UIT DE STAD VAN HET VATICAAN „VRIESIA” v.H. JAN DE VRIES PLATEN SCHILDERSTUKKEN - ETSEN kursthardel Fa. Gebr. v. d. MEER BLADZIJDE 1 MAANDAG 11 AUGUSTUS 1930 Een vulkaan-uitbarstlng in Japan BERICHTEN UIT ONZE en VORIGE OPLAGE LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bezwaren tegen kunstmest 6. De boycot tegen Duitschland 1 Kampong afgebrand PROVINCIAAL NIEUWS De werking van den Krakatau ALKMAAR Gemeentelijke Arbeidsbeurs De hitte-nood in Amerika Een millioen gezinnen getroffen Journalistiek Jubileum Kevelaer De kroning van Koning Carol Verdwaalde Herder Uit jonge jaren BINNENLANDSCH NIEUWS AFDEEL I N G fylijninstorting in Pennsylvanie R. K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo” If t. I l L TELEFOON 781 en foto’s ZILVERSTRAAT. HOEK OUDE GRACHT Speciaal adres voor het omlijsten van platen e- :n. sl— :n, pt e- ANDIJK De critieke toestand te Hankau en Tsjangtsja .OPTIEK ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR ENKHUIZEN door (Prof. Frans Xaver Zimmerman HOOGWOUD HOOGKARSPEL Ctefr, Kfrtera, Vele arbeiders bedolven Italiaansche Opera 1 spotten over f 22.000.schade groo- ver- O Personalia goede M M TABAKSVERGUNNINGEN I en OPENING NIEUWE HOEDENZAAK Onse Retraite Lage Prijzen! Solied adres! A k Ir. i- Milloenen stuks vee lijden. President Hoover heeft medegedeeld, dat bjj de gouverneurs van de door de droogte getroffen staten tot een conferentie op 14 Aug. heeft opgeroepen, ten einde de maat regelen te bespreken voor het verlichten van den nood. De president verklaarde voorts dat de voorlooplge berichten melden, dat om en nabU een millioen gezinnen zijn getrof fen. De toestand baart veel zorg, doch men dient niet te vergeten, dat de droogte hoofd- zakeltjk het veevoeder treft. Er is overvloed van levensmiddelen voor de menschen. Geschat wordt, dat een kwart millioen paar den en muildieren zes millioen stuks rund vee en twaalf millioen schapen onder de droogte lijden. Gaarne verleenen wij plaatsruimte aan het Volgende: Alleen reeds de naam Kevelaer wekt bij den getrouwen pelgrim een heerlijke gedachte op aan het llefelyk genadeoord van Maria. Deze plaats, waar ieder katholiek zich zeer thuis gevoelt en allen zoo één zijn in de ver tering van onze lieve Moeder Maria als troos- teresse der bedrukten. Heeft u waarde lezer (lezeres) deze reis wel ééns medemaakte? Zoo niet, ga dan eens met de Alkmaarsche Bedevaart dit Jaar de reis medemaken. WIJ durven gerust te bewe ren dat dit voor katholieken de mooiste reis Is van drie dagen voor zeer billijken prijs. Vrijdag is met eenlge pensiongasten me- degeloopen van Alkmaar naar Bergen een mooie donkere herder, bruine pooten, reu, naar schatting l'A jaar; thans te verkrijgen bij de politie te Bergen. ik om Een mooi werk Onzen plaatsgenoot, den heer J. Beekenkamp. is als laagsten inschrij ver de uitbreiding van Huize Avondlicht te Hoorn opgedragen. nJ. het timmer- en met selwerk voor f 53380. Een mooi werk. f e d 3 U !id tie J). tie Huisverzorging In een vergadering van bovengenoemde pas opgerichte vereeniging, kon de voorzitter mededeelen dat zich 300 leden opgeven met een contributle-waar- borg van f 1200. Ook gaven zich enkele do nateurs op. Als bestuursleden, werden geko zen de dames C. Schaar. Groot-Mantel. Ber- gen-Brlnk, Prlns-Kwantos, Bal en Schuite- maker. De Indische regeerlng ontving gram een onlangs door „Bemesten is geen hersenarbeid” vooraf een tele- van den resident van Ball en Lom bok, meldende, dat op 3 Augustus de kam pong Kembangkerang Oost-Lombok, tendeels is afgebrand. 148 hulzen en 90 padlschuren zijn brand. Er hadden geen persoonlijke ongelukken plaats. De schade bedraagt f 22.000. iiyk gunstiger zijn. kroning zal waarschijnlijk worden uit- Id. indien de opheffing van de echt- 3ing tusschen Qarol en koningin He- voor 21 September niet tot stand zal Onlangs berichtten wij, dat de heer D. A. Klomp, redacteur van de Alkmaarsche Courant, 14 Augustus den dag zou herden ken, waarop hij vóór 25 Jaar bjj de firma H. Coster in dienst trad. Nader vernemen wij echter, dat de eigen lijke jublleumdag niet 14 doch 21 Augus tus a.s. is. kroningsplechtigheid zal met niet te en luister geschieden, in verband den slechten financieelen toestand van Paard en wagen in de haven Een paard en wagen van den heer S. Ruiter geraakte door het achteruitloopen van het paard in de Buitenhaven. De bestuurder wist zich te redden door een toegeworpen touw te grij pen Het paard werd gedreven naar een droge plek, terwijl de wagen werd opgeta keld. Een en ander genoot veel bekijks. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats. Jubileum R. G. Creveeoeur In verband met het feit, dat de heer R. G. Creveeoeur 40 Jaren geleden werd benoemd tot stads klokkenist, is hem door het gemeentebestuur aangeboden een zilveren schaal met inscrip tie. In het midden der schaal bevindt zich het wapen van Enkhuizen, terwijl op de zijkan ten zijn uitgebeeld de Zulderzeetoren en de Drommedaris. De werking toegenomen De werking van den Krakatau is wederom toegenomen. Niettegenstaande de dichte asch- en stoomgordijnen, werden 2325 erup ties geteld, waarvan 42 boven de 500 meter. De hoogste bedroeg 800 meter. Er werden veel vuurfonteinen waargeno men. De maximumhoogte daarvan bedroeg 750 meter. De hoogte van het.eilandje Anak Kraka tau bedraagt thans 50 meter. De binnenkraterwal vertoont thans op 3 eruptiepunten seismische werking. Misschien 21 September Gemeld wordt, dat koning Carol den wensch zou hebben uitgesproken, dat zijn tng zal plaats vinden 21 September as., aats van in de maand October, omdat eersomstandigheden in September waar de prov. Utrecht weder aan het licht ge komen. dat kunstmest zeer goed kan concur- reeren tegen stalmest Bij rhabarber gaf een bemesting met 12’^ K.G., Chili 10 K.G. slak- kenmeel en 8 K.G. Kalizout 40 pCt. tegen een zeer ruime beerbemestlng per Are een meeropbrengst van 210 K G. stelen. Dit was een Rijksproef. We zouden nog meerdere bezwaren kunnen noemen b.v. dat de smaak der groenten lijdt onder het gebruik van kunstmest doch dit bezwaar is zoo afdoende weerlegd door tal van Nederlandsche tuinbouwkun digen en practici, dat wij hierop verder niet Ingaan; Wij noemen o.a. Prof Sprenger, Ir. L. Peters. Ir. Rietsema. Valstar, K. Wage- naar, beiden practici. Te Utrecht slaagde voor het examen En- gelsch M. O. de heer P. D. Boot, alhier. Te ’s-Gravenhage slaagde voor het examen Nijverheidsonderwijs de heer D. van den Abeele, alhier. toespraak van den H. Vader bleek duidelijk dat Z. H. de moeilijkheden van het beroep van een Alpen-gids heel goed begreep, ech te Alpengidsen moeten sterke zielen In een gehard lichaam dragen, de H. Vader had dit vaak zelf op gevaarvolle tochten bij de gid sen waargenomen. Z. H. prees hen omdat zij zoon buitengewoon groot verantwoordelijk heidsgevoel hadden. Verder mocht de Paus getuigen van het sterk-ontwikkeld godsdien stig gevoel bij deze Alpenbewoners. Zoo ver telde de H. Vader os. nog dat een gids Ga- din dle.Z. H. vaak op moeilijke tochten ver gezeld had, op zekeren keer tot hem zelde: „Hier moeten wij ons onder de bescherming stellen van onzen Engelbewaarder.” Een arfdere jonge gids had Hem eens ge zegd, toen zij den hoogsten top bereikt had den en geheel onder den Indruk waren van de verheven schoonheid van dit bergland schap: „Hier moet men bidden of men wil of niet.” Toen waren zij samen op de knieën gaan zitten en deemoedig hadden zjj zclh neerge bogen voor de schoonheid en de almacht Gods. Tenslotte vermeldde de H. Vader nog, dat er veel gidsen waren, die hun diensten aan de vreemde toeristen weigerden, wan neer zjj bang waren dat ze op Zon- en Feestdagen hun godsdienstplichten niet kon den waarnemen. De H. Vader beschouwt de sport als een middel om het lichamelijke en moreele uit houdingsvermogen zoo hoog mogeljjk op te voeren, om plicht en ontspanning te ver- eenigen en iedere edele lichaamsoefening is goed en nuttig, maar we moeten het Hchaam als het vat onzer ziel beschouwen en vooral er voor waken dat we ons ook op dit gebied niet aan overdrijving schuldig maken. Wjj moeten geheel den mensch, geest en hart en Hchaam en ziel verzorgen. Bij het beoefenen van de sport mogen ook de rechten van kerk en huisgezin niet in het gedrang komen. De H. Vader heeft daardoor in korte woorden het brandende vraagstuk van onzen tijd om schreven en de moeilijkheden en gevaren die daaruit voortspruiten, aangeduld en tevens de juiste oplossing aangegeven. Men schrijft ons: De diep-stllle retraitedagen in onze tot huls-kapel Ingerichte recreatle-zaal van het R.K. Nationaal Tehuis „Luctor et Emergo” te Nijmegen liggen weder achter ons, en, tevreden over ons zelven en al de onzen, in bijna rustige zelfgenoegzaamheid, doemen beelden op van diep-bewogen zielen, in God rustzoekende schipbreukelingen op de woelige wereldzee, weder goed-willende harten, die dankbaar-geroerd met beide handen die reddingbrengende biechtgenade aangrijpen, onwrikbaar vast besloten niet meer in hunne oude fouten en feilen te hervallen, gestand te blijven aan de katholieke beginselen, waarvan de kiem weleer door een goede moeder werd gelegd, in later jaren veelal door eigen schuld verdoezeld en versmoord; kracht *e zoeken in datgene, ons zelf door God gegeven...... het gebed. Men moet wel van steen zijn om niet tot in z’n binnenste te worden geroerd bjj ynnwhlBMMl" Rijwiel gevonden Ter secretarie zjjn in lichtingen te bekomen omtrent een gevon den rijwiel. Een paniek onder de bevolking De werkng van den vulkaan Asama is sterk toegenomen. De vulkaan werpt groote hoe veelheden gloeiende asch uit. Het op 16 K.M. van den Asama gelegen, door de Europeanen veel bezochte ontspanningsoord Karoeizawa, op 140 K M. afstand van Tokio, is door de gloeiende asch bereikt. Een paniek heeft zich van de bevolking meester gemaakt. De Asama toonde in Juni van dit Jaar voor het eerst vulkanische werking. Een schitterende karakteropname. Men leest op het gezicht van dezen ouden man. dat er verhalen uit de teugd worden opgehaald. Misschien is de onzichtbare tweede van de conversatie wel een oude schoolvriend van vete jaren terug Tevens Districtabeurs Doelenstraat 30, Telefoon 838. Geopend, lederen werkdag van 912 uur. Voor werk-’ gevers van 91 en van 25 uur. Maandag en Donderdagavond van 78 uur. Bemiddeling speciaal voor kantoorperso neel lederen Donderdagavond. Voor vrouweiyk personeel afzonderlijke in gang. Kostelooze bemiddeling. De Directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden staan ingeschre ven: 1 Betonwerker. 1 betonvlechter, 1 brood bakker. 1 chauffeur, 1 electricien, 13 grond werkers. 1 kantoorbediende, 1 mach, hout bewerker, 1 letterzetter, 2 machinisten, 6 metselaars. 1 meubelmaker. 9 opperlieden, 3 pakhuisknechten, 1 plaatwerker, 1 reiziger, 1 schipper, 6 sigarenmakers, 1 stoffeerder, 1 smid, 3 timmerlieden, 2 yzerwerkers, 1 stucadoor. 2 steenbikkers, 21 losse arbeiders, en 16 transportarbeiders. Geplaatst: 4 grondwerkers, 2 timmerlieden, 1 metselaar, 1 hulpmonteur, 14 losse arbei ders, 1 sigarenmaker, 4n 1 loopjongen. Gevraagd: Werksters. Alkmaar, 8 Aug. 1930. De Directeur voomoemd, Ed. v. d. Heuvel. eeren, te blijven hoogachten, als den meest belangeloozen meest liefdevollen persoon, die niets anders beoogt dan door zijn priester lijke waardigheid en macht, het schepsel op aarde te verbinden met God in den Hemel. Ja, de Katholieke priester zoo dikwijls be schimpt en bespot vinde in U zijn verdedi ger. Waarom dat schimpen en hem? Als hij niets beteekende. liet de wereld, en het is altijd de booze wereld, hem met rust. maar omdat hij, zonder onderscheid des persoons, durft zeggen wat mag en wat niet mag vecht men hem aan. Omdat hij aan het geweten raakt, wordt er getracht met spotternij zijn waardigheid te verkleinen Tegenover die siotternij zult gij u stellen als zijn verdediger. Deze belofte, dit vaste voornemen, waar door gij uw liefde en eerbied aan den pries ter bewijst, moge voor Pater Winkel zijn: Het bewijs uwer dankbaarheid. Het be wijs uwer waardeering, voor het groote werk, door hem, met God’s genade. In u voltrok ken.” Hieraan behoeft niets toegevoegd. Alléén: moge ook de buitenwereld begrijpen en waardeeren. hetgeen in Luctor et Emergo wordt gewrocht; moge deze met de daad toonen dat zij meeleven, sympathie hebben voor ons moeilijke werk. Niet kennen is niet beminnen! Niet zien is niet gelooven! En daarom vragen wij U met klem en aandrang: vereert ons toch eens met een bezoek; bezichtig onze locali- telten en werkplaatsen; leest voortdurend onze periodieken en brochures en dan wij zijn er volkomen van overtuigd zult u van afzijdige, een warm voorstander van en strij der voor ons mooie R. K Tehuis geworden zijn endAt is genoeg! Het standpunt der Jaarbeurs Het bestuur van de Ned. Jaarbeurs heeft in een schrijven aan den Ned. Zulvelbond meegedeeld, niet te kunnen voldoen aan het verzoek van dezen bond, om op de afdeeling zuivelwerktuigen de Duitsche goederen te boycotten, aangezien dit in strijd zou zijn met het internationaal karakter van de Jaarbeurs. Ernstige aanrijding Vrijdagmiddag werd het dochtertje van den heer L. uit de Weere- Lambertschaag, dat bij hare familie Beere- poot alhier uit logeeren was, door een mo torrijder aangereden, waardoor zij een 3-tal ribben, een arm en een been brak. Naar wjj vernemen was het meisjes 11 jaar en spelenderwijs tegen het in volle vaart aankomende motorrijwiel aangeloopen. Nog vernemen wij, dat de motorrijder iemand op de duo had, die enkele ontvel lingen opliep, terwijl de motorrijder er zelf goed was afgekomen. Geneeskundige, zoowel als geestelijke hulp werd ingeroepen. reserveert dus 18 Au gustus voor het Opera-concert in ’t Gulden Vlies. Die rust in" God, door duizenden gezocht door allerlei omstandigheden lang niet bereikt, wordt U, als ik het zoo zeggen mag, thuis gebracht. Gij hebt maar te grijpen! Ons bestuur heeft het geluk gehad dezen keer beslag te mogen leggen op pater Win kel. wiens Uefde en sympathie voor u, man nen, zóó groot is, dat hij op vacantle zijnde, voor deze retraite terugkwam, en hl) is het geweest, die u dat geluk en die rust in God, voor het grijpen heeft gegeven. Wat zal nu uw dankwoord zijn aan hem? Ik heb mij als directeur van mijn plicht gekweten, thans is het woord aan u. aan u allen, aan ieder van u in het bijzonder. Wat zal nu uw dankwoord zijn? In eiken mensch hoe ruw en hard hy ook moge schijnen is altijd nog een klein plekje van fijngevoeligheid. Een plekje door nie mand gekend, dan door hem alleen, waar hij ofwel in sombere verslagenheid, of wel in eerlijke vreugde, zichzelf vindt. Verslagenheid zij vandaag verre van ons, dus in eerlijke vreugde dan, vanuit dat plekje, hem uw dankwoord gegeven. Gjj zult volharden in de goede voornemens heden gemaakt; gij wilt zijn in de maat schappij fatsoenlijke, betrouwbare, eerbare mannen, dat zij uw dank aan God; aan hem, die U daartoe heeft geleid, aan pater Winkel zult gij willen beloven en met mannentrouw die belofte gestand doen, dat waar gij de genezing uwer zlelekwalen aan den priester te danken hebt, waar gij het geluk en de rust in God door zijn be middeling hebt verkregen, daar zult gij be- tow®. A* te Wjjven Jubileum Het 40-jarig bestaan der kaasfabriek werd in een feestelijke bijeen komst van aandeelhouders en leveranciers in „Ons Huis" herdacht en dit feit was dan ook de herdenking waard. Het ging er zeer gezellig toe en aan dankbetuigingen ont brak het niet. Oud-Burgemeester Brander die het initiatief tot oprichting nam, door den toestand zijner gezondheid. niet aanwezig zijn. HIJ zou zeker het. middel punt der feestviering zijn geweest. Aan de fabriek is een marmeren gedenkplaat aan gebracht. waardoor de namen der oprich ters aan de vergetelheid zijn ontrukt. de gendarmerie «n in het militaire garnizoen te Hankau ontstond gisteren een muiterij, die echter spoedig onderdrukt kon worden. Men acht de positie van de stad uiterst critiek. Een officieel communiqué meldt nieuwe successen der regeeringstroepen bjj Tsjangtsja. Te Hankau hecht men echter niet veel waarde meer aan de mededeellng der Nan- klng-regeering. Men gelooft de regeeringsberichten niet en acht den toestand van Tsjangtsja zeer gevaarlijk, zoo niet hopeloos. audiëntie ontvangt en zich zijn verblijf her innert in de groote zwijgende stilte van de onmetelijke grootheid van het berglandschap. Zoo heeft de H. Vader onlangs, bij gele genheid van een audiëntie nog een ouden gids teruggezien uit Villar Bobbio Pelllce bij Pinervlo, met wien hij samen op zijn laat- sten tocht door de Alpen bij het bestijgen van den Monte Albergia verdwaald was mis leid door een geweldigen mist, die was komen opzetten, ’t was nog voor den oorlog en daar zij in het gebied gekomen waren waar de Italiaansche Alpenjagers hun groote mili taire oefeningen hielden werden ze verdacht van spionnage gevangen genomen. Nadat Prelaat Rattl met zjjn deelgenoot in het lijden den nacht in hetzelfde arrestanten lokaal had doorgebracht, werd hij den vol genden morgen, toen hun onschuld bewezen was. weer op vrije voeten gesteld. BU een andere gelegenheid werden 350 leden van de Italiaansche Alpinisten-club, die te Rome hun jaarvergadering hielden. Truus Kosters Co. In de Boterstraat werd Zaterdagmiddag de nieuwe zaak in dames- en kinderhoeden ge opend van Truus Kosters Co., die geen onbekende op dit gebied genoemd kan w’or- den. Het pand, waarin voorheen de bloemen- van den heer Haakman gevestigd was, is geheel gerestaureerd en op doelmatige wijze voor deze branche ingericht. Twee eta lages, eenvoudig, maar smaakvol ingericht. Beven reeds een goeden kjjk op de verschil lende modellen, welke voorhanden zijn. De winkel zelve maakt een keurigen In- <iruk en is mooi ruim gehouden. Een tweetal vitrines in den winkel bevatten verschillende houtsoorten, terwijl de Fransche-, Weener en Engelsche modelhoeden in den winkel ta ruime keuze zijn uitgestald. Een mooie verlichting geeft de zaak des Avonds een bijzonder aanzien. Met de opening van deze nieuwe zaak is <!e Boterstraat ongetwijfeld een mooie zaak Hiker gewenden. Vermelden wij nog, dat het schilderwerk Bewaakt werd door den heer S. Koster, ter- *U1 voor de verlichting werd zorggedragen In een mijn In Pottsville in den staat Pennsylvanie vond een ernstige mijngasont ploffing plaats, gevolgd door een aardstor ting. waardoor eên groot gedeelte van de mijn Instortte en 21 arbeiders bedolven wer den. Het onmiddellijk aangevangen reddings werk leverde groote moeilijkheden op. Ten slotte konden 6 lijken geborgen worden. De overige 15 arbeiders waren nog in le ven, doch waren allen zwaar gewond. In het gebouw der electriciteitswerken te Hankau zijn eenige communisten gearres teerd. die er van verdacht werden, een aan slag te hebben willen doen op het electrlci- teits- en telefoonnet. B« Blijkens de Staatscourant is een tabaks vergunning verleend aan P. Scheper, Ko- ingsweg 35 en Ingetrokken die van H. J. Reens, Mosterdsteeg 4. Rome, 6 Augustus 1930. Toen Z. H. Paus Pius XI enkele maanden geleden, wat sinds menschenheugenls geen Paus meer gedaan had, het dak beklom ygg^den reusachtigen Vatlcaanschen Dom, waar de onvergelijkelijk heerlijke koepel van Michel Angelo ten hemel rijst (terwijl daar beneden tusschen ontelbare kerken en hul zen het jachtende leven eener moderne grootstad voortbrulst), en vanwaar men aan den verren horizont de teere lijnen der Babiner-bergen afgeteekend ziet, toen heeft de Paus wellicht nog eens teruggedacht aan den tijd, dat hij zelf door het hooggebergte groote voetreizen ondernam, die in dt ge schiedenis van de Alpensport beroemd ge bleven zijn, waarbij de H. Vader niet alleen ontspanning en verkwikking vond. maar ook een geheel frisschen geest herkreeg, die onder de geweldige bekoring gekomen was van de macht van Gods schoone natuur; want nooit, zoo verklaarde de Paus zelf, heeft hij in de natuur meer ue schoonheid, de wijsheid en de almacht Gods tastbaar gevoeld, dan juist daar in het hooggebergte. Uit de wetenschappelijke verhandelingen van en H. Vader blijkt niet alleen zijn groote liefde voor de bergsport, maar de ge schriften van Z. H. den Paus bewijzen dui delijk. dat de H. Vader veel verstand heeft van deze moeilijke en gevaarvolle sport. In een van zijn Jongste toespraken gaf de H. Vader uitdrukking aan zjjn groot heimwee naar de bergen; in felle kleuren beschreef de H. Vader een tocht door ’t hooggebergte, hoe zijn gedachten uit het vlakke land over velden en wouden omhoog stijgen, naar de eenzaam-veriaten, doodsche stilte van de bergtoppen, waar alle krachten ziek gereed maken, om bergen en dalen vruchtbaar te maken want daar ontspringen de bronnen en stroomen, die zich over de laagvlakten verspreiden, om daar de schoonheden van het land tot bloei te brengen. Uit het schrijven, dat Z. H. de Paus eenige jaren geleden aan den bisschop van Annecy zond, blijkt duidelijk dat de H. Vader bui tengewoon ter zake kundig is en een groot voorstander van een oordeelkundig beoefen de Alpensport. Z. H. de Paus zegt er in. dat de H. Bernardus van Menthon niet alleen de Hemelsche beschermhe^fc is van de Alpen bewoners maar ook van alle liefhebl rs van de bergsport. Van aU etakken van sport die men uit ontspanning beoefent, is er geen enkele, waardoor hart en geest zoo verfrischt wordt als juisj het bergbeklimmen. mits natuurlijk alle waaghalzerij en roekeloos heid vermeden wordt. Wanneer men immers na maanden van gestagen arbeid en harde inspuining de bergen beklimpt. waar de lucht veel zuiverder en ijler is, dan worden ’s menschen krachten vernieuwd en ver sterkt, terwijl van den anderen kant de mensch een veel grooter uithoudingswer- rnoge krijgt om zelfs de zwaarste plichten en zorgen des levens te dragen; want hij leert daarbij alle gevaren moedig onder de oogen gezien. Bij het beschouwen der on eindigheid en schoonheid der tooverbeelden die vanaf de hooge bergtoppen der Alpen voor onze blikken verrijzen, wordt onze ziel als op lichte vleugels gedragen naar God, den grondlegger en heer van heel de na tuur. Daarom is het voor den H. Vader altijd een groote voldoening dat HL die onvergefelijke oogenblikken telkens weer opnieuw beleeft, wanneer hij gidsen. Alpen bewoners, toeristen en bergbewoners in Naar aanleiding vïn ons gMezen uitspraak handenarbeid maar eenige toelichting hierop. Wanneer een aannemer eenig bouwwerk zal uitvoeren, gaat hij nauwkeurig na. welke, materialen «stcenen, hou', kalk, ijzer, glas enz.) voor dat bouwwerk noodig zijn en in welke hoeveelheden. Blijkt later, dat hjj te weinig steenen b v. berekend heeft, dan moet hij den voerraad aanvullen of het bouwen staken. Niemand, ook al is hij geen vakman, zal dit vreemd vinden of zich daarover verwonderen. Wanneer een land- of tuinbouwer zfjn werk op den bouw wil doen slagen, dan dient HU na te gaan welke bouwmaterialen (mest toffen) hij behoeft om een goeden oogst te mogen verwachten. Als bekend wordt verondersteld, dat deze bouwmateria len zijli stikstof-, fosforzuur- en kalimest, nu en dan ook kalk. Is van één dezer stoffen, b v. stikstof (wat nogal eens voor komt) te weinig gegeven, dan zal de groei der planten belemmerd worden of in het ergste geval geheel stilstaan. Het is daar mede gesteld als met den aannemer, die te weinig van het een of andere materiaal heeft genomen. Men noemt dit de wet van het minimum; de plant regelt den groei naar die stof, welke het minst voorradig is. En nu enkele bezwaren tegen het gebruik van kunstmest. Ie Kunstmest put den grond uit en vooral Chilisalpeter. Opmerkelijk is. dat bij het ontginnen van woesten grond, die in den regel zeer weinig plantenvoedsel bevat, groote hoeveelheden kunstmest worden gebruikt en met succes. Wanneer deze stoffen den grond uitputten, wat moet er dan wel overblijven van den voedingstoestand van deze van nature zoo ar me gronden? De uitkomst is Juist tegenover gesteld aan het genoemde bezwaar de on vruchtbare gronden vzorden vruchtbaar. Van uitputting dus geen sprake. En wat de z.g.*drjjvendc kracht van ChiH- salpeter betreft, doordat vele gronden be hoefte hebben aan stikstof zal de groei door toediening daarvan Juist bevorderd worden. Men zorge evenwel niet éénzijdig te bemes ten. doch ook kalf en fosforzuur te geven anders gaat het net als met bovengenoem den aannemer. 2e. Kunstmest is na één jaar uitgewerkt. Wij onderschrijven deze opvatting geens zins. Herhaaldeljjk is een flinke nawerking gebleken, zelfr van het uitspoelbare Chili- salpeter Maar al was deze opvatting wer kelijk zoo, dan nop zouden wij vragen ..Wat doet dat er toe?” De bedoeling van eiken land- en tuinbouwer is toch den oogst te vergrooten en' als dit bereikt kan worden door elk Jaar opnieuw te bemesten, waarom dit na te laten? Moet bij intensieve cultuur ook niet elk jaar stalmest gegeven worden? Het is èn met gebruik van stalmest én met toepassing van kunstmest noodzakelijk elk Jaar zorg te dragen voor voldoende voedings stoffen. Haal ui. den grond, wat er uit ge haald kan worden, doch draag zorg, dat wat er wordt uitgehaald, ook wordt aangevuld; dus bemest. 3e Stalmest geeft grootere oogsten dan kunstmest. Wjj verwijzen hiervoor naar de talrijke en gepubUceerde uitslagen van Rijks- en andere proefvelden, waaruit dikwijls het tegendeel is gebleken. In 1918, 1919 en 1920 o.a. is in door den H. Vader in audiëntie ontvangen. In volledige Alpinisten-uitrusting stonden ze opgesteld in de Consistoriezaal. Zij waren vergezeld van hun parochiegeestelijke waar onder ook de Jongste priester van Italië, wiens parochie gelegen is op de plaats waar de Po ontspringt op den berg Vlso. Uit de Het eilandje verdwenen Het eilandje Anak Krakatau (kind van den Krakatau), dat gedurende de werking van den Krakatau uit zee was opgerezen en gisteren een hoogte bereikt had van 170 voet, is hedenmorgen by de heftige werking van den vulcaan plotseling onder den zeespiegel verdwenen. De werking van den vulcaan ging ge paard met het uitstooten van vuurfonteinen. De Italianen komen weer, en dat betee- kent een byzondere avond van zanggenot, een stampvolle zaal geestdriftige toehoor ders. Behoudens goede bekenden zullen ook nieuwe zang-sterren op het podium verschy- nen. Muziekliefhebbers raktertypen, verschillend in booze en goede neigingen, verschillend in aard en werk zaamheid. verschillend voorheen in rang en stand, thkns allen één, allen gelök in Ti beter willen, hunkerend en dorstend naar waarheid en vergeving, naar troost en op beuring in de mqeiiykste oogenblikken. Stil-devoot zag men de 60 A 70 man drie maal daags bijeen in de rustig-mooi ver sierde kapel, dank zy de zorgende handen der Zusterkens van Bethlehem; één met hun leidereden WelEerw. Pater Winkel OJ*.. uit het Dominicanenklooster te Zwolle, gehoor schenlfende aan züne vermaningen en te- rechtwyzlgingen, de middelen tot verbete ring, versterking van hun wilskracht. 's Morgens in de H. Mis, ’s middags tydens het gewetensonderzoek, 's avonds onder het Lof ’t was steeds even stemmig, even mooi, even heeriyk. Naar gelang de dagen vloden, werd ieder rustiger, blyder, méér verlangend naar het groote gebeuren: de plechtige gezongen H. Mis. waaronder al len. zonder uitzondering, tot Gods H. Tafel zouden naderen, aanzitten aan dien eenen Disch, welke alléén de Eeuwige Gelukzalig heid brengen kan. En die stonde kwam, werd een voldongen feit! Geassisteerd door de Eerw. Paters Waanders en Van Dyk, resp. als diaken en sub-diaken, trad de eminente retraite-leider voor het Altaar, ving hy aan met de heilige handelingen, vernieuwend op onbloedige wyze het groote Offer, eens op den Calvarie berg gebracht, met zyn mannen God lovend en dankend voor Diens buitengewone goe dertierenheid en lankmoedigheid, inneriyk ook biyde in zyne Handen het werktuig te hebben mogen zyn van zooveler bekeering. Hoe moeten de engelen en heiligen niet hebben gejubeld, zy die reeds zooveel vreug de hebben by de bekeering van ook slechts éénen zondaar, toen in aller mannen zui vere harten God zelf nederdaalde en een rustplaats koos! Hoe moet het pater Winkel niet te moede zyn geweest, toen hy aan zoovele rustver- kregen-hebbende zielen het Brood des Le vens ultreikte, dat machtige genade-mlddel, zonder hetwelk wy niets kunnen, niets zyn, ook het eeuwig geluk niet kunnen verwer ven! Wel mocht dan ook de directeur de tolk al ler gevoelens worden genoemd, zoowel van bestuur als mannen, toen hij tydens het feestontbyt o m. als dankwoord ook herhaal de, wat door den Voorzitter by het sluiten der vorige retraite was gesproken, n.l.: „Met groeten {lank en vreugde maak van deze schoone gelegenheid gebruik, enkele woorden tot u te richten. Ik zou het my als een plichtsverzuim aanrekenen, wanneer ik als directeur van „Luctor et Emergo" heden, op dezën plech- tigen morgen, zwygen zou. Mijn eerste woord moge dan zyn een woord van kinderiyke dankzegging aan God. voor alle genaden en zegeningen, in deze dagen over ons uitgestort. En dan moge mün woord gericht zyn tot U, Pater Winkel, die als leider der retraite op zoon buitengewoon begeesterende wyze uw zeer moeliyk werk hebt verricht. De roep ging u vooruit, want wy hebben de eer te mogen zeggen U tot een onzer beste vrienden te mogen rekenen; wy kennen U reeds van vroeger en toch durf ik zeggen, dat uw prestatie in deze dagen onze ver wachtingen nog heeft overtroffen. Ik dank u uit naam van onzen hoogge- achten voorzitter, die wegens ongesteldheid zeer tot zyn. maar zeker ook tot onze groote spyt, in deze dagen niet aanwezig kan zyn; uit naam van ons bestuur, uit naam van de huisgenooten onzer instelling, voor uw wel sprekend woord, voor uwen apostolischen yver. voor uwe priesteriyke zorgen aan onze mannen besteed. wy zyn overtuigd, dat uw woord niet zon der uitwerking zal biyven. Gy hebt olie en wyn in de ziele wonden gegoten van wellicht velen onder ons, en genezen hen terugge voerd in de handen van dien éénen Vader, die toch ook hun Vader is. en tot Wiens meerdere eer en glorie Gy, door aan het zie lenheil van anderen te werken. Uw leven hebt gewyd. Nogmaals pater Winkel onzen harteiyken en welgemeenden dank. Vervolgens een woord van erkenteiykheid voor de Eerw. Zusters van Bethlehem, die zoo onbaatzuchtig, gedreven door een heilig enthousiasme, zoo gaarne hulp bieden aan hun evennaasten, en die ik hedenmorgen, uit naam van allen, zoo gaarne myn dank breng. Ik moge niet vergeten ook oprecht dank te brengen aan den heer Hombergen, missio- naris-student, die zoo bereidwillig Is ge weest, zoowel by de repetities als gedurende de godsdienstoefeningen zyne muzikale ta lenten in dienst onzer instelling te hebben willen stellen. Ook den heer Luyten moge tk hier on zen dank niet onthouden voor zyn spontane bereidwilligheid, de leiding van het zang koortje op zich te hebben willen nemen, hy heeft door zyn medewerking inderdaad veel bygedragen tot het welslagen van het ge heel. Ook de andere zangers dank ik op recht. Ik wil dit dankwoord niet besluiten, zon der ook myn gelukwenschen te hebben uit gesproken tot alle inwoners van Luctor et Emergo hier aanwezig. Ja. mannen van Luctor et Emergo, uw ge luk is groot, wellicht grooter dan ge zelf kunt begrypen. Wanneer een man als de H. Augustinus van groot zondaar tot een groot heilige geworden, moet getuigen: „Myn hart vindt geen rust, totdat het rust vinde in God", dan moet die rust in God toch wel een wonderiyic ding zyn. Heen en weer geslingerd door de orkanen van zyn passie en van zyn hartstocht heeft hy nergens rust kunnen vinden, dan ten slotte alléén in God.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5