OP 15 AUGUSTUS i - slll DER DL BLAD BLADZIJDE 1 DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1930 VEILING- O VEEZICHT VRAGENBUS I P. ATHANASIUS OONK O P. PROVINCIAAL NIEUWS ZILVEREN PRIESTER-JUBILEUM VAN PASTOOR A. F. C. VAN NOORT OUD-PASTOOR J. D. M. MEIJER 1890-1930 PASTOOR C. J. BLANKENOUW 1905-1930 ZWAAGD1JK T ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN Feestprogramma zilveren Priester- jubilé van den Weleerw. Pater J. A. Oonk O.P. ANNA PAULOWNA AND1JK V c PRIESTERJUBILEA voor de ver- uur Professie toen hij zyn intrede deed in zijn dierbaar Bennebroek haar eeuwige geloften afleggen. en C. BLANKENOUW parochianen aanvoer van f :en ku st Y. ATHANASIUS OONK I Ml dt to A. F. C. VAN NOORT 2 15 Kerkhof, Niekerks 16. 17. ter Antonina in de wereld Divera Allan, zal 1 26 Augustus a.s. in het St. Luciagesticht te Inist op- afdee- R. liet Onze oud-plaatsgenoote Zus hulp door raad en daad; aan menig ziek bed vooral was hy een goede trooster. Zijn priesterjubileum zal niet ongemerkt len bereiken. Gaarne had de pastoo?*geheel zijn leven in hun midden willen doorbrengen, in Westwoud willen wer ken en sterven. Om genoemde redenen ech ter oordeelde hij het beter, de grootere lasten op jeugdiger schouders over te dragen. Ongetwijfeld zullen pastoor Meijer vanuit Westwoud nog vele blijken van belangstel ling en hoogachting bereiken. Augustus Augustus I schop van Haarlem eervol ontslag verleend uit zijn priesterlijke bediening. De last der jaren en de toekomstige groote wijzigingen in zijn parochie waren de hoofdoorzaken welke pastoor Meijer deden besluiten, dit ontslag te vragen. ge pas toor als centraal Vr.: Ik ben drie weken ziek. Altijd is een gedeelte van 'mijn loon afgehouden in gevolge de Ziektewet. Nu ik ziek ben merk ik niets van het voordeel van die Ziekte wet. Waarvoor betaal ik dan eigenlijk? Kunt u mij zeggen, waar ik. .mij vervoegdn moet, om uitkeering te krijgen? Antw.Bovenstaande vragen zijn zonder meerdere gegevens niet te beantwoorden. Wy geven u in overweging u te wenden tot het tad van Arbeid. Alsdan 12 Aug. worden Donderdagavond 7 uur inhalen van den jubilaris vóór het Lof. Daarna plechtig Lof. Vrijdag om half 11 plechtige Hoogmis. Receptie van 12 tot 1 uur voor vrienden en opgericht. jaar later de ziekvereen. „Dr. Nuyens" voortsproot Ook de richting van een ling van den R. K. Vrouwenbond liet niet lang op zich wachten. Bijzonder gelukkig achtte de pastoor zich, om daar na tevens een afdeeling op te richten van de Derde Orde van den H. Franciscus, welker bloei De Zeereerw. Heer J. D. M. Meijer, oud- Pastoor der St. Martinusparochie te West woud. herdenkt -morgen in Huize St. Bavo te Heemstede zijn 40-jarig priesterfeest. Onge veer 2 jaar verblijft Pastoor Meijer hier: na ruim 12H jaar de parochie van den H Mar- ttaus te Westwoud te hebben bestuurd, werd hem ingevolge zijn aanvraag, door den Bis in den schoot der kerk opgenomen In Schiedam heeft hem echter de sloopen- de kwaal achterhaald, die hem, toen hij in 1925 naar Utrecht verplaatst was. daar in December aan den rand van het graf bracht. Naar het Elisabeth-ziekenhuis te Arnhem overgebracht, mocht hij. dank zij een zorgvuldige verpleging, het doodsgevaar ontkomen en in den zomer van 1926 werd „Pastoor van Noord, die zoo mooi voor de radio kan mediteeren?" Die vraag klinkt je altijd tegemoet, wanneer je U b staanders eens zijn naam noemt. Neen, ge lukkig niet, wou ik haast zeggen; onze Pas toor van Noort preekt misschien niet zoo mooi, maar zeker niet zoo lang. Naast en achter zijn kerk, die gelegen is aan den Jan Gleynisweg, waarvan de helft der lezers mis schien nimmer hoorde, terwijl velen het mooie, eenvoudige kerkje met het poëtisch landhuisje als pastorie misschien nimmer zagen, achter en terzijde van dit mooie kerkje grazen nog de koeien; alles in de omgeving is daar nog zoo landelijk mooi en eenvoudig; tot zelfs de kisten en manden met groenten, geplaatst terzijde der kerkepoort, wachende den ophaaldienst der veiling, 't doet alles zoo gemoedelijk aan. En daar, te midden dier om geving, daar, waar ook 's Zondags na ’t mid- daglof, 't Zondagsche costuum zoo spoedig mogelijk met 't melkerspak verwisseld moet worden, waar geen tijd is voor lange predika ties, maar meer verlangd wordt naar een ge- moedelyk woord, daar, in dat aardige Duit- sche landhuisje, woont onze Pastoor van Noort, de eenvoudige, gemoedelijke, sober 11 Patronaatsmeisjes en allen diging hebben ontvangen Op 25 Aug. zal op veler verlangen deze huldiging herhaald worden voor al dege nen die belangstellen in den jubilaris Toe gangskaarten in beperkt aantal zijn ver krijgbaar bij den heer C. Venneker Houtweg 23 vanaf 21 Aug tot en met 24 Aug. Zijn eerste standplaats als jong priester was te Hellevoetsluls, waar hij op 24 Sep tember 1890 benoemd werd als assistent, om daarna op 26 Nov van hetzelfde jaar zich als kapelaan geplaatst te zien in Leijmul- den, waar hij bleef tot 20 Februari 1895, toen zijn benoeming volgde als kapelaan in de parochie te Westwoud bij den toenmaiigen pastoor L. Hezemans. Na van 1 Nov tot 30 Nov. 1897 als kapelaan te Goes gefungeerd te hebben, werd hij weder overgeplaatst naar Leidschendam, waar hij bijna 10 jaar werk zaam is gebleven, om op 23 Febr 1907 be noemd te worden tot deservitor te Rhijndyk Zijn eerste pastoorsbenoeming ontving hij op II Maart d.a.v„ toen hij werd aangesteld als herder der parochie ’t Zand. Na hier bijna 9 jaren de aan hem toevertrouwde parochie op verdienstelijke wijze geleld te hebben, werd, na net overlijden van den Zeereerw. heer A. B Trautwein op 3 Januari 1916 zijn lang gekoesterde wensch vervuld, toen hem werd opgedragen, de parochie van den H. Marttaus te Westwoud te bestieren Immers, ’t was algemeen bekend, dat Z.Eerw meermalen het verlangen had te kennen gegeven, om eens zijn herderlijke zorgen te mogen wijden aan de parochie Westwoud. De periode als kapelaan in deze parochie doorgebracht, hoe betrekkelijk kort deze ook geweest was, zal ongetwijfeld het hare er toe bijgedragen hebben, om dat verlangen te versterken. Geen wonder dan ook. dat pastoor Meijer zich zeer gelukkig gevoelde, landhuisje, de eenvoudige, :nde herder der H. Familie-parochle. envoud. soberheid, gemoedelijkheid. Zie daar In t kort geschetst Pastoors karakter en leven. Hoe weinig begeert hy voor zich zelf. Zijn parochianen vinden ’t jammer voor hem. dat Pastoor zoo weinig genieten kan, een kopje thee, een glaasje melk, anders kan je niet aan hem kwijt. Hoe gemoedelijk springt hU met z'n menschen om. wanneer hij 's winters in den kaartkring der boeren een spelletje meedoet. Welke tochten moet hij soms ondernemen, om zijn parochianen, in zjjn uitgestrekte parochie, langs landpaden en in killen te bezoeken. Met zijn gemoede- lijke natuur zet hij die bezwaren op zij, of lie ver; t Zijn voor hem geen bezwaren. Op hoe eenvoudige wijze heeft hy in zyn parochie, die slechts een paar jaar bestond, toen hem de leiding daarover werd toever trouwd, en waar, typeerend voor de bevol king, het vereenigingsleven zoo goed als on bekend was, de eene nuttige instelling na de andere in t leven geroepen. Een patronaats- gebouw of parochiehuis was en Is tot heden nog een ongekende weelde. Toch moest er een begin gemaakt worden. En daar komt plot seling, onverwachts Pastoors mededeel uig. dat in een der lokalen der school een paro chiale bibliotheek gevestigd is. Op dezelfde eenvoudige wijze wordt een parochiale spaar bank in elkaar gezet. Een tooneelvereenlgmg is reeds eerder tot stand gekomen. De propa- ganda-club. waarvan buiten de verkiezings- actie het voornaamste werk is, het oud-pa- pier „voor den Paus” ophalen wordt tevens ontwikkelingsclub. waar de leden lezingen mogen houden. Een kiesvejeeniging behoorde nog steeds tot de vrome wenschen. Ook deze komt tot stand met het gevolg, dat by de eerstvolgende gemeenteraadsverkiezing twee onzer parochianen hun plaats onder de vroede vaderen mogen Innemen. Op even gemoede- lijke wijze wordt er gezorgd voor die gezinnen daarvan 't hoofd of de kostwinner dooi ziekte ongeschikt is. het land- of tuinbouw werk te verrichten. Mede door Pastoors be moeiingen wordt nu opgericht een vereenlging voor werkdadige naastenliefde, waardoor zonder ffnancfeele bezwaren 't werk verricht wordt en er dus verdiend wordt. Pastoor van Noort is ook kindervriend. „Laat de kleinen tot Mij komen.” behoeft van hem niet gezegd te worden: ze komen van zelf, de kleine peuters, rechtop, hun kopjes in den nek, sprekend met den grooten pastoor, wellicht de grootste uit het Bisdom; hem toevertrouwend hunne geheimen: de grooteren met hem knikkerend, ’s winters naar hem kogelend hun sneeuwballen, hem aanvoelend niet als den strengen pastoor, maar als hun goeden vriend. Je moet ze hoe ren, die aardige toespraakjes, zoo echt den kindertoon weergevend wanneer de kleine parochiaantjes hun Eerste H. Communie mo gen doen; ook hier weer die gemoedelijke, kinderiyke eenvoud En dan zyn zorg voor z’n zieke i>ar och la nen, die vaak nog eer om Pastoor dan om den dokter sturen. Geen bijzondere gebeurte nis in een familie, of Pastoor is er of moet er komen. Met alles en allen leeft hij mee en zyn geluk is bijna volmaakt, als ’t zyn paro chianen maar goed gaat. Wat zullen we meer van onzen jubilaris schryven? Dat hij in 1881 te Leiden geboren is? Van zyn studies op t klein Seminarie te Hageveld en later te Warmond? Van zijn eerste standplaats te Limmen in 1905.' waar hy nu. na 25 jaren. nog zyn vrienden telt? Hoe hy na 3 jaar reeds kapelaan te Amster dam was en 11 jaar later naar Voorburg ver trok. waar de omstandigheden van dien aard waren, dat hy reeds veel ervaringen zou op doen. welke hem later, zelf pastoor zynde. zoo van pas zouden komen? Volledigheidshalve mag deze terugbltk óp s Priesters leven niet ontbreken. Liever zien we weer vooruit, een volgend tijdperk voor ons, waarvan we ho pen, dat' Pastoor van Noort nog vele jaren in óns midden mag verblijven, waarin het hem gegeven zy, nog veel schoons tot stand te brengen tot glorie van God en zyne kerk en tot geluk der parochianen van de H. Fa milie. Meleese, Sally 18. 1 19. -- 20. Minnie, M. J. A. 1 f 2.— tot f 8.—. K ruide- len in den prijs van 15 tot Aangesteld De heer P Liefhebb Barsingerhorn is aangesteld als macl in den Proefpolder alhier. Voor de tweede maal dit jaar heeft Katho liek Heerhugowaard het voorrecht, zijn jubl- leerende Priesters en Pastoors te mogen hul digen. Nauwelijks zyn de feestklanken, ge- wyd aan den Pastoor van Dyonislus. de oud ste der drie parochies, verstomd, of ook de jongste in 't heilig drietal, de parochie van de H. Familie, gaat haar herder een feest bereiden, gaat vieren het 25-jarig priester feest van Pastoor van Noort. turn zyn gouden priesterfeest, maar in alle bescheidenheid heeft hij zich aan alle ui- teriyke feestelijkheden onttrokken Wij vra gen echter ook voor hem een extra gebed van onze parochianen. Den zilveren inhi’aris wenschen wij van harte. dat ook hem de gouden priester- kroon eens moge sieren. Westwoud. Zijn pastoraat kan in vele opzichten vruchtbaar genoemd worden. Talrijk zyn de geesteiyke en stoffeiyke werken, door hem in zyn parochie tot stand gebracht. voorbygaan. doch door zyn dankbaar worden gevierd. 1936) wyd. Voor de organisatie van de schoolvrije jeugd zyn jongenspatronaat en Maria- Congregatie opgerlcht. terwijl voor de jon gelingschap een ontwikkelingsclub werd gesticht. Ten behoeve van deze vereenigin- gen kwam de bouw tot’ stand van een keurig lokaal. Door de stichting van een R. K. Byzon- dere school heeft pastoor Blankenouw de kroon op zyn werk gezet. Grooter weldaad kan aan een parochie moell ijker gegeven worden dan goed Roomsch onderwys een goede organisatie van de jeugd. Het leven van Pastoor Blankenouw ken merkt zich door grooten eenvoud en een heerlyke liefde voor de jeugd. De armen en de noodlijdenden vinden by hem steeds BEEMSTER. PURMEREND EN OMSTREKEN Met genoegen constateerden wy de laat ste dagen voor ons hoofdartikel, de augur ken een wat mildere stemming. Maakten wy in vorig overzicht de opmerking van een betereen „ondertoon” in de markt, de volgende dagen kwam dit volkomen in den prys tot uiting, zoo zelfs, dat voor het Grof den laatsten veilingsdag het dubbele werd betaald by een week te voren. Er viel ditmaal bepaald een opgewekte stemming te bespeuren. Vragende naar de oorzaak der prijsverbetering, gelooven wy die ten yolle op het hoogst ongunstige weer te kunnen schuiven. Op verschillende plaatsen toch schijnt de oogst tengevolge van het slechte weer, wel als totaal verloren te kunnen hem steeds op byzondere wijze ter harte ging. Een feit van zeer groote en verstrek kende beteekenis was onder zyn pastoraat de oprichting van het Patronaat en St Jo zef Gezellenvereeniging. waarvan de leden werden vereenigd in een bloeiende godsdien stige vereenlging de Maria-Congregatie. Hoe wel de opzet en de leiding van dit schoone jeugdwerk was toevertrouwd aan zyn kape laan. ontbrak het den pastoor nooit aan oprechte belangstelling en daadwerkelyken steun. Ook de luister van Gods huis, zyn kerk, lag den nerder na aan 't hart, getuigen de vele kostbare altaarsieraden. waarmede de kerk in die 12‘v jaar werd verfraaid. Wel had hy in dit opzicht gaarne grootere daden gesteld, welke hy echter om flnancieele re den niet meende te kunnen uitvoeren. Als pastoor der parochie hebben de In woners van Westwoud in hun pastoor steeds een priester gevonden, die de aan zyn zorgen toevertrouwde kudde met vaderiyke bezorgd heid heeft geleid en die In zijn goedhartig heid steeds meeleefde met de nooden en vreugden zyr.er parochianen. In zyn bekende goedheid had deze herder zich tot ideaal ge steld de liefde en den vrede in zyn paro chie voortdurend te bevorderen en te be waren. De gewyzigde omstandigheden in zyn pa- rochie^zyn oorzaak geweest, dat hy dit niet aityd nbefi hy, om kalm te herstellen, naar de pastorie aan de Nassaulaan alhier gezonden. Na en kele maanden van volslagen dieet en rust, kon hy gelukkig weer aan het werk gaan en sinds het najaar van datzelfde jaar is hy. ondanks zyn zwakke gezondheid aityd vol yver werkzaam De Roomscbe voetbalsport steunt hy als adviseur; het Rosa-patronaat bloeit onder zyn leiding als directeur; de katholieke po litiebeambten hadden hier geen bond van Sint Michael: Hy zette zich er voor en hoe pel bescheiden in aantal, de bond bestaat en zal groeien. De parochie van Sint Jozef viert feest, want pater Oonk. de oudste kapelaan, ju bileert met zilveren kroon. Toevallig viert ook de Z.Eerw- Pater B. v. Oyk oud-pastoor van Leeuwarden, die hier aan dezelfde pastori* zijn „otium cum dignitate” doorbrengt. <M> dezen zelfden da- kantoor van den Ra No. 5 zullen de juiste inlicl gegeven. Vr.: Ik ben in betrekking als huishoudster. Nu is mijn patroon overleden en ik moet wegens dit sterfgeval verhuizen; voor wien zijn nu de verhuiskosten? Antw.: Voor uw rekening. Vr.: Kunt u my zeggen hoe lang de pieren van IJmuiden zyn? Antw.: 1528 meter. De breedte tusseben de koppen der pieren is 260 M, welke breedte tot 220 M verminderd is door de betonblok ken. die als golfbrekers zyn aangebracht. Vr.Wy hebben een huis gehuurd. Voordat wy er in trokken, liet de eigenaar het zuive ren, omdat er ongedierte in was. De zuiveraar garandeerde (mondeling) dat het huis na de behandeling zuiver wds Echter blijkt nu na zes maanden, dat het niet zuiver is. Is de eigenaar, of zyn wij verplicht, het huis te laten zuiveren? Antw Dé' eigenaar is daartoe verplicht. Vr.: Kunt u my zeggen op hoeveel dagen vacantie een koperslagersleerling, die reeds een jaar by denzelfden baas is, recht heeft? Antw.: Als er by de indiensttreding niets overeengekomen is, heeft hy geen recht op vacantie. Vr.: Ik heb 't diploma der Ambachtsschool voor machine-bankwerker (3-jarige cursus) en nu wilde ik gaarne opleiding hebben tot mecanicien in de werkplaats. Kunt u my zeggen waar ik my vervoegen moet? Antw Wendt u tot de Arbeidsbeurs. Vr.: Ik heb een stuk aardappelland, dat door het wild vernield wordt Kan ik daar schadevergoeding voor krijgen? Zoo ja. tot wien moet ik mij dan wen den? Als ik my tot de schade-commissie rich ten moet, hoe is daarvan dan het adres? Antw.: Van schadevergoeding is hier geen sprake. Wendt u om inlichtingen tot de Provinciale Griffie, te Haarlem. Vr.ik heb een pereboom. waar de schors gedeeltelyk af is. Hy draagt wel vruchten, maar tegen dat zy rijp worden, komt de worm er in en zyn ze van binnen verrot. Dit is reeds drie jaar zoo. Weet u, wat hier aan te doen is? Antw.: Bespuit uw vruchtboomen in den winter met een 710 pet. vrucbtboomcarJ bolineum. Deze bespuiting liefst oin Jan. Febr. by droog niet vriezend weer. zyn geweest werd hy als opvolger Pastoor var Niekerk alhier benoemd. Ondanks de geringe finantieele draag kracht van de parochie van Schermerhorn is onder het pastoraat van r'stoor Blan kenouw veel tot stand gebracht. De stichting van het R. K. aangevangen onder Pastoor van pastoor voltooid. Het kerkhof werd 22 April vor voltooid. Het kerkhfo werd 22 April door den H. E. Deken Hollenberg ge- kennissen; van 1 tot 2 schillende corporaties. N.B. Het feestcomité wordt verzocht, niet om kwart voor een, maar om één uur prev cies zich aan de pastorie /e verzamelen 's Avonds om half 7 plechtig Lof met Te Deunt. Om half 8 huldiging in het Patronaats- gebouw aan t Vanjebroek door de besturen der verschillende bonden, vereeni'dngen en die een uitnoo- „DE STREEK" De gang van zaken aan de groentenvei lingen is over de geheele linie uiterst slecht en daarop maakt ..De Tuinbouw" geen uit zondering. Wat betref; de groenten gaat alles gebukt onder de senier totale afwezigheid van vraag waardoor net aanbod geen afname vindt of alleen tegen abnormaal lagen prijs. Alleen voor de aardappelen wordt behoor lijke kooplust aan den dag gelegd en on danks den bemodderden staat waarin die dageiyks tengevolge van de onophoudeiyk neerstroomende regens worden aangevoerd, brengen ze redeiyke pryzen op. zooals voor Due en grove Schotten f 22.20. kleine f 1.80, Blauwen en Eigenheimers f 1.702 per baal Er wordt natuurlijk verlangend naar droog te uitgezien om de aardappelen op te rui men. men weet reeds, dat de Schotten voor het grootste deel verziekt zyn. wellicht valt het met de Ducaoort nog wat mee Met de Roode en Gele kool ziet men vele dagen het treurige schouwspel, dat een deel onverkocht blijft en naar de afvalplaats gaat. Het mooie kleine goed brengt f 0.50 f 1 per 100 Kg. op, soms nog iets meer. Witte kool is geregeld iets beter gevraagd en noteert f 0.801.70. De aatjvocr van bloemkool blijft nog steeds gering, watt wellicht maar goed is. want erg wild gaat het er ook niet mee. De zouters, die geregeld omstreeks dezen tijd beginnen te koopen. blijven nog weg en zyn we zoo- wat op het binnenland aangewezen. Voor eerste soort wordt betaald f 613, tw eede soort f 1.503 en derde soort f 0.75 per 100 stuks. By geringen aanvoer van een kleine 100 zak daags brengen de slaboonen het niet verder dan een gulden per zak voor de mooiste boonen. Augurken, waarvan we 'n i»ar duizend kilo krygen. gaan van 11 tot 26 cent. Tomaten, die de vorige week tot een dub beltje per kilo waren ingezakt, liepen gis teren voor A kwal, tot f 11.80 B f 8 50. C f 1150. CC f 5.10 per 100 Kg Sinds eenige dagen worden ook Uien aan gevoerd. die weer in flinke hoeveelheden de zen herfst kimnen verwacht worden. Het eerste begin is ook al niet schitterend, voor grof t 2 20. groote f 2 10 drielingen f 1 60 en nep f 2 30 per baal. te worden, zooals we nog niet in den kop van NoordHoliand hebben gehad. Handicapdraverij Voor de a.s. Zondag alhier te houden handicap-dravery op het sportterrein te Kleine Sluis, zyn de vol gende paarden ingeschreven: 1. Northerman B. N. Spaans. Schagen; 2. Gerania E. v. d. Horst. Anna Paulowna: 3. Othella Jb. Plevier. Alkmaar; 4. Premier Jb. Plevier, Alkmaar; 5. Kapitein tie Bruane. G Vergouw, Castricum; 6 Sylent Nancy. Th. Smit, Alkmaar; 7. Pieternel. <V Vessies, Be- verwyk; 8. Miss Zelda Peter. 8. v. d. Oord. Haarlemmermeer: 9. Lady Chimes. S. v. d. Oord. Haarlemmermeer: 10. Frettchen. D. Beets, Beemster: 11. Jéannette Harvester. J. Vergay. Purmerend; 12. Madrigal, C. F. Ockhorst, 's-Gravenhage; 13. Senator Ax- bond. Z. Davidson. Hoorn; 14. Nico Bc Jn Kwadyk, Beemster; 15. Meteor K. Hart. Medemblik; 16. Mileese. D. Bchaafsma. Leeuwarden; 17. Sally Harvester, B. de Vries, Heerenveen; 18. Maggy Henry, J. Schoon. Medemblik; 19. Politesse, A. F. Langendi’k Velsen; 20. Minnie, M. J. A. Bakker, '.Vieringerwaard21. Nella Schoon. J. M. Schoon. Medemblik. Zoo u ziet, een kerncollectie; de snelsten van de snellen doen mee, zooals Madrigal, Jeannette en Sally Harvester, Miss Zelda Peter, Lady Chimes. Frettchen, enz. enz. Met goed weer belooft dit een dravendag De InnezKing van den Briel Het Oranjecomite, dat voor de „Inneming van den Briel" en een historischen optocht heeft te zorgen, is met yver bezig. Een der comité- leden is reeds bezig met het bouwen van Den Briel (binnenshuis). De historische l>ersonen zijn reeds aangezocht Het bui tenland „de Slibbert" genaamd, zal het terrein van de actie zyn Morgen viert de ZE. Heer C. J. Blanke nouw. Pastoor te Schermerhorn, zyn zilve ren priesterfeest. Pastoor Blankenouw werd 1880 te Muiden geboren en 1905 te Haarlem priester gewijd. Na op verschillende plaatsen Kapelaan te C--- ---1 werd hij als opvolger van beverwijk Het is duidelyk merkbaar, aan de aan voeren. dat wit thans in het hartje van de boonencampagne zitten Snijboonen staan momenteel in aanvoer aan de spits ofschoon van andere soorten ais Spercieboonen met en zonder draad, alsmede Dikke eveneens be duidende kwantums werden aangeboden. Wat den handel betreft kan alleen van t artikel snyboonen nog eenigszins van bevredi gende prijzen gesproken worden. De andere soorten hadden vooral de laatste veilingen geen groote belangstelling en stonden over hei algemeen zeer laag in prijs. Snybootten van goede kwaliteit varieerden van 1418 cent per K.G.. mindere soorten schommelden naar evenredigheid van 612 cent per K.G. Trosboonen aie andere jaren zeer gezocht waren hebben al zeer weinig animo en liepen in prijs uiteen van 1016 cent per K.( eike oogste prys natgur- iyk als uitzondering geldt. Sperciebconen met en zonder draad staan eveneens zeer laag en het is opmerkelyk dat ondanks de lage prijzen door fabrieken zeer weinig wordt afgenomen. Het aanbod van dikke boonen Is de laatste veilingen nog zeer groot, ook van deze soort waren de noteeringen zeer uiteenloopend van kwaliteit van 310 cent per K G. Dbppers en Capciindcrs houden dit jaar zeer lang stand. Het glorietijd pent van dit product is thans echter ook weer voorbij en de luxe-prijzen van voor enkele weken kon den ook niet bestendigd blijven. Enkele extra-partijtjes kunnen het nog tot 15 ct. p. pond brengen doch de massa bleef zeer ver beneden deze prijzen. Bloemkool kwam de laatste veiimgen weer flink los. Het aanood deed dan ook de prij zen weer sterk naar beneden dalen vooral daar de laatste veiling niets verladen werd en alles op den handel was aangewezen. De pryzen voor eerste soort noteerden van 10 12 cent, terwyi mindere soort scnommelde van 48 cent. Sla begint in aanvoer te verminderen Voor goede kwaliteit bestaal nog steeds veel animo. Goede soort kon het op sommige da gen nog tot ruim f 140 per kist brengen met minimum pryzen. Voor mindere kwali teit tot 50 cent. Bospeen bleef- over het algemeen na^.op laag peil, ofschoon enkele paityen het wx'er tot 10 cent per bos konden brengen bleef toch het meerendeel hier ver beneden. Maandag j.l. werd de eerste speciale lo rna ten veiling gehouden. De aanvoer was nog niét groot en bestond lift pl.m. 160 kisten. De pryzen waren als volgt A 5.10 B 4,10 C 4.30 en CC 2.50 per ix>nd De aanVoer van aardappelen is dc laatste veilingen tengevolge van het natte weer nog eenigszins beperkt De pryzen bleven zich zoo ongeveer op het zelfde peil bewegen en gaven weinig verandering in de noteeringen. Ofschoon enkele partyen niet geheel ziekvrij zun toch schynt de ziekte zich de laatste tijd niet noemenswaardig uit te breiden. ^■"énize bekertde pater Oonk. die 15 Augus tus ajr. zijn zilveren feest als priester van Gods Kerk zal vieren, werd den 15den No vember 1872 geboren te Enter, een der klei ne. onbekende, maar mooie dorpjes van Twente. Na de lagere school doorloopen te hebben, kwam Gods roepstem niet aan stonds hem wekken tot de hooge roeping van Priester, maar bleef hy tot zyn 19de Jaar ongeveer in zyn geboorteplaats. Toen werd hem zyn roeping duidelyk en hy ging te Uden, by de paters Augustynen. zyn late lagere studiën maken. Ondanks zijn gevor derden leeftijd doorworstelde hy met taaien moed van een Twentenaar of Tukker, de Itatijnsche en Grieksche boeken en wist zich de noodige wetenschap eigen te maken, die hem de poorten van de hoogere studie sou ontsluiten. Aangetrokken door het voorbeeld ▼en andere studiemakkers, begaf hij zich hear het klooster der Dominicanen te Huls- eon, en vroeg nederig of hy ook een zoon ▼en Stat Dominions mocht worden. Gaarne lef de overste den bedaarden en kalmen «tudent het kleed van de Orde en 23 Sept. 1899 werd hy door zyne FT’. Geloften inge- l'Jid by de orde die hy nu reeds vyf en t’dntig jaren als priester ten sieraad strekt. Ka met goed gevolg zyne hoogere stu die voltooid te hebben, werd hij 15 Aug. 1905 te Utrecht door Mgr. H. v. d Wetering kg- priester gewijd. Na eenige jaren te Zwolle en te Langehoorn te hebben doorge bracht. werd hy in 1910 tot kapelaan be- hoemd te Nymegcn aan de kerk van het H. Hart. Toen begon hu zjjn krachten te ont plooien Hy voelde zich thuis by deze ar- beiders. die het harde lot gelaten wisten te dragen. Deze parochie besloeg den zelfkant der mooie stad, en waar de schoone singels ronden rond de oude Keizer Karelveste, daar werden langzaam, maar zeker, de ar- keiderswyken buiten afgebouwd langs de la- P*n van het Oude Hees. Hier was hy al •Poedlg de pater van het volk en nog vele Jaren later wisten de bewoners hem nog toet dankbaarheid te herinneren. In 1914 riep de overheid hem naar Ttel. Waar hy tot 1919 met denzelfden Uver en *oewl)ding heeft gewerkt. In 1919 werd hy overgeplaatst naar Schie- dam Overal waar hij was geweest, heeft hy J*t lichtend spoor van zyn heiligen priester- tiver nagelaten: vooral door zijn bemoeiingen y* adviseur van sociale vereen igingen en bo’enal door zyn bekenden ijver tot bekeeren andersdenkenden. Velen zijn door hem Allereerst noemen wy de oprichting under de kinderen van de Edelwacht" by het H. Sacrament, welke er ze ker toe neeft bügedra- gen de liefde en eerbied voor ae H. Eucharistie te doen ontwaken, 't Was een goede dachte van Meijer, om punt van het ontwakend vereenigingsleven. ook in deze parochie een afdee ling der Katholieke So ciale Actie in het leven te roepen Niet alleen dat op deze wyzc nieuw le ven aan bestaande ver- eenigingen werd geschon ken. maai ook dankten verschillende andere ver- eenigingen hieraan haar ontstaan Zoo werd o.a. reeds in begin 1S18 de ^ropagandaclub St. Pau lus opgerlcht. waaruit een jaar later de mu- worden beschouwd. Trouwens ook hier zyn wel perceelen waar niets meer van te ver wachten is. Over het geheel genomen ech ter. als het weer verder nog iets mee zou willen werken, staat het er hier nog zoo kwaad niet bu, al zullen er dan allicht geen overvollé markten te wachten zijn. Den laatsten tijd was ieder het er over eetas. dat ■'de aan de markt liggende augurken nog aan tameiyk hooge eischen voldeden. Wy willen hopen. dat. zooals wel meer gebeurd is. de augurken hier nog veel goed maken. In ieder geval kunnen wU on* met de hoop vleien, dat zulks wat het sei zoen betreft, nog niet tot de onmogelijk heden behoeft te behoore*. Voor grof werd van f 4.30 tot f 4.90 be taald met een oploopende tendenz. Basterd kwam in den prijs van f 7.50 a f 8.— en stek bewoog zich even boven de f 3.Voor het artikel bommen bleek weer heel weinig be langstelling te bestaan. Als er eenige aan voer van beteekenis bestaat, zyn die zelfs voor een gulden per 100 K.G. niet eens te plaatsen De aanvoer van fyn en ftjn-fyn heeft nog steeds niet vgpl te beteekenen. Trouwens ais regel kan men wel aannemen, dat als er fijn van beteekenis ter merkt komt, het met den oogst gedaan is. De ge middelde dagaanvoeren beliepen zoo’n 90 6 100.000 K.G. Met de boonen was het alles misère, voor zoover het den prys betreft. Het was nau welijks t plukloon meer wat er voor betaald werd. De groote aanvoeren overtreffen verre de vraag De gewone dubbele slaboonen konden als middenprys op den Ben Augus tus geen f 2.per 100 K.G" besommen. De zonder draad werd met ven f 3.betaald. Enkele |Sl iboonen prijsden pl.m. f 750 en enkele zonder draad f 10.— a f 11.per 100 K G Met de stamsnijboonen was het al niet beter gesteld, soms zelfs nog slechter. Hier van toch liep voor meerdere partytjes de wijzer door. Slechts voor de allermooiste partytjes breede werd nog tot f 6.a f 7. betaald. Evenals zulks met de stamsnijboonen het geval was. liep ook met de stokboonen de kwaliteit nogal uiteen. Ook in den prijs kwam dit voldoende tot uiting, als wy de notee- ring van f 6.tot f 20.bezien. De tomatenaanvoer nam tameiyk in omvang toe en daardoor de prys wei even teruggaand. Voor A en B bleef de prys zoo om de f 10.per 100 K.G. hangen, met eeh C- en bonken-prijs daar iets beneden. De kwaliteit van dit product was uitstekend Voor bloemkool was nogal plaatsing. Kwa liteit en prys waren sterk uiteenloopend. WLy noteerden van f 2.tot f 19.per 100 stuks. Andyvle was een gevraagd artikel, wy zagen hiervan prachtbossen aangeboden. Ze prijsden fan f 1.10 tot f 5.80 per 100 bos. Ook wortelen hadden 'n goed onthaal, wat een noteerln» van f 9 tot f 16.70 per 100 bos voldoende weergaf. Uien prysden by kleinen t 4 40 tot f 5.60 per 100 K.G. Roode en savoye kool waren weer moeiiyk te plaatsen. Hiermee gaat het langs een ly- densweg. Voor enkele partytjes sla werd van f 150 tot f 3.80 per 100 krop betaald. Het hoogst ongunstige wee r was oorzaak dat de aanvoer van aardappelen tameiyk be perkt bleef en soms niet meer dan een 6 700 kisten bedroeg. Het was heel moeieiyk dit produkt een beetje behoorlyk ter markt te brengen. Het waren weer overwegend Blauwe eigenheimers die werden aangebo den. Van dag tot dag toonde de markt een oploopend karakter. Hier overtrof de- vraag het aanbod. Voor afwijkende kwaliteit werd vanaf f 3.a f 3.20 betaald, terwyi de bes te partyen ten slotte nog tusschen f 5.50 en f 6 00 per 100 K.G. kwamen. In den Schotschen-muizenprys zat naar kwaliteit ook nog ai variatie. Die prijsden n.l. van f 2.70 tot f 5.20. Roode aalbessen kwamen nogal ter markt; Ook hiervan liepen kwaliteit en prys nogal uiteen. De kleine ?oort noteerde vanaf 7 gulden en de grootvruchtige liepen nog tot 38 gulden per 100 K.G. Voor Frankenthaler druiven werd van 65 tot 80 cent per K.G. betaald. De fruitaanvoer bleef vrij beperkt, zooals zulks trouwens het heeie seizoen hier wel zoo zal biyven. Suikerperen kwamen in den prijs f 7 tot f 14 per 100 K.G Janbaasjes vgn uiers peren kwaine 36 gulden per 100 K.G. Het sortiment appelen was gering en be paalde zich voor het grootste deel tot de Yellow Transparant. Deze goed gevraagde appelsoort werd met 15 tot 46 gulden per 100 K.G. betaald. F’;.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8