s EP PROVINCIAAL NIEUWS ELCK WAT WILS ATHLETIEK De lippenstift vóór den Zondvloed SPORT EN SPEL VOETBAL ZWAAGDÜK Loop paardjeloop Intellectueele roovers Na het wereldkampioenschap WIELRENNEN De Wegkampioenschappen Het grootste circus ZWEMMEN Internationale zwemwedstrijden Ml Ontvluchting in een gestolen vliegmachine De Internationale Vrouwenspelen in Praag Indeellng Competitie Seizoen 1930—1931 WIERINGEN De Prins Hendrikbekerwedstrllden SCHAGEN OUD-KARSPEL WORMERVEER lüksche nationale harddraverij^ met handi cap. georganiseerd door de Wormerveersche vereeniging voor Paardensport, zal gehouden worden op Woensdag 27 Augustus as. KROMMENIE r.- -y- en rete- Olifanten in gevangenisschap 1929 verminderden Over zeilvliegen td Gevaar? ;rs Drie vormen De uitslagen. In ons land nt LP e- Scuf, De toekomst - m bü Jd, a- an m de d- re en e- en en u> n, 4. ik en de Lie et, ar b- ■1- n 850 Or- 3r- ItU jew. 0.00 elite on- RA- atlJ 3 30 «Je Pol ooi; mo- M, tot uit ot- IJ0 en- QQ- 2.15 250 km- Liie- Bfit- in il- ■*-* ert, O. rlo- 535 ber. 7.40 Üth mg: 0.00 ber. rde nu. 2.50 en :est BS» ■W ft er in en. fee of te ll eer ms ry de W ist H- ■1 RV. ten- 2.30 tax. iaj- 3-». sek- yer- «n- M. «.00 oo- 30— Re- 0 30 tm- lay- bae; Vos, 10.40 en. ten. ch- Le- in- van huize roodvonk Roodvonk Alhier doet zich ten van S. Kaan Pz. een geval van voor. Men moet een drietal vormen echter goed onderscheiden Ie glijden zónder volken te zoeken; 2e. zweven en hooger en hooger trachten te komen dóór de wolken tc zoeken; en 3e. zich in een zweefvliegtuig laten voortslee- pen door een motorvliegtuig. Het laatste is het gevaarlijkst en is geenszins een ontspan ning te noemen. Het tweede te slechts aan te raden voor geoefende zeilvliegers terwijl het eerste een echte ontspanning en toch een prettige Inspanning te. Men glijdt en klimt, draait en stügt, al naar de luchtstroomen wenschen, men zoekt de berg- of duinwan den op, om met den opstijgenden wind een volgend gebied te bereiken. zellvltegtulgen met lichte (K P-k.) -motoren zijn, zooals in Engeland reeds de Dawsett „Tawk-speclal" vliegt. De echte zeilvlieg- enthousiast zal echter hiertoe nooit over gaan, evenmin als de echte zeiler een aan hang-motor zou wenschen 1 Brussels Swimming Club, tüd 1 min. 47 sec.; 3. De Coonlnck, Brussels Swimming Club, Nederiandsehe deelneming Door het bestuur van de E. N. A. A. T. werd gisteravond In overleg met de Technische Commissie van de Koninklijke Nederland- sche Athletiek Unie de navolgende ploeg ge kozen, welke op de as. Wereldspelen voor Vrouwen te Praag, Nederland zal vertegen woordigen: Hoogspringen: Mej. L. Glsolf Hygiea, Den Haag. 100 meter harioopen en verspringen: Mej. Ter Horst, Twenthe. 80 meter hordenloop en verspringen: Mevr. A de Jong-Zondervan Quick, Huizum. Speer en discuswerpen: Mej. Rombouts. Sparta, Dordrecht. Indien nog voldoende gelden gestort wor den (postrekening 147452) zal het mogelijk zijn de ploeg uit te breiden, zoodat een esta fetteploeg kan worden Ingeschreven, waar voor eventueel in aanmerking voor een selec tie zullen komen de dames Schuurman, Drachten, van Aalten.” Zeist, Aengenet, Den Haag, welke dan ook op de 100 en 200 meter kunnen uitkomen. Rectificatie Kerkbericht In tegenstel- b°g met ons kerkbericht van gisteren, gelieve men te lezen voor Vrijdag a.s. de H. H. Mis sen om 630. 730 en 9 uur de Hoogmis. Zon- da.v. H.H. Missen als gewoon. gingen vooraf dezer Parochie, de parochie Penarol, de bekende vereeniging uit Mon tevideo, sloeg het elftal van de Vereenigde Staten met 31. Het Fransche elftal nam afscheid van het Zuid-Amerikaansche land met een 32 over winning op Brazilië te Rio de Janeiro. Te Santiago ontmoetten de ploegen van Chili en Mexico elkaar. 20.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Resultaat 33. In den morgen van den 23en Mei bemerk te de dienstdoende ambtenaar van bet vlieg terrein Avoird. dat er een vlieg™acidne. waarover hjj de controle had, verdwenen was. Langen tijd bleven de onderzoekingen zonder het minste resultaat, tenslotte viel de ver denking op een mecanicien. Deze, Cornells Boull moest denzelfden dag voor de rechtbank verschijnen wegens diefstal van een motor, dien hjj eenige maanden geleden begaan had. Om niet voor bet gerecht te behoeven te verschijnen, kwam hij op het idee in een vliegmachine te ontvluchten. Maar hij bracht het niet ver. HU bad Hl vergeten benzine mee te nemen en in de vliegmachine was zóó weinig voorradig, dat het nauwelijks toereikend was voor een vlucht van 3 uur. Nadat hü reeds eenmaal wegens bet slechte weer bij Sancoins had moeten landen, moest - hjj zjjn vlucht definitief beëindigen bij Blte- mes. Hier werd de vluchteling door de politie gepakt en naar Avoird teruggestuurd. Op de vraag van den president van de rechtbank, waarom hjj dezen diefstal gepleegd had. antwoordde hij. dat hij het uit angst ge daan bad. omdat hjj bang was, voor den motordiefstal veroordeeld te worden. Buiten zijn verdiensten had zijn moeder geen in komen. Het vliegtuig had hij in Frankrijk Op het oogenbllk doet men, speciaal in Duitschland. ernstige onderzoekingen naar de commercieele bruikbaarheid van gesleepte zweefvliegtuigen voor het vervoer van goe- Meren. De toekomst aal het resultaat in deze ..Hawk-special" vliegt De echte zeilvlieg- gen aal echter aeer aeker bet gebruik van achtergelaten, maar hij wilde zelf over de grens naar Zwitserland. Hjj had nog nooit gevlogen, maar kende het mechanisme door en door en zoo was het hem gelukt zonder ongelukken te starten en te landen. De verdediger legde er den nadruk op. dat er voor dezen diefstal heel wat moed noodig geweest was. De rechtbank veroordeelde den vliegenden vluchteling voorwaardelljk tot drie jaar ge vangenisstraf. Dezer dagen werd in Moskou een con ferentie gehouden, waarin de verschillen de problemen over bet militair-wetenschap pelijk onderwijs en de militaire oefeningen in de Sovjet-Russteche scholen behandeld werden. Uit een verslag, dat een afgevaar digde van het bestuur der krijgsscholen uit bracht, bleek, dat de resultaten van bet mllltairteeeren der scholen niet aan de ge stelde verwachtingen voldeden. In zUn betoog vestigde deze afgevaardigde er de bijzondere aandacht op, dat er op d» krijgsscholen alles gedaan wordt om het beoogde doel te bereiken, maar dat het commissariaat voor onderwijs en ontwikkeling over het alge meen zeer onverschillig staat tgenover de kwestie van het militair onderricht. Het ge volg hiervan is, dat de directeuren der ver schillende scholen mtn of meer aan rich zelf overgelaten zijn en naar willekeur be slissen over het vraagstuk der militaire op leiding van hun leerlingen. Vele sobclen doen nu eenvoudig op dit gebied niets, ter wijl andere in hun overgrooten Ijver weer zóó ver gaan, dat zü bun school haast in een academie voor cadetten veranderen, waar de officieren, die met de militaire opleiding belast zijn, „de leerlingen in ka zernetaal toeschreeuwen en waar de klein geestige dienst der oude tijden (knoopen poetsen) weer opleeft." Deze afgevaardigde maakte de conferentie ook bekend met een vermakelijke episode in een der scholen. Daar moest onderricht gegeven worden in de taak, die de cava lerie te vervullen beeft. Daar de school na tuurlijk niet over paarden beschikte, liet de leider zijn leerlingen zelf draf, galop, enz. uitvoeren. Het leek wel «paardje spelen" van kleine kinderen. De Markt Zaterdag JJ. hebben we kun nen constateeren dat een achteruitgang van •‘•ndhouders viel op te merken. Het is mo telijk dat de koopkracht van dien aard te **•4 verschillende marktlieden hun moeite en koeten niet zagen beloond; ook mogelijk te dekrentegen dat de weersgesteldheid, de im- dreigende regen, veelen heeft doen be sluiten een gunstiger Zaterdag af te wach- Laten we hopen dat dit laatste het ge val ig en de markt weer spoedig het aanzien ■Mge krijgen als b(j de opening. De Amerikaansche geneesheer Dr. Har vey J. Howard had het ongeluk In handen van een bende Chlneesche roovers te val len. die hem tien weken lang op al hun rooftochten meesleepten; hij moest 10.000 dollar betalen voor zijn invrijheidstelling of.... hij zou gefusilleerd worden! In zijn boek, dat dezer dagen verscheen onder den titel: „Tien weken onder de Chl- neeschen bandieten” vertelt hjj de geschie denis van zjjn lotgevallen en van zjjn ge vaarlijke avonturen als „rooverdokter", tot hij ten slotte door een leger van 4000 man bevrijd werd. Zijn boek geeft een diep in zicht in de organisatie van het Chlneesche. bandietlsme en te eigenlijk een vreeselljke tragedie van den uitgezogen Chineeschen boerenstand en van het verscheurde land, dat bloedt uit duizend wonden. De meeste roovers komen tot dit „be roep". dat zoo geheel tn strijd is met de wet. uit bittere noodzaak. Ook bevinden er zich onder hen vele ambtenaren, die door de telkens wisselende regeering verjaagd werden. Zoo is het dus niet te verwonderen, dat men onder hen veel intelligente en goed-ontwikkelde personen aantreft. Een groot aantal roovers beproefde eens in tegenwoordigheid van Howard el kander de loef af te steken met betrekking tot hun kennis der klassieken. Urenlang reciteerden zij beroemde gedeelten en spreu ken uit Confucius. Zoodra iemand ook maar de minste fout maakte, werd hij door de toehoorders die belangstellend luisterden onderbroken en verbeterd. De wedstrdijen om den Prins Hendrik- beker, welke op Zondag 17 Augustus as. in bet Gemeentelijk Sportpark te Hilversum zullen plaats vinden, belooven de belang rijkste van dit jaar te zullen worden. De navolgende vere#lglngen hebben met een geheel volledige plbeg ingeschreven: H. A. V., Haarlem; Vlug en Lenig, Den Haag; A.V. 1923, Amsterdam; de Trekvogels, Den Haag; Amsterdamsche Athletiek Club; Feyenoord. Rotterdam; Pro. Patria, Rotterdam; Hellas, Utrecht; Oooische Athletiek Club, Hilver sum; Excelsior. Amersfoort; Philips Sport- vereeniglng, Eindhoven en Blauw Wit, Am sterdam. Vrijwel alle Nederlandsche kampioenen zullen deelnemen. In dit verband te het interessant even de meening van den Oceaanvlieger Clarence Chamberlin te vermelden, die het zeilvliegen gevaarlijk vindt en zich in een vliegtuig mét motor veiliger voelt De Amerikaansche zeilvlleger Captain Frank M. 'Hawks, die zich onder de luchtvaartberoemdheden schaarde door zjjn befaamde Oost-West- vlucht dwars over Amerika in een zeilvlieg- tuig gesleept door een motorvliegtuig, zegt daarentegen, dat zeilvliegen niet gevaarlijk is en onderschrijft de meening van alle des kundigen, die zeilvliegen zoon schitterende vooroefening vinden. De dikhuidlgheid van den olifant te enkel maar ulterlijk innerlUk te het dier wel zóó gevoelig als een dier maar zijn kan. Zoo kan de olifant bijv, werkelijk verliefd zijn. Hij te absoluut niet tevreden met een wijf je, dat hem zoo maar opgedrongen wordt.... hjj zoekt tot hjj de ware gevonden heeft en dan pas toont hjj zjjn teedere gevoelen». En hi) kan niet alleen z*n liefde laten blijken, maar ook vriendschap toonen voor een of ander schepsel hetzij mensch of dier. Men heeft echter ook dikwijls waargenomen, dat hij op een of andere manier een feilen haat tegen Iemand opgevat heeft en die haat zit dan zoo diep ingeworteld en duurt zoo lang, dat het zeer gevaarlijk is een olifant te prik kelen. HU wreekt zich dan op een oogen- blik, waarop zjjn vijand niet het minst op een aanval bedacht te. In de 'dierentuinen worden de dieren op verschillende manieren bezig gehouden; sommige worden voor zwaar werk gebruikt, andere voor het circus gedresseerd. Alleen de Indische olifanten worden voor den ar- mlsbaar: zij doen werk waarvoor anders heel wat arbeiders noodig zouden zijn. De olifanten, die voor de dressuur in aanmer king komen, worden natuurlUk zorgvuldig uitgekozen, want alleen zeer intelligente dieren zijn hiervoor geschikt. Meestal be grijpen de beesten direct wat er van hen verlangd wordt en zü voeren ook moeilijke kunststukken uit zonder aarzelen. Men heeft in het circus vaak genoeg gelegenheid om de kunststukken op het gebied van olifan- tendressuur te bewonderen: zfj balanceeren op vaten, zitten rechtop, leggen zich neer en staan weer op.... Hagenbeek ha<} in zijn dierenpark in Stellingen een olifant, Bosco genaamd die buitengewoon intelligent was. Binnen vier weken kon hij aan tafel zitten met zjjn slurf greep hij een bel. schelde en lier zich door een aap die als bediende verkleed was het eten opdienen. HU dronk uit een flesch die bü hem op tafel stond, zette ze weer leeg weg en pakte het eene beetje na het andere met den slurf op. Het is uiterst moeilijk olifanten van de eene plaats naar de andere te transportee- ren. Wanneer de olifanten om een of an dere reden anders willen dan hun leider, dan heeft deze het hard genoeg te verant woorden, want tegen de reuzenkracht van den olifant te de nietige mensch niet opge wassen. Lange reizen zijn alleen reeds heel moeilijk, omdat de dieren bü gebrek aan voldoende beweging zoo gemakkelijk ziek worden. Dikwijls krijgt de reis een gedwon gen onderbreking om de dieren eerst eens te laten wandelen. Meestal zjjn ze dan weer gauw bekomen. Hagenbeek vertelt een tragisch voorval bt' gelegenheid van een olifantentransport van Triest naar Hamburg, waarvoor enkele volle dagen noodig waren. Zeer vermoeid van de reis kwamen men schen en dieren in Hamburg aan, overigens waren alle gezond en wel. De olifanten wer- der in de stallen ondergebracht en gevoe derd. waarop zü gingen liggen slapen. Ha genbeek maakte nog een laatste rondgang om te zien of alles in orde was en nadat hü zich overtuigd had, dat alles werkelUk goed verzorgd was. ging hij zelf ook te bed. Midden in den nacht werd hü gewekt door een ouden waker, die hem opgewon den en bezorgd mededeelde, dat een der olifanten luid kreunde en dat' hü den indruk gekregen had, dat het dier plotseling ziek geworden was. Oogenbllkkelük liep Hagen beek naar den stal, maar daar lag de oli fant al dood en twee andere lagen op ster ven. Het was een raadselachtig geval. Maar een verder onderzoek bracht aan het licht, dat de voetzolen van de doode olifanten doorgeknaagd waren en dat het bloed nog uit de wonden vloeide. Ratten hadden gedu rende den nacht de reuzen aangevallen en op deze wijze gedood. Voor één olifant betaalt men 8 tot 1600 gulden en de Indische olifant te veel meer waard dan de Afrikaansche dikhuid. ,??.L.e" tw‘ntl* pastoor De 31ste -1 een gedenkwaardige dag zün van den H. Jozef. Dien geleden zün, dat de Moes zün Intrede deed parochie. Van Oudeschild Volgens de „Sportkroniek” te de indeellng van afdeeling L Competitie-seizoen 1930/1931 als volgt: Eerste klasse: Ajax, H. B. 8., Het Goot, Excelsior, Z. F. C., Hermes D.V.S., H. F. C., Stormvogels, V. U. C. en D. F. C. 2e klasse A: H. R. C.. Alcmaria Victrix, West Frisla, Hollandla. W. F. C.. Z. V. V„ D. E. C., Zeeburgia, A. F. O. en T. O. O. 2e klasse B: Velox, Hercules, B. F. C., Baam, Haarlem, Bloemendaal. Zandvoort, D. W. S.. V. V. A., de Spartaan. 3e klasse A: K. V. V„ Ktnheim, Oranje Zwart, De Meteoor, Watergraafsmeer, Oos- terpark. Hortus. D 8. V., Asnstel, en Hel der, mits deze voldoet aan de door het Bondsbestuur gestelde elschen 3e klasse B: Q. 8. C„ O. 8. V„ Meer- vogels. Assendelft, A. P. O. 8.. D, J. K., 8. D. W.. O. D. E.. D. V. V„ De Kennemera. 3e klasse C: Amsvorde, Z. N. C., Holland, Culemborg, Allen Weerbaar, Rapiditas, Do nar, O.V.V.O., De Voewückers, Z. R. C. 3e klasse D: U. V. V., Voorwaarts. Utrecht, D. O. 8., Vriendenschaar. H. V. C„ Zeist, Olympia, L. 8. V. en Alphia, AFDEELING n. Eerste klasae: Hilversum, Sparta, Feyen oord, E. D. O., H. V. V., V. 8. V., R. C. H., K. F. C., A. D. O. en Blauw Wit. 2e klasse A: Quick, V. I. O. 8., B. M. T„ D H. C., Steeds Hooger, Xerxes, Neptunus, V. O. C., Unitas en dr. Holland laan. 2e klasse B: O. D. 8., Gouda, V. D. L., S V. V.. D. C. L., C. V. V., Overmaas, R F. C., 8. V. W. en Fortuna. Derde klasse A: Zeemeeuwen, Schoten, T. H. B., Hlllinen, A. S. C„ L. F. C., U. V. 8., Lugdunum, Alphen, B. E. C. 3e klasse B: G. S. V., Schoonhoven. Moor drecht, Goal, Het Noorden, D. H. 8., Laak kwartier, D. O. G. B., Transvalia. 3e Qklas.se C: Rüswijk, R. V. C., Scheve- ningen, Delft, D. V. C., Hoek van Holland, Naaldwük. V. F. O., Maas. 3e klasse D: Leerdam, Emma. Merwede, J. O. Z., Sliedrecht, De Muaschen, Steeds Volharden, O. N. A.. De Rising Hope. Doch ook de stoffelüke belangen zijner parochianen gingen hem ter harte. Onver moeid drukte hü hen op 1 hart dat een Katholiek thuis hoort in Kath. Vereenigin- gen. Aan den L. T. B. had hü zün hart ver pand, onvermoeid wekte hü rijn parochianen op, de roepstem van Paus en Bisschoppen te volgen en aldus langs de banen van naas- t^nllefde en Christelijke rechtvaardigheid de maatschappelijke bezwaren te bestrijden. „Chrtetelüke Naastenliefde”, 'n vereeniging met louter phllantropisch doel, werd op zün aansporing opgericht. Met belangstelling begroette hü de oprichting van een .Bloem- bollencultuur” als 'n middel, waardoor men in den strijd om het bestaan zou kunnen staande blijven Land- en Tuinbouwcursus- sen vonden bü hem steeds krachtige mede werking. Trotsch was hü op zfjn St. Li- duina-vereeniging. een der schoonste uitin gen van Chrtetelüke liefdadigheid. Hü beminde den Juister van Gods huls en verfraaide ons liefelük bedehuis met schat ten uit artistiek oogpunt. Door die liefde voor de woning van den onder Brood verborgen Godmensch kon hü soms rijn verontwaardiging niet bedwingen, als een of ander meisje door minder gepaste kleedü het Godshuis ontheiligde. Redenen te over voor Zwaagdüks paro chianen om bü dezen mylpaal op den levens weg van hun herder, zü *t dan niet door uitwendig feestbetoon, ondubbelzinnige blü- ken te geven van hun dankbaarheid voor zulk een welbesteed priesterleven. Den kerk te'w'ormërveër een H. Mis worden opgedra gen voor de overleden Hanze-leden. Den 28en Augustus d.a.v. zal in de parochiale kerk te Krommenie, zetel der afdeeling, een plechtige H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen, waarna gezamenlük ontbüt voor de leden met hun dames in het R. K. Ver- eenlglngsgebouw alhier. Des middags van 56 uur zal de feestvierende afdeeling een receptie houden in genoemd gebouw waarna des avonds om 730 uur een groote feestver- gadering voor leden en huisgenooten zal worden gehouden met optreden van Prof. Anton ini en den welbekenden Gerard Nielen van Haarlem. Het muzikale gedeelte zal worden verzorgd door het strijkje van den heer Groot alhier. Zeilvliegen kan men de beste vooroefening van het echte vliegen noemen. Zeilvliegers worden de bestuurders van het motorvlieg tuig bü uitnemendheid. Zü toch leeren de atmosfeer geheel en al kennen, want in hun fragiel vliegtuigje hebben zü die atmosfeer zoo hoog noodig gehad om te kunnen vlie gen. dat zü er geheel mee vertrouwd zün ge raakt. Gezien het feit daarvan, dat in de naaste toekomst reeds een ieder van het luchtruim zal gebruikmaken om zich te ver plaatsen. kan de sport van het zeilvliegen niet genoeg worden aangemoedlgd. Hier te toch een weinig kostbare en veilige gelegen heid om met het luchtruim vertrouwd te raken. Personalia Mej. P. A. Visser, alhier, slaagde te Haarlem voor het examen hoofd akte. Naar men weet. Is onlangs met gunstig resultaat een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid, om dit motorloos vliegen in de Hollandsche duinen te beoefenen. Thans is reeds een eerste Nederlandsche Zweefdub opgericht en men oefent reed? lederen Zon dag aan zee. in de duinen bü Wassenaar, met de zg. „Zuigeling" van Pander. De vor deringen rijn uitstekend en men heeft thans bij de Panderfabriek een grooter zweefvlieg tuig besteld om te trachten daarmede toen ten langs den duinrand te kunnen maken, welke met de eerste machine, die te zwaar gebouwd te. niet gemaakt kunnen worden. Door dit vliegen te de verovering van net luchtruim in handen van de groote massa gekomen, want hoezeer ook het vliegen in ^het centrum der belangstelling stond, het was slechts voor enkelen weggelegd. Sport- vliegtuigen met motor toch kosten nog altijd een twaalf en een half mille. De bouwers zouden bü een grooteren afzet hun prezen wel willen verlagen, maar de motoren (ca. 40 pct. van den totalen kostprijs) vormen een groot obstakel. Zoo te men tot zeilvlie gen gekomen. Het was ten eerste goedkoop en ten tweede veilig. De uitgravlngen te Ur (Chaldea) hebben bewezen, dat er ook vóór den Zondvloed reeds vrouwen bestonden, die dezelfde schoocheidsmiddelen gebruikten, als in onze dagen worden aangewend. De tentoonstel ling der laatste vondsten doet verrassende onthullingen over het altüd-durende terug- keeren van het „Ewlg Weibllche”. De vrouwen, die omstreeks 3500 jaar voor Christus het voorbeelo van koningin Schub Ab, de toenmalige heerscheres in het RÜk der Mode, volgden, hadden gitzwart haar, zachtgebogen neuzen en kleine mondjes. De lippen waren donkerrood ge kleurd, de wenkbrauwen zwart bUgeverfd en om de oogen droeg men groene randen, evenals tegenwoordig de tooneetepeeteters zich blauw schminken, om de oogen een interessante uitdrukking te geven. De kleur der schminken, die gebruikt werden was: rood, zwart, wit, groen en geeL De koningin Schub Ab en haar hofdames droegen gouden kransen, die door het haar werden gevlochten en boven op bet hoofd prijkten kransen van geribde gouden bla den en bloemkronen, die met vele edelstee- nen versierd waren. De halsbanden waren van goud, versierd met blauwe, roode en gouden balletjes. De todetdooeen waren van parelmoer, de naalden hadden zilveren pun ten en koppen van laplslazuli. De dames van Ur wisten dus reeds 5000 jaar geleden alle kunstmiddeltjes te ge bruiken. waarmee de vrouwen zich thans, nog aantrekkelük trachten te majten. Het te haast vanzelfsprekend, dat Ame rika het grootste circus der wereld moet bezitten, wat ook werkelük het geval te. want Amerika te het vaderland van Bar num en Bailey, het grootste circus te zelfs met deze bekendste en oudste onderneming vereenlgd. Het werd gesticht door de ge broeders Ringling en bestaat sinds 1884. In dien tüd begonnen de gebroeders zeer be scheiden met een tent van 27 M. lengte, 22 paarden en 11 waggons, dat was alles. Hoe ontzettend hun zaak zich uitgebreid heeft, moge blijken uit het feit, dat zü thans be schikken over 1600 man personeel. 735 paar den en meer dan 1000 andere dieren, die op de verschillende reizen in 100 dubbele waggons vervoerd worden. Deze onderneming te zelfs in het bezit van eigen dokters, veeartsen zoowel als tandartsen, advocaten en detectives; boven dien zijn er nog leeraren aanwezig voor 60 meereizende kinderen. De tenten kunnen 15000 personen bevatten; jaarlVks bezoeken 4 millioen menschen de 400 voorstellingen, waarbij 6 millioen dollar aan entree-gelden ontvangen wordt. Alvorens het circus tn een plaats komt, moeten de ambtenaren van de afdeeiiiv Statuten De „Staatscourant” bevat de statuten van de N. V. Hollandsche Brand- waarborgmaatschappü, alhier. Voetbalwedstrijden Zwaagdük stond Zondag weder in het teeken der voetbal sport. Begunstigd door goed weer, werden op het aan alle elschen voldoend terrein onder groote belangstelling vriendschappe lijke wedstrüden gehouden. Eerst bond Zwaagdük I den strijd aan met Wervershoof II. De eer was met 10 aan Zwaagdük. Een tweede wedstrijd tite- schen de Toerclub te Bovenkarspel en Z. V. V. alhier, bleef met 11 onbeslist. Zwaagdük V. O. III speelde dien middag te Nibblxwoud met 8. E. W. m en verloor met 41. 2 mln. 16 sec. 8 x 50 Meter vrije slag estafette; 1. Het Y, tüd 2 mln. 31 sec.; 2. Scuf, 2 min. 32 13 sec.; 3. Cercle Nation Bruxelles, tüd 2 min. 41 sec.; 4. Brugsche Zwem Kring, tüd 3 mln. 5 sec. Springen, 1 en 3 Meter plank: 1. Mette. Y. totaal 89. 89 punten; 2. Durand. Scuf, 52. 55 punten; 3. Hauglustaine, N. C. L. België. 44, 23 punten; 4. Dumon, N. C. L., 37, 92 punten. De troostwedstrijd waterpolo werd gewon nen door Scuf, die den Brugschen Zwem- kring mte 41 sloeg Ruststand 20. De finale tusschen het Y en de Cercle Nation Bruxelles werd door de Amsterdam- De finale tuschenzlxC7.3e-aeüxaprzenaKü mere gewonnen met 21, nadat de rust met gelüken stand <11) was ingegaan. De ploeg van het Y bestond uit. Van Gist, doel; Köhler en Van Oostrom Soede, achter; Bohlander, midden; Kohier, Van Essen en Bohl^ider. voor. De V.Y.V.V.V.-Feerten op 17 Augustus Onwillekeurig zal men zich hebben afge vraagd wat de vereeniging de V.V.V.V.V. van plan was dit Jaar tüdens de kermisdagen op bet D. T. 8.-terrein te laten uitvoeren. Bestond aanvankelük het plan om dit Jaar goo te laten passeeren, met het oog op de minder gunstige tüdsomstandigheden, later is men van gedachten verandert, en meende men alsnog iets te moeten doen. En ’t kiezen van dit iets was niet moeilük. Door connecties wist men het zoover te krü- gen, dat de wielrennersvereenlging „Olym pia” van Amsterdam zich bereid verklaarde op Zondag 17 Augustus in Oudkarspel wed strüden te organteeeren op de grasbaan. Hoeveel renners er wel zullen komen, dat gunnen wü niet mededeelen, maar wel we ten wü, dat het er minstens een 30-tal te. Er zal oa. een 100-rondenrit worden ge houden, voor amateurs en onafhankelüken (rijbewUshoudera) een afvaiwedstrüd voor nieuwelingen, een 20-ronden rit voor vete- ranen en een 10-rondenrit voor juniores. Des morgens om 8 uur zullen de deelne mers en supporters met hunne dames van Amsterdam vertrekken, om in clubtocht naar Oudkarspel te trekken. Wü kregen het cluborgaan van genoemde vereeniging toegezonden, en daaruit bleek ons, dat ook door de leidende vereeniging re clame wordt gemaakt voor dezen sportdag. Het succes, dat voor eenige jaren mocht worden geboekt met de wielerwedstrijden zal zeker niet nalaten zich nog in sterker mate te demonstreeren, want men zal natuurlük deze jongens van den weg op hun vliegend wiel willen zien rennen, wanneer het er aanstonds om zal gaan, wie mqt den eere- palm zal gaan strüken. Het zal een middag vol spanning zün zoo wel voor rüders als voor toeschouwers. Er wordt zeker niet tevergeefs verwacht, dat er een groot aantal bezoekers aanwezig zal zün. De wedstrüden vangen aan des namiddags Mn 2 uur (n. t.) Maandag 18 Augustus wordt door de „Mas- kerspelers” van Bergen een uitvoering ge geven in het lokaal van „Het huls de Brede- rode" te Oudkarspel. waar deze vereeniging voor het voetlicht zal verschünen met „De Distel" blüspel In drie bedrijven van Paul Saudek. Reeds eerder had men het genoegen, dat de „Maskerspelrs” in deze zaal optraden en met een overweldigend succes. De goede naam, dien het gezelschap hier alreeds bezat, werd daardoor versterkt, en zeker mag ook op dezen avond 'n zaal met waarlük belangstellenden worden verwacht. Men weet vooruit dat er iets goeds en Iets moois gebodfn wordt, een avond van waar kunstgenot staat te wachten. Plaatsen voor dezen avond kunnen vanaf Zaterdag as. aan de zaal worden besproken. Voor nadere büzonderheden verwüzen wü naar de in dit nr. voorkomende advertentie. gesteld te met de Inkomens en de arbeids toestanden, met het bankdeposito der zaken- menseben, met spoorverbindingen gelegenheid, om zoodoende te weten, at men op voldoende bezoek, ook van de omliggen de plaatsen, kan rekenen. Vroeger had de Intocht plaats in een grooten stoet, die 5 KM. lang was: dit te tegenwoordig echter verboden, net drukke auto-verkeer. Zooals de eigenaar aan een journalMt vertelde, zün de „abnormaliteiten”, die ver toond worden, haast alle echt, met uitzon dering van kleine wUzlglngen, die noodig zün, wanneer büv. ëen wild uitziende neger uit de Zuldelüke Staten als wildeman van Borneo moet optreden. Ook was „de overgang tusschen dier en mensch” slechts een misvormde, zü het dan ook een ontwikkelde en gegoede negerin. Zulke „abnormaliteiten” solllclteeren voort durend" om een vaste aanstelling bü he» circus. Ook door Hagenbeek worden ver schillende dergelijke zeldzame exemplaren geleverd. Het aantal wilde dieren wordt alleen bij de wilde katten door geboorte vermeerderd. Olifanten en apen vermenigvuldigen zich slechts uiterst zelden in hun gevangenschap. In het dierenpark steekt een kolossaal kapitaal, leeuwen kosten büv. f 2000600Q jakhalzen 13.000. terwül voor olifanten 15.000 betaald wordt. onderwijzer welke laatste aanschouwden. Daarmede was zün prlesterlüke ijver niet bevredigd. Eenige jaren daarna stichtte hü een R. K- bewaar- en naaischool. In de overtuiging dat hü een nuttig doel nastreef de liet hü zich door geen moeilijkheden af schrikken en door den bijstand van Jezus' Goddelük Hart, hü verzocht dit zün paro chianen menigmaal van den kansel, werd ook deze hartewensch \ervuld. Dat er in deze parochie een innige devotie tot het H. Hart bestaat, te voorzeker te dan ken aan het voorbeeld van hun herder, die de sluimerende vonk in de harten züner parochianen wist aan te wakkeren tot laai ende Uefde-vlammen. Pastoor Moes was de eerste herder in Wtest-Friesland. die een schoon H. Hartbeeld in den voortuin der pas torie oprichtte en daardoor Christus' Ko ningschap tot bulten de muren van het bedehuis predikte. Een der vurigste wenschen van den üver- vollen herder: de stichting van een patro naat voor het opkomende jongelingschap kon mede door den minder gunstlgen toestand züner gezondheid niet verwezenlükt worden. Toch toonde hü rijn bezorgdheid voor t op komend geslacht tijdens de moellükste le vensjaren door de oprichting eener afdee ling van „Voor Eer en Deugd." aldus hen onderbrengend onder de banier der Onbe vlekte Moedermaagd. Augustus voor de parochie dag zal het 25 jaar Zeereerw. Heer H. als pastoor dezer -- ^uurocllua kwam hü naar hier als derde herder. Hem de oorspronkelüke stichter waarvan de leden eertijds tot van St. Martin us bü West woud behoorden. Deken Volkers en pastoor Kriek, die van Nes en Swaluwebuurt tot ons kwa men. 't Is ook het derde Jubileum, dat pas toor Moes in ons midden viert, De eerste maal, nog slechte een drietal jaren na zün benoemL ng tot pastoor dezer parochie, werd zün 25-jarig Priesterschap met den meest mogelüken luister herdacht en toonden zün parochianen door hun geestdriftige, echt Roomsche vreugde, welk een plaats hij zich in deze korte spanne tüds reeds In hun har ten had weten te verwerven. Toen bleek op schitterende wflze, dat Zwaagdük den Gezant van God onder de menschen weet te eeren. Zün 40-jarig Priesterschap een achttal jaren geleden moest tot groote teleurstelling züner dank bare kudde wegens minder gunstigen toe stand züner gezondheid zonder ulterlük feestbetoon herdacht worden. Toch ontbrak 't den Jubilaris op dien gedenkdag niet aan ondubbelzinnige bewüzen van eerbied, aah- hankelükheid en waardeering van zün on verdroten arbeid voor het heil der aan zün zorgen toevertrouwde zielen. Weder staan wü aan den vooravond van een gedenkwaar- digen dag. Nog te de toestand van dien aard, dat men zich van ulterlük feestbetoon te gen wil en dank zal moeten onthouden. Toch zal het dien dag in zün hart een feestdag zün, niet alleen zullen in zün priesterhart danktonen opstügen, tot den goeden God. die zün arbeid zichtbaar zegende en hem spaarde voor zün kudde, waaraan hü door steeds nauwer banden verbonden werd, doch ook zal 1 hem uuidelük worden, dat de parochianen van £t. Jozef zün arbeid voor hun waar heil weten te waardeeren, door in dichtewdrommen te naderen tot de H. Tafel en door him gebeden den Hemel een heilig geweld aan te doen om hun her der rükelük te zegenen en hem te steunen In zün droeve dagen van Uchamelük lijden. Een eerezull stichtte pastoor Moes zich in de harten der ouders, wier zware taak hü verlichtte door de stichting eener R. K Parochieschool. Wie schetst de moelhjkheden, die overwonnen moesten worden? Wie waardeert ten voile zün onvermoeid nastre ven van dit zijn ideaal, dat hü ongeveer 3 jaren na zün komst alhier verwezenlükt zag. God zegende dien arbeid: de school legde de grondslagen met het ouderlük gezin tot de vele priesterroepingen. Reeds enkelen Jeugdigen priesters werd een feestelüke Intocht In hun geboorteplaats bereid en nog menigmaal wacht ons het voorrecht een der onzen te zien opgaan tot het gehoor des Heeren. Het aantal leer lingen nam steeds toe. zoodat de school steeds moest worden uitgebreid en het hoofd der school thans wordt bügestaan door een onderwijzer en twee onderwijzeressen. hier bet eerste levenslicht LUIK. 11 Augustus. Heden werden alhier de Internationale zwemwedstrijden voortgezet, waaraan o.m. het Y deelneemt. De uitslagen luiden: 1. Cartonet, Scuff, tijd 1 min. 22 1'5 sec.; 2. Schoebel. Scuf. tüd 1 mln. 25 2 5 sec.; 3. Hoffman, Y, tüd 1 min. 27 4 5 sec; 4. Van Camp, Y, tüd 1 mln. 28 3,5 sec; 5. Damoi- neau, N. C. L. 200 Meter vrije slag: 1. Tarte, Scuf. tüd 2 min. 20 2 5 sec; 2. GulUini Brugscht Zwem Kring,.tüd 2 min. 32 sec.; 3. De Haas. Zian. Den Haag, tüd 2 mln. 3215 sec.; A Lesur. Scuf, tüd 2 min. 34 15 sec.; 5. Boone; Brugsche Zwem Kring. 100 Meter rugslag dames: 1. Mej. Witer- wjjk, Y, tüd x mjn. 43 sec.; X Mej. Slanm, De uitslagen van het kampioenschap wiel rennen op den weg luiden: Professionals: 1. Braspenning. Zundert, tüd 5 uur 39 min. 1 sec. 2. Anspach, Half weg. Onafhankelüken: 1. J. v. d. Heiden, Am sterdam, tüd 5 uur 33 min. 9 sec. (algem. kampioen). 2. Van der Veen, Eindhoven, 5 uur 47 ,min. 55 sec. 3. Pün, Amsterdam. 4. Franssen, Ubachsberg. Amateurs: 1. Bosc, Enschede, tüd 5 uur 44 mln. 9 sec. 2. J. de Reus, Halfweg; Hjd 5 uur 47 min. 44 sec. 3. J. Visser, Amsterdam, 5 uur 47 min. 45 sec. 4. Buis, Halfweg. Nieuwelingen: 1. Cornelissen. Arnhem, tüd 2 uur 53 min. 3 sec. 2. J. van Esveld, Amers foort. 3. Heliemans, Eindhoven. 4. Kloss, Overschie. Veteranen: 1. J. Sybrands, Amsterdam, tüd 2 uur 57 min. 16 sec. 2. Berkhout, Rotter dam. 3. J. Snüders, Uithoorn. Dere harddraverü zal plaats hebben op den Zaanweg tusschen de Stationstraat en de Zaanbrug. Ate prüzen zün uitgeloofd t 300.f 100. en f 50 benevens nog een prüs van f 25 •te er meer dan 12 paarden aan de draverü deelnemen. Bovendien krügen de eigenaars van paar den, welke geen prüs behalen, een vergoe- “LPR van f 10.voor gemaakte onkosten. De harddraverü wordt des morgens voor afgegaan door ringrüderü voor paren. Be halve de gewone prüzen, die uit kunst- en gebruiksvoorwerpen bestaan, te dit Jaar door den heer M. Kraaüer Kz. een wteselbeker aangeboden. Deze wteselbeker wordt het eigendom van dengene, die tweemaal achtereen of drie maal in verschillende jaren met hetzelfde paard den eersten prüs heeft gewonnen. Vereeniging „Het Werkhuis”. Door de vereeniging „Het Werkhuis" te Wormerveer te aan den Gemeenteraad het verslag over het jaar 1929 uitgebracht. Uit dit verslag blükt, dat het Werkhuis aan het Overslulspad in 1929 geopend was van 1 Januari tot 29 Maart en van 4 No vember tot 31 December, dus gedurende 145 dagen in het winterseizoen. Er werden In dat tüdvak gemaakt 1367 rietmatten, terwül 2631 Kg. erwten en boo- nen werden gelezen. Er werden In totaal 2904 porties middag eten verstrekt nJ. 1350 aan mannen, 1112 aan vrouwen en 442 aan kinderen. Van 1924 af was dit het laagste aantal. In 1926 b.v. werden nog 4318 porties mid dageten verstrekt. Van 1 Januari—29 Maart 1929 werd het Werkhuis bezocht door 10 ge zinshoofden en 3 vrijgezellen en van 4 Nov. 31 December gemiddeld door 8 gezinshoof den en 4 vrügezellen. Als leden van den Raad van Administra tie werden herkozen de heeren P. Gorter en A. J. van der Hoeven. De contributies over van f 308.25 tot f 232. Door verkoop van land en verhuur van de lokalen in de zomermaanden voor school gebruik kreeg de vereeniging f 500.extra in kas. Daarom wordt voor 1931 een subsidie van f 1000aan het gemeentebestuur aange- vraagd, tegen f 2750— subsidie in 1928 en f 1925— in het Jaar 1927. Burg. Stand. Geboren: Cornells, z. van C. Kat en N. Minke. Jan Abël. z. van M. H. Smith en D. Smit. Wilhelmina Elisabeth Maria, d. van E. Beerepoot en J. Ammeraal. Nelly, d. van J. van Wes- tervoort en N. Dovis. OndertrouwdB. M. Hoeks (van Dordrecht) en H. M. H. Donath. Overleden: Klaas Huisman, oud 31 jaar ongehuwd. i. 25-jarig jubileum „D« Hanse” De R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze” hoopt 23 Augustus as. den dag te herdenken, dat zü voor 25 jaar, naar aanleiding van den eersten Katholiekendag te Delft, werd op gericht. 23 Augustus 1906 werd in het bis dom Haarlem alhier de eerste R. K. Mid denstandsvereeniging opgericht op initiatief van de heeren W. Boon Ja, secretaris van het hoofdbestuur, wonende te Den Haag en wijlen G. Mooü, die, na 22 Jaren als vice- voorzltter de vereeniging te hebben ge diend, kwam te overlüden den 25en Augus tus 1927, wat voor de vereeniging een diep gevoeld verlies beteekende. Toen in 1907 in Den Haag de Diocesane Bond van R. K. Handeldrüvende en Industrieele Midden standers „De Hanze” werd opgericht, be hoorde ook Krommenie bü de eerste negen plaatselüke afdeellngen, die zich aansloten bü genoemden bond. Inmiddels voegden zich bü de afdeeling Krommenie ook de gemeen ten Assendelft en Wormerveer, totdat eerstgenoemde gemeente in 1908 besloot over te gaan tot het stichten van een zelfstan dige afdeeling. Zoo ook was de middenstand van Wormer hier ondergebracht, totdat ook hü dit jaar te overgegaan een eigen afdee ling te vormen. Zoodoende bestaat dus de afdeeling Krommenie en Omstreken uit R, K. middenstanders van Krommenie en Wormerveer. Dat de afdeeling Krommenie en Omstre ken zich gekenmerkt heeft ate een actieve afdeeling, moge blüken uit het feit dat zü -in het bezit te van een goed werkende Hulp bank voor het verleenen van kleine credle- i ten tegen matige rentevergoeding. Voorts mag gesproken worden van een Woelenden handetecursus, welke In 1907 het licht zag en op zeer bescheiden wüze werd opgezet, niet temin in 1910, zü het dan na veel moeite, werd omgezet in een 3-jarigen handetecursus, gesubsidieerd door RÜk, Provincie en Ge meente. De handetecursus mag zich telken- jare verheugen In een groot aantal leerlin gen uit diverse gemeenten, waarom er dan ook alle reden is om dit jubileum met dank baarheid te vieren. De feestelüke viering^zal plaats vinden 25 en 26 Augustus as. 25sten Augustus zal in de parochiale

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 3