1 WAT KOST EEN WERELDREIS? IN DIENST DER SOW JETS voor ONZE WEST De politiemacht op Aruba GEMENGD NIEUWS Doodelijke verkeersongelukken LUCHTVAART Proefvluchten van de Do. X ATHLETIEK Zweedsch dorp door brand vernield BINNENLANDSCH NIEUWS SPORT EN SPEL KERKNIEUWS PAARDENSPORT Z. D. H. Mgr. Schioppa te Steil Beestachtige wraakneming 11 (Slot) Doodelijk ongeluk te IJmuiden-Oost Vrouw en kinderen van zijn patroon vermoord Groote sterrlt der landelijke ruiters Goedkoope reizen zijn vermoeiend! Luxueuze reizen alleen Amerikanen! Ontstellend alcoholverbruik Een pas voor Duitschland is nog noodig Motorrijder rijdt een 6-jarig meisje aan Jubileum G. J. H. Hendriks 9 1 Een t^fenspraa’ te voorkomen of te de motorrijwiel in be- werd Boerderijbrand Onder een vrachtauto geraakt Hteit Ook een OeeaanvZurht? rikanen 3 Afscheidsfeest van missionarissen Geregeld wordt aan boord een camera- De gedesillu.sionneerde Bolsjewiek •Hieronder laten wü den uitslag volgen van de te Zaandam gehouden Atletiekwedstrij den dozijn bewaard heb; ik zou ze nu zoo goed kunnen gebruiken." ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE ZAANDAM l wo- weten heel wat mee te praten over hulpbehoevende landgenooten die nen geen of Ten slotte werd hij door den kogel van een gendarme getroffen en op slag gedood. Hendriks huldigd. Een brandstichter gearrestrerd In de nabijheid van Kyrkstaden brak gis teren gelijktijdig aan twee kanten brand uit. waardoor ongeveer 50 hulzen tot den grond afbrandden. Slechts tien gebouwen werden gespaard Het zijn voornamelijk houten hui zen. die afbrandden. De materieele schade wordt op 300 000 kronen geschat. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een man verdenkt men van brandstich ting. Hij is in hechtenis genomen. regeering was het aan allen, die er tn be trokken geweest waren, verboden er over te spreken of te schrijven) begon hij voorzichtig Wojkoff uit te hooren. De regeering was tegen de executie der familie Romanoff Lenin wilde zeker de kinderen sparen daar men ze gebruiken wilde als ruilobject met Duitschland. De Sowjet van den Oeral. In welks gebied Jekaterinenburg ligt, stond er echter op, dat de familie zou worden ge dood. Het definitieve besluit viel op 6 Juli 1918. Langen tijd werd er over gedebatteerd, hoe alles zou moeten geschieden. Eindelijk was men 't er over eens. de familie te dooden in het huis van Ipatjeff. waar zij gevangen werd gehouden. Joeroffskl, de commandant van de wacht, moest met zijn mannen de gevangenen doodschieten en Wojkoff. die eenige kennis van chemie had. zou voor de volledige vernietiging der lijken zorgen Wojkoff zou ook een kort vonnis voorlezen en hij oefende zich om dit eenlgszlns thea traal te kunnen doende geschiedenis Immers zou van hem spreken! Daarvan kwam echter niet veel, want toen de tsarenfamilie niets kwaads vermoedend In een benedenkamer was samengekomen, zei Joeroffskl: ..Nikolaas jouw menschen hebben je wij moeten jullie allen schen de belde landen is opgeheven. Het gevolg hiervan Is. dat reeds velen aan de grens moeten worden teruggewezen, daar zü zonder pas zijn. Door de bevoegde autoriteiten Is nu In de Dultsche pers er op gewezen, dat het tijd stip voor de nieuwe regeling nog niet is vastgesteld en dat de pasdwang nog onver anderd voortbestaat. Naar wj) vernemen, is de mededeeling van den onlangs van zijn detacheering bij de troepenmacht op Curacao ontheven en in Nederland teruggekeerden len luitenant der infanterie van het Ned. O. I. leger L. F. Weijerman. In het persgesprek met „De Geldeilander”, dat de politiemacht op het eiland Aruba slechts uit 8 Inheemsche politieagenten zou bestaan, niet juist. De bezetting van dat eiland bestaat uit een detachement van 34 man polltletroepen. onder bevel van den len ^iltenant der infan terie van het Ned. O. I Leger H. F Blok land en een detachement mariniers, ter sterkte van 30 man. onder bevel van den len luitenant der mariniers C L M. Jans sens. zoodat dé sterkte thans aanzienlijk grooter is dan bu aankomst van het detachement Weijerman. die wedstrijden uitechrljft fotografische opnamen tn leden door het zoemen der .1 af aan boord radio-clubs men met een ap- den slag aan- Einde 1925 had Bessedowski reeds aan zegging gekregen, dat men een anderen werkkring voor hem had en hij keerde te- 100 M. hardloopen heeren 1. G. J. Post, Concordia. Zaandam, 12.1 sec 2. K. Erllngs. H. A. V., Haarlem. 3. M Steiner, Volharding, Purmerend. 200 M. hardloopen heeren 1. J. Leeuwerink. Concordia. Zaandam. 24 5 sec. 2. A. Hoogenkamp, H. A. V, Haar lem 25 sec. 3. P. Spoor, Concordia, Haarlem 27 sec. De groete vllegboot Do. X zal bij gunstig weer lieden een korte proefvlucht maken, teneinde de nieuw Ingebouwde twaalf water- gekoelde 600 P.K Curtiss-motcren te probee- ren. In den loop van deze week zullen dan nog verschillende andere proefvluchten gema-kt worden. waarna verschillende vluchtei ondernomen zullen worden naar Berlijn ei naar de Oostzeekust, en vervolgens naar Zwitserland, naar de Middellandsche Z^e en waarschijnlijk ook naar Nederland. Vermoedelijk nog In den loop van dit jaar zou men, naar verluidt, willen trachten met de Do. X een vlucht naar Amerika te maken, wanneer de weersgesteldheid daartoe gunstig is. In de Nederlandsche en Dultsche pers heeft dezer dagen een bericht gecirculeerd, dat op 1 Augustus een nieuwe regeling van het NederlandschDultsche grensverkeer In werking zou treden, teneinde het den va- cantlegangers gemakkelijker te maken. Hierdoor verkeeren bijna allen in de mee- ning, dat de pasdwang voor het verkeer tus- De Tsarenmoord. Oudejaarsavond 1925 besloot Wojkoff te vieren door het geven van een gezelligen avond. Er was flink gegeten en gedronken en omstreeks middernacht ging hij naar zijn kamer om nog wat in zun eentje na te fuiven. Hij had daar een kast met een neele batterij cognac- en llkeurflesschen. Ongeveer half twee ontving Bessedowski een dringend cijfertelegram uit Moskou en ging er mee naar de kamer van den gezant. Hij trof hem aan zittend op een divan en met rood-ont stoken dronkemansoogen starend naar een ring met een bloedrooden robijn. Toen hij het verbaasde gezicht van Bessedowski be merkte. reide hij. dat die ring in het hub van Ipatjeff «waar de tsarenfamilie ver moord werd) in zijn bezit was gekomen. Daar Bessedowski nooit de details van deze moordpartij vernomen had (door de Sowjet- Brandwacht gewond Nog juist in het landelijk gedeelte van Amsterdam onder Osdorp aan den Lutke- meerweg. is Zaterdagmiddag te ongeveer 5 uur brand uitgebroken op de boerderij van C. Hoogendam. Het vuur ontstond in het hooihuis en tastte weldra de groote koe stal en het daarachter g^egen kleine woon huis aan. Om de brandweer te waarschuwen moest een wielrijder naar het op eenige kilometers afstand gelegen dorp Sloten rijden, zoodat het gerulmen tijd duurde voor de Amster- damsche brandweer op het terrein van den brand verscheen. Inmiddels was reeds de Vrijwillige Brand weer uit Osdorp met een handspuit uitge rukt. Deze bestreed het eerst het vuur met een straal en plaatste ook een standpijp op de duinwaterleiding. De druk daarop was .^echter zeer gering. De Amsterdamsche brandweer, onder lel- ding van brandmeester J. J. Eissenberger. legde vier stralen uit. gekoppeld op de mo- torspult. Behalve de koestal met Inhoud en het kleine woonhuis, gingen 12000 Kg. hooi en stroo verloren. Bij het omhalen van de rest van het hool- huts werd een brandwacht licht gewond. Tot laat in den avond duurde de nablus- sching van het smeulende hooi. Volgens berichten uit Boekarest heeft zich bü het dorpje Naruja een ontzettend drama algespeeld. Een arbeider, Rnaga geheeten. heeft uit wraak over z(jn ontslag het ge- heele gezin van zijn voormaligen werkgever op beestachtige wijze vermoord. In den nacht sloop hu de slaapkamer van zijn patroon binnen en vermoordde diens echtgenoote en haar drie kinderen met bijlslagen. Daar na ging hu naar een zUkamer, waar de man met nog twee klnedren sliep. Hij verwondde hen zóó zwaar, dat aan hun herstel wordt getwijfeld. Reeds bjj zün eerste verhoor legde de moordenaar een uitvoerige bekentenis af. Des morgens werd hij nogmaals verhoord. Plotseling gelukte het hem in een onbewaakt oogenblik het tegen den muur staande ge weer van een gendarme te gri pen, waarmede hij een schot loste op den wachtcomman dant Balaban, die zwaar gewond werd. Daarop nam de man de vlucht, achter volgd door eenige gendarmes. HU wist een groep boomen te bereiken, vanwaar hij een waren kogelregen op zijn achtervolgers Het neerkomen. 400 M. hardloopen heeren 1. A. Veenis, A. V. V A.. Assendelft. 58.7 sec 2. J. Büleveld. Concordia. Zaandam 50 8 3. J. Bak. A. V. V. A., Assendelft 60 sec. 2500 M. hardloopen heeren 1. C. Bakker, Alc. Victrix. Alkmaar, 8.14.7; 2. E. Jongsma. D. I. en W. V. O.. 8.48; 3. N. Bus. West Frisia. Enkhuizen 8.51.6. 1500 M. snelwandelen heeren 1. F. Borns. H. W. S. V.. Haarlem 7.48 9 2. T. Kooien. H. W. 8. V., Haarlem, 7406. 4 X 200 M. estafette heeren 1. H. A. V.. Haarlem. 1.463 2. A. V. V. A„ Assendelft. Verspringen met aanloop voor heeren 1. H. Schenk, Olympia. Wierlngerwaard. 6 7 M. 2. W Bleeker. A. V V. A.. Assendelft 5 68 M 3. P van het Veer, A. V V. A., As sendelft. 5.63 M. Kogelstooten heeren 1. C. Blaauw 9 83 M 2. K. Meljn, W. H. A B Oostzaan. 9 58 M. Speer*eipen heeren 1. H de Bakker. Alcm. Victrix, Alkmaar 40.77 M. Polsstokhoogspringen heeren 1. H. Banstra. Olympia. Zaandam 2.80 M. 2. K. J v d. Pol. Lijnden. Haarlemmer meer. 2 65 M Touwtrekken heeren Middengewicht: 1. Olympia. Wleringer- waard. Zwaargewicht: 1. Volharding, Scher merhorn. Vanmorgen om 9 uur vi.Je de vrouw van C. T. te Amsterdam per fiets een stilstaan- den auto passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde van den tegenovergestelden kant een zware vrachtauto. De vrouw kwam te vallen, waardoor zU onder den vrachtauto raakte en gedood werd. Den chauffeur treft geen schuld. Zaterdagmiddag j.l. arriveerde in het Mis siehuis te Steil Z. D. H. Mgr. Schioppa. pauselij^ Internuntius te 's-Gravenhage. in gezelschap van zijn secretaris, den Zeereerw. Pater KlcUntjes 8. J., om bjj het afscheids feest der missionarissen op Zondag 3 Aug de kerkeluke plechtigheden te verrichten. In den blanken zonneschijn wapperden vroolUk de Hollandsche en PaurelUke kleu ren. terwijl de weg naar bet Missiehuis met grootache eerebogen, slingers en speelsche wimpels smaakvol was gesierd. Op het plein voor het Missiehuis wachtte de ruim 800 bewoners tellende kloo-tergemeente den hoogen bezoeker af. die met de auto van Venlo werd afgehaaki. Bij aankomst aan bad en kuste Z. D. H. het Kruis, door een priester in koormantel hem toegereikt en sprak de Hoogeerw. Pater Dr. W. Gier, supertor-generaal der congregatie van Ste.l, Z. D. H. een harteluk welkom toe; vervol gens trok de lange stoet onder het spelen van de muziekkapel der Broeders in pro cessie naar de Bovenkerk, welker priester koor prijkte in een heerlijke kleurenmenge ling van een schat van bloemen en waar allen den zegen van Z. D. H. ontvingen. Met groote belangstelling bezichtigde Z. D. H. de Internuntius tUdens zijn verbluf in het Missiehuis de groote studle-lnrlchtlng en de verschillende werkplaatsen, als druk- kerU. tlmmerij, smederU en andere. Verder bracht Z. D H. een kort bezoek aan de Missiezusters van Steil, de Dienaressen van den H. Geest en aan de Zusters van de Eeuwigdurende Aanbidding, eveneens te Steil Nadat Z. D H des Zondagsmorgens reeds Zaterdagmiddag ongeveer half vier is er te IJmulden-Oost een zeer ernstig ongeval gebeurd. Een motorrijder, F. W. v. L. ge naamd. uit Santpoort., kwam op zijn ..Ariel” den Willemsbeekweg uit rijden, en wilde den Velserdulnweg op gaan in de richting IJmuiden. Toevallig was daar een 6- a 7-ta1 kinderen aan het spelen, waar van eenige de straat waren overgestoken. Een dezer kinderen, c.e 6-jarize Alida Visser, uit de Gerard Doustraat. wilde juist oversteken toen daar de motorrijder aan kwam. met bet noodlottig gevolg, dat het kind tegen de straat gesmakt werd. Een voorbükomend automoolllst vervoer de aanstonds het hevig bloedende slacht offer met zün auto naar het Sint Antonius- ziekenhuis te Veisen. Daar de omstanders tegen den motorrU- der nwgal dreigende houdingen aannamen, oordeelde deze het raadzaam, zijn weg te vervolgen De politie van het bureau Engelmundus- weg stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam na opsporing het slag. De rijder zelf rug naar zUn Oekraïne. In Poltawa trof hij zUn ouden vriend Ganenko, die allesbe halve gesticht was over zUn voormalige Bolsjewiki-vrienden en over de reeks van bolsjewieksche schandalen, orgiën, diefstal len en omkoopenjen „Van den heelen Raad van volkscommissarissen gedragen alleen Tsjoebarj. Schuchter en Skroepnik zich als nette lui. alle anderenhU maakte een wanhopige beweging. ..Daar heb je 8er- bitsjenko; die was dronken en begon mid den in den nacht te Poltawa alarm te lul den Ze hebben 'm nu den bunaam van „klokkenluider" gegeven. Tsjemoff. de volkscommissaris van handel, was ’n keer dronken In zUn hotel, toen hij meende, dat daar brand was uitgebroken HU zette all? waterkranen open, zoodat alles onderliep en verdronk een meisje in de badkuip. Nikola Jenko van blnnenlandsche zaken gat midden op de Jekaterinoslafstraat een po- litie-agent een pak slaag. BU zUn collega van financiën. Kattel. zijn de stenotypiste.» niet veilig Mojsejenko. van landbouw, heeft zUn vrouw gewurgd; er werd maar gezeg.1, dat ze zelfmoord gepleegd had. Weet >e Bessedowski. ik denk er nog vaak aan. dat we jaren en jaren tegen het tsaristisch re giem gevochten hebben, voor ons ideaal hebben geleden, er voor in den dood zouden zün gegaan; we verrichtten heldendaden, en dat alles otn dat regiem te ruilen voor zulk een bende schoften. Wat zegt het. dat de huidige bewindhebbers van boeren- en arbeiders-afkomst zün? Bovendien Is dit dlkwüls niet eens net geval. Vroeger troost te men zich met te zeggen: er zal een de mocratische regeering komen en het zal allemaal goed worden. Nu is het er. Wat heeft het gekost? Millioenen levens heeft het gekost! Een oceaan van smart en Ijl den! En wat is er veranderd? Misschien is het er nog veel slechter geworden. Och, ik weet nog, dat Ik vóór de revolutie bommen vervoerde voor onze strüd-organlsatle. Wat vind ik het jammer, dat Ik er niet «en paar Het zilveren jubileum van den heer G. J. H. Hendriks, directeur der N V. Boekdruk- kerü „Helmond" te Helmond, is Zaterdag in den kring der eigen zaak op hartelüke würe gevierd. Doch ook- uit het geheele land kwamen talrükc gelukwenschen en bewijzen van belangstelling binnen. Namens de administratie der boekdrukkerij werd de jubilaris door den heer L. A. Luyten. procuratlehoudc.in een sympa thieke toespraak gehuldigd, terwijl de heer Max van Poll de warme gevoelens der redactie overbracht. Als stoffelük blük van waardeering van een fraaie boekenkast met oorkonde aange boden. De heer Hendriks dankte In een gevoel volle toespraak voor de hulde hem gebracht. Onder de talrüke bloemenmanden zagen wu er o.a. van de Vereenlglng van directeuren van R. K. Dagbladen. R. K. Grafischen Bond. enz. Namens het personeel van drukkerij en zetterij voerde in de versierde werkplaatsen de heer J. de Bruin het woord. Als stoffelük blü kvan waardeering van het technisch personeel bood spreker eer tafel met bureaustoel aan. terwül mevrouw met een fraai bouquet werd ge- dan ware het niet onmogelük dat er niet te voorziene kwade gevolgen voor de geheele organisatie van rijvereeniglngen in ons land uit zou kunnen voortvloeien. Juist daarom Is deze wedstrijd geheel op het goede oogenblik gekomen en georgani seerd. BU de becordeeling van de geleverde prestatie gaf d; doorslag de conditie van het paard en die van den ruiter. Zeer te recht ging men van bet grondbeginsel uit: groote afstanden afleggen is nu aoo’n kunst Juist niet maar die In een goede conditie af te leggen, daar zit 'm de moeilijkheid. En dat wil juist de landelüke ruitersport, die wil de paarden door de wedstrijden niet in ge bruikswaarde doen dalen, ja zelfs, zoo mo- gelük. nog de diplomatieke beambten aan het gezant schap. dat dezen dansles moesten nemen, daar 'n goed diplomaat moet kunnen dansen, om In de gratie van de dames te komen, het geen volgens hem in den dlplomatleken dienst van groote waarde was. Op een anderen dag riep hü de diploma tieke beambten in de zaal, omdat hU een voordracht wenschte te houden over de geschiedenis der diplomatie. De lezing bleek te zün een bloemlezing uit de schandaal kroniek der Europeesche hoven in de I7de en 18de eeuw Zoo zün er velen In het huidige Rusland niet onder de communistische jeugd, de pioniers en komsomoltzi en die den ouder, staat van zaken slechts kennen van hoo ren zeggen, doch wél talrijk zün zü ouder de oude communisten en revolutionnalrer die streden om het despotisch en corruot regiem onder den dubbelen adelaar ten val te brengen en vol vertrouwen waren in hun ideaal, in de overtuiging, dat ze mede hl».- pen aan den bouw van een nieuwen, waren heilstaat, zu t dan ook dat „moedertje Ru - land" dien staat in hevigen barensnood het aanschün zou schenken. Jaren van bit tere ontgoocheling hebben elkander opge volgd en zü zien thans, dat zü een monster ten leven hebben gewekt, een monster, dat het leven niet verdiende. Edoch, laten zü de hand in eigen boezem steken: een levensbeschouwing, gebaseerd op het materialisme en het atheïsme, steun methoden. welke een aanfluiting zijn van het Goddelük gebod der naastenliefde, kon den uiteindelük geen andere resultaten m-t zich brengen. Demonische geesten en krach ten zün in Rusland opgeroepen en waar 1<- de sterke man. de magiër, die den demon van het Bolsjewisme, het communisme in zun afschuwwekkende gedaante naar zün krochten zal terugdrijven! Na twaalf ja re.’ is nog geen lichtstraal te zien, welke nieu we hoop kan doen opleven. De periode van het „oorlogscommunisme" (1918—1921) gtng voorbü en de nieuwe richting der N. E. P (nieuwe economische politiek: 19211924) werd Ingeluld. Men gaf het Russische volk gelegenheid, even op adem te komen, totdat ..de nieuwe etappe" in 1925 weer een and<-e aëra inluidde en niets bleek te zijn ver anderd. Thans kan men zich nog slechte afvra- gen: Waar en wanneer en hoe is het einde 8. is de stuurinrichting defect waardoor de wagen in botsing met 3 langs den kant staande Stuurinrichting defect Gistermiddag heeft op den weg tusschen Boxtel en Best een doodelük auto-ongeluk plaats gehad. De heer Berchmans uit Eindhoven kwam in gezelschap van den 17-jarigen Van G. met een auto uitgereden, op weg naar Breda. Onderweg geraakt, kwam boomen. De auto werd geheel vernield. Van O., die achter in den wagen zat. kon er tüdig uit springen, de heer B echter zat achter het stuur beknela. Het slachtoffer is op weg naar het zie kenhuis overleden. door den waarne mend commissaris van politie te IJmuiden geboord, waarna proces-verbaal werd opge maakt. Het slachtoffer is Zaterdagavond om kwart voor acht aan de bekomen verwor dingen In het ziekenhuis overleden. In waarde doen vooruitgaan. 27 Amazones en ruiters, waarvan twee ruiters buiten mededinging, startten voor dezen wedstrijd Men moest minstens 40 K M af leggen en natuurlük werd de grootere afstand ten gunste van den ruiter tn rekening ge bracht Ook de tijd noodig voor 't afleggen van den afstand werd berekend, doch een sneller tempo dan 10 K M. per uur werd niet in het voordeel der deelnemers bere kend. Dirk Oly. de winnaar, lid.der rljvereéni- glng Beyaert. reed 84 KM in den tijd van 10 uur. Zijn paard kwam. In de aller beste conditie van allen aan! Gevolg van systematische training en natuurlük was dit aan' de conditie van den ruiter ook te be merken. Eveneens een flinken afstand legde Jb Mooy der rijvereeniglng West-Friesland af nJ. 73 KM. in 7 uur. dus een gemiddelde van 10 K M. per uur Zeer snel, doch zün paard was niet in die prima conditie als van den winnaar en der overige prijswin naars. Op Mooy volgden twee Amstelrulters uit Bovenkerk die 72 K.M. hadden gereden, doch het zekere voor het onzekere hadden I genomen en slechts een uur-gemlddelde v<n 5.12 K.M. bereikten. Hun conditie, ook van ie ruiters zelve, was bijzonder goed Alle ruiters, vanwaar zij ook kwamen, noesten aankomen te Spükerboor. 9 KM. van het eindpunt te Midden-Beemster ver wijderd. Hier stonden drie dierenartsen klaar om de paarden te controleeren met het oog op het laatste stuk, waarin nJ. één kilometer galop moest worden gereden. Aan het einde van een afstandsnt galop, en dan voor een Hollandsch paard, dat is een proef op kracht, longen en hart. Alle paarden, zonder uit zondering. waren in een zoodanigen toestand dat zü direct konden worden doorgezonden. Zeer interessant was die kilometer galop, want daar toonden Hollandsche paarden snelheden, die men niet zou verwacht heb ben. en dat het voornaamste zonder dat dit bü het meerendeel van ivloed op de conditie was! De reeds genoemde ruiter Vink reed het snelst en wel in 812,5 seconden, d.l. In een tempo van 740 meter per minuut. Buitengewoon. Er iaren In het geheel 4 paarden, die den kilometer in minder dan anderhalve minuut aflegden en de helft deed het in minder dan twee minuten of in een tempo van 500 meter per minuut. club gevormd, voor de beste waarvan de kleine filmtoestellen de inboorlingen schrikken. Er zün rz: en golf-clubs. golf speelt paraat, dat de sterkte van geeft en registreert. Om de verveling t; verdrijven zeereizen zün de vervelendste genoegens der wereld richt men de meest uiteenloopende vereenlglngen op en deelt dan bij deze gelegenheden talrenke eere- ambten uit. Een scheepskrant bevat allerlei berichten over het vereenlgingsleven aan boord. Daarenboven worden de reizigers In de plaatsen, die zü bezoeken, met extra nummers der gewone dagbladen verrast Deze extra-nummers zün voor leder schtp net eender, alleen de naam van het schip wordt telkens veranderdde advertenties van deze bladen vermelden uitsluitend de winkels In de omgeving van de haven die op zulke dagen door de overige bevol king vermeden worden, omdat de artikelen daar veel hooger geprijsd zün. tüd gaat nog sneüer voerbü, wan- men flink gebruik maakt van alco- dranken en daar de Amerikanen lutle. de slachtoffers van het Russisch com munisme, waren uit hun lüden verlost. Wojkoff vertelde, dat de kamer een ont- retienden aanblik bood. De lijken lagen In alle mogelüke houdingen op den grond, die nat en glad was van het bloed. Joeroffskl en twee Letten onderzochten de hjken met het oog op de juweelen en Wojkoff nam een ring van een der tsarendochters. Toen hü het meisje omdraaide, sprong er een golf bloed uit haar mond en dit deed hem zóó schrikken, dat hü wegliep. De luken werden op een vrachtwagen ge laden en naar een bosch vervoerd In de nabüheid van een verlaten schacht. Daar werden de lichamen in stukken gehakt om ze gemakkelüker te kunnen vernietigen Wojkoff zorgde voor het zwavelzuur en de benzine en kwam later in het bosch. waar de resten hiermee werden overgoten en in brand gestoken. Het duurde lang voor alles verbrand was. twee volle dagen, en telkens moest men naar Jekaterinenburg om ben zine en zwavelzuur te halen. Zelfs zoo n beest als Joeroffskl zei later, dat hü niet langer In zoon atmosfeer van bloed, bran dend menschenvleesch. stinkenden rook had kunnen blüven of hü zou gek geworden zün. Alle asch en alle overgebleven resten wer den nu In de schacht geworpen, waarin men eerst handgranaten had doen ontplof fen om een flink gat te krijgen. De plek zelf, waar de verbranding had plaats gehad, werd omgespit en met gras, takken en bla deren bedekt om alle sporen uit te wisschcn. Bessedowski was na dit verhaal perplex en vroeg zich af. of de geschiedenis voor bet Russische volk wel ooit zulk een „moord” zal kunnen rechtvaardigen. pe Duitschers die In het buitenland •en. hun - met de regelmatigheid van trekvogels ieder jaar opnieuw weer lastig vallen. Eerst wen den zü zich tot de vertegenwoordigers der groote Dultsche firma’s, dan tot de ver- eeniglng van daar woonachtige Duitschers en vandaar gaan ze weer naar Consulaten om ondersteuning, werkverschaffing In een of andere betrekking of geld voor de terug reis te vragen. Meestal kennen zü de taal van het land niet of slecht en zü hebben het ook niet noodig geoordeeld, om zich tevoren eens met de zeden en gewoonten van de volke ren. dié zü wenschen te bezoeken, op de hoogte te stellen. Vooral de landen rond de Mlddeilandsche Zee worden door scharen romantisch aan gelegde jonge Duitsëhers bezocht. Meestal hebben zij geen nauwkeurig reisplan of gren bepaald doel en de Dultsche consula- ten in Madrid en Florence, in Rome. Athene. Belgrado en Budapest weten staal tjes te vertellen van hun onwetendheid en hulpeloosheid’ Verschillende reizigers worden door de autoriteiten weer naar de Dultsche grens terug gestuurd, anderen lüden gebrek en weer anderen, die met tent en rugzak er op uitgetrokken zün om op den Balkan of tn het Oosten op Mlddeleuropeesche manier te leven, halen zich malaria, typhus en andere ziekten op den hals Men kan inderdaad overal goedkoop le ven maar ongeveer f 5 moet ieder p>er- soon toch zekA- per dag kunnen uitgeven, wanneer hü een grootere reis onderneemt Wanneer men niet boven deze raming kan gaan, moet men vaak in herbergen terecht komen, die vol wandluizen zitten en in restaurants eten, die gewoonlük alleen door de inlandsche bevolking bezocht worden, meestal niet erg proper zün en alleen vol gens de keuken van hun eigen land koken, verder moet men bu het gebruik maken van de openbare middelen van vervoer meestal de laagste klassen reizen op het schip tusschendeks Wie jong is, vreemde talen spreekt, zich met weinig comfort weet te helpen en alleen reist om iets te zien, kan het ook met bescheiden middelen wagen. Wie echter van alle gemakken gebruik wil maken, die de vreemdelingendienst in de vüf wereld- deelen heeft uitgevonden, moet van een goedgevulde beurs voorzien zün en voor een reis In de tropen is dan 60 per dag nau welijks voldoende. De Amerikanen, die we reldreizen maken, geven gewoonlük meer uit Wie zuinig moet zün en bovendien niet erg bereisd Is, doet het best zich bü ten reisgezelschap aan te sluiten. Hü kan dan voor een bepaald bedrag een reis om de wereld maken, waarbü men vreeselük veel net maar dlkwüls niet hetgeen het meest interessant is. De meeste stoomschepen der Amerikaan- sche of Europeesche Scheepvaartmaatschap pijen. die wereldreizen ondernemen, begin nen hun reis In New-York. Zü zün luxueus ingericht en lüken wel drijvende paleizen, waarin de passagiers niets zullen missen van de luxe waarvan zü thuis omgeven zun Bi) de wereldreis, van een groot stoomschip dat 500 passagiers vervoerde, wertten totaal 3 millloen dollar uitgegeven, de hélft daar voor was reisgeld, zoodat de passagiers al leen hiervoor reeds 3000 dollar of 7505 moesten storten. De eenvoudigste cabine kostte 1000 dollar, met bad 7000 en de luxe cabine 10.000 tot 12.000 dollar, dus ongeveer 40 000. waarbü nog groote kosten komen voor uitstapjes die op het vaste land ondernomen worden. Er zün passagiers die reeds vüf of zes wereldreizen met hetzelfde schip gemaakt hebben, maar na den laatsten beurskrach Is hun aantal heel wat verminderd en ook de meest blufferige Amerikanen huren tegen woordig geen rü van luxe cabines meer voor 5 of 6 personen, die zü door hun architect met eigen meubels laten sloffee- ren. r o-- Voor veel geld kan men iets eischen. Het Kbeepspersoneel neemt niet alleen de ge wone bediening waar; men kan ook een employé der scheepvaartmaatschappü be lasten met het bijhouden van het dagboek der passagiers. Van meer gewicht nog is een ander soort van documenten, die de toerist verzamelt: hü verlangt dat zün kof fers beplakt worden met etiketten en adres sen van alle hotels die hü beaocht heeft. Daarom worden bü landreizen vaak heel onnoodige koffers medegesleept, die volge plakt zün met allerlei adressen en zoo op het schip terugkomen. Eenvoudiger is het echter, deze papiertjes aan boord te koopen bü de stewards, die een uitgebeelde collectie bezitten. Om niet onvoorbereid In het land te ko men. dat eerst wordt aangedaan, krügen de passagiers bioscoopvoorstellingen, waar in al de aanstaande genoegens vertoond worden. Voor het eerst in de geschiedenis der Ne- «feriandsche landelüke ruitersport werd een sterrlt gehouden. Het was Zaterdag j.l. dat een aantal Jonge ruiters en amazones uit alle deelen van Noord-Holland te Midden-Beem ster samenkwamen nadat zü een grooten af stand hadden af gelegd en door een werk zame jury ernstig waren gecontroleerd en beoordeeld. De sterrit vanuit alle deelen van Noord- Holland naar Midden-Beemster is een groot succes geworden en wel in de eerste plaats staat dat succes op naam van Dr. Ventng, geneesheer te Midden-Beemster en enthou siast aanhanger der landelüke ruitersport. Doch ook een woord van hulde aan de lan delijke rijvereeniglng Beyaert te Purmerend e.’ o., die de organisatie en uitvoering van dezen wedstrijd op zich heeft genomen. Het plan om een dergelliken wedstrijd, ge heel nieuw in zün soort, te houden. Is ook al ontstaan door de neiging van vele ruiters om groote afstanden te paard te willen af leggen met het oog daarmede een of ander prijsje te winnen. Te veel beschouwt men daarbü het rijden als Iets betrekkelük een voudigs waarvoor training en groote zorg ei gen! uk niet zoo zeer noodig zün. met het gevolg, dat het paard er meestal de dupe van wordt, want het ruden van afstands- ritten is werkelük niet zoo eenvoudig als het er uitziet. Wat echter particulieren zich kunnen ver oorloven dat kan de landelüke - ruitersport zich niet veroorloven. Wanneer een lande- lüke ruiter door eigen schuld, door te weinig zorg en voorbereiding, door te weinig aan dacht en overleg, een jiaard zou „vernielen" Alexandrowitsj. willen bevrijden, doodschieten." „Wat! Hoe!” riep de Tsaar, maar meteen begonnen Joeroffskl en de anderen met hun Mauserpistolen vlak bü op hun slachtoffers te schieten. De tsaar, de tsarina, de tsare- wltsj. de vier prinsessen. Olga. Tatjana. Marja, Anastasje, de kamenier, dokter, kok. bediende, allen vielen onder de kogels. Als bezetenen schoten Joeroffskl en zün hel pers. Dc tsarewitsj was van zün stoël ge vallen en werd nog met twee revolverscho ten vlak In zün gezichtje afgemaaxt. Anastasja was gewond en kroop over den grond, totdat een paar Letlandsche solda ten haar eenige malen met de bajonet sta ken De hooge martelaren der Russische C»o- De neer holische niet alleen een grooten achterstand hebben „In te halen” daar Amerika Is drooggelegd, maar ook voor het „droge jaargetüde” In de Vereenlgde Staten voorzorgsmaatregelen willen nemen, stügt het verbruik van alco hol ontstellend. Op een groot pleizierschip werden in 30 dagen tüdens de reis naar Yokohama (Ja pan) door 375 passagiers 2000 kisten bier geledigd. Op een ander schip dronken 306 Ameri kanen en 47 personen van andere nationa- In 181 dagen 4000 flesschen whisky. 2800 flesschen sect. 4000 flesschen wijn en 50.000 flesschen bier. In tegen telling met de Engelschen en andere „zwakke" volken, drinken de Ame- de whisky onverdund, dus zonder toevoeging van sodawater en uit water glazen. Daar bovengenoemde cüfers voor veel Ingewijden van deze toestanden te laag zullen schünen, zü het nier tot hunne ge ruststelling medegedeeld, dat de reizigers 2/5 van hun tüd aan land doorgebracnt hebben en de opgegeven hoeveelheden al cohol werden „alleen” aan boord van het schip geconsumeerd. Wie weinig geld heeft, kan op een bul- tenlandSche reis meer ondervinden dan hem Hef is. daar hü meestal met allerlei ongedierte en andere ongemakken kennis moet maken. Wie veel geld heeft, ziet daarentegen op een wereldreis meestal te weinig, omdat hü veel te veel tüd verbeuzelt met onbeduidende dingen, met drinkgela gen en fllrtpartüen. Haast geregeld wor den aan het einde der wereldreis enkele verlovingen gevierd en menig bruidschat ja ger heeft bü dergelüke gelegenheden reeds kostbaar wild weten te bemachtigen. een pontificale Hoogmis had opgedragen met assistentie der jonge missionarissen, zegende Z. D. H. In den namiddag in aan sluiting aan bet Lof op plechtige wüze de missie kruisen en hing daarna ieder der mis sionarissen eigenhandig het missiekruis om. Tegen vüf uur had in de aula van het Missiehuis een kleine feestactus plaars, welke behalve door Z. D. H. Mgr. Schioppa en de talrijke familieleden en vrienden der vertrekkende missionarissen, ook door gplt genoodlgden. geestelüke en wereldlüke auto riteiten. werd bügewoond Opwekkende, be geesterende toespraken werden afgewisseld met onberispelük uitgevoerde zang en or kestmuziek. In hun afscheidswoord brach ten de missionarissen na Z. D. H Mgr. Schioppa vooral hun diepgevoelden dank aan hun dierbare en goede ouders en bloedverwanten, die O. L. Heer op dezen dag zulk een groet offer brachten, het offer n.l. van hun zoon, doch met den missiona ris op de eerste plaats in de vruchten en verdiensten zouden deelen. en betuigden te vens hun dank aan opvoeders en de goede weldoeners. Met den zegen van den pause- lüken Internuntius werd deze indrukwek kende afschetdsdag besloten In de eerstvolgende dagen zullen de nieuw-benoemde missionarissen. 36 paters en 15 broeders, naar de missies vertrekken, allen voor den eersten keer; naar China 10 paters, Jajien 4 poters en- 3 broeders. N - Amenka (missie onder de negers) 2 paters. Z -Amerika 6 jjaters en 4 broeders. Phllip- pijnen 1 pater en 1 broeder. N.-Guinea 6 pa ters en 5 broeders. KI. Soenda-e.Ianden 7 paters en 2 broeders. De laatste vüf Jaren zijn thans vanuit Steil naar de missies uit gezonden (allen voor den eersten keer) 191 Paters en 102 Broeders; voorzeker een aan- zienlüke schare, die de oudere missiona rissen in de heldenianden krachtig kunnen helpen. Doch voor de bekeering der 43 mii- lioen heidenen, die door Rome aan de zor gen van de Congregatie van het Goddelük Woord te Steil zün toevertrouwd, is nog een grooter leger van Apa telen noodzakelük. In November 1924 had een Russisch emi- Kwnt den Gepoe-afgevaardlgde, Kraftsjenko. in de straten van Warschau een pak slaag ngeven. Ofschoon de Poolsche autoriteiten hieraan hoegenaamd gaan schuld hebben, be- “°°t de Gepoe te Moskou toch reprisaiUe- ®**tregelen te nemen en minstens vier Pool- **>e diplomaten In da straten van Moskou af te drogen". Het besluit werd uitgevoerd onder de slachtoffers was ook de Pool- “be eerste secretaris der legatie. Het Pool- “bë Minister van Buitenlandsche zaken (ong een protestnota en Bessedowski had •He moeite om het schandaal bü te leggen. Kort daarop werd de beruchte Wojkoff ferant te Warschau. Ofschoon de Russische regeering zulks loochende, had deze Wojkoff de hand gehad in den moord op de tsaren- amllle te Jekaterinenburg. De monarchisten Polen waren wpedend over deze benoe- ®mg en het Poolsche ministerie zag zich in de PUnlpke noodzakelukheld om Bessedowski. “o tëxantschaps-attache, te waarschuwen. Mj Wojkoff zeer tot voorzichtigheid zou ®*nen. temeer, omdat .jnünheer de gezant" ,_K?eW*,uut* had- öch op houden in alle •cbterbuurten van Warschau, vaak met van verdacht allooi werd aange- “Otlen op banken In het park en 's nachts ®et zulke personen zich ophield in de don- re straatjes van de voorstad Praga, waar to eens een m°ord geschiedde. Hü was «ht gebied trouwens een pathologisch ge- *ant op zekeren dag gaf hü order aan

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12