TRUUS KöSTERS&Co FEUILLETON Buitenlandsch oJ^ieuws OPENING DER ZAAK VAN DE POGING OM DE DUITSCHE FINANCIËN TE SANEEREN DAMES- EN KINDERHOEDEN ALKMAAR BOTERSTRAAT 5 HET GEHEIM YAH JESSIE QUINTON ZATERDAG 9 Aug. a.s. 3 uur I I Uit de Fransche textielindustrie RADIO-OMROEP Mussolini ernstig ziek? De Canadeesche Regeering De onrust in Enge|sch-lndië De oude Russische schulden De hitte in Amerika De noodlottige gevolgen Onderwijs in Rusland Het doosje met het doodshoofd Het verkeer in Frankrijk KOPT NIEUWS Chauffeurtje spelen 30 jaar kaslooper v,ft. F Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten Iedere koopster ontvangt ter ge legenheid van de opening een luxe hoedendoosje cadeau Opstand in een Braziliaanschen staat De reserve-officieren en de veiligheid in Frankrijk Bekend communiste gearresteerd De samenzwering in Havana r’ u De Chineesche woelingen Koning Feisoel naar Berlijn Trein met levensmiddelen aangevallen Matrozen-relletjes te Archangelsk Niet in Amerika toegelaten t Relletjes Ie Roubaix ZATERDAG 9 AUGUSTUS begaven HU aoa niet geopereerd kunnen worden mofoonpl. Militaire agitatie De nieuwe premier Bennett door 4 30 Een aanval op de Afridis V Een memorandum aan Tardieu Geen betaling te wachten Communisten gearresteerd 50» de tsaristische schulden niet beta- 59.000 nieuwe scholen Zijn vrouw vergiftigd. Een toenemend gevaar te Dooden en gewonden. tre- Met den dood bekocht te kwestie Pi HOOVER P! Naar het Engelsch door Jos. P. H. Hamers Uil Jo schouders eit droeg geen de vaster jonge (Wordt vervolgd). vriend van van dan mlllioen dol beschlkbaai Ook Te Kichinew heeft de politie de bekende communiste Ida Goldmann gearresteerd. Men heeft in haar bezit een aantal brie ven gevonden, welke In geheimschrift ge schreven waren, waarvan de sleutel ook is gevonden. De eerste minister van Canada, Macken zie Kaig, heeft officieel bU den gouverneur- generaal het ontslag der liberale regeering ingediend, welke bü de jongste verkiezingen werd verslagen. De nieuwe conservatieve premier Bennett heeft den eed afgelegd. op auto te te 1725 M. 4.05 905 Dansmu- Solisten- Pl bt de tal steid. de binding is zomervacantieplannen zou prijs g de stad zou blijven om de crisis te bieden weg niet te BRUSSEL, 5OSJ M. 4 20 Concert. Orkest en solisten 6 50 Gramofoonpl. 8.35 Orkestconcert 9 20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. door 200 2.45 1 als hu slai boi en en Jat Je parten." „Ik Li la, ben I reld.” te KALUNDBORG, 1153 M. 12.20—2 20 Or kestconcert 2.202.50 Gramofoonpl. 3.505.50 Concert. Orkest en zangeres 1209.20 Orkestconcert 9.409.55 Lie deren-voordracht 10.201120 Orkest concert met medewerking van clther-vlr- tuoos 11.2012.35 Dansmuziek. concert. Kanes. J. Kanes Vervolg J. Scl Se, Hu OM sl e d g h h te- Nu dief geworden Een protest. De regeering van Nanking is ten zeerste ontstemd, dat de Amerikaanse!» en Britsche kanonneerbooten te zamen met de Chinee sche kanonneerbooten ’op de communisten in Tsjangtsja hebben gevuurd. Koning Feisoel van Irak is uit Londen naar Berlijn vertrokken. HU verklaarde vóór rijn vertrek, dat hü eenige dagen in Dultschland zal verblUven. om zich dan naar Parijs en verder naar Zwitserland te begeven, alvorens hij in Sep tember naar zijn land terugkeert. DINSDAG 8 uur voor overl. fam. Kramer Twee een waren leven spelen Zes militaire luchteskaders bombardeerden de vUandige Afridis die zich ten getale van vijfduizend in de vlakte van Khazoem heb ben verzameld en dreigen Pesjawar aan vallen. Troepen zUn uitgezonden om hen bevechten. Het Chineesche ministerie van bultenland- sci>e zaken heeft den Chineeschen gezanten in Londen en Washington opgedragen gen deze inmenging in China'* rechten proteateeren Na korten tUd kon hU echter gearresteerd worden. Al het ^Eld was nog in zün bezit. Vande 18 in het ziekenhuis te Völklin gen opgenomen slachtoffers der mijngasont ploffing zün er twee aan hun wonden over leden. Naar de bladen melden, zou in den Brazili aanschen staat Parahyba een opstand onder de troepen zUn uitgebroken. De opstand zou’ met den moord op Pessoa, den gouverneur van dezen staat, nu twee weken geleden, in verband staan. De ter onderdrukking van den opstand ge zonden regeeringstroepen zouden door de op standelingen teruggeworpen zijn. Naar via Moskou gemeld wordt, is het te Archangelsk bU de uitbetaling van loonen tot bloedige botsingen gekomen tusschen ma trozen en de havenautoriteiten. De zeelieden maakten zich meester van het wapendepot van de haven en stelden zich te weer. De politie, die gerequireerd werd, bleek tegen de matrozen niet opgewassen. Eerst met hulp van een pantserwagen van de Ge Pe Oe gelukte het de rebellen te ont wapenen. Er werden niet minder dan 14 ma trozen gedood en 4 gewond. Wolfers, afgew. door gramofoonpl. Gramofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 10.» 12 0» Terzake van poging tot vergiftiging is te Meiderich een slotenmaker gearresteerd, die zun vrouw, onder voorwendsel, dat het een uitmuntend vermagerlngsmiddel was, een glas water te drinken had gegeven, waarin hij een sublimaat-pastille had opgelost. De vrouw was daarop onwel geworden en stelde zich onder doktersbehandeling. Zonderling genoeg hadden de maagdrup- pels, die zü op doktersadvies moest Innemen, denzelfden bijsmaak als het glas water! Toen zij echter in het keukenbuffet een doosje pastilles vond, dat met een „doodshoofd" bedrukt was. kwam zU tot de ontstellende ontdekking, dat haar man getracht had haar te vergiftigen. De politie ging daarop over tot de arrestatie van den man en nam het doosje en twaalf fleschjes maagdruppels in beslag. In de mijn Ewald te Recklinghausen had bij schietwerkzaamheden een Instorting plaats. Twee mUnopzlchters zUn gedood, een derde beambte werd zwaar gewond. „Llntormation" meldt, dat ondanks alle tegenspraak, in welingelichte kringen te Genève wordt volgehouden, dat Mussolini ernstig ziek zou zUn. De correspondent te Lugano van de „Ba. seler Nachrichten" deelt mede, dat de gecon sulteerde medici geweigerd hebben Musso lini aan een operatie te onderwerpen, aan gezien zü vreezen. dat dit voor hem nood lottig zou worden. Een kaslooper, die reeds meer dan 30 jaar bü een te Leipzig gevestigde bank in betrek king was. heeft rich met een door hem af gehaald bedrag van 70.000 mark uit de voeten trachten te maken. PARIJS, „RADIO PARIS”, 12.502.20 Gramofoonpl. riek. 7.50 Gramofoonpl. concert. De geweldige hitte, die voor den Ame- rikaanschen landbouw reeds zulke noodlot tige gevolgen heeft gehad, duurt nog steeds voort. Te Washington wordt beraadslaagd over het treffen van hulpmaatregelen. Het staat nog niet vast, of de boeren steun zul len krügen. Het ministerie voor landbouw zal waarschijnlijk een crediet van honderd oUbr voor de noodlüdende boeren .r stellen de spoorwegen, die. zooels bekend particulier eigendom zün. hebben steun toe gezegd. Is de toestand uit het oogpunt van de productie ook zeer ernstig, in sommige kringen is men van meening. dat de kwestie der over-productié dit jaar door de natuur op radicale wordt opgelost. De groote graan- en katoenvoorraden van ■verleden jaar kunnen thans misschien nog productief gemaakt worden, terwül de land bouw een hoogeren prijs voer zün producten zal kunnen bedingen. Naar aanleiding van het door de geheime politie ontdekte communistische complot te gen de regeering worden overal In Cuba strenge maatregelen tegen de communisten genomen. Over het geheele land werden een groot aantal communisten gearresteerd. Een groep Fransche reserve-officieren heeft aan minister-president Tardieu een memo randum overhandigd, betrekking hebbende op de veiligheidskwestle en de Fransche bui- fenlandsche politiek. In dit memorandum wordt o m. gezegd, dat. terwül Frankrük en zün bondgenooten een groote militaire overwinning op Dultschland hebben behaald. Dultschland er op zün beurt in geslaagd is een groote diplomatieke over winning op Frankrük te behalen. Er wordt op gewezen, dat het plan-Young voor Frankrük wat de Duitsche schadevergoeding betreft, zeer nadeelig is geweest. Voorts heeft het de ontruiming van de bezette gebieden ten ge volge gehad en daardoor Frankrük genoopt nieuwe grenzen vast te stellen, wat drie jaar arbeid en vier milliard francs zal kosten. Het memorandum wüst er dan op, dat deze offers gebracht zün zonder eenige tegenpres tatie. De reserve-officieren verklaren dat zü zich als oud-frontstrijders tot Tardieu wen den met den eisch de Fransche buitenland se!» politiek te herzien en de op grond van het Verdrag van Versailles aan Frankrük toe komende rechten met betrekking tot het Saargebied onomstootelük vast te leggen. lachte zü; „och. ik ben niet bang voor een beetje sneeuw, wel bedankt, maar ik wil u niet lastig vallen." Hü aarzelde, maar niet lang, en wandelde met haar verder, terwül hü z’n parapluie bo ven naar hoofd hield. „Zoolang u me niet van uw 'züde jaagt.." zei hü langzaam, „mag ik me het genoegen ontzeggen, met u verder wandelen. Onlangs zag ik juffrouw Jessie Quinton alleen door de sneeuw baggeren en vandaag u. Ik verneem, dat zü verloofd is; is dat waar?" „Ze is verloofd met Sir Charles Merriwea ther,” antwoordde Wanda kortaf; „ze is er gauw bü geweest, vindt u niet?” „Voor beiden pleiten verzachtende om standigheden." glimlachte hü; „vrouwen be schouwen de zaken echter meest van een ander standpunt dan wü- Het is bekend dat Charles Merriweather haar reeds lang ge leden zou gevraagd hebben, als hij in plaats van z’n broer geweest was „Maar ook dat ze hem een blauwtje zou hebben laten loopen. omdat hü vóór dood van sir Alex geen baronet was. Volgens publicaties van het volkscom missariaat van onderwüs zal door de in voering van den leerplicht in de Sovjet unie de oprichting van 59.000 nieuwe scho len noodig worden. Er moeten 40.000 nieuwe leerkrachten worden opgeleid, terwül van verschillende leerboeken 32 mlllioen exem plaren uitgegeven moeten worden. Reeds I den O ja, dat weet iedereen. Wat ik echter graag zou weten is dit: heeft Sir Charles nu werkelük de plaats van zün broeder ingenomen? Is hü baronet?” Stephan Chiselholme keek bet meisje min of meer verbijsterd aan. „Misschien ligt het aan mü," zoo liet hü :eschoven voor het steeds nog leger der oorlogs-aalmoeze- De droogte heeft zulk een beroering in Washington gewekt, dat in het Witte Huls medegedeeld, dat president Hoover zün 'en en in iet hoofd zich hooren; „maar ik begrüp werkelük niet, wat u daarmee wilt zeggen.” Ze zag even op, maar keek weer dadelük voor zich. „Er komen soms vreemde gedachten bü iemand op." sprak ze, peinzend; „dit is nu ook met mü het geval; misschien zal ik u die meedeelen. Neen, nog niet. Ik moet u eerst iets vragen. Hebt u het nooit vreemd gevon den dat Sir Alex niet getrouwd is?” Hü ging wat dichter bü haar loopen; bleek gelaat kleurde „Ik heb me er altüd over verwonderd,” ant woordde hij; „U begrijpt wel waarom.” „Omdat u denkt, dat als hü vrü in z’n keus geweest was,” fluisterde zü. .Jiü mü gevraagd zou hebben om z’n vrouw te wor den." „Ja” en er klonk jaloesie in z’n stem „omdat u hem boven alle mannen de voor keur gaf. eer. voorkeur waarvoor ik alles zou gegeven hebben wat ik bezit." „Dus u denkt, dat hü me lief had?" Hü legde z’n hand op haar arm. „Ik weet eigenlijk niet precies wat ik daar op moet antwoorden.” klonk het aarzelend; jiü zocht uw gezelschap en deedè z’n best om andere mannen van u verwijderd te hou den. Wanneer hü u niet liefhad, dan ja, danmaarmisschien wordt u boos als ik het zeg.” Zü beet op haar lippen. „Ik word niet zoo gauw boos, maar Ik weet wat u zeggen wilt; V wilt zeggen, dat 19 „Niet? En die vrouw dan, die in de sneeuw gevonden is en die den weg vroeg naar de woning ran sir Alex Merriwather, kan die niets voor hem geweest zün De dokter trok ongeduldig de op „Zü was z’n vrouw niet. Ze i trouwring.” „Zou een vrouw, die van honger omkomt een trouwring dragen?" „Zou de vrouw van sir Alex Merriweather In PJaistown van honger komen sterven? Kindlief, je opgewonden verbeelding speelt blüf bü m’n meening. Nu Alex dood ik de ongelukkigste vrouw ter we en dat kind te zien. In de Hall was ze altüd welkom geweest. Mevrouw Hunt, de huis houdster, kende haar heel goed. Niemand zou het haar kwalük kunnen nem.'n,wan neer zü toonde belang te stellen in de arme kleine. Bovendien kon het haar weinig sche len wat „men" er van dacht. Ralph Austin was naar z’n apotheek ge gaan en toen zü beneden, kwam, zag ze hem niet meer. Toen zü de voordeur openmaakte, woei haar een sneeuwjacht, voortgedreven door een scherpen kouden wind, in ’t gezicht. Even aarzelde zü bü de gedachte of ze haar parapluie mee zou nemen of niet. De wind was te sterk, ze zou er geen nut van hebben; ze liet dus haar parapluie maar thuis. De wind had de straten schoon geveegd; hier en daar was de sneeuw wel een meter hoog tegen de muren en de huizen gewaald. De ijskoude wind tooverde een frisse!» kleur op Wanda’s bleek gelaat Zü hield onder het voortgaan haar hoofd een weinig op zü. maar haar mooie donkere oogen keken recht voor zich uit. Een lange, knappe man met füne aristo cratische trekken, die aan den overkant liep, ging toen hü haar zag, naar haar toe. Nog voor hü bij haar was. sprak hü haar aan. „Bent u in dit weer sender parapluie uit gegaan. juffrouw Austin? Wilt u zich van de mijne bedienen? Ik ga in de zelfde richting als u." Zü keek verschrikt op. ,X>. bent u bet mijnheer Chiaeliwime? bü de invoering van het eerste gedeelte van de nieuwe leerplichtwet stügt het aantal schoolkinderen van zes tot negen mlllioen. De Raad van Volkscommissarissen heeft besloten tot het oprichten in de Unie van Russische Sovjetrepublieken van een acade mie van chemische wetenschappen. De cholera in Afghanistan breidt zich uit. Er zouden dagelüks 200 personen aan de ziekte sterven. HILVERSUM, 1875 M. V. A. R. A.-Uit- zending. 8 00 Orgelconcert door Fred. Reizigers in Rusland hebben op het station van Twer een trein aangevallen, welke levensmiddelen vervoerde. TUdens een gevecht, dat hlenbü tusschen de bewakers van den trein en de aanvallers ontstond, werden verschillende personen gedood eh gewond. knapen te Freiburg die even onbeheerd taanden geklommen, hebber daardoor het verloren. Terwül zü aan het waren, met het stuur, kwam de wagen plotseling in beweging en reed met de twee kinderen te water. Tengevolge van den sterken stroom in de rivier konden de drenkelingen niet gered worden. Tot dusver heeft men de lükjes nog niet gevonden. een grendel gi aangroelendé niers Om deren maatregel te kunnen begrü- peu moet men weten dat er elk jaar tien duizenden verzoekschriften inkomen voor een oorlogsrente. In het afgeloopen jaar moesten er, door het toenemen van dit leger. 60 mlllioen Mark meer worden uitge geven Algemeenen büval heeft het gevon den. dat Rüksminister Dietrich 169 mlllioen van de begrooting heeft geschrapt, om een gezonde administratie der kas te bereiken De regeering wil van April af in het vol gend jaar het den afzonderlijken ressorts tot plicht maken, nog meer te schrappen, om op die mar.ier bü de saneerlng der Duitsche financiën met een goed voorbeeld voor te gaan. Zonder er aan te denken, populair te willen worden, heeft het kabinet-Brilning in de verkiezlngs-periode in ieder geval een voorbeeld gegeven van verantwocrdelük- heidsgevoei, zooajs het nu in Dultschland niet al te vaak meer voorkomt. De regee ring vertrouwt er op. dat de groote menigte der kiezers haar optreden zoo zal beoorder- len. als het is gemeend: als een eerlüke poging, om de orde in het openbare huis houden te herstellen en zoo de geheele economie te saneeren Wanneer deze reke ning klopt, dan moet in September het kabinet-Brilning een vasten parlementairen grondslag ter beschikking hebben. Een volle autobus is bü East- Orange, in den staat New-Jersey, met groote snelheid tegen een boom gereden en volkomen vernield. 44 personen werden gewond, van wie vier in levensgevaar verkeeren. Ernstige berichten Het departement van landbouw zegt, in zün weer- en oogstbericht. dat de vooruit zichten omtrent de droogte nog somber zün. Gedurende de laatste dagen vielen in enkele gebieden regenbuien, doch over het alge meen duurt de hittegolf voort en verer gert den reeds ernstigen toestand. Het bericht zegt voorts, dat in de gebie den. die het tot dusver goed maakten, thans een „alarmeerende droogte" heerscht en bevestigt de verhalen over rampspoeden uit de ver verspreide gebieden, waar alle wassen ernstig zün getroffen. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 1.202.20 Orkestconcert. 3 50 Con cert. Orkest. H. Bellis (bariton) Orgelspel door R. New. 5.35 Kin- deruurjte. 6.35 Nieuwsberichten, 7.00 Sportber. 7.05 Piano-recital door L. Eng land. 7.20 Lezing. 7.40 Lezing. 7.50 „Stop Press”. Revue van John Watt. 8.20 Con cert. Orkest. T. Philips (sopraan). R. Henderson «bariton). A. de Greef (piano). 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing. 10.30 Be richten. 10.4012.20 Dansmuziek. LANGENBERG, 473 M. 7.25—7.50 Gra- Mach. 3 No. 15 30 Juli mofoonpl. 1.252.50 Orkestconcert 10.3512.15 Gramofoonpl. 12 30 Gra mofoonpl. 1.252.5 OOrkestconcert 5.506.50 Orkestconcert 8 20 Vroolüke avond. Daarna tot 12.20 Orkestconcert 12201.20 Gramofoonpl. (Dansmuziek), heb. Maar dat is zeker, hü is als mensch tien maal meer waard dan z’n broeder. Denk je nog naar juffrouw Quinton te gaan, om haar met dr verloving geluk te wenschen?” Ze keek strak voor zich en antwoordde; „Ik denk het niet. Het komt me niet passend voor, dat Charles haar gevraagd heeft, ter wül Sir Alex nog boven aarde ligt.” Haar broeder maakte een beweging ongeduld. „Wanneer ik mü in z’n plaats stel, dan kan ik hem geen ongelük geven." sprak hü. „Hü beminde Jessie, die een rijken vader heeft. Hu zelf was slechts de rentmeester van z’n broeder Alexander, en dus bij haar vergeleken betrekkelük arm Nu. Alex dood is. zag hü in. dat hü vrij was en vroeg onmiddellük het meisje, dat hü reeds lang lief had. ten huwelijk. Nog eens. ik kan hem dit niet kwalük nemen." Wanda keek haar broeder verstoord en met gefronste wenkbrauwen aan. „Je bent een armzalige minnaar." zei ze op scherpen toon: „het is waarhjk geen won der. dat Jessie Quinton je niet wilde hebben Maar, wanneer ik het verhinderen kan, zal zü niet meestere* zün in het huis, waar ik als echtgenoot* van Sir Alex. m’nintrek had moeten nemen.” Zü verliet het vertrek en ging naar dr slaapkamer, waar zü. zich kleedde om een wandeling te maken Zü trok een eenvondi- gen. zwarten mantel aan. Ze was van plan naar de Hall te gaan «n die doode vrouw „U denkt duszei hü opgewonden. „Ik ben jaloersch!” riep ze hartstochteU)*- „ook op Jessie Quinton. M'n broeder had ha*1, lief; hü had even veel kans als Charles Mer riweather om haar tot vrouw te krijgen, deze zich baronet kon noemen. Maar *1» LU nu eens geen recht op dien titel heeft. dan?” Gramofoonpl. 5.30 J. Zwertbroek: De geschiedenis van den radio-omroep in Nederland. 6.00 Kinder- uutje. 7.00 VARA-Varla. 7.10 Mededee- lingen van het Reissecr. van het Instituut voor Arb Ontwikkeling. 7.20 Gramofoon- platen. 7.30 Bü de Pomp. Teun de Klep, perman. 7.45 Politleber. 8.15 Concert door ..Haarlem's Klein Orkest". 9.00 ..Shelley, Super, Detective” of Geval Kennlstone Quay 337. Hoorspel van Ge rard Pilger. Het VARA-Tooneel o. 1. Willem van Capellen. 10.00 Persber. ló.lQ Concert door J. Kanes (accordeon- virtuoos). 10.25 Vervolg concert. 11.00 Accordeonmuziek door J. Kanes. 11.13 Gramofoonpl. sche ciaal-democra ten oommunisten. maar gen berg-lieden, met reactie, geweld-maatregelen. dictatuur of schending van de grondwet spreken en schrüven, dan moet dit worden opgevat van de partü-standpunten uit, in het kader van den verkiezingsstrijd. Alle groepen, zonder onderscheid, weten echter heel goed, dat men het staatsschip niet eenvoudig zoo maar kan laten drijven. In haar binnenste zullen ze er veker dank baar voor zijn, dat op het laatste oogenblik een vaste hand naar het roer heeft ge grepen. Minister ven financiën Dietrich maakt zich geen illusies. In een gesprek met ver tegenwoordigers der pers heeft hü de si tuatie geschetst, zooals ze is, ernstig en vol gevaren; maar hü heeft het vaste vertrou wen, het staatshuishouden in evenwicht te kunnen houden, zelfs dan, wanneer de opbrengst der belastingen ongunstiger r mocht gaan uitvallen. Want daarmee moet, met het oog op de algemeene economische depressie, de Rüksminister van financiën wel rekenen. Het is nog niet te overzien, of het laagste punt der economische con junctuur reeds is bereikt. Industrie en handel gaan nog steeds voort met het ontslaan van werklieden en geëm ployeerden, om zichzelf te redden en het leger der werkloozen rond 2.500 000 dreigt nog grooter te worden. Wanneer men rekent, dat de algemeene economische situatie van Dultschland vocrloopig station- nair zal blijven, dan geeft dit blük van een zeker optimisme. De regeering heeft met haar verordeningen voor de saneerlng der staats-financiën rekening met den heer- schenden toestand gehouden en tevens met de mogelijkheid van een verderen achter- uitgang. Oefent men geen partü-critiek uit, maar gaat men het plan van minister Dietrich objectief na, dan ziet men zün werk als een afgesloten geheel. Interessant is de verandering in de werkloozen-verzeke- ring; hierbü zün de besluiten gevolgd, welke de laatste Rijksdag reeds had geno men. Tusschen inkomsten en uitgaven van RÜks-inrichting voor een bepaald aan- werkloozen wordt het evenwicht her- Maar er is tevens voor gezorgd, dat situatie der Rijksfinanciën door hun Xj aan deze Rüksinrichting niet op nieuw wordt geschokt. De ziekteverzekering wordt in dit verband herzien. Van büzonder belang zün de bepalingen omtrent de voorkoming van on-economi- sche prüs-bindingen. Er wordt uitgegaan van het feit, dat de meeste ruwstoffen op de wereldmarkt reeds op den stand van den voor-oorlogs-prüs zün teruggeloopen. Nu wil de RUksregeering. via den Reichs- wtrtschaftsrat. bü de afzonderlijke Duitsche kartels -er zun er ongeveer 360aanklop pen. om een gezonde verhouding te ver krijgen tusschen de prijzen van waren en prestaties De Rijksregeering hoopt, dat de kartels haar op dezen weg zullen volgen. De verordening stelt de Rijksregeering in staat voer het geval, dat de kartels niet willen meedoen aan de ontwikkeling van het normale economische proces tegen hen op te treden en ze. zoo noodig. ook te ontbinden. In de derde afdeeling wordt er hü me ten huwelük zou gevraagd hebben, als hü me bemind had. Maar wanneer hü een vrouw nu eens niet ten huwelük Lad kunnen vragen; als hü eens niet kon trou wen?” „Niet kon! Bedoelt u soms, dat hü reeds getrouwd was? Maar we weten toch, dat dit niet het geval was.” ..Zoo, weten we dat?” .Maar als hij getrouwd was. dan zou z’n vrouw toch bü hem op de Hall gewoond heb ben?” Wanda trok haar schouders op en hernstn: •)Hü zou de eenige man niet geweest zün. die van z’n vrouw gescheiden leefde. Luister en u zult me beter begrüpen. Een paar da gen geleden vroeg een vrouw, die een kleis kind bü zich had. den weg naar de HalL Ze sprak ook over Sir Alex Merriweather en stierf kort na haar komst aldaar van kou, vermoeienis en honger. Wie was die vrou<- Wie is de vader van dat kind? Het zou me veel waard zün om dat te weten.” Chiselholme’s vingers omklemden haar arm „V denkt dus. Sedert Jaren voert het eiland Borkum den strüd om een eigen vlag. Deze is thans opgelost. Borkum krijgt nu een vlag met een groen veld en een wit kruis, waaronder de woorden „Ruhlg inmit- ten der Wogen”. Uit deze correspondentie blükt. dat de Komintern ontevreden is over de leiding der communistische partü in Roemenië en be sloten heeft deze niet meer te beschou wen als een afzonderlüke partü, maar in Roemenië een onderafdeellng van de com munistische partü in Rusland te vestigen. De politie heeft Ida Goldmann aan een streng verhoor onderworpen en als gevolg van haar uitlatingen is een groot aantal arrestaties verricht. Men gelooft, dat nieuwe arrestaties zullen volgen. De publicatie van de statistieken omtrent de ongelukken op straat en weg in Frankrük gedurende 1929, heeft Tardieu, zooals gemeld, aanleiding gegeven een circulaire te richten tot de prefecten inzake het toezicht op het verkeer. In het jaar 1929 zün in Frankrük 3717 personen gedood bü ongelukken op straat, dn volgens schatting bedraagt het aantal personen dat werd gewond zeker meerf dan twintig L_„ een gemiddelde van tien dooden per dag Ver- tegeijwgpgngen. wüzen op een ontstellende toeneming ten opzichte van de cüfers van het voorafgaande jaar. In 1928 werden 2941 per sonen gedood, in 1924 1626. De snelle vermeer dering van het doodencüfer moet worden toe geschreven aan het voortdurend toenemend aantal particuliere auto's, dat den weg berüdt. Gebleken is dat vele amateur-chauffeurs in Frankrük, ofschoon zü een examen moeten afleggen, volkomen onbekwaam zün tot het behoorlük besturen van een auto. Doch ook ligt de schuld bü de bestuurders van bespan nen" voertuigen, bü voetgangers en wielrüders. Tardieu spoort thans de prefecten aan om al het mogelüke te doen om het veroorzaken van den dood te voorkomen. Hü herinnert hen e”aan dat zü de bevoegdheid hebben, het rübewüs in te trekken van dengene, die schuldig wordt bevonden aan dood door schuld. De prefecten moeten er voor waken, dat de verkeersregelen op vacantiedagen streng worden nageleefd en persoonlük de antecedenten en bekwaamheden controleeren van hen. wier onbezonnenheid een openbaar gevaar vormt en hun straffen opleggen in overeenstemming met hun schuld. HUIZEN. Tot 1 uur: 298 M. Na 1 uur- 1*71 M. Ultal. KRO-lUtl. 8.16—8 30 Gra mofoonpl. 113012.00 Godsdienstig half uurtje. 12.151.15 Concert door KRo. Trio 1.352.00 Gramofoonpl. 2.003 u Klnderuurtje. 5.006.00 Gramofoonpl 6.01—6 15 Sportpraatje. 8. P. J. Borsten- „Tennis". II. 6.157.30 GramofoonnL 7308.00 Cor Hermus. 8.0111.00 Concert door KRO-Salon Orkest. 9.30 ca. Nieuwsber 9.00—9.15 „Een studentengrap die slaagde". Radio-tooneelspel In 1 b*. drüf van D. J. de Klerk. 11.0012.00 Gr». 10.00 Voordracht door Frans Hulleman. Ziekenuurtje. 1130 Gramofoonpl. Politieber. 12.15 Concert door VARA- Septet. afgew. door gramofoonpl. 143 Gramofoonpl. 2.00 VARA-liedjes voor VARA-kinderen. 2.45 Paedagogisch con cert. 4.00 Voor onze amateur-fotografen door D. v. Kreveld. 4.30 r- 5.00 Landrë: Ons huis een Tehuis. 530G De geschiedenis van den keer zooveel. Deze cüfers, die pg correspondent van de „Vos. Z.” New-York meldt, dat de ,immlgratie-auto- riteiten te Washington na langdurige be raadslagingen, besloten hebben den oud- minister van arbeid Kosoetltsj, schoonzoon van den Kroatischen leider Stefan Raditsj. niet in de Vereenigde Staten toe te laten. Als reden voor dit besluit wordt opgegeven, dat het Amerikaanscne visum op de pas van Kosoetltsj vervalscht is. Zoo wordt verklaard door den Joego- slavischen consul-generaal te New-York, Jankowitsj, die ook verklaard heeft dat Kosoetltsj alleen naar New-York is ge komen om de in Amerika wonende Kroaten te winnen voor een scheiding van Kroatië van Joego-slavië. moed gehouden, Wanda," zei Ralph, terwül hü z«n hand op haar schouder leg- gebruik je verstand. Ik ben er van over- t„l'<ni riat een huwelük met sir Alex je on- ■eluKkig sou gemaakt hebben. Ik ben geen - - Charles Merriweather; hü beeft m» de vrouw afhandig gemaakt, die ik Hef In de „Iswestia" is de volgende nota gepubliceerd: „Wü betalen de schulden uit den tsaren tijd niet, maar wü kunnen de vreemdelingen tegemoet komen door hun een hoogeren rentevoet toe te staan op de leerlingen, welke zü ons verschaft hebben. De handel is op credieten gebaseerd. De Amerikanen verleenen ons geen credieten. omdat wü de tsaristische schulden niet betalen. Maar reeds sedert 1905 hebben de revolutionnairen de buitenlandse!» kapitalisten gewaarschuwd geen gelden te leenen aan den tsaar. Wü zullen ten.” Uit de berichten omtrent den toestand lr> het stakingsgebied blükt, dat er geen be langrijke veranderingen zün. Nog twee be drijven hebben in de loonsverhooglng toe gestemd. waarop de arbeiders hun werk hebben hervat. Dank zü de aan beide kanten der grens genomen maatregelen zijn ongeveer duizend Belgische arbeiders weer aan den arbeid gegaan. Woensdagavond begaven 100 stakers te Roubaix zich naar de woningen van werk willigen en sloegen er de deuren en ven sters In, zoodat de gendarmerie moest in grijpen. In Roubaix is voorts een spinnerij met weverij, een van de bedrijven, waar ten volle gearbeid werd, gedeeltelük door brand vernield. Het kabinet-Brilning doet een poging, om da Duitsche Staatsfinanciën te saneeren. Ta midden van een verkiezingsstrud. die met de hevigste politieke hartstochten wordt gevoerd, heeft de Rijksregeering het aangedurfd. een financieel program op te zetten Dit program beteekent meer dan het in werking treden der meest dringende ^dekkingsmaatregelen en moet worden be schouwd als een inleiding tot de reeds zoo lang overwogen groote hervorming der fi nanciën. Het kabinet-Brilning heeft zich hiertoe moeten bedienen van de nood- paragraaf 48, een bepaling der Duitsche grondwet, die naar dwang smaakt. Dit is het gevolg geweest van de toe standen bü de partüen, die de parlemen taire uitvoering van een volledig sanee- ringswerk in den weg stonden Men moet toegeven, dat de regeering Briining ondei een dringend gebod tot de bepalingen van de nood-verordening is overgegaan, een actie, die aan het hoofd harer verantwoor delijke mannen Rijkspresident von Hinden burg ziet Daar het Parlement zichzelf heeft uitge- schakeld. bleef er voor de verantwoorde- lüke mannen der staatsleiding werkelük niets anders over, dan de nu ingeslagen wegen te volgen, als men ten minste groote gevaren voor de staatsfinanciën en de open bare veiligheid en orde wilde afweren. Rüksminister van financiën Dietrich isz gebleken een man met een sterke hand te zün De vastberadenheid in zün gptreden heeft tot de besluiten van het Kabinet ge leid, waarop de Rijkspresident de veror deningen heeft uitgevaardigd voor de ver betering van den financieelen en socialen toestand. In den tüd van een vinnigen verkiezings strijd is het duideiyk, waarom de radicale pers van Duitschland voortdurend spreekt over de poging eener dictatuur van het kabinet-Brilning Het buitenland moet de dingen echter zien, zooals ze in werkelük- heid zün en zich niet laten misleiden door een agitatie, welke slechts voor de Duit- kiezers is bestemd. Wanneer de so- na tionaa 1 - socialisten ock de rest der Hu- groote woorden van dictatuur ge ge st< k* ge 3. te d n n c e c h 11 ge D re m dt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2