ONS BLAD KATHOLICISME JORRITSMA WA S S C H E RIJ JOH. LAUWERS DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. IN ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 f 3000 Ook droogte in Noorwegen Hier eveneens ernstige toestand DOOR Pr. Dr. KARL ADAM Best te begrijpen, zoon pakje K Audiëntie Z. D. H. de Aartsbisschop Hersteld het ziekenhuis verlaten Voornaamste cJCieuws De Japansche gasten Barometers Z. H. de Paus toch ziek? Auto tegen een boom gereden Onheilspellende afmetingen Het Nederlandsch College te Rome Voormeer 3, Alkmaar Levert helder plonzend linnengoed Mgr. Aengenent als stuurman van een motorjacht De canonieke oprichting weldra wachten Oprichting van congregaties voor de mannelijke schoolvrije jeugd PAYGLOP 3 Thermometers T yphusepidemie te Leningrad Jeugdzorg in het bisdom Haarlem Diocesane Jeugdraad In het bisdom Haarlem AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN, GESCHIEBEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OHGEVAL Op audiëntie bij H. M. de Koningin er met m'n pruimtabak I vondoorf’ No. 433 bij veriias roa Uitzending van zwakke schoolkinderen onberispelijke reeds haar zien, want ik gloei vast Een bezoek aan Den Helder Sleht man tegen Nadir Sjah van Afgha- I kardinaal Barometerstand 9 uur va.: 767 vooruit. C. VIS, Rector. De gezondheidstoestand minder gunstig Inzittenden gewond leert geduldig van de die Z. D. H. de Bisschop van Haarlem zal de volgende week alleen Woensdag en Donder dag audiëntie verleenen. om aan Ópstond nis tan. De kinderverlamming in Duitschland heeft zich tot Baden uitgebreid. De Canonieke oprichting van het. Ned. Col lege te Rome is weldra te wachten. De aanhoudende droogte in Amerika ver oorzaakt steeds meer moeilijkheden. Een schrijven van Mgr. J. D. 1. Aengenent over de oprichting van congregaties voor de mannelijke schoolvrije jeugd. bureau Telefoon: ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, voor Alkmaar Ij— Voor buiten Alkmaar 2.S5 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 honger HOF Administratie Redactie No. 633 t JOANNES, Bisschop van Haarlem. De Duitsch-Finsche onderhandelingen mis lukt. een is ALKMAAR hier .Als de bezielende vredekus om het met onverstoorbare, rustige wil overtuigen en doen bul- A rrriiio ovlrov-lr Naar gemeld wordt, is de droogte der laat ste dagen thans zoo ernstig geworden, in de streek rond Dronthjem vooral, dat de melk productie tot een minimum is gedaald. De weiden zijn volkomen verdord met het ge volg, dat het vee in de stallen moet worden gehouden. De toestand is zoo ernstig gewor den, dat de melk voor Dronthjem van een afstand van 400 KM gehaald moet worden. vom Markt in die Kirche hlneln. Da 1st alles dunkei und düster Kommt aber nur einmal hlneln, Begrüsst die heilige Capelle, Da 1st ’s auf einmal farbig helle. Z. D. H. de Aartsbisschop heeft gistere* hersteld het St. Antonius-dekenhois veria ten. Weer geruchten over ziekte van Z. B. den Paus- Een typhus-epidemie te Leningrad sou on heilspellende afmetingen aangenomen heb ben. „Van heiligdom tot heiligdom wordt over de aarde een ge lijke godsdienst weerspiegeld, evenals de sterrehemel in een krans van sterre wachten.” (Oerard Brom). Besoek van de Japanche gasten aan De* Helder. vermkerimuvoorws.r.iro f 3000 Lsvend.nge «ebeele onge^bik.beid tot werken door f 71(1 Mi een on» vei met ff 9£A bi> verlie. ven een b«d f 4 9£ bij verlim ron eeo f Kfl bij «o breuk ven tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende nifkeeringen: Ter|!e, „n ,raen beide beenen of beide oogen *«•- doedel liken .floor I ZÖU.- ren roet of een oo» IAÖ.- duim of wi*vinge> been Gisterenmiddag Is Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen door H. M. de Koningin op het paleis van H. M de Koningin-Moeder te SoestdUk in particuliere audiëntie ontvan gen. De aartsbisschop heeft zich een half uur lang met de Vorstin onderhouden. Na afloop der audiëntie heeft Mgr. zijn beide secretarissen, de weleerw. heeren J. v. d Burg en dr W. Mulder, aan H. M. voorge steld. Mgr. Aengenent bracht Donderdag, zooals reeds gemeld, een bezoek aan het dorpje Oud-Ade. om daar met de bevolking het 300- jarlg bestaan der parochie te vieren. Van Oud-Ade zou de Bisschop, met Zijn secretaris en den President van het Semina rie Warmond, zich naar Warmond begeven, maar.... tusschen Oud-Ade en Warmond liggen de Kagermeren. Mgr. zou deze reis dus per boot moeten maken.De als steeds zeer welwillende Rtfks-Politie, legde met haar boot aan voor de pastorie te Oud-Ade en voerde Mgr. en zijn hoog gevolg naar de buurtschap de Zevenhuizen, aan de Kagermeren gelegen. Hier stapte Mgr. over, op de voor deze ge legenheid geheel keurig versierde boot de ..Terry n." eigenaar de Weled. heer J. P. Minken. Rokin 119, Amsterdam. Op vriendelijk verzoek van de Pa. Aker boom en Van Lent was de heer Minken da delijk bereid, met zijn motorboot deze hooge gasten naar Warmond te varen. De heer Mtnken. zijn echtgenoote. kinderen en alle overige opvarenden werden aan Mgr. voorgesteld, waarna de tocht ging beginnen. Toen de boot eenigen tijd had gevaren, vroeg de heer Minken aan Mgr. of HU mis schien zelf wilde sturen. Mgr. nam dit direct aan en gaf blük van .Muurman” te zjjn. De heer Akerboom merkte geestig op dat dit voor Mgr. een klein kunstje zou zijn, want ..Hij stuurt eiken dag.” Waarop Mgr. troefde: ..maar deze boot met minder zorgen, omdat het rnjjn boot niet is." (mijn eigen schip). Alzoo kwam de boot, met als stuurman Mgr., aan de Kaag. Mgr. gaf het stuur over Een speciaal Apostolisch schrijven De canonieke oprichting van het Neder landsch College te Rome is weldra te ver wachten. Om haar een hoogeren luister bij te zetten, heeft Z. H. Paus Pius XI beslist, dat de oprichting van het Nederlandsch Col lege niet zal plaats hebben door een decreet van de H. Congregatie der Seminaries en Universiteiten maar door een Apostolisch schrijven, aan welks samenstelling reeds ge werkt wordt. Zooals reeds vroeger gemeld werd, zullen de Zusters van J. M. J. uit het klooster Mariënburg te ’s-Hertogenbosch het college bedienen. In November as. zullen de daar voor bestemde zusters naar Rome vertrek ken. I tus en voor de Kerk fDas Kulturpro- blem der Kirche blz. 20). het comfort van de wereld heeft geweten der menschheld niet tot al het verkeer geen toenadering de menschen kunnen bren- al de congressen en periodieken Volgens mededeeling van uit Sovjet-Rus- land te ParUs aangekomen reizigers zou de typhus-epidemie te Leningrad sedert het be gin van Augustus onheilspellende afmetingen hebben aangenomen. Het aantal zieken, dat officieel op 765 wordt gesteld, moet echter veel srooter siln. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 9.04 en overmorgen om 9.02. Prins Damrong van Siam en «Dn beide dochters gebruikten gisteren het noenmaal op Soestdijk bij de koninklijke familie. Ook In Noot wegen heeft aanhoudende droogte een ernstige» toestand doen ont staan. In het rapport van den heer Hilien aal worden vnorgesteld om de beide internee- ringskampen te Digoel naar een gezonder oord te verplaatsen en verscheidene hon derden bekeerde elementen naar hun ge boortegrond te laten terugkeeren. Een onderscheiding voor prins. Damrong De koningin heeft het grootkruis van de orde van den Ned. Leeuw verleend aan den Btameeschen prins Damrong. oneindig en krypten steeds dieper uitgraaft, dragen haar koepels steeds hooger het gouden kruis zegenend boven tijden en volkeren Ze heeft herhaaldelijk den kandelaar zien verplaatsen, maar geen stervende valt het kruis uit de slappe handui, of hy kan er gerust op zijn, dat een leven de klaar staat, om het vol eerbied over te nemen (Openb. II5). Geregeld mogen nieuwe vervolgingen opsteken, even geregeld waalt het god delijk zaad op den adem van den H Geest de grenzen der wereld over. En het rhythme van de zich steeds ultputten- uë golven van dien vervolgensorkaan begeleidt het credo op de eeuwige rots! Geen wonder dan ook, dat een boek, dat dezen wereld-godsdienst tot In z*n diepste diepten peilt en dit op zulk een meesterlijke, onovertroffen wijze de algemeene belangstelling van Ka tholiek en nlet-Kathollek moest wek ken en dat het verschijnen daarvan In Nederlandsche vertaling met uitbundl- gen jubel werd begroet, niet het minst door Z. D. H. Mgr. Aengenent, die bet In een voorrede met den meesten aan drang zijn geloovigen aanbeveelt. Dit j>oek Is een onwaardeerbaar bezit voor lederen ontwikkelden Katholiek. Vermaant Sint Petrus ons niet, dat wij altijd tot verantwoording bereid moeten zijn aan iedereen, die ons reken schap vraagt van ons geloof en van de hoop, die In ons leeft? (I Petr. III15). Wanneer zal men eens goed begrij pen, ook onder ons, dat een Kerk, die zich vol goddelijke geheimen aandient, niet zonder raadselen kan wezen? Men studeert Ijverig de partituur van een opera vooruit en wil de H. Mis, die goddelijke partituur, onvoort>ereld ver staan! Men leert de termen van ieder vak bulten, maar men ge- I Aan de Pransche bladen wordt uit Rome gemeld dat de gezondheidstoestand van den Paus, ondanks de geruststellende berich ten, niet bevredigend is. De Paus, die lUdende is aan ouderdoms ziekte, ontvangt tweemaal per dag bezoek van zijn medicus. Tot dusver weigert hU steeds zich aan de vereischte operatie te onderwerpen. Het heet dat de Heilige Vader tot een der architecten, die hem de plannen voor de restauratie van het pauselUk buitenver blijf, het Castel Gandolfo, kwam voorleg gen, heeft gezegd, dat hU geduld moest heb ben in afwachting van de orders van zijn -wuiger. Ziet men vanaf de Markt een kerk In, dan Is alles donker en duister. Gaat men echter naar binnen om het heilig dom te groeten, dan is dra alles licht en klaar. Voor den voorbijganger bevat het ge brandschilderde raam van buiten enkel een warreling van verf en strepen; zoo hij de voorstelling wil ontcijferen, moet hij naar binnen gaan! Ook van de oude Moederkerk geldt het Psalm-woord: heel haar schoonheid Is van binnen (Ps. 4414). En die innerlijke schoonheid van de Moederkerk kan de onbevoor oordeelde voorbijganger In dit boek be wonderen. Wie zal zich dan ook niet gaarne aansluiten bij den wensch van den H. E. Inleider, Mgr. Aengenent, dat dit boek In ons vaderland onder de andersden kenden vele lezers moge vinden? Want, al zouden immers vele men schen op aarde de katholieke geloofs belijdenis hebben afgelegd, dan Is de Kerk nog niet genaderd aan haar doel, dan begint het, zooals de vorming van een kloosterling pas begint by zyn intrede. Wat reeds St. Augustinus schreef over de Kerk, is ndg waar in onze dagen: „Altijd nog wordt er aan den tempel Gods gebouwd. Nog Is het nacht en zy staat In de duisternis, zoolang zy pel grim is en moet klagen over veel mi serie”. Zoo Kerk zwakheid, altyd draagt zy In haar lichaam het sterven van den Heer Je zus, opdat het leven van Jezus in haar Lichaam zichtbaar zou zyn.” (Uit de voorrede van Mgr. Aengenent). wy willen bidden, dat dit wonder mooie boek van dr. Karl Adam voor menig verdoolde waariyk een lamp en een licht moge wezen op den weg naar den waren Schaapsstal en ons helpe verwezeniyken de eeuwen-oude bede van de Hymne: Ut unos omnes unicum Ovlle nos pastor regat! Dat één Herder ons allen als eenlge kudde hoede. (Joan.rX16). Alkmaar. regels 1-25: elke regel 9M. RECLAME per regel A7S roer de eerste u roer de everige Is f tje. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD- bU vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 9J2 Al het rust, tusschen gen; over opvoedkunde hebben niet t fami lieleven kunnen herstellen; al de mu seums en academies, tentoonstellingen en gedenk teekenen geen blijvenden smaak voor levende schoonheid kunnen vormen; al de universiteiten, bibliothe ken en laboratoria geen inzicht kunnen geven In het wezen der dingen. Niettegenstaande dat alles hebben de menschen de kapiteelen van de zuilen gerukt om elkander te treffen en heel den stralenden tempel der beschaving leeggeplunderd voor moord- en wapen tuig, tot ze elndeiyk zelf onder de wankelende gewelven dreigden verplet terd te worden! En tusschen al die verbrokkelde ruï nen van menscheiyke beschaving staat daar de oude Moederkerk In het brand punt der samenleving als een middel- eeuwsche Dom In het hart van de stad, waarop de straten één voor één op nieuw perspectief geven. Als een regenboog aan de donkern lucht Is haar tabernakel binnen de wereld! Als de Gistermorgen omstreeks twaalf uur kwam prins Takamatsu, de broeder van den Japanschen keizer met gevolg in drie auto's in Den Helder aan. Vice-admiraal Quant en de burgemeester van Den Helder wacht ten het gezelshap aan de haven op. Onmlddellijk na aankomst begaf men zich aan boord van de gereed liggende sloep en werd gestoomd naar de op de reede lig gende „Witte de With”. De stafmuztek had zich opgeleid op den naast de „Witte de With” liggenden kruiser „Jacob van Hemskerck”, waar de lunch zou worden gebruikt. Twee escadrilles vliegtuigen cir kelden over de beide schepen, toen de be zoeker, verge-eld door eenlge Japanscïïe officieren, zich aan boord van de beide schepen begaf. Op de „Heemskerck" werd prins Taka matsu begroet door het spelen van het Ja pansche volkslied, waarna Inspectie van de bemanning, die langs het dek geschaard stond, geschiedde. Aan de lunch namen deel, behalve natuurlijk prins Takamatsu vice-admiraal Quant, welke dienzelfden morgen per auto uit Schevenlngen was ge komen, mr. Otaka, chargé d'affaires van de Japansche legatie, mr. Konagaya, gezant- schaps attaché, commander Yamagata, lui tenant comm. Mizuno, kapt, ter zee Re- mynse, commandant vliegkamp „De Kooy” kapt, ter zee Röhl, commandant van de „Jacob v. Heemskerck” kapt. luit. t. zee P. Eikenboom, lult, ter zee 1ste klasse Vreede, commandant „Witte de With”, de heer Driessen, burgemeester van Den Helder, lult ter zee 1ste klasse Hetterschy. adju dant van admiraal Quant. De vice-admiraal zat ter linkerzijde, kapt, ter zee RemUnse rechts van prins Takamatsu. De prins met zUn gevolg vertrok 's mid dags naar de Zuiderzeewerken. Het dagelijksch bestuur van den Haarlem- schen diocesanen Jeugdbond schrijft in „St. Bavo”: Door den Diocesanen Jeugdraad is een commissie benoemd, welke tot taak heeft te bevorderen, dat zwakke schoolkinderen wor den uitgezonden naar katholieke koloniehui- zen en gezinnen en te zorgen, dat er plaatse- lük en diocesaan eenheid kome tusschen de verschillende vereeniglngen, die nu voor datzelfde doel werkzaam zyn. Leden dier commissie zijn: Rector J. Voor- ham. voorz. Deken. Jeugdraad, Amsterdam. Rector G. Kerkvliet, voorz Deken. Jeugd raad. Rotterdam; Rector S. Braakman, voorz R K. Huisvestingscomité. Den Haag; dr J. L. B. Gribling. voorz. Wit-Gele Kruis te Delft; P. N. de Lange, voor den Bond van Groote Gezinnen te A dam. Deze commiss.e zal in den loop der maant Augustus een uitvoerig schrijven met toe- ichfing renden ren d- -n’e j-ugdrader in dit Bisdom en verzoekt hun dit schrijven in hun eerstvolgende vergadering te willen behandelen en hiervan rapport uit te bren gen aan het voorloopig secretariaat der com missie: Bureau voor Klnderuitzending. Re- gentesselaan 199. Den Haag. Daar de eerstvolgende vergadering van den Diocesanen Jeugddraad gehouden wordt in November en de commissie dan gaarne /net uitgewerkte plannen zou komen, verzoe ken wij den verschillenden instanties deze aangelegenheid terstond met zorg te pakken. dit eiland te begroeten. Hierna koerste men in de richting Warmond, steeds gevolgd door de motorboot der Rij^s-Polltie de _R.-P. 8.” Mgr. maakte intusschen een „tour of In-, spection" op de boot en liet zich Inlichten door den eigenaar van het jacht, en gaf zijn bewondering te kennen over de keurige in richting der boot en haar smaakvolle anti quiteiten. Te Warmond aangekomen, gingen Mgr. en zUn gasten aan wal, ieder persoonlUk dan kend voor dezen interessanten tocht over de Kagerplassen. gewyde Ark bestemd om de menschheld in dezen algemeenen doodsnood te bergen. zy is de eeuwig-groene Boom de« Levens, die zyn bladeren steeds ziet vernieuwen, zonder dat de oude ster ven. Als de oneindige melodie, waarvan Wagner droomde, klinkt het lied by haar officie gedurig nieuw: „in 1 begin nu en altyd en in de eeuwen der eeu wen”. De teksten van het Oude Testament grypen In elkaar als de vingers van een bruidspaar; het laatste Avondmaal was de eerste Mis; het Laatste Oordeel zal begin zyn van een eeuwige eens het Zaligheld.’ Zoo biyft de Moeder-Kerk altyd aan ’t beginnen in ’t eeuwig „nu” van een mystieke werkeiykheld, omdat Hy, die Is, en zyn zal, met haar biyft door alle eeuwen. Rustig gaat alle broeders om het altaar rond en terwyi de wereldgebeurtenissen rondom haar even rustelooze wendingen maken als de planeten om de zon en de wereld zich verliest In Babelsche spraakver warring, redt de Kerk haar volgelingen door het L.uksteren van n&r taalwon- der! Onaantastbaar tusschen zooveel scheiding en verdeeldheid zingt zy haar Epistel aan het Zuiden en haar Evan gelie naar het Noorden, offert In de richting van het Oosten en zegent het Westen Neen, zy laat zich niet opsluiten bin nen 't schemerlicht van een geheimzin nig verledeh; haar heiligdommen om vatten oneindig meer dan een koude reliekschryn en terwyi ze vol piëteit haar Donderdagmiddag is In de Kalf jeslaan Nieuwer Amstel een driewlellge auto tegen een boom gereden, doordat het stuur plot seling weigerde. De inzittende heer geraakte tusschen den motor en den boom bekneld, doch kon na eenlge moeite worden bevrijd.’ Een ontboden geneesheer constateerde, dat hy een tweetal ribben gebroken had alsme de een schouderbladfractuur had bekomen. Per auto werd hii den nacht dóór, hoog en alléén aan den paal, uur In, uur uit, en stil In wit gegloel, gedreven aldoor door de veer uwer Liefde! Als uw Licht maar geschenen heeft 'door my, in den nacht, en als wat zwoegers maar beter gezien hebben by hun donker labeur! Zie hier de hooge roeping van dit boek: „als uw Licht maar geschenen heeft door my in den nacht en als wat zwoegers maar beter gezien hebben by hun donker labeur.” Een lamp voor hun voeten, een licht op hun pad, zal dit boek van Prof. Dr. Karl Adam zyn! Zy zyn belden professor aan een unl- ▼ersiteit. Professor Karl Adam en Pro fessor Gqrard Brom; zij zyn belden felle leeken-apostelen; zy schreven bel den geiyktydig een boek over het Ka tholicisme. „Katholiek” door Gerard Brom verscheen reeds In een tweeden druk; „Katholicisme" van Karl Adam is Inmiddels in alle Europeesche talen overgezet en gaat als een trlumf door den lande! Men ontmoet het haast on iedere schrede van den weg; het leeft en gloeit op aller lippen; het is binnen getreden haast in iedere studeer kamer! „Katholiek” van Gerard Brom ver overt met één slag het hart van den lezer. Brom is een veroveraar! zyn bloeiende, boeiende taal, zyn machtige beeldspraak, z’n forsche majestueuze zinnen komen als een wild-bruisende berg-orkaan op den lezer aanrollen en rukken met schuimend geweld de muren van vooroOTdeel, die hy hoog heeft opgetrokken wn den geheimen burcht van zyn hart, omlaag; met de kracht van een dreunenden waterval komen zyn rijke gedachten en onweer staanbare argumenten neer op de val- sche afgoden, die de lezer heeft opge richt in de voorhoven van zyn ziele- tempel en rukt ze méedoogenloos van hun voetstuk! „Katholiek” van Brom Is de orkaan, die met één rukvlaag den „steen des aanstoots” wegslaat! „Katholicisme” van Adam richt zyn aanvallen het eerst op het verstand, dat zy met onverstoorbare, klaarheid i gen voor de gryze Moederkerk! Geen woedende orkaan, maar een heldere, klare stroom van waarheid en licht ondergraaft langzaam maar zeker de fundamenten der muren van voor oordeel rond het hart! Zyn woord Is telkens weer de druppel die den steen uitholt, tot deze ten slotte in gruis uiteen valt! Het is een gunstig voorteeken, dat Juist in dezen tyd van stof-vergodlng, genotzucht en geesteiyke armoe deze twee boeken zulk een ongehoord succes mogen bereiken. Christus komt weer terug op de lip pen by socialisten, bij sociologen, by kunstenaars, bij psychologen, bij den kers en paedagogen, constateert Foer- «ter met recht. Oy, vrijdenkers, gij zyt geen moderne menschen meer. Ge waart het vyftig Jaar geleden! De mensch, die door de vrydenkery 14 ten ondergegaan, de mensch, die Jarenlang met steenen werd gevoed en thans naar het brood des levens hon- <ert, is de echt „moderhe” mensch ge worden. Ook ik ben een van die modernen, en ik meen te weten, dat hoe moderner, d« te méér vatbaar men Is voor Chrls- troost zich nauweiyks de moeite, om haar geheime spraak te beluisteren! Hoeveel gevierde sporthelden, die ge lauwerd uit het strydperk treden, wor den niet terstond uit het veld geslagen, als men hun ’n opwerping maakt tegen den godsdienst, dien zy beiyden? Daarom is dit pracht-boek van dr. Karl Adam zulk een biyde verschUnlng op de studeerkamer van onze katho lieke artsen, juristen en leeraren. Hoe terecht zegt Mgr. Aengenent, dat dit boek In staat is den lezer ontvankeUjk te maken voor het schoone in de Ka tholieke Kerk en hem te brengen tot openiyke waardeerlng daarvan. Voor onze andersdenkende landge- nooten noemt Mgr. Aengenent dit boek: „een zegen". Ten eerste „om de klare, heldere en wijze van uiteenzetting van de leer, den eeredlenst en de In richting der Katholieke Kerk”. Vervolgens „om den vorm, waarvan een groote aantrekkingskracht moet uitgaan op andersdenkenden, voor wie het hoofdzakeiyk bedoeld is. Het ademt zulk een warme liefde voor en zulk een oprechte waardeerlng vpn al degenen, die, ofschoon staande buiten de Katho lieke Kerk, toch met oprechtheid de waarheid zoeken of meenen haar te bezitten, dat zelfs leder stootend woord en Iedere uitdrukking, die onverdraag zaamheid zou verraden, zorgvuldig worden vermeden”. J „Het Is vooral de openiyke erkenning in dit boek, dat in de kerk door alle eeuwen heen zwakheden en tekortko mingen, zelfs van emstigen aard, zyn voorgekomen, dat het zoo aantrekkeiyk maakt voor andersdenkenden. Dit boek kan andersdenkenden een „zegen" worden! Immers gaat het met de leer en in richting van de kerk voor den niet- katholieken voorbyganger niet zóó, als Goethe dat geestig wist te duiden in deze vergeiyklng: Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft gisteren geheel her teld het St Anto- nius-Ziekenhuls verlaten. Op advies echter van den arts zal Z. D H. nog gedurende eenlge weken in het bui tenland vertoeven cm rust te nemen en weer geheel op krachten te komen. J Z. D. H. zal daarom tot nadere aankon diging geen audiëntie verleenen. In aansluiting aan de Statuten der nieuwe Synode hebben WU op 16 December van het vorige jaar bepaald, dat In den loop der maand Januari 1930 In Iedere pa rochie van Ons Bisdom moest worden op gericht een Maria-Congregatle voor de meisjes die de school hebben verlaten en nog niet den leeftyd van 25 jaren hebben bereikt. Zij moest gesplitst worden in twee afdeellngen. een voor de schoolvrije meis jes tot 17 jaar en een voor de meisjes van af 17 jaar. Nu de oprichting der Congregatie voorde meisjes overal In Ons Bisdom een feit is geworden, achten WU thans den tUd geko men dat ook voor de schoolvrUe mannelUke jeugd dezelfde instelling tot stand komt. Daarom schrijven WU bU deze voor, dat In iedere parochie van Ons Bisdom In den loop der maand October van dit jaar moet worden opgericht een Maria-Congregatle voor de jongens, welke eveneens gesplitst moet worden in twee afdeellngen. En even als voor de meisjes geldt ook voor de jon gens. dat de Congregatie den grondslag en het uitgangspunt vormt van het geheele jeugdwerk. WU vertrouwen, dat Onze Priesters het Jeugdwerk op dezen nieuwen grondslag met denzelfden apostolischen Uver zullen ter hand nemen voor de jongens als zU dit reeds gedaan hebben voor de meisjes. Moge St. Bavo, onder wiens schutse WU op den dag van de plechtige viering der voltooiing van de Kathedraal het jeugdwerk voor de jongens hebben gesteld, zUn zegen aan dat werk verleenen. Mogen onder zijne hoede en onder zUn vlag de ..Bavoknapen” en de „Bavokerels” opgroelen tet onver schrokken en fiere verdedigers van Kerk en MaatschappU- Z. D. H. Mgr. J. H. G. Jansen is gistere* door II. M. de Koningin in aodfëntie ontvan gen. Telefonische proefgesprekken Nederland en ZuM-Amerika. ook kardinaal Newman: ,J5e is altyd krank en zegeviert in Dit nieuwe boek van Prof. Dr. Karl Adam zou 'k met een Oosterse h Psalm- beeld willen noemen: „een lamp voor onze voeten en een licht op ons pad”. En onwillekeurig dacht ’k by *t lezen van dit wonder-lichtend boek aan dien Theophilus, die In z’n „Chrlstusuren” zich voelt als een gloeiende booglamp, die daar te branden hangt, hoog aan den paal voor hen die wroeten In het duister. Wat hy vraagt voor zich, zou 'k wil len vragen voor dit boek; Laat my zyn als de koolstof van *n booglamp In den stroom van uw God heid! Vecht tegen my, tot Ik rood word en licht, en hef my dan hoog op den mast, voor die nog voort wroeten In den nacht en zien willen lets van uw Ucht! Zet aan de veer uwer Liefde, dryf me, hef me op, tot ik in gloed sta voor de zwoegers In het donker! Als zy maar van u! En zóó ffr

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 13