I FEUILLETON Buitenlandsch cJ'Cieuws r HET GEHEIM VAN JESSIE QUINTON RADIO-OMROEP De aardbeving in Italië De burgeroorlog in China Een groote veldslag aan den gang Een rapport van Briand De landbouwpolitiek van Stalin De Fransche begrooting En sindsdien verdwenen Opwinding te Buenos Aires Ministerraad op Rambouillet President Hoover KORT NIEUWS De verwikkelingen bij Peshawar De politie redt de situatie RADIO-NIEUWS De invallen der Koerden De situatie bij Peshawar hachelijk VEILING-OVERZICHT I De radiostoringen Een lugubere vondst Het memorandum Briand Belangrijke ministerraad te Parijs Politieke onrust in Argentinië Oproer in een gevangenis in Polen Communist naar Rusland gelokt De onlusten in Britsch Indie Gemen&de ^uitenlandsche ^Berichten I De telegrafische verbinding Peshawar*Lahore verbroken Kortegolf-telefonie met de geheeld wereld te. Strafexpeditie der Turken Radio voor het EnRelsch wereldrijk De a.s. kroningsfeesten in Boekarest mi> o DE ONTRUIMING VAN HET RIJNLAND Vrnrt van de landarbeiders den der I STALIN uek, ki LANGENDIJK Werk 48 Augustus. PAN-EUROPA EN DE DOUANE-MUREN Geen wet hiertegen in Engeland Drie mensrhen opgehangen l Gunstige mededeeling van Brazilië regeeringen De van Braziliëë en Cuba „Mijter" Naar het Engelsch door Job., P. H. Hamers die hem vroeg of haar haar (Wordt vervolgd)- l 600 arbeiders van een Parysch mo dehuis zyn in staking gegaan, lp verband met de sociale verzekering. De identiteit van de lijken is nog niet be kend. Het aantal slachtoffers geringer dan men aanvankelijk dacht 1 de lelijk Offert zijn vacantie op ter wille van de droogte-crisis Thans blijkt dat het aantal door de aard- bevingscatastrofe geëischte slachtoffers Aan zienlijk geringer is dan de eerste officieele opgaven zouden doen denken. Dit is te verklaren door het feit dat vele personen die als gedood werden opgegeven in werkelijkheid op het oogenbllk der ramp in het open veld waren gevlucht en niet meer naar hun woonplaatsen teruggekeerd waren. De gedachte van Pan-Europa te prachtig en zonder douane-rechten. vertiou. tot het «meer ne Ki bo Cl cei sci Ki sang oach weid De derdai O. In zal rij g« de V< kenc van De verg> etndi te b ontk P«w r. geste voor wille, de b om 1 beslo antot paalt huls. De Obda Scho< laatsl uurtj in de Alkm van beaoc worth voor bijgeti op de medei terug ml pi de be den b baren 1 fat ma dei da I ooi nie t hoi de var 1 en ani len 51 mei die leid in i H stel seci Vro zal D dooi en orgi lote V. eert voor lege Hi ,.Cn ven, een nen sche goed La leve; in 1 goed i ,.A Mussolini naar het geteisterde gebied Vus olinl heeft meegedeeld, dat hij in Oc tober de werkzaamheden tot het herbouwen van de verwoeste dorpen zal bezoeken. Terwijl de Afridi's zich uit de onmiddel- Ujke omgeving der stad schijnen te hebben teruggetrokken, schijnt het gevaar zich thans verplaatst te hebben naar Parachlnar, •waaruit de vrouwen en kinderen door mid del van vliegmachines gijn geëvacueerd. Besloten werd de voorstellen inzake verlee- ning van credieten aan een nauwkeurig on derzoek te onderwerpen om het evenwicht van de volgende begroeting niet in gevaar te brengen. Naar gemeld wordt, heeft aan den rand van het Königsteiner Wald aan den straat weg naar Cronberg een verschrikkelijk dra ma plaats gehad Een jongeman vond er gisteravond tegen het Invallen van de sche mering aan een boom het ’Hjk hangen van een 48-jarige vrouw en aan een anderen boom de Wken van een 50-jarigen man en oen omstreeks 20-jarig meisje. De jongen waarschuwde onverwijld de po litie, die de zaak onderzoekt. Naar uit Moskou wordt gemeld, is in het Russische departement Poltawa een verga dering van landarbeiders gehouden, waarin scherpe critiek op de landbouwpolitiek Sovjet-regeering werd geoefend. Tusschen de troepen van de Chineesche Nationale Regeerlng en de opstandige Noor delijke legers is in de nabijheid van de spoorlijn Tientsln-Foe-Kau een veldslag aan den gang. Van beide zijden werden groote troepen massa’s in het vuur gebracht. De tegenstan ders zouden even sterk zijn en elk 25.000 man tellen. Ook vliegtulg-escadrilles nemen aan strijd deel. De strijd tegen de Afridis in de omgeving van Peshawar duurt voort. De telegrafische verbinding tusschen Peshawar en Lahore is thans verbroken. De eenige goederentrein, die gisteren uit Peshawar vertrokken is. is onderweg door de Afridis hevig onder vuur genomen, waarbij de stoker zwaar gewond werd. Tot dusverre hebben zij zonder succes getracht de spoorlijn bij Pashawar te vernie len. Naar verluidt hebben de Afridis aan den leider van den Turangzal-stam een bode ge zonden. door wien zij om hulp en steun bij den strijd tegen de Engelsche heerschappij verzochten. hebben aan de Fransche regeerlng mede deeling gedaan van haar standpunt Inzake het memorandum van Briand betreffende de organisatie van een Europeesche fede ratieve unie. De Braziliaansche regeerlng staat zeer gunstig tegenover het denkbeeld van het In het leven ‘roepen van de Euro peesche unie en weerlegt in het bijzonder het bezwaar, volgens hetwelk de federatie zou zijn ontworpen in een geest van vijand schap van het eene tegenover het andere continent. De Ministers zijn gister op het landgoed van den President der Republiek Rambouillet bijeengekomen tot het houden van een Mi nisterraad. De Minister van Buitenlandse!» Zaken Briand gaf allereerst een uitvoerige uiteen zetting van den buitenlandsch-politieken toe stand in verband met de jongste gebeurtenis sen in Duitschland De Minister voor de begrooting voerde ge- ruimen tijd het woord en wees erop, dat de begrooting-1930 5 milliard hooger Is dan van 1929. De voorstellen inzake credieten. die voor de komende begrooting van de diverse Minis teries zjjn ontvangen, wijzen Voor het jaar 19301931 reeds op een toeneming van de uitgaven met 6 milliard. De Ministerraad was van meening, dat een dergeiyke toestand niet langer drageiyk Een van Hrottointsj naar Trebitsj rijdende volle autobus is omgeslagen. 23 passagiers werden gewond. De sprekers betoogden, dat de besturen van de collectieve landbouwbedrijven de beloften niet zijn nagekomen aan de niet bezittende en onbemiddelde boeren gege ven. De bijeenkomst kreeg langzamerhand een zoo heftig karakter, dat de politie ge noodzaakt was in te grijpen. De vergade ring werd uiteengejaagd en talrijke arbei ders werden gearresteerd. In den Noord-Kaukasus hebben boeren een reeds geladen goederentrein met graan in brand gestoken. Dit graan was door de staatslnkoopers met geweld in beslag ge nomen. De boeren hadden geëischt. dat zl' in ruil voor het koren goederen zoud-n ontvangen, doch men had hun slechts pa pieren geld gegeven. In tegenstelling met bijna alle andere lan den van Europa, schijnt de Engelsche over heid geen plannen te hebben den strijd tegen de radio-storlngen lang-, offlcieelen weg aan te binden. Op een schrijven van de „Wireless League”, een machtige radio- organlsatie in Engeland, heeft de P. T. T. namelijk geantwoord, dat de Engelsche wet ingrijpen in gevallen van radio-storing niet mogelijk maakt. Een speciale wet tegen de radio-storlngen is op het oogenbllk ook nog niet aan de orde. Wel zal de technische staf van de P. T. T. adviezen geven aan gebrul de apotheek aangetroffen; de arme vrouw heeft last vtn zenuwpijn; de mogelijkheid in. dat zij zichzelf In de gedrukte stemming, waarin de han del verkeert, kwam ook deze week geen verbetering, met uitzondering van het arti kel aardappelen, die in iets grootere hoe veelheid werden aangevoerd en waarvoor de pryzen beter waren dan 1* vorige weken. Van de Schotsche muizen worden voor ex port over zee de grove het graagst gekocht en kon deze sorteerlng de meeste dagen van f 4.20 tot f 4 60 per 100 K G. opbrengen. Ook de middelsoort en de drielingen gingen vlug ger van de hand en noteerden de laatste dagen van f 3 40 tot f 3.80. Eigenheimers konden de laatste dagen tot hoogstens f 5. komen en noteerden overigens vanaf f 4. per 100 K.G Op de groentenmarkt was echter de misère nog bijna grooter dan vorige week. Bloemkool werd slechts in geringe hoe veelheden aangevoerd en maakte desniet temin slechts lage tot matige prijzen. Enkele malen kon de beste kwaliteit tot t 10.ko men en ging het meeste van de hand voor f 6.a f 8.per 100 stuks, terwijl de af wijkende kwaliteit zoo goed als niets waard was. Van roode kool werden gemiddeld slechts 6 wagons per dag geveild, welk quantum, voor zoover het groote kool betrof, weer deels op den akker of bij den koeboer terecht kwam, omdat de minimumprijs van 60 cen ten niet gehaald kon worden. Voor de H. L. O’Heffeman, een operateur van de Philips ..Stem van den Reus '-lnstallatles in Engeland,is de eerste Engelsche am- tur, die er in 'geslaagd is telefonie-verbindingen met amateurs op alle continenten tot stand te brengen. Een speciaal „W. A. C."-certi ficaat is hem daai-voor uitgereikt. De heer O’Heffeman gebruikt by zijn experimenten steeds Philips lampen en onderdeden. Britsche hulptroepen, die heden op weg waren naar Peshawar, werden herhaaldelijk door de Afridis beschoten. Ook een pantser- treln die troepenversterkingen naar Pesha war vervoerde, werd door hen onder vuur genomen. Kleine afdeelngen van de Afridis zijn in de nabijheid van de groote brug opgedoken, welke over de Indus leidt en een der be langrijkste Strategische punten van de grens is. Pantserwagens hebben in den afgeloopen nacht het gebied ten Oosten van Peshawar doorkruist en zijn van alle kanten beschoten geworden. Pun «tel t< gestek een F f 40.00 de g( Berge: De i a. d voor c bjjdraf aangek Me: ii bo«ch in ov< Staats! autorit Noord. »1 ge, ïronde tegen» debt gronde Meke b. d gronde vreenk mlng i Holian e.b« voorws tender komst een en Per jai taling Ook vergoed Pond Staten kers van toestellen, die radio-storlngen ver oorzaken er. klachten van radio-storlngen zooveel mogeltjk nagaan. Men zal trachten op deze wijze de storingen te ellmineeren. Het komt ons voor, dat de meeste gebrui kers van storende toestellen ook wel zonder wettelyken dwang zullen inzien, dat bet van groot belang is. wanneer zy hun toe stellen storingsvrij maken. Heden heeft op het kasteel van Rambouil let, het zomerverblijf van den President der Republiek, een ministerraad plaats, welke waarschijnlijk den geheelen voor- en namid dag zal duren. Niet alleen zal de concept-begrooting voor 1931 worden besproken, doch ook de toe stand in het stakingsgebied in het Noorden, staat op de agenda. Verder zal. naar de ..Petit Partsien" verneemt de tegenwoordige stand van de buitenlandsch-politleke pro blemen een onderwerp van bespreking uit maken en zal Briand hierover rapport uit brengen. ▼en* ’teteld houdini ton. Ie in waaruit hy aanteekeningen maakte. Zonder op te kyken sprak hy .Bent u dat, mijnheer Green? Och, wilt u even Aller komen; ik oegrijp dat niet goed.” „Is er iets niet in orde, papa?" vroeg Jessie. Hy keek op, nam z’n bril af en legde dien naast zich neer „Er schijnt meer dan één ding niet in orde te zyn," antwoordde hy; ,Jk ben er van over tuigd, dat die vrouw overleden is door het gebruik van een te gioote hoeveelheid lauda num en volgens myn berekening ontbreekt er aan deze fl.sch een bepaalde hoeveelheid, welke niet verantwoord is. Met deze flesch is geknoeid; de vraag is nu maar: door wie?” Verbaasd keek ze haar vader een oogen bllk strak aan. „Mee geknoeid?” herhaalde zy; „maar van zoo n groote flesch kan dit toch niet vastge steld worden?” „Wanneer ik dit niet kon doen, dan zou den m'n patiënten zich niet op myn nauw gezetheid kunnen verlaten,” antwoordde de dokter; ,Jk weet wanneer die flesch nog vol was? ik weet precies wat er op mijn voor schrift uit genom ;n is; hier” hy wees op het boek dat voor hem lag „staat het ge noteerd; en behalve dat, is er genoeg uitge nomen. om twee volwassen menschen aan hun eind te helpen. Ik moet dle^aak gron dig onderzoeken.” Hy sprak nog toen mynheer Green binnen kwam, die beurtelings vader en dochter aan keek. boord van die vrouw in den „Mijter’'. Vader is van meening, dat er iets niet in orde wa» met Bet drankje dat Tom voor haar klaar gemaakt had en nu schynt het, dat er in da apoth.ek een beetje laudanum gemist wordt. Vader zot graag weten, of je ook in de apo theek geweest bent en iets tegen je zenuw- hoofdptin hebt ingenomen. Mynheer Green zegt, dat je nu en dan wel iets van tiien aard neemt. Het zou loo'n geruststelling voor papa zyn” ze sk*8 haar armen om den hals der oud? vrouw en kuste haar „als hy wist, op welke wijze die hoeveelneid laudanum verdwenen is. EU zou dan wel een oogenbllk ontevreden over je wezen maar niet meer ongerust zUn. Heb je laudanum Ingenomen?” Juffrouw B.nnett schudde ontkennend-het a hoofd „Ik ben ei nooit aan geweest," zei »e; Onder de bevolking van Buenos Aires heerscht tamelijk groote opwinding over de concentratie van troepen in de omgeving van de stad. Een conferentie heeft plaats gehad tus schen de militaire autoriteiten en het hoofd der stedeiyke politie, teneinde de noodlge maatregelen te treffen tot het handhaven van de orde. Een sterke militaire macht, bewapend met machinegeweren, is in een der kazernes aangekomen en het gerucht doet de ronde, dat deze afdeeling de stad zal bezet ten. Het schynt echter slechts een voor zorgsmaatregel te zijn om te voorkomen, dat de oproep van de oppositie door daden van geweldpleging gevolgd zullen worden. De oppositie verwyt aan president Irigoyen zich niet te houden aan de bepalingen van de grondwet en een politieke en financieele dictatuur over het land uit te oefenen. zy elscht het ontslag van Irlgoyen tfn heeft het volk opgeroepen om „de Republi^c te redden.” Turksche troepen hebben op de Perzische Turksche troepen hebben de Perzische grens overschreden en zyn op de ooetelyke helling van den Arrarat tot diep in Per zisch gebied doorgedrongen. ,eJa, doe dat. Je zal wel als getuige by het onderzoek opgeroepen worden, Tom; spreek dan de waarheid, de zuivere waarheid. Wan neer we op de een of andere wyze verant- woordeiyk voor den dood dier arme vrouw vijn- te het door dat middel tegen ver- -dföudbcd. Het onderzoek zal uitwyzen of er iets met dat middel niet in orde was. Ik voor mi) twijfel er niet aan, dat de vrouw niet een natuurlUken dood gestorven is. Vraag nu aan mynheer Green of hy zoo goed wil zyn, even by me te komen.” Tom was biy dat hy de spreekkamer kon verlaten. De dood van die vrouw, van die mevrouw Johnston, begon als een nacht merrie op hem te drukken. In de gang kwam hy Jessie tegen, die hem vroeg of haar vader thuis was. „Ja, juffrouw Jessie, hy ziet er zeer ont daan uit Ik geloof dat hy denkt, dat er iets met' dat patent-geneesmiddel niet in orde is. Hy heeft de flesch met laudanum by zich; maar ik zweer, dat ik die flesch niet aangeraakt heb, daar kunt u toch ook verk erds kwam." „Dat zullen we onderzoeken,” hernam haar vader. „Maar er is iets wat ik niet begryp. mynheer Green. „Deze flesch was in Novem ber vol; sinds dien tyd." hier wees hy op bet stuk papier vol berekeningen dat voor hem lag. ..is er dit uitgenomen; kijk nu eens naar de flesch.” Mynheer Green keek; z’n gelaat nam een ernstige plooi aan A „Daar is meer dan genoeg uit om iemand van kant te maken. Hebt u soms vergeten, datgene wat u e?*uit genomen nebt. te no- teeren?” vroeg de dokter. Mijnheer Green schudd? ontkennend het hoofd. „Ik heb alleen uw recepten klaar gemaakt, mijnheer. Alles wat Ik uit die flesch gebruikt tieb, staat genoteerd. Ik begryp er niets van, Aaar misschien Hier dacht hy even na en ging voort: „Meer dan eens heb ik de keukenmeid in streken zyn de armen van verstoken. In de gevangenis te Posen, welke op het oogenbllk vele gedetineerden bergt, is gis teravond een oproer uitgebroken. De oorzaak was dat het eten volgens de gevangenen nl?t toereikend is en dat zy slechts half gekookte aardappelen voor hun avondmaal ontvangen. Blok I van de gevangenis, dat ongeveer 600 gevangenen bevat, vormde het uitgangs punt van het oproer. De gevangenen sloegen de ruiten kapot.' braken de ramen en plinten er uit en ver nielden de inrichting hunner cellen. Het geschreeuw der gevangenen was ver in den omtrek te hooren en een groote onrust maakte zich van de bewoners der stad mees ter. daar het gerucht de ronde deed, dat een aantal gevaarlijke roofmoordenaars was uitgebroken. De politie omsingelde het gevangenisge bouw en zette de toegangsstraten af voor het verkeer, daar men vreesde dat de com munisten van de gelegenheid gebruik zou den maken om een aanval te doen op de ix>lltie en de gevangenis. Alle pogingen om de gevangenen tot be daren te brengen mislukten. Zelfs toen men een honderdtal belhamels naar andere cellen had overgebracht, verminderde de onrust niet In de late avonduren zag men zich ge noodzaakt de brandweer te alarmeeren. die de oproerlingen in hun cellen bewerkte. Eerst te middernacht gelukte het de rust te herstellen. ,.U weet, dat de Vrouw in den overleden is?" begon de dokter. „Ja mynheer, Tom vertelde het me. O denkt aan een te groote hoeveelheid lauda num?” ..Ik ben er van overtuigd, dat ae daaraan stierf," antwoordde de dokter. „Tom zegt dat hy in het drankje voor de arme vrouw niets anders gedaan heeft, maar „Dat is waar.” zei Jessie; ,Jk heb het hem zelf zien klaar maken; die vrouw kan niets ingenomen hebben, dat van hier Na gerulmen tyd van proefnemingen met het kortegolfstation te Chelmsford, is het gebleken, dat deze zender niet aan de ver wachtingen voldoet. Herhaaldelyk kon men den laatsten tijd in de Engelsche pers be richten lezen, waarin er óp aangedrongen werd den kortegolf-omroep beter te orga nise* ren. De B. B. C. werd bereid gevonden om voor de programma's zorg te dragen, doch de vraag was. wie de verdere kosten van de uitzendingen op zich moest nemen, te meer daar er een nieuwe kortegolfzcn- der zou moeten worden gebouwd. Deze moeiiykheid is than-, gedurende de Britsche koloniale conferentie opgelost. Het „Colonial Office” heeft n.l. besloten een bydrage van 23.000 voor den kortegolf- omroep uit te trekken. In de naaste toe komst zal het Britsche Rijk dus een goed georganiseerden kortegolfomt*oep verkrygen Het nieuwe kortegolfstation zal hoogstwaar- schyniyk te Daventry gebouwd worden. De kroning van koning Carol is thans de finitief vastgesteld op 5 October. De pa triarch Miron Chrlstea en de regeerlng zyn reeds begonnen aan de uitwerking der kro ningsplechtigheden. Over het geheel is het program hetzelfde als by de kroning van koning Ferdinand. Alleen in het kerkeiyk ceremonieel is een verandering aange bracht. Daar nJ. zoowel Carol I als Ferdi nand katholiek waren, konden zy zekere door de Grieksch-katholieke kerk voorge schreven ceremoniën niet nakomen. Koning Carol II heeft tegenover den patriarch den wensch uitgesproken het ceremonieel te laten geschieden volgens de oude Roemeen- sche traditie. De patriarch heeft zich dien tengevolge op de hoogte gesteld van de kro ningsplechtigheden der Oost-Romelnsche keizers, opdat de kroning volledig volgens oud-Roemeensche traditie kunne plaats vinden. De spoorweg-verbinding Mün chenInnsbruck is gestoord door een aard storting. Over 130 Meter is de rails wegge slagen. In welingelichte kringen te Lahore acht men de jongste gebeurtenissen aan de Noordwestgrens vry ernstig. Te Peshawar zjjn weliswaar omvangrijke troepenmassa's beschikbaar, doch het gevaar biyft bestaan, dat de ontevredenheid onder de stammen aan de grenzen zich verder uitbreidt en Afridis ook van andere stammen rijke versterking zullen ontvangen. Door de Engelsche luchtstrydkrachten worden hoeveelheden bommen omlaag ge worpen, terwyi andere escadrilles zich uit sluitend met verkenningsvluchten bezighou den. Het gebied rondom Peshawar is In een etappengebied herschapen, waarin allerlei byzondere veiligheidsmaatregelen getroffen zijn. Kleine troepen Afridis zyn in den omtrek gesignaleerd, doch konden met behulp van een vrij sterke troepenmassa teruggeslagen worden. kleinere sorteeringen werd een gulden of iets daarboven betaald. Gele kool noteerde by een aanbod van 3 of 4 wagons per dag, van 60 cent tot f 1 50 per 100 K.G. Hoewel niet meer opbrengende dan 90 cent A f 1.80. gaat het met de witte kool nog op z’n best, omdat men by deze wat meer ge wicht heeft. Deze worden dan ook nog wel geruimd en in deze week kwamen gemiddeld een 8 wagons per dag aan de veiling. Boswortelen werden niet aangevoerd, wel een paar partytjes breekpeen. die van f 1-90 tot f 2.60 per 100 K.G. konden opbrengen. Dagelijks werden eveneens enkele partytjes kroten geveild, die aanvankeiyk voor f 2.50. maar de laatste dagen vpor f 1.30 A f 1.70 van de hand gingen. Tomaten kwamen deze week nog tot een aanbod van een kleine 30.000 K.G. het begin der week was hiervoor de markt zeer slecht, om echter op volgende veilingen iets te verbeteren, hoewel voor de toen betaalde prijzen evenmin een loorende opbrengst werd verkregen. Er werd van 7 tot 9 cent per K.G. betaald en voor CC. (het kleine goed) nog geen 2 cent. Van slaboonen een totaal-aanbod van 40.000 K.G.. voor hier een belangrijk quan- 'tum. By wyze van spreken kan de fabriek jthans voor eiken prys haar behoefte dekken. Et Is niet de minste concurrentie. Was de prijs in het begin der week van 6 tot 8 cent, nog plukloon. de laatste dagen gingen de mooiste boonen nog voor minder dan 5 cent per K.G. en de afwykende soms voor 2 cent. Bnjjboonen kwamen in geringe hoeveel heden en brachten van 9 tot 11 cent per K.G. op. wat nogal bevredigend is. Deze week van de diverse sorteeringen uien een aanvoer van samen 26 wagons. De aanvoer was weer sterk afhankelyk van het weer zoodat deze vry ongeiyk was. Op de dagen, dat weinig werd aangeboden, was dit x wel van eenigen Invloed op den prijs, welke echter geleldeiyk terugliep. Alleen gewone uien, waarvan uiteraard nog maar weinig wordt geveild, werd vrij graag gekocht en bracht van f 4.50 tot f 5.50 per 100 K.G. op. Gele nep daalde echter tot f 5.50 A f 6.50 en drielingen tot f 2.A f 3.50. Zilvemep noteerde gemiddeld nog lager, omdat de niet geheel droge partyen niervan soms niet meer maakten dan f 3.De grovere sorteeringen hiervan brachten *èr weinig op. gemiddeld niet meer dan een cent per K.G. heeft last v«n zenuwpijn; schynt me niet ultgeslótei uit de flesch bediend heeft.” Jessie kreeg een kleur. „Ik zal het haar gaan vragen.” zei ze: „D bent toch niet gerust, papa, voor het geval zich opgehelderd heeft.” De dokter keek, in nadenken verzonken, ernstig voor zich. „Inderdaad.” antwoordde hy; „maar geef je geen moeite; ik zal Tom zeggen, dat hy haar even hier laat komen Maar Jessie bleef er op staan, dat zU zelf de k ukenmeid zou spreken en snelde de kamer uit. De keukenmeid van dokter Quinton was reeds vanaf diens huweiyk in zyn dienst. Zy was nu een vrouw op jaren. Jessie had haar moeder verloren toen zy nog een kind was en was toen onder de hoede der keukenmeid, juffrouw Bennett, gekomen, die veel van haar hield en als een moeder voor haar zorg de. Niets was te vee' voor haar, als het haar lieveling, de dochter van haar meester, be trof. Zy zat in een geri feiyk ingerichte zitka mer, naast de keuken en deed een dutje. Op teenen liep Jessie op haar toe en gaf haar een kus waardoor zy ontwaakte. „Kindlief, wat heb je me doen schrikken," zei de oude vrouw; „wat zie je er bleek uitl” „O, ik heb verschrikkeiyk het land.” ant woordde Jessie; _je hebt natuurlijk wel ge- B y Leipzig zyn drie kinderen aan paddestoelyergiftiglng overleden. Te New-York vloog een fabriek in den brand; 1 persoon werd gedood, 13 ge wonden. Marianne: „Ik hoop, dat je by de Dnit- schers een goeden indruk hebt achtergela ten.” „Ik denk van wel, want *e hebben af gesproken te zUner tyd een tegenbezoek te zullen maken." Naar de correspondent van het .Bert. Tag." te Kattowitz meldt, heett de recherche in Opper-Silezie de volgende geschiedenis ontdekt. Twee communistische afgevaardigden hadden een jongen arbeider. Paul Stanek genaamd voor de communistische beweging gewonnen. De man werd na eenigen tyd door de politie vervolgd en in de gevangenis ge worpen, waarna de communistische vrienden genpeg kregen van-hun beschermeling en besloten, zich van hem te ontdoen. De communistische centrale leiding te Warschau werd ingelicht en deze besloot, dat Stanek voor het volgen van een „byzonderen cursus” naar Sovjet-Rusland zou worden ge zonden. De beide communisten vertelden Sta dat zyn communistische yver de bewoi ring had opgewekt van de sovjet-autorltelten te Moskou en dat deze hem „voor groote dingen" hadden uitverkoren. Stanek, zeer verheugd over dezen lof, ver trok in Mei '28 naar Moskou, waar hy echter werd gearresteerd. Het gelukte hem nog een woordje aan een vriend In Opper-Silezlë te sturen, wien hy mededeelde, dat .jiiets pem meer op deze wereld kon redden”. Sindsdien is de man verdwenen. De Poolsche autoriteiten hebben gelast, dat in deze zaak een diepgaand en streng onder zoek zal worden ingesteld. /- President Hoover heeft vap zyn voorge nomen vacantie in de Rocky Mountains af gezien. Ambtenaren van het Witte Huis zeggen, dat de President meent, dat hy thans groo ter diensten te Washington kan bewyzen. waar hy zich zal bezighouden met de crisis, die van de droogte het gevolg is. Reeds in verscheidene staten van Ame- rik heerscht levensmiddelennood, tenge volge van de vernielende droogte. Het productiecyfer is het laagste sedert 25 jaar. In bepaalde voldoende voedingsmiddelen Men vreest voor epidemieën als gevolg van gebrek aan drinkwater. Volgens schatting zyn sedert 1 Augustus honderdmillioen schepel graan verwoest. De jongste regenbuien waren niet vol* doende om aan de droogte een eind te ma ken en de weervoorspellingen zyn niet be moedigend. De plotselinge daling van de temperatuur in het geheele land heeft nieuwe verliezen van levensmiddelen tot gevolg. heb eer of twee maal een paar droppeltje» chloroform genomen, maar die heeft mijn heer Green me gegeven en dat was naar myn meening. meer dan genoeg. Laudanum heb ik echter nooit gebruikt. Dat zou ik c>ok niet durven. Ik weet niet w Ike uitwerking dat op my zou hebben.” een eed op doen, nietwaar, juffrouw Jessie?” Zij werd zoo bleek als een doek, maar antwoordde bedaard: „Natuuriyk kan ik dat. zyn ze dan van meening. dat die vrouw niet haar natuur lijken dood gestorven is?’’, „De dokter is er zoo goed als zeker van,” zei de jongen; „ik moet mynheer Green nu roepen, maar die weet er niets van.” Niemand weet er iets van,” hernam Jessie; ,4k voor my geloof, dat er ook niets te weten valt. De vrouw gevoelde zich ziek genoeg om haar testament te laten maken. De uitkomst heeft bewezen, dat zy haar toestand juist inzag.” „dLs u denkt dat zy haar natuuriyken dood gestorven is?” „Natuuriyk denk ik dat. Het komt me zelfs dwaas voor er anders over te denken. Wie zou die vrouw naar het leven hebben gestaan, hier, waar niemand haar en zy niemand kende? Ga nu maar naar mynheer Green, om hem te zeggen, dat papa hem by zich verwacht.” Even bleef zy aarzelend voor de deur der spreekkamer staan en liep daarna verder de gang in. Onder t loopen zuchtte zy een paar keet, misschien omdat al die narigheid t ge- iyk met haar verloving moest komen. zy ging naar het salon, bleef daarvoor met de hand op den deurknop staan, bedacht zich, liep snel terug en trad de spreekkamer binnen. Vóór dokter Quinton lag een groot boek, By stormen rondom Kaapstad zyn 18;. opvarenden van de vlsschersvloot ver dronken. Twee Europeanen. DONDERDAG 14 AUGUSTUS HUIZEN. Vóór 6 uur: 2as M. 8.159JQ Concert KRO. 10.00—10.30 NCRV. Zang aoor Damesxoortje 103011.00 NCRV. óienenilieiLSl 11.3012.00 KRO. Gods dienstig naituurtje 12.151.15 KRO. con cert. KRO.-Trio 1.15—2.00 KRO. Grauio. loonpi. 2jOO3.00 NCRV. GramoloonpL 4.00—5.00 NCRV. Z.eaenuurtje 5.00—«JQ NCRV. Concert „Amsterdamsen Vocaal Kwartet” 6306.40 Koersen Vaz Dias 6.407.40 NCRV. Orgelconcert door Cor Kee 7.40-46.00 NCRV. Gramofoonpl. 8.0011.00 Lezing door Prof. Dr. Jul. Rich ter: „Vom Ringen urn die Weitgeltung des Christentums'Muzik. medew. van „Het Hol landsen Sextet" NCRV. Mevr. G. Stotyn— Molenaar (sopraan) 10.00 NCRV. Pers berichten. HILVERSUM, "1875 M. Uttel. AVRO-Uit- sending 8.019.45 Gramofoonpl. 10.01 —10.15 Morgenwyding 103012.00 Con cert. Harmonie Orkest van het Rotterd. Phllharm. Genootschap 12.152.00 Con cert. AVRO-Kwlntet 2.00—3.00 Gramo foonpl. 3304.00 Concert. Mevr. A. Hugel en Mej. H. Simon (piano en zang) 4.00— 5.00 Ziekenuurtje 5.00—530 Gramofoonpl 530—6.45 Concert. Orkest van het Rem- brandt-Theater te A’dam 6.457.15 Sport- praatje door H. Hollander 7.157.45 Ra dio Volks Unlversiteit. Prof. H. T. de Graaf: „Wijsbegeerte en Cultuur" 8.019.00 Aan sluiting Theater Carré A'dam. Eerste acte van „De Bruiloft van Olivette”. Opera-co- mique van Edm. Audran 9.00930 Ka mermuziek 8. Swaap en Ad. Poth (viool) 9.3010.00 Concert. Omroeporkest 1030 Pers- en nieuwsber. 10.151030 Vervolg Viool-recital 103011.00 Vervolg Orkest- concert 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 1035 Morgenwy ding 1230 Concert. I. Gamman (sopraan). Trio. 1.20 Orgelspel door R. Poort 230 2.50 Gramofoonpl. 3.20 Kerkdienst 4.05 Concert. M. Dlta (sopraan). R. Ewing (bariton) 4.35 Orkestconcert 535 Kln- deruurtje 630 Lezing 635 Nieuwsber. 635 Marktber. 7.00 Piano-recital door J. Friskin 7.207.40 Lezing 8.05 Plano-’ recital en llederen-voordracht door M. dl Veroli 8.20 Concert. Orkest. E. Suddaby (zang), A. Sammons (viool) 10.00 Nieuws ber. 10.15 Lezing 1030 Marktber. 10.40— 1230 Dansmuziek 1230—12.25 Tele visie. FARIJ8 „RADIO PARIS”, 1725 M. 1230 2.20 Gramofoonpl. 4 05 Dansmuziek 7 40 Gramofoonpl. 830 Concert. Orkest en solisten. LANGENBERG. 473 M. 735—730 Gra mofoonpl. 730830 Orkestconcert 103512.15 Gramofoonpl. 1230 Gramo foonpl. 730830 Orkestconcert 1035 12.15 Gramofoonpl. 1230 Gramofoonpl 550630 orkestconcert 830830 Kamer muziek. Kwartet. 930 „Die goldene Eva”. Biyspel in 3 bedryven van Fr. v. Scbonthan en Fr. Koppel—Ellfeld. Daarna: Orkestcon cert. KALUNDBORG. 1153 M. 1230—230 Orkestconcert 3.20530 Orkestconcert Zang. 830850 Orkestconcert 8.50830 ..Galgemanden”. Hoorspel in 1 acte van H. Schildt 10.10—1130 Orkestconcert 11.20 12.50 Dansmuziek BRUSSEL. 5083 M. 530 Trlo-concert 6.55 Gramofoonpl. 835 Concert door Strykkwartet 930 Kurhausconcert uit Ostende. ZEESEN, 1635 M. 6.10—730 Lezingen 730750 Gramofoonpl. 10.20—1250 Le zingen 12.201.15 Gramofoonpl. 1030— 12.00 Lezingen 12.201.15 Gramofoonpl. 1.15— 2 30 lezingen 3.20—3.20 GramotMte- platen 3304.30 Lezingen 430—550 Concert 5308.20 Lezingen 8.20 ..Leewsgeschtchten". Voordracht en koor zang 9.20 Orkestconcert. Daarna tot 1330 Dansmuziek. Tijdens een storm geraakten tal rijke menschen op den Dnjepr in gevaar. Zes vrouwen en 3 kinderen verdronken. ^,99 lift 9 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2