WAT KOST EEN WERELDREIS? IN DIENST DER SOWJETS Prijsvraag voor een Pauzeteeken BINNENLANDSCH NIEUWS PROVINCIAAL NIEUWS KERKNIEUWS Z. D. H. Mgr. Schloppa te Steil ONZE WEST De politiemacht op Aruba R. R^DIO-NIEUWS Dranksmokkelaars en radio Diplomatieke betrekkingen I. ILPENDAM HOORN WOGNUM ANNA PAULOWNA ZWAAGDIJK FORMEREND ANDIJK_ Hebben S. O. S.-berichten succes? HEER-HUGOWA ARD WORMERVEER NIBBIXWOUD Steeds nieuwe successen op de Goedkoope reizen zijn vermoeiend! Luxueuze reizen alleen Amerikanen! Ontstellend alcoholverbruik Jubileum G. J. H. Hendriks voor vo te voorkomen of te Stand Men rikanen Afscheidsfeest van missionarissen Een tegenspraak De kv oud 77 jaar, wordt aan boord een camera- Geregeld A II (Slot) hU De gedeslUnsionneerde Bolsjewiek e Spoed I pontificale assistentie Personalia Te Amsterdam slaagde voor het Mulo-examen diploma A. K. J. Bas, al hier.- sterkste wat dozijn bewaard heb; Ik zou ze nu zoo goed kunnen gebruiken." een ap- aan- itus, Marla-Hemelvaart. komt van Always Forward, tevens O. L. Onderwijs Voor de vacante be trekking van onderwijzer aan de O. L school hebben zich 11 sollicitanten aangemeld. In de plotseli heer A. Rekenk De o: de R k rendart 25-tal j kitting was o i weeshui Zijn kenkam Verboden Met Ingang van 1 Augustus is het op het Pampus en het Hoornscne Hop verboden met kuilnetten te vlsscnen. Ko heer Jspsi daal in d< matsi Hel konir de e< graaf Konh Ver name groet chef Dep. Ver leden 's-On van J Landt 's-On zijn e heerei in ont Het Palact en pr twaalf Personalia Te Amsterdam slaagde voor het examen nuttige handwerken, mej. M C. M van Vliet, alhier. Te leden, der, hi waters Neder! Op toegek' ning v tersnot lid der De 1 Velp tagenle school heer I junct-i 1 Ja tagenle Acht nuari tagenle Ingang de ben Mei 19 tot ho beech. va ij De Dultschers die tn het buitenland weten heel wat mee te praten over nen den r’’ groote eeniging -Het v vai va w Mishandeling Onze plaatsgenoot W. T., die sinds eenigen tijd zijn werkzaamheden heeft in een naburige gemeente, deed daar zijn werk met bijzonderen Ijver en accu ratesse. Dit stond eenigen zijner mede arbeiders, die Juist niet door Ijver uitmunt ten. bepaald niet aan, zoodat zU na her haaldelijk plagen en sarren, het jongmensch mishandelden. Met een ontwrichten schou der en eenlge verwondingen werd de Ijve rige jongen, die geen aarde ding tot derge- Ijjk optreden had gegeven, thuisgebracht. Herwonnen Levenskracht Ten bate van deze nuttige instelling tot bestrijding der tuberculose werd een speldjesdag georgani seerd. De totaalopbrengst wa' 58.25. paro chie O. L. V. Praesentatle 30.25 en pa rochie St. Jan 28. Reclame Door het bestuur der bloem bollenveiling te Medembllk Is tot propagan dist aangesteld de heer K. Boon alhier om propaganda te maken onder de bollenkwee kers om hun bollen aan de veiling aldaar aan te voeren. Dat deze propaganda succes heeft, blijkt wel hieruit, dat door eenlge kweekers een aanvoer van 40.000 bollen Is toegezegd voor de veiling op 7 Augustus. Het doel Is met de „Tuinbouw" te Grootebroek te komen tot een R. K. organisatie van bol lenveilingen. Overtreding Woonwagenwet Tijdens de Wormerveersche kermis «’aren bjj den Drie sprong. op den weg naar West-Knollendam, een groot aantal woonwagens gestatlon- neerd. De politie maakte van die gelegen heid gebruik om daar eens Inspect'e te houden met het gevolg, dat tegen eenlge woonwagenbewoners proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van de wet op woonwagens en woonschepen. bank worden kweekers, die overhandigen, schotten gegeven tot 75 pCt. Omzet veiling De omzet van de groen- tenveiling van de Afslagvereen. B. P. en’ O. bedraagt tot 19 Juli jj. f 420.819.60 tegen f 317.327.84 over hetzelfde tijdvak In het vo rig Jaar. Hierbij ril opgemerkt dat de aan voeren vorig jaar heel laat zijn begonnen in verband met den zeer strengen witer. De zender te Napels heeft eenigen tijd geleden een paui.teeken In gebruik geno men. dat bestaat uit zestien tonen, die op een herdersfluit gespeeld worden. Hoewel dit pauzeteeken zeker origineel genoemd mag worden, Ls men hiermede toch niet tevreden. Men heeft thans nJ. zen prijsvraag i Itge- schreven onder de luisteraars, waarin ge vraagd wordt een nieuw systeem voor een pauzesignaal te bedenken. Gereed gekomen Heden Is ook het laat ste gedeelteDijkweg In onze gemeente ge reed gekomen en zijn we, wat de wegen aangaat, nu geheel uit de zorgen, zeer ten gerieve van de weggebruikers. Tot den Fluit - hoek vanaf Medembllk is het nu een prach tige breede en gladde weg geworden, terwijl in aansluiting hierop het verdere gedeelte tot Enkhu'-en in de komende dagen geheel met de stoomwals bewerkt zal worden, wat wel een tijdelijke, maar flinke verbetering zal beduiden. Voorts vernamen we uit ver trouwbare bron, dat reeds in Maart 1931 met het laatste gedeelte aan de asphalteerlng zal worden begonnen. Over een afstand van pijn. 6 K.M. zal dit werk dan in een paar maanden zijn beslag krijgen. de diplomatieke beambten aan het gezant schap, dat dezen dansles moesten nemen, daar ‘n goed diplomaat moet kunnen dansen, om in de gratie van dè dames te komen, het geen volgens hem in den diplomatieken dienst van groote waarde was. Op een anderen dag riep hij de diploma tieke beambten in de zaal, omdat hij een voordracht wenschte te houden over de geschiedenis der diplomatie. De lezing bleek te zijn een bloemlezing uit de schandaal kroniek der Europeesche hoven in de 17de en 18de eeuw. Voetbal Zondag speelde Zwaluwen te gen Geel-Wlt uit Den Helder een vrlend- schappelijken wedstrijd om een lauwertak. Veert en dagen geleden was de wedstrijd onbeslist gebleven, daar toen werd gelijk ge speeld 33. Geel-Wlt toonde nu zijn meer derheid en behaalde de overwinning met 51. Geel-Wlt speelde eerst met den krach- tigen wind In den rug en/had met rust een voorsprong van 10. Drie var. de zes ge raakte doelpunten ont.tonden uit een pe nalty. ring «aris lezen Urooglee terdam, *®glngen West-Bri Hik gebn op het b< De bur dr. Blom Brabant Kamerlet de au tor: in een re van ons voorgeste van Rijd kunnen Daar 1 Itnd- en t*n van kan kom *ldus wel ongel eilanden iandsdeel ■net verb! •Poor en doende n van ons 1 Dit gei "og van koedkeuri Vele luisteraars zullen zich hebben af ge vraagd. of de 8. O. S.-berichten die dikwijls over verschillende zendstations worden uit gezonden. wanneer iemand gezocht wordt wiens aanwerig-.eld hier cf daar dringend noodig is, werkelijk succes hebben. Uit een opgave van de B. B. C. blijkt, dat dit vrij dikwijls het gevrV is. In de eerste drie maanden van dit Jaar werden door de B. B C. 169 8. O. S.-berichten uitgezonden 69 hiervan hadden succes. 90 werden niet beantwoord en van 10 is het resultaat niet beltend. Boerenleenbank Door de Boerenleen- wederom aan bloembollen de rekening Westfriesland tegen 5% pCt rente voor- Verkeersongelukken Zaterdagmorgen hadden op den Zaanweg een paar vry em- -tlge verkeersongelukken plaats. Een bende Amsterdamsche wielrenners, die In razende vaart den Zaanweg onveilig maakten, bor sten met geweld tegen elkaar aan, zoodat één hunner met geweld over het trottoir werd geslingerd en met het hoofd tegen de hardsteenen pui van den winkel van den heer H. F. Kuijper terecht kwam. Bloedend verwond werd de snelheidsmaniak opgeno men en naar de woning van Dr. de Groot vervoerd. Even later reed een Juffrouw op de fiets op den Zaanweg. terwijl een eind achter haar een auto aankwam. Bij den spoorweg overgang op den Zaanweg werd met de roode vlag een sein gegeven, dat een trein in aantocht was. De wielrijdster stopte, doch de bestuurder van den auto, welk? remmen niet In orde bleken, kon zoo snel niet stop pen, zoodat de juffrouw onder den auto verdween. Ze kwam er wonderlijk goed af. Dr. de Groot constateerde, dat ze geer ern stige verwondingen had opgeloopen. Door de politie werd de auto in beslag genomen en het vervolg van deze zaak zal zich af- pelen In de rechtszaal van den kantonrech ter te Zaandam. De Amerikaarsche dranksmokkelaars maken druk gebruik van radio. Weliswaar kemt het vaak voor, dat ze hierdoor juist gesnapt worden, doch desondanks is net voor hen een belangrijk communicatiemiddel. Zoo hebben de smokkelaars onlangs een bericht Zangvereeniging Op het nationaal concours. 31 Juli te Makkum gehouden werden door onze plaatselijke vereemglngen de volgende prijzen behaald: Fanfare Sursum Corda le prijs; Gem. Zangvereeniging Hal leluja le prijs; Vrouwenkoor Con Brio le prijs; Mannenkoor Stringendo 2e prijs. Al deze vereeniglngen staan ender leiding van den heer Jo Broer TDz. Zeker een suc ces voor den Directeur. Naar wij vernemen, Is de mededeeling van den onlangs van zijn detacheering bij de troepenmacht op Curasao ontheven en in Nederland teruggekeerden len luitenant der infanterie van het Ned. O. I. leger L. F. Weijerman, In het persgesprek met ..De Gelderlander", dat de politiemacht op het eiland Aruba slechts uit 8 inheemsche politieagenten zou bestaan, niet juist. De bezetting van dat eiland bestaat uit een detachement van 34 man polltietroepen, onder bevel van den len luitenant der infan terie van het Ned. O. I. Leger H. F. Blok land en een detachement mariniers, ter sterkte van 30 man. onder bevel van den len luitenant der mariniers C. L. M. Jans sens, zoodat de sterkte thans aanzienlijk grooter is dan by aankomst van het detachement Weijerman. Einde 1925 had Bessedowskl reeds aan zegging gekregen, dat men een anderen werkkring voor hem had en hij keerde te- De wedstrijd 8. E. W. II—V. V. W. n h wegens den regen afgelast. Eervol ontslag Aan den heer C. Neef., jes alhier, is op diens verzoek door Z. d. H. den Bisschop van Haarlem eervol ont slag verleend als kerkmeester en in diens plaat', benoemd de heer Stroopman. Besmettelyke ziekte Alhier doen zich in het gezin van den heer J. Doodeman 2 gevallen van para-typhus voor. Zoo zijn er velen in het huidige Rusland; niet onder de communistische jeugd, de pioniers en komsomoltzl en die den ouden staat van zaken slechts kennen van hoo- ren zeggen, doch wél talrijk zijn zij onder de oude communisten en revolutionnalren. die streden om het despotisch en corruot regiem onder den dubbelen adelaar ten val te brengen en vol vertrouwen waren in hun ideaal, in de overtuiging, dat ze medehle- pen aan den bouw van een nieuwen, waren heilstaat, zij 't dan ook dat .moedertje Rus land” dien staat in hevlgen barensnood het aanschijn zou schenken. Jaren van bit tere ontgoocheling hebben elkander opge volgd en zU zien thans, dat zij een monster ten leven hebben gewekt, een L.onster, dat het leven niet verdiende. Edoch, laten zij de hand In eigen boezem steken: een levensbeschouwing, gebaseerd op het materialisme en het atheïsme, strijd- methoden, welke een aanfluiting zijn van het Goddelijk gebod der naastenliefde, kon den uiteindelijk geen andere resultaten m-st zich brengen. Demonische geesten en krach ten zijn in Rusland opgeroepen en waar it de sterke man, de magiër, die den demon van het Bolsjewisme, het communisme in zijn afschuwwekkende gedaante naar zijn krochten zal terugdrijven! Na twaalf ja re" is nog geen lichtstraal te zien, welke nieu we hoop kan doen opleven. De periode van het „oorlogscommunisme” <19181921) ging voorbij en de nieuwe richting der N. E P (nieuwe economische politiek: 1921—1924) werd ingeluld. Men gaf het Russische volk gelegenheid, even op adem te komen, totóar .de nieuwe etappe” In 1925 weer een and'-re aëra inluidde en.... niets bleek te zijn vei- anderd. Thans kan men zich nog slechte afvra gen: Waar en wanneer en hoe is het einde? Vacantietyd Maandag, Dinsdag en Woensdag staan de meeste Wormerveersche fabrieken *tll wegens vacantle van het per soneel. Reeds Zaterdagmiddag had een groote uittocht plaats naar Bakkum aan Zee en Wijk aan Zee, waarheen de groote meerderheid dezer vacantiegangers gaat. Het weer werkt evenwel tot dusverre niet erg mee. Gevaarlijk werk Dezer dagen was er op den Middenweg bij de Geref. Kerk bijzon dere belangstelling voor een niet alledaag- sche en gevaarlijke verrichting van het haantje op den 45 M. hoogen toren te plaat sen. De werkzaamheden daar hoog in de lucht geschiedden vrijwel door één man, die zich in het topje blijkbaar thuis voelde en zijn moeilijk werk waarlijk kalm volbracht. Voor zulk werk moet men stalen zenuwen hebben. Het was voor vele kijklustlgen een ware attractie. Burgerlijke Stand over Juli 1930 Ge- ■horen: Johan Jozef, z. van J. Dekker en Sctklq Jonas Johannes, z. van 8. Kooij- stra en L. Rozema Petrus, z. van J. WUnker en A. van Langen Louweris, z. van 8. Dekkers en W. de Boer Grietje, d. van 8. Kuin en G. Kroon Anna Pc- tronella, d. van Th. v. Stralen en A. M. Langen Johannes Simon, z. van D. Dud- dlnk en H. v. Schagen Ebertus, z. van G Mulder en I. Ottens (wonende Am ter- dain) Maria Johanna, d. van H. Bankras en A. Beers Catharina Agatha, d. van P. Bleeker 'en Qath. Tamis. Ondertrouwd: C. Mul, wedr., 51 jaar en N. Roögeboom, 49 jaar C. Smit. 31 jaar en C. Appelman. 28 jaar M. Bakkum. 26 jaar. Ursem en M. A. Ottenbros. 22 jaar. Getrouwd: A. Cuperus en C. den Engelse C. Mul en N. Hoogeboom. Overleden: Franciscus Groot. 10 mnd., z. van G. Groot en C. H. Barhorst Gerr.t Peters, z. van J. Peters en M. Visser, 3 w. (wonende Zuid-Scharwoude) Geertje Klaver. wed. van A. Beers, 75 jaar Neeltje Jongejan, wed. v. J. Klejjer, 79 jaar Levenloos aangegeven kind van D. v. Dieper, en C. R. Wit Heertje Beets, 47 jaar, echtgen. van G. K. Schoen Gerar dus Bart, 5 wk. C. Bart en G, Kleft. In November 1924 had een Russisch eml- I grant den Gepoe-afgevaardigde. Kraftsjenko. I in de straten van Warschau een pak slaag I gegeven. Ofschoon de Poolsche autoriteiten I hieraan hoegenaamd gaan schuld hebben, be- I sloot de Gepoe te Moskou toch reprisallle- I maatregelen te nemen en minstens vier Pool- I sche diplomaten in de straten van Moskou I af te drogen". Het besluit werd uitgevoerd I en onder de slachtoffers was ook de Pool- I sche eerste secretaris der legatie. Het Pool- I sche Minister van Bultenlandsche zaken I zong ean protestnota en Bessedowski had I alle moeite om het schandaal bij te leggen. I Kort daarop werd de beruchte Wojkoff I gezant te Warschau. Ofschoon de Russische I regeerlng zulks loochende, had deze Wojkoff I de hand gehad in den moord op de. tsaren- I familie te Jekaterinenburg. De monarchisten I in Polep-^Warên woedend over deze benoe- InüBg'en bet Poolsche ministerie zag zich In I de pijnlijke noodzakelijkheid om Bessedowski. den gezantschaps-attaché, te waarschuwen, dat hij Wojkoff zeer tot voorzichtigheid zou manen, temeer, omdat „mijnheer de gezant" I de gewoonte had. zich op te houden in alle achterbuurten van Warschau, vaak met I vrouwen van verdacht allooi werd aange troffen op banken iii het park en 's nachts met zulke personen zich ophield in de don kere straatjes van de voorstad Praga. waar nog wel eens een moord geschiedde. Hij was op dit gebied trouwens een pathologisch ge val, want op zekeren dag gaf hij order aan De Tsarenmoord. Oudejaarsavond 1925 besloot Wojkoff te vieren door het geven van een gezelligen avond. Er was flink gegeten en gedronken en omstreed middernacht ging hij naar zijn kamer om nog wat in zijn eentje na te fuiven. Hij had daar een kast met een heele batterij cognac- en likeurflesschen. Ongeveer half twee ontving Bessedowski een dringend cijfertelegram uit Moskou en ging er mee naar de kamer van den gezant. Hij trof hem aan zittend op een divan en met rood-ont- stoken dronkemansoogen starend naar een ring met een bloedrooden robijn Toen hij het verbaasde gezicht van Bessedowski be merkte. zelde hij. dat die ring in het huis van Ipatjeff (waar de tsarenfamilie ver moord werd) in zijn bezit was gekomen Daar Bessedowski nooit de details van deze moordpartij vernomen had (door de Sowjet- fers beplakt worden met etiketten en adres sen van alle hotels die hU bezocht heeft. Daarom worden bij landreizen vaak heel onnoodige koffers medegesleept die volge plakt zijn met allerlei adressen en zoo op het schip terugkomen. Eenvoudiger is het echter, deze papiertjes aan boord te koopen bij de stewards, die een uitgebreide collectie bezitten. Om niet onvoorbereid in het land te ko men, 'dat eerst wordt aangedaan, krijgen de passagiers bioscoopvoorstellingen, 'waar in al de aanstaande genoegens vertoond worden. rug naar zijn Oekraïne. In Poltawa trof ntj zijn ouden vriend Ganenko. die allesbe halve gesticht was over zijn voormalige Bolsjewlki-vrienden en over de reeks van bolsjewieksche schandalen, orgiën, diefstal len en otnkooperjjen. „Van den heelen Raaa van volkscommissarissen gedragen alleen Tsjoebarj, Schuchter en Skroepnik zich als nette lui. alle anderen....", hij maakte een wanhopige beweging. ..Daar heb Je 8er- bltsjenko; die was dronken en begon mid den in den nacht te Poltawa alarm te lul den. Ze hebben ’m nu den bijnaam van ..klokkenluider" gegeven. Tsjernoff. de volkscommissaris van handel, was *n kee- dronken in zijn hotel, toen hij meende, dat daar brand was uitgebroken. Hij zette allt waterkranen open, zoodat alles onderliep en verdronk een meisje in de badkuip Nikola Jenko van binnenlandsche zaken gat midden op de Jekaterlnoslafstraat een oo- litie-agent een pak slaag. By zyn collega van financiën. Kat tel. zyn de stenotypiste.- niet veilig. Mojsejenko, van landbouw, heef» zyn vrouw gewurgd: er werd maar gezegl dat ze zelfmoord gepleegd had. Weet Ie Bessedowski, ik denk er nog vaak aan, dar we jaren en Jaren tegen het tsaristisch re giem gevochten hebben, voor ons ideaal hebben geleden, er voor in den dood zouden zyn gegaan; we verrichtten heldendaden, en dat alles.... om dat regiem te'Saier voor zulk een bende schoften. Wat zegt wet dat de huidige bewindhebbers van boeren en arbelders-afkomst zyn? Bovendien is dit dikwijls niet eens net geval. Vroeger troost te men zich met te zeggen: er zal een de mocratische regeering komen en het sal allemaal goed worden. Nu is het er. Wa’ heeft het gekost? Millioenen levens heeft het gekost! Een oceaan van smart en til den! En wat is er veranderd? Misschien is het er nog veel slechter geworden. Och. ik weet nog. dat ik vóór de revolutie bomm-m vervoerde voor onze stryd-organlsatie. Wat vind ik het jammer, dat ik er niet een past Zaterdagmiddag JL arriveerde in het Mis- ciehuts te Steil Z. D. H. Mgr. Schloppa, pauseiyk internuntius te 's-Gravenhage, in gezelschap van zyn secretaris, den Zeereerw. Pater Kleyntjes 8. J., om by het afscheids feest der missionarissen op Zondag 3 Aug. de kerkeiyke plechtigheden te verrichten. In den blanken zonneschyn wapperden vrooiyk de Holland:che en Pauselyke kle'u- ren, terwyi de weg naar het Missiehuis met grootsche eerebogen, slingers en speelsche wimpels smaakvol was gesierd. Op het plein voor het Missiehuis wachtte de ruim 800 bewoners tellende kloo tergemeente den hoogen bezoeker af, die met de auto van Venlo werd afgehaald. By aankomst aan bad en kuste Z. D. H. het Kruis, door een priester in koormantel hem toegereikt en sprak de Hoogeerw. Pater Dr. W. Gier, superlor-generaal der congregatie van Steil. Z. D. H. een harteiyk welkom toe; vervol gens trok de lange stoet onder het spelen van de muziekkapel der Broeders in pro cessie naar de Bovenkerk, welker priester koor prijkte in een heeriyke kleurenmenge ling van een schat van bloemen en waar allen den zegen van Z. D. H. ontvingen. Met groote belangstelling bezichtigde Z. D. H. de Internuntius tydens zijn verbiyf In het Missiehuis de groote studle-lnrlchting en de verschillende werkplaatsen, als druk- kery, timmery, smederij en andere. Verder bracht Z. D. H. een kort bezoek aan de Missiezusters van Steil, de Dienaressen van den H. Geest en aan de Zusters van de Eeuwigdurende Aanbidding, eveneens te Steil. Nadat Z. D. H. des Zondagsmorgens reeds Burgerlijke Stand Geboren: Wilhel mina Bernardlna, d. van C. A. Smit en J. Klappe Cornelia Maria, d. van K. Stet en G. Vet Fenny Alida, d. van J. Rem en F. Lutters. Getrouwd: C. Kat en E. Bmolka J. T. van Eik (van Amsterdam) en D. Pranger J. J. Friedericho (van Amsterdam) en M. Kraayer. Overleden Aaltje Groot, gehuwd met Aris Schoute. fcuren tegen- geen ril van luxe cabines meer of 6 personen, die zy door hun architect met eigen meubels laten stoffee- ren. Voor veel geld kan men iets eischen. Het scheepspersoneel neemt niet alleen de ge wone bediening waar: men kan ook een employé der scheepvaartmaat&happy be lasten met het byhouden van het dagboek der passagiers. Van meer gewicht nog is een ander soort van documenten, die de toerist verzamelt: Jdj verlangt dat zyn kof- dat 500 passagiers vervoerde, werden totaal 3 millloen dollar uitgegeven, de helft daar voor was reisgeld, zoodat de passagiers al leen hiervoor reeds 3000 dollar of 7500 moesten storten. De eenvoudigste cabine kostte 1000 dollar, met bad 7000 en de luxe cabine 10.000 tot 12.000 dollar, dus ongeveer 40.000. waar by nog groote kosten komen voor uitstapjes die op het vaste land ondernomen worden.' Er zyn passagiers die reeds vyf of zes wereldreizen met hetzelfde schip gemaakt hebben, maar na den laatsten beurskrach is hun aantal heel wat verminderd en ook de meest blufferige Amerikanen woordlg geen rij van luxe vopr 5 lutle, de slachtoffers van het Russisch com munisme. tvaren uit hun lyden verlost. Wojkoff vertelde, dat de kamer een ont zettenden aanblik bood. De lyken lagen in alle mogeiyke houdingen op den grond, die nat en glad was van het bloed. Joeroffsln en twee Letten onderzochten de lyken met het oog op de juweelen en Wojkoff nam een ring van een der tsarendochters. Toen het meisje omdraaide, sprong er een golf bloed uit haar mond en dit deed hem zóó schrikken, dat hy wegliep. De lyken werden op een vrachtwagen ge laden en naar een bosch vervoerd in de nabijheid van een verlaten schacht. Daar werden de lichamen in stukken gehakt om ze gemakkeiyker te kunnen vernietigen Wojkoff zorgde voor het zwavelzuur en de benzine en kwam later in het bosch. waar de resten hiermee werden overgoten en m brand gestoken. Het duurde lang voor alles verbrand was. twee volle dagen, en telkens moest men naar Jekaterinenburg om ben- zine en zwavelzuur te halen. Zelfs zoo n beest als J oer off ski zei later, dat hy niet langer in zoon atmosfeer van bloed, bran dend menschenvleesch, stinkenden rook had kunnen biyven of hy zou gek geworden zyn Alle asch en alle overgebleven resten wer den nu in de schacht geworpen, waarin men eerst handgranaten had doen ontplof fen om een flink gat te krygen. De plek zelf, waar de verbranding had plaats gehad werd omgespit en met gras, takken en bla deren bedekt om alle sporen uit te wisschen Bessedowski was na dit verhaal perplex en vroeg zich af. of de geschiedenis voor het Russische volk wel ooit zulk een „moord" zal kunnen rechtvaardigen. Het „Grootslag” De reparatiewerken aan ons poldergemaal zyn met den noodigen spoed verricht. De hevige regens dep laatste weken maakten het noodig byna dag en nacht te malen en zelfs is naast de nieuwe ook de oude machine aan het werk geweest. Gelukkig dus dat het werk met zulk een voortvarendheid is geschied. Een der machi nisten, de heer G. die zyn vacantle rustig in het fraaie Schoor! met zyn gezin dacht door te brengen, bofte niet. Hy werd telegrafisch op zyn post teruggeroepen, ook al door de eindelooze watermassa’s die het gemaal te verwerken kreeg. M.U.L.O.-diploma Onze plaatsgenooten G. H. W. de Grunt en J. M. Boon Cz., bei den opgeleid door de R.K. School voor M.U.L.O. te Zaandam, rlaagden Zaterdag j.l. te Amsterdam voor het MULO.- diploma. regeerlng was het aan allen, die er in be trokken geweest waren, verboden er over te spreken of te schrijven) begon hy voorzichtig Wojkoff uit te hoorpn. De regeering was tegen de executie der familie Romanoff Lenin wilde zeker de kinderen sparen daar men ze gebruiken wilde als ruilobject met Duitschland. De Sow jet van den Oeral, in welks gebied Jekaterinenburg ligt, stond er echter op, dat de familie zou worden ge dood. Het definitieve besluit viel op 6 Juli 1918. Langen tlid werd er over gedebatteerd, hoe alles Zou moeten geschieden. Eindelijk was men T er over eens. de familie te dooden in het -huis van Ipatjeff, waar zy gevangen werd gehouden. Joeroffski, de commandant van de wacht, moest met zyn mannen de gevangenen doodschieten en Wojkoff. die eenige kennis van chemie had. zou voor de volledige vernietiging der lyken zorgen Wojkoff zou ook een kort vonnis voorlezen en hy oefende zich om dit eenigszins thea traal te kunnen doen: de geschiedenis immers zou van hem spreken! Daarvan kwam echter niet veel, want toen de tsarenfamilie niets kwaads vermoedend in een benedenkamer was samengekomen, zei Joeroffski: ..Nikolaas Alexandrowitsj, jouw menschen hebben je willen bevrijdenwij moeten jullie allen doodschieten.” „Wat! Hoe!” riep de Tsaar, maar meteen begonnen Joeroffski en de anderen met hun Mauserpistolen vlak by op hun slachtoffers te schieten. De tsaar, de tsarina, de tsare- wltsj, de vier prinsessen, Olga. Tatjana, Marja, Anastasje, de kamenier, dokter, kok. bediende, allen vielen onder de kogels Als bezetenen schoten Joeroffski en zijn hel per*. De tsarewitsj was van zyn stoel ge vallen en werd nog met twee revolverscho ten vlak in zyn gezichtje af gemaakt. Anastasja was gewond en kroop over den grond, totdat een paar Letlandsche solda ten haar eenige malen met de bajonet sta ken. De hooge martelaren der Russische revo- RK.V.V. S. E. W. Als no. 9 van de nederlaagwed tryden, gegeven door ge noemde vereenlging, werd Zondag gespeeld de wedstrijd S. E. w. I—Sparta I. Door het niet-opkomen van Voorwaarts is deze wedstryd ingelascht. Het weer dat zich aanvankeiyk nkt mooi liet aanzien, heeft zich tydens den wedstrijd vry goed gehouden. Als gewooniyk bestond voor dezen wed stryd een vry groote belangstelling. Ook Sparta had een flink aantal supporters meegebracht, ter aanmoediging. Dat ook voetbal spel is, is ook, dezen mid dag uitgekomen, want wy durven gerust de sterkste heeft verloren. Had Fortuna wat meer aan de zyde Nlbbixwouders gestaan, dan had J kortegolf is er onlangs in geslaagd in een vliegtuig boven Buenos-Ai:es een telefonisch gesprek te voeren met de .Majestic”, een schip van de „White Star Line", dat de Engelsche kust naderde. De verbinding had plaats door middel van de radiostations te Buenos Aires en Madrid. Te Madrid werd het gesprek door middel van Kabels door gegeven aan het Engelsche station te Rugby en vandaar door middel varj radio telefonie aan de .Majestic". zeggen, vrouwe van de Sparta verloren, hoewel het thans een 21- overwlnn ng in de wacht heeft gesleept. Een geiyk spel of omgekeerd had de verhouding beter weergegeven. Na de rust Is 8. E. W. niet meer zoo sterk als voor de rust, aangezien het den wind tegen heeft, doch het is over het algemeen de sterkste. Sparta echter houdt krachtig vol en weet door hard werken zyn voor sprong van 02 te behouden. Enkele corners, die worden genomen, brengen geen verandering in den stand. Ten slotte echter moet de Sparta-keeper zwichten voor een schuiver van den S. E. W.-linksbui ten. Er wordt hard gezwoegd om den geiyk- maker, doch vrouwe Fortuna is niet mee. Ook Sparta wil zyn voorsprong vergrooten. En als de heer Bauwman voor de taatste maal fluit, 1~ de stand onverandenl. De heer Bauwman leidde tot aller genoegen. Op 15 August een comblnafie de laatste voor deze wedstrijden. nen. i hun hulpbehoevende iandgenooten die met de regelmatigheid van trekvogels ieder jaar opnieuw weer lastig vallen. Eerst wen- rij zich tot de vertegenwoordigers der Duitsche firma’s, dan tot de ver- van daar woonachtige Dultschers en vandaar gaan ze weer naar Consulaten om ondersteuning, werkverschaffing m een of andere betrekking of geld voor de terug reis te vragen. Meestal kennen zy de taal van het land niet of slecht en zy hebben het ook niet noodig geoordeeld, om zich tevoren eens met de zeden en gewoonten van de volke ren, die zy wenschen te bezoeken, op de hoogte te stellen. Vooral de landen rond de Middellandsche Zee worden door scharen romant sch aan gelegde jonge Dultschers bezocht. Meestal hebben zy geen nauwkeurig reisplan of geen bepaald doel en de Duitsche consula ten in Madrid en Florence, in Rome, Athene, Belgrado en Budapest weten staal tjes te vertellen van hun onwetendheid en hulpeloosheid Verschillende reizigers worden door de autoriteiten weer naar dé Duitsche grens terug gestuurd, anderen lyden gebrek en weer anderen, die met tent en rugzak er op uitgetrokken zyn om op den Balkan of in het Oosten op Middeleuropee che manier te leven, halen zich malaria, typhus en andere ziekten op den hals. Men kan inderdaad overal goedkoop le ven maar ongeveer 5 moet jeder per soon toch zeker per dag kunnen uitgeven, wanneer hy een groctere reis onderneemt. Wanneer men niet boven deze raming kan gaan, moet men vaak In herbergen terecht komen, die vol wandluizen zitten en in" restaurants eten, die gewooniyk alleen door de inlandsche bevolking bezocht wórden, meestal niet erg proper zyn en alleen vol gens de keuken van hun eigen land koken: verder moet men bij het gebruik maken van de openbare middelen van vervoer meestal de laagste klassen «elzen op het schip tus'chendeks. Wie jong isj vreemde talen spreekt, zich met weinig comfort weet te helpen en alleen reist om iets te zien, kan het ook met bescheiden middelen wagen. Wie echter van alle gemakken gebruik wil maken, die de vreemdellngend enst in de vyf wereld- deelen heeft uitgevonden, moet van een goedgevulde beurs voorzien zyn en voor een reis in de tropen is dan 60 per dag nau- weiyks voldoende. De Amerikanen, die we reldreizen maken, geven gewooniyk meer uit. Wie zuinig moet zyn en bovendien niet erg bereisd is. doet het best zich by ten reisgezel-chap aan te sluiten. Hy kan dan voor een bepaald bedrag een reis om de wereld maken, waarby men vreeseiyk veel ziet, maar dikwyis niet hetgeen het meest interessant is. De meeste stoomschepen der Amerikaan- sche of Europeesche Scheepvaartmaatschap- pyen. die wereldreizen ondernemen, begin nen hun reis in New-York. zy zyn luxueus ingericht en lyken wel dryvende paleizen, waarin de passagiers niets zullen missen van de luxe waarvan zy thuis omgeven zyn By de wereldreis, van een groot stoomschip een pontificale Hoogmis had opgedragen met assistentie der jonge missionarissen, zegende Z. D. H. in den'namiddag in aan sluiting aan het Lof op plechtige wyze de mi'siekrulsen en hing daarna leder der mis sionarissen eigenhandig het misslekruis om. Tegen vyf uur had In de aula van het Missiehuis een kleine feestactus plaats, welke behalve door Z. D. H. Mgr. Schloppa en de talrijke familieleden en vrienden der vertrekkende missionarissen, ook door vele genoodlgden, gee telyke en wereldlyke auto riteiten. werd bygewoond Opwekkende, be geesterende toespraken werden afgewisseld met onberispeiyk uitgevoerde zang en or kestmuziek. In hun a fscheidswoord brach ten de missionarissen na Z. D. H. Mgr. Schloppa vooral hun diepgevoelden dank aan hun dierbare en goede ouders en bloedverwanten, die O. L. Heer op dezen dag zulk een groot offer brachten, het offer nL van hun zoon, doch met den missiona ris op de eerste plaats in de vruchten en verdiensten zouden deelen, en betuigden te vens hun dank aan opvoeders en de goede weldoeners. Met den zegen van den pa use- lyken Internuntius werd deze indrukwek kende afscheidsdag besloten. In de eerstvolgende dagen zullen de nleuw-benoemde missionarissen, 36 paters en 15 broeders, naar de missies vertrekken, allen voor den eersten keer; naar China 10 paters, Japan 4 paters en 3 broeders. N.- Amenka (missie onder de negers) 2 paters, Z.-Amerika 6 paters en 4 broeders. Phil p- pynen 1 pater en 1 broeder, N.-Gulnea 6 pa ters en 5 broeders, KI. Soenda-eilanden 7 paters en 2 broeders. De laatste vyf Jaren zijn thans vanuit Steil naar de missies uit gezonden (allen voor den eersten keer) 191 Paters en 102 Broeders; voorzeker een aan- zieniyke schare, die de oudere missiona rissen in de heldenlanden krachtig kunnen helpen. Doch voor de bekeering der 43 mil lloen heidenen, die door Rome aan de zor gen van de Congregatie van het Gcddeiyk Wcford te Steil zyn toevertrouwd, is nog een grooter leger van Apostelen noodzakelyk. uitgezonden, meldende, dat een schip, waarop de .Mayor" van New-York zich oevond, in noowas. Terwyl alle polltie-booten op onderzoek waren uitgevaren konden de dranksmokkelaars rustig landen en hun waren lossen. Burgeriyke Stand van 25 Juli1 Aug. 1930 Geboren: Joanna Catharina There sia, d. van P. J van Kleef en A. C. v. d. Gaag; Lyda. d. van H. Smit en N. Bakker; Gerda Maria Gysberta, d. van A. G. En- Uus en A. M. Hofman; Marianne, d. van J. v. Beinum en M. Pauw; Hendrlka Elisa beth, d. van H. Sas en K. E. Hoogland; Jo hannes. z. van J. Vermeulen en H. Kalden- bach. Overleden: Jacobus Jansen. 75 jaar, echtg. van J. C. van Rees, Geldeloozeweg 8; Griet je Winterwerp. 56 laar, echtg. van J. Tillema, Noorderstraat 8; Catharina Volgers. 70 jaar, echtg. van Jn. de Boer. Breestraat Getrouwd: Pieter Rond en Christina Hoff, Rotterdam; Simon Pranger en Aagje de Boer, Wormer. Feest week Nu de Fokveedagen in ver band met het heerschen van het mond- en klauwzeer zön afgelast, hebben de Mid- denstandsvereeniglngen eveneens besloten alle feestelykheden, welke een week zouden duren uit te stellen tot het aa. Jaar. De BuurtcommlSsles etc. biyven echter intact en zullen voor het volgende jaar alles biy- ven voorbereiden. club gevormd, die wedstrijden ultschryft voor de beste fotografische opnamen en waarvan de leden door het zoemen der kleine fllmtoe tellen de inboorlingen af schrikken. Er zyn aan boord radio-clubs en golf-cluba. golf speelt men met paraat, dat de sterkte van den slag geeft en registreert. Om de verveling verdryven zeereizen zyn de vervelendste genoegens der wereld richt men de meest uiteenloopende vereeniglngen op en deelt dan by deze gelegenheden talrenke eere- ambten uit. Eep scheepskrant bevat allerlei berichten over het vereenigingsleven aan boord. Daarenboven teorden de reizigers in de plaatsen. d;e zy bezoeken, met extra nummers der gewone dagbladen verra t Deze extra-nummers zyn voor leder schip net eender, alleen de naam van het schip wordt telkens veranderd: de advertenties van deze bladen vermelden uitsluitend de winkels in de omgeving van de haven die op zulke dagen door de overige bevol king vermeden worden, omdat de artikelen daar veel hooger geprijsd zyn. De tijd gaat nog sneller voerby, wan neer men flink gebruik maakt van alco holische dranken en daar de Amerikanen niet alleen een grooten achterstand hebben Jn te halen” daar Amerika is drooggeleg-1 maar ook voor het „droge jaargetijde" in de Vereenigde Staten voorzorgsmaatregelen willen nemen, stijgt het verbruik van alco hol ontstellend. Op een groot pleizlerschip werden in 30 dagen tyden- de reis naar Yokohama (J-u, pan) door 375 passagiers 2000 kisten bier geledigd. Op een ander schip dronken 306 Ameri kanen en 47 personen van andere nat ona- liteit in 181 dagen 4000 flesschen whisky, 2800 flesschen sect, 4000 flesschen wyn en 50.000 flesschen bier. In tegen telling met de Engelschen en andere „zwakke” volken, drinken de Ame- de whisky onverdund, dus zonder toevoeging van sodawater en uit water glazen. Daar bovengenoemde cyfers voor veel ingewyden vaii deze toestanden te laag zullen schynen. zy het nier tot hunne ge ruststelling medegedeeld, dat de reizigers 2/5 van hun tyd aan land doorgebracnt hebben en de opgegeven hoeveelheden al cohol werden .Alleen" aan boord van het schip geconsumeerd Wie weinig geld heeft, kan op een bui- tenlandsche reis meer ondervinden dan hem lief is. daar hy meestal met allerlei ongedierte en andere ongemakken kennis moet maken. Wie veel geld heeft, ziet daarentegen op een wereldreis meestal te weinig, omdat hy veel te veel tyd verbeuzelt met onbeduidende dingen, met drinkgela gen en fllrtpartyen. Haast geregeld wor den aan het einde der wereldreis enkele verlovingen gevierd en menig bruidschatja- ger heeft by dergeiyke gelegenheden reeds kostbaar wild weten te bemachtigen. In meene Rijkskle püchtpli kwam 11 Het wa< door de over d< ment in ven. De t voor het ten achl Moet ven, of een anc tadien t •elke is kwaliteit kwaliteit hetzy ge Over een leve Ten s de bedo. den Par eetels al Het zilveren Jubileum van den heer G. J. H. Hendriks, directeur der N.V„ Boekdruk- kery Helmond” te Helmond, is Zaterdag in den kring der eigen zaak op harteltjke wyze gevierd. Doch ook uit het geheele land kwamen talryke gelukwenschen en bewyzen van belangstelling binnen. Namens de administratie der boekdrukkerij werd de Jubilaris door den heer L. A. Luyten. prociaatiehoudc.in een sympa thieke toespraak gehuldigd, terwyl de heer Max van Poll de warme gevoelens der redactie over bracht. Als stoffeiyk biyk van waardeering van een fraaie boekenkast met oorkonde aange boden. De heer Hendriks dankte in een gevoel volle toespraak voor de hulde hem gebracht. Onder de talryke bloemenmanden zagen wy er o.a. van de Vereenlging van directeuren van R. K. Dagbladen. R. K. Grafischen Bond, enz. Namens het personeel van drukkerij en zetterij voerde in de versierde werkplaatsen de heer J. de Bruin het woord. Als stoffeiyk biy kvan waardeering van het technisch personeel bood spreker eer tafel met bureaustoel aan, terwyl mevrouw Hendriks met een fraai bouquet werd ge huldigd.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6