Cheque-koersen SPEENEN KLOOSTER KIEBERT Laatste Nieuws NED. R.K. VOLKSBOND, Afd. Alkmaar o o „VRIESIA” o o o o o o o o o AMSTERDAMSCHE BEURS Burgerlijke Stand van Alkmaar K TWEEDE BLAD DINSDAG 29 JULI 1930 STADSNIEUWS OFFICIEELE MEDEDEELINGEN KERKNIEUWS Ir J. W. Blaauw f telegrammen Openluchtspel in den Muziek tuin 23 huizen in de asch Reiend BINNENLANDSCH NIEUWS H. M. Thijssen De brand te Vlaardlngen Paard op hol Brand te Beemster Donderdag arriveert hi] Voetbal Adres aan den Raad voor Zij trekken Zwitserland binnen 0 Tornado in Adrianopel 0 0 0 0 Italianen vluchten het fascisme Alkmaarsche Bad- en Zwem inrichting 22»/ Broeders van onze Lieve Vrouw van Lourdes Kingsford Smith naar Bremen en Schiphol Failliet verklaard EN CHEMICAL IÉNHANDEL v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR 217*4 37% i51»/, 64*/. 43% De onderhandelingen met Gandhi NV. DROGISTER ZAADMARKT Het Engelsche luchlschlp R 100 naar Canada, gestart Baldwins positie als leider der conservatieven aangetast? 20 dooden. honderden gewonden Kort geding Philips Octrooien Hinderwet Het nieuwe vaandel van de afd. Alkmaar van de R. K. Handelsrelzi- gersvereeniging St. Chrlstoffel Droevig ongeval te Belfort BLADZIJDE M STEEDS HET NIEUWSTE ZIET DE ETALAGE MIENT 22 ALKMAAR TEL. 274 o PERSONALIA. te Viering Eeuwfeest Maandag vierde en Wethouders OP DE KAASMARKT lokaal DINSDAG 29 JULI 1930 cable D. ■De uit Drie dooden i Een gewonde overleden gls- 155 336 105% Hoolbroel de oorzaak en 48 143% 22% 415 Pater van de Prolongatie 1% Gehuldigd als gemeenteraadslid en als persman het om als gedaagde. Deze firma Philips, inbreuk op haar Ongeveer 80 pCt. van de hulsen te vernield of althans ernstig beschadigd. Mijnbouw Boeten Mijnbouw Alg Exploratie 80 179 160 143% 155»/, 391 155 15 102 102*4 101“/ 1C1“/ 98“/ 78% 180 80 52% Jongens Meisjes Totaal Petroleum Oortsche Petr. Gaboes Kon Olie Perlak Peudawa Continental Oil Scheepvaart Holl Amenka Lijn dito Gem. Elgend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref 1911 1911 191' 191' 320% ,320 65 345 50% 423 38 124*4 96 Vorige Koersen 1l5% 81 72 265 118 92% 217 38 15% 63 431% 24% 23 Koers 2.15 117*4 81 72 40% 78 38% 81 53 4*/, Spoorwegen Union Pacific Wabash - Jhlc Milw St Paul Kansas City South Erie Rallr DINSDAG 29 JULI 1939 320 318 64*4 3421% Suiker H V A. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah MaxweU 9.76»/, 34.75 12.09»/, 2.68% 59.34 48.26 13.01 27.80 66.60 66.85 66.6C 7.37 35.lt 9.75 34.70 I2.r8% 2.48 59.30 48.20 13.— 27.80 66.50 66.75* 66.50 7.30 35.C5 24 »4 23 69% 148% 23% 22% 380 36% 392»/, 155 15% 22»/,. 102 102% 101“',. i01“/„ 98“/„ 266% 119*4 92% 76’/, 342 J. R. Apaat koopman te Den Helder. Sluis- dijkstraat 129. mr. A. M. Ledeboer, r.c. mr. Schenkeveld cur. W Wokke. metselaar, Fllarskyweg 2, Ber gen; mr. W A. Ubbens, r.c.; mr. H. Th. A. van der Loos, cur. Opgeheven wegens gebrek aan actief het faillissement van C. H. J. de Groot, v.h. si garenmaker, thans voeger, Uitenboschstraat 73, alhles. Opgeheven na gedaan verzet het faillisse ment van A. Braas, bakker te Oudkarspel. Noorsche gewonde opvarenden, te een. die In het ziekenhuis alhier, opgenomen was. aan de bekomen brandwonden overleden. Het slacht-' offer was woonachtig te Dronthelm. Staatsleeningen 5% Nederland 5% Nederland 4 Ss Nederl. 4 Ss Nederl 4H N.Ind. 1926 B Te Utrecht te geslaagd voor akte A van het examen Engelsch M. O. de heer J. Q. Hazeloop alhier. BEEMSTER, 29 Juli Hedenmorgen te c.a. 10 uur brak brand uit in de groote boerderij van den heer Heerman. De oorzaak te te wijten aan hoolbroel. De boerderij te geheel uitgebrand. De eige naar had zich kort geleden hier gevestigd was bij het uitbreken van den brand afwezig. De schade wordt door verzekering gedekt. De beide Hlndoe-leiders Satra en Yajakar zijn over het verloop van hun onderhande lbaren met Oandhl en met Motilal en Ja waharlal Nehru zeer tevreden. Zij hadden gistermiddag te Allahabad een gesprek van ruim vier uur met de beide Nehru’s, die hun een brief voor Gandhi overhandigden. Ya jakar zal dezen brief zoo spoedig mogelijk aan Gandhi overhandigen. Rubber A'dam Rubber Bandar Dell Batavia Rub. Rott. Tapanoeli Serbadjadl Sllau V I. c. o Allied Intercontln Rubber De directie van het RUkstelegraafkantoor, alhier, deelt ons mede, dat te beginnen met as. Vrijdag een telegrambesteller In unlfo-m op de kaasmarkt aanwezig zal zijn van 1012 uur ten behoeve van de mogelijkheid tot het aanbieden van telegrammen op de kaas markt. - qm 11 uur gistermorgen ging een paard, bespannen voor een groentewagen, en toe- behoorende aan J. K. te Heiloo. op den Westerweg aan den loop, doordat het schrok van een motorrijtuig. Daar er een ketting om het wiel lag, kon he'. paard niet op hol slaan; de wagen sloeg tegen een boom, welke beschadigd werd. Het bestuur van het R.K. Werkliedenver bond zegt in een circulaire tot de georgani seerde arbeiders het volgende; GD hebt natuurlijk met meer dan gewone belangstelling kennis genomen van de ZEER BELANGRIJKE ONDERWERPEN, welke op de te Amersfoort gehouden Sociale Week van het Verbond, door alleszins bevoegde Inleiders besproken zijn. Zeer belangrijke onderwerpen, omdat zü betrekking hebben op de gebreken onzer tegenwoordige maat schappij en de etechen. die aan een toe komstige christelijke maatschappij, zoowel wat den vorm, als wat den inhoud betreft, moeten worden gesteld. Ongetwijfeld: het Is de taak en dë plicht van onze R K Arbeidersbeweging om de ver houdingen waaronder de arbeiders thans leven en werken, zoo goed mogelijk te doen Namens het technisch personeel van bet courantenbedrUf van Teulings Kon. Drukke rijen sprak de heer de Kort eenige waardee- rende woorden onder aanbieding van een rooktafel. Ter receptie voerden voorts nog het woord de heer A. v. d. Kallen, namens de R. K. Dlrecteuren-vereenlglng en de heer J. B. Vesters als voorzitter der R. K. Journalisten Vereenlging. Uit de kringen van raadsleden en oud-raadsleden waren velen aanwezig. De geestelijkheid der stad deed tevens van haar belangstelling blijken. LONDEN, 29 Juli Het Engelsche lucht schip R. 100 Is hedennacht te 4 uur van Cardington opgestegen en naar Canada ver trokken. Talrijke offldeele personen en een groot aantal toeschouwers, die den gebeelen nacht te Cardington vertoefden, woonden den start bij. Na een cirkel boven het vlieg veld beschreven te hebben verdween het luchtschip In Noord-Westeiljke richting. De R. 100 zal de Noordelijke route over den Atlantlschen Oceaan kiezen. Men hoopt, dat het luchtschip Vrijdagmorgen Canada be reikt. De Britsche Minister voor Luchtvaart, Lord Thomson, heeft aan Commander Commore die zich aan boord van de R. 100 bevindt, het volgende telegram gezonden „De vlucht van de R 100 Is de eerste vlucht, die een luchtschip naar een door een der grootste overzeesche Dominions gebouw- den ankermast maakt. Ik hoep van harte, dat deze vlucht het begin is van een voortdurende ontwikkeling van de verbindingsmogelijk heden tusschen de deelen van het Britsche Rijk.” De laatste weerberichten luiden zeer gun stig. Het boven Noord-Ierland liggende de pressie-gebied kan door het kiezen van de Noordelijke route vermeden worden. H luchtschip is uitgerust met een radio-zen installatie. De golflengte wordt echter geheim gehouden om storingen door andere stations te voorkomen. De R 100 zal voorbij Noord-Ierland vliegen en vervolgens ten Zuiden van Cape Farewell op Groenland naar Belle Island, over La brador naar de St. Laurensiivier. Aan boord bevinden zich passagiers en een bemanning van 37 koppen. Er Is voor vijf dagen levens middelen aan boord. HU zocht langen tijd Dezen te vinden, J een kluizenaar ont moette. wien hij vroeg hoe hij den machtig- sten konlng. dien men God noemde, kon vin den. De De diplomatieke medewerker van „Daily Herald” verneemt, dat In de laatste dagen geheime besprekingen hebben plaat» gevonden tusschen een aantal conservatieve leiders en de krantenmagnaten Lord Bea verbrook en Lord Rothermere. Op grond van van In het plaatsje Gollantsch bij Bromberg brak gisteren een brand uit. die zich snel uitbreldde. zoodat 23 hulzen door het vuur werden vernield. Gedurende het reddingswerk werden twee politie-agenten onder t vallend puin bedol ven. Toen ze van onder de pulnhoopen van daan werden gehaald, bleken zij reeds te zijn overleden. Een brandweerman overleed eenigen tijd later aan de gevolgen van rookvergiftiging welke hij bij het reddingswerk had opge loopen AMSTERDAM, 29 Juli Naar wij ver nemen. zullen de Oceaan-vllegers Kingsford Smith en de marconist Stannage, die met den piloot Van Dijk en den navigator Saai de vlucht naar Amerika met de „Southern Cross” volbrachten, morgenmiddag met het Dultsche mailschip ..Europa" te Bremen ar- rlveeren. Het ligt In de bedoeling, dat Kingsford Smith en Stannage Donderdag per K. ~L M.-vliegtuig van Bremen naar Schiphol zullen vertrekken, waar hun ongetwijfeld, evenals dat met Van Dijk het geval was een grootsche ontvangst zal wachten. Te betreuren Is het. dat alleen Saul niet van de partij zal zijn. deze naar gene zijde van een rivier, aan welke laatste zijde zjjn woonhut gelegen was. Op zekeren dag werd 8t. Chrlstoffel aangeroepen door een zwak kinderstemmetje met het verzoek hém naar de andere zijde te willen dragen. Chrlstoffel lachte om het kleine zwakke kindje, daar het dragen van zoo'n kindje voor hem zelf geen enkel bewijs van kracht was. 105*/,, •Hedenavond wordt op het terrein aan den Westerweg. alhier, een wedstrijd gespeeld tusschen het V. en D.-elftal en het Kofa- elftal. Door het personeel van V. en D. werd bereids een lauwerkrans beschikbaar gesteld. Ongetwijfeld belooft het een spannende match te worden. Men verzoekt ons opname van het vol gende adres tan den Raad: Aan den Raad der gemeente Alkmaar. geeft met verschuldlgden eerbied te ken nen de afdeellng Alkmaar van het Ned Onderw. Genootschap. dat naar aanleiding van het voorstel van B. en W. tot het bouwen van een spreekka mer aan de gemeenteschool no. 4. het de afdeellng, gezien 41e ook door u erkende ge breken dezer zeer bevolkte school, staande in een zich steeds uitbreidend stadsdeel, nood zakelijk voorkomt deze school door een ge heel aan de elschen des tjjds voldoend schoolgebouw te vervangen, dat onder de te stellen elschen gerekend dienen te worden: Getrouwd: Martinus Franclscus Spruyt en Johanna Barbara van Doornik. Overleden: Gerardus de Goede, 63 jaar; Grietje Benjamin, gehuwd met Frederlk Lo de wijk Gilles, 27 ja ir. Geboren Gooltske. d. v Walee Pijlman en Grietje Vrieswijk; Maarten, z. vr Antoon Hulskens en Tonia Collee. ss&f- Lammerenspeenen, Ventiel- speenen, Jena-speenen (nieu we model). Speenen met ring (groot en klein). Losse speentjes, Nummerflesschen, Zuigflesschen, Onbreekbare Flesschen. Industrieën Marg. ünle Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips zijn sterk lichaam langer hoe dieper en Chrlstoffel zullen verdrinken met zijn last. Plotseling echter begreep Chrlstoffel. Wie het was. Die steeds zwaarder werd op zijn schouders en daarmede zwol zijn hart van vreugde. Dit moment nu is het gewichtigste het leven van St. Chrlstoffel en het meest waardevolle voor ons. Daarom hebben wU getracht dit moment In het vaandel wéér te geven. De blfk van Chrlstoffel is verzonken, hij begint te bemerken Wie het Is. Dien hij draagt. Zijn gelaat verheldert en krijgt een meer vergeestelijkten trek. HU gevoel%hoe de verborgen, machtige God zich aan hem openbaart ZUn gestalte Is geheel te zamen gedrongen onder den last van Bet Kind. Dat Chrlstoffel de groote macht van zUn God. den wereldbol draagt. Ook lichamelijk voelt In de oogen van het Kind is de verre blik, die alles omvat, de bik die alle men- schen eenmaal zal treffen, die van goeden wille zUn en den Almachtige zoeken. Dit zUn de gedachten, die wjj In het vaan del hebben trachten weer te geven en wy hopen, dat zulks den aanschouwer duldelUk zal zijn. Wanneer dit laatste doel bereikt is, meenen wU. dat wij tevreden kunnen zijn over -onzen arbeid. Industr. Buitenland Anaconda Cert Flsk Rubber Separator Zweedsche Lucifers Door het bestuur van de R. K. Kiesvereenl- glng te s-Hertogenbosch en de directie en hoofdredactie van het Noordbrabantsch Dag blad ..Het Huisgezin" was Maandagmiddag in het Oranje-hotel te 's-Hertogenbosch een bij eenkomst belegd ter huldiging van den heer H. M. Thijssen In verband met zUn vUf- en twintigjarig lidmaatschap van den Bosschen gemeenteraad en met zUn veertigjarige werk zaamheid aan de R. K. Dagbladpers, op welke belde terreinen hU veel en voortreffeHjk werk heeft verricht. Op deze bijeenkomst voerde allereerst het woord de heer mr. dr. L. van Gorkom, voor zitter der R. K. Klesvereenlging. De directeur van ..Het Huisgezin," de heer R C. M Wijffels, bood als geschenk der di rectie een kaststel In Delftsch blauw en een toepasselijk herinnerlngsbord aan. De hoofdredacteur van het Huisgezin, de heer J. B. Vesters wees er in zijn geliïk- wensch op, dat hier een rUke oogst aan ver diensten is, In 40 Jaar naarstig bUeenge- gaard. Spr. deed zijn gelukwensch vergezeld gaan van de aanbieding namens redactie en administratie van een standaardwerk. De heer mr. F. Teulings. dankte als direc teur van Teulings Uitgaven den heer Thijs sen voor zUn veelzijdlgen arbeid; hij noem de hem een voorbeeld van arbeidzaamheid en toewijding. Nadat de heer Thijssen een hartelUk dank woord had gesproken huldigde de heer F. Nivard hem namens de R. K. Raadsfractie voor zUn jouroalistleken en polltleken arbeid. De burgemeester, de heer mr. F. J. van Lanschot. die met het dagelUksch bestuur ter receptie kwam, huldigde den jubilaris speciaal ter gelegenheid van zUn 40-jarige journalistieke loopbaan. De stad Adrianopel is geteisterd door een vreeselUke tornado die gepaard ging met een feilen hagelstorm. 30 personen werden gedood, terwUl honder den gewond werden. en deze besprekingen schUnt de positie Baldwin als leider der Conservatieve Partij ten zeerste te z;jn verzwaxt. Men zou zelfs op de mogelijkheid moeten rekenen, dat het tot een openlijke breuk zal komen en dat Baldwin de leiding der Conservatieve Partij neerlegt. Voorlooplg althans toont Baldwin geringe bereidheid om aan de elschen van Rothermere en Beaverbrook toe te geven. In sommige conservatieve kringen noemt men naast den vroegeren Minister van Gezondheid Neville Chamberlain, Sir Robert Home als een der personen, die eventueel als opvolger van Baldwin voor het leiderschap der Conservatieve Partij 'n aan merking zou komen. Vrijdag jJ. vond voor den vice-Preslder.t der Arrondlssements-Rechtbank te Amster dam. een kort geding plaats tusschen de ë.V. Philips Gloeilampenfabrieken te Eindhoven als elscheres en de firma Blok en Eylerts te Amsterdam maakte volgens bekende octrooien voor radlo-ontvangtoestel- len. Maandag JJ. heeft de President in het geschil uitspraak gedaan en. den bouw en verkoop van haar radio-ontvangtoestellen door gedaagde onrechtmatig achtend, daarbij de firma Blok en Eylerts verboden voort te gaan met de vervaardiging en aflevering van hare radiotoestellen. Philips werd gemach tigd dit verbod zoo noodlg met den sterken arm te doen handhaven, terwijl gedaagde in de kosten van het geding veroordeeld werd Onder auspiciën van Alcmarla-V. V. V. geeft het gezelschap VincentBerghegge een drietal openlucht-voorstelllngen In onzen schitterenden Stedelijken-Muziektuin. Gisterenavond werd opgevoerd ..De Zon derlinge Marskramer." een tooneelstuk, dat dezen zomer reeds eerder door dit gezel schap in den Muziektuin werd opgevoerd en dat wij toen uitvoerig recenseerden. Hedenavond wordt nogmaals opgevoerd ,De Molen van Sans Soucl.” terwijl voor morgenavond op het program staat; Pa«töbr van NeuvlUette.” Het mooie weer maakte gisteravond een verblijf in den Muziektuin aangenaam en droeg er toe bij dat de uitvoering In artis tiek opzicht volkomen slaagde. Het spel was boeiend en wekte de waardeerende bewonde ring van bet publiek. Met de opkomst van het publiek was het echter treurig gestemd; vooral de V. V. V.- leden, die vpor een lagen prijs deze zeldzame voorstellingen kunnen bijwonen, schitterden door afwezigheid. En heusch. het spel der artlsten van het gezelschap Berghegge verdient een grootere ja een zeer groote belangstelling. ZU. die de opvoeringen van eind Juni hebben bijge woond. zullen dit gaarne onderschrijven. Mogen zij die goede tooneelspeelkunst weten te waardeeren, toonen de bemoeiingen van V. V. V. in dezen op prijs te stellen, door heden en morgenavond het openlucht spel In den Muziektuin te gaan zien. Nog ééns: d<* acteurs en hun spel verdie nen het ten volle. VLAARDINGEN, 29 Juli Van de tcruvond bij den brand aan boord van het stoomschip „Lelerstad" ernstige opvarenden. Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel M«j In de week van 20 Juli tot en met 27 Juli werden genomen door: Heeren 687 baden; Dames 615 baden Onvermogend: 174 baden; 112 baden; 1588 baden. De hoogste temperatuur bedroeg 65 gr. BH Koninklijk besluit van 18 Juli 1930. Is, met ingang van 1 September 1930. benoemd to» leeraar aan de RUkshoogereburgerscholen te Alkmaar. Hoorn en Den Helder, de heer M. J. Roggeveen, thans tiJdeUjk leeraar aan die scholen. de Congregatie van de Broeders van O. L. Vrouw van Lourdes te Dongen haar honderd-jarig bestaan. 's Morgens droeg Pontificale H. Mis Overdonk. deken Heden is op de gemeentesecretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N.V. A. F. Kerrebijr’s Glashandel alhier, imnlng tot het uitbreiden van een voor het vervaardigen van glas In rand-, geslepen-, en verzilverd glas, Is beweegkracht worden aaiffcewend motoren, t.w. éér-, van 5, één van 3, 2 3en twee van p.K., In de per- ittlk Oudorp nrs. 63 en 65 en Fnld- 16 en 48 'en tegen deze kunnen worden Inge- Stadhuize dezer gemeente, mon- Dinsdag 12 Auguusts aa.. voor- te elf uur en schriftclljk vóór of op Gedurende drie dagen vóór gemel- kunnen de verzoeker en hij. die be- heeft Ingébracht op de secretarie smeente van de terzake ingekomen m kennis nemen. IT, 29 Juli 1930 Burgemeester van Alkmaar. WANDELAAR, burgemeester. K. VEENDORP, lo. secretaris. ons streven gericht op een betere toekomst maatschappij. In dat streven blinkt ons Ideaal DE SOLIDAIRE MAATSCHAPPIJ, waarin leder zijn rechtmatige plaats zal In- rfbmen en zijn rechtmatig aandeel In de voortbrenging zal ontvangen. Op grond van beginselen, waarop RERUM NOVARUM steunt, heeft onze Amerrfoortsche Sociale Week gestaan in het teeken van onze GROO TE SOCIALE TAAK. Welnu zoo gaat het Verbondsbestuur ver der. Indien wij door onze katholieke arbei dersbeweging de werkers met hoofd en hand voorop willen doen gaan In den ontwikke lingsgang naar den nieuwen tijd, dan geldt onbetwistbaar de voorwaarde, dat de onzen goed doordrongen moeten zijn van de be ginselen waaraan onze sociale en economi sche elschen zUn ontleend: dan is het GE BIEDEND NOODZAKELIJK dat de MAS SA. let wel de MASSA, niet enkelen, weet wat we willen. Op grond van deze overweging achtte het zich verplicht bedoelde. Hij nam het kind licht op zijn schouders en waadde door het water, dat heel rustig was. Doch toen hij In het m'.dden der rivier was gekomen, brak een storm los. die de golven opzweepte, terwijl bovendien kindje hoé langer hoe zwaarder werd te dragen. Deze last ging boven de krachten van 8t. Chrlstoffel, zijn sterk lichaam boog hoe dacht te kluizenaar zelde aan St. Chrlstoffel hoe men God vinden kon en hoe men Hem dienen moest, n.L dcor gebed en offers. Dit nu was voor St. Chrlstoffel een geheel ‘indere wijze van dienen, dan hij tot nu toe was gewoon geweest. Tot dan toe had hij ae machtigen steeds gediend met de kracht van zijn lichaam, nu zou hjj God moeten dienen met de kracht van zijn geest. En ofschoon hij deed wat de kluizenaar hem aanried, omdat de drang, den mach tigste der aarde te vinden In hem zoo sterk was, bleef de Almachtige God toch zeer verborgen voor St. Chrlstoffel. Naast zijn bidden en zoeken naar God bestoad de dagelijksche arbeid van St Chrlstoffel la het dragen van menschen van Veiixmdsbeetuur Parijs Brussel Londen New-York Berlijn Zürich Rome ..m.w.m.m.w. Madrid Jslo Stockholm Xopenhagen Praag Weenen Warschau Reeds sedert het begin van den zomer, maar vooral de laatste dagen, trekken voort durend groepjes Italianen, over de bergpas sen, Zwitserland binnen. Het zijn allen vluchtelingen, die zich aan het fascistisch regiem willen onttrekken. De mogelijkheid, om op normale wijze de grens te passeeren en Italië te verlaten, ontbreekt geheel. Soms weten de Itallaan- sche grenswachten een geheele troep aan te houden, die dan naar Italië wordt terugge voerd; soms ook worden de vluchtelingen In het gezicht van de Zwitsersche grens neergeschoten, maar naar schatting zijn reeds tusschen de 20 en 30 duizend Italianen op deze clandestiene wijze de grens gepas seerd. In het algemeen worden hun door de Zwitsersche autoriteiten weinig moeilijkhe den In den weg gelgd, mits zij maar zoo spoedig mogelijk Zwitserland weer verlaten. De meeste Italianen zetten dan ook vla Zermatt hun reis naar Frankrijk voort. Gisternacht Is te Lelden, 47 jaar oud, overleden, de heer J. W. Blaauw. ingenieur bij de stedelijke gasfabriek aldaar. Voorheen was hü adjunct-directeur van de gemeente lijke gas- en waterleiding te Delft en daar na scheikundige, plaatsvervangend direc teur van de waterleiding te Enschede. De heer Blaauw werd 16 December 1882 te Alkmaar geboren. Zooals den lezers bekend zal zijn is dezer dagen- het nieuwe vaandel van de afd. Alk maar van de R. K. Handelsrelzlgersvereenl- ging St. Chrlstoffel plechtig Ingewijd. Hierbij geven wij van het mooie vaandel, dat In modernen trant Is uitgevoerd, een afbeelding, terwijl het St. Bernulphushuis te Amsterdam, dat het vaandel naar een ont werp van mej. Wiegman vervaardigde, er de volgende beschrijving van geeft. De geschiedenis van 8t. Chrlstoffel. een heilige van geweldigen lichaamsbouw en ongemeene kracht, die deze kracht wilde stellen in dienst van den machtigste der aarde is wel aan ledereep bekend, en zeker aan diegenen, die dezen heilige kozen als patroon hunner vereenlging. Het hlerneven afgebeelde vaandel brengt in beeld het voornaamste tafereel uit het leven van dezen heilige. JJadat St. Chrlstoffel den machtigsten konlng en den duivel had gediend en bij dezen laatste de vrees voor den machtigen Gcd ontdekte, verliet hij den duivel en zocht in de eenzaamheid God. die de machtigste van allen zijn zou. naar God zonder totdat hjj op zijn weg voor het onderwijs in Ike oefening; 2. een lokaal ter be- van het vak handenarbeid3 een ïelplaats en een schooltuin; e de afdeellng u beleefd, maar met roekt het college van B. en W. uit Igen tot het zoo spoedig mogelijk van een voorsUl tot het bouwen i nieuwe zevenklassige school met ‘klokaal. lokaal voor handenarbeid, speelplaats en .‘■"hooltuln. ter vervanging van de tegenwoo: dig- gemeenteschool no. 4. t Welk doende, enz. Alkmaar. 29 Juli 1930. Voor de afdeellng Alkmaar v h. N. O. G. T. YPMA. voorzitter d. BERG, secretaris. zeer belangrijke SOCIALE INLET DING EN. tegen zoo laag mogelijken prijs voor de af- deellngen beschikbaar te stellen. Titels en prijzen der uitgaven zijn: 1. DE GROOTE WIG IN HET BE- DRUFSLEVEN. van Rector J. F. A. BOTS. 3. RERUM NOVARUM EN NAASTEN LIEFDE, van Pater Prof. Jac JACOBS M. S. C. 3. RECHT OP EIGENDOM van Pater J PERQUY O. P. Prijzen van elk dezer bro chures van 14 exemplaren, 10 cent per stuk; van 5 tot 10 exemplaren 9 cent der stuk; van 11 tot 50 exemplaren 8 cent per stuk; bij afname van 51 en meer exempla ren 7 cent per stuk. 4. VOORTBRENGST EN BEHOEFTEN, van Henri HERMANS. 1 tot 4 exempl. 15 cent per stuk; 5 tot 10 ex. 14 cent per stuk; zfjn. doch over dat werken heen, dient, 11 tot 50 ex. 13 cent per stuk; 51 en meer - -- exemplaren. 13 cent per stuk. 5. MEDEZEGGENSCHAP VAN DEN AR BEID, van Pater Dr. G. Vrljmoed O. F. M. 1 tot 4 ex. 15 cent per stuk; 5 tot 10 ex. 13 cent per stuk; 11 tot 50 ex. 10 cent per stuk; 51 en meer ex. 9 cent per stuk. STEEDS PORTOKOSTEN INBEGREPEN. Zoo men dus riet, rit er nogal eenig voor deel In naar gelang het aantal. Het Is daar om dan ook dat het bestuur van den Volks bond aan de vakafdeelingsbesturen verzoekt hun bestellingen op te geven aan den se cretaris van den Volksbond opdat de bestel ling voor de gezamenlijke besturen kan wor den gedaan. Het Ie een financieel belang, maar ook voorkomt men veel onnoodlg werk dat anders elke afdeelings-secretarls moet gaan verrichten Na aankomst zal dan de secretaris van den Volksbond zorg dragen dat de verlangde hoeveelheid in het bezit komt van de betrokken afdeelimr. Bestellin gen worden derhalve gaarne binnen een maand na heden tn"*-wacht aan het Secre tariaat Baanslngel 33b. Te Belfort vond een droevig ongeval plaats, waardoor een 10-jarig knaapje om het leven kwam en twee van zijn speelka meraadjes levensgevaarlijk werden gewond. De kinderen hadden een dynamletpatroon. die door steenhouwers veel gebruikt worden, om stukken steen te laten springen, gevon den. en probeerden nu. het gevaarlijke speelgoed uit elkaar te nemen. Plotseling ontplofte de patroon en de drie knaapjes vielen zwaar gewond neer. Eén hunne- overleed eenige minuten later, terwijl de belde anderen in levensgevaarlijken toe stand naar het ziekenhuis werden overge bracht. Morgens droeg Mgr. Hopmans een H. MIs op in de kapel van Z. D. H. werd geassisteerd door Batenburg van Dongen en recur van Ostade van Overdonk. Al: troondiakens fungeerden de weleerw. heer Koenraads. rector van het gasthuis, de weleerw. heer Franken, rector van het gasthuis. De ove rige functies werden waargenomen door pastoor Dlrven en de kapelaans Daverveld. Konlngs. Bulckx en Verrarens. Het zangkoor van de broeders zong de vierstemmige Missa Solêmnis van r.enner. Na de H. Mis had een feestelijk ontbijt plaats Een feestcantate op tekst van broe der Cajetanus, getoonzet door broeder Garmel werd ten gehoore gebracht. Daar na wenschte Mgr. Hopmans de congrega tie geluk met het honderd-jarig bestaan. Burgemeester Swltzar van Dongen bood als voorzitter van het feestcomité uit de burgerij het feestgeschenk aan. Dit be tend uit een som gelds bestemd voor een altaar. De burgemeester deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd den Eerw. Broeder Cbrisostomus. provlnc aal overste, te benoemen tot officier In de Orde van Oranje Nassau. Hierna werd het woord ge voerd door mr. Ti’man. voorzitter van het college van regenten van 's-Hertogenbosch. dr. Jane, geneeskundlg-dlrecteur van het gesticht „Voorburg” te Vught. Vele anderen maakten nog hunne gelukwenschen ken baar. Een kweekellng bood namen', de in- wonenden een geschenk aan onder ccuvert. Des middags werd een zeer dnlk bezochte receptie gehouden. In den middag werd een plecht'g Lof ge celebreerd door rector van Ostade. Tegen den avond gaf het harmoniegezel- schap „Aurora" een concert. De patro- naatsharmonle „Laurentlus” bracht den eerw broeders een serenade. De feesteljk- heden werden besloten met een grandioos vuurwerk.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12