Buitenlandsch ^Cieuws FEUILLETON WAAR DE OPIUM-ELLENDE ONTSTAAT DE A.S. DUITSCHE VERKIEZINGEN J' HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON r F Strenge de wetten maar. Vergif-product Chineeschen bodem Mlnlsterteële waarschuwing Sprlngstofaanslag op een fabriek De Pool KORT NIEUWS Al te ijverige ambtenaren LANDBOUW EN VEETEELT De overstroomlngen In Slnd De boycot van Dultsche goederen lm Osten viel neues in Het drankverbod in Amerika Gemengde UBuitenlandsche ^Berichten De staking Noord-Frankrijk Rusland door Amerika geboycot moet eens per maand In het bad Concentratie nummer één Amerika ziet gevaar en vaardigt een invoerverbod uit Vergadering van het democratische partijbestuur De Vesuvius werkt krachtiger K - - rechters overtreden ze zelf De „Ronde Tafelconferentie** RADIO-OMROEP VRIJDAG 1 AUGUSTUS van De dader «elf gedood der Drastische maatregelen. v-rlangen br Roevers slaan hm» slag Nederlandsche stappen te Berlijn blaar het F.ngelsch door Jos. P. H. Hamers keek Het oortogwevsar bekeken door het Engelscbe parlement. Hampton 12.50 Or. nii ie ■cl tei OI waar. Tom?’ jonge Dultsche staatsparty haar sleutelposi tie handhaven, bieden breede volkkrlngen een waarborg voor de uitschakeling der In ternationale pacifistische dwepers, die het Duitsche rijk sulk een onmeteiyke schade hebben toegebraebt. der op te kijken. ,Jk geloof. dat die vrouw in deze streek vreemd was." .Maar bet la volstrekt niet ónmogelijk, dat Charles ook nog menschen bulten Plaistown kent. Enfin, ik moet gaan. Bet is weer een onaangenaam gevaL” tde Amerikaansche dou chte. S de rich te deel nl n R ik ta! President tegen een invoerverbod De bladen wijden lange artikelen aan de kwestie van Russische goederen in Amerika en zij wjjzen er op. dat president Hoover en afwijzende houding aanneemt ten opzichte van een of ander algemeen Invoer-verbod. Goedkeuring van de democraten De partijraad van de Duitsche democra tische partij heeft vanmiddag na een ge dachtenwisseling over de prlncipleele vragen met vier stemmen tegen besloten zjjn In stemming te betuigen met de stichting der Dultsche staatsparty en de party-organisa tie voor den verkiezingsstrijd ter beschikking te stellen. Met slechts één stem tegen werd uitgesproken, dat de partyraad wenscht en verwacht, dat de Dultsche staatsparty er met den grootsten ernst naar zal streven, alle krachten van verwante gezindheid te ver- eenlgen en voor een polltleken arbeid van eenheid samen te brengen. tusschen reeds van verscheidene Importeurs, reeders en andere betrokkenen het verzoek ontvangen, de houtlading vry te geven; ech ter zonder resultaat. Ook vertegenwoordigers van de Ruasisch- Amerlkaansche Handelscompagnle „Am- torg" hebben een verzoek om vrijlating ge daan. zy verklaren ten stelligste, dat de be treffende producten niet door gevangenen vervaardigd zyn. sche grens bevaren, heeft voorts verklaard, dat patroulllebooten voortdurend zonder lichten heen en weer varen en een gevaar vormen voor het normale scheepsverkeer. In verscheidene gevallen Is het slechts aan een gelukkig toéval te danken geweest, dat er geen botsing plaats had. Volgens genoemden afgevaardigde bestaat er voor Canada zoowel als voor het Con gres der Vereenlgde Staten alle aanleiding deze aangelegenheid aan een grondig onder zoek te ondepWernen. nog vóór het tot een openiyk conflict komt. De door den leider der Dultsche Volks- party, dr. Scholz, samengeroepen byeenkomst met de burgeriyke partyen van het midden heeft zich allereerst bezig gehouden met de kwestie van een fusie dezer partyen by den verkiezingsstryd. Men kon het hierover evenwel niet eens worden. Daarentegen werd men bet wel hierover eens, dat van al deze partljgroepen een gemeenschappelyken ver- klezingsoproep zal uitgaan, waarbjj deze par tyen* zich verbinden op te komen voor het wwm&A e X vLH r ,4a. Ik heb een nieuwe flescb „hoest niet meer" opengebroken en daaruit dosis in een klein fleschje overgeschonken. Als ze dood ta. dan is bet een of ander uit onze Verkiezingsoproep van Mahraun De ..Hochmelster” van de „Jungdeutsche Orden" Arthur Mahraun heeft een oproep gericht tot zyn „jong-Dultsche en Dult- ache nationale vrienden" waarin hy moti veert waarom bet „Jungdeutsche Hochka- pitel” en het bestuur van de Dultsch-natio- nale Ryksvereeniging besloten hebben hun aanhangers op te roepen ten behoeve van een jonge Dultsche Staatsparty. Zy hebben dit gedaan omdat zy by de huidige politieke verwarring de verantwoordeiykheld niet kun nen dragen om de door breede volkskringen geëischte aaneensluitingsbeweglng op bree- den grondslag te niet te doen. De aanhou dende versnippering der burgeriyke partyen kan zoo niet verder gaan. Dat groote deel der gemeenschap van staatsburgers, dat tus- schen de sociaaldemocratie en het radica lisme van rechts staat voelt zich door de oude partyen verlaten en eischt met onweer staanbare kracht een fundamenteels nieuwe politieke groepeering. In de Jonge Duitsche staatsparty, zoo wordt dan verder nog gezegd, moeten Duit sche menschen zoowel uit het zwart-wit- roode als uit het zwart-rood-gouden kamp elkaar de hand reiken voor eenheid en vrij heid. Een aaneensluitings-beweglng, die zich tot een dezer beide kampen beperkt, zal geen resultaat kunen bereiken. De jonge Dultsche staatsparty moet aan het jonge geslacht in leder opzicht volle gelykgerechtlgheid ge ven. zy moet ons den waarborg bieden dat het gewetenlooze egoïsme van klassen-, be langen- en financleele groepen plaats maakt voor een hoog staatspolltiek verantwoorde lijkheidsgevoel. Wy willen een staatsvolk zyn maar geen hoop belanghebbenden. Wysheld en billijk heid gebieden dat wt’ gemeenschappeiyk stryden met een aantal oude parlementariërs en leidende figuren der oude partyen. Aan ons. zoo zegt Mahraun vorts. zal het in de eerste plaats liggen het front naar rechts te verbreeden. Het eendrachtig aan eengesloten zyn van de Jong-Dultsche en de Duitschnationale beweging, die binnen de besteden van de opbrengsten van den ver koop van zyn uitvoer naar bet buitenland voor het verkrygen van oorlogsmateriaal Dalton, de ondersecretaris van buitel sche zaken antwoordde dat niemand, internationale gebeurtenissen volgde kon ontveinz*! dat in het oosten van Eu ropa oorlogsgevaar bestond, dat oorzaak moest zijn van groote ongerustheid wat be treft de toekomst van 'Engeland et^jndere lan^n. Dit was de reden. waaronf^Ue re- geerlng was besloten ervoor te zorgen, dat het pact van den Volkenbond, het Kellogg- pact de facultatieve clausule van Den Haag en het Londensch vlootverdrag geteekend werd om ze vervolgens tot een waarachtig, duurzaam bolwerk te^naken van den vrede. tv denk het wel", antwoordde Tom, J»y zei ten minste, dat hy het doen zou." Dokter Quinton stond op. ,Jk begrijp er niets „waarom zou 1-1 - gen om C.1 De partyraad van de Dultsche democra tische party hield gisteren in het Ryksdag- gebouw in tegenwoordigheid van 400 leden een vergadering ter bespreking van de op richting van de D. Staatsparty. De partijleider K och—Weser betoogde ox, dat hy en de andere partygenooten. die de voorbereidingen hadden getroffen, zich ervan bewust waren geweest een groot waagstuk te ondernemen. De staatsparty wil bet staatsbelang behar tigen, geen particuliere teiangen vertegen woordigen. Zy wil onafhankelhs blijven van vakvereenigingen en kapitaal. Onderhan'le- lingen van party tot partij had ny teizyde gelaten, die leidden slechts tot wederzijdsche vervreemding. De nieuwe party wil km'ntlg streven naar hervormingen op i-conomlsm. sociaal en financieel gebied, zy wil geen blok vormen tegen de roe.-democratie, waar zy geheel objectief tegenover staat; eventueel zal zy ook met haar samenwerken. Aan den anderen kant is de party tegen elke vernieti ging der rechtsradlcale groepen. Uit Rome wordt bericht, dat de Vesuvius in de laatste 24 uur krachtiger werkt. De kraterkegel is gedeeltelyk gebarsten en ge- weldlge rookzuilen stygen ten hemel. Door het offlcleele waarnemlngsbureau op den berg wordt echter gemeld, dat voor het oogenblfk geen gevaar bestaat. Niettemin verkeert de bevolking in groote onrust. Naar het „Hdbd." verneemt, heeft dt Nederlandsche regeerlng in Beriyn stappen genomen in verband met de positie waarin Nederland ondanks de meestbegunstlglngs- clausule dreigt te geraken door net Dultscn- Finsche boter- en kaas-contract. Aangezien dit contract echter nog niet tot stand is gekomen en het Dultsche in voerrecht op boter dientengevolge nog niet is verhoogd, kunnen deze stappen voorals nog slechts een voorwaardeiyk karakter dragen. .In de fabriek van de Firma Klopp "Wald, waar sedert eenigen tijd een i 'van het personeel In staking Is, werd in den afgeloopen. nacht door een onbekend ge bleven min een bomaanslag gepleegd. De on bekende had een pakket springstof, dat hy op een fabrieksmiiur. gedeponeerd had, door middel van een metaaldraad met de hoog- spanningsleidlng verbonden. Doer een onvoorzichtigheid explodeerde de ontplofbare massa echter te vroeg, met het gevolg, dat de man letteriyk in stukken werd gereten. Op de plek van.het misdrijf vond men een geladen revolver en een aantal scherpe patronen. By de firma Klopp hebben reeds verschei dene botsingen tusschen stakende arbeiders en politie plaats gehad. heb haar gisteravond nog in leven gezien: ze was alleen een beetje verkouden." ..Nu Is ze dood", hernam dokter Quinton; ..het staat ten minste In dezen brief. Tom heeft me verteld, dat Je gisteravond by haar geweest bent; ze wilde haar testament ma ken! Is dat zoo?” ,4a”, luidde het antwoord. Charles Mer riweather scheen slechts met moeite van z’n woorden af te kunnen komen. „Ze dacht, dat ze ziek was, maar ik kan niet aan naar dood gelooven.” „Ze heeft een boodschap naar Je ge stuurd-'. hernam de dokter; .kende Je haar dan? was je misschien persoonlUk met haar bekend?" Het duurde een oogenbllk vóórdat Charles deze vragen beantwoordde. HU scheen even na te denken en zei toen: „Neen". Jessie slaakte een zucht van verlichting „Ze scheen op de een of an dere manier vernomen te hebben, dat rechtsgeleerde was en heeft naar aanleiding daarvan, naar tr.y gevraagd. Ik wilde, dat ze dit maar niet had gedaan. Er zal nu wel weer een gerechtelifk onderzoek plaats heb ben. waar ik als getuige zal gehoord worden. We hebben al dat geval gehad met die arme, in de sneeuw doodgevroren vrouw.” Jessie legde haar hand op den arm van Charles. Er was geen aenuwachtlge tre* meer op haar gelaat zy zag er bleek, maar byna stralend van geluk uit. (Wordt vervolgd). In de Povlsche republiek heerscht de ko- lonelsgroep. Het ligt voor de hand, tlat in het regeerlngsbeleid militair regime tot ui ting komt. Daar de Polen biykbaar een broertje dood hebben aan baden, heeft de minister van binnenlandsche zaken in het belang van de Volksgezondheid besloten aan dezen toe stand een eind te maken. Voortaan zal iedere Pool éénmaal in de maand het bad in moeten. schrUft het Hbld. Iedereen krijgt een badkaart. welke door een beambte moet worden afgestempeld, zoodra de onderdom peling in het natte element heeft plaats gehad. Alleen kinderen beneden de 10 en lieden boven de 80 zyn vrijgesteld van de bad- verplichting. verder de rieken en degenen, die een eigen bad rijk zijn, „wgnneer van hen verwacht kan worden dat zy er ook ge bruik van maken." i De laatste toevoeging, zou men zeggen, spreekt boekdeelenl Wat menscheiykerwljze te doen was, heeft men gedaan. Als een eenlg kind zoo heeft men land en planten gekweekt en verzorgd. Byna dagelijks werden de wortels der plan ten onder water gezet, en welig schoot de papaver op. Waar de planten te dicht groei den, werden de overbodige tegeiyk met het onkruid verwyderd. En de bloemkelken gin- gen open, eerst één, dan vele, daarna alle. Duizenden hectaren staan in bloei: wit, paars, rood De aarde ziet er nu uit alsof ontelbare bisschoppen en kardinalen in purperrood zijn uitgetogen en hier even standhouden op den Chineeschen bodem. Wie zou durven denken, dat onder zoon schoon kleed zoo veel kwaad schuilt.... Heeriyk-schoon staan de bloei zoo zelfs, dat 't de chineesche i ^T.jpvp hemel! nep nij, is uoou, de vrouw die gisteravond baar gntrek in den De kwestie van de herkomst van de producten Terwijl enkele Amerikaansche industrie- kringen en een deel van de vakbonden on der leiding van Matthew Woll, vice-presi dent van het Vakverbond, een verbod van den invoer van Russische goederen eischen, wordt van de zijde van het Witte Huis ver klaard, dat men den Russlschen handel geen hinderpalen in den weg wenscht te leg gen. Een algemeen invoerverbod voor Rus sische goederen zou niet in de bedoeling liggen. De import van bepaalde artikelen zou slechts verboden worden. Indien de in voer daarvan tegen..de anebepalingen indrfflscl Er wurdt op gewezen, dat een paragraaf van de Amerikaansche douanewet nadruk- keiyk den invoer verbiedt van producten, die door gestraften vervaardigd zyn. Het Amerikaansche Ministerie van Finan ciën heeft deugdeiyke bewyzen te zyner be schikking voor de opvatting, dat de voor pa pierfabricage bestemde pulp, waarvan de lossing te New York verboden werd, door gevangenen geproduceerd is. Het Departement van Financiën heeft in- Ult een overzicht van den door de over- stroomingen in Bind veroorzaakten toestand biykt, dat derti; duizend getroffenen naar Soekkoer werden overgebracht en dat meer dan honderd dorpen onder water staan. Den oppervlakte van 150 vierkante myi tusschen de rivier en SJikkarpoer is volkomen onder- geloopen. Het verlies aan gewas, en, vee huize.», enz. is groot. Gemeld wordt dat 300 roovers de door rijke handelaars verlaten woningen hebben geplunderd en gemunt geld hebben geroofd tot een bedrag van zestig lakh roeples (een lakh is 100.000 roeples). Quota is vah de buitenwereld afgezon derd tengevolge van de vernieling van den spoorweg. Er staken thans in Noord-Frankrijk 80 000 arbeiders. De Minister van Hande" heeft zich gedwongen gezien tot de voorzitters der groote werkgeversorganisaties een brief te richten om bezwaar te maken tegen onge rechtvaardigde opzetting der pryzen op grond van bijdragen voor de sociale verzekering. De Minister verklaart dat bepaalde in- dustrleelen in de bydrage voor de sociale verzekering, die 5% van het omzetcyfer be draagt, aan'eiding vonden tot een prysver- hooging van 40%. Deze prlfsverhoogingen waren volstrekt ongemotiveerd en ook in stryd met de Instructies der meeste Kamers van Koophandel, zy waren in staat, tot een algemeene styging van de levenskosten te lelden. De regeering kon niet toe aten, dat een wet. die den arbeidenden klassen een veiligheidswaarborg moet geven. Indirect: door manoeuvres verl'deld wordt. De Minis ter wyst er op, dat gemeenschappeiyk be raamde manoeuvres tot pi;ysopdrilvlng straf- rechteriyW vervolgd kunnen, worden. In een heden afgelegde verklaring beves tigt de Minister van Arbeid zyn wil om de sociale verzekeringen te verwezen'yken en zegt hy dat hy zich daarbij niet zal laten tegenhouden door stakingen, die trouwens in het geheele gebied niet meer dan tachtig duizend arbeiders omvatten, terwyi het aan tal personen, voor de sociale verzekeringen ingeschreven, de acht millloen nadert. ■lende velden, schoonen uit haar vrouwen-verbiyf lokt. Niemand schynt er zich rekenschap van te geven, dat die prachtige bloemen zoovele personen, zooveel families, het heele land in t verderf stor ten. Maar dit 13 immers niet erg. Men zal de internationale oplum-commissie wel wijs maken dat er in China geen opium meer groeit. Slechts enkele dagen duurt die pracht. De kelken vallen af en bovenop den stengel biyft de dikke knop, die het heul-sap, de opiummelk, leveren zal. Ontelbaar komen ze nu te velde de ker- vers en kerfsters, veelal vrouwen en meisjes, die in heele groepen over de opiumvelden neerstrijken. Twee aan twee verrichten ze haar arbeid. Dc eene geeft aan eiken knop een kringvormige insnydlng, waarop het kleverige vocht terstond naar bulten dringt, de tweede „snuit” eiken gesneden knop en wrijft het sap in een blikken kommetje. Knop voor knop krijgt het heele veld zyne beurt, en dat tweemaal per dag. Een halve maand lang worden die insnydingen her haald totdat de heele knop verkorven is. Schetterend gaan soms de stemmen uit die groepen op, want de Chlneezen en vooral de vrouweiyke Chlneezen zyn By de bespreking van de begroeting van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis wees de conservatief Sir Rennell Rodd op het gevaar van oorlog in het Oosten van Eu ropa. Hy beschuldigde Rusland van het Tengevolge van de energieke tenuitvoer legging van het drankverbod zyn in sommi ge deelen van het Amerikaanse!»Cana- deesche grensgebied voestanden ontstaan, die aan den oorlogstyd doen denken Dit is het, wat de Amerikaansche afgevaardigde Clancy (Michigan) in een officieel bezwaarschrift aan het Ministerie van Financiën verklaart, welk adres gericht is tegen door hem ge constateerde overtredingen door prohlbltie- agenten en immlgratle-commissarissen. Clancy verklaart, dat de vriendschappeiy- ke betrekkingen tusschen Canada en de Vereenigde Staten gevaar loopen Indien niet de autoriteiten te Washington zorg dragen voor de afschaffing van deze misstanden. In het gebied van de Detroit-rlvier heerscht een soort van oorlogstoestand, ver klaart hy. Vrouwen en kinderen wagen het niet des nachts op de rivier te varen, daar zy dan ieder oogenblik het opduiken van schynwerpers en patroullle-vaartulgen kun nen verwachten en tevens ieder moment ge arresteerd kunnen worden. Maar nog veel gevaarlijker is het. dat nlet- verllchte patrouiilebooten des nachts met geweldige snelheid, terwlll zy ook alle overi ge regelen van het scheepsverkeer met voe ten treden, voorbij racen. Prohibltiebeambten hebben zelfs vensters ingeschoten van huizen, welke aan de Ca- nadeesche zijde zyn gelegen en daardoor de levens van de bewoners in gevaar gebracht. Allemaal om toch maar het drankverbod door te voeren. Op 1 Juli zyn verscheidene immlgratle- commissarissen te Windsor, op Canadeesch gebied dus. aan boord van drie passagiers schepen geklommen om de passagie-s te fouilleeren. De Canadeezen waren hierover buiten zichzelf van woede. Een der bekend ste Amerikaansche scheepsbouwers, wiens booten geregeld de meren aan de Canadee- apotheek daar niet de oorzaak van. Ze was er, dunkt me, erger aan toe, dan men wel dacht. Ondanks haar verkoudheid zag ze er gezond uit. Maar ze heeft een boodschap naar Sir Charles Merriweather gezonden, omdat ze haar testament wilde maken." Jessie zette groote oogen op. JLoo, heeft ze dat gedaan?" vroeg se. ,4a, dat weet ik zeker; ik heb hem zelf den brief gebracht. Ze gaf me daarvoor een halve kroon en zei, dat, wanneer hy niet thuis was, ik den brief by haar terug moest brengen. Hy was thuis en toen heb ik na tuur! uk den brief afgegeven." ,jEn is hy daarna naar die vrouw ge gaan?" spraaklustlge menschen. Als ze zyn uitge joeld. gaan ze zwygend achter elkaar, voetje voor voetje, ingetogen, alsof ze eene godsdienstoefening hielden. Kerver en snuiter samen oogsten per dag. als het Jaar redeiyk goed is, rond de vyf- honderd gram opium, die zoo versch gele verd. voor den prys van ongeveer twaalf Mexlcaansche dollars verkocht kunnen worden. Om t verzuren of vermuffen te voorko men, wordt de opium-melk ..ge-zond", krygt derhalve gedurende drie of vier dagen een zonnebad, dat de kleur van wit, geelbruin tot zwart doet worden. Door dit zonnebad droogt de melk zoover in, dat ze tameiyk hard wordt en dus geschikt is tot verzen ding. In dezen staat wordt ze ook aan opi- umhandelaars verkocht tegen bovengemel- den prys. Om die ruwe, gestolde opiummelk rook baar te maken, wordt ze weer aangemengd met water en daarna gefiltreerd door ze te gieten over een zeer fyne vergiettest, die alle heterogene bestanddeelen tegenhoudt en de zuivere opium doorlaat. Eene laatste bewerking rest nog, om deze opium van alle waterdeelen te bevrijden; dat gebeurt door uitdamping boven het vuur. Zoo wordt de opium hard en slechts weer kneedbaar by verwarming. De opium is dan gereed, om in propjes gekneed, boven de opiumlamp gebrand en ingehaald te worden door de opiumpyp opium schuiven. En zoo schuiven ze opium man en vrouw jong en oud o, zoovelen, zichzelf en hun familie ten verderveEn wie houdt hen tegen op dien hellenden weg? Ja zekér, art. 271 tot 277 van het wetboek van strafrecht der Chineesche republiek geeft scherpe en strenge bepalingen tgeen het planten, verkoopen en gebruik van opium, maar wie stoort zich daaraan? Wie zal die artikelen toepassen, als de rechters zelve verwoede opiumschuivers zyn en de eersten om die bepalingen te over treden? ,Jk begrijp er niets van”, sprak hy: „waarom zou iemand het in z’n hoofd kry- gen om Charles by zich te laten komen? Hy is wel advocaat, maar heeft zich nooit met de rechtspractyk ingelaten. De zaken van z’n broer namen al z’n tijd in beslag. Ik zou wel eens willen weten, of die vrouw hem kende.” - Jessie nam het deksel van den pot met neet water en keek er in. Us dat wel waarschyniyk?" vroeg ze, zon- Hl'IZEN, 1071 M. Voor uur 298 M. - 8.159 30 KRO. Gramofoon 1130—lan® KRO. Ziekenuurtje 12.1A—1.15 Rp/Ï Concert door het KRO.-sextet l.ig^ 2.00 KRO. Gramofoon 2.00230 KRn Causerie door Cor Hermus 3.30—5m KRO. Gramofoon 5.00—8.00 KRO. On. mofoon 6 00 KRO. Reispraatje rmr België 8.10—7.15 KRO. Gramofoon - 7 157.45 KRO Causerie over tj^ nlère Nult de Don Juan" '7.45g» KRO. Gramofoon 8 00—9.00 KRO Ccn. eert door d» muziek van hel 5e reg tof te Amersfoort 9 00—9 20 Vervolg cau»Z rie 9.20—11.00 Vervolg militair concert KRO. Daarna Gramofoon KRO HILVERSUM. 1875 M. - 8 00 VARA Or gelconcert 9.00 VARA. Gramofoonol 10.15 VARA. Voorlezing door M. 10.30 VARA. Voordracht Voor de deken versluis viool- i 11.30 Sluiting. 12.15—2.00 roeporkest 2.0Ó—2.30 AVRO. Gram^ foonpl. 2 30—3 00 AVRO. Vioolconcert door B. Verhoeff E. Veen a. d. vleugel - 3 004.00 AVRO. Concert door het AVRO.-kwlntet. 4.00 VARA. Kookpra^tje 4.43 VARA Vader Mulder vertelt 5.30 VARA Ver zorging zender 5.45 VARA. Concert .-door het VARA.-orkest. Oude Weenscbs muziek 8 05 VARA Actueel allerlei v h. N. V. V. 6 20 VARA Concert (ver volg) 8 00 Sluiten. 1100—12.00 Gramofoonpl. VARA. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wil- d!n8 12.20 Concert. C. (viool), N. Franklin (plano) getopel door E. H. Thlman. K. Hartley fAlt) 1.502.50 Gramofoonpl 43a Orkestconcert 5 35 Klnderuurtje - ejo Lezing 6 35 Nieuwsber. 8 50 Lezlne 7.06 Piano-recital door F. Dawson 7» 7.40 Lezing 7.50 „Obsession". Hoor spel van D. Olasby 920 Nieuwsber - 945 Lezing 10 00 „Diversions” nm 12.20 Dansmuziek. PARUS „RADIO-PARIS". 1725 M. 12 50 —220 Gramofoonpl 4.05 Orkestconcert en soli 7.40 Gramofoonpl. 9 05 Hoff mann’s Vertellingen" van Offenbach. Or kest en solisten 10.20 Concert. Orkest ®n cello. LANGENBERG, 473 M. 7.25-7.50 Gr», mofoonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert - 10.3512 15 Gramofoonpl. 12.30 Gra mofoonpl. 1.25—2.50 Orkestconcert 5.506.50 Solisten-concert 8.20 Orkest concert. Intermezzo: Zwltsersche jodel- - liedjes. Dubbel kwartet. Na afloop tot 12.20 Dansmuziek (Gramofoonpl KALUNDBORG.,1153 M. 12,20-2 20 Or kestconcert 3 50—5 50 Concert. Orkest en plano 840—9.20 Orkestconcert - 9-2010.20 Liederen en voordracht 10.401130 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. - 3 20 Concert uit de Kurzaal te Ostende. Orkest en violist 5.20 Trio-concert 6.50 Gramofoonpl 8 35 Gramofoonpl. 8.50 Concert 8 35 (338 2 M.) Concert de 8AROV. Te Oberwinter is het Wk van een 20-jarig dentist aangespoeld Men vermoedt, dat hy slachtoffer is van de ramp te Koblenz. Te Tirlemont is een krankzinnigen gesticht, door R.K. Liefdezusters geleid, ge heel in de vlammen opgegaan. De 300 ver pleegden werden gered. Te Lubeck is wederom een zuigeling overleden ten gevolge van het Calmette- proces. In het graafschap Lancashire wer den 65 kinderen onder het zand bedolven. Twee en zestig werden gered, drie vonden den dood. De bevolking van New-York is in tien Jaar van 1.139.149 tot 6.959.196 gestegen. van die dame heeft helpen maken. Als hy dat gedaan heeft, dan zou daarmee vry ze ker het bewys geleverd zyn, dat ze zelf vond, dat ze er naar aan toe was." Dokter Quinton haalde z’n schouders op. JJe helft van het menschdom", spotte hy, „verkeert in de meenlng, dat het er met z’n gezondheid slecht uit ziet; ais die menschen niet in die meenlng verkeerden, dan zouden ze zich niet gelukkig gevoelen. Enfin, wan neer Charles haar gesproken heeft, dan zal ny er wel meer van weten. Dit nieuwe sterf geval vind ik zeer onaangenaam." Terwyi haar vader sprak, scheen Jessie in gepeins verzonken. Zy hief nu het hoofd op en vroeg: „Dat drankje tegen de verkoudheid kan toch de doodsoorzaak niet zyn, vader? Wan neer dit het geval was, dan zou ik het my zelf nooit vergeven.” ,M’n lieve Jessie", lachte dokter Quinton, „haal zoo iets toch niet in je hoofd. Ik ben er van overtuigd, dat Tom een dosis van het geneesmiddel gegeven heeft, dat geen kind kwaad zou hebben gedaan." .Maar er is laudanum in, niet?" „Een geringe hoeveelheid, zooals in de meeste middelen tegen verkoudheid. Als er geen laudanum in is, dan is er chloroform m of iets van dien aard. Maar één dosis kan niemand schaden. Maak Je dus maar niet bezorgd, Jessie. Maar nu moet ik beslist gaan, kindlief. Ha, daar is Charles; hy ziet er byna even ■chiedenU te werpen en of hy het testament bleek en naar uit als jy. Natuuriyk heeft hti Nog zeven met houtpulp geladen Russische schepen zyn thans op weg naar de Vereen. Staten. Men zal deze schepen waarschyniyk vergunning tot lossen weigeren, evenals deze vergunning w rd geweigerd aan 'n Engelsch en een Noorsch schip met hout geladen. Lowman, adjunct-secretarls van financiën, beweert, dat de regeering van Sovjet-Rus- land een reusachtige samenzwering heeft georganiseerd tot het ruïneeren van de in dustrie der Ver enlgde Staten door hun markten te overstroomen met door slaven vervaardigde goederen tegen lage pryzen. Hy meent, dat. alvorens vergunning te ver- leenen voor het lossen van de vorengenpemde schepen Rusland officie len enquétsifrs ver gunning zal moeten geven om naar Rus land te gaan tot het verkrygen van d juiste inlichtingen Inzake de productiekosten der goederen die concurreeren met de Amer- f ansche goederen in de Vereenlgde Staten De Sovjet-Russische Handelscompagnle Amtorg vo »-* thans onderhandellngen met de bevoegde Amerikaansche instanties over het invoerverbod, betrekking hebbende cp Russisch papierhout en lucifers. Nadat de regeerlng voor eenigen tyd den invoer van Russisch hout, dat in het byzon- der voor de papierfabricage gebruikt werd evenals den Import van voor gebruik gereed gemaakte lucifers, verboden had, hebben ook de Amerikaansche mangaan-producenten vafYde regeerii.g een invoervernod voor Rus sische mangaan-ertren geëischt. Bij d ze anti-Russische beweging hebben zich reeds ongeveer een millloen ledeil *van vakvereenigingen aangesloten. Deze eischen een Invoerverbod voor alle Russische invoer- productles. die op de Amerikaansche markt aan dumping onderhevig zyn. Tegen de voortzetting van de Russisch- Amerikaansche handelsbetrekkingen worden in politieke kringen bedenkingen gemaakt na hetgeen hangende het parlementair on derzoek bekend is geworden omtrent den omvang van de communistische propaganda in de Vereenigde Staten. By die gel genheid is ook de verdenking gerezen, dat deze pro paganda door de Handelscompagnle Amtorg gefinancierd en geleid wordt. De commissie van onderzoek heeft van den voormallgen polltieprefect Grov r Whalen omvangryk geheim documentenmateriaal ontvangen ter mctlveering van deze verdenkingen. De vertegenwoordigers van de scheep- vaartmaatachappyen, die een dienst onder houden tusschen Rusland en de Ver. Staten, hebben een protest Ingediend t gen 1 voor genomen Invoer-verbod van Russische goe deren. Ook de papierfabrikanten en de ar beidersorganisaties in de papier-industrie hebben tegen den voorgenomen maatregel geprotesteerd. Daarentegen v-rlangen Matthew Woll. vice-president van het Amerikaansch Vak verbond. alsmede de onlangs opgerichte „Bond tot Bescherming der Arbeiders", niet alleen een invoerverbod van goederen, ver vaardigd door Russische gevangenen, docb ook een Invoerverbod van Itallaansche goe deren. Indien deze door gevangenen zyn vervaardigd. De As. Indische ..Ronde Tafelconferentie" was gisteren opnieuw in belde Hulzen van het Engelsche parlement aan de orde. In het Hoogerhuls vroeg Lord Reading met den steun van den conservatieven leider lord Salisbury, de regeerlng Sir John Simon te doen uitnoodigen als lid van de confe rentie. Graaf Russ 11. onderstaatssecretaris voor Indlë. antwoordde dat de aangelegenheid grondig door de regeerlng. in overleg met de Indische regeerlng. was overwogen. De statutaire commissie heeft haar taak met toewijding vervuld, waardoor het rapport zich een prominente plaats heeft verzekerd in de offlcleele politieke lit ratuur. De commissie heeft haar meenlngen ken baar gemaakt aan het parlement, „wy heb ben,” aldus graaf Russel, .de aangelegenheid zoo behandeld dat het parlement in zijn on derscheidene samenstelling vert genwoor- dlgd zal zijn. De regeerlng is er van over tuigd, dat het wenschelyk/ls hl rblj stil te •■taan en niet een groep éertegenwoordlgers toe te voegen aan de gedelegeerden, zooals Dinsdag werd bekend gemaakt. De regeerlng vertrouwt, dat de te kieren vertegenwoordi gers in staat zullen zyn ter conferentie het meest volledige onderzoek op led r aan haar voorgelegd voorstel in te stellen en dat iede re gelegenheid zal worden aangegrepen, om het meest denskundige en ’t best Ingewonnen advies ter beschikking van de regeering te stellen. De regeering is er van doordrongen, dat Iedere afwijking van haar beslissing de taak niet zal vergemakkelijken of het succes der conferentie bevoi deren. In h t Lagerhuis deed de premier in ge lijke termen voorlezing van een antwoord op de vragen van Sir Austen Chamberlain, die hierna zeide. dat het antwoord nauwelijks vermeldde het standpunt waarop hy staat, of de voorzitter van de commissie Sir John Simon ter conferentie aanwezig zou zyn, zoo- dat zijn diensten ter beschikking van de con ferentie zouden staan. Lloyd George zeide uit het antwoord regeerlng te moeten opmaken dat de regee- rirg gelegerfh 1c, gaf een leder die terzake deskundig Is aan de conferentie toe te voe gen om de beslissing te vergemakkeiyken. f De premier antwoordde, dat de conferentié ieder advies, dat zy zou vragen, zou ontvan gen. De Brltsche gedelegeerden evenzeer. In bijzonderheden kon de premier nog niet mededeelen hoe dat zou geschieden. De con ferentie zal niet worden gehouden voor No vember. na de Ryksconferentle. De rege ring achtte het evenwel wensche- lljk, dat een andere categorie gedelegeerden zou worden benoemd. ,Jk zou zoo zeggen”, hernam Jessie, toen de Jongen het vertrek verlaten had, „dat we hier met een hartkwaal te doen hebben; er zyn tal van menschen. die in de meening verkeeren, dat ze gauw verkouden zyn en die aan een hartkwaal lyden. Dat ze vergif tigd is, wil er by my niet in. Zou een vrouw naar Plaistown reizen om zich door vergift van t leven te berooven? Dat gelooft u zelf ook niet, vader.' „Neen”, zei dokter Quinton met klem; ..maar iemand kan d’r naar hier gevolgd hebben en het haar hebben ingegeven. Hier is waarschyniyk weer aanleiding tot een ge- rechteiyk onderzoek. Wat ons toch hier al niet overkomt! Nu, Jessie, het is hoog tyd, ik moet gaan.” Hy gaf z’n dochter een kus en keek haar met een onderzoekenden blik aan. ,Jk zal je iets moeten voorschrijven. Je bent ongesteld, kindlief; laat me je pols eens voelen: zooals ik dacht, de pols slaat niet normaal; je bent koortsig; ik zal Je een ge neesmiddel zenden.” „Zenden?” herhaalde zij. ,4a. Charles, ik zal even by hem aangaan en hem vragen by je te komen, voor dat hy naar de stad gaat. Hy moet naar de stad. Het stoffeiyk overschot van dién armen Sir Alex moet naar Plaistown vervoerd worden.” „Ik denk niet, dat u hem behoeft te vra gen om bier te komen", antwoordde JesTe; ,J»y zal wei uit eigen-beweging komen. ben nieuwsgierig om te hoorep. of hy staat is. eenlg licht over dié vreemde ge- zich den dood van dien armen Alex aange trokken.” Jessie stond dadeiyk op; maar zy wankel de en moest zich aan de leuning van haar stoel vast houden. De dokter was naar de deur gegaan en had dit niet gezien, zy ging haar verloofde niet te gemoet, maar wacht te tot hy nader kwam en keek hem uitvor- schend aan. ,4essle ziet er van morgen niet goed uit, Charles", zoo begon de dokter; ,^e heeft onaangename droomen gehad. Ik vrees, dat de jongste gebeurtenissen er niet toe bijdra gen. om ongestoord je geluk te genieten.” Charles nam Jessie's hand en drukte er een kus op. „En nu", hernam dokter Quinton, die er niet meer aan scheen te denken dat hy zoo’n haast had. „nu hebben we weer dat nieuwe geval. Je hebt zeker al gehoord, dat de vrouw dood is?” Toen haar vader dit vroeg keek Jessie haar verloofde met gespannen aandacht aan. „Welke vrouw?” vroeg Charles, z’n stem klonk zóó vreemd, dat de dokter er van op zag. .De vrouw in den „Myter”. Ik weet niet hoe zy heet; je hebt me haar naam niet genoemd Jessie, maar misschien ken je dien evenmin als ik. Heb Je er niets van gehoord, Charles" Er verscheen een vreemde glans in Char les’ oogen. ,Jk heb van morgen niets gehoord", ant woordde hy. bedaard. „U bedoelt toch zeker niet die vreemds vrouw in den „Myter”? Ik 1Z Dokter Quinton sneed de enveloppe open en las net briefje. JJeve hemel!" riep hU; is dood, Jessie; Mijter" genomen heeft, is dood. Dr. Green is er al by geroepen en beeft gezegd, dat het hier een geval van vergiftiging betreft. Wat heb je haar toch gegeven?" Jessie keek beurtelings den loopjongen en haar vader aan. ,Jk neb haar niets gegeven. Tom heeft een dosis „hoest niet meer” klaar gemaakt, meer niet, nietwaar Tom? U weet zeker nog wel, dat u gezegd hebt, dat één dosis vol doende voor één persoon is. omdat dit mid del zooveel laudanum bevat. Misschien heeft ze er een tabletje chloroform of zoo iets by genomen. Je hebt de dosis toch met even 8.50 georganiseerd door Be. -- e») en plano-concert. Voor de zieken VARA. Gramofoonpl. ijqq AVRO. Concert door het Om- 2.00—2.30 AVRO. Gramp. 2.30—3 00 AVRO. Vioolconcert AVRO. v k n J 1 a C

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2