Rechtszaken (de SPAARBOEKJES FONGERS Voor den Alkmaarschen FIRMA DE LANGE DE MORAAZ - ALKMAAR T Kantonrechter J zn vvzrrrQtrzn rente 3112 procent UITGEEST PROVINCIAAL NIEUWS INGEZONDEN A Voor het ongeschonden behoud van het Bergerbosch I leeft: hQ j Ht EREN-BAAI Gemakkelyk zit Gij op Uw OUDE NIEDORP ANNA PAULOWNA OPMEER WERVERSHOOF OOGKARSREL 20-50ctp*r4Kt oude O. L. School onder het 2500.— 500.— aan waarvan bedra- 2715.2244 100*1 338 73*4 f t 2 25.— Reeds verantwoord To taal-Generaal 9509.49 Oud G< voor Gt moeilijk een Red. N. H. D. Te „doorzettingsvermogen'' te hebben gemaakt. dit Kr Mevr 7800. -- —11 •v - Gevonden en verloren voor wei pen. Ver loren: Een rywlelbelastingplaatje. FABRIKAAT FA. v. d. MULE Coü KAMPEN 1800 2180- 2600.— 41 si B fl Verdachte zelf, die blijkbaar veel pleizier had in de bestaande verwarring, ontkende pertinent Beeldman tot slachtoffer van zijn Begrafenis J. Wiggers Donderdagavond had de begrafenis plaats van J. Wlggers, die tengevolge van een auto-ongeval om het leven kwam. Op de algemeene begraafplaats toonden velen hun belangstelling. De leden van de harmonie Concordia, waarvan de overledene lid was, fungeerden als dra- sen. Aan de groeve werd bet woerd ge- zelatricen, die der deserteurs. (vingen en 1929 van ig ontvan- Batig saldo Kapi taaldienst: Ontvangsten Uitgaven Nadeelig saldo b. rekening armbestuur: Ontvangsten Uitgaven 17824.4214 15109.20 13898114 1053.08 13627— 13735*1 hun deni D Ueft va ee va ee to i 1 liberale waarom nou? We leven in we en voerd door den oud-voorzltter der Harmonie en door een vriend van den overledene. Vele kransen dekten de baar. Diep onder den in druk verlieten de aanwezigen den dooden- akker. B <1 1c Ji d I 1 E l Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk gij wel tijd Ge, l«*n voor Adre Alton «evrt met •an voor ZEN kÜ I te ve de 1 d 1 1 Nieuwe toestand: Ultkeering Gem. Fondsbel. Aandeel jaarw. B. en 8. Opbrengst personeele belasting om ta o bar. V üng ovei Vad Hee Imj dan ECHTE FRIESCHE 2.50 25.— 20 50 10.— cc N d< G f 1 va •U de wl! hie sd sta we de I vai m inr bet nie Burg. Stand: Geboren: z. van M. Duin meier en A. Bloedjes. Sjouke, z. van A. J. van der Zee en W. Groeneeteln. Ondertrouwd: J. Scholten en M. T. Pijl man. Getrouwd: J. P. Slljkerman en K. E. Kap- teln. Overleden: J. J. Louwe. 20 jaar. Huldiging door de Misdienaars. Aan on- I zen Kajielaan. die heden onze parochie ver- liet, boden de misdienaars bij monde van Cor Mors een mooie majolieke vaas en een kistje sigaren aan. Z.Eerw. was door dit blijk zijner misdie naars zeer verrast en dankte hartelijk voor dit blijk van vriendschap. zich bij him ten leiden d< Opbrengst Grondbelasting Opbrengst door plaatsing in de 3de klasse Gem. Fondsbelasting Batig saldo Een commissie, bestaande uit de heeren K. Bos, C. Groot en J. de Rooij, zal de rekenin gen onderzoeken. Rondvraag: De heer de Rooij vraagt inlichtingen om trent de plannen van verbouw van de school, waarop de voorzitter mededeelt, dat een on derhoud van B. en W. met den architect nog moet plaats hebben, zoodat thans geen nade re mededeellngen kunnen worden gedaan. Hierna sluiting. Bergen N.H., 9 Aug. 1930. Van Reenenpark 11. 307*4 9201.55 170.44 5.— Slootgaardpolder De jaarljjksche schouw over pomp- en polderslooten, alsmede over de duikers is vastgesteld op Maandag 2 Sep tember ax. en de bestursvergadering op Dinsdag 3 September as. Wegens bedanken van den secretaris-pen- nlngmeester, den heer C. Jong Jbzn., zal dan gelijktijdig een opvolger worden benoemd. Gemeenteraad De Raad dezer gemeen te vergadert Maandagavond om 8 uur (n.t.) ten Raadhuize. Konlnginnefeest Hoewel het voorne men om den verpaardag van H. M. de Ko ningin in een algemeen feest te vieren niet verwezenlijkt zal worden, zullen In Bree- zand op 1 September feesten worden ge houden. In Café Borst werd een vergade ring gehouden van het bestaande comité met vertegenwoordigers van verschillende groepen. Van het bestaande comité van 6 personen bedankte de heer Jb. Stlprlaan. Het comité werd aangevuld tot 12 personen: de heeren C. v. d. Linden, voorzitter, Fr Nijssen, seer., L. Pieterse, penningmeester, M Broers, J. Koster, C. v. d. Ploeg, J. Wil- lemse, C. v. Koningsbruggen, C. Oudshoom, C. Blaauboer, M. v. Boetele. Met een leverancier van vuurwerk werd overeengekomen een flink vuurwerk af te steken, dat ongeveer drie kwartier zal du ren. Het vuurwerk zal beginnen ongeveer half elf. In den middag zullen volksspelen wprden gehouden, terwijl des avonds een concert zal worden gegeven. Om de noodige gelden te bekomen zal gelegenheid worden gegeven om op lijsten in te teekenen. Ten slotte zal worden gezorgd voor een waardige feestviering De uitwerking van het programma wordt tot een volgende vergadering aangehouden. 1300 600- 900- 5000 Begin van brand. Gedurende het korte doch hevige onweer, sloeg de bliksemen bij P. Kabel, aan den Hoogeweg. onder de electriclteltsmeter ontstond een begin van brand, welke spoedig gebluscht werd. Harddraverij Zondag 17 Augustus zal op de baan achter Café Slikker een kortebaan- draverij worden gehouden. De bakker dacht er wat al te gemakkeljjk over. Een te Heiloo wonende en werkzame 19- Jarige bakkersgezel, de heer Willlbrordus Adrian us J„ die zich bij het rondbrengen van het versche brood bij de cliënèle bedient van een bak wagen en aangwyannen hit, bad f 9260 De voorzitter licht een en ander toe waar na de voorstellen met algemeene stemmen worden aangenomen en de daarop betrekking hebbende verordeningen- worden vastgesteld. 4. Aanbieding rekeningen 1929. De voorzitter biedt namens B. en W. de volgende rekeningen: a. de gemeente-rekening, gen: Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven Modern vervoer in de eeuw van efficiency. De heeren N. W. W. Th., ’n 18-jarig kan toorbediende te Alkmaar en zjjn vriend G. K., hadden samen op 28 Juli met behulp van twee rijwielen, door hen respectievelijk bere den, vervoerd een pullenren en waren als- toen door een waakzamen dienaar Herman- dads op den Nieuwl. Singel aangehouden en op den bon gezet wegens overtreding art. 22 M. en R. wet. het In gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. De heer T. als eenig representant van de firma aanwezig, erkende het ten laste gelgde. HU had als voorrijder, de voorzijde vastgehouden, ach ter hem reed zjj nvriend, die de achterzijde van de kuikenren vasthield. De verdachte was niet zoo stevig overtuigd van het ge vaar dat zjj zouden hebben kunnen veroor zaken als de ambtenaar, die de zaak weer pessimistisch inzag en de mogelijkheid van ernstige ongevallen fata morganiseerde. Ge vorderd werd f 4 boete of 4 dagen, doch de heer Kantonrechter bleek het niet eens te zjjn met de opvatting van het openb. mi nisterie, voornamelijk niet, omdat de jonge lieden achter elkander hadden gereden. De Kantonrechter was de meening toegedaan, dat in casu aan artikel 22 der motor- en rjjwielwet een te vérstrekkende beteekenis was gehecht. Hij verklaarde dus het ten laste gelegde wél bewezen, doch niet tsrafbaar en ontsloeg verdachten aldus van alle rechts vervolging. Inspecteur van Meeteren opende de rij en preze de onbekrompen wijze, waarop het Gemeentebestuur de noodige gelden be schikbaar bad gesteld. Aan de nieuwe school was een geschiedenis verbonden. Verbouw der oude of nieuwbouw was langen tijd een twistappel, doch toen eenmaal bet besluit gevallen was, liet de samenwerking tusschen den Raad en den Inspecteur niets te wenschen over. Pastoor Konijn had het genoegen in de raadszaal, waar het besluit genomen was, om de noodige gelden voor den bouw der bijzondere scholen beschikbaar te stellen, nogmaals zjjn dank te kunnen betuigen voor de loyale medewerking, hem verleend. De heer van Groes, voorzitter der com missie van Toezicht op het L.O., betuigde eveneens den Raad zijn dank voor de on bekrompen wijze, waarop de school ge sticht en ingericht was. De heer v. d. Vuur deed een beroep op de medewerking van het onderwijzend per soneel der bljz. scholen. De heer Splgt zegde deze toe. Ook hij was overtuigd, dat een vriendschappelijke verhouding tusschen de onderwijzers der Openb. en Bljz. Scholen de vorming van de jeugd ten goede zal komen. Wethouder Stapel uit te de beste ver wachtingen van de resultaten In de nieuwe school te geven, die aan de hoogste eischen voldeed. De heer Maas dankte namens de com missie tot Wering van Schoolverzuim voor de uitnoodiglng tot het bijwonen van de opening der school en hoopte, dat dit gun stig zal werken op schoolverzuim. HU wees er op, dat burgemeester Middel- hoff zijn eerste tijdperk van zes jaren af sloot met den bouw van drie scholen. Hij wenschte hem Gods besten zegen toe op zjjn verderen arbeid. Notaris Koeman wees op den noodzake- Ijjken steun der ouders. Hij hoopte, dat dte niet zou ontbreken en dat tusschen de bur gers van verschillende richtingen steeds dezelfde aangename verhouding zal blijven bestaan, als dezen dag gebleken was. Na een slotwoord van burgemeester Mid delhof! ging het gezelschap uiteen, vol aangename herinneringen aan den gewlch- tigen dag. De Penningm., Mr. H. JUDELL. Met Mr. Judell hopen ook wij, dat de tal rijke gasten in Bergen niet langer willen dralen hun bijdrage te geven. Mede hopen wij, dat de met het behoud van het natuur schoon sympathiseerende lezers nu ook niet langer zullen dralen hun offertje te bren gen, dat moet nu toch heusch zoo niet zjjn deze week de ontbrekende f 500 bij een te brengen Vergadering van den Raad der gemeente Opmeer, gehouden op Donderdag’7 Aug. 1930. des namiddags 8 uur ten Raadhuize. Voorzitter de heer A. Commandeur, Burge meester. Secretaris de heer J. Hartog. De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. De heer De Rooij vraagt naar aanleiding van de notulen of B. en W. reeds met het fa brieksbestuur een onderhoud hebben gehad betreffende de vervuilde slooten. De voorzitter zegt, dat een uitnoodiglng aan het bestuur van „Aurora” was gericht om cp een bepaalden dag een bespreking te houden. Deze bijeenkomst is wegens verhindering van den Directeur van „Aurora” uitgesteld, doch zal nader worden gehouden. Aan de orde is: 1. Mededeellngen en ingekomen stukken. De voorzitter deelt mede: a. dat aan den Burgemeester verlof la ver leend om zich buiten de gemeente op te hou den van 14 Aug. tot 4 September b. een staat van af- en oversch een suppletoire begroeting dien: Ged. Staten goedgekeurd zijn gen; r c. een verslag van den toestand van de ge meente over 1929, waaruit de voorzitter eenl- ge mededeellngen doet. 2. Contract straatverlichting. De voorzitter deelt mede, dat op 1 Mei 1.1. het destijds met het P.E.N. aangegaan con tract, betreffende de straatverlichting, Is af- geloopen. In verband hiermede zijn onder- handelingen gehouden met de bedoeling om een nieuwe overeenkomst aan te gaan op voordeeliger voorwaarden. Een voorlooplg ontWerp-contract was reeas. by schrijven van 14 April 1930 ontvangen, waaruit bleek dat een nieuwe regeling onge veer 75.voordeeliger zou zijn, zoodat de kosten bij een gelijk aantal lampen zouden worden verminderd van 480.op f 405. Aangezien deze vermindering beneden ver wachting bleef is getracht op andere voor deeliger voorwaarden licht te verkrijgen, het geen het P.EJ4. aanleiding gaf de lantaarns aan te bieden voor 10.— per stuk. De totale koopsom zou dus bedragen voor 18 lantaarns 18 X 10.is f 180.Thans wordt volgens het afgeloopen contract voor de lantaarns leder Jaar 18 x 9.Is 162.terwyi deze som bedraagt volgens het ontwerp-contract 18 x 6.50 Is 117—, zoodat hieruit blijkt, dat by aankoop der lantaarns jaariyks min der ten laste der gemeente komt f 117 mln 18 rente en aflossing van 180.is 99.—. De totale kosten van straatverlichting zou den dus bjj hetzelfde aantal lantaarns 75. minder bedragen plus f 99.is f 174. Gelet op een en ander stellen B. en W voor te besluiten: a. een contract met het P.E.N. aan te gaan overeenkomstig de aangeboden voorwaarden; b. aan te koopen de 18 bovengrondsche lan taarns tegen den boven vermelden prys van f 10.— per stuk. De heer De Roojj vraagt eenige inlichtin gen ten aanzien van overname der lantaarns, waaraan de voorzitter voldoet. Na een korte bespreking wordt het voor stel met algemeene stemmen aangenomen. 3. Flnancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten. In verband met de nieuwe wet, regelende de flnancieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, Is door B. en W. overwogen welke de gevolgen dezer nieuwe regeling voor deze gemeente zullen zijn. Allereerst Is daarom onderzocht in welk opzicht het belastingstelsel wijziging behoeft voor deze gemeente. Uit een hieronder vergelijkend overzicht tuschen den ouden en den nieuwen toestand biykt, dat het niet noodig is opcenten te hef fen op de fondsbelasting. Voorts is nagegaan of plaatsing In de 2e of 3e klasse voor de fondsbelasting wensche- iyk is. Aangezien door rangschikking in deze klasse het gevolg heeft dat de meerdere op brengst direct ten voordeele der gemeente komt en hoogere belastingdruk* geen bezwaar wordt geacht, wordt plaatsing in de 3e klasse aanbevolen. Overigens geven B. en W. er de voorkeur aan de personeele belasting en grondbelasting onveranderd te handhaven met de bedoeling de flnancieele resultaten nader te overwegen. De vermoedeiyke gevolgen kunnen thans worden berekend als volgt: Oude toestand: Ultkeering wet 1897 Aandeel jaarw. B. en 8. Opcenten personeele belasting Gem. Ink. belasting Met de tiende verantwoording van giften en toezeggingen over de week van 2 tot 9 Augustus j.l. Is wederom een nieuwe myij>aal bereikt, n.l. die waarop het nummer 9500 Is geschilderd. Er blijven nog slechts f 500 over en het einde is bereikt Van welken kant het Comité hoopt, dat die f 500 den penning meester zullen bereiken? Wel, van den zee kant! J. 8., Alkmaar Motto Beter laat dan nooit f M. E., Alkmaar A. TL B„ idem Mr. J. D., Bergen aan Zee Mej. M. v. d. PI., Bergen Collecte Bloemencorso op j.l Woens dag T. B., Bergen H. A. B. B., Bergen, Motto „de laatste Vijf en twintig” derdichter spelen” de verwezenlijking nabij zijn. Ook de Raadhuis, waarin vele geslachten gevormd werden, voldeed niet meer aan de moderne eischen en de bepalingen der wet, zoodat de raad der gemeente tot nieuwbouw be sloot, omdat de aan te brengen verbeterin gen groote sommen zouden eischen en niet afdoende zouden zyn. Op het terrein, waar eertyds de boerenhoeve van den heer Bak ker zich verhief, werd onder toezicht van den architect Saai van Alkmaar, die zich op het gebied van scholenbouw een gunstige reputatie verwierf, verrees een model- schoolgebouw, waarvan de bouw werd op gedragen aan Gebroeders Botman, aanne mers te Enkhuizen. De school bevat vier leslokalen, met de hal In het midden, zoodat alle vier lokalen van twee zijden hun licht ontvangen. Nog bleef er ruimte genoeg over tot den bouw van een aan de eischen des tjjds voldoende onderwijzers wcnlng, speelterrein, bevloerd met basaltinetegels en terrein voor Ucha- meiyke oefening. Het geheel draagt veel by tot verfraaiing van het centrum van ons lieflijk dorp en doet architect en aannemer alle eer aan. Donderdagmiddag vereenlgden zich In dê hal Burgemeester en Raadsleden, de archi tect. de aannemer en het onderwijzend per soneel, met den In pecteur van het L. O., den heer Westerouen van Meeteren en den gemeente-sceretaris. Dien middag kon de officieele opening van het schoolgebouw plaats vinden. Burgemeester Middelhoff drukte zijn leed wezen uit dat de Commissaris der Konin gin docr ambtsbezigheden verhinderd was de opening der school by te wonen, alsme de de leden van Gedeputeerde Staten, bij zonder met onderwijszaken belast. Een eeuw had de oude school onder het Raad huis dienst gedaan, het nieuwe schoolge bouw zal ook wel een eeuw mede kunnen. Wel werden aanzienlijke offers van de ge meentekas gevraagd, doch die gelden wa-’ ren goed besteed. Hij koesterde de beste verwachtingen van het Hoofd der school, den heer v. d. Kamp en zjjn staf en hoop te dat de school ten zegen zal strekken aan Hoogkarspels opkomend geslacht. Na een rondgang door de schoollokalen begaf de lange stoet van genoodigden zich naar de Raadszaal, waar ververschingen werden toegediend en het niet aan toe spraken ontbrak. Kruisverbond Donderdagavond hield het Kruisverbond en de Maria-vereenlglnf een algemeene ledenvergadering. De Voor zitter, de heer Jan Kok, deelde mede, dat de Geesteiyke Adviseur niet aanwezig kon zijn. De notulen werden inveranderd goed gekeurd. Daarna volgde bestuursverkiezing. De heer sym wilde als secretaris txdankea. maar op aandrang van de vergadering aan vaardde hy deze functie tot Januari 1931. Hierna werd de heer N. Sijm gekozen als afgevaardigde voor de vergadering té Utrecht. Dan bracht de Secretaris een ver slag uit van de vergadering in Alkmaar ge houden, waarna de kermis ter sprake kwam. De dames der Marla-vereenlglng zullen zich belasten met het slagen van den Bloe mendag. Daarna bedankt D. Commandeur den waamemenden P aretaris voo: het vele dat hy gedaan heeft voor het Kruisverbond en hoopt dat hy nog jaren moge werken voor het hel! en den bloei der p-rochle en ver een iging. Daar de rondvraag niet veel opleverde, sloot de Voorzitter de vergadering met den Chr. Groet. Jaarverslag der Si. Liduina-vereeniging Ieder jaar brengt de Secretaresse een verslag uit over deze vereenlgtng. Door de dames der Marla-vereenlglng werd geregeld voor 7 gezinnen gewerkt. Zy vervaardigden 75 stuks nieuwe kleeren, verstelden 60 stuks, vermaakten 52 stuks en stopten 50 stuks. Met Kerstmis werd een bedeellng gehouden aan 28 gezinnen en daarvoor werden 72 nieuwe stukken vervaardigd. Een woord van dank aan deze dames is hier zeker niet misplaatst. Aan versterkende middelen werd uitge geven 112*3 en voor hulp In de huis houding 148.69. De Inkomsten waren 2202.28 en de uitgaven 216t>,77, zoodat er toch nog een batig saldo van 33.55 te boe ken Is. In het afgeloopen jaar vierde de vereenl- ging ook nog haar 12-jarig bestaan. Deze dag werd ingezet met een H. MIs voor le vende en overledene leden en begunstigers der vereeniging. ’s Avonds werd In de pastorie een intieme feestavond gehouden en aan alle medewerk sters een harteiyk woord van dank gesproken door het bestuur. Daarna keerden allen met nieuwen ijver en moed huiswaarts. Dc kwestie nog niet voldoende opgehelderd. Den heer C. M. v. L„ aannemer te Alk maar, was in zjjn werkgeversschoenen ge schoven. dat hjj op Vrijdag 4 Juli een tweetal arbeiders, de hh. Schreuver en Boere zou hebben doen arbeiden na 4.30, welk uur niet overeenkwam met de arbeidslost. De heer L. ontkende dit volstrekt niet, doch beweerde als werkgever niets met deze werklieden te maken te hebben, zy waren niet in zjjn dienst en kwamen niet voor op de arbeidslijst, doch hadden aangenomen de dakafdekking van een perceel tegen f 15 per 100 stuks. Daar geen getuigen waren gedagvaard, liep de zaak door deze toelichting direct vast en werd alsnu voor onbepaalden tijd aangehou den. byzonder tot deze taak geëigend zyn. 8pr. weet, wat hy aan den heer Splgt, het hoofd der R. K. Jongensschool, heeft, die zyn sporen op ondervindingsgebied reeds behaald heeft. Daarna zette de gewijde spreker de beteekenis der wijdingsplechtigheden uiteen en hoopte dat alle smeekbeden over deze scholen vervuld zullen worden. Daarna bekwam Inspecteur van Meeteren het woord. Hu was naar hier gekomen om zyn gelukwenschen aan te bieden. De school voldoet aan de hoogste eischen. Hulde bracht hy aan den Raad der gemeente voor de loyale uitvoering der onderwfjswet-De Visser. Aan de Zusters Ursulinen kan men veilig de opvoeding en vorming der jeugd toevertrou wen. Moge de samenwerking tusschen ópen baar en bijzonder onderwijs biyven bestaan. Burgemeester Middelhoff noemde dezen dag een historische. Het gemeentebestuur heeft gaarne medegewerkt om de onderwijs geiykstelling zoo onbekrompen mogelijk uit te voeren. In onze dagen van zedenverwil dering moet het zwaartepunt gelegd worden op de moreele opvoeding. De opening dezer scholen is dus niet alleen een parochiaal of gemeenteiyk, maar ook een nationaal belang. Hy heet de Zusters Ursulinen welkom in zyn gemeente. Wethouder Stapel zegt overtuigd te zun. dat voor de katholieken dezer gemeente het zeker een gewichtige dag is. Ook in de ove- rigs-scholen zyn goede burgers gekweekt. Hy hoopt, dat uit deze scholen nuttige leden der maatschappy zullen voortkomen. Dr. Scheeren uit Lutjebroek, wees op de wisselwerking tusschen lichaam en ziel. Reinheid, hygiëne van ’t lichaam werken weldadig op de ziel. Het hoofd der O. L. school, de heer v. d. Kuin koesterde de grootste verwachtingen van een vriend- schappeiyke verhouding met de onderwyzers van de Bljz. scholen. Hy zegde van hem en zyn personeel medewerking toe. De heer Splgt dankte voor de vriendelyke woorden tot hem gericht en zeide eveneens overtuigd te zyn, dat een goede verstand houding tusschen de onderwyzers der Open bare en BUz. scholen van veel .belang is voor de vorming der jeugd. Daarna sprak pastoor Konijn een dank en slotwoord. Dank op de eerste plaats aan God, die het werk zichtbaar zegende, dank vooral aan het gemeentebestuur voor de ver leende welwillende medewerking, dank aan zyn schoolbestuur voor den steun, hem ver leend en hoopte, dat de belde scholen in al le opzichten aan haar bestemming zullen beantwoorden. Daarna werd een rondgang gemaakt door de lokalen, welker inrichting niet alleen, maar ook de doelmatige leermiddelen, aller bewondering wekten. Deze scholen mogen inderdaad genoemd worden een der beste uit Katholiek Weit-Friesland. Inwijding K. K. scholen Het was voor Roomsch Hoogkarspel weder een gloriedag. Een lang gekoesterde wensch was vervuld: de jeugd zou onderwys genieten op een eigen school. Dien dag zouden de R. K. jongens- en meisjesscholen worden ingewijd en ge opend. De plechtige dag werd ingezet door een gezongen H. Mis opgedragen door deken Huyberts van Hoorn. Daarna begaf ’n lange stoet van genoodigden zich naar de beide scholen, waar de deken de wijdingsplechtig heden verrichtte. Aanwezig waren Pastoor Konijn^ Kap. Pauw van Lutjebroek, Burgemeester Mid delhoff met de wethouders en de leden van den Gemeenteraad. Inspecteur Westerouen van Meeteren, de leden van het Ji. K. Kerk-, School- en Armbestuur, de leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim en van de Commissie van Toezicht op het L. O., de architect Tholens, de aannemer Kuypers, de architect Saai uit Alkmaar, de opzichters Beemster en Deutekom. Dr. Scheeren van Lutjebroek en notaris Koeman. Allen vereenlgden zich In een der lokalen van de R. K. Jongensschool, waar de heer Huijberts de rij der toespraken opende met het uiten van zjjn vreugde over dezen heer- lljken dag. Spr. noemde het ontwikkelen van het verstand een der schoonste gaven aan den menseb geschonken, een gewichtig werk. Het kind Is als een bloem in knop. Zijn ver stand moet gericht worden op de bron van alles, den Maker van alles, cp God. Dit doet in *t byzonder de R. K. school. Z-Eerw. wenschte Pasfw Konijn geluk met de komst der Zusters Ureullnen, die door haar wetenschap Acodsdleastlg leven Stawfztttlng van Vrijdag 8 Augustas. Kantonrechter: Mr. D. Basten. Het voordeel van de kippenhouderjj wordt op die wijze tot nu! geredu- cecrd. Mevrouw de Wed. Stöve, een bejaarde be woonster van de Nieuwpoortslaan te Alk maar, xna< zich verheugen in het bezit van een fllnken moestuin, die wordt bewerkt door haar buurman, den rentenier Dirk Slooves, Minder aangenaam smaakte het echter de oude luldjes. dat een andere buurt genoot, met name Hendrik B.. zonder eenig gemoedsbezwaar toeliet, dat zijn kippen een dageiyksch bezoek brachten aan den boven omschreven tuin, ter aanvulling van hun ge woon voedselrantsoen en aldus door hun ge krabbel en geschraap veel schade toebrach ten aan de jonge groenten en gewassen. Al meermalen was buurman gewaarschuwd zijn vrijpostig pluimvee tot de orde te roepen, doch zonder merkbaar resultaat, zoodat ten etude raad mevrouw Btöve besloot bij de be voegde autoriteiten aangifte te doen van deze chronische burenplaag. zulks met het gevolg, dat heden gezegde heer B. ter ver antwoording was geroepen. De comparant scheen echter niet veel persoonlijke belang stelling voor het geval te koesteren, aange zien hjj niet was verschenen. Mogelijk Is het echter dat zjjn interesse wordt gewekt door de omstandigheid, dat hij, mede op grond van zijn nalatigheid na herhaalde waarschu wingen. door den Katonrechter werd ver oordeeld tot f 20 boete subs. 20 dagen hech tenis.. dachten zelf beoefend te laatste moet hulde gebracht de dames op de boot 1. L. School De schooljeugd zich niet over de belangstelling der beklagen. Alom in onze dorpen verrijzen nieuwe op 27 Juni onder het bedienen van zjjn klan ten, ket en voertuig onbeheerd en onbeves tigd aan den kant van den -eg achtergela ten, welke gevaarwekkende ,aad door een bevoegd ambtenaar was geconstateerd en ge- procesverbaliseerd. zoodat de heer Wlllebror- dus heden terecht stond. By deze gelegen heid bleek ook. dat door de Maatschappij van Ned. Spoorwegen tegen het jonge mensch procesverbaal was opgemaakt, om dat hij by 'n andere gelegenheid zich met zjjn voertuig had bevonden by een onbe- waakten overweg op de spoorbaan op T moment, dat een trein naderde. Slechts door geweldig remmen en het geven van tegen- stoom was toen een noodlottig ongeval voor komen. De jeugdige bakker, overigens een vriendelük en openhartig jongmensch, gaf dit alles zonder eenige restrictie en onom wonden toe. Hij werd gestraft met een flin ke boete f 10 of 10 dagen in de verwachting dat hy in *t vervolg wat meer aandacht zal schenken aan de veiligheid van 't verkeer. Opening O. heeft autoriteiten te West-Friesche scholen, zoodat de woorden van den kin- Van Alphen: „Mijn leeren is Mijnheer de Redacteur. Een klein hoekje voor dit „ingezonden” mag ondergeteekende wel van U? Zooals alle menschen, die ingezonden stukken schrijven, meent hij, dat zijn schrijfsel ook van belang moet zijn. Ondergeteekende is. zooals meerde ren allicht weten, directeur van, een St. Fide lis vereeniging in Alkmaar, die boottochten houdt naar Texel eens per jaar. Over dezen tocht stond Dinsdag iets in uw geëerd blad. Dit berichtje heeft mu medelijdende belang stelling bezorgd van meerderen. Dit is op zich zelf iets interessants! Be langstelling en medelijden, als het b.v. iets geeft tot steun van de vereenigingskas, die steeds dobbert op een zee van schraalte, is waarlijk niet te versmaden. Maar persoon lijk medelijden met den reizenden kapelaan en zyn jongensdat staat zoo stakkerig. Vreemde dingen, met eerst genoemd daadwerkelijk medelijden niets uitstaande werden mu gevraagd. Brave menschen zijn er, die nu denken, dat de plezierboot van Merks, waarlijk geen notedopje of peuleschll- letje, zeven en een half uur op het Marsdiep en de wijde zee rondzwalkte, wat niet van romantiek ontbloot zou zijn! Het was belde keeveo, heen en terag, cta» -nnrifrhaif 48K> WARMENHUIZEN, 7 Aug. 1930 Geachte Redactie. Met het plaatsen van onderstaande zou u my een genoegen doen. Met volle instemming las ik 't ingezonden stuk van Dinsdag 5 Aug., getiteld: „De een heid onzer, R. K. Vroede Vaderen.-’ Al be vatte het oud nieuws, ongetwijfeld kan het zijn nut hebben! De geachte inzender duidt met één uit de vele voorbeelden aan, dat de saamhoorighcid, de eenheid, welke er absoluut moet zun wil er Iets degelijks, Iets goeds bereikt worden, verre te zoeken is. Helaas, erjuijn altijd nog katholieken, die *"“f optreden, bjj hun handelen la- loor kleinzielige, absoluut verder felijke motieven en zich zelven in slaap wie gen. bewust of onbewust, met dat praatje: „Och vrede, T is toch altyd goed gegaan?" Neen, wij leven gelukkig niet meer in een tijd, dat wij ons angstig op den achtergrond moeten houden uit menschelljk opzicht. Er moet gehandeld worden uit een principieel oogpunt en niet uit een zekere vriendschap of uit menschelljk opzicht. Mag voor ons geen vingerwijzing zyn, het- geen nog kort geleden gepasseerd is in Tult- jenhom? Jarenlang in slaap gehouden zijn ze ten slotte zelf wakker geworden, en tra den als met één man in een eigen R. K. Zie kenfondsver eenlging. Eensgezind moeten we onze katholieke be langen voorstaan en daarvoor moeten mannen hebben die niet verlegen zyn géén mannen, die onder den dekmantel van bezuiniging (maar hoe zit 1 dan met den gas directeur?) den toon willen, maar niet kun nen aangeven. Laten we toch onze bezwaren, R. K. kie zers, rustig uitbrengen op vergaderingen, die speciaal zyn ingesteld om te komen tot man nen, die hun Katholiek beginsel ook durven uitdragen tot „voelbaar” nut onzer gemeente, zonder den minsten invloed te duchten van raadsleden, die daarin zitting hebben. Als volbloed Warmenhuizer moest my even van T hart. Met beleefden dank voor de plaatsing, EEN MEDE R. K. KIEZER. wel gaf hij toe misschien genoemde mevrouw Morel te hebben geraakt, toen zij op den Damweg wandelde en, ondanks herhaalde signalen, zich niet terzijde van den weg be gaf. Verdachte had toen in de stellige mee ning verkeerd, dat de dame zou uitwjjken en toen zij zulks naliet, was het verdachte niet mogeluk geweest, door de slechte ge steldheid van den wegberm, meer naar rechts uit te halen. De Ambtenaar voegde hem toe, dat hy alsdan verplicht was geweest te stoppen, waarop verdachte zijnerzijds repliceerde, dat het moeilijk was een ouden Fordwagen. be laden met een zwaren zandvracht, zoo spoe dig tot stilstand te brengen. Waar men evenwel zoo weinig houvast had aan de getuigenverklaringen en mevrouw Morel niet was gedagvaard, wat de Kanton rechter betreurde, bleek het niet mogeiyk het benoodigde bewys te construeeren. zoo dat de ambtenaar verplicht was vrijspraak te requireeren. De Kantonrechter sprak over eenkomstig dit requisitoir den heer Sm. dan ook vrjj. doch verzwakte de waarde van dit „meevallertje” niet onbelangrijk door verdachte geen vaarwel, maar een tot weer ziens toe te roepen. Het is ook niet uitge sloten, dat de meermalen ter sprake ge brachte heer Kerkmeer nog iets naders om trent deze mysterieuze strafzaak zal veme- nemen. De natuur was overschoon, maar de behandeling werd niet geprezen. De 35-jarige heer J. v. d. K., leeraar te Rotterdam, had trots den verren afstand, de moeite genomen ais verdachte voor den Kantonrechter, Mr. Bastert, te verschijnen, naar aanleiding van de hem ten laste geleg- de overtreding, dat hij op 18 Juli JJ. met zijn motor, waarop een collega als duo- passagier. te Bergen in de Eeuwige laan, na bij den „Franschman’ het rijwielpad had be neden. Van deze overtreding was aangifte gedaan door een aldaar gestationneerdentjsco- man, den heer G. de Zwart. De heer v. d. K die zich het onbeduidend feit bijzonder sterk aan Scheen te trekken, verklaarde dat hij op gezegden datum uit de richting Beverwijk was aangekomen, met het doel pension te Bergen aan Zee te zoe ken. HIJ was geheel onbekend ter plaatse en ontkende ten stelligste, dat hy opzetteiyk van het rijwielpad gebruik had gamaakt. Hij was te ver doorgereden en toen terugge keerd. waarby hy eenige oogenblikken op bedoeld pad, dat aldaar niet als zoodanig was aangeduid, had gereden. De Kantonrechter trachtte daarop den heer v. d. K. echter zonder noemenswaardig succes, duideiyk te maken, dat by een over treding het opzet geen onmisbaar element Is voor de strafbaarheid en de Ambtenaar van meening zijnde, dat een geroutineerd mptorrijder, ook al is hy ter plaatse niet be kend, had moeten opmerken, dat het be doelde pad achter de boomen aangelegd, een rijwielpad was, requireerde f 8 boete of 8 dagen. De verdachte, absoluut nog niet overtuigd, roemde grooteiyks de heerlijke natuur en het sctiilderachtlge landschap van Bergen, maar voegde er op droeven toon by, de betoonde gastvrijheid allerminst te kunnen roemen, waarop de Kantonrechter den verdachte, wien waarlijk de tranen van medelijden met zichzelf In de oogen stonden, onder aanne- van verzachtende omstandigheden veroordeelde tot f 2 boete of 2 dagen. Alle vragen zal ik maar niet opnoemen; al leen enkele antwoorden. Met groote kalmte in de natuur en zonder regenwater voeren wy zooals reeds vijfmaal was geschied, en met best gevolg, 4 Augustus des morgens 5 uur weg. met ons voerend “n ryken overvloed van broodjes, melk enz., 's weeks te voren bij een gevraagd, en nu geleverd, niet kunnende ingemaakt worden voor later zomerweer (als het dan des morgens by den aftocht hadde geregend). Van Oudeschlld terug naar Den Helder toonden de jongens meer vermeld medelijden aan hun hakjes te plakken en niet te verdienen, aangezien de eene helft der jongens voor afwisseling wel eens met de groote mooiere boot van den postdienst over het een weinig rimpelend Marsdiep naar den anderen kant wilde, maar de andere helft, als koene Hollandsche jongens, de eigen boot verkoos en frisch en vrooiyk zingend van „Houd er den moed maar in” de haven van Den Helder Instoomde, vcorby de belang stellende toeschouwers op de pier. En dan. och arm. St. Louis blaasde niet alleen een moppie by de spoorbrug, maar heeft geconcerteerd van Schoorldam tot aan de Bierkade. Voorts als de sluizen by Nieu wendiep en de spoorbrug bu Alkmaar medewerking hadden verleend dan wa ren wij acht uur a half negen glorievol weer binnen gevaren de stad der Victorie. Ten slotte: de jongens hebben zich uit stekend vermaakt, alles bij malkander ge nomen, en ze wilden van geen medelijden weten. De menschen aan den wal hier in Alk maar. de stad van voorvaderiyke dapper heid hadden wel meer ,.arm-hart'' dan de koene jongens van Jan de Witwat zeg ik, wat meer is, dan de toffe jongens van St. Fedelis zelf, die zich by deze gelegen heid den titel van zeehelden toeeigenden, en wat voorgesteld, hebben, worden niet maar En blijft uwer MyMerienze aanrijdingen te Schoorl. De in 't begin van Juli uitgevoerde wegen verbeteringen te Schoorl schenen niet te hebben bijgedragen om de veiligheid van het verkeer aldaar bij die gelegenheid te ver- grooten, althans verscheen ter zake over treding art. 22 Motor- en Rüwielwet. de heer Jan Sm., chauffeur te St. Maartensbrug, welke heer, als bestuurder op 1 Juli van een oudbakken Ford-vrachtauto, gebezigd voor het vervoer van zand, zou hebben aange reden den werkman Jan Beeldman en bo vendien nog mevrouw Morel, de ecirtgenoote van den candidaat-notaris. Tot intense verbazing van Ambtenaar en Kantonrechter verklaarde de aangeredene echter, dat hij door dezen verdachte niet was aangereden, wel echter door een ande ren zandrijder, den chauffeur Kerkmeer van Schoorl. Verbaasd vroeg de Kantonrechter: Heb JU zooveel aantrekkingskracht of behoor je tot die menschen, die nooit op zij gaan, want zuke lui ken ik ook. Een tweede getuige, de arbeider Teunls de Jong, was de meening toegedaan, dat Beeld man wel degelijk was aangereden door ver dachte, doch nader geïnterpelleerd, bleek zlin wetenschap alléén gegrond op de om standigheid, dat het motorrijtuig ook oud Fordje was. ze in boeken wel eens als flink vonden nu Ten aan waren op de boot der helden, goedgunstige lezer, steun t of steunen door uw medeleden te en gelegenheid de dobberende kas van St. Fidelis. Mag ik by dezen ook van harte danken, die dezen dag voor de vereeniging moge lijk hebben gemaakt, den pastoor en den Volksbond van Oudeschlld, die ons op zee. met zwaaiende vlag, toen wy wegvoeren, nog vaarwel toewuifden, in-begrepen. Alkmaar. 9 Augustus. Kapelaan A. A. v. d. BERG, pr.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 14