R.K. Volksbond, afd. Alkmaar DE AANVARING TUSSCHEN DE wJOHAN van OLDENBARNEVELD EN DE „REGGESTROOM”. a Dl Ai I INGEZONDEN 0v< PROVINCIAAL NIEUWS VEILING-O VERZICHT Dulz Zevende Katholieke Landdag in Hollands Noorderkwartier EGMOND AAN ZEE Eer BREEZAND HOORN CASTRICUM KOEDIJK o Behandeling voor den Baad indruk. door de den nog en naar de .Regge- het „Reggestroom" de de bU die 33 Jaar, en De Witrtercampagne o IS Aagnslos te Den Helder De Centrale Volksbank den. I I 1 tein J. Krak, die de sleepte. Get. had de Hierna gehou- onder die niet en noo- STRANDFEEST V.V.V. I de cou ree das ter Ali te» Afdelingsbesturen denkt u aan de bestel ling van het Jaarboek van het R. K. Werk liedenverbond, en aan de inleidingen van de BV d hoek u «en Een kuiken; »eti to *e doei E oog Chi sett sch; ten N TOOI der star vert t Ir ste anei kind mee en saai jaar daaj tot werk de k terfji een te b Of koke slave weef of e< soutt ten. man. De mee te m holle van Eei is er werk mag In per so ren c 8ct mens heeft Oei comn onwei baar wordt En gemai martt hals 1 Var En uw ge in h mingen «men *egver is gesti kele pi minder de wa twintig telsterd Dit zal men wel niet heelemaal bereiken met enkel voordrachtavonden, maar misschien kan het er toe leiden dat wij binnen afzien- baren tijd ook eens een tooneelvoorstelling door het gezelschap Bouwmeester laten geven. Ons parool is, dat de komende winter in het teeken zal staan van de ontwikkeling onzer leden, en elk bestuurslid beijvere zich daaraan zijn volle medewerking te geven. Aanbesteding Alhier is aanbesteed het bouwen van een brood-, koek- en banket bakkerij voor rekening van den heer C. Beerse aan den Zwarte Weg. Ingeschreven werd door: J. Hoep f 7035: E Muntjewerf f 6976; J. Mosch f 6894. De laagste Inschrijver is met den bouw belast. Burgerlijke stand. Geboren: Anna, g. van H. Ottens en A. Eilander. Everardus Wil helmus Jacobus, z. van J. van der Waals en C. H. van Leersum. Miep Anna Helena, d. van P. M van Wijk en M Bosnia. Ja cob, z. van K. Swier en A. H. Jallnk. Ca ll. van K. tharina Christina Emerentla, Bleeker en L. Beemsterboer. OverledenJohannes Lebbink, echtgenoot van G. R. v. d. Net. Ondertrouwd: Johannes Dijkstra en Ca tharina Huberdlna Bonté. Getrouwd: Johannes J. P. Toüaerts Catharina G. Redeker, Haarlem. Zilver uien. Gele uien. Gele nep. Slaboonen. Gele kool. Roode kool. Witte kool. Tomaten. Bieten. 130 stuks Bloemkool. Tegen: 17.666 KG. Aardappelen. 12.025 Gele kool. 12.806 Gele nep. 10.600 Roode kool. 54.100 Zilver uien. 975 Slaboonen. 2.025 Gele uien. 180 stuks Bloemkool. in de week van 28 Juli tot en met 2 Aug. 1929 De tijd nadert al weer met rasse schreden, dat de bestuursraad zal worden uitgenoodigd om te beraadslagen wat in den komenden winter door den Volksbond zal worden ver richt. Er dient een program van actie te wor den samengesteld wat moet worden uitge voerd, zoo mogelijk met vasstelling van de data’s waarop de diverse inleidingen zullen worden gehouden. Dit heeft o.m. dit voordeel dat de vakaf- deelingen met een en ander rekening kunnen houden, en niet, dan bij uiterste noodzaak, een vakafdeelingsvergadering uitschrijven op de gekozen data van de Standsorganisatie. Maar wat wij vooral op het oog hebben met deze bekendmaking is het volgende Zooals gezegd, er dient een winterprogram te worden opgezet, en het spreekt van zelf, dat bet bestuur van den Volksbond een con cept aan den bestuursraad zal voorleggen. Men moet het echter niet alleen op het be stuur laten aankomen. De vakbesturen zullen er beslist goed aan doen hun gedachten over het winterprogram eens te laten gaan, en zoo men iets heeft wat men van belang acht om in den aanstaanden winter te ondernemen of te behandelen, dan kan dat op de bestuurs vergadering worden besproken. De financiën van den bond maken het thans mogelijk dat er wat meer kan gedaan worden dan voorheen, en daarom is nu reeds vastgesteld dat op Donderdag 9 October a.s. de heer Frits Bouwmeester uit Amsterdam een voordrachtavond voor de leden van den bond zal geven in de zaal van „Het Gulden Vlies”. Ook het kunstgevoel moet worden aange kweekt bij ons allen en vandaar dat wij aan dacht willen gaan schenken aan het „goede Demonstratie van de Reddingsbrigade Heel goed gezien was het van de reddings brigade om in het drukst van het seizoen een demonstratie te geven van het redden van drenkelingen. Er werd verondersteld, dat een der badende gasten zich in levensgevaar bevond. Op het hulpgeroep werd de roode vlag geheschen. wat voor de leden het teeken was om met het z.g. lijntoestel te trachten den drenkeling zwemmende te bereiken. Dit lijntoestel be- Einde Feestweek Zoo is Zondag dan bet einde gekomen aan de feestweek met een voetbalwedstrijd tusschen Vitesse en C. St V. elftallen met muzikale medewerking van D. I. U. Deze aardige wedstrijd werd door Vi tesse verdiend gewonnen met 62. werden eenige athletiekoefeningen den door de jonge tumvereeniging, leiding van den heer v. d. Vlies. Des avonds werd een concert gegeven in de muziektent door het fanfarekorps van het Patronaat. Dit was het waardige slot van de feest week. Jammer dat het laatste gedeelte let terlijk in het water is gevallen. In de café's was het echter zoo verbazend druk, dat aan een behoorlijke zitplaats, laat staan een ge noeglijk dansje niet was te denken. Castricum Vooruit, de winkeliersvereenl- glng, harddraverljvereenlglng en alle andere medewerkende vereenlgingen en personen hebben getoond, dat een behoorlijk feest kan worden gegeven en we twijfelen er niet aan of een volgend jaar zal nog met meer en thousiasme worden gewerkt om dit feest, waarover verschillende badgasten die wij spraken, niets dan lof hadden, met nog meer succes te doen slagen. Vooral zal dit het ge val zjjn als daarin opgelost kan worden de kermis die in de as. maand alhier drie da gen wordt gehouden. WARMEN HUIZEN Vefltagoverzicht „C. V. V.” 4 tot en met Ang- Met de verbetering van het weer kon men den aanvoer van diverse producten in deze afgeloopen week dagelijks zien groeien. Bij iets droog weer verwachtte men dit ook ten stelligste, daar men er ten volle van over tuigd is, dat de le oogsten aardappelen nog duizenden kilogrammen bedragen. Het Is jammer dat de verbouwers bij het rooien moeten constateeren, dat een groot gedeelte totaal waardeloos is. Bij sommige verbou wers loopt het percentage hiervan tot de 80 pct. Ten opzichte van de prijzen der sta- pelproducten koestert men hooge verwach tingen. Of die verwachtingen bewaarheid zullen worden is nog zeer de vraag. De hooge verwachtingen worden meestal gesteld door diegenen, die weinig of niets zullen oogsten. Dat de productie van stapelproducten overal zeer weinig zal zijn, lijkt ons zeer onwaarschijnlijk. Bij de beoordeellng der verwachte prijzen moet men ook niet ver geten. dat men in Duitschland ten opzichte van den landbouw ook niet stil zit Wanneer de lage productie alleen dit gewest betreft. dan kunnen wij nog weinig waarde aan de „profetische voorspellingen'' hechten. Schotsche Muizen. JX Maandag uitge zonderd, is in deze afgeloopen week eiken dag aanvoer geweest van Schotsche Muizen. Eindelijk kunnen wij In dit overzicht eens memoreeren, dat de prijzen in de afgeloopen week van de Schotsche Muizen in de hoogte gegaan zijn, nl gemiddeld een haJven gulden per 100 KG. Zeer bescheiden en toch te vreden. Voor middelsoort Schotten betaalde men in deze week van f 2.70 tot f 4 10 per K.G. Een schommelende markt van Schot ten is in deze week niet voorgekomen. Met de growe Schotten m het dito. De prijzen De Raad voor de Scheepvaart stelde gis termiddag een onderzbek in naar de aanva ring op 6 Mei jl. tusschen het motormail- ■chip „Johan van Oldenbarnevelt" van de Stoomvaart Maatschappij „Nederland" op «Ün eerste uitreis naar Oost-Indlë en het „Reggestroom" van de Holl. Stoomboot Maatschappij. Door de aanvaring, die even Onderwerp: „Het galg in den modernen tfld.” Op den vooravond van den asKatho lieken Landdag, welke 15 Augustus as. te Den Helder wordt gehouden, zü het ons vergund voor het laatst nog een opwekkend woord te schrijven. Vorige week beloofden wij nog eens terug te komen op het onderwerp voor dit Jaar: „Het gezag in den modernen tjjd”, omdat dit onderwerp zoo ouderwetach lijkt, zoo gewoon, niet iets aantrekkelijks, iets waarvoor men niet direct warm loopt, terwijl er ook geen sensatie in zit. „Het gezag”, wanneer men dit woord zoo oppervlakkig hoort uitspreken, denkt men onwillekeurig aan een rij zigen, forachen, breed gwchouderden, strengkUkenden agent van politie met dikken knevel, die daar staat of surveilleert, om de orde te handhaven. Of mogelijk dan een zekere „dictatuur” van een overheid, welke de meeningen ot daden van de massa influenceert at in be dwang houdt. En dan, „in onsen modernen tijd”, wat griezelig en wat conservatief, in een tijd van vrijheid en genieten, hoe durft men daar nu mee aankomen? Dit is immers niets voor onze menschen in onzen tijd!! En juist, geachte lezer, omdat die gedach te, jammer genoeg, port vat in onzen tijd, heeft het Comité van den Katholieken Land dag gemeend, dat dit onderwerp urgent was en juist voor dezen ttfd en voor onze men- schen. Om te trachten de scheeve voorstellingen ■NjSNKKta .Bet Geeag” recW te aatten. De topleiding verlangt van ons plaatselijke besturen dat wij bij herhaling de aandacht vestigen op onze eigen instellingen, en onze rootnsch georganiseerde arbeiders voort durend voor oogen te houden de resultaten, welke reedsbereikt zijn. Een dier instel lingen is de Centrale Volksbank, Spaarbank fier R. K. rbeidersbeweging. Op 1 Januari 1930 bedroeg het spaargeldensaldo 2.408.346,62 en op 30 Juni 1930/2.747.105., alzoo een vooruitgang in het eerste halfjaar van drie honderd acht en dertig duizend zeven honderd acht en vijftig gulden en 86 cent. In het begin van het jaar reeds maakte de Directie bekend, dat men graag wilde, dat de Centrale Volksbank over 1930 met een half millioen gulden zou groeien. Als het echter Zoo door blijft gaan als over het eerste half jaar, dan komen wij er ver over heen. De genen, die hun gelden tot heden nog niet spaarden op onze eigen spaarbank, raden wij aan er thans mede te beginnen. Het Agent schap Alkmaar houdt daarvoor zitting eiken Zaterdagavond van 5 tot 6 uur in het R. K. Vereenigingsgeboate, Oudegracht 130. voor de Scheepvaart staat uit een standaard met rol, waarop een Hjn van eenige honderden meters lengte ge wonden is. Aan deze lijn Is een zwemvest ver bonden, bestaande uit drijf materiaal van rubberspons. De redder begaf zich met het zwemvest in zee en had spoedig den drenkeling bereikt. Door middel van de lijn werden beiden aan land getrokken. t Tweede gedeelte van de oefening bestond hierin, dat de reddingsboot, die naast het clubgebouw ligt, op het hulpgeroep van een tweeden drenkeling in zee werd gebracht en deze laatste door duikende leden van de bri gade werd gered. Na toepassing van kunstmatige ademhaling werd de drenkeling per brancard naar het clubgebouw vervoerd ter verdere behandeling. Tweede avond van Jan van Riemsdijk Het was de tweede keer, dat Jan van Riemsdijk ons dorp bezocht. De zaal van ..De Vergulde Valk" was goed bezet. De Alcmaria Band opende den avond met een gezellig stukje muziek, waarna Jan van Riemsdijk op het tooneel verscheen. Aan de piano had mevrouw Van Riemsdijk plaats genomen. Er werd begonnen met enkele le vensliedjes, die de zaal deed schateren van het lachen. Dadelijk was de stemming er in en werden de refreinen door allen meegezon gen. Nadat Rie v. d. Rovaart o.a. een paar lied jes van Cllnge Doorenbos vertolkt had op uit nemende wijze en een daverend applaus had In ontvangst te nemen, verscheen Van Riems dijk als Veluwsche boer. Niet alleen liedjes die op de lachspieren werkten werden door hem ten gehoore ge bracht, ook een ernstig, en wel „Het peerd.” Zeer in den smaak viel hét slotnummer. Oud-Hollandsche soldatenliedjes uit den tijd van Napoleon. Aan het applaus scheen geen einde te komen, zogdat Jan van Riemsdijk er niet af kwam zonder een „toegift." Een gezellig samenzijn sloot de bijeenkomst. Wijkverpleging KoedijkSi. Pancraa Door het Bestuur van de afdeeling Koedijk van de N. H. Ver. „Het Witte Kruis" alhier, is besloten om de onderhandellngen met de afdeeling 8t. Pancras, terzake aanstelling van een wijkzuster voor Koedijk en 8t. Pan cras, althans voor het Jaar 1930 af te breken om de volgende redenen: lo. de beslissing op het verzoek van de af deeling 8t. Pancras aan dén Raad dier ge meente om subsidie voor wijkverpleging, kan niet worden afgewacht, omdat de gemeente Koedijk dan niet meer in staat is tijdig de subsidie voor Gezinsverpleging in te trek ken; 2e. de Zuster, die thans In dienst is bü Gezinsverpleging, moet In de gelegenheid zijn om tijdig maatregelen te nemen voor eventueele indiensttreding bij het „Witte Kruis”; 3o. de Vereeniging voor Gezinsverpleging moet in de gelegenheid worden gesteld, tijdig de noodige maatregelen te nemen, die door de intrekking van subsidie enz. van de ge meente Koedijk noodlg zullen zijn. Deze maatregelen kunnen niet meer worden geno men. wanneer op de beslissing van de ge meente St. Pancras moet worden gewacht Tusschen de wielen Zaterdagmiddag geraakte een jongetje bekneld tusschen de wielen van een schelpenkar. Op een vracht auto van den heer N. werd het knaapje' naar huis gebracht. Het klaagde over erge pijn, doch de dokter constateerde, dat er geen inwendige kneuzingen waren. Zon. zieken Van E Bet oceaan vertoel zieke, de on bij de Na gasthe Walch De 1 ger is dag a. HU g van de rustku King van e« waarin dige antwoc Kings! King solovlu losgela ken r starten gen gedagvaard. De publieke tribune heel gevuld, zelden zagen wij voor acheepvaartzaak een zóó groot aantal langste llenden. De Raad werd gepresideerd voorzitter Prof. Taverne. De kapitein van de Reggestroom" werd gehoord op daad -of nalatigheid, daar de commissie uit den Raad van oordeel was, dat de .Reggestroom" de .Johan van Oi- denbamevelt" eerst had mogen passe eren, toen de sleepboot voorbij was. Voor den be trokkene trad als raadsman op Mr. Seret. De kapitein van de .Johan van Olden- barnevelt”. de heer G. Kruyt. als eerste ge tuige gehoord, verklaarde, dat het dien dag regenachtig weer was, 't zicht was verre van ideaal. Na t passeeren van de Hembrug werd de .Reggestroom" vooruit gezien. Om niet te veel vaart te krijgen, werd telkens gestopt, en liepen we dan weer langzaam vooruit. Wü konden iets ten Noorden van de as van het kanaal varen Waarom de .Reggestroom" naar den Noordwal uitschoot is mij, aldus get., niet tiet voor hiervan varieerden van f 3.30 tot f 4.10. T> vraag naar mooie Schotsche Muizen Wm deze week niet onbelangrijk. Evenals de ge wone Schotsche Muizen zijn de grove ook deze week ruim een halven gulden fa waarde gestegen. Eigenheimers. De aanvoer van dit soort aardappel viel ons deze afgeloopen week niet erg mee. Typeerend Is het, dat ook in de» afgeloopen week, evenals de voorafga 11^- de week, slechts op Dinsdag. Donderdag eg Zaterdag een aanvoer was van Eigenheiznen, Aanvankelijk leek het inhet begin der week, dat de prijzen beter waren dan die in de week van 28 Juli2 Aug. JX JX Zaterdag kwamen wij tot de conclusie, dat de prijzen van Dinsdag en Donderdag daarvoor niet ge handhaafd konden blijven. De noteering voor Eigenheimers bedroeg op Zaterdag f 3.9^_ Blauwe aardappelen. De aanvoer van blauwe aardappelen was deze week belang. rijker dan die der Eigenheimers. Ook over de prijzen van de blauwe kan men tevreden zijn. Hoewel in deze week voor dit product voor een paar partijen een hongeren prjjj de heer Dr. Th Metz uit Frankfort a. Main. De heer Koperberg begon met Jen bur gemeester te bedanken voor de attentie van zijn aanwezigheid. Hij releveerde hierbij dat hU als oud-badgast den groei van de bad plaats Egmond aan Zee duidelijk kon waar nemen. Was eenige jaren geleden het aantal bad gasten tijdens het hoofdseizoen engeveer 1200, op dit oogenbllk zijn er ongeveer 2200, zooals juist bij de gehouden telling gebleken is. Ook in het aantal kinderen, dat deel neemt aan het strandfeest, in deze stijging meer dan duidelijk merkbaar. Waren er vier jaar geleden 120, thans is dit aantal reeds gegroeid tot 320. Dit nu is voor een niet ge ring deel te danken aan het beleid van het hoofd der gemeente, alsmede aan het v.erk der V.V.V.. die samen trachten Egm. a. Z. te maken tot 'n groote. geliefde badplaats. Dat dit zjjn invloed op het economische leven heeft, ligt voor de hand. Namens d? bad-, gasten en het strandfeest-comité bracht spr den burgemeester dank, vooral ook. waar zij in hem altjjd vinden een man. die „let al leen Zijn hart, maar ook zjjn portemonnale voor het strandfeest wijd geopend heeft. In de commissie voor het strandfeest za ten twee leden van hei bestuur der V.V.V. met name de heeren Van Eenennaam en Bosschaart. respectievelijk voorzitter eh se cretaris dezer vereeniging. En dat hun zit ten in die Commissie geen sinecure was. heb ben zü ruimschoots bewezen. De commissie wilde het dan ook niet alleen bij een woord van dank laten, maar had besloten, beiden heeren een aandenken te verschaffen door hun een Eversharp aan te bieden, nierbu de hoop uitsprekende, dat beide heeren vele jaren in goede gezondheid lid der Strandcotnmissie zull-.i kunnen zijn. Een hartelijke ovatie van kinderen ouders toonde, hoe deze attentie van de le den der commissie bij allen volle instemming had. Daarna waren de commissieleden zelf aan de beurt, waaronder geen onderscheid ge maakt kon worden, wjjl allen, stuk voor stuk even hard gewerkt hadden; doch de dames- leden werden nog verrast met een doos bon bons Den directeur der N V Maatschappij Zee bad, den heer Kockx. werd dank gebracht voor de hulp, die altijd bu het strandfeest zoo welwillend werd verleend, alsmede voor den financieeien steun. Alle geefsters en gevers, die mogelijk ge maakt hadden, dat het feest op zulk een .passende wijze kon worden georganiseerd, hadden daarvoor den oprechten dank der commissie te incasseeren, terwijl niet verge- 'ten werd een woord van dank te brengen aan het politiecorps Daarna zich tot dp jongens en meisjes wendende, deelde de heer Koperberg med* dat de Commissie -zich wat de toekenning der prijzen betrof, aansloot bjj het oordeel der Jury. Natuurlijk konden niet allen den palm der overwinning meedragen, doch spr. verwachtte, dat het den minder gelukkigen een aansporing zou zijn om het volgende jaar hun best te doen een prijs te bemach tigen. Vervolgens werden door den heer Harm sen. den financier der commissie de prijzen uitgereikt en alle kinderen met een troost prijs bedacht. De burgemeester verhief echter van uit de zaal zijn stem, daar hij van oordeel was. dat niet geheel onpartijdig geweest bekend, de loods vermoedde, dat de bakken was. Na den korten stoot week Stroom" bakboord uit. De „Johan van Oldenbarnevelt” stootte driemaal op de fluit en sloeg achteruit. De Reggestroom" liet de ankers vallen. De .Johan van Oldenbarnevelt" deed het zelfde. De kapitei nverklaarde, dat er op deze eerste reis geen andere schepen waren gepasseerd, op den terugtocht was dit wel gebeurd. Het is bij het passeeren gewoonte, dat de schepen eerst op elkaar aanleg gen, dan wordt s.b. gegeven en passeert men op een afstand van 5 16 Meter. Wijkt men te vroeg uit, dan heeft men kans met het achterschip vast te loopen. Dit is de eenige manier om te passeeren. Verplichting tot „vastmaken" bestaat niet, wel is hiertoe in het kanaal op verschillen- De Kapitein v. d. .Reggestroom": Wij de plaatsen gelegenheid, hadden reeds b. b. roer gegeven, toen de .Johan" in zicht kwam. Wjj hebben tijdig de machine gestopt, bet schip liep nog wat door. Get. gaf toe, dat hij langs den Zuid- wal beeft gevaren, op hoeveel afstand is hem niet bekend. Wjj waren gelijk met de bakken, doch liepen iets harder. Prof. Taverne: Wilde U de bakken voorbij? Kapitein: De bakken hadden weinig vaart. Prof. Taverne: Achtte U het niet beter, dat de „Oldebamevelt” eerst de bakken pas- Bóerde’ Kapitein: Dat was ook oorspronkelijk ons plan. Prof. Taverne: U hebt het schip toch niet goed in Uw macht gehad. De kapitein ontkende dit, het schip luister de goed naar het roer. De kapitein van de „Oldenbarnevelt" deel de nog mede, dat hij ook twee lange stooten beeft gegeven lang voor dien eenen kopten ■toot. Prof. Taverne wees er den kapitein van de Reggestroom”^ op, dat hij zoo juist op een vraag van het raadslid Boeser heeft gezegd, dat hij geen idee had, dat de „Oldenbarne velt" eraan kwam. De kapitein zeide, niet op de brug te zijn geweest, toen de twee stooten van de Olden barnevelt werden gehoord. Prof. Taverne: Er was dus reeds bakboord- roer gegeven vóór U op de brug was. Kapitein van de Reggestroom: Ja, dat had de loods gedaan. Op een vraag van den verdediger, zeide kapt. Kruyt, dat de toestand om te passee ren aanvankelijk normaal was, de .Regge stroom" lag nJ. gestrekt in het Zuidelijk deel van het vaarwater en het is een betrekkelijk klein schip. Mr. Seret (tot kap. Kruyt)Het lek, dat de .Johan van Oldenbarnevelt" opliep, was breed. Hoo verklaart U dat, als bet schip aoo weinig vaart had? Kap. Kruyt: De „Reggestroom” liep ons onder een boek van 35 gr. in de boeg, wat de grootte van het gat verklaart. De loods van de .Reggestroom” werd even eens op daad of nalatigheid geboord. De loods was even voor IJmuiden aan boord ge komen. Met afwisselende vaart is door het Kanaal gestoomd. Toen de lóbds 2 stooten boorde, waarschuwde hij den kapitein. Het was niet bet plan de sleep te passeeren vóór de van „Oldenbarnevelt" was gepasseerd. De Reggestroom” liep harder dan de sleep. Toen de kapitein op de brug kwam, ge volgd door den loods, lag *t schip nog recht. Prof. Taverne: „Uw verklaringen kloppen absoluut niet. U zegt, dat t schip naar bak boord uitliep, zonder dat U wist waarom. De kapitein beeft heeft echter verklaard, dat er vóór hy op de brug kwam, reeds bakboord roer was gegeven.” Loods: „Voor mij Is geen bakboordroer ge geven, misschien heeft de roerganger het uit eigen beweging gedaan.” Prof. Taverne: „Hebt U met den kapitein besproken of de bakken zouden worden ge passeerd?” Loods: ,Ja, de machines werden gestopt." Prof. Taverne: „Volgens Uw verklaring deed bet schip raar, het liep zonder reden stuurboord uit. Waarom hebt U bet schip niet vastgemaakt? Waarom bent U niet bij tijds achter de bakken gebleven?" Loods: „Wanneer wij de „Oldenbarnevelt" eerder hadden gezien, zouden we dat ook hebben gedaan. De loods verklaard# nog eens nadrukke- HJk géén bakboordroer te hebben gegeven. De kapitein van de .Reggestroom" ver klaarde, dat hij, op de brug komende van den eersten stuurman had gehoord, dat er bakboordroer was gegaan. De loods van de „Oldenbarnevelt", de heer B. Willems, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij de .Reggestroom” op 800 M. vooruit zag liggen even na het passeeren van de ha ven van Zaandam. De tegenkomer voer ge strekt aan de Zuidzijde van het vaarwater, het schip scheen aan stuurboord te blijven. Op een afstand van 160 M genaderd liep de Reggestroom” plotseling uit en kwam op ons aan, aldus get. Wij sloegen achteruit en lieten t bakboordanker vallen. Get. meende, dat men de .Reggestroom” geheel in zijn macht had, hü had dan ook geen beswaar om te passeeren. T, Koper, de roerganger van de .Regge stroom” werd vervolgens als getuige gehoord. Get. had, om de bakken te passeeren, een Voor dm inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk Warmenhuizen. 3 Aug. 1930 Geachte Redactie. Met het plaatsen van onderstaande a» u mij een genoegen doen. Door twee R. K kiezers is eene aanklacht ingezonden tegen de R. K. raadsleden, die het niet eens waren over eerie salarisrege- Ung van een ambtenaar in dienst van de gemeente Warmenhulzen. In het kort komt het hierop neer, dat hij de leden van dm Raad marionetten wil maken van de ■*- zers, die zullen uitmaken, hoe de heeren moeten praten en zingen ook misschien Indien ik de eer (of niet) had, raadslM te mogen zijn en mijn persoonlijke me-ring in iedere zaak, welke in den Raad aanhan gig wordt gemaakt, zou moeten opofferen, aan hét inzicht van een deel der kiezers, zou ik als raadslid hartelijk bedanken. Dat men een gelijk inzicht en opvatting heeft in principieel R K. zaken is tervuA, maar men moet het niet zoover willen drij ven, dat men. zooals ik in het begin schreef, marionetten van de raadsleden wil maken- Terecht heeft, naar ik vernam, de heer Mineur, dit van de leden van de TWeede Kamer ook gezegd. Wat komt er van onze nieuwe Kamerleden terecht, als Max v. c. Poll e. d.. men hoort ze niet en ze hebben bun mond te houden, indien de Voorzitter der R. K. Kamerfractie dat wenscht. Dat de belasting zoo hoog is. volgens Schrijver 27000, komt niet door het sala ris van den directeur van de gasfabriek, daar dit uit het bedrijf komt en de ge meente naar ik meen, geld bijlegt. Neen de hooge belasting komt nt 1 hoofdzakelijk door de gelijkstelling van het onderwijs, wat zeer is toe te juichen, maar nu eenmaal een duur object is voor de ge meente, ook het middelbaar en nijverheids onderwijs. We moeten menschen hebben met eeu ruimen blik in de maatschappelijke en R - levensopvattingen, en ons niet al te laten leiden en beïnvloeden door de enge begrippen van enkele dorpelingen, verder kijken dan ons eigen bedrijf den. Als volbloed Katholiek, die zijn persoon lijke meening over zaken niet direct ®°u willen prijs geven, meen ik dit even naar voren te moeten brengen. Met dank voor de plaatsing CTN T.TD DER R.K. ORGANISATIK (WIJ hebben in deze kwestie vertes®" woordlgers van beide meeningen aan hn woord gelaten en sluiten nu het debat, den wensch. dat in de plaatselijke klesv*r~ eenlglng dit .geschil” op vreedamo wU* wordt opgetort. Red.) Om een juist begrip te krijgen, wat „Wet Gezag” is, in zijn oorzaak en consequenties, en dan bezien in het licht van ons H. geloof, in zün eeuwige klaarheid Wanneer wü op deze wijze willen, leeren en begrijpen één der grondstellingen van God delijke orde, „dan zullen wij zien en ver wonderd staan”, zegt Thomas A Kempts, „met welk een voorzienigheid God de wereld leidt en bestuurt." Dit. waarde lezer en lezeres, was mijne bedoeling, even naar voren te brengen, nX dat ..het gezag" Is een grondstelling van God delijke Orde, noodzakelük voor den opbouw en bloei van volkeren en natiën, van kerk en maatschappij. Hierom is het, in onzen modernen tijd, zoo dringend noodig. dat wü ons rekenschap geven van den stand van zaken, en niet werkeloos toezien, dat de wereld naar den afgrond holt. Maar bewust van onze kracht en bewust van onze macht, ons scharen onder ..Het Gezag" van Christus Kontng. met alle con sequenties van dien. Daarom. Katholieken van Hollands Noor den. toont uw goeden wil en komt in dui zendtallen op 15 Augustus in Den Helder luis teren naar het leerend en bezielend woord van onze eminente Katholieke leiders, prof. Niekel van Warmond en Mr. Kropman, van Amsterdam. Alleen reeds door uw goeden wil en tegenwoordigheid moogt git getuigenis ven. dat gij u schaart onder het gezag en de banier van „Koning Christus", voor orde en vrede, voor liefde en otter. Vrijdag had de V.V.V. een strandfeest ge organiseerd voor de kinderen van de bad gasten. Des morgens om 9 uur waren de jongens en meisjes reeds aangetreden op het terrein van de Openbare Lagere School De Langendijker muziekkapel zette een aardigen marsch in. die dadelijk de stem ming bü de jeugd er in bracht. Met de muziek voorop die allerlei voor de kinderen bekende marschjes speelde, maakte de stoet een ommegang door het dorp. Was het wéér de laatste dagen niet zoo erg mooi geweest, dezen dag was het prachtig. Spoedig was het afgezette gedeelte van het strand bereikt, waar aangevangen werd met de wedstrijden Er werd gekampt in 11 groepen. Voor de jongens: blokjes rapen, pensteken, zakloopen. hindernisloopen en touwwedstrijd Voor de meisjes: eierloopen. schortjes binden, sprietloopen stoof wande len en estafetteloop. Het was aardig om te zien, hoe de groep kleinste meisjes zoo heel erg voorzichtig liep, met het eitje op een potlepel Vol belangstelling werd natuurlijk hindernisloopen van de grootere jongens ge volgd. Als ratten kropen ze onder een zeil door, om even later hun tocht voort te zetten door een ton. Tijdens de wedstrijden werden ver schillende versnaperingen rondgedeeld. Des namiddags was er wedstrijd in sier werk en fortenbouw, Wü werden in de gelegenheid gesteld ter wijl er gewerkt werd, een kijkje te nemen op het afgezette gedeelte voor sierwerk. Was dit bü de kleineren soms wat gebrekkig, bü de grooteren zagen we werkelijk, kunststukjes. We zagen o.a een iiggenden hond, een nijl paardenkop, een tijger, een slang, de sphinx, de Graf Zeppelin deze had een lengte van pl m. 3 meter 1 enz. Aan den rand der zee lag een rij forten, te wachten om straks door de zeeverzwolgen te worden. Welke zou het sterkst blijken te zün? Vol spanning standen de jongens te küken naar hun fort, waarvan telkens een stuk in zee stortte. Op het laatst kwam de zee zóó ver, dat zelfs de sierwerken werden aangevallen. Ge lukkig maar, dat de jury de ronde reeds ge daan had! Nu werd ook het publiek toegelaten en was ook dit deel weer ten einde. Des avonds werd het feest voortgezet in de zaal van „De Vergulde Valk". De eerste groep kwam om half 7. De zaal was geheel bezet. Allereerst werd begonnen met de prijsuitreiking. Van het Herwerk was een eerste prijs behaald door den tüger, de slang en de sphinx. Hierna volgden eenige aardige films, de kinderen deden schateren van den lach. Na getracteerd te zün verliet deze groep de zaal en kwam te ongeveer 9 uur de tweede «roep. Ook nu zat de groote zaal stampvol met glundere jongens en meisjes, benevens een groot aantal belangstellende ouders. Alvo rens tot de afwerking van het programma over te gaan, wenschte de voorzitter der Strandfeestcommissie, de heer H. Koperberg uit Amsterdam, een en ander onder de aan dacht der aanwezigen te brengen. Ondefc deze laatsten bevond zich o.a. het hoofd der gemeente Egmond aan Zee, de heer C. J. Eyma met huisgenooten. alsook een verte genwoordiger der AJi.V.V, vooë Duitschland, men „?,et geheel onpartijdig geweest was. Immers aan allen was hulde gebracht, be halve aan een, n.l. aan den voorzitter zelve. En het mocht toch wel als bekend veronder steld worden, dat zonder een goeden kop het lichaam niet behoorlük kon functlonneeren Daarom een driewerf hoera voor den heer Koperberg. Hoe deze woorden insloegen, bleek wel hieruit, dat dit hoera groeide tot een wanne ovatie. Een vroohjke film werd afgedraaid, jongelui werden onthaald op - versnaperin gen, meerdere films volgden en tot slot kwam de Interessante propaganda-film van het Centrasfl Genootschap v. Kindervacan- tie- en Herstellingsoorden, welke vereeniging haar zeer gewaardeerde medewerking aan het feest verleende. Met groote belangstel ling werd de film gevolgd, terwül een luid applaus weerklonk, toen op het doek een lachende jongenskop opwekte tot steun aan het werk van dat Genootschap. Prof. Taverne: „U gaf zeker bakboord op bevel van den loods. Get.: „De loods gaf 2 stooten, waarop Ik bakboord gaf." De loods ontkende dit echter. Get. Koper: „Ik begreep, dat de bedoeling was de bakken te passeeren. Wü liepen har der.” Prof. Taverne„Hoe is 't nu. gaf u op bevel bakboord, of op eigen houtje?” Get. Koper: ,Jk ging af op m'n dat er gepasseerd moest worden." De kanaalwachter H. F. Blok, die het on geval had bügewoond. werd als getuige ge hoord. B had van Waterstaat opdracht ge kregen vóór de ..Oldenbarnevelt” uit te varen. Volgens get. voer de .Reggestroom" niet gestrekt in het vaarwater. Get. had van weerskanten één korte stoot gehoord. Toen de ..Reggestroom" kort vóór de aanvaring weer naar bSkboord uitweek, was de sleep gepas seerd. Get. had een opdracht gekregen om tegenkomers te bevelen vast te leggen of te stoppen. Tenslotte werd gehoord de sleepbootkapi- bew-uste zandbakken .Reggestroom” opge merkt. toen deze een 400 M. achter hun was. De ,§leepbootsnelheid was pl m 5 K M Get. had gestopt, toen hü door het bootje van Waterstaat was gewaarschuwd. Naar get s meening liep de „Reggestroom" met teveel gang. Ook deze getuige had het schip niet gestrekt in het Kanaal zien varen. Het achterschip van de .Reggestroom" was over de sleepboot heengewaaid. De hoofdinspecteur van de Scheepvaart, vice-admiraal C. Fock wees er op. dat de .Johan van Oldenbarnevelt" juist heeft ge manoeuvreerd. De vaart van de „Oldenbarne velt" was op het oogenbllk van de aanvaring uiterst gering. De .Reggestroom" heeft over den afstand sluizen tot punt van aanvaring sneller geloopen dan hü mocht. De „Reggestroom" is bakboord uitgegaan. De kapitein was niet op de brug. De roergan ger heeft uit zichzelf een weinig bakboordroer gegeven. Het is zeker, dat de „Reggestroom" op 20 M. van den wal gaat zuigen. Vermoedelük door een vergissing werd te veel bakboord gegeven. Er is misschien eenige stuwing in het kanaal, hiermede had de .Reggestroom” rekening moeten houden. De directe oorzaken van de aanvaring zün: le. de .Reggestroom" had. toen de „Olden barnevelt" in aantocht was. stil moeten gaan liggen; 2e. heeft 't schip bakboord uitgedraaid vlak bü de „Oldenbarnevelt". toen is geprobeerd nog stuurboord uit te loopen. Nog in de ma chinekamer van de „Oldenbarnevelt” noch in die van de .Reggestroom" zün de manoeu vres zuiver geregistreerd. Spr. achtte het zeer wenschelük, dat op alle schepen in de ma chinekamer nauwkeurig ieder bevel en het uur waarop dit ontvangen wordt, worden op- geteekend. Nadat de kapitein van de nog had opgemerkt, dat het onmogelük was, dat de „Oldenbarnevelt" stil lag, gezien den vorm van het gat, was het woord aan den verdediger van den kapitein van de .Regge stroom", mr. Seret. PI. achtte het onderzoek verre van volledig, zoo is b.v. niet gehoord de eerste stuurman van de .Reggestroom”. Dat op het laatste oogenblik nog vooruit is geslagen, en dat dit van Invloed was op de aanvaring, achtte spr. niet bewezen. Hoe het „vastmaken” had moe ten geschieden is pi. niet geheel duidelük. De hoofd-inspecteur achtte het bewezen, dat de „Reggestroom" slangenlljn is gevaren, dit is echter niet aangetoond, gezien ook de verkla ring hieromtrent van den kapitein van de „Oldenbarnevelt”. die het schip gestrekt aan den Zuidoever waarnam. Dit lükt pl. Juist. Waarschünlük is de .Reggestroom" door zui ging van de „Oldebamevelt" uit zün roer geloopen. Inderdaad zou het beter geweest zün, wanneer de .Reggestroom” vast had ge maakt. De .Reggestroom" heeft haar maxi mumsnelheid niet overschreden, het schip kon zich niet achter de bakken houden, daar deze langzamer ging loopen. Hier is geen sprake van schuld, doch van een samenloop van omstandigheden. Pl. con cludeerde tot vrüspraak. Mocht de raad hier niet toe kunnen overgaan, dan verzocht pl. een nader getuigenverhoor. Hierop werd nog de schrlftelüke verklaring van den eersten stuurman van de ^Regge stroom” voorgelezen. De hoofdinspecteur repliceerde en zeide, dat de taak van den Raad is. fouten aan te wüzen en te zorgen dat in de toekomst derge- lüke fouten worden voorkomen. Spr. j>er- sisteerde bü zün opmerkingen betreffende de nautische handelingen van den kapitein van de „Oldenbarnevelt”. Mr. Seret dupliceerde en wees er nogmaals op, dat niet bewezen is. dat de kapitein fou ten heeft gemaakt. De raad zal later uitspraak doen. koorbü de Hembrug plaats had. kreeg de .Johan van Oldenbarnevelt" een gat in de boeg aan bakboordzijde De „Oldenbarnevelt" kon zün reis naar Indië niet vervolgen en moest terug naar Amsterdam om gedokt te worden< na drie dagen oponthoud kon het schip*zün eerste leis opnieuw aan vangen. In deze zaak Waren een zevental getui gen gedagvaard. De publieke tribune was ge- een be- betaald is dan een week geleden, kan men toch niet spreken van een „grage" markt. De noteering bedroeg in deze week f J70 tot f 6.40 per 100 K.G. Bloemkool. De aanvoer van bloemkool is in den laatsten tijd sporadisch geworden Ten eerste wordt in deze omstreken heel Weinig geteeld, en ten tweede lokken de prij zen de verbouwers niet uit, de bloemkool te veilen. 120 stuks eerste Abort zün in deze week verkocht voor C 7 per 100 stuks. Zllvernep. Gekomen tot de afdeeling „Uien enz.", kunnen wü niet veel meer verklaren, dan dat deze prijzen ons niet erg meevallen, integendeel, ze zün slecht te noemen. De verbouwers meestal de groote huisgezin nen hebben het hiermee niet best, temeer daar de productie ook niet meevalt. De be stede prüzen loopen van f 2.70 tot f 7.80. In de week van 28 Juli tot 2 Aug. werd voor Zllvernep nog f 9.60 en f 9.40 besteed. Wel jammer. Gele nep. Bü de eerste veilingen van gele nep kregen wü het idee, dat de verbouw hiervan rendabel zou zün. Tot onze spyt moesten wü al spoedig constateeren. dat dit niet zou zün. Hooger dan t 8.60 voor mooie nep konden wü nu niet komen, terwül in de voorafgaande week laatstgenoemde prijs de laagste noteering was. In deze week werd voor minder mooie nep nog f 4.50 per 100 K.G. betaald. Gele uien. In tegenstelling met de Zilvw- uien is de prijs van gele uien niet bijzonder slecht te noemen. De prüzen liepen tus schen de f 4.50 en f 5.50 ïn. J l. Dinsdag werd nog voor enkele partütjes f 5.90 per' 100 K.G. gegeven. Slaboonen. De prüzen h^frvan loopen zeer uiteen. Dit komt omdat enkele verbouwen het wagen met abnormale dikke slaboonen ter markt te te komen. De noteering voor de mooie enkele bedroeg van f 5.tot t 660 per 100 K.G. Een paar partütjes zün nog verkocht voor f 7.10. Roode kool. De aanvoer van Roode kooi is nog zoo gering, dat men nog niet van een markt kan spreken Voor iets kleine roode kool werd JX Zaterdag betaald t 1.16 tot f 1.70 per 100 K.G. Iets groojer soort bracht JX Donderdag f 0.90 op. Gele kool. Voor dit product was de vraag gering. De aanvoer is ook onbeduidend te noemen. JX Dinsdag en Woensdag werd betaald van f 0-70 tot t 1 per 100 K.G. Witte kooi. In deze afgeloopen week Is sinds 4 weken geleden voor het eerst weer witte kool verkocht. Waar men toen van f 0 60 tot f 0.80 ontving, werd nu t 1 tot f 1.10’ uitgelegd. Tomaten. De tomaten brachten J.l. Vrijdag op voor A f 8.80. B f 8.10. C f 8.80, CC f 3 per 100 KG. De aanvoer bedroeg in deze week: 84 875 K.G. Aardappelen. 19 200 13 200 36.275 1.820 5 700 3 700 7.000 525 400

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8