roomsche psychopaten-zorg IN DIENST DER SOWJETS s stichting van van Lourdes, Schommel tegen het hoofd Een man vermist Een smokkeldrama n Smokkelaar gedood Trap van een paard Het weer in Juli Een reeks inbraken te Sittard GEMENGD NIEUWS Inbraak Een nieuwe arrestatie Verdronken SOCIAAL LEVEN Diefstal met geweldpleging 'G Veenbodem te Schlebroek Winkeldief gesnapt voor zou Polen aan Luxemburg het gebied (Wordt vervolgd' De berooving op het Koningsplein te A’dam De inbraak aan het Rokin te Amsterdam m- rtn- en ing, veel Ed. uit cm. i en fine, de kö- ons" .mek dan ge E-K. Crimtneele psychopaten, de Eerw. Broeders van O. L. Vrouw te Heiloo geopend Dc staking bij Auping te Deventer Loods met 80 30 K.O. stroo en haver in vlammen opgegaan Het St. Paulushuis, asyl voor o- geval een blijvende ten. luierende g**en voor In de deur boven aan de trap in het achterste reca 9 Alle villa's in de ParUaan doorzocht Door een auto aangereden uit 0 aan voor in 1 uit het groote, de inder leen- den de len en. tusschen irie dte, dere het werkver- opgevoed De politie te Kerkrade heeft in arrest ge steld den Duitscher A. H. uit Rheydt, die in den winkel van J. te Spekholzerheide, ver schillende diefstallen had gepleegd. Telken- ver- vrachtaut.o Het anderhalf jarig dochtertje van den heer Tappen te Venlo heeft zich Woensdagavond in een onbewaakt oogenblik over den rand van een met bleekwater gevulden waschkuip gebogen, is daarin gevallen en verdronken. het oor- le- t en Rusland verplichtte een Tijdens een kort maar hevig onweder in eergisteren de bliksem geslagen in de boar der:. van J. A. onder dc gemeente Beek bij Nijmgen. Het bedrijf brandde af; alles wns verzekerd. van Poznan afstaan! Ondanks dergelijke bij na ongelooflijke resultaten werd de man toch door Moskou als „proletariër” op zijn pont gehandhaafd. uit Ier ter xir tte ge lde de het wel kort aar- ééna blir deur Uiige drie i op- scht- die no- jta- ad- wor- ek. goeie loten er- «en ien T- en en rd lie an de ar en iet ok de ir- eg. el- n- let «P de >ek len ul- al- lat en ila- aar in be er ier dat ren op Mi al- het De Tig le id. M. oek Tl- aal, tte. rer- in- lel- 'Olk «e- r la ren. eek in het eer oor 1n- eed Tl- •or- af iter ien. iid- aan- r Ml meer roofde f 85.000 aan „Bleeke Willem” en N. heeft afgedragen in een portiek van een woning, die hij nader aanduidde. Alhoewel N. hardnekkig ontkent ooit in relatie te hebben gestaan met van D. en dezen nimmer thuis te hebben ontvangen, kon P van D. ook in de kleinste finesses N.’s woning beschrijven. Nog een derde heler zou bij de zaak be trokken zijn, wiens spoedige arrestatie even eens verwacht kan worden. Te Dordrecht wordt vermist de 47-jarige incasseerder R. H. Dicks, wonende Hoft- straat 73. Hij heeft Woensdagmorgen |>er rijwiel zijn woning verlaten en Is niet terug gekeerd. De man is zenuwpatiënt. De commissaris van politie te Dordrecht verzoekt inlichtingen. taal veranderde: hjj vermagerde met den dag. liep treurig door het gezantschap, schoor zich niet. Op zekeren dag was hij verdwe nen en had een briefje achtergelaten, dat hij tot zulke daden niet meer In staat was. dat hij zich daarom wenschte terug te trek ken om als gewoon particulier in een fabriek te werken. Bovendien schreef hij. dat hU nooit zijn communistische medehelpers zou verraden. Deze brief veroorzaakte groote opschudding te Moskóu en in een geheime zitting van de Gepoe werd besloten, Janoslafski uit den weg te ruimen, omdat hij te veel wist en gevaarlijk zou kunnen zyn. Intusschen was Jaroslafski naar Duitschland getrokken, waar hij een rustig leven leidde en meende, dat hem geen gevaar dreigde. Op zekeren dag kwam een oude vriend hem opzoeken, ging met hem naar eën café en deed daar ver- No. 7. 1 Augustus gift in zjjn glas, hetwelk hem door de Gepoe voor dit doel was meegegeven. Kü had nog gelegenheid in het ziekenhuis een foto van het lijk te laten maken, die naar Moskou als overtuigend bewijs werd opgezonden. Dnor de patiënten Zeer regenrijk Sedert Augustus 1887. toen de waarnemin gen aan de Fillaal-Inrichtlng zijn begonnen, is Juli 1930 de natste Juli geweest met 169 mm. regen; in 1889, 1894 en 1910 viel ach tereenvolgens 124, 113 en 119 mm. In den Hortus Botanicus, waar de regenmeter beter is opgesteld, werd In Juli 1930 gevangen 183 mm. tegen 138, 110, 114 en 112 mm. in 1910, 1915, 1919 en 1920. Volgens de regenwaarne- mingen ui den Hortus, in 1909 aangevangen, neemt Juli 1930 de vierde plaats in; Augus tus 1912 geeft 200. October 1917 197, Septem ber 1918 192 en Juli 1930 183 mm., terwijl dan Augustus 1924 met 181 mm. volgt. Op de andere stations viel in deze maand te Groningen, Helder, Bilt, Vlissingen en Maastricht achtereenvolgens 122. 146. 208, 111 en 139 mm, zoodat het centrum het nat ste was. Sowjetgezantschap-zwendel. Deze Jakofljeff brengt Bessedowskl op de gezant geweigerd werd, schold zij hem in het bijzijn van anderen uit en probeerde hem een oorvijg te geven. Spionneeren en wat dies meer zjj. kost geld en er werd door de Tsjeka en door den militairen spionnagedienst een slordig stuk geld uitgegeven. Dit geld kwam elke week door speciale koeriers uit Moskou, meestal in Dollar-bankpapier. Soms echter kwamen ook koffertjes met edelsteenen. die dan te Weenen tegen den best-mogelljken prijs te gelde werden gemaakt. Dit goede geld werd echter alleen maar uitgegeven voor gewich tige ondernemingen. Het tweede-rangs-werk werd betaald met Russisch, het zoogenaamd „Nlkolaisch” geld, hetwelk toen aan de Ween- sche beurs nog genoteerd werd met circa 3 A 4 Kronen voor een Roebel. (Wel te ver staan: voor 1 Dollar betaalde men toen 5000 Kronen). Dit geld kwam in zware kisten uit Rusland en meestal in biljetten van 100 roebel. En nu komt de ironie van het nood lot: de bolsjewikl drukten op de persen van de voormalige „keizerlijke drukkerij van staatspapieren” rustig het tsaristisch geld” om hiermede gedeeltelijk hun funest werk in het buitenland te financieren. dag 's avonds te ha genoote door de 4* dacht stofjassen, heeft zien staan in de nis den zij ingang van de zaak van Miele. Bulten verwachting is de straat de laatste week goed blijven zitten en zou eergisteren de laatste hand door den aannemer hieraan worden gelegd. Zijn verbazing rees echter ten top, toen hij Woensdagmorgen bij zijn straatwerk kwam en er niets meer van terug vond. De geheele straat was in den moerasslgen veenbodem weggezakt en geen straatsteen was meer zichtbaar. Bij onderzoek bleek, dat de straat midden in was verzakt, en dat beide kanten naar elkander toe waren ge vallen. Geheime documenten Aan het gezantschap te Warschau was zekere Dechtjarenko chef van den spion nagedienst. Hij was boer van afkomst en had het tot deze positie gebracht, doordat hij deelgenomen had aan den moord op ge neraal Doechonin. lid was geweest van de gouvernements-Tsjeka te Kiew. eigenhandig meerdere oontra-revolutionnairen had neer geschoten. etc. Hjj kon lezen noch schrijven en dit gemis aan de allernoodzakelijkste in telligentie speelde hem nogal eens parten, als hij zoogenaamde „geheime docu menten” koopen moest. Vaak kwam hij dan met zulk een onzin thuis, dat de gezant Sjoemsky zich tranen lachte. Zoo bracht hjj op zekeren dag eens een geheime mili taire conventie mee naar huis tusschen Po- Luxemburg! In geval van oorlog Polen en den, wanneer men in elk verbetering wenscht. D?.wet8ever heeft dit particuliere zorg op hier maar drie maanden, doch toekende des niettemin meer dan 5000 doodvonnissen f Het gebouw. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van het mooie gebouw, waarin men zooveel mogelijk het huiselijke karakter heeft bewaard en dat men in prettige kleuren bijzonder hygiënisch G Bessedowskl: „lm Dienste der 8ow- Jéta”, Grethlein Co., Leipzig-Zürlch. Dezer dagen vergaderde de afdeeling De venter van den Nederl. R- K. Bond van Han dels-, Kantoor- en Winkelbedienden -SL Franciscus van Asslsië.” In deze vergadering, die in hoofdzaak was bijeengeroepen ter bespreking van den stand van zaken betreffende de staking by de fir- ma Auping, werd door den voorzitter, heer J. Peters, een resumégegeven van voorgeschiedenis en het verdere verloop van dit conflict. Spr. legde vooral den nadruk op de ergerlijke en z.L brute wijze, waarop de heer Auping gewoon was tegen zyn per soneel op te treden. HU betreurde het, dat deze patroon door dit optreden, mitsgaders door de onsociale arbeidsvoorwaarden, waar onder hij zyn bediendenpersoneel Het gebukt gaan, dit scherpe conflict onafwendbaar heeft uitgelokt en door zyn halsstarrige hou ding. waarmee hü iedere bemiddeling afwijst, ook zelfs die van den RUksbemlddelaar, de bediendenorganisaties noodzaakt, dezen al leszins rechtvaardigen strüd onverzwakt voort te zetten. Spr. sprak de stakende col lega's moed in en uitte net vaste geloof in de eifldvictorie van het moreele recht op bet brute geweld. ventlenjarig meisje (een van zUn bedien den) op na; dit kind nu verlangde van Bronsky om In het „corps diplomatique” te worden geïntroduceerd en to endit door den Eenlge maanden geleden werd een jeugdig kantoorbediende, die geld in een tasch bU zich droeg op 't Koningsplein te Amsterdam zoogenaamd door een auto aangereden. Men droeg hem een winkel binnen en toen bleek, dat het geld, ten bedrage van f 65 000. zoek was. Zeer spoedig had men. in de gaten, dat deze aanryding gefingeerd was en kreeg men het vermoeden, dat een oom van den knaap, zekere Van Dieren, het geld van hem ont vangen had. Deze Van Dieien werd gearres teerd en is onlangs door de rechtbank ver oordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. In verband daarmede heeft de justitie, aldus de „Tel.” een inlichting ontvangen, die zou wjjgen op het vermoeden, dat een mede plichtige bestond, die het geld voor Van Dieren bewaarde. De Centrale Recherche heeft dezen persoon thans geairesteerd Hu is overgebracht naar het Huls van Bewaring. HU ontkent geld van Van Dieren te hebben ontvangen. Dit is intusschen nog niet ge vonden. Omstreeks half vier bra_ er Woensdag namiddag tUdens 'n onweer boven Maas tricht brand uit in een houten loods op den Meersenerweg, welke loods toebehoorde aan de rorcelelnfabriek Moea. De brandweer slaagde er in den brand tot de loods te beperken. Ruim 80.000 K G. stroo en hooi gingen in vlammen op. Brandweer en fabrieksarbeiders bleven gedurende den nacht de wacht houden ter voorkoming van uitbreiding van het nog steeds smeufende vuur, dat schynt ont staan te zün door het inslaan van den blik sem. Gisternacht is te Alphen aan den Ryn in gebroken in het kantoor van de N. V. Rhe- nania bij de Spoorhaven. Alles is overhoop gehaald. Geld wordt echter niet vermist, daar dit niet aanwezig was. Met als ouit een schrUf- en een rekenmachine, alsmede een vloerkleed, waarin zü deze machines blijkbaar hebben gewikkeld, zyn de inbre kers er vandoor gegaan. male als H. in den winkel kwam, vermiste J. allerlei zaken, waaronder kostbare. Begin dezer week liep H. tegen de lamp. HU werd uit de eiectrische tram gehaald. BU zUn ar restatie was hu in het bezit van gestolen ar tikelen. H. legde een bekentenis af. Woensdagmiddag heeft in den speeltuin ’’ink” aan den Haagwég te Leiden de 14-jarige C. v. H. uit Eindhoven een schom mel tegen l.et hoofd gekregen. De jongen w rd met een hersenschudding en een ge broken neusbeen naar het "ademlsch zie kenhuis overgebracht. hoogte van de organisatie der Sowjetgezant- schappen. ,.U moet weten, dat bü alle Sowjet- legaties zoogenaamde residenties bestaan van de Tsjeka. van de Komintern en van den militairen spionnagedienst.” Ze moeten ech ter gecamoufleerd worden en ontvangen dus titels als „tweede secretaris”, (meestal voor den Tsjeka-afgevaardigde), een of anderen „attaché" (de man van de Komintern) en „chef van den persdienst” (militaire spion- nage>. Formeel vormen zij dus onderdeden van de legatie, maar in werkelUkheid zyn zU geheel autonoom, correspondecien zelfstandig met Moskou, hebben hun eigen geheime code, krUgen geld mqt de diplomatieke post, etc. alles echter onder het zegel van het gezant schap NatuurlUk hebben deze vertegenwoor digers weer hun helpers, die als ..boekhou ders. stenotypisten, corresondenten" e.a. aan de legatie verbonden zUn. DaarbU komt dan nog een legertje handlangers buiten de le gatie zooals militaire spionnen, berichtgevers communistische kopstukken, agents-provo- cateurs en wat men verder zooal noodlg heeft om aanslagen te plegen, opstanden te verwekken, stakingen uit te lokken, sabotage te ondersteunen. Onnoodig te zeggen, dat ook het personeel van het gezantschap de ge zant incluis bespionneerd wordt en zü acht moeten slaan op hun uitlatingen en handelingen, daar anders Moskou spoedig van hun gezindheid op de hoogte is. In Weenen maakte Bessedowskl het zelfs mee, dat de vertegenwoordiger van de Tsje ka, Krassny. een eigen étage in het ge zantschap voor zyn dienst nam. aan iederen onbevoegde verbood deze etage te betreden en op de gang een Tsjeklst met geladen re volver post deed vatten met order op ieder een te schieten die zonder speciaal verlof op die verdieping kwam. En de gezant, Bronsky. stond er machteloos tegenover. Deze Krassny maakte trouwens den gezant het leven al heel zuur: ofschoon hü ge trouwd was, hield hU er toch nog een ze- vcor de verpleegden nuttig zyn en waarvoor bU hen belangsteling bestaat. Het is niet heeft uitgevoerd. Het gebouw bestaat uit twee rechthoekig op elkander staande vleugels, waarvan de een aan 22 en de andere aan 18 verpleeg den een onderkomen verschaft. Direct links van de entrée bevindt zich een badkamer, bestemd voor ontkleeden en ba den van nieuw opgenomenen. Deze worden daarna in uniform gestoken. Achter de en trée is de hal. die toegang geeft tot beide vleugels. Men heeft daar een kamer voor het dokters-onderzoek en admlnistratie-ver- trekken. In lederen vleugel heeft men twee dagverbiyven, ieder met twee aangrenzende werkplaatsen, een schoollokaal en Isoleercel len. annex waschgelegenheden, urinoirs en WC.'s. Boven heeft men slaapzalen voor 11 en 12 patiënten, terwyi aan iedere slaapzaal zes afzonderiyke slaapkamers grenzen. Ook heeft men daar kamers voor de broeders-surveil- lanten en een magazUn. Ondanks de stevigheid én de hechtheid van deuren en ramen heeft men het geheel een vrlendelUk aaqzien gegeven. 8pr. bracht daarvoor den architect lof. HU vestigde ook nog de aandacht op een speel- en gym- nastlek-terreln en merkte op. dat de psycho- pathen in het asyl gebruik maken van de centrale keuken en de wasschery van d® naast het asyl gelegen St. Willibrordusslich ting. In een te bouwen kerk zullen zU ook ge meenschappelijk met de verpleegden van de St Wllllbordusstlchting de Gocbidienstoefe- ningen kunnen bUwonen. De rector en de geneesheer-directeur zün aan beide inrich tingen verbonden. 15-jarig meisje ernstig gewond Op het kruispunt Soerensche wegJacht- laan te Apeldoorn had een nogal ernstige aanrijding plaats. De 15-jarlge Truus V. uit Groningen, aldaar logeerende, kwam per rU- wiel van den Soerenschen weg aan genoemd kruispunt toen ze door een luxe auto, be stuurd door H. van Y uit Zwolle, werd aangereden, zoodat het meisje met het hoofd op den grond terecht kwam en be wusteloos bleef liggen. OogenbükkelUk werd zij per brancard naar de familie gebracht bü wie zij logeerde en waar door Dr. H. een hersenschudding werd geconstateerd. De toestand van het meisje is verre van gunstig. De roode terreur. Herinnert de lezer zich nog de geweldige ontploffing in de kathedraal van Sofia, waar- bU honderden menchen het leven lieten? Bessedowskl licht een tipje op van den sluier van dit droevige gebeuren. Zekere Janaslatski was belast met de leiding van de militair- technische aangelegenhe&en der communis ten; hij moest samenwerken met de onte vreden Macedonische elementen op den Bal kan. en voorzag deze van springstoffen hel- sche machines etc. uit het Sowjet-depot in Weenen. Daardoor had hü ook de hand in den aanslag op de kathedraal welke moest dienen om de Bulgaarsche regeering te ter- roriseeren en de communisten aan het roer I Luxemburg zich. Polen te steunen met te brengen. Deze gewelddaad maakte op hem leger van 200 000 man; als belooning daar- echter zoon geweldigen Indruk, dat hU to- ze- zou rusten. Dan zal zyn tot heil van de de genoegdoening strekken geven, asyl voor Woensdagmorgen kreeg te Doetlnchem de 52-jarige Giezen een trap van een paard, met het gevolg dat hy na eenige uren over leed. Verraad in de misdadigerswereld? „Het Volk” verneemt thans dat deze ver- d -.itj is een zekere I. N.. heler van goud en diamant. N. zou te zamen met „Bleeke Willem”, die kort na de berooving op zoo raadsel achtige wüze overleed, den buit van f 65 000. van P. van D., die wegens deze affaire 4 uitzit, in bewaring In den nacht van Woensdag op Donderdag zyn alle villa’s in de Parklaan te Sittard door dieven bezocht. Oveial is Uverig naar geld gespeurd. Alle Iaden en kasten in de bene denhuizen werden doorzocht, doch het aan wezige zilverwerk werd onaangeroerd gela ten. By den heer G. D. zUn de dieven door het uitsnijden van een ruit naar binnen ge drongen en hebben in een regenjas, die in de kamer hing, een hu ^sleutel gevonden en een taschje met 6 gld. Inhoud. Met den huissleutel hebben zy daarna de voordeur geopend en konden zoodoende de andere benedenvertrekken bereiken. Een fiets werd naar buiten gebracht, doch is niet mede genomen, zoodat men moet aannemen dat zu hier met eenlge overhaa ting zijn ver trokken. Ook werden een revolver en een ontvreemde jas in den tuin achtergelaten. BU mevr. J. werden de dieven in hun bedrijf gestoord, doordat de bewoonster, die onraad bemerkte, naar beneden kwam. Hier zyn ze niet binnen geweest. BU den heer M. zijn de inbrekers ook niet binnengedrongen. Ook hier werden zU ge stoord door het aanslaan van een hond, waarop de bewoners wakker werden en het licht aanmaakten. BU mevr. C. zUn zij binnengedrongen door het wegsnijden van een ruit en hebben 62.50 ontvreemd. BU den heer Sp. hebben zU ook een be zoek gebracht. Hier werd een lessenaar opengebroken en de laden doorzocht. Niets was echter van hun gading. By den heer v. W. zUn ze eveneens door een ruit bin nengeklommen. Ook hier is Uverig naar geld gezocht, doch niets medegenomen. Bij dokter O. wordt ook niets vermist. BU mevr. M. v. P. zijn ze op 't erf ge weest, doch door het blaffen van den hond zijp ze in hun werk gestoord. In totaal hebben de dieven geen al te grooten buit medegenomen. Circa .70.en een jas. Fr gebeurden en gebeuren rare dingen in het groote, wUde Rusland. En ook bulten de Sowjetgrenzen kan het heel zonderling toegaan zoodra de machthebbers van dit roode ryk er de hand in hebben. De opzien barende spoorlooze verdwijning van gene raal Koetjepoff ligt ons nog versch In het leheugen en we weten ons ook nog zeer goed te herinneren het schandaal aan de Sowjet-legatie te Parijs, waar Grigory Besse- dowski gezantschapssecretaris wastotdat deze Russische grond hem te heet onder de voeten werd. Bessedowskl weet na een bUna tienjarige diplomaten-loopbaan in dienst der heeren van het Kreml zoo over een en ander mee praten; hy zal den sluier oplichten, die hier en daar nog lag over terroristische da den welke in de jaren 1918—1925 dë mensch- heid vaak met ontzetting sloegen; hU kan vele bonzen der bolsjewikl onbarmhartig aan de kaak stellen en het volle licht laten schU- hen op het armzalig, imbeciel, doch niette min uiterst destructieve ageeren der Rus sische communisten. HU heeft veel ervaring opgedaan en er is inderdaad heel wat gebeurd, alvorens hU het vorige jaar definitief met zün Moskousche lastgevers, die methoden la Iwan den Ver schrikkelijke toepasten brak en zich zette t°t het schryven van een boek dat op- Menschen en menschelljke .parasieten.'* Aan het gezantschap te Warschau was ook zekere Kalnaroetkis verbonden. Het was 1 Mei 1923 en Bessedowskl had aan het ge- zantschapspersoneel verboden het gebouw te verlaten, omdat een groote communistische demonstratie zou worden gehouden en hy vreesde, dat wellicht eenig personeel er aan deel zou nemen en dat dit dan gevaar zou loopen. door de politie te worden opgepikt, 's Middags kwam Kalnaroetkis bU Bes.se- dowski; hü was erg in de war en vertelde nog geweldig onder den indruk dat hy op het theaterplein gezien had, hoe de communistische demonstranten door de po litie uit elkaar gejaagd werden. Er waren harde klappen gevallen en twee betoogera waren bloedig gewond op het plein blUven liggen. De man was door het gezicht hiervan totaal uit zün psychisch evenwicht geslagen en Bessedowskl kon zyn verwondering hier over niet voor zich houden. Immers hU wist, dat Kaolnaroetki in de Tsjeka „gewerkt” had; heel wat wreedheden had gezien; zelf mannen, vrouwen en kinderen had neerge schoten; dat hü de wanhoop gezien had van vrouwen, ouders, kinderen als hun mannen zonen, dochters, broers werden geëxecuteerd; honderden, ja duizenden lüken had hü ge- öén ennu opeens totaal uit het lood geslagen op het zien van twee bloedende demonstranten! Bessedowskl zei dan ook. dat Kalnaroetkis toch gewend moest zün aan het zien van bloed en lüken. De man werd woedend en gaf ten. antwoord: „Je kunt zien, dat jij een Intellectueel bent kame raad Bessedowskl Een echte proletariër denkt zoo niet. Kan ik die doodgeschoten lui ver gelijken met onze eigen kameraden? Wü schoten parasieten neer, maar geen men- schen. Als ik een luis op mijn kop vang en ik maak 'm dood. Is dat wreedheid? Welnu ook wü vernietigefen alleen maar parasie ten!” een geestelijke kracht zlnneluke. In hem wordt heerschlng van gevoelens, neigingen hartstocht, alsmede versterking van verantwoordeiykheidsgevoel. Voor den R psychopaath is daarom de Invloed van een katholieke opvoeding in een katholiek in- -----wanneer dwangverpleging voor hem Een heele straat verdwenen De straatmaker-aannemer van R.. wonende te Hlllegersberg heeft eenlgen tijd geleden den aanleg van een nieuwe straat in het plan Molenvliet te Schlebroek aangenomen De werkzaamheden vlotten niet, daar men met een geweldigen veenbodem te kampen had Wat den eenen dag was bestraat, was den volgenden dag weer gedeeltelyk verzakt. stltuut. noodzakeiyk wordt geacht? een^belangrUke factor. De Broeders van de Congregatie en spr. zUn zich bewust, dat hun een moeilyke taak wacht, vooral, waar zij te doen hebben met zware psychopathen. Taal zullen zy toch blüven streven naar het doel voor de maat- schappU en het individu heilzaam werk te verrichten en met Gods hulp zu'Ien zij daar in zeker In een belangrük percentage ge vallen slagen. De moeite zal dan reeds voldoende beloond zijn. henbarende onthullingen inhoudt. De Tsjeka aan het werk. Bessedowskl komt in Poltawa op het bu- fëëu van de Tsieka. Iwanoff. de voorzitter heeft het nog druk Een stapel acten” op lijn bureau; allemaal .aangeklaagden”. El- Vrijdag is er zitting en dan worden er maar even ties 300 zaakjes afgedaan. Min stens honderd aangeklaagden worden dan doodgeschoten. „Dat is zoo het wettelUk per centage”. vertelt Iwanoff. „want we hebben een order uit Charkof gekregen, dat 30 pet. moet worden doodgeschoten. We houden een grafiek by waarop de weken staan aange geven en het aantal dooden in de betreffen de week; stUgt de lün. dan is dat een tee- ken, dat de klassenstrijd in hevigheid toe neemt. Och. het is niet zoo moellük om vonnissen te vellen. Wel in het begin dan denk je telkens, dat je toch een mensch het leven beneemt. Maar naderhand zie je geen menschen meer, maar alleen nog «maar de „acten” Het ergste is de uitvoering van het vonnis. Dat doet bü ons de matroos Goeroff. Die vierde een tijdje terug zyn ju bileum: hü had toen 3000 menschen neer geschoten. HU zegt dat hü 1 tot 5000 wü Jjrengen en dan basta. Maar hü is niet meer dezelfde: voor de executie moeten we hem telkens dronken maken. Zaterdags is het bü ons een ware hel: de veroordeelden worden dan naar een kelder aebracht. waar ze wor den doodgeschoten. Een gebrul als m een abattoir. Mijn assistent Saborenko wilde ze laatst proppen in hun mond steken, dat ze niet kunnen schreeuwen, maar dat heb ik verboden. Dat zou te veel op moord lijken. Och. och. was ik maar boekhoudertje ge bleven!” Zóó ging het nog in den zomer van 1920 in een provinciestad van de Oekraïne! Maar zoo was het ook overal in het wijde Rus land. Te Charkof maakt Bessedowskl ken nis met een beambte aan het „Narkom- indjel" (Volkscommissariaat buitenland- sche zaken), zekerenJakofjeff die zün eigen vader als contra-revolutlonnair liet gevan gen nemen naar Kiew transnorteeren en daar doodschieten. Dat verhoogde zijn reputatie bü de Bolsjewikl en hü werd voorzitter van de gouvernementstsjeka te Odessa. Hy bleef deel van het perceel met een looper of val- schen sleutel moeten hebben geopend, daar ook deze deur was afgesloten. Het vertrekje waar zü een raam hebben verwUderd. is niet in gebruik bij de fa. Hollander, maar j is een leegstaand berghokje van Miele Co. De eerste gedachte, dat de inbraak dezen zilverwinkel gold, was daardoor gewettigd. Uit alles blükt wel, dat de daders (vilj- wel zeker toch is hier meer dan één persoon aan het werk geweest) naar alle waarschijn- lUkheid de situatie op nun duimpje hebben gekend Het was voor onbevoegden zeer goed mogelijk zich van den toestand in deze, inge wikkeld door elkaar heen en tegen elkaar aan gebouwde perceelen op de hoogte te stellen, daar de toegang in de Gapersteeg overdag openstond, een ieder de trap naar de com- mlssionnalrs-flrma kon bestijgen en men zoowel in de kunstzaai als in den horloge- winkel uiteraard gemakkelijk onder eenig voorwendsel een kükje kon nemen zonder tot het doen van inkoopen over te gaan en ook zonder argwaan te wekken. Een bijzonderheid is nog. dat in het per ceel Rokin 36 welks bovenverdieping uitr zicht geeft op het plat, waarlangs, de dieven hun weg moeten hebben genomen de meeste avonden ettelilke personen tot een uur of elf. half twaalf aanwezig zün. be halve juist op den avond, voorafgaande aan de inbraak, toen omstreeks tien uur alles zich daar te ruste heeft begeven." Verder wedt nog gemeld dat een in de buurt wonende heer, die verleden week Vry- ialf twaalf met zün echt- jpersteeg kwam, twee ver- uitziende personen, gekleed in lange bij Gistermiddag werd door den Minister van justitie. Mr. Dr. J. Donner, te Heiloo het St Paulushuis, asyl voor R. K. crlmineele psychopaten, officieel geopend. De opening geschiedde in een conversa- - tiesal van het asyl, in tegenwoordigheid van een beperkt aantal genoodigden. waar van wü noemen: den Eerw. Broeder Ca- lasance. vertegenwoordiger van den Genera- len Overste der Congregatie van de Broe der? van O. L. Vrouw van "Lourdes, den jenv. Broeder Chrysostomos, Provinciaal Overste, den Commissaris van de Koningin jhr. Mr. Dr. A. Roëll. den Officier van Jus titie. Mr. van Lockeren Campagne, den heer Veenstra, Inspecteur van het Toezicht op de uitvoering van de psychopaten-wet, Dr. Lubberman en andere leden van de Com missie van den alqemeenen Raad van psy- ebopaten-zorg. den architect, den heer Thunnissen. den Zeereerw. Heer A. J. van Meeuwen. Pastoor van Heiloo en B. en W„ alsmede den gemeente-secretarls van Heiloo. Een welkomst-rede. Voor de opening sprak de Eerw. Broeder Chrysostomos. Provinciaal Overste, een woord van welkom en gaf LU een uiteenzet ting van het totstandkomen van de Congre gatie. HU herinnerde er aan, hoe in 1825 Nog eenige büzonderheden aansluiting op het vorige bericht over de plundering van den horlogewlnkel van Berkemeyer aan het Rokin te Amsterdam. Dinsdag heeft te ZennewUne. gemeente Ophemert. een indringer de vrouw van een winkelier, die niet thuis was. gegrepen en met een mes bedreigd. De vrouw verloor het bewustzün. De dief doorzocht de kast en laden en nam een bedrag van ongeveer 8 mcc. De dief is nog niet gegrepen. Volgens een bericht uit Aken trachtte gisternacht een smokkelaar uit Aken schillende balen koffie op een uit Nederland over de grens te smokkelen Toen een beambte den wagen wilde aan houden. gaf de bestuurder vol gas en in volle vaart op den beambte in, waardoor deze en een passeerende mUnwerker in le vensgevaar verkeerden. De beambte gaf nu vuur, waardoor zyn collega's gewaarschuwd werden. De auto raasde niettemin door. Nadat de bestuurder door een doodelük schot was ge troffen, geraakte de auto van den weg en kantelde om. De tweede inzittende van den auto bleef ongedeerd. Deze werd gearres teerd en de auto met inhoud in beslag ge nomen. Het drama had onder de gemeente Lau- rensberg plaats gehad. Nadat de chauffeur geweigerd had te stoppen, werden door de beambten tal vau schoten gelost. De chauffeur Adolf Veith. kreeg een schot in het hoofd, en is na een paar uur overleden. De smokkel-auto be vatte 2300 pond frauduleus uit Holland in gevoerde koffie. Alles werd in beslag genomen. jaar gevangenisstraf hebben gekregen. Van git geld moest N. f 1000 uitbetalen aan dé vrouw van P. van D. Toen deze zich echter bü N. vervoegde om dit geld en ontvangen, deed hü of hü nergens van wist. N. probeerde dus den geheelen buit in te palmen. Dit kwam ook P. van D., wiens vonnis onmiddelUk was geveld, ter oore. Waar- schünlük uit wraak zou hü den Officier van Justitie een bekentenis hebben afgelegd. Hü wist daarbü aan te toonen, dat hü de ge- de jonge Priester Glorleux te Ronse in Vlaan deren. toen een stadje van 15000 Inwoners, waar een geweldige armoede heerschte, (van de 1W09 inwoners waren er niet minder dan 5000 armlastig) zoozeer werd getroffen door het schandelijke systeem om armen en 11- ‘chamelük of geestelük minderwaardigen te verpachten, dat hü rich het lot van die stakkers aantrok. In een niet meer in ge bruik zünde kerk stichtte hü een tehuis voor ouden van dagen voor blinden en voor allerlei ongelukkigen. terwijl hü ook werk verschaffing aan landloopers en bedelaars organiseerde. Kinderen stelde hij in de ge legenheid een vak te leeren; van zün bls- schop ontving hü opdracht zelf kloosterlin gen te vormen, die hun leven zouden wü- den aan het beoefenen van goede werken. Het Instituut kreeg later den naam van Con gregatie van Broeders van Onze Lieve Vrouw vin Lourdes. Bü de invoering van de psychopaten wetten besprak de congregatie de wensche- Ujkhcid dm zich ook aan dit werk te geven. De heer Lubbennan. inspecteur van het Rükstoezicht van het Krankzinnigenwezen richtte tot de congregatie de vraag, of deze principieel voelde voor een asyl voor R. K. piychopaten. Verschillende conferenties waren daarvan bet gevolg, met als resultaat, dat overge gaan werd tot oprichting van een asyl voor R. K. crimineele psychopaten, naast de St. Willibrordusstichting. om daardoor eco nomische exploitatie mogelük te maken. Na een uiteenzetting van het opvoedend werk in de niet-katholieke asyls. waarvoor ipr. groot respect had. zette hü uiteen, waar om voor R. K psychopaten een afzonder lijk asyl noodzakelük was. In hoofdzaak was dit noodzakeiyk voor het doen gelukkig zün van het leven hierna maals. Spr. bracht den Minister en zün ambte naren dank voor de betoonde royale mede werking; dank bracht hij voorts aan Dr. Lubberman, aan Dr. Bamhoorn. den ge- peesheer-directeur van de St. Willibrordus stichting. pan den Broeder-Overste Junianus en aan den architect, die de plannen op schitterende wüze had uitgewerkt. Een woord van hulde richtte hij hierna aan den aannemer P. Bot en tot den hoofd opzichter. den heer Linse. Hlemh noodigde spr. dén Minister de opening te verrichten. Het openingswoord van Minister Donner. Minister Donner verklaarde gaarne de uitnoodigtng gevolg te hebben gegeven, om op dezen gewichtigen dag aanwezig te Mjn. Toen voor enkele jaren de voorbereidin gen van de Ingevoerde psychopaten-wet tot stand kwamen, moest de vraag onder de oogen worden gezien, tot wlen men zich moest wenden, om het daaraan verbonden werk te verrichten. De aandacht van Dr. Lubberman viel me de op de Congregatie; overeenstemming werd spoedig bereikt, met als gevolg, dat naast het krankzinnigengesticht dit afzon- deriyk asyl voor psychopaten tot stand kwam. Het aanvangswerk is thans voltooid, zoo dat men nu staat voor het begin van den eigeniyken arbeid. Het is geen gemakkelük werk, dat gü gaat ondernemen. Toen voor twee jaar het psychopathen-asyl te Leiden werd geopend, stond men voor vele onzekerheden ten opzichte van de psy- chopa ihen-behandellng. Sindsdien beschikt men over een zekere Praktuk en juist daarom kon spr oonsta- teeren. dat de taak niet gemakkelük is, omdat iedere psycnopaath weer een afzon derlek geval is. Men kan niet altijd arbel- men zün geestelük en sociaal welzün beoogd, dan is de eerste stap op den goeden weg reeds gezet. De observatie-periode duurt twee A drie weken. Van groote waarde is ook het con tact van de surveillanten met de verpleeg den. Na de observatie-periode wordt aandacht geschonken aan werkverschaffing, ontspan ning. onderwüs en het klasse-systeem. Spr. stelde in het licht, waarom voor psychopa ten buitenwerk de voorkeur verdient en deed uitkomen, dat ook binnenshuis voor geschik- ten arbeid zal worden zorg gedragen Hiervoor is een mandenmakerü. een borstel-, schoen en kleermakerij ingericht, terwUl ook eenl gen in de gelegenheid zullen worden ge steld timmer- en schilderwerk te verrlch- Ook het dagelüks voorkomende huis werk zal daardoor worden benut. Als elsch zal worden gesteld, dat de arbeid degelijk en productief is. omdat den patiënt het gevoel bespaard moet worden, dat zün arbeid on nutte tijdpasseerlng is. schafflng moeten de worden. Ook de ontspanning mag hang-ontspenning zün. Zeer groote waarde kende spr. toe aan het beoefenen van mu ziek en rhythmische gymnastiek. Eenige keeren per week zal in de avonduren gods dienstonderricht, herhalingsonderwljs. een voudig handelsonderricht én een zeker vak- onderw’ijs worden gegeven. Ook zuilen lezin- gen worden gehouden over onderwerpen, die kan nog gemeld worden, dat de inbrekers uitgesloten die lezingen door de ve-p’eegden zelf te laten houden Het geheele onderwijs- 1 einddoel Is versterking van het moreel en de sociale opheffing der verpleegden. Naar F.ngelsch systeem wordt overwogen invoe ring van een klasse-stelsel om daardoor 't eergevoel van de verpleegden op te wekken. Drie klassen zün daarvoor gedacht. De nieuw-aangekomenen komen in de eerste, die door eigen verdienste in de hoogste klas kunnen komen, den overgangsvorm voor voorwaardelijk/ ontslagenen. Hun, die zich misdragen, worden verkregen voorrechten ontnomen en zü worden weer verlaagd. Hierna noodigde spr. de aanwezigen uit tot een rondgang door het gebouw. Wij kon den constateeren, dat hier tot stand is ge bracht een verplegings-lnstituut van dwang-opvoeding, waarin zooveel mogelük t huiselüke karakter is behouden Ook voor de ramen bevinden zich hier ijzeren tralies, door aardige gordijntjes nagenoeg onzicht baar. De meubileering is modem en maakt een prettigen indruk. De lokalen zün in aar dige kleuren uitgevoerd, terwijl het sanitair aan de hoogst te stellen elschen voldoet. De stoffeering en meubileering van het gebouw is van de fa. A. van Leeuwen te 's-Herto- genbosch. Na den rondgang werd aan de genoodigden in een der lokalen een tea aangeboden. Het werkprogram. Het werkprogram gaat van de gedachte uit. dat het asyl geen Inrichting is gestraften, maar in de eerste plaats een in richting voor verpleging en opvoeding, die echter moet zün van een strenge tucht in het raam van de bevoegdheden, die het psy- chopaten-reglement verleent. Hooger opvoering van het Godsdienstig peil der psychopaten wordt in de eerste plaats beoogd, alsmede aankweeking van eer- en verantwoordelükheldsgevoel. Spr gaf hierna een uiteenzetting van den gang die een nieuw-aangekomene in de in richting doorloopt. Veel waarde hechtte hü aan de eerste kennismaking van den ge neesheer-directeur met den verpleegde. Wan neer het gelukt, om bü de eerste kennis making den dellkwent te overtuigen, dat in dit opzicht de voorgrond gesteld. De wetgever begreep deze arbeid de De Congregatie vindt het aangrüpingspunt m den godsdienst, staat in de overtuiging, fe?hte verh°ud‘ng tot God het beste rustpunt is voor de verscheurde levens, die aan haar zorg zijn toevertrouwd Spn hoopte zeer, dat de onmisbare gen Gods op dien arbeid die arbeid vruchtbaar maatschappü en ook vruchtbaar verpleegden en tot voor hen. die hun leven daarvoor Hiermede verklaarde spieker het geopend. (Applaus). De geneesheer, Dr. Barnhoorn. spreekt. Dr Bamhoorn wees er op, dat thans een nieuwe phase door de psychopathen-wet is in geluid. Hü oordeelde het niet zonder beteekenls. dat voor de uitvoering van de wet aan het particulier initiatief de voorkeur wordt ge geven. Niet alleen de bescherming van de maatschappü, maar ook de verbetering van de verpleegden zelf wordt beoogd. Getracht wordt-dit^te bereiken door den psychopaath te geven over het aangekweekt be en het K. gevoeld en daarom den dat volle persoonlükheid vraagt. in den godsdienst.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14