I ATHLETIEK-WEDSTRIJDEN „VITESSE”, ZAANDAM STER-TABAK ATHLETIEK nationale Politiewedstrijden De traditie hervat Vier nieuwe records J. Galen, Holland, KUNST EN KENNIS Te groote snelheid 1 Een drieling Een goede vangst ZWEMMEN Hoe ouder hoe verstandiger GEMENGD NIEUWS Het stuur niet meer meester Auto tegen een boom VOETBAL KERKNIEUWS Kon. Ned. Voetbalbond Mgr. Dr. J. Sramek Jongeman overreden en gedood I Motorongeluk te Noordwijk Het Nederlandsch eskader te Antwerpen Internationale 8-K.M.-wedstrijden in den IJsel Oorspronkelijke Nederlandsche composities Een serum tegen de kinderverlamming tem. 31. M M. TABAK MAAKT VRIENDEN hu 8S- 1 - J. v. dralen, nolland, m topvorm W. Kaptein springt 3.41 polshooè- Dick Ronde kampioen 200 M. I 'oetje^ De wedstrijden van P.E.C. Om den Sportparkbeker De reden,daternogmannen zijn, die geen pijp rooken, ligt aan hun onbekendheid met Wie de onveranderlijk goede Ster-tabak een maal heeft geproefd, laat zich deze bron van genot nooit meer ontnemen. Nederlandsche dames in België S (in I Een prijs vraa< vroe- A: 1. J. Knol, A. P 13 Moordenaar na 9 jaar gearresteerd 25 Hofman, moeilijke Truus Baumeister als eerste der dames. worden firma Een telegram van vice-admlraal Quant Jaarvergadering aid. I. Zestig jaar. waar- 3. Ch. Herdenking io-jarig bestaan P.S.V. Haarlem" hu wilde een jongetje voor overrUding behoeden Riardam, Jahn, akker. Olympia, Kerbus, A.T.B., ter de 31.70 le vorm Vic- b?tt, E «tel het min Doo blee noet de fwal laat schij heff oud* Tc rege! naar rRa< rede, bleek lami over ma tl norn een gen, vertil word dus vervs te ve alle voort pen Discuswerpen. 1. J. Een tenne den 1< wordei ligt m Uit het ui feilloot stellen als Re duur e Een onders sing breken die de nissen Een gelijk i zien w door ei matiscl handell gestreel De I derd n (een J Radio-: mige g< als M. in den (weerst geleverc Een i storing stel op het dek bepaald men all echter deeltelij toren contactc bouwd. te sluitc gen doe gedeelte tioneere Naast Wteede tacten t plaas wi het uitr tacten zoeker" richten, kan blü’ Umpvoet naar bui Wet een »onteerd ven. Een «mtact 1 del van «et het Met bel nen nu a p de n, •elke me O o o O 1. Onze Gezellen I. Haarlem. 57 sec.; Onze Gezellen H, Haarlem, 58 sec.. Kogelstooten. 1. J. Het gezin van den heer Willem de Vries te Groningen werd gisteren verblijd met de geboorte van een drieling, n.l. een Jongen en twee meisjes. Galen. Holland, Haarlem, 35.89 M: M Stals, Leonidas. Haarlem. 33.48 M. (bui ten med); 2. J. de Haas, Vitesse. Zaandam, M; 3 K Lindstrom, Holland, Haar- «tellingsv. I du® iets I In figt van het geheeld: 1 Enkele dagen geleden meldde zich bü de politie te Keulen een bedelaar aan, die on derdak kwam vragen. Daar de politie hen» er van verdacht, dat hjj valsche papieren be zat, fouilleerde zjj hem en slaagde er, mede geholpen door vingerafdrukken, tenslotte in vast te stellen, dat het een oude bekende uit Rophem betrof, die wegens moord al negen jaar lang door de politie gezocht wordt. De man is 1921 in de gevangenis opgeslo ten okn een langdurige vrijheidsstraf te on dergaan. Na eenige maanden wist hij echter te ontsnappen en vond onderdak bij een vriendin, die hij later bij een woordenwisse ling doodschoot. De dader vluchtte en wist zich tot nu toe doro middel van valsche pa pieren steeds aan de politie te onttrekken. De burgemeester van Antwerpen heeft het volgende telegram van vice-admlraal Quart ontvangen. ..Betuig u nogmaals hartelijk dank voor de spontane gastvrijheid welke door uwe stad aan mij. mijn officieren en de overige opva renden van het Nederlandsche eskader werd verleend. Het waren voor ens onvergeetelijke dagen vol aangename herinneringen van gulle hartelijkheid. beste ziet het w krini blderdaac «tellings-. *15 iets Isaac E. Pedlow, oud Canadeesch Parle mentslid, gaat de politie vaarwel zeggen en n plaats van op de parlementsbanken, zitting nemen op de collegebanken van Queen’s Uni versity", Kingston (Ontario). Hij stelt zich voor rechten te gaan studee- ren. Zijn dokter heeft verklaard, dat Padlow physlek nog even krachtig is, als dertig Jaar geleden. Pedlow is van meenlng, dat studee- ren hem meer voldoening schenken zal dan politiek. Begunstigd door betrekkeljjk goed weer, werden Zondag op de terreinen „De Vroolijk- heid" ten aanschouwe van ongeveer 2000 personen de groote door P. E. C. uitgeschre ven athletiekwedstrijden gehouden. De organisatie was prima in orde, zoodat de wedstrijden vlot werden afgewerkt. De burgem. van Zwolle, Mr. Dr. I. A. van Reyen en de hoofdcommissaris van politie gaven blijk van hun belangstelling. Met groote aandacht volgden zij het programma. Hieronder volgen de uitslagen: 100 M. hardloopen. Klasse A: 1. C. Berger, 10.8 sec. 2. W. Peters, P.E.C. 10.9 Hoitink, A. V. Twenthe. 4. W. de In het medische vakblad „Rinascenza Me dical" deelt dokter Pancaro de resultaten mee, die het laatste Jaar in België heeft verkregen met een serum-inspuitlng tegen de kinderverlamming. Van de 500 behandelde gevallen, zoo resu meert „Bruxelles Medical", bleek er zeker bü 94% volkomen genezing te volgen na behan deling met pollomyelite. Dr. Pancaro schrijft aan zijn behandeling hetzelfde succes toe. dat verkregen werd met de serum-behande- llng tegen de diphteritis. Een droevig ongeval heeft zich gistermid dag in het Ondiep te Utrecht afgespeeld. De ongeveer 28-jarlge N. Eshuis: werkzaam te Middelburg, was op bezoek bij zijn ouders in de Abrtkoosstraat. Met een zoontje van zijn zuster wandelde hU in het Ondiep, met het doel sigaren te gaan koopen. Op een ge geven moment wilde het jongetje bU de VI) - geboomstraat den weg oversteken. Juist toen een autobus van den gemeentelijken dienst naderde. De Jongeman zag het gevaar waar in het knaapje verkeerde, en deed een po ging om overrUding te voorkomen. Die po ging gelukte, want hü kon het kind nog juist wegrukken. Zeil kwam hij daarbij echter te 1 J. v. Galen. Holland, Haarlem. 11.82 M.; 2 W. Kaptein, D. E. M., Beverwijk, 10.52 M; Hagen, Excelsior, Haarlem, 10.16 M; door niet ten belangrijk be- Het b verklarin lamphou< bet appa den (een Rebruikei bol en d I een sotjx I lijken st< I is aanges I teerd is I van het I dan de I Plaatst, c ven func Zondag werden te Warmerveer door den N.H. A.B athletiekwedstrüden georganiseerd, wel ke slechts matig geslaagd zUn. De schuld hiervan ligt niet geheel en al aan den organi- seerenden bond, daar de samenstelling van het programma aan de goedkeuring van de technische commissie der K.N.A.C. onderhe vig was en deze van het programma, waar op al heel weinig loopnummers stonden, een nummer, wat altijd nog al veel strijd te zien geeft de 5000 meter had ge schrapt. daar in Amersfoort het kampioen schap over 10 KM. plaats vond. Voorts vond de N. H. A. B. veel concurrentie van de diverse andere wedstrijden, waardoor het aantal deelnemers niet groot was. Aan deze wedstrUden wred door geen enkelen beken den athleet deelgenomen. Op de 800 meter gingen slechts 5 liefheb bers en voor hoogspringen slechts een. wa ren. Begrijpelijkerwijze viel er voor het pu bliek dus weinig te zien, te meer daar het eenige sprintnummer, de 100 meter, alleen voor den Sportparkbeker gold en op tijd werd verloopen, dus zonder halve beslissing en beslissing. Het hoefdnummer, de vijfkamp voor den sportparkbeker, werd gewonnen door A. A. C., die vooral op de nummers 100 meter en speerwerpen een flinke puntenvoorsprong behaalde. De Haarlem-ploeg. die ditmaal niet uit de beste doch uit slechts „tweede klas-loopers” bestond, wist zich desniette min als tweede achter A. A. C. te plaatsen. De wedstrijden waren overigens echt gezel lig en provinciaal. De uitslagen luiden als volgt: Heeren. 500 meter hardloopen: 1. D. v. Veldhuizen. „Bato"-, Zeist. 2 min. 156 sec. 2. Friedrich, A. A. C.. Amsterdam. 2 min. 17 sec. 3. E. Gort. idem. 2 min. 17.4 sec. 1500 meter hardloopen: 1. N. Kat, N. H. A. L., Velsen, 4 min. 4.7 sec. 2. Bays, West- Frisia. Enkhuizen. 4 min. 54.1 sec. 5. J. As jes. NH.A.L, 4 min. 54.6 sec. 3500 meter snelwandelen: 1. M. Engel man. sec.; sec. Het aïdeelingsbestuur gaf de toezegging een onderzoek in te stellen. Niet in behandeling werd genomen een voorstel van de vereenlglngen Allen Weer baar en B F. C. orti een commissie van van onderzoek in te stellen ten aatizien van een Bondsofficial. Bij de rondvraag werd o.m. besloten verband met desbetreffende geruchten) Ir. J. W. Kips uit te noodigen geen gevolg te ge ven aan een eventueel voornemen om af te treden als voorzitter van den K.N.V.B. Gewezen werd op de wenscheljjkheid weer over te gaan tot regelmatig controle der namen op de wedstrijdformulleren en om de Bekerwedstrijden niet te beschouwen als wed strijden die voor geschorste spelers als bin dend worden geacht. In dit verband werd opgemerkt, dat schorsing voor een aantal „competitle'-wedstrijden het hier bedoelde euvel ondervangt. Hierna werd de vergadering gesloten. vallen, en hoewel de bestuurder krachtig remde, kon hU toch niet verhinderen dat een der wielen over 's mans lichaam ging. Aanvankelük scheen het, dat de gevallene minder ernstig gewond zou zijn. want, hoe wel ondersteund, liep hU nog een nabijzündo woning binnen. Daar werd hij neergelegd, doch de toestand verergerde snel. De auto van den G. G. en G. D. was spoedig plaatse, en de ongelukkige kon naar Rijksklinieken worden vervoerd. Tijdens het transport daarheen is evenwel overleden. De overledene was huwd. Den bestuurder treft geen schuld. Speerwerpen. 1. P Rippe. V. I. C.. Amsterdam. 40 07 M.; 2 F Oostermeijer. V. I. C.. Amsterdam. 37.88 M; 3 N. de Ruijter. D. E. M. Beverwük, 37.58 M Polsstokhoogspringen 1. W. Kaptein. D. E. M.. Beverwijk. 3.42 M.2. N de Zwager. Holland. Haarlem. 2.90 M.; 3. H. Boomans. Leonidas. Haarlem. 2.80 M.; 4. F. Bakker. Holland. Haarlem, 2.80 M. na o verspringen. Hoogspringen 1. P Rippe, V. I. C. Am sterdam. 1.55 M.; 2. Th. v. d. Wardt. Vitesse, Zaandam 1.50 M.; 3. J. de Haas, Vitesse. Zaandam, 1.50 M. na overspringen Verspringen zonder aanloop. 1. J. D. Ronde. Holland. Haarlem. 2.88% M.: 2. P. Rippe. Holland. Haarlem, 2.87 M.; 3 J. Bakker, Leonidas, Haarlem. 2.77 M. 6316.87 3. punten; Heden viert Monseigneur Dr. Jan Srimek voorzitter van de katholieke Tsjechoslowaak sche volkspartij, minister voor de unificatie der wetten der Tsjechoslowaaksche Republiek en professor in de Sociologie aan het Theolo gisch Seminarie te Bmo, zün 60sten geboor tedag. Mgr. Sré/nek, die zich als priester in het begin Uverig toelegde op de oplossing van so ciale vraagstukken in 't belang van het volk, had zijn werkkring in Moravië, hetwelk het meest katholieke gedeelte is van Tsjecho Slo- wakUe. HU stichtte in 1899 de katholieke volkspartij- in Moravië, welke later haar werk kring ultbreldde over Bohemen en na 1918 ook over SlowakUe. Mgr. SrAmek, die voor den oorlog zitting had als afgevaardigde van deze partU in den Moravischen landdag te Brno en in den Oostenrijkschen parlements- raad te Weenen. was van 1918 af een van de leidende leden van de constitueerende ver gadering der Tsjechoslowaaksche Republiek en had een grooten invloed op den inhoud der constitutie en de nieuwe wetgeving, waar hU vooral veel tot stand bracht ten gunste der katholieke gedachte. HU vertegenwoordigde de partU in kabinetten en bekleedde achtereenvolgens functies in verschillende ministeries, hij was o.a. minister der posterijen, spoorwegen, openbare gezondheid, sociale zorgen en hü is tegenwoordig minister voor unificatie der wetgeving. Gedurende zün werkzaamheid als minister voor sociale zorgen kwam een uit gebreide regeling der sociale verzekering tot stand. Minister SrAmek is, behalve geestelUke en politicus een groote kunstliefhebber en een sterk ondersteuner der katholieke letterkun digen. Het voetbalseizoen 1930-’31 nadert, van de Zaterdagmiddag gehouden Jaarver gadering van afdeeling I van den Kon. Ne- derl. Voetbal Bond een der voorteekenen is. De heer A. de Haan Azn.. bestuurslid van den K.N.V.Bopende de vergadering, welke werd bezocht door de afgevaardigden van 4 bonden (A.V.B., K.V.BU.P.V.B. en Noord- Holl. V B.) en van 34 vereenlglngen. In dit openingswoord herinnerde de voor zitter o.m. aan de goed geslaagde herdenking van het 40-jarig bestaan van den Bond. Na goedkeuring van de notulen der vorige vergadering volgde de verkiezing van twee leden van het aïdeelingsbestuur, waarbü de aftredende leden, de heeren A. G. J. Hel weg en K. J. J. Lotsy, bü acclamatie werden herbenoemd. Bü de bespreking der agenda van de op 23 Augustus a s. te Amsterdam te houden bonds vergadering werd o.m. van gedachten gewis seld over het voorstel-Lamey cs. om bonds- bestuursleden na een zes-jarig bestuurslid maatschap niet onmlddellük herkiesbaar te doen zün ten einde op deze wijze steeds „frisch bloed” in het fondsbestuur te krü- gen. De meeningen bleken verdeeld. Eveneens kwamen hlerb üter sprake de voorgestelde statuten- en reglementswüzl- gingen. Een afgevaardigde van de Amsterd. Veree- niging „Wilskracht maakt Sterk" werd ver volgens in de gelegenheid gesteld een toe lichting te geven van een uitkomen van een niet gerechtigd speler in den wedstrijd Cu- lenborgW. M. 8. De bewuste speler was, na 10 competitlewedstrden te hebben ge speeld voor L. 8. V. voor Culemforg in den degradatiewedstrijd tegen W. M. 8. uitgeko men. Een der inzittenden gedood Toen de heer R. te Groenlo Zondagmor gen om half elf van de H. Mis met zün vader, zün echtgenoote en kind per auto hutwsaarts keerde, zag hü het kind, dat naast hem voor in den auto zat, aan de deur peuteren. Om ongelukken te voorkomen, greep hü het kind naar zich toe met het noodlottig gevolg echter, dat hü met één hand, den auto, hoewel deze een matigen gang had, niet in bedwang kon houden. Op den Winterswükschen weg. ongeveer 20 minuten van Groenlo, reed hü tegen een boom. De heer R. kreeg een hevigen schok en werd ernstig in het gezicht gewond. Zün echtgenoote kwam met een lichte hoofd wonde vrü. terwül de vader geen letsel be kwam. Zeer ernstig was er het tweejarig eenigst zoontje aan toe, dat een levensge- vaarlüke schedelfractuur opliep. Het kind en de heer R. werden door dr. Smit naar het 8t. Vincentiusgasthuis te Groenlo ver voerd. Later in den avond moest het kind geopereerd worden, doch het is aan de ver wondingen overleden. Zün toestand was toen zeer ernstig. De heer R. kon naar huls ver voerd worden. De auto werd grootendeels vernield. was tweede, doch werd wegens het omgooien van drie horden gediskwalificeerd. 80 M. juniores: 1. B. van Zanten, Hellas, 9.8 see. 2. A. Schuwer, Z. A. C., 10 sec. 3. B. Hersevoort. P E. C. 4. H. Teune, P. E. C. 4 maal 100 M. estafette: 1. P. E. C., Zwolle, 45.8 sec. 2. A. V. ’23, 46.4 sec. 3. A. V. Twenthe 48.4 sec. Olympische estafette (800-400-200-200 M.) I. Haarlem 3 min. 50.2 sec. 2. A. V. '23 3 min. 54.2 sec. 3. P. E. C. 4 min. 10.4 sec. Verspringen met aanloop. Klasse A: 1. H. de Boer, Te Werve, 7 Meter 01. 2. A. Hoi tink. A. V. Twenthe, 6 M. 60. 3. W. Peters, P. E. C. 6 M. 57. Speerwerpen klasse S. V. 50 M 95. 2. Th. Heeg, Quick, 45 M 70. 3. P. Nimmerdor, K7 D. O. 44 M 89. Hink stap-sprong klasse A: 1. W. Peters, P. E. C. 14 M. 86%. 2. S. V. Musscher, Haar lem, 13 M. 78. 3. J. Blankers, A. V. ’23 Meter 29. Polsstokhoogsprongen. 1. L. M. Oorschot, Brederodes, 3 M. 45. 2. H. G. Nühoff. A. V. Twenthe. 3 M. 35. 3. L. Drost, 8. V. G. 3 M. J. Haitsma, A. V. '23. 3 M. 15. Hoogspringen met aanloop-klasse A: 1. W. V. *26. 1 M. 75. 2. J. v. d. Berg, A. P. S. V., 1 M. 70. 3. W. Peters P. E C. 1 M. 65. Kogelstooten. klasse A: 1. G. Eysker. 13 M. 01. 2. J. v. d. Berg, A. P S. V.ill M. 50. 3. J. Blankers, A. V. '23 11 M. 42. 12.6 sec.; 13A sec. 100 M.-Propaganda 1. R. Schram, D. E. M Beverwük, 13.2 sec.; 2. J. Keyer. R K A V., Amsterdam, l 13.4 sec.; 3. J. de Lange, V. V. Z., Zaan dam. 13.4 sec. 200 M.-D. H. A. K. 1. J. D. Ronde, Holland. Haarlem. 26 sec.; (kampioen 1930)2. F. Oostermeüer V. I. C., Amsterdam. 262 sec.; 3. w. Vogel, Holland. Haarlem, 26.4 sec. 3000 M.-D. H. A. K. 1 H. Smit, Leonidas. Haarlem. 10 min. 12 sec.; 2. W. Vessies. D. E. M. Beverwük, 10 min. 3.2 sec.; 3. C. Henneke, Holland. Haarlem, 10 min. 39.4 sec. 3000-M. Propaganda. 1. Chr. Smit, Onze Gezellen, Haarlem, 10 min. 52.4 eec.; 2. W. Noteboom. Unity. Weesp, 11 tain. 45 sec.; 3. J. Wolvers, Onze Gezellen. Haarlem. 4 X 100 M- D. H. A. K. 1. V. I. C.. Amsterdam. 49.4 sec.; 2. Holland. Haarlem, 496 sec.; 3. Vitesse, Zaandam?50 sec. 4 X 100 M.-Propaganda. Zaterdagmorgen had op den Gooweg te Noordwük een ongeluk plaats dat een ern stig gevolg had. De motorrijder L. Prins uit Lisse reed met groote snelheid door da bocht voorbij café de Nagtegaal en kon niet voldoende den draai maken, waardoor hü van den weg geraakte. Voor hem liep een viertal personen die hü nog wilde mlsrüden. Hü schoot toen den weg over en reed op twee zoons in van den heer E. Oostdom, wethouder van Noordwükerhout, wier fietsen vernield en beschadigd werden. Deze beide heeren kwamen er met erïkele schrammen af. Slechter was het gesteld met den motorrijder zelf, die een tiental meters verder neerkwam en bewusteloos bleef liggen. Kü werd binnen gedragen bü den majoor van de rijtsveld- wacht den heer Eshlns. waar de H.Eerw. Deken J. H M. Borsfoom hem het H. Olie sel toediende. Door Dr. Wösten uit Noord wükerhout werd hü behandeld en naar het Academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. meter snelwandelen: 1. M. EngelS- Pro Patria, Rotterdam. 17 min. 16 L v. d. Vüver. KNJl.C., 17 min. 50,4 3. Toscanl, A. A. C., 18 mln. 17 see. Discuswerpen1 G. Sevenhuizen. Alcma- ria-Victrix, 35.46 meter; P. J. £>»r-a^A. V., Wormerveer. Hoogspringen: 1. J. 8 Edam, 160 meur; 2. A. I Wormerveer, 1.50 meUr; 3. 145 meter Vereenigingsvüfkamp om beker: Beste resultaUn, 100 en Hennings, A.A.C., allen' springen, v. Genne. Zondag werd alhier onder enorme belang stelling de achtsU traditioneele internatio nale 8 K. M. zwemwedstrüd gehouden in den IJsel. uigtaande van de Zwemvereenl- ging „De Jonge Kampioen” uit Zutfen, waar voor zich 116 deelnemers hadden opgegeven. In den voormiddag werd eerst een bezoek gebracht aan Huize „De Voorst" van den heer Völcker, beschermheer van bovenge noemde vereeniging, alwaar de mooie tui nen en perken bezichtigd werden. Om half een ging men in optpcht met muziek vanaf het Stationsplein naar de IJselkade, waar vier groote stoombooten de zwemsters en zwemmers, &e noodlge supporters en vele be langstellenden naar de startplaats te Kor tenoever brachten. Om 3.30 uur werd het stortschot gelost voor de dames en de veteranen en vüf minu ten later voor de heeren. De uitslag van den wedstrüd luidt: Dames: 1. Mej. Truus Baumeister (R. D. Z.) Rotterdam. (Tüd: 1 uur 13 mi. 30 sec.) 2. Mej. L. Kilsdonk <N. Z. C.-Nümegen) 1 uur 16 min. 36 sec. 3. Mej. G. van Galen (D. W. R. Haarlme) 1 uur 16 min. 40 sec. Heeren: 1. A. G. Brandt (Neptunus, Zut- phen) 1 uur. 11 min. 56 sec. 2. F. Welsch (Po seidon-Gelsenkirchen, Duitschland) 1 uur, 12 min. 25 sec. 3. H. Schneider (D. 8. C. '98. Duisburg), 1 uur 12 min. 50 sec. Veteranen: 1. H. J. van der Vegte (Neptu nus, Zutfen). 1 uur, 20 min. 20 see. 2. D. Nordbeek (Zuiderhagen-Enschede), 1 uur, 21 min. 45 sec. De 116 deelnemers waren als volgt ver deeld: 68 heeren. 33 dames en 15 veteranen, waarvan 3 dames. Er vielen 20 zwemmers (sters) uit. den Sportpark- meter, Bisman 1.7 sec., ver-’ Alc. ViX 6.29 M.; 4 maal 100 M. Estafette. Haarlem\47.5 sec.; polsstokhoogspringen, v. Genne, Alfm. "- trix, 4.10 meter. Speerwerpen, v. Aanl A.A.C., 4090 meter. Totaal uitslag: 1. A-A.C., Adam. 6880.95 punten; 2. Haar lem. -6316.87 3. Alcm Victrix, Alkmaar, 6305.38 punten; 4. A. T. B., Amsterdam, 575255; 5. F. L. Jahn. Edam, 5535.905 6. Z. A. V., WormerVëer, 4277.615 punten. Dames. Kogelstooten: 1. G. de Kock, A. T B. 9.58 M.; 2. S. Bakker, Concordia, Haar lem, 8.44 M.; 3. J. v. d. Berg. Hoorn, 8 29 M. 4 maal 100 meter Estafette: 1. A. D. A A’dam, 58.5 sec.; 2. Olympia, Wieringer- waard, 58 sec.; 3. A. T. D„ Amsterdam. j8 5 sec. Verspringen met aanloop: 1. J. Ruurs, D. D. V., Amsterdam 4.53 M.; 2. C. Wehrle. A. T. B., A dam, 4.40 M.; 3. C. Rol, Olympia, Wieringerwaard 3.95 sec. 100 meter hardloopen: I. C. Brander, Olympia, Wieringerwaard 13.3 sec.; 2. J. Ruurs. D. D. V., Amsterdam, 13.4 sec.; 3. O. du Jour. A. D, A„ Amsterdam. 135 sec. De Politie Sportvereeniging „Haarlem” heeft Zaterdagmiddag haar io-jang bestaan gevierd met het houden van nationale politie athletiekwedstrüden, waaraan ver bonden war€n de kampioenschappen van den Ned. Politie Sportbond. De organiseerende vereeniging had van vele zijden blijken van belangstelling onder vonden. Een groot aantal personen en be sturen had een prijs beschikbaar gesteld. Prins Hendrik had een medaille uitgeloofd voor den athleet, die de beste prestaties zou leveren. Dezen prijs won de Amster dammer J. v. d. Berg, die drie kampioen schappen behaalde en enkele ze en je prijzen. Verder hadden prijzen geschonken Jhr. mr. dr. A. Roëll, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, de heer C. Maarschalk, burgemeester van Haarlem, het college van B. en W. de heeren E. H. Tenc- kinek, commissaris van politie, C. J. v. d. Broek, comVnandant van de brandweer, de K.N.V.B., de K.N.A.U., de H.V.B., ver schillende voetbalclubs, deelnemende ver- eenigingen, de Nieuwe Haarlemsche Cou rant, en eenige particulieren. Voorts had de heer W. Dyserinck uit Aerdenhout een belangrijke gift geschonken, waarmee de vereeniging flink geholpen was. 66 athleten uit derf lande hadden inge schreven, verdeeld over 12 vereenigingen, n.l. van de Politie Sportverenigingen uit Amsterdam, Den Haag, Utrecht, Alkmaar, Delft, Apeldoorn, Groningen, Haarlem en Leiden, alsmede de sportverenigingen der Marechaussee uit Groningen, Maastricht en Roosendaal. De prestaties waren voor den kring der politie-beambten goed te noemen. Vier athleten slaagden er in een record te ver beteren. Bovendien is een record gevestigd voor 3000 meter hardloopen en voor de Olympische estafette. Amsterdam is het beste voor den dag ge komen. Van de 10 persoonlijke kampioen schappen, behaalden de Amsterdamsche „bobbies" er 7. Van den Berg nam er 3 voor zijn rekening. De Haarlemmers leverden geen bijzondere prestaties. Twee tweede prijzen werden in de wacht gesleept. Voor de resultaten verwijzen we naar de hier onder volgende uitslagen 100 meter hardloopen ie serie 1. J. v. d. Burg (Alkmaar) 12.6 sec 2. L. Hooijman (Amsterdam) 12.8 sec. 3. H. v. d. Hooij (Amsterdam). 2e serie 1. A. J. Boek (Groningen) 11.9 sec. 2. A. B. Reuten (Amsterdam) 11.9 sec.; 3. Bultje (Groningen) 3e serieJ. Dijkstra (Groningen) 13.2 sec. 2. E. Sikkema (Delft) 13.2 sec. 3. G. A. Verbaan (Alkmaar). Beslissing 1. A. J. Boek 12 sec. 2. L. Hooijman 12.1 sec. 3. Dijkstra 12.2 sec. 400 meter hardloopen, ie serie 1. J. J. Hoek (Amsterdam) 61.9 sec. 2. J. Muusse (Haarlem) 63 sec. 2e serie 1. J. den Hollander (Leiden) 56.9 sec. 2. Rusticus (Groningen) 60 sec. 3e serie 1. A. J. Brinkman (Amsterdam) 58 sec. 2. J. W. Jongkind (Haarlem) 59 sec. Beslissing 1. J. J. Hoek 57.2 sec. 2. P. J. Bros 57.4 sec. 3. A. J. Brinkman. Verspringen met aanloop 1. G. Vergunst (Amsterdam) 6.69 M. (nieuw record) 2. -J. Knol (Amsterdam) 6.0212 m. 3. J. v. d. Berg (Amsterdam) 6.00!2 m. 4. Dijkstra (Groningen) 5.78 m. 3000 M. hardloopen 1. Gulden^r (S.V. Kon. Mar. 4e div. Groningen 10 min. 30.8 sec. 2. J. H. Noordeloos (P.S.V. Delft) 10 m. 50.6 sec. o; 3. T. W. Terpstra (Haagsche S.P.V.) 10 m. 54 sec. Discuswerpen 1. G. Postma (A.P.G.S.V.) 39.51 m. (nieuw record) 2. M. W. v. Lies hout (A.P.G.S.V.) 34.64 m. 3. J. v. d. Berg (A.P.G.S.V.) 33.48 m. Hoogspringen met aanloop 1. J. v. d. Berg (A.P.G.S.V.) 1.67 m. 2. 3 en 4 T. Winters (A.P.G.S.V.) A. Berentsen (Haarlem) en J. F. Mulder (Haagsche P.S.V.) allen 1.65 m. Polsstokhoogspringen 1. G. Vrijs (Haag sche P. S.V.) 3.21 m. (nieuw record) 2. J. Knol (A.P.G.S.V.) 3.05 m. 3. T. J. v. Zwol (A.P.G.S.V.) 2.80 m. Hink-stapsprong 1. J. v. d. Berg (A.P.G. S.V.) 12.59 m. (nieuw record) 2. Dijkstra (S.V. Kon. Mar. 4e div., Groningen) 12.21 m. 3. A. B. Reuten (A.P.G.S.V.) 11.63 m. Speerwerpen 1. J. Knol (A.P.G.S.V.) 50.21 m. 2. Gebuis (S.V. Kon. Mar. 4e div. Groningen) 46.26 m. 3. A. B. Leene- man (P.S.V. „Apeldoorn”) 42.38 m. Kogelstooten 1. J. v. d. Berg (A.P.G.S'.V.) 11.99 m. (nieuw record); 2. Besteman (S.V. Kon. Mar. ie div. Roosendaal) 11.63 m. 3. J. Knol (A.P.G.S.V.) 10.53 m- Olympische estafette S.V. Kon. Mar. 4e div., (Groningen) 4. m. 0.2 s. (nieuw record) 2. Utrecht 4 m. 8.2 s. 3. Amsterdam 4 m. 12.8 s. 4 x 100 m. estafette 1. Amsterdam I 48.3 s. 2. Groningen 48.5 s. 3. Amsterdam II 49 s- Na afloop heeft de heer C. M. de Ridder, voorzitter van de P.S.V. „Haarlem”, de prij zen uitgereikt. Te Schaerbeek had Zondag de jaarlüksche internationale athletiekontmoeting voor da mes plaats aan welke behalve door Belgische door Britsche en Nederlandsche ploegen werd deelgenomen. De uitslagen luiden als volgt: Kogelstooten: 1. Petit (België) 9 M. 45. 2. Verschuren (België: 8 M. 90. 3. P. Hittel (Nederland) 8 M. 77. 4. Birchenargh (Enge land) 8 M. 76. 5. H Leeksma (Nederland). 6. L. Romfout (Nederland) 8 Meter 100 Meter hardloopen: 1. Cornell-Cunn (Engeland) 1X> 3/5 sec. H. ter Horst (Neder land) op 3 Meter. 3. Seary (Engeland) op 1 Meter. G. Halten (Nederland). 5. Aen- genent (Nederland). G. Bot (Ned). De strijd om de tweede plaats tusschen Ter Horst en haar Eng. tegenstandsters had een zeer spannend verloop. Speerwerpen: 1. L. Romfout (Nederland) 33.42 Meter. 2. var. Kesterch (België) 27.86 M. 3. H. Leeksema (Ned.) 27.42 M A. C. Aal- ten 22.41 Meter 5 Stevens (België) 22.40 Me ter. 80 Meter Hordenloop: 1 De Jong (Neder land) 13 sec. 2. Cornell Gunn (Engeland) (forstlengte verschil). 3. Miss Hatt (Enge land. Zooals bekend is deze Engelsche kam pioene Zaterdagmorgen een motorongeval overkomen, waardoor zij door een lichte ver wonding gehandicapt is. 4. H. Leeksma (Ned 5. Verschuren (België). Hoogspringen: 1. L. Gisolf (Ned.) 155 M 2. O’ Keil (Engeland) 1.50 Meter. 3. Stevens (België) 1.50 Meter. 4. Verschuren (België) 1.40. 5. Van Truyen (België) 1.40 Meter. Verspringen: 1. Cornell-Gunn (Engeland) 5 M. 62. 2. Seary Engeland) 5.16 Meter. 3. W. van Oostveen (Ned.) 5.15 M. 4. Ter Horst (Ned.) 5.13 Meter. 5. Van Truyen (België) 4.72 Meter. Discuswerpen: 1. D. Severs (Ned.) 31.43 M. 2. Toitgans (België) 29.43 M. B. Petit (Bel gië) 28.35 Meter. 4. Romfouts (België) 26.21 M Estafette 2 x 100 Meter: 1. Engeland (Tüd niet bekend). 2. Nederland. Haarlem, sec. 3. A. Bruyn, P.E.C. 110 M. hardloopen. Klasse B: 1. J. Zwols- man. Blauw Wit 119 sec. 2. -D. Meyer, A. V. ”23 119 sec. 3. F. Kuipers, P. E. C. 12 sec. 400 M. hardloopen. Klasse A. 1. J. L. Dop. Nji Sri, 529 sec. 2. K. v. d. Burg, Robur et Velocitas, 53.2 sec. 3. J. Prins, Blauw Wit 53.2 sec. 400 Meter hardloopen Klasse C: 1. Tuin man, Robur et Velocitas. 55.8 sec. 2. Ed. v. d. Voort, P. E. C. 57.6 sec. 3. H. Gombert, A. V. •26 58.6 sec. 800 M. hardloopen. Klasse A: 1. A. Hooger- werf, Haarlem. 2 min. 59 sec. 2. G. Lüflan- der 2 min. 7.4 sec. 3. J. v. d. Booren, Haar lem, 2 min. 9.3 sec. 1500 M. hardloopen, klasse A: 1. A. Hoo- gerwerf. Haarlem. 4 min. 2.3 sec. 2. W. Schmldtke, A. V. ’23 4 min. 35.2 sec. Dükmans. A. V '23, 4 min. 37 sec. 110 Horden Klasse A: 1. G. Ras Jr. A. A. C., 16 sec. 2. Th. Heeg, Quick, 16.1 see. 3. W. Kaan, Haarlem. 4. J. Q. Britsman, P. E- C. Gisteren hebben we met belangstelling de wedstrijden gevolgd van de Zaandamsche Athletlek-vereeniging „Vitesse". vooral om dat hierbij een nieuwe periode blükt inge luid te zijn, in de reeks van athletiekwed strüden die de actieve Zaansche vereeniging voorheen organiseerde. Ondanks groote bestaansmoeilükheden. noowel innerlük als plaatselük. heeft Vitesse met het organiseeren van dezen wedstrüd ge toond. nog steeds als een gulle gasthwr in staat te zün de Roomsche athleten een pret- tigen, sportleven middag te bezorgen. Wan neer dan ook de Roomsche Zaansche jeugd gehoor geeft aan het propagandistisch ve ren van de Haas c.s. zal Zaandam ook in de., toekomst de traditie kunnen hooghouden. Nu waren het hoofdzakelük de ouderen, w.o. J. de Haas, Th. v. d. Wardt en F. de Lange, dia zich nog behoorlük weerden, onder de grootendeels uit oude clubmakkers bestaan de jury. Hoewel Pluvius zich op welwillende wüze schuil hield., waren zün uitspattingen der laatste weken oorzaak, dat de kleine baan uiterst zwaar was te beloopen. terwül een vrü sterke wind mede oorzaak was van min der goede tüden op de loopnummers. P. v. d. Meer. Holland, maakte gebruik van de afwezigheid der cracks, door de 100 M. na een interessante race, voor Gerhards. V.I.C. en zün clubgenoot B. Ronde te win nen. Het propaganda-nummer voor niet-D.H.- A.K_-leden werd gewonnen door den geren D.EH.-secretaris R. Schram, voor R Keyzer, The Unity De 200 M.. waaraan 't Kampioenschap was verbonden, verzamelde niet minder aan 24 gegadigden aan den start. Jammer wa ren de cracks Blaisse. v. d. Schot en Corman door vacantie verhinderd uit te komen. De finale, waarin D. Ronde. T. Oostermeüer, W. Vogel en K. Gerhard startten werd op ge- makkelüke wüze door eerstgenoemde gewon nen. De tüd, 26 sec., werd door de reeds bovenvermelde factoren en., volle inspannen van Dick invloed. Het tweede propaganda-nummer voor niet-D.H.A.K.-leden 3000 M., werd een ge- makkelüke overwinning voor Chr. Smit, Onze Gezellen, die op waardige wijze de reeds door zün broer en Nat. recordhouder gevestigde reputatie, hooghield. De 3000 M. voor aangesloten vereenigingen werd op de bekende wüze beslist in het voor deel van H. Smit voor W. Vessies. terwül C. Henneke. op dezen voor hem vreemden af stand als derde arriveerde. Slechts één vereeniging. nJ. Onze Gezellen nam deel aan het propaganda-nummer 4 x 100 M. estafette. Het feit aat O.G. met een tweetal ploegen aan den start verscheen, is een bewüs dat daar voldoende belangstelling voor Athletiek als zomersport bestaat. De eerste ploeg won begrijpelijk van de tweede. Ondanks de afwezigheid van Blaisse en Corman wist V.I.C. de 4 x 100 M. te winnen voor Holland en Vitesse. De werpnummers kogelstooten en discus werpen werden op fraaie wüze door den. in vorm zünden J. v. Galen, gewonnen. Beide bestaande records werden royal overschre den en respectievelük gebracht van 10.62 M. op 1192 M. en van 33.70 M. op 35.189 M. Van Galens techniek biedt nog een ruime gelegenheid tot verbetering, zoodat wü zijn verdere ontwikkeling (hier wordt technisch bedoeld) met belangstelling volgen. Hoewel het speerwerpen ook nu niet boven het middelmatige kwam, werd weer eens door P. Rippe de 40 M. overschreden, zü het slechts met een drietal centimeters. De Beverwüksche reus. W. Kaptein. bracht het met polsstokhoogspringen ditmaal tot 3.42 M. Jammer dat de standaards niet vol deden aan de bejialingen genoemd in het wedstrüd-reglement. zoodat dit record niet gehomologeerd kan worden. H. Boomars, Leonidas, plaatste zich na overspringen met Bakker, derde. Eerstgenoemde kan zich bü serieus oefenen tot „van klasse” ontwikke len. Het hoogspringen kwam door een vrü slechten afzet minder goed tot zün recht. De winnaar, P. Rippe, bracht het slechts tot 195 M. Het vierde record werd verbeterd bü het verspringen zonder aanloop, waarbü D. Ronde en P. Rippe elkaar weinig ontliepen. Dick bracht zün eigen record, zonder een speciale training, van 292% M. op 2.88% M. Rippe bleef met 297 M. onder zün bü training bereikte prestaties. Precies op tüd eindigen de onder hoofdlei ding van den heer G. Kruyver staande wed strijden. Als voorzitter van den D. H. A. K. reikte laatstgenoemde heer met hartelüke woorden de prijzen uit. De door de N. H. Crt. beschikbaar gestelde lauwertak werd gewon nen door P. Rippe. die met 2 eerste en 1 tweeden prüs de beste prestaties van den middag leverden. De officieele uitslag luidde: 100 M.-D. H. A. K. 1. P. v. d. Meer. Holland. Haarlem, 12.4 sec.; 2. K. Gerhard. V. I. C„ Amsterdam, 3. B. Ronde, Holland, Haarlem. Om te kunnen voorzien in de algemeen gevoelde behoefte aan oorspronkelüke Ne derlandsche composities, geschikt om in har monie- en fanfarebezettlng uitgevoerd te worden zonder büzondere moeilijkheden op te levere, terwül de muziek toch artistieke waarde bezit, heeft de firma „Harmonia- Uitgave" te Hilversum besloten een groote Prijsvraag uit te schrijven, waaraan alle Ne derlandsche componisten kunnen deelnemen. Verlangd wordt: le. een compositie moeilükheidsgraad afdeeling harmonie, fanfare. In den eener suite, ouverture of fantaisie. 2e een compositie, geschikt voor de 2e af deeling (oiAerture. fantaisie); 3e een compositie, geschikt voor de 3e af deeling ouverture, fantaisie, en een dans van artistieke conceptie); 4e Eeji marsch, die geen al te eischen aan de uitvoerenden stelt. De toonwerken moeten gezet zün in par- tltuurvorm voor harmonie en met aangege ven arrangement bü uitvoering door fanfare (b.v. kleine noten in de bugelpartüen, die de clarinetten vervangen). Een duldelüke en volledige directlepaxtü moet bügevoegd wor den. Gedetailleerde directiepartüen kunnen een orkestpartltuur ter mededinging ingezonden worden, maar bü bekroning worden de kos ten van het arrangement van den prüs afge trokken. tenzü de componist zalf dit arran gement bezorgt. Manuscripten moeten gezonden aan de firma „Harmonla-Uitgave" te Hil versum, franco en zonder vermelding van naam en adres van den componist. Ook op het manuscript mag de naam niet voor komen en alleen een motto, dat ook ge plaatst wordt op een verzegelde enveloppe, die naam en adres van den componist be vat. De le prüs .bedraagt voor iedere afdee- f 100. Werken die de jury ter uitgave aan- wüst, behalve de bekroonde composities, worden door de firma aangekocht, In over eenkomst met de componisten. De uiterste termün voor inzending is ge steld op 1 Oct. 1930. De jury wordt gevoimd door de heeren Nic. Gerharz, Amsterdam, A, L. Hazebroek, Haarlem, M. C. van de Rovaart. Amsterdam en Joh. Schuitemaker, Amsterdam. Nadere inlichtingen verschaft de „Harmonia-Uitgave”.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6