ONS BLAD o ONVADERLANDSCH BEDRIJF JOH. LAUWERS MAANDAG 11 AUGUSTUS 1930 Voornaamste cR'ieuws Wee, de wolken! DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 187 Te groote snelheid Het stuur niet meer meester Auto tegen een boom Eigenaardig vliegongeluk Telegrafisch Weerbericht Toestel in gashouder gestort Rede ten Aan de verwondingen overleden Boycot van Duitsche goederen Ruim 80 kippen weggehaald Mussolini 2 De hitte in de Vereenigde Staten Kippendiefstal te Vijfhuizen Motorongeluk te Noordwijk Jongetje door auto aangei Een lichtend kruis boven Hartmanssweilerkopf Schrapping van begrootingsposten tot het vrijmaken van noodgelden Ontevredenheid over den vorigen Rijksdag PAYGLOP 3 ALKMAAR Barometers Thermometers Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 9 uur. van Dr. Bruning De begrafenis van Siegfried WaAner AANGIFTE MOET OP STRAFFE VAN VERLIES VAN RECHTEN. GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 14 Van kwaad tot erger het Verder luidt het nog Barometerstand 9 uur vjn.: 761. Achteruit. in Barom eters tand 7654 m.M. te 748.6 mM. Gebedel bjj de banken den vaarlijke schedelfractuur opliep. het Friesland volgt honderd schappelijke zeker CD te :hebbende bewezen spre- .1 en dat het België Is dat recht uw ge- Nlets De 3 inzittenden verdronken Uit Chicago wordt een eigenaardig vlieg ongeval gemeld. Bjj een rondvlucht boven Chicago geraakte het toestel, waarin twee passagiers zaten, in een wervelstorm. Na eenige malen heen en weer gerukt te zijn stortte het toestel naar beneden. Het kwam terecht op een gashou der met een Inhoud van 800.000 kubleken meter^* Een tegenspraak van de berichten betreffende ziekte Mussolini is niet ziek. Te Chicago is een vliegtuig in de tank van een gashouder terecht gekomen, waarbij de 3 inzittenden zijn verdronken. Talaioon: De wolken zijn voor ons nog steeds Het prettige symbool Van alles wat maar samenhangt Met voorspoed en met jool. Want is het voor den mensch soms niet Een soort van lafenis Wanneer hij. door Ik weet het niet. Efens in de wolken is? En voor den mensch. waarvan men toch De grootheid juist beseft, Is het een eer, wanneer men hem Tot in dc wolken heftl En iemand, die het aanzicht heeft Bijvoorbeeld van een wolk. Is van gezondheid en zoo meer. Toch inderdaad de .tolk. De wolken zijn voor ons geluk Onmisbaar en urgent. Want als wij in de wolken zijn, Z^jn w in ons element. Helaas, ons hangt wat boven 't hoofd, Als bij een bui in Maart. Want, waar een wolkje aan de lucht. Daar zie je thans Veraart! MARTIN BERDEN. revolutionnaire doodvnnni—rn bil verlie. van 'n anderen vinger t in „De an Roey Het is dan ook, wij herhalen het, een onvaderlandsch bedrijf, die eenheid te belagen, onder welke nobele motieven dit ook geschiedt. En daarom is het boek van Knuvel- der, hoezeer wij ’t in zijn eerste deelen als „sociografie” ook weten te waardee- ren, een politieke misgreep. Juist daar, waar de politiek in dit boek een rol wil gaan spelen, is de mis lukking van het boek begonnen. De temperatuur stijgt opnieuw. In het midden der westelijke staten van Amerika stijgt de temperatuur wederom tot over de 100 gr. F. Te Baltimore heeft het voor het eerst sedert 43 dagen geregend: de regen hield echter slechts 1J4 minuut aan. In sommige deelen der Vereenigde Staten is naar schatting 50 tot 75 pct. van den oogst vernield. De Frlesche Maatschappij van Landbouw heeft besloten tot boycot van Duitsche goederen. regels 145: elke regel meer RECLAME per regel *.75 vwor de eerste pagina; voor de overige pagina’s 9.50. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD" bjj vooruitbetaling per plaatsing 0.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 0.12 „De taal alleen, hoe belangrijk zjj ook zij als element van unificatie, schept niet de nationaliteit en nog minder het vaderland Dat men dus eens voor goed afstand doe van de theorieën, die eiken grondslag missen en misdadig zijn In haar practische toepassingen en die op Vlaanderen of op Wallonië preroga tieven willen overbrengen, die alléén aan België toebehooren. In feite blijft de massa afzijdig van deze dwaze droombeelden en zal zij nooit toestaan, dat men de hand tegen het Belgisch vaderland zou opheffen. Dank zjj de medewerking van al! goede burgers, zal België leven, groeien en bloeien!” Wederom verschillende ernstige verkeers ongevallen. Friesland en de boycot van Duitsche goe deren. Vragen van het Kamerlid Beaat, betref fende bescherming van den landbouw. De Alg. R. K. Werkgeversvereenlging heeft aan den voorzitter van den Ministerraad verzocht de handelsconventie niet ter ratifi catie aan het Parlement voor te leggen. De koninklijke familie op het Loo aange komen. De opstandige Afridis tot op vijf kilometer van Pesjawar genaderd. internationaal beide naties de bereid worden Zaterdagmorgen kwam de bedrijfsleider M. Quartel aan den IJweg te Vijfhuizen tot de minder prettige ontdekking dat een groot aantal kippen gestolen was. Het was direct niet bij benadering te zeggen hoeveel of er verdwenen waren, maar bij een nauwkeurige telling bleken het er niet minder te zijn dan ruim tachtig. Uit de sporen die de dieven hadden achtergelaten kon men opmaken dat ze met paard en wagen op het erf waren ge weest en ook van welke richting ze gekomen waren. Door een raam uit het hok te ne men zijn ze binnen gekomen. Vervolgens hebben ze ledige zakken uit een openstaande loods gehaald om deze voor ramen en deu ren te hangen, opdat geen licht naar bul ten kon dringen. Met echten kennersblik hebben ze de beste beesten uitgezocht, ter wijl de jonge hanen en minder waardevolle beesten zijn achtergelaten. De schade die de heer Quartel van dezen diefstal heeft, is ze ker f 250. De politie was spoedig ter plaatse en heeft een zeer nauwkeurig onderzoek ingesteld. „verdrukten” een door toespitsing var. als waarin Knuvelder De rivierscheepvaart bedreigd. Een N. T. A. bericht, dat de thermometer in de Staten Indiana. Illinois, Missouri en Kansas tot 113 graden F. is gestegen. Men vreest dat bij verdere daling van de rivieren Mississippi. Missourie en Ojpo en, haar zij rivieren de scheepvaart zal moeten worden gestaakt. Aan den driesprong in de Klei te Noord wijk had een droevig ongeluk plaats, doordat een jongetje spelenderwijs achter een stil- staanden auto vandaan liep en door een voorbijkomenden auto werd overreden. Het was het 5-jarig zoontje van den heer M. Broekhuizen. Nog twee andere kinderen wa ren er bjj, doch kregen geen letsel. Het gebeurde vlak voor de ouderlijke woning. Zwaar gewond werd het kindje naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar het kort na aankomst overleed. Den autobestuurder treft geen schuld. Tc Bayreuth had de begrafenis plaats van Siegfried Wagner. De gebeele bevolking gaf blijk van belangstelling en uit geheel Duitschland waren depataties aanwezig. Oan. waren aanwezig generaal von Seckt namens den Minister van Kunst en Wetenschappen, ex- koning Ferdinand van Bulgarije en de prins von Hobenlohe. Hierboven een foto, die een indrak geeft van de drukte dor tu ^LK.UAAK Administratie No. 433 Redactie No. «33 Mi een breuk van f Af) of arm Ook droogte in Canada. De langdurige droogte laat ook zijn in vloed in Canada gelden. De landbouw-dis- tricten In het Noord-Westen hebben met name groote schade geleden, daar de oogst grootendeels Is verdroogd. tusschen 1648 en 1815 bijna twee eeu- llggen. sedert 1830 zijn er dan toch jaren verloopen. die geen hiaat vormen in de economische en maat- ontwikkeling van Vlaande- deren." In de West-Europeesche landen is er zeker minder dan ooit behoefte aan verkeers-economische versnippering, maa: een algemeene en solidaire welvaartspoll- tiek zal veeleer moeten bedacht zijn op de integratie van grooter verkeerscom- plexen tot een eenheid van wederkeert? afhankelijke deelen. Aan een zelfgenoeg- zamen en gesloten economlschen Staat kan niemand denken." De Hartmannsweilerkopf was tijdens den wereldoorlog getuige van bloedige gevech ten. Daar is nu een achttien meter hoog kruis opgericht dat des avonds fel-rood verlicht zal zijn, den omtrek zal dominee- ren en de herinnering zal bewaren aan meer dan dertigduizend jonge mannen, die op de hellingen van den berg als slachtoffer van den wereldoorlog vielen Hoogste Clermont. Laagste Barometerstand Thorshavn. Verwachting: Meest matige, westelijke tot zuidelijken wind, tijdelijk opklarend, later weer regenbuien met kans op Onweer, wei nig verandering in temperatuur. ..De mensch moet zich aan zijn va- derland geven. Ten allen tijde moet htf het zijn diensten, zün goud en zijn armen geven, de onbaatzuchtige mede werking van zjjn talenten, van zijn In vloed en van zijn werkzaamheid. In de ure des gevaars, als de grenzen bedreigd zijn, is hij aan het land de tol van zijn bloed verschuldigd en zelfs het offer van zijn leven. Als goed burger, dezen naam waardig, maakt hij zijn lotsbe stemming en zjjn belangen één met deze van het land. HU deelt deszelfs beproevingen en de-zelts vreugden. Is het noodlg hieraan toe te voegen, dat, als wij over het vaderland c; ken. wj) België voor zoogen hebben bedoelen en heeft op uw liefde, uw eerbied, hoorzaamheid en uw diensten belet’u de stad of het dorp, de provin cie of streek lief te hebben, waar gij geboren züt en welker taal gij spreekt, doch dat alles kan noch mag In werke lijke beteekenis uw vaderland genoemd worden. Wij, als herders uwer zielen, verklaren en verkondigen, dat voor al len, Vlamingen en Walen. België het vaderland Is. Alleen België heeft recht op de verplichtingen van de vader landslievende godsvrucht, die door ue wetten van God worden voorge^ chreven Dat vaderland alleen oefent ten op zichte v^n hare kinderen het soort vaderschap uit, dat de natuurlijke basis van deze verplichtingen is.” PHjsverhooging en ziekte het gevolg. In verband met de buitengewone hitte, heeft president Hoover de gouverneurs van de 12 staten van het centrale Westen bij eengeroepen om hulpmaatregelen voor den landbouw te bespreken. De toestand wordt steeds dreigender. Uit de verklaringen van president Hoover blijkt, dat 1.000.000 boerengezinnen door de ramp worden getroffen en een twaalfde van den veestapel reeds gevaar loopt. Op ver schillende plaatsen Is het veevoeder reeds geheel verdord. De voedselvoorziening van de bevolking loopt nog geen gevaar, noewel men ’n sterke stijging van de prijzen verwacht. De notee- ringen op de graanbeurs te Chicago liepen reeds sterk op. Een aantal typhusgevallen in het Westen is door gebrek aan goed drinkwater de laat ste dagen aanmerkelijk toegenomen en de gezondheidsdienst waarschuwt overal de be volking om geen ongezuiverd water te drlrv- ken. De Italiaansche consulgeneraal te Amster dam heeft naar aanleiding van de clrculee- rende berichten, volgens welke Mussolini ziek zou zijn, van de Italiaansche regeering een telegram ontvangen, waarin zij mede deelt, dat zij de juistheid van deze berichten ten stelligste tegenspreekt. Met geweldig gekraak sloeg de machine door de kap van de tank heen en boorde zich in den bodem. In de tank stond het water 13 meter hoog. Met zeer groote moeite en na vele uren arbeid slaagden eenige duikers er In, de lijken van den piloot en van de belde dames- passagiers uit de resten van het geheel ver nielde toestel boven water te brengen. Wonder boven wonder ontplofte het gas niet toen het vliegtuig In de tank terecht kwam. maar ontsnapte het door het in het bovendek geslagen gat. In Duitschland is een oud-student gearres teerd wegens spionnage voor Frankrijk. Amerikaansche handclsspionnage te Parijs ontdekt. In het proces tegen de Annamieten werden twaalf uitgesproken. Generaal Von Seeckt candidaat der D.V.P. bjj de R jjksdagverkiezingen. In België zjjn in verband met de Vlaam sche beweging nieuwe moeilijkheden voor de regeering gerezen. In Turkjje dreigt ten gevolge van een nieuwe partijformatie een kabinetscrisis. Er zou een nieuwe staatsgreep tegen Poolsche Sejm in voorbereiding zjjn. De hitte in de Vereenigde Staten. Het i» jammer en lang niet ongevaar- HJk, dat een dergelijk boek met een dergelijke strekking verschijnt, want indien een deel van ons volk zijn ooren eens zou laten hangen naar deze kleln- nationalistische influisteringen, dan ware de nationale ellende niet te over zien, dan zou men komen van het kwade tot het ergere, waarvan het hui dige België een maar al te jammerlijk beeld vertoont. Wij geven toe, dat de Vlamingen in den Belgischen staat verongelijkt zijn en nog worden, en het heeft den Vla mingen reeds een eeuw lang vrij Be staan, met alle wettige middelen de in williging van hun rechtvaardige eischen Af te dwingen, maar de Vlaamsche Psyche bleek niet zóó sterk te zjjn, dat sy de allereerst noodige eenheid tot «tand bracht, waarmede aan alle Vlaamsche ellende een eind gesteld had kunnen worden, en in hun machte loosheid grijpen de activisten nu naar middelen, welke het doel voorbijschie ten, en veroorloven zij zich dérmate onvaderlandsche methoden, dat het Belgische Episcopaat zich onlangs ge noopt zag, de heethoofden in krachtige teal te herinneren aan hun vaderland- ■chen plicht. Na gewezen te hebben op de rol der Goddelijke Voorzienigheid in den op boei Van het Belgische vaderland, gaven de Bisschoppen in hun hier be doeld herderlijk schrijven een definitie **a de leer der vaderlandsliefde; In de groote zaal van het raadhuis van Hagen hield gistermorgen rjjksminister Brü- nlng een rede voor het dlstrlctscongres van de Centrum-partij In Westfalen over polltleken toestand van Duitschland. Brüning betoogde, dat de val van kabinet-Müller de schuld was van de sociaal democraten zelf. Het kan de mannen, die thans het kabinet vormen niets schelen, of zij den bijval van het volk hebben. Onder uiterst moeilijke omstandigheden moeten zjj trachten de fouten, die In het afgeloopen Jaar gemaakt zjjn, te herstellen. Bjj de huidige verkiezingsactie stelt pen het voor, alsof de regeering de grondwet niet wenscht na te leven. De sociaal-democraten mogten niet ver geten, dat bun pers nog verleden jaar over het instellen van de sociaal-democratische dictatuur "heeft geschreven. De sociaal- democratie heeft toen overwogen, of zjj met behulp van artikel 48 zou kunnen regeeren. De agitatie der sociaal-democraten tegen de toepasing van artikel 48 wordt in hun eigen leidende kringen niet ernstig geno men. De Pruisische regeering onder leiding van den soclaal-democratischen minister Braun moet de begrooting er met behulp van para graaf 55 doorsleepen, die zich In niets on derscheidt van artikel 48 der Rijksgrondwet. Met de wijze, waarop de laatste Rijksdag zjjn taak heeft opgevat, kan het volk niet tevreden zijn. Men miste den moed, om te juister tijd de noodige belastingen te heffen. In plaats daarvan ging men bedelen bij de banken en maakte men zich tot knecht der groote bankiers. De rijksregeerlng heeft den plicht, den landbouw te helpen. Het streven naar werkverschaffing gaat gepaard met het streven naar verlaging der prijzen. Men heeft de bijdragen voor de werkloosheidskassen verhoogd, om deze te saneeren. Een voorbijgaande maatregel, maar geen anti-soclale, verklaarde Brüning. Met de drank- en blerbelastlng wil men de gemeenten de middelen verschaffen, om vóór den herfst en den komenden winter de noodige sociale maatregelen te kunnen treffen. De maatregelen voor het dekklngsprogram gelden slechts voor één keer. Het rjjkskabi- net zal op de begrooting een bedrag van 135 mlllloen mark besparen. Wanneer de ge meenten echter hun huidige politiek blijven voortzetten, wordt de politiek van de rijks regeerlng daardoor doorkruist. Alle maatregelen, die de regeering treft, hebben slechts ten doel, de saneering der rijksfinanciën en daarmee van het econo misch leven. Het gaat daarbij om de verdediging en het behoud van de ware democratie. Ik stel dus voor de Vlaamsch-natlona’.c beweging een eerste doelwit vast: doelma tiger. tevens met het moderne rechtsbe wustzijn van de zelfbepaling der volken rekening houdende staatsorganisatie In België, die door verstandhouding van Vla mingen en Walen gemeenschappelijke ne- langen gemeenschappelijk laat verzorgen en aan eigen staatkundige organen en lichamen voor Vlaanderen en Wallonië de behartiging van de specifiek Vlaamsche en specifiek Waalsche belangen overlaat. Een der redenen, die daarvoor pleiten. Hjkt mij te zjjn, dat bij den overgang naar een dergelijken federalen en parl- talren staat de schokken vermeden kun nen worden, die iedere revolutlonnalre greep verwekken zou. - Het zou overigens roekeloos zjjn het door den eenheidsstaat bepaalde en nu voorhanden economische verkeerscomple zonder meer te willen ontbinden. Indien er wen ook Een der> inzittenden gedood Toen de heer R. te Groenlo Zondagmor gen om.half elf van de H. Mis met zijn vader, zijn echtgenoote en kind per auto huiswaarts keerde, za> hij het kind, dat naast hem voor in den auto zat, aan de deur peuteren. Om ongelukken te voorkomen, greep hij het kind naar zich toe met het noodlottig gevolg echter, dat hij met één hand, den auto, hoewel deze een matigen gang had, niet in bedwang kon houden. Op den Winterswijkschen weg, ongeveer 20 minuten van Groenlo, reed hij tegen een boom. De heer R. kreeg een hevigen schok en werd ernstig In het gezicht gewond. Zijn echtgenoote kwam met een lichte hoofd wonde vrij, terwijl de vader geen letsel be kwam. Zeer ernstig was er het tweejarig eenlgst zoontje aan toe, dat een levensge- - - - - Het kind en de heer R. werden door dr. Smit naar het St. Vincentiusgasthuls te Groenlo ver voerd. Later in den avond moest het kind geopereerd worden, doch het is aan de ver wondingen overleden, daa. zijn toestand toen zeer ernstig was. De heer R. kon naar huis vervoerd worden. De auto werd grootendeels vernield. Zaterdagmorgen had op den Gooweg te Noordwijk een ongeluk plaats dat een ern stig gevolg had. De motorrijder L. Prins uit Lisse reed met groote snelheid door de bocht voorbij café de Nagtegaal en kon niet voldoende den draai maken, waardoor hij van den weg geraakte. Voor hem liep een viertal personen die hij nog wilde misrijden. Hij schoot toen den weg over en reed op twee zoons in van den heer E. Oostdom. wethouder van Noordwijkerhout. wier fietsen vernield en beschadigd werden. Deze beide heeren kwamen er met enkele schrammen af. Slechter was het gesteld met den motorrijder zelf, die een tiental meters verder neerkwam en bewusteloos bleef liggen. Hij werd binnen gedragen bij den majoor van de rjjksveld- wacht den heer Eshlns. waar de H.Eerw. Deken J. H. M. Borsboom hem het H. Olie sel toediende. Door Dr. Wasten uit Noord wijkerhout werd hjj behandeld en naar het Academisch ziekenhuis te Leiden Overge bracht. „De Nederlandsche nationale eenheid is niet alleen een feit, maar er is nau welijks een andere volksgemeenschap aan tK. wijzen, waar de eenheid van Volk en 'Staat zoozeer een feit is.” being] diénst tegenstellingen, zich heel sterk getoond heeft. En méér verheugend dan diens boek Is voor ons het feit, dat Nederland vol komen con amore het Belgische onaf- hankelijkheldsfeest In deze dagen daar ginds gevierd ziet worden, dat op de huidige tentoonstellingen in Antwerpen' en Luik de Nederlandsche afdeelinger niet ontbreken, dat een Nederlandsch schip de Belgische Schelde opvoer, en dat er te Antwerpen tusschen officieele autoriteiten van Nederlandsche en van Belgische zijde hartelijke toespraken gewisseld werden In vriendschappelijk contact kan voor schoonste toekomst niet door splijtzucht aan beide zijden van de grenzen. „Het lijkt ons een werkelijk onvader landsch bedrijf, de eenheid van onze natie te willen aantasten en te trach ten in België hetzelfde te bereiken te zoeken naar wat in een natie schei ding kan brengen en de samenbindende krachten te verzwakken”, zoo schreven wij en daarmede is over Knuvelder’s boek „Vanuit Wingewesten" het eind oordeel onzerzijds geveld. Niet in het toespitsen van tegenstel lingen, niet in het hatelijk etaleeren van grieven, niet in het naspeuren van tegenheden en onlogische oplossingen in de diplomatieke historie moet men rijn kracht zoeken, als men de naties elk afzonderlijk en alle in onderling verband de over het geheel genomen gelukkigste levensmogelijkheden wil bezorgen. Ging men alle cultureele, godsdien stige, volkspsychische en volksgeschled- kündige verschillen in de Nederland sche natie napluizen en op de spits drijven, dan zou wellicht heel gemak- kelijk de wenschelijkheid betoogd kun nen worden, dat het huidige Neder land maar zoo spoedig mogelijk in een groot aantal miniatuurstaatjes behoorde uiteen te vallen: hoeveel verschillende stammen zijn er alleen al in de Hollandsche provincie Limburg niet te onderscheiden, hoe is dit grondgebied in den loop der tijden niet herhaaldelijk staatkundig her vormd in zijn onderdeelen! wat heeft een Noord-Hollandsche boer met den Achterhoek te maken, en wat nog veel sterker spreekt kun nen de Groningers en de Friezen zich bij ons wel thuis voelen? Die hebben, nota bene, een eigen taal en een eigen cultuur. Er valt ook in Friesland een kleinzie lig, „nationalistisch” streven waar te nemen: sommige Friezen schijnen zich niet te willen beperken tot het literalr- ealturéele, zij schijnen ook politieke ac tie te willen gaan voeren, immers, zoo luidt de klacht. Friesland kan zich, on der de tegenwoordige politieke verhou dingen in Nederland, nóch geestelijk zedelijk, nóch politiek-ekonomisch op behoorlijke wijze uiten; daarom zou gestreefd moeten worden naar zelf bestuur voor Friesland, zij het dan ook in het verband van het Nederland sche Rijk. Maar zeer terecht heeft „De Neder lander” deze beweging in haar metho den en middelen ten sterkste afgekeurd, omdat aan een en ander een streven naar verbrokkeling, naar verbreking der eenheid ten grondslag bleek te lig gen. Heel juist schreef „De Nederlander”: De nog steeds aanhoudende hitte heeft te Washington opnieuw offers geëischt. In de kerken wordt bij de morgendiensten die door de radio door het geheele land worden ver breid, dagelijks om regen gebeden. President Hoover heeft om voor het be raamde noodprogram meer middelen ter be schikking te hebben, schrappen van posten van de loopende begrooting gelast. De ma rine zal de gebruikelijke kruistochten aan zienlijk beperken, terwijl de marinewerf te Key-West voorloop!? zal worden gesloten. De slagschepen Utah Florida en Wyoming zul len bulten dienst worden gesteld nog voor dat het Londensch Vlootverdrag In werking treedt, eveneens zal een groot aantal ver- ouderfle kruisers en torpedojagers zoo spoe dig mogelijk worden gesloopt. Door de ge noemde maatregelen hoopt men. alleen op de martnebegrooting. ongeveer 10 mlllloen dollar te besparen. „Onze gedachte.” zoo schreef Herman Vos, „vereischt niet noodzakelijk een po litieke vereeniging van Noord- en Zuid- Nederland In een staatsverband. Ook iu het staatsrecht eindigt de evolutie niet met den nationalea staat, evenmin als In de economie met de nationale huishoud kunde. i Hier wordt Knuvelder of is het Prof. Gerretson? dus door een eerste- klas-activist feitelijk in den steek ge laten. Neen, evenmin als in Nederland, zoo wordt ook in België lang niet aan alle ABONNEMENTSPRIJS: Prr kwartaal, voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hoogcr Mlaetwnn*’» op dit bied sijn ingevolge de verzekering.^.„.rw.Hrden a o «tv.» i - ---- ongevallen verzekerd voor een der voigende u.taeenngen: f 3000.- X~"r^ f 750.- f 250.- “«n^ f 125.- ïli^Xi^ f 50.- Naar aanleiding van dit herderlijk schrijven zijn op een „Dietsche” bijeen komst te Haarlem onlangs zeer on waardige woorden gesproken aan het adres der Belgische Bisschoppen en zelfs Dr. Borms, de leider van het Vlaamsche activisme, heeft zich niet ontzien in een te Amsterdam gehouden „Dietsche Landdag” het herderlijk schrijven „een oorlogsverklaring tegen eiken rechtgeaarden Vlaming" te noe men. En Ward Hermans, het Vlaamsch- natlonallstlsche Kamerlid, niet ombe kend uit de tragi-komedie der f.ver- valschte documenten”. schreM Schelde” een voor Kardinaal V; en voor de Belgische Bisschoppen zóó beleedigend artikel, dat de kerkelijke ban hem dreigt. Zoo komt men van kwaad tot erger. Gelukkig worden er thans, ook van vooraanstaande activisten, bezadigdere geluiden vernomen. In het tijdschrift „Leiding”, dat staat onder redactie van Van Eyck, Geyl enGerretson. schreef Herman Vos, óók een Vlaamsch- nationalistlsch Kamerlid, een artikel, waarin hij een oplossing van het Vlaamsche vraagstuk binnen het kader van den Belgischen Staat bepleitte:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9