Buïtenlanidsch Q^Cieuws FEUILLETON p. DE ANTI-KATHOLIEKE ONLUSTEN TE LIVERPOOL HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON U A RADIO-OMROEP Uit de Duitsche houtindustrie Het fanatisme van protestantsche Ieren Een brutale overval Monarchistische beweging in Syrië 100.000 arbeiders er bij betrokken De bewaking van Woldemaras KORT NIEUWS Onaangename verhouding voor hen Dr. T. van Heelsbergen LANDBOUW EN VEETEELT Mond- en Klauwzeer Noodweer in het buitenland Het doel van de Wafd Het Londensche Vloot- verdrag Staking in de Fransche textiel-industrie (jemen^de (T3uitcnlandschc> berichten o va Afdanking van schepen door Amerika en Japan Een Amerikaansche millioenen- kwestle Zware stormen aan Engeland’s Zuidkust De overstroomingen in Japan Het Rijksbestuur voor de bezette gebieden Onrust onder de buiten landers in Sjanghai ^partement De overstroomingen in Britsch- Indisch gebied tt T Massa-onlslag te Ratenau in ligt, Hardnekkige vervolgers s De keoze van een koning 1 Strenger maatregelen gearresteerd Opheffing 30 September A „In grootsten eenvoud leven". NESS UNO. voor Opvolger van dr. Frenkel. Windhoos boven Dithmarschen tot Geen republikeinse he aspiraties beetje verkouden" Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamen r» TIENDE HOOFDSTUK (Wordt vervolgd). In de laatste 24 uur heeft boven de Zuid kust van Engeland een hevige storm gewoed, welke de scheepvaart ten zeerste belemmerde. De Duitsche rükspreslflent heeft een veror dening uitgegeven, waarin hjj bekend maakt, dat het Rijksmlnisterle voor de bezette gebie den en het Rljkscommlssartaat voor de bezdt- te RUnsche gebieden per 30 September wor den opgeheven. De overstroomingen in Japan overtreffen In omvang alle soortgelijke rampen, die 't land In de laatste jaren hebben" getroffen. De voornaamste spoorlijn op het eiland Hondo is op vele plaatsen vernield. Het water van de rivier de Tone is in de nabijheid van Tokio in korten tijd ongeveer 5% meter ge stegen. De voorsteden van Tokio zijn door de bewoners ontruimd. weigerde zoodat re sic no evi 1(X kei gal lm vai ta dal tus sci gro gei ad zal ner Zul hee hei vkx ge» Z «we B Din kun wer van van Zee: kon met hij begt ven geh. Vim hou. Ve de 1 land wezli W I Na de i goed Na Voor iljn Het conflict tusschen Rusland en Amerika intake den invoer van handelsproducten. De onderstaatssecretaris Lowman, die de belangen van Amerika behartigt Nahas Pasja, de leider der Nationalisten, in een onderhoud met een Fransch doel uiteengezet, dat zijn het bed en toen ik dien aanraakte, heeren, schrok ik zóó hevig, dat Ik het uitschreeuwde. En geen wonder, haar arm was zoo koud sr als steen. Op mijn geschreeuw, dat in t heele huis gehoord werd, stormde het personeel naar boven. Ik liet kop en schotel vallen, naar i ge- be en Het overstroomingsgevaar in het Uppersind gebied duurt onverminderd voort over een ge bied van 200 vierkante mijlen. Men vreest oat de spoorlijn tusschen Habibbath en Ruk door de watermassa's zal worden weggespoeld. Uit het overstroomingsgebied komen verschillen de berichten over botsingen tusschen Moha- medanen en Hindoes, o.a. te Sukkur, waar verschillende dooden zijn gevallen. Naar het „Hbld." van goed tagelichte zijde verneemt, zal dr. T. van Heelsbergen, con servator aan het Instituut voor parasitaire- en infectiezieken van de Veeartsenijkundlge Hoogeschool te Utrecht, binnenkort worden beneomd tot hoofd van de veterinaire af- deeling van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid, als opvolger van dr. Frenkel, wiens benoeming tot directeur van het VeeartsenlJkundlg Onderzoeklngslnstltuut dezer dagen reeds gemeld is. t Dr. van Heelsbergen heeft zich in vete- rinatr-wetenschappelijke kringen vooral naam verworven door zijn onderzoekingen op het gebied der ziekten van het pluimvee. Zoo is hij b.v. te zamen met prof. dr. L de Blieck, de samensteller van het anti-diphte- rlne. Van zijn hand zijn vele wetenschappelijke publication verschenen. Vorig jaar nog is uit gekomen een lijvig handboek, behandelende de pluimveeziekten en geschreven in samen werking met eenige zijner Utrechtsche col lega's. Naar uit bevoegde bron vernomen wordt, zal de bewaking van den kortelings gearresteer den politicus prof. Woldemaras eenige ver andering ondergaan. De familie zal het ver blijf in het district Kowno verboden worden, terwijl zijn zoon zelf een verblijfplaats mag uitkiezen. De beide voormalige medewerkers van Woldemaras. die tijdens een bezoek den schijn wekten alsof zij hem wilden ontvoeren, zijn thans weer op vrije voeten gesteld. Zij zullen zich echter terzake voor den politierechter te verantwoorden hebben. sectarisch gebied zich conflicten. een zeer alleen dan de De minister van Binnenl. Zaken en Land bouw heeft met ingang van morgen ingetrok ken zijne beschikkingen waarbij het vervoeren of doen vervoeren v. herkauwende dieren en varkens werd verboden naar kringen resp. omvattende Friesland. Groningen, Drente, alsmede gedeelten van Overijsel en Gelder land en Limburg-Zeeland, alsmede een deel van Noord-Brabant. Verboden is het vervoeren of doen vervoe ren van herkauwende dieren en varkens uit het overige gedeelte des Rijks naar kringen, omvattende Limburg, alsmede aaneengesloten de provinciën Friesland. Groningen. Drente, het gedeelte van Overijsel voor zooveel ge legen ten oosten van den IJsel, het gedeelte van Gelderland en Noord-Brabant gelegen ten oosten en ten zuiden van den Gelderschen IJsel tot aan Westervoort, den Rijn, het Pan- nerdensche Kanaal tot Pannerden. de Waal tot waar deze zich bij Woudrichem met de Maas vereenigt, de Maas, het Heusdensche kanaal, de Bergsche Maas, de Amer, het Hollandsch Diep, en het Volkerak. en de provincie Zeeland. Onder dit verbod is niet begrepen de door voer van herkauwende dieren en varkens in gesloten en verzegelde spoorwagens, alsmede in andere openbare middelen van vervoer (per schip of tram) mits dan de doorvoer geschiede onder politietoezicht of in gesloten en verzegelde tramwagens op. kosten van be- Uit Shanghai wordt gemeld, dat de daar wonende buitenlanders versterking wen- schen van de in de Chineesche wateren lig gende buitenlandsche oorlogsschepen. Men is van oordeel, dat de toestand voor de bui tenlandsche mogendheden bij de huidige kritieke verhouding tusschen Centrale regeering, opstandige generaals en commu nisten buitengewoon onaangenaam is. Wan- Vele schepen werden ernstig beschadigd. Talrijke reddingsboeien moesten ter assisten tie uitvaren. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn er echter geen menschenlevens te be treuren. In Syrië is een monarchistische beweging gaknde. Het program der monarchistische partij behel't als voornaamste punt de keuze van een koning door het volk in over leg met Frankrijk. Echter hoe Ijverig en zorgvuldig ze ook het heele 'Vertrek doorzochten, er werd niats van belang gevonden. De vrouw had een tasch bij zich gehad, waarin zich niets bevond dat haar identiteit kon bewijzen. Papieren had re niet bij zich en als ze haar naam aan Sir Charles Merlweather niet had medegedeeld, dan wist zelfs niemand hoe ze heette. Inspecteur Matsen nam het fleschje ta zijn hand, bekeek het van alle kanten en zag dokter Quinton aan. „Dit is toch in orde, nietwaar?" vroeg hij. „Ik zou hier graag ja op willen zeggen.’ antwoordde de dokter aarzelend, ..maar of schoon de kurk er al uren lang af is geweest het arme schepsel moet ook reeds uren lang dood zijn zoo ruikt het leege fleschje toch sterker naar laudanum dan ik gedacht had. Volgens mijn meening moet de vrouw een verdoovingsmiddel bij zich gehad hebben en dit tegelijk met het drankje tegen verkoud heid hebben ingenomen." „Maar waarom?" vroeg dokter Austin. De aangesprokene schudde het hoofd. ..Ik weet het niet,” zuchtte hij„ik moet bekennen dat ik er niets van begrijp. Het gerechtelö* onderzoek zal misschien eenig licht ta de zaak brengen.” Inspecteur Matsen was inmiddels naar het venster gegaan en trachtte dit open te maken. HU moest al z'n krachten inspannen om i*s naar boven te schuiven. ongesteld?' vroeg zij u mede, dat ze ‘Hel beste dageli^ksd» 'enverfrisschint ge- de belofte polltie-proces-verbaal. dat op het politle-bureau moest Aanri irachtai naar w peeren, •tenunlr Uan. T «eeien, 1 «en schi 0e 'wee door he tastten. langhebbenden. Voqrts geldt het verbod niet voor den Invoer van slachtvee met een open baar middel van vervoer (voor zooveel per spoor in gesloten en verzegelde wagens en voor zooveel per ander openbaar middel van vervoer onder politietoezichtmits de dieren van de lossing onder politietoezicht worden gesteld en binnen tweemaal 24 uur na aan komst ter plaatse van bestemming worden geslacht, eveneens op kosten van belang- hebbenden. Bepaald is. dat wanneer bljwmdere redenen afwijking van de verbodsbepalingen nood zakelijk maken, zoodanige afwijking kan worden toegestaan door den betrokken com missaris der koningin onder de door den betrokken inspecteur van den Veeartsenü- kundigen dienst aan te geven voorwaarden. Drie groote bombardementsvlieg - hebben anderhalf uur den kruiser de lucht gebombardeerd ten eind’ te trachten het schip tot zinken te brenger De meeste bommen ontploften echter niet en het bombardement had niet het ge- wenschte resultaat. Gisteren werd het experiment herhaald en na een langdurig bombardement is men er ten slotte In geslaagd den kruiser zinken te brengen. De syndicaten in de textielnijverheid, aangesloten bü de C(onfédératlon) Géné rale) du T(ravail), in Ro-ibaix, Tourcoing, Lannoy en Halluin in vergadering bijeen gekomen, welke heden zou ingaan, hebber, besloten tot algemeene staking. Bij dit besluit zjjn 100.000 arbeiders be trokken. neer de oorlogsbodems op den JangtseUang niet aanzienlijk worden versterkt, moet on vermijdelijk daarvan schade zoowel voor de buitenlanders zelf als voor hunne zaken het gevolg zijn. Ook de versterking van de stad Hankau door de regeering van Nanking zou tot beveiliging der buitenlanders kuni.er. bijdragen. Dokter Quinton was zoo spoedig mogelijk naar het logement „de Mijter” gegaan, waar hij tot de bevinding kwam dat het treurige nieuws maar al te waar was. De vrouw, die daar den vorigen avond was aangekomen, en die. behalve dat zij aan verkoudheid leed, gezond en wel scheen te zijn, was dood, naar alle waarschijnlijkheid zelfs vermoord, wan neer ze tenminste de mogelijkheid daar van was niet geheel uitgesloten geen zelf moord gepleegd had. Een zorgvuldig onderzoek van het weinige dat haar toebehoorde, sloot het vermoeden aan deze laatste mogelijkheid echter uit. Met uitzondering van het kleine fleschje dat uit dokter Quiton's apotheek gevonden was, was niets van dien aard gevonden. De eeni ge conclusie die men kon trekken was, dat de dood der arme vrouw op rekening moest worden gesteld van den inhoud van boven genoemd fleschje of dat zij door een hevigen aanval eener, kwaal waaraan zij leed, bezwe ken was. Men had ook een boodschap gezonden naar de doktoren Austin en Blasfford, de col- drie heeren keken elkander ernstig aan. Dok- 16. „O ja." „Dan zal ik zoo vrij zijn vanavond nog even bij hem aan te gaan om eenige inlich tingen van hem te verkrijgen. Het gerechte lijk onderzoek zal ook wel gauw plaats heb ben. Misschien kan ik hem vanavond dan meteen meedeelen, of het onderzoek van beide zaken op denzelfden dag zal geschie den. Het is een hard geval voor hem, zoo kort na 't overlijden van Sir Alex.” „Dat is het," antwoordde Jessie; ,jnaar als zoo iets ons óverkomt, moeten we er in be rusten." „Z'n verloving met u. zal hem daaren tegen tot vreugde strekken.” hernam de in specteur; „mag ik van deze gelegenheid ge bruik maken u van harte geluk te wenschen?" „Ik dank u; ik zal uw gelukwensch ook aan Sir Charles over brengen." Inspecteur Matsen nam nu de verzegelde flesch en verliet de woning van dokter Quinton. „Ik zou wel eens willen weten", sprak hij tot zich zelf, „of deze twee vrouwen hier lega's T*n dokter Quinton in Plaistown. De natuurlijk in duizend stukken. Ze was dood, heeren. juist zooals u haar hier ziet liggen." „Was ze gisteravond dokter Quinton; „deelde ziek was?" ..Ze was alleen een luidde het antwoord; „ze was heel vriéndelijk. Wanneer ze er niet te oud voor was. dan zou Ik zeggen, dat ze een afspraak met haar be minde had, In *t vooruitzicht hem hier in Plaistown te ontmoeten.” „Heeft niemand haar hier in *t logement bezocht?” ..Niemand, behalve sir Charles Merriweather. Zij wilde haar testament maken en vroeg mij naar de namen der rechtsgeleerden hier in de stad. Toen ik Sir Charles noemde, hield ze diens naam. om zoo te zeggen, onmiddelUJk vast. Ze zag er anders niet naar uit om haar testament te maken, maar misschien gevoelde de arme ziel zich wel zieker dan ik dacht.” Juffrouw Tetton sprak nog. toen, inspecteur Matseri de kamer binnenkwam. Hij had de verzegelde flesch, die hij direct aan dokter Quinton liet zien, bij zich. „Ik zou zoo zeggen”, zei hij, „dat met die flesch alles in orde is. Die flesschen heb ik honderdmaal gezien. M'n vrouw gebruikt dat middel geregeld. Er ontbreekt Iets meer aan dan één dosis; maar lang niet genoeg om iemands gezondheid te benadeelen. Ik moet nu een onderzoek in loco Instellen, misschien dat ik dan iets vind, waardoor de oorzaak van den raadselachtigen dood utar vrouw aan het licht komt.” ter Austin nam het leege fleschje, rook er aan en vroeg: „Was er slechts één dosis in van een patent-geneesmiddel tegen verkoudheid?” „Voor zoover ik weet, ja," antwoordde dok ter Quinton. „Ik was gisteren niet thuis, maar zooals m'n dochter en later m'n loop jongen me vertelden, heeft die arme vrouw hier wierp hij een blik op het bed, waar op het Hjk lag uitgestrekt een middel tegen verkoudheid bij me laten halen, met verzoek of ik morgenochtend even aan wilde komen. M'n loopjongen en m’n dochter heb ben een drankje voor haar klaar gemaakt, een papent-geneesmiddel „hoekt niet meer", dat u belden natuurlijk bekend is." De beide collega's knikten „M'n loopjongen,” ging den verze lang' gen stave den stom korrte toest tagrt afwl) b-, gema met in ve verdli doort Appe: met t volgt den t Dracl firma Dreck verde die b Drecb hoorll Ml di gebou derde, te het ♦erdie neme, verdie Vóór i per ja Dez, heer I verdie sche 1 •chen Dit goedke derwoi e Vooi te zeg Per ja dijk—l kanaal Bjj.r Voorste Voor bet aai f 185.0 men, ii voorzit ding V, voor a, Ambtei Beslc «en gel van de: te loss, beginn, tegen p •aarde de leen overeen goedinp Vasts over is •angesl 2.0803 Word Voort tot het Hchter drie bn tiging Paald o "P 1 Ju Daan tangs d «eheeie Nadat de door den werkgeversbond de Duitsche houtindustrie opgezegde loon- overeenkomsten met 1 Augustus waren af- geloopen. zijn ongeveer duizend houtarbet- ders in de stoelenfabricken in Ratenau en omgeving ontslagen, daar zij zich bij de verlaging der loonen niet wilden neerleggen. nog uit het fleschje komt, onvermengde laudanum. Dat is een treurige geschiedenis." „Vreeselljk; ma'hr ik kan niet gelooven. dat die noodlottige dosis uit m’n apotheek afkomstig is. M'n dochter is er aan gewend eenvoudige geneesmiddelen af te geven." „Een gevaarlijke gewoonte.” „Toegegeven, wanneer dat ongeluk te wijten Is aan iemand uit mijn omgeving; ik kan dat echter niet aannemen; het komt me ónmogelijk voor. Noch m'n dochter, noch mn loopjongen maken drankjes klaar. Ze geven alleen nu en dan patent-geneesmid- delen af. Misschien zullen we hier nog een ander fleschje vinden en dan mogelijk ook tot de bevinding komen, dat de arme dame zelf een einde aan haar leven gemaakt heeft.” Op dit oogenbllk kwam Juffrouw Tetton binnen. Ze zag er opgewonden uit. Onmiddel- Hjk begon ze. hortend en stootend, te ver tellen „Ik verzeker u, heeren. dat ik nooit zoo iets in m'n leven ondervonden heb. Ze had een kop thee besteld en dien bracht ik haar aan haar bed. nadat ik eerst de blinden opgetrokken .en de gordijnen op zij geschoven had. „Hier Is uw thee, mevrouw," zei ik. en In Liverpool, waar Protestanten en Katholie ken als ongeveer even sterke machten naast elkaar leven, is er minder toe noodig dan elders in Engeland om hen ook tegenover el kaar te doen staan. Onder den zeer krachtigen en strijdbaren aartsbisschop Downey is de machtspositie der Katholieken nog toegenomen. De reus achtige betoogingen. een maand geleden te gen de schoolwetgeving van het Labourka- binet gehouden onder de persoonlijke leiding van den Aartsbisschop, hebben den Pro testanten een indruk gegeven van de macht, numeriek.zoowel als moreel, welke hun Ka tholieke stadgenooten kunnen uitoefenen. Het Katholicisme is in den loop der laatste paar jaren een overheerschende plaats gaan innemen in het Liverpolitaansche leven, en indien de Aartsbisschop, die evenals alle sterke persoonlijkheden een zeer voorzichtig en taktvol man is, het niet verboden had. dan zou Liverpool thans de eenige Engel- sche stad zijn met een Katholieke raadsfrac tie. Terecht meenen de katholieke leiders evenwel dat de verhoudingen in Engeland de vorming van katholieke fracties in de verr tegenwoordigende lichamen ongewenscht maken. Er is nog een omstandigheid welke het verklaarbaar maakt dat juist in Liverpool geschillen op sectarisch gebied zich uit zetten tot gewelddadige conflicten. Li verpool immers heeft een zeer sterke lercshe bevolking. Niet alleen zjjn de leren veel warmbloediger dan de Engel- schen, maar onder hen zjjn ook de politieke tegenstellingen veel scherper, en zjj worden grootendeels bepaald door geloofskwesties Er wonen in Liverpool honderdduizenden Ieren en afstammelingen van Ieren, en dezen heb ben hun onderlinge geschillen mede naar Engeland genomen. De protestantsche Ieren, ofschoon volkomen ver-enngelscht. hebben het fanatieke anti-katholicisme dat de be volking van Ulster en ook de Protestanten in den lerschen Vrijstaat kenmerkt, niet verlo ren en zeer teekenend Is het dat hun ver bolgenheid veeleer den lerschen dan den Engelschen Katholiek geldt. De horden, die optrokken naar de kerken van Everton, be stonden voor een groot deel uit lersche Pro testanten, gelijk de Katholieken, op wie het gemunt was, vooral lersche Kathólieken waren. Door dit te constateeren. verkleinen wij de beteekenis van hetgeen zich te Liverpool heeft voorgedaan, niet. Wij hebben trouwens reeds doen uitkomen dat een herleefd anti papisme onder de Protestantsche Engelsche leiders er aan ten grondslag ligt. Maar de vorm, waarin dat anti-paptsme zich te Liverpool geuit heeft, wat typisch voor de opvliegende', tot fanatisme geneigde lersche bevolking der stad, en wij hebben dit in aanmerking te nemen, opdat wij zullen begrijpen, dat een uitbreiding van het ge welddadige conflict tot andere streken des lands hoogstwaarschijnlijk is. De communistische terreur Uit Peking wordt gemeld, dat de stad Tsjan^tsa nog steeds door de communisten is bezet. De stad is wel door een kanonneer boot van de Chineesche régeeringstroepen beschoten, waardoor vele burgers worden gedood, doch de communisten zijn door deze beschieting niet uit de stad verdreven. Communistische benden hebben in de omgeving van Tsjangtsa onbeschrijfelijke verwoestingen aangericht. Geheele dorpen zijn door hen geplunderd en platgebrand. Naar uit Peking gemeld wordt, neemt het Amerikaansche oorlogsschip. dat -vóór Tsjangtsa ligt, een afwachtende houding aan. De Berlijnsche architect Wa'.demar Dietrich, die Zaterdagmorgen in de nabij heid van het Schlesischen Bahnhof door vier mannen was overvallen en beroofd van 2000 M., Is Zaterdagavond opnieuw over vallen en wel door dezelfde Heden, die hem uitgeplunderd hadden. z De heer Dietrich had des avonds na elf uur het hoofdbureau van politie, waar hü den geheelen avond getuigenissen had moe ten afleggen en verhoord was, verlaten. Hij werd onderweg aangesproken. i een stilstaanden auto gelokt en daarin duwd. Vier mannen hielden hem onder dreigingen met revolvers in bédwang b. achten hem naar Köpenick. In een klein boschje daar werd halt houden en werd den architect afgéperst het hl vandaag onderteekenen, niet met zjjn handteekenlng te voorzien. Daarna lieten zij den man aan zijn lot over en reden naar Berlijn terug. Dietrich was door het gebeurd# zoo angstig geworden, dat hij heden naar het politie-bureau te gaan, men hem met een auto moest halen. Achteraf is gebleken, dat de man Zater dagmiddag reeds door drie intusschen houden die van hem eischten, dat hij den geheelen overval zou herroepen, voor wel ken dienst zij hem de helft van het geroofde geld zouden teruggeven. Een zwaar onweer heeft in de BrelsgaU bij Freiburg gewoed, waardoor overal groote schade is aangericht. Een windhoos heeft vele vruchtboomen vernield. BIJ het opruimfngswerk is een boe renknecht in aanraking gekomen met een neerhangende electrische geleiding en ge dood. Brand is uitgebroken te Saa- Ungen in het gebouw van de firma Beckei en Salinger. Het gebouw van vier verdie- pir^en brandde geheel uit. Vier kinderen kwamen in de vlammen om. Een brand te Fort William, in Ontario, heeft in een goederenjlepót een schade van naar schatting een milUoen dollar aangericht. Te Pilau zijn door het eten van padde stoelen tien personen onder veagiftigingsver- schijnselen ernstig ziek geworden. Tot nog toe zijn vier vrouwen aan deze vergiftiging over leden. Van de overige personen verkeeren er nog eenige in levensgevaar. Te New-York Is eindelijk het mysterie op gelost van „de mlllloenen van Wendel” door de officleele verificatie van het testament van wijlen mrs. Swope WendeJ, die de vorige maand is overleden. De famïlfe Wendel had den naam. dat zij een der rijkste grondbezit- sters van New-York was. en haar bezit werd op een waarde van meer dan 360 millioen gulden geschat. Na den dood van Wendel leefden de zes gezusters Wendel in vol ledige afzondering, zich slechts bezighou dend met huiselijken arbeid, totdat wijlen mrs. Swope In het huwelijk trad. Er bestond een afspraak, volgens welke alle zusters tezamen ta den grootsten eenvoud zouden leven, zoodat het groote grondbezit niet zou behoeven te worden verdeeld. Het huis, waarin zij woonden, was groot, doch ouder- wetsch en stond bekend als het ..House of Mystery”. Er was geen electrisch licht, noch telefoon of radio, en de vensters waren altijd met blinden gesloten. Na den dood van mrs. Swope bleef nog een van de zes zusters over, met name Ella. Deze heeft thans het geweldige fortuin geërfd, doch op voorwaarde, dat het bij haar dood wordt verdeeld onder veertien Instellingen van Uefdadigheid. Kerken en ziekenhuizen zullen daarvan voornamelijk proflteeren. erkend, en de nationalisten hebben niet de macht, deze grondwet te veranderen. De constitutie moet echter door iedereen in ‘eere worden gehouden. In deze strijd, zoo besloot Nahas Pasja verklar.ng, zijn niet de Nationalisten, doch is veeleer de Koning zelf revolution- nalr. heeft journalist het partij nastreeft. Hij verklaarde o. a„ dat de Wafdisten eigenlijk niet als een partij moeten worden b. 3chouwd, daar deze beweging voortkwam uit den wil van nagenoeg het geheele Egyptische volk. Hijzelf wenschte den vrede te bewaren en zou zich bij de verwezenlij king van zijn doel slechts van constitutio- neele middelen bedienen. Een republikein- sche geest is den Wafdisten geheel vreemd. De monarchie .wordt door de grondwet dokter Austin voort, „bracht het hier; het fleschje is leeg, ze heeft dus het geneesmiddel ingenomen, maar dat zjj er aan gestorven is, is ónmoge lijk.” Dokter Austin gaf het fleschje aan dokter Quinton. „Het fleschje." zei hij, heeft blijkbaar den heelen nacht open gestaan en toch kan men nog zeer goed ruiken wat er in geweest is.” Dokter Quinton rook aan het fleschje en - schrok. t°en geen antwoord kreeg, herhaalde Ik „Laudanum!" mompelde hij en werd bleek, het. maar luider. Haar eene arm hing bulten „Zou er in de apotheek een vergissing plaats gehad hebben? Zouden Tom en z'n dochter,- die vrouw soms iets gegeven hebben, dat haar van 't leven beroofd had?” „Inderdaad, laudanum," antwoordde dokter Austin, „en te oordeelen naar den reuk, die kwamen om den dooden Sir Alexander of den levenden Sir Charles te zien. Vreemd, dat de eene vroeg waar Sir Alexander woon de en de andere een boodschap naar Sir Charles zond, met verzoek om bit ‘—ar te komen. Enfin, spreken is zilver e ;en, goud.” LONDEN, 1 Augustus 1930. Op den laatsten Zondag der afgeloopen maand is het district Everton, in Liverpool, het tooneel geweest van ongeregeldheden, welke Zaterdagavond waren aangevangen, Maandag opnieuy plaats hadden en zich in den loop der week nog eenige malen op klei nere schaal herhaalden. En thans, nu de volgende Zondag nadert';' is men er aan de oevers van de Mersey nog allesbehalve ge rust op, dat het niet nogmaals tot ordever storingen zal komen. Sinds verscheidene jaren hebben zich te Liverpool geen .jsectarische” onlusten voor gedaan, maar deze stad had op dit gebied een slechten naam. en ook wannéér men het gebeurde niet te tragisch opvat moet men toegeven, dat het wijst op het bestaan eener zeer ongewenschte stemming. Dat de wanordelijkheden haar oorzaak vonden in een valsch gerucht, doet heel wei nig ter zake, want dat gerucht had evengoed waar kunnen zijn.. De bevolking van de hoofdzakelijk door protestanten bewoonde wijk Everton had namelijk vernomen dat Aartsbisschop Downey de nieuwe pastorie van de kerk der Onbevlekte Ontvangenis zou komen inwijden, hetgeen Z. D. H. evenwel niet voornemens was te doen daar hü reeds beloofd had in een andere wük een plech tigheid bij te wonen. Zaterdagavond trok een groote menigte, met muziek aan het hoofd naar de Kerk van Everton, welke evenwel door de politie, die van een en ander de lucht gekregen had, be waakt werd. Een sommatie om uiteen te gaan werd beantwoord met een hagelbui van steenen. De politie zag zich gedwongen de wapenstokken te trekken, maar de menigte kon eerst tegen vüf uur in den morgen ver spreid worden. Van tal van winkels en hul zen in de buurt waren de ruiten verbrüzeld en op de muren waren met krijt opschriften aangebracht, zooals „No Pojiery" „Geen knie val voor den Paus", enz. Zondag namen de onlusten een nog ern stiger karakter aan, en er werden verschei dene personen, onder wie eenige politie agenten, gewond, en Maandagavond werd een aanval gedaan op de pastorie van de in dezelfde wijk gelegen Allerzielenkerk, en in verschillende stadsdeelen hadden samen scholingen plaats, o.a. in het Scotlandroad district, dat bekend staat als de .Katholieke wük”. Wü willen ons onthouden van het geven van een overzicht der wanordelijkheden, die alle kenmerken vertoonden van ouderwet- sche anti-paapsche uitspattingen. Dat de Katholieke bevolking de verdediging harer veiligheid niet alleen aan de politie overllet, spreekt vanzelf, en op sommige oogenblik- ken hadden de mannen der wet büna even veel werk met de aangevallenen als met de aanvallers. Laatstgenoemden zijn opgehitst geworden door den Eerw. Heer Longbottom, van de Kerk der Protestantsche Hervormers. Deze Eerwaarde heeft de oppositie geleid - tegen -den verkoop van t Brownlow-Lillterrein aan dén Aartsbisschop, die er een Kathedraal wil doen bouwen, welke de grootste ter wereld zal worden. Mr. Longbottom schrijft de ongeregeldhe den toe aan „de overweldigende aanmatiging der Katholieken'’. Hü heeft gezegd; .Aarts bisschop Downey moet maar leeren dat hü zulke dingen niet ongestraft doen kan.” Maar het is duidelijk dat de eigenlijke oor- zaken dieper liggen. In den jongsten tüd is het anti-papisme weer den kop gaan opsteken. In protestant sche kringen wordt druk gesproken over den toenemenden invloed van het Vatikaan. De pogingen, op de I.ambeth Conferentie aangewend, om tot lederen prüs een soort „eenheid” tot stand te brengen tusschen de Anglicaansche. Orthodoxe en Oud-Katholie- ke kerken, schünen vooral geïnspireerd te zün geweest door vrees voor Rome. Het ver drag tusschen het Vatikaan en Mussolini, waardoor de Paus daadwerkelük hersteld is geworden in zün rang van wereldlük souve- rein, werd hier in politieke kringen zeer goed ontvangen: daarentegen vervulde het Ker- kelijke kringen met wantrouwen. Dit wan trouwen werd nog aaiigewakkerd door het onzalige conflict tusschen kerk en regeering oj^ het eiland Malta. Dat hier het Vatikaan met het fascistische Italië heeft „samen ge spannen” tegen het Brltsche gezag, is een meening welke sommige bladen openlük. an dere daarenetgen bedenktelük te kennen hebben gegeven. Er zou waarschijnlük een zeer langdurige „hetze” toe noodig zijn om het verdraag zame publiek in Londen en andere centra op te voeren tot het fanatisme, waarvan de Protestanten te Liverpool blük gegeven heb ben. De verhoudingen in deze stad zijn niét kenmerkend voor die in de rest des lands. Op de eerste plaats is het aantal Katho lieken er veel grooter dan in eenige andere Engelsche stad. Er wonen er in Liverpool ve le honderdduizenden. Hun Invloed is er aan- zienlük. Alleen in Liverpool zün zü georga niseerd volgens continentaal model; alleen in Liverpool vertegenwoordigen zü een in drukwekkende macht. Maar tevens is er geen groote Engelsche stad, waar het pro testantisme protestantscher is dan in Liver pool, waar iedere bezoeker onmiddellük ge troffen wordt door het buitengewoon groote aantal kerken van alle tnogelüke gezindten. WOENSDAG 6 AUGUSTUS HUIZEN. Tot 6 uur: 298 M. Na nr- 1071 M. t'itsL NCRV-Uita. 8.15—9.30 Oral mofoonpl. 10.30—11.00,piekend lenst H-30 Gramofoonpl. 11.30—12 30 Harmo- niumbespeling door M. F. Jurjaanz. 12.30 2.00 Concert Mevr. J. Hekkertvan Eys- den (sopraam). Mevr. I. Mulder—Belser <aJt-mezzo>. heeren H. Hermann (viool) Cor Kee (orgel en piano) 2.00—2.45 Conl eert Mevr. C. van RavenzwaayMolen kamp lalt), Mej. To Stellemaker (piano) heeren Joh. Lamen (bas). H. Brugman (viool en piano-begel). 2.453.15 Legen van Clir. Lectuur 3.154.00 Vervolg con cert 4.005.00 Concert door de Stafmu- ziek der Kon. Marine te Den Helder 500 —6.00 Klnderuurtje 6 00—7.00 Gramofoonpl 6 306 40 Koersen 7.007 30 Declamatie door R. Sijbring 7 30—8.30 Wüdlnga-ea- menkomst in de Oosterkerk Je 's-Graven- hage 830—10.00 Concert door het ..Bo ris Lensky"-trio 10.0011.00 Orgelcon cert door 8. P. Visser 9.30 ca. Persber HILVERSUM, 1875 M, V.-A. R, A-Vitien- ding 8 00 Orgelspel door Ffed Wolfers, afgew. door gramofoonpl. 9 00 Gramofoonpl 10.00 Morgenwüdlng 10.15 Voordracht door Gerard Pilger 1030 Ziekenuurtje .11.30 G.amofoonpl. 12.00 PoUtieber. 12 15 Concert door VARA-Septet afgew. door gramofoonpl 2 30 Kindermatinée vanuit het Kurhaus Scheveningen 330 „Maak het zelf" door C. Schaake-Verkozen 4.30 Orgelspel door Fred. Wolfers 5.00 Vraag- halfuurtje voor de kinderen 5 45 Concert door Tokkel-Octet afgew. door gramofoonpl. 7.15 Litteraire lezing door A. M. de Jong 7 45 Politleber. 8.00 Toelichting tot het Kurhausconcert door Eli Bornli 8.15 Con cert vanuit het Kurhaus te Scheveningen. Het Resldentie-Orkest. Solisten; Jacq. Urius en Ilona Durlgo. Na afloop: Persber. Daarna Gramofoonpl. DAVENTKÏ, 1554.4 M. 1035 Morgenwü- ding 12.20 Gramofoonpl. 1.20 Orkest- concert 2.20—2.50 Concert B. Allen (mez- zo-sopraam) J. A. Thomas (bariton) 4.20 Orkestconcert 630 Gramofoonpl. 535 Kinderuurtje 6.20 Landbouwber. 635 Nleuwsber. 7.00 Piano-recital door L Eng land --- 7.207.40 Lezing 7.45 Vioolrecltal door Isaac Losowsy 8.05 Concert. Or kest. A. Fear (barrlton) F. Russell (tenor). Koor. 930 Nieuwsber. 9.45 Lezing 10.00 Optreden van de „Co-Optlmlsts” 10 40 12 20 Dansmuziek. PARIJS „Radio-Paris" 1725 M. 1250— 230 Gramofoonpl, 4.05 Concert door Kwin tet 7.40 Gramofoonpl. 830 „Don Juan" van Mozart. Orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 7.25—7 50 Gra mofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.35 12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert 5.50650 Or kestconcert 830—9.15 Orkestconcert 9.20 „Schwert über qns." Hoorspel van P. Dlck. Daarna tot 1230 Dansmuziek (Gramofoonpl.) KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2 20 Or kestconcert 3.505.50 Orkestconcert 8.20—9.35 Concert. Orkest. Operazanger 1030—1105 Concert Hawaiian Kwartet 11.051250 Dansmuziek. BRUSSEL, 5083 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trlo-concert 8.35 Fragmenten uit .De Groot-Hertogin van Gerolstein” van Jacq. Offenbach. Orkest en solisten. Relletjes Het parool van algemeene staking Is te Roubaix. Tourcoing niet volledig opgevolgd. Te Halluin telt men ongeveer 5000 stakers. Vandaag werkten nog zeven fabrieken. Men verwacht echter, dat deze ook morgen hun poorten zullen sluiten. Hedenmorgen hadden in deze stad onlusten plaats, doordat commu nisten na een vergadering, ondanks het ver bod van de politie een optocht wilden for- meeren. waarop de politie chargeerde. Zü werd door de demonstranten met een regen van projectielen ontvangen; tijdens den hier op volgende relletjes werden verscheidene de monstranten en een agent van politie gewond. Aangezien onder de stakers vele Belgische werklieden zün, is een strenge grensbewaking Ingesteld. vrouwen die zün; was aange- Versterking der politie Te Rüssel zjjn 600 man politie aangeno men. De openbare macht te Tourcoing en Roubaix is eveneens aanzienlijk versterkt. By communistische betoogingen zün ne gen buitenlanders gearresteerd en over de grens gezet. Een hevige windhoos, gepaard gaande met .wolkbreuken en onweer met hagel heeft Maandagmorgen de omgeving van Meldorf (Noord-West Duitschland) geteisterd, waar groote schade werd aangerieht. Talrijke boerenhofsteden werden verwoest en vele landbouwmachines evrnield. De enorme hoeveelheden regenwater, die de hulzen bin nendrongen hebben ook veel schade berok kend. In Meldorf zelf werden talrüke boomen als lucifers geknakt, terwül twee hulzen zoo danig werderP beschadigd dat zü wegens in stortingsgevaar moesten worden ontruimd. Het Amerikaansche departement van ma rine, heeft ingevolge het Londensche vloot- verdrag de slagschepen „Utah”, ..Florida" en .Wyoming" per 1 October a.s. buiten dienst gesteld. Men verwacht hiervan een. besparing van jaarlijks vier millioen doUar. In het nieuwe programma voor den vloot- bouw, dat door het Amerikaansche marine- in overeenstemming met de bepalingen van het Londensche vlootver- drag wordt uitgewerkt, zal oa. worden af- gezien van den bouw van groote dulkbooten en van het nieuwe type van ondehzeesche kruisers. Daarentegen zal op grootere schaal klein materiaal worden gebouwd, terwül alle oorlogsschepen van landingsdekken vliegtuigen voorzien zullen worden. In Japan Overeenkomstig het Londensche vlootver- drag moet de Japansche kruiser .Akashi" uit de vaart worden genomen. De Japan sche admiraliteit heeft besloten, teneinde verdere onkosten te besparen en ook daar de kruiser voor geen andere doeleinden meer geschikt is, het schip tot zinken te brengen, tugien vanuit

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2