ONS BLAD 1 W i JOH. LAUWERS De weerverwachting HET IDEAAL: „MIDDEN-NEDERLAND” WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1930 dit nummer bestaat uit twee bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 183 Voornaamste cM’ieuws Zij wordt erger Een doode Wasschen met benzine Van een dak gevallen De AVRO-actie Een vertrouwelijke circulaire Verdwenen parelsnoer terecht opgenomen VERZOEK Telegrafisch Weerbericht Weer besliste tegenspraak directie Droevige ongevallen te Nieuw-Vennep Weer geruchten over ziekte des Pausen de vuurwerk de firma Kat Botsing tusschen twee autocars te Lisse Prinses Astrid in de Kath. Kerk Plechtigheid in het Aartsbisschoppe lijk Paleis te Mechelen Adverteerders Motorrijder te Beverwijk zwaar gewond Geen ernstige persoonlijke ongelukken PAYGLOP 3 ALKMAAR De schandelijke terreur in China tö Explosie in fabriek van AAHGIFTE MOET OP STRAFFE VAR VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL In volle vaart tegen een boom gereden Na. «33 i doel van den werden verdere „Teal", door Hevig onweer in Frankrijk. Zwaar gewond Het communistisch schrikbewind in China. Ben vrouw kreeg aware brandwonden Na den brand in „Des Indes” Den van Barometerstand 9 uur v.m. 7M, vooruit. Barometers AVRO-Vrienden! van barometerstand 765.9 m.M. te barometerstand 7413 m.M. te aan dat leerden volgend hoofdstuk „Groot- wll de heer Knuvelder ons De lezer vergeve ons de lange cita ten: Zij waren onontbeerlijk om den lezer den geest te doen aanvoelen, welke In Knuvelder’s boek domineert, en om hem de strekking van het boek duidelijk te maken. HOF Administratie Redactie Nu. «33 Dr. F. Westerling. Overtoom S18. Op Havana b ontdekt Nog 4 kinderen zün overleden ab slacht offer» van den bioecoopbrand te Sm Fzofa. Opnieuw opduikende geruchten over riekte van Z. H. den Paus worden tegengesprouen. dat richaelf wil lijn. BUREAU: Telefoon: Bij Zwartsluis rijn twee boerderijen af ge brand; tijdens het blusschingswerk werd een bedrag van f 8000 gestolen. De Siameesche prins en zün dochters sui len a.s. Vrijdag door de koningin op Socst- dijk worden ontvangen. Ingediend is een wetsontwerp betreffende den uitvoer, alsmede den In- en doorvoer va. kippen- en eendeneieren. Herriot wil te Lyon een leerstoel voor den vrede eprichten. IK ia Een nieuwe campagne. 20.000 man van het nationalistische leger zijn te Tsjingtao gedebarkeerd. Er worcen nog 50.000 man verwacht voor den aanval op Tsinanfoe. r ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar f 3. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0 60 honger Nadere mededeelingen van de regeering over de ongeregeldheden te Maastricht op 16 October 1929. Benoemd tot hoogleeraar in de organ beha en propaedeutische scheikunde te Utrecht dr. F. Kögl en in de Latijnsche taal- en letterkunde te Groningen dr. P. J. Enk Nederland heeft nu reeds, maar iedere dag meer en sterker, ztffr plicht te ver vullen tegenover de in belgies staatsver band levende Nederlanders. Gisteren heeft te Curacao de begrafenis van Mgr. Vuybteke plaats gehad. probleem bij vconduring aan ‘X en naar het schijnt lang- een vraagstuk van inter- zou men Ieder spreekt van barometer. Ieder vraagt nu naar den stand; Het bericht der weerverwachtlng Volgt men daag'HJks in de krant. Want zooals de romer inzet Is toch wtl een nat begin. Ma wil toch zoo graag naar bulten. Maar papa, die heeft geen zin! Doch ter wille van de lez rs Geef ik hier mijn weerbericht. Dat wellicht wat bij kan dragen Tot een vroolijker gezicht: Na den storm van gisteravond. Door het kraken van de trap. Toont mijn vrouw zich weer wat milder, Want ik sprak van beterschap. De verwachtingen zijn gunstig, Ja. de stemming is reeds go d. Ook al gaat dit dan ten koste Van een nieuwen zomerhoed. En wanneer ze nog den mantel. Dien ze mij gevraagd heeft, krijgt, Ben ik zeker, dat het weerglas Voor de eerste dagen stijgt! MARTIN BERDEN Het is voortdurend op Prof. Gerret- *>n, den nlet-katholieken activist, dat deze katholieke jongere zich beroept. Knuvelder schrijft zelfs: Rede van minister Dietrich aver den toe stand in het Duitache Rijk. Bjj een aanvaring bü Skagen zijn 5 soncn verdronken. bil verlies van *n anderen vinger De heer G. H. W. M. ridder Huysssen van Kattendijke zal benoemd worden tot bui tengewoon gezant te Lissabon. De moordenaar van den heer De Rujjter in Ned.-Oost Indië b tot de doodstraf veroor deeld. Bij een ontploffing in een vuurwapen- fabriek te Leiden, b een arbeider gedood. 3-jarig kindje verdronken Een driejarig kind van de familie O.. Veld weg bt den Bennebroekerdijk. was in het ge zin H. Teeuwen. Korte Spleringerweg te Nieuw-"ennep opgenomen. Dinsdagmiddag was het even aan de oogen der pleegouders ontsnapt en kort daarop werd het In een naast de woning liggende sloot gevonden, waar het bewusteloos werd uitgehaald Dr. van Aalst uit Bennebroek kon slechts den dood constateeren. Des te tragischer is het ongeval, omdat de familie H. Teeuwen "het kind had opge nomen. om net gezin O. van eenige zorg te ontlasten. Het onderzoek wees uit dat de chauffeur van den vrachtauto aan het ongeval geen schuld had. Aanvankelijk kon men het slachtoffer n'et identfficeeien. doch later bleek het te zün G. M. v. d. Ende, wonende te IJmui- denOost. basis van dit Midden - cultureel saamhoorlgheids- regeb f 1.25: elke regel,meer f 0-25. RECLAME per regel 6-75 voor de eerste pagina; voor de overige pagina's é.S*. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bij vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9.12 vereenigen, niet alleen cultureele, economische, en ethnologische ver- of gelijkheid, maar ook Het hoofd van den dienst der Volksge zondheid in N.-L is gemachtigd voor f 5.064.42 te koopen een terrein, noodig voor den bouw van een sanatorium in de Mlna- hassa. zijn voor dergelijke idealen even gevoelig als Knuvelder. Wij’ zien de werkelijkheid en de al dan niet begeerenswaardige mogelijk heid waarschijnlijk alleen maar Ietwat nuchterder dan deze jongere, die het terrein der schoone letteren verliet om een ónmogelijk dik. wetenschappelijk boek te schrijven, maar daarbij toch zijn artistieke. Idealistische natuur niet kon verloochenen. Waarom wü den Idealist Knuvel der in zijn vervoering niet kunnen vol gen, zullen wij nog nader uiteen zetten. Gisteravond heeft op het terrein van de vuurwerkfabriek van de Firma Kat te Leiden in een der kleine huisjes, waarin net vuurwerk wordt vervaardigd, door onbekende oorzaak een explosie plaats gehad, waardoor net huisje geheel uit elkaar is geslagen en een begin van brand ontstond, dat evenwel spoedig gebluscht kon worden In bet huisje was de 31-jarige arbeider A. S. bezig met net vullen van vuurwerk. Door de explosie werd hij geheel met brandwonden overdekt en kreeg hjj bovendien een ernstige buik wonde. Door den eerste hulpdienst werd nü naar het St. Elisabeths Ziekenhuis vervoerd, waar hij direct na aankomst aan de beko men verwondingen overleed. De man laat een vrouw en twee kinderen achter. De po- itie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de explosie in. Tsjangtsa weer In handen der nationalisten? Officieel wordt bekend gemaakt, dat de nationalistische troepen Tsjangtsa zijn bin nengerukt. Thermometers LICHT OP: De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9.09. Prinses Astrid, kroonprinses van België, is in de Katholieke Kerk opgenomen. Gistermiddag was een bewoonster van de Marco Polostraat te Amsterdam (West) bezig in de keuken handschoenen te was schen met benzine. Zij had de onvoorzichtig heid dit gevaarlijke werkje te doen vlak bü een brandend gasstel. De benzlne-dampen geraakten in brand en de vlammen tastten de kleeren van de vrouw aan. In de keuken ontstond een kleine brand, weken de brand weer spoedig had gebluscht. De vrouw was er leelijk aan toe. Zij was bedekt met zware brandwonden op hals, ge zicht, armen, beenen en borst. Per ambu- lance-auto van den G. G. en G. D. is zü naar een der gasthuizen vervoerd. Verkiezingen in het Provinciaal Kapittel der Paters Cannelieten. Alle stsmne’s on dl» Mad tlm Inueeolse de wwIrrinM..—— tegen ongevallen verzekerd voor een der volnende f 3000.- Le’en*,“°«e «eheele onoew hiktheid tot werken door f 750 - «iewtotmeval met f «rn bi> verlies van een hand f 195 Ml verlies een een f 50.- voinende ultkeerlnoen: wwwv. »er|ie. van heide armen beide beenen ot beide ooaen 1 3U’ doodelliken afloop K3U.- een voet of een oos I EO.- duim ot wiisvlnze- 1 In een Nederland” beduiden, dat het vraagstuk zeer urgent te: Het Is verklaarbaar, dat een jeugdig idealist in vervoering geraakt, wanneer hem het ideaal van een katholieken en zuiver-Nederlandschen staat voor oogen getooverd wordt De motieven echter, welke Knuvelder aanvoert om te pogen ons* in zijn enthousiasme te doen deelen, zijn door ons gewogen en te licht bevonden. Niet, dat ook wü niet gaarne het Zuiden zijn volle ontwikkeling en zijn glorieuzen opgang uit de verdrukking gunnen; niet, dat ook wij niet gaarne alle ras-Nederlanders in eng en harmo nisch verband zouden willen zien sa-, menleven; niet, dat ook wij het ideaal van èen katholieken staat, waar in Christus-Konlng regeert, niet zouden zien. Wij Pater dr. J. stein S.J. is benoemd tot directeur der Vaticaansche Sterrenwacht. zoveel eeuwen de geschiedenis dezer lan den bü de zee beheerst heeft Niemand zal beweren, dat met de for matie der staten België en Nederiand* het vraagstuk van de Nederlandse een heid zün elndteim heeft bereikt. ..Het Zuiden |s vergeten: generaliteits land te zün; na zün latent voortbestaan de eeuwen door, komt het tot ontwa king. en in de twintigste eeuw wordt het zichzelf. En tot dit Zuiden valt dan te rekenen niet alleen 'ons provtncle-complex Noord - BrabantLimburg, maar ook het daarmee economies ten nauwste Zuid-Brabantbelgisch middenmoot dus van de oude Nederlan den heelt zich langzaam, maar zeker jp- geheven uit een slaap van eeuwen, en wordt zichzelf bewust. Was er vroeger al leen sprake van Nederland en Vlaande ren. waarbü Nederland ongeveer identiek was met Holland, sinds de vorige eeuw is de situatie aanmerkellk gewüzigd. Er is een derde element., ter sprake gekomen, dat mee de welvaart en beschaving van de Nederlanden bepaalt:4 Mldden-Neder- land, omgrend door Nümegen. Den Bosch, Moerduk, Antwerpen. Leuven en Maas tricht Dit complex vormt naar wü allen pieten een uiterst homogeen gebied: rooms en nederlands. Het geding tegen de vier gearresteerde P.N.I.-leiders komt 18 deser voor den Land raad te Bandoeng. De 31-jarige expeditiekr.echt F W. Ernst uit de Warn.oezlerstraat te Rotterdam is Maandagmiddag bü werkzaamheden op het du_ van een der gebouwen van het abattoir gevallen en door een glanei dakraam op een 3% Ut. lager liggenden steenen vloer terecht gekomen. De man is met een hersenschud ding en een wond aan het achterhoofd in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen waar hü in den nacht van Maandag op Dinsdag aan fie bekomen verwondingen ia overleden. Hedenmorgen te ongeveer 10.15 uur heeft een ernstige autobotsing plaats gehad op het kruispunt bü hst postkantoor te Lisse. tus schen twee touringcars uit Rotterdam. De voorste wager moest plotseling stoppen voor n wlelrüdster. waardoor de achterste op den eersten inreed. Deze werd aan de achterzijde zwaar beschadigd, terwül de tweede aan den voorkant geheel vernield werd. De passagiers uit beide wagens moesten overstappen in de andere touringcars. «11e gezamenlük een tocht maakten. Enkele per sonen bekwamen lichte wonden ten gevolge van glasscherven. Met de dag stelt zich klemmender bet waagstuk van de Grootnederlanase aenneld Het omsluit een reeks problemen. Melker oplo sing in concrete zin geen on*r in zün zak draagt, maar die wi» •eet hoe snel en onverhoeds! door de witwlkkrltng der gebeurtenissen afge- zal worden met de kracht der a°nrtzakrt1kheid. nadat bet vraagstuk Is Knuvelder er nu In geslaagd, ons er van te overtuigen, dat zijn ideaal een nieuwe staatkundige groepeering „Mldden-Nederland” onmisbaar is? Het spijt ons voor den heer Knuvel der, maar in dit opzicht is zijn groote werk vergeefsch geweest. Misschien is zijn eigen overtuiging (hij zweert maar bij Prof. Gerretson en verschuilt zich geregeld achter dezen befaamden activist) ook wel zóózeer te kortgeschoten. dat deze geen overtui ging bij anderen voortbrengen kon. Sterker nog dan voorheen toen wij prof. Gerretson's inleiding tot dit boek bespraken Is onze Indruk geworden, Knuvelder zich door den hoogge- heer op sleeptouw heeft laten nemen en katholiek werktuig ge ls in diens activistische worden hand. Het deed toch ook zoo nobel aan: de protestantsche professor wilde „Mldden- Nederland” vanwege de geographlsche wantschap en vooral omdat er zoodoende een katholieke staat zou ontstaan. En bovendien schreef de professor zoo welwillend over dè R.K. Staatspartij, waaraan de katholieken van het Zuiden toch vóór alles trouw moesten blijven. Gisteren is prinses Astrid. hertogin van Brabant, in de Roomsch-Katholieke Kerk opgenomen. De plechtigheid had plaats on der leiding van ZKm. Kardinaal van Roey, aartsbisschop van Mechelen, in de kapel van het aartsblsschoppelük paleis te Mechelen. Tegenwoordig waren de hertog vAn Brabant, de Hoogeerw. Heer Deken Dessaln, Abbé Le- clef en de particuliere secretarissen van Kardinaal van Roey. Prinses Astrid van Zweden, thans kroon prinses van België, is 25 jaren oud en sedert 10 November 1926 gehuwd met kroonprins Leopold. Zü werd 17 November 1905 te Stock holm geboren, als dochter van Prins Karei, hertog van Westgotland en Prinses Ingeborg van Denemarken, iticht van koning Gustaaf V van Zweden. Ter gelegenheid van een verbluf in Spa viel de aandacht der koningin van België op de jonge prinses. In Maart 1926 reisde de koningin Incognito met haar zoon, kroon prins Leopold, naar Stockholm, waar het jonge paar elkaar voor het eerst ontmoette. Gedurende den zomer d.a.v. waren Prinses Astrid en haar zuster gasten van de Belgi sche koninklüke familie op haar zomerresi dentie, en in September van hetzelfde jaar werd de verloving tusschen den kroonprins en prinses Astrid officieel bekend gemaakt. Op 4 November 1926 werd te Stockholm net huwelijk burgerlük gesloten en op 10 No vember volgde met groote praal het kerke lijk huwelük in de St. Gudule te Brussel. De kroonprinses heeft zich sedert dien tüd toegelegd op de studie van de Katholieke leer. Het feit van haar bekeerlng, aldus ..De Tüd zal de populariteit 'der kroonprinses bü vele Belgen niet weinig doen toenemen. De geheele opvoeding van de prinses was al van dien aard om er toe bü te dragen een prinses oü het volk ingang te doen vinden. Astrid was geen erfprinses en haar moeder ging van het princiep uit. dat haar dochter niet voor den troon doch voor het practlsche leven moest worden opgeleid, zoodat zü geval van nood op eigen voeten zou kunnen staan Astrid werd volledig in bet huishou- den ingevoerd. Moest eenmaal in de week voor de familie koken, het huishoudgeld be- heeren. zelf haar goe'd naaien en zelfs de wasch leeren doen. Bovendien volgde zü met naar zuster een cursus in zuigelingenzorg en deed vier maanden dienst als verpleegster in een hospitaal Zü moest daar evenals all anderen ’s morgens om 5 uur uit de veerei* en alle grove werk doen. Niemand vermoed- huldig Nederlands complex Limburg rond 1830 nog op georiënteerd, in de laatste jaren der vorige eeuw werd de streving naar samenhang aller Nederlanders steeds Merker en nadrukkkelüker Tüdens den brand in hotel „Des Indes” te Haag, verdween, naar de „Telegraaf" meldt, bü de ontstane verwarring ten ge volge van den brand, een parelsnoer, ter waarde van 20.000. aan een der logé’s, een Braziliaansche dame toebehoorende. Hoe men ook zocht, men kon het nergens meer vinden. Tot gistermorgen een electriclen, De Jong, in dienst van het hotel, bij het ver richten van eenige werkzaamheden in de kamer van deze dame, onder een kast het vermiste collier terugvond. Het was dooi het bluschwater geheel zwart geworden. Men begrüpt de vreugde van de Brazi liaansche, toen zü het kostbare kleinood weer terugontving. Geestdrift op bevel Een van de vele briesjes, waaraan de zo mer van 1930 zoo rük is, deed onderstaande vertrouwelüke AVRO-clrculaire op onze schrüftafel belanden, schrijft .Tiet Volk.” Zü is het lezen alleszins waard. Zü leert hoe de luidruchtige A.V.R.O.-geestdrift ont staat: op bevel en streng vertrouwelük. Zü leert verder hoe groot die geestdrift is, want zelfs na bovenstaande dringende op wekking. waren er jJ. Zaterdag op de plaats van samenkomst 40 heele automobielen en wat fietsers uit Amsterdam en het Gooi aanwezig. En ten slotte is de circulaire zeer leerzaam voor degenen, die de verhouding AVRO „Vrije Luistervink" willen begrüpen: een op roep van den leider dezer laatste vereerii- ging op officieel AVRO-papler. Bedoelde circulaire luidt als vólgt: Algemeene Vereeniging Radio-Omroep Keizersgracht 107 Amsterdam. Streng Vertrouwelük Maar binnen dit bewustzün ontwikkelt rich op grond van de niet te miskennen verschillen tusschen Noord. Midden en Zuid, een Midden-Nederlands bewustzün, noch Hollands, noch Vlaams, maar M> eeo breuk van f Aft been ot arm 1 ruunenhangend Limburg. De De in de laatste dagen opnieuw opduiken de berichten over een ernstige ziekte van Z. H. den Paus worden door het Pauselük staatssecretariaat als van lederen grond ont bloot gekwalificeerd. Züne Heiligheid zal de volgende dagen de vastgestelde audiënties achtereenvolgens ver- leenen en gevoelt rich «eer gezond. Hedenmorgen omstreeks 11 uur heeft op den Velserweg te Beverwijk een ernstig mo- tor-ongeluk plaatsgehad. Een motorrüder. d e met grocte snel heid In oe richting Velsen reed, kwam bü het passeeren van een hem tegemoet rijden den vrachtauto van den heer Groot uit Avenhom. daarmede in aanraking. HU verloor de macht over zün machine, waardoor hü «iet groote vaart tegen een boon? reed en zwaar gewond liggen bleef. In hope’oozen toestand werd hü naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk overgebracht. De ongelukkige had een zware schedel breuk bekomen, terwül de linkerarm hem nagenoeg van het lichaam was gerukt. Dit hele boek moge daar zün om de Juistheid te bewüzen van prof. Gerretson's (telling: -Op de Nederlandsch gevoel groeit thans een n euw machtsbe- wu.tzün; tot dusver was men steeds af- hankelük van Holland of België, nu voelt men, dat binnen weinige jaren Mldden- Nederland de navel der Nederlanden zal (Ün en cultureel en economisch vereenigd tot op zekere hoogte Heiland en Belgle tegen elkaar zou kunnen uitspelen. Im mers, hier in Mldden-Nederland ontwik kelt zich, in nauw contact met het Lulk- (che bekken, boven de kolenbeddingen Kempen en Peel, een machtig aan eengesloten industrie-centrum. dat rich °m ds politieke grens niet büster veel bekommert en dese op den duur wel eens kunnen uitwisschen.” Een 5-jarig dochtertje van de familie Klootwük te Nieuw-Vennep, geraakte aan den Sloterweg onder een passeerenden auto van den heer Nieuwenhuizen te Lisse Het kind was met zün moeder op bezoek bü de familie Luüt van Es, Sloterweg te Nleuw- Vennet De beide doctoren Schreuder en van Halingen waren zeer spoedig ter plaatse. Zwaar inwendig gekneusd 'nrwül ook beide beentjes waren gebroken t meisje over- <rebracht naar het Acad< Ziekenhuis te Leiden. Was het Brabant en het Zuiden Nu het i de orde blüft zamerhand tot nationale politiek gaat worden, van leder bewust Nederlander mogen ver wachten. dat hü Belangstelling toont voor deze vraagstukken in hun dubbel en -oms cubbelZnnlg aspect. Waar d t vraagstuk ten slotte toe zal lel den. kan geen mens voorzien. België is accidenteel ontstaan: geen innerlüke noodzaak dreef er toe Een accident zou zelfs in onze inter nationale verhoudingen de Staat Bel gië kunnen doen uiteenvallen. Is er ten slotte wel één belang verbonden aan het voortbestaan van de Staat Belgie in zijn huialge vorm? Voor óns heeft Gerard Knuvelder’s boek „Vanuit Wingewesten" de grootste waarde, voorzoover het Inderdaad een sociografie van het „Zuiden” ia, doch wü vermoeden, dat hij zelf en zün vrienden de grootste waarde zullen hechten aan die hoofdstukken, waarin zeer duidelijk als een onmisbaar ideaal een nieuwe staatkundige groe peering, „Mldden-Nederland", wordt beredeneerd en aangeprezen. Dèt toch moet het schrijver geweest zijn: zün lezers ervan te overtuigen, dat dit Ideaal werkelijk onmisbaar is en tot tastbare werkelijkheid moet worde-. De vraag, of hij daarin geslaagd is, lullen wij straks beantwoorden. Wat constateert en wat wil Gerard Knuvelder, In trouw geestelijk compag nonschap met Prof. Gerretson, eigen lijk? Hü constateert met Prof. Gerretson, wiens woorden hij tot de zijne maakt: „het Zuiden beneden den Moerdijk wordt zichzelf; wordt zich, bewust van eigen kracht en wenscht zichzelf te zijn." ,Men kan dit verschijnsel”, zoo lezen wü in Knuvelder’s boek, „kons tate ren aan de mln of meer geprikkelde houding die bü bepaalde gelegenheden wederzijds blijkt: het Noorden kan. oin het eens vulgair uit te drukken, niet goed uitstaan, dat zich in net Zuiden krachten ontwikkelen, die op een ook cultureel zelfstandlg-worden van die gewesten wijzen. Gewend als ’t is ge weest aan eeuwen suprematie, meent het die te moeten behouden. En terwül een nederlandse regering de teugels meer dan duldbaar viert In het be stuur van het Oostindles bezit, houdt rij ze strak gespannen waar het met name Limburg betreft. Prof Gerretson wees er op, dat er geen noodlottiger op vatting is dan die van Mr. Marchant, die in de Limburgse klachten slechts uitingen van lokaal chauvinisme riet, dat met enige concessies moet worden gesust en zich verder uit nationale overwegingen maar wat moet intomen”. Hoogste Lacoruna. Laag? te Lerwick. Verwachting: Zwakke tot matigen, zuid- westelüken wind, afwisselende bewolking, waarschünlljk nog enkele regenbuien, iets warmer. Beleefd verzoeken wü de medewerking van onze H.H. Adverteerders inzake net vroegtijdig toezenden van de voor de Zaterdag -num mers bestemde advertentlën. Wü zullen het zeer op prijs stellen Indien wjJ de an nonces. Testemc tooi Zater dag. reeds des Donderdags of ulterlük des Vrijdagsmorgens ontvangen Door het vroegtijdig inzen den van advertentlën kun nen wü aak aan de attvae- rtag, dus aan net zetten van de advertentie, meet aamtaeiht schenken hetgeen vanzelfsprekend de redame- waarde van de annonce ten goede komt Mede m Uw eigen belang vertrouwen wij op Uwe medewerking Inzake een en ander te mogen rekenen, waarvoor bü voorbaat onsen dank Telefoonnvhimer (alleen Vrijdagavond na 8 uur) No. 28350 Amsterdam In de bladen vinden wü een aankondi ging. dat op 2 Augustus (as. Zaterdag) ten ongeveer 3 uur namiddag, de officieele ope ning zal plaats vinden van den nieuwen weg AmsterdamGooi. De Minister van Waterstaat zou bü deze opening tegenwoordig zün. Mü dunkt, dat behalve dezen nieuwen weg. Z.Exc. ook iets zal moeten merken van de AVRO. u> He’, lükt aan ondergeteekende een onge zochte. tevens unieke gelegenheid, den Mi nister eens te laten zien hoeveel AVRO- vrienden Amsterdam en omstreken wel tel len. Nog altüd lükt Z.Exc. van dat aantal geen julsten indruk te hebben. Bovendien doen wü een goed werk, als wü met de AVRO-kleu- ren, wat extra fleurigheid aan de opening geven. Dat verhoogt de feestvrc jgdeen de plechtigheid krijgt daardoor meer leven, dat den Minister niet anders dan aangenaam kan zün!!! Ik heb de eer daarom uit te noodigen om te zamen met mü een stoet te vormen. Ieder die beschikt over een fiets, motorrij wiel of auto en over een paar goede lon gen om ..Leve de AVRO” te roepen, roep ik daartoe op om zich te verzamelen. a. de fietsers Zaterdagmiddag 1.30 uur bü het Koloniaal Instituut Mauritskade. b automobilisten en motorrijders zelfde plaats ten 2 uur. WÜ treffen elkaar dan te zamen om 2 30 uur bü de Hakkelaarsbrug. Het spreekt vanzelf, dat ieder deelnemer tenminste voorzien moet zün van één AVRO-vlag. Af gesproken. Ik reken op V. Volgens vla Kowno ontvangen berichten, neemt het communistisch schrikbewind in China steeds grooter vormen aan. 1 Engelsche particuliere berichten maken gelding van ernstige excessen tegen drie Bigelsch vrouwen. De vrouw van een En- Alsch hoofdingenieur werd in haar woning Sor een Chlneesch soldaat levensgevaarlük nket bajonetsteken gewond. ‘Twee vrouwelüke zendelingen. Miss Har- rjsson en Miss Nettleton, die zich reeds ge- rnimen tüd in handen van de communisten Bevinden, werden met den dood bedreigd. iRdien niet onmiddellük een loeprijs van 8900 pond sterling door de Engelsche auto- lltelten werd jltbetaald. i Een Chinees heeft Mtes Harrison schrlf- telük medegedeeld, dat Miss Nettleton zware folteringen te verduren heeft. De secretaris-generaal van de Engelsche Missie in China, wacht nog op een officieeel bevestiging van deze berichten. Blijken deze inderdaad steekhoudend te zün. dan kan hü rekenen op de hulp van de Engelsche re geering. Volgens verdere berichten werden te Tsjangtsja drie matrozen van de Engelsche kanonneerboot „Teal”, door communisten mishandeld. De kanonrr erboot ..Palos” werd in de buurt van Tsjangts aangevallen, waarbü een i merlkaansch matroos gewond werd. Ook Italiaansche en Japansche kanon- 1 eerbooten werden in de omgeving van 1 [Snkau met mitrailleuses beschoten. De mogendheden hebben, ter bescherming i an hunne onderdanen en eigendommen 11 orlogsschepen voor Hankau geconcentreerd. De buitenlandsche kolonie van Hankau 1 el’ 3000 personen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8