PROVINCIAAL NIEUWS I VEILING-O VERZICHT E ASSENDELFT WESTWOUD HEER-HUGOWAARD T ZAND TEXEL WINKEL HOORN WERVERSHOOF ANNA PAULOWNA CASTRICUM SPANBROEK WIERINGEN DEN HELDER GROOTEBROEK EERSTE PLECHTIGE H. MIS. OPMEER WARMENHUIZEN i—i; en Tot de en Fretchen, eigenaar D Beets te Beem- I Petite Amie, eigenaar dezelfde, be te Zei Jo- Mulder; Lintei Benoemd De heer C. Kooiman, onder wijzer aan de O. L. School 2 te Breezand, is benoemd tot onderwijzer aan de O. L. School 33 te IJaarlem. Coop. VeUingver. Breezand Tot Direc teur-Boekhouder van de Coop Bloembollen veiling Breezand is benoemd de heer Dr. J. Wever, Doctor in de Kandelswetenschappen. De te dit uit het vaartuig Het kwam aldaar N S. De heer Lub zegt, dat het nogal lastig is voor verscheidene menschen. Komen er zoo veel klachten? Spr. meent, dat beter eens wat meer aandacht kon worden besteed aan de nummering der huizen. In de Hofstraat is men al aan no. 20 v. en de nummers staan nergens op de huizen. Het voorstel wordt hierna aangenomen. geringen product Dinsdag I Jus pel dat de bez aar len g*8 kar bor dee bez wel ot op sch sch Hei het te wei ver ger trei llcl WO] bui kar uur C stri pla K. vra me ver on< het gec 1 I Ke nle e!e sla vai ziel be< ml) kot naar Het j-aar van I !ai >n< alt I eg is twi die Sta tigl eer bui WO kle be* aH< zU tro zeL I op te dea nel hu’ uit om kei zot we ba; ze ha set kn ze „vi vei far dri I zoc de voc oog twi ger 1 eer bijl Na me me na; tev 1 dea in ▼W sc? be5 dw zoc I hei hu te me om 8C? dei te bes me uil die Uit die ge get de mo f det wei jar bek haj dat mo ze kei off vee der Afscheidsavond Pastoor Omtzigt Don derdagavond zulien in ’t Gezellenhuis het af scheid en de aanbieding van het couvert aan den nieuwberioemden herder plaats hebben. Ongetwijfeld zullen velen dien avond aan wezig zijn om dezen werkzaïnen priester Gods besten zegen toe te wenschen. Motorongeluk Dezer dagen was de heer B. met een instructeur een door hem ge- kochten motor aan ’t probeeren. Daar hij de kunst van motorrijden nog niet geheel mach tig was. kwam hem dit duur te staan, daar het volgende gebeurde. De instructeur had zich even verwijderd, en hier maakte de heer B. gebruik van, qm zeh den motor aan ’t rijden te brengen, wat hem ook gelukte. Met een woeste vaart ging het den dorpsweg af, doch nu wist hij niet meer, waarschijnlijk door schrik, hoe hjj handelen moest om te stoppen. Een aan rijding, tegen een ,brug, en daarna in de naast den weg gelegen sloot, was het ge volg. Den zwaren motor kreeg hij boven op zich. Met veel moeite slaagde men er in, om den heer B. onder den motor vandaan te krij gen. Aan borst, gelaat en armen had hij verwondingen opgeloopen, terwijl aan den motor niet veel meer heel was. Naar wij vernemen, maakt hij het naar omstandigheden thans goed. JVoningbouw aannemer te Personalia. Te Amsterdam Is geslaagd voor het examen nuttige handwerken mej. A. Ronk, alhier. Brievenbussen aan de woningen. Naar aanleiding van een circulaire van Ged. Sta ten waarin gewezen werd op het aanbren gen van brievenbussen aan de woningen, is de bestaande bouw- en woningverordening voor deze gemeente door het gemeentebe stuur in dier voege veranderd, dat voor nieuw te bouwen woningen is voorgeschreven het aanbrengen van een gleuf in of naast de deur, voor het inwerpen van poststukken. Wanneer er klachten inkomen zal zulks ook worden voorgeschreven voor de be staande gebouwen. Geslaagd. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer G. van Sugarik, heeft aan de Unl- versitelt te Utrecht met gunstig gevolg het candidaats-examen in de medicijnen afge legd. uurwerk gevraagd, terwijl ook geïnformeerd is naar een uurwerk, dat electrisch wordt opgewonden. Vanmiddag is iemand van de firma, waarmede onderhandeld wordt en die ook het uurwerk te Hippolytushoef heeft geleverd, de zaak wezen opnemen. Binnen kort kan een prae-advies worden verwacht Hierna gaat de Raad in comité. Mej. Riteco Een der onderwijzeressen onzer O. L. School, mej. Riteco. gaat wegens huwelijk onze parochie verlaten. Een kort woord van dank is hier zeker op zjjn plaats. Gedurende ruim 7 jaar heeft juffr. Riteco haar beste krachten aan onze school gegeven. De le klasse was voor haar rekening. De allerkleinsten waren haar toe vertrouwd. Met liefde en toewijding volbracht zij steeds haar taak. Moest zij ook al een enkele maal om geznrxineidsredenen nest nemen, zoedra zdj kon was zij weer present, om met den grootsten ijver haar werk weer te beginnen, tot groote vreugde' der kleinen, die o zoo veel van Juffrouw" houden, en haar slechts noode misten. Thans moeten zij haar missen voor goed, en dat doet hun ongetwijfeld leed, en niet alleen de kleinsten, maar ook de grooteren die vrijwel allen van haar het eerste onder wijs hebben gehad, alsook vele ouders en anderen in onze parochie die de vriénde lijke onderwijzeres gaarne zien. Moge Gods rijkste zegen op haar rusten en haar vergezellen op haar verdere levens baan. vooi het vele goede, hier aan de jeugd van 't Zand en omgeving bewezen. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad werd Vrijdagmiddag gehouden. Tegen woordig alle leden. Voorzitter: Burgemeester Kolff. Na opening leest de secretaris de notulen van de beide vorige vergaderingen, welke worden goedgekeurd. Voorschot. Aan deze gemeente is een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van/1 3600.ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodlgd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. Verbetering hoofdweg Voorzitter deelt mede, dat B. en W. zich voor het uitbrengen van advies over de ver betering van den hoofdweg, hebben gewend tot het Ingenieursbureau Nijhoff te 's-jGra- venhage. Dit bureau heeft een voorlöoplge raming gemaakt, volgens welke een weg van 8 KM. lengte en 6 M. breedte met verschillende aan te brengen verbeteringen in de afwatering enz. zou komen te staari op ten hoogste een bedrag van 250.000 Het bureau berekent voor het uitbrengen van het advies, het opmaken der plannen enz. 17.000. Hierbij komen dan nog de kosten van dagelljksch toezicht, welke zul len bedragen ten hoogste 6500 en ten minste 2500. B. en W. zouden met het oog op de kosten eenige onderdeelen op het plan willen bezuinigen. Zoo kan. het verbe teren van de afwatering op verschillende plaatsen en het afronden van hoeken, waarvoor een bedrag van 50 000 gerekend wordt, vervallen, terwijl zij de breedte van den weg op 5 in plaats van 6 Meter willen brengen. Spr. raadt echter aan met dit bu reau in zee te gaan ,dan is men er van ver zekerd, dat een goed rapport zal worden uitgebracht. De heer Oden vraagt of dit uitsluitend uit bezuinlgingsoogpunt is, dat B. en W de breedte van den weg op 5 Meter wen- schen te stellen. Voorzitter antwoordt, dat B. en W. niet van de kosten zijn geschrokken, maar het heeft bij hen wel een punt van overweging uitgemaakt deze kosten zooveel mogelijk te drukken. De gemeente krijgt toch ook een primairen weg voor doorgaand verkeer. Als men dan verder nagaat, dat de straatweg op den afsluitdijk slechts 4 Meter breed is. dan vinden B. en W., dat met 5 Meter kan worden volstaan. Bovendien lijkt het B. en W. beter, ter voorkoming van afbrokkeling aan de kanten, dat de weg niet te dicht bij de greppels komt. Na bespreking wordt besloten, eerst op nieuw een subsidie bij de Regeering te vra gen. In de rondvraag Informeert de heer Kaan naar het uurwerk in den toren te Ooster- land. Voorzitter antwoordt, dat verschillende punten, die in de rondvraag van een ver gadering worden naar voren gebracht, niet reeds in een volgende vergadering zijn uit- gevoerd. Er is echter prijsopgaaf van eenvan 14 tot en met 19 Juli jl Aanbieding gemeente-rekening dienst 1929 en rekening Zeegras exploitatie, dienst 1929—1930. Voorzitter zegt, dat de rekeningen nog niet in een zoodanig stadium zjjn, dat zij bij de stukken worden gevoegd, doch dit zal zoo spoedig mogelijk gebeuren. Goedgekeurd worden de rekening over 1929 en de begrooting voor 1931 der Gezondheids commissie te Behagen. B. en W. stelden voor vast te stellen een ontwerp tot wijziging en aanvulling der bouw- en woningverordening. De heer Jn. Lont Cz. kan zich wel met de bepaling inzake het aanbrengen van brieven bussen vereenlgen voor nieuwbouw, maar vindt het eenigszins bezwaarlijk voor be staande woningen. Voorzitter zegt, dat door verschillenden reeds vrijwillig brievenbussen worden aange bracht. De heer P. KooiJ vindt het een kleine uit gave. Huismeester en huismeesteres In het huis voor Cuden van Dagen zijn uit 42 sollicitanten tot hulsmee ter en hulsmees teres benoemd de echtgenooten H. Hofman te Barslngerhom. Burgert, stand Geboren: Theresia hanna Alfreds, d. v. B. Florijn en V. C. Rusting; Albert, z. van J. Kaashoek en P. Cornells Leendert, z. van L. J. H. Arends en H. F. Winkler; Jan Hermanus, z. v. G. N. Bakker en C. A. Fremeyer. Overleden: Hendriks J. D. M. te Hekkert, 2 Jaar, Drieboomlaan 125a; Wilhel mina van Dijk, 38 jaar, echtgenoote van Sj. de Vries, wonende te Den Hout gem. Hoog- %arspel Voordracht tot het aangaan van een geldleening, groot 140.000. Voorzitter deelt mede, dat voor deze lee- ningen een drietal aanbiedingen zjjn Inge komen. Van de Maatschappij voor Gemeente-cre diet te Amsterdam tege% 4% pet. rente 4 pari en tegen V, pet. provisie. Van de Bank voor Ned. Gemeenten tegen 4 7/8 pet. rente en geen provisie en van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier tegen 4>; pet. en geen provisie, de laatste echter behoudens dispensatie van de Centrale Bank. De aan bieding van de Boerenleenbank is dus het voordeellgst, doch voor het verleenen van dispensatie moet een vergadering van de Bank te Utrecht worden afgewacht en hier op kan moeilijk worden gewacht. B. en W stellen daarom voor de leenlng bij de Mfj. voor Gemeente-crediet te plaatsen. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan der leenlng bij de Mij. voor Gemeente- crediet te Amsterdam wordt, na eenige dis cussie, met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Voor stemmen de heeren: J. Lont, P Kooij. Lub, Oden, M. Kooi), Bosker en Tij sen. Tegen de heeren: J. Lont, Bakker, J. Koojj en Kaan. Pieternel, eigenaar M. Vessies te Be- Leeuwen Jr. Omega, eigenaar C. Verborst te Be- d. Berg meent, dat men er ze ker toe zou besluiten den duiker te vernieu wen, Indien er geld genoeg beschikbaar was. daarom is spr. er ook nu voor. Heemraad Geerligs merkt op, dat de heer Reigersman reeds tevoren aanraadde, den duiker maar op te ruimen en een nieuwen te leggen, het on derzoek viel echter mee. Voorzitter zegt, dat het onderzoek niet meeviel, daar er niet al leen water uit de kom, maar ook uit de vaart kwam, heemraad Lindenberg had gezien, dat zelfs een bot met het water in den duiker kwam! De heemraad Wal boer deelt mede, dat volgens Ir. Poppens de constructie van den duiker ook niet prima was. Als ten slotte tot «temming wordt overgegaan, wordt het voorstel tot vernieuwing aangenomen met 13 3 stemmen, de heeren Kaan en Nannes stemden tegen. De heer Kaan vraagt nog, of de schotten zullen blijven staan. Voorzitter antwoordt, dat dit het geval is. Er wordt nu een plan gemaakt, de toestemming van Zjjpe wordt gevraagd voor de afsluiting van de vaart, de aanbesteding zal worden gehouden, aoodat vroeg in 1931 kan worden begonnen. Bjj de rondvraag vestigt de heer C. J. Geer ligs de aandacht op den slechten toestand van verschillende wegen, de beer Rezelman Wijst op de onvoldoende werking van den wegploeg. Voorzitter antwoordt, dat de ab normale zomer de oorzaak is, er wordt ook een wegschraper gebruikt, doch spr. is voor- sfcdiUg met dit werktuig, daar het wegdek Mm* en daar dun is. Leem of nog beter teer is noodig voor het vasthouden van het grind. De beer R- vraagt ook nog naar de meerdere kosten van.de afschutting bij den duiker, als dam gedurende den winter blijft. Dit’zal f 125 bedragen. De heer Onderwater wijst op de rioleerlng te Breezand: de sloot bij P Timmer staat ge- Bouw-pastoor De Zeereerw. Pastoor Helmer, bouw-pastoor te Rotterdam en oud- kapelaan van hier, hield een collecte voor z'n nieuwe kerk, welke de som van 5096 opbracht - Voetbalnieuws V.V.W. uitslagen. Sparta —V.V.W. I 1—1; Victrlx III—V.V.W. III 1—1 V.V.W. adsp. B—S.E.W. adsp. B 2—0. Zwemmend paard Toen Zaterdagmid dag de knecht van Jac Neefjes een paard, dat ’n half uur ver -van huis op 'if stuk weiland liep, per praam huiswaarts wilde brengen, spreng dit uit het vaartuig en zwom naar huis. Het kwam aldaar zeer vermoeid aan wal maar, wonderlijk, zonder verdere ongelukken. ving aangenomen. Voorstel tot verlenging van de erfpacht van een gedeelte van perceel sectie K no. 2208, groot 260 M2, waarvan thans J. Veld man de houder is. met een termijn van 30 jaren tegen een vergoeding van 5 cent per M2. Aangenomen. Nu volgt het belangrijke voorstel tot het nemen van maatregelen ten aanzien van de., duiker door de van Ewjjcksvaart bjj gemaal 1. In het praeadvies stelt het Dag. Bestuur voor den duiker te vernieuwen. De heer C. J. Geerligs betreurt het, dat de hoofdingelanden niet in de gelegenheid zijn gesteld het onderzoek bjj te wonen. De heer K. A. Kaan zou den duiker willen laten vervallen, daar het water niet meer zout wordt gemaakt voor inlatlng uit Scher mers boezem, terwijl de kwel van den boezem var, de Wieringerwaard vervalt. Z.l. is ver nieuwing niet noodzakelijk, beter zou dan een klein electr, ge maalt je voor den Oostpolder kunnen worden gesticht. Heemraad C. Geer ligs vormt de minderheid in het college en meent, dat met reparatie kan worden vol staan. De heeren Kaan en Stammes slui ten zich hierbij aan. De heer van Balen Blanken is na de toelichting door den voor zitter voor vernieuwing. De heer Onderwater is ook voor repareeren als dit niet in het nadeel is voor den Oost polder en later voor opruiming. De voorzitter beantwoordt de verschil lende sprekers en zegt, dat z.i. de voorberei ding en onderzoek bjj het Dag. Bestuur thuis hooren. Volgens spr. is het zeer moeiljjk den heer Geerligs te voldoen. Het Dag. Bestuur laat zich voorlichten door technische dien sten. We kunnen den duiker niet missen, daar de belasting voor de gemalen dan te o-.evenredlg zou zijn, hetwelk spr. nader aantoont: men zou uit Schermerboezem water inmalen en het zoute water uit den Oostpolder met het te stichten gemaaltje moeten uitslaan. Spr. verklaart, dat Scher merboezem niet veel zoeter zal worden door het inlaten van zeewater bjj IJmuiden. Bo vendien zal de verwijdering goed moeten gebeuren, daar deze duiker op den ligger voorkomt en dus goedkeuring van ged. Sta ten noodig is. Het is ónmogelijk onder water in den duiker te werken. De duiker is 90 c.M hoog, de onderkant ligt op een diepte van 4.10 M. Mogelijk is natuurlijk, dat na repa ratie de duiker het nog een poos, misschien eenige jaren, kan uithouden. doch het risico is groot. De kosten kunnen in zooverre geen bezwaar zijn, daar een lange tjjd van afschrijving wordt toegestaan, nJ. 40 jaar. Behalve van den boezem van de Wieringer waard komt er meer kwelkater. spr. acht het van groot belang, dat deze duiker blijft om bjj mogelijke onwerkzaamheid van den dui ker bjj gemaal 2 toch verbinding te hebben met den Oostpolder. Op een vraag van den heer v. Balen, oï het niet mogelijk is een betonnen duiker in den bestaanden te schui ven antwoordt de voorzitter dat dit niet gaat, daar de duiker niet vlak meer ligt en ook de doorstroooiwjjdte te klein zou worden. Dit zou kostbaar en onvoldoende zjjn, zooal niet ónmogelijk. De heer Kaan zegt, dat de ingenieurs op den kant zjjn gebleven, terwijl Rietvink in den duiker is geweest. Voorzitter zegt, dat hij, met alle waardeering voor den moed van R, tech de ingenieurs hooger aanslaat dan deskundigen. Op een vraag van den heer Stammes naar de financieele gevolgen voor de grondbezitters, antwoordt de voorziter, dat dit een verschil zal uitmaken van 60 cent per HA. of de duiker vernieuwd dan wel her steld wordt. Dit geldt voor het eerste jaar, doch de kosten worden elk jaar minder, ge middeld kan men rekenen op 35 c. Als de heer Geerligs zjjn houding verde digt, handhaaft voorzitter de bewering, dat de heer G. moeilijk is te voldoen. De heer G. neemt dit niet aan, daar hij handelt in het belang van den polder. De voorzitter wijst er echter op, dat de gevolgde gang van zaken reeds is voorgesteld in de vorige vergadering, doch niemand heeft den wensch te kennen gegeven bfj het onderzoek tegenwoordig te willen zijn. De heer De noteering hiervan was van f 2.00 tot f 3.40 per 100 K G. Eigenheimers. Met de prijzen van dit iwo- duct is men,' gezien de uitkomsten van schotsche muizen, nogal tevreden. Naar men zegt, woedt de ziekte onder de eigenheimers niet in zoo n hevige mate als onder de schot sche muizen. De kooplust voor de eigenhei- mers is dientengevolge goed te noemen. De prijzen wijzen het wel eenigszins uit. Door elkaar bedroeg de noteering hiervan in deze week f 3.304 70 per 100 K G. Op JJ. Donder dag werd nog een mooi partijtje gekocht voor f 5.10. Blauwe Eigenheimers. Gelukkig dat de ar beid. aan dit product besteed, loonend is- Jammer is het, dat dit geen hoofdproduct is. Flinke aanvoeren blauwe eigenheimers kwamen in deze week ter markt. Van Maan dag tot en met Woensdag bedroeg de notee ring van f 3.704.80 Van Donderdag tot en met Zaterdag ging het tamelijk beter. Onge veer f 0.500.90 werd toen meer besteed. PaUrt1 m g■itaiilng Vrijdagmiddag ver gaderde het bestuur van den Anna Paulow- napolder. Voorzitter was de dijkgraaf, de heer C. Wijdenes Spaans, secretaris de heer C. Kejjzer. Van den heer Lovinck was be richt van verhindering Ingekomen, alsmede van den heer Lahgereis. Na opening der vergadering worden de no tulen gelezen en onder dank onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet de volgende mededee- Hngen; de uitgestelde teerbehandeling van den weg bjj het Centrum is dtgevoerd. ingekomen is het verslag van de N V. Spoor- en Tramweg Schagen-Wierlngen. Op het aandelenkapitaal zal worden uitgekeerd 4 pCt., terwijl van het renteloos voorschot 9 pCt. wordt teruggegeven. Door de gewijzig de exploitatievoorwaarden zal dit wel de laatste uitkeering zjjn. De heer C. J. Geer ligs vraagt of de tram zal verdwijnen, wan neer de Hjn naar Friesland klaar is. Voor zitter heeft de toezegging, dat de Hjn niet wordt opgeheven, zoolang de spoorlijn Friesland niet in dienst gesteld is. nieuwe contract is gemaakt met een opzegging. Spr. memoreert den invloed auto- en busverkeer. Na gehouden aanbesteding is het onder houd van de zeesluizen gegund aan S. Jon ker voor 530, dat der binnensluizen aan denaeUden vooi 730, van bruggen, hekken enz. aan J. de Graaf voor 2150. ->e rekening over 1929 is ingediend ■lult mei een batig saldo van 10128.17. De mededeelingen worden voor kennisge- Verstrekking gelden voor de stichting eener bijzondere lagere school te Hippolytushoef. Naar aanleiding van het besluit van 21 Juni, waarbij om prae-advles In handen van B. en W. werd gesteld een aanvrage van 1 R.K. Kerkbestuur van de parochie van den H. Hlppolytus alhier, om beschikbaarstelling van gelden uit de gemeentekas voor de stich ting van een bijzondere school te Hippolytus hoef, deelen B. en W. het volgende mede. De aanvrage heeft betrekking op een school voor gewoon lager onderwijs, bestaande uit 2 leslokalen, bestemd voor ten hoogste 96 leerlingen. Ook ten aanzien van deze aanvrage moeten B. en W. er echter weer op wijzen, dat op de bijlagen vrijwel uitsluitend de handteeke- nlngen voorkomen van ouders, die bij beëin diging der Zuiderzeewerken hier en de om geving der gemeente Wieringen weer zullen verlaten. Het is betreurenswaardlg, dat de wet geen middel aan de hand doet om der- gelijke gevolgen te verhinderen. Gezien de onlangs gevallen beslissing om trent de bijzondere school te Den Oever zal echter het zich verzetten tegen de Inwilli ging van het verzoek weinig baten. Er rest ons dan ook niet anders dan voor te stellen medewerking tot de gevraagde be schikbaarstelling te verleenen en daartoe een besluit te nemen, als in het bijgevoegd ont werp is vervat. De heer Lub vraagt stemming. Volgens hem gelden dezelfde bezwaren, welke vroeger voor de Christelijke school hebben gegolden, ook thans nog. Spr. kan meegaan met den brief van Volksonderwijs en wil den lijdens weg maar weer volgen. Misschien komen ze in Den Haag nog wel tot andere gedachten. De heer Jn. Lont heeft Katholieke Wie- ringer burgers gesproken, die tegen dezen schoolbouw zijn. Zelfs is een lid van het Kerkbestuur hierom uit het bestuur getreden. De heer Oden heeft de lijst ingezien en 50 pCt. van het aantal onderteekenaars zijn put- en keetbazen, die aanstonds weer ver trekken. Er is één Wleringer gezin bij; de andere hebben geweigerd de lijst te onder- teekenen. Ook spr. wil den lijdensweg maar weer volgen. Het voorstel van B en W., hierna In stem ming gebracht, wordt met 10 tegen 1 stem verworpen. Voor stemt Wethouder Bosker. B. en W. stellen voor aan den heer S. C. Kooij te verkoopen een perceel bouwgrond te Den Oever, groot 219 M2, i 3 per M2. Voorzitter zegt, dat de heer Kool) heeft medegdeeeld te willen koopen 168 M2. 4 3 en de rest of 51 M2. 4 1.50. Dit laat ste gedeelte wil hil goedkooper hebben, om dat het niet geschikt is het te bebouwen, daar het afloopt. Door verkoop van dezen hoek wordt het terrein verder recht ge maakt, zoodat alle andere perceelen in de zelfde rooting kunnen bouwen. Het voorstel, gewijzigd volgens het ver langen van den kooper, wordt, na bespre king. met algemeene stemmen aangenomen Wethouder Tijsen en de heer M. Koojj Pz. worden geacht niet mede gestemd te heb ben. Harddraverjjvereeniging Voor de eerste harddraverij, welke door de onlangs alhier opgerichte vereeniging zal worden gehouden, zijn de navolgende paarden ingeschreven: 1. Kapitein de Bruane, eigenaar G. Ver- gouw te Castricum, berjjder K. Bakker. 2. Janette Harvester, eigenaar J. Vergatf, Purmerend, berijder: eigenaar. 3. Miss Zela Peter, eigenaar S. v. d. Oord, Haarlemmermeer, berijder: eigenaar. 4. Lady Chimes, eigenaar S. v. d. Oord, berijder: eigenaar. 5. Prinses Dulith, van Stal Vitesse, 6. Qualiteit, van idem. Berijders nog niet bekend. 7. Rudi, eigenaar A. Teuber te Gronin gen, berijder niet bekend. 8. Roulette, eigenaar C. Weehulzen, Pur merend. berijder J. Vergay. 9. Harold, eigenaar J. Prinze, Zaandam, be rijder eigenaar. 10. - - - - - - ster, berijder H. Beets. 11. verwijk, berjjder J. 12. verwijk, berijder J. v. Leeuwen Jr. 13. rijder nog niet bekend. 14. Meteor, eigenaar K. Hart te Medem- blik, berijder P. Hart. 15. Politesse, eigenaar A. P. Langedjjk te Velsen-Noord, berijder K. Bakker. 16. Senator Axbond. eigenaar K. David son te Hoorn, berijder P. Davidson. 17. Plet Hein, eigenaar D. de Boer te De Rijk, berjjder eigenaar. 18. Maggy Henry, eigenaar J. M. Schoon te Medembllk, berjjder F. Broers. 19. Ulitta, eigenaar H. de Vries te Wijk aan Duin, berijder S. de Vries. 20. Silent Nancy, eigenaar Th. Smit te Alkmaar, berijder W. Geersen. 21. Letha, eigenaar K. Davidson Ooster-Blokker, berjjder eigenaar. 22. Sally Harvester, eigenaar B. de Vries te Heereveen, berjjder H. de Vries Bzn. politie Naar wij vernemen is door den Commissaris der Koningin aangesteld tot buitengewoon gemeente-veldwachter D. Bak ker alhier, die als jachtopziener werkzaam is bjj den heer v. Lunzen, pachter der Jacht op het Provinciaal Landgoed. Mededeelingen en ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede, dat de winst, gevallen op den verkoop van den zeegras- oogst 1929. heeft bedragen 8475.67. uitma kende per pak van 50 kg. 0.62129 (vorige oogst f 0.49525). Vervolgens, dat zjjn ingekomen van B. en W. de maandstaat der Zeegras-exploitatle over Juni; in deze maand is geen zeegras verkocht; van den administrateur der Zee gras-exploitatle het verslag over het dienst jaar 1929—1930; van de N V. Spoor- (Tram-) weg WieringenSchagen eveneens het ver slag over 1929, waaruit o.m. blijkt, dat het bestuur voorstelt 4 pct. dividend uit te kee- ren. Van den heer F. H. Th. Jasperse, onder wijzer aan de O. L. school te Oosterland. is een verzoek ingekomen hem In verband met zijn vertrek uit de gemeente ontslag te ver leenen als lid der commissie van toezicht op het L. O. B. en W. stellen voor het ontslag eervol te verleenen. Aldus besloten. Van het bestuur der vereen, tot bevorde ring van het onderwijs In Oostelljk Wieringen is ingekomen een verzoek om de ten behoeve der leerlingen van de openbare scholen toe gekende bijdrage ad 0.50 per kind in de kosten van schoolreisjes ook beschikbaar te stellen voor de bijzondere school te Den Oever. B. en W. wijzen er op. dat de ge meente jaarlijks aan de schoolbesturen de exploitatiekosten vergoedt, waartoe volgens de bestaande opvattingen ook de kosten van schoolreisjes behooren. De bijzondere school ontvangt dus de bijdrage op gelijken voet als de openbare scholen. Daar het niet de be doeling kan zijn een dubbele uitkeering te verstrekken, stellen zij voor aan adressante te berichten, dat zij zich te dezer zake zal hebben te verstaan met het betrokken school bestuur. Van het bestuur der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Den Oever een verzoek, de gelden beschikbaar te stellen voor de uitbreiding van de bijzondere school te Den Oever met twee lokalen. Een verklaring, waarbij het bestuur zich verbindt 15 pct. van de stlchtlngskosten in de ge meentekas te storten, wordt bjj het verzoek overgelegd. Wordt om prae-advies in handen gesteld van B. en W. Van het bestuur van de afdeeling Wierin gen van Volksonderwijs het verzoek, afwij zend te beschikken op de aanvrage van het R.K. Kerkbestuur alhier, om de gelden be schikbaar te stellen voor de stichting van een bijzondere school te Hippolytushoef? Voor zitter stelt voor dit stuk bij het bewuste punt op de agenda te behandelen. Wordt goedge vonden. Nieuwe zaak Het pand van den heer J. Louter in de nabijheid van de R K. School alhier, heeft een groote verandering onder gaan. De ouderwetsche veel te lage winkel. bU welks ingang men ten overvloede nog met een stapje naar beneden ging, is ge sloopt en heeft plaats gemaakt voor een flinke keurig ingerichte zaak, welke een bui tengewoon gunstigen Indruk maakt. De ver schillende artikelen welke de heer Louter verkoopt, hebben allen eene, naar hun aard doelmatige plaats bekomen. Vooral trekt de aandacht de keurige collectie religieuze beel den, welke in groote verscheidenheid in stofvrije kasten zijn ondergebracht. Ook al de andere artikelen als glas, porceleln en aardewerk, emallle klnderspeelzoederen en kruidenierswaren, bekwamen in den nieuwen winkel eene voor hen het best geëigende plaats. Zaterdagmiddag vier uur had de herope ning plaats. In de zaak heerschte groote drukte. Moge het met den verkoop zoo blij ven en de heer Louter en echtgenoote nog zeer vele drukke en voordeellge jaren in hun hernieuwde zaak beleven. Een woord van lof aan den aannemer den heer P. Tuin die op de hem bekende wijze voor keurige uitvoering van het werk zorgde. Vakschool voor Meisjes Aan de Vak school voor meisjes werden de volgende ge tuigschriften uitgereikt: Diploma voor huis houdster aagi: W. Sipkes, G. J. I. M. Scher mer en M. A. P. van Buchem van Hoorn en A. N. Kos van Zwaag. Diploma als hulp in de huishouding: A. Kolkman van Avenhorn. Diploma voor costuumnaaister aan: E. Helder van Aartswoud; C. M. Gronert van Hoorn; M. de Beer van Schardam; H. N. Klaassen van Hoorn. Diploma voor huisnaaister aan. N A. Langereis van Berkhout. Diploma van den Algemeenen Opleidings cursus aan: G. Kooyman van Opmeer; C. M. van Riel v. Hoorn; D. Winkel. Benningbroek; A. Nierop van Midwoud; J. T. van der Meulen van Benningbroek; W. Zjjp van Hoorn; A. Posch' van Hoorn; B. v. d. Oord van Hoorn; C. Bras van Benningbroek; G. de Hart van Medemblik; E. Kroeb van Medemblik; M Zee van Abbekerk; J. v. d. Zei van Hoorn; H. Kwint van Hoorn: G. Feller van Hoorn; G. Weyling van Hoorn. Bloemkool. De enkele partijen bloem kool, die in deze week geveild zjjn, konden wat betreft de prijzen lang niet wedijveren met die van de week van 7 tot 12 Juli JJ. Op Dinsdag J.l. werd voor eerste soort, als men het nog eerste soort kan noemen, van f 5—9.90. betaald. Donderdag daarna waren de prijzen iets beter n.l. f 15.10 per 100 stuks. ZEvernep. In dit seizoen wordt reeds 2 we ken zllvernep en zilveiulen gevgild. In de prijzen Is In dien tijd hoegenaamd geen ver andering gekomen. De prijzen varieeren nog steeds van f 1090 tot 15.10. JJ. Zaterdag werd hiermede het slechtst gemarkt. Roode kool. Zooals men zich nog wel zal her inneren waren de prijzen hiervan in het laatst der voor afgeloopen week aanmerke lijk gedaald. Veel verbetering hebben wij in deze week niet kunnen constateeren. De hoogste noteering kon niet hooger komen dan f 1.60 per 100 K.G. Kleine roode kool was j.l. Zaterdag wel meer in trek. Jammer genoeg komen deze hier nog niet ter markt Gele kool. Aanvankelijk leek het bij de eerste aanvoer in de voorlaatste week, dat de financieele uitkomsten der gele kool teelt loonende zouden zijn. Dit heeft niet zoo mo gen zjjn. J.l. Maandag bespeurde men al heel gauw, dat de loonende prijzen van Zaterdag daarvoor niet gehandhaafd blevbn. De no teering der prijzen bedroeg deze afgeloopen week van f 1.70 tot 2 40 per 100 K.G. De aanvoer bedroeg in deze week: 50.000 K. G. aardappelen; 2875 K.G. gele kool; 12.000 K.G. zilveruien; 35000 roode kool; 275 stuks bloemkool. Tegen: 277415 K.G. aardappelen; 23975 K. G. roode kool, 3.400 K G. witte kool; 2.700 K.G. gele kool; 273 K.G. tomaten; 1.193 K.G. zilveruien; 2.034 stuks bloemkool In de week De nieuwe weg Na gevoerde correspon dentie met den hoofdingenieur directeur van den Prov. Waterstaat doen B. en W. den Raad het voorstel den nieuwen weg van Koe- poortsweg tot „Nadorst'’ aan de provincie over te doen. Deze weg zal in de toekomst deel uitmaken van den primairen weg naar Enkhulzen. Benoeming onderwijzer aan de school te Hippolytushoef Naar aanleiding van het aan den onder wijzer R. Wlndsma verleend eervol ontslag bieden B. en W., ter voorziening in de daardoor ontstane vacature aan de O. L. school te Hippolytushoef. de volgende voor dracht aan: 1. J. H. Eden, thans tijdelfjic te Hippolytushoef werkzaam; 2. A. den Broeder te Den Helder; 3. R. Hartstra te Dlever. De heer Eden wordt met 9 stemmen te gen 1 Augustus benoemd. 2 stemmen zijp uitgebracht op den heer Den Broeder. Kinderverlamming Zaterdag werd bij een kind van den heer D. Koning Cz. kin dervel lamming geconstateerd. De kleine moest onmiddellljk naar het ziekenhuis ver voerd worden. Raadsvergadering De raad dezer ge meente zal op Donderdag 7 Augustus a s. 214 uur n. L ten raadhulze ter vergadering bijeen komen. Geslaagd De heer H. van Duinen, rijksveldwachter te Den Oever, alhier, is dezer dagen geslaagd voor het examen uls brigadier. Gewetensgcld Volgens bij het gemeen tebestuur ontvangen bericht is ten behoeve van de geineente Wieringen wederom ge- wetensgeld gestort, ditmaal tot bedragen van 125 en 100. Collecte In de week van 29 September tot en met 4 October a.s. zal aihler een collecte worden gehouden ten bate van het Tehuis voor door armoede verzwakte kin deren te Leiden. De heer D. Bakker Dz., Den Oever, zal voor eigen rekening twee woonhu zen bouwen aan de Hofstraat De aannemer 8. Blaauboer zal voor rekening van den heer N. Mostert Cz een woonhuis bouwen aan den Westerlan- derweg, op de plaats van de onlangi afge brande boerderij. Bestemming voor den dienstplicht Van de lichting 1931 zijn de volgende personen tot gewoon dienstpl. bestemd: G. Haafak- ker, T. Liemberg, P. C. Luljt. C. Ruiten- burg, Joh. Takes, F. Visker en S. Zomer dijk. Tot buitengewoon dienstpl. zijn be stemd: P. van Asperen, L. Bugel, A. W. de Greef. T. de Groot, J. Halfweeg, 8. Herder, M. Heljblok, J. C. Hoekstra, F. v. d. Kreeke, A. Kuik, C. Lont, J. Lont Dz. Westerklief J. Lont Dz. (Nieuwstraat), M. Mulder, Mulder, J. C. Oden, A. van 8abben, Slikker, D. Tij en en D. C. Wiegman. Gewetensgeld. Bjj den ontvanger der directe belastingen alhier is f 200.29 ingeko men wegens over vorige jaren te weinig be taalde belastingen. weest en zal maatregelen treffen. De aange slotenen moeten zorgen, dat het water open gehouden wordt. De heer Kaan vraagt, of er nog hout over is van de vorige dulkervoorziening. Voorzitter antwoordt, dat dit hout ongeploegd en daar door niet geschikt is. Dezelfde heer vraagt naar het baggeren in den Boezem, evenals de heer C J. Geerligs, die het gebaggerde veen zou willen doen storten in de vroeger gemaakte putten. Voorzitter antwoordt, dat het veen achteruit gebracht te, daar de put ten reeds waren vol geraakt met slappe bagger, zoodat <Je verschillen zeer klein zijn. Hierna werd de vergadering gesloten. stemmen Lub, Oden, Vergadering Koninginnefeest Het Co mité tot voorbereiding van het te houden Koninginnefeest vergaderde dezen keer in café Borst in Breezand. De opkomst was uitstekend, doch de belangstelling van de comité-leden alleen is niet voldoende om een feest te organiseeren. De opbrengst van de gehouden inzameling om de eventueele fees ten te bekostigen was niet schitterend. Wel waren nog niet alle lijsten binnengekomen, doch de verwachting is dat het totaal bedrag de f 300 niet ver zal overschrijden. De sub-commlssie voor de te houden kin derfeesten was van oordeel, dat dit bedrag op zijn minst beschikbaar gesteld behoort te wordefl voor ongeveer 800 kinderen. Men was 't er dan ook spoedig over eens. dat men de feesten tot de kinderspelen zou moeten beperken. Na de kwestie besproken te heb ben. of die spelen op een centraal terrein zouden worden gehouden, werd basloten iedere school voor zich de spelen te laten organiseeren. De heer Keyzer stelde voor, het Eere- comité een programma van de kinderspelen te doen toekomen en het de gelegenheid te geven deze spelen bij te wonen. De heer Onderwater stelde voor het Comité eerst na het feest te ontbinden teneinde ook de an dere comité-leden In de gelegenheid te stel len van hun belangstelling te doen blijken. Dit voorstel werd aangenomen. Ook werd vastgesteld, dat het voortbestaan der comités geen belemmering behoeft te zijn voor Bree zand om daar een feest te organiseeren, hetwelk ieder jaar geschiedt. De voorzitter, de heer Stammes, sprak er zijn leedwezen over uit. dat het algemeene feest niet kan doorgaan doch het verheug de spr.. dat toch overal kinderspelen zullen worden gehouden. Hiertoor bestaat gelukkig wel belangstelling. Nadat de heer de Vries het uitvoerend comité bedankt had voor de genomen moeite, werd de vergadering geslo ten. Zaterdag wapperde bijna van elk huis de driekleur en pauseljjke wimpel. De Weleerw. heer Th. Koster (oud-parochiaan) zal zijn intocht doen om Zondag zijn eerste plech tige H. Mis op te dragen in de St. Joannes- kerk. Ongeveer 6 uur stelde, onder leiding der K. S. A.-comité-leden, de stoet parochia nen zich op voor het station Bovenkarspel. HU was samengesteld' als volgt: Het fanfare korps Kunst na Artield voorop; daarna de besturen der parochiale vereenlglngen met hun vanen. De R.K. sportvereenigingen D. O. K. was geheel tegenwoordig. Dan volgt de Harmonie St. Caecllla, waarna een keurig groep van 100 bruidjes volgt. Zjj waren ge tooid met bloemen en palmen; enkelen strooiden een rozenregen over den weg waar langs de Neomist zou komen. De trein was precies op tijd. Na een welkomstwoord van Burgem. Schrjjnder, zette de stoet zich in beweging. Achter de bruidjes reden de lan dauer met neomist en ouders, daarna 6 luxe auto's met familie, comitéleden. kerk en armbestuur. Kunst na Arbeid opende met „Lang zal hij leven" en na afwisselende muziek door belde korpsen ging het lang zaam door het dorp langs een rij van be langstellenden en nieuwsgierigen. Daar de donkere lucht alleen maar dreigde, kon de tocht tot de remise doorgaan; daar werd gekeerd om bij de kerk ontbonden te wor den. Voor de kerk was een keurige eere- poort geplaatst waar opstond: „Gij zljt priester in Eeuwigheid’. Deze was verbon den met de kerk door een ril van bloe men, palmen en heesters. Aan het oost- elnde was een welkomstpoort geplaatst; aan het westeinde was een eerepoort met op schrift: „Hulde aan den jongen priester”. Voor de ouderlijke woning een corridor van groen en bloemen. Boven de deur las men: ,-Keden is -dit huls heil wedervaren.” Na den optocht celebreerde de Neomist een plechtig Lof. Kap. Velseboer en deWJE. heer L. Brink, rector van ’t gesticht „De Voorzie nigheid" te Schevenlngen. assisteerden hem als sub-diaken en diaken. Na het Lof werd door de geloovigen een priesterlied gezongen. Zondag bloeide de dag open in heerlijk zonnelicht. De wapperende vlaggen wapper den de blijheid naar buiten. Om half 10 was de ruime kerk geheel gevuld. In de plechtige H. Mis werd de Neomist geassisteerd door pastoor Teulen, Kapelaan Brink en kapelaan Velseboer, resp. presby ter assistens, diaken en sub-diaken. Pastoor Teulen sprak de feetrede uit. Hij koos tot tekst: Wij, priesters, zijn dienaren Gods en uitdeelers van Gods geheimen. Dienaren in uitgebreider zin dan het gewone volk. Dienaren Gods, om zielen zalig te maken en deelachtig te doen zijn aan het kostbaar Lichaam en Bloed van Christus. Dienaren Gods, om het werk van Christus voort te zetten door de zielen te verlichten, te ster ken, te heiligen en te voeden. Dienaren Gods, om de groote geheimen uit te deelen en de geopenbaarde waarhe den te prediken. Dienaren Oods om den mensch na den val weer op te heffen tot een nieuw leven. Gods barmhartigheid kent geen grenzen, daar God aan een. mensch de macht heeft gegeven om de hemelpoort te ontsluiten en de middelen zoo ruim en genadegaven zoo talrijk heeft toebedeeld. Gelukkige ouders, broers en zusters. Een dienaar Gods Is uit u voortgekomen. Geheel de parochie stemt blijde mee in de heerlijk hooge uitverkiezing. Christus heeft Immers gezegd: .Niet gij hebt Mij gekozen, maar Ik u.” Broeder In Christus wjj zjjn verheugd met uw uitverkiezing en we wenschen u een vruchtbaar priesterleven. Gelukkige ou ders, dat uw priesterzoon mag zijn tot glo rie van Christus kerk, een dienaar van Christus en uitdeeler van Gods geheimen. Een treffend oogenblik was het wanneer de pasgewjjde priester de H. Communie uit reikt aan zjjn ouders, broers en zusters en familie. Het zangkoor zong zeer verdienstelijk de vierstemmige Mis Assumpt^ est van Mich. Haller en na de Mis de Priestercantate van L. A. Dobbelsteen pr. Van de «receptie, welke wa svan 1 tot 2 uur, werd druk gebruik gemaakt. Er was tevens gelegenheid om de kostbare geschen ken w.o. kelk, kasulfel te bezichtigen. Te 6 uur celebreerde de Neomist een plechtig Lof. Pastoor Teulen assisteerde als diaken en kapelaan Velseboer als subdiaken. Onder het Lof sprak de Neomist waar- deerende woorden tot Pastoor Teulen. Bur gemeester SchrlJnder. feestcommissie zang koor en muziekkorpsen en allen die hebben meegewerkt om dit feest zoo mooi te doen slagen. Dit spontaan feestvieren zal zeker den eerbied voor den priester bevorderen. Met een Te Deum en een danklied werd het priesterfeest gesloten. Grootebroek heeft wederom getoond, dat het zün piesters eert én door uierlijke blijheid met vlaegen en muziek én door innerlijke rijkheid van gebed en offer. Raadsvergadering De raad dezer ge meente zal op Donderdag 7 Augustus as., 8 uur, ten raadhulze ter vergadering bijeen komen. Geheel in tegenstelling met de verwach tingen. die wij bij het begin van dit seizoen koesterden, is de algemeene toestand thans slecht te noemen De prijzen zijn gedaald en de productie is slecht. Erger kan het ook al niet. Zoo is het niet alleen met de schotschf muizen, maa*- ook met alle andere producten. Koolverbouwers hebben last van draaiers. Degenen, die erwten verbouwen tieren ook niet van blijdschap over de te verwachten oogst. Zij die het gewaagd hebben in den loop der vorige week eenige partijen witte kool ter markt te brengen, hebben het in deze week niet herhaald. De prijzen waren verre van aantrekkelijk. De hoop op herleven der markt is bijna geheel verdwenen. Schotsche muizen. Bij den aanvoer waren de prijzen van dit slecht te noemen. Tot en met JJ. waren de prijzen nog minder dan de helft van de prijzen der voorafgeloopen week. Op Dinsdag konden wij slechts noteeren f 150— 1 80 Woensdag daarna was het iets beter. Echter nog verre van bevredigend. Voor de naar omstandigheden schoone aardappelen werd dien dag betaald f 33.80. Dat de fi nancieele opbrengst van de aardappelen ter dege valt, gelooft men stellig wanneer men weet, dat de prijzen voor de helft gedaald zijn, en dat sommige verbouwers, nu al soms 50 pCt. zieker in hun aardappelen vinden. JJ; Vrijdag was de aanvoer van schotsche muizen zeer gering. Van prljsnoteerlng was toen bijna geen sprake. De laatste dag bracht nog eenige verlichting. De hoogste noteering bedroeg toen t 4.80 en de laagste f 3.40 per 100 K.G. Drielingen, schotsche muizen werd in deze week alleen aangevoerd op Maandag Dinsdag. Hooger dan f 2.80 werd niet besteed. Met de grove schotsche muizen was het <üt°- de M.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6