ROOMSCHE PSYCHOPATEN-ZORG s provinciaal nieuws rG Harddraverij te Hoorn v ide LIMMEN stichting van de Eerw. Broeders van O. L. Vrouw M- ons" niek dan ge- WERVERSHOOF HEILOO HOOGKARSPEL NOORD-SCHARWOUDE OUD-KARSPEL BINNENWIJZEND HEEMSKERK BERKHOUT BROEK OP LANGEND1JK ONDERDIJK MEDEMBLIK DEN HELDER ENKHUIZEN ASSENDELFT LUTJEBROEK KAL VERDIJK CASTRICUM OBDAM AVENHORN TEXEL St. Paulushuis, asyl voor PK. Crimineele psychopaten, EGMOND-BINNEN V *5 door den Min. de van Lourdes, w. Heiloo geopend te gebruik Broeder I) open voor een uit luierende aange- voor den bouw C. Teike. uit de nder Job de een- vm met waar- «om dere bet en het oei >n- werkver- opgevoed Mond- en klaawaeer Onder het vee van den heer G. Selgnette alhier, doen zich ver- schUnselen voor van mond- en klauwzeer. We laatste tuin pro arte Ute. Réveries-valse In Treue lest Féerie-Ballet San Lorenzo Ouverture Romantique Trés jolie-xalse Feestklanken Light of Foot Zaida Konefa, Jubileum-Marsch. mt der iter oor >tte de het wel die no- |ks- kort ■ar- ééns van tot maximum niet op— be- W aan- r hÜ neer Besmrtteiuke riekte 20 tot en met 26 Juli heeft zich in deze meente één geval van voorgedaan bliy dcur Jlige drie o$- «ht- Dr. ge le N. rer- zen een on dat en da- aar in be- rer- 3eP dat ken op het oor- le- en ad- wor- sk.' ;oeie oten :o- n. sr- en “en )rd die 1de tar m- -en het x>k de er- ?es. >ei. ?n- üet op ide sek ien ul. Bl ock Tt- aal. >tte. rer- ta- del- i-olk ige- tla- rent rin- en ing, veel Ed. uit tem, en •Ine, de al- het De trig de- leek in het .eer loor rin- legd Tl- jor- af iter sen, rid- Speurhonden dressuur. Op den wedstrijd 1—n behaalde onze gemeente-veld- ~.J. de T. E. Nt. moe- statuten dezer N. V. gewijzigd wdr- gedacht. eerste, klas voor zich voorrechten d. Rovaart. L. Pamphile. C. Teute. A. Delhaye. C. Silva. Keler Bela. E. Waldteufel. M. J. H. Kessels. C. Latann. V. Mailly. Groot. Besmetteljjk ziekte In de week van 30 tot en met 26 Juli heeft zich in deze ge meente een geval van roodvonk voorgedaan. In de week van ge- kinderverlammlng Mond- en Klauwzeer Naar wü verne men werd bovengenoemde zoozeer gevreesce besmettelijke ziekte geconstateerd onder den veestapel van den heer S. alhier. Offlcieele opening De officieele opening der nieuwe O. L. Schooi, zal plaats hebben op 7 Augustus half 3 ure N. T. Plantsoen afgesloten Men verzoekt ons mede te deelen, dat te beginnen Maandag 3 Augustus as., het Plantsoen voor het groot ste gedeelte zal zijn afgesloten in verband met de Zuidurzeevisscherjjtentoonstelling. Sport Zondag 3 Augustus a s. belooft voor dezen dag een vrooiyke te worden. De veteranenclub „Hij Zit" heeft besloten dien dag een onderlingen wedstrijd te spelen. De beide elftallen zyn genoemd ..De Blauwe Reigers'1 en „De Bruine Beren.” Aanvang 3 uur (zomertijd) op het sportterrein. Vooraf trekt de menagerie per auto door het dorp, terwijl ook de volière een vlucht over Langen- dijk zal maken e. o. opgeluisterd met muziek. Vitstapje Naar wjj vernemen organiseert de firma Eecen, houthandel alhier, een uit stapje voer haar personeel naar het Gooi op Zaterdag 9 Augustus as. waaraan door plm. 140 man zal worden deelgenomen. Een jubileum De heer M. A. van Leeu wen herdacht, zooals wü reeds meldden. Woensdag onder grocte belangstelling het feest, dat hij 35 jaar terug werd opgenomen in het bestuur van de Wed S. Lakeman en Zns. Bank, alhier. Ten kantore werd de jubilaris gecomplimenteerd door den heer Emmerllng. namens de commissarissen, als mede door het personeel bij monde van den heer Binnerts, procuratiehouder. Des avonds bracht het muziekgezelschap „De Eendracht” den jubilaris een serenade. De heer Van Leeuwen is beschermheer van dit muziekgezelschap. De Kennis De te dezer plaatse gehou den kermis is. zooals gcwoor.HJk. kalm ver- Icopen: ongeregeldheden van beteekenis kwamen niet voor, alhoewel vooral des Zon dags enkele drukke momenten werden waar genomen. een «nnelïjke. in heersching hartstocht. Burgerlijke Stand van 16 tot en met 31 Juli 1930. Geboren: Laurentius, z. van Joh. Schubt en Wilh. Tamls Maria Cornelia Anna. d. van Th. Stengs en Wilh. H. de Wildt Nlco- laas, z. van Joh. Stengs en Tr. Scheerman. Getrouwd: D. A. Budde, 30 Jr. en Joh. Ges. van Diermen, 28 jr. Overleden: Hendr. Dekker, 83 j. Weerd. 70 jr. Het gebouw. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van het mooie gebouw, waarin men zooveel moge lijk het huiselyke karakter heeft bewaard en dat men in prettige kleuren büzonder hygiënisch in zeker in een belangrük percentage ge vallen slagen. De moeite zal dan reeds voldoende beloond zijn. Woensdag is te Hoorn het jaarljjksch paar- denfestljn gehouden. Des morgens zag het er zeer somber uit, want regen en donderbuien weerhielden het groote publiek nog om naar Hoorn te trekken, doch tegen den middag klaarde het op en bü het aanvangsuur kwam zelfs af en toe het zonnetje nog kijken. Ge volg was, dat van heinde en verre de men- schen Q- Petite Amie en Meteor en Senator overloopend druk, doch er was toch een be vredigend aantal toeschouwers. na/un. Over het geheel genomen waren er seer spannende ritten te zien, vooral die tus- schen Q. Petite Annie en Meteor en Senator Axbond tegen Pieternel. Vooral het paard Senator van den heer I. Davidson uit Hoorn was bü het Hoomsche publiek favoriet, hoe wel hü niet in de prijzen viel, aangezien hü het bü den rit tegen Pieternel moest afleg gen met een minimum verschil. Het was acht uur voor het einde daar was. dat den vplgenden uitslag bracht: le prüs f 400.Q. Petite Amie. eigenaar B. de Vries te Heerenveen, berüder H. Vries. 2e prijs f 150.—: Meteor, eigenaar K. de Hart, Medembllk, berüder O. de Hart. 3e prüs f 75.Pieternel, eigenaar Vessles. Beverwük. berijder J. v. Leeuwen Jr. 4e prijs f 25.— Lady Chimes, eigenaar J. L. Braakman. Haarlem, berüder L. Ensing. Besmetteljjke ziekte In de week van 20 tot en met 26 Juli 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van kinderverlamming voorgedaan. Besmetteljjke ziekte In de week van 20 tot en met 26 Juli 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. Huldigingsavond Pastoor Van Santé Woensdagavond is in „Custodia" te Den Haag kapelaan J. J. van Santé, die benoemd is tot pastoor alhier, gehuldigd door de congrega tie der'H. Familie en dooi- Kring VI van den R.K. Volksbond, waarvan hü directeur resp. geestelük adviseur was. Te kwart voor negen sprak voor n sUtap- volle zaal de voorzitter van kring VI. de heer J. Kok een woord van welkom tot kapelaan Van Santé, die vergezeld van pastoor F. Lu- cassen en kapelaan A. de Bot, door bruidj s werd ingehaald en naar het met palmen ver sierde tooneel werd geleid, waar kerk meesters en afgevaardigden van congregatie en Volksbond de heer Guit namens het centraal bestuur hadden plaats genomen. Het mondharmonicagezelschap D. V. S„ onder leiding van den heer Vote! en het Voorburgsch Dubbel mannenkwartet wel ke ook den verderen avond opluisterden voerden hierop enkele nummers uit, welke een gul applaus verwierven. Vervolgens richtte de voorzitter het woord tot pastoor Van Santé. Tijdens het adviseur schap van pastoor Van Santé, aldus spr., is het organlsatieleven intenser geworden en vooral het iimerlüke leven is toegenomen. Volgens de notulen van gewone en bestuurs vergaderingen is de adviseur nog nooit af wezig geweest, (luid applaus). Als blük van waardeering voor het mede leven en medewerken met de organisatie werd pastoor Van Santé door het dochtertje van den heer Kok, dat op keurige wüze een mooi vers opzegde, een fraai eetservies boden. Pastoor Lucassen dankte voor de spontane hulde zün kapelaan dezen avond bereid. Deze avond zal hem een voortdurende<liftjlnheri?ig zün aan zün 7 -jarig verblüf inpdé parochie. Spr. dankte den nieuw benoemden pastoor voor allen prlesterlüken arbeid, door hem met zooveel toewijding verricht. Wü zün niet bl'ü met zün vertrek, maar wü deelen in zün vreugde met zün pastoorsbenoeming De afgevaardigde van de afdeeling vrou wen d.r H. Familie dankte den scheldenden directeur voor zijn vele zorgen en bood hem een geschek onder couvert aan. De afgevaar digde der afdeeling mannen deed eveneens. De heer Guit, tweede voorzitter van het centraal bestuur der Haagsche afdeeling van den R.K. Volksbond, sprak met erkentelijk heid over de waardeering. welke er weder- züds heerschte. In kring VI nam kapelaan van Santé de plaats in van raadgever naast de leiders. De kring heeft op uitstekende wüze dit werken gewaardeerd. Van avond treedt naar ballen hoe onze mannen het waardecren een vertegenwoordiger van den kerkelüken arbeid in hun midden te heb ben (applaus*. Spr. besloot met den wensch dat pastoor van Santé in zün nieuwe paro chie even wakkere kerels zou aantreffen als die, waarmede hü hier had gewerkt. Na een geweldige ovatie nam de schelden de kapelaan het woord. Spr. had eigenlük verwacht na een 7 M -jarig stil werken weer stil weggegaan te zün, maar nu het een maal anders was, vond spr. toch dezen avond büzonder aardig. Hü was verheugd, dat hier de leden van Kring VI. die de sociaal- economische kwestie trachten op te lossen, te zamen waren met de congregaties, wier doel de deugdoefenlng en godsdienstbe- oefening is. omdat deze organisaties samen moeten gaan en naast een krachtige arbei dersbeweging een stevige congregatie moet staan. Altüd zal de nieuwe pastoor terugdenken aan de bloeiende parochie der H. H. Engel bewaarders met het prachtige voorbeeld van pastoor Lueassen. Spr. dankte voor de vele geschenken en beval zich in de gebeden der parochianen aan, die hü ook in gebed zou ge denken. (applaus). Tegen half elf nam na een sluitingswoord van den voorzitter de büeenkomst ra einde, waarna onder luid gejuich pastoor van Santé met de geestelükheid door de bruidjes uitge leide werd gedaan. In een der büzalen kwa men nog velen den beminden priester de hand drukken. ScbiAwedstrüden De Burgerwacht alhier zal 10 Aug. a s. deelnemen aan de schietwed strijden te Hoorn en wel met 5 vüftallen. De laatste 2 jaren kon de afdeeling Me- demblik hier niet aan deelnemen wegens te weinig leden. Het ledental bedraagt nu echter 85. zoodat nu dan ook is besloten, flink uit te komen. De plaatselüke Hoogendijkalhier van de wedstrijdcommissie. Een welkomst-rede. Voor de opening sprak de Eerw. Broeder Chrysostomos, Provinciaal Overste, een woord van welkom en gaf hü een uiteenzet ting van het totstandkomen van de Congre gatie. Hü herinnerde er aan. hoe in 1825 de jonge Priester Glorieux te Ronse in Vlaan deren. toen een stadje van 15000 inwoners, waar een geweldige armoede heerschte. (van (Je 15000 inwoners waren er niet minder dan 5900 armlastig» zoozeer werd getroffen door het schandelüke systeem om armen en 11- chamelük of geestelük minderwaardigen te verpachten, dat hü zich het lot van die stakkers aantrok. In een niet meer in ge bruik zünde kerk stichtte hü een tehuis voor ouden van dagen voor blinden en voor allerlei ongelukkigen, terwül hü ook werk verschaffing aan landloopers en bedelaars organiseerde. Kinderen stelde hü in de ge legenheid een vak te leeren; ^an zün bis- schop ontving hü opdracht zelf kloosterlin-, gen te vormen, die hun leven zouden wü- den aan het beoefenen van goede werken. Het instituut kreeg later den naam van Con gregatie van Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdes. Bij de invoering van de psychopaten wetten besprak de congregatie de wvrische- lijkheid om zich ook aan dit werk te geven. De heer Lubberman, inspecteur van *8iet Rjjkstoezicht van het KrankzinnigenwwgKp richtte tot de congregatie de vraag, of déze principieel voelde voor een asyl voor R. K. psychopaten. Verschillende conferenties waren daarvan het gevolg, met als resultaat, dat overge gaan werd tot oprichting van een asyl voor R. K. crimineele psychopaten, naast de St. Willibrordusstichting. om daardoor eco nomische exploitatie mogelük te maken. Na een uiteenzetting van het opvoedend werk In de niet-katholieke asyls. waarvoor spr. groot respect had. zette hü uiteen, waar om voor R. K. psychopaten een afzonder lijk asyl noodzakelijk was. In hoofdzaak was dit noodzakelük voor het doen gelukkig zün van het leven hierna maals. Spr. bracht den Minister en zün ambte naren dank voor de betoonde royale mede werking; dank bracht hü voorts aan Lubberman, aan Dr. Bamhoom. den neesheer-directeur van de St. Willibrordus stichting, aan den Broeder-Overste Junianus en aan den architect, die de plannen op schitterende wijze had uitgewerkt. Een woord van hulde richtte hü hierna aan den aannemer P. Bot en tot den hoofd opzichter, den heer Linse. Hierna noodigde spr. den Minister de opening te verrichten. gaarne aan gegeven. Lük aangespoeM Woensdagmiddag is nabü den verden kllometerpaal het in verre- gaanden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man aangespoeld. Indentificatie was niet mogelijk. Prüs beschikbaar gesteld Door den bur gemeester is voor den winnaar van den eer sten prüs van de Enkhuizer Harddraverü. welke dit jaar wordt gehouden tüdens de Z. V. T. een massief zilveren lauwertak uit geloofd. Wat de deelneming der paarden betreft, hierover had men niet te klagen, daar van de 26 ingeschreven paarden er 21 aan den start verschenen, waaronder dravers cct heeft uitgevoerd. Het gebouw bestaat uit twee rechthoekig op elkander staande vleugels, waarvan de een aan 22 en de andere aan 18 verpleeg den een onderkooien verschaft. Direct links van de entrée bevindt zich een badkamer, bestemd voor ontkleeden en ba den van nieuw opgenomenen. Deze worden daarna in uniform gestoken. Achter de en tree is de hal, die toegang geeft tot beide vleugels. Men heeft daar een kamer voor bet dokters-onderzoek en adminlstratie-ver- trekken. In lederen vleugel heeft men twee dagverblüven, ieder met twfce aangrenzende werkplaatsen, een schoollokaal en isoleercel len, annex waschgelegenheden, urinoirs en W.C.s. Boven heeft men slaapzalen voor 11 en 12 patiënten, terwül aan iedere slaapzaal zes afzonderlüke slaapkamers grenzen. Ook heeft men daar kamers voor de broeders-surveil- lanten en een magazijn. Ondanks de stevigheid en de hechtheid van deuren en ramen heeft men het geheel een vriendelijk aanzien gegeven. Spr. bracht daarvoor den architect lof. Hü vestigde ook nog de aandacht op een speel- en gym- nastiek-terrein en merkte op, dat de psycho- pathen in het asyl gebruik maken van de centrale keuken en de wasscherü van de naast het asyl gelegen St. Willibrordusstich ting. In een te bouwen kerk zullen zü ook ge meenschappelijk met de verpleegden van de St WUllbordusstlchting de Godsdienstoefe ningen kunnen büwonen. De rector en de geneesheer-directeur zijn aan belde inrich tingen verbonden. Vacantie De volgende week hebben büna alle arbeiders, die op de fabrieken aan» verrichUn er?"™,./"ellz“m *e*’k te L <je zaan werken, hun vacantie. Dit is weer - hulP zullen zü daar- merken aan de feestelüke stemming, die dan in ons dorp heerscht. Per fiets en autobus worden de zee en het bosch opge- zoent. als het weer meewerkt. De St. Josephsgezellen gaan Maandag een autotocht door het Gooi maken. "Voor dit doel heeft men een groote autobus van Mooü afgehuurd, qie 35 personen kan her bergen. De patronaatsjofigens gaan Dinsdag een bezoek brengen aan het vliegveld Schiphol, terwül nog meer op het programma staat. maar, dat het weer, dat de weken niets dan regen bracht, de komende week zonniger mag zün. dit voorstel onge motiveerd. De gemeente zou hiervoor plm. f 570 moeten betalen, welk bedrag voor 4 of misschien 7 leerlingen toch wel te hoog zou zijn. De gemeente zou deze kinderen nog beter apart kunnen laten halen. De heer Kikkert zegt Dit zou zeker de spuigaten uitloopen, dan konden de bewoners van de Westen ook wel vragen of de bus daar langs reed. De heer Leber zou dan in Eierland ook een andere route wenschen, opdat leerlingen der Landbouwschool van de bussen gebruik kunnen maken. De voorzitter zegt: 1 Gaat niet om de bus over iedere plek van Texel te laten rij den. Na nog eenige bespreking wordt volgens 't voorstel van B. en W. besloten. commandant de heer M. is tevens gekozen als lid opgerichte - Frisia houdt'eiken den Nesdijk dresseeroefeningen. De leiding Belangrijke aanbesteding Voor het nieuw te bouwen St. Nicolaas-gestlcht waren 16 inschrüvingeh ingekomen. Deze waren als volgt: A. de Koning, Wognum f 264.000; Doedens en Schilder, 't Zand f 259.952: D Groot. Lutjebroek f 250.380; V. Deen. Groo- tebroek 1 248.888: Schaaf en Stegerhoek. Alkmaar f 247.700; F. Philips, Haarlem f 245.900; N. Cobelens. Haarlem f 244.900; P Smit, Alkmaar f 244.600; F. Schouten. Blok ker f 243.500; J. Dernois, Grootebroek f 239.000; W. Bunnik. Amersfoort f 235300: C. Weel en Zoon. Grootebroek f 234.000: J. Philips Jr., Haarlem f 233.000; Gebr. Bot man Wervershoof en G. Botman, Blokker f 224.300; P. Bot. Heerhugowaard f 215.400, G Kuypers, Hoogwoud f f97.320. De gunning is aangehouden. f 15191.28. Saldo Rondvraag- heer Epe heeft met ontzetting gezien, de slechte bewaarplaats van 't archief van deze gemeente en vraagt et hierin geen ver andering zou zün te brengen. De voorzitter zegt, dat in 't oude raad huis geen kluis daarvoor gebouwd kan wor den. De heer Epe stelt voor dan een prijsvraag uit te schrüven voor den bouw van een nieuw raadhuis. Op dit voorstel wordt verder niet inge gaan. alleen stelt efe heer Pisart voor een heel lot der Staatsloterij hiervoor te nemen. Ook dit voorstel vindt geen klank. De heer Dros vraagt, naar aanleiding van 't fiet=pad. dat langs den Koogerweg ge maakt zal wonden of de gemeente nog vóór dat hieraan begonnen werd, met 't bestuur van 't waterschap de 30 Polders onderhan delde. De voorzitter zegt, dat dit 't geval was. terwül wethouder Keijser zegt, dat de beer Dijt heeft toegezegd, dat de weg volgens de eischen des tüds In orde gemaakt zal wor den. Reeds is materiaal, een stoomwals en*., hiervoor aangevoerd De heer Lap vraagt waarom dan 't fiets pad gemaakt wordt. Weth. Keüzer zegt, dat de 30 Polders den weg slechts 3 M. breed willen beharden en dit voor "t verkeer daar onvoldoende is. De heer Lap zegt, waarom dan niet op nieuw onderhandeld, de meter voor 't fiets pad daarnaast gelegd gaf een veel beteren weg. De heer Kikkert ziet in verdere onderhan- deling met dit waterschap niet veel nut. Spr. vindt 't fietspad langs den Kooger weg een uitstekende verbetering. Verder roemt spr. nog eens t prachtig fietspad door ’t Westerslag. door de gemeente daar geiegd. De heer Boen vraagt nog verbetering van een riool te Oudeschild. waarna de vergade ring wordt gesloten. Toch schoolfeest Ofschoon de eerste po gingen, die in het werk werden gesteld om een schoolfeest te organiseerenmislukten, hadden degenen die zich voor deze zaak in teresseerden. deze week een succes te boe ken. Toen in de vergadering, die de vorige week gehouden werd, meer belangstellenden aan wezig waren, werd besloten met lijsten rond te gaan bü de ingezetenen. Op deze lüsten werd druk geteekend en het eindcüfer was van dien aard, dat besloten werd. Dinsdag a.s. een uitstapje te maken. Het is te hopen, dat het weer, dat den laatsten tüd nog al te wenschen overlaat, medewerkt otn het schoolfeest te doen slagen. zün. zich bewust, dat hun een moeilüke taak wacht, vooral, waar zü te doen hebben met zware psychdpathen. Taai zullen zü toch blüven streven naar het doel voor de maat- schappü en het individu heilzaam werk te Mond- en Klauwzeer Wederom is een geval van mond- en klauwzeer geconstateerd en wel onder het vee van Th. B. Oosterbuurt, alhier. door den Min. v. Financiën gesteld de Pensioenwet 1922 van toepassing te verkla ren op het personeel van de T. E. M. moe ten de statuten dezer N. V. gewijzigd wor den. Van deze gelegenheid is tevens gebruik ge maakt om andere wüzlgingen voor te stel len. waardoor de raad meer zeggingskracht krijgt, voornam Sk in ’t vervreemden van vaste goederen, uitbreiding tarieven, enz. De nieuwe akte van oprichting, die vol gens de wet telijke bepaling omtrent Naaml. Venn, moest worden opgeïfiaakt. is ontwor pen in overleg met Notaris Mulder aQder en door den Raad van Commissarissen der N. V. met algemeene stemmen goedgekeurd. B. en W. stellen den raad voor, te be sluiten. dat door de Gemeente als aandeel- houdster. gestemd zal worden vóór ongewij zigde vaststelling dezer nieuwe akte van op richting. Zonder stemming volgens voorstel beslo ten. 10. In De geneesheer, Dr. Barnhoorn, j spreekt. Dr. Barnhoorn wees er op, dat thans een >ieuwe phase door de psy chops then-wet is «geluld. Hü oordeelde het niet zonder beteekenis. öat voor de uitvoering van de wet aan het Particulier initiatief de voorkeur wordt ge geven. Niet alleen de bescherming van de «aatschappü. maar ook de verbetering van verpleegden zelf wordt beoogd. Getracht vordt dit te bereiken door den psychopaath 2TJL kwstelüke kracht te geven over het .1 hem wordt aangekweekt be- van gevoelens, neigingen alsmede versterking van verantwoordelükheidsgevoel. Voor den R. K. Psychopaath is daarom de invloed van een katholieke opvoeding in een katholiek in- £utuut, wanneer dwangverpleging voor hem hoodzakelük wordt geacht, een belangrijke factor. 08 Broeders van de Congregatie en spr. Gistermiddag werd door den Minister van Justitie, Mr. Dr. J. Donner, te Heiloo het St Paulushuis. asyl voor R. it. crimineele psychopaten, officieel geopend. De opening geschiedde in een conversa tietaal van het asyl, in tegenwoordigheid ran een beperkt aantal genoodigden, waar van wü noemen: den Eerw. Broeder Ca- lasance. vertegenwoordiger van den Genera- len Overste der Congregatie van de Broe der» van O. L. Vrouw van Lourdes, den Eerw. Broeder Chrysostomos. Provinciaal Overste, den Commissaris van de Koningin Jhr. Mr. Dr. A. Roêll, den Officier van Jus titie. Mr. van Lookeren Campagne, den heer Veens tra. Inspecteur van het Toezicht op de uitvoering van de psychopaten-wet. Dr. Lubberman en andere leden van de Com missie van den algemeenen Raad van psy- chopaten-zorg. den architect, den heer Thunnissen. den Leereerw. Heer A. J. van Meeuwen. Pastoor van Heiloo en B en W., alsmede den gemeente-secretaris van Heiloo. Burgerlijke Stand Geboren: Cornells Güsbertus, zoon van C. van der Hinst en A. Bakker; Hendricus Wilhelmus zoon van A. Zoontjes en Guurtruida Castricum; Al bertus Francesco, zoon van J. F. H. Delsasso en G. T. C. Molenkamp. Overleden: Jan Lute, 66 jaar. wed. van Hil- legcnda Castricum; Arend van den Heuvel 64 jaar. wonende te Haarlem. Ondertrouwd: W. Daan. 33 J., pakhuis knecht, wonende te Uitgeest en O. C. van Benthem. 27 'j. Getrouwd Th. de Graaf en J. Bos. Landbouw- en veetellinr De kort gele den alhier gehouden landbouw- en veetelling had het navolgende resultaat: I. Veestapel 1930: Aantal paarden: veu lens 2 stuks, andere paarden beneden 3 jaar, geene: rij- en tuigpaarden 41 st.; trekpaar den 12 st.; hitten 3 st.; totaal 58 stuks. Aantal runderen: springstleren 17 stuks, melk- en kalikoeien 775 st., mestkalveren 12 st., ander mest vee 59 st., jongvee boven 1 jaar 220 st. totaal 1267 stuks. Aantal schapen: boven 1 jaar 531 st., lam meren 572 st., totaal 1103 stuks. Aantal bokken en geiten 23 stuks. Aantal varkens; biggen beneden 6 weken -172 st., fokzeugen 66 st., van 6 wekei} tot 60 K G. 230 st van 60 tot 100 K G. 55 stbo ven 100 K.G. 107 st., totaal 633 stuks. Aantal kippen: kuikens 838 st., oudere kip pen 165^ st., totaal 2493 stuks Aantal eenden: eende kuikens 16 st., oude re eenden 96 st., totaal 112 stuks. II Grondgebruik 1930: Land in eigen. 20 gepacht. 510 H.A. 11 eigen en 11 H.A., van dit laatste in pacht van ouders 125 78 H.A. Aard van het in gebruik zünde land: bouw land in de gemeente gelegen 21.75 H.A., idem buiten de gemeente gelegen 8 H A gras land 774.83 H.A.. tuingrond 323 30 H. A., boomgaarden 0.69 H-A. Glascultuur: Aantal éénruiters platglas 703 stuks, staand glas (onverwarmd) 100 M2. Aantal personen die m gebruik hebben 0.050.15 H.A.. 6 eigen en 2 gepacht; 0.15 0.25 HA. 2 eigen en 3 gepacht. 0.25d.50 H.A. 5 eigen. 0.50—1.00 H.A. 8 eigen, 1—5 H.A. 57 eigen. 29 gepacht. 510 H.A. 11 eigen en 11 gepacht. 1020 H.A. 12 eigen en 12 gepacht. 2050 H.A., 6 eigen en 7 gepacht. Besmettelüke ziekte In de week van 20 tot en met 26 Juli 1930 heeft zich in deze gemeente een geval van roodvonk voorge daan. Vergadering van den C^meenteraad Woensdagmiddag te 3 uur was een verga dering van den gemeenteraad uitgeschre ven. doch eerst om kwart voor 4 werden de deuren voor ons geope.id. Uitgenomen de heer Keüzer waren alle leden present. Voorzitter de heer W B Oort, Burgemees ter secretaris de heer Jonker. De voorzitter opent de vergadering, waar na de secretaris de uitgebreide notulen der vorige vergadering voorleest, die onveranderd worden vastgesteld. Voordat aan de agenda wordt begonnen, deelt de voorzitter mede, dat punt 7. benoe ming onderwüzeres te Midden-Eierland, door onvolledigheid van de voordracht, van de agenda af gevoerd moet worden. Hierna komt aan de orde: Ir Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van de kasopname bü den gemeente-ontvanger. Alles was in orde. In kas was f 331 66 b. 't Comité voor organiseeren eener Land bouwtentoonstelling in deze gemeente, ver zoekt 't gemeentebestuur zich garant te stellen voor een door dit comité begroot te kort van f 1050. B. en W. zün van oordeel, dat dit tekort, behoudens onvoorziene omstandigheden zoo groot zal zün. te meer daar de brengst der Landbouwverlottng op de greeting niet wordt genoemd. B. en schatten deze op f 1200. Aangezien deze tentoonstelling naast een gemeentebelang, een landbouwbelang is, achten B. en W. het alleszins gemotiveerd, dat ook de landbouworganisaties in het waarborgfonds bijdragen. Zü stellen daarom voor te besluiten, dat de gemeénte voor dit fonds beschikbaar stelt het dubbele bedrag, dat de landbouworganisaties beschikbaar stellen tot een maximum van f 750, op voorwaarde, dat rekening en verantwoording aan de goedkeuring van B. en W. worden onderworpen. Zonder stemming volgens advies besloten. c. Nog is ingekomen een verzoek van 19 bewoners van de Koogerstraat vanaf de Boomgaard tot Buitenlust. om een bord voor maximum snelheid te plaatsen bü Buitenlust en een ander bord om té draaien, daar op dit gedeelte der Koogerstraat steeds zeer hard met auto's enz. gereden wordt, De voorzitter zegt, dat dit niet zoo ge makkelijk zal gaan, daar Ged. Staten eerst toestemming moeten geven, om de kom van het dorp te wüzigen en men. als dit ver zoek wordt ingewilligd, ook van andere dor pen dergelüke verzoeken kan verwachten. Bij de hierover gevoerde discussie blijkt, dat de meeste raadsleden vóór inwilliging van dit verzoek zün, waarom t in handen van B. en W. wordt gegeven. II. Aanbieding gemeente-rekening 1929. Gesteld in handen eener commissie be staande uit de heeren Lap. Boon en S. Keüzer. De rekening luidt Gewone dienst ontv. f 331143.46. uitgaven f 296251.30. Batig saldo f 34892 16. Kapitaaldienst ontv. f 143611.41. uitgaven f 140641.95 Batig saldo f 296946. 3. Aanbieding rekening Alg. Armbestuur 1929. Deze rekening luidt: Ontv. f 15198 34, uitg. f 7.06. Voor onderzoek in handen van de heeren Pisart. Leber en Vonk. 4. Idem Alg. Weeshuis 1929. Ontvangsten gewone dienst f 14215.96. uiig, f 13672 45 Batig saldo f 54361. Kapitaaldienst ontv. f9956 36. uitg. f3831.33 Saldo f. 6125 Gegeven in handen eener commissie van onderzoek bestaande uit de heeren De Graaf. Kikkert en Epe. 5 Gemeente-begrooting*1930. Gedeputeerde Staten verzochten in deze rekening een paar wüzlgingen aan te bren gen. daar in een optelling 2 cent verschil was, eneen post schoolreisjes naar een andere rubriek overgebracht moest worden. De heer Kikkert zegtHadden ze die 2 pèntén maar in 't kerkenzakje gegooid. .Wüziging goedgekeurd. 6. Verdeellng der gemeente in stemdis- tricten. Met het oog op de voorgenomen vestiging van stembureaux te Koog en Z. Eierland. wüzigde de raad 21 Juni j.l. de bepaling In de Alg. Politieverordening tot verdeellng der gemeente in wijken Deze wijzigingsverorde ning zal 1 Aug. as. in werking treden, zoodat thans tot verdeellng in stemdistric- ten kan worden overgegaan. Hierna werd op voorstel van B. en W. besloten de gemeente Texel te verdeelen in 9 wüken: 2 te den Burg, verder Cocksdorp, Eierland. Den Hoorn De Koog. Oudeschild. Oosterend en De Waal 8 Jaarwedde-regeling Directeur T. E. M. De directeur der T. E. M genoot tot 1 Aug. van de P. E. N. een wachtgeld van f 800. Bü zün benoeming tot directeur van de T. E. M. is met dit wachtgeld bü de vaststelling van het salaris rekening gehou den. Met den Raad van Commissarissen zün B. en W. van oordeel, dat de jaarwedde van den Directeur thans zoo opgevoerd moet worden, dat de heer De Rode financieel niet achteruit gaat bü de beëindiging van het wachtgeld. Zü stellen daarom voor de jaar wedde vast te stellen op f 2650. benevens vrüe woning en f 150 voor vergoeding van kantoor. Dit voorstel wordt goedgekeurd, alleen acht de heer Epe dit salaris wat aan den lagen kant. Wethouder Keyser «egt. dat de raad commissarissen dit bedrag voorstelde. 9. Herziening oprichtingsacte van de N. V T. E. M. Om tegemoet te komen aan de eischen Subsidie autobusdiensten. 1928 verleende den raad een crediet tot f 2400 om door subsidieverleening het mogelük te maken, tot uitbreiding der auto busdiensten zoowel voor leerlingen voor de M. U. L. O. school als voor de andere dien sten over te gaan en wel voor een proef van 2 jaar Naar aanleiding der ervaring, gedurende deze 2 jaren opgedaan, heeft het Degel. Bestuur nabespreking met de autobus-on- dernemers aan de N V. T. E. S. O. het ver zoek gericht, om bijdrage in de kosten voor nog grootere uitbreiding dezer busdiensten, t Is namelük gebleken, dat wil de dienst goed loopen. nog een 4e dienst op de Cocks dorp. een extra-dlenst naar De Koog blj- gevoegd moet worden, en de bus van den Hoorn ;wat later, dus om 10.10 vandaar ver trekt Hierdoor zal per jaar f 1500 tot f 2000 meer door de gemeente bijgedragen worden. De N V. T. E. S. O. heeft bericht, in de uitbreiding der diensten een b:jdrage te wil len verlcenen tot f 1250 per jaar. op voor waarden. dat dit telken jare opnieuw moet aangevraagd worden, de thans aan de onder neming Boekel verleende subsidie van f 500 per jaar wordt ingetrokken de N.V. heeft medezeggingschap in t vaststellefi der diensten, de zendingen van „snelvervoer" kosteloos geschieden met de bussen en de directeur <bp alle lünen vtü vervoer heeft. B. en W. zijn erkentelijk voor dit besluit, waardoor 't financieel offer der gemeente voor deze dienstuitbreidlng wordt gebracht op pl m. f 750 per jaar. althans Indien de bruto- inkomsten voor de onderneming van den heer Boekel minder zün dan f 500 hooger zün. dan zü over het jaar 16 Juli 1929 tot 16 Juli 1930 bedroegen. Als voorwaarde stellen B. en W. nog vrij vervoer voor t personeel der gemeente voor ;t maken van dienstreizen. B. en W. stellen voor machtiging te ver- leenen om voor minstens 1 Jaar en uiterlijk tot 1 Juli 1933 met de autobusondernemers in deze gemeente overeenkomsten aan te gaan tot uitbreiding der diensten. De heer De Graaf, hoewel zeer verheugd over de voorgestelde wijziging, geeft 't ge meentebestuur in overweging, bü de vaststel ling van de tarieven op deze bussen te be palen. dat leerlingen voor de Landbouwscho- !ei evenveel per rit betalen, als die voor de M.U.L.O. Bü de bestaande regeling zouden deze, die meestal 1 maal per week van de diensten gebruik maken, evenveel moeten be talen als zü die alle dagen met de bussen gaan. De voorzitter zal dit in bespreking bren gen. De heer Henkes zou de autobus die des morgens van De *Cocksdorp komt van de Waal af naar Oudeschild willen laten rijden en zoo naar den Burg. Dan kunnen de leer lingen der U.L.O. van Oudeschild ook hier mee gaan, en behoeven ze niet een uur te vroeg naar den Burg te gaan, zooals 't nu moet. De heer De Graaf ac'. Het werkprogram. Het werkprogram gaat van de gedachte uit. dat het asyl geen inrichting is gestraften, maar in de eerste plaats een in richting voor verpleging en opvoeding, die echter moet zün van een strenge tucht In het raam van de bevoegdheden, die het psy- chopaten-reglement verleent. Hooger opvoering van het Godsdienstig peil der psychopaten wordt m de eerste plaats beoogd, alsmede aankweeking van eer- en verantwoordelükheidsgevoel. Spr. gaf hierna een uiteenzetting van den gang die een nieuw-aangekomene in de in richting doorloopt. Veel waarde hechtte hü aan de eerste kennismaking van den ge neesheer-directeur met den verpleegde. Wan neer het gelukt, om bü de eerste kennis making den delikwent te overtuigen, dat men zün geestelük en sociaal welzijn beoogd, dan is de eerste stap op den goeden weg reeds gezet. De observatie-periode duurt twee a drie weken. Van groote waarde is ook het con tact van de surveillanten met de verpleeg den. Na de observatie-periode wordt aandacht geschonken aan werkverschaffing, ontspan ning. onderwüs en het klasse-systeem. Spr. stelde in het licht, waarom voor psychopa ten buitenwerk de voorkeur verdient en deed uitkomen, dat ook binnenshuis voor geschik- ten arbeid zal worden zorg gedragen Hiervoor is een mandenmakerü. een borstel-, schoen en kleermakerij ingericht, terwül ook eeni- gen in de gelegenheid zullen worden ge steld timnjer- en schilderwerk te verrich ten. Ook het dagelijks voorkomende huis werk zal daardoor worden benut. Als eisch zal worden gesteld, dat de arbeid degelük en productief is. omdat den patiënt het gevoel bespaard moet worden, dat zün arbeid on nutte tüdpasseering is. Door de schaffing moeten de patiënten worden Ook de ontspanning mag geen hang-ontspannlng zün. Zeer groote waarde kende spr. toe aan het beoefenen van mu ziek en rhythmische gymnastiek. Eenige keeren per week zal in de avonduren gods dienstonderricht. herhallngsonderwüs. een voudig handelsonderricht en een zeker vak- onderwüs worden gegeven. Ook zullen lezin gen worden gehouden over onderwerpen, die voor de verpleegden nuttig zün en waarvoor bü hen belangsteling bestaat. Het is niet uitgesloten die lezingen door de verpleegden zelf' te, laten houden. Het geheele onder» ijs- einddoel is versterking van het moreel en de sociale opheffing der verpleegden. Naar Engelsch sy^eem wordt overwogen invoe ring van een klasse-stelsel. om daardoor 1 eergevoel van de verpleegden op te wekken. Drie klassen zün daarvoor gedacht. De nieuw-aangekomenen komen in de die door eigen verdienste in de/ioogste kunnen komen, den overgangsvorm voorwaardelük ontslagenen. Hun, die misdragen, worden verkregen v1 ontnomen en zü worden weer verlaagd. Hierna noodigde spr. de aanwezigen uit tot een rondgang door het gebouw. Wü kon den constateeren. dat hier tot stand is ge bracht een verplegings-instituut van dwang-opvoeding. waarin zooveel mogelük 't huiselüke karakter is behouden. Ook voor de ramen bevinden zich hier üzeren tralies, door aardige gordüntjes nagenoeg onzicht baar. De meubileering is modern en maakt een prettigen Indruk. De lokalen zün in aar- digo kleuren uitgevoerd, terwül het sanitair aan de hoogst te stellen eischen voldoet. De stoffeering en meubileering van het gebouw is van de fa. A. van Leeuwen te 's-Herto- genbosch. Na den rondgang werd aan de genoodigden in een der lokalen een tea aangeboden. Concert As. Zondagmiddag zal .Eens gezindheid” een concert geven in den van ..Dulnvermaak'1 te Bergen. Het gramma luidt-als volgt: Vieux Camarades Een Nederlandse!) Volksfeest M Het openingswoord van Minister Donner. Minister Donner verklaarde de uitnoodiging gevolg te hebben om op dezen gewichtigen dag aanwezig te zjjn. Toen voor enkele jaren de voorbereidin gen van de ingevoerde psychopaten-wet tot stand kwamen, moest de vraag onder de oogen worden gezien, tot wien men zich moest wenden, om het daaraan verbonden werk te verrichten. De aandacht van Dr. Lubberman viel me de op de Congregatie; overeenstemming werd spoedig bereikt, met als gevolg, dat naast het krankzinnigengesticht dit afzon- derlük asyl voor psychoi»ten tot stand kwam. Het aanvangswerk is thans voltooid, zoo dat men nu staat voor het begin^van den eigeulüken arbeid. Het is geen ftemakkelük werk, dat gü gaat ondernemen. Toen voor twee jaar het psychopathen-asyl te Leiden werd geopend, stond men voor vele onzekerheden ten opzichte van de psy- chopathen-behandellng. Sindsdien beschikt men over een zekere praktük en juist daarom kon spr. consta- teeren. dat de taak niet gemakkelük is, omdat iedere psychopaath weer een afzon derlijk geval is. Men kan niet altijd arbei den, wanneer men in elk geval een blüvende verbetering wenscht. De wetgever heeft dit gevoeld en daarom dit opzicht de particuliere zorg op den voorgiond gesteld. De wetgever begreep, dat deze arbeid de volle persöonlükheid vraagt. De Congregatie vindt het aangrijpingspunt in den godsdienst, staat in de overtuiging, dat de rechte verhouding tot God het beste rustpunt is voor de verscheurde ievens, die aan haar zorg zün toevertrouwd. Spr. hoopte zeer, dat de onmisbare ze- ïen Gods op dien arbeid zou rusten. Dan zal die arbeid vruchtbaar zün tot heil van de «wwtschappü en ook vruchtbaar voor de verpleegden en tot genoegdoening strekken v°or hen. die hun leven daarvoor geven. Hiermede verklaarde spreker het asyl voor geopend. (Applaus). Liefdadigheidspredikatie Door den Zeer- Eerwaarde Heer Helmer, voor 15 jaar kapelaan dezer parochie, thans bouwpastoor eener nieuwe parochie te Rotterdam, werd Zondag in deze parochiekerk een bezielende liefdadlgheidspredikatie gehouden gevolgd door n collecte, door Zün Eerw zelf w van de opbrengst de niet onbeduidende van f600 - bedroeg. te Velsen behaalde onze gemeente-veld- wachter, de heer A. Schellevis met zün Bel- Sischen herder .Muret” 180 punten. De pas -- --.7—-- speurhondenvereeniging „West- Frisia houdt eiken Woensdagavond nabü heeft de heer Schellevis.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7