i S. KROM NIET URGENT! Q^le vrouw, EN GEWENSCHT? JOH. LAUWERS Voornaamste c^Cieuws aangifte moej, op straffe var verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na ket ongeval Het socialisme in Engeland van De hitte in Amerika Aardschokken in Spanje Nedet landsche Televisie uitzendingen? Het noodweer Woensdag PTT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1930 I o te 1 De Phohi stopgezet wegend de groote kosten PAYGLOP3 ALKMAAR Thermometers Chemische Wasscherjj Auto tegen een boom Schober en de burgerwachten De Koningin naar Enkhuizen De legeroefeningen en mond- en klauwzeer VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 185 of e= Nieuw* over bet noodweer van Woensdag. De Europa-rondvlucht D. De vennoedeiyke winnaars Koninklijk bezoek aan Enkhuizen. berichten over de droogte ka De veUigheidskwestie in Frankrijk. Opstand in Parahyba (Zuid-Amerika*. zijn verloofde beide beenen gebroken is en laat de massa volkomen Op weg naar Scheveningen Om regen te maken Barometerstand 9 uur v m.: 764 vooruit. Barometers Prov. Staten van Noord-Holland Benoeming niet aangenoww Een belangrijke bespreking Brand Krachtige maatregelen of het gelukt Botsing tusschen locomotieven X vier ons, Verzoek aan den Minister van Defensie „Het labour-credo is van een allergrappigste burgerlijkheid" Een aardbeving van middelbare sterkte Het besluit genomen, voor het advies was samengesteld Naar de Zuiderzeevisscherij- tentoonstelling Plannen van het weekblad „Radio-Wereld” te zeggen, dat het zUn geloof voor het Ipunt der burgerwachten ten aan- |de volgende verkiezingen bespro- In contact treden tusschen regee- burgerwachten heeft naar het Te Ahneria in Spanje zijn aardschokken geconstateerd. bij verlies van "n ■nderea vinger niet van Chauffeur valt van een 6 M. hoogen dijk Ds. A. O. H. van Hoogenhuyze heeft be dankt voor zijn benoeming tot lid van dr Prov. Staten van Noord-Holland. Bevreesd voor uitbreiding van mood- en klauwzeer, is den Minister van Defensie ver zocht, dit jaar geen groote legeroefeningen te houden. Het Nederiandscbe eskader is weer wit Ant werpen vertrokken. BPIteAO: fWlrfoon: .jrijks- groote staan. Woensdag sloeg de bliksem te SteenwUks- moer drie koeien dood en werden twee kin deren van den heer Mlddendorff door den bliksem getroffen. Een der kinderen was zoo goed als ongedeerd, het andere was buiten bewustzijn. Ernstige Amerika. De proeven van den heer Veraart weder om misinkt. 1NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD ïl-ONS BLAD ABONNEMENTSPRIJS! fgg kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmlar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger Gisternacht is te Utrecht een losrijdende locomotief bij de Zonstraat op een goede rentrein geloopen. Het ongeluk had vermoe delijk plaats, doordat de machinist door een onveilig sein is gereden. De voorste gedeelten der beide locomotie ven liepen uit bet spoor. Een remmer werd aan de borstkas gewond. Het spoor, dat versperd werd, kwam tn d>n aKdM weer vrij. Mgr. J. D. J. Aengenent heeft go edge van den, dat in de R. K. Kerken ten bate van het steunfonds der R. K. Steenzetters wordt gecollecteerd. Het eindresultaat van vlucht luidt waa (Morzik); 2. B 8 ner); 4. C 1 (Notz). Deze uitslagen hebben slechts betrekking op de hoofdgroep. In verband met de samenzwering te Ha vana is een aantal communisten gearres teerd. Een Chineeseh protest in verband met de beschieting van Chineesche «ommuntten door Amerikaansche en Engeische kanon- neerbooten. de Europa-rond- :hijnlljk als volgt: 1. B 3 >oss); 3. K 8 (Miss Spoo- Te Zevenbergen zijn de schuren van P. d. D-, aan de Lange Noordstraat tot den grand toe af gebrand. De brandspuit was spoedig ter plaatse en slaagde er in de omliggende pan den, behoudens een schuur van M., voor het vuur te vrijwaren. De ter plaatse ingekwar- tierde veld-artillerie nam aan bet blus- schlngswerk deel. De in de schuren gestalde militaire paarden konden nog tijdig in veiligheid worden gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. „Men zou verwachten, dat de zuide lijke gewesten van rijks-Nederland (Noond-Brabant en Limburg) sterker op het aansluitende Vlaanderen en Zuid- Brabantsche Limburg georiënteerd zouden rijn dan de provincies boven de groote rivieren, vermits hier naast de taaleenheid ook de godsdienstige eenheid in het katholicisme bestaat Ik meen echter te moeten betwijfelen, of van zulk een overwegende oriëntatie sprake kan sfjn. ADVERTENTIEPRIJS! Vaw 1— regels f L2S: elke regel meer 8.25. RECLAME per regel 8.7S voer de eerste pagina; voor de overige pagina t 8J5O. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD'' bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels; IMere regel meer 0.12 Mislukt Aan belangstelling voor de regenproeven. die de heer Veraart met eenige medewer kers gistermiddag te Scheveningen zou hou den. beeft het op de strandboulevards en op de Pier niet ontbrokenen aan wol ken evenmin. De weersomstandigheden wa ren van dien aard, dat bijna iedereen voor zien was van regenjas of -mantel, zonder dat men gevaar liep, door wien ook, te warden bespot. Men kan n_l. elk oogenbllk een natuurlijk buitje verwachten. Intus- schen zon en Zuidwesten wind hebben de lucht droog gehouden. Te 4.15 verscheen hoog in de lucht de eerste vliegmachine, die spoedig gevolgd werd door en tweede, derde, vierde en vijfde, dig te zamen ongeveer vier ton onderkoeld ijs aan boord moeten hebben gehad. Zij manoeuvreerden een half uur lang hoog en laag boven Scheveningen en heb ben, naar het rich liet aanrien, haar la ding wel op het wolkendek losgelaten, maar van eenige regen is althans te Scheve ningen niets bemerkt. Te ongeveer 5 uur hggngia ScbewabweD Rta gewone ——Am Plannen, om Ncderiandsche trlrvtte-tet- sendingen te bewerkstelligen. Wjj lezen in het nieuwe nummer van het V.A.R.A.-orgaan In sommige bladen wordt bevreemding ge- uit over het stopzetten van den Phohl-zender alleen op grond van een advies van den Radioraad. zonder dat de Minister nog had beslist. De oplossing van dit raadsel is. dat de Phohi reeds had besloten vóór dat het be doelde advies door den Radlo-raad was sa mengesteld. de experimenteele uitzendingen op 1 Juli te staken wegens de groote kos ten. Dit werd ons door den vertegenwoor diger van den Phohi medegedeeld ter ver gadering van den Radioraad. waar onze mea ning gevraagd werd over het plan van den Radioraad. De aangevoerde reden voor de stopzetting is dus niet de ware. Men maakt echter een handig „politiek", maar afkeurenswaardlg gebruik van het ad vies van den Radioraad om de ware reden te camoufleeren I LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.06. Volgens geruchten zou MuZoottni enttte ziek zjjn. ^hoewel er regen genoeg gstelllng voor den regen- ■nszlns verminderd. Twee mannen door den bliksem ge dood Te Reusel is zekere J. M., door den blik sem getroffen en gedood. De ongelukkige laat een vrouw en vier kinderen achter. Zijn paard werd eveneens gedood. Te’ Tzum (Fr.) sloeg gisterenmorgen de bliksem in een rietschelf. De arbeider H. v. d. 8., die daar een schuilplaats had gezocht, werd gedood. Te Weenen is gisteren in de bonefekan- selarij tusschen den bondskanselier dr Schober en twee afgevaardigden van het bestuur der burgerwachten een bespreking gehouden, die meer dan een uur duurde. De „Neue Freie Presse" verneemt hier omtrent uit burgerwachtkringen, dat de bespreking van zeer groot belang was, het geen reeds hieruit blijkt, dat ook de bonds- leider der burgerwachten, dr Steidle. te Weenen is aangekomen en dadelijk na hun bespreking met dr. Schober een uitvoerig met de afgevaardigden heeft HOF ALKMAAR Administratie Na. 433 Redactie No. 633 Wy leveren Uw goederen bin nen enkele da&en af zonder prüsverhooèinè van Waar de televisie nog te veel in het sta dium van proefnemingen verkeert, zal van offlcleele zijde voorloopig nog geen vergun ning voor het uitzenden van televisie- demonstraties door de omroepvereenigingen worden verleend. Mede in verband met de voorzichtige houding van de B. B. C. in Engeland dien aangaande, acht men den tijd nog niet rijp om door het mogelijk maken van uitzendin gen volgens een bepaald systeem televisie de luisteraars de superioriteit hiervan te suggereeren. terwijl later de mogelijkheid zou kunnen bestaan, dat de aangeschai'te ontvangtoestellen voor andere methoden van uitzending onbruikbaar zouden blijken. Met deze feiten voor oogen heeft het weekblad „Radio-Wereld" zich thans tot den minister van Waterstaat gewend met het verzoek tot het stichten van een expe- rimenteelen televisie-zender te mogen over gaan, ten einde de amateurs in de gelegen heid te stellen op dit terrein ontvangst- proeven te nemen. In het adres wordt voorgesteld om, wan neer de zend-energie bezwaren tegen het onderbrengen in de amateur-banen oplevert, voorloopig de braakliggende golflengte van den Phohl-zender hiervoor beschikbaar te stellen, zoodat ten spoedigste met de uit zendingen kan worden aangevangen. Dat gaat heel sterk in de richting van onbehoorlijke inmenging en dit on behoorlijke klemt te meer, waar de al lereerst belanghebbenden zelf „de in belgies staatsverband levende Nederlan ders" het op dit stuk onder elkaar heelemaal niet eens zijn. Waren zij het wèl eens, dan konden door hun meerderheid in den Bel gischen Staat de zaken precies zoo re gelen, als zij het wenschten. Ware de zaak voor ons urgent, dan souden onze Brabanders en Limburgers er ook wel warm voor loopen. Maar hoe zijn de feiten? Het zijn slechts enkele zeer kleine groepen van intellectueelen, die, vol vuur voor een gedroomd Ideaal, al dan niet onder actlvistischen invloed, de bergroepeerings-kwestie aan de orde stellen met een haast en een hardnek kigheid, een meer urgente en een meer gewenschte zaak waardig. De kwestie onbewogen. Kn dat Is ook Knuvelder niet onbe kend» kis hij klaagt,- Het komt er dus op neer, dat men de bevolking dezer gebieden de hergroe pering als het ware nog zou moeten opdringen! Kan in zulk een geval een hergroe pering urgent zijn? Kn gewenscht? Het zijn voornamelijk twéé motieven waarom Knuvelder, homogeen met prof. Gerretson, de hergroepeering als wen- •chelljk voorstelt. De katholieke eenheid en de Nederiandscbe eenheid van „Mid- den-Nederland”. Maar is het om daarmee te begin- ®en niet geheel onjuist, het katho lieke Zuiden te stellen tegenover het Piotestantsche Noorden? Bezorgt het „protestantsche” Noor den ons niet evenveel katholieke Ka merleden als het „katholieke” Zuiden? t Is waar, dat de katholieken in het Zuiden nog over een heel sterke meer derheid beschikken, maar de anders denkenden spelen er toch mede een imogst belangrijke rol en in het Noorden bloeit een katholicisme, dat protestantendom versteld doet Alle «bonne-» op dl! blad «ifn InnvolKe de wiekerituavoorw.erden - - |*a ongevallen verzekerd voor een der volsende uitkeerineen- 3000.” b®’en’)an<" ««heele onneechiktheid tot werken door f 750 Mieeaonmvslmet f OCH Hl verlies van een hand. f 14C bij verlies van een f Ef) bl)een break van f Af) veriies van beide armen, beide beenen of belde oogen doodelifken efloop AOU.” een voet of een ooe duim of wiisvinKe> been of arm Volgens berichten uit Almeria beeft men daar een aardbeving van middelbare sterkte, doch van tamelijk langen duur waargeno men. In bet dorp Albex stortten versebeidene huizen in. Het gelukte den bewonen rich in veiligheid te brengen. Naar verluidt zijn er geen menschenlevens te betreuren. De schade la evenwel aan- L zienlijk. bouwagenten In alle betrokken staten richt met verzoek bijzonderheden te schaffen over de geleden schade verdachte hulp. VUT treffers te Midwoud De bliksem is gisterenmorgen op vijf plaat sen te Midwoud ingeslageh: de Ned. Herv. Kerk werd getroffen en kreeg belangrijke schade. Bij Jb. Avis werd de telefoonkast van den wand geslagen, bjj C. Aker werd de telefoon geraakt, bij de Kaasfabriek sloegen de vlammen uit het schakelbord en In cafe Groot werden verwoestingen aangerichf. Nergens ontstond brand. onderhoud gehad. De bespreking bij den bondskanselier liep in de eerste plaats ever het in het reine brengen van de aangelegenheid van majoor Pabst. De vertegenwoordigers der burgerwachten verlangden de intrekking van de verbanning of de bespoediging van gerechtelijke procedure en legden er den nadruk op, dat van de houding der regee- ring ten aanzien van deze quaestie het standpunt der burgerwachten voor de toe komst afhing. In den loop van het onderhoud werden daarop een reeks andere actueele jx>litleke problemen aangeroerd en werd met name het stand zien va* ken. DiW ring en schijnt een zeer bevredigend verloop gehad, zoodat er in den geest der besluiten van Innsbruck kan worden gerekend op ver dere ondersteuning .an de regeerlngspar- tijen door de burgerwachten ook bij de ver kiezingen. Wegens een conflict met den reriater vindt op de bovenwindsche eilanden in West-Indië reeds maandenlang geen recht spraak plaats. Gesteld dus al, dat er wat wij ont kennen w- een „Mldden-Nederlandsche” katholieke eenheid gevormd zou kunnen worden zou het heil der zielen hier door dan werkelijk gediend zijn? Zien wij niet juist daar (zoo echt mensche- lljk) godsdienstige verslapping intreden, waar geen strijd gestreden behoeft te worden? En dan het ideaal der „Nederland- sche” eenheid in cultureel, ekonomisch en menig ander opzicht. Wij zouden willen vragen, of de „Hol- landsche” en de Zuid-Nederlandsche mentaliteit elkander niet juist heel gelukkig aanvullen en of het huidige Nederland in zich niet een volledige, levenskrachtige en gezonde Staat vormt. Spitst Knuvelder wat jammer is de tegenstellingen tusschen Noord en Zuid toe hij kan toch ook niet ont kennen (getuige alreeds een hierboven gegeven citaat), dat er ook tusschen en vlaamsche Nederlanders” .jnentaliteitsverschlllen” be en het kon oa. nog wel eens wéér blijken, dat de .jij•^"-Nederlan ders nog beter met de „Hollanders" dan met de „vlaamsche Nederlanders” zou den kunnen samenwerken. Het lijkt ons een werkelijk on-vader- landsch bedrijf, de eenheid van onze natie te willen aantasten en te trach ten In België hetzelfde te bereiken te zoeken naar wat in een natie schei ding kan brengen en de samenbindende krachten te verzwakken en het is lichtelijk verbijsterend, in dit boek her haaldelijk te hooren spreken over „het wegvallen van de staatkundige grens tussen Nederland en België”, alsof zoolets de eenvoudigste zaak ter wereld ware alsof dén het ideaal bereikt was en alsof er dan geen andere #n een meer gevaarlijke grens op eenl- gen afstand- voor in de plaats zou komen. Het lijkt ons een onvaderlandsch be drijf, waarbij men zooals we in een slotartikel zien zullen komt van kwaad tot erger. Het bestuur van den Alg. Ned. Zuivelbond heeft zich tot den minister van Defensie ge wend met een adres, waarin wordt gezegd Het zal Uwe Ex^ëilèntie waarschijnlijk be kend zjjn welk eén omvang het mond- en klauwzeer den laatsten tyd onder het rundvee in ons land weder heeft aangenomen. Deze gevreesde veeziekte eischt wederom groote geldelijke offers van onzen boerenstand en aangezien de boeren toch al In stérke mate van de ongunst der tijden te lijden hebben, is het thans meer dan ooit plicht om zooveel mogelijk de verbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan. Het verkeer zoowel van mensch als dier tusschen besmette en on besmette hoeven dient zooveel mogelijk te worden voorkomen, voor 'n goede isolatie moet dit zelfs absoluut uitgesloten zijn. In verband hiermede heerscht onder de boeren vooral in de betreffende omgeving ernstige ongerustheid over de komende groote legeroefeningen, welke dit jaar op de Veluwe gehouden zullen worden. Hierbij toch zullen de manschappen, komende uit verschil lende deelen des lands, in aanraking komen met besmette hoeven en weilanden en zoo doende de besmetting niet alleen overbren gen op onbesmette perceelen in de omgeving der oefening, doch deze ook na den afloop daarvan weder naar streken van ons land brengen, waar men tot nog toe vrij van het mond- en klauwzeer bleef. Aangezien aan de verbreiding van T mond en klauwzeer groote economische nadeelen verbonden zijn, hetgeen ons allen den plicht oplegt, deze zooveel mogelijk tegen te gaan, nemen wij beleefd de vrijheid. Uwe Excellentie te verzoeken hieraan mede te werken, door de groote legeroefeningen dit jaar niet te doen houden. Indien Uwe Excellentie hiertoe wilde beslui ten, zou zU den boerenstand in belangrijke mate aan haar verplichten. Een afschrift van dit schrijven is aan den Minister van Binnenlaadsche Zaken en Land bouw gegoeden. Gerard Knuvelder heeft ons in zijn meerbesproken boek niet kunnen over tuigen van de urgentie eener nieuwe staatkundige orienteering met „Midden- Nederland” als Ideaal. De zaak is niet urgent althans seker niet voor ons, burgers van den Nederlandschen Staat Voor de Belgische „Nederlanders" staat de zaak misschien eenigszins an ders, maar dan geldt het toch zeker een Belgische interne aangelegenheid, waarmede wij ons kieschheidshalve niet is veel behooren In te laten. Knuvelder is van een tegenoverge stelde meening, waar hij schrijft: Weer zouden we met behulp van den heer Veraart's vinding Pluvius uitdagen, weer zouden de proeven, die zoo menigmaal ons hebben bezig gehouden, die zoo dikwijls het gesprek van den dag uitmaakten, worden herhaald. Gistermorgen werden op Schiphol de voorproeven genomen, die ons helaas nog niet veel gegronde hoop deden vormen voor de proeven boven Nederland's grootste bad plaats. Maar de heer Veraart, wij weten het reeds, geeft den moed niet spoedig op, hij is een man met optimisme, de eigenschap bij uitnemendheid van allen die de wereld iets nieuws brengen. Zoo werd dan te vier uur het startsignaal gegeven voor de beide groote verkeersvlieg tuigen van de K. L. M. en het drie-motorige militaire vliegtuig, met zich mede voerend ruim 2000 K.Q. onderkoeld ijs. Aan boord van de P. H.-G. A., de groot ste en nieuwste machine van de K. L. M vlogen we Scheveningenwaarts, In het ge zelschap van 1400 K.G. onderkoeld ijs. Te vier uur twintig lag Scheveningen onder ons, het strand en de pier waren drukker dan wij het de laatste dagen ge woon waren, en viel, was de bela verwekker nog gi Hooger en hoflger steeg de machine. Fryns deed zijn Fokker boven de wolken klimmen. Op 2000 M. hoogte, enkele kilometers uit de kust, werd het signaal gegeven: IJs storten! Vele handen maken licht werk, we trokken onze handschoenen aan enonze regenmakerstaak begon. De eene zak na de andere werd door de vensters geleegd op de wolk waar wij het op voorzien hadden en die regen moest veroorzaken, cm later de zon vriendelijk door te laten. De top van de wolk steeg, dj breidde zich uit naar be neden, werd zwarter van kleurkortom, werd van „mooi weerwolk" „regenwolk", maarof er regen geproduceerd werd of nietwe konden het niet met zekerheid constateeren. Na langen tijd boven Scheveningen en Den Haag te hebben geplaneerd, wend de tocht voortgezet naar Waalhaven, waar wij precies te 5 uur neerstreken. Weer was een poging gedaan om de techniek over de natuur te doen zegevieren was? „Het valt te betreuren dat zovele Nederlanders het eminent belang van de onderhavige kwestie voor het voort bestaan van hun eigen volk niet inzien. Temeer blijft dit te betreufen, nu zelfs bij alle Ideale toekomstbespiege lingen en bij aanvaarden van de beste wil en edelste bedoelingen van beide lijden van de grens iussen rijks- en Vlaamse nederlanders nog tal van moei lijkheden te overwinnen zullen blijken. Ik kan geen ogenblik de neiging in me voelen opkomen: de verschillen bij wat gemeenschappellk Is, te verdoezelen, te zien als Ik ervan overtuigd ben dat het inzien van de verschillen, het op heffen van eventueel billik gebleken grieven, het tot vergelijk trachten te komen van mentaliteitsversehillen kwes ties z(jn van primordiaal belang, die niet alleen aan de orde gesteld mogen en moeten worden vóór de groot-neder- landse gedachte In een of andere vorm werkellkheld wordt, maar zoo spoedig mogelijk tot oplossing gebracht moeten worden.” Welnu, waar de bevolking zelf zoo onverschillig tegenover de kwestie staat, daar kan men een oplossing van de kwestie toch bezwaarlijk als urgent voorstellen. En enkele bladzijden verderop In het boek zegt Knuvelder nog eens met na druk: „ik aarzel handhaven Zuiden een zaak is van primordiaal be lang. Dat sluit niet in. dat ik anders denkenden zou willen weren; ik erken de grote voordelen in het element „strijd”, dat een gemengde geloofsbe- volklng (ook voor de katholieke) mee brengt. Het sluit alleen In. dat een menging van bevolking meebrengt, al thans mee moet brengen, een weerbaar heid der autochtoon katholieke bevol king ter bevestiging en versterking van het eigen geloof.” Bij den burgemeester van Enkhuizen gisteren bericht Ingekomen, dat H. M. de Koningin op 5 September a. s. de Zuiderzee- visscherijtentoonstelllng zal bezoeken dus op dien dag de te houden vlootrevue van de geheele Zuiderzeevisschersvloot zal bij wonen. kens weer van Invasie van niet-katho- lieken in het Zuiden, van verliezen aan socialisme en geloofsafval en hij vindt de „assimuleering” van anders denkenden in het Zuiden ook lang niet kwaad; 'n tikje pedant schrijft hij: Op den Bosscherweg te Maastricht reed Woensdagmiddag een vrachtauto, welke be stuurd werd door den chauffeur B. tegen een boom. Tengevolge van de helling van den weg was de chauffeur de macht over het stuur kwijt geraakt, toen hij uitweek voor een hem tegemoetkomenden auto. De chauffeur viel door het openslaande portier van den 6 M. hoogen dijk naar be neden en bekwam een wonde aan de linker hand en ontvellingen aan de tanie. Zjjn naast hem gezeten verloofde mej. L. B. uit Amby was er slechter aan toe. Zij brak beide beene.i. waarvan het eene boven de knie. Met den auto van den genees kundigen dienst werden beiden overgebracht naar het Ziekenhuis Calvartënberg. De chauffeur B., die klaagde over duize lingen, kon na verbonden te zijn het zieken huis verlaten. In een persgesprek van een der redacteuren van „De Tijd” met Major Hore-Beliska. een der knapste en best geïnformeerde leden van de liberale fractie In het Lagerhuis, zeide deze laatste o.m. .Labour staat ons nader, vooral als u bedenkt dat de term „liberaal" in Engeland meer voor „radicaal" staat. Vandaar dan ook dat In me nig opzicht de tegenwoordige regeerlng ons deslllusioneert wijl ze niet radicaal, niet door tastend genoeg Is. Hoe socialistisch het La- bour-credo ook in theorie t£oge zijn, laat Ik u verzekeren, dat het in de praktijk van een allergrapigste burgerlijkheid is.” Het is een markante uitlating en Ik dring dus op eenige preciseering aan. Neemt u bijvoorbeeld de werkloosheidson- dersteunlng. Deze verslindt mlllioenen. Wij zouden er niets op tegen hebben er nog meer aan ten koste te leggen Indlen we er iets voor in waarde terug kregen; het ontwikkelen onzer hulpbronnen, vernieuwingen van dok ken en havens, maken van nieuwe wegen en kanalen, doorvoering der electrlclteitsvóorzie- ning (welke In Engeland op vele plaatsen nog hopeloos achterlijk is), uitbreiding van het telefoonsysteem en nog zooveel meer Kortom het befaamde ..Yellow Book" Inter rumpeer ik, me het gele paradepaard der ver kiezingen herinnerend. „Ja. ik weet niet of u dit plagend zegt, doch vergeet u niet dat aan dat veel vermaledijde liberale geel-boek vele der grootste geesten van dit land medegewerkt hebben, Keynes bijvoorbeeld. In elk geval had het moed en dat ontbreekt de regeerlng vandaag." Egypte en Palestina „Ja, zelfs op buitenlandse!) terrein. Ik ver telde u reeds dat ik pas 'n studiereis door Egypte en Palestina beëindigd heb. Neem nu de situatie in Egypte; het is belachelijk dat een kiezerskorps waarvan 95 pet. lezen noch schrijven kan een parlement moet kiezen, vol gens een vooruitstrevend Westersch-democra- tisch systeem. Engeland heeft rich ten op zichte van geen enkel ander land ter wereld zoo verdienstelijk gemaakt, als ten aanzien van Egypte. We hebben het uit een flnancieele ruïne gered, het land van watefbevloeilngen voorzien, kortom tot grooten voorspoed ge bracht. Er moet politiek zijn tusschen die der oer-conservatieve die-hards en die van la- bour-zwakte, welke tot chaos leidt. Het hui dige kabinet hinkt te veel op twee gedachten; het zendt slagschepen naar Alexandria en predikt tezelfdertijd volmaakte zelf-bestem ming. En wat denkt u van Palestina? „Daar zijn de moeilijkhedsn geheel anders. Een nationaal tehuis is aan de Joden beloofd en tezelfdertijd mochten de Arabische rech ten niet aangerand worden. „Is me dat een opgaaf,” lachte de hevr Belisha, „je kunt net zoo goed 'n pudding laten opeten en toch commandeeren, dat ze er moeten blijven staan! Ik heb het land uitvoerig bereisd en versteld gestaan van wat de Joden er tot stand gebracht hebben. Niet alleen dat hun kolonies up-to-date zijn, niet alleen dat ze de desolaatste wildernis letterlijk in bloei gezet hebben, doch ze werken er met een enthou siasme, dat even zeldzaam is als het weldadig aandoet. Hier wordt geen geld gemaakt om der wille van het geld, doch wel gewerkt om der wille van het werk. Ook cultureel mag men er op het bereikte trotsch zijn en met alle welwillendheid tegenover de anddb partij steekt het door de Zionisten berrly toch wel heel scherp af tegen de Arabiriin, die gedurende de laatste eeuwen de wefifd niet veel meer getoond heben dan de iriftt vol komen indolentie.” - /I „Nederland heeft nu reeds, maar Iedere dag meer en sterker, zijn plicht te vervullen tegenover de in belgies staatsverband levende Nederlanders." Het treffen van maatregelen tot hulp> verleenlng aan degenen, die onder de gevol gen der groote hitte lijden, wordt onder de persoonlijke leiding van president Hoover voortgezet. De uit Washington ontvangen inlichtln- gen doen vreezen, dat de door de droogte aangerichte schade een milliard dollars zal bedragen, indien er niet spoedig regen komt. Het Landbouwbureau heeft heden de mo gelijkheid overwogen credieten te verleenen aan landbouwers, die vee fokken en katoen verbouwen, krachtens de desbetreffende fe derale wet. Hyde, de minister van landbouw, heeft geconfereerd met president Hoover, die zich verzekerd beeft van de medewerking der spool wegen om het vervoer van veevonter te vergemakkelijken. Voorts heeft Hyde verklaard, dat de toe stand in de centrale en westelijke «teten alarmeerend is. Het Meteorologisch Insti tuut meldt geen bemoedigende voornItrirh- ten. In sommige deelen des lands, os. tn West-Virginia, wordt het drinkwater tegen drie cent per gallon verkocht. Op initiatief van het departement wan landbpuw sjjn vragenlijsten aan de W- “X“ EB- ver-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1