IN EN .OM ALKMAAR 3^ i ster! I LINOLEUMWAS JAN DE VRIES UIT DEN ALKMAARSCHEN RAAD STER-TABAK ALKMAAR PLATER SCHILDERSTUKKEN - ETSEN KUNSTHANDEL Fa. Gebr. v. d. MEER h f 6500.gewetensgeld Openlucht-tooneel MARKTNIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS Motor in brand Een aardige etalage LANDBOUW EN VEETEELT Onze Groenten Uitdeelingslijst Fransch M. O. ALKMAAR - TEL. 324 TABAK MAAKT VRIENDEN ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT J- I J.V sl. I A? sl. V. 1 M. Dr. FA BRIK Gegund CASTRICUM TELEFOON 781 ENKHUIZEN ze een terend figuur Radio in het land der Lama's en dit in de ‘bijlage Geslaagd ALKMAAR. 26 Juli 1930 - Rhabarber. tegen deze Rectificatie Zeer tot onze" spijt is in de Jaar 4 V a Bereid uit de zuiverste grondstoffen en be kroond met eersten prijs tentoonstelling 1922 oaeufT ex UNotcuriwas <TiooreousH ex X. POUR PARQUerX^ Middenstands, rewedstrijd ge. Aard baal; KG. gele B. Kal Speciaal adres voor het otplijsten N Ken won sta sl C V 2 va Di Ar 6- d< N L en BI sei ze sei mi 6— 2< C. I ninl ea 1 steil Me, v. A de 1 Elh< de 1 Mej sl. r W.l laar grav Reei M. de I dr.’’ stee N N C v; T 6- mr. en Wei v. I 7~: sl. v’. ti Loc Bk Ka Th W. mii sl. Ar< er H er m dr W P. 6- o. C. M E J v k J 6 6 b 6 v d H. - r me^ A. 1 J. v 7— H.] en i Jonl dr. Ver Als wij den Raad, zooals die gister op de groene zetels prijkte, eens vergelijken met de 19 edelachtbaren, die door de souvereine wil des volks in Mei 1927 zijn afgevaardigd, dan valt onmiddellijk op. dat in de afgeloopen drie jaar een mutatie heeft plaats gehad als wellicht nooit te voren. De heeren Schats, Veen, Dekker, Kusters, vertrokken eigener beweging, terwijl de leden Thomassen en Sluis*door den dood -werden weggerukt. Zelfs een der nieuw opgetredenen, de heer Hoogebo»m, mocht het einde van deze zittingsperiode niet beleven. In dit verband mag ook nog wel even gememoreerd worden, dat óók de heer F. Bak, die om hoogere mo tieven zijn zetel afstond, behoort tot degenen, over wier verscheiden in den Raad oprechte woorden van droefenis gesproken werden. Het is altijd een plechtig en aangrijpend oogenblik, als bij het begin eener zitting de luidruchtige, veelal interfractioneele ge sprekken, plotseling staken als allen dood stil, metjetwat gebogen hoofden, voor hun zetels staan als de voorzitter in slechts enkele woorden den overledene gedenkt, die eigenschappen belichtend, welke ken schetsend en sympathiek waren. Ditmaal gold het laatste officieele eer bewijs Mr: Dirk Sluis, een man bij tegen stander zoowel als vriend geëerd als weinig apderen. Wij hebben bij het onverwachte afsterven van dezen nobelen figuur enkele wóórden aan zijn nagedachtenis gewijd, maar niets béter dan een raadszitting was in staat de grootte van dit verlies nog eens levendig te doen beseffen. Hoe misten we zijn puntig betoog, zijn vroolijkheid, ja, maar ook dik wijls opheldering brengende interrupties. Met den Burgemeester wenschen wij Hij ruste in vrede. schipper Stam van Oudkarspel. waarbij hij een brandende sigaret In den mond had. Plotseling ontstond In de machinekamer brand, die genacht werd met water en zand te blusschen, hetgeen mislukte. Inmiddels was de politie met een brand- bluschapparaat gearriveerd, waarmede spoe dig de brand was bedwongen. leden f 94000. Over dit bedrag is zoo goed als geen woord gesproken. Trouwens, in de ‘bijlage wordt eenvoudig voorgerekend, dat asphal- teering nog goedkooper is dan kllnkerbestra- Mej. O. van der L‘m. alhier, slaagde te Utrecht voor het examen Fransch M. O., akte A. paaxdenmest gebracht. Door deze verwar- gedaan, waaruit zij onverzuurd in September weer te voorschijn zullen komen. Burgemeester en Wethouders hebben het verbeteren en vernieuwen der centrale ver- warmlngs-lnstallatle van het Stadhuis en de uitbreiding hiervan met Politiebureau en Leerzaal gegund aan het Technisch Bureau de Vries, Spanjaardstraat 3. alhier. r zou maken in C„. December, welke maanden als het seizoen per excellence plegen betiteld worden. Niet minder dan 27 punten later nog :e verwachten »n en meent, rplicht is De heer H W. J. van Engelen, vroeger sergeant aan de Cadettenschool alhier, thans adjunct-commies aan het Ministerie van Arbeid, Handel en Nijverheid te 's Graven- hage, is bu de aan de Rijks-Unlversitelt te Utrecht op 25 dezer gehouden examens ge slaagd voor de Akte Fransche taal M. O. <A). „Le roi est mort, vive le roi”. Sinds de evenredige vertegenwoordiging met haar lijstenstelsel voor iedere openge vallen plaats dadelijk een opvolger klaar heeft staan, geldt dit monarchistisch spreek woord óók voor onze wetgevende lichamen. Na den heer Hoogeboom de heer Wester hof I Het klinkt misschien een tikje overdreven, maar waar is het niettemin wij verheugen ons oprecht over den terugkeer van dezen „verloren zoon". Hij was een brok traditie in onze raadszaal, zijn stem doet je daar zoo echt eigen aan en.... after all als politiek tegenstander mogen we tien, honderd maal met hem van meening verschillen, dat be hoeft geen beletsel te zijn om te erkennen J01 bn M m< F. Ril N) Dt ste en Ru wo 1 1 sl. Rij Mi De feestweek Alles Is In de weer om de feestweek welke In samenwerking van Castrlcum Vooruit en de winkeliersvereenl- glng met de harddraverijvereenlging wordt gehouden van 2 tot 10 Augustus in alle op zichten te doen slagen. Verschillende comité's zijn hard aan het werk en 'n groote en uit gebreide propaganda in de dorpen van de Zaanstreek en Kennemerland zal den inwo ners kond doen dat in Castricum werkelijk veel is te zien en te genieten. Naast de drie reeds genoemde vereenigln- werken daartoe o.a. mede de beide sport- vereeniglngen Vitesse en C. S. V,. het strand- feestcomité, fanfarekorpsen D. I. U.. patro- naatsfanfare. St. Cecilia van Hetloo en Heemskerk. Ons Genoegen van Egmond en Zanglust van Bakkum. Met ziet een groote belangstelling en medewerking en men is dus verzekerd dat het feest zal slagen. De ge- heele omtrek en vooral de badgasten kunnen er verzekerd van zijn dat Castricum in die dagen Iets goeds ia! geven. Met betrekking tot het programma ver nemen wl) het volgende: Zaterdag 2 Augustus opening winkelweek te 5 Aan de Arrondissements Rechtbank te Alkmaar is gedeponeerd de eenige uitdee- UngsIUst Inzake het faillissement van D. J. D F. Wesselman. bakker te Hoorn, met een uilkeering van 11.249 pCt. aan concurrente schuldelschers, behoudens verzet lijst. zijn enorme werkkracht, zijn zich diep in werken in gemeentezaken, zijn dikwijls logisch betoog. Den herboren heer Westerhof, die volgens het beroemde rapport zijn tegen standers niet meer zoo barbaarsch zal aan pakken, onze hartelijke welkomstgroet. Natuurlijk gedroeg hij zich heelemaal niet als een nieuweling, deze oude raadsrot 1 Geen spoor ‘van der schroom, die anderen bevangt, als zij, plechtig door den secretaris begeleid, naar de hooge vierschaar stappen om beéedigd bebeloft klinkt niet en toegesproken te worden. Geen beving in de stem, waarmede de „maidenspeech” een klein vuurtje maar werd uitge sproken. Hij moge dan fractieleider zijn of niet ’n officieele tnededeeling, dat hij als zoodanig is opgetreden bereikte ons niet. Zonder twijfel heeft hij bij het hoofdpunt der agenda, de belasting-voorstellen, als van ouds weer den toon aangegeven. Kwam het misschien ook door zijn aan wezigheid, dat de publieke tribune weer „bevolking" had 7 Vrijdagmiddag te circa kwart over twee wilde de 17-jarige A. v. Vliet de motor aan slaan van de motorboot ..Anna**, liggende in Deze- bekeering bewijst alweer het legen- ZaadmJ,rlc2.’ b'J d^I^J?<^Snbru8''e'?.^!ia*,r daxische der aantijging, dat een raadslid nbot zijn eenmaal Ingenomen standpunt verlaat. Men moet slechts de juiste midde len weten te kiezen. Welke deze zijn? Vraagt het den Laatbewoners. Deze zullen u mis schien het geheim verklappen, hoe zij het hebben aangelegd het college en alle raads-, te winnen voor een plannetje van Rie 4 Blo Me I Hol Boj Ch; patronaatsfanfare. 10 uur uitslag en loterij in café De Vriendschap. Vrijdag 8 Augustus van 1% tot 3S uur vertooning oudholl. poppenkast op het feest terrein te Castricum en van 5—7 uur idem te Bakkum bjj het postkantoor. Van 7‘49 uur op het feestterrein zanguitvoering van Jong Zanglust .van Duin en Batch. Zaterdag 9 Augustus van 2 tot 5'J uur strandfeest voor de kinderen met muzikale medewerking van D. I U. Van 7% tot 19 uur concert op het feestterrein van Ons Genoegen uit Egmoijdbinnen10 uur vuur werk In het dorp en nadien 3e uitslag loterij in de Rustende Jager. Zondag 10 Augustus van 24 uur voet balwedstrijd C. S. V.-Vltesse op het O. 8. V.-terrein aan den Zeeweg. Van 4 tot 4S uur athletiekoefeningen van Juniores C. 8. V. op dezelfde plaats onder leiding van den heer v. d. Vlies, des avonds van 810 uur concert door de patronaatsfanfare op het feestterrein. Het is te hopen dat dit uitgebreid pro gramma onder mooi weer en met veel be langstelling mag worden uitgevoerd. Castri cum Is er op voorbereid. - Zooals wij reeds eerder berichten wordt onze muziektuln deze maand opnieuw voor openluchttooneel gebezigd. Alcmaria V.V.V. heeft n.l. het gezelschap Vincent Berg- hegge, dat vorige maand hier zulk een gun- stlgen indruk maakte, geëngageerd voor 3 dagen te weten: 28, 29, en 30 Juli. Gespeeld worden: De Molenaar van Sans-Soucl, De zonderlinge Marskramer en de Pastoor van Neuvillette, alle drie zeer goede stukken. Voor bijzonderheden zie men de advertentie in het nummer van Zaterdag. Van harte aanbevolen. W(j maken onze lezers attent op een aar dige etalage, voorkomende In den winkel van den heer A. Boersen, Payglop. In deze étalage heeft men op primitieve wijze de verzending van Fyffes-bananen naar voren gebracht, welke zeer aardig is van opzet en ongetwijfeld veler aandacht zal trekken. ting! Jammer dat B. en W. datn iet eerder ontdekt hebben, dan hadden we nu overal goede asphaltwegen met minder kosten! Na tuurlijk is dit goochelen en zooals bij alle ..zwarte kunst” is er een truc. De handigheid, van B. en W. is. dat zij alleen rekenen met de kosten van het asphalteeren ad f 37000 en de bijkomende kosten, maar liefst f 57.250 bulten beschouwing laten. Hoe het zij. de “Laat krijgt een modem wegdek, een kleedje, hetwelk haar volgens haar stand van groot-wlnkelstraat toe komt. Onze gelukwenschen daarmee. Er is boomen. Goed uitgerekend zijn er evenwel toch nog een drie-en-twintigtal punten den voor- zitterlijken hamer gepasseerd. Natuurlijk waren dit niet alle zwaar ge vulde halmen, er was ook heel wat lang stroo bij. Zonder beeldspraak gezegd: niet aan alle 23 voorstellen werden vele woorden gewijd {of verknoeid, in te vullen naar de mentali teit van den lezer). Wat evenwel niet zeggen wil, dat alles wat zonder spreken door den hamer ging, nu ook tot het stroo gerekend moet worden. Een voorbeeld. Zonder een kik van een der 18 wijzen, werd besloten f 30.500 voor grond en f 107.500 voor den bouw van 42 wonin gen op Rochdale te besteden; gas te leveren aan Koedijk en last not least f 5100 beschik baar te stellen om het verkeer bij den hoek ChoorstraatGroote Kerk te verbeteren. Alle drie voorstellen, die we uit volle borst toeiuichen. Ook het laatste. Er is daar ter plaatse door den verbouw van den’boekhan del Ter Burg een toestand ontstaan, die in derdaad bedroefend is. Na een werkelijk goe de vexbreeding loopt het trottoir plotseling dood in een in- of uitspringenden hoek. (Ras-Alkmaarders hebben voor zoo’n hoek een meer sprekender dan ethetische naam!) Voor de somma van vijfduizend guldentjes verkrijgt men daar nu een doorgaande ver- breedmg n de rooilijn van het perceel Ter Burg. Niet te duur gekocht Tusschen haakjes waarom moeten der- gelïjke verbeteringen, eenmaal aangenomen, nog zoo lang wachten op uitvoering? Zie Emmastraat. hoek Singel. Vóór maanden is reeds besloten hier een stuk tuin te koopen, om de bocht naar den Singel ruimer te ma ken. De paaltjes staan al weken in den tuin maar de krappe bocht is er óók nog. BOVENKARSPEL. 26 Juli 1930 appelen gr M. Baal f 1.102 05 7700 Due. f 2.05—2.25; ld. Koks f 1.451.65 ld. Eigenheim f 1 451.80; le Bloemkool 4 11.50—17.70 2c bloemkool f 440—6.10; 3e kw. f 0.75—1.70; Rood» kool f 0.40—180; Gele kool f 1 70—300: Witte We zeiden het hierboven reeds: uw rijke oogst stond Donderdagmiddag voor ons te velde, zóó rijk zelfs, dat ervaren politieke akkerlui vreesden, dat deze niet op één middag zou zijn binnen te halen. Er werd dan ook gefluisterd van avondzitting of Vrijdagmiddag opnieuw bijeen te komen. Gelukkig is het zoover met gekomen, geluk kig vooral voor die Edelachtbaren die terug moesten naar duin pf gebergte (zie boven). Doch dit schoone resultaat werd niet bereikt door strenge zelfbeperking bij de debatten, maar louter en alleen doordat een aantal voor stellen niet werden behandeld of aangehouden, Zooals: de bijlage over het bouwen van een spreekkamer aan de 4e gemeenteschool, die tot restauratie van een huis in de St. Anna- s tra at, die voorstellen, welke afwijzend wil- ocn beschikken op het verzoek van Zeglis- befvoners om water, gas en electnciteit. Ten slotte werden ook nog de bijlagen betreffende de verordening tot het regelen der bebou wing van gronden voorkomend op het uit breidingsplan der gemeente en die tot aan stelling van een adjunct-inspecteur van po litie, zoo’n beetje tegen den zin der betreffen de departementshoofden in het goede vat Niet zoo heel dikwijls zal het gebeuren, dat de Raad in een Julizitting, wanneer reeds begonnen of ras naderende vacancies de hoofden van ernstig werk aftrekken, agenda te verwerken krijgt, die een schit- October - 1 werk te Hoewel de rhabarber door zaad vermenig vuldigd kan worden, kunnen wij dit niet aanraden, omdat men hierbij niet de zeker heid heeft de geweschte soort te verkrijgen. Beter Is het de bestaande planten van tijd tot tüd te scheuren. Dit geschiedt In den herfst, als de groei geheel stilstaat, dus in 't laatst van October. Men verdeelt de oude planten in stukken of klonen of pollen, daarbij zorg dragende, dat elke pol 3 of 4 oogen heeft. Direct na deze scheuring wor den de pollen op de bestemde plaats uit gezet op een afstand van 1 tot l’A Meter, al naar mate de soort dit elscht. Het eerste Jaar na het scheuren laat men in den regel de planten rustig doorgroeien; In het tweede jaar kan men dan een goe den oogst verwachten. De stdlen worden niet gesneden, doch getrolien. Dit moet met eenige voorzichtigheid geschieden, omdat bij een ruwe behandeling de knop In den oksel Van het blad medegenomen kan worden, waardoor dit toekomstige blad verloren gaat. Over de vraag, of men zooveel mogelijk stelen In één keer moet trekken, of dit over verschillende keeren moet verdeelen, loopen de meentngen uiteen. Met het oog op het verzwakken der planten komt het ons ge- wenscht voor de laatste wijze toe te passen. De rhabarber heeft voor den handel al leen waarde van beteekenls. als flj vroeg geoogst wordt; late oogsten geven niet veel voordeel. Daarom heeft men zich toegelegd op vervroegen. Men kan dit op verschillen de wijzen doen. Zeer eenvoudig is een vervroeging, die door iedereen kan warden toegepast, door in het vroege voorjaar de pollen met manden, kis ten e.d. af te dekken, öp deze kisten enz. wordt een flinke laag bladeren en (of) Het eens voor lederen vreemdeling angst vallig gesloten land Thibet wordt weldra van een tiental radio-stations voorzien. Deze stations zijn zoowel bestemd om een georga niseerd binnenlandsch telegraafverkeer mo- gelijk te maken als om met het buitenland goede verbindingen tot stand te. kunnen brengen. Blijkbaar zal Thibet binnenkort ook tot de moderne landen gaan behooren rein en concert door St. Cecilia van Hetloo. Dit is naast elkander gelegen dus voor ieder zonder moeite te bereiken. Maandag 4 Augustdk van 2', tot 5’} uur gecostumeerde harddraverij met paarden J voor Jongens van 1425 jaar op den nieu wen weg te Bakkum georganiseerd door de winkeliersvereeniging met na afloop prijsuit- deeling in 't café W. Borst, van 8 tot 10 ifur des avonds concert door D. I. U. te Bakkum nabij het genoemde café, terwijl te 10 uur uitslag wordt gegeven van de loterij In het café W. Groot aldaar. Dinsdag 5 Augustus 2'i uur groot bloe mencorso met reclame optocht met muziek van D. I. U., eveneens georganiseerd door de winkeliersvereeniging. Opstelling van den stoet bij den Veldweg of Bleumerweg te Bakkum met ontbinding op het feestterrein in het dorp. Na afloop priJsuitdeeUng in Sportrust tegenover het feestterrein, van 810 uur op het zelfde terrein concert door St. Cecilia van Heemskerk. Woensdag harddraverij door de paarden- sportvereeniging te 2 uur op de baan in de Oosterbuurt. Vooraf te 12 uu orfficieele ontvangst ten raaéhuize. Na afloop prijsuit- deeling In de Rustende Jager. Des avonds vuurwerk aan het strand met muzikale medewerking van D. I. U. Aan deze dra verij zijn prijzen verbonden tot een bedrag van f 800 benevens een zilveren beker» Thans zijn reeds ongeveer 20 paarden ingeschre ven. Donderdag 7 Augustus 2 uur ringrijden met versierde rijtuigen. Opstelling van den stoet Veldweg te Bakkum. om 3 uur aanvang ringrijderij, na afloop prijsultdeeling in cafe Funadama, des avonds om 7 uur voetbal wedstrijd voor veteranen op het Vitesse- terrein met muzikale medewerking van de ..’t Kan verkeeren,” wist reeds onze goe de. oud-vaderlandsche dichter Brêroo. Zoo kan het voorkomen, dat een college van B. en W. de minderheid der commissie van toezicht op P. W. mitsgaders een geheele Raad in November er voor zijn een straat met klinkers te ..bevloeren”, terwijl dezelfde autoriteiten in Juli van het volgend jaar bijna met hartstoch bepleiten, da asphalt- bedekking toch véél beter Is. van platen en foto’s Er is tijdens de behandeling dezer voor stellen nog al eens gelachen éfi gespot, voor al door de S. D. A. P.'ers. Sarcastisch vroeg de heer Westerhof. waar toch de twee ton waren, die wethouder Thomson in de A. C. en de heer Keesoom in dit blad de burgerij voorgespiegeld hebben als een voordeel van deze nieuwe regeling. De wethouder was zijn eigen becijfering glad vergeten en de heer Keesoom was er gekomen, als hij maar een factor van 0.65 had mogen aanflemen, wat echter van hooger hand verboden was. Het pleidooi van den heer Geels, om bil jarten in cafés niet als grondslag te hand haven. geen oratio pro domo had had beter lot verdiehd dan de hoon van den heer Westerhof. 't Is waar, als geheel heeft deze zaak weinig te beteekenen, maar er zit in deze grondslag iets onrechtvaardigs. Hier wordt een voorwerp om het brood te helpen verdienen, geen luxe dus. nog eens extra belast. En dat. terwijl een caféhou der voor zijn café, toch al het volle pond der huurwaarde moet betalen, anders dan de winkelier, die slechts voor een derde be taalt. Hier ware wel reden geweest tot wijzi ging. al kunnen we zie de redeneerlng hierboven B. en W. alweer geen ongelijk geven, dat zi) hun voorstellen als één ge heel beschouwen en wenschten aange nomen te zien. met één vermeerderd prijkten op het papiertje dat traditioneel Zaterdags voor de Zitting in de bussen van raadsleden en pers geduwd wordt. Geen wonder dat een Alkmaarsch persbroeder, de schrik om het hart en de schrijfkramp reeds bij vojjrbaat in de vingers, een noodkreet slaalftk over zoovéél van het goede. Wiskunstig aangelegd als hij is, had hij uitgerekend dat voor elk agendapunt slechts 8 minuten disponibel waren, wat voor zooveel gewichtigheid toch veel en veel te weinig was. Gelijk had de man, al heeft de praktijk van j.l. Donderdag zijn sombere voorspel lingen wel ietwat gelogenstraft. Hoé gewichtig deze vergadering wel was, werd ten overvloede nog eens bevestigd door het feit, dat meer dan een onzer „vroeden” de geneugten van blonde duinen of donker- beboschte bergen in den steek gelaten had. om mede te beraadslagen over het wel en wee der stad, door de medeburgers aan hun zorgen toevertrouwd. Het kunnen enkel kwaadsprekers zijn, die beweren, dat slechts het super-misera- bele vacantieweer hen tot deze daad van zelfverloochening gedreven heeft belangrijke tnededeeling omtrent de processie dit naar Kevelaar (kerkbericht van Vrijdag) een drukfout geslopen. Er staat: Vertrek Maandag 12 Augustus. Dit moet zijn 18 Augustus. alleen nog wat geboomd over de „Haal ze weg,” zeggen de winke liers, ..ze druipen, ze gooien bladeren neer, ze zijn het territorium van vogels, die heusch niet zoo poëtisch zijn, als de dich ters ons gelieven voor te stellen.” „Neen.” repliceeren de aestetlci, „beroof ons niet van het fleurige groen, dat zooveel leelijk- en ongerechtigheid bedekt." Wie heeft gelijk? Natuurlijk beide voor een deel, en daarom het meest de man, die er zoo prachtig tusschendoor zeilde, wet houder Leesberg. HU vond de verlossende formule: een spaarzame beplanting! We gelooven, dat de Laat-bewoners ook zonder dit onderste un de kan tevreden zul len zijn. Tenminste hun vertegenwoordigers, „thé big four" van het strategische kruis punt PayglopRidderstraat, verlieten min zaam glimlachend de publieke tribune, die zij drukke zakenmenschen al heel wei nig met een bezoek vereeren om de over- wlnnlngsmare uit te dragen naar de trlum- pheerende Laat. PURMEREND. 26 Juli „Afslagvereen. Beemster Purmerend en Omstreken” Aardappelen: Schotche muizen 0.34—122, BI. Eige.iheimers 0.64—1.26. per zak <25 KG); Kleine aardappelenSchotsche muizen 0.14— 0.24 per zak <25 K.G.i; Tuinboonen 9 ct. per zak <15 KG); Roode aalbessen 8 0024 00 per 100 K G Zwarte Bessen 3 00- 900 per 100 K G.: Klapbessen 0 40—0.85 per 10 K.G.; Kruisbessen 0.40- 0.95 per 10 KG: Augur ken: Middel 0.24—0.35. Basterd 0 36—0 42, Grof fijn 0.85, Stek 0.20—0.21, Bommen 0.08, per mand <6 K.G.). WARMENHUIZEN. 26 Juli 1930 Aardap pelenSchotsche muizen 3.404.80; Eigen heimers 3.30—4.70; Blauwe 4.105.50; Roode kool 0.60—1.60; Gele kool 2.40; Zilvernep 10.00 12.70: ZUvernep. drielingen 2.603 40: ZUvernep uien 0.300.50. Alles per 100 K G HOOGKARSPEL. 26 Juli 1930 „De Een dracht” Aardappelen: Schotsche 1 40—1.55. HOORN. 26 Juli 1930 Veemarkt 26 Schrammen 26.0040 00; 184 Biggen f 18 00 —24.00 3 Schapen 36 00—40 00 Handel vlug. ENKHUIZEN, 26. Juli. Aardappelen- en ■Fruitmarkt. Blauwe Eigenheimers f 170 tot f 1.90. blanke eigenheimers f 1.95. mui zen f 1.25 per baal, tuinboonen f 0 70 r*r zak. Schager Rood f 11.60. Mooie Neel f7 80 uur met een optocht welke door de per 100 pond. Komkommers f 4 per 100 fanfare van het patronaat zal worden voor- stuks, afgegaan. Opstelling van den stoet te Bakkum bij café W. Borst en ontbinding op het feestterrein midden in de kom van het dorp. Van 7'j tot 10 uur feëstconcert door id. kl. M. f 0.75125: het fanfarekorps D. I. U. in de muziek tent op het kermisterrein. Zondag 3 Au gustus’-van 35 uur concert op het feest terrein door het patronaatsfanfarecorps: van 7—9 uur voetbalwedstrijd op het Vitesse-ter- 1 Kool f 0 601.20; Slaboonen t 0.95—1.03. van 810 uur op het feestterrein i ALKMAAR. 26 Juli 1930 N. V. Eiervei- ling voor Hollands Noorderkwartier Aan- i voer 145 000 kipeieren 58-60 f 5.30—6.20; 60-62 f 6 00—6 20 62-64 f 6 10—6^0; Bruin 60-65 f 6.006.50; 15.000 reneieren t 4.40 f 5.00 HEM. 24 Juli 1930 Zuider-Kogge Schotsche grove 1.25—1.90; Middelbaar 125— 1.35, kleine 0.60—130; Geldersche schotsche, grove 1.80—2.00; Middelbaar 1.25—1.40: Witte 2.05—2 75; Roode kool 0.6Ó—2 00; Gele kool 0.60—1.25; Witte kool 1.25. WOGNUM „De Volharding" Tomaten a 26.80. b 21.00. c 24 70. cc ƒ11.80; Sla boonen 5.40—7.10; Snijboonen 0 130 17: Bloemkool 4.50—14.70; Komkommers 1M 3.70; Meloenen 0.390.53. HEM. 215 Juli Bloemkool I f 15 60—16 80 id. II f 4.50—10.60. wortelen f 3.50—5 00. sla boonen f 5.0010.80. snüboonen f 15.0019, Prolefic f23.6031.80. trosbessen f 16.00 21.80, roode bessen f 9.1014.00, witte bessen 17.20—9.20. perziken f 2.60—11.00. grove Schots f 1 802.00. middelbcon f 1.201.55, witte f 2.50—2.60. Tomaten A f 26 80. B 26.90, C 26.60 CC 15.90 Zwarte bessen f 11.20. ZWAAG <Bangert en Otnstr.i, 25 Juli Tomaten I 20.00—28.00 zwarte bessen f 8 00 11.00, roode bessen f 10.0020, Profilic f24 30.00. snijboonen f 1419, slaboonen f 6 7, druiven f 80—100. alles perl 100 Bloemkool f 1015. roode kool f 1J, kool f 36. alles per 100 stuks. AVENHORN. 26 Juli. Aangevoerd wer den: 250 stuks bloemkool. 1ste soort f 10.20, idem 2e soort f 4.70; 350 Kg. zilvernep f 11.10; 1550 manden augurken. Grof 24 ct., basterd 3435 ct.. stek 15 ct-, bnmmen 6 ct. 1400 zak slaboonen. Dubbele zonder draad f <M4—gJO. Dubbele met draad f 0.80 f 0.85 per zak. Bij den inspecteur der directe belastingen alhier, 1ste afdeeling, Is onder letter - G. f 6500 gewetensgeld Ingekomen. Etalagewedstrijd. Door het bestuur van den Enkhuizer Neutralen Middenstandsbond is aan de leden en anderen een circulaire gericht" waarin wordt aangespoord tot deel neming aan een door <fen bond te houden winkelefWte durende de dagen van de ZuNerzeevisscherij- tentoonstelling. De circulaire wijst op het druk bezoek van vreemdellni dat den Middenstand hieraan1 de etalages hiernaar in te richten'u>w^ Het bestuur stelt zich voor de zakfeUa. te deelen in categorieën die bij elkaarfhflj- ren en tenslotte «en rubriek diversen. Een commissie van drie personen, buiten den bond staafde, zullen de etalages beoor- deelen en de prijzen toekennen. Aangifte moet geschieden voor 21 Augus tus as. Met nadruk wordt er op gewezen dat ook niet-leden van den bond aan dezen etalage wedstrijd mogen deelnemen. Het ligt in de bedoeling, dat de etalages, die voor prijzen in aanmerking willen ko men, op de een of andere wijze iets moeten omvatten dat op de Z. V. T. doelt. Zeker goed gezien van den Middenstands bond. Zelfs na uitschakeling van het „stroo” is ’t niet doenlijk al het behandelde te „over- zieden." Een serie vervolgartikelen zou van ‘t snoode voornemen hiertoe het nood lottig gevolg zijn. En daarvoor is ons de week-end- of vacantierust onzer lezers te dierbaar. Een greep dus, die nieuwe concessie de vacantiestemming slechts héél htig zal zijn. De belastingvoorstellen dan allereerst. Hierbij verkeeren wij in de gelukkige omstandigheid, dat én de uitvoerige bij lage van B. en W. én het glas-heldere artikel van den heer Keesoom, vorige week onder dit hoofd geplaatst, den lezer volkomen heb ben ingelicht over deze materie. Dat bespaart ons veel detailwerk en we kunnen ons dus, met den heer Westerhof, bepalen tot de groote lijnen. (Genoemde heer trok de lijnen zoo groot en ver, tot hij zelfs kwam tot het huidige ministerie en de z.g. vlootwet Wat is hoofdzakelijk de bedoeling ge weest, die voorzat bij regeering en volks vertegenwoordiging, toen zij ons deze diep ingrijpende wet schonken O.i. geen ande re, dan den belastingdruk te nivelleeren. Er waren gemeenten, waar men zeer veel, anderen waar men erg weinig betaalde. Dergelijke groote, door allerlei economische, sociale, maar soms ook toevallige omstan digheden, veroorzaakte schommelingen kun nen in 't vervolg niet meer voorkomen. Afge zien van geringe verschillen wordt nu alles gelijk. Hoe tracht men dit te bereiken Laten we nog eenmaal misschien is 't al lang niet meer noodig de hoofdzaken trachten aan te geven. Ingesteld wordt een „gemeentefonds." Als inkomsten van dit fonds zullen gelden: ie. de opbrengst van een directe belasting naar het inkomen, welke onder den naam „gemeentefondsbelasting" door het Rijk wordt geheven: 2. de opbrengst van door het Rijk te heffen 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting; 3e. uitkeeringen uit 's Rijks kas voor het geval de sub. r en 2 ge noemde opbrengsten niet toereikend moch ten .zijn. Uit dit fonds ontvangen de gemeenten een uitkeering, bestaande uit 75% der jaar wedden van Burgemeester en Secretaris plus een bedrag per inwoner, berekend naar enkele uitgaven der laatste 3 jaren. De gelden voor dit gemeentefonds komen van een gemeentefondsbelasting, een hef fing naar het inkomen door het Rijk. Hier door vervalt de gemeentelijke inkomsten belasting of hoofdelijke omslag. Verdere inkomstenbronnen voor de ge meente zijn opcenten op de gemeente fondsbelasting (hoogstens 80) opcenten op de vermogensbelasting in de geheele perso- neele belasting, al of niet verhoogd met op centen. Dit zijn de groote lijnen door de wet aan gegeven. Wat blijft er nu nog door de ge meente te regelen, i.c. door den gemeenteraad vast te stellen ie. Het aantal opcenten op de gemeente fondsbelasting 2e. Dito op de vermogensbelasting; 3e. Nog eens dito op de personeele belas ting. Daarbij speelt dan behalve de classifi catie voor gemeentefonds- en personeele belasting een groote rol de al of niet en-c.q. de hoegrootheid progressie der opcenten. Terwijl ten slotte nog gewezen moet worden op het recht dei gemeenten, om een of meer grondslagen der personeele belasting te doen vervallen. Uiteraard is het kort bestek van een raadsoverzicht niet geeigend om de mérites van deze belastingvoorstellen gron dig te bespreken. Trouwens, erkend moet worden, dat ook de Raad zich het er met zoo moeilijk mee gemaakt heeft. Behalve de S.D.A.P.-fractie die natuurlijk een aantal wenschen had, was er weinig critiek op de voorstellen van B. en W. Gelukkig maar, want roerend eens zijn we het met wethouder Wibaut, die gisteren in den Amsterdamschen raad, toen daar dergelijke voorstellen behandeld wer den, verzuchtt^: „verander toch niets, want elke verandering verstoort de economie van het geheele complex." Nu wethouder Wi baut kreeg zijn zin in A’dam, evenals zijn collega Thomson, hoewel tegen den zin van Wibaut’s Alkmaarsche partijgenooten! Deze wilden niets meer of minder dan: het aantal opcenten op de fondsbelasting zetten op 20 tot 80, inplaats van 50 tot 80, een belangrijke vermindering dus- En dit gat dan te stoppen met een vermeerdering der opcenten op de vermogensbelasting (35 op 50) en door de hoofdsom (huurwaarde) en opcenten op de personeele belasting sterker progressief te maken. Het oude liedje dus: ontlasting (hm) van wie weinig hebben, zwaardere belasting van wie iets bezitten. Het heeft weinig zin, hier het gevaarlijke van deze politiek uiteen te zetten. De heer Westerhof, die zeide niet van legenden te houden, léze maar eens het sprookje van de kip en de gouden eieren. Je kunt gemakke lijk schateren cm de bewering, dat een „roggebroodrentenier” ter wille van f 50. belasting méér per jaar zal verhuizen naar Heiloo of Bergen, de verhuiskosten immers bedragen meer, dan hij in 10 jaar uitspaart, maar iets anders is Zullen er zich nieuwe komen vestigen. We weten het héél goed als de buitenman zijn schaapjes min of meer op het droge heeft en de plaats van vestiging wordt besproken, dan speelt de hoogte der belastingen een geweldig groote rol. Een prachtige Hout, mooi, goed onderwijs, best (al zijn dezulken gewoonlijk niet meer in het bezit van schoolgaande kinderen) maar bovenal lage belastingen. Misschien is het meer een psychologische dan een finan- ciecle overweging, die den buitenman zoo doet redeneeren, maar het feit ligt nu een maal zoo. en daar hebben we rekening mee te houden. Nogmaals dus gelukkig dat alles onver anderd is aangenomen. Niet, omdat deze voorstellen het volmaakte brengen daar weten we momenteel nog niets van de toepassing zal het na 2 of 3 iaat wel leeren doch omdat B. en W. nu eenmaal een systeem hadden opgezet waarvan elke verandering tot wie weet welke onvoori^ne en onge wilde consequenties kon leiden. Ook zonder de door de soci’s voorgestelde experimenten, is de heele situatie al onzeker genoeg en blijft alles raden en gissen. Een bekend blad schreef onlangs: „Het bezit van een goede pijp is iets pret- tigsen je wen taan het ding." Hieraan moet worden toe gevoegd; „Wievan zijn pijp net volle genot wil hebben, rookt Iedere rooker zal dat be amen.” mlng ontwikkelen de stelen zich vrij snel en komen evenals het witlof min of meer bleek te voorschijn. Beschikt men over glas (kouden bak of warenhuis) dan kunnen grootere hoeveelhe den vervroegd worden. De planten worden met een flin-ken kluit opgenomen en in een halven Meter diepen kuil, voorzien van broeimest. geplaatst. De bak wordt met riet matten afgedekt, waardoor minder warmte verloren gaat en de, stelen langer worden. In verwarmde kassen of bakken zet men de kluiteir zeer dicht bij elkaar, dekt al of niet met rietmatten af en de stelen ontwikkelen zich spoedig. Ook kan het vervroegen geschieden in schuren. kelders. Het hangt dan van de terfiperatuur die daar heerscht af. of de oogst vroeger of later kan plaats hebben. Voor het vervroegen komen vooral In aan merking Paragon en de Verbeterde Victoria, de laatste speciaal voor het trekken in ver warmde ruimten. Een zeer goede soort voor den vollen grond is de Goliath, die zeer dikke stelen levert. Wh hebben er meermalen geoogst van M KG. En door het feit, dat de plant zware oogsten levert én doordat zij haar voedsel uit een betrekkeljjk klein oppervlak haalt, stelt z(j aan de bemesting zeer hooge eischen We zouden b(jna zeggen: men kan niet te zwaar bemesten, vooral op zandgrond, zoo als wij dit o.a. gezien hebben bil den heer Velders te Scheveningen waar de planten zeer zware stelen leverden tengevolge van de sterke bemesting. Zonder eenig voorbehoud bevelen w(J aan per Are te gebruiken 15 K.G. Patentkall. 15 KG. Slakkenmeel of Super en 12 K.d. Chilisal peter. Men is reeds met proef uitzendingen aange vangen In de naaste toekomst zal de zender officieel geopend worden. De golflengte zal waarschijnlijk 346 M. zijn.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2