ONS BLAD de aardbeving IN MIDDEN-ITALIE I Alcmaria V.V.V. ■TtJRNEI» Voornaamste c^Cieuws DINSDAG 29 JULI 1930 Z. D H. w 1 dit nummer bestaat uit twee bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. I7ë f 40 MISLEIDING Luisterrijk slot der plechtigheden Dreigbrieven-onrust Telegrafisch Weerbericht Retraites voor niet-katholieken Vrijdenkers Radio Omroep Uitvinding van dr. Gerretsen Na de aardbeving in Italië Ontstaan tijdens kalme vaart De overval op Curacao W.KERKMEER - ALKMAAR De Noorsche reis der Koninklijke Familie In het St. Antonius-Gasthuis te Utrecht opgenomen Het logies van de „Steirstad” uitgebrand Lectoraat in het Friesch te Groningen Mgr. dr. J. Th. Beysens - DE MOLEN VAN SANS SOUCI s Mgr. J. H. G. Jansen QAnfrstnacht te cN'apels (Van onzen Romeinschen correspondent) JOH. LAUWERS Barometers Thermometers PAYGIOP 3 Jongetje overreden en gedood Benoemingen Brand aan boord van een Noorsch Stoomschip Poging tot moord op den Deenschen Koning AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL De mijnramp In Silezië De Heiligdomsvaart te Maastricht De brand op de „Sumatra” Een gilt van den koning NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD of der Zaterdag had Maastricht zich opgemaakt Hageveld te Heemstede, den Weleerw ii-T wc?*.1 I Rrpiniün Hio Irannlann tvoc to te Maastricht van 4 Barometerstand 9 uur VJn.: 760. Stilstand. Niettemin omsluit. grooter Dames, Heeren. Pater Wijnandus De groote processie. Beer talrijk Het werk O Luitenant ontslagen o *1 BUREAU: Telefoon: Het bestuur stelt rijn mandaat ter beschikking Mgr. Jansen zal binnen eenige dagen het ziekenhuis kunnen verlaten. De toe- Admlnistratie Retraitewerk Huize „De Voorde", Rijswijk (Z.-H.j. Bij een brand aan boord van een te Vlaar- dingen liggend Noorsch stoomschip werden drie stokers ernstig gewond. bi: verlies van 'n anderen via*r lens k. <le fantastische verhalen Al spo?dlg tot 3, later 4 Prof. dr. J. Th. Beysens is benoemd tot geheim-kamerheer van Z. H. den Paus. Bacteriologische verwerking van de pulp der aardappelmeelfabrieken 1 nen raai Hevige tornado In Adrianopel 20 doo den, honderden gewonden. Geheim-kamerheer van Z. II. den Paus Bezoekt hedenavond 8 uur het Openluchtspel In den Muziektuin C3 VERKRIJGBAAR IN IS KIAS RUWIELZAKEN Catalogusop aanvraag NSar het ..Hdbd." verneemt, is dr. F. C. Gerretsen, directeur van de microbiologische afdeellng van het Rijkslandbouwproefstatlon te Groningen, er in geslaagd, een procédé uit te werken, waarejpor het mogelijk I* de pulp van de aardappelmeelfabrieken als grondstof te gebruiken voor de bacteriologi sche bereiding van buthylalcohol en aceton. De moeilijkheden die ontstonden, doordat men hier te doen heeft met een in rotting verkeerend, meest sterk verzuurd afvalpro duct van wisselende samenstelling, zijn ten slotte op bevredigende wijze opgelocu genoegzame en andere niet zeer talrijk te zjjn Degvnen die In ziekenhuizen, scholen, kazernes en andere openbare gebouwen opgenomen zijn, hebben voornamelijk arm- en beenbreuken, Inwen dige kneuzingen en rnljwonden weder de Het Is welhaast een jaar geleden, dat prol. Beysens op zyn verzeek eervol werd ontsla gen als buitengewoon hoogleeraar vanwege I de St. Radboud-stichting aan de Utrechtsche Unlversltelt. Thans heeft het Z. H. den Paus behaagd, den ten vorlgen jare afgetreden hcogleeraar om zijn ultnemenden staat van dienst te honoreeren met de hooge onderscheiding van het geheim kamerheerschap. De ..Java" naar Australië Wij vernemen nader omtrent den brand a. b. van Hr. Ms. kruiser ..Sumatra”, dat de brand uitbrak, terwijl net schip kalm voer, op een tijdstip van 12 uur na het afleggen van de volle krachtproef, ten Noorden van Maooera, op een afstand van 2 uur stoomen van Soerabaya. Hr. Ms. mijnenlegger ..Krakatau” en Hr. Ms. flottieljevaartuig ..Flores” en een sleep boot konden reeds om 6.30 uur uitvaren. Zondagavond om 10.20 uur ankerde de .Su matra ter reede van Soerabaya. waar ter stond werd begonnen, het in de ketelrulmte gelaten bluschwater uit te pompen. De vraag, of de brand verband hield met de bekende reparatie aan de turbine, werd door het Departement van Marine tegenge sproken. De reparatie geschiedde in de machine kamer, terwijl de brand in een geheel andere ruimte uitbrak. Vermoedelijk is lekolle In aanraking geko men met den warmen ketelwand. Hr. Ms. kruiser „Java" zal de „Sumatra" vervangen op ae as iels van t Nederlandsch eskader naar Australië. ALKMAAR het om zomer- Het 6-jarig zoontje van den landbouwer Filing, te Klelndjjk, gemeente Emmen, Is onder een bierauto gekomen en op slag ge dood. Benoemd tot gewoon hoogleeraar in de geneeskunde te Leiden dr. P. H. G. van Gilse te Amsterdam. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Pastoor te Amsterdam (H.H. Petrus en Paulusi, den Zeereerwaarden Hooggeleerden heer W. Nolet. die Professor was aan net Groot Seminarie te Warmond; en tot leeraar aan het Klein Seminarie neer J. L. Bouman, die kapelaan was te Uit geest. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.24 uur. v, Koningin en de Prinses woonden Zon dag te Oslo de godsdienstoefening bij. Het dejeuner werd gebruikt bij het "Noorsche Koningspaar, waarbij ook de Kroonprins en zijn gemalin aanzaten. De „Liberté" bevat een bericht uit Ko penhagen omtrent een mislukte poging, die gedurende de feestelijkheden ter viering van het duizendjarig bestaan van het IJsland- sche parlement te Reykjavik zou zjjn on dernomen om een aanslag te plegen op het leven van den konlng van Denemarken. Reeds te Kopenhagen had de koning verscheidene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden het feest jiiet 'e gaan bijwonen. Deze correspondentie werd in handen van de Deensche politie gesteld, die te zamen met de IJslandsche politie een onderzoek De heei P. Sipma benoemd Benoemd tot lector in de faculteit letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniver siteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Frische taal en letterkunde is de heer P. Sipma te Leeuwarden. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels f 1.25: elke regel meer f 6M. RECLAME per regel f 6.75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina’s f 9.59. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD** bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 Dr. F. C. Gerretsen heeft een bioche misch procédé uitgewerkt tot bereiding van buthylalcohol en aceton uit aardappelpnlp. Wegens een lichte ongesteldheid Is de Aartsbisschop in het St. An toni us-gasthuis te Utrecht opgenomen. AHe ebonne’» op dit blad rijn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden i ongevallen verzekerd roer een der ,olBen(le uit^rln.e„ I3ÖD0.- ^ro^XtX^of^ <,X f 750.- f 250.- ”7 “eeV*^ 1125.- 50.- Gisteren heeft in het regeeringsgebouv een bespreking plaats gehad van de maatregelen, die genomen moeten worden ten behoeve van de nagelaten betrekkingen van de slacht offers van de mijnramp van Neurode. Het ligt in de bedoeling het lot der bevolking te verlichten en te dien einde doeltreffende maatregelen te nemen. In de Zondag te Amsterdam gehouden ali eene vergadering der Vcreeniging Vrij denkers Radio Omroep wer na ampele be sprekingen ten motie, ingediend door de dele gatie der afd. Amsterdam, aangenomen. In deze motie werd afkeuring uitgesproken over het beleid van het algemeen bestuur Inzake de samenwerking met de Vrijdenkers Ver- eeniging „De Dageraad”. De voorzitter, de heer J. G. Götze, deelde hierop mede, dat het bestuur deze motie als een votum van wantrouwen beschouwde en zijn mandaat ter beschikking stelde. De afgevaardigde van de afdeellng Rotterdam verklaarde, dat zijn af- deeling naar aanleiding van deze motie ont bonden zou worden. Een commissie van be heer zal de loopende zaken tot het eerstvol gend congres afwikkelen. In de acte van verwijzing van de vier gearresteerde nationalistisch^ leiders noemt het hoofdparket de P. N. L de „heimelijke opvolgster van de P. K. L” bewaarde wordt. Intusschen had de Aartsbisschop van Na pels, Z.Em. Kard. Ascalesl. het altaar be klommen en de Litanie van Alle Heiligen aangeheven, welke krachtig werd meege zongen. Daarna zong men een Te Deum. uit dankbaarheid voor het behoud van de stad. De ontroerende plechtigheid werd geslo ten met een woord van opbeuring en be moediging van den Kardlnaal-Aartsblsschop ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger de telefoon weer kon doen functionneeren. keerde de rust langzaam £erug. Intusschen kwamen ook de eerste berich ten uit de 3nmiddellijke omgeving btnnen. In de dorpjes aan den voet van den Ve suvius bleken slechts enkele fabrieken en hulzen beschadigd. De bevolking had zich beng voor herhalingen, naar buiten begeven. Slachtoffers waren er niet. Groote impressie veroorzaakte nog het bericht dat de beroemde Dom van Salerno was In gestort. Dit kon echter spoedig genoeg wor- en voor over- lectoraat in de Friesche taal en letter kunde te Groningen ingesteld. Door de stilte klonk een zwak gerommel sis het snorren van een dynamo. Heel even ging er een trilling door het huis. De elec- trlsche lamp slingerde zachtjes. Toen was het alweer voorbij. Een zware vrachtauto pleegt meer dreunlng te veroorzaken. den tegengesproken. Tegen den morgen kon de ofQcleele ba lans (voorloopigl wonden opgemaakt als volgt 16 dooden. ongeveer 50 gewonden. 25 Het blad teekent hierbij aan, dat buthyl alcohol en aceton beide in zeer groote hoe veelheden gebruikt worden in die chemische industrie; buthylalcohol wordt als zoodanig en in den vorm van esters zeer veel ge bruikt in de celluloselak-industrie; aceton vindt een zeer ruime toepassing als oplos middel. o.a. in de acetaatzUde-industrie. Verder herinnert het er aan. dat de laat ste drie Jaren in de Ver. Staten op gewel dig groote schaal langs bacterlologlscben weg buthylalcohol en aceton worden bereid uit maïs. Indien het procédé-Gerretsen geschikt zal blijken te zijn voor fabriekmatige toepas sing, dan zal de Veenkoloniale landbouw groot voordeel kunnen hebben bij de vesti ging van zulk een bischemisch bedrijf; f**1" naers de zetmeelbron is goedkoop en in groo te hoeveelheid aanwezig. Huldiging van den Oceaan-vlleger Van liijk te Amsterdam. De Heiligdomsvaart plechtig -besloten. Drie zwaargewonden. Gisteravond tegen 10 uur ontdekte een aan boord komend matroos van het gister morgen in de Vulkaanhaven binnengekomen Noorsche Stoomschip „Steirstad", dat de want tusschen het logies van de matrozen en stokers warm was. Bij onderzoek bleek dat het stokerslogies brandde. Daar de deur gesloten was. moest men zich door heKTnet een bijl openhakken van het schot toegang verschaffen. Toen bleek, dat het logies in lichterlaaie Btond. Hierin bevonden zich vijf stokers in hun kooien. Met veel moeite kon den deze naar bulten worden gebracht en bleek, dat twee der opvarenden zwaar, een ernstig en twee licht waren gewond. eerste drie werden in zorgwekkenden stand naar het ziekenhuis te Vlaardlngen overgebracht. De brand is vermoedelijk ontstaan doordat een der stokers welke er het ernstigst aan toe is, met een brandende sigaret naar kooi is gegaan. De beide sleepbooten, „de Nieuwe" en de „Oude” Maas van het havenbedrijf „Vlaar dlngen Oost” hebben den brand in het ge heel aan de achterzijde van het 140 Meter lange en 12.000 ton metende schip liggende logies gebluscht. Het logies brandde geheel uit. In verband met de verwijzing van kapitein Borren naar het Hoog Militair Gerechtshof, verneemt de „N. R. Ct.” nog. dat de luite nants B en H die eveneens tot het garni zoen van Willemstad behoorden tijdens den overval van Urbina, voor een militaire com missie van onderzoek zijn verschenen. Inge volge dit onderzoek heeft luitenant H. een ongevraagd ontslag gekregen. De eersten der 2000 slachtoffer». Het eerste alarm kwam vijf minuten later bij het hoofdbureau van politie binnen. En terwijl de taxi's, rijtuigen en trams deze laatste grootendeels. bij gebrek aan stroom, met menschelijke tractie de kinderen, de gebrekkigen, de ontelbare lijders aan zenuw schokken en de eerste gewonden naar de veilige pleinen en parken vervoerden, waag de zich een afdeellng der brandweer tus- schen de wankele huurkazernes, onder een regen van kalk en steenen en glas, in de binnenstad, waar, bij de Brug van Casanova, een huis van vier verdiepingen gedeeltelijk was ingeatort. Het geluk wilde, dat de onge veer 25 gezinnen welke er woonden, zich rich op de trappen bevonden en dat het trappenhuis voorlooplg gespaard bleef. Drie menschen waren bedolven onder het puin, doch konden, niet ernstig gewond, bevrijd worden. Een Jongetje van drie Jaren werd dood te voorschijn gehaald.! Tijdens het zoe ken naar dit kind had een tweede gedeelte lijke instorting plaats, waarbij een der red ders zwaar gewond werd. Een tweede instorting had plaats in het Steegje der vijf Heiligen, waar een huls vrij wel ineens plat tegen den grond plofte, ongeveer 40 gezinnen bedekkende met zijn puin. Wonder boven wonder kwamen de meesten er met meer of minder ernstige ver wondingen af. De eerste die bevrijd werd, wa een dertigjarig werkman der gemeente lijke reiniging. Hij moest overweldigd wor den. want de schrik had hem krankzinnig gemaakt. Later bleek hU zwaar gewond te «Un. Zijn zesjarig dochtertje Maria is ster vende. Z'.n driejarig dochtertje Anna en zijn schoonmoeder zijn later onherkenbaar ver minkt te voorschijn gebracht. Verder werd nog een man dood langs de straat gevonden en is een vrouw, terwijl ze wilde vluchten, van schrik gestorven. Zeer talrijk waren natuurlijk de gewon den. Over hun aantal verkeerde men In het onzekere, maar de ernstige gevallen bleken niet zeer talrijk te zijn Degenen die ziekenhuizen, scholen, kazernes en t-..~ tot een pelgrimage naar O. L. Vrouw Sterre der Zee. Om 8 uur had in de O. L. Vrouwekcrk een toonlng plaats van de HH Relieken en op het plein verdrongen zich reeds duizenden. Biddende vrouwen, het Wonderbare Beeld Wan de Sterre der Zee. den eigen weg her nemend. de commissaris der Koningin. B en W.. gemeenteraadsleden, vele geestelijken en tal van geloovlgen mankten dezen bidweg mede, waarvan het begin leunde tegen het einde, aldus een cirkel van gebed vormend, j Pater dr. Cassianus Hentzen O F M hield een toespraak tot de duizendkoppige me nigte. met een aansporing Servatlus’ graf den klister te hergeven van het verleden. Zondag werden de plechtigheden Desloten in de Sint Servaaskerk. Om half vier schreed Mgr. L. Schrijnen bisschop van Roermond, in vol ornaat bin nen. voorafgegaan door een lange schare van priesters en acolythen. Na den inleldlngszang door het koor, be klom dr F. Feron. professor aan 't Groot seminarie te Warmond, den kansel, tot het uitspraken van een feest).reek. Volgens een officieel bericht over de hulp actie in het gebied der aardbeving kunnen thans alle ingestelde hulpdiensten tot ophef fing van den noodtoestand als behoorlijk ge organiseerd worden beschouwd. tot het bergen van de lijken Is bijna afge- loopen. De geregelde en genoegzame verdeellng van levensmiddelen en andere dringende behoeften is verzekerd. Tot den onverwijl- den bouw van permanente woningen voor de dakloozen is reeds order gegeven, waarmede men de volgende week zal beginnen. De koning is van zjjn reis naar het gebied der ramp te Rome teruggekeerd en heeft een bedrag van 100.000 lire voor de door de aardbeving getroffen bewoners geschonken. De Minister van Financiën heeft beschikt, dat in achttien gemeenten van Botenza geen inning van belastingen zal plaats hebben. Retraites voor nlet-Katholieken hen, die tot het Katholiek geloof zijn gegaan, zullen gehouden worden? 2330 Aug., Dames, Pater Wijnandus Slujjs O.F.M. 15—22 Sept., Slujjs O.F.M. Inlichtingen: De materieele schade valt zelfs op heden nog niet te schatten. Het onderzoek dat o< autoriteiten stelselmatig laten verrich ten. blijft dagelijks lange lijsten van onbe woonbaar verklaarde woningen opleveren. Heele buurten bieden levensgevaar voor de bewoners en zullen dus afgebroken en op nieuw gebouwd moeten warden. De regee- rfcig neemt alle koeten voor haar rekening Mussolini heeft het openen van openbare inschrijvingen verboden. Napels roept zijn Patroon, den H. JamuMrius aan. Ben goed idéé van de autoriteiten was het om overal waar zich de massa’s der vluch telingen verzameld hadden, dadelijk te be ginnen met het publlceeren van officieele ootnmur.lqué’s. Daardoor reduceerden zich de fantastische verhalen en wilde geruchten spo-dlg tot 3, later 4 en tenslotte 5 doo den. Dat dit laatste cijfer na een uur reeds T°or Napels definitief kon worden verklaard, bracht een groote opluchting. Toen men met enkele voorlooplge hersteUingea het licht en instelde, dat tot resultaat had dat te Reykjavik de schrijvers en af zenders van de br.even werden ontdekt en kort vcor het begin der feesten werden ge arresteerd. Niettemin ontving de koning nog den dag vóór zjjn vertrek een waar schuwing om zich niet in te schepen. Ge durende de geheele reis naar Ijsland werd de koning vergezeld door twee der be kwaamste Deensche en twee Engelsche detective:, die speciale opdracht hadden te letten op verdachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van den koning zouden Komen. Weldra werd de aandacht getrokken dcor twee Jongelui, die zich herhaaldeljjk tn de omgeving van de koninklijke tent bewogen. Toen oj> den dag. dat de kon’.ng zjjn rede hield, deze jongelui zich wederom op alle mogelijke manieren in de nabijheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te arresteeren. Er werden geladen re volvers op hen gevonden, alsmede eenige handgranaten. Zij hadden hun Intrek ge nomen in een der vele tenten van de ten tenkampen. die speciaal vcor het herbergen van de vele duizenden uit verschillende deelen der wereld voor het bijwonen der feestelijkheden naar IJsland gekomen, wa ren opgeslagen. Bij onderzoek In hun tent werd een helsche machine gevonden, waar aan de ontsteker echter nog ontbrak. In stilte werd het onderzoek voortgezet, met het gevolg, dat twee andere mannen en een vrouw eveneens werden gearresteerd Het zouden bekende persoonlijkheden zijn, die in het officieele en openbare leven van IJsland en zijn hoofdstad een leidende rol pelen Zjj schijnen lid te zjjn van een IJs landsche partij, de „Vrijheidspartij", die, naar men weet, den* bestaanden band, die IJsland nog tot 1943 aan Denemarken bindt, wil verbreken en in het algemeen fel antl-Deensch is. Voorts zouden deze lieden in contact met Deensche communisten en zelfs met Moskou staan. Door een indiscretie zou deze zaak, die aanvankelijk geheel geheim werd gehouden, in de IJslandsche en vervolgens in de Deen sche pers bekend zijn geworden. De regee- rlng van IJsland heeft den Koning haar verontschuldigingen aangeboden. Men zou te Kopenhagen niet geheel ge rust zijn, aangezien er nog steeds dreigbrie ven aan het adres van den Koning zouden worden ontvangen. Hoogste barometerstand 769.1 te Lacoruna. Laagste barometerstand 750.3 te Haparanda. randa. Verwachting: Matige tot krachtigen, Zuid- westelijke tot Westelijken. later mogelijk Noordwestelijke wind, zwaar bewolkt met re genbuien en tjjdelijke opklaringen, iets koe ler. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind hedenmorgen 9.45 uur aan alle posten: - Attenw-sein neer! De Duitsche verkiezingscampagne en de omvorming der partijen. Te Deum en Processie. Na de fees’rede werd het plechtig Lof voort gezet en beëindigd met een Jubelend „Te Deum laudamus." Na het plechtig lof vormde zich de processie op dezelfde wijze als bij opening der Heiligdomsvaart. Alle sociale vereenlglngen waren op apjjèl. Tientallen vaandels werden tier hoog geheven en wapperden in de koelte. En het wérd een eindelooze optocht werkend» en biddend Maastricht. Ten slotte verscheen onder een baldakijn, voorafgegaan door wierookdragers. de bis schop van het diocees, zijn geloovlgen zege nend met de groote Reliek van het H. Kruis. En toen de Bisschop. geassisteerd door de JJekens van Maastricht en van Wijk bij de schatkamer was genaderd, waarin weder voor zeven Jaren de heilige Relieken worden opgeborgen, gaf hjj nogmaals den zegen aan de groote stad van St. Servaas. Evenals de oiiening werd efe slotplechtig- heid opgeluisterd door de aanwezigheid van tal van geestelijke en wereldlijke autoritei ten. waaronder wederom ds Commissaris der Koningin, met eenige leden der Depu tatie en de Burgemeester van de stad met zijn wethouders en raadsleden. Met het vorderen van den morgen en het binnenkomen van steeds talrijker jobstijdin gen, groeide de menigte, welke naar de Ka thedraal getogen was om den Patroonheili ge om hulp te bidden, tot een massa die heel de immense basiliex en *t Aartsbis schoppelijk Paleis belegerde. Kreten gingen op om de relikwieën van den H. Janua- rius in processie rond te dragen. Toen de Aartsbisschop. Kardinaal Asca lesl, terugkeerde van zijn bezoek aan de ge wonden in de verschillende ziekenhuizen, sloot het volk zUn auto in en elschte de toezegging, dat de processie zou worden ge houden. Kardinaal Ascalesl zwichtte voor zooveel handrang. Weldra verscheen de reliek, gedragen door de Kanunniken en gevolgd door den Kard. Aartsbisschop. Het volk sloot zich spontaan aan. Biddende en zingende maakte men een korten rondgang, waarna Kardinaal Asca lesl een korte toespraak hield, waarin hjj er den nadruk op legde, dat het niet vol doende was on. den Hemel dank te zeggen voor Zijn bescherming, maar dat men ook het vaste voornemen maken noest om niet langer de plagen des Hemels af te roepen door zijn, gedrag. Na de Litanie van Alle Heiligen en een Te Deum keerde de processie naar de Ka thedraal terug. Vrijwel in alle kerken zjjn functies ge houden of aangekondlgd om dank te bren gen voor de genoten bescherming en af te smeeken dat zich geen herhaling voordoe. Naar wj) vernemen is Z. D. H. Mgr J. H. G. Jansen, Aartsbisschop van Utrecht, we gens lichte ongesteldheid, in het St. Anto- nitS-rasthuis. aldaar, opgenomen. Toen wij hedenmorgen te bevoegderplaatse naar den aard der ongesteldheid van Mgr. Informeerden, kon men ons daaromtrent nog geen inlichtingen geven. HOF ALKMAAR Administratie No. 433 Redactie No. 633 huizen ingestort. Doordat de seismograaf te Napels werd vern'-ld. was het tot dan toe onmogelijk het epi-centrum der aardbeving vast te stellep Men meende dat Napels Juist in het middel punt van het verschijnsel gelegen had en men kon dus niet anders dan zich ten zeer ste verheugen over den wonderbaarlijk goeden afloop. Zoo keerde de rust vrijwel geheel terug en hadden de autoriteiten de situatie weer in handen De eerste aigemeene opwelling was die van dank te brengen aan den Hemel voor een zoo zichtbare bescherming. De klokken welke voor korten tijd, door het sinister ge beuren geschud, een schril alarm hadden doen hooren. werden feestelijk geluid en de kerken, vooral die welke bijzonder in de gunst Van het volk staan, werden met ge- loovlgen gevuld. Overal werd door de offer vaardigheid der dankbaren een zee van waslicht ontstoken, uit alle open kerkdeuren kionk het Te Deum en vanuit de Heiligdom men van Maria van den Berg Carmel, van de Madonna dl Portosalvo en van San Gio vanni a Mare trokken lange processies van zingende en biddende Napolitanen, grooten deels jfaar hal gekield en dikwijls bedekt met tafelkleeden, beddesprelen en dekens, de stad in. Dat duurde zoo tot 7 uur 35. toen een tweede aar ’beving optrad. Deze was uiterst licht en niets anders dan de z.g. repliek van den voornaamsten schok die doorgedrongen was tot In het middel punt der aarde e- nu weer naa* de op pervlakte terug keerde. Er ontstond een groote verwarring welke spoedig werd onder drukt Ter zelfder tijd echter kwamen ook da berichten uit andere deelen van het land btnnen en vAnaf dat oogenblik wist men dat Italië door een ramp getroffen was. De 16 dooden van de provincie Napels werden er dadelijk Jtljna 50. Een regeenngs- communlqué stelde het totaal aantal slacht offers op 200. Een half uur later was het al 700 In den morden sprong het omhoog naar 1760. nog later tot 2280. Napels kon nauwelijks getroffen worden genoemd. Het eigenlijke verwoeste gebied lag 130 K.M. naar het Zuld-Oosten war ruim 20 dorpen van de aarde verdwenen waren. In wanhoop begaf het volk van Nafiels zich dan naar de Kathedraal en riep om hulp aan zijn vurig vereerenden Patroon den H. Januarius. Op aandringen van de geloovlgen opende Mgr. Rocco de ketk en stelde den reliek schrijn. welke het hoofd van den martelaar op het altaar van de schatkapel uit. De toevloed van mensenen was nog dan bij het drie malen jaarlijks herhaalde wonder, wanneer het In ampullen bloed van den Heilige vloeibaar Reeds eerder hebben wjj de aandacht ge vestigd op de ergerlijke wijze, waarop de S. D. A. P. meent actie te moeten voeren tegen het vlootplan. dat door Minister Dec kers bij de Staten Generaal aanhangig is gemaakt. Men heeft in roode kringen zelfs het plan, een volkspetltionement te orga- niseeren. Om hieraan kracht bij te zetten heeft de 8. D. A. P., in zusterlijk samen gaan met het N. V. V.. thans een pamflet tot het Nederlandsche volk gericht, cm d.t op te wekken stelling te nemen tegen het „voorstel tot vlootuitbreidlng zooals het bedriegelijk wordt voorgesteld. De roode demagogen verzwijgen n.l. hierbij mede te deelen dat het plan-Deckers in hoofdzaak beoogt het op peil houden van onze vlcot. waarmede jaarlijks een bedrag van 10 a 12 mlllioen gemoeid is en waarin geen ver andering koiijt. Zelfs laat net zich bereke nen. oat er Iets minder wordt aahgevraagd dan In andere jaren. Aangezien deze juiste voorstelling van zaken de socialistische hetze allen grond in zooverre die dan al aanwezig zou zijn ontneemt, doet men er maar het zwijgen toe. En zoo is het gehééle pamflet een aan eenschakeling en verdraaiingen en verval- schingen der feiten. Qm maar eens iets te noemen: Met vette letters heeR het in het pam flet. dat de vlootuitbreidlng 120 mlllioen gulden zal vorderen De gemakzuchtige lezers en dat zijn de mecsten schrikken na- tuurlijk op van dit hooge bedrag. Dat Is ook Juist de bedoeling der heeren Van de opperviakklgen moeten zjj het hebben. Onrechter niet op een onjuistheid betrapt te kurnen worden, gaat er in kleine letters aan vooraf, dat dit bedrag bedoeld Is voor een plan, dat in 10 jaar uitgeveerd gaat worden. De scribenten van het pamflet, kennende hun pappenheimers, weten echter, dat de samen telling van het geschriftje het door hen gewenschte effect zal serteeren. Zij zouden er méér reden toe hebben de plannen van hun bevriende regeering in Engeland aan crillek te onderwerpen. Zij zpuden dan b.v. een en ander kunnen ont- leenen aan een artjkel van hun bij uitstek deskundigen Engelschen partijgenoot, kapi- tein-luitenant Kenworthy, lid van het En gelsche Lagerhuis, in „The New Leader” Deze schrijft o.m.. dat er in Engeland veel drukte is* gemaakt over de aangekondlgde vermindering van het minimum van 70 kruisers tot 50. Maar gedurende het geheele bewind van de vorige regeering. aldus Ken worthy, zijn er nog nooit 70 kruisers ge weest. Toen de con ervatleve regeering viel waren er slechts 54. En Kenworthy besluit; „De Conservatieven bouwden minder oor logsschepen dan wö voorstellen U doen.” „De Socialist", waaruit wij deze gegevens putten voegt daaraan toe: „Commentaar be hoeven wij er niet bij te geven. De feiten Zijn alweer hard en droevig genoeg.” Zouden onze sociaal-demokraten, die met hun Engelsche vrienden vaak zoo pronken, maar ni?t liever zwijgen over de. zeer be scheiden en noodzakelijke voorstellen van minister Deckers? In leder geval behoorden zij eerlijk te blijven en het volk niet te misleiden. Zoo openbaarde zich het gebeuren te Rome Er werd dan ook niet om hulp geroepen Br klonk niet het gewone angstgeschrel. De Romeinen verlieten hun hulzen niet. Ja. er werd zelfs geen wijwater gesprenkeld uit de enkele open geworpen vensters. We waren er van overtuigd dat het goed, dat het boven verwachting goed afgeloopen was. Dat er een aardbeving komen zou. stond immers al een paar maanden vast. De kranten hadden er over geschreven en er waren waarschuwingen gepubliceerd. Neen, we waren er boven verwachting goed afgekomen. En Rome, voor zoover het nog waakte, sliep rustig in, zonder te ver moeden dat precies een minuut te voren de aardbeving was in de Eeuwige Stad voel baar om 1 uur 11; een vreeselijke ramp bet middenste deel van het schiereiland ge teisterd had. Een aarbeving van 45 seconden. Waar zich, ondanks dat gelukkige om standigheden de gevolgen binnen enge gren zen hielden, het verschijnsel het hevigst openbaarde, was Napels. Het onderaardsch gerommel was daar als een verre donderslag. De hooge. opzettelijk zeer elastisch gebouwde hulzen slingerden, dat het bijna onmogelijk was te loepen door de kamers, de gangen en op de trappen. Door dat slingeren werden talrijke electri- sche voedingskabels voor verlichting en tram gebroken en ontstond een kortsluiting, welke de heele stad enkele mlputen lang In blauwe en groene vlammen 'hulde, terwijl knallen klonken als kanonschoten en een dichte vonkenregen neerdaalde. Metéén daarop was alles In de diepste duisternis geh’-’d. De hulzen zwoegden en kraakten. Hier en daar weerstonden de muren het niet en tiet dreunende slagen scheurde het metsel werk over lengte en breedte. Heven het angstgeschrel der vluchtende massa uit rof felde het vallen van puin der talrijke in stortende hulzen. De vluchtelingen bezwe ken schier onder een hagelbui van gebroken glas en vallende steenen. De klokken der stad luidden door het schudden der torens, een luguber alarm. Politie en militairen dreven met geweld de menschen nair parken en pleinen. De aardbeving, welke de langste en hevigste Is welke Napels ooit beleefde, maakte het ver blijf in de smalle straten levensgevaarlijk Niemand mocht binnen blijven, omdat geen huls meer betrouwbaar. Ofschoon dit aanvankelijk nogal drastisch leek, kwam later uit. dat deze maatregelen bijna noodzakelijk waren. Vrilwel niets bleef «obeschadle/* en de kranten drukken kolom- men-lange lijsten af van woningen, waarin bet verblijf levensgevaarlijk geworden is. Had de amdbevlng nog 15 seconden langer geduurd or zou zich waarvoor men zeer bevreesd is een herhaling voordoen, dan was minstens de helft van Napels verdwe nen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9