Buitenlandsch c^Cieuivs FEUILLETON >u HET WERKLOOZEN-PROBLEEM IN DUITSCHLAND KT GEHEIM VAN JESSIE QUINTON I De toestand bij Peshawar De staking in Noord-Frankrijk Iets gunstiger? KORT NIEUWS LEGER EN VLOOT inbraak bij Von Siemens te Berlijn De leger-manoeuvres bij Venlo KUNST EN KENNIS Concurrentie van de sprekende film? ehikken Ernstige aut Rood China Nog altijd GePeOe>agent I Regen in de Ver. Staten RADIO-OMROEP Een Palestijnsch-Arabisch Congres? I Sovjet-Rusland als handels- mogendheid De „hoogtezon” en de veestapel Een Balkan-Locarno? Per duikboot naar de Pool De uitwijzing van Agabekow uit Frankrijk De rede van Treviranus Gemengde ^Buitenlandsche cBerichten De invloed 'der vrijmetselarij in ttoós tï Oostenrijk Het Duitsch-Flnsche Handelsverdrag Nog tachtig dwiaend staken I n verdronken. in een Een interessant verhaal. mond en en Gisteren Is geloof. 1914 had zulks slechts één keer Een optimistische stem ZATERDAG 16 AUGUSTUS vóórgrond Filmsterren naar het tooneel doch een rechtvaardigen Amerkaansche bisschop in gevaar. Sombere voorspellingen 8 Naar het Bngehch door Joe. P. H. Hamen 1 Z> knikte van ja, keek 8pu Waa Bcho BU 1 Angt (Wordt vervolgd*. ■was,” gevn LAN f 1 Wegens kinderverlamming klauwzeer Opzienbarende mededeeiingen over deae kwestie het het Aan het varkensproefstation van de „Ver. tot bevordering van een ratloneele varkens houderij” te Zelhem zullen begin September proeven met de hoogtezon worden genomen, teneinde den invloed na te gaan van de ultraviolette-stralen op groei en rentabiliteit der dieren. WftStrivier (China) is een vaartuig op een mijn geloopen. pa sagiers verdronken, meerendeels hum berd J. M te C. B dl O weer alle i» Pales- De Turksche minister van buiten!, zaken Tewfik Roesjdi heeft den Griekschen ge zant te Angora een brief gezonden, waarin hjj verklaart, dat zX de tijd is gekomen om een Balkan-Locarno te sluiten. Hjj voegde er bjj, dat de Turksche gezant te Athene als gevolmachtigde zal deelnemen aan de as. conferentie der betrokken Balkanstaten. Kanda had ruimd. Sir Hubert Wilkins, die van plan is een Noordpoolreis te maken onder het ijs in den onderzeeër, door het Amreikcansche gouver nement beschikbaar gesteld, heeft een borg tocht gestort van 10.000 dollar. De duikboot zal aan den staat worden teruggegeven. 1 tui Vr rot Buitenlandsche belangstelling De manoeuvres zullen weder worden bijge woond door de militaire attaché's van de bij de Nederlandsche regeering geaccrediteerde mogendheden. Sinds plaats. Na afloop van deze manoeuvres zullen de attaché's verschillende Nederlandsche mili taire inrichtingen, als de Kon. Militaire Aca demie. de militaire rijschool, den militairen luchtvaartdienst enz. bezoeken Ch onze beruchten ,.con- leidlngen" Fritz B boll «eer uit van die rad. vort den D Jan boot len Dl ond. In won men steil dit i deel Al volg mali scha hoot W de I vine men D< wijzi Dl wore nlng Vc het hout moei 1 Ba 8* 00B tra org gro der I der rig< bed r dag je” ver ver sul voo baa ook 1 uit and ook wor O deej pro ong ■en ach: ong< tan. H lia van von mi 1 Minister Treviranus heeft voor de radio gesproken over de op zijn jongste rede ge oefende critiek. waartegen hij met kracht opkwam. Hfj verklaarde o*. aan een herziening der oostelljke grens door middel van een oorlog niet te hebben gedacht. Het onrecht, bü het vaststellen van de grens begaan, kon slechts door vreedzaam overleg uit den weg 1 Er O. 1 f- Bo Tusschen 1 Juli en 10 Augustus zijn 23 personen ten gevolge van ongelukken om het leven gekomen ia de Fransche Alpen. Afghanistan breidt de Cholera- epidemie zich sterk uit. Vele inwoners van zijn gestorven. De stad Is ont- Het te Damascus verschijnende Arabische dagblad „Alef Ba” doet opzienbarende mede deeiingen omtrent de besprekingen tusschen den Britschen minister van Koloniën Lord Passfield en de delegatie van Arabieren uit Palestina, van welke besprekingen nog slechts Het aantal stakers in Noord-Frankrijk zou volgens den „Ami du Peuple" nog ongeveer 80.000 bedragen. Vijftienhonderd van de 6000 arbeiders, die aanvankelijk het werk neerlegden, besloten werk te hervatten Zij dragen bij tot mislukken van de politieke actie der communisten. Op de Chineesch 70 vrouwen. Op den achtergrond van den aanstaan den verkiezingsstrijd in Duitschland staat het probleem der werkloosheid, dat sedert den strijd cm de Hoer, dus reeds zeven jaar lang, de drijfveer is geweest van alle politieke en economische crisissen. Ongeveer 2.500.000 werkloozen telt Duitschland op het oogenblik en de hoop, dit aantal aanmer kelijk te kunnen verminderen, is maar heel gering. Wèl lijdt de heele wereld aan de crisis der werkloosheid; in sommige staten is ze in de laatste jaren honderd percent ge stegen. In de Vereenigde Staten van Noord- Amerika wordt het aantal werkloozen van 5 tot 0 millioen geschat, tegen 2.600.000 in den vorigen zomer. Engeland heeft ongeveer 3 millioen, Italië 320.000, Oostenrijk onge veer 250.000, Poten 230.000 werkloozen. Deze en andere cijfers (de Russische zijn onder groot voorbehoud op te nemen: naar het heet 900.000. tegen 1.800.000 in het vorig jaar) kunnen echter niets veranderen aan het feit, dat de economische toekomst van Duitschland hand in hand gaat met de op lossing van de werkloozen-kwestie. Als de scheppers van het Dawes-plan indertijd hebben geloofd, dat Duitschland op grond van deze overeenkomst een spoedig econo misch herstel zou tegemoetgaan. dan zjjn deae verwachtingen teleurgesteld en dit komt vooral, omdat Duitschland niet in staat is kapitaal te verzamelen Een bevruchting der economie door het kapitaal is op het oogenblik in Duitschland niet mogelük en zoo zjjn er ook geen middelen, om de massa der werkloozen te kunnen opnemen. Bjj het zoeken naar een oplossing werkloozen-probleem neemt men Uit Hollywood wordt gemeld, dat vijf be kende filmsterren, nJ, Mary Pickford. Colleen Moore. Lya de Putti, Vilma Banky en Rod la Rocque hun geluk weer op het tooneel zullen gaan zoeken en dat zü lens en microfoon te Hollywood voorloopig tüdelük sullen verlaten voor de planken van Broadway. Mary Pickford zal in New York gaan spe len. zoodra haar manager Archie Selwyn er in geslaagd is, een goed tooneelstuk te vinden met een voor haar geschikte hoofdrol. Lya de Putti zal vanaf September a s. op treden in een comedle „Made in France,” terwijl Vilma Banky en Rod la Rocque de hoofdrollen zullen spelen in „How to be Happy”. Colleen Moore zal optreden in een stuk, waarvan de naam nog niet bekend is. In het orgaan van de Wéensche vrümetse- faars wordt bekend gemaakt, dat zij wegens gebrek aan voldoende plaatsruimte zich ge noodzaakt heeft gezien om nieuwe vergader zalen te zoeken. Zjj heeft beslag weten te leggen op de gebouwen der voormalige Ween- ache Automobielclub, die in een der deftig ste stadswijken van Oostenrijks hoofdstad gelegen zjjn. Dit is weer een bewijs te meer, dat wü gelijk hadden, toen wjj er herhaalde lijk de aandacht op vestigden, dat de Ween robe Vrijmetselaarsloge een groote activi teit aan den dag legt. Jammer genoeg wordt in het katholieke kamp hieraan veel te weinig aandacht ge schonken. Ook de Internationale Vrijmetse laarsloge voert haar actie voor een groot deel vanuit de Weensche Grootloge, die haar bij zondere medewerking verleend heeft om in Joego-Slavië een nationalen bond van Vrij metselaars te stichten terwijl zij nq pogingen in het werk stelt om ook tina een nieuwe nationale Loge te vestigen. Hieruit blijkt ook dat het Joodsche element in de Weensche Orootloge sterk vertegen woordigd en van zeer grooten invloed is. In het jongste nummer van het orgaan der Weensche Vrijmetselaars wordt verder mel ding gemaakt dat op de contributie-zegels voor 1931 het portret gedrukt zal worden van Dr. Stresemann, den onlangs overleden Duit- schen Minister van Buitenlandsche Zaken. Reeds vroeger was het algemeen bekend dat Dr. Stresemann een der meest vooraan staande figuren was uit de Vrijmetselaars- wereld, maar men heeft met opzet daar niet veel over gesproken, omdat men daardoor het werk van Stresemann niet wilde beïnvloe den. Doch eerst nu is bekend geworden dat Stresemann lid was van de Internationale VrtjinrteelasrsligB Volgens de laatste berichten uit Simla is bü Peshawar eenlge rust Ingetreden. Men neemt aan, dat de Afridis na het aankomen v an aanzienlüke troepenversterkingen te Peshawar en de concentratie van een groot aantal pantserwagens en tanks, tot de over tuiging zjjn gekomen, dat zü aan Britsche zijde op sterkeren tegenstand zullen stuiten aan zij oorspronkelijk verwachtten. De Engelsche luchtstrjjdkrachten hebben tot dusverre geen gewonden gehad, terwül een Indisch cavallerie-regiment zes dooden en gewonden rapporteert. Ondanks deze ver betering van de situatie wordt door de En gelsche autoriteiten overwogen den oorlogs toestand te Pahwar af te kondigen. Achter de' Pathan-stammen. die Noord westelijk van Peshawar wonen, is wederom een sterke lendenz gaande om zich bü de opstandige stammen aan te sluiten. In de buurt van Haddon bü Peterbo rough (Northhamptonshire) had een botsing plaats tusschen een vrachtauto en een groote omnibus. Hlerbü werden twee personen ge dood en vüf zwaar gewond. Belde wagens werden geheel vernield. Bü de botsing ge raakte de benzine in brand. De chauffeur van den vrachtauto "en een passagier kwa men daarbü in de vlammen om. het echter niet ontgaan zün, dat hü 6*ch opgelucht gevoelde. „U hebt iets zeer gevaarlüks uitgehaald. Juffrouw Bennett,” sprak hü-' „Weet u wel. dat u meer dan genoeg genomen hebt, om uzelf naar de andere wereld te helpen? u kunt onmogelük alles gebruikt hebben; dan zou u nltt meer in leven zün. Wat hebt u er mee gedaan?” Juffrouw Bennett keek Jessie weer aan en glimlachte. Deze echter keek recht voor zien uit en wilde blükbaar den blik der oude TTO'J’’ niet ontmoeten. Münheer Green, wien dit niet ontging, wist niet hoe hü t had. „Toevallig heb ik er niets van gebruikt, antwoordde juffrouw Bennett. „Toen ik m de gang liep, liet ik bü ongeluk het fleschje vallen. Het brak en de Inhoud kon natuurlijk niet meer gebruikt worden. Ik raapte de stukken op en veegde den vloer schoon met een stofdoek dien ik bü me had. Hoe het komt, weet ik niet, misschien wel door den schrik, maar m'n zenuwpü’n was eensklaps verdwenen.” Dokter Quinton leunde achterover in kn stoel. Er lag geen uitdrukking van bezorgd heid meer op k*n gelaat. In Schotland trof de bliksem een bootje, waarin 3 jongens zaten. Twee wer den gedood. 24. Jessie zuchtte. „Natuurlük dezelfde uitwer king als chloroform. Feitelük worden ze voor hetzelfde doel voorgeschreven. Het ®ün belde pünverdoovende middelen. Dan zal het raad sel onopgelost blüven en dan zal papa aan den rechter moeten vertellan, dat er een be paalde hoeveelheid laudanum gemist wordt. Wat er dan gebeuren zal, dat weet de hemel! Het geval zou weinig om 't lijf hebben, als jü de schuldige was; dan behoefde er niet buitenshuis over gesproken te worien. Je gaat nu met me mee” zü boog zich over de oude vrouw en gaf haar weer een kus jool aan papa te zeggen, dat Je nooit aan die flesch met laudanum geweest bent” Juffrouw Bennet nam Jessie's hoofdje tus- when baar belde handen en keek baar in *t gelaat Het jonge meisje was doodsbleek en zag er ontdaan uit Dat was niet meer dan natuurlijk. Haar vader zou een berisping ont vangen. De buitenwereld sou zeker denken, dat er tn de apotheek een vergissing had plaats gehad. De oude vrouw liefkoosde het Jongs SMtrts sbmf Jtem ktetahtod-zma. warden geruimd. Duitschland kon echter niet afalen van zün recht op gelijke behande ling. Hü protesteerde er tegen, dat mén zün opvatting tegenover die van Stresemann stelde en hü verklaarde, dat ook deze met de mogelijkheid der herziening van het vredesverdrag rekening had gehouden. Ten slotte betoogde Treviranus, dat de Dultschers den vrede noodlg hebben om te kunnen leven, vréde. het laudanum opgeveegd met een stofdoek, die je bü je had. Je zenuwhoofdpün was toen in eens beter; waarschünlük van den schrik." Juffrouw Bennett lachte. Het werd lang zamerhand een vermakelük geval. „En wat deed ik toen met de stukken?” vroeg ze; „we mogen ons in geen enkel op zicht verspreken, denk daar wel aan. En wat deed ik met den stofdoek?" Jessie fronste haar wenkbrauwen. „Vader zal daar niet naar vragen,” sprak ze; „je hebt niets büzonders met den doek gedaan en de stukken glas van t fleschje heb je.ln de vuilnisbak gegooid; die is Immers vandaag leeg gemaakt, niet? Nu, dat is dan in orde. Ga nu mee naar papa; ik zal hem zeggen, dat ik al dien tijd getracht heb je over te halen, om precies te zeggen, wat er gebeurd is.” Juffrouw Bennett zag er volstrekt niet be zorgd uit. Integendeel, ze had hoe langer hoe meer schik in 't geval gekregen. Haar oogen tintelden van vreugde achter haar brille- glazen. Zü beschouwde alles als een kapitale grap. Ze had nog nooit zoo iets mee gemaakt. „Wanneer het aan mü ligt, dan zal die goede dokter er vannacht geen uur minder om slapen,” zei ze; .het zal me benieuwen, of hü erg boos op me zal zijn.” Jessie lachte tiaar oude vriendin bemoedi gend toe. Zü zelf scheen van een zwaren las' .ontheven. Toen zü met de oude juffrouw Bennett naar de spreekkamer ging, beefde zü een ‘Wéinig van opwinding en toen zü de deur open maakte, zag ze weer bleek. „Hier is de schuldige, papa,” zei Jessie; ,Jk heb haar slechts met veel moeite kunnen overbalen, om bü u te komen. Gevangene, kom voor,” spotlachte ze tegen de oude vrouw; „het Hof is bereid uw bekentenis en uw verdediging aan te hooren." Maar noch dokter Quinton, noch münheer Green lachten. Beiden keken Integendeel zeer ernstig. „Ga even zitten, juffrouw Bennett,” zei de dokter; „is het waar, dat u het laudanum uit de apotheek genomen hebt?” De aangesprokene Jessie aan en lachte. ,4a, dokter, zooals u weet, heb ik nu en dan veel last van zenuwpünen, en zooals münheer Green weet ik beweer niet, dat u het goedkeurde, münheer, want dan zou ik onwaarheid spreken gebruikte ik nu en dan een beetje chloroform om de pün te verzachten. Het is mogelük, dat het verbeel ding van mü is. maar de laatste maal dacht ik. dat chloroform geen uitwerking meer op mü had; dat ik geen verlichting meer ge voelde. Toen gisteren de pün weer kwam opzetten, ging ik naar de apotheek. Er was niemand en ik keek eens rond, of ik ook wat anders in de plaats voor chloroform kon vinden. Ik zag toen de flesch met laudanum, die ik van de plank haalde. In een fleschje. dat Ik meegebracht had. goot ik toen wat over uit de groote flesch." Dokter Quinton, die aandachtig naar het relaas der oude vrouw zat te luisteren, keek zeer ernstig. Een aandachtig toeschouwer zou De uitwüzlng van den voormaligen agent der GePeOe Agabakow heeft, naar thans van goed ingelichte zijde wordt vernomen, een zeer belangwekkenden achtergrond. Na zün vlucht uit de Sovjet-Unle raar Turküe verscheen Agabekow bü den Chef der Parijsche politie en deelde mede, dat hü berouw had over zün vroegere fun:tle bü de GePeOe en bereid was de Fransche autori teiten behulpzaam te zün bü het ipsporen van geheime agenten van Sovjet-Rusland m Frankrijk. In werkelijkheid heeft Agabezow geen enkelen naam prijs gegeven en ook geen bruikbare Inlichtingen verstrekt omtrent de GePe-Oe-organlsatie in Turkije. Al zün onthullingen hadden slechts betrekking op personen en zaken, die de politie reeds lan gen tüd wist Spoedig kwam aan net licht, dat Agabekow in Parüs in verbinding stond met allerlei uiterst bedenkelüke mlllleu's. Daar hierdoor het wantrouwen werd gaande gemaakt, „beschaduwde" de politieke politie hem gedurende langen tüd en kwam tot de conclusie, dat hü gelük te voren nog steeds met de GePeOe in verbinding scheen te staan. Zün prijsgeven van het bolsjewisme en zün „vlucht" naar Parüs zün slechts handige manoeuvres geweest. Behalve zün valsche pas ten name van een Perzisch on derdaan staande, werden op Agabekow geen verdere documenten aangetroffen. In verband met een en ander heeft de Fransche politieke politie besloten Agabe kow uit te wüzen. Hü bevindt zich thans te Luik en doet alle mogelüke moeite om Frankrijk weer binnen te komen. ,Jdaak je maar niet bezorgd lieveling,” zei ze; „in de apotheek van je vader heeft geen vergissing plaats gehad; dat verzeker ik je; hü is daarvoor veel te nauwgezet. En wat beteekent het nog, als er een beetje te weinig in een van die groote fles- schen zit? Dat heeft immers niets te bedui den. Als ik je vader was, zou ik er niets om geven; maar als er ook maar iets aan hapert, dan maakt hü zich bezorgd. Maar den he mel zü dank, ik heb een broeden rug en ik zal het maar op me nemen, met plezier hoor; dan zal er over ons niet gepraat worden.” „Ik zal aan je vader zeggen, dat ik zenuw- hoofdpün had en dat ik een kleine hoeveel heid vit de flesch genomen heb. Hoeveel is er uit? Eenlge druppels? Meer zeker niet?" Terwül juffrouw Bennett sprak, klaarde Jessie’s gelaat op. Het was duidelük. dat ze veel van haar vader hield; dat de gedachte aan een smet op z’n reputatie als geneesheer, haar met angst en ontzetting vervulde. Ze zag er nu veel beter uit dan eenlge oogen- blikken te voren. „Neen, meer dan eenlge druppels zou ik zeggen,” antwoordde Jessie; „als ik in je plaats was, dan zou ik niet bepaald de hoe veelheid noemen, die ik genomen had. Ik zou dit zeggen: ik nam een flesch van de plank in de apotheek en schonk er wat uit. Je zou er bü kunnen voegen, dat chloroform niet meer tegen Je zenuwhoofdpün hielp en dat Je iets anders wilde probeeren; je hadt ge- De Amerikaansche consul-generaal te Kanton meldt, dat de Amerikaansche ka tholieke bisschop te Kantsjau in gevaar verkeert. De stad is door de rooden om singeld. de bisschop ea vreemdelingen wor den bedreigd tengevolge van den jongsten terugtocht der nationalistische troepen. De oonsulgeneraal heeft met de plaatselüke Chineesche autoriteiten een onderhoud ge had over den toestand. zün daden reeds vaak opzien gebaard en de autoriteiten be zig gehouden. Zün systeem is steeds het zelfde. Hü wacht tot de bewoners van een huis vertrokken of op reis zün en belt dan aan. Zün mededeeling, dat hü de licht- of telefoonleidlngen moet nazien, vindt steeds Het personeel leidt hem van de eene kamer naar de andere en hü slaagt er haast altüd in, zün begeleider even weg te krügen. Nauwelüks is hü alleen of|hü slaat zjjn slag. Met zün voortreffelüke inbrekers- gereedschappen opent hü snel kasten en deuren en voordat zün begeleider terug komt heeft hü reeds sieraden en zaken van waarde in zün zakken geborgen. Reeds sedert 1913 oefent Bachnick zün praktük uit. Zün buit van gisteren bedraagt honderdduizendén. Hü stal een gouden hand- tasch met gouden beurs, een lange, echte paarlen ketting met platinasluiting en een hanger zoo groot als een driemarkstuk, die met rtjlljanten en paarlen is bezet, een pla- tina-armband, paarlen en briljanten, een gouden cigarettenkoker en andere sieraden. Gewoonlük verdwünt Bachnick, nadat een groote slag is gelukt, voor eenigen tüd uit Berlün. Waar hü zich in de provincie schuil houdt en waar hü zün bult laat, weet men nog niet. In de provincie geeft Bachnick zich uit voor „Oberingenieur" en betrekt met zün vrouw eerste klas hotels. Bachnick blükt bü zün Inbraak bü von Siemens pech gehad te hebben. Het paaxle- het kostbaarste deel van zün buit, goedgeslaagde imitatie ingebroken in de vil! den directeur-generaal Karl Friedrich Siemens. Men heeft hier te doen met den nleuwsten streek van den troleur van electrische Bachnick. Fritz Bachick heeft met Dinsdagavond heeft in de buurt van Oran een vreeselük auto-ongeluk plaats gehad. Een auto, welke een regelmatlgen dienst tusschen Bel Abbes en' Flemcen onder houdt, en waarin meer dan 13 personen hadden plaats genomen, sloeg bü een scher pe bocht over den kop. Uit het puin zün zes dooden en zes gewonden geborgen. Vüf gewonden verkeeren in levensgevaar. In een heden te Keulen gehouden rede voering, sprak oud-minlster dr. Hermes over de agrarische politiek van het cen trum. waarbü hü over het handelsverdrag met Finland opmerkte, dat dat verdrag de basis van den Dultschen landbouw en de melkindustrie beïnvloedde. Betreffende de verandering der boter en kaastarleven, merkte spr. o. a. op, dat de houding der industrie van t standpunt van den Duitschen landbouw gevoeld werd als een deloyalltelt. De landbouw verlangt een zoo spoedig mogelijk opzeggen van het Duitsch-Flnsche handelsverdrag, hetgeen noodzakelük is, wil men de Duitsche melk industrie niet ten gronde zien gaan. De oorzaak, dat voor de manoeuvres der eerste divisie die, zooals gemeld, in September a.s. niet gehouden zullen worden tn de omgeving van Ede en Harskamp, maar vermoedelük in de omgeving van Venlo een andere streek aangewezen is, is dat de leger- autoriteiten het gewenscht achten, niet in een streek, waar kinderverlamming en mond en klauwzeer heerschen, oefeningen in groot verband te houden. moer. 1„. blükt namelijk een 1 van het echte collier, dat veilig en wel achter safedeuren ligt opgeborgen. Ket zelfde is het geval met de ontvreemde gou den kammen. VRIJDAG, 15 AUGUSTUS HUIZEN, Vóór 6 uur 298 M. NederL Om roep. Alg. Programma. Te verzorgen door den KRO. 8.15—8.30 Gramofoonplaten 11.3012.00 Voor zieken en ouden van da gen 12.15—1.15 Concert KRO-6extet 1.152.00 Gramofoor blaten 2.002.30 Mevrouw J. W. Lastotsjkln Pelsky Fransen v. d. Putte „Knutselwerkjes voor onze da mes" 5.006.00 Gramofoonplaten 6.00 7.15 Concert Eerste Ned. Krontjong Orkest 7.157.45 Dr. Jac. van Deel: ,De ontwik keling van de Empirische Psychologie" 7.458.00 Gramofoonplaten 8.0011.00 Concert door het KRO-orkest. mevrouw De Amerikaansche agrarische adviseur der Sovjet-regeering, Thomas Campbell, is met de „Europa” naar de Vereenigde Staten teruggekeerd en heeft verwondering gewekt in commercieele en industrieele kringen door zün optimistische uitlatingen met betrekking tot de economische toe komst van de Sovjet-Unle. Campbell drong er krachtig bü de Ame rikanen op aan, dat zü zich met de grootst mogelüke energie er op zullen toeleggen groote zaken te doen met Sovjet-Rusland, aangezien anders Duitschland en Engeland met de „vate-contracten" zullen gaan strijken, waardoor Amerika het veld zal moeten ruimen. In weinige jaren aldus Campbell zal de Sovjetunie een der grootste han- delsrivalen ter wereld zün. Raads thans is Sovjet-Rusland de uit het vüf-jaren-plan voortvloeiende presaties verre vooruit. weinig in de pers is doorgedrongen. Volgens ,Alef Ba” heeft Lord Passfield de vorming van een Palest ijnsch parlement, zooals door de Arabieren werd voorgesteld, afgewMen. maar stelde hü de stichting voor van een ■Arab Agency.” dat op dezelfde wijze als de „Jewish Agency" zulks voor de Joden doet, de belangen der Arabische bevolking zou behartigen. Volgens de Arabieren zouden verdergaande concessies door de Engelaehe regeering slechts Uit vrees voor de Zionisten geweigerd zün. Door eenlge leden van de Arabische Exe cutieve wordt thans het -onmlddellüke bü- eenroepen van een Palestijnsch-Arabisch Congres geëischt. omdat de toenmalige lei ding in de voornaamste quaestie, de vorming van een Palestünsch Parlement, te kort is geschoten. Verder gaan er (zooals reeds ge meld) stemmen op voor een non-coöperatle- beweglng. zooals die in andere Oostersche landen en speciaal in Indië op het oogen blik plaats vindt. Het Christen-lid der Arabische Executieve, de journalist Boelos Sjebadeh. eischt een in tensieve propaganda in alle Mohammedaan- sche landen in het Oosten, omdat slechts in die landen Engeland krachtig getroffen kan worden. In verband met al deze feiten, is het be langwekkend. dat de communistische en anti-imperialistische beweging in Palestina steeds grooteren omvang aanneemt. Volgens onlangs verspreide strooibiljetten zou de Palestünsche Communistische Partü ..geara- biseerd worden en zou deze partü onder haar leden een groot aantal Arabieren tellen. strüd om de macht. Het spreekt onder deze omstandigheden vanzelf, dat de werkloozen- kwestie het middelpunt vormt van de ver- kiezingsagitatie. De noodzakelükheid der werkloozen-verzekering wordt van geen enkelen kant tegengesproken. Men be- schouwt zA ifit‘t"aneen als een eisch der rechtvaardigheid, omdat de groote werkloos heid in de eerste plaats door den verloren oorlog en door de aan Duitschland opgelegde reparaties is veroorzaakt; maar ziet het bui tendien als de taak van het heele volk aan, om hier te helpen. Er wordt nu al leen verlangd, dat de gedachte aan een ge zonde werkloozen-verzekering niet nog slechteren reuk komt, dan nu het ge val is door de manier waarop ze wordt toe gepast. Er zün misbruiken; de enkeling denkt er niet aan, dat hü alleen recht heeft op hulp in den nood, maar hü stelt zich de vraag: wat is practischer, te werken, of zich als werklooze te laten inschrüven? In den landbouw is de toestand ontstaan, dat er slechts schünarbetders zün: dezen ne men het een of ander ^aantje aan, dat hun de kans laat, gedurende den heelen winter de werkloozenondersteuning te betrekken. In Oldenburg en in het Zwarte Woud is het al zoover gekomen, dat boeren hun zonen we- derkeerig aan elkaar uitleenen. om zoo een poos bü een vreemden grondeigenaar te heb ben gewerkt en dan ’s winters van den staat een rente tc betrekken. Er moet nu een po ging worden gedaan, om de wet voor de werkloozenverzekerlng op een economische basis te plaatsen Ook onder de arbeiders is door deze wantoestanden een toenemende af keer te bemerken tegen de misbruiken van 't tegenwoordige systeem en ook van dien kant ziet men de noodzakelükheid eener hervor ming in. In alle landen van Europa staat de vraag op den voorgrond: Hoe kan de nood der eco- nomisch-zwakken worden verzacht? En wel in den geest van de algemeenheid? In ver band met de bemoeiingen na den oorlog is en dit niet alleen in Duitschland een bedenkelijke afname der arbeidsmoraal vast te stellen. Dit is nu vooral in Dultsch- land het geval en de regeering doet al haar best, om m deze kwesties een schikking te bereiken. Voor zoover het mogelük is. wordt dit nu geprobeerd op grond van nood-ver- ordenlngen. Maar het zal de taak van het komende parlement moeten zün, eraan mee te werken, dat de sociaal-politieke wetge ving in een systeem wordt gebracht, dat op de geheele staats- en particuliere economie berust. Wordt er in de kwestie der werk looaen een gangbare uitweg gevonden, dan zullen ook de politieke gevaren verdwünen, die Duitschland nu bedreigen. Het werkloo zen-probleem is voor Duitschland een levens kwestie geworden. De oude vrouw knikte, ten teeken. dat ze haar lieveling begreep. Ze scheen zelfs schik in 't geval te krügen. „Heel goed,” zei ze; „en wat moet ik zeg gen als je vader vraagt, wat ik er mee heb gedaan? Dat ik het in m’n gezicht gewreven heb?” Jessie keek, als verstrooid, rond. „Ja, dat zou ik maar zeggen; ik weet niet precies wat men er anders mee moet doen. We moeten" zoo ging ze fluisterend voort „ons niet verspreken, vind je ook niet? Want dan zou vader denken, dat we hem maar wat wüs maakten, om hem gerust te stellen en in de meening gaan verkeeren, dat we hem als een klein kind behandelen. En dan zou hü boos worden, geweldig boos.” ,,En dan zou je vader ook op de flesch neerkomen, juffrouw Jessie; tien tegen één, dat hü dat doen zou. en dan zou hü me allerlei vragen stellen om er achter te komen hoeveel ik er uitgenomen heb. Wie zou ge dacht hebben, dat het zoo moellük was een klein onschuldig plannetje op touw te zetten, om den besten man ter wereld weer op z'n gemak te zetten?" Jessie zat, in gedachten verdiept, voor zich uit te staren. Aan haar blik en de uitdruk king barer gelaatstrekken was duidelük te zien, dat die gedachten niet aangenaam waren. Eensklaps hief zü bet hoofd op. „Gevonden!" riep ze uit; Je hebt het lau danum niet gebruikt. Toen je uit apotheek kwam viel het fleschje in de gang uit je hand. Het was natuurlük kapot en aan grui- aeianenten. De stukken heb je opgeraapt en van het werkloozen-probleem neemt men een voorstel van Lloyd George tot voorbeeld: dtt wil door een uitbreiding van het eteaten-net het grootste deel der werk looaen onder te brengen. Er wordt nu een dergelük voorstel in Duitschland gedaan, maar wat er toe ontbreekt, is weer kapitaal. Evenals bü hot Engelsche project, denkt men in Duitschland aan het opnemen van een leaning; de OostenriJkache investie- leenlng wordt in dit verband als voorbeeld aangehaald. In ieder geval beteekent voor Duitschland het werkloozen-probleem de kern der politieke en economische ontwik keling. Dit blükt ook alweer uit het feit, dat de groote coalitie is mislukt door de sociaal-politieke tegenstelling tusschen de burgerlijke coalitie-partüen en de sociaal democraten. De strüd omtrent de hervor ming der werkloozen-wetgeving is het uit gangspunt geweest van de crisis in de Duit- sche binnenlandsche politiek, en er is te verwachten, dat fn den komenden Rijksdag dit sociaal-politieke vraagstuk weer op den voorgrond aal staan van den poUtieken HUIZEN. Vóór 1 vur: 298 M. UiteL KB.O/-Uitzending 8.159.30 Concert 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.15— 1.15 Concert. K R O.-Sextet 1.15—2.00 Gra- mofoonpl. 2.003.15 Kinderuurtje 5.00 6.80 Gramofoonpl. 6.016.15 Sportpraatje door S. P. J. Borsten: „Tennis” 6.15—655 Gramofoonpl. 6.55—7 15 Journal. Week overzicht door Paul de Waart 7.157.45 F. Wahlen. „Carcassonne, de curieuse stad van Frankrijk’’ 7.458.00 Gramofoonpl. 8.0111.00 Concert door het KB.O.-Salon Orkest. Herman Mulder (liedjes) 11.00— 12.00 Gramofoonpl. HILVERSUM, 1875 M. Uitsl. VA.R.A- Uitzending 8.00 Orgelspel door Fred. Wol fers, afgew. door gramofoonpl. 9.00 Gramo foonpl. 10.00 Morgenwüding 10.15 Vear- lezlng door Marie Hamel 10.30 Ziekenuurtje 11.30 Gramofoonpl. 12.00 Politieber. 12.15 Concert V A R A.-Septet 1.45 Liedjes voor de kinderen 2.45 Concert. Haarlem's Klein Orkest. In de pauze: Gramofoonpl 4.15 D. v. Kreveld: „Voor onze amateur- fotografen 4.45 Landré: ,X>n3 huls een Tehuis” 530 G4. Zwertbroek: „De geschie denis van den radio-omroep in Nederland" VII 6.00 Kinderuurtje 7.00 VA .RA.-Varia 7.10 Mededeeiingen van het reis-secretariaat van het Instituut voor Arbeiders Ontwikke ling 7 20 Bü de pomp. Daarna: politieber- 8.00 Bondsfeesten van den Bond van Ar- beidersmandolineclubs. Na afloop: Gramo foonpl. DA VENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwü ding 1.202.20 Orkestconcert 350 Or- kestconcert 5.05 Orgelspel door R. New 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 650 Verslag van Cricketwedstrüd 7.00 Sportber. 7 05 Piano-recital door J. Friskin 7.40 Lezing 750 Vaudeville 9 05 Concert. Or kest. J. Thorne (bariton) 10.00 Weerbericht en nieuwsber. 10.15 Lezing 10.30 Markt- ber. 10 40—12.20 Dansmuziek PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 1250 2.20 Gramofoonpl. 4.05 Dansmuziek 7.50 Gramofoonpl. 9.05 Concert ,Le Temps de la Moisson”. Poëzie en muziek. LANGENBERG, 473 M. 735—750 Gra mofoonpl. 7.50—8.50 Orkestconcert 1035 —12.15 Gramofoonpl. 12.30 Gramofoonpl. 1352.50 Orkestconcert 5.506.50 Con cert. Sopraan, plano, viool en pianobegelei ding 8.20 Vroolüke avond. Daarna: tot 12.20: Concert 12.20—1.20 Gramofoonpl. KALUNDBORG, 1153 M. 1135—1296 Gramofoonpl. 12.20—230 Orkestconcert 3 20 Kinderuurtje 3.50—5.50 Orkestconcert en solt 8.209.35 Orkestconcert en zang 103011.05 Mandoline-trio 11051235 Dansmuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Gramofoonppl. 6.50 Gramofoonpl. 8.40 Trio-concert 9.20 Kurhausconcert uit Ostende. ZEE8EN, 1635 M. 6.10—730 Leringen 7.20—730 Gramofoonpl. 1050 Berichten 12.20—1.10 Gramofoonpl. 130220 Be richten 2.20—330 Gramofoonpl. 350— 4.20 Lezingen 4.205.50 Concert 550— 8.20 Lezingen 8.20 Vroolüke avond. Daarna tot 1230: Dansmuziek. M Seret van Eyken (sopraan), de heer F. Boshart '(plano) 9.30 ca. Nieuwsberich ten 11.0012.00 Gramofoonplaten. HILVERSUM, 1875 M. 8.00 VARA. Orgelspel door Fred. Wolfers, afgewisaeld door gramofoonplaten 9.00 VARA Gramo foonplaten 10.15 VARA. Voorlezing door Jan Mesman 10.30 Ziekenuurtje 11JQ Gramofoonplaten 12.152.00 AVRO. Con cert. Omroep-orkest. Mien Bouwmeester— Verheydt (zang) 2.003 00 AVRO. Or gelconcert door A. Alt. Suze Luger (zang) 3.00—4 00 AVRO. Concert AVRO-Kwl». tet 4.00 VARA. „Onze Keuken” door p. J. Kers 4.45 VARA. Kinderuurtje 5.45 VARA Gramofoonplaten 6.25 VARA. Ac tueel Allerlei, te verzorgen door het N.V.V. 6.4o VARA. Friesch uurtje 7.45 VARA. Politieberichten 9.15 Persberichten10.00 Persberichten. DAVENTRY, 1554.1 M. 10.35 Morgen wüding 12.20 Concert J. Kadlsch (piano), K. Jacobs (cello) 1250 Orgelspel door E. F. Mather. T. Purvis (zangó 150— 2 50 Gramofoonplaten 4.20 Orkestcon- oert 5.35 Kinderuurtje 620 Lezing 635 Nieuwsberichten 7.00 Piano-recital door J. Friskin 7.207.40 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert Orkest E. Stevenson (sopraan), P. Such (cello) 9.20 „Oo- Optimtsttcally Yburtf' Co-Optlmfsten Re vue t10.00 Berichten 10.15 Lezing 10.30 Marktberichten 10.40 Concert. lu strum Sextet 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS” 1725 M. 12502.20 Gramofoonplaten 4.05 Orkeat- concert en soli 7.20 Gramofoonplaten 8 20 Orkestconcert 9.05 „Falstaff” van Verdi. Orkest en solisten. LANGENBERG, 473 M. 7.25—730 Gra- mofoonplaten 750830 Orkestconcert 10.3512.15 Gramofoonplaten 12.30 Gra mofoonplaten 1.25 2.50 Orkestconcert 5.506.50 Orkestconcert 820— 8.50 Gramofoonplaten 830 .Jtubens- cantate” van P. Benoit. Her-uitz. van Ant werpen. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 1220—130 Orkestconcert 350—5.50 Orkestconcert en voordracht 7.508 50 Orkestconcert 9 20—10.20 vervolg Orkestconcert met mede werking van zangers 10 5011.50 vervolg concert. BRUSSEL, 508.5 M. 3.20 Dansmuziek 655 Gramofoonpl. 835 Gramofoonpl. 8 0 Concert 8 35 '338.2 M.) ^Concert ge organiseerd door de SAROV. ZEESEN, 1635 M. 6.10—720 Le ringen 7.207.50 Gramofoonplaten 9.2012.20 Berichten 12201.15 Gramofoonplaten 1.152.20 Lezingen 2 303.20 Gramofoonpl. 3.20450 Lerin gen 4505.50 Concert 5.50830 Le zingen 8.50 Dansmuziek. Daarna Orkest concert. - De maatregelen van de regeering die ten gevolge van de groote droogte noodzakelük waren geworden, zün thans van kracht ge worden. De spocrwegmaatschappüen hebben de vrachttarieven voor hooi, haver en ander veevoeder met de helft verlaagd. Dit ver laagde tarief zal van kracht Hüven zoo lang de gevolgen van de droogte niet vol komen overwonnen zün. De vooruitzichten op spoedigen regenval zün volgens de Amerikaansche meteorolo gische instituten zeer gering. Hoewel voor verscheidene gebieden regenbuien voorspeld zün, is er weinig kans op aanhoudenden regen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2