N E Pr II moderne verkeerswegen Voor de Huiska er DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE I^ieuwe uitbreidingsplannen Blijft Rome een museum of wordt het een stad met E We Ste Rin H. BINNENLANDSCII NIEUWS Moskou en Berlijn als geldschieters KERKNIEUWS De opheffing der Wijnkoop-groep J De Winkelsluiting op 15 Augustus Gebeden voor Rusland UIT DE STAD VAN HET VATICAAN UIT Mgr. W. van Stee t s«i De legende van eereprijs De Nederlandsche week te Antwerpen zullen zij aangroeien. Ps. 9' 11 14; loonend vice-admiraal weer de in. "i De houding der S. D. A. P. Een beroep op winketten en kooplufitifen. van twee de 481. Ook de veldwachter had vernomen, het was in het dorp I I bijgaan en de geopende winkels Ingaan hun inkoopen te doen. Waar hst geld voor „De Tribune” vandaan komt Donderdagmiddag zijn in St. Anthoniushove te Voorburg biduren gehouden voor de zlele- rust van den overleden rector Mgr. W. van Stee. Velen kwamen in de kapel, waar het stoffelijk overschot stond opgebaard, den ge storvene een laatsten groet brengen. Gister morgen heeft in de kapel de waarnemend rec tor de Weleerw. Pater K. van Stekelenburg S.C.J. met assistentie van de Weleerw. Hee- den van Houten en Theissen een plechtige H. Mis van Requiem opgedragen, waarbij alle be woners van het huis aanwezig waren. De voorzitter der 8. D. A. P., de heer Oude- geest, heeft het volgende verzoek aan de af- deellngen gericht: Nu door de opheffing der communistische Wünkoop-groep zich hier en daar leden en raadsleden uit deze groep voor het lidmaat schap van de partij aanmelden, komt het ons noodzakelljk voor, dat zooveel mogelijk in dezen door de afdeellngen eenzelfde ge dragslijn gevolgd wordt. Moeilijkheden dienen hiermede voorkomen te worden. Derhalve dringen wij er bij de af- deelingen, waar nog geen definitieve beslui ten genomen zün. op aan, in voorkomende gevallen geen beslissingen te nemen, maar eerst het partijbestuur te raadplegen. Dit kan dan beoordeelen, welke houding ten opzichte van deze zaak in het algemeen moet worden aangenomen. en de ou< 15. leidend, met ndachtlg lui» *lst hü toch Beleg <82. „Wees maar niet bang, vrouwtje,” zei de veldwachter, ..ik herstel hier wel de rust. Wie zich ooit tegen mü wou ver zetten, heeft er altijd van gelust. Ik zal de orde weldra handhaven.” Vol heldenmoed bleef hij staan, de arme man zag Duimstok niet komen, lijnrecht kwam 't varken op hem aan. geroepen, maar waarom blijven zij dan zoo obstinaat vasthouden aan het traktaat van 1830, dat In feite het bestaan erkent van een onafhankelljken staat België. Zal de Nederlandsche week kentering brengen tn desen toestand? In 1830 bombardeerde het Hollandsche eskader ons met gloeiende ke gels; in 1930 bombardtort t ons met bloe men. Wij hebben liever dit laatste, doeh wij wachten nu benieuwd af, wat onder dat bombardement met bloemen schuilt. De zwijgende dood roept ons allen vandaag te zamen rondom de lijkbaar, die het stoffe lijk omhulsel draagt van hem. die eens was. Wilhelmus van Stee, geheim Kamerheer van Z. H. den Paus, Officier in de orde van Oran je Nassau. Rector van St. Antoniushove te Voorburg laastelijk, we’eer de gevierde pas toor van St. Martinus te Voorburg, de krach tige voorzitter van het Centraal Comité voor Patronaatsbelangen in Nederland, de onver gefelijke voorzitter van het R. K. Juvenaat in het Bisdom Haarlem twintig volle jaren lang. Bezweken Is de rijzige palm voor het gewe'd van den dood, de ceder van den Li banon is gevallen. De oudste onder ons is heengegaan en met hem een der werkzaam- sten. een der verdienstelljksten; wlen niet te vergeefs het Schriftuurwoord werd toegespro ken: „Ik heb U uitverkoren en U aangesteld opdat gij vrucht zult dragen en Uwe vrucht eene blijvende zal w’ezen." (Joës: 15. 16). De zwijgende dood roept ons te zamen om nog eens ons te herinneren wie hl) was, wat hij werkte, om monumentaal hem op te rich- tefi in onze dankbare nagedachtenis; om. waar hem onze dank niet meer ten nutte kan wezen. God dankbaar te zjjn voor al net goed ons in dezen priester, in dezen leidsman der jeugd geschonken en Hem te verbidden, dat geplant in de woning des Heeren. hij b’oeien zal in de voorhoven van het Huis van den Heer onzen God in eeuwigheid. Er schijnt tegenspraak in de woorden: „de zwijgende roept”, en toch als ooit zwijgen spreken kan wezen dan is het wel de zwügen- wle en wat De Hoogeerw. Heer J. M. Lucassen, Deken van Beverwijk, sprak de vol gende lijkrede nit: Justus ut palma florebit, sicut dedrus Libani multlpllcabitur; plantatls in domo Domini, in atriis domus Dei nostri florebunt, adhuc multlpllcabuntur in senecta uberi. De Rechtvaardige zal als een palmboom bloeien, als een ceder van den Libanon zal hij zich ultbrelden, geplant in de woning des Heeren zullmMÜ bloeien tn de voorhoven van het huls onzen God; nog in tlerigen millioen inwoners hebben en 150.000 auto mobielen! Dus in het uitbreidingsplan moet ook plaats zjjn voor sportterreinen, parken en zwemgelegenheden. Bovendien moet men er op bedacht zjjn dat men vanuit de nieuwe stadsgedeelten steeds een vrij uitzicht heeft op de heerlijke schoonheden van het Eeuwi ge Rome. is hij de ziel van onze patronaatabeweging geweest, zooveel jaren lang; de arbeider van het eerste uur, die den last van den dag en de hitte heeft gedragen. Gods voorzienigheid spaarde hem langen tijd als de eenigst over levende van de eerste bestuurderen van het Haarlemsch Juvenaat. Was het om hem de voldoening te schenken van zijn werken in het aanschouwen van den rijken oogst, voor zoo ’n overgroot deel onder Gods hulpe zijn werk? Het moge zoo wezen. Maar wat hij heeft gedaan zooveel jaren met onver- winbare kracht. God heeft het opgerekend in het Boek des Levens en overgroot moge het loon wezen dezen trouwen dienaar be waard. Ach onze dank is hem niet meer dienstig, maar gaarne willen wij, zoovele ver- De feestelijkheden ter gelegenheid van Nederiandsche week te Antwerpen zijn Don- >dcrd^g voortgezet in de groote zaal van het eeuwfeestpaleis op de tentoonstelling met een uitnemend geslaagd concert, gegeven door de Koninklijke militaire kapel der grenadiers uit Den Haag, onder leiding van kapitein C. L- Boer. Tusschen landgenooten en overige beaoekers waren officieren en minderen der bemanning van het Nederlandse!» eskader ruim vertegen woordigd. Ook waren aanwezig de gezant te Brussel, jhr. Van Nispen tot Sevenaer, admi raal Quant, consul-generaal Ruys en tal van andere offlcieele personen.' Met het spelen van het Wilhelmus en de Brabanponne nam het concert een aanvang. Het programma bevatte onder meer de Hol- iMxteche ebocnodio JPtet Hein" van Van An- „Sancta Maria" bevat een schrijven van Z. D. H. den Biaschop van Breda, waarin Z. D. H. gevolg gevend en dan uitdrukkelljken wensch van onsen H Vader den Paus, de geestelijkheid van zün bisdom verzoekt aa Zondag de geloovlgen tn kennis te stellen van het verlangen van Z. H. en mede te dea len, dat de gebeden, welke reeds ruim veertig jaren op voorschrift van Paus Leo XIII na de gelezen H. Mis worden verricht, voortaan sullen worden gebeden voor Rusland, opdat de Verlosser der wereld Rusland sou redden. Tevens vraagt Z. D. H. dat naar den wensch van Z H. den Paus, die intentie dikwerf in herinnering wordt gebracht. Over het verloop der debatten op het jong ste congres der offlcieele Nederlandsche com munisten is niet veel meer uitgelekt, dan dat het stormachtig was en dat er harde noten gekraakt zjjn. „Ik zal handhaven” is er intus- schen meer van te weten gekomen en publi ceert een interessante episode uit de bespre king van de flnancieele positie Er werd, aldus genoemd orgaan, door enkele partijgenooten beweerd, dat die positie vol doende zou kunnen zijn, wanneer maar betere organisatie heerschte aan Amstel 85, de druk kerij en de administratie. Tegen deze bewering kwamen de betrokke nen fel op. Toan ggschledde het, dat in het vuur van zjjn verontwaardiging de communist Mulder het partijbestuur voor de voeten wierp, dat alle reorganisatieplannen waren afgestuit op den onwil van het bestuur, dat er geld genoeg was. want dat herhaaldelljk uit Berlijn geld werd gestuurd door zekeren Hugo Eberlin Het woord was er uit en noch de vuistsla gen van Louis de Visser, neerdreunend op de voorzitterstafel, noch het gekrüsch uit de zaal, noch de eisch (let wel, lezers) dat op dit con gres niet over de internationale verbindingen zou mogen worden gesproken, konden wegne men, dat wfj die woorden hadden gehoord en vastgelegd en met ons tienduizenden in ons land. Wij weten thans bij vernieuwing, dat de „internationale verbindingen” met Berlijn, waar is gevestigd het Moskousche West-Euro- peesch Bureau van de Komintern, waar com munisten als MUnzenberg, Kruyt es in de leidinggevende centrale zitting hebben, voor een groot deel de kosten der communistische propaganda in ons land financieren. „Het Russische geld" is geen abstract be grip. maar concrete werkelijkheiden des ondanks zijn er toch nog Nederlanden, die ter wille van het batig saldo met deze zelfde Russen handel drijven; en desondanks zijn er toch nog groote Nederlandsche bankinstellin gen. die zich ook voor de flnancieele relaties met die Russen interesseeren. Concert Koninklijke mltHaire. kapel De Hoofdbesturen van dan Nadert. R.K. Middenstandsbond, gevestigd te Utrecht en den Nadert. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden ,.8t. Prancls- cus van Assislë”. te Amsterdam, doen op nieuw een gezamenlijk beroep op H.H. Win keliers. om. voor zoover ze Katholiek zijn, hun zaken overeenkomstig de wenechen hunner Kerkelijke Overheid, op Vrijdag 15 Augustus, den feestdag van O. L Vr. ten Hemelopneming, welke als Zondag is te vie ren, te sluiten, en de niet-Katholieke win keliers. om het Katholiek personeel dien dag in de gelegenheid te stellen hun plicht te kunnen nakomen om dien dag als Zon dag te vieren. Genoemde besturen doen daartoe eveneens een dringend beroep op de Roomsche man nen, maar vooral ook op de vrouwen, om dien dag niet enkel „nlet-extra" te besteden aan het doen van inkoopen. maar, zooals het Katholieken betaamt, In het geheel geen tnkoopen te doen. Waar de R.K. Winkelier» het offer weten te brengen, om aan het verlangen wm de Kerkelijke Overheid te voldoen, spraken ge noemde besturen het vertrouwen uit, dat zulks door hun geloofsgenooten ook op prijs wordt gesteld, wat niet het geval is. wan neer ze dien dag de gesloten zaken voor- om niet pluis, ’n Oude juffrouw kwam hem vertellen, het spookte erg in een huls. Ze had het zelf kunnen aanschou wen, twee apen dansten 'n rondedans. Ze wou haar oogen niet gelooven, een olifant reed op een gans. Een artikel van de Nation Beige Toen vlce-admlraal Quant van de plech tigheid der kranslegglng reeds terug in den auto was om te vertrekken, kwam kolonel Bellier de Moranville hem namens den Belgischen minister van defensie begroeten en hem mededeelen, dat deze geste buiten gewoon door den minister op prijs werd gesteld. Een uur later werd vlce-admlraal Quant vergezeld van ridder Huyssen van Katten- djjke in het Paleis te Brussel door den Koning in particuliere audiëntie ontvangen, mede in tegenwoordigheid van prins Leo pold. Hierna vertrok naar Antwerpen. Op hetzelfde oogenbllk dat dit alles plaats had, verscheen In de „Nation Beige" n ar tikel, waarin onder meer gezegd wordt: Honderd jaar geleden bombardeerde een Hollandsch eskader, dat voor Antwerpen lag. de stad en richtte er'voor millioenen guldens schade aan; vandaag lost het op dezelfde plaats saluutschoten en mengt den klank van zjjn trompetten met de stem van den beiaard, die vanuit de kathedraal met de feesten meedoet. »'t Kan verkoeren”, zei Bredero. De Hollanders erkennen vandaag als na tuurlijk en noodlg den stand van zaken, door de gebeurtenissen tn 1830 in het leven Kranslegging door de Marine Gistermorgen hebben vice—admiraal Quant, de officieren en de bemanning van het Neder landsch eskader een krans neergelegd bij het monument der Antwerpsche gesneuvelden. Met de muziek der marine voorop, trok de troep onder groote belangstelling, door de stad naar het gedenkteeken. Daar werd carré ge vormd. terwijl de reusachtige krans van prachtige rozen en dahlia's aan den voet werd neergelegd Op de linten in de Nederlandsche kleuren stonden de woorden „De Koninklijke Npder- landsche Marine, aan hen, die vielen voor het vaderland." De indrukwekkende plechtigheid, welke slechts kort duurde, werd o.m. bijgewoond door oud-mlnister Posthuma en den heer He ringa. chef der afd. handel en nijverheid, van het departement van Arbeid. Handel en Nij verheid. In den namiddag gaf het muziekkorps der Marine onder leiding van luitenant Leistikow een concert op de tentoonstelling. de dood, die spreekt machtlger dan en wat ook ter aarde, die spreekt van was, van wat is. van wat worden zal. De dood is de vernietiging van al het aard- sche. hij neemt met zich naar het land der vergetelheid, die hU in zijn armen omknelt; maakt een einde aan al wat schoon en grootsch was. om het te doen verzinken in het eeuwige zwijgende niet. Zoo denkt de mensch. die niet gelooft. Maar zoo is het uxh niet. In het 'lent des geloofs spreekt mij de dood wel van het vergankelüke van al het aardsche. maar niet van haar nietswaardig heid; spreekt hij mij wel van een zich verlie zen in de eeuwigheid, maar niet om nooit weer te worden teruggevonden; neen! hij leert mü dat op den grondslag van het aardsche <even de eeuwigheid wordt opgebouwd. d”t leven >s werken en strijden, verdienen en offeren: dat sterven is worstelen om den kempprijs der eeuwigheid: dat de dood is het begin des le vens: het graf, dat mis eenige meters onder den grond bergt, is de wieg der onsterfelijk heid waaruit het li-.haam eens zal ópstaan in schande of n heerlijKnei'l om met de ziel ver- eenigd het monument te zijn van verdiensten dat door het licht va.» Gods Majesteit over goten zal schitteren in eeuwigheid, of in duis ternis geborgen het vuur der hel zal tarten. En zoo heeft Mgr. van Btefe z.g. zich een monument gesticht in onze dankbare herin nering en wfj bidden God dat het moge we zen in de gelukzalige eeuwigheid. Al ligt hier zwijgend in ons midden, door den kouden adem des doods bevangen, het stoffelijk omhulsel van den ons eens zoo dier bare doode, het spreekt ons toch en maakt in ons de herinnering wakker aan hem. die eens was voor ons de onverwoestbare kracht, die in weergalooze vruchtbaarheid tot in de vol heid des levens werkte voor het hel’ zijner parochianen, voor het heil der schoolvrije mannelijke jeugd van ons Bisdom, die hij, gelijk de golven der bruisende zee. bü duizen den en nogmaals duizenden deed aanstuwen in kerk en maatschappij om ,aaa Christus trouw” heilig hun geloof te houden en rein hun zeden, om als mannen onwrikbaar geloof en zeden te bewaren, kerk en maatschappij te steunenom als grijsaards straks „aan Chris tus trouw" gebleven, hun leven terug te geven aan Hem, voor Wlen zjj het hebben besteed, opdat Christus’ trouw hun geve, wat ook hü nu verwacht, de kroon des leven». Zoo sprak hij eens, als hij in een gloedvolle slul- tingsreden op de Juvenaatsvergadering. ons het Patronaatslnsigne „Aan Christus trouw” verklaarde. BU die herinnering spreekt luide tot ons de waarheid van het woord der H. Schrift: „De rechtvaardige zal a's een palmboom bloeien en als een ceder van den Libanon zal hU zich uitbreiden, nog In tlerigen ouderdom zal hü aangroeien. (Ps. 01). Want uitgebreid beeft zich zün werkkracht over geheel het diocees van Haarlem, in vruchtbaarheid buitenmate in de ontelbaren, die hU in «en honderdvljf- tigtal Patronaten in ons Bisdom voor Kerk en maatschappij behield, door de zegenrijke op richting van het Centraal Comité in Neder land. waardoor de bescherming en ontwikke ling der schoolvrüe R. K. mannelUke jeugd over heel ons vaderland zich uitbeeldde en als de last der jaren hem noopte het werk dat hij zich tot levenstaak had gekozen neer te leggen dan vond men hem altijd nog blU- moedig bereid met raad en daad te helpen waar hU nog kon; dan klonk nog, schoon tn al’e bescheidenheid het woord van zijn paro- chiepatroon van zUn lippen: „zoo ik uw volk nog nuttig kan zün. non recuso laborem. dan weiger ik den arbeid nog niet. Maar noode te missen en nog altUd gemist eerders en vrienden hier tegenwoordig, op volgers in zijn werk, slechts van verre heat benaderend, onze gevoelens van oprechte er kentelijkheid hier uitspreken. ZUn bestelend woord en daarmede gelijken tred houdende onuitputbare Uver zUn voor ons jeugdwerk gefeest van onschatbare waarde, zooveel jongeren naast en na hem tot aanmoediging en voorbeeld Met vaste hand eerbied voor ieders meening, at sterend naar den tegenstander. voor zijn meening iedereen te winnen, en eenmaal gewonnen, propageerde hU zUn idé aal met eene niet te weerstane toewijding, met dien beminnelijken glimlach op het ge laat, waarvan hU het geheim bezat. En wis onzer kon hem dan wsdsrstaan? Verstomd over het werk dat hij verzette bU de deg*> lUke voorbereiding der agendapunten dikwijls zware vergaderingen kwam men onder zUn bekoring en men werkte mede met hart en ziel als hü. voor het groote idéaal de versorging geestelijk en maatschappelijk onzer schoolvrije mannelijke jeugd. De Room sche jeugd van Nederland „Aan Christus trouw” En het geheim van dat alles? Dat, wat hem ook in zijne meer bijzondere functies zoo bijzonder deed uitschitteren alk kape laan als pastoor, als rectorzUn echt, zijn boven alles prisster zijn. Hoe sprak uit hem de priester, zoovelen hier tegenwoordig herinneren het zich nog levendig, toen hU de laatste maal met ons vergaderde bU ons Zilver Jubilee, en zoo echt priesterlijk, Apo stolisch hebben wU "t genoemd, tot ons sprak: de beste directeur voor zUn Patronaat is hij, die het meeste voor zUn Patronaat bidt. Werk en bid, dat was »Un devies, dat maakte in hem den priester bij uitstek, dat was tiln kracht. Wat hü is geweest voor het Jeugdwerk te ons Bisdom én in Nederland in het algemeen, dat is hU ook geweest voor u parochianen van Voorburg, voor u bewoners van St. An tonins hove tn t bü zonder. Bij al sün sorgvoU len en toegewijden arbeid voor het werk der rijpende jeugd, was hü voor en boven allee uw pastoor, uw herder. Hoe was hU toegan kelijk voor een ieder van u. uw aller belan gen behartigend als was ieders belang het züne. Was hü de vader der Jeugd in t al gemeen. hü was het bijzonder voor die zUner parochie, getuige het stichten der patronaten in uwe parochie, het oprtchten der jeugd- congregaties. Vader was hü ook voor de vol wassenen. hoe goed begreep hU, dat te *Un parochie zün werk zich moest uitstrekken over den geheelen mensch en hoe zorgde, hü dan ook zoowel voor uw godsdlenstlg-asdé- lük als voor uw sociaal leven, getuige «Un werken voor uwe godsdienstige vereenlging de H. Familie, zijp werken voor en *Un op richten van sociale vereenigingen in uw mid den. Wat wist hü u allen te voeren met on- stulmigen drang tot dat middelpunt van héét ons leven, waar alles van uitgaat en alles toe wederkeert, tot God; meer bijzonder tot Jesus in Zijn heilig Sacrament. Wat stelde hU u ten voorbeeld het H. Huisgezin, wetend dat geen huisgezin gelukkig kan zün als niet gelijk déAr én vader én moeder opgaan in de liefde tot Jesus, als de kinderen niet zün als het Jesuskind. Men moet hem te Intieme oogenbllkken gehoord hebben om te weten, hoe dit alles hem ter harte ging; voor en boven alles was 't het hen der hem toe vertrouwde zielen dat hem zorg baarde. Daarvoor leefde hij, daarvoor werkte, daar voor bad hü En hü bleet de zorgzame vader, ook voor de ouden van dagen, voor de hulpbehoevenden, voor de zieken. Rusteloos bleef hü werken tot zün laatste levenskrachten waren opge teerd en zün 8t. Antonlushove zal het ge tuigen aan de volgende geslachten, hoe Mgr. van Stee alles is geweest voor allen, dat niemand van zün zorgen bleef buitenge sloten. En nu gaan wü naar zün laatste rustplaats op de aarde; begeleiden den man. die niet rusten kon in den Uver, die hem verteerde voor de eer van Zünen God. Pie Jesu Doml- ne. dona el requiem. Goede heer Jesus, geef hem de eeuwige rust. Ook aan hem gaat voltrokken worden het onherroepelüke: „stof zUt gij en tot stof zult gij wederkeerenMaar züne ziel heeft Wj weergegeven in de handen van Zünen Schep per, het loon van den trouwen dienaar moge hij van Dezen hebben ontvangen. Straks zal zijn lichaam vereenigd met zijne ziel oprüzen uit het stof, moge het wezen het monument van verdiensten, niet gebeiteld in steen, niet gegrift in metaal, maar gehuld in het kleed der onbederfelükheid van een eeuwige on sterfelijkheid in de glorie van het zalig aan schouwen van God. Dat vragen wü, dat vra gen duizenden met ons en wü zullen niet ophouden met vragen: Heer geef uwen die naar de eeuwige rust. En het eeuwig licht verlichte hem. Dat hü ruste in vrede Amen op naar de hooge, onvruchtbare bergen! Schiet er onbezorgd uwe wortels! De glans van den glans des hemels, die mün vaderland is, siere u! Schitter fel aan de hellingen der bergen in de nachten, die de Lente van den Zomer scheiden. Gü waart mün trouwe gezel op mün pad! Wees dus een teeken van trouw, van mannelükon moed!" Zoo sprak de heilige en maakte zich ge reed om verder te gaan. De plant vermenigvuldigde zich meer en meer in het hooge gebergte, zü kwam in de tuinen der vlakte tot aan de kusten der zee. Op den dag van Johannes de Dooper (St. Jan) begint ze te bloeien, dan kiüEt zü haar blauwen bovenaardschen glans. De menschen noemen haar „mannen trouw" of ook wel eereprjja. Waarschuwing tegeA emigratie De Nederlandsche Vereenmng Landver huizing Bezuldenhoutscheweg te ’-Gra- venhage acht het noodlg allen/ die emigra tie overwegen, er op te wüzen.Uat thans tn onderscheidene immlgratielandenr-ook in de Ver. Staten van Amerika, ernstige werk loosheid heerscht, zoodat het zelfs voor im migranten, die bekwaam zün in hun vak en die de taal van het immigratieland goed ken nen, nu moeilijk is werk te vinden. In uit de immigratielanden ontvangen brieven wordt daarom emigratie in dit Jaar ontraden, tenzü de emigrant zeker is van hulp van familie of vrienden, die werkelijk tot helpen in staat zün of als de emigrant over zooveel geld beschikt, dat hü verschei dene maanden kan leven zonder werk. Het slechtst is de toestand in-de groote steden. Gehoopt wordt op verbetering tegen het voorjaar van 1931. Laat u daarom, voor al thans, niet bepraten waarschuwt de voornoemda vereenlging do^r anderen, die mogelük geldelük belang hebben bü uw emigratie Men kan zich beter tüdig. en al vorens een besluit U» nemen, wenden om in lichtingen tot de Vereeniging Landverhui zing. rooy en oud-Nederlandsche liederen van Vale- rtue, bewerkt door Bouwman. Als pakkend slot werd gespeeld de Grenadiersmarsch „Turf in je ransel," hetgeen bü tal van aanwezigen merkbaar oude herinneringen wakker schudde. Aan het einde der herhaaldelük door dave rend applaus beloonde uitvoering compli menteerden jhr Van Nispen tot Sevenaer en admiraal Quant, kapitein Boer met de soar lofwaardige vertolking der uitcevoerde wer ken. Donderdagavond gaf hot muziekkorps van de .Heemskerk” een concert op het terrein der tentoonstelling, dat veel büval oogstte. In dan vroegen morgen, toen de zon bo ven den Libanon kwam, boorde Johannes de stem. HU verstand het vreemde geluld niet, meer hü vernam in den wind, dien de H. Geest hem overzond, het gebrekkige fluis teren van een ouden man, die naar God verlangde. Hü greep naar den dorren stam van een aoutstrulk, trok den rulgen gordel vaster om zün harig kleed en zocht het verre meer, vanwaar de roepstem kwam. Johannes de Dooper liet langzaam het hoofd zinken en begaf zich op weg. Daar blikte hü over de Helleensche eilan den; aan den Donau leschte hü sU» dorst., de onrustige stad Rome ontweek hü ging midden door het bloeiende veld, geurige lucht onder een wltbewolkten he mel verkoelde zün bloed en toen de avond viel, dreunden zün schreden reeds naar de onherbergzame Alpen. HU betrad een dicht woud van berken- en lorkeboomen en zie. nu klonk de stem heel dlchtbü. Terwijl hü Ülings doorstapte viel de nacht.... bet werd al donkerder en donkerder.... Radeloos bleef Johannes staan. Maar een heilige ondervindt meer dan andere menschen. De lange afstanden ver schrompelen onder zün voet tot steenwor pen samen.... de rotsachtige bodem wordt glad en effen.... de bloemen fluisteren en de dieren spreken als vertrouwde vrienden. Bloemen kwamen tot Johannes om zün wenschen te vernemen.... Dieren naderden hem om raad te geven.... Alleen de sprink hanen bleven uit zün nabüheid, want zü wisten, dat bü ze als voedsel gebruikte. Toen Johannes de bloemen en dieren naar de verblijfplaats van een ouden man vroeg zwegen zü en waren zóó geheel en al ten einde raad, dat er plotseling een diepe stilte Intrad. Sterretje» stonden aan den hemelde dieren waagden het niet te ademen en de bloemen llteen haar kopjes hangen. Er heerschte een groote stilte en het was een donkere nacht.... Toen vroeg Johannes of een der dieren hem hooger in het gebergte wilde lelden. Maar alle zwegen en zelfs de zonnebloem en het glimwormpje openden de lippen niet. Want de dieren vreesden de steile, zwarte afgronden en de bloemen waren bang van den steenen bodem, die hun voet dreigde te verdorren. Johannes vroeg nogmaals en weer zweeg alles rondom ham Toen greep de heilige «üh staf om het gebod der liefde te vervul len. Want waar een ziel berouwvol weent, daar is de genade der verlossing nabü- Zo° was zün geweldig woord geweest, daarnaar richtte hü nu ook zün daad. Nadat hü reeds een heel tüdje flink door gestapt was, zag hü plotseling een zwak licht voor zich. Als een wolkje zweefde het voor hem uit.... en het werd hoe langer hoe helderder.... witte lantaamtjes wierpen hun licht. Op schitterende steeltjes zaten zü-... dicht op elkaar.... enkele vast büeen in den vork van een sterker takje, dat meer naar onderen zich weer met andere ver- eenlgde.de onderste takjes stonden ge paard op den stengel ter dikte van een vinger. De Dooper bemerkte het struikje, dat veel op een distel geleek, wel, maar hü had geen tüd om daarnaar te vragen. Ook wilde hü in het aangezicht van den dood, wiens adem hü ernstig en zonder schrik voelde naderen, zioh niet aan aardsche gedachten overgeven. Bovendien was het pad zeer moelhjk te be gaan. Hü zweeg dus.... Het duurde niet lang, of hü stond voor een hut. die tusschen granietblokken v«-- scholen lag. Geen boom ruischte hier in den adem der nachteiüke stilte, en geen kruid ritselde hier om sap te zuigen, teneinde het leven te behouden. Alleen mossen en korst mossen bedekten de kanten der stcfipen met hun vale kleur. Zoodra de Piemonteezen in 1878 bezit had den genomen van de Eeuwige Stad, werden weldra de noodlge voorbereidingen getroffen voor een geheel nieuw uitbreidingsplan. Er oatetonden geheels nieuwe stadsgedeelten bet Eaqullinium-kwartter, tan Zuiden van de Vla Nazlonale en het spoorwegsta tion, het Prat! dl Oaatello ten Noorden van den Engelenburcht en het Vaticaan en de nieuwe stadswük bü de Porte Pinciana. Maar met uitzondering van dit laatste nieuwe stadsgedeelte dat nog een voornamen indruk maakt, is er in de nieuwe stadswüken van Rome geen enkel verschil meer te bespeuren met de overige moderne steden van Europa, en dat is iets wat den kunstzinnig-aangeleg- den vreemdelingen tegenvalt, die meenen dat in geheel Rome iedere steen haar eigen historie heeft. In het begin dezer eeuw zag de Italiaan- sche regeering zich genoodzaakt om de noo dlge maatregelen te nemen in verband met het nieuwe uitbreidingsplan, dat haar door den drang naar een meer organischen uit bouw der stad was ingegeven. Ingenieur Sanjust de Teulada. wiens technische be kwaamheden boven allen twüfel verheven zün, doch die geen voldoenden kunstzinnigen aanleg bezat, kreeg van de regeering op dracht om een geheel nieuw uitbreidingsplan té ontwerpen. In het jaar 1910 werd dit plan van Teulada wettelük goedgekeurd. Maar aoodra deze plannen bekend werden, ontke tende zich een storm van verontwaardiging; zoowel de oudheidkundigen als de vereeni ging van architecten te Rome protesteerden met geweld tegen deze verkrachting van het klassieke Rome. Gesteund door talrüke des kundigen uit het buitenland wisten de archi tecten van Rome het zoover te brengen, dat de uitvoering van het plan van Teulada werd geschorst en dat de nieuwe plannen die de architecten hadden ontworpen voor de voor malige exercitie-terrelnen der soldaten, de Piazza d' Arml genaamd en voor het stads gedeelte ten westen van Sint Pieter en bü de Porta San Pancrazio en bü de Porta San Giovanni, werden goedgekeurd. Deze nieuwe plannen waren weliswaar veel beter, maar toch lang niet zonder gebreken. Maar bü de steeds sneller voortschrüdende ontwikkeling staat het bouwen niet stil. Na den oorlog hoeft men een nieuw uitbreidings plan ontworpen, maar dit is nog steeds niet goedgekeurd. Er zün heel nieuwe wüken ontstaan voor de Porta Pia. Porta Lorenzo, bü Trastevere, aan de Via Flaminia en bü de Monte Mario, terwül bü Sint Paulus bui ten de muren en bü de Monte Sacro heele complexen met kleinere hulzen zün gebouwd: dé industrie-terreinen liggen meer langs dan Tiber en langs den electrischen spoorweg naar de zeehaven van Ostia. Bovendien is men nog steeds druk bezig met bet blootleggen van het oude Rome, het Theater van Marcellus, den heuvel van het Kapitool en het Forum der Caesars, terwül steeds nieuwe plannen worden ontworpen en uitgevoerd, om in de binnenstad een groote doorbraak te maken, omdat het steeds drei gender wordende autoverkeer zulks noodza- kelük maakt. Men heeft zelfs overwogen, om het hoofdstation te verplaatsen en geheel nieuwe spoorlünen aan te leggen. Het is dus plqt te verwonderen, dat er van alle züden ^prttiek wordt uitgeoefend en vaak zeer te recht, vooral door de architecten en de ""oudheidkundigen. Vooral de afbraak bü het Theater van Marcellus en in de omgeving van het Kapitool, werd aan een felle critiek onderworpen; men heeft zelfs zulke overwe gende bezwaren naar voren gebracht, dat de autoriteiten besloten hebben, om een des kundige commissie van onderzoek in te stel len, die moet beoordeelen hetgeen er tot nog toe gebeurd is, om verder een geheel nieuw plan gereed te maken. In dese commissie zün vertegenwoordigd zoowel vaklui als des kundigen op administratief gebied, mannen van wetenschap, beroemde architecten en kunstenaars, zooals Piacentini en Giovanno- ni, Oalaabini en Brasinl, zoodat men de re sultaten van het werk ven deze nieuwe com missie vol vertrouwen tegemoet kan zien. De Gouverneur van Rome, Vorst Boncom- pagnl Ludovisi ontveinst zich de talrüke moeilükheden niet die er overwonnen moe ten worden, en hü ontkent zelfs niet dat sommige klachten zeer gegrond waren, maar hü herhaalt ook telkenmale dat men niet uit bet oog moet verliezen hetgeen reeds bereikt werd en de schitterende werken die reeds warden uitgevoerd: zoo b.v. de voltooiing van de Vla Nazlonale, de Corso van Victor Em manuel, den weg langs Lungotevere, de straat naar den Janlculus, de Passeggiata Archeo- logica en meer andere verkeersverbeterin- gen of verfraaiingen welke reeds werden aangebracht. Men kan de geschiedenis van het tegen woordige Rome in vier tüdperken verdoelen: het oude Rome der keizers, dan de oude stad der Pausen tot 1870. etndelük de aanleg van niéttwei* stadsgedeelten en tenslotte de groo ve Uitbreidingsplannen in de richting Ostia en de bergen. In de stad zelf zün vooral twee groote stroomingen merkbaar: de een wil Rome la ten zooals het vroeger was, rustig zooals in «en museum waar alle leven vreemd is; de prirtere richting wil alle nieuwe verbeterin-, gen aanbrengen die het drukke verkeer van een moderne grootstad tegenwoordig stelt; bU willen desnoods waardevolle kunstwerken en historische gebouwen opofferen en afbre ken om er meedoogenloos breede moderne verkeerswegen aan te leggen. Het is ontegen- Zéglük noodzakelük flat voor een goed geor dend verkeer met de binnenstad verschillen de doorbraken worden gemaakt, doch bü de ze plannen kan toch wel rekening worden ge houden met de evengroote cultureele nood- zakelükheid om kunstzinnige bouwwerken en historische monumenten niet te beschadi gen, maar juist door ae uit hun benarde po litik te bevrijden kan men beide belangen dienen, omdat vooreerst door de doorbraken hot moderne snelverkeer gebaat wordt, ter wijl de vrü-liggende gebouwen voor de toe risten en kunstenaars een veel heeriüker aanbllk opleveren. Van den anderen kant mag de dood het leven niét verstikken; want maar al te vaak «*eekt men van bet behoud van bet piaat- selük karakter, terwül dat in werkelükheid slechts bestpat uit een vervallen muurtje of poortje met wat ellendige huisjes. De hoofd stad van het niuewe Italië wil niet datder^ gelüke treurige resten ~ult hét tüdperjt vany verval nog overblüven en'daarom kéurt zü bet goed dat dergelüke brokstukken bü het Theater van Marcellus, bü het Forum van Augustus en Trajanus worden afgebroken. Br zün natuurlijk altüd bezwaren aan ver bonden, Rome moet Rome blüven. In een stad als de onze waar geen helle kleuren overheerschen, is de fel-witte marmerkleur van bet monument van Victor Emmanuel al hlnderlük en als het monument niet voor bet nageslacht het tot stand komen van het eene Italië moest verzinnebeelden, kon het beter worden afgebroken. Het oude Rome moet gered worden, maar men moet ook bedenken, dat het plan van 1830 ook berekend moet zün op de toekomst want bü een bevolkingstoename zooals die them voortgaat, zal Rome in 1950 reeds 3 De heilige trad de hut b! een oude man op een bed van kaf. Zün baard was sneeuwwit, zün hoofdhaar vorm de een witten stralenkrans om het klare voorhoofdde oogen waren gesloten, maar de lippen bewogen zich. Johannes strekte den arm uit naar den vochtigen wand en liet druppel voor druppel bet water in zün holle hand vallen, tot zü meer dan half gevuld was. Toen doopte hü den eenzamen man in den naam van den Drieëenigen God, Dien hü uit zün visioenen als den eenig ware kendeIn dezen naam ontsloot hü voor den roependen grijsaard het Rijk des Hemels. De bloem stond ter züdetweevoudig straalde zü in bovenaardsch licht. De hut was verlicht, alsof de maan door het open dak scheen. En zelfs, toen de Dooper ver trekken was, bleef er een schemer tusschen de muren, alsof er een minnende ziel bü den ontslapene wilde waken. Johannes volgde het kruid en vond den tdü om het te beschouwen. Hü dacht aan Hem, die na hem komen zou. Ook dit schepsel behoorde hem en het diende evenals hü de hoop op een eeuwige heeriükheld. En toen hü dicht bü het donkere woud van lariks- en berkenboomen was, hief hü zege nend de handen. Toen drong er in het kopje en de takjes der distels een blauwe glans, die aan deze plant haar eigen wüding ver leende. ,3tüg

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10