>1 Buitenlandsch cd^ieuws l'W All FEUILLETON ET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON - N radio-omroep NE F1 R. I Treinbotsingen in Rusland Nieuwe botsingen te Bombay De strijd in China Nootlottige ontploffing Bij proefneming met gasmaskers ensis in De Federatie Europa KERKNIEUWS van Noodverordening ook in Beieren De invoer van Russische goederen SOCIAAL LEVEN Het Leekenapostoiaat Onderwerp: Gevecht tusschen zeelieden Met vacantie De jongste opstand in Afghanistan RADIO-NIEUWS Antennes en bliksemgevaar Aardinstorting Indie’s verzet tegen Engeland De economische Amerika Zesde Limburgsche Sociale Studieweek Gemengde cBuitenlandsche (Berichten De staking in het noorden van Frankrijk Loonsverlaging van 20 pCt. voor 16.000 arbeiders Apostolaat des Gebeds De Sociëteit van Jesus Turkije en Perzië Een tweede memorandum van Briand, ter bespreking te Genève Begrafenis MgV. W. van Stee DINSDAG 5 AUGUSTUS. Talrijke slaehtoffen Amerikaans! h onrlogsacbip gezonken I Octet. <1 Twee dooden, drie zwaargewonden geest op- enorme de alle o.m. Heftige actie der oppositie en betreft 79 verordening de Verse billende inleidingen Tal van gewonden Verzcberptag van den toestand. De groote uittocht. Duizend extra treinen Orde hersteld Behoorlijke beveiliging vereisebt. Zestien dooden Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers Er i a a t aa na Het verbod op den import van houtpulp opgeheven. Uit Melilla wordt gemeld, dat in Spaansch- Marokko een groep arbeiders bezig was met ..Jaantje, breng de macaroni binnen.'' ..Ik heb ze maar weggegooid, mevrouw, want ze zat vol met wurremegaatjes.” Pater Jac Zey SJ„ is benoemd tot gedele geerd algemeen directeur van het Apostolaat des Gebeds te Rome. liefst Na j ke »o ra Wf tl k zi ll 4 g V tl V 11 De Zeereerw Pater Cq. Janssens S.J., tot dusverre minister en novices van den r.ovi- cenmeester in Maricndaal. is benoemd tot secretaris van den Hoogeerw. Pater Provin ciaal. voor tjjd r S d ook bc- gevra gezin onde: n< b< n< le I 1 i 1 I Uit Bombay wordt gemeld, dat het Zater- i tus- De 'getreden Ge bjj E Gei Kaasl Alkm Te Briet dit b NE Cevra taidei H F€ W< dc I r c I v re< uit na wc 1 tot oei foi vei bij WO 1 de vai te vai get wo I een mo We Het I ger N ges moi verl des lijk! riet Aar A kt Ian< naa B fini ceel tege A O| van Dirt reid opei Ijjks El van lang geld gem bren tent D met zijn. Het woord is aan Engeland. De twee leiders der gematigde Indiërs, die in de gevangenis besprekingen hebben ge voerd met Gandhi, hebben deze ten einde gebracht. Een der onderhandelaars verklaarde dat thans eerst de houding van Engeland ten opgichte van Indië moet worden af gewacht, alvorens de besprekingen met Gandhi en de andere nationalistische leiders kunnen begin nen. PARIJS „RADIO PARIS". 1725 M. 12.50- 2.20 Gramofoonpl. 4 05 Orkestconcert en soli 7.30 Gramofoonpl. 8 20 ..Le Ghalet" van Adam. Orkest en solisten. 9.50 Concert. Or kest en cello. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Trio-concert. 850 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Orchestre des Concerts Lamoureux uit Parijs. 8 35 <338.2 M.) Concert georganiseerd door de SAROV. Volgens berichten uit Afghanistan hebben de Afghaansche regeeringstroepen den op- ■tandehngen een nederlaag toegebracht. Re- goeringsvllegtuigeu wierpen talrijke bommen naar beneden en dwongen hen tot overgave. Naar het heet is de rust thans in Afghani stan volkomen hersteld. woord ,u’ gen verkoudheid hebben? Wacht, ik Ml een De een heele rekent op duizend Er is een Amerikaansch oorlogsschip naar de Chineesche wateren gezonden in verband met de verscherping van den toestand. Het schip moet zich in de haven van Sjanghai gereed houden om zich elk oogen- bllk naar de bedreigde plaatsen te kunnen begeven ten einde daar het leven en de eigen dommen der Amerikaansche staatsburgers te beschermen. Tvrfcsebe gewant in Tgheran afg< KALUNDBORG. 1153 M. 12 20—2 20 Or kestconcert. 3.505.50 Orkestconcert en zang. 8.209.20 Orkestconcert. 9.209.40 Hoorspel 9.4010 00 Concert voor 2 violen. 10.30 11.30 Orkestconcert. 11.301.20 Dansmuziek. De vleeschaccijns. welke doo- den Beter- schen landdag was verworpen en in verband waarmede de minitser van landbouw Fehr af getreden was. Is thans by noodverordening door de regeering ingevoerd. Deze noodver ordening treedt 15 Augustus as. in werking. .De oppositie doet zich lulde hooreti, waarbij er op gewezen wordt, dat het bedrag van het tekort op de begrooting slechts 10 millioen be draagt, zoodat het nemen van een dergelijken buitengewonen maatregel, welke tegen de groffciwet indruischt, niet gerechtvaardigd wordt geacht. HILVERSUM. «75 M. 8 00 VARA. Orgel concert door Fred. Wolfers. Gramofoonpl. 9.00 Gramofoonpl. VARA 10.15 VARA. Voor dracht VARA. toegeschoten werd over samenwerk ing onder leiding der met organisaties, met LANGENBERG. 473 M. 7 25—750 Gra mofoonpl. 7.509.10 Orkestconcert. 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.25 250 Orkestconcert. 5.506 50 Orkestconcert. 8 20 Orkestconcert en viool. De verordening van het departement van de schatkist der Ver. Staten, waarbij de in voer van bepaalde Russische goederen wordt verboden, is gewijzigd wat het houtpulp be treft. De ladingen houtpulp. die reeds in de Ver. Staten zijn aangekomen, zij, die zien op zee bevinden, en zü. die reeds te Ar changel zijn ingeladen, zullen worden toe- geiaten. De gewijzigde achepen. De coder-secretaris van financiën heeft verklaard dat de bewijzen, dat het houtpulp door middel van ..convict labour" was ge laden, niet overtuigend zijn gebleken. zich niet herinneren, of zij gisteren met den trein gekomen is. Hij denkt echter van wel. Het was gisteren zeer druk op ’t station, maar hij sloeg geen acht op de menschen. Hij dacht aan z'n zieke vrouw. De eenige. die haar gesproken heeft, was mijnheer Charles Merriweather. pardon, juffrouw Jessie, ik bedoel Sir Charles Merriweather en de menschen zeggen, dat hij haar niet kende. Enfin, we zullen dat wel van hem vernemen, als hjj thuis' komt. Hij is op *t oogenblik in Londen.” ..Sir Charles is vanmorgen hier geweest', zei Jessie; ..de vrouw in ’t hotel was hem, zooals htf me vertelde, totaal vreemd. Hjj had natuurlijk haast en misschien heb ik alles niet goed verstaan wat hij vertelde. De vrouw was ziek, en ze verkeerde in de mee- ning dat ze zieker was dan men wel dacht. Ze schijnt aan juffrouw Tetton. de waardin in den „Mijter”, gevraagd te hebben of deze haar ook het adres van een advocaat Hier in de stad wilde opgeven. Juffrouw Tetton noemde toen Sir Charles. Of nu Sir Charles’ titel haar zoo aantrok sommige menschen hebben een zwak voor titels of dat juf frouw Tetton haar voorstalde om een bood schap naar Sir Charles te zenden, weet ik niet. In elk geval werd die boodschap ge zonden. Ik meen Tom, dat jij naar de Hall bent geweest.” ..Ja", antwoordde de jongen; „toen ik haar het drankje bracht, vroeg ze mij, of Ik een briefje naar mijnheer Charles, ik wil zeggen 't station, beeft bet Luk gezien, maar bij kan naar Sir Charles Merriweather wilde bren- het uitgraven van kiel, toen een instorting plaats vond. Zestien personen, onder wie vijftien vrou wen, werden gedood. HUIZEN, 6 uur: 298 M. Na 8 Mr< 1071 M. Ultsl. KRO-Uitz. 8.15—850 Gramol foonpl. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje. 12.151 15 Concert door KRO-Trio. I.15_ 2.00 Gramofoonpl. 2.003.00 Vrouwenuurtje. 5.008.00 Gramofoonpl. 8.016 30 Gramcu foonpl. 6.306.40 Koersen. 6.407.30 Gramo foonpl. 7.308.00 Alex Poppers: ..De Huur- en Vérhuurrechten en verplichtingen van huur der en verhuunjer". 8.0111 00 Concert door KRO-Orkest -1’0012.00 Gramofoonpl. De toestand in het stakingsgebied van Noord-Frankrük heelt zich verder verscherpt, daar de werkgevers in de metaalindustie be sloten hebben geen onderhandelingen meer te "voeren met de arbeidersbonden De werkgevers verlangen een onvoorwaar delijke hervatting van het werk. De arbeidersbonden in Frankrijk pubhcee- ren een verklaring, waarin zij protesteeren tegen de bewering dat de staking ontstaan is door loonsaftrek voor de sociale verzeke ring. Het doel van de staking is loonsverhooging te verkrijgen in verband met de dure levens omstandigheden. Zaterdag toen eenige zeelieden te South shields in Durham gingen aanmonsteren wer den ze door een aantal kleurllngenzeeiieden. hoofdzakelijk Arabieren, aangevallen. De po litie kwam tusschenbeiden. er ontstond een vechtpartij, waarbij dc kleurlingen scheermes sen. messen en stokken gebruikten. De politie moest verscheidene malen chargeeren. Vier politiebeambten werden door mes steken gewond, van wie twee ernstig. Tal van Arabieren werden gekwetst. Een twintig tal Arabieren en twee blanken werden gear resteerd. Als witgrauwe wolken zich samenpakkenen opeenstapelen en een vaalgeel schijnsel, ge paard met een verwijderd rommelen van den donder het onomstootelük bewijs levert, dat zwaar weer op komst is, voelt menig luisteraar, nog afgezien van het traditio- neele ontzag voor het woeden van de ele- gen. Ze gevoelde zich dek en wilde haar testament maken, maar ze zag er zoo ge zond uit als u en ik.” ..Dan denk ik wel”, zei inspecteur Matsen, het woord tot Jessie richtend, „dat Sir Char les Merriweather, haar naam kent; dan zal hjj waarschijnlijk ook wel weten waar ze van daan komt, of ze eigendommen heeft, enz. Ze moet een vrouw in goeden doen geweest zijn, anders zou ze er niet op gesteld zün ge weest, haar testament te maken. Zoodra we haar naam kennen, zullen we wel meer over haar te weten'komen.” Jessie, die al dien tijd was blijven staan, ging nu zitten. Zij verzocht ook den inspec teur om plaats te nemen, aan welk verzoek deze echter geen gevolg gaf. „In dienst, en zoolang we in uniform zijn, zitten we zelden of nooit.” antwoordde hü; „wanneer u mü nu een stukje zegellak wilt geven, dan zal ik de Hesch in uwe tegen woordigheid verzegelen. Ik denk, dat u en Sir Charles de hoofdgetuigen zullen zijn”. De jongen gaf hem een stuk lak. waarna Matsen de flesch zorgvuldig zegelde en Jessie en. Tom keken nauwkeurig toe. „Zijn er geen papieren of iets anders van dien aard bjj de vrouw gevonden?” vroeg eerstgenoemde aan den inspecteur. „Neen, niets. Ik geloof niet dat het haar bedoeling was om haar naam te verbergen, maar ook op haar linnengoed komt geen naam voor. In haar beurs waren twintig pond in goud en in haar zak bevond xich eenlg los silver- en kopergeld. Haar kleeren Zaterdag begonnen over geheel Engeland de vacanties en trokken allen, die het eenigszins kunnen doen, er op uit. spoorwegmaatschappijen verwachten ontzaglijken toeloop gedurende de ge- komende week. De Great Western vijf millioen reizigegrs en legt extra-treinen in, over de eerste Augustus-week verdeeld. De London Midland and Scottish Railway Cy. heeft medegedeeld, dat reeds achthon derd. slaapplaatsen zijn besproken voor de komende dagen. Er zullen tien extra-express- treinen naar Schotland loopen. Men rekent op 200.000 diners in de restauratie-rljtuigen, wélke ongeveer 320 reizen meer dan gewoon lijk zullen maken. De trek naar het vasteland is ook groot. Na onderhandelingen. die 4 maanden duur den, is tusschen den bond van arbeiders in de Amerikaansche kousen industrie en de groote ondernemers een nieuwe tariefovereenkomst gesloten, waarbij de 'oonen voor 16.000 arbei ders bij 45 toonaangevende ondernemingen met 20 pet. worden verlaagd. In de overeenkomst zijn ook genomen voor de beslissing van conflicten door een scheidsgerecht en de invoering van een particuliere verzekering tegen de "jR- loosheid. De nieuwe overeenkomst is tot stand ge komen onder den druk van den slechten eco- nomischen toestand en de toenemende werk loosheid. waarbij de concurrentie van ae niet georganiseerde arbeiders zich eveneens schtrp deed gevoelen. DAVENTRY. 1554.4 M. 10 35 Morgenwij ding. 12 20 Concert. M. Ferguson, mezzo sopraan; L Carnett. bariton. 12.50 Orgel spel door E. O'Henry. 1.20 Orkestconcert. 2.20 Televisie. 2.252.50 Gramofoonpl. 426. Dansmuziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsber. 7.0Ó Pia no-recital door L. England; 7.207.40 Le zing. 7.50 Vaudeville. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Lezing, 9 50 Uitz. van efe Taptoe te Tid- worth 11 40 Dansmuziek 11.50—12.20 Ver volg Taptoe. Leekenapostoiaat en Standorganisatie. De standsorganisatie, opgevat volgens het Bisschoppelijk voorschrift van 26 Sep tember 1916 beoefent, krachtens haar we zen, een leeken-apostolaat, constateerde spr. Voortbouwend op haar werk in het ver- gsens. die door aanvallen in de flank der Turksche troepen de Koerden op de Ararat steunen. Ook uit Irak komen groepen over de Turksche grens door Willem van Cappcllen. 10.30 Ziekenuurtje. 11.30 VARA Gramo foonpl. 12.151.30 AVRO. Concert AVRO- 1.30— 3.00 AVRO. Concert door de Stat muziek van het 5e Regt. Infanterie. 3.00 400 Concert AVRO-Kwintet. 5.00 VARA Orgelconcert door Fred Wolfers. 6.00 VARA Zang door Dubbel Mannenkwartet afgew. met gramofoonpl. 7.10 VARA Landré: Oru huis een Tehuis. 7.45 Politiebcr. 8 15 VARA. Concert. Mandoline-Orkest ..Euthumos". 9.00 VARA. „Chauffeusespel in 1 bedrjjl van Henri v. Wermeskerken. 10 00 Persber. 10 10 VARA. T. H. Brunmeijer. mondaccordeon. 10.25 Vervolg mandoline-concert. 11.00 Mond- accordeon vervolg). 11.25 VARA. Gramo foonpl. Uit Moskou wordt gemeld, dat op het traject Moskou-Rybinsk een ernstig spoor wegongeluk heeft plaats gevonden. Een ran- geer-locomotlef raakte los van een goederen trein, en kwam terecht op een personentrein die juist naderde. Machinist en stoker konden van 'de locomotief springen, maar van den personentrein werden een goederenwagen en twee personenrijtuigen versplinterd, waarbij zeven personen werden gedood en 21 zwaar gewond. Jessie maakte een lade open en haalde er een aantal pleisters uit. Op dit oogenblik werd de deur zachtjes geopend. De inspec teur van politie stond op den drempel Zü keek op en glimlachte. Zü kende hem heel goed. ...Goeden morgen, inspecteur klonk het, opgewekt. ..Ik denk, dat u vader wilt spre ken Het spüt me, maar hü is niet thuis. Hij is naar den „Müter” gegaan. U hebt zeker het vreeselüke nieuws al vehoord. Is het waar? .Helaas, ja”, antwoordde de inspecteur, „en het is zoo goed als zeker, de doktoren, waaronder uw vader, zeggen het dat haar dood het gevolg van vergiftiging is. Ze ma ken dit op uit den toestand waarin ze het lijk gevonden hebben, maar de lijkschouwing alleen kan uitwijzen hoe of wat. Ik kom hier om de flesch te veraegelen en mee te nemen, waaruit het drankje in het kleine fleschje gegoten is. Ook wilde ik Tom het een en ander vragen." Tom stond in een hoek en was bezig de fiesschen om te spoelen. „Kom even hier. Tom” beval Jessie; „in specteur Matsen wil je spreken." De jongen kwam naar voren, met een flesch in de eene en een handdoek in de andere hand. Z’n gelaatstrekken vertoonden geen spoor van vrees. „Het spijt me", zoo begon hü, „dat de vrouw dood Is: het spüt me erg. Ze was een goed mensch. Moet u dat middel tegen te- W. „O, Juffrouw Jessie ik bedank u. Ik zal het nooit vergeten. Ik zou nu met geen prins, neen, zelfs met geen koning willen ruilen. Ik zal er altüd aan denken. Hoe lief was dit van u, juffrouw Jessie. Alles wat u maar wilt, zal ik voor u doen.” Hij nam het fleschje en ging er langzaam mee naar den spoelbak. Daarna maakte hü rt voorschoot los, dat hü altijd droeg wan neer hü in de apotheek aan ’t werk was en wierp het in een hoek. In eigen oogen was hü nu een man geworden. Zü begreep, wat er In hem om ging, maar glimlachte zelfs niet. Op haar teenen liep ze naar de plank en zette de grdbte flesch weer op d’r plaats. Daarna keerde zü zich om en zag dat een inspecteur van politie voorbij het venster kwam. jüt» Je voorschoot weer aan", beval ze: „je hebt zeker nog een half dozijn fiesschen te joelen, dus vlug aan T werk. De politie is Her; denk er taan wat ik je gezegd heb." ,Jk km liever stervet), dan één daarvan te vergeten" antwoordde hü: kunt op ma vertrouwen als op een rote. zün van uitstekende kwaliteit, maar een voudig, haar linnengoed is van met de hand gewerkt garneersel voorzien. Toen ze jong was, moet ze heel mooi geweest zün. maar die tijd was voor haar al lang voorbü- Ze moet geen gemakkelük leven achter den rug hebben. Enfin, ik denk er het müne van". .Zoo?” vroeg Jessie, die nu een en al be langstelling was. „zou u ons ook willen ver tellen, wat u daar van denkt?" De inspecteur keek op de klok. „Och. dat is de moeite niet waard, juf frouw Jessie; maar het wordt m'n tijd; ik moet die flesch naar den commissaris brer- gen". Hü dacht een oogenblik na en ging voort: „er is, zooals u weet, een spreek woord: „cherchez la femme", maar de on dervinding heeft me geleerd, dat men bÜn* eveen dikwüls mag zeggen: „cherchez 1 even dikwijls mag zeggen: „chechez 1 klaps in een afgelegen stadje of dorp ver- schünt. zonder dat men weet waarom of hoe. dan is het tien tegen een, dat zü een oude vlam, soms zelfs een echtgenoot opspoort, die haar verlaten of dien zü verlaten heeft. Het moet een eigenaardige samenloop van omstandigheden zün. dat 2 vrouwen op den- zelfden avond hier in 't dorp aankwamen en binnen enkele oogenblikken stierven. Waar schijnlijk zün ze beiden met hetzelfde doe! hier gekomen. Enfin, we zullen daar v® achter komen. Nu, juffrouw Jessie, moet i> gaan. Kunt u mü misschien zeggen of Si. Charles van avond nog terugkomt?" (Wordt vervolgd)- stoel krügen en het u geven. Daar staat het." De inspecteur echter, nam de flesch zelf van de plank en vroeg: „Weet je wel zeker, dat dit de flesch is?” ,,Ja. Er was op dit oogenblik geen aange broken flesch: daarom trok ik deze open en schonk er een dosis uit.” De inspecteur hield de flesch bü het licht. Op de flesch was een merkteeken aange bracht, waardoor de dosis werd aangegeven. „Een beetje er over, zou ik zoo zeggen", maar dat beteekent niets. Ik ken dat goedje wel. Mn vrouw neemt het wel eens in; soms tegen verkoudheid, ook wel. als ze niet kan slapen. Ik heb haar wel eeris gezegd, dat ze wel wat veel ervan gebruikt,, maar vrou wen zün op dat punt nogal eigenzinnig. En je heb er niets anders in gedaan, hè? Je bent büv. niet een beetje op eigen houtje aan ’t dokteren geweest?” De knaap schudde het hoofd „Zeker niet. Daarvoor ken ik de uitwer king te goed. Ik heb juist de hoeveelheid gegeven die noodig was; meer niet. Juffrouw Jessie was er bü; ze heeft de flesch weer dicht gekurkt." „En heb je na dien tijd de flesch niet meer aangeraakt?” „Na dien Lüd niet meer, misschien alleen toen ik staf afnam. Hoe vraagt u dat zoo?” „Het is een vreemd geval”, zei de inspec teur. zonder acht op Tom's laatste vraag te slaan. .Niemand weet wie die vrouw was of waar ze vandaan kwam. Jim Marshall, van Leekenapostoiaat op wereldlijk terrein. Volgens spr. is leekenapostoiaat op we- roldlljk terrein de bevordering door den leek van het Rük Gods door zün handelen in wereldlüke aangelegenheden. Daartoe zün noodig: kennis, liefde wil. Kennis omtrent Gods welbehagen, de we reld en onszelf. Omtrent het eerste is. volgens spr., ze kerheid te verkrügen door Openbaring en Rede, geleid door het Leergezag. Niet steeds spreken deze zich onmiskenbaar uit, doch dan blüft de plicht, te zoeken in gebed. Ook omtrent de wereld is kennis ver- eischt. Wie haar verbeteren wil. moet bou wen uit het bestaande. Het goede waar- deeren, dat gebleven is, maar ontwricht, en de taal spreken van zün tüd. Zelfkennis is daarvan onafscheidelijk. Zü leert bovendien, hoever men zonder eigen schade gaan kan. Zonder liefde staan wü achter. De we tenschap, dat het Paradüs op aarde onher stelbaar verloren is, ontneemt ons als drüfveer een machtige illusie betreffende de dingen der wereld. Liefde dwingt ons niettemin te werken aan het Godsrük. De wil daartoe geeft vorm en nadruk aan het handelen van den Christen. Nadruk die zich wijzigt naar omstandigheden. Bij de beoefening van plichten en deugden van staat, bü de voorkoming van ergernis, bü de leniging van sociale nooden zal de wil zich in het büzonder kunnen uiten. Apostolisch effect zullen, naar spr. betoog de. deze handelingen eerst hebben, wan neer zü kennelük overtreffen die, welke uit natuurlijke oorzaken gesteld worden. Ook op deze rede volgde eenige bespreking, waarna om kwart voor elf het woord was aan den heer Henri Hermans, lid der Tweede Kamer te 's-Gravenhage, tot het uitspreken van een rede over: menten, ook een speciale hartklopping met het oog op zün antenne. Want ondanks het feit, dat de praktük overtuigende bewijzen heeft geleverd, dat gevaarlüke bliksemslagen op antennes practisch nooit voorkomen, kan men zich toch moeilijk los maken van de vrees, dat het hemelvuur ditmaal om den regel te bevestigen, nu eens bü uitzondering op zün antenne zal slaan. Het is in deze stemming, dat menschen er toe komen om alle metalen en glanzende voorwerpen zorg vuldig in laden te leggen of met doeken te omwikkelen Indien de antenne voorzien is van een behoorlüke beveiligingsinrichting. zooals een antenne-aardschakelaar. of beter nog van een edelgas-veiligheid. is zelfs van secundaire invloeden of kleinere ontladingen niet het minste gevaar te duel)ten. Het komt wel eens voor, dat een ontladings- of inductie- verschünsel op ontvang-antennes bij he vig onweer schade toebrengt aan het ont vangtoestel. Daar, deze gevallen zoo zeld zaam zün. is het moeilük een indruk te krijgen van wat er eigenlijk gebeurt. On langs zün we in de gelegenheid geweest, een dergelijk geval te onderzoeken. Het betrof hier een totaal onbeveiligde antenne, beves tigd aan de spits van een kerktoren. Tij dens een hevig onweer was de bliksem in den bliksemafleider van den kerktoren ge slagen en een deel van de ontlading had zün weg langs de antenne genomen. De bliksem nam zijn weg naar binnen en verbrijzelde een glasruit in de directe na bijheid. Het toestel, een zelfgebouwd appa raat met honigraat spoelen, wékte den in druk alsof een houthakker er met zün bul een geweldigen slag op had gegeven. De lampen waren stuk geslagen. Duidelijk kon jnen zien, waar het hemelvuur vonken h»d veroorzaakt. Tairüke brahdplekken toonden dit aan Na op deze wijze het toestel te hebben vernield. verdween de bliksem weer naar buiten, waar hü f>a eenig gras te hebben verschroeid, in de aarde verdween. Hoewel tijdens het verschijnsel verschillen de personen in de kamer waren, kwam men met den schrik vrij en werd verder geen onheil gesticht. Indien deze antenne op een behoorlüke manier beveiligd was geweest, kan met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid wor den voorspeld, dat het toestel niet de minste schade zou hebben geleden. Evenals het heb ben van een achterlicht voor den automo bilist noodzakelük is voor zün veiligheid, zoo is ook een antenne-veiligheid een ver- eischte voor den radio-luisteraar. Heeft men deze eenmaal aangebracht, dan behoeft men zich bü naderend onweer in het geheel niet bezorgd te maken. dag wederom tot botsingen is gekomen •chen Indische vrüwilligers en politie, politie arresteerde 180 personen, waaronder ■ooals gemeld, eenige leden der Indische nationalisten. Naar het N. T. A meldt, werden 200 per sonen gewond. Volgens een Reuter-telegram zou het aan tal gewonden 275 bedragen, waarvan er 171 in het hospitaal zün opgenomen leden, vooral op hare commissies Liefdewerken, zal zjf zich in dezen bijzonder moeten bezig houden met de vor ming van kernen, wier leden roeping ge voelen en genoegzame kennis bezitten, om in den arbeidersstand geestelüke en stoffe- lüke nooden te lenigen, godsdienstige over tuiging te versterken en de in het socialis me afgedwaalden te bekeeren. De „Eere Nouvelle” bericht, dat Briand voornemens is het vraagstuk van de fede ratieve organisatie van Europa ter sprake te brengen op de Septemfer-vergadenng van den Volkenbond. C Mü is voornemens een memorandum op te stellen, waarin alle punten worden opgesteld van de antwoorden der verschillende Euro- peesche regeeringen. Men zal dan. volgens bet blad, aan de re geeringen der Europeesche staten verzoeken in beraadslaging te treden over de middelen, waardoor het plan van Briand verwezenlijkt sou kunnen worden. Schoonmoeder: .Hoe vind je mün nieuw costuum?” Schoonzoon: „Niet kwaad, maar uw reiscostuum staat toch beter.” (Everybody's Weekly) Naar de ..Kólnische Zeitung" meldt, waren eenige arbeiders van de maatschappü voor stikstof meststoffen te Knapsack bezig in het daarvoor ingerichte lokaal de dichtheid te be proeven van hun door de fabriek verstrekte beschermende gasmaskers. De arbeiders waren onder leiding van een brandweerman het lokaal binnengegaan, hadden de gasmaskers voorgedaan en wacht ten op het aansteken van de patroon, die een prikkelend gas bevat, dat op de slüm- vliezen van het oog werkt. Nauwelüks had de brandweerman de patroon aangestoken of er ontstond een verschrikkelijke ontploffing, waardoor liet lokaal in vlammen gehuld werd. De brandweerman rukte de deur open en beduidde den arbeiders dat zü buiten op den grond moesten gaan liggen en zich heen en weer moesten rollen om hun brandende kleeren te dooven. De arbeiders volgden dezen wenk echter niet op. doch renden met bran dende kleeren naar buiten. Een man liep büvoorbeeld 200 M. ver. In het ziekenhuis deelde hü mee. dat hü een naburig water reservoir had willen bereiken om zich daar in te werpen. Met ernstige brandwonden werden vüf arbeiders naar het ziekenhuis te Keulen ge bracht. Twee hunner zün er overleden, de drie anderen verkeeren nog in levensgevaar. Over de oorzaak is nog niets met zekerheid bekend, daar het onderzoek nog voortduurt. Men vermoedt, dat in het naast het lokaal gelegen closet voor de proefneming gerookt is. Het gas zou dan door de reten vat» de deuF in het closet zün binnengedrongen en daw door een brandende sigaret1 tot ont ploffing gebracht. Zaterdagmorgen had. gelijk gemeld, op de R. K. begraafplaats te Voorburg in allen eenvoud de begrafenis plaats van Mgr. W. van Stee, Rector van St. Antoniushove. Vele geestelijke en burgerlüke autoritei ten waren hlerbü tegenwoordig, terwül van de zijde der ingezetenen langstelling werd getoond. Onder de aanwezigen waren plaatselijke geestelüken en de Eerw. Zusters van St. Antoniushove. de Zeereerw. heeren A. G. v. d. Berg en B. P. de Jong. Pastoors te Den Haag. Rector Braakman, van het gesticht „Groenestein" te Den Haag. Prof. Niekel. de voorzitter van den Centralen R. K. Jeugdraad, rector Dankehnan uit Delft, de waarnemend rector van St. Antoniushove. oe Zeereerw. Pater K. van Stekelenburg en verder de Burgemeester jhr. C. W. Stem en Mevr. Stem, de wethouders J. D. de Hoog en A. M. v. d. Griendt. de gemeentesecretaris P. J. M. Kemper, enkele leden van den Raad, de plaatselijke geneesheeren Dr Pieck, de Leuw, Torak, Oortgljsen. Hennequin. v. Laarhoven, de vertegenwoordigers van vele plaatselijke vereenigingen en ook een vüf- tiental Zeeuwsche boeren en boerinnen, af komstig uit de geboorteplaats van den over ledene. De plechtige H. Mis van Requiem werd opgedragen door den Hoogeerw. heer C. M. Lucassen, Deken van Beverwük. met assis tentie van de Weleerw. heeren Sterrenburg en Koene, terwül de absoute werd verricht door den Zeereerw. heer J. R. Ruhé, pastoor in Den Haag. Na afloop van de plechtigheden in kerk had de uitvaart plaats naar het R. K. kerkhof, waar de overledene in het prieater- graf werd bijgezet. Ook vele belangstellenden hadden zich bij den uitgang der kerk en langs den weg verzameld, zoodat slechts een beperkt aan bal op het kerkhof kon worden toegelaten. Door behoorlijke afzetting had de politie voor een uitstekende regeling gezorgd. Bü de begrafenisplechtigheid in de kerk heeft zich nog een incident voorgedaan. Toen n.l. deken Lucassen met de lükrede was aangevangen, geraakte plotseling de omfloersing van den kaarsenstandaard in brand. De vlammen sloegen hoog op, zoo dat op een gegeven oogenblik een paniek dreigde te ontstaan, en verschillende be zoekers het kerkgejx>uw wilden verlaten. Deken Lucassen maande evenwel tot kalmte aan, waarna door üllngs mannen de brand spoedig meeste rd. Leekenapostoiaat op kerkeitjk terretn Als doel der les gaf spr. een uiteenzet ting van het leekenapostoiaat volgens de uitspraken der laatste Pausen, met name Plus XI. waarbü hü zich voor oogen stel de. te bereiken de deelname der leeken aan het apostolaat der hiërarchie. Hiertoe wees spr. op het theologisch fundament, volgens hetwelk het leekenapostoiaat nood zakelijk uit het wezen van het Katholicis me volgt. Ten bewijze hiervan wees spr. op het mystiek Lichaam van Christus, het algemeen priesterschap; den expansieplicht der Kerk en op de bovennatuurlüke demo cratie. Het leekenapostoiaat hééft een tweeledi ge n vorm 1. Leekenapostoiaat als individuecle be leving van het Christendom door gebed, woord en daad, voorbeeld, offerende be langstelling. 2. Leekenapostoiaat als eigen organisme, organisch ingebouwd in het groote orga nisme der Kerk. De leer van Pius XI over het organisch leekenapostoiaat omvat, naar spr. duidelijk maakte, de leiding der hiërarchie; den inbouw in de hiërarchie, zulks niet in de theoretische, maar in de praktische orde. De organisatie moet geschieden volgens leeftüd. rang en stand. Daarnaast moeten kerntroepen gevormd worden. Als direkten arbeid noemde spr.: hulp der priesters bij het apostolisch werken, als in- direkten: heel het sociaal leven in alle ge ledingen te doordringen met den van Christus. Eendrachtige samenwerking moet er heerschen onder leiding der hiërarchie eenerzijds met organisaties, die allereerst zelfheiliging, anderzüds met organisaties, die een gemengd doel beoogen. De uiterlüke inrichting centralisatie of decentralisatie: oprichting van nieuwe instituten of ombouw der oude in apoetoli- schen zin; vorm van samenwerking met andere instituten zal zich richten naar omstandigheden van tüd en land. De noodzakelijkheid van dezen modernen vorm van leekenapostoiaat is gelegen in het laicisme, anti-theisme, naam-katholi- cisme. Het groote middel, om het doel te be reiken, is gelegen in een stalende vorming der jeugd, welke bezield moet zün van offergeest en zelfheiliging. (Jp deze rede volgde een korte bespreking. Om 7 uur 's avonds werd een Lof gehouden waaronder de Zeereerw. Pater Dr. J. Vester C.M. te Rumpen. een korte predikatie hield. Om 9 uur vanmorgen werd de Studieweek voortgezet. Als spreker trad op de Hooggel. Heer Prof E. J. J. van der ^eyden te Nijmegen, met het onderwerp De spanning tusschen Perzië en Turkije is de laatste dagen weer sterk toegenomen. De Turksche ambassadeur te Teheran is plotse ling afgetreden en vervangen door den eigen- lük voor Warschau bestemden huldigen ge- aant te Sofia, Hoesrev bei. Terwül tusschen Perzie en Turkije een scherpe notawisseling plaats vindt, komen steeds nieuwe stammen over de Perzische Gisteren, vandaag en morgen wordt ta Rolduc de Zesde Limburgsche Sociale Studieweek gehouden. Het welslagen van de vijf vorige Studi- weken wettigde het vertrouwen, dat de „zes de week" eveneens een succes zou worden. En de organisatoren zün in hun vertrouwen niet beschaamd geworden. Dit mocht met temeer reden worden verwacht, omdat het onderwerp, dat in een achttal lessen behan deld wordt, om bijzondere redenen aller be langstelling verdient Het is immers niemand ontgaan, dat Z. H. de Paus in de laatste jaren herhaaldelük en met nadruk heeft gesproken over de groote beteekenis van „Het Leekenapoetolaaf. In de verwachting, dat. door dit onderwerp aan de orde te stellen, in veler geest gehan deld zou worden, werden de organisatoren dan ook niet teleurgesteld. Om half vüf gistermiddag werd de studie week geopend, door den voorzitter van de Commissie voor de Limburgsche Sociale Studieweken, den Zeereerw. ZeergeL Heer Dr. H. A. Poels. aalmoezenier van den arbeid te Heerlen. Deze hield niet zoo zeer een openingsrede, doch gaf een korte uiteen zetting van het doel, waarna het woord was aan den Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Dr. Seb. Tromp S.J., te Rome, die een rede hield over;

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2