Het „Huldtooneel w i DE MINÏSTËRIEELE OPROEP TOT BEHOUD DER MOLENS RICHTSNOER DER DUITSCHE BUITENLANDSCHE POLITIEK ff VIERDE BLAD ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 RADIO-OMROEP Een bouwvallig gedenkteeken op een historische plek FrankrijkItaliëSowjet-Rusland punten worden geschapen, vanwaar een in vloed In Pan-Europeescben geest zou kun nen uitgaan. Men rekent niet met een kracht-centrum voor alle kwesties; het kun nen verschillende centra voor verschillende vraagstukken zijn. Zoo zouden bijvoorbeeld Duitschland en Frankrijk, met aansluiting van andere staten, een blok kunnen vormen voor zekere kwesties; er zou een blok kunnen worden opgencht van de, aan den Rijn ge legen staten: een blok der successie-staten, welke uit het oude Oostenrijk-lipngarije zijn voortgekomen, eventueel onfler deelneming van Duitschland. Binnen'zes maanden tijds weder 'n honderdtal molens verdwenen BLADZIJDE I MAANDAG 11 AUGUSTUS Ruisdael. In bezit van *t Rüksnrasewm te A’dam ..De molen van Wfjk" van Jacob zijn „Lof der ’t Van irna: Italic binnen niet al te langen tijd bet Is Over tien jaar geen enkele molen meer in Nederland het deren-voordracht. Bariton. 4.20 Verslag van voetbalwedstrijd 4.50 Concert door Man nenkoor 5.20 „Deutschlands Strom” Feest spel 6 20 Orkestconcert 6.508.20 Lezin gen 8.20 Gramofoonpl. 8.30 Concert door Kerkkoor 9.50 „Ein StAdteblld” van Hans Bodenstedt. Daarna tot 12.50: Dansmuziek. Een schilderachtige foto van het ..Huldtooneel” met het gedenkteeken, zooals het er thans uitziet dit al Hjn gelooft men te kunnen zeggen, <1 Rusland is rekening gehouden met ge Duitsche grieven tegen de communisti sche agitatie In Duitschland. Weesp, voor den .Adri- Gelderland heeft ge- verliezen te betreuren, andere De steenen platen van het gedenkteeken vertonnen groote scheuren. Op sommige plaatsen zijn reeds heele gedeelten af gebrokkeld gen van de „Hollandsche Molen". En om de zoo Juist genoemde vereeniging niet te ver geten, die met de Vereeniging voor Vreem delingenverkeer en ook „Heemschut” e. a. zooveel doet voor het behoud van de molens, willen wij uit het Jaarverslag dier vereeni ging even aanstippen dat het aantal geïn ventariseerde molens over het Jaar 1929 steeg van 5252 tot 6687, waarbij het aantal verdwijnende molens over het geheele land zou dalen met 35 pCt. Dat er zooveel voor de molens in Neder land zelf wordt gedaan, is te begrijpen, daar het als het ware een punt van natlona- len trots voor den Nederlander is ten op zichte van andere landen, vooral ten opzich te van Amerika. De menschen van den dol lar toch schijnen een levendige belangstel ling te koesteren voor den molen in ons land, waarom zjj zich dan ook in grooten getale vanuit Amerika naar hier doen overschepen om het landschap te bezichtigen. Maar het is daarom des te onbegrijpelijker, dat er in Amerika nog zoo n raar idéé bestaat om trent den molen, waarvan de molen te Mi ami, een Amerikaansche badplaats in Flo rida. een sprekend voorbeeld is. Dit monster toch dat den naam draagt van „a little bit of Holland" gelijkt een rol karton met een metalen kap en bezit wieken, welke uit een mechanodoos afkomstig zijn. Het is een vreemd gezicht voor ons Nederlanders, wan neer wjj op deze wijze onzen molen tot een caricatuur zien gemaakt en daarom was het zooze*r op prijs te stellen dat de bloembol lenfirma Zandbergen ’n rasechten molen heeft cadeau «edaan. welke onlangs Is ver scheept naar c"r Ver. Staten. In Maart JJ. wilde Ford jen ui-zoi.de'lijken molen koopen van de gemeente Cleveland, hetgeen hem echter niet is gelukt. In het Engelsche graaf schap Surrey heeft men ergens een molen taKflcbt tot kerft, terwijl de ta r Een poging, om het Pan-Europa-probleem op deze wijze gemeenschappelijk op te los sen, zou, volgens Duitsche meenlng, voor de Duitsch-Fransche toenadering bevorderlijk zijn. In dit verband schijnt ook de verhouding van Duitschland tot Italië van belang. Het Duitsche standpunt hieromtrent kan ais volgt worden vastgelegd: Duitschland Is geenszins van plan met Italië samen te gaan tegen Frankrijk Er zijn ook geen aanbiedingen In dien geest van Italië gekomen; hoogstens, dat Italië bet gaarne zou zien, dat Duitsch land het de kans gal. zich tegenover Frank rijk op bijzonder hartelijke betrekkingen met Duitschland te kunnen beroepen. Misschien zou men ook een reis van den Dultschen mi nister van buitenlandscbe zaken. Dr. Cur- tlus, naar Rome voor gewenscht houden. Mi nister Curtlus heeft echter niet het voorne men naar Rome te gaan. In leder geval ver mijdt Duitschland demonstraties, van wel ken kant ze ook gewenscht worden. Duitsch land voelt zich niet geroepen, om tusschen Frankrijk en Italië te bemiddelen. Het vermijdt elke inmenging in den Fransch-Ita- llaanschen strijd zorgvuldig, daar men er m Berlijn van overtuigd is. dat Frankrijk en Italië binnen niet al te langen tijd het eens bouwde windmolen op den Weinberg bij Buckeburg door ode „Nieedrs&chsische Wan- derklub" als jeugdherberg dienst doet en de uit 1807 dateerende molen te Duhlen aan den Neder Rijn in een museum Is veran derd. Wanneer wij Nederlanders echter ons best doen voor het behoud der molens is dit eigen lijk niet meer dan voldoen aan een nationa- len plicht. Hetzelfde toch wordt ook in na burige landen ingezien, b.v. in België, waar in 1923 een uitgebreid onderzoek begon om trent alle wetenswaardigheden van de ver schillende molens van dat land. Van alle kanten is men toen in bladen, In vereeni- glngen en commissies propaganda gaan ma ken voor het behoud der molens, waarvan os. de oudste van Europa zich bevindt in Silly in Henegouwen en dateert uit 1180. Op de wereldtentoonstelling te Antwerpen werd op het gebied van Oud België een molen gebouwd. Frankrijk plaatste onlangs een molen op de lijst van historische monumenten, njn. die te Fontvieille, waar Alphonse Daudet indertijd zijn „Lettres de mon moulin” schreef. Het is wel jammer, dat Juist in ons land zooveel molens verloren gaan. De pessimis ten In deze spreken van een algeheele oprui ming hetgeen o.l. wat overdreven Is, maar van den anderen kant is het toch een vast staand feit dat Jaarlijks heel veel molens voor goed verloren gaan. Ter illustratie van hetgeen door ons is gezegd, willen wij hier ter plaatse een beknopt verslag geven of be ter gezegd een greep doen uit de tallcoze molens, welke alleen In het nog loopende Jaar reeds tot ondergang gedoemd werden of daarmede worden bedreigd, al willen wjj niet beweren, dat In deze statistische gegevens geen abuis kan zijn ontst-n. Laten wij daartoe een geographische v .gorde nemen en beginnen In ’t Noorden van ons land, In Groningen. Te Mldwolderveen besloot men in Maart den watermolen op afbraak te ver- koopen, terwijl hetzelfde plan bestond voor den molen nabij Bedum voor het Spinne- kopje te Foxholster, den windwatermolen te TJuchem, zeven matermolens en een wind molen In de omgeving van Sappemeer, en de molens te Meedhuizen en Wlnschoter Bovenburen. De molen van den Steendam- merpolder werd, na In gebruik te zijn ge nomen, verkocht, de molen van Siddeburen werd, na de ernstige schade, welke deze In den storm van Maart JJ. opliep. In een elec- trisch gemaaltje omgezet. In Friesland ta de toestand niet veel beter, waarvan de wal gende feiten kunnen getuigen. De molen te Oosterwolde zal worden afge broken, evenals de molens te Monniken- se- I bUdt, Gaasterlaud, Oudjcerk en Pingjum, Heuvel na te draven. En die verheve plaets, alwaer weleer de Graven Tot Heeren zijn gehuld, tot Heeren zijn gesteld Kennemerlands-gebied van ’t Kennemerlands geweld. De Graven moesten ook op dezen Heuvel sweren, Den Blsschop van het Sticht ran Uitrecht niet te deren In zijn gerechtigheid, den Blsschop niet te schaén En 't geestelijk recht in alles voor te staan. De heuvel is geen natuurlijke zandheuvel, maar, zooals onderzoekingen uitgewezen hebben, door meuse.ienhanden opgehoogd en van zeer ouden datum. Er zijn hier in- Onder de kwesties der Duitsche buiten- tandsche politiek staat de verhouding tot 1 rankrijk dit kernprobleem van de neele Europeesche politiek voortdurend op den vóórgrond.) Na de ontruiming van net Rijn land vormt nu bet Saarprobleem het mid delpunt der Duitsch-Fransche besprekingen, maar voorlooplg is er nog niet veel kans op een toenadering in deze kwestie. Zoowel het Duitsche als het Fransche standpunt is be kend. De laatste houding, die Duitschland bij de onderhandellngen heeft aangenomen, wordt van goed ingelichte Berlijnsche zijde zoo uitgelegd: De Duitsche regeerlng is bet volstrekt eens met het streven, om kolen en Ijzer zooveel mogelijk In één hand te bren gen; alleen mag deze vereeniging niet uit sluitend In de Fransche hand plaats hebben. Wanneer de Saar-mljnen weer Duitsch staats-eigendom worden, zal Duitschland zich door een verdrag verplichten. Frankrijk legen een overeenkomstigen koopprijs alle Saarkolen te leveren, die het noodig. heeft. Maar, zooals men weet, is een wezenlijke toe nadering der twee verschillende standpunten nog niet bereikt kunnen worden. Intusschen zijn er echter op andere gebie den mogelijkheden voor een Duitsch-Fran sche toenadering te bemerken. Zoo bijv heerscht er op het oogen blik in Duitschland groot gebrek aan geld Frankrijk heeft overvloed aan geld. Credieten op korten ter mijn zouden voor Duitschland misschien reeds nu in Frankrijk te verkrijgen zijn, maar Duitschland heeft vooral behoefte aan credieten op langen termijn. De conserva tieve Fransche kapitalist is niet gewend, zijn geld op langen termijn in het buitenland te geven en hij heeft vooral een afkeer van buitenlandscbe aandeelen. Duitsche in- dustrie-obligatles echter en Duitsche staats- en stedelijke leeningen zouden, zoo meent men to Berlijn, in Frankrijk eerder kunnen worden geplaatst. Misschien zou het lus- schen Duitschland en Frankrijk tot onder- handelingen omtrent het opnemen van Fransch kapitaal voor Duitsche leeningen kunnen komen; wel nog niet In de naaste toekomst, maar ongeveer over drie kwart Jaar. Een andere Duitsch-Fransche toena dering is misschien van Pan-Europa te ver wachten. Volgens Berlijnsche opvatting moet de manier, waarop Brlands Pan-Europa-me- morle is opgenomen, Briand er wel van heb ben overtuigd, dat deze idee in den eersten vorm onmogelijk kan worden verwezenlijkt. Men houdt het er In Berlijn voor, dat de Pan-Europa-conferentle in September nau welijks een positief resultaat zal opleveren. Wel kunnen er op deze conferentie, of daar na, tusschen de afzonderlijke staten bespre kingen worden ingeleid, of Pan-Europa niet op een andere wijze verwezenlijkt kan wor den. In Duitschland denkt men aan een op lossing van dit probleem op de volgende manier: Door de aaneensluiting van ver schillende staten kunnen in Europa middel- van de Oranjelaan aldaar In sloopershanden viel, welk lot eveneens te beurt viel aan de molens te Brandwijk (de tiende en laatst overgebleven molen langs den Graafstroom), te Oostendam, dien van den Beekpolder bij Sassenheim, en dien aan den Molendijk te Ridderkerk. Te Waddlnxveen ging boven dien een molen door brand verloren, terwijl ..De Roos” te Delft en een molen te Wern- hout ernstige verzakkingen vertoonden in verband met aldaar gedane afgravingen. Over de restauratie van den ver in het bui tenland beroemden molen ..De Valk” te Lel den, welke niet meer kan worden omgekruld, zijn sinds enkele jaren onderhandellngen gaande. De molen aan de Schenk te 's-Hage wordt tengevolge van de bebouwing met den ondergang bedreigd. In Mei JJ. ging de laatst overgebleven molen te Krimpen a. d. Ysel. door brand geheel verloren. Echter hadden wjj ons ook hier te verheugen in het gespaard blijven van den molen te Zoeter- woude, hoewel deze niet meer in dienst is van de polderbemaling. Dank zjj het pogen van „De Hollandsche molen” kon de molen aan Gees terw Ijk te Monster en ,JDe Wal vis” te Schiedam behouden blijven, evenals de molen te Molenhoek in dezelfde omgeving door br'.nd geheel te niet ging. Thans vol gen de Brabantsche molens, welke, zonder dat er veel gerucht over werd gemaakt, voor goed uit de oogen van het nageslacht zijn verdwenen. In een korte spanne tjjds gingen zes fraaie windmolens verloren, waarvan één te Berlikum. 2 te Berchem, (van welke er één zee.- bekend was uit de geschiedenis van Oss), een op de Molenhei te Uden, een te Vechel, en één te Wemhout. Precies eender ging het in Limburg, waar achtereenvolgens verdwenen de molen te Kapel in het Zand, „Ons Genoegen” te Asten en de in Januari JJ. door storm zwaar beschadigde molen te Weert. Zoo ziet men, wanneer men achter eenvolgens de sloopingen en verkoopen van molens nagaat, hoeveel voor het natuur schoon en voor den Nationalen trots zoo ge denkwaardige monumenten vaak met achte loosheid verloren gaan. Zet dit verwoestlngs- procédé zich met eenzelfde snelheid voort, als in het af ge loepen eerste half jaar 1930 dan zal Nederland ..Het Land van de Mo-' lens”, nog vóór wjj 10 jaar verder zijn geen enkelen molen meer bezitten. Wij mogen dan ook bet vertrouwen uitspreken dat de vereehlllenda vereenlgingen in Nederland, welke zich bezig houden met bet bewaren en beschermen van deze monumenten den steun zullen genieten van allen, die nog eenlge waarde hechten aan Neerland’» roem en Neerland» schoonheid, en dat niet in het minst het aanmoedigende voorbeeld hiertoe moge uitgaan van de besturende coUacra hier te lande. «moges een heuveltje hoog op- het in nu alles op het particulier initiatief terecht xomt. Jammer, dat op 24 April JJ. een molen te Renswoude in vlammen opging. lnti*a- schen hebben wjj ons te verblijden over het herstel van den bekenden molen .Jtuysdael” te Wjjk bij Duurstede door welken molen wij een naam hebben verworven in het buiten land, daar de schilder, naar wien de molen is genoemd een onvergetelijk „doek” ervan maakte. Eveneens werd te Zuylen een molen gerestaureerd en gemoderniseerd met be houd van het uiterlijk. Maar, hoe gunstig de provincie Utrecht bjj de overige provin cies in ons land afsteekt, des te treuriger is het te dezer zake gesteld in Noord-Holland, waar de Amerikanen bij voorkeur een bezoek gaan brengen. Inderdaad kan men hier de meeste molens vinden. Nemen wij alleen de Zaanstreek reeds; hieromtrent is het be kend, dat in de zeventiende eeuw een groo te nijverheid en industrie aldaar was geves tigd. welke geheel en al haar drijfkracht ontving van de molens. Ongeveer 1200 moe ten er in den tijd van bloei in werking zjjn geweest, waarvan de vele overgeblevenen de daar bestaande bedrijven te hulp komen. Toch zijn er reeds een onnoemelijk aantal afgebroken, en verdwijnen er met den dag steeds meer. Om er slechts enkele te noe men: de molens in de Schaapskuilmeerpol- der bjj Dlrkshom, te Uithoorn en te Koedijk, één onder West-Graftdijk, drie onder Scher merhorn en twee onder Zuid- en Noord- Schermer en een drietal bij Heer Hugowaard zullen voor afbraak worden verkocht, ter wijl men reeds is aangevangen met het slooptogswerk van molens te Oudorp, Zuid- Scharwoude, Wormerveer. Heemskerk, den watermolen op de grens van Bint Pancras en Broek op Langendjjk en een zestal molens in den polder Geestmer Ambacht. Maar geluk kig is niet alles zwart aan den donkeren horizont, want door de V.V.V. te r bleef de pittoreske molen ,JJe Haan” den ondergang gespaard, terwijl bjj brand, welke uitbrak in den molen aan” in de Spaamestad, deze nog juist kon worden gered. Te Amsterdam werd de be kende molen ..De Gooier” in eere en stevig heid hersteld Wjj hopen dat „De Bloem” eveneens te Amsterdam, welke ernstig door de bebouwing in het gedrang komt, zal ge spaard blijven. Gaan wjj nu over naar Zuid- Holland. Hier bestaan plannen in „Het land der zes molens" bij Gorkum een nieuwe be maling toe te passen, waardoor een viertal molens kom te verdwijnen, terwijl na de reeds vroeger verdwenep houtzaagmolens te Dordrecht als De Duinen, De Jager, de Windhond, De Zwaan. Het Hert, de Blauwe Molen, Het Fortuin enz. thans ook de talloo- se malen in beeld gebrachte, uit 1752 datee rende molen JDe Nachtegaal" op den hoek Reeds is het onze lezers en lezeressen be kend, dat de Munster van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen dezer dagen aan de burgemeesters van de verschillende plaatsen in ons land een circulaire heeft doen toeko- men, waarin de Minister zegt, dat de aan sporing door zjjn voorganger tot de verschil lende besturende colleges gericht om hem ten spoedigste mededeellng te doen van plan nen tot afbraak of opruiming van molens, de grootste successen heeft gehad, daar door een tijdige waarschuwing het Rijk een af braak dikwijls kon voorkomen. Evenwel in verband met het feit, dat nog verschillende welke alle door een electrisch- of stoomge maal, zullen worden vervangen. Alleen de molen in ’t waterschap „De Riedpolder” bij Franeker zal behouden blijven doch evenwel worden gemoderniseerd, terwijl eveneens de korenmolen in het Friesche stadje Sloten door particulier initiatief behouden blijft. Ook Drente bezil een aantal molens waar van ook weer een deel zal moeten treden in de gelederen van het legioen der gedoemoen. De wlndkorenmolen te Borger, de molen te Rolde, te Erp en te Zeyen staan alle op de Ijjst der af te breken monumenten evenals de laatste melen te Uffelte, terwijl de koren molen aan het Zuideinde te Meppel in Mei verloren ging door brand en de molen te Nieuw Buinen van zjjn wieken werd ont daan. Overgaande naar Overljsel memoree- ren wjj het verlies van den molen even bui ten Dalfsen, welke door brand totaal werd verwoest. Thans is het zoo goed als zeker, dat wjj daar binnenkort het verlies van vier oude molens te betreuren zullen hebben welke zijn de molens te Markeloo, (van deze is de be slissing echter door toedoen van „De Hol landsche Molen tot September a 8. uiige- steld), te Bornerbroek en een tweetal te Nieuw Leuzen. De standaardmolen, de „Olde Kaste” te Hengelo bleef door tijdig ingrijpen behouden. - - - - lukkig niet dergelijke te zeggen, niet in die mate als de provincies, want men kon toch niet verhin deren, dat voor eenlge weken werd besloten den sedert 1828 te Dlnxperloo bestaanden molen te sloopen; hetzelfde besluit moet, wegens de hooge reparatiekosten, den stan daardmolen te Vorden, eigendom van de V.V.V., treffen. Bovendien had men hier nog het verlies van den molen te Elburg te be treuren, welke den 25$ten Febr. JJ. in vlam men opging. Van den anderen kant is het een des te meer verheugend feit, dat de Ge meenteraad van Doesburg onlangs een be drag van ruim f 3500 beschikbaar stelde voor het herstel van den molen aldaar. Gaan wij nu verder eens een kijkje nemen in de provincie Utrecht om te zien hoever staat met de molens in deze streken. Inderdaad zien wU dat de toestand Jaar heel gunstig kan worden genoemd, moet men hier nog met leede oogen aan zien, hoe de drie eeuwen oude windmolen ..De Windhond” te Soest werd afgebroken. Deze molen was vooral bekend door het be- zoëk in 1682 van Const. Huygens met de ge malin van Prins Willem III en in 1911 door* de Koningin en de Prinses. Vermoedeljjk zal ook de molen ,JDe Vlyt” aldaar worden op geruimd. daar een voorstel van B. en W. om I subsidie te verleenen bij staking van stem men, in den Gemeenteraad is afgewezen en I dertijd schen- verder eeuwen Vroeger was de heuvel bekend als de „Sci- pelenberg". Johannes 4 Leldis schreef in zjjn Annales Egmundanl. dat in 1361 drie monniken op last van het klooster Egmond naar „Sceplenberg" zijn getogen, naar Her tog Albert, die daar toen aangekomen was om door de Kennemers gehuldigd te worden Ook heet het historisch zeker, dat Jan van Brabant, twecae echtgenoot» van Jacoba van Beleren, in het Jaar 1415 op dezen heu vel als heer van Kennemerland Is ^gehul digd. In 1632 heette de heuvel nog de Sclpelen- berg. zooals bUjkt uit bet kaartenboek in het gemeente-archief te Heemskerk. De in den grond gevonden overblijfselen, waarvan de wetenschap uitgemaakt heeft, dat zU een Romelnsch en oud-Germaansch karakter dragen, bewijzen verder dat deze heuvel zeer oud Is. Op 5 November 1863 werd er de eerste steen gelegd voor een eenvoudig gedenktee ken. dat door den eigenaar van dip plek, Jhr. D. F. Gevers van Endegeert, daar zou worden opgencht. Het driekantig gedenkteeken vermeldt op de voorzijde het inschrift: „De Graven van Holland werden hier naar overlevering, als Heeren van Kennemerland gehuldigd.” Op de tweede zijde staat: „Door Gevers van Endegeest en zijne vrouw M. J. Deutz van Assendelft opgericht MDCCCLXIII. Op de andere zjjde staat te lezen: „Wan delaar. wil dit gedenkteeken eerbiedigen." beschouwing Niet alleen ziet verweerd uit maar ook monument niet zonder Het vertoont ernstige HUIZEN. Vóór 6 uur: 298 M. Ultsl. NCRV- Uitz. 8.15—930 Concert 1030—11.00 Zie kendienst 12301.45 Orgelconcert door Jan Zwart 3.153.45 Knipcursus 4.00 5.00 Ziekenuurtje 5.006.30 Concert door het „Arnhemsch Instrumentaal A.O.V. Trio" 6306.40 Koersen 6.407.00 Gramofoonpl 7.008.00 Friesch uurtje. Mej. R. Kuipers (zang en declamatie). Hr J. Nauta (piano), Hr. I. Kuipers (declamatie) 8.00—830 Be- stuursmèdedeelingen door den NCRV-Voor- zitter 83011.00 Concert door het .Dra per Kwartet”. Ter afwisseling: Gramofoon- platen 10.00 Persber. HILVERSUM, 1875 M. Ned. Omroep. Alg. Programma te verzorgen door de VARA 8.0(1 Orgelconcert door Fred. Wolfers, afgew. door gramofoonpl. 9.00 Gramofoonpl. 10.00 Morgentoespraak door Dominee D. Bakker 10.15 Voorlezing door M. Bever sluis 10.30 Ziekenuurtje 11.30 Gramo foonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert VARA-Septet 1.45 Gramofoonpl. 2.00 Plano-recital door Fr. Pfeiffer 230 Voor lezing door Theo Thijssen 3.15 Kinder- uurtje 4.15 Orgelconcert 5.30 Concert 9.15 Lezing door den heer Gljswljk 6.45 Vervolg concert 7.15 J. de Meza: „Het le ven der bijen” II 7.45 Politieber. 8.00 Inleiding tot het Kurhausconcert 8.15 Uit zending van het Kurhausconcert te Scheve- ntogen In de pauze: Declamatie door Jo Sternheim! Na afloop: Persber., declamatie en gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding 12.20 Orgelconcert door E. T. Cook F. Hatfield (mezzo-sopraan) 135 Orkest concert 2.202.50 Gramofoonpl. 4.20 Dansmuziek 4.50 Concert. A. Lees (viool). L Weston (harp). C. Smith (piano) 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 Nleuws- ber. 7 00 Piano-recital door J. Friskin 7.207.40 Lezing 8.05 Piano-recital door E. Fisher 8.20 Concert. Orkest W. Wlddop en M. Llcette (zang) 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing 10.30 Marktber. 10.40 Concert Quintet. H. Dahlquist (bariton) 1130 12.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Orkestconcert 7.40 Gramofoonpl. 820 Concert. Trio en solisten. LANGENBERG. 473 M. 725—7.50 Gra mofoonpl. 7.508.50 Orkestconcert 103512.15 Gramofoonpl. 1.202.50 Or kestconcert 5.506.50 Orkestconcert 82010.20 Concert. Orkest, koor en solisten. Toespraken. Daarna tot 12.20 uur Orkestcon cert. BRUSSEL. 5083 M. 5 20 Trio-cdncert 6.50 Orkestconcert 8.40 Orkestconcert 9.20 Kurhausconcert uit Ostende. ZEESEN. 1635 M. 6.10—7 20 Lezingen 720—7.50 Gramofoonpl. 10.50 Berichten 12.201.20 Feestconcert. Koor, toespraken 130 Berichten 2.203.20 Gramofoonpl. 3204.20 Lezingen 4.205.50 Concert 5308.20 Lezingen 820 Feestconcert. Ko ren, orkesten en solisten. Toespraken. Daar na tot 12.50 Danspiuziek. Dit laatste nu doet bij de eenigszins zonderling aan het gedenkteeken er de tijd is aa-> dit meer voorbijgegaan, sporen var' verval. Intusschen zou het jammer zUn, wanneer dit gedenkteeken. dat wel op grondgebied der gemeente Heemskerk staat, maar parti culier eigendom is. geheel een prooi van den beruchtrn tand des HJds zou worden. Hopenljjk zal het oewaard blijven, en ook ons nageslacht nog herinneren aan de historie, waarin deze eenvoudige heuvel zoon merkwaardige plaats heeft Ingenomen. ZONDAG 10 AUGUSTUS HUIZEN, 1071 M. 8.25—920 NCRV Mor genwijding 9.50 NCRV. Kerkdienst vanuit de Evang. Luth. kerk te Rotterdam 12.15— 12.30 KRO. Toespraak door den KRO.-voor zitter 1230—1.30 KRO. Concert door KRO- Sextet 130—2.00 KRO F. J. Wahlen: „Wat ik zag In ’t Avignon der-Pausen" 2.00—2.30 KRO. Gramofoonpl. 2304.30 KRO. Concert. SOLO-Kwartet .Apollo" 4 30—5 00 KRO. Ziekenhalfuurtje 5 15 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk (Groote Kerk) te Hilversum 7.45—8.15 KRO. Dr. H. v. Lies hout O. 8. Cr.: „De zucht naar vergeestelij king bü het opkomend geslacht 8.15—10.45 KRO. Concert door KRO-Orkest 10.45 11.00 KRO. Epiloog door Klein Koor. HILVERSUM. 1875 M. 9.00 V.AJlA-be- richten omtrent Postduivenvluchten 9.05 V A R A-orgelconcert door Fred. Wolfers 9.30 VA.R.A. 8. 8. Lantinga: ,,’t stekken van planten" 12.01—12.30 AVRO Radlo-Volks- Unlverslteit B. J. de Stoppelaar: ,,’t Friesche Waterland." 12 30—2.00 Concert AVRO- Octet 2.002.30 AVRO-BoekenhalfuurtJe. Mr. R. Houwink: ..Het wijde land" 2.30 4.00 Concert door de Harmonlekapel der Ned. Gist- en Spiritusfabr. en Oliefabr. Calvé te Delft 4.005.00 Gramofoonpl. 5.00 VARA Zang door Meyer Hamel 5.30 VARA. Voor dracht door Frank v. d. Goes 6.00 VARA. Concert door Haarlem's Klein Orkest. In de pauze: Zang door Meyer Hamel -- 8.00 Tijd sein AVRO-klok, pers- en sportnieuws 8 15 9.00 Concert. Omroeporkest 9.009.10 Zang. Dubbel-mamienkwartet „Harmonie" 9.109.30 Viool-recital door Sepha v. Beinum Jansen 9.309.40 Zang. Jeanne v. d. Ro sterev. Emmerik 9.409 50 Concert Dub belmannenkwartet 9.5010.05 Vervolg Or kestconcert 10.0510.15 Zang. J. v. d. Ro sterev. Emmerik 10.1511.00 Vervolg Or kestconcert 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 4 15 Klnderkerk 4 35 Concert. Militair Orkest. K. Winter (sopraan). F. Richardson (bas). 5.50 Viola- recital door L. Tertis 6.206.35 Bijbellezing 8.15 Kerkdienst 9.10 Nieuwsber. 9.25 Concert. Orkest. M. Wilkfhson (sopraan) 10.50 Epiloog 11 00—1120 „The Silent Fel lowship." PARIJS „Radio Paris" 1725 M. -r- 12.50 Ge wijde muziek 1.202.20 Gramofoonpl. In termezzo. Bilboquet als straatzangef 2 20 Gramofoonpl. 4.50 Gramofoonpl. 730 Poppenkast 8.20 Concert. Orkest en solisten 10.20 Orkestconcert. LANGENBERG. 473 M. 7.20—8.20 Or kestconcert 8 208.50 Gramofoonpl. 9 20 —10.20 Morgenwijding 1.20—2.50 Concert. Orkest en violist 5 206.20 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert. Intermezzo: „Das M&d- chen von Elizondo". Kom. Opera van Jacq. Offenbach. Na afloop tot 12.20: Orkestconcert BRUSSEL. 5083 M. 3.20 Kurhausconcert Orkest, orgel en plano 520 Dansmuziek 6.50 Gramofoonpl. 8.35 Orgelconcert 9.20 Kurhausconcert. Orkest en vocale solist 11.00 (3382 M Gramofoonpl. ZEESEN, 1635 M. 6.50 Lezing. Da Concert 8.209.10 Lezingen 9.10 genwijding en klokgelui 10.25 Weerbericht 1030 Herdenking van de bevrijding van het Rijnland. Toespraken en zang. Daarna: Koer en Orkestconcert. Toespraken 12.35 Or kestconcert 2.20330 Lezingen 3.50 Lie- Het Huldtooneel der Heeren van Kennemer land. Naar een gravure In „Zegepralend Kennemerland” langs den Rijksstraat- weg tusschen Beverwijk en Castricum. ter hoogte van Noorddorp. treft men een rustiek plekje aan. schllderachUg Jnet rondom gaand hout, en in midden een oud en verval verkeerend hard- rteenen gedenkteeken. Een paar steenblokken, die tot zitplaats hebben gediend voltooien dit een voudig maar romantiek geheel. Kennemerland. eertijds een afzonderlijk graaf schap, is bijzonder rijk ge weest aan historische ge bouwen en plaatsen. Nog treft men er verschillen de oude kasteden en ru ines aan en herinneren tal van namen van bui tenplaatsen. wegen en itraten aan de vroegere lustverblijven, waar de grooten van Holland eens gewoond hebben. Ook deze eenvoudige groene heuvel is ons over gebleven uit roemrijke oude tijden. Eens was het de plaats, waar de Graven vaa Holland als Heeren van Kennemerland wer den gehuldigd „onder den Hooten hemel" en „in sta telijke bijeenkomst der Bdelen en gemeente.” Het was het Huldtoo neel, waar eens de Grafe- Ujke pracht en statie werd ten toon gespreid en waar dj ook als Heeren van Kennemerland moesten «weren, dat zij de Kerke- keltjke overheid zouden eerbiedigen en de rechten der geestelijken zouden voorstaan. Zoo schreef Ampïüig in Stadt Haarlem” onder/meer: Ook 1st de püne waerd dien colleges niet genoeg aandacht hebben be deed aan de uitvoering van dit schrijven Wijst de Minister nogmaals op het groote nut ervan en sjioort burgemeesters aan hem zoo 71ug mogeljjk bericht te zenden, indien het hun ter oore komt dat ergens in hun ge meente plannen bestaan tot opruiming van •ten een of anderen molen. Wellicht hebben °nze lezers met genoegen kennis genomen van de voortvarendheid waarmede de Minis ter tracht het typische van ons landschap te doen behouden. Inderdaad is een dergellj- *e steun van overheidswege meer dan nood- •akelijk, wil het initiatief van verschillende vereenigingen niet tot bijna totale machte loosheid worden gedwongen. Om slechts en- *e*e pogingen van particulieren en véreenl- ®hgen te noemen wijzen wjj op de tentoon- *telhng van molens, welke voor eenlge maan- •ten in het Museum te Amsterdam werd ge opend, waar de Hollandsche molen in beeld m model en in constructie te zien was, naar ontwerpen van Frans Mars en A. van Vergeten wij ook niet het idee van Orlonfabriek te Den Haag, die aan den longen cineast Franken opdracht gaf in sa- “tenwerklng met Joris Ivens en Ankersmlt onder auspiciën van de vereeniging ,De a°iUMa:he Molen” een film te vervaardl» overblijfselen van verbrande men en dierenbeenderen gevonden en scherven, afkomstig uit de eerste onzer jaartelling. zullen worden. Omtrent de Duitsch-Russische betrekkin gen wordt van goed Ingelichte Berlijnsche zijde verklaard, dat het resultaat van de on langs in Moskou vergaderende scheldsge- recht-commlssle zoo bevredigend is uitge vallen, dat de Duitsche en de Russische re geerlng overeengekomen zjjn. ze voortaan eik jaar geregeld bijeen te roepen. Een belang rijke kwestie is de. van Rusland uitgaande communistische agitatie in Duitschland. De Sowjet-regeertog heeft zich bereid verklaard, schrlfteltjke waarborgen te geven. Deze wa ren voor de Duitsche regeerlng niet ver gaand genoeg, daar Rusland niets anders wilde beloven, dan het anderen staten reeds heeft beloofd. De Duitsche regeerlng heeft dan genoegen genomen met mondelinge ver zekeringen en deze schijnen fot nu toe te zjjn nagekomen. Op officleele plaatsen te Bar er in f'!SÈ7 i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 11