Gemengd cJ^ieuws I I I PROVINCIAAL NIEUWS Vogeltrekstation op Texel De Leidscbe lijdensweg Slechts geld was van hun gading SOCIAAL LEVEN De inbraak bij de firma Berkemeijer Auto tegen een boom Tramstagnatie te Amsterdam Aanranding LUCHTVAART Het wereld-duurrecord verbeterd Arme kleine Auto-ongeluk bij Praag De rookerskeel LANDBOUW EN VISSCHERIJ Het mobllisatiekruls in den vreemde KERKNIEUWS ONDERWIJS R. K. Leergangen Massa-inbraak te Sassenheim Pater Servathis van Enschede O.M. Cap t R. K. personeel in verplegings- inrichtlngen Binnenkort oprichting er van SCHERMERHORN HEER-HUGOWAARD EGMOND-BINNEN Stoken in kassen en warenhuizen EGMOND AAN ZEE CASTRICUM HOORN BOVENKARSPEL HOOGKARSPEL Wear een ernstig aato-ongelnk Propaganda-circulairc van St. Paulus Vluchtheuvel stukgereden Een paar kordate dames Door Jackson en O'Brien Anuterdamsch leeraar gearresteerd Een nieuwe vrouwenziekte blad. Alom: geridderde Nederlanders gaat de schrijver zoo 4 kan vo- i van de verande- Bij ’een aantal vereenlgingen is op initia tief van den heer W. B. Oort, burgemeester van Texel, het plan gerijpt, tot vestiging van een vogeltrekstation op het eiland. Deze or ganisaties zjjn de Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Club van Ned. Vogelkundlgen, Ned. Ornithologische Veree niging en de Vereeniging tot Behoud van N at uur monumenten. Bintje uit de verordening gelicht uit overweging, dat soort is geteeld, zich geen tijd De Opbrengst De bloempjesverkoop voor „Herwonnen Levenskracht' bracht hier ver leden Zondag f 4750 op. De jouge dames hebben zich wel beijverd! Priesterfeest pastoor Blankenouw Wetenschappelijk instituut tot opleiding van katholieke jeugdleiders Nog geen enkele aanwijzing omtrent de daders Ongeval aan bet strand Een dame die paard reed op het strand, had bet ongeluk van 't dier te vallen tengevolge waarvan zij atoh zoodanig bezeerde dat toj bloed opgaf. In de omgeving van de Beitel onder de gemeente Heerlen werd een dame met haar dochter uit Slnmpelveld door een mansper soon aangerand. Dank zij het krachtige op treden beider dames nam de onverlaat de vlucht. De politie stelt een onderzoek in. Gisterenmidd.ag is bet 7-jarig zoontje van den meubelmaker J. M. te Ter Apel-Kanaal onder een auto gekomen. Het ventje was op slag dood. Woensdagmorgen omstreeks half 9 reed de heer V., uit Amsterdam, op den Rljks- straatweg nabij de viaduct met zijn Chrysler - auto, toen deze door onbekende oorzaak plotseling begon te slippen, met hét gevolg dat de auto tegen een boom reed en de wa gen nagenoeg geheel werd vernield. De be stuurder bekwam aan een der beenen kneu zingen. Door dr. Boer werd de eerste hulp verleend. De auto werd naar de garage lansen gesleept. Een geneesheer constateerde lichte hersen schudding en ^adviseerde overbrenging per auto naar haar'' woonplaats. Men zij voor zichtig met paard rijden, als men die kim»» niet voldoende machtig is. Diploma behaald Aan den heer C. Smit, broodbakker, alhier is voor zijn in zending brood, op een te Is-Gravenhage gehouden tentoonstelling, een diploma uit gereikt. Rijwiel gevonden Dezer dagen is op den Molenweg, alhier een heerenrtjwiel ge vonden, dat daar onbeheerd lag. B. en W. nu komen met het Bintje uit de verordening te voiop voedsel aanwezig is. Daarentegen we ten we wel waarheen veel trekvogels gaan, hoe hoog en hoe snel ze daarbij vliegen, in hoeve! tijd ze den langen afstand afleg gen; wat hen hierbij echter drijft, hoe het hun lukt hun nest weer te vinden, op al deze vragen moet de ornitholoog het’ ant woord nog schuldig blijven. Zelfs het aard magnetisme is er al bijgehaald, maar met zekerheid staat ook omtrent deze hypothese Uitstapje Onder leiding van den Zeer- eerw. Heer pastoor en het hoofd der R. K. school maakten Misdienaars Maandag een uitstapje per trein en bus naar Haarlem en omstreken. Vóór den middag was het weer erg regenachtig, daarna klaarde bet gelukkig op. Bezocht werden oa. de oude St. Bavo en de nieuwe kathedrale kerk, de speeltuinen van Kraantjelek te Overveen en van Bloemoord te Velsen. Het Jeugdleidersinstituut, gesticht door de Interdiocesane Jeugdcommissie in samenwer king met de R. K. Leergangen en bet Cen traal Zielkundig Beroepskantoor, en gehuis vest In de gebouwen van het R. K. Werklie denverbond (Utrecht, Drift 10). dat ook a(jn verdienstelijken ambtenaar, den beer O. D. Zegers, voor het Instituut beschikbaar had gesteld, werd in 1929 na enkele vruchtbare jaren opgeheven. Het Curatorium der R. K. Leergangen nam Priesterfeest pastoor Blankenouw He denavond te half 7 zal pastoor Blankenouw feestelijk worden ingehaald. Ruiters en meisjes met versierde fietsen zullen hem aan de grens der parochie ver welkomen! Bij de Prot. kerk zal door den heer C. de Groot een welkomstwoord worden gesproken en een bruidje een bouquet aanbieden. Vervolgens trekt de optocht naar de ver sierde kerk, waar een solemneel lof zal wor den gecelebreerd tijdens hetwelk door pater de Hart een welkomstwoor d zal worden ge sproken. 't Belooft voor den jubilaris een onverge- telijken dag te worden. Woensdagavond omstreeks half zeven is de zooveelste wielrijder de dupe geworden van de onjuiste plaatsing van de verkeersbordjes aan den Rijksstraatweg en het niet daarop gemelde: Wielrijders verboden over te steken. Zekere H. Middag uit Den Haag kwam op dat moment de Raaphorstlaan uit fietsen en stak daar ter plaatse den straatweg over naar het rijwielpad. Uit de richting van de viaduct naderde met een snelheid van pl.m. •0 KM. een Chrysler Marquette, bestuurd door den heer de Waal uit Amsterdam. Ondanks krachtig remmen van den heer De W-, getuige het ruim 28 M. lange rejn- spoor, bleek de aanrijding niet meer te voorkomen en werd M. na tegen den wagen geslagen te zijn op den grond gesmakt, waarbij hij zeer vermoedelijk een zware her senschudding bekwam. Zonder bij kennis te zijn gekomen werd hij per ziekenauto van den heer Goemans naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal in Den Haag gevoerd, na dat hem door een juist passeercnd dokter de eerste hulp was verleend. De auto van den heer De W. kwam dwars over den weg te staan en werd lichtelijk be schadigd, evenals het rijwiel. Op last der politie werdén van een en ander door den heer Eggink foto’s genomen, waarna op den auto beslag werd gelegd. Gisteravond was de toestand van het slachtoffer iets gunstiger en achtte men geen direct levensgevaar aanwezig. Wat to een vogeltrekstation? Wat to eigenlijk een vogeltrekstation? Het antwoord op deze vraag kan betrek eklijk kort zijn: een observatieplaats waar ornithologen gelegenheid hebben de geheim zinnige factoren die bij het trekken der vo gels naar Zuidelijke landen in den herfst en naar de noordelijke broedterreinen in het voorjaar een rol spelen, te bestudeeren. In ons land bestaat een dergelijk station nog niet; Duitschland daarentegen heeft er twee, waarvan dat op het rotsachtige, boomlooze Helgoland, het bekeqdste is. Hier was het de kunstschilder Heinrich Gatke. die zich omstreeks 1880 levendig begon te interes- seeren voor de levenswijze der vogels die. aangelokt door de sterke lichtbundels van den vuurtoren, het eiland in grooten getale aandeden op hun tocht naar warmer land streken. De vogeltrek, dit geheimzinnig verschijn sel. waarvan de hedendaagsche ornitholoog nog slechts ten deele op de hoogte Is. was indertijd nog vrijwel onbekend. D.w.z. men wist, dat hij bestond maar veel meer ook niet. In de oudheid nam men zelfs aan, dat de vogels zich in het koude jaargetijde ver borgen, een soort winterslaap hielden, zooals sommige zoogdieren en zelfs Artototeles ver meldt dit „overwinteren in holen” voor tor telduiven, zwaluwen, uilen en ooievaars die. voordat ze zich in hun schuilplaatsen op sloten. zeer dik zouden zijn geweest, terwijl ze er zonder vederdos weer uit zouden zijn gekomen Gatke ‘daarentegen, die de vogels in hun vlucht nauwkeurig had gadegeslagen, publi ceerde zijn bevindingen in een aantal wer ken waarin hij mededeelingen deed omtrent hoogte en snelheid, zoodat het door hem verzamelde materiaal voor de studie van den vogeltrek van groote waarde is geweest. De richting van den trek was volgens hem ver schillend en werd bepaald door de onder scheidene soorten al constateerde hjj op Hel goland bij den najaarstrek hoofdzakelijk de richting Noord-Oost, Zuid-West. Sinds Gatke heeft de studie van het vo gelleven aanzienlijke vorderingen gemaakt, voornamelijk dank zU de methode der per soonlijke identificatie. Het is n.I. de verdlen- ste van L. Mortensen geweest dat hij ver schillende vogels van ringen met Inscriptie heeft vorzien, die genummerd waren, zoo dat, wanneer de dieren gevonden werden en naar de vogelwacht waren opgezonden, conclusies van blijvende beteekenis konden worden genoteerd. In de practijk bleek deze methode zeer bruikbaar, zoodat ze ook op de stations Rossltten en Helgoland wordt toegepast. In een slerd." De heer C. Rood: „Behalve de redenen van den heer Braakman, acht ik den tijd niet gunstig gekozen, aangezien deze dag juist valt in de dagen van de Z. V. T. te Enkhuizen. zoodat velen naar de stad zul len trekken en niet veel zullen voelen voor een gondelvaart.” De voorzitter: „Ja. als Je maar steeds naar een andere gemeente kijkt, dan kan Je nooit wat doen.*-» Op een ander Jaar, zooals ik reeds zeide, moeten er ook kinderfeesten worden gege ven. wat zeer opvoedend werkt en waar een leder belang In stelt. Er moet een Oranje- vereeniging worden opgericht, zooato dit plaats heeft in andere gemeenten, dan valt er veel te bereiken.” Hierna volgde sluiting. Eindelijk, na 25 minuten gelukte het den wagen weg te sloepen daar middel van een auto. Een en ander trok veel belangstellenden op het drukke kruispunt Martelaarsgracht Nieuwendij k. De verkeerspolitie had handen vol werk, om op deze gevaarlijke kruising ongeluk ken te voorkomen. BaDonwedstrjjd Door de Maatschappij „Zeebad Egmond” was Dinsdagmiddag een ballonwedstrijd georganiseerd. Te ongeveer drie uur stonden eenige honderden kinderen met een mooien gekleurden ballon in de handen, opgesteld op het terrein van Hotel „Welgelegen Er stand een flinke wind, die af en toe een ballonnetje uit de handen rukte. Het is te begrijpen, dat er dan een gejuich opsteeg. Onder leiding van Ben- Alt-Llbi vertrok de stoet met een kleinen omweg naar het terrein voor het kantoor van de Maatschappij. Daar was het al een groote drukte. Behalve de ballonnetjes van de kinderen, werden twee doeken, waarop met groote letters stond: „Ballonwedstrijd Bad Egmond. Holland'elk voorzien van ruim 30 ballons de lucht ingezonden. Het was een schitterend gezicht, die roo- de. blauwe en groene ballans de hoogte in zien te gaan. Dit ging gepaard met een daverend ge juich. Toen alle ballons uit het gezicht ver dwenen waren, gaf men den tweeden doek de vrijheid. De vider van een doek ontvangt van de Maatschappij f 2.50. Aan elk ballonnetje was een kaartje be vestigd. waar de naam van den eigenaar ostond en tevens het verzoek dit terug te zenden. de taak over en besloot tot inrichting van een Wetenschappelijk Instituut tot opleiding van Kaholieke Jeugdleiders, ma» vestiging te Til burg in de gebouwen der R. K. Leergangen. Bosscheweg 95. Het Curatorium benoemde een Commissie van Advies, waarin als leden zit ting hebben Prof. Dr. Th. Goossens, Rec tor B. H. de Groot, G. Larners SJ. en W. H. Nijsten Tot Directeur van het Instituut werd aangesteld Dr. Th. Rutten te Nijmegen. Het Instituut zal vooreerst een algemeen wetenschappeli)ken opleidings-cursus Inrich ten, die het diploma van Jeugdleider geeft. Bij voldoende deelname begint de cursus in September 1930, met een duur van één jaar: Vervolgens zullen plaatselijke cursussen worden georganiseerd. Op verzoek van Ka tholieke Vereenlgingen zullen in het win terseizoen cursussen worden georganiseerd, met de bedoeling velen theoretisch en prac- ttoch te oriënteeren op het gebied der jeugd- leiding. A De derde onderafdeeling, de z.g. vliegende cursus heeft propagandistische bedoeling. Op verzoek der plaatselijke jeugdcommis sies kunnen bjj wijze van beknopten cursus in verschillende districten en plaatsen enkele lessen worden gegeven over onderwerpen, die er zich toe leenen. om allen wien jeugdzorg ter harte gaat, te overtuigen van de behoefte aan gezonde beginselen, aan kennis en voor lichting. wil men werkelijk goede leiding geven aan de jeugd Voor verdere inlichtingen kan men zich wenden tot het Wetenschappelijk Instituut tot opleiding van Katholieke Jeugdleiders, Bosscheweg 95, Tilburg, waaraan men ook de correspondentie gelieve te richten. Gemeenterekening De rekening 1939 sluit met een voordeelig saldo op den ge wonen dienst van 6883.24 en een nadeelig saldo op den kapitaaldienst van 4243.25. zoodat van dit dienstjaar In contanten be schikbaar is gebleven een bedrag van 2639.99. Omtrent de inbraak in de horlogerie van de fa. Berkemeijer, aan het Rokin te Am sterdam. wordt nog gemeld, dat de heer B. eenigen tijd voor de inbraak, in de nabijheid van zijn woning, aan den N. Z. Voorburgwal, op een nacht een drietal verdachte Indivi duen heeft gezien, die zich in de dakgoot van een naburig huis bevonden. Op zijn geroep, wat zij daar uitvoerden, maakten zij zien overhaast uit de voeten. Het is niet geheel onmogelijk, dat dit drietal meer van de in braak afweet. Het onderzoek van de politie heeft tot nu toe geen positieve resultaten opgeleverd. De stroom van inlichtingen, die dé eerste dagen na de inbraak van alle kanten binnenkwam, en die de politie geen zier wijzer maakte, is thans opgedroogd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag is te Sassenheim bij zeven personen Inge broken, n.l. bij de heeren L. v. Leeuwen. K. v. Leeuwen, G. Papendrecht, Ph. Blsschop, Nieuwenhoven. Vreeken en Jac. v. Relsen. Bij den laatsten werd dit pas in den na middag ontdekt. Bij den heer L. 9. Leeuwen Jr. werd alles overhoop gehaald, doch niet vermist. Bij den heer K. v. Leeuwen f 7.en bij den heer Vreeken werd f 50.ontvreemd In de meeste gevallen zfjn de dieven door het uitsnijden van ruitjes binnengedrongen De heer Nieuwenhoven bespeurde onraad en belde de politie op. Het was den dieven bepaald slechts alleen om geld te doen, want tafelzilver is nergens meegenomen, hoewel dit voor het grijpen lag. Eenige kinderportemonnaies moesten het bij Pa pendrecht ontgelden. Het vermoeden rijst sterk, dat de daders dezelfden zijn, die de vorige week te Lisse bij verschillende personen hebben Ingebro ken. Hoog bezoek Dinsdagmiddag bracht de Commissaris der Koningin een ambteljjk bezoek aan deze gemeente, vergezeld van den heer Hooft van Iddekinge. chef van de prov. griffie. Bijna alle raadsleden waren op het bordes van het raadhuis aanwezig, waar burgemeester Lommen, na den hoogen gast op het bordes van het raadhuis be groet te hebben, de heeren aan Zijne Ex cellentie voorstelde. Eenigen tijd onderhield zich de hooge gast over verschillende ge meentelijke aangelegenheden, waarna hij met B. en W. een bezoek bracht aan de gem. lichtbedrijven en daar zich op de hoogte stelde van de moderne werktuigen welke daar in het bedrijf worden gebruikt en met belangstelling kennis nam van de verschillende grafteken op de bedrijven be trekking hebbende. Later volgde de heer Hooft van Iddekinge. na de gebruikelijke inspectie van de secretarie, met den ge- gemeente-secretaris. Vervolgens werd naar bet raadhuis terug gewandeld, waar de gast afscheid nam om tegen 4 uur een zelfde bezoek aan Velsen te brengen. niets vast. Het Is dus begrijpelijk, dat de vogellief hebbers alles in het werk stellen om ook deze kwesties tot oplossing te brengen en dr. G. J. van Oordt, secretaris der Ned. Or nithologische Vereeniging en adviseur van het Staatsboschbeheer te Utrecht, van wiens hand over den vogeltrek menig Interessant artikel in wetenschappelijke tijdschriften verscheen, toonde zich dan ook enthousiast toen hij ons omtrent de bestaande plannen inlichtte. Hulde Bij gelegenheid van het 70-jarig bestaan van de N. V. Hoomsche Metaalwa ren fabriek v.h. G. Scholten, alhier, heeft de directeur de fundamenten gelegd voor een pensioenfonds voor het talrijke personeel. 'Een woord van openlijke hulde voor een dergelijke daad is zeker wel op zijn plaats. Buitengewoon enthousiast is de heer Schol ten ter gelegenheid van het jubileum en de stichting van het fonds door het personeel gehuldigd. De Kermis De Kermis, welke deze week wordt gehouden, is weer in vollen gang. Kra men en „spullen" zijn weer verrezen en trach ten de feestgangers binnen hun muren te lokken. Alles is dicht bezet en ondanks de zeer slechte tijden, welke de omtrek van Hoorn medemaakt, was het Zondag vooral zeer druk. Van de vermakelijkheden werd een druk gebruik gemaakt en het leek iwel of de men- schen eens een dag er van namen om het zorgelijk leven te ontvluchten. Jammer was het, dat Zondagavond een he vige en langdurige plasregen de feestvieren den noodzaakte, naar huis te trekken. Die dit nog niet wenschten. zochten een gelegenheid op waar druk werd gejazzd. Om en nabij de Veemarkt, het Hoomsche Leidsche Plein, waren alle café’s, lunchrooms, etc. vol. Van buitensporigheden was er geen sprake en er werd gezellig kermis gevierd. Maandagavond was het ook druk, doch Dinsdagavond was het iets minder. Intusschen gelooven we wel. dat, indien het weer medewerkt, en Pluvius zijn zegen eens naar den overkant van den „Grooten Plas" transporteert, de kermto-ex- ploitanten nog drukke dagen zullen krijgen. Dezer dagen wordt over geheel Nederland onder het R. K. personeel, werkzaam in ver- t>legingsinrichtlngen, door den Ned. R. K. Bord van overheidspersoneel ..St Paulus” een propaganda-circulalre verspreid. Op Maandag 7 Juli werd zooals we in de drcula*.e o.m. lezen in een te Utrecht gehouden vergadering besloten op te richten een centrale groep, werkzaam in verple- glngsinrichtingen Hierdoor is het mogelijk gemaakt, dat de belangen van dit personeel in overleg met de betrokkenen zelf en onder leiding van het hoofdbestuur en met de hulp van de zes ge salarieerde hoofdbestuurders in dienst van „St. Paulus”, even goed zullen kunnen wor den behartigd als dit het geval is met de overige in ..St. Paulus” georganiseerde groe pen. Door middel van deze centrale groep en on der leiding van het hoofdbestuur, zal volle aandacht worden geschonken aan de ver schillende vraagstukken, die het personeel in verpleglngrinrichtlngen bezig houden. Moge het Katholiek verplegend personeel aan den oproep om tot de Katholieke orga nisatie toe te treden op spontane wijze ge hoor geven. Gistermorgen overleed te 9 uur in het klooster der E.E. P.P. Minderbroeders Ca- pucjjnen te Breda plotseling, voorzien van de HJI. Sacramenten der Stervenden de Zeereerw. Pater Servatlus van Enschede (in de wereld Bern. Am. Fr. Harperink). Ge boren 3 Dec. 1871, trad hij 26 Sept. 1890 In de Orde der Minderbroeders CapucUnen. werd geprofest 28 Sept. 1891 en priester ge wijd 12 Juli 1897. P. Servatlus was een ijverig priester en religieus. Als predikant heeft hij zich ver dienstelijk gemaakt door geestelijke oefe ningen, als spreker en schrijver over too- neel en drankweer vooral heeft hij zich een naam verworven In Nederland en Vlaande ren. Nog dit jaar verscheen het 22ste too- neelstuk van zijn hand. Begaafd met groote gaven en *n stoeren wil beeft deze Mlnderbroeder-CapucUn tot het latast gewerkt voor God en de zielen. Raadsvergadering Een vergadering van den raad dezer gemeente werd Dinsdag avond gehouden. De voorz., de heer W. C. van Breda, bur- toMneester, opende de vergadering en heelt. Bb aanwezigen welkom, waarna de notulen van de vorige vergadering, gehouden op 31 Gunstige berichten Naar wij vernemen is de toestand van het dochtertje van den heer A. L. uit Abbekerk, dat zooals gemeld vorige week Vrijdag tengevolge van een aan rijding alhier vrij ernstige verwondingen hsd opgeloopen en in het St. Jansgasthuls ter verpleging werd opgenomen, redelijk wel en bestaat alle kans op geheel herstel. Juli JJ„ onveranderd werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat was ingeko men een schrijven van het Departement van Arbeid betreffende wijziging in de bijdrage van het Rijk voer de Woningbouwver- eenlging. Voorts werd ontvangen de goedkeuring op het raadsbesluit tot wijziging dér Bouw- en Woningverordening voor deze gemeente. Spreker deelt mede, dat de verordening opnieuw moet worden gedrukt, zoodat spoe dig den leden een exemplaar van de nieuwe verordening zal worden toegezonden. Spreker wilde de aannemers in de ge meente wijzen op de bepalingen der ver ordening, waarmede zij degelijk rekening zullen moeten houden, wanneer door hen bouwplannen worden Ingezonden. Hierna komt aan de orde de bespreking aangaande bet teeltverbod van diverse soorten aardappelen in de gemeente. De voorzitter: Zooals ik reeds mede deelde in de vorige vergadering van 31 Juli werd het schrijven van den L. T. B. voor een goede behandeling te laat ontvangen. Reeds werd door mij toegezegd een bespre king te zullen houden met het bestuur van den L. T. B aangaande deze aangelegen heid. Wanneer voorstel om lichten, dan is dit niet een uitvloeisel van het gegeven advies, want de argumenten, welke naar voren werden gebracht, waren ten eenen male onaanneembaar. Men had b.v. gewild, dat in de circulaire, welke huis aan huis werd verspreid, was opgenomen, dat men ..Bintje zou mogen telen, zoolang er nog geen plaatsvervanger voor deze soort zou zijn. Bovendien zou wratziekte ontstaan door het telen’ van Bintje op gronden waarop tulpen waren geteeld. Wanneer dit laatste het geval zou zijn, dan had een verbod moeten werden uitge vaardigd om tulpen te telen. Voorts weten de landbouwers toch zeer goed, dat er nog geen vervanger voor Bintje bestaat. U zult wel met mij eens zijn, dat deze motieven zich niet leenden als overwe ging bij burgemeester en wethouders. B. en W. waren nu van oordeel, dat de aardappetooort moest worden zoolang deze infectie van wratziekte heeft voorgedaan. Bovendien kan deze aardappel ook voor den export in deze streken zeer slecht wor den gemist. De heer P. Rood Km.: Gaarne zou ik nog even willen opmerken, dat Bintje bo vendien niet spoedig ziek is. Het is een zeer sterke aardappel. Dit blijkt ook nu weer, nu er zeer vele ziekten onder de aardappelen zich voor doen. Dit zou ook eventueel aan Ged. Sta ten kunnen worden bericht. De heer Frankema: Ik kan mij zeer goed met het voorstel van B. en W. vereenlgen. doch op het oogenblik is ook de Bintje voer 80% ziek. Ik zou dan ook willen voorstel len om dit argument maar niet aan Ged. Staten mede te deelen, zoo er een mede- deeling gezonden moet worden. Het voorstel van B. en' W. om Bintje uit de verordening te lichten wordt hierna met algemeene stemmen aangenomen. Bij de rondvraag: De heer Braakman :Op de voorlaatste vergadering is door den Raad voorgesteld om de vergoeding voor het gebruik van de ambtswoning van den Burgemeester te be palen op 300.Is daar ook reeds een goedkeuring van Ged. Staten op ontvangen, aangezien ik van meening ben dat deze vergoeding wel wat laag zal worden bevon den, gezien de hooge bouwkosten, wat van de gemeente toch groote offers vraagt. De voorzitter. Van Ged. Staten werd nog geen goedkeuring hieromtrent ontvangen. Zoodra de goedkeuring wordt ontvangen zal aan den Raad mededeellng gorden gedaan Hierna deed de voorzitter bet verzoek, dat de burgerij op 1 September as., den dag. waarop dit jaar Konlngin’s verjaardag zal worden herdacht, de vlag ontplooide. Ook deelde de voorzitter mede, dat het zijn plan was, dit Jaar te beginnen een feestje te or- ganiseeren. waartoe hjj de hulp noodig had van een commissie, welke uit ongeveer 12 mannen zou kunnen bmtaan. Natuurlijk kunnen geen groctsche plannen worden ont worpen, doch dit is ook niet noodig; later zouden kinderfeesten vooraf kunnen gaan. De voorzitter sou het initiatief willen ne men tot het organtoeeren van een gondel vaart. Het behoeft geen betoog, dat deze ge meente zich buitengewoon goed leent. Ieder heeft een schuit ter beschikking en het is toch niet zoo n groote moeite om met eeni ge lampions enz. deze booten te versleren. Zooato ik reeds zeide, zijn hiervoor geen groote kosten noodig en vordert het weinig tijd. Ik ben er van overtuigd, dat het door de burgerij zal worden toegejuicht. Ik stel mjj dan ook voor de gondelvaart te doen beëin digen bij de Binnenhaven te Broekerhaven. waarna op het Pampus een vuurwerk zal worden afgestoken. De heer Braakman: Ik vind het werke lijk een aardig idee, doch op een groote medewerking zult u niet moeten rekenen dit Jaar, vooral niet nu het een zeer on gunstige tijd is. wat de werkzaamheden betreffen. De menschen hebben over het algemeen op het oogenblik zeer weinig tijd." De voorzitter: „Het vordert niet veel tijd, uurtje wordt een schuit wel ver- Texel een geschikt studieterrein. De voornaamste taak van den ornitholoog die zich, naar we hopen, in de Texelsche duinen met de bestudeering van het vraag stuk zal bezighouden, zal bestaan in het vangen der vogels in fuiken en het voorzien van ringen. Na vijf minuten worden ze weer losgelaten om hun vlucht te vervolgen. Rin gen worden in ons land al sinds 1911 ver strekt door het Museum voor Natuurlijke Historie, dat hiermede een voortreffelijk werk doet. De nummers zijn voor ieder jaar doorloopend, terwijl voor de verschillende vogelsoorten aparte merken bestaan. Ook in Amerika interesseert men zich levendig vopr den vogeltrek sinds gebleken is typisch kenmerk van Amerikaansche mentaliteit! dat vogels 3000 mjji over zee kunnen afleggen en vice versa. Van ouds is Helgoland echter het cen trum van den trek geweest, maar ook Texel leent zich prachtig voor studle-doelelnden, omdat het als „doorgangshuis” buitengewoon gunstig is gelegen. De daar te vestigen vo gelwacht kan met betrekkelijk eenvoudige middelen worden opgericht en het Neder- landsche’ publiek, waarop straks een beroep zal worden gedaan, tal ongetwijfeld bereid zijn om voor dit wetenschappelijk doel een bijdrage te offeren, te meer daar het hier een onderwerp betreft/ waarvoor in ruimen kring belangstelling bestaat. (Ongecorrigeerd Het vliegtuig „Greater Saint Louis” heeft thans het wereld-duurrecord, dat op naam stond van de gebroeders Hunter, verbeterd. De beide vliegers Jackson en O'Brien, die nu al meer dan 554 uren in de lucht zijn geweest (het Hunter-record bedroeg 553 uur 46 minuten en 30 seconden) zijn voornemens minstens 1000 uren te vliegen zonder dalen. Blijkens rapporten, welke zij omlaag gewor pen hebben, maken zjj het uitstekend. Te gen middernacht was op het vliegveld St. Lambert een groote menschenmenigte sa mengestroomd om den vliegers na de ver betering van het Hunter-record een ovatie te brengen. Een medische medewreker, specialist voor moou- en keelziekten, schrijft in de Ttgliche Korrespondenz: „Het clgarcttenrooken onzer dames beeft ongetwijfeld tot een nieuwe ziekte geleid, die ik om haar typische ver schijnselen. „Rookerskeel” noem. De couran tenlezers maken zich geen begrip, hoe dik wijls thans dames mijn spreekuur bezoeken, die over heeschheid en halspijn klagen. Op mijn vraag: „Rookt u veel?” hoor ik meest ht antwoord: ,30 tot 40 sigaretten per dag”. Het schijnt del dames nog steeds te weinig bekend te zijn, Jat de vrouwelijke keel veel fijner en zachter van bouw to, dan de keel van den man. Men schrijft -uit Zwitserland aan de N. R. Ct-, dat bet iedereen moet opvallen met hoe veel onderscheiding Nederlandsche onderda nen in den vreemde behandeld worden, het zij zjj in *n Luf tkurort zich in de zon, dan wel in een Strandbad zich in de permanent wa ves der Zwitsersche meren baden. De onder scheidenlijke behandeling was den schrijver na twee dagen badens tot zulk een obsessie geworden, dat bij zijn Zwltserschen hotel houder om opheldering vroeg ter voorko ming van kwade gevolgen op zijn hotelreke ning- Het antwoord was verrassend van een voud: „Gentlemen prefer Nederlanders aldus de hotelhouder tevens chef-Bademels- ter omdat zij bet meest ridderlijke volk der wereld zijn: géén Nederlander of hij heeft een lintje in zijn knoopsgat; het is geen klein volk dat zooveel en zóó, véél groote mannen eert." Inderdaad zjjn mij r- voort sindsdien de oogen opengegaan voor Nederland’s ridderschap. Het wemelt in den vreemde van Nederlandsche moblllsatie- llntjes. Op de lijst van verloren voorwerpen, die bet gemeentebestuur van het dorpje, waar Ik logeer, wekelijks in de badcourant publiceert, komt regelmatig een Neder- Jandsch mobllisatielintje voor. Verloren, maar zijn roeping vervuld! Dezer dagen was ik te Interlaken de algemeene stalling van relsgezelschap-transporten getuige van de aankomst van een Nederlandsch reisge zelschap. De Koninklijke goedkeuring van deze retevereeniging werd brillant gedemon streerd door het feit, dat driekwart van de mannelijke equipage dezer karavaan door een ulterlljk kenteeken gewaarmerkt waren gemobiliseerd geweest te zijn. De leider wist nog te vertellen, dat het groepje met maag- deliJk knoopsgat bet vaderland verlaten had. Nauwelijks echter was de grens gepasseerd en was aan den vrijen Dultscben Rijn de eerste Rhelndampfer met zakdoeken-gewulf begroet of één der heeren deelnemers knipte in een ongezien moment het mobillsatie- llntje in zijn grljs-gerulte pak en een zwem bijen gelijk volgde het ééne lintje het andere. Als een phalanx Nederlandsche belden stoomde bet retogelschap het on- gëridderde Zwitserland binnen. Kermto Zondag vierde men het pa troonsfeest van den H. Laurentlus en daar mede braken tevens de kermisdagen aan. Ons dorp, in het midden der streek ge legen, had Zondag niet te klagen over be zoek van buiten Meer dan op andere plaatsen zetten kermisreizigers hier hun netten uit. daar de kermis alhier juist valt tusschen die te Grootebroek en Wervere- hoof, gemeenten met veel grooter zielental Zweef- en schommetochuiten en kramen In grooten getale ontbreken dan ook niet. Ook de goed bekende cinema Schenkel was weer op het appél en had een zwaren concurrent aan het circus „Marco”. Klein, maar rein, mag van dit circus ge zegd worden. De bezoekers waren dan ook vol lof over hetgeen te aanschouwen werd gegeven. In de danszalen van ,de Land bouw” en „Bantam” haalden de jongeren, en ook enkele ouderen hun hart op aan een dansje. In de nieuwe kolfbaan van .Ban tam" beproefde de kolfliefhebbers hun krachten en roemden de baan, als aan alle etochen voldoend. Door de goede zorgen van het patro- naatsbestuur konden jong en oud hun hart ophalen aan een schitterende fllmvertoo- ning. „Waar volk is, is nering" luidt het in den volksmond. Volk was er genoeg op de been, doch de nering? De malaise op land- en tuinbouwgebied oefende ook hierop haar invloed uit. De pret verliep zonder ernstige orde- en rustverstoringen! Naar uit Praag wordt gemeld, is een leeraar aan den H. B. S. te Amsterdam op last van den rechter van instructie te Budwes, wegens een auto-ongeluk in hech tenis genomen. Volgens „Seske Slowo”, een Praagsch blad, heeft de leeraar, die met zjjn vrouw in een „two-seater" zat, bij het ultwjjken voro een wagen het beheer van zijn wagen verloren en een 57-jarigen weg werker aangereden. De auto kantelde. De vrouw van den leeraar kwam er onder en werd aan haar rechterbeen gekwetst. Lee- lijker echter bleek de wegwerker te zijn ge wand, wiens rechterbeen bovendien was ge broken. Met behulp van omstanders, bracht de leeraar den auto weer op gang en reed, met achterlating van den wegwerker, terug naar Budwes. De gendarmerie wachtte hem. na hem ’s avonds vruchteloos te hebben gezocht, den volgenden morgen in’het hotel op en leidde hem voor den rechter van in- stuctie. Daar deze vaststelde, dat de leeraar de schuld van het ongeval droeg, liet hjj hem in voorlooplge hechtenis stellen. De auto is in beslag genomen als onderpand voor de te geven schadeloosstelling aan den gewonden wegwerker. Al meer en meer komt men tot de ervaring, dat het stoken in kassen en warenhuizen, zoo dit economisch wordt toegepast, loonend kan zjjn. Reden dan ook, waarom er naast de koude glasbedrijven stookbedrijven worden Ingericht of van koude glasbedrijven in stookbedrijven worden omgezet. De tomatenteelt was in de stookbedrijven goed, terwijl de prijzen van de druiven, ko mende uit de stookkassen, tot nu toe ook goed zijn te noemen. Verschillende tuinders zoeken dan ook in deze richting, terwijl de pioniers, de voor- loopers in de glascultuur het er niet op hebben laten zitten en reeds de zaken flink hebben aangepakt. Een der eersten, de heer K. Balk Hz., te Zwaag. die reeds voor twintig Jaar kassen ging zetten, was ook nu weer een van de eersten die begreep, dat er naar verande ring moest worden gezocht, om het produc tievermogen van het bedrijf zoo hoog moge- Hjk op te voeren. Dit voorjaar werd er in 4 van de 9 drulvenkassen gestookt, n.l. in 3 aaneenge- bouwde en een losstaande kas. In de kassen van den heer Balk was onze aandacht het meest gevestigd op de drie aaneengebouwde of complex-kassen. welke verwarmd worden door ’n grooten Gazogeen ketel, bestaande uit verschillende losse le den. Deze ketel is geplaatst in een ruimen beton-ketel, zoo ruim, dat men er flink om en bij kan met stoken en er zelfs bjj uit breiding nog een ketel kan worden geplaatst. Een schoorsteen, hoog 18 M een meester stuk van metselwerk en gebouwd door de firma P. Zantgerath te Rotterdam, zorgt voor rookafvoer en z.g. trek. Eenflink ruim ketelhuis zorgt, dat de natuur geen parten speelt. BIJ zorgvuldig stoken is. zoo verzekerde men ons, geen gemakkelijker ketel en bedie ning denkbaar. Rooster is overbodig, daar het vuur ligt op slakken. Geen slijtage dus of onderhoud, terwijl de ketel zelf alles automatisch re gelt, wat veel Zekerheid geeft en arbeids besparing. 4 dnims-buizen heengaande en 3J4 duims retour zorgen voor de noodige temperatuur. Vooral ook deze aanleg geeft mooi werk te zien en doet den installateur alle eer aan. Door hel stoken wordt veel arbeid met het krenten verschoven. Dit werk gaat met een uitgebreid glasbednjf regelmatig door. Eerst de stookkassen. daarna de koude kas sen. Men verkrijgt dus meer arbeidsverdee- Ifng. HM resultaat van het stoken was reeds schitterend, want trossen Frankenthaler van een kilo waren geen uitsondering. Een paar regels tomaten langs de paden, als voorteelt, waren eveneens schitterend. Het geheel is wel een kijkje waard. Hoe vindt de vogel zijn weg? Als gevolg van dit aknbrengen van alu- minlum-ringen weten we tegenwoordig niet alleen hoe ver en langs welke banen vele trekvogels zich bewegen, maar ook, dat in talrijke gevallen de als nestvogels ge ringde dieren in hun broedgebied als broed- vogels terugkeeren, b.v. de zwaluwen. Ook kon worden nagegaan, dat zelfs de wegen, die de vogels op hun tochten afleggen, de zelfde kunnen zijn in verschillende Jaren en jaargetijden. Een zanglijster, die gedu rende den voorjaarstrek werd geringd op Helgoland, keerde op den herfsttrek van datzelfde jaar weer over Helgoland terug en een in het voorjaar op Helgoland ge ringde merel werd daar in het voorjaar van 1921 opnieuw gevangen. Zelfs het ge bied. waar een bepaalde vogelsoort over wintert. kan in achtereenvolgende jaren hetzelfde zijn en andere mededeelingen hebben bevestigd, dat bjj vele soorten niet slechts broed- en averwlnteringsplaatsen. maar ook de daartusschen liggende gebie den Jaar in jaar uit identiek kunnen wezen. Hoe de trekvogel echter zijn weg vindt, is nog steeds een probleem, aldus het ,Hbld."; eveneens is onbekend, welke im puls hem beweegt in den herfst of het voorjaar op te breken en zijn zwerftocht aan te vangen. Want voedselnoood nooit het eenige motief zijn, daar veel gels wegtrekken op tijdstippen, waarop nog volop voedsel aanwezig is. Daarentegen Een ongeluk op de Martelaarsgracht te Amsterdam veroorzaakte gistermiddag een ernstige trajnstagnatie Ben wagen, beladen met een zware hijschmachine, kwam van de zijde van het Centraal-Station de Martelaarsgracht op rijden. Hier wilde de voerman een tweetal stil staande auto’s passeeren. Hij reed hiertoe over de tramrails De achterwielen van den zwaren wagen gingen over den vlucht heuvel, met het gevolg, dat deze bezweek. De wielen van den wagen zakten diep weg, de hijschmachine kwam onder een hoek over de rails te hangen, aan het gevaarte was geen verwikken of verwegen. Reeds spoedig vormde zich een lange reeks wagens van de lijnen 1„ 3. 13 en 17, langs den gebeden Voorburgwal, tot voor bet postkantoor.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6