s I H Gemengd Q^Cieuws Voor de Huiskame, DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE L <1 lel BINNENLANDSCH NIEUWS De Siameescbc gasten De kinderverlamming De inbraken te Wychen Geparfumeerd gas voor Maastricht Insluipers Een „zachtaardige” moeder Een 103-jarige Niet-alledaagsche gevolgen Duitschlands „Boterpolitiek” Avonturen in Siberie VERKEER EN POSTERIJEN NederlandZuid-Amerika De bevolking van Nederland Vrachtauto over den kop ONDERWIJS Uit een luchtschommel gevallen ONZE OOSJ KERKNIEUWS Benoemingen 'Ui Verplaatsing der Digoel-kampen R. K. Studentenvereeniging Veritas” te Utrecht Raadselachtige verdwijning van twee jongelui Twee zetfbestuurders naar Nederland J. De regenproeven van den heer Veraart Kindje in een ketel kokend water gevallen Een terugkeer naar hun geboor tegrond van verscheidene honder den bekeerde elementen? Een hevige autobotsing te ’s-Gravenhage Indische Dienst Het steenzetters-confli^ te Amsterdam t Vermist Prins Damrong Twee nieuwe gevallen te Waddlnxveea E.M.O.S. heeft het tooneel verplaatst Terecht Een aangehoudene ontsnapt Overleg 1 1 politie heeft flinke maatregelen ge- Haar zoontje in ’t oor gebeten! a Een rechtzetting Telefonische proefgesprekken ken. Jahoegir Best afgeloopen. ver- Duitscher aan de gevolgen overleden fan Ha ft weg kamer- wekkend. V I' Paters Cannelieten. I F»! V 1 7 V hetgeen een maand in beslag zal ne- s c c I 1 kwakzalver) schamane Ins< Ui 1 ii vi Dezer dagen maakten wij eenlge brutale inbraken in 1 megen. Dinsdag werd te ’s-B op <x A T tl tt bi 1 h i Pi In den nacht Van Donderdag op Vrijdag hebben dieven zich toegang verschaft tot de woning van den heer Jeltema. café ..Rust een Weinig" te IJsbrechtum, bjj Sneek. Het raam is opgeschoven waarna de inbreker(s) naar binnen zijn geklommen. Uit de lade van een buffet is daarna 140 a 150 ontvreemd. Het ontvreemde geld was gedeeltelijk eigen dom van de plaatselijke kaatsvereeniglng en de Vereeniging voor Volksvermaken. Het. Centraal Bureau voor de Statistiek een handig boekje over de bevolking ivolkingsdichtheid der gemeenten van land (op 1 Januari 1930) het licht doen en sijn dochters bij de koninklijke familie De 20-jarige Duitscher J. uit Kevelaer is op de kermis te Venray uit een luchtschom mel gevallen, en zoo ernstig gewond, dat hU spoedig overleed. In de Koningstraat te Den Haag meenue een moeder haar twaalfjarigen zoon te moe ten straffen door hem in een oor te bijten, waardoor het bloed eruit liep. De moeder moest voor het woedende publiek In haar woning vluchten. 494. Plotaeliiig hoorde Plero ’t ronken van een groote vlieg- machlen. De boerenknecht keerde zich ook om.* om naar het vliegtuig eens te zien. Het paard, Intusschen, niet nieuwsgierig, smikkelde van het brood, dat de bakker had laten vallen en waarvan het nu genoot. o Ieder, die in Utrecht gaat studeeren en nadere inlichtingen wil ontvangen over de studie, kan deze krijgen bij de inlichtlngs- commissie: Dr. J. Sassen O.P., Mariaplaats 30. Utrecht. Telefoon 12530. G. A Fehmers. Medicijnen, J. v. Effen- straat 23, Utrecht. H. A. Verkroost, Wis- en Natuurkunde, Vleutenscheweg 221 bis. Utrecht. Mej. A. M. Fehmers, Rechten. ven 82. Rotterdam. Mej. M. F. M. Ruding, Tandheelkunde, Fred. Hendrikstraat 89. Utredht. Mej. P. Sluiter, Letteren, Mauritsstraat 62. Urecht. E. P. M RiJcken, Medicijnen Saroleastraat 25, Heerlen. 493. Achter de deur van ’s bakkers winkel, stonden beiden desparaat, Heten den boerenknecht maar praten, die blepf netjes op de straat. En Plero op het paard gebleven, keek de lui ver wonderd aan, waarom zij den lummel onbeantwoord lieten staan. Gistermiddag kwam te Den Haag een auto, waarin behalve de bestuurder, diens zoontje en een andere heer zaten, met flinke vaart van de Waldeck Pyrmontkade rijden. Toen de auto bjj het Sweellnckplein in de bocht kwam, moest de bestuurder uitwijken voor een anderen auto. Hij moest krachtig rem men, maar bemerkte tot zijn grootq ontstel tenis. dat de remmen op dat moment hun diens weigerden. Met volle kracht botste de wagen tegen het hotel Duinoord. Een gedeelte van den buitenmuur werd ge heel Ingedrukt en maakt nu een vrij scher pen hoek met het overige gedeelte van de pul. welke moest worden gestut. Kasten, spiegels, waschtafels, en andere meubelen, welke In de kamer stonden, die zich het dichtst bjj het getroffen puigedeel- te bevindt, werden omgeworpen. Een kamer meisje, dat daar aan het werk was. schrok hevig, en moest zoo spoedig mogelijk maken dat zij weg kwam. Dicht bij deze kamers de installatie van de centrale verwarming; deze werd eveneens ontzet en het gevolg was. dat het warme wa ter over den grond stroomde. Binnen enkele oogenblikken stonden de gang en enkele ka mers blank. Het meisje, dat in de kamer, welke het meest beschadigd werd, aan het werk was. kreeg eeir der kasten op den voet, waardoor zij licht gewond werd. In de kamer, welke In gebruik was door den eigenaar van het hotel, is aanzienlijke schade door het water aangericht. De politie heeft de omgeving afgezet om verdere ongelukken te Voorkomen. Het zoontje van den bestuurder, dat De heele burgerij gaf blijken van medele ven met het verjaarfeest van Maastricht** oudste inwoonster. huurd aan een Jongen en een meisje van 19 en 20 jaar. De jongelui zijn evenwel dien avond niet teruggekeerd en ook gisteren werd niets meer van hen vernomen. Hun rijwielen, die zjj bij den bootenverhuurder gestald hadden, zijn niet afgehaald. Daar 't bootje leeg terug is gevonden vreest met een ongeluk. De politie onderzoekt de zaak. In het Provinciaal Kapittel der Paters Car- melieten te Zenderen zijn nog gekozen tot Prior te Boxmeer p. Simon Reynenberg, te Zenderen P. Lebuinus Braakhuis, te Oss P. Dr. Cyprianus Verbeek te Aalsmeer P. Adria- nus Peters, te Merkelbeek. P. Joannes Kerk hof, te Oldenzaal P. Vincentius van Wijk, te Nijmegen P. Amoldus Wütenburg, te Malnz P. Anastasius ter Haar, te Hoogeveen P. Eduard us Veenhuis, tot Novicenmeester te Boxmeer P. Plus aan de Stegge. tot Magis ter der Fraters te Merkelbeek P. Joannes Kerkhof, te Oss P. Modestus Truyen. te Nijmegen Prof. Dr. Titus Brandsma. tot No vicenmeester der Broeders te Merkelbach P. Dr Eugenius Driessen, tot Rector der Car- melitessen te Heerlen P. Vitalis Felix, tot Procurator der Missiën P. Dr. Cyprianus Verbeek. Nog zijn benoemd tot lector in de Wijsbegeerte te Merkelbeek P. Amandus van der Wey. tot léeraar te Zenderen P Alphon- sus van Benten en P. Robertus Elferink. De nieuw gekozen Provinciaal P. Dr. Athanasius van Rijswtfck vestigt zich In het klooster te Zenderen en heeft tot zijn as sistent gekozen den Hoogeerw. P Lambertus Stneete, Oud-Provinclaal en Rector van het Gymnasium te Zenderen. Op den Rijksstraatweg bjj Nieuw Milllgen sloeg Donderdagmiddag een vrachtauto van Van Glesen’s elerhandel te Apeldoorn, over den kop, vermoedelijk door het In *t onge- reede raken van het stuur. De wagen sloeg eerst dwars ever den weg. wierp een ijzeren rljwielpadbord onderstboven, kwam daarna nog in botsing met een tweetal boomen aan de overzijde en sloeg tenslotte over den kop. Beide inzittenden bekwamen bijna geen let sel. Een communiqué van Nederlandsche zijde aan de Duitsche pers De roeibóotverhuurder aan de Kreekha- ven heeft Donderdagavond een bootje ver- Te Waddinxveen doen zich twee nieuwe gevallen van kinderverlamming voor. De pa tiënten, onderscheidenlijk 4 en l)j Jaar oud. zijn naar het ziekenhuis te Leiden overgH uit den wagen werd geslingerd, werden de tan den uit den bovenkaak gerukt. De auto werd door de brandweer weggesleept. b/d Dienst der Volksgezondh.. En- R. de Jong, onderw. Ie kl. b/h lager onderw.. Bergen (N.-H.)C. C. Fisher, contr. Ie kl. b/d PZT.T., ’s-Gra venhage; K.W.L. Bezcmer, ass.-res. b/d Alg. Bestuursd., Heemstede. GepensionneerdenL. J. A. van der Jley- den. waarn. plaatsverv. Inspecteur v/h Inl. Onderw. in het 4e ressort, Voorburg; J. G. Slothouwer, leeraar a. d. H. B. S. te Soe- rabaja, Voorschoten; ir. F. J. R. Bakker, ing. Ie kl. b, d Waterst. en *s Lands B.O.W., ’s-Gravenhage; N. D Knops, part, onderw. te Semarang. Laren (NH). Bestemd voor uitzending naar Ned.-Indiè: mr. H. J. Breukerman. rechterl. ambt., Bussum; mej. B. F. Meihuizen, varpl. Ie kl. b d D. V. G„ Baarn. Verlofgangers: mej. H. Stam, verpl. bzh krankzinnigenw., Haarlem; W. A. M. Scholte. tijd, waafh. adm. b/h Dep. van Binn. Best.. Driebergen; Ch. J. Brookman. hoofdstationschef b/d Staatssp. en tramw., 's-Gravenhage; K. L. F. G. Cramm, tele- foonambt. b d P.T.T., ’s-Gravenhage: J. P. de Graaf, ambt. 2e kl. b/d Dienst der In- ën Ultvoerr. en Acc„ 's-Gravenhage; W. A. J. M. Geleijnse. onderw. le kl. b/h openb. Westersch lager onderw. Monster; A van Dijck. plaatsverv. inspect, v/h Inl. Onder wijs 1/h 5de ressort, ’s-Gravenhage; J. Lee- wis. onderw. le kl. b/h openb. Westersch lager onderw., s-Gravenhage; A. de Jong, hoofd der Ambachtssch. voor Inl. te Sema rang. Eindhoven; mej. A. G. Olthof. verpl. le kl. schede; openb. Alleen de adeiti is even hoorbaarMis schien hooren wij hem ook maar, omdat wij hem zien. Dan.... dan drukt Latschln mij met de linkerhand wat terug. HIJ laat zich naar beneden glijden en dan nog wat verder, om als eerste naar beneden te zien. Hij rekt den hals uit.... En deinst te rug! Ik zie, dat een siddering hem overvalt En zoo weet ik dat Anjoh dood Is.Ik werp een blik naar beneden, naar de plaats waar de Tschuhtochten bijeen gekomen maken De heer Boots zal alle daarvoor in aan merking komende plaatsen op Java bezoe ken. hetgeen een maand in beslag zal ne men. Gistermiddag precies half een kwam prins Damrong van Siam met de beide prinsessen in twee hofauto’s ten paleize Soestdijk aan Ondanks regen en onweersbuien was een tal rijk publiek samengestroomd om van deze aankomst getuige te zijn. Op het bordes wer den de prins en de prinsessen op bartel i.ke wijze ontvangen door prins Hendrik en prinses Juliana. De Koningin-Moeder sloeg op een der kamers van de bovenverdieping van het paleis de aankomst gade Na het noenmaal ten pal else zijn de gas tan gistermiddag drie uur weer vertrokken. Donderdag 1.1. vierde de weduwe Madame Magnée te Maastricht, onder vele blijken van belangstelling haar 103en verjaardag Sinds 19 Juli wordt te Nuth vermtat de ongehuwde mijnwerker J. M. De burgemeea- ter dier gemeente verzoekt zijn opsporing De Nederlandsche P. T. T.-adminlstratle heeft, in samenwerking met den Franschen dienst, voorbereidingen getroffen voor het tot stand brengen van een radio-telefonl- sche verbinding via Parijs, tusschen Neder land. en de Zuid-Amerikaansche staten Argentinië, Uruguay en Chili. Het ligt in het voornemen binnenkort eenige proefgesprekken te doen plaats vin den tusschen de kantoren te Amsterdam, Groningen, Den Haag en Rotterdam eener- zljds en aangeslotenen te Buenos-Aires, Valparaiso. Santiago de Ohili en Monte video anderzijds. Indien deze gesprekken een gunstig ver loop hebben, zal deze radiotelefoonverbln- ding met ingang van 16 Sept. a.s. worden opengesteld voor het publiek verkeer. heeft en bei Nederli zien. Het boekje bevat tabellen met de cijfers der bevolking, gesplitst naar het geslacht en die der bevolkingsdichtheid van de verschil lende gemeenten op 1 Jan. J.I.; voorts de cppervlaktecijfers der gemeenten en ten slot te een beeld van de toeneming der bevolking van ons land sedert 1830. Uit deze laatste tabel blijkt, dat de gemiddelde jaarlijksche toeneming van Januari 1830 tot 1 Jan. van dit jaar bedroeg 1.10 pCt. Het aantal vrou wen op duizend mannen, dat op 1 Januari 1930 bedroeg 1045 is geleidelijk afgenomen tót 1013 op 1 Januari 1922; na eenlge schom melingen bedroeg dit aantal op 1 Januari van dit Jaar 1012. De bevolkingsdichtheid in de gemeenten was het sterkst in Harlingen 7965.4 per KM.2), daarna volgden Enschede (76543) Rotterdam (6814.5), Utrecht (6667), Den Haag (6537.9). Voor Amsterdam bedroeg «Ut cijfer 4703.2. Het „Alg. Indisch Dagblad de Preanger- bode" meldt, dat in verband met het bin nenkort te verwachten rapport van het lid van den Raad van Ned -Indië, den heer W. P. Hlllen, over zijn bevindingen in het inter- neeringskamp in boven-Digoel. waarin zal worden voorgesteld om de beide Intemee- ringskampen te verplaatsen naar een gezon der en vruchtbaarder oord en om verschei dene honderden bekeerde elementen weer naar hun geboortegrond te laten terug kee- ren, te Bandoeng is gearriveerd de asslstent- resldent ter beschikking van den heer Hil- len, mr. J. W. A. Boots, die binnenkort weer naar Nieuw-Guinea zal vertrekken. Het doel van het bezoek te Bandoeng was een onder zoek in te stellen bij de familieleden van '5O-tal geïnterneerden, wier terugkeer wordt overwogen. Vijf en twintig families werden in de kaboepatan gehoord, waarmede het onderzoek voor wat Bandoen betreft was afgeloopen. Slechts één familie weigerde zich garant te stellen voor de gevolgen van den terugkeer van verwanten. De anderen gin gen bijna allen accoord met de gestelde voorwaarden tot t verleenen van* hulp en steun gedurende den eersten tijd aan de teruggekeerden. A H. Böhm Indologie. Vleutensche 213 B.. Utrecht. Degenen, die een kamer wenschen te hu ren. kunnen zich richten tot de commissie P. A. Weterings, Schoutenstraat 17 bis, Utrecht. A. A. M. Weterings. Schoutenstraat ITbis. Utrecht. De inschrijving van nieuwe leden van „Ve- rtas" zal plaats hebben cp 6 October a.s. op nader te bepalen plaats en uur. Door dgn heer van Waegeningh, directeur van den Warenkeuringsdienst te Maastricht, zijn bjj B. en W. van die gemeente stappen gedaan en besprekingen gevoerd, cm ter voorkoming van gasvergiftigingsgevallen waarvan men onlangs nófc n voorbeeld in onze stad heeft gehad, het aan de verbrui kers te leveren gas te parfumeren. Maastricht betrekt thans het gas van de S latsmjjn Maurits en mocht deze niet tot parfumeering overgaan, dan zal door B. en W. overwogen worden stappen dien aangaande te doen. Het niet meer reukloos zijn van het gas zal tijdige constateering mcgelijk maken, waardoor vele onheilen kunnen voorkomen worden. Negoro houdt vérband Panjsche tentoonstelling, rijke inzendingen van en len worden gezonden. De reis van den Pakoe Alam schijnt nog niet zoo definitief te zijn vastgesteld als die van den Mangkoe Negoro. Van Nederlandsche zijde is aan de Duit sche peis een communiqué verstrekt, waar in wordt betoogd, dat het met de boycot- beweging in Nederland niet zoo n vaart loopt als men op grond van de alarmeerende be richten in verschillende Duitsche bladen zou moeten aannemen. De Nederlandsche regeering heeft zich met de boycotbeweging in het geheel niet bemoeid, aldus heet het in het communiqué. Zij heeft integendeel nog dezer dagen een Duitscher tot profes sor aan de Utrechtsche üniversiteit be noemd. Verschillende gemeentelijke gasfa brieken, een provinciaal electriciteitsbedrjjf, de Nederlandsche Staatsspoorwegen, de Zui- derzee-Werken en de Ned.-Ind. regeering overwegen nieuwe orders in Duitschland te plaatsen. Alleen de Nederlandsche Zuivel- bond hWift een beroep op zijn leden gedaan, om geen Duitsche machines meer te koopen. terwijl eenige aanverwante organisaties met de boycot van Duitsche Kunstmeststoffen dreigen. Andere maatregelen tegen Duitschland zijn in Nederland niet genomen. Nederland wil geen handelsoorlog. In politieke en eco nomische kringen in Nederland is men van meening dat het conflict gelocaliseerd moet worden. Een handelsoorlog met zijn einde- looze wederzijdsche represailles zou het le- jl^nabelang van beide naties ernstig schaden, ns - i'‘o Nader wordt gemeld: De geheimzinnige verdwijning blijkt ten slotte een Happy end te hebben. Gisteravond is de rivierpolitie meegedeeld dat beide Jongelui veilig thuis waren. Het waren de 20-jarige W. H. Wisse van den Meyendaal en de 19-jarige Mej. C. G. Hel ders van den Wilgenweerd. Zij waren op hun roeitocht met de boot vastgeloopen op een zandplaat in de rivier onder Uselmonde Hier hadden zij geruimen tijd vastgezeten, totdat een sleepboot hen uit hun isolement verloste. Omdat het al laat geworden was. durfden zij hebniet aan in het donker op de rivier te varen weshalve zij naar den kant zijn gegaan errUBar de boot met een riem hebben vastgezet. Vandaar zijn zij te voet huiswaarts gekeerd. De jongen was plan om gisteravond na zijn werk de boot te gaan halen en de fietsen op te halen. Het afdrij ven van de boot heeft ten slotte alle conster natie veroorzaakt. Een kindje van den heer P. te Treebeek viel in een onbewaakt oogenblik in een ke tel kokend water. De arme kleine bekwam ernstige brandwonden. De toestand is zorg- de Tachuhtochten bijeen zijn:,Mannen In een kring. wiegende bewegingen terwijl zij zich bedrin ken.... de schamane, langzaam dansend., boosaardig,... spottendIn het midden van den kring een levenloos lichaammet doorstoken borst.en doorgesneden lucht- PÜP-... Bloedom den hals van den dooden Anjoh, de lederen riem, waarmee ze hem ge wurgd hebben! Kamltok....! Liggend schuif Ik den geweerloop over de linkerhandLatschln stoot me terug. De waarschuwende woorden van den vallen mij weer InVolgens die menschen daar beneden heeft de schamane goed ge handeld. Misschien had Anjoh het tenslotte ook wel zoo gewildWant wanneer de dood nabij is.... onvermijdelijk volgens de meening van den schamane dan wacht men het einde niet lang af. Riemen om den hals! Drie man trekkeneen gerochel uit! En hij, din de schamane haat, is spoe dig rijp voor zulk een Kamltokzoodra hij ziek is den ouden Anjoh haatte hij, hem en mij den Blanke die hem de macht ontnemen wil, die de góden verdrijft met zijn.kruis. „Wil jij in Anjohs plaats de statie over nemen?" „Ja, mijnheer,” zegt Latschln aarzelend en denkt zeker aan het uiteinde van Anjoh. „Maar geef mij een geweer en een toover- blad!’ Zwijgend reikte ik hem de buks en patro nen en een brief, die mijn moeder mij schreef.... een tooverbladgeschreven. Niemand kan het lezen. en wie het zou kunnen lezen, komt hier niet in die woestijn aan de Pala. En toch werkt hij wonderen uit de brief dat papieren tooverding. „U hebt toch twee geweren, mijnheer?’’ „Ja! Waarom?” „De wolven mijnheer!.’.. Want u moet toch nog terugzonder mijniemand mag zien of weten, dat u Iets afweet. dat u getuige waart van deze.... Kamltok.” „En hoe vind ik den weg naar de Jakoegi- renfurte terug?" „Wacht hier.... even maar.... Ik zend u mfjn zoonHU brengt u terug Nu waakt Latschln over mijn statie aan de Pala. Hoelang. Ik stond juist gereed mijn slaapzak In orde te brengen, toen de Jahoegir, bU wien ik ondervlak gevonden had, een zacht-sls- send geluld door de tanden stiet. Zijn vrou wen, die nog bezig waren met het opruimen van het vaatwerk en het reinigen der talk- lampen, onderbraken1 plotseling hun werk en stonden als versteend. Alleen Iwan, de Frans Baikal-Kozak klopte bedachtzaam zijn pijp tegen zijn laarzen uit, waarvoor de eige naar der hut hem een verachtelijken blik toewierp. De honden sloegen aan met heesch-woe- dend gehuil. Het rendiervel waarmede de ingang tot de tent was afgesloten, werd teruggeslagen; tot in den versten hoek der warihe hut drong een ijzige luchtstroom binnen, die sneeuw en jjzelkorrels met zich voerde. De vreemdeling kwam binnen en liep door tot het midden der tent: bjj het knappend vuur bleef hjj staan. Toch kon Ik zijn ge laatstrekken niet onderscheiden, want de bij tende walm, die slechts langzaam door het kleine rookgat kon ontsnappen, vulde heel de kleine hut. „U moet onmfiddellijk naar het station aan de Pala komen, mijnheer!” hoorde ik een hijgende stem Met een sprong was de lange Iwan naast mij op de been en keek afwisselend mij en den laten gast vragend aan. Eindelijk kon hij aarzelend en met moeite een woord spreken: .Latschln!” „Latschin, ben" jij het?!" riep ik verbaasd. ..Kom toch mijnheer, als u Anjoh redden wil.” „Wat Is er mét Anjoh, Latschin?” .Anjoh is erg ziek, mijnheer. Maar niet zoo ziek, dat u hem niet meer helpen kunt. Maar u moet u haasten, mijnheer, als u Anjoh niet verliezen wilt.” „Is het zóó erg met hem?” „Ik voor m(| geloof hét niet, mijnheer!" „Maar ,J3e schamane (toovenaar, zegt het. En u weet, dat de schamane uw vijand is en ook de vijand van Anjoh. En als u niet heel gauw komt, zal de toovenaar bij den zieke zjjn.” Ik aarzelde en kon niet zoo direct tot een besluit komen. „U moet gaan!” klonk het plotseling som ber uit den mond van den Jahoegir. Wij stormden naar bulten In den sneeuw nacht en lokten met verklinkend geroep van ,Koi-kol” de pischlhl van deweide. Zij graas den echter rustig en gromden onwillig, toen wjj ze een lasso omwierpen en voor de sleden spanden. Latschln bestuurde de eerste slede: ik zat achter hem. De tweede kllitha, die de vrou wen zorgzaam beladen hadden met alles wat we noodlg hadden: medicijnen. Instru mentenkistjes, levensmiddelen, dekens, wa pens enz., alles werd aan Iwan toevertrouwd. De dieren begonnen te loopen Zoo suisden wij over de besneeuwde bevro ren wegen, onder ons de vlekkeloos blank- spegelende vlakte, boven ons de diepblauwe nachtelijke hemel met zijn duizenden flonke rende sterren Ure^ en uren joegen wij over de einde- looze vlakte der uitgestrekte woestijn. Verderaltijd verder Mijn hoop. Anjoh nog levend aan te tref fen, om hem met alle middelen der mensche- Hjke kunst nog in leven te houden, werd steeds grooter, het maakte mij bijna vroolljk. Reeds wilde ik Latschin iets zeggen omtrent het vertrouwen op een gelukkig gesternte, van het vertrouwen op Hem, daar boven, toen plotseling de slede een scherpen draai naar links maakte en bleef staan. „Wat nu? Waarom stoppen Latschin?" „Wij hebben thans meer dan 5 uur gereden mijnheer! Langer loopt het rendier niet, zonder eten, En zie. Wij. staan hier op een bevroren moeras, hier Is voedsel genoeg voor hun vieren Er ging een heel uur verloren. Dan pas konden wij verder. Als de hemel vaal wordt, eindelijk eindelijkdan zijn wij er. Een heuvel.... waarop een vlaggestok, die al twee jaar geleden daar als rlchtingspunt aangebracht is. Van deze hoogte uit heeft men eep vrij uitzicht op de nederzetting aas de Pala.... Zal ik de statie zien?.... En den trouwen Anjoh Latschin zwenkt naar den voet van den heuvel, springt af en maakt eerst de rendie ren los, die zich direct verstrooien en naar voedsel zoeken. Zonder eenig geluid beginnen wij te klau teren. hooger en hooger melding van 'ychen bü Njj- fch aangehou den een 33-jffrige Pool op wlen ongeveer ojn. f 200 aan bankpapier werd gevonden. Deze Pool werd verdacht van verschillends inbraken in Gelderland en Brabant en werd gevankelijk naar Wychen overgebracht. Daar werd hij !n langdurig verhoor genomen door den burgemeester. Voor den nacht werd de Pool tijdelijk op gesloten in het cachot achter het gemeen tehuis. Daaruit is hl) eerglsterennacht ont snapt. Hij heeft twee planken uit het pla fond gebroken, heeft toen het gat verwijd en is zoo naar bulten gekomen. Oude dame (hulpvaardig): „Als je nu eens telkens stukjes ijs af breekt, tot je aan den kant bent.” (Passing Show) Was het eenige weken geleden de Jan Evertsenstraat en omgeving te Amsterdam, die door de EM.O.S.-leden tot het terrein van hun agitatie werden uitverkoren, thans Is het tooneel opgeslagen op de Bllderdjjk- kade bij de Jac. van Lennepkade Hier wo nen twee Katholieke steenzetters, die wer ken in de Over-Amstelstraat De E.M.O.S.- kameraden zijn er dus weer dadelijk bü ge weest om het dezen mannen zoo lastig mo ge lyk te maken. De politie moet hen onder bewaking naar huis brengen, wantwederen dag staat een flinke bende in de omgeving hun woning op den loer om bü de eerste de beste gelegenheid, haar wraak te koelen op de mannen die niet anders willen, dan van het recht op vrije organisatie profltee- ren. Tot nu toe blüft het bü een oploop van mannen, die ontzettend nüdig onder elkaar praten, maar die op een eerbiedigen afstand bhjven loeren, als hun „vüanden” aanko men. De troffen voor het geval de kameraden zich zelf eens in moed zouden overtreffen. De buurt is nogal op de hand der EM.O.S. -leden. Eenige dagen geleden ondervonden zelfs de vrouwen en de kinderen van de ka tholieke steenzetters overlast. Ze werden uit gescholden en op alle mogelüke manieren geplaagd. De laatste dagen is dit echter weer verminderd. De Mangkoe Negoro en de Pakoe Alam Het volgend jaar kunnen naar alle waar- schünlükhid, twee zelfbestuurdets uit Mid- den-Java in Nederland worden verwacht. Men meldt ons nader betreffe-ie de proefneming voor het neerslaan van en, gisteren te Schevenlngen gehouden: Moge het voor sommigen, die eergisteren voor het eerst de proeven van den heer Veraart hebben bügewoond en die geen speciale studie van de meteorologie hebben gemaakt, een teleurstelling geweest zijn, dat zü geen regen op het Scheven ingsche strand hebben waargenomen, toch wtjzen verschil lende verschijnselen er op, dat de proef neming, voorzoover de bescheiden techni sch hulpmiddelen dit toelleten, grootendeels aan het doel heeft beantwoord. Verschillende autoriteiten en vertegen woordigers van de pers, hebben o. m. van af 'het Kurhausterras waargenomen, dat een wolk ten Noordwesten van de Pier, wellicht in de omgeving van dén Wasse- naarschen Slag of Katwük, na het uitstor ten van een hoeveelheid üs, zich geheel oploste. Eerst zag men den top snel naar boven aangroeien (overgang van een cumuluswolk in een cumelonlumbus of regenwolk), daar, na is volgens waarneming van luitenant Vis, chef van den Meteorologischen Dienst van Soesterberg de basis van pl.m. 700 Meter tot pl.m. 300 Meter gedaald. Na eenlge minuten had deze wolk zich geheel opgelost en dit kan niet anders dan door regenval geschiedt zün. Het is echter zeer moeilük, zoo niet onmogelük, om op een afstand van pl.m. 10 K.M. waar te nemen of er regen in zee valt. Er was den vliegers uitdrukkelijk zocht eerst op meerdere kilometers van de kust üs uit te werpen. Een ander merkwaardig verschünsel. dat wellicht verband houdt met de gehouden proeven, is het volgende: Toen de F. VIII en de F. IX, na het last s'- deel der üslading te hebben uitgeworpen, terugkeerden naar Waalhaven, heeft zich onmiddellük daarna een der uit zee aandrij vende wolkengroepen ontlast in een korte hevige bui boven Den Haag (Rijswijk, schepletn en Laakkwartier en Rijswijk), waar te voren den geheelen middag geen regen gevallen was. De verklaring zou waarschünlük de vol gende zün: Door het uitwerpen van onderkoeld ijs is deze wolk nabij de “verzadigingstoestand gekomen, maar de sterke Z. Vf- tot Westen wind heeft den regen nog eenlge minuten tegengehouden. Teneinde de vele belangstellenden nog eer- afdoend te overtuigen, zal de heer Veraart op Donderdag 28 Augustus a. s. bü daarvoor gunstige weersgesteldheid nog eenmaal in de omgeving van Schevenlngen demonstreeren. Nadere büzonderheden zullen worden medegedeeld in de radiorede voering, welke de heer Veraart zal houden op heden (Za terdag 9 Augustus) te kwart over 9 uur voor den Katholieken Radio-Omroep. En wel de Mangkoe Negoro en de Pakoe Alam zooals deze zelfbestuurders in Indië steeds worden genoemd. Maar officieel boe ten zü: Pangeran Adipatl Arlo Mangkoe Negoro -VII, hoofd van het Mangkoenego- rosche Huls, en Pangeran Adipati Ario Pa koe Alam, noofd van het Pakoe Alamsche Huis. De eerste resideert te Soerakarta, de laatste te Djokjakarta. beiden zün van Soenan en Sultan onafhankelüke prinsen Het prinsdom Mangkoenegaran is ongeveer even groot als het rük van den Soenan: 't prinsdom Pakoealaman bestaat slechts uit één regentschap, bulten het stukje gebied ter hoofdplaats De Mangkoenegaran werd in 1757. de Pakoealaman in 1812 gevormd ten koste van het thans bekende hoofd- rük, bü wijze van polltleken maatregel. De komst hier te lande van den Mankoe met de komende waarheen belang- namens Z. H. zul-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8