gewoon l.o., de gem. U.L. School voor jon gens en meisjes, de gem. school voor buiten gewoon L. O., de school voor voorbereidend lager onderwijs, de Christelijke scholen aan de Doelenstraat en de Palingstraat, derhalve 17 scholen, met een totaal aantal leerlingen van 374a op 31 December 1939. Onderzocht werden 243 nieuwe leerlingen De heer Everard heette welkom Mgr. Aen- genent en den Blsschop en den Wtf-blsschop van Gent. Spr. betuigde Mgr. Coppleters zijn erkentelijkheid voor het aangeboden ge schenk. Verder heette spr. welkom den Commis saris der Koningin in Noord-Holland, jhr. mr. dr. A. Röell en het college van B. en W. Van Haarlem en verdere autoriteiten. 8j>r. deelde mede, dat van wethouder Slln- genberg en van den heer Ch. v. d. Bilt be richt van verhindering was Ingekomen we gens verblijf in het buitenland. Spr. bracht hulde aan Plebaan Wester- woudt en allen, die bijgedragen hebben tot het slagen van den dag van heden, aan den bouwmeester der kathedraal, den heer Jos. Cuypers, aan den dirigent, den heer Hubert Cuypers, wien hij een bloemstuk aanbood. uitte den wensch dat de heer Louis van Tulder spoedig hersteld zou zijn van zijn ziekte. Dan richtte spr. woorden >van welkom tot dz leden van het R. K. Oratorium en de aanwezigen. Dan stelde spr. aan Mgr. Aengenent het nieuwe R- K. Oratorium voor en hjj sprak er zijn vreugde over uit. dat dit Oratorium opgericht is kunnen worden. Op sprekers verzoek bood dan de heer Van Tetering Mgr. een album aan bevat tende de foto’s en handteekeningen van allen, die by de oprichting van het Orato rium betrokken zijn. Ten slotte wenschte spr. Mgr. van harte geluk met de voltooiing van den bouw der kathedraal. De heer Everard bracht hulde en dank aan dirigent, tenoren, sopraan en koor en onder daverende toejuichingen bood hij mevr. Jo Vincent bloemen aan. stijlvol was. Het eerste en voornaamste: de eehte, verkwikkende en verheffende Haydn-sfeer was grootendeels aanwezig Cuypers’ opvatting: «lies streng, geryth- meerd. mengimaal bovendien gemarkeerd, de zachte legatozang niet t« vol. maar meer doorzichtig van klank, een scherpe articu latie tot m het pianissimo, komt een ver tolking van Haydn-muziek in vele gevallen ten goede. Verblijdend was het te kunnen constatee ren. dat de Intenties van den dirigent door het koor zeer juist en door het orkest vrij goed werden begrepen. En wat de solisten betreft: Jo Vincent en Jac. Caro, geen on bekenden op oratoriumgebled'. bezitten vol doende aanpassingsvermogen om, zonder hun eigen artistieke opvatting op te offeren, zich bij het geheel aan te sluiten. Wanneer niet alles volmaakt was. moet dit worden toegeschreven aan de bezwaren, die een dusdanige uitvoering oplevert. Het is natuurlijk niet gemakkelijk om met de heterogene onderdeden van een machtig ensemble: orkest, groot koor en solo-trio, een volkomen afgerond en evenredig geheel te formeeren Dit vooral hier, waar le. het strijkorkest, niet tegenover de zaal of het werk zelf, doch tegenover het groote koor, te klein was be zet. 2e. het koor voor slechts eenlge maan den geleden saamgesteld en door het te macht:g, soms zdfs ietwat geweldig klank volume der bassen (gevolg van te groot enthousiasme en de o.l. niet ideale opstel ling?) niet volkomen evenredig was, 3e. de bas-solist nog nimmer met de andere solis ten was ojjgetreden en 4e. het aantal der génerale repetities, zooals gewoonlijk, slechts tot één beperkt bleef. Dat er ondanks deze bezwaren toch een hoogst bevredigend resultaat verkregen werd, is op de eerste plaats te danken aan den ervaren leider: Hubert Cuypers, die elke uitvoering uiterst serieus voorbereidt en een groot ensemble goed beheerscht. Alle onderdeelen vermelden, die grooten indruk maakten, is onmogelijk. We zullen ons bepalen tot die. welke ons en blijkbaar het gansche auditorium het sterkst geboeid, ja menigmaal diep getroffen hebben. Van de soli: de bloemen- en vogelarla door Gabriel, de uitbeelding der natuurver schijnselen der dieren en van het adem benemende: ,.da bebet alles und erstarrt" door Raphael en bovenal de verrukkelijke wissel- en samenzang van Adam en Eva. Dat was werkelijk één weelde van klanken en een diep-treffende, innige voordracht. Van het koor: de lofprijzing van den der den en zesden dag en de koorbegelelding bij bet duet van Adam en Eva. Van het orkest: het fraaie, donkere alt viool- en cello-spel bjj het recitatief over de schepping van de walvlsch. de begeleiding van de vogelarla en de inleiding van het laatste d:el. De zang van den tenor Ernest Bauer, die onzen beroemden Hollandschen tenor Louis van Tulder verving, viel een weinig bulten het kader dezer uitvoering. Zijn stem is nog al barytonaal. in hooge ligging niet glans rijk. terwijl zijn voordracht tamelijk opper vlakkig was. Het best beviel ons zijn eerste aria. Voor een voorname en begeesterende uitbeelding van een recitatief en aria over het verhevenste moment uit dit werk: de schep ping van den mensch. schoten zijn krachten te kort. De overige, kleinere tekortkomingen als een niet correcte koorlnzet, ’n enkele afdwa ling der altpartij, een minder fraai gespeel de orkestbegeleiding (o.a. voorspel no. 15 en begeleiding no. 21) worden gaarne door de vingers gezien, ze zijn van te weinig belang en berokkenen geen noemenswaardige scha de aan het geheel. Na elk deel, soms na een onderdeel, weer klonken luide bijvalsbetuigingen. Aan het slot werd den dirigent een grootsche ovatie gebracht, men Juichte hem langdurig toe. Dirtgept Cuypers liet solisten, koor en orkest in de hulde deelen. Een bekend blad «chreef onlangs: „Het bezit van een goede pijp is iets pret- tigsen jewentaanhetding." Hieraan moet worden toe gevoegd: „Wie van zijn pijp net volle genot wil hebben, rookt Iedere rocker zal dat be amen.” DIE SCHÖPFUNG Evenals zoovele andere groote kunste naars leidde. Haydn in zjjn Jeugd een kom mervol bestaan. Na de mutatie zijner kna penstem verliet hij zonder eenlge bron van inkomsten het zangkoor der St. Stephanus- kerk te Weenen. Van alles, zelfs het compo- neeren en spelen van dansmuziek, moest hij toen verrichten om in zijn nooddruft te voorzien. Door een gelukkigen samenloop van om standigheden leerde de beroemde zangpae- dagoog Porpora hem kennen. Deze liet Haydn zijn leerlingen bij de zangles bege leiden Hierdoor verkreeg hij een omvang rijke kennis van de zangkunst, die hem later bjj het componeeren zijner groote vo cal werken zeer te stade komen. Het duurde echter nog tientallen van jaren, voordat Haydn Inspiraties kreeg voor het compo neeren van omvangrijke werken voer koor, soil en orkest. Gedurende zijn tweede verblijf in Engeland kwam Haydn sterk onder den Indruk van de aldaar uitgevoerde, majestueuze oratorium- werken van Hkndel. Dit genre- werken oefende zoon grooten invloed op Haydn uit, dat hij gedurende eenlgen tijd geen instru mentale Werken,' doch op teksten van de Engelsche dichters Lindley (The Creation) ■E Thomson (The Seasons), werken in ora- toriumstljl schreef. Deze teksten werden door den Nederland- schen geleerde Vrijheer van Swieten, lijfarts van Keizerin Maria Theresia, in bet Duitsch vertaald. Haydn had. aldus schreven wij reeds eerder bij de uitvoering van een Haydn-werk, Uechts eenmaal een oratorium geschreven: „II ritorno dl Tobia” in het Duitsch vertaald onder den titel: „Tobias Heimkehr", doch het succes was gelijk aan dat van zijn andere vocale werken: gering, althans veel minder dan van zijn instru mentele werken. (Terloops zij opgemerkt, dat „Die Sieben Worte am Kreuze” oor spronkelijk Instrumentale satzen waren, la ter dcor Haydn's broeder Michael van tek sten voorzien). Met zijn instrumentele werken, strijk kwartetten, symphonieën en concerten voor solo-lnstrumenten, had Haydn tot dat tijd stip de grootste triumphen gevierd. Zijn opera’s verwierven echter weinig bijval, zij wirrn niet in nieuwe banen geleid. Zijn missen werden (bulten Oostenrijk en Beie ren ook thans nog) bestreden, vanwege het geringe kerkelijk karakter. En wellicht zp.1 dit laatste ook het geval zijn geweest met zjjn nieuwe oratorium-werken, ware het niet, dat de teksten zich beter leenden voor Haydn’s lyrische muziek. JDie Jahreszeiten” en zelfs „Die Schöp- fung” zijn geen zuivere oratoriumteksten, daarom worden deze werken, het eerstge noemde zeer terecht, onder de Cantates gerangschikt. BIJ Haydn is het oratorium, als men dien naam wil behouden, van bij- belsch tot wereldsch kunstwerk vervormd. Hieruit vloeit dus voort, dat de uitvoering van een Haydn-werk een geheel ander ka rakter moet bezitten dan die van een Hfin- del-werk. Dit is dikwijls niet het geval. Me nigmaal gaan ze bijna op dezelfde wijze, waardoor da levenslust ge, lichte en tinte lende sfeer van een Haydn-werk niet vol doende verkregen, soms in het geheel niet benaderd wor't. y Van deze Schöpfung-ultvoering mag te recht worden gezegd, dat ze behalve tech nisch knan. over het algemeen genomen ook Op alle bovengenoe™de scholen, met uit zondering van de «cholen voor U. L. O., de bewaarscholen en de school voor buiten gewoon lager onderwijs, werd in de 3e klasse een oog- en ooronderzoek ingesteld 304 kinderen werden onderzocht. Bij 33 kinderen werden afwijkingen in de gezichtsscherpte gevonden, voor 14 van hen was een bril noodig voor 6 hunner was een bril onnoodig. Voor 13 kinderen werd aan het advies van den schoolarts geen gevolg gegeven. Een gehoorafwij king kwam slechts bij 1 kind voor medische hulp is voor dat kind in geroepen. 36 gevallen van roodvonk kwamen voor, 1 geval van typhus, 10 gevallen van diphthe ric. Van de 36 patiëntjes waren 8 driemaal en 1 éénmaal door den schoolarts ingespoten met rood vonk vaccin. Voor de bestrijding van hoofdaandoe ningen wordt de schoolarts ter zijde gestaan door de zusters van de Vereeniging voor (gezinsverpleging. Geconstateerd werden 73 gevallen van hoofdonrein, 188 van levend hoofdonrein en 9 van uitslag en andere aan doeningen. In den loop van het jaar onttrokken de R. K. schoolbesturen om pnncipiëele redenen hun scholen aan het gemeentelijk school toezicht en organiseerden een eigen dienst. Op de R. K. jongensscholen werd het toezicht opgedragen aan Dr. A. Bromberg, op de R. K. meisjesscholen en de R. K. be waarscholen aan den arts G. J. Sluijmër. Het toezicht op de R. K. jongensscholen strekte zich uit over 890 leerlingen. Bij toe lating werden 107 leerlingen onderzocht. 131 leerlingen werden onderworpen aan een oog-onderzoek, 43 hadden een onvoldoenden visus, 7 gevallen van roodvonk kwamen voor, 4 van diphtheric. De R. K. meisjesscholen en de R. K. be waarscholen telden 1365 leerlingen. Bij toe lating warden 87 leerlingen onderzocht. Oogonderzoek had plaats bij 139 leerlingen bij 30 kinderen werd onvoldoende visus geconstateerd, terwijl bij 1 kind het gehoor onvoldoende was 9 gevallen van roodvonk kwamen voor. Besmettelijke ziekten. Febris typholdea Roodvonk Diphtheritis 53 patiënten werden verpleegd in de barak van het Stadsziekenhuis, 30 in die van het Sl Elizabethziekenhuis, 19 thuis. Zooals de Commissie reeds vermeldde in het vorig jaarverslag, deden Burgemeest’r en Wethouders op aandrang der Commi s e stappen, om te geraken tot een gemeen telijke inenting te^en roodvonk. De Raad gaf daartoe machtiging op 6 December 1938. Op 9 Januari 1929 maakte de school arts, Dr. J. H. Pameijer, een aanvang met de inenting, in tegenwoordigheid van den Inspecteur der Volksgezondheid Dr. J. J. Th. Doyer. De laatste inenting (elk kind werd driemaal ingeënt met een tusschenpoos van een week) had plaats op I7t April 1939. Van de ongeveer 4000 school Kinderen van openbare en bijzondere scholen hadden ruim 2800 de behandeling ondergaan. Het is belangwekkend, in verband hier mede te zien hoeveel roodvonkgevallen zich daarna voordeden bij ingeënte en bij niet-ingeënte personen. Aangegeven werden van '1 Maart 1929 tot medio December 1929 64 gevallen. Elf patiënten waren ingeënt. De inenting heeft een vrij belangrijke itnmuniseerende werking gehad. Immers van de 2800 ingeënte kinderen leden II aan roodvonk, d.i. 0.39%, van de 1200 niet- ingeënte kinderen daarentegen 33, d.i. 1.83%, zoodat de frequentie bij niet-ingeënte leer lingen bijna 4.7 X zoo groot was als bij de ingeënte. Het gemeentebestuur heeft dan ook be sloten met steun van het Rijk, de behan deling voort te zetten. De in verschillende plaatsen van het land heerschende gevallen van alastrim hadden ook hier ten gevolge, dat een groot aantal ingezetenen zich liet inenten of herinenten tegen pokken. Nadat van de gelegenheid tot inenting en herinenting door velen (3589 personen) gebruik was gemaakt, verslapte de belang stelling in verband met de verdwijning van de alastrim. Geneeskundige Armenverzorging. Voor rekening van het Burgerlijk Arm bestuur zijn in het Stadsziekenhuis (in totaal in het oude en het nieuwe ziekenhuis) verpleegd 254 personen met een aantal ver pleegdagen van 11771. De kosten bedroegen t 33.084.06 (in 1937 f 5711.50). In het St. Elisabethziekenhuis werden (van 6 Juni 1929 af, den datum waarop voor het eerst R.K. behoeftige patiënten in dit ziekenhuis konden wordén opgenomen voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur) verpleegd voor rekening van het Burgerlijk Armbestuur 88 personen met een aantal verpleegdagen van 4205. De kosten beliepen f 11993.65. Deze buitengewone toeneming der verpleeg- kosten was het gevolg van de omstandigheid, J-* sedert de ingebruikneming van het nieu- stadsziekenhuis voor de verpleging van latiënten niet meer 50 cent per 3.per dag aan het Burgerlijk in rekening wordt gebracht, welk bedrag ook wordt betaald aan het St. Elisabethziekenhuis voor de verpleging van R.K. onvermogende patiënten. Deze om standigheid brengt mede, dat thans ook velen, die tevoren zonder hulp van het Bur gerlijk Armbestuur in een ziekenhuis wer den verpleegd, thans op die instelling een beroep moeten doen. Specialistische behandeling en verpleging in verschillende ziekenhuizen vorderden een uitgave van f 3096.35 (in 1928 f 1708.50). Overigens werd uitgegeven voor genees kundige behandeling, geneesmiddelen, ver sterkende middelen, enz. f 5541.61 (in 1928 f 4281.53). In 23 gevallen werd verloskun dige hulp verleena. Voor vrije geneeskun dige hulp werden afgegeven 425 kaarten, waarvan 334 gezins kaarten, omvattende 1134 personen. Bovendien werden kaarten ver strekt ten behoeve van het Burgerweeshuis, het Diaconiehuis der Ned. Herv. gemeente en de Piusstichting. In totaal strekte de ge neeskundige armenverzorging zich uit over 1335 personen. Drinkwatervoorziening. De drinkwatervoorziening is sedert 1930 in handen der provincie. Het getal aansluitingen bedroeg op 31 December 1939 7382 tegen 7330 op 31 De cember 1928. GEBOREN: Pieter, s. v. Pleter Koreman en Marie de Boorder; Catharina Maria, d. v. Theodorus Ruiter en Cornelia Buysman; Pieter Nicolaas, z. v. Johannes Blank en Maria de Moor; Theodorus. z. v. David Schaddenhorst en Aaltje Molenaar; Hendrik Johannes, s. v. Johannes Geels en Maria van Glezen. OVERLEDEN: Clara Crefeld, Jan Hollenberg, 78 jaar. 83 jaar;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13