I FEUILLETON jon Buitenlandsch kd^Cieuws RU TSJECHOSLOWAKIJE OOSTENRIJK—HONGARIJE PUROL Chi J RB GEHEIM VAN JESSIE QUINTON Tim Kv RADIO-OMROEP - De opmarsch der Afridis Ongelukken in de Alpen Aman Oellah Vele dooden De roede terreur in China De Vlaamsche beweging Engeland en zijn koloniën Bohi-aanslag op een bank Nieuwe partij in Turkije KORT NIEUWS Het proces tegen de Annamieten Sandino weer in actie I Spionnage voor Frankrijk elfde hoofdstuk Gro Ook Irak door hitte j. geteisterd MuAdebeten en Huidjeuk De heerschende malaise in Zuid-Afrika IS in 1 voor Brier Holl. R. N Het land zonder werkloozen Staatsgreep tegen den Poolschen Sejm in voorbereiding Communistische actie onder de boeren Tot op vijf K.M. van Pesjawar genaderd Gemengde ^Buitenlandsche ^Berichten De groote herfstmanoeuvres in Frankrijk In 17 jaar 12 millioen gulden kwijt geraakt Cbarjfw blur will ¥<Xg öet ÏHUt »«ee|4e ewi .MlWjyk i* «PïfiW d»1 de poJIUe ar- Vier slachtoffers Uta groep Waarom verliet hij Konatantinopel?^ spoor in driebond - gedach te te AMANULLAH Moeilijkheden voor de regeering Thans ook moeilijkheden met Burma Door een teleurgestelden roever in Parlementsontbinding aanstaande dreigde hü de 1 Telegrammen aan Pilsoedski Koop op afbetaling een der oorzaken Dr. Koch weer op 't pad Twaalf doodvonnissen Twaalf zjjner volgelingen gedood Oud-student te Berlijn gearresteerd. PILSOEDSKI aankjjken en 21. kind heid, nieuwe bonden zal worden en nieuwe zullen worden uitgeschreven. Voortgezette operaties in de lucht Een officieel communiqué meldt, dat de operaties uit de lucht tegen de Afridis in het Baradal, evenals in het westelijk deel van de vlakte van Khazjpri al sedert enkele dagen voortduren. verwacht, dat de Britsch-Indische regeering een strafexpeditie tegen de opstan dige bergstammen zal organiseeren. Gemeenschappelijke actie der mogend heden overwogen tegen dat hij Konstantin vpel verlaten heeft omdat de Turksche autoriteiten zijn verblijf daar ter stede niet goedkeurden. Uit Kaboel wordt gemeld, dat men daar ter stede geen geloof hecht aan het bericht dat Aman Oellah Konstantlnope] verlaten heeft met de waarschijnlijke bedoeling naar Afghanistan te gaan. Men gelooft daaren- op de en Fm de m lust 1 en ze daan gevri DE 1 Naar het Engelsch door Job. P. H. Hamers In verband met de kinderverlamming beperkt. gevrai Bakke NARE kunne School Pli Ter Brieve Mad. GE OLIE Ge vi ’Oor 1< NIEUI 1 Ha niu de pol I kat der E vor het C B1O afg E bet niei D geti het diet den beh D de eipe mer D den moe gm den M zijn tem M noot daai maa banl Dt land H< gep* prijs werk sane geen de g vóór de i treff De gelde net millii meer voort regee All hebb ryksl miscl He het l Volgens een publicatie van de Temps”, van het officieele verslag over den stand der werkloosheid In Frankrijk, stonden op 2 Augustus j.l. in Frankrijk als werkloos in geschreven 817 personen, waarvan 622 man- gsvraa J. Gl Berger worden Pasja. Overigens neemt men aan, dat de meen in- gen van de beide partijen over de belang rijkste vraagstukken niet zeer sterk zullen uiteenloopen. Wel houdt men rekening met de mogelijk- dat tengevolge van de vorming der partij het parlement wellicht ont- verkiezlngen Uit Managua wordt aan de „New York Times” gemeld, dat twaalf volgelingen van generaal Sandino zijn gedood en twee gevan gen genomen in een gevecht met een afdee- ling nationale troepen. heeft toegegeven, dat hij van een Fransch spionnage-bureau verschillende opdrachten had gekregen en ook uitgevoerd. Er zijn bewijzen, dat hij voor een en ander aanzienlijke geldbedragen heeft ontvangen. Gantner werd reeds eemgen tijd door de recherche in het oog gehouden. Hl) is op 30 Juli gearresteerd In zijn bezit werden documenten gevonden, waaruit zijn schuld duidelijk bleek. De groote Fransche herfstmanoeuvres. die dit jaar in Lotharingen worden gehouden, zulleft wegens de steeds veelvuldlger voor komende gevallen van kinderverlamming, ook in de Fransche garnizoensplaatsen, op veel kleinere schaal gehouden worden dan aan vankelijk het plan was. De regeering van Zuid-Afrika besloot, dat met Ingang van 1 Januari 1931 geen ver volging meer zal kunnen worden ingesteld tegen personen, die hun automobielen van de hand doen alvorens ze te hebben be taald volgens het stelsel van koop op afbe taling. Men beweert, dat de malaise, die thans in Zuid-Afrika heerscht. het gevolg is van het feit, dat de menschen door hun geld heen zijn wanneer deze betalingen ten slotte hebben plaats gehad. nen en 196 vrouwen. Sedert 1 Juli jj. is het aantal werklooaen met 39 verminderd. Van de 817 werklooaen staat het grootste deel. 593. te Parijs ingeschreven, terwijl het gezamenlijk aantal werkloozen van alle andere gemeenten in het Seine-Departement 39 bedraagt. In de periode van 29 Juli tot 2 Augustus nam het aantal buitenlandsche arbeidskrachten in Frankrijk met 4157 btfders toe. op Wf di Partij •te: i Platen, party diverse kozjjne In den Wetgevenden Raad van Burma werd eergisteren met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin een spoedige verklaring van de Engelsche regeering ge- elscht wordt, dat zij de aanbevelingen van het Simon-rapport in zake de afscheiding van Burma van Bntsch-Indië zal aanvaar den. Het debat stelde duidelijk in het licht, dat een groote groep niet slechts de afschei ding van Indië wenscht. doch gelijktijdig een dominionstatus voor Burma. Onder toejui chingen van den Raad waarschuwde een der sprekers Engeland, dat, indien de afscheiding door Engeland aangewend zou worden als een manoeuvre om Burma te berooven van zijn grondwettelijke rechten, het Burmeesche volk dit zoomin zou vergeten als vergeven. De president van de Kamer van Koophan del van Burma verklaarde, dat er in de Ka mer een overgroote meerderheid voor af scheiding bestaat. Hij eischte, dat de Engel sche regeering een nieuwe constitutie voor Burma zou instellen. afdeellngen van genoemde organisaties heb ben de opdracht, overal in het land vergade ringen te beleggen, die telegrammen moe ten zenden aan maarschalk Pilsoedski. waar in de wensch wordt uitgesproken, dat ge streefd zal worden naar vernieuwing van den staat. Gistermorgen tegen half elf liep op het station Bocholt een rangeertrein op een personentrein in. Twee en twintig reizigers werden licht gewond. De meesten hunner konden hun reis voortzetten. De sneltrein MadridAlgeciras Is Vrijdagnacht ter nauwemood aan een groote ramp ontkomen. Nabij Cordoba liep de trein op een overweg op drie met steenen beladen ezels. De steenen vleien op de rails en ver oorzaakten de ontsporing van de locomotief. De machinist kon echter den trein nog juist tot staan brengen. Bij een botsing tusschen twee groote autobussen op het kruispunt van vijf we gen onder York zijn twee vrouwen gedood en drie andere personen gewond. Reuter meldt uit Simla, dat de cho- lera-epldemle te Kaboel zoo goed als geëin digd is. Op klaarlichten dag is in een drukke verkeersstraat van Londen een baby van drie weken oud gestolen. Rechercheurs van Scotland Yard zijn bezig te trachten het geheimzinnige geval op te lossen. Naar de bladen melden, wordt ge neraal Von Seeckt als nummer een op de lijst van de D.V.P. in Maagdenburg geplaatst. De politie van Kenitra (Marok ko) heeft een bende handelaars in blanke slavinnen gearresteerd, die er hun werk van maakten, Marokkaansche vrouwen naar Spaansch gebied te brengen. willen hebben, Claud?" vroeg ze; „zal ik je er een meebrengen?’ Hij schudde z’n hoofd, keek naar den dam dien Wanda gemaakt had en begon iets verder er zelf een te bouwen. Het duurde echtqr niet lang of hij hield er mee op en riep half schreiend: „Mama! Ik moet mama hebben! Wat heb ben jullie met mama gedaan?" HIJ stond op, liep naar de deur en wilde Het bestaan van het huidig Belgisch kabi net loopt gevaar, zoodra. na de eeuwfeesten, het parlementair leven hervat wordt. Het struikelblok zou zijn het Vlaamsche vraagstuk en wel in het bijzonder de wets ontwerpen voor lager en middelbaar onder wijs, meer bekend onder den naam de wets ontwerpen Devèze (liberaal) pater Rutten en regelend het gebruik der talen in dit on derwijs. Men weet, hoe alle katholieke Vlaamsche organisaties zich hebben uitgesproken tegen deze wetsontwerpen dijor de liberalen, opge zet om hun concessie inzake de vervlaam- sching der hoogeschool van Gent dubbel en dwars in het lager en middelbaar onderwijs terug te winnen. Het vraagstuk is thans ook besproken in de katholieke democratische fractie. Volgens de „Schelde” zou een der katholieke demo cratische ministers daarbij verklaard hebben, dat deze wetsontwerpen onaannemelijk wa ren. Op de vraag, waarom de katholieke democratische ministers de wetsontwerpen dan mede onderteekend hadden, zeu geant woord zün, dat zjj zulks hadden gedaan, om de sociale wetten met de hulp der liberalen en de regeering veilig in de wacht te kunnen sleepen. Daarop is de heer Tschoffen, oud-minister rechtgesprongen, om met verontwaardiging te protesteeren tegen wat hü noemde een on eerlijke politiek, welke volgens, hem het be gin van een regeeringscrisis beteekende. Op de „Stockards National Bank" Forth Worth., in den Staat Texas, is naar gemeld wordt, heden een bomaanslag ge pleegd. Een man drong Zaterdag de bank binnen en eischte onmiddellük uitbetaling van een bedrag van 10.000 dollar. Toen men dit weigerde, bank in de lucht te laten springen. De man slingerde daarop een bom weg, met het gevolg, dat de vice-president van de bankinstelling en de indringer zelf ge dood werden. Een kassier werd zwaar gewond. Voor de speciale rechtbank voor faillisse menten te Londen dient thans de zaak van een Zwltaersche. mejuffrouw Schlntz, die in het jaar 1913 van haar vader, die bekend stond als de „salpeter-koning", een bedrag van een millioen pond sterling had geërfd, doch thans haar faillissement heeft aange vraagd. aangezien zü niet in staat is 2400 pond te betalen. Mej. Schlntz is wegens ongesteldheid niet in staat te verschijnen, doch het staat reeds vast, dat een barer vrienden, een agent van rubbermaatschappyen. haar meer dan drie honderdduizend dollar heeft gekost. Tot de activa behoort het .sprookjeshuis” in Surrey, waaraan vüf honderd werklieden gedurende een jaar hebben gearbeid. De dagbladen der oppositie te Warschau weten te melden, dat de „geheime organi saties voor de moreele saneering” van de Poolsche Politiek, n.L de „Bond va» den Witten Adelaar” en de „Bond van de mili taire Daad” een nieuwen staatsgreep tegen den Sejm zouden voorbereiden. Genoemde organisaties zouden willen aansturen op ont binding van den Sejm, invoering van een nieuwe grondwet en een nieuw kiesstelsel. De Maar dezen lieten het bij het verzoek, om dat het een openbare vergadering was. Daar op vroeg de voorzitter of een van de aan wezigen soms zün woonkamer beschikbaar wilde stellen, en dat deed een van de aan wezigen. Zoo verloste men zich van de politie. Naar we vernamen kwam toen echter deze „besloten” vergadering de aap uit mouw in den vorm van Trlbunebladen pamfletten die ter verspreiding werden aangeboden. Het heele zaakje was dus listiglijk opge zet voor communistische propaganda, waar bij men de politie liever niet had. Tijdens de vergadering was hier evenwel niets van gebleken. Een ontzettende hittegolf woedt in Irak, waarbij de temperatuur soms tot 45 gr. C. stijgt. Vele Arabieren en twee man van de Brlt- sche luchtmacht zün aan de hitte bezwe ken. Mevrouw Hunt keek op hem neer met tranen in de oogen. „Wanneer ik hem de waarheid vertelde, dan zou hü me niet begrüpen.” zuchtte zü. „Ik weet niet, wat ik tegen hem moet zeggen. Maar je kunt toch wel iets voor hem maken. Giles, dat op een dam gelükt. Maak maar een lange rü van blokken van af het kleedje tot aan 't karpet. Het karpet moet dan de zee voorstellen.” Wanda nam een handvol blokken op. „Wacht, laat mü dat even doen,” lachte ze. „Luister eens lieveling, ik zal een dam voor je bouwen ver in de zee. Hier heb je de zee en jü en moeder zitten op den dam, is t niet?” Het ventje keek haar met z’n groote, don kere oogen. ernstig aan. „Neen,” antwoordde hü. eensklaps. „Claud en Dodo; mama was ziek. Kan je ook golven maken? De golven speelden over Dodo en Claud. Eens viel Dodo in 't water.” „En heb je daar altüd gewoond?” Het kind schudde van neen, maar zei niets. Wanda maakte nu met de blokken, drie op elkander gestapeld, een dam van af het haardkleedje tot aan 't karpet. De jongen sloeg haar, terwijl ze daarmee bezig was. aandachtig gade. Toen ze er mee klaar was, nam de knaap een paar blokken weg, alsof er in den dam een paar treden uitgehouwen waren. Hü deed dit echter zonder iets te zeggen. „Hü heeft bepaald aan de kust gewoond.” zei Wanda. ..Zou je graag een mooie boot het lük opgebaard ligt, op slot gedaan. Zil lükt wel een schilderü. zoo mooi is ze." (Wordt vervolgd). slaagt om de herkomst van de vrouw uit te vinden, maar dat is volstrekt niet zeker. Zü heeft, daar ben ik van overtuigd, een lange reis te voet afgelegd. Misschien had ze geen geld meer en kon daarom niet per trein reizen. Haar schoenen waren totaal versle ten." „En de kleine jongen, kan die ook geen inlichtingen geven?" „Ik weet het niet; zooals u ziet, zegt hü niets. Ik geloof niet, dat hü pruilt; hü is alleen erg verlegen, dunkt me, en gevoelt zich niet op zm gemak. Arme kleine ik Hier zweeg mevrouw Hunt. De knaap was opgestaan en lie© t^gr Giles „Je moet een dam voor me bouwen.” zei hü: „een dam ver in de zee; een groote dam met een huisje er op.” Giles nam de blokken van de bouwdoos in z’n handen en keek hulpeloos rond. „Ik weet niet zeker, of ik het wel kan." sprak hü; „en waarom moet ik juist een dam maken? Zouden we daaruit de gevolg trekking mogen maken hier keek hü beide vrouwen beurtelings aan dat hü van de een of andere kustplaats komt?” „Waarschünlük wel.” zei Wanda; „vertel me eens. lieveling," ging zü voort, zich tot den knaap wendend; „heb je vroeger aan zee gewoond?" Het knaapje keerde zich om en ging weer op het haardkleedje zitten. „Ut moet mama hebben!” riep hü; „ik meet mama hebben! Waar ia ze? Waarom te mama njft hier?” Volgens den diplomatieken medewerker van de „Daily Telegraph" plegen de regeerin- gen van Groot-Brittannië. de Vereenigde Staten, Japan en Frankrijk thans overleg tot samenwerking bij $e bescherming van hun onderdanen te Hankau en in andere havenplaatsen aan den Jangtse, die door de communisten worden bedreigd. Deze samen werking zou alleen plaats hebben daar waar de troepen der regeering van Nanking niet in staat zün behoorlijke bescherming aan de buitenlanders te verleenen. De correspon dent zegt dat deze samenwerking wüst op den ernst van den toestand aan den Jangtse. Volgens nadere berichten uit Brltsch-Indië zün de opstandige Afridis tot op vüf kilo meter van Pesjawar genaderd en hebben 10.000 man daar een tentenkamp opgesla gen. Volgens andere berichten zou een tweede bergstam zch bü de Afridis aansluiten. De opperhoofden van beide stammen kwamen byeen. teneinde in deze aangelegenheid te beslissen. De bevolking van Pesjawar verkeert groote ongerustheid. Zü hoopt echter, dat de overheid na aankomst der noodige troepen versterkingen de stad zal kunnen verdedi gen. Men Ze zweeg en keek de anderen aan. „Men weet waarlük niet wat men aan den kleinen peuter moet zeggen,” zuchtte zü; hem zeg, dat zü dood is, dan zal hü niet begrüpen wat dit beteekent. Misschien, dat hü over een paar dagen niet meer aan z’n moeder denkt.” Wanda zag peinzend op den kleinen Claud neer en vroeg: „Lükt hü op z’n moeder?” „Wel wat. maar niet veel,” antwoordde Giles, die z’n redenen had, om hier niet precies de waarheid te zeggen, „waarschünlük lükt hü meer ap z’n vader. U hadt die arme vrouw eens moeten zien, juffrouw Austin. De politie heeft de deur der kamer, waarin Onder ons gezegd. Ik geloof niet, dat dit goed zou zün. We leven in een liefdelooze wereld. Er worden reeds allerlei praatjes in 't stadje rondgestrooid. Die arme Sir Alex heeft het ook niet lang gemaakt." Nog sprak hü. toen hü fich omkeerde en Wanda beleefd verzocht 'm te volgen. In ge dachten verdiept, volgde zü hem op den voet. Het zou haar veel waard zün, als zü wist, of Sir Charles eenig vermoeden had. van de identiteit van het kind. Nu eens dacht ze dat dit het geval was. dan weer niet. Enfin, als ze het kind zag. dan zou ze er meer van weten. De oude Giles keerde zich onder het gaan om. keek haar aan, zag hoe bleek ze was. dat haar lippen beefden en raadde haar gedach ten. Zü begaven zich naar de kamer der huishoudster. „Hier is bezoek voor u, mevrouw Hunt, en voor den kleinen Jongen. Juffrouw Wanda is zoo vriéndelijk om kennis met het ventje te komen maken en u te vragen of ze u ook met het een of ander van dienst kan zün.” Mevrouw Hunt zeg Wanda glimlachend aan. „Dat is aardig van U. Misschien zal hü tegen u praten. Tegen mü doet hü het niet 'Ik heb al van alles geprobeerd, maar tever geefs. Wel Claud, zeg eens wat tegen die lieve dame.” De kleine jongen zat op een haardkleedje Naar de „Voss. Zeltung" heeft de Ber- lijnsche politie den oud-student Eugen Gantner, die in 1925 onder verdenking van moord langen tüd onschuldig gevangen heeft gezeten, gearresteerd, daar hü ernstig ver dacht werd van spionnage ten bate van Frankrük. Gantner heeft een bekentenis afgelegd en Volgens berichten uit Angora is in Tur- küé een tweede politieke partü gevormd die onder leiding van den Turkschen gezant te Parüs staat. Tot nu toe bestond in Turkije slechts één politieke partü, de Turksche volksparty, aan welker hoofd de Turksche staatspresident Kemal Pasja staat. Men acht het waarschünlük. dat Kemal Pasja thans de leiding over deze partü zal neerleggen en deze thans opgedragen zal aan den minister-president Ismet Press S^-vice publiceert de onder staande verklaring van Oostenrijksche zijde: De Ooatenryksche Bondskanselier heeft onlangs een bezoek in Boedapest gemaakt en zei waarschünlük in het najaar, op uitnoodi- ging der regeering, ook naar Praag gaan. Van Roemeenschen kant is eveneens de verwach ting uitgesproken, dat dr Schober in Boeka rest zal komen. Het blükt dUs. datafgezien van diplomatieke redenen in de hoofdste den van Midden-Europa steeds meer wordt ingezien, dat kwesties der loopende politiek persoonlek moeten worden besproken. Ter gelegenheid van de reis van Bondskanse lier Schober naar Boedapest is er van Oos- tenrükschen kant voor gewaarschuwd, deze reis als aanleiding voor combinaties te ge bruiken. Er werd toen verklaard, dat. door dat de agrariërs in beide stoten sterk zün er in economisch opzicht geen verrassende resultaten van de besprekingen te Boedapest te verwachten waren. Van bijzondere poli tieke gevolgen was trouwens heelemaal geen sprake. Nu schünt het plan voor een reis van den Bondskanselier naar Praag een bezoek in Boekarest staat op het oogenblik nog niet op het program een golf van nieuwe combinaties te brengen; de kroon spant de idéé van een economisch drievuldig verbond: TsjechoSlowakijeOostenrükHongarüe In Belgrado. Boekarest. Warschau en Boedapest wordt er gedacht over een Mid den—Europeesch agraar-blok en dit heeft er toe bijgedragen, dat er in Praag al over een combinatie wordt gesproken: de oprichting van een economischen driebond, welke Tsjecho-Slowakije. Oostenrijk en Hongarije zou omvatten. Er wordt ook gedacht aan een deelneming van Zuid-Slavië en eventueel Roemenië; de basis van den economischen driebond zou gevormd zün door douane- gemeenschap of preferentie-rechten. In het „Prager Tagblatt". dat veor dezen driebond propaganda maakt, wordt onder streept. dat er bü deze aaneensluiting voor geen der drie partners economische of finan- cieele nadeelen zouden ontstaan en wei om de volgende redenen: aan broodkoren produ- ceeren Tsjecho-Slowaküe. Oostenrük en Hongarüe ongeveer 400.000 ton. aan vleesch en vet over twee millioen minder, dan ze verbruiken. Voor geen dezer drie staten zou bü een economische gemeenschap dus het gevaar bestaan, dat hü zal worden over stroomd met dumping-achtige lage prijsen van een mede-staat. Integendeel: vereenigd, zou de landbouw in staat zün, een kartel-, eventueel monopolie-poiitiek te volgen voor tarwe, rogge en vleesch. Nog altüd blüft het behoud van een boerenstand, die veel presteert, de hoofdzaak. In landen, die in economisch opzicht mis vormd zün, zooals nu Tsjecho-Slowakije, Oostenrük of Hongarüe, is deze taak onuit voerbaar. De combinatie Tsjecho-Slowaküe OostenrijkHongarije komt in de eerste plaats tegemoet aan de behoeften van den landbouw. Maar ook de nyverheid zou bü deze groepeering baat vinden: ze zou haar uitvoer, op grond van een uitgebrelde. door rechten beschermde markt, intensiveeren. Het hoofdpunt van het probleem zou zijn: het bezwaar der aangrenzende stoten, dat, in het geval van een douane-gemeenschap of preferentie-rechten. hun industrieën onder concurrentie der TSjecho-Slowaaksche fa brieken te lüden zouden hebben. Maar deze meening is niet juist. Vooral in Hongarije z|jn de industriebedrüven voor het grootste gedeelte technisch zóó ingericht, dat de Tsjecho-Slowaaksche fabrieken veel meer reden hebben, hiervan de concurrentie te vreezen. (Van Oostenrük wordt verder niet gesproken). Noodig zou volgens het „Prager Tagblatt” zün: onmiddellüke uitnoodiging voor ’n economischen raad der drie kemsto- ten van Midden-Europa; mogelük is ook de deelneming van Zuid-Slavië of Roemenië. Ten slotte wordt er verklaard, dat Tsjecho- Slowakije er in volks-economisch en cultureel opzicht het grootste belang bü heeft, dat deze gemeenschap tot stond komt. De gedachte van den economischen drie bond vindt al in Praag zelf critiek. De „Bohemia" zegt, dat de eerste veronderstel ling natuurlük moest zün, dat Hongarüe ophoudt ziin industrie verder te ontwikkelen en dat Oostenrijk er een eind aan moest maken, zün landbouw op ongeschlkten bodem te cultiveeren. Voor de Hongaren zou het een voordeelige zaak zün. Anders is het probleem voor Tsjecho-Slowaküe en Oostenrijk, die slechts dan de vérgaande concessies aan Hongarüe zouden kunnen doen, wanneer m overeenkomstige industriëele compensaties verkregen. Er zou dan biüken, dat het hui dige Hongarüe wél een uitstekend afzetge bied voor verschillende waren en artikelen kan worden, maar dat het voorloopig nog veel te weinig kan opnemen, om voor hoog gekwalificeerde industrie-voortbrengselen van Tsjecho-Slowakije en Oostenrijk een markt te vormen. De Oostenrijksche electrische, metaal- en fijne leder-industrie. het geslepen glas en bet fijne poroeieln van Tsjecho- Slowakije, de Tsjechische suiker en vele andere voortbrengselen, zullen, zoo zegt het blad, in Hongarije jaren lang nog niet dien afeet vinden, die het de moeite waard maakt, alle gevolgen van zoo n preferentle-douane- stelsel op zich te nemen. Betrekt men Zuid- Slavië en Roemenië in de combinatie, dan zal de balans voor de Industrie van Oosten deze open maken. Mevrouw Hunt ging naar hem toe. nam hem liefkoozend in d’r armen en zette hem weer bü den haard. „Claud kan mama vandaag niet den. troostte zü; „mama is ziek. Wanneer Claud braaf is, dan misschien De benden bestaan voomamelük uit jongelieden De Afridis, die Pesjawar genaderd zün, bestaan voornamelijk uit jongelieden, aan getrokken door het vooruitzicht van plun dering van de stad. Zes eskaders militaire vliegmachines zün sedert 6 dezer voortdurend bezig met het bombardeeren van de Afridis; zü wierpen zesduizend bommen uit op één enkelen dag. In de Fransche Alpen hebben de laatste dagen verscheidene ongelukken plaats ge had. Een groep van drie toeristen wordt reeds sedert eenlge dagen vermist. Totnog toe heeft men slechts hun rugzakken ge vonden. zoodat men vreest, dat zü om het leven gekomen zün. gedurende het hevige onweder, dat eenige dagen geleden In de bergen gewoed heeft. Talrüke gidsen zoeken naar een der vermisten. Naar verder gemeld wordt is een jong meisje bij het beklimmen van de Alpen, omlaaggestort en om het leven gekomen. DINSDAG 12 AUGUSTUS HUIZEN. Vóór 6 uur: 298 MUitelnltend KRO-Ultzending. 8.159.30 Gramofoon- platen, 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje, 12.15—1.15 Concert KRO-Trio, 1.152.00 Gramofoonplaten, 2.00—3 00 Vrouwenuurtje, 5.006.00 Gramofoonplaten. 6.016.15 Nieuwsberichten in het Esperanto. 6.156 30 Gramofoonplaten, 6.306 40 Koersen, 8 40— 7.15 Gramofoonplaten, 7. IS—8.00 Interview tusschen Jan Nieland en Lou Lichtveld met muzikale illustratie, 8.01—11.00 Concert door KRO-Orkest. Frans Hillen (piano), UiOO— 12.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. Uitsluiteng AVRO-Uilzending. 8.019.45 Gramofoon platen, 10.0010.15 Morgenwüding. 10.30— 12.00 Concert door het Tuschinski-Orkest, Amsterdam, 12.152.00 Concert AVRO- Kwintet. 2.002.30 Gramofoonplaten. 2.30— 3.30 Carel Rüken: „De Zinkput" van C. en M. Scharten-Antink, 3.304.30 Concert uit café „Moderne" te Amsterdam, 4.30— 5.30 Kinderuurtje. 5.305.45 Grampfoonpla- ten, 5.457.15 Concert Stotmuziek van het 5e Regt. Infanterie. 7.157.45 Radio Volks universiteit. Bern. Dresden: „Het lied bü Beethoven”, met medewerking van Thom. Denüs, 8.019.00 Concert Omroeporkest, 9 009.30 AVRO-Radio Tooneel: „De In braak". blijspel naar het Engelsch van W. W. Jacobs en H. C. Sargent door Chariva- rius, 9.309.45 Viool-recital door Bram Bleekrode, 9.4510 00 vervolg Orkestcon- cert, 10.00 Persberichten. 10.15 vervolg Or- kestconcert. 11.00 Oramofoonplatem. DAVENTRY, 1554.4 M. 10 35 Morgenwü ding. 12.20 concert K. Dahl (mezzo-sopraan), R. Olley (bariton), 12.50 Orgelconcert door E. O. Henry. 120 Orkestconcert, 2 20 Tele visie. 2.252.50 Gramofoonplaten, 4.20 Dans muziek. 4.50 Orkestconcert. 5.35 Kinderuur tje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten, 7.00 Piano-recital door J Friskin. 7.207.40 Le zing, 7.50 Vaudeville, 9.05 Concert-Orkest M. Thomas (sopraan 10.05 Nieuwsberich ten, 10.20 Lezing. 10.35 Marktberichten. 10.45 tot 12.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.50 tot 2.20 Gramofoonplaten. 4.05 OrRestcon- cert en solt, 7.20 Gramofoonplaten, 8.20 „Veronique" van Messager, koor, orkest en solisten. LANGENBERG 473 M. 7 25—7.50 Gra mofoonplaten. 7.50—8.50 Orkestconcert, 10.35 tot 12 15 Gramofoonplaten. 12.30 Gramo foonplaten. 1.252.50 Orkestconcert, 5.50— 6 50 concert, sopraan, tenor en strükkwartet, 8.20 Concert. Orkest en vocale soliste. KALUNDBORG. 1153 M. 12 20—2.20 Orkestconcert 3.205.20 Concert. Orkest en pianiste, 8.209.50 „Recensenten og Dyret", blijspel in een bedrijf van J. L. Helberg, 10 1010.35 Piano-recitol, door 8. Bech. 10.35 tot 1120 Orkestconcert, 11.201.20 Dans muziek. BRUSSEL. 508.5 M. 5.20 Trioconcert 6 50 Gramofoonplaten. 8.35 Concert. Orkest en vo cale solisten. 10 35 (338.2 M.j Concert geor ganiseerd door de Sarov. ZEESEN, 1635 M. 6 lé&7.20 Lezingen, 7 207.50 Gramofoonplaten. 10.2012.50 Le zingen. 12.501.15 Gramofoonplaten, 1.15— 2 20 Berichten. 2.203.20 Gramofoonplaten, 3 204.50 Lezingen, 4.505.50 Concert. 5.50 8 20 Lezingen. 8.20 Orkestconcert. 9.05 „Der weibscheue Hof", volksstuk in 3 bedrijven van A. Mariens, 10.40 Lezing en Berichten. De commissie voor strafzaken sprak in het proces tegen de revolutionnalre Annamieten twaalf doodvonnissen uit. Verder veroordeelde zü elf beschuldigden tot levenslangen dwangarbeid, acht tot dwangarbeid voor een bepaald aantal Jaren, 114 tot deportatie, vier tot eenzame opslui ting en twee tot eenvoudige gevangenisstraf van drie maanden. In de stad is het rustig. Toen Wanda Austin aan de poort van de Hall gekomen was, liep zü langzaam de laan door en schelde aan de groote voordeur. Gi les deed open. Tk kom even naar den kleinen jongen zién.” zei ze; -Jk heb gehoord dat hü zoon aardig kind is.” Hü keek haar strak aan. „Dat is heel vriendelük van u; ik dacht, dat Juffrouw Jessie Quinton misschien zou komen maar zü is nog niet hier geweest. Het is wel goed, dat een aardige jonge dame eens hier komt, al was het maar alleen om het kereltje aan 't praten te krügen. Hü zal i misschien gauwer met u op z’n gemak zün dan met mevrouw Hunt, die al een vrouw op I leeftüd te. U zult hem weer aan z’n moeder doen denken. We doen ons best om achter z’n naam te kómen; dan zouden we hem naar 1 z*n familie kunnen teruff zenden, ofschoon o- rijk en Tsjecho-Slowakye actief worden, maar voor de agrariërs van Zuid-Slavië en Hongarüe zal ze met een deficit afsluiten. Zoover de voorstellen en de critiek van het economische driebond-plan in Praag zeil, in vele oprichten meer dan oppervlakkig overai acnt. Nationale kwesties en die der machtpolitiek. ook de politiek op zich zelf, dit alles schünt geschrapt; alles draait om de economie. Voor zoover er nu sprake is van Oostenrük, moet er worden gezegd, dat Oostenrijk een voorspoedige economisch- politleke ontwikkeling van Midden-Europa enkel en alleen onder leiding van Duitsch- land voor mogelük houdt. Oostenrük heeft reeds herhaaldelük de lün van zün econo mische politiek duidelük gemaakt, die de vermindering der douane-barrieres en een zoo groot mogelijke vrüheid in het handels verkeer ten doel heeft. Oostenrijk heeft jaren lang alleen gestaan met deze tendenzen en wanneer het zich nu op het gebied der douane-polltiek bewapent, dan doet het dit alleen, om niet verder onbeschermd te zün. Het is in ieder geval zeker, dat Oostenrük niet van plan is. bü een of andere combinatie toe te treden: want, ook al zün deze van zuiver economischen aard, kunnen de gevol gen toch zóó zün, dat ze niet overeenstem men met ’t richtsnoer, dat Oostenrijk in zijn politiek en economie vervolgt- De gedachte van een economischen driebond in Midden- Europa is in dezen vorm utopistisch. Een innige economische samenwerking in Mid den-Europa. die Duitschland niet aan het hoofd heeft, of zelfs buitensluit, kan niet blüven bestaan. Oostenrijk heeft met deze Praagsche driebond-gedachte niets maken. die mevrouw Hunt hem gegeven had. Hü keek Wanda strak en verwonderd aan. toen deze vrlendelük lachend, naar hem toe kwam en op haar knieën naast hem ging zitten. „Neen,” sprak hü; „ik moet mama hebben.” Wanda sloeg haar arm om hem heen. „En Papa?" vroeg ze; „mort je ook papa niet hebben?” Hij bleef haar een poosje keerde toen z’n hoofdje af. Het woord „papa” vond blükbaar geen weerklank in z’n kinderzieltje, z’n lipjes beef den. met z’n kleine handjes deed hü een greep naar de blokken die voor hem lagen. Mevrouw Hunt voegde zich nu bü het twee tal. „Arm kereltje.” zei ze; „ik vrees, dat hü den naam van ..papa” nooit gehoord heeft. Waarschünlük is het weer de oude geschie denis. juffrouw Wanda.” Juffrouw Austin antwoordde niet. Haar geheele aandacht was op het gelaat van den kleinen jongen gevestigd. Neen, hü geleek niet op Alex; geen enkele trek van z’n gezichtje had eenige overeenkomst met de trekken van den man dien zü zoozeer had lief gehad. Ook de uitdrukking was geheel verschillend. Zü slaakte een zucht van ver lichting. maar tegel ükertjjd bekroop haar een gevoel van teleurstelling. „Is er geen enkele aanwüzing, waaruit kan opgemaakt worden wie hü elgenlyk is?” vroeg zü- „Geen enkele.” luidde het antwoord; „na- M W Aangekondigd met den naam van „Neder- landsch Boeren-Comité” was te Naaldwük in het café Bouwhuizen aan de Kerkstraat een vergadering belegd. De autobus uit Den Haag bracht alvast twaalf vergaderingbezoekers mede, terwül pl.m. zestien Naaldwükers hun nieuwsgierigheid ter vergadering gingen be vredigen. De heer Koch uit Amsterdam trad als spr. op en vertelde dat de bedoeling van deze vergadering was een afdeeling van het Boe ren-Comité op te richten. En de spr. ging daarna een rede houden over den huldigen wereldtoestond en noemde als voornaamste oorzaak van de economische crisis de kapi talistische productie-methoden. De rede was vrü gematigd, maar toen werd er gelegenheid gegeven om vragen te stellen. Intusschen was de Chef der Politie met een ambtenaar ter vergadering gekomen. Eén der aanwezigen (het was toevallig iemand, die uit Den Haag was meefteko- men) stelde de vraag of men niet in beslo ten vergadering kon overgaan. Dat vond de voorzitter best en hij verzocht den politiemannen de vergadering te ver laten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2