Binnenlandsch Nieuws Gemengd c^Cieuivs Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE De eerste luchttram Het Japansch prinselijk paar De boycot van Duitsche waren Een leege boot met een briefje Electrisch licht gestaakt ONZE OOST „Op de bonnefooi” Een lijk gevonden Een oplichter* Dietsche Landdag te Amsterdam Doodelijk ongeval De storm op de Zuiderzee Plotseling krankzinnig Een jeugdig avonturier Een schadepost A. J. M. Stumpff t Laag w^ter op de Zuiderzee Het auto-ongeluk te Maastricht Boomen omgewaaid R. K. Rijkskieskring Tilburg Door een auto gegrepen Inbraken in Baarn Kind overreden en gedood Door de hitte bevangen Neerlands Eenheid LUCHTVAART Over den Oceaan Een nieuw Engelsch luchtschip? Ir A. L. de Gelder t Nederlandsche torpedobooten te Hamburg I Zijn verlovingsgeschenk 6 Een luchtlijn vm 10 K. M lengte De West-Doitsche boeren protesteeren In de Residentie aangekomen. Geen kermis en geen radio! groet ll Grooie belangstelling Aan boord van een Duiiscb, schip een vermoedelljk Te ’s-HertogenboecS de Zuid-Westelijke storm De Duitschers vol lof over onie marine. De Amerikaansche dame overleden is Het slachtoffer overleden de Hirth geeft den tocht op t i I De kwaliteitszetel Een protest aan de K. K. Kamerfractie Spoedige verbetering der verbindingen Holland, Zeeland en Brabant Uit den leunstoel by het raam, keken twee oude oogen glimlachend op het gelukkige jonge paar neer. Te Lottum is een 67-jarige arbeider tijdens het korenmaalen door de hitte bevangen en nog dienzelfden avond overleden. De Zuid-Westelfjke storm, die gisteren over ons land ging, had het water in de Zuiderzee naar het Oosten gedreven, waardoor aan de Noord-Hollandsche kusten zoo weinig water stond, dat de gewone dagelljksche booten niet bij de Oranjesluizen kenden komen. Verschei dene stoombooten zaten vast. In meene van wjj was, niet Te Delft is gearresteerd een twintigjarige arbeider, die enkele goudsmeden aldaar heeft opgelicht voor gouden horloges en kettingen ter waarde van 1000. Een deel der voor werpen had hij voor 600 In de bank van leenlng te ’s-Gravenhage beleend. De rest van de buit met de beleenbrief jes werd in zijn woning gevonden. 485. De bok pareerde flink en stevig, de man duikelde weer om. Terwijl hij zat, riep hy tot Jokko: ,4e krijgt je straf, wat ik je brom." Maar Jokko stoorde zich niets aan alles, want de bok rende al weer voort en toen zij al lang waren ver dwenen, werd 's mans gemopper nog gehoord. te Breda had de alge- plaats van den R. K Tilburg. Na de gewone van opening en notulen Door den hevigen wind woel gistermiddag op het Oudekerkerplein te Amsterdam een zware iepenboom om. De boom trof een voor bijganger, den heer J. E. Brilman, marktmees- ter van de Nieuwmarkt, die beklemd bleef zit ten tusschen den boom en de straat. De enkel van den heer B. was gebroken. De Genees kundige Dienst bracht hem ter verpleging naar het gasthuis. De brandweer ruimde den boom op. Te Eibergen heeft een tragisch ongeval plaats gevonden. Het 7-jarig zoontje van den heer Nyenhuls te Rekken, reed met den knecht op de kar mede. Toen de knecht zich voor een boodschap van de kar moest verwij- In het plantsoen naast den Hertenkamp tegenover de Daendelsstraat te Den Haag is gisternacht een onbekende man dood gevon den. Bij het lijk lag een revolver. Het lijk Is herkend als te zijn van een niet in Den Haag wonenden Italiaan. Van misdrijf is geen sprake. Gisteren is te Schokland binnengebracht t zeiljacht van gebr. de Herder uit Harderwijk, dat In den storm T anker verloren had. Na vele „vergeefsche pogingen was het eindelijk het politlevaartuig uit Urk gelukt het jacht binnen te breng-n. De drie op varenden bevinden zich behouden aan boord. Toen Zaterdagavond tn Baarn veel volkop de been was om te kijken naar het vuur werk ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin-Moeder, heeft een inbreker zijn slag geslagen in twee woningen in de Vincent van Gpgchiaan. Hij drong een woning bin nen. sloop naar boven, maar vond er een oude dame in bed liggen; hij heeft toen beneden nog alles doorzoent, maar niets van zijn gading gevonden. Uit een belendende woning, die tijdelijk verlaten was, heeft hij echter een bedrag aan geld en verschillende voorwerpen medgenomen. Alles was afgeloopen. De oude man had nog een paar dagen ge leefd. zelfs was er een oogenblik kans ge weest dat hjj er nog boven op zou komen, maar de levenskracht bleek uitgeput, en acht dagen na den avond, waarop juffrouw Bur gers naar boven was gegaan om van haar belangstelling In den zieke te doen blijken, knielde het jonge meisje snikkend voor het doodsbed van haar armen vader. ZIJ voelde zich bitter verlaten, de goede Marie nu zij zoo geheel alleen stond in de wereld. Ach, ze had wel altijd hard moeten tobben en zwoegen om voor haar zelf en haar vader het noodlge te verdienen, maar tot nu toe had ze ten minste nog Iemand gehad voor wlen ze zorgen en werken kon, en nu Gerulmen tijd had ze daar liggen schreien en snikken tot ze zich zacht bij de mouw voelde getrokken. Johan's moeder stond voor haar. „Kom, kindlief," sprak de goede vrouw hartelijk, „niet zoo wanhopig schreien en snikken. Je vader is immers naar den hemel. Ik heb nog maar zelden iemand zoo braaf en heilig zien sterven. Strekt je dat niet tot troost. Marie?” Maar het meisje barstte opnieuw in tra nen uit. „Ik ben zoo slecht,” klaagde zij, ,Jk denk nog meer aan mezelf en mijn verlatenheid, dan aan m’n goeden vader „Nu. nu,” troostte de buurvrouw, „zoo erg is dat niet. In jouw toestand is dat wel te verklaren." „En dan heb ik geen enkele gedachtenis meer aan vader; zelfs z'n viool heb Ik moe ten „wegbrengen" om hem te kunnen geven wat hij noodlg had.” Een oogenblik staarde juffrouw Burgers nadenkend voor zich uit. Toen klonk het In eens heel beslist: „Luister eens, kind; ik weet niet of ik er goed aan gedaan heb. maar toen je vader Te ’s-Hertogenboscn is eergisteren over leden, 55 jaar oud. de heer Ir. A. L* de Gel der. hoofdlngenleur-directeur van den Rijks waterstaat aldaar, ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Op 16 Juli 1927 werd de heer De Gelder toegekend de plaquette in zilver, tei* erken ning van zijn uitstekende daden bjj den wa tersnood van 1926 De heer De Gelder was lid der Rjjkscommissie voor Ontwatering. De heer De Gelder werd 11 Juli 1875 te Velp (G.) geboren. Het diploma als clviel- jngenleur verwierf hl) aan de polytechnische school te Delft. Een drietal jaren was de heer De Gelder werkzaam als tijdelijk ad- junct-ingenieur van den Rijkswaterstaat. 1 Januari 1902 volgde zijn benoeming tot Ingenieur van den Rijkswaterstaat. Achtereenvolgens was h(J daarna tot 1 Ja nuari 1920 werkzaam als arrondlssements- Ingenieur te Zwolle. Alkmaar en Breda. Met ingang van laatstgenoemden datum volgde de benoeming tot hoofdingenieur en op 1 Mei 1921 werd de heer De' Gelder benoemd tot hoofdlngenleur-directeur te 's-Hertogen- bosch. 486. Terwijl hij nadacht over de gevaren, die een veldwachter loopen kan, ontmoette hij voor diens deur den bakker, met zijn muts op en zijn muilen aan. Op zijn arm droeg hij 'n bak broodjes, broodjes van allerlei soort en hij vroeg dadelijk den veldwachter, of die van spoken had gehoord. Zondagavond tegen acht uur staakten te Heerenveen aUp radio’s. Bij onderzoek t.eek, dat het provinciaal electrisch bedrijf geen stroom gaf. Tot bij elven zat men zonder licht en déze toestand heerschte over een zeer groot deel van de provincie Friesland. Het ongerief was groot, vooral in plaatsen, waar het kermis was of festiviteiten gehou den werden. Als oorzaak van de storing wordt genoemd het inslaan van den bliksem op de centrale leiding. Volgens de .Bunday Express" is men voor nemens een nieuw luchtschip te bouwen van grooter afmetingen dan de R 100. Het lucht schip zal in staat zijn 50 passagiers mede te voeren. Het nieuwe luchtschip zal een gasinhoud hebben van 7S mlllloen kubieke voeten, tegenover de R WO 5% mlllloen. Hiermede zou zelfs het luchtschip, dat thans In de V. 8. wordt gebouwd worder overtroffen. De snelheid van dit reuzenschip zal meer dan 80 mjjl per uur bedragen, zoodat de reis van Engeland naar Canada In Iets ipeer dan 36 uur zou kunnen geschieden. plaatsen als Richmond (14 K.M.). Sacramen to (143 KJd), Stockton (131 KJd.l, Sau salito (10 KM.) etc. Dit eigenaardig bedrijf eischt natuurlijk een zeer degelijk onderhoud van het mate riaal terwijl de vliegers geen krukken mo gen zijn, doch handige jongens, die hun vak uitnemend verstaan, en die geregeld op tijd kunnen vliegen en te midden van het vrij drukke maar geordende verkeer op het lang niet altijd spiegelgladde water kunnen starten en neerkomen. Ook moet het water, waarop de vllegbooten geregeld starten en neerkomen, geregeld worden gezuiverd van stukken hout en andere drijvende voorwer pen. die voor de betrekke! tjk dunne boots- rompen een groot gevaar kunnen opleve ren. De vlieger Hirth, die tezamen met Weller van Duitschland naar Amerika wilde vliegen en van wiens aankomst op Ijsland wij reeds melding maakten, heeft thans den tocht op gegeven, nadat hjj van Jullanchaab op Groenland bericht had ontvangen, dat daar geen enkel behoorlijk landingsterrein is. Het viegtuig een kelne Klemm-Dalm- ler met Salmsonmotor wordt nu gedemon teerd en per boot naar Montreal vervoerd. Zondag is in de hoofdstad wederom een zg.' Dietsche landdag gehouden waarop verschil deren. trok plotseling het paard aan, met he6 treurige gevolg dat het knaapje van den wa gen gleed en overreden werd. Het kind is bijna direct aan de gevolgen overleden. lende vooraanstaande persoonlijkheden inlei dingen hebben gehouden voor Noord- en Zuld-Negerlanders die in grooten getale wa ren opgekomen om aan de besprekingen deel te nemen. Zaterdagmiddag hebben de deelnemers een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum, waar na zij een tocht maakten door de nieuwe woonwijken van de hoofdstad. Zondagmorgen omstreeks half tien verza melden de deelnemers zich in het Com. Broerehuls in de Lange Leidschedwarsstraat. waar de sectievergaderingen zouden worden gehouden. Een tweetal inleiders nJ. dr. 8. L. J. van Gorkom en den heer E. Besse. hielden hun lezingen voor de gecombineerde secties voor Nederlandsche cultuur en Nederlandsche ge schiedenis. Na een gezamenlijken maaltijd in „Kras,” waar veel geestdriftige woorden werden ge sproken. vereenigden de congressisten zich 's middags in een algemeenc vergadering. De verslagen van de sectievergaderingen werden voorgelezen. Een motie naar aanlei ding van de iiileiding van den heer M. Mo resco over een nationaal bureau voor muzlek- auteursrechten, werd goedgekeurd. De motie spreekt den wensch uit. dat de regeerlng in nationalen zin besluite. Inzake de auteurswet. Het slotwoord werd uitgesproken door dr. A. Hornes Met het zingen van de „Vlaamsche Leeuw" en het „Wilhelmus” ging het congres uiteen. Gisteren werd een excursie gemaakt naar de Zuiderzeewerken. Vele landbouwers uit N. O. Overijsel en Z.O. Drenthe contracteerden pronkerboonen te verbouw n voor den prijs van acht cent per K.G. Dit geschiedde vla de tuinbouwver- eenlging „De Toekomst" te Coevorden. Om dat dit een flinke prjjs was had men groote kampen met dat soort boonen bepoot en nu kwam opeens het schrikwekkend bericht, dat de fabrikant met wien gecontracteerd zich had teruggetrokken en de boonen wilde ontvangen. In een hierover dezer da gen gehouden vergadering werd besloten den fabrikant gerechtelijk te vervolgen, doch om dat de boonen reeds plukrjjp waren werd het bestuur opgedragen te tracht n deze op an dere wijze van de hand te doen. Waar de Prijs nu zeer laag is beteekent dit een enor me benadeeling van de vele tuinbouwers. van de week zoo tobde over jou en je toe komst. ^oen heb ik hem iets verteld, dat je misschien eigenlijk wel het eerst had mogen weten." Vragend keek Marie de oude vrouw aan. „Kan je het niet raden?” vroeg Johan's moeder. Het jonge meisje schudde het hoofd. „Je hebt een vader verloren, zou je my niet tot moeder willen hebtjen?" vroeg de oude vrouw weer. ..M’n zoon Johan heeft me gezegd, dat hij je zoo innig lief heeft en je zoo graag tot vrouw wilde hebben? Wil je, Marie?" Het meisje antwoordde nu met slechts één woord. „Moeder zei ze en nóg eens brak ze in tranen uit. Eenige weken later Johan was zoolang ergens anders in den kost gegaan kwam de jonge man op een avond de belde vrou wen bezoeken. Geheimzinnig glimlachend trad hij de ka mer binnen en verheugde zich bij voorbaat in de gedachte aan de heerlijke verrassing die hij z’n lief meisje had kunnen berei den. „Marie." sprak hij; „je hebt toch nog geen verlovingsgeschenk van mij gehad." Ze keek op. „Een verlovingsgeschenk?” herhaalde zjj langzaam, „maar zeg, daar zijn we toch veel te arm voor." „Zoo héél arm ben ik nog niet, Marie, en dan, al had Ik er het brood uit m’n mond voor moeten sparen, een verlovingsge schenk wilde ik je toch geven. Je zult direct zien, wat ik voor je bedacht heb.” Met deze woorden verliet hjj even het ver trek en kwam terug met een vrij zwaar pak. dat hij open begon te maken, terwijl z’n moeder met een geheimzinnlgen glimlach op het goedige gelaat, en Marie, brandend van nieuwsgierigheid toekeken. En nog eer t pak half los was. vloog het jonge meisje hem om den hals en riep: „Vader’s viopl! O Johan, wat ben je goed voor me!” mogen we als buren wel eens kwam de jonge man nu los, „mis schien kunt u het meisje wel wat helpen In haar treurigen toestand." „Daar zal het niet aan mankeeren. jon gen, zoover ken je je oude moeder wel, niet waar?” Een oogenblik later verliet zij het vertrek om een verdieping hooger te gaan zien, hoe het met den vioolspeler was. In den ouderdom van 67 Jaar is gisternacht plotseling overleden te 's-Gravenhage, de heer A. J. M. Stumpff, lid van de Algemeene Rekenkamer. De ontslapene kwam als tweede klerk aan de R kenkamer en klom daar op tot refe rendaris. waarna zijn benoeming tot lid een 25-tal jaar geleden volgde. De overledene had sitting In tal van R K wljkvereenlglngen en was o.m. penningmeester van het R. K. weeshuis. Zijn plotseling verocheidên heeft In de Re kenkamer ontroering gew.kt. Zondagmiddag half twee reed een auto, bestuurd door den heer v. D. uit Den Haag over den Zutphenschen straatweg in de richting Zutphen, Plotseling kwam van achter een boom een zekere 8. Opperman, wonende Hoogstraat te Apeldoorn met een rijwiel aan de hand, waarop een kind geze ten was. 8. werd door den auto gegrepen en tegen den grond gesllngeru. Na naar het ziekenhuis te zijn vervoerd is hij kort daarna overleden. Het kind bekwam niet het minste letsel. De fiets werd totaal vernield. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen de echtgenoote van den Amerikaanschen toerist overleden. De heeren Wilton en Heunenbrink zijn nog steeds In het zieken huis. Hun toestand is bevredigend. Eergisteren is de 42-jarige Turksche koop man A. C. te Rotterdam, omdat hij plotseling krankzinnig was geworden overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsingel. Terwijl men bezig was zijn logies in orde te maken, trok de koopman een zakmes uit zijn zak en gaf daarmede zijn bewaker, broeder de B. eenige steken. De steek toegebmcht in het dijbeen van den broeder was van dien aard, dat de verpleger In het ziekenhuis moest worden opgenomen. „Concordia" vergadering Rijkskieskring Tilburg. Na plichtplegingen van opening kwam in bespreking het kiesreglement 1927. Het was de bedoeling van het bestuur, zich door de afgevaardigden te laten inlichten over de bezwaren, waartoe het kiesregle ment in de practjjk aanleiding heeft gege ven. De „Heb Je gehoord, dat de oude vioolspeler van hier boven zoo zwaar ziek is?” vroeg juffrouw Burgers aan haar zoon, die zoo- even thuis gekomen was en zwijgend z’n avondboterham at. En toen de jonge man antwoordde, ging ze op meewarlgen terugontvangen vragenlijsten waren voor het bestuur reden om de volgende pun ten achtereenvolgens ter sprake te brengen: a. Moet het bestaande stelsel behouden blij ven, of eventueel vervangen worden door een ander? (lijstenstelsel, vrij stelsel?); b indien het bestaande stelsel behouden blijft, welke is dan de meentng over o. het aantal de verdeeling der klescomité's en f. het van stemmen, hetzij landelijk. niet antwoordde, ging ze op meewarlgen toon voort: „Wat moet die arme Marie beginnen als de oude man eens komt te vallen!" Ze heeft hem altijd zoo goed verzorgd en zoo trouw opgepast; het goede kind verdient wel wat anders dan zoo alleen achter te blijven.” Wanneer de goede vrouw dat met opzet gezegd had om achter de harts-gehelmen van haar jongen te komen, dan bereikte ze voorloopig haar doel niet. Maar, al bleef Johan nog zwijgen, het was heusch niet uit gebrek aan belangstel ling In z’n lief buurmeisje. Zooeven had hij haar ontmoet In de donkere straat, beladen met een zwaar pak, waarvan hjj tevergeefs den inhoud had trachten te raden. Aan de deur had hij nog even gekeken waar ze heen ging, maar het meisje was al om den hoek verdwenen. Waarom had hjj haar ook niet aangebo den het pak voor haar te dragen? Maar zóó was h(j nu eenmaal; hij zou voor de lieve Marie door het vuur willen loopen en hij voelde zich nog te onhandig en te verlegen om haar een kleinen dienst te bewijzen. „Ik ga straks toch eens even hooren hoe het met den ouden man is,” hernam Johan’s moeder. „Ja, dat doen," Gistermorgen te 11 uur is aan boord van het Duitsche sa. „Usaramo", liggende in de Jobshaven te Rotterdam, de 65-jarige kwar tiermeester E. 8. uit Hamburg, die bezig was een kabelblok vast te maken in den mast tengevolge van vermoeidheid naar beneden gestort en met het hoofd op het dek terecht gekomen. De scheepsdokter kon slechts den dood eonstateeren. Gisteravond ongeveer 11 uur werd te Gro ningen door een agent van jolitie op de Heerebrug aangetroffen de 15-jarige A. U„ afkomstig uit Ede. Bij onderzoek bleek de jongen Maandagmorgen met wisselgeld van zjjn patroon op stap te zijn gegaan. Na verschillende plaatsen, als Arnhem, De venter eu Kampen te hebben bezocht, vertrok de jeugdige avonturier naar Groningen, waar hl) met den trein van 8 uur 10 arriveerde. Hij was nog in ’t bezit van de somma van 5 cents. De knaap is ter beschikking van de justitie gesteld. kwaliteitszetels; d. kwaliteitszetels; e verzamelen v“ hetzij gewestelijk. Over deze zeer belangrijke punten werd een levendige discussie gevoerd. Ten slotte werd medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt van het Kieskringbestuur den Partijraad te advlseeren, de kwaliteits zetels af te schaffen. De luchtvaartmaatschappij „Air Ferries Ltd." te San Francisco, exploiteert een vliegdlenst, die in twee opzichten merk waardig mag heeten. Ten eerste werpt de exploitatie, die zonder staatssubsidie ge schiedt. baten af, en ten tweede vliegt deze maatschappij over trajecten, die als de kort ste luchtroutes ter wereld kunnen gelden. Deze dienst wordt onderhouden over de smalle waterstrook, die San Francisco van Oakland scheldt Tot voor kort was de voornaamste kort ste verbinding tusschen deze plaatsen het verkeer over het water. Van San Francisco naar Vallejo twee uren. Oakland is een be langrijk industrieel centrum, terwijl de voornaamste luchtlijnen er haar eindpunt hebben. Vallejo, het terminus van den trans- contlnentalen spoorweg, is eveneens een in dustrieel centrum. De maatschappij „Air Ferries Ltd." be greep. dat uit deze situatie belangrijke voor- deelen waren te trekken en ging over tot een gedurfde exploitatie, een dienst, analoog aan dien der tramwegen of z.g. watertram. Ze begreep. dat de dienst regelmatig moest zijn, bovendien vooral veilig, terwijl ze moest zorgen voor een groote verkeers- frequentie. Dit plan heeft de maatschappij ten uitvoer gebracht door op 1 Februari een vliegdlenst te beginnen tusschen San Fran cisco en Oakland, een afstand van 10 K.M. met elke 20 minuten een vertrek. Het be drijf werd begonnen met drie Keystone- Loenlng amphlble-vliegtulgen, elk in staat 7 passagiers te vervoeren. De reis duurt 6 minuten, instede 1 uur, terwijl het tarief voor een enkelen rit 6 gulden bedraagt, in plaats van 1 gulden met de boot. Niettemin heeft het publiek getoond deze snelle verbinding buitengewoon te appreci- eeren en gaarne bereid te zjjn voor 't tien maal sneller vervoer zes maal méér te be talen. In de eerste maand werden vervoerd 11.391 betalende passagiers en in de eerste twee maanden 21.000 passagiers. Na de eerste ex ploits tlemaand wilde de directie weten of de menschen hoofdzakelljk van den dienst gebruik maakten om eens te hebben ge vlogen en den luchtdoop te hebben onder gaan. of dat zij de „luchttram" werkelijk benutten als verkeersmiddel De gedurende een week verzamelde statistische gegevens toonden toen aan, dat 71 pCt. der passa giers van den vliegdlenst gebruik maakt voor hun zaken. Het succes was zoodanig, dat 27 Maart overgegaan werd tot het instellen van een geljjksoortlgen dienst tusschen San Francis co en Vallejo, een afstand van 30 KM. Op deze lijn heeft elk uur een vertrek plaats, terwijl hier de vlucht een kwartier duurt, in plaats van twee uren en vijftien minuten, met de gewone verkeersmiddelen. In Juni kreeg de maatschappij er 3 nieuwe Loenlng amphlble-vllegtulgen bjj. Ze beschikt thans over 13 vliegers en zal binnenkort 20 vlieg tuigen In dienst hebben, ook voor het on derhouden van verbindingen naar andere Zondag is op de Plassen te Hlllegersberg drijvende gevonden een boot, waarin zich een briefje bevond, waarop vermeld stond, dat een onbekende, genaamd Jan. zich van het leven had beroofd. De onbekende gaf nog aanwijzingen om op een bepaalde plaats in den Bergschen Plas te gaan dreggen De boot bevond zich niet ver van de aangeduide plaats. Den geheelen Zondagmiddag heeft de politie gedregd doch zonder resultaat. Een onderzoek wordt ingesteld, of er soms ook iemand vermist wordt. Het is ook mogelijk, dat men met een laffe grap tc doen heeft. Komende van Brussel en begeleid door den beer Shojiro OhtakA. zaakgelastigde van Japan te ’s-Gravenhage, die hen tot Roosen daal was tegemoet gereisd, zijn gisteravond in de Residentie aangekomen prins Taka matsu en zijn echtgenoote prinses Kikuko. Het Japansche vorstelijke paar werd bjj de Xonlnkliike wachtzaal officieel hfgroet. fn de eerste plaats namens de Koningin door —af Du Monceau, grootmeester van het Koninklijk Huls en opperceremonlemeester. Vervolgens werd het Japansche echtpaar gamens minister Beelaerts van Blokland be groet door jhr. mr. Rendorp, referendaris, chef der directie van het Protocol aan het pep. van Buitenlandsche Zaken. Verder waren ter begroeting aanwezig alle jeden van het Japansche gezantschap te ’s-Gravenhage met hun dames; de consul ran Japan te Amsterdam, baron Sweerts de Landas Wyborch. de gezant van Brazilië te ’s-Oravenhage. de heer Lette Chermont, en sijn echtgenoote. en voorts eenige dames en heeren behoorende tot de Japansche kolonie in ons land. Het gezelschap reed daarna naar het palace Hotel te Scheveningeh. waar de prins en prinses gedurende hun verblijf van twaalftal dsfen intrek nemen. Ter waarschuwing van hen, die zonder genoegzame middelen of redelijke kansen op een werkkring naar Indië zouden willen trekken, dlene het volgende trieste verhaal, dat w(j aan de Java-Bode ontleenen: Met de Johan van Oldenbamevelt ging een echtpaar mee. Bejaarde menschen reeds, die met hun kinderen, jong nog. In Indiè een stuk brood trachtten te verdienen. Ze hadden op Soerabaia een pen-lon willen beginnen. In Holland had men hun wijs gemaakt, dat het wel gemakkelijk zou gaan. Je zette je huls maar op de pof in de meubeltjes, eenvoudig, doch zindelijk, een bordje voor de deur en de zaken zouden loopen. Na enkele Jaren wat grooters en ten slotte met een flink spaarduitje naar Europa. Ze kwamen In Soerabaia aan. Waarach tig. het liep mee. Een huis kregen ze en ook de meubeltjes. Ze zagen er fatsoenlijk uit.^us was crediet gauw verkregen. Maar met de gasten ging het minder goed. Er kwamen maar heel weinig menschen een klikje naar de kamers nemen. Den één beviel de stand niet, terwijl de ander aanmerkin gen maakte op het meubilair. Dat kon wel wat beter voor goed geld. De oudjes pro beerden het hoofd boven water te houden. Maar dat lukte niet. De eer te maand reeds moest uitstel van betaling worden gevraagd. Dat werd gegeven. Maar toen de tweede maand ook al geen geld op tafel werd ge legd. werden de huurkoopmeubeltjes terug gehaald. Werk vinden voor den bejaarden man was uitgesloten. Dan maar naar de politie. „Mijnheer, we hebben het geprobeerd, maar het gaat niet. Wilt u ons naar Holland terugzenden?" In Priok logeerden ze In het emigranten- verblijf. Het land met de gouden bergen was hun tegengevallen. Ze vertrokken 4e klasse met de mailboot weder naar Hol land, een desillusie rijker. Het bezoek van de twee Nederlandsche torpedobooten aan Hamburg heeft Zaterdag punctueel plaats gehad. Even voor elven 's morgens kwam de leidende boot, de Z. 5, de Elbe opwaarts, om bij de oude landver- huizersbarakken aan de Grasbrook aan te leggen. De toegang tot de ponton moest af gezet worden, daar zich een groote menigte toeschouwers verzameld had. Even later lag de Z 7 langszij de Z. 5. Onder de toeschouwers waren er velen, die bij de koopvaardij of bl) de marine gediend hadden en critlsch de aanlegmanoeuvres ga desloegen. Maar er was niemand onder deze critici, die niet vol lof was over de bekwaam heid waarmede het aanleggen der beide boo ten geschiedde. Met de behendigheid van een barkas stevenden de booten op de pon ton toe. Een kort commando door de tele graaf. beide machines vol achteruit. De trossen aan den wal en in enkele seconden lagen de schepen langszij de ponton. Loop planken uit. die één man spelend op de hand draagt en de verbinding met het land is er. Onnoodig te zeggen, aldus het Hamb. Fremdenblatt, dat de torpedobooen daar zijn de Hollanders bekend om! er uit zagen, alsof ze pas door de werf afgeleverd waren. Ter begroeting van den commandant van de Z 5. kapitein-luitenant van Hengel, wa ren van de martne-autoriteiten aanwezig kapitein-luitenant Schunk en havenmeester Langkopf. De officieren van de beide booten waren bij dt ontvangst in de commandants hut van de Z. 5 in groot tenue. Met deze begroeting was het officleele programma van dezen dag afgeloopen. De beide torpedoboo ten. elk van 320 ton en met 40 koppen, zijn Zaterdagmiddag en Zondagochtend te be zichtigen geweest. 7 Augustus zullen de booten Hamburg weer verlaten. De matrozen zullen de haven, het museum voor Hamburgs verleden en het dierenpark Stellingen bezihtclgen. Ook staat een bezoek aan het planetarium en de sleep- tankinrichtlng op het programma. In Essen is een bespreking gehouden door vertegenwoordigers van den West-Duitschen landbouw, over den boycot van Duit- sche waren door Nederland, omdat de boterultvoer door het Dultsch-Flnsch ver drag benadeeld zou worden. Na een geweldige discussie is een telegram aan minister Schiele gezonden, waarin verklaard wordt, dat maat regelen tegen den Nederlandschen boycot noodig zijn. De landbouw zal den strijd aan vaarden en verzoekt der rijksregeering steun. De inwerkingtreding van de tolbeschermlng voor landbouwproducten Is in het bijzonder dringend; elke verlaging leidt tot ruïne van den landbouw. In den loop der besprekingen, aldus de Tag. bleek volkomen eenstemmigheid om den strijd, waar Nederland mee dreigt, le aan vaarden en elke Inmenging in Duitsche bln- nenlandsche aangelegenheden af te wijzen. Jlet vraagstuk is urgentdeze verkla- na8 van mr. dr. van RUckevorsel, commls- y* van de Koningin in Noord-Brabant, wjj in .Bedrijfsauto,” waarin mr. P. woogleever Fortuyn. burgemeester van Rot- l€rdam, er op wjjst, dat uit nationale over- **glngen het verkeer tusschen Rotterdam en West-Brabant en Zeeland zoo spoedig moge- Wk gebracht moet worden op het peil, waar op het behoort te zijn. De burgemeester van Bergen op Zoom, mr. OT. Blom betoogt, dat de Zuid-Westhoek van Brabant Is en niet mag zijn een uithoek. Kamerleden, burgemeesters en andere ueken- “e autoriteiten uit deze streken brengen hier u* een reeks artikelen naar voren hoe dit deel P® ons land, als spoedig de verbeteringen. v°orgesteld In het verslag van de commissie RUckevorsel in. uitvoering komen, zich zal kunnen ontwikkelen. Daar ligt een streek van rijke vruchtbare rnd- en tuinbouwgronden in het Zuld-Wes- wn van ons vaderland, die tot enormer. bloei *n komen, ten nutte ven ons geheele volk aldus de redactie een zeestrand nog vrij- ongekend in ons geheele land, mulat deze ,~“lden steeds geïsoleerd zijn geweest, een kMsdeel uitnemend geschikt voor Industrieën verbindingen reeds naar het Zuiden, per Poor en langs den weg, .naar nog niet vol doende naar het Noorden naar het hart v«a ons land, en te water. iWt geheele nummer is een dringend be- bckende autoriteiten voor een snelle •“«keuring van hetgeen de Staatscommissie- RUckevorsel heeft voorgestald. &6

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7