1 1 ^Mmd^Sa^a. s Het Waschmiddel voor Schapen en Lammeren een zekere dood aan luizen en teken en ter voorkoming en genezing van worm ziekte en schurft, alsook ter bevordering van den groei en blankheid der wol in elke hoeveelheid verkrlhtbaar. Fabrlkante DROGISTERIJ EN CHEMICALIÈNHANDEL „VRIESIA ZAADMARKT v.H. JAN DE VRIES TELEFOON 324 ALKMAAR tweede blad o o o o o o o o o o Burgerlijke Stand van Alkmaar BLADZIJDE 1 ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1930 ALKMAAR Ruit vernield Van een bezoek dat niet doorging 0 Personalia BERICHTEN UIT ONZE Failliet verklaard VORIGE OPLAGE Stelling omgeslagen Beëedigd PROVINCIAAL NIEUWS Ex-Minister, die gelden verduistert KLOKKEN tot ƒ100.— NV. ’T ZAND BARS1NGERHORN ZWAAGDIJK BURGERBRUG OBDAM ANNA PAULOWNA Hoog water Wasscherij afgebrand Do Mnaafc v» dan taaod M «MM MEDEMBL1K - Auto te water HEER-HUGOWAARD Nagekomen Kerkbericht AKERSLOOT CALLANTSOOG KROMMEN1E SPANBROEK URSEM EDAM ZUPE HOORN Benoeming raadslid aangenomen Armbestuur. voor aankoop jaar traden tot het. DB 91 Ze ult zijn benarde M STEDELIJK MUSEUM 10 Ingang Jacobus Totaal 27600 tewerkgestelden 2000 Gem Fondsbelas- opc. boven Totaal 7-jarig knaapje gedood Met 256.060 peseta's iiedoinau E. ge- f heer Twist aantal -1 in 1928. het te der gezamenlijke vakorganisaties steeds aan houdt. Opgedragen Aan den heer P. Wester, alhier, is als laagste inschrijver gegund, de bouw van de brug en het privaat op het woonwagenkamp alhier. Nieuwe toestand: Uitkeering Gem. Fondsbelasting 3000 27600 1726 38 1618 93 h De heer O. H. Hoytlnk heeft zijn benoe md tot lid van den Raad In de vacature u, D. Sluis (A.R. aangenomen. Overzicht der arbeidsbemiddeling aantal ingeschrevenen bedroeg over afgeloopen jaar 2272 tegen 2610 in f 7600 3000 7000 5000 ♦000 600 2000 21000 36 174 30 S 35 698 97» Opbrengst ting ZAADMARKT 94 MODERNE van ƒ20— a.j Gewone dienst: Ontvangsten Uitgaven HELLENDOORN. 8 Aug. Gistermid dag heeft te Nüverdal een seer droevig on geluk plaats gehad. Terwyi men bij de firma Tijhuis en van den Berg, cementln- dustrle aldaar, bezig was een cementen buis op een vrachtauto te plaatsen, sloeg een stelling om, waardoor het 7-jarig Boon tje van een broeder van den firmant H. v. d. Berg uit Hellendocrn zoo zwaar gewond werd, dat hij spoedig aan de gevolgen over leed. Het lijkje is door de justitie in beslag ge nomen voor bet verrichten van de sectie. **BEIDSBEMIDDELING en werkloos- HEIDSVERZEKRING Opbrengst Pers. Belasting Opbrengst Grondbelasting Opbrengst door plaatsing 1/d. 3e kl. Gem. Fondsbelasting Oude toestand Ultkeeringswet 1897 Aandeel jaarwedde B en W Opcenten Pers. Belasting Gemeentel. Ink Belasting Benoemd Tot onderwijzer aan de R. K school alhier werd benoemd de heer J. 3. Vendel te Schermerhorn. nóch aan de Marktvereenlging ..St. Joseph”, nóch aan de .Eendracht" ook maar een enkele schuit door de vellingsgebouwen ging Dit Is het gevolg van het slechte weer, ziekte en slechte prijzen. Tot nu toe is dit nog nooit voorgekomen in het midden van het seizoen. Batig saldo b. Rekening dragen Ontvangsten Uitgaven Opgedragen. Aar. den heer P- Tuin, aannemer te *t Zand, is door B. en W. al hier opgedragen het werk voor het bouwen van een directiekeet, bestemd voor de Zui derzeewerken aan den nieuwen verkeersweg beoosten Kolhom nabij het kanaal. Goed afgeloopen Een onzer veehouders was in den kelder bezig geweest. Het luik stond nog open. Knapen, nieuwsgierig als altijd, wilden een blik in den kelder werpen en een hunner, een zoontje van een der bu ren. boog zich voor over, verloor bet even wicht en kwam met het hoofd op den stee nen vloer van den diepen kelder terecht. Met een groot gat in t hoofd, waarvoor de hulp van Dr. Pinaber moest warden Ingeroepen, kwam de knaap er af. Benoemd Mej C. J van Heel te Noord- Scharwoude werd aangesteld tot onderwijze res aan de parochiale school alhier. Toestand vooruitgaande Naar wij ver nemen is in den toestand van mej. V reden - burg, welke dezer dagen zeer ernstig is aan gereden door een autobus, verbetering ge treden. zoodat we mogen verwachten dat verder gevaar is buitengesloten. Personalia Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Visser, slaagde dezer dagen voor het te Den Haag gehouden examen Dultsch L. O. Kermis De jaarlüksche kermis zal al hier worden gehouden op 18 en 19 Augus tus Als bijzondere attractie ml dit jaar een bekende negerzanger en -musicus op treden in het café van den heer 3. To«n- bach Voorschot Landarbelderswet Aan deze gemeente is een voorschot uit ’s Rijks kas verleend tot een maximum van f 10.775. ter uitbetaling van het door drie landarbeiders benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. de takken van dienst, kan worden sta teerd dat. zonder upitzondering. ten volle gebruik werd gemaakt van de bemiddeling der Arbeidsbeurs. Van de directeuren van de takken van dienst, alsmede de verschillende opzichters, mocht de arbeidsbeurs steeds de volle mede werking ontvangen. LEMMER, 8 Aug. Ten gevolge van den hoogen waterstand. In Friesland is heden-* morgen om 11 uur het Provinciaal Stoom gemaal te Lemmer op last van Gedepu teerde Staten in werking gesteld. De boezemwaterstand is 38 C.M. EPE. 8 Augustus. Gisteravond Is do groote wasscherij „De Heldere Stroom” van den heer J..Pruisen vrijwel geheel door brand verwoest. De voorraden waschgoed en machine riaih» werden tevens zwaar beschadigd. Verzekering op beurspolis dekt eedeeitelljk de schade. Malaise Als een bewijs, boe groot de malaise in het land- en tuinbouwbedrijf I is. bleek dat deze week op een vellingsdag Door de arrondissementsrechtbank te Alk- T b gister het faillissement uitgespre1 ken van de heeren C. de Voon, metselaar en aannemer te Zwaagdijk. gem. Westwoud. Bet benoeming van Mr. A. M. Ledenboer tot R.C. en Mr. A. J. Veldman uit Den Helder tot Cur. W. E. H. van Zwanenburg, smid te 8t. Hncras, wonende Bovenweg 39. met be noeming van Mr. H. M. Fruin tot R.C. en W. H. Judell tot Cur. deeliger zou zijn. van straatverlichting bij een gelijk aantal lampen als heden, zou worden terugge bracht van 1780 op 1580 Aangezien deze vermindering beneden de verwachting bleef. Is getracht op andere wijze voordeeliger voorwaarden te verkrijgen, hetgeen het P E. „N. aanleiding gaf, de bovengrondsche aangesloten lantaarns aah te bieden voor 10 en de ondërgrondsche aangesloten voor 50. De totale koopsom zou dus bedragen voor 50 lantaarns te Spanbroek en 13 lan taarns 'te Spierdijk—Zuidermeer 50 x 10 plus 13 x 50 is totaal 1150. Waar men (ven pleizier in hebben kan Onze jongelingschap, die vroeger in een kwaden reuk stond, heeft het thans met het voetballen zoo druk, dat zij aan niets anders denkt En toch waart er een boooe geest rond, die vooral bu den nacht zijn vern.e.ingswerk aanricht Geen cycloon of stormwind werpt een steen, zoo groot als een kinderhoofd, door de ruiten van een rustig slapend burger. Geen wervelwind rukt een hek langs een boerenwerf uit den grond In f vaarwater, zoodat de aanvoer ders naar de veilingen zich een doortocht moeten banen tusschen melkblokken en hekdeelen. Aan booze geesten heeft men In dit geval niet te denken. Zeer waarschijn lijk zün het uitingen van afkeer tegen be paalde personen, waaraan paal en perk dient gesteld te worden. Uit Madrid wordt gemeld, dat de voor malige civiele gouverneur van Teneriffe, Domingo Villar, die na de liquidatie der dic tatuur een tijd lang Minister van Publieke Werken en Verkeer is geweest, voortvluch tig is met een bedrag van 350.000 peseta’s. Dit bedrag zou hij verduisterd hebben uit de kas van het petrolvum-monopolle. Bovendien zou Villar een bedrag van het Ministerie van Publieke Werken hebben verduisterd Overgeplaatst. De heer J. Barends, tee- kenaar bij de Zuiderzeewerken Is naar Me- detnblik overgeplaatst. Burg. Stand. Geboren: Maart je, d. van E. Slikker en N. Steen Leonie Aloyse. d. van C. A. Boone en M. A. Cappendijk. Ondertrouwd W. J Blaauboer van Zaan dam en K. Braaf. Getrouwd. I. Herman en J- tie Clerck. Overleden: D. A. Wjjnands. 65 jw. wed van 3. B. Brouwer. A. PHdr 73 jaar, eent- genoote van t. WifhiWwr, Ondertrouwd: Cornells van der Zande en Maria Bek. Jacob Clemens en Wilhelmina van Lieven Pieter Koger en Cornelia Debben. Gerardus Arendsen en Sophia Haakman. Auke Poelman en Carolina van der Mee. Overleden Adriana Christina Hoogstraa- ten. weduwe van Johannes Gerardus de Jong. 61 jaar. Werkloosheidsverzekering Met uitzondering van een enkele afdee- ling waarvan de contröle geschiedde ten huize van den penningmeester, had de da- gelijksche contróle plaats op drie verschil lende stempelbureaux in de stad, alsmede door verschillende afdeelingen op de ar beidsbeurs. Een goede samenwerking vond plaats met de afdeelingsbestunen. Slechts in enkele gevallen moest tegen een onrechtmatige uitkeering bezwaar wor den gemaakt, waaivan het hoofdbestuur beroep aanteekende bij den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid en waarbij de gemeente in het geluk werd gesteld. Daartegenover stonden nog eenige andere De Eendracht De begrootlng voor 1930 was gebaseerd op een omzet van f 100.000. Donderdag JJ. was de omzet gestegen tot f 90.000 zoodat de ton wel bereikt zal wor den aangezien groote hoeveelheden door den L. T. B. goedgekeurde pootaardappelen over de vefUng zullen loopen. Districtsarbeidsbeurs Alkmaar Jaarverslag **11 het jaarverslag van de districtsar- •todsbeurs. alhier ontleenen wij' het vol gende: Toen gistermorgen om ongeveer kwart voor 1 acht de Daag-autobus van Bergen, bestuurd door den chauffeur A. Roobeek. uit B-'rgen. bet bruggetje over de Bergervaart bU Alk- maar over kwam rijden, arriveerde in snelle vaart. uit de richting van de stad een leeee I gevallen, welke door overleg te plegen met de afd-ellngsbesturen konden worden voor komen. Het aantal vakbonden of vereenigAngen met werkloozenkassen werd in 1929 uitge- breid met vier, zoodat op het einde van het verslagjaar het aantal afdeelingen met werkloozenkas-en bedroeg 45. Het totaalbedrag aan uitkeeringen uit de werkloozenkassen Bedroeg f 27 380.39. tegen I -f 19 883 43 in 1928 i De ontspoorde locomotief De ontspoorde locomotief, waarvan wU dezer dagen mel ding maakten, is in den nacht van Woens dag op Donderdag j.L met behulp van een kraan weder op de ra'ls gebracht, terwijl zij in den loop van den dag ver voerd werd naar een hersteiplaats. Voor slaagde Wouters, alhier. doorreed, brugleuning, om daarna om te kantelen, waarna hij met den motor in de sloot te recht kwam Onmiddellljk stopte de autobus en scho- passagiers toe om eventueel den van den auto Vergoeding van Reiskosten In het afgeloopen jaar werd aan ver schillende werknemers, vla de arbeidsbeurs buiten de woonplaats te werk gesteld, een ve goeding in de reiskosten verstrekt Bedroeg dit bedrag in 1928 f 578.80. In het verslagjaar was dit f 1380 39. Door het Rijk werd hiervan terugbetaald I f 666 74. Het Stedeldk b^uscum zal op Zondagen 10, 17, 24 en 31 Augustus van 1 tot half 4 uur namiddags geopend zijn. Toegangsprijs 10 cent. Ingang Breed- straat. De de op. Met genoegen kan worden geconstateerd de meest groote medewerking van de ge- meentbesturen in t district, die ook voor hun gemeente het groote nut van de openbare arbeidsbemiddeling Inzagen In het afgeloopen District toe de gemeenten Heiloo. Egmond- Blnnen en Heer-Hugowaard. terwijl met ingang van 1 Januari 1930 Castricum toe trad ZONDAG om half 8 voor de Parochie, om 10 uur voor zekere Intentie. b^AANDAG om 8 uur voor zekere intentie. DINSDAG om 8 uur voor NicoUas Spaan- sen en Afra Kager WOENSDAG om 8 uur voor een overle dene. DONDERDAG om 8 uur voor Kersens. VRIJDAG om half 8 voor de parochie, om 10 uur voor Catharina Molenaar huisvr. van Dirk Buter. ZATERDAG om 8 uur voor Guurtje Groot. examen nijverheidsonderwijs 's-Gravenhage de heer A. S. Gewaarschuwd door een bericht in de pers, waren gistermorgen duizenden stad- geoooten en vreemdelingen In spanning an de Japansche vorstelijke personen te be- «ooderen. Eüacie, ze zijn wel gekomen, maar van een bezoek aan Alkmaar kan men niet epreken. Immers Z. K. H. de Prins had zoo n dndt programma in den Helder en aan de Zuiderzeewerken af te werken, dat hu, voor afgegaan dqpr de motorpolitie tegen elf uur onze stad doorreed, rechtstreeks naar Den Beider. H. K. H. de Prinses vertoefde enkele ocgenbMkken met haar auto op de Steenen- brug «n vandaar ook tot de grens der ge meente door de motor-polltie begeleid, naar Hsarletn terug te keeren. waar zij enkele musea zou bezoeken. Ben teleurstelling voor de velen, die ge hoopt hadden de Oostersche keizerlijke fa- mflie te mogen aanschouwen. Wijziging van het Gemeentelijk Belasting stelsel Burgemeester en Wethouders schrijven aan den Raad. De wet van 15 Juli 1939 staatsblad no. 388maakt herziening van het gemeente lijk belastingstelsel noodig. De plaataeljjke inkomstenbelasting, de forensenbelasting in begrepen. vervalt met ingang van 1 Mei as Zij wordt voornamelijk vei vangen door: Të. een uitkeering uit het Ingevolge de ge noemde wet ingestelde ..Gemeentefonds", welke uitkeering verband houdt met de uit gaven voor politie, onderwijs en armwezen oéer de jaren 1936. 1937 en 1928 en de draagkracht der Ingezetenen volgens de rükslnkomstenbelasting over het belasting jaar 19271928 eenerzijds en de opbrengst eener te heffen „Gemeentefondsbelasttng” met 50 opcenten vermogensbelasting, over het dienstjaar 19311933, anderzijds; 3e. de uitkeering van 75 pCt. van de opbrengst der grondbelasting, terwijl de heffing van opcenten op deze belasting mogelijk blijft; 3e de uitkeering van het geheele bedrag van de opbrengst der Personeele belasting, terwijl aan den raad met betrekking tot deze belasting het nemen van verschillende maatregelen is overgelaten, waardoor het mogelijk Is de baten dezer belasting op te voeren. Ten slotte wordt nog de Rij ka uit keering wegens de jaarwedden van den burgemeester en den secretaris verhoogd tot 75 pCt. van die jaarwedden, tot ten hoog ste 3000.in totaal. Verder staan de gemeente nog verschillende, zoo nieuwe als thans geldende, belastingmogelijkheden ten dienste. Het wordt te uitvoerig om de daar aan vast zittende beschouwingen op te ne men en willen besluiten met de voorstellen van B en W.. n.l. Ie. deze gemeente te plaatsen In de 1ste klasse voor de fonds belasting; 3e. op de fondsbelasting een niet- progressieve opcentenhefflng In te voeren. 3e. 50 opcenten op de Vermogensbelasting te heffen; 4e. deze gemeente te handhaven in de 6e klasse der Personeele belasting van de Ford, die later door de firma Tac Met. alhier, op het droge is gebracht, waren de radlateur, de motor en de vooras be schadigd. De politie, die spoedig gewaarschuwd. Werd, kwam direct ter plaatse en maakte prooes-verbaal op. ,rbeiders konden gerulmen “Va wei* Jinden in verschillende fabrieken M „y^-.Hoogenstraatens Conservenfabriek. •■Vlthoorli”. HoogovenbedriJf te wmuraen enz. „5^57°* transportbedrijf kan worden °°k dlt lastig Is geweest; Jammer dat in dit bedrijf de bemiddeling via de Arbeidsbeurs nog zoo slecht geregeld is^ Moge in een volgend Jaarverslag hier omtrent betere resultaten worden vermeld. De aanvrage voor huishoudelijk personeel was in t afgeloopen jaar van de zijde der werkgevers (geefsters) aanmerkelijk groo- t^T. Het aanbod daartegenover was, als -ge volg van een groote tewerkstelling van vrouwelijk personeel op de ter plaatse ge vestigde fabrieken, minder groot. Ook als gevolg van de groote aanviagen van de badplaatsen als Bergen aan Zee en Egmond aan Zee. alwaar de loonen tijdens het seizoen zeer hoog zijn, heeft de be id- dellng met zeer veel moeilijkheden te kam pen. de bemiddeling ten behoeve van -■ -.1 gecon-. vaart, uit de richting van de stad, een leege vracht-Ford van den heer J v. d Komr Ie Heiloo. bestuurd door den chauffeur M Bernhout. Daar deze auto niet stopte om de Daag- autobus te laten passeeren. doch met vollen I gang doorreed, botste de Ford tegen de Burg. Stand. Geboren Jacob, z van A. de Vries en P de Vos. Wesseltje. d. van P. Sjoerds en A, Lehram. Jacob, z. van D. Kuiper en A. van Rossum. A>n de arrondissementsrechtbank alhier k gisteren beëedigd tot Kantonrechter- Ptoatsvervanger in het Kantongerecht te Hoorn Mr. 8. A. Thomas te Hoorn en tot yobtenaar van den Burgerlijken Stand de A. Teer, burgemeester van Twt t te en de heer J. de Veer in de ge meente Winkel. ten* de chauffeur positie te bevrijden. Deze kroop echter reeds uit de cabine en toeek met den schrik en een paar natte beenen er af te zijn gekomen. De autobus, die aan het linkervoorsoatbord even ge raakt was, had geen noemenswaardige f 475 53 waarvan be- De vacanlledagen De vacantiedagen van de arbeiders der verschillende fabrie ken hebben zich wel gekenmerkt door ab normaal buiig veer De voor het personeel der Nederland che Linoleumfabrieken gratis aangeboden boottochten Mjn weliswaar doorgegaan, echter van genieten zal weinig sprake geweest zijn. Vooral de eerste tocht naar IJmuiden ging vergezeld met stroomenden regenval. Bedroevend was de aanblik van ouders met kleine kinderen, die zich naar de boot begaven om b.j het begin van de reLs reeds door en doornat te zijn. Velen keerden dan ook bij de eerste de beste aanlegplaats huiswaarts: anderen weer bleven In Am sterdam achter. De tweede reis naar Schoorl was veel beter, daarentegen ging van den derden tocht naar Utrecht ook maar weinig bekoorlijks uit. Vooral met deze weersge steldheid lijkt ons het ongeveer 13 uur up een boot of Iq een kajuit zitten allerminst een pretje. Weliswaar was er muziek aan boord en voer zeer laag in prijs gestelde consumptie gezorgd, wat zeer zeker aan de stemming zal hebben bijgedragen. De resteerende vrije dag was niet veel beter. Ofschoon nog menig uitstapje werd gemaakt, was het toch een jammerlijk slot van deze, toch al kprte, verregende vacantle. De District*-Arbeidsbeurs Met de verschillende correspondenten werd steeds een nauw contact bewaard en getracht over en weer aangeboden en ge vraagde krachten uit te wisselen. bestaande loonkla-'sen leverden bemiddeling nogal eens moeilijkheden Werkverschaffing Evenals vorige jaren besloot de Raad in tfn vergadering van 24 October 1929 tot uitvoering van verschillende werken tijdens dc winterperiode in werkverschaffing. Werd in 1928 hiermede begonnen op 15 November en eindigende 1 Mei 1929, in 1929 begon deze tewerkstelling bij de Gemeen te- Plantsoenen op 2 December en bjj den dienst van Gemeentewerken op 12 Decem ber Gedurende het verslagjaar werden voor de werkverschaffing in totaal aangewezen 132 personen, waarvan 94 arbeiders één maal. 33 twee-maal en 5 drie-maal De aanwijzing hiervan geschiedde naar de volgorde: le. de uitgetrokken leden. 2e. de trekkende. 3e. de niet rechthebbende en 4e. de ongeorganiseerde arbeiders. Nie mand kon langer dan zes weken worden te werk gfsteld, waarna voor een eventueels volgende tewerkstelling een vachttijd van ten minste zes weken moest worden door gemaakt. De arbeidsbeurs eaf iedere tak van dienst regelmatig kennis van den datum, waarop de in werkverschaffing tewerkgestelden moesten worden ontslagen. v Tevens werden de te betalen loonen ter kennis* gebracht van de verschillende be drijven. Het blijkt, dat de groei van het ledental I gezin den voorzitter, wethouders, leden van den Raad en secretaris en voorts brengt de heer Kok ook dank voor de belangstelling, on dervonden van de inwoners. Aan de orde is: I Mededelingen en Ingekomen stukken: De voorzitter deelt mede: a. Dat den burgemeester verlof is verleend om zich bulten de gemeente op te houden van 14 Augustus tot 4 September. b. een schrijven van Gedepifteerde Sta ten. waarbij wordt kennis gegeven, dat dc provincie in de kosten van restauratie van het oude Raadhuis zal bijdragen 15 pet. van de totale kosten op voorwaarde, dat door het Rijk ten minste 1/3 der kosten of 700 zal worden betaald, echter zal de pro vincie hoogstens bijdragen 315; c. het verslag van den toestand der ge meente over 1929. waaruit de voorzitter eenige mededeelingen doet. TI. Drankwet, De voorzitter deelt mede, dat door B. »n W is overwogen om Ingevolge art 7 der Drankwet in bepaalde wijken en buurten in de gemeente een maximum aantal ver gunningen te bepalen, ten einde te voorko men. dat in gevallen waar een drankver- gunning overbodig is of minder wenscheliik zou zlin. deze vergunningen zouden moeten worden verleend. Derhalve wordt den raad voorgesteld een daartoe strekkende verordening vast te stel len. waarbij wordt bepaald dat In de wijken A en B. het maximum aantal vergunningen gezamenlijk bedragen twee en in de buurt schap Zuidermeer één, en voorts de inwer- kingti ediiig te hepaterr op T September as: De heer Koomen kan zich moeilijk vereenigen met het voorstel van B. en W Spreker ziet hier verband in met het niet tijdig betalen van het vergunningsrecht voor zün vergunning en had verwacht, dat de gemeente-ontvanger hem tijdig mede deelingen had gedaan. De voorzitter wijst er op. dat de verorde ning In geenerlel betrekking staat tot de vergunning van den heer Koomen. doen alleen het algemeen belang op het oog heeft. De heer Kok vraagt, waarom de wijken A. en B. gecombineerd zün voor twee vergun ningen. De voorzitter antwoordt, dat er dan vrij heid blijft om de vergunningen te kunnen verleenen, ook ln de beide wijken. Na nog eenige besprekingen, wordt het voorstel van B en W. aangenomen met zes tegen één stem, die van den heer Koomen Een daartoe strekkende verordening wordt hierna vastgesteld. III. Contract straatverlichting. De voorzitter deelt mede, dat als gevolg van ’t alloopen van het contract op 1 Mei j.L met het P. E. N. betreffende de straatver lichting onderhandelingen zün gevoerd, ten einde te komen tot het afsluiten van een voordeeliger overeenkomst dan het afloo- pende. Een voorloopig ontwerp-contract was reeds bü schrijven van 12 April 1930 ontvangen en waaruit bleek, dat een nieuw af te sluiten contract ongeveer 200 voor- - -zoodat de totale kosten Het het 1928 aantal plaatsingen bedroeg 1270 “Wn 1194 jn 1928. Hiervan werden buiten de gemeente ge- Waatst 62, buiten het district 88 en in bet "utenland 3. Het aantal aanvragen van werkgevers "«roeg 1405 tegen 1297 in 1928 belangstelling voor de openbare be- Mddeling beweegt zich steeds in stügende Wn. door de strenge vorst in de eerste ®Mnöen het cüfer zeer hoog, dadelijk na intreden van werkbaar weer. daalde aantal ingeschrevenen tot een zeer laag en bleef de vraag naar geschoolde ■”®Fvakarb?iders regelmatig aanhouden. vraag naar sigarenmakers buiten Alk- Sy h**1 tot gevolg dat geen groote werk- jjgjj naar verhouding van 1928 In acht nemende, bovenvermelde gege vens. stellen B. en W. voor te besluiten: a. de gemeente voor classificatie voor de heffing der gemeentefondsbelasting te rangschikken in de 3e klasse; b. opcenten te heffen op de gemeente fondsbelasting met progressieve van 5 tot 80 opcenten, opklimmende als bovenver meld: c. de personeele belasting en 40 opcenten onveranderd <8e klasse) te handhaven; d. de opcenten op grondbelasting, zünde 80 en 20. ongewijzigd te handhaven; e. de verordeningen, vermeld bü de pun ten a. en b. vast te stellen en de inwer kingtreding op 1 Mei 1931; f. de verordening, vermeld bü punt o.. vast te stellen en de inwerkingtreding te bepalen op 1 Januari 1931. De heer Koomen kan zich hiermede we! vereenigen. De heer Kok stemt ook in hoofdzaak met de voorstellen in. Spreker zou echter, ten aanzien van de caféhouders, de belasting voor biljarten willen laten vervallen, waar toe thans gelegenheid bestaat. Voorts acht de heer Kok van plaatsing in de 3e klasse voor de fondsbelasting ook minder juist, aangezien men van hooger in komen moet betalen dan men heeft. De voorzitter acht deze opmerking ook juist, doch gelooft niet, dat dit een over wegend bezwaar zal zün. waar In het alge meen minder belasting behoeft te worden betaald. B. en W. doen deze voorstellen om toch aan den veiligen kant te blüven. Waar de gevolgen nog niet zoo goed kun nen worden overzien, stelt de Voorzitter voor, de voorstellen aan te nemen, om een volgend jaar hieromtrent nader te overwe gen. Hiermede worden de voorstellen met al- gemeene stemmen aangenomen en de noo- dige verortienlngen ter uitvoering daarvan vastgesteld. V. Aanbieding rekeningen. De voorzitter biedt namens B. en W. aan de gemeente-rekening, waarvan betkacm; Gemeenteraad Vergadering van den raad der gemeente Spanbroek, gehouden op 7 Augustus des namiddags 2S uur, ten Raadhuize. Voorzitter de heer A. Commandeur, bur gemeester. Secretaris de heer J. Hartog. Tegenwoordig waren alle leden. De voorzitter opende de vergadering met 'n woord van welkom en spreekt er zün vol doening over uit. dat de heer C. G. Kok van een ernstige ziekte is hersteld en thans weer aan de beraadslagen kan deelnemen en wenscht den heer Kok daarmede geluk waarna de notulen der vorige zitting wor den gelezen, goedgekeurd en geteekend. De heer Kok brengt hierna dank voor de betoonde belangstelling door hem en zün t*jdens zün ziekte ondervonden van Voorschot Landarbelderswet Aan deze gemeente is een voorschot uit 's RUks kas verleend tot een maximum van f 3600. ter uitbetaling van het door een landarbeider benoodigd bedrag voor de verkruging van een plaatsje. 3e prü* Het Christelük Harmonie ge zelschap ..Nut en Genoegen”, dat deelnam aan het Donderdag IJ. gehouden muziek concours. verwierf in de eere-afdeellng een 3en prüs. Het concours werd gehouden te Huizen Vaa een rei* met wederwaardigheden De 10 jongeheeren, die een autotocht had den ondernomen naar DUltechland, zün in Keulen in botsing gekomen met een anderen auto, waarvan de bestuurder die zoo- als gebleken is. verkeerd manoevreerde, er büna het leven bü gelaten heeft. Hü raakte zün belde beenen kwtjt, een paar ge kneusde armen en zün wagen aan stukken. Dezen man hadden onze jongelui naar een der gasthuizen vervoerd. Ook werden onze stadgenooten aan een verhoor onderworpen, doch hun onschuld werd bewezen. Toen be gon de reparatie aan hun eigen wagen, die ook verschrikkelük gehavend was. zoodat zü daar twee volle dagen aan moesten werken voor deze wederom berijdbaar was. En zoo .kwamen zü dan wederom hier ter plaatse aan. met stukken van de spatborden, geen goede verlichting en met de vaste voorne mens, om het volgend jaar niet meer per auto te gaan, maar per trein. Burgerlijke Stand van 1 tot en met 7 Aug, 1930 Geboren: Jacobus Johannes, z. P. Jongejan en A. J. Koortens Elisabeth Maria Thereala. d. v. A. J. Kruüer en A Filmer. Getrouwd: Kl. Klün. 28 jaar. timmerman, te Mldwoud en M van Diepen, 34 jaar. OverTeden: Cornells Hoveling. 63 Jaar, echtg. van Frütje Visser (overleden te Alk maar) Gestaagd De heer B. van Meel, alhier, slaagde te Am terdam voor het Mercurius- d plorna Engelsche Handelscorrespor.dentie. Wielerwedstrüdea Zendag 10 Augustus des middags half drie worden op het» Hol- landla Sportpark wederom grasbaanwed- strüden georganiseerd door de Wielerver- teniging ..Hoorn". Verschillende renners schreven reeds in. Thans wordt volgens het afloopende con tract betaald voor de lantaarns ieder jaar 50 x 9 plus 13 X 12 Is «06 en volgens het ontwerp-contract zouden deze cüfers zün 50 X 650 plus 13 X 9 is 442, zoodat hieruit bHjkt, dat bü aankoop der lantaarns jaarlijks minder ten laste der gemeente komt f 442 plus minus 150 (rente en aflossing van 1150) Is 292. De totale kosten der straatverlichting zouden dus bjj hetzelfde aantal lantaarns minder kosten rond 500. Door B. en W. is voorts overwogen of in verband met reeds eerder kenbaar gemaak te wenschen het aantal lantaarns behoort te worden uitgebreid. De jaarlüksche kosten voor een lantaarn worden beraamd bo- vengrondsch op 16 en ondergrondsch op 24, de kosten van aankoop niet Inbegre pen. Naar oordeel van B. en W. zou met een uitbreiding van 13 lantaarns kunnen wor den volstaan, t.w. 1 te Spanbroek. 2 Zomer dijk. 2 Zuidermorr. 4 Bobeldük en 4 te Zandwerven, waarvan 2 ondergrondsch zoodat de meerdere kosten vermoedelijk Jaarlijks zullen bedragen 11 x 16 plus 2 x 24 is 224 waarbij worden gevoegd de kosten, veroorzaakt door verhooging der maximale belasting, te ramen op f 105. De kosten van aankoop der lantaarns is hieronder niet inbegrepen. Gelet op een en ander, stellen B. en W. voor te besluiten a een contract mot het P E. N aan te gaan overeenkomstig de aftgeboden voor waarden b aan te koonen de 50 bovengrondsche en 13 ondergrondsche tegen de bovenver melde prijzen; c. de straatverlichting uit te breiden met 13 lantaarns als bovenvermeld, waarvan *e kosten van aankoop worden geschat op 210. De voorzitter licht voorts nog toe. dat de plaatsing van een lamp aan het eind van het Slempad nog kosten van palen zal aan- brengen. waarvoor geen kosten zün ge raamd van acht ook de lantaarn nog niet noodig. De heer Koomen deelt mede, dat hü nog met twee leden van den raad ook een on derzoek heeft ingesteld naar de noodzake lijkheid van plaatsing van meerdere lan taarns. waarbij men tot de conclusie kwam, dat 24 lantaarns zouden behooren te wor den geplaatst. Aan de Oostertwijver zou volgens de heer Koomen ook nog een lan taarn behooren té worden geplaatst De heer Wagenaar zou gaarne zien, dat in de Kaag nog een lantaarn werd daar- gesteld. De heer Schilder acht de meerdere ver lichting van twee lantaarns in de Zuider meer nog sober en zou gaarne zien, dat in de Zuidermeer 3 en aan den Bobeldtjk In plaats, van 4 5 lantaarns werden geplaatst, waarmede ook verschillende leden mede in stemden. De voorzitter zou gaarne zien dat het voorstel van B. én W. wordt aangenomen, zoo mogelijk met inachtneming van het idee van den heer Schilder en wijst er voorts op. dat bij plaatsing van nog meer dere lantaarns, dan het voorstel van B en W aangeeft, belangrijk meerdere kosten zal veroorzaken en beveelt daarom het voorstel van B en W aan. Hierna wordt het voorstel van B en W aangenomen met algemeene stemmen IV. Financieele verhouding Rijk en meeriten. In verband met de nieuwe wet. regelende de financieele verhoudnlg tusschen het Rijk en de gemeenten, Is door B. en W. overwo gen welke de gevolgen der nieuwe regeling voor deze gemeente zullen zijn. Allereerst is déarom onderzocht in welk opzicht het belastingstelsel wijziging be hoeft voor deze gemeente. Uit ean hieronder volgend vergelükend Overzicht’ tus'Chen den ouden en den nieu wen toestand blükt. dat het noodzakelijk 13 opcenten te heffen op de fondsbelasting, waarvan de bedoeling is. dat deze progres sief worden geheven na elke 500 hooger belastbaar inkomen 8300. Voorts is nagegaan, of plaatsing in de 2e of 3e klasse voor de fondsbelasting wen scheliik is. Aangezien de rangschikking in deze klasse het gevolg heeft, dat de meer dere opbrengst direct ten voordeele der ge meente komt en de hoogere belastingdruk geen bezwaar mag worden geacht, wordt plaataing in de 3e klasse aanbevolen. Voorts geven B. en W. er de voorkeur aan personeele belasting en grondbelasting on veranderd te handhaven, met de bedoeling de financieele resultaten van een en ander nader opnieuw te overwegen. De vermoedellike gevolgen kunnen thans worden berekend Batig saldo 107.48» Een commissie, bestaande uit de heeren C. Boots J. Boots en C. O Kok. zal de re keningen onderzoeken. Hierna stelt de voorzitter voor, aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de Ko- ninginnefeesten een foto van Hare Majes teit te doen uitreiken, waarvan de kosten ongeveer 6 A 7 ct per stuk zullen bedragen Wordt goedgevonden. Rondvraag De heer Koomen wüst op het terrein van de gemeente, dat vrü gekomen is door de afbraak van het huis van G. Helder, welk terrein in verwaarloosden toestand verkeert Spreker zou gaarne zien, dat dit in orde we-d gehouden. De voorzitter zegt dit te zullen bevorde ren. Hierna sluiting Om oceeeeer half 4 Donderdagmiddag viel jm, «en grooten vrachtauto, staande voor iwt perceel van den wünhandel van den x p. 3. Kraakman, op de Platte Steene- ren groote radiateur, bestemd vtx>r het nieuwe hoogspannlngsgebouwtje van ]Kt G. E. B„ bü de vischhal. Het gevaarte kwam terecht op het kozün m vernielde de winkelruit van de llr.ker- étatogé' In de etalage self werd nagenoeg niets bmciiadigd. pe ruit was verzekerd. Hoe het ongeval veroorzaakt werd, is on verklaarbaar. Van den auto werden eenige bussen ben- Une vernield, waarvan de inhoud verioren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5