f5.75 Cheque-koersen Laatste Nieuws WIJDEMAN’S Schoenmaèazijn RICHTSNOER DER DUITSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK AMSTERDAMSCHE BEURS EP Frankrijk—Italië—Sowjet-Rusland Per onderzeeër naar de Noordpool De Inbraak bi] de firma Berkemeijer GEMENGD NIEUWS Meisje aangerand De felle donderbui van hedennacht en De toestand van Kingsford Smith VS Portefeuille met f 1200 gevonden De verdwenen spaarkas De Wieringermeer Een keet voor 260 arbeiders Jacht op een autodief Hevig onweer in Frankrijk Een leerstoel voor den vrede te Lyon? Tijdens het blusschingswerk een bedrag van f 8000 gestolen Massavergiftiging in het garnizoen te Wilna Groote juweelendiefstal in New-York ontdekt De gevechten tusschen Mahomedanen en Hindoes Oproer in een gevangenis te New-York De werkloosheid in ZuidAfrika Het maken van boenwas - I. - Oon- Twee boerderijen afgebrand Gevolgen van de droogte in het Zuiden der Ver. Staten NV. DR GISTER IJ EN CHEMICAL IÉ NHANOEL I „VRIESIA” v.h. JAN DE VRIES i ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Onze speciale afdeeling Optiek Zaadmarkt 58 levert U brillen met en zonder medisch advies. Fransche zwemmers naar Neurenberg Wat Herriot voor den vrede doen wil De mogeli]klieid van trans- Atlantische luchtschependiensten LONDEN. 6 Aug. Het Britsche Ministe rie voor Luchtvaart heeft van de R 100 be richt ontvangen, dat de herstelwerkzaam heden aan het luchtschlp waarschijnlijk he den voltooid zullen zijn. De regen^chtige zomer HEERENWij vragen uw speciale aandacht voor onze BOX RUGBOTTINES van *n stevlgen schoen met ’n sterke gepende zool Het bezoek van het Japansche vorstelijk paar I saa ieele De reis ▼an Sir Hubert Wilkins AUGUSTUS 1939 WOENSDAG 6 De politie h den toestand meester Vele brieven worden ontvangen WOENSDAG 6 AUGUSTUS 1330 ano- Oude begeleider gewond 341 104% Rubber Uiterst gunstig 21% 82 De eigenaar segt: „Dank Je." Kellner aangehouden 147 416 vleesch. 97 Maatregelen der regeering l de 250 au- 15% Sensatie te Berlijn 2% Prolongatie voorbij- r Verschillende ongevallen met I). chauffeur zondei den (Smith's Weekly) Koen 3.15 De arbeid in de Wieringermeer begint meer een mede maakt. braak aan De schade geschat op verscheidene millloenen dollar Honderd soldaten ziek, waarvan 66 ernstig 1919 1918 1916 t91*l 79 173% 157 140 153*/, »>2% 78 68 8-3 173 153 140 1230 7.40 van Irie- een sven erde sen kin- Mijnbouw Boeton Mijnbouw Alg Exploratie 5% 4S 4H 422 33 122% 92.10 Vorige Komen 393% 158% 310 298 14 328 258 118 80 2.00 k<y: onpl. 'doek imo- 1035 inpl. So leert 1220 1de rijk) ken, chi t's bak Dell Batavia Oude Dell Oostkust Senembah Maxwell 115% 80 72 40 78 38 82% 52 4 heul fun ling de 1 en dat Wel iton, een had stin. toen eg*, me» Kan zonder gevaar geschieden Suiker H V A. Poerworedjo vorstenlanden Actions idem 216 37 15»/, 64 42% her- tx»- ant- door 1 en dien voor :ten. aer. •nis. nige i de val- dat 'ond laar iwjj- alt), t door Gre- 435 238% 118 87”/,. 81 340»/, een ster ofd- »e- der iren Jt is ken. nai- wri- daar te- ■gen ian- kter ooet Spoorwegen nion Pacific Wabasn -hic Mi.» St Paui Kansas City South Ene rtallr van idio- >ael: Un ieert sum 930 Ver- r. «35 L. 730 Cen- talre ..The ■how Te- Or- rkest 9.75 34.70 12.08% 2.48*4 59.20 48.25 12.95 27.55 66.55 66.77’/, 66.55 7.35 35.07 27.— ■ur: oon- door ten- llen- Jon- R.O. -ir». irtle uno- icert ndo" 6.40 o. inpL Hek- L >eths Hal- sber. zen- 0.15- Con- Tljdens het blusschingswerk ia een geld kistje. inhoudende een bedrag van f 9000 er toebehoo- nde aar D. van der Velde, op onverklaarbare wijze verdwenen. De politie beeft deze taak in ondersoek. 25% 24*4 69 147 >4 22 23% 102»/, 102»»/,, 102*/, 102% 99%. 105’/, 2 124% 270% 102»/, 102’»/w 102*/, 102*/, 99*/,. Industr Buitenlane Anaconda Cert Ftsk Separator Zweedsche Lucifers Scheepvaart dcii Amerika Lij; dito Getn Elgend Kon Ned Stoomb Scheepvaart-Unie Manne comm. Manne prei. inbezft- met Geen oproer Gebleken is uit het Ingestelde onderzoek, dat in het tuchthuis op Welfare-Island geen gevangenis-oproer is uitgebroken. De onlus ten zijn veroorzaakt door onderlinge vecht partijen tusschen de gevangenen. Er werd een besebail-wedstrljd gespeeld tusschen een team van blanke gevangenen en een team neger-gevangenen. Hierbij ont stond een bloedige vechtpartij, waaraan de bewakers geen einde konden maken. De gealarmeerde politietroepen dachten te doen te hebben met een poging om uit te breken en arriveerden met machlne-geweren en traangasbommen. Tien gewonden moesten in het hospitaal worden opgenomen. staatsleeningen Nederland Nederland NederL Neder! N .Ind. 1926 B Een hevig onweer, zooals men slechts wil den heeft meegemaakt, heeft gisteren we derom boven Oost- en Zuid-Frankrijk ge woed. In Savoye werd een klein dorpje, slechts 450 inwoners, door den bliksem ge troffen. Ebnige huizen vlogen In brand en dra was het heele plaatsje met alle staande gebouwen In de asch gelegd. De omgeving is, ten gevolge van ontstaan van goudzc.-kers, die trachten te bemachtigen claims afgepaald. De meeste ..prospectors” komen met tomobielen naar de vindplaats toe. Rubber A dam Rubber Bandar Oen Batavia Rub Roti Tapanoell seroadjadl Sllau V 1 c O. Allied Intercontin Rubber 2.67 34.73 12.08% 2.48»/,, 59.30 48.25 13.— 27.60 j 66.57% 66.77% 66.57% 7.37 35.10 Het droevig ongeluk dat dezer dagen een Utrechtsche dame bij het aanmaken van boenwas heeft getroffen, moge een aanleiding voor ons zjjn tot de verklaring, dat het aan maken van boenwas zonder gevaar kan ge schieden. Het Is n l volstrekt niet noodlg de was met terpentijn op het vuur te zetten. Indien men de gewenschte hoeveelheid fijn gemaakte was mengt met de noodige hoe veelheid terpentijn, vermengen zich oeide elementen volkomen zonder dat het vuur er aan te pas behoeft te komen. Men heeft er alleen voor te zorgen, dat men goede kwaliteit terpetjjn en was gebruikt en belden substan ties voldoenden tijd tot oplossen Idat. Er Is alle aanleiding tot het plaatsen van deze waarschuwing, omdat het zeer veelvuldig voorkomt, dat bij het verhitten de vlam in de was slaat. Dat er niet steeds ongelukken van komen is meer geluk dan wijsheid. Petroleum Gortsche Petr Gaboes Kon Olie ?erlak Peudawa Continental OU AMSTERDAM. 6 Aug. Betreffende de in- in de zaak van de firma Berkemeijer het Rokln, die verleden week werd ge pleegd. vernemen w(j het volgende: De politie volgt nog steeds vele en velerlei sporen. Bijna dagelijks komen bij de firma Berkemeijer brieven binnen, van meestal vol slagen onbekende personen, die met verdraai de hand zijn geschreven en gewoonlijk met een X zijn onderteekend. of een anderen ge- fingeerden naam. waarin mededeellng wordt gedaan, dat ..iemand" op den nacht van de Inbraak niet thuis Is geweest of dat dezelfde ..iemand” veel geld uitgeeft. Natuurlijk onder zoekt de politie al deze aanwijzingen met de grootste nauwkeurigheid. Gisterenavond ontving de heer Berkemeijer een telefonische mededeellng van iemand, die zeide aanwijzingen te kunnen geven waar de bult was. HU moest echter vooraf precies we ten hoe groot de beloonlng was, die uitgeloofd is door het expertise-bureau voor het opspo- ren van de gestolen voorwerpen. Toen de heer Berkemeijer dezen persoon naar het expertise bureau verwees, zeide hij zich wel in verbin- ding te zullen stellen met de recherche. Eertj naam werd niet opgegeven. In de kunstzaal Schelfhout, gelegen naast de zaak van de firma Berkemeijer, waardoor de dieven het pand konden binnenkomen, vervoegde zich onlangs een man. die zich zeer vreemd gedroeg. Ook in dit geval werd de re cherche gewaarschuwd, die een uitvoerig on derzoek Instelde. Dit spoor heeft echter tot niets geleld. Het raam dat bij de inbraak werd Ingesla gen. waardoor het mogelljk was het slot te openen. Is thans geblindeerd geworden. Ver der zijn ook nog een aantal andere veilig heidsmaatregelen getroffen. Omtrent de gevechten tusschen Hindoes en Mohammedanen te Soekkoer, kan nog gemeld worden, dat de Hindoes, die wegens de in deze streken plaats gehad hebbende oveistroomingen te Soekkoer een toevluchts oord kwamen zoeken, door ongeveer KMO Mohammedanen werden overvallen en uit geplunderd. De openbare gebouwen te Soekkoer zijn door soldaten met macn negeweren bezet. De Europeesche bevolking heeft vrijwil lig dienst genomen om de orde te helpen handhaven. AMSTERDAM. 6 Aug. Naar wij vernemen is de toestand van den Oceaan vlieger King»- ford-Smlth uiterst gun tig. De patlënt'is reeds weer in staat om te lezen. De doktoren zijn van meenlng, dat hij over eetf week t zieken huis weer zau kunnen verlaten. Hij zal dan nog eenigen tijd bij den Hollandsch-Amerlkaan- schen publicist dr. Hendrik Willem van Loon te Veere doorbrengen, om weer geheel op krachten te komen. Hierna zal hij waarschijn lijk weer naar Amsterdam komen. 309 297»/, 3ÏÏ’? 50% ontstond door hooibroei loolberg van D. van der Velde, nap De Velde, nabij Zwart- Op het postkantoor bij het verkooploket van tijdschriften te Maastricht liet een be woner van den Bcharnerweg eeh portefeuille achter. Inhoudende een bedrag van ongeveer 1200—, De kioskhouder, de heer 8.. vond de por tefeuille en legde ze zichtbaar klaar voor den eventueelen eigenaar, die zich na name van de portefeuille met f 1200 een overhaast „Dank je” heenspoedde. O sonne. schoon en goed. Wat laat gij ons toch wachten, O, keer met rasschen snoed Dan eind'gen onze klachten. D«n roemen wij u weer, U fonklende vorstinne. Wier gunst wij toch zoo zeer Opnieuw weer zouden winne(n). BRILLEN vanaf f2.— compleet PINCE-NEZ vanaf f2.50 comnleet Ouden van dagen of zieken, iaat uw bril bij O in huis aanpassen WH komen op uw verzoek gaarne persoonlijk bl] U aan huis door geheel Noord-Rolland Het wil met den zomer niet meer vlotten. Na een moo;e maand Juni, waaraan degenen, die toen vacantle gehad hebben, nu wel met extra dankbaarheid mogen terug denken, is er niet veel gelegenheid tot dankbaarheid meer geboden. Dag in. dag uit is het water bij bakken vol uit den hemel gestort en de loodzware, grjjs-grauwe luchten, dikwijls zoo laag mogelijk neerhangend, beloofden steeds opnieuw vochtige gaven. Een troost, zjj het dan ook een heel kleine, is dat niet alleen ons land zoo slecht be deeld wordt; de depressie is over bijna ge heel Europa. Duitschland. België. Frankrijk, om maar enkele naastbij liggende landen te noemen, zijn onze mede-slachtoffers. In Amerika is men er anders aan toe. Het valt echter moeilijk om te zeggen, dat men er ook beter aan toe is. Want al zal de door de hitte en droogte veroorzaakte schade, waarvan wjj gisteren melding maakten, wel door een Amerlkaanschen bril bekeken zijn, vast staat toch wel, dat er groote schade is aangebracht. Maar ondanks dat verzuchten wij hier toch: „Hadden wjj maar wat van die warmte.” Want wij schieten al zóó hard op met den zomer, dat wij er uit zijn, vóór wij het weten. Vanmorgen in alle vroegte kregen we een van de zomerverschljnsclen te genieten. Alsof het dagen lang gloeiend heet was geweest en hevigen regenval, over een oppervlakte van ongeveer 70 K.M. overstroomd. Een 23-Jarig meisje, dat op hét veld werk zaam was, toen het onweer uitbarstte, werd door den bliksem gedood Van een man. die in de buurt stond te viaschen. werden door den bliksem alle klecren afgerukt en hij werd zoo zwaar ge wond, dat hij reeds na eenige minuten over leed. Te Roufflac werd een groepje landsu-beid- sters door het onweer verrast. Twee hun ner werden door den bliksem getroffen en gedood. Ook te Malon.werd een persoon door den bliksem gedood. Een dezer nachten heeft niet ver over de grens StadbrSëK-Slttard een zeldzaam bruta le aanranding plaats gevonden, die bijna een reprise Ls geweest van het geval te Bennekom, dat ieder nog versch In het geheugen ligt. Een ongeveer 22-jarig meisje, werkzaam ge weest zijnde in een herberg in Tuddern. had daar ontslag genomen en zou door een fami lielid worden gehaald, om verder bij hem in het bedrijf te werk te worden gesteld. Na middernacht aanvaardden ze den tocht te voet naar Gangelt. Diep in het bosch wer den zjj ingehaald door drie mannen, die zich per flets in dezelfde richting begaven. Plotseling stapten zü af en vielen het meis je en haar reeds op leeftijd zijnden begeleider aan. Een worsteling ontstond, waarbij de oude man tamelijk ernstig werd gewond. Het meisje werden nagenoeg alle klecren van het lichaam gerukt. Door twist van de drie „heeren” onderling werd hun snood plan niet ten uitvoer gebracht en zag het meisje kans te vluchten. Bijkans den geheelen nacht bracht zij. verborgen achter en onder koren schoven in de open lucht door Eerst 's mor gens om ongeveer zeven uur kwam zjj te voorschijn. De begeleider, die om hulp was uitgetrokken kwam met politie terug De da ders waren inmiddels gevlucht zonder een spoor achter te laten. Vermoedeljjk zjjn z(J echter bekend en zullen wel spoedig arres taties volgen. De Fransche Zwembond heeft besloten, definitief deel te nemen aan de groote zwem wedstrijden te Neurenberg en met de reeds samengestelde ploeg te verschijnen. Dit besluit In een zitting van den gemeenterakd van Lyon heeft burgemeester Herriot een voor stel ingediend tot het oprichten van een leerstoel voor de organisatie van den vrede. Bij de motiveering van zijn voorstel ver klaarde de vroegere premier, dat er te Ber lijn en Parijs wel leerstoelen voor den vrede *ljn. opgericht door de Rockefeller-stlchting en dat te 's-Gravenhage regelmatig cursussen worden gehouden door de academie voor in ternationaal recht, doch dat de te Lyon op te richten leerstoel zich niet alleen zal be zighouden met het internationale recht en de regelen der interna tonale scheidsrechter lijke beslissingen, doch dat men zich te Lyon vooral zal moeten bezig houden met de wetenschappelijke onderzoeking van de "beste methode voor een vreedzame aaneensluiting van alle staten. Aan de voordrachten, die hierover aan de universiteit te Lyon zullen worden gehou den. zullen niet alleen de studenten, doch ook het groote publiek kunnen deelnemen. Voetenspecialist Ma&dalenenstraat 16 (tusschen Fa. Geus en de Bokser) Te Wilna werden honderd soldaten van het daar gedetacheerde 'garzlnoen van het 16de regiment infanterie plotseling onge steld. Zij toonden allen vergiftigingsverschijnse len. Vljf-en-zestlg Infanteristen werden zoo ernstig ziek, dat zij in ziekenhuizen moes ten worden opgenomen Bij onderzoek bleek de vergiftiging te zijn veroorzaakt door het eten van slecht 1 NEEMT U IN ACHT Droge voeten zijn het behoud voor de gezondheid. D» practlsche vrouw draagt met slecht weer ’n moderne molière en neemt M rubberoverschoen ter bescherming van haar fijne lichte schoentjes. De schade, die is aangericht door droogte, die reeds eenige weken heerscht. in het Zuiden van de Vereenigde Staten, wordt door landbouwdeskundigen gescliat op verscheidene millloenen dollar De veestapel loopt eveneens gevaar, aan gezien de uitgedroogde en verdorde weide velden en prairies haast geen voedsel meer leveren, zoodat het vee met wintervoer ge voerd moet worden. Men gelooft, dat tengevolge van de groo te hitte en droogte de prijzen van de le vensmiddelen onvermijdelijk zullen moeten stijgen. HELMOND. 6 Aug De kellner H. M_. die verleden weex Vrijdag met den inhoud van een spaarkas de wijk nam. heeft zich hedenmorgen alhier bjj de politie aangemeld. Van het bedrag van f 800 is niets meer over. De Commissaris van Politie heeft hem een verhoor afuenomen en proces-verbaal opge maakt wegens verduistering. KAAPSTAD, 6 Augustus. De regeering heeft het plan opgesteld om de onder de blanke bevolking heerschende werkloosheid op doelmatige wijze te bestrijden. Men is voornemens aan die firma's die ln- boorllngen-werkkrachten ontslaan en daar voor in de plaats blanken aannemen, het ver schil van loon, dat daardoor ontstaan zou. uit te betalen. Deze maatregel heeft een tweeledig doel, daar men op deze wijze hoopt het tekort aan neger-arbelders in de Zuid-Afrlkaansche goudmijnen te kunnen opheffen. Industrieën Marg. Unie Calve Delft Alg Kunstzijde Van Berkels Pat Nieuwe Philips Banken Koloniale Bank Indische Bank Oen. Handel Mg heeft bijzondere beteekenis, doordat, naar aanleiding van de incidenten, die zich hebben voorgedaan tusschen Dult- sche en Fransche zwemmers te Zeitzweissen- fels. door sommige kringen was aangedron gen op het afbreken der sportieve relaties met Duitschland. Briand zou het besluit van den Zwembond hebben goedgekeurd. Het luchtschip zal met een aantal Cana- deesche persvertegenwoordigers en lucht- vaart-officieren een vlucht makeu over To ronto en Ottawa, alvorens naar Engeland terug te keeren. De constructeur van de R 100 hield tijdens een lunch te Ottawa, waaraan ook de Gou- vemeur-Generaal van Canada deelnam, een rede, waarin hij pleitte voor een vasten dienst tusschen Engeland en Canada door middel van luchtschepen. Er kunnen luchtschepen gebouwd wórden met een gemiddelde snel heid van 135 K.M per uur, die In staat zjjn brandstof mede te nemen voor een vlucht van 9600 K.M en bovendien 100 passagiers kunnen vervoeren, terwijl zij nog 10 ton gas aan boord kunnen meenemen. Dergelljke luchtschepen zouden een vasten dienst tus schen Engeland en het Amerikaansche vaste land kunneji onderhouden, waarbij zij over de reis naar de nieuwe wereld 2H dag zou den doen, over de terugreis waarschijnlijk minder dan twee dagen. Nieuwe goudvelden ontdekt Te Tarnagulla in Australië staat Victoria, is goud ontdekt. Men heeft er eenige nug gets van 30 ons gevonden. Naar het betrokken gebied is een rush van goudzc -Kers, die een claim te bemachtigen Reeds zijn nu binnendijks te gaan. Onder Aartswoud bouwt men op den drooggelegden zeebodem keet voor 260 arbeiders, zoodat hier- het begin der bewoning wordt ge- Op Wellfare-eiland, in het hartje van New-York. is een opstand uitgebroken, waar aan ongeveer 100 gevangenen deelnamen. De politie heeft den toestand in han den. 10 gevangenen zijn tot dusver gewond. De politie te New-York heeft een grooten juweelendiefstal. gepleegd in het huls van O H. Hurst, ontdekt en is de daders op net spoor of heeft dezen reeds ingerekend. De dieven schijnen voor een waarde van 80.000 dollar aan juweelen te hebben ge stolen. De politie weigert nadere bijzonderheden mede te deelen. Borz: moet nooit je vrouw het laatste woord gunnen." Bars: ,Nee maar 1 beroerdste is, ik weet nooit, wanneer dat komt.” Onze chroom-vetleeren werkschoenen met dubbele zolen zijn waterdicht en worden niet hard. Wljdeman's Java-vetleeren werkschoen zonder achtemaad, dubbele zolen, 3-riJ gepend, is ongeëvenaard. Laat uw Jongen onze eigengw» maakte Rjjgbottines dragen, deze zijn anders dan andere. ZE ZIJN BexE* I Specialiteit in waterdicht schoeisel. 379»%? 33 393 157% 15»/,. 22*»/,. Het programma van het bezoek aan ons land van den Jai>anschen prins Takamatsu en zijn gemalin prinses Kikuko luidt voor heden. Donderdag en Vrijdag, als voigt: Heden (Woensdag) te kwart voor tien vindt het vertrek plaats in door H M. de Konlng.n beschikbaar gestelde auto's van het Konink lijk Staldepartement te Soestdjjk Hier zullen de vorstelijke personen door H. M. Ie Konin gin en overige leden der Koninklijke Familie worden ontvangen, waarna liet noenmaal zal worden gebruikt. De opperstalmeester van H. M. de Koningin, baron Wentmck. zal de vor stelijke personen vergezellen. De aankomst te Soestdijk vindt te 12 30 uur plaats Het ver trek uit Soestdjjk volgt te drie uur Vannud- dag zal een bezoek worden gebracht aan bet Japansche consulaat te Amsterdam, waar bet hooge gezelschap zal worden ontvangen door den Holl. Consul van Japan, baron 3weerts de Landas Wljborgh. Te half zeven zullen de vorstelijke personen in Den Haag terugkeeren Donderdag 7 Augustus vertrek van de vor stelijke personen naar Delft, waar zij te onge veer negen uur aankomen en een bezoek zul len brengen aan de Nieuwe Kerk en de graven van het Vorstelijk Huls. De Jap. Consul te Rotterdam, de heer H. P. van Vliet, zal zich daar bj; het gezelschap voegen. Vervolgens wordt een bezoek gebracht aan de Aarde werkfabriek ..De Porceleyne Fles" te Delft, daarna gaat'de tocht naar Rotterdam, waar om half elf een ontvangst plaats vindt ten Stadhuize door den burgemeester, die ook zal deelnemen aan den tocht per boot door de havens. Hierna worden de hooge gasten ont vangen in het Japansche Consulaat door den heer H. P. van Vliet. De tocht gaat vervol gens naar „Meemist" in Warmond en voorts naar Schevenlngen. De Prins en de Primes zullen de gast zjjn van de Japansche legatie, welke een diner geeft in het Palace-hotel al daar, waar ook uitgenoodigd zijn de Minister van Bultenlandsche Zaken. Burgemeester Pa rijn. de Gezant van Zweden als doyen van bet Corps Diplomatique, de Gezant van Brazilië, vice-admiraal Quant, graaf Dumonceau. op- per-ceremonlemeester en grootmeester van het civiele huls van H. M. de Koningin. Vrijdag 8 Augustus om negen uur verlaten de vorstelijke personen hun hotel te Scheve- ningen om via Haarlem en Alkmaar een tocht naar den Helder te maken. Daar ter stede worden de marinehaven en het Koninklijk Instituut voor de Marine bezocht. Hierna zal het hooge gezelschap de gast zijn van vice- admiraal Quant, die een lunch aanbiedt op H M.’s „Heemskerck.” Daarna vertrekken de vorstelijke personen te ongeveer half drie naar de Zuiderzeewerken, bij welken tocht de waam. directeur van deze werken Ir. J. F. Ligtenberg de leiding zal nemen. punten worden geschapen, vanwaar een In vloed In Pan-Europeeschen geest zou kun nen uitgaan. Men rekent niet met een kracht-centrum voor alle kwesties; het gun nen verschillende centra voor verschillende vraagstukken zijn. Zoo zouden bijvoorbeeld Duitschland en Frankrijk, met aansluiting van andere stalen, een blok kunnen vormen voor zekere kwesties; er zou een blok kunnen worden ópgericht van de, aan den Rijn ge legen staten; een blok der successle-staten, welke uit het oude Oostenrijk-Hongarlje zijn voortgekomen, eventueel onder deelneming van Duitschland. Een poging, om het Pan-Europa-probleem op deze wijze gemeenschappelijk op te los sen, zou. volgens Duitsche meenlng, voor de Du itschi FTansche toenadering bevorderlijk zjjn. In dit verband schijnt ook de verhouding van Duitschland tot Italië van belang. Het Duitsche standpunt hieromtrent kan als volgt worden vastgelegd: Duitschland Is geenszins van plan met Italië samen te gaan tegen Frankrijk. Er zjjn ook geen aanbiedingen in dien geest van Italië gekomen; hoogstens, dat Italië het gaarne zou zien, dat Duitsch land het de kans gaf. zich tegenover Frank rijk op b zonder hartelijke betrekkingen met Duitschland te kunnen beroepen. Misschien zou men ook een reis van den Duitschen mi nister van bultenlandsche zaken, Dr. Cur- tius, naar Rome voor gewenscht houden. Mi nister Curtius heeft echter niet het voorne men naar Rome te gaan. In ieder geval ver mijdt Duitschland demonstraties, van wel ken kant ze ook gewenscht worden. Duitsch land voelt zich niet geroepen, om tusschen Frankrijk en Italië te bemiddelen. Het vermijdt elke Inmenging in den Pransch-Ita- liaanschen strijd zorgvuldig, daar men er in Berlijn van overtuigd is. dat Frankrijk en Italië binnen niet al te langen tijd het eens Sir Hubert Wilkins heeft te Philadelphia den Amerlkaanschen onderzeeër 012 die wel willend op gemakkelijke v’Öorwaarden door de Amerikaansche Marine te zijner beschik king is gesteld, geïnspecteerd. De O. 12 ligt op de marinewerf te Philadelphia en zal daar volgens aanwijzing van WUkins ver schillende veranderingen ondergaan, opdat de duikboot geschikt worde voor net doel, waarvoor Wilkins haar wenscht te gebrui ken, n.L het maken van een Poolreis, waar van een groot gedeelte van het traject zal worden afgelegd onder water, einder de Ijs- barriëre. Wilkins hoopt op deze wltze via Spitsber gen door open zee en onder het Ijs door de Behringstraat te bereiken. Aan boord van de O. 12 zal voor een jaar proviand worden meegenomen en brandstof voor het afleggen van een afstand van 7000 mijl. De bemanning zal bestaan uit 18 koppen. Aan den boeg van den onderzeeër zal een Installatie worden aangebracht. waardoor t mogelijk zal worden door een Ijslaag van 12 voet dikte heen te rammen. Gistermiddag brand in een in de buurt: sluis. Spoedig werd ook de boerderij aangetast, terwijl na betrekkelljk korter tijd eveneens de dichtbij gelegen boerderij van D. J. van dei Velde valm vatte. Na een uur waren beide boerderijen in de asch gelegd. Het huisraad kon nog gered worden. Dereoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. •v-oen de brandweer uit Zwartsluis met eei motorspuit ter plaatse .crscheen, viel er nieta meer te blusseben. Onder de kwesties der Duitsche buiten- landoche politiek staat de verhouding tot Frankrijk dit kernprobleem van de heele Europeesche politiek voortdurend op oen vóórgrond. Na de ontruiming van het Rijn land vormt nu het Saarprobleem het mid delpunt der Duitsch-Fransche besprekingen, maar voorloopig is er nog niet veel kans cp een toenadering in deze kwestie. Zoowel het Duitsche als het Fransche standpunt is be kend. De laatste houding, die Duitschland by ds onderhandelingen heeft aangenomen, wordt van goed ingelichte Berljjnsche zijde zoo uitgelegd: De Duitsche regeering is het volstrekt eens met het streven, om kolen en Ijzer zooveel mogelljk in één hand te bren gen; alleen mag deze vereenlging niet uit sluitend in de Fransche hand plaats hebben. Wanneer de Saar-mjjnen weer Duitsch staats-eigendom worden, zal Duitschland zich door een verdrag verplichten. Frankrijk tegen een overeenkomstigen koopprijs alle Saarkolen te leveren, die het noodig heeft. Maar, zooals men weet, is een wezenlijke toe nadering der twee verschillende standpunten nog niet bereikt kunnen worden. Intusschen zijn er echter op andere gebie den mogelijkheden voor een Duitsch-Fran sche toenadering te bemerken. Zoo byv. heerscht er óp het oogenblik in Duitschland groot gebrek aan geld Frankrijk heeft overvloed aan geld. Credleten op korten ter mijn zouden voor Duitschland misschien reeds nu in Frankrijk te verkrijgen zijn, maar Duitschland heeft vooral behoefte aan credleten op langen termijn. De conserva tieve Fransche kapitalist is niet gewend, zijn geld op langen termijn in het buitenland te geven en hij heeft vooral een afkeer tan bultenlandsche aandeelen. Duitsche in dustrie-obligaties echter en Duitsche staats- en stedelijke leenirtgen zouden, zoo meent men in Berlijn, in Frankrijk eerder kunnen worden geplaatst. Misschien zou het tus schen Duitschland en Frankrijk tot onder handelingen omtrent het opnemen van Fransch kapitaal voor Duitsche leenlngen kunnen komen: wel nog niet in de naaste toekomst, maar ongeveer over drie kwart jaar. Een andere Duitsch-Fransche toena dering is misschien van Pan-Europa te ver wachten. Volgens Berlljnsche opvatting moet de manier, waarop Briands Pan-Europa-me morie is opgenomen. Briand er wel van heb ben overtuigd, cat deze idee in den eersten vorm onmogelijk kan worden verwezenlijkt. Men houdt het er in Berlijn voor, dat de Pan-Europa-conferentie in September nau welijks een positief resultaat zal opleveren. Wel kunnen er op deze conferentie, of daar na, tusschen dè afzonderlijke staten bespre kingen worden ingeleid, of Pap-Europa niet op een andere wijze verwezenlijkt kan wor den. In Duitschland denkt men aan een op lossing van dit probleem op de volgende manier: Door de aaneensluiting van ver- Khlllende staten kunnen in Europa middel- Het Westen van Berlijn was gisteravond “*t tooneel van een sensationeele jacht op *en autodief. Te Wilmersdorf maakten eenige voorbü- 8*ngers de politie opmerkzaam op een dief, “ter met een auto vandoor wilde gaan. “n politie-agent sprong op den wagen, ®*ar werd er na eenigen tijd door den be- Ruurder afgeslin"erd, zoodat hij een schedel- opliep. Mef ëen auto van een particu lier werd de vervolging door 2 agenten *oortgezet In razende vaart ging het door de Ot— -wa.deuasse over den Baleilschen Platz *n den Nollenburgp’atz. in de richting van “e Aposte'kerk op den Magdenburgerplatz. het den agenten gelukte de banden »*n den gestolen auto stuk te schieten. Deze kwam nu spoedig tot stilstand en de dader *°n worden gearresteerd. Het was een 25-jarige yerbUjfpiaate. Partjs Brussel uonden New-York (cable: Berlijn fïOillC ••>•••••••••«•«»•- Madrid -- Jslo Stockholm Konenhagen - Praag Weenen -.... Warschau de lucht geladen met eleetriciteit. zoo barstte in den na-nacht een hevig onweer boven onze omgeving los. De bijzondere zwa re donderslagen wekten zelfs hen, die anders rustig door een „onweertje” heen slapen en de vele angstigen ontvloden hun legerstede, om ten minste „klaar” te zijn, «als er eens iets gebeurde”. Gelukkig is er niets gebeurd. Het waa „veel geschreeuw en weinig wol” En daar mogen wij blij om zijn. Motten de felle licht stralen en de harde donder menigeen de stulpen op het Ijjf gejaagd hebben, van onge lukken hoorden wij nieta. Nergens is de bliksem Ingeslagen. O. mocht na deze donderbui de eigenlijke somer weer zijn intrede doen! Maar terwijl wjj dit schrijven, hangt er nog altijd een laag wolkenzwerk en slechts nu en dan is de son in staat, daar doorheen te breken. zullen worden. Omtrent de Duitsch-Russische betrekkin gen wordt van goed Ingelichte Berlljnsche zjjde verklaard, dat het resultaat van de on langs in Moskou vergaderende scheidsge recht-commissie zoo bevredigend is uitge vallen. dat de Duitsche en de Russische re geering overeengekomen zijn, ze voortaan elk jaar geregeld bijeen te roepen. Een belang rijke kwestie is de. van Rusland uitgaande communistische agitatie in Duitschland. De Sowjet-regeering heeft zich bereid verklaard, schrlftelljke waarborgen te geven. Deze wa ren voor de Duitsche regeering niet ver gaand genoeg, daar Rusland niets anuers wilde beloven, dan het anderen staten reeds heeft beloofd De Duitsche regeering heeft dan genoegen genomen met mondelinge ver zekeringen en deze schijnen tot nu toe te zijn nagekomen. Op officleele plaatsen te Ber lijn gelooft men te kunnen zeggen, dat er in Rusland is rekening gehouden met sommi ge Duitsche grieven tegen de communisti sche agitatie in Duitschland.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9