Buitenlandsch cJ'Cieuws FEUILLETON Transpireerende oksels en voeten PARIJS IN DEN ZOMER HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON I RADIO-OMROEP BRIEVEN UIT FRANKRIJK Treviranus blijft Minister De aardbevingsramp in Italië aan De roode terreur in China De uitoefening van het schrikbewind Rede van Minister Dietrich Nog vier dooden Verduistering van gemeentegelden Aanvaring bij Skagen KORT' NIEUWS Benzine-depot in brand De vrije stad Dantzig Rondom de zaak-Cuvelier Het halssnoer van Maria Theresia Amerika en Rusland ■MM Wordt Berlijn gelijk Chicago? De bioscoopbrand te Sao Paolo Gemenède ‘Buitenlandsche ^Berichten De staking in de Fransche textiel industrie Een communistisch complot op Havana Russisch handelsvertegenwoordiger gearresteerd De politie machteloos tegenover het gespuis Weer een Russisch ambtenaar ontvoerd? De toestand in het Duitsche Rijk Communistische brandstichtingen nu Nog steeds aardschokken. September wordt ojvgeheven. TREVIRANUS The ves 6.20 Lezing 6.35 volgens het», Torpedojagers naar Hankan den vroawelljke van Zeventig arrestaties Kassier der Parjjsche Sovjetorganisatie Stl DIETRICH t> Te Berlijn De stand der staking Door Hongaarsehe burgemeesters 5 man verdronken. Tienduizend liter benzine in vlammen Kan zü toetreden tot de International^ Arbeidsorganisatie? Het derde proces tegen den militairen Prins Leopold eischt schadevergoeding Onderhandelingen tusscbea beide landen? Leopold Salvator heeft door middel Naar verluidt, bestaan er plannen tot het van Gemeld wordt, dat de verdediger van den om het Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers dokter ■ei (Wordt vervolgd). uw apotheek?” öi’ s r u Nieuw onderzoek aan den minister aangrvraagd van zaak opnieuw ter hand kan worden ge- Na de opheffing van het Duitsche Ministerie voor de bezette -gebieden 10.15—1030 1030—11.0 1 I 1 I 1 i i i i t c e I b vl TT el bi zi h< ei P vc le Ei Li te 1 h( re ten ren van n k VI Ai D reed teer Was om van Uitg dagi Inge een kom heer B< de van Geel de 1 De Uitg betu De kom op 1 voor regel hn De Heer in van verki vragi iredj Vo die i oliën te di te v< oen hoen Praci Vo trad lang, onde Dm Mededeeling van Cupveller heeft Cuvclier. te Tourcoing aan een medewerker van de over Volgens berichten uit Anconi werd Maan dag wederom een lichte aardbeving waarge nomen. Te Ascoli werden de schokken voor afgegaan door een onde.raard.sch gerommel. Te Potenza nam men In den afgeloopen nacht een aardbeving waar, die zich golfs gewijze voortplantte. Het grootste deel der bevolking verliet de huizen en bracht het verdere deel van den nacht in de open lucht door. Schade werd gelukkig nergens aange richt. Aan is op Sch inner, Pao. Er zijn 70 personen gearresteerd in verband met een communistisch complot om de regeering omver te werpen. Er bevinden zich Cubanen. Spanjaarden en Chineezen onder. De geheime politie nam een corresponden tie met Moskou in beslag. De gearresteerde, buitenlanders zullen worden gedeporteerd. ge elt Da de da zo, ke< Vo me ovai do th, dal de pet om bU in son act mei Cei I MU bjn een een wa« Noc den tail ken O Beroering in de Fransche zwem- wereld. bericht Arbeidsbureau te Genève door den directeur den heer Albert Thomas. Dr. Kaufmann kreeg in deze zitting het woord ter verdediging van het standpunt van Dantzig. In de middagzitting heeft de heer Rund- stcin het PooLche standpunt uiteengezet. Vandaag vinden de replieken plaats. Naar het „Bert. Tag." verneemt, zal. het ministerie voor de bezette gebieden eln- minister Treviranus, die daarvan de leiding had. mi nister blijven en te zamen met den Prulsi- schen minister voor volkswelvaart, minister Hirtsiefer. als rljkscommlssaris het program voor de „Osthilfe" uitvoeren. Nog vier kinderen zijn overleden ten ge volge van de bij den bioscoopbrand te Sao Paolo opgeloopen brandwonden, en nog zes andere kinderen verkeeren in doodsgevaar. Alle slachtoffers zijn onder de tien jaar. Het Amerikaansche sa „Chickasau”, dat op weg was van New-York naar de Oostzee, heeft ter hoogte van Skagen het Zweedsche s.s. „Femern" overvaren. De J>mem” werd in tweeën gesneden. Het voorste gedeelte zonk, terwijl het achterste gedeelte door een bergingsstoomboot op sleeptouw werd geno men naar Frederikshavn. Voor zoover tot dusver bekend, zijn vijf leden der bemanning van de .Femern" ver dronken. De overigen werden deels aan boord van het Amerikapnsche sa gebracht, dat slechts lichte averij bekwam, deels aan boord van de bergingsstoomboot. aanhangig maken van onderhandelingen tus schen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de Vereenigde Staten. De Sovjet-Regee- ring zou in verband hiermede aan den Am- torg-leider Bogdanow vérstrekkende volmach ten gegeven hebben voor deze onderhande lingen. die de regeling der diplomatieke be trekkingen tusschen beide landen ten doel moeten hebben. Voorts zou er een commis sie van vertegenwoordigers der Sovjet-Unie naar de V. 8. worden uitgezonden. De veiligheid der Amerikanen De Chlneesche Nationale regeering heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Pe king verzocht, den Amerikaanschen staats burgers in Kantsjau aan te zeggen de stad te verlaten en zich in veiligheid te brengen. Voor het' Permanente Hof van Internatio nale Justitie is een aanvang gemaakt met de behandeling van de zaak betreffende de vraag of het speciale juridische statuut van de Vrije Stad Dantzig toelaat, dat zij als lid tot -de Internationale Arbeidsorganisatie toetreedt. De Vrije Stad Dantzig was vertegenwoor digd door dr. Erich Kaufmann, hoogleeraar te Berljjn, de regeering van Polen, die tegen de toetreding van Dantzig bezwaren heeft opgeworpen, door prof. Szymon Rundstein, advocaat te Warschau, het Internationaal zijn advocaat de ex-keizerin Zita en aartsher togin Marla Theresia, benevens den kroon prins Otto, doen weten, dat hjj hen verant woordelijk stelt voor het verlies, dat hü door zjjn willekeurige arrestatie heeft geleden en <tat hjj schat op 50.000 dollars. Bovendien elscht hü een som van 1000 dollars voor iedere week, die hü gevangen heeft gezeten. behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. pier bus en is even als Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. schadelijk zijn; loest en verkoud- rerbaasd van op- ferust maken als kien soms zijn Lter niet, dat in 1 een vergissing nfcin vind ik bet ■l de dochter van .Jtojongen mïdUe- 10 00 Persber. zang (solist) (vervolg) Een vervolging tegen de nationaal-soc. Het O. M. heeft, naar het W. B. verneemt, thans een vervolging ingesteld wegens be dreiging en geweldpleging tegen de natio- naal-socialistez, die te Zeitz hebben deelge-' nomen aan de beschimping van de Fran schen. Het onderzoek naar andere deelne mers aan de feiten van dien nacht duurt voort. Komt het tot een proces, dan zullen waarschijnlijk Cuveller en zjjn landsman Triboulllet als getuige gedagvaard worden. fabrieken met 19.640 arbeiders een algemeene staking; in 33 met 12.728 arbeiders wordt ge- De „Liberté" meldt, dat de kassier der I Russische Handelsorganisatle te Parijs, ram berg, spoorloos verdwenen is. Hij was door het Sovjet-ministerie van bultenlandsche zaken naar Moskou ontboden, doch had geweigerd zich er heen te begeven. De Duitsche Rjjksminister van Financiën, Dietrich, heeft te Karlsruhe op een bijeen komst der nieuwe Duitsche staatspartij een re&e gehouden over het onderwerp „Interes sen tenhaufen Oder Staatsvolk”. Volgens een bericht in het ..Berliner Tage- blatt" is de directeur-generaal van de Rus- savstor A. G Smoylow. die zich op ’t oogen- blik te Berljjn ophoudt, gearresteerd. Smoylow is eenlgen tijd in dienst geweest van de Sovjetregeering. Na de liquidatie van het gezantschap was hem opdracht gegeven naar Moskou te komen, waaraan hij echter geen gevolg gegeven heeft. Er is thans tegen hem een aanklacht in gediend wegens verduistering van een bedrag van 20.000 dollar van de Mij. Smoylow ontkent echter een strafbare daad begaan te hebben. Een hevige brand Is in een benzine-depöt in de banlieue van Bordeaux uitgebroken ten gevolge van de ontploffing van een reservoir Twee brandweerlieden en verscheidene bur gers werden gewond. Tienduizend liter benzine hebben vlam ge vat. De brandweer tracht een ontploffing der onderaardsche reservoirs te voorkomen. Volendammers. Ensemble 5.306.45 Concert door het Orkest .Theater Tuschinski te A'dam *7.15 Gramofoonpl. 7.15—7.45 Volks Universitelt Dr. J. J. van „Mensch en Beroep" 8.01—9.00 Con” eert Omroeporkest 9.00—9.15 Concert door „Zang en Vriendschap”, Hilversum 9.159.30 Vervolg Orkestconcert 930 9.45 Zang door solist 9.45-^10.00 Ver volg Orkestconcert Vervolg Orkestconcert 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 1035 Morgenwij ding 12.20 Concert. M Mitchel (alt). Hij gaf een uiteenzetting van het ontstaan van de crisis. Daarbij wees hjj er op, dat zelfs wanneer de bijdragen voor de werüoozenver- zekering niet verder stijgen de inkomsten des rijks geen gunstige ontwikkeling beloven, dit in verband met de daling der prijzen op de wereldmarkt. De flnancleele maatregelen schetsend, door de regeering genomen, wees Dietrich er op. dat de grondfout der werkloosheidsverzeke ring hierin gelegen is, dat men alle beroepen over één karp jieeft geschoren en in het bij zonder, dat'Unen degenen, die, zooals de bouwvakarbeiders geregeld onder seizoen- werfcloosheid lijden, met alle andere verzeker den gelijk heeft gesteld. In toenemende mate, zoo zeide de Minister verder, heeft Dultschland zich tot een staat ontwikkeld, waarin zich alleen nog maar de werkplaatsen bevinden, terwijl het kapitaal zelf in het -bultenland berust. Er moet naar middelen worden gezocht om den terugkeer van dit kapitaal mogelijk te maken. Na er op gewezen te hebben, dat Strese- tnann Dultschland naar buiten vrij heeft ge maakt, betoogde Dietrich, dat Stresemann (zooals zijn zoon onlangs bevestigde) zich voor de binnenlandsche politiek een linie Koch-Mahraun-Stresemann dacht. Wij zijn, aldus Dietrich, op weg die Unie te verwezen lijken. Een staat, van binnen sterk, zal in staat zijn de rest der verloren vrijheid, die nog gewonnen moet worden, te veroveren. Een sterke staat zal in staat zijn, de verdragen daar waar zij niet te dragen zijn, te herzien. Ten slotte deed de Minister een beroep op de jeugd, die weggeloopen is naar rechts of links, doch terug dient te keeren om positief mee te werken aan den staat. Te Hankau is de toestand zóó critiek ge worden, dat de Japansche admiraliteit er een flotlelje van 24 torpedojagers heen heeft gezonden. Nantsjang is door alle vreemdelingen ontruimd. De regeering van Nanking verlangt van de bultenlandsche consuls, dat ook Hankau door alle vreem delingen ontruimd zal worden. Sinds eenige dagen is In Hongarije een onderzoek begonnen tegen den burgemeester van Stuhlweissenburg en een der hoofd ambtenaren, verdacht van verduistering ge durende tien jaar van groote bedragen der gemeentegelden. Intusschen moeten bij de autoriteiten te vens ernstige klachten z-ijn ingediend tegen vijf andere burgemeesters. vele jaren buiten Engeland heeft doorge bracht." Dokter Austin en inspecteur Matsen gin gen nu naar den tuin, wa^r ze een nauw keurig onderzoek instelden, maar geen spoor vonden, dat in verband met den plot- sellngen dood der vrouw kon staan. De Inspecteur keek den geneesheer aan en vroeg: „Is de mogelijkheid uitgesloten, dat de vrouw kan gestorven zijn aan het gebruik van een of ander uit dokter Quinton's apotheek?" Dokter Austin had een klein fleschje opge raapt, maar het dadelijk weer weggewor pen. Het was vuil en had blijkbaar reeds weken in den tuin gelegen, De inspecteur echter raapte het weer op en stak het bij zich. „Men kan nooit .weten," sprak hjj; „zou zoo'n middel tegen verkoudheid schadelijk kunnen zijn voor den gebruiker?” „Schadelijk?” herhaalde dokter Austin, „als medicus beweer ik, dat tien percent van die pa tent-geneesmiddelen vooral de middelen tegen p held. Het publiek zou er Y kijken en zich ernstig ona het wist waaruit die mid<3 samengesteld. Ik geloof ed| dokter Quinton’s apotheek heeft plaats gehad. Nletter niet geheel In den haak, dal dokter Quinton en diens lo< 17. „Ik dacht soms,-sprak hij, toen hij daar mede klaar was, „of ze ook iets uit het ven ster geroepen heeft, maar nu dat venster zoo moeilijk open gaat, denk ik van met. Maar ik zal eens goed rondkijken. Van nacht beeft het gedooid, maar tegen dén morgen begon het weer te vriezen. Wanneer ze dus 1 venster ojsengemaakt en er iets uitgegooid heeft, dan kan het venster van morgen wel vastgezeten hebben. Ik denk wel, dat ik een fleschje of iets van dien aard zal vinden, maar daardoor zou de de Identiteit van de vrouw nog niet voor den dag komen. Wan neer zij zelfmoord gepleegd heeft, dan heeft ze er natuurlijk voor gezorgd dat haar naatn onbekend blijft.”- In de Belgische badplaatsen Heyst en Knocke zjjn 7 gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Volgens bericht van de ..Matin" heeft het bestuur van den Franschen Zwembond, waarvan de Castellane, president van den Parfjschen gemeenteraad .voorzitter is. een zitting gehouden om de sportbetrekkingen met Dultschland te onderzoeken, vooral in verband met de deelneming van Fransche zwemmers aan de zwemwedstrijden, die in den loop van deze maand te Nürnberg wor den gehouden. De genomen beslisisng zal, blad, eerst worden gepubliceerd als zij aan Franschen minister van buitenland- sche zaken is bekend gemaakt. Naar aanleiding van het gebeurde met den Berlijnschen architect Dietrich, wijst het „Berl. Tag." op den geheelen onvoldoenden bewakingstoestand in beruchte stadsgedeelten in de omgeving van het Silezische station. In die stadswijk woont in krotten en kel ders allerlei gespuis, waar de politie feite lijk machteloos tegenover staat; de daar samenhokkende lichtschuwe elementen met hun vrouwelijken aanhang vormen een ste vige organisatie, waarin het „beroepsgeheim" op straffe van een zware vergelding, on wrikbaar wordt gehandhaafd. Het blad dringt daarom aan op spoedige en krachtige maatregelen, om een einde te maken aan de heerschende toestanden, ten einde te voorkomen, dat Berlijn tn Europa een zelfden naam krijgt als Chicago aan den anderen kant van den Oceaan. gelijk, maar gedane zaken nemen geen keer. Met dit al is het een beroerde geschiedenis, en dan hebben we nog dat geheimzinnige geval met die jonge vrouw, die dood in d» sneeuw gevonden is. Het is wel een toeval lige samenloop van omstandigheden, dst twee vreemde vrouwen op den zelfden avond hier gekomen zijn en zoo droevig aan haar eind moeiten komen.” „Het leven hangt van toevallige omstan digheden aan elkaar," antwoordde dokter Austin, „nu, het wordt m'n lid; ik moet gaan.” Hy stapte in z'n cabriolet, die voor de deur van den „Mijter” stono te wachten en reed weg, blij dat hij persoonlijk niet in dat ongelukkig voorval betrokken was Wel speet het hem voor z'n collega. Dr Quinton, maar zijn spijt werd getemperd door een soort leedvermaak. Dokter Quinton ha<1 verreweg de beste praktijk en dokter Austin, ofschoon een rechtschapen man, was tor*1 1 een weinig afgunstig op z'n ouderen collega, die ook zonder praktijk royaal had kunnen leven. DONDERDAG 7 AUGUSTUS. HUIZEN Tot 6 uur: 298 M. Na 6 uur- 1071 M. 8.15—830 KJR.O. Gramofoon- platen 10 00—10.30 N CR V. Zang door Dameskoortje 10.3011.00 Zieken- dienst 11.3012.00 K R O. Godsdien stig halfuurtje 12.151.15 KR.O. Con cert door K.R.O.-Trlo 1.15—2.00 KR.O. Gramofoonpl. 2.003.00 N.C.R.V. Gra mofoonpl. 4.00 —5.00 Ziekenuurtje N.C.R.V. 5.00—530 N.CKV. Gramn. foonpl. 5.30—6.30 NCRV. Concert door de Chr. Muziekvereen. „Crescendo" te Dragten 6.30—6.40 Koersen 6.40 7.40 NCR V. Orgelconcert door J. H, G Bley 7.40—8.00 NCRV. GramofoonpL 6.0011.00 NCRV. Concert. Mevr. J. Hek- kert van Eysden (sopraan). Mevr, l MulderBelser (alt-mezzo), hh. G. Beths (viool), J. H. E. Wittpen (fluit). P. Hal- sema (piano en orgel) 10.00 Persber HILVERSUM. 1875 M. A.V.R.O.-uftsen- ding 8.019.45 Gramofoonpl. 10.15- 10.30 Morgenwijding 10.30—12.00 Con cert door Haarlems Klein Orkest 12.152.00 Concert AVRO-Kwintet 2.00 230 Halfuurtje voor de dames. Spreker; Gerard Pilger 230—3.30 Gramofoonpl’. 330—4.00 Orgelconcert door Ferd. Kloek 4.00430 Halfuurtje voor de zieken 430530 Concert. Van Djjk's Origineele Goossens van 645- Radlo- Dael: Dokter Austin richtte nu weer het woord tot dokter Quinton en vroeg: „Wie bracht de boodschap van de vrouw over naar uw apotheek?” Dokter Quinton antwoordde met direct. Hij scheen geheel van streek te zijn. Hij wist niet precies waarom, maar hij geloofde niet ,,n zelfmoord. Hü vreesde, dat er een vergis- Intusschen teruggekeerd. ..Petit Parisien” over het verloop van de zitting een en ander verteld en daarbjj zeer V aardeerend gesproken over de moedige ge tuigenverklaringen der twee meisjes, die hij met zijn kameraad naar huis had begeleid. Tevens verzekerde hij, dat de bevolking van Weissenfels toen hü het gerechtsgebouw had verlaten, volstrekt geen vijandige houding had aangenomen, zooals beweerd is. Arbei ders hadden hem naar het station bege leid en zelfs de Internationale gezongen, daar ze niet wisten hoe ze anders van hun pacifistische gevoelens konden doen blüken. Ten slotte verklaarde Cuveller, dat hij vol vertrouwen was over den afloop van het proces, immers er waren nog rechters te Berlijn. Maar hoe de zaak ook mocht ein digen. zeide Cuveller. het Duitsche volk mag men niet beoordeelen naar dezen rech- terlüken uitspraak. Er zün natuurlijk ver dwaasde pangermanisten, doch er zijn ook dappere Duitschers, die vóór de Duitsch- Fransche toenadering zijn en d ittncldent op recht betreuren. Men heeft gesproken van een mogelijke verbreking der betrekkingen tusschen Fransche en Duitsche zwemmers (zie ook de rubriek Frankrijk). Ik ben daar echter wat mij betreft tegen en ik ben bereid naar den a .s. wedstrijd te Neurenberg te gaan. In het - arts dr. Dvorak Is vonnis geveld. Dvorak is wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. Dvorak zal zich nu nog voor den dlsciplinai- ren raad moeten verantwoorden. Parijs, dat zich vermaakt. Zal hü zich in derdaad vermaken, deze groote, veel te dikke heer, in zUrf geweldigen auto, de „clou" van den laatsten auto-salon? En zal hü nu wer kelijk niet weten, dat deze wagens in Ame rika „en serie” gemaakt worden, terwijl ze in Frankrijk gelanceerd zün als „buiten model voor lieden die zich geen raad weten met hun geld" en op die manier het aardige bedrag van driemaal honderdduizend francs per wagen opgebracht hebben? Parüs. dat werktMaar dat is hier toch in de minderheid Hier komt men im mers slechts om zich te vermaken, of, anders gezegd, om te kijken en om bekeken te wor den. In de minderheid? En op de achterbal- cons der bussen dan? Al die menschen, die zich daar verdringen, gaan naar hun werk, of komen er vandaan. Zü nemen minder plaats in, vallen minder op. maar in de min derheid zün ze stellig niet De zon is nu geheel verdwenen; de étala ges der groote magazünen worden, de een na de ander, verlicht, maar de tijd der elee trischf lampen der Champs-Élysées is nog niet gekomen. En in het halfduister passee- ren de auto's onophoudelükonophoude lijkHet is Parüs, dat voorbijtrekt; het Parijs der rüken, het Parüs der armen, het Parüs der Franschen en het Parüs der vreemdelingen De Are de Triomphe hoe ver af Ujkt ze nu is nog maar juist zichtbaar maar dan ontsteken de Champ0tEIysèes hunne lichten de betoovering is voorbij. H. d. J. Septet 130 Orgelspel door R. Poort 230 Gramofoonpl. 2.40 Toespraak door Rt. Hon. David Lloyd George 3.20 Kerkdienst 405 Concert. K. Ore. (viool), O. Thomas (piano) 435 .Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje Nieuwsber. 655 Marktber 7.00 Piano-recital door L. Engeland 7.20—740 Lezing 730 Concert L. Kennedy (cello), D. Ken nedy (piano) 8.20 Concert. Militaire Kapel 930 Nieuwsber. 10.00 „The Wedding". Klucht van Anton Tschechow .Danger". Hoorspel van R. Hughes 10.5512.20 Dansmuziek 12.201235 Te levisie. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 1250 2 20 Gramofoonpl. 4.05 Concert 7.40 Gramofoonpl. 8.20 .Da Pie Borgne" van R. Benjamin 9.20 Sollsten-concert 10.05 Piano-recital. LANGENBERG. 473 M. 735—7.50 Gramo foonpl. 7.508.50 Orkestconcert 10.35 12.15 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl. 135230 Orkestconcert 5.50630 So llsten-concert 830—9.15 Orkestconcert 9301030 Orkestconcert. Daarna tot 1230 Dansmuziek. KALUNDBORG. 1153 M. 1230—230 Or kestconcert 330—530 Concert. Orkest en zanger 830—9.05 Orkestconcert 9.059.50 Concert. Vocaal Kwartet, piano- soli 10.10—JI. 10 Orkestconcert. BRUSSEL, 5M3 M. 5 20 Kamermuziek 6.50 Gramofoonpl. 835 Oramfoonpl. 8.45 Concert. Viool en plano 9.20 Con cert uit de Kurzaal te Ostende. X" een of ander over haar weten te vertellen. De vreemdelinge zal haar vermoedelijk wel gezegd hebben, met welk doel ze hier ge komen is.” Dokter Quinton wierp nog eens een blik op het gelaat der doode vrouw. De dood had haar trekken veredeld, wilskracht en vast beradenheid stonden er nog in te lezen. „Ik heb zoo'n idee,” sprak hij, „dat deze vrouw niet veel over zich zelf zal verteld hebben. Waneer ze een geheim had, en ik geloof dat dit het geval was, dan zou ze het voor zich hebben gehouden.” „Hoe komt u tot de meening, dat ze een geheim had?" Dokter Quinton trok z’n schouders op. JDe helft var. het menschdom heeft een geheim, waar de andere helft nooit achter kan komen. W’at dit vrouw betreft en de tüd van *t Jaar in aanmerking genomen, me dunkt, dat niemand op 't oogenbiik voor z’n plezier naar Plaistown reist. Zomers misschien wel. in den winter zeker niet. Daarom moet ze. voor een reis naar hier in dit jaargetüde een ernstige rede genad heb ben; waarschünlük wilde ze hier iemand bezoeken. Tien tegen één was het een man; misschien een broer; met het oog op haar leeftüd was het waarschünlük niet haar vader; haar man is ook mogelijk. Ik heb nog al studie van gelaatskunde gemaakt en Ik meen te mogen zeggen, dat ze een be drijvige vrouw was, die een moeilijk leven achter den rag had; ook geloof ik, dat zü Volgens officieele mededeelingen is het aantal als volgt over de verschillende centra verdeeld: In 82, heerscht fabrieken deeltelük gestaakt, daar 4000 arbeiders niet staken. Voorts zün 65 fabrieken met 12.800 arbei ders niet dóór de staking getroffen, daar de geeischte loonsverhooging werd toegestaan. Het aantal stakers te Roubaix, dat giste ren 21.996 bedroeg, is tot 33.700 gestegen. Tourcoing telt 22.150 stakers. Te Rijssel doet zich een aanzienlijke ontspanning gelden. In de textielnijverheid is de toestand sta- tlonnair. sing in zün apotheek had plaats gehad. „Ik weet het niet,” antwoordde hü einde- lük; ,jn’n dochter nam de boodschap aan. maar ze kende de vrouw niet, die de boodschap tracht.” „Kende zü die niet?” vroeg dokter Austin, min of meer verwonderd. „Neen; ik vont, dat, al wat vreemd, omdat ik dacht, dat m’n dochter iedereen in ons stadje kent. Maar, zooals gezegd, de vrouw, die de boodschap bracht kende zü niet. Misschien meldt ze zich bü het gerechtehjk onderzoek wel aan.” Hü ging naar het bed waar het hjk van de vrouw lag. Haar oogen waren gesloten. BUJkbaar was ze in haar slaap gestorven. Haar gelaatstrekken waren kalm; er viel geen teeken van doodstrijd te onderken .en; de linkerhand hing buiten de legerstede; aan den derden vinger was een trouwring, wel een beetje versleten, maar overigens gaaf. ,Die vrouw was getrouwd,” Quinton tot z’n collega. „Misschien,” luidde het antwoord. „Ja, de ring is niet nieuw; ik zou zeggen, ze heeft hem al jaren gedragen; een ge trouwde vrouw waarschünlük of een we duwe. Misschien zal „-en of ander familielid wel komen opdagen.” w’t Is mogelük. maar waarschünlük acht Ik het niet De vrouw echter, die haar ont moette en een eindje met haar meeliep, zal. dunkt me. wel voor den dag komen en het een aanval van hondsdolheid 54-jarigen leeftüd overleden Kurt de Duitsche consul te Tschlng Het te algemeen bekend, dat men, om Pa rüs te leeren kennen, er niet midden in den zomer heen moet (kan. Ten eerste is- het er dan te warm en ten tweede is de stad dan „déserte”, d.wz dat alle Parü zenaars, die 1 zich maar even permitt eren kunnen, naar zee of bosch zijn. Bovendien profiteert het gemeentebestuur van de kalmte, die de zo mermaanden gewoonlük kenmerkt, om alles eens een „extra-beurt te doen geven, zoodat, gedurende dien tijd van het jaar. Parüs op den bezoeker dee indruk maakt van een stad, die voornamelijk bestaat uit opengebroken en voor het verkeer ontoegankelüke straten. Ten minste, zoo zegt men. Gisteren ben ik. om me van de waarheid vkn deze woorden te overtuigen, eens naar Parijs gegaan en van af het terras van een groot café aan de Champs-Élysées heb ik alles om me heen nauwkeurig opgenomen. En toen ik, thuisgekomen, rnüne totities uit gewerkt had, las ik het volgende: Wat een prachtige stad is Parüs toch eigenlijk! Van af mijn café-terras aanschouw Ik het onophoudelük wisselend tooneel. Het is een waar tooverspel. Is het drie uur? Half vier? Vüf uur? Ik weet het niet. Maar wat komt het er ook op aan? Het is het uur dat de zon ondergaat, achter de Are de Triomphe en hoe mooi alles ook te, dat schouwspel overtreft al het andere in schoonheid Maar voor een „verlaten" stad, wat een verkeer en vooral wat een auto's! Vüf, tien, veertig P KLuxe-auto's. vracht-autos, kleine, lichte auto's, speelgoedwagentjes, büna. race-auto's Reusachtige torpedo's, prachtige lang uit gebouwde krachtwagens, kleine sportwagen- tjes, eigenlijk belachelijk klein voor het groote-stads ver keer, elegante wagens voor winkelende en tea-ende dames „conduites in- térieures, geruischloos voortglijdend, voor zakenmenseben en oude dames, oude, opge kalefaterde auto's, die behalve door hun model door het lawaai, dat ze maken, aan hun „leeftüd” herinneren Maar interessanter nog dan de auto’s zün de bestuurders zelf! Mooie en leelüke heeren vooral leelüke natuurlijk doch büna allen, het hoofd fier in den hals, trotsch op de behendigheid waarmede ze door de drukte heen laveeren en mooie en lee lüke dames, vooral ik bedoel, alleen, mooie natuurlijk, allen een en al aandacht èh het hoofd wat voorovergebogen, om te zien, „of het er nog juist langs kan”En de rijke nietsdoeners, die in hun fraaie reis wagens de pur-sang" van de route ate hoog verheven boven al dat burgerlek gedoe om hen heen, de cigarette in den mond, met een. voor hun motor funest 5 K.M. gan getje. van de eene ■.•erkeersstremmlng naar de andere voortsukkelen. En de autobussen, groote, logge gevaarten, in dit mondaine ge doe eigenlük niet op hun plaats Op de vluchtheuvels wachten de voetgan gers gelaten het oogenbiik af. dat de mach tige arm van den verkeersagent alles wat rüdt en rolt zal doen stoppen. Dan knarsen de remmen der voorste wagens en schreeu wen en hullen de claxons In de queue der file, terwijl de voetgangers, als een kudde op gejaagde dieren, zich haasten het veilige trot toir te bereikenEn danrra, rra, ma: motoren, die moeilijk op gang komen, nieuwbakken bestuurders, die moeilijkheden met hun remmen hebbende vloot van voertuigen heeft zich weer in beweging ge zet. Waarheen gaan al die wagens, sommige gehaast en andere langzaam, als met hun Xijd geen raad wetend? Waarheen gaat deze deftige dame, geheel alleen met haar hond a la mode, in haar hel te hel geschil derden auto? Te hel en te zindelük om werkelük nieuw te zün. En inderdaad, hoewel ook het num mer nieuw is, dat wil zeggen op een zeer re cente inschrijving wijst, dateert het model der cabriolet toch van twee jaar geleden! „Wat minder trotsch dus. Madame, het te im mers maar een „occasion!” En deze heer, die zooveel lawaai maakt bij het aanzetten van zün tweede versnelling. Ook voor hem zou wat meer bescheidenheid niet misplaatst zün! Zün 10 P.K. deed het een jaar of vüf geleden heel aardig, maar met die snel-wisselende mode In de auto wereld En dat wat grijzende heertje, In zijn auto gelijk aan duizenden andere waarom laat de verkeersagent hem passeeren tijdens deze stremming? Een politie-autoriteit? Een dokter? Het is verwonderlük. maar men zou zeg gen, dat heel Parüs zich hier verzamelu heeft: Parüs, dat zich vermaakt, Parüs, dat weikt Mishandeling zendelingen Vernomen wordt, dat de communistische roovers aan een der twee Britsche vrouwe lijke zendingen, sedert 18 Juli in hun macht, een duim afsneden en dezen naar de autoriteiten zonden met verzoek om een losprijs van 50300 dollar voor haar invrü- heidsstelllng. Men gelooft, dat de communisten dreigen met het afsnijden van alle duimen der ge vangen vrouwen, indien de losprijs niet spoedig afkomt. Uit het onderzoek naar de onlusten, die ter gelegenheid van de Lappo-betooglng te Helsingfors te Rovanleni hebben plaats gehad, is gebleken, dat drie communisten leiders een groot aantal arbeiders hadden omgekocht om de geheele plaats In brand te steken. Het vuur brak gelüktüdlg op vüf verschillende plaatsen uit, doch kon geluk kig tüdig door de bevolking worden ge- bluscht. De brandstichters zün gearresteerd en zullen nog in den loop van deze maand worden berecht. Naar verluidt zou het plan hebben be daar. de geheele stad Helsingfors in brand te steken. Franschen sjwtsman Cuveller, een request heeft ingediend bü het Duitsche rüksmini- sterie van justitie* met het verzoek een ambtenaar der Berlünsche recherche te belasten met een nieuw onderzoek te Zeitz van de gebeurtenissen in den nacht 6 op 7 Juli, opdat zoo mogelük de geheel nomen. Aan het rijksminlsterie zou men van oordeel zün, dat de rijksminlster vooralsnog niet met een dergelijk onderzoek kan ingrij pen. zoolang de zaak nog niet definitief is afgedaan. len tegen verkoudheid afgeven. Wel Is waar was dokter Quinton afwezig en heeft in dit geval daar z’n toestemming niet voor ge geven, maar ze schünen het te doen ook zonder z'n permissie, voor elk afzonderlük geval.” Inspecteur Matsen haastte zich voor dokter Quinton op te nemen. ,Men kan dit eigenlük niet het gereed maken en afgeven van geneesmiddelen noemen," sprak hü- .Juffrouw Quinton deelt al jaren lang van alles aan de annen uit, soep, levensmiddelen tot mosterdplete- ters toe. Ze is een soort weldoende fee en wordt daarom door de meeste dorpel^igen als op de handen gedragen. Ik weet, dat dokter Quinton de eenvoudige geneesmid delen, die zü mag afgeven, streng van de andere gescheiden houdt. Tom de loopjon gen, die nu al büna volwarsen te en sinds z'n elfde jaar in dienst van dan dokter, weet ook precies wat hü wel en wat hü niet aan de armen mag geven." „Maar die vrouw was niet arm. Ze heeft, zooals alle betalende patiënten, aan dokter Quinton een boodschap gestuurd om bü haar te komen. Wanneer hü dus niet thuis was. dan zou men zLh tot een der andere ge neesheer en van 't dorp hebben moeten wenden." De inspecteur rekte zich geeuwend uit. Hij had nu den geheelen tuin doorzocht en niets gevonden. „Achteraf beschouwd,” sprak hjj, «hebt u Een molenaarsknecht wilde te Dlnant (dept. Cótes du Nord-Frankrljk) voor twee stil-taande auto’s uitwijken, waartoe hü het stuurrad van zün vracht wagen omgooide. Bü deze manoeuvre reed hij op een drie tal spelende kinderen in, van wie twee, een meisje van vier en een ander van zeven jaren. op slag werden gedood, meisje werd ernstig gewond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2