ZESDE LIMBURGSCHE SOCIALE STUDIEWEEK y/ Pater H. d. Vloodt O.E.S.A. f Succesvolle proefvlucht Do. X Laffe wandaad Het Leekenapostolaat as. GEMENGD NIEUWS Men zij gewaarschuwd Inbrekers aan het werk STOOMVAARTLIJNEN LUCHTVAART' Rumoer te Rotterdam Verdronken Een ontsporing Mislukte inbraak KUNST EN KENNIS Siegfried Wagner overleden Veiligheidsspeld ingeslikt KERKNIEUWS De storm Pater Apollonius O.F.M. t Een ontmoeting met Geysendorffer Na zijn wereldvlucht met Van Lear Black Miss Amy Johnson op Croydon geland Een record verbeterd zonder het zelf te w eten u s< Mwt bereikt men door christeliiken 1_ - nedeblandscme schepen. I (Vervolg) niet Augustinuskerk ge- i Bulletin Waaghalzerij van een Zweedschen melkboer twee be- Haarlem- ge- met ,ijn de priester-directeurs Leerlingen? heeft K**» zij niet, denken wü openbaren afzonderlijke Sloots. 2 Aug. van 8 Dungeness naar Verstoken vin electrischen stroom p Pt gep- ta Hol- die nemen. les werd gegeven door den Zeereen* Patr Prof. J. Jacobs M S. O., uit Stein, die een inleiding hield over: mannen niets te maken. Daar zijn .Amateurs” aan het werk geweest. De 26-jarige schippersknecht M. van Dijke, varende op een motorvaartuig van Oud-Vos- semeer op Rotterdam, is Zondagmorgen In de Mosselkreek overboord geslagen en ver dronken. De politie schiet Een onschuldige gewond STOOMVAAHT MW. WlDIklUUlD. BENGKAL1P (thuisr 3 Aug. te Genua. JOHAN PE WITT (thuisr.) 2 Aug. van Genm. ROERAT (thuisr.2 Aug. van Pt.-Said. c A te bel 1 dai ba: I we V va ee ge zo en wc zie vei uit Na een ziekte van eenige weken is gis teren in het St. Josephziekenhuis te Heer len overleden Pater Apollonius van der Ma zen O.F.M., leeraar In de Geschiedenis aan de RK. H. B. S. voor jongens te Heerlén. De overledene was vanaf de oprichting aan de school verbonden en heeft er 17 jaar ge werkt. X jv jac bot vai om vol zee ben bep rini en de ber hac B hee end E een van grip taal slee, omv men Ei pree heid bode Er uit" te v< va bel-l weg b< Wi SC h< n. te be hc de Mi lijke waai taxe< W1 .V langi All lelde een meer voor On ders maal wingi bedot leden De boek zanie Brabi de h vlncii const den i komsi hult Dat eens i En tuurlj groot; Katht vallen gevari den, i onver Het meer welva; van denke „Ws heele aan z Hlei twee Aan Hollar seerin Noord nomisi iegd 1 uitgeschakeld. Om kortsluiting te voorkomen moest van Nijmegen uit het geheele net uit geschakeld blijven. Binnen een half uur slaagde men er in het ongemak te herstellen. Het leeken-apostolaat der Vrouw in Nederland, anno 1930. gep- v- Svendbort Leekenapostolaat en de moderne arbeiderswereld. Spr. gaf de gronden aan voor het leeken- apostolaat, in het bijzonder onder de ar beiders en besprak daarna het indirecte en directe leekenapostolaat. Het indirecte apos- De treinen op het baanvak Rotterdam Den HaagAmsterdam hebben gistermiddag eenige vertraging gehad als gevolg van een ontsporing ongeveer half drie tusschen Rot terdamSchiedam richting Den Haag. Geen persoonlijke ongelukken. Pater Prof. Dr. Jac. uit Nijmegen, over; Gistermiddag sprak de Zeereerw Hooggel. van Ginneken S. J. Eergisternacht hebben inbrekers te Wychen op brutale wijze hun slag geslagen. Nadai zij eerst in de huizen van Zoetekouw. Ruys van Duchteren en Van Bloemen hadden ingebroken, waar zü o'oorde bewoners we: den verrast en het hazenpad moesten kiezen, be landden zij In het huis van notaris Stubbe waar zij alles doorzochten. Het gelukte de dieven niet de brandkast te forceeren. In een kamer, waar een kleine geldkast stond hadden zij meer succes. Daar werd al het geld meegenomen. Ook een aantal kleine en greote zilvereti voorwerpen maakten zij buit Daar de vrouw des huizes, die over deze ge stolen geldmiddelen ging, buiten 's lands is. kon nog niet worden vastgesteld, hoeveel het gestolenc bedraagt. HOLLAND*rXir* LIJM JACEr” FV>N?EINU2r* 2 Au* n S*ld JAGibRbFDNTEIN 2 Aug. van Anvt naar Hamburg. K^JPFONTEJN 4 Au* van Hamb. te Amst MAS (thuisr.) 2 Aug. van Marseille. RIETFONTEIN ’(thuisr 1 Aug. van Kaan- stad. SPRINGFONTEIN (thuisr.) 1 Aug. van Kaap- SPRINGFONTEIN 2 Aug. van East London n. Durban. SUMATRA (thuisr.) pass. 9 Auk. Ouesaant HOLLANDOQWT-I VU.T.TXM AI.DERAMIN (thuisr.) 2 Aug. van Weihal- Wei. (Verb.) GEMMA (uitr.) 2 Aug. van Colombo. OOSTKERK 4 Aug. van Rott, te Amst. Zondagavond omstreeks half acht waren Arnhem en Nijmegen en ook het tusschen- llggende gedeelte d.er provincie verstoken van electricitelt en kracht. Het bleek, dat tijdens een windhoos een der groote masten was af gebroken, zoodat de stroom automatisch werd Urenlang heeft een enorme menschen- menigte-geduldig te Croydon gewacht op de aankomst van Miss Amy Johnson, die onder geestdriftig gejuich gisteren om 21 uur OS landde. De Minister voor Luchtvaart. Lord Thomson, heette haar officieel welkom. Het groote Dornier-vhegtuig Do. X I» rk- termiddag te 12.16 onder leiding van den pi loot Wagner tot het maken van een korte proefvlucht gestart. Het betrof een paoefne- mlng met de 12 nieuwe watergekoelde Ame- rikaansche motoren. Aan boord bevotxha zich de constructeur. Dr. Claudius Dorni« 10 man equipage en 22 man technisch per soneel van de Domier-Werken. Te 10 50 uur werd het reuzenvliegtulg naar buiten g». bracht. Te 11.35 begonnen de propellors der motoren te oraaien. Nadat Dr. Dornier neg een laatste inspectie had gemaakt, bezichtig de hij met een aantal gasten het inwendigs van de machine. Onderwijl werd het toestd gefilmd door een heel leger filmoperateurs. Vervolgens werd de Do. X met een door slechts een man bediende electrische instal latie t? water gebracht, hetgeen slechts en kele minuten duurde. Bevelen weerklank,^ ter niet en evenmin zag men de gebruikelijks schare startmanschappen. Te 13.20 lag de vliegmachine na deze eerste vlucht weder voor de Domier-Werken te Al- tcnrheln geankerd Naar gemeld wordt is de tocht van de Do. X met de nieuwe motoren tot volle tevredenheid verloopen. Bij gunstig weder zullen de proefvlucht* volgende week worden voortgezet- Leekenapostolaat en propaganda. Onder ..Propaganda" verstaat spr. hier de pogingen, die aangewend moeten worden om onze Katholieke levensbeschouwing te doen doordringen: om ze bekend te maken daar, waar ze niet of onvolledig wordt gekend, om ze tot n levende levensbeschouwing te ma ken. daar waar ze niet of onvoldoende wordt beleefd. Kort besprak de inleider de vraag, waar om onzerzijds propaganda in onzen tijd zoo noodig is. Vervolgens werden besproken de vragen: Welke menschen moeten die propaganda voeren, en welke hoedanigheden moeten die menschen hebben? Welke middelen moeten door ons voor onze propaganda in onzen tijd .worden ge bruikt? Welke geest moet onze propagandisten en onze propaganda bezielen? Hierna werd de studieweek met een toe passelijk woord gesloten. •ren zich de beroeps- itoe ten minste niet (viciaat. maar in het tak worden uitgerust. De Commissaris van Politie te Bergen op Zoom geeft in overweging, alvorens connec ties aan te knonpen met J. B Borghouts. Kcejzelstiaat no. 141 te Bergen op Zoom, ot met De Groote Onderwijs Inrichting of met „Borghouts St Michaels onderwijsinrich ting eveneens aldaar gevest.^d op dat adres zich te wenden tot den Commissaris van Politie te Bergen op Zoom. De Drievoudige Wijsheid van Vader Wang. Dit stuk geeft een ware geschiedenis. Lao Wang, een christen, heeft tot leerling een puderloozen jongen. Tchang Fou Tang. Deze wordt door Lao in de bokskunst on derwezen. in China één der edelste kunsten. Deze Tchang is bij Lao als kind in huis en ondervindt van zijn meester de meest lief derijke verzorging. Dit alles niettegenstaan de het feit, dat Tchang heiden is. Op een kwaden dag echter breekt de Bok- sersopstand uit. Tchang sluit zich aan bij de woeste horden en gaat met hen plunde rend en moordend door het land. De bende komt ook bij het huis van Lao, Tchang’s oude meester, die zelf afwezig is, en zonder erbarmen steekt de woestaard de vlam in het huis en vermoordt Laos vrouw en kin deren. Lao is geheel buiten zich zelve. Hij zweert, dat hij zich bloedig op den valschen leer ling zal wreken. Geheel zijn leven heeft voortaan nog slechts één doel: Tchangs dood! Totdat.... Tchang. zonder oestaans- middelen. weer terugkomt naar zijn pleeg vader en om vergeving vraagt' Onder ge weldig dramatisch sjiannen. krijgt Lao te hooren. dat hij zich als christen niet wreken még! Hij moest vergiffenis schenken aan hem. die z'n vrouw en kjrftieren vermoordde en z’n bezittingen verbrandde. Na lang en spannend spel konït tenslotte het einde, waarin de christelijke vergevingsgezindheid hoogtij viert. Het stuk met zijn sterke sjieelmomenten liet een diepen indruk op de toeschouwers achter. Leekenapostolaat en politiek. Ook voor den leekenapostel in het open bare leven is een goed geordend en op zelf heiliging afgestemd Inwendig leven „de ziel van zijn apostolaat", aldus ving spr. zijn rede aan. Dom Chautard. kenner en vormer bjj uit stek van dit inwendig leven, richt zich dan ook tot die eenvoudige geloovigen, waarde volle medehelpers uit alle tijdperken van het bestaan der Kerk, die in edelen wed strijd in dienst dier Kerk stellen hpn tijd, hun talenten, hun fortuin en vaak voor haar hun vrijheid, ja soms hun leven opoffe ren. Hij waarschuwt hen voor mislukking en ontgoocheling, zoodra aan den arbeid in dienst van Gods stichting gaat ontbreken de begeestering en de liefde, die enkel en alleen aan een standvastig en on zelfzuchtig inwendig leven worden ont leend. Voorzoover het apostolaat van den leek op zuiver staatkundig gebied een taak vindt, heeft deze priesterlijke taak zooals Kar dinaal Bertram haar noemt in zeer bij zondere mate het gevaar te duchten, dat de harmonie tusschen inwendig en uitwen dig openbaar leven wordt verbroken. Dit gevaar is zeer goed verklaarbaar uit den aard van het politieke werk, dat meer aan het zuiver menschelijk inzicht overlaat dan zulks op andere gebieden het geval is. De praktische Staatkunde in een zeker tijdvak, de kunst van tempo en taktiek. de kunst der bereikbare beginselverwezenlijking den stormpas van jongeren ten spijt kampt, zegt sprbovendien met twee ge vaarlijke uitersten: leenerzijds de vermeen de onmacht van het menschelijk inzicht en kunnen, welke leidt tot onvruchtbare wer keloosheid en schampere kritiek der afzij dige groepen anderzijds de oppermacht en daardoor overmoed van dit menschelijk inzicht, waardoor de juiste waarde en be- teekenis van ieder menschenwerk door onre gelmatige eerzucht en zelfoverschatting wordt vervormd. De theorie van „het instrument In Gods hand" zou daarom als uitgangspunt kun nen dienen bij het leekenapostolaat in de politiek, meent spr. Deze toch geeft de menschkundige werkverdeeling bij het me dewerken aan de gelijkmatige verwezenljj- 10>Ung van Gods groote plannen met en door Zaterdagavond is het wat rumoerig weest op den Schiedamschedijk te Rotter dam. Een groepje jongelui, waaronder zich een bij de politie bekende vechtersbaas be vond. heeft het een surveilleerenden agent lastig gemaakt, zóó zelfs, dat de man tot tweemaal toe genoodzaakt was een schot in de lucht te lossen. De onrustmakers zijn door de politie met de blanke sabel er^ den gum mistok uiteengedreven. Kort na het gebeurde meldde zich een schippersknecht bjj het ziekenhuis aan den Coolsingel. Hij had een kogel in de hand ge kregen. terwijl hjj op het balcon van een tram stond. Deze kogel is verwijderd en een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kogel tegen een steen moet zijn geketst, tenge volge waarvan de schippersknecht, die met de rumoerige jongelui niets te maken had. werd getroffen. KON. HOU. LLOTD. ^RECHTERLAND. 3 ug. van Hamb. te Am- -t-rdarn FT.ANDRIA (uitr,). 3 Aug. van Porto. WATERLAND (ultr.) pasa. 3 Aug. Ouessant KON FAKBTV. MAATSCHAPPIJ. TOBA. 3 Aug. van Rott. te Batavia. HOLLAND—AHEUIALUK EKM1HJK. Paciflck-Rott.. 3 Aug. van St Thomas. LOCHKATRINE. Padfickust-Rott., 3 Aug ta Londen. ROTTERDAM 3 Aug van N. York te Rott STATENDAM. Rolt.-N. York 2 Aug vaa South. De geslaagde inbraak aan het Rok in te Amsterdam, waar ongeveer voor f 20.000. aan gouden voorwerpen is gestolen, vermoedelijk vier „amateur-lnbrekers" geïn spireerd. Zjj wilden probeeren of zij het ook zóó konden en kozen als doelpunt uit een horlogewinkel in de St. Jansstraat aldaar. Twee van de vier gingen op den uitkijk staan, de beide anderen poogden de deur te forceeren. wat niet gelukte. 'Wel vertoonde zij een paar deuken er moet tegen ge trapt zjjn maar zij tartte het geweld en bezweek niet. De aspirant-inbrekers zijn daarna In een gangetje naar het perceel over een hekje geklommen, waardoor op een plaatsje kwamen. Verder brachten de heeren het niet. Zij hadden blijkbaar in de gaten, dat zij bespied werden en gaven de poging op. Intusschen hadden bewoners van een na burig perceel de mannen gezien en zij stel den de politie op de hoogte, die de ama teurs" kon inrekenen. Het kwartet bestond uit een 25-jarig zee man. een 42-jarig koetsier, een 19-jarig werkman en een 21-jarig typograaf. Met de inbraak aan het Rokin hadden de geen De beroemde componist Siegfried Wagner is gistermiddag te 17.30 uur aan een hartver lamming overleden. Siegfried Wagner heeft den ouderdom van 61 jaar bereikt. HU werd in Zwitserland ge boren als zoon van Richard en Cosima Wag ner. In zijn jonge jaren studeerde hü te Bay reuth, waar hij het Mausoleum van zijn grootvader Franz Liszt bewoonde. Later leg de hij zich onder leiding van Humperdlng op de muziekstudie toe. Sedert 1894 vertoef de bij te Bayreuth en na 1896 als dirigent. In het jaar 1895 trad hij voor het eerst als symphonie-componist op. In later jaren componeerde hij talrijke ojiera's. waarmede hij echter geen noemenswaard succes had. Na den wereldoorlog heeft Siegfried Wagner zich vooral aan het herstel van de Bayreu- ther Festspiele gewijd. Hjj woonde steeds in den huize „Wahnfried" te Bayreuth. In April van dit jaar overleed zijn moeder Co- sima Wagner in den hoogen ouderdom van 93 jaar. Vier weken geleden kreeg hUzelf plotseling een hartaanval, dien hij niet te boven zou komen. Op den gisterenavond geleverden praat- avond van de Sociale Studieweek te Rolduc werd medegedeeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag in het gehucht Llnde- heuvel 'Geleen' een Christusbeeld van het kruis was afgenomen en tegen een nabijzijn- den muur gespijkerd. De dader van het laffe misdrijf is niet bekend ofschoon er vermoedens omtrent den schuldige bestaan. Een der sprekers, een eenvoudig arbeider uit Geleen. verklaarde namens zijn kamera den. dat de arbeiders van Geleen voor een nieuw crucifix zullen zorgoragen uit eigen middelen. middel van het menschelijk geslacht. In dat heilige stelsel van uitsluitend ontleende be voegdheid is plaats voor de grooten en de kleinen, voor de begaafden en de armen van geest, voor de rijken aan ideeën en voor de stoeren en geduldigen. die deze denkbeelden verwerken en uitvoeren. Menschkundig is deze arbeidsverdeeling bo venal. omdat zij geen menschelijke hande ling als waardeloos laat verloren gaan, doch integendeel, alle menschenwerk tot het ge ringste toe. in dien geest verricht, als waar devol erkent en opheft tot een bezielende actie. Wonderwel verstaat zich deze arbeidersver- deeling bovendien met den staatkundigen opbouw van een z.g. democratischen tijd, waarin de groote staatkundige lUn mede wordt bepaald door de controleerende func tie der volksgenooten. der enkelingen. Zjj veronderstelt een organisatievorm. waarin naast het belangrijke, leidende en stuwende werk, de ondergeschikte en schijnbaar min der belangrijke aroeid ónmogelijk kan wor den gemist, integendeel noodzakelijk is voor de bereiking van het gemeenschappelijk doel. Dat doel. wortelende in de eeuwige en onveranderlijke beginselen der Katholieke Kerk. Die heeft een goddelijk mandaat maakt het gebied der beginselpolltiek tot een arbeidsveld bij uitstek van apostolische werkzaamheid in alle kringen die. hetzij rechtstreeks hetzij verwijderd en indirect, aan de bereiking ervan willen medewerken. lijmers, de werkelijke onderscheiding naar aard, doel en belangensfeer tusschen de Staatsgemeenschap en de Kerkgemeen schap. die ieder op eigen terrein een taak hebben te vervullen, eerstgenoemde van na tuurlijke en laatstgenoemde van Ixjvenna- tuurlijke orde, reserveert als regel voor den leek de verzorging en behartiging der tijde lijke belangen, die daarom nog niet onder alle omstandigheden los staan van de eeu wige beginselen, die de menschen regeeren. Het feit nu, dat de behartiging van het waarachtig heil der burgers in die tijdelijke staatsgemeenschap moet worden gericht op hun eeuwigheidsbestemming. maakt het gebied der staatkunde, der politiek tot een arbeidsveld bij uitstek voor den leeken apostel, die opkomt voor het zielenheil zij ner medemenschen. Het verband tusschen politiek en leeken apostolaat kan niet duidelijker worden ge legd. En wat hier geldt voor de politiek, die men voert, geldt jn niet mindere mate voor de wijze, waarop die politiek gevoerd moet worden, wil zij haar apostolische kracht en invloed op de andersdenkende omstanders niet missen. Zooals op ieder gebied van menschelUk handelen rust ook iq het openbare leven In een onbewaakt oogenbllk heeft het maanden oud dochtertje vart den heer D. G. te NieuwerdOam een veiligheidsspeld inge- sllkt. Een onmiddellijk ontboden geneesheer constateerde, dat de speld zich geopend in de luchtpijp bevond. De kleine werd naar een ziekenhuis te Amsterdam overgebracht. Leekenapostolaat en Charitas. Allereerst gaf spr. een omschrijving van het begrip leeken-apostolaat en van het begrip Charitas, dit laatste in den ruimen zoowel als in den engen zin. om daarna den charitasplicht te bespreken. Oorspronkelijk lag het centrum der Cha ritas in de kerk en was de bisschop leider der armenzorg. Verslapping der kerkelijke armenzorg had echter uitbreiding der over- heids-armenzorg tot gevolg. Later trad her stel in der kerkclijke armenzorg, doch weldra voltrok zich een splitsing: de Kerk beperkte zich tot eenvoudige zorg voor arme lieden (parochiale armenzorg), terwijl de katholieke leeken de Charitas ruimer be oefenden (Vincentius-liefdewerken, reclas- seering, Gezinsvoogdenwerk etc.) Het na deel van deze splitsing is volgens spr., hier in gelegen, dat het centrum der Charitas niet meer in de kerk ligt, dat de overtui ging: Charitas is plicht, verzwakt en dat de beoefening der Charitas slechts geschiedt door menschen uit bepaalde standen. Het leekenapostolaat in de Charitas moet, aldus spr., er op gericht zün, den band tus- «chen Kerk en Charitas te herstellen of te versterken: een betere algemeene organisa tie tot stand te brengen; de charitatieve gezindheid te versterken; de beoefening der Charitas in alle kringen der katholieke ge meenschap te propageeren en de vakkennis op charitatief terrein te verspreiden en te verdiepen (oprichting meerdere R. K. Scho len van Maatschappelijk Werk, streven naar verbetering der wetgeving, etc.) De Minister-President, jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. sprak vervolgens over: Hedenmorgen werd de studieweek voort gezet. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. G. C. J. D. Kropman, wethouder te Amsterdam, die sprak over: 2 Aug. van JANETTE ma.. 1 Aug. van vvi.v MERCURIUS nil. 1 Aug. van Lond' MIRACH 3 Aug. van Stamboel, v. C. chja naar Sulina. NEPTUNUS ma.. Ooaterhula 1 Aug. van aund naar Delfzijl- NOORDSTER. Sloota. 2 Aug. van Hamb. a. Stettin. NOORD WIJK 3 Aug. Bayonne naar de Tyne. ONDERNEMING ma.. 2 Aug. van te Holtenau. PROCYON 3 Aug. van Archangel n. Calata- RUURLO. 3 Aug. Stamboel gep. van Bral» de Wener. STAD ZWOLLE 3 Aug. van Bilbao Huelva. THEMISTO 3 Aug. 460 m. W. v. Scllly. Montreal naar Ro*t. TIBA 3 Aug. Oueaaant gep.. van Huelva naar Amsterdam. TRITO 4 Aug. Lizard gep. van Rott n. Duoua WIM ma.. 2 Aug. van Nordhalen te Holtenau WINSÜM, 3 Aug. Crodlngen gep. v. Arcbangm naar Zaandam. WOLSUM. 2 Aug. van Bergen naar Mow mansk. WINTERSWIJK 4 Au*. Faatneat 1 Swansea naar Boston. ZEEMEEUW ms„ 2 Au<. van Odense tenau. ZEESTER. 25 Juli van Danzig te Danzig- ZONNEWUK 3 Aug. 500 m. W. SaW Norfolk naar Land a End. handelen rust ook het openbare op den katholiek de dure en dikwerf zware plicht der naastenliefde, die zyn politiek kenmerke door beschaving en beheer- sching, als het moet door het dragen van miskenning en onrecht, als daarmede een hooger en grooter belang gediend is. Spr. besluit aldus: de leekenapostel zün aan God ontleende taak onder de men schen, die ook van God zün zonder uit zondering, vinde hier een richtlün voor zün gedragingen in ’t openbaar leven in deze stel ling van den H. Augustinus, zoo schoon en zoo waar toegepast op het werk van het leekenapostolaat: Men bemint een mensch, lederen mensch waarlijk, wanneer men God in hem liefheeft. De laatste venswandel niet alleen in godsdienstig, doch ook in zedelijk, en met name in ze- delük-sociaal opzicht, en wel bij de hoo- gere zoowel als lagere standen, bü werk nemers en werkgevers beiden. Het directe apostolaat moet worden propageerd a onder de arbeidersjeugd, zoowel man nelijke als vrouwelüke fabrieksjongens evengoed als fabrieksmeisjes». Verschillende pogingen hiertoe zün reeds gedaan; b. onder volwassenen. Spr. zette uiteen, door wie dit het best gedaan wordt. Ook besprak de gewüde re denaar de vereischten voor dit leekenapos tolaat en de middelen, welke kunnen worden aangewend Hieronder het Apostolaat tan de nors, ook met betrekking tot de arbei ders. Tenslotte behandelde spr. de leiding der Kerk in dit apostolaat en noemde het ge bed een onmisbaren steun voor een vrucht bar ajxjstoiaat Nadat over dit onderwerp besprekingen waren gevoerd, woonden de deelnemers aan de studieweek gisteravond een opvoering bij van Antiquair: ..Deze vaas is over de 3000 jaar oud.” Mr. Pasrük ..Nou lieg-ie. vader, want het is pas 1930." KON. WED 9TCOMN MAATSCHAPPIJ. AGAMEMNON 3 Aug. van Calamati te Pi raeus. AJAX. Lissabon-Amat.. pass. 3 Aug. Lyda. AMAZONE 3 Aug. van Oporto te Amst. ASTREA 1' Aug. van N. York naar Port au Prince. Venezuela en Curacao. AURORA 2 Aug. van Napels naar Catania. BOSKOOP 2 Auk. van Hamb. te Antwerpen. ER ION 3 Aug. Holtenau gep. van Amst. naar Kopen hagen CERES 3 Aug. van Hamb. te Amst. COTTICA (thuisr.) vertrekt vermoedelük C Aijjc. v.m. van Havre. ERATO 2 Aug. van La Pallice naar Amster dam. EUTERPE 3 Aug. van Amst. te Stettin. IRENE 3 Aug. van Malaga te Cartagena. MARS 2 Aug. van Lissabon naar Cadix. NERO 3 Aug. van Gothcnb. te Amst. ODYSSEUS 2 Aug. van Amst. te Kopenh. ORPHEUS 3 Aug. van Aarhus te Amst. PERSEUS 1 Aug van Rari te Calamata. PLUTO 2 Aug. van Stettin naar Amst. SIMON BOLIVAR 3 Aug. van Hamb. te Amst STELLA 3 Aug. van Boyrgas te Varna. TELAMON 2 Aug. van Torrevieja naar Car tagena. i TELLUS 2 Aug. Gibralt. ggp. v. Tunis naar Amsterdam. TITUS 3 Aug. van Hamb. te Bremen. ULYSSES 2 Aug. van Algiers naar AmsL VESTA 2 Aug. van Volo naar Saionica. -'■besthur van den Bis- nietternin geheel en al geleld door een religieuze congregatie, met deels universitair-gevormde leden, die in staat is zelf het initiatief te nemen, en parochieel of interparochieel naar omstan digheden zich met de dienstdoende gees- telljkheid verstaat, om elkanders werk aan te vullen en te helpen. Zjj geeft alle geheim op en bezet een echt religieu- moederhuis. Bovendien leven zij altijd in communiteiten tezamen. Beide bewegingen vertoonen een meervou dige concentrische cirkelvorming rond een kern BU de E. K. X de eigenlijke kérn. Daaromheen groef leidsters, die tot rf in een afzonderlijrf volle werk tot haar Rond de beroepsleidsters scharen zich de clubleidsters. allen echte E. K.-leden. Rond de echte E. K.-leden groepeeren zich al de gewone leden der K. J. V.. die eigenlijk geen leeken-apostelen, maar goede Christinnen zjjn. De standskwestie geeft in de E. K geen complicatie; daar van eenige beroepsleid sters afgezien, alle clubleidsters en leden tot den arbeidersstand of de kleine burgerij behooren. De Graalbeweging daarentegen is eigen- Hjk een gestratificeerde standsorganisatie en bezit dientengevolge een rijker registra tuur. Bü de Vrouwen van Nazareth zelf en hare externe medehelpsters is. uit religieuze motieven, alle standsverschil uitgewischt. maar de leiding is toch natuurlük bü de hoogst-ontwikkelden en universitair-ge- vormden. Maar verder zün de hoogere en middenstand georganiseerd in de jonge gar de, terwül de kleinere burger- en arbei dersstand haar élite heeft in de plaatselü- ke leidsters. Zoodoende omvat de Graalbeweging dus ten eerste in hare leidsters reeds vier ver schillende soorten van leekenapostelenelk weer meer sjjeciaal geschikt voor haar doel: de Vrouwen van Nazareth, die eigenlük religieuzen en dus in staat zün, om gees- telük de leiding te nemen, vormen hier de kern; onder het toestuur van den Bisschop; hare externe helpsters, die zich slechts tüdelük verbinden en in het volle werk op geleid worden, maar die overigens zooveel mogelük op de Vrouwen van Nazareth ge lijkend, er vooral zün. om onbekend in de fabrieken en werkplaatsen met de meisjes mee te gaan werken, om er een goeden geest te brengen en de ware toestanden te bestudeeren ter plaatse; de jonge garde, die officieel en openlük ais leidsters en cursusgeefsters worden uit gezonden de plaatselüke leidsters, die voorzitten in de dagelüksche en wekelijksche bijeenkom sten. Maar ten tweede zün bok de gewone le den nog weer onderverdeeld in drie graden met elk hun eigen clubs van de daad. Deze onderscheiden zich daardoor van de amu sements- en ontwikkelingsclubs, die vooral de werkende meisjes omvatten, doordat zü zich juist uit de meest verschillende stan den recruteeren. En zoo vormen dus ook de twee hoogere graden hier nog weer twee groepen van leeken-apostelen: de verst gevorderden hooren tot den der den, en de meer-gevorderden behooren tot den tweeden graad. De eerste graad zün gewone brave meis jes, net als de K. J. V. bü de E. K. Alleen is in de Graalbeweging, door de behoefte der niet- en half-katholieke omgeving, nog een sterke aspiranten-divisie van 1315 jaar sterker op den voorgrond tredend: want maar al te vaak moet de Graal in Holland ze van vérder af-, naar zich toe halen dan de E. K. in Brabant. >- Op deze rede volgde eenige bespreking, waarna de Zeereerw. Hooggel. Pater Prof. Dr. J. B. Kors O. F. uit Nümegen, sprak over; Een Zweec.sche melkboer. E. G. M. Soe- deiberg. heeft dezer dagen een wereldrecord verbeterd, zonder het zelf te weten, door van de Skurubrug. een hoogte van 34 75 M in het daaronder stroomende water te springen Soederberg is lid van een zwem- club en had een weddenschap met een vriend aangegaan, dat hü den sprong zou doen, zonder te weten, dat hü daarmede een wereldrecord zou verbeteren Hij nam een taxi en leed naar de brug. die een paar jaar geledén gebouwd is en Stockholnj met 't Vermdoe-e’land over een diepen inham van de Oostzee verbindt Daar deed hü den sprong, terwül alleen de chaulfeur er ge tuige van was Afgezien van een paar on- beteekenende kneuzingen aan de bcenen. liep hü vereer geen letsel op en zwom kalm verder Het vorige wereldrecord op dit ge bied staat ten name van Brandsten. een Zweedsch-Amerikaan. die in 1910 te San Francisco van een hoogte van 91 Engel che voet '27.75 M.) in het water sprong. Tlgp jaar geleden bood een Zweedsche film- maatschappü een som van 60 000 kronen voor dengene. die van de Skurubrug in het water durfde te springen, doch er waren geen liefhebbers voor te vinden, daar het algemeen oordêcl was, dat een dergelüke sprong onvermijdelük den dood beteekende. Soederberg heeft verklaard, dat hü bereid is den sprong te herhalen, mits hü daarmede een behoorlyk bedrag kan verdienen. In den grooten wereldstrijd. aldus spr hebben wü de R.. K. Vrouw tot nu toe niet voldoende gemobiliseerd. Door alle meer-religieus-aangelegde vrouwen tot kloosterzusters te maken, heb ben wü haar sfeer van invloed ten uiterste beperkt. Bü de protestanten, met hun dia conessen, is het büna eyenzoo. Niet alleen staan dan ook de confessio- Beele Vrouwenorganisaties verre bij de so ciale en cultureele Vrouwenbeweging ten achter; maar speciaal de Katholieke Vrouwenorganisatie komt, bij de protestant- sche en neutrale Vrouwenorganisaties ver geleken, heelemaal achteraan. In dit tekort zal nu op de eerste plaats van lieverlede voorzien worden door de vrouwelüke helpster der pastorie; een idee, dat in Duitschland uit de Diaspora-Helftrui nen is voortgekomen, en door Mgr. Aenge- nent b.v. voor het Haarlemsch diocees is overgenomen in den vorm van de Vrouwe lüke Leekenapostelen., Alhoewel eenige organisatie dezer Leeken- apostelen zeker gewenscht is. kunnen zü. uit den aard van haar bezigheid, daar elke pastorie weer telkens andere nboden te le nigen heeft en zü ook veelal haren arbeid geheel alleen verrichten, toch niet de volle vruchten van de moderne organisatie pluk ken. Zü zün en blüven helpsters van den Pastoor en hebben in alles alleen aan den herder der gemeente te gehoorzamen. Daarnaast bleek echter nog een ander, meer georganiseerde vorn» van leeken- apostolaat noodig. die in België en Frankrijk is opgekomen, en eigenlük niets anders is dan een in stille verborgenheid werkende religieuze congregatie van zusters, die niet alleen gewoon gekleed gaan, maar zelfs gewoon thuis bü haar ouders blüven wo nen, maar zich verder onder strenge leiding van eene Overste wüden aan alle vormen van het R. K. apostolaat. In Nederland hebben zich nu middelingspogingen ontwikkeld 1. De Eucharistische Kruistocht Bredasche en Bossche diocees. 2. De Graalbeweging in het •che en Limburgsche diocees. Bü den E. K. staat in alles de priester op den voorgrond: aan hem alleen is het initiatief; en de leidsters meestal een voudige maar goedgevormde vrouwen voeren onder het voortdurend toezicht van den priester hare zegenrüke taak üit. De Graalbeweging daarentegen staat on der het persoonlül schop, doch wordf Door een gelukkig toeval hoorden wü. dat Geysendorffer in Amsterdam was. „Als iemand verre reizen doet dachten wij Maar mis hoor. Natuurlük kan ..Geys" ook heel wat verhalen, maar onze Hollandsche vliegers hebben allen nu eenmaal de goede eigenschap, dat zü in de eerste plaats mannen van de daad zün. en niet van het woord ..Hoe was het reisje naar Japan," vroegen wü. „vertel er eens iets van.' ..De reis was verdraaid aardig, maar er valt niets büzonders van te vertellen." We keken een beetje ongeloovig. Maar zoo zün de K. L. M.-vliegers, of ze nu in dienst zün van de K. L. M. ®f van den Amerikaan- schen kranten-konlng Van Lear Black. In het buitenland wordt weken van te voren aange- kondlgd. dat piloot die of die daar of daar naar toe zal vliegen, meestal stort het toestel kort na den start of dicht voor het einddoel neer, maar Geysendorffer en Scholte vliegen zonder veel drukte naar Japan, steken dan over naar San Francisco, doorkruisen in alle mogelüke richtingen de Vereenigde Staten en „beleven dan niets büzonders.” „Ja," zegt Geysendorffer. „in de lucht is nu eenmaal niet veel te beleven, vooral niet als alles goed gaat. En bü ons ging het uitste kend. Het was dan ook een füne reis. Het ging eerst over Spanje en langs de kust van Noord-Afrlka. Daar hebben wü verduiveld slecht weer gehad. En toen kwamen wü bij Bagdad op de Indie-route. Welbekend ter rein dus.” „Inderdaad, daar viel heelemaal niets bü zonders te beleven. Bij Bangkok zün we weer van de Indlë-route afgegaan. Het ging toen over Hanoi, Hongkong en Sjanghai naar Seoul op Korea. Nergens hebben we eenige moellük- heid gehad. Integendeel, zoowel van de Fran- sche autoriteiten te Hanoi als van de Engel- sche te Hongkong en de Chineesche te Sjanghai en later van de Japanners onder vonden we de grootst mogelüke medewerking. Alleen de vliegvelden in China zün bar slecht, armelijk. Maar in Japan vonden we de zaak in orde. Ten eerste de hartelüke. officieele ont vangst, bereid door de Aeroclub te Tokio en eenige autoriteiten. Een paar duizend Ja- pansche kinderen, met Japansche en Ameri- kaansche vlaggetjes, juichten ons toe. En de vliegvelden in Japan zün geperfectlonneerd. Men doet er zeer veel voor de luchtvaart en deze mag zich dan ook in groote belangstel ling verheugen. Er zün groote Japansche bla den. die eigen vliegtuigen bezitten, zoowel voor expeditie als voor het snel vervoeren van re porters. persfotografen, enz. Het Japansche dagblad ..Asahi" bezit zelfs twintig eigen vliegtuigen.’ Zoover zün we hier nog met iets als afgunst. ..We hebben de reis heel prettig gemaakt, vervolgt Geysendorffer. „Haast hadden we niet, en waar iets te zien was. bleven we één of meer dagen. En onze trouwe Fokker-ma- chine. de ..Maryland Free States,” heeft zich van t begin tot t einde uitstekend gehouden, zonder ook maar het minste mankementje. En voor de drie nieuwe Wright Whirlwlnd- motoren geldt hetzelfde. Te Osaka hebben we de G.-A.A.D.Z. gedemonteerd, en met z’n allen zün we naar San Francisco gegaan per boot, waar de machine weer gereed werd gemaakt om naar Baltimore te vliegen. Vandaar heb ben we met Mr. Van Lear Black nog twee maanden in de Vereenigde Staten gevlogen. De ..Maryland Free States" komt met eenige dagen weer hier terug, om door de Fokker fabrieken in Amsterdam weer een beetje in orde te worden gemaakt, voor de volgende vluchten." „Wat zün dan Mr. Van Lear’s nieuwe plan nen?” „Voorloopig nog niets. Eerst krügen we een ;>aar maandjes verlof. Ik ben juist mün kof fers aan het pakken om naar huis te gaan, naar Kopenhagen. Ik heb m'n vrouw in zeven maanden niet gezien, en zoo alles bü elkaar ben ik nu meer dan twee jaar achter elkaar in de weer geweest. Een beetje vacantle is nu niet onwelkom. En over eenige maanden komt Mr. Van Lear Black weer naar Europa, en beginnen we opnjpatf"’*"' We konden bejefjpen. dat „Geys” naar de Deensche hpéfSstad verlangde. En daarom hielden we/nem niet langer op en wenschten hem een prettige vacantle. Want die heeft bü aeker wel Ardiend. in het In ..Maris Stellate Scheveningen Is Zon dagmiddag overleden de weleerw. pater H. v. d. Vloodt O.E.S.A.. kapelaan van de St. Augustinuskerk te Utrecht. Pater v. d. Vloodt is 21 Nov. 1872 te Delfshaven geboren. Na zün voorbereidende studiën in het Kruisheerencollege te Utrecht, trad hü 17 September 1895 in de orde van de Augustijnen, om 1 December 1901 de H Priesterwüding te ontvangen Daarna was hü kapelaan aan de St Au gustinuskerk in de hoofdstad, en ook ver schillende jaren als conrector en leeraar werkzaam aan het gymnasium te Eindho ven. Van 19151918 was hü kapelaan aan de St. Augustinuskerk te Utrecht om er in 1926 weer als zoodanig terug te keeren. In het tijdsbestek, dat hier tusschen ligt, is de overledene prior in Witmarsum geweest. KOXOULMDAUVTMAUa-UJW. ALMKERK (ultr.) 2 Aug. te Sydney. ALM KERK (ultr.) 2 Aug. te Adelaide. AMELAND 3 Aug. van Hamb. te Rott ARENDSKERK 1 Aug van Whyalla n. Ade laide. MOLLAK D—BBiraCM-XMDIë-UJ*. AN DIJK (thuisr.) 2 Aug. van Oran. BOTTKMDAMSCU LLOTD. RALOERAN (uitr.) pass. 2 Aug. Kaap *1 Aml. KEDOE (uitr.) pass. 4 Auf. OuessanL KOT A INTEN (uitr.) 3 Aug, van Pt. Said. SIBAJAK (thuisr.) 4 Aug. van Sabang. SOEKABOEMI 3 Aug. van Batavia, 1. v. Loö<L te Rotterdam. TAPANOELI (ultr.) pass. 4 Aug. Pt. de Gal* KOTTEMDAM—KVID-AMEMKA-LIJW. ALCH1BA 4 Aug. v. Hatnb. te Antw. ALCYONE 3 Aug. van B.-Ayres te Rotterda* JAVA—NEW TOKKJJJK. BLITAR. Java-N. York. pass. 2 Aug. 1 MERAVKE 2 Aug van Java te N. Yorx. TOSARI. N. York-Java. pass. 3 Aug. Perna- STOOMTAAST MW. OCMAAN. LAOMEDON. Japan-Rott., 3 Aug. v. ShangMl EMXETCO UJW. JONGE JACOBI'S 2 Aug. Flnlsterre gep- Rott, naar Alicante. JONGE ANTHONY 2 Aug. van Tunis Alicante. BATAVIER IV 4 Aug. 7 u. 50 v.m. V. Rott- U Gravesend. BERNISSE. 1 Aug. van Rott, te Hamb. HAVIK ms.. 3 Aug. Holtenau gep. v. sand naar Zaandam. IMMANUEL x.. 2 Aug. van Hamb. n. Veile te HotteW Civita Vec- Stug- die en

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8