B a Binnenlandsch Nieuws I i I I I (Radio <@mroep Voor de Huiskamer i I I DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE van De studio der Ned. Chr. Radio-Ver. LUCHTVAART De K.L.M. als vliegende ambulance ONZE WEST rt Militaire oefening EK Hoe de Moeder Gods gered werd De kali-kwestie Vliegtuig neergestort in Allgau Noodlanding militair vliegtuig De Duitsche tariefsverhoogingen De R 100 ONZE OOST De twee Russen RECHTSZAKEN Arbeid in bakkersen - Demping de Vijzelgracht te Amsterdam Een voorstel van B. en W„ daartoe te besluiten De elfde Volkenbondsvergadering t ZONDAG 17 AUGUSTUS OH1 21:25. 18— Petite De huur opgeaegd ae Hoe het een jaar to voren had moeten gaan! J Belgisch commentaar Eén doode en twee ernstig gewonden MAANDAG 18 AUGUSTUS n 12. BU Delft ^-1 n. Op vrye voeten gesteld iebtt girt... Is de pachter hoofd der onderneming7 De Nederiandsche delegatie oro bentk essee- blad irt nu t spei Madedeelingen van het departement van Arbeid, H. en N. voor- voor- hen langer Ingestelde *1:12, r dam :rdedi- volgt vart. i I l e be- j tt)d kunt Het Engelsche luchtschip, de R 100. vindt zich thans op de terugreisgvan da naar Engeland. Natalis nemen woud. Justine KALUNDBORG, 1153 M. 12.30—2.30 Or kestconcert 3A5555 Orkestconcert m. m. v. violist 8.209.20 Orkestconcert 9.20 10.06 Declamatie en zang 10 25—11.25 Or- keetconcert. BRUSSEL, 508J M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Trio-concert 8.35 Orkestconcert 9.20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. PARIJS, „RADIO PARIS". 1715 M. 1250 —220 Gramofoonpl. 4.06 Orkestconcert 7 40 Oramofoonul. 8 20 Concert. Kwartet en solisten 920 Orkestconcert 950 Ver volg Orkestconcert. nu te niet du> ntüds recht Ü®-- i óók It :ntlg: niet me.... twta- niets vóór en: l vol- irnet, lou... r niet f het over be- Cana- De machine werd door den montagedienst van Soesterberg uit elkaar genomen en naar het vliegkamp teruggebracht. LANGENBERG. 473 M. 725—750 Gra mofoonpl. 750—850 Orkestconcert 1025 —12.15 Gramofoonpl 1230 Gramofoonpl. 1.25250 Orkestconcert 5.065.50 Jeugduurtje 5.506.50 Gramofoonpl. 8 20 Concert. Orkest, zang, declamatie en dansmuziek. Daarna tot 1120: Dansmuziek 112012.20 Gramofoonpl. Aan de N. C. R. V. is per 1 October as de huur opgezegd van haar tegenwoordig studio-gebouw. de kerk der Ev. Luthersche Gemeente, aan den Bergweg te Hilversum. Tot dusver is men er nog niet in geslaagd passende studiorulmte ter vervanging van de Luthersche kerk te vinden. Gisterenmiddag te vier uur heeft het mi litaire vliegtuig D 7-258, bestuurd door ser geant Bosch op een weiland nabij Delft een noodlanding gemaakt, daar plotseling de mo tor weigerde. Bij het uitrollen van het toe stel kwam de machine met den neus in een sloot terecht. De vlieger bekwam geen letsel en ook het toestel werd niet beschadigd. de hand gehouden, in werkelijkheid Otto veel grootere vrijheid. Getuige Otto vertelde, dat „de heeren" geregeld iedere week in winkel en bakkerij kwamen om te controleeren. Hun contróle strekte zich ook uit tot de kasboeken. Get. noemt zichzelf „pachter”. Zijn werktijden regelt hij zelf; een knecht, die hem helpt, is dooi hem aangesteld, zon der overleg met „de heeren." De verdediger mr. Van Vloten, stelde de zen getuige een aantal vragen betreffende zijn al-of-niet-afhankelijkheld; uit de ant woorden bleek, dat Otto vrij is m het be palen van de hoeveelheid te bakken en te verkoopen brood, van hoedanigheid en hoe veelheid van meel, in het aannemen en ont slaan van personeel; enz. De K. L. M. is dezer dagen weder belast met ziekenvervoer. Een drie-motorig Fok- ker-vliegtuig heeft dezer dagen een patiënte, wier ruggegraat bij een motor-ongeluk in Engeland beschadigd was, van Croydon over gebracht naar haar woonplaats Flensburg in Sleeswjjk-Holstein. Het meisje werd begeleid door haar ouders en een dokter. Het vliegtuig P. H.-A. E. N„ bestuurd door den piloot Pellens, vertrok uit Londen om 9.55 en landde te Flensburg 14.20. Het vervoer door de lucht werd ter vermüdthg van schokken door den dokter verkozen bo ven eenig ander transport. De brancard van het Ned. Roode Kruis, welke bij de K. L.’m. gestationneerd is, heeft uitstekende dien sten bewezen. De patiënte kwam behouden te Flensburg aan en de opdrachtgevers waren vol lof over deze transportwijze. ZEESEN. 1635 M. 6.10—7.20 Lezingen 720—750 Gramofoonpl. 10.20—1250 Lezin gen 12.501.15 Gramofoonpl. 1.15—220 Berichten 220—320 Gramofoonpl. 350 —4.20 Lezingen 4.205.50 Concert 550 8.50 Lezingen 850 .Des Kaisers neue Klei- der”. Een vroolyke avond. Daarna: Concert. Vervolgens: Berichten en tot 1250: Dans muziek. Donderdagmiddag is nabij Weiler in Allgau het verkeersvliegtuig van de lijn Weenen Innsbrück-Zürich neergestort. Er viel hevige regen, die het uitzicht ernstig belemmerde. De bestuurder is daardoor blijkbaar den koers kwijtgeraakt, waarop de machine te gen dd bergen stootte en omlaag stortte. Hulp was spoedig ter plaatse. Alle drie inzitten den bekwamen ernstig letsel en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. De be stuurder sier daar een uur later aan de gevolgen. Een- der passagiers was de New Yorksche hoogleeraar prof. George Edward. Ook hij heeft vrij ernstige fracturen en ver wondingen bekomen. De beide Russen, die 17 Juli op last van den procureur-generaal aan boord van het ss. „Tjibadak” van de Java China Japan Lijn werden gearresteerd, verdacht van communistische propaganda, zijn uit de preventieve hechtenis ontslagen daar geen termen gevonden werden om vast te houden. De tegen hen strafvervolging werd gestaakt. Op de Grommershoeve gekomen liep Justine naar de schuur, en nam een sikkel. Toen liep zy weer weg- zij wist eigenlijk zelf niet, waarom zij juist een sikkel ge haald had. In ieder geval wilde zij iets in de hand hebben als zij naar het veld ging... en in ieder geval wilde zij de Moeder Gods reddenals wist zij zelf nog niet hoe Met haar sikkel in de hand liep zij recht naar de kapel. Daar bleek, dat het beeld te zwaar was. Zij liep de kapel uit om rond te zien, of zij geen mensch zag, die haar helpen kon. Daar kWam iemand uit het bosch. Het was Natalis, de bezembinderHij moest helpen De bezembinder was hoogst verbaasd toen Justine, de vrouw van de Grommer- hoeve hem toesprak. Zij gingen naar de kapel, waar de vrouw op het Moeder Godsbeeld wees. „Wij moeten haar redden Natalis. De Franschen willen haar stuk slaan. Haal het beeld er af. wij verbergen bet in het bosch. Maar gauw Natalis strekte zijn geweldige handen uit. nam het beeld der Moeder Gods op zijn schouders en volgde Justine de kapel uit, door de akkers naar het woud. Zjj hadden nog een heel stukje te gaan, eer zy de beschuttende bootnen bereikten, toen plotseling hoefgetrappel uit de richting van bet dorp kwam. kende de schuilplaats waar de pastoor van het dorp zich verborgen hield Natalis wist het ook en zoo liepen beiden door de schemering van het groene woud naar hun doel. De pastoor was hoogst verbaasd, toen de Moeder Gods met Justine van de Grom- mershceve en Natalis den bezembinder in zyn ballingsoord tot hem kwam. O, wat een vreugde was dat voor hem en al de mannen, die in het woud gevlucht waren en niet meer naar huls durfden gaan Moeder was nu in hun midden, zij waren nu niet zoo verlaten meer, zy bouwden een groen altaar voor haar en de groene takken en de bloemen, die zy haar altyd brachten uit het bosch, verwelkten niet woordiger, mr J. Limburg, lid van den Raad oud‘Ud van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. J. A. Trip, oud- thesaurier-generaal van het dep. van Finan ciën, oud-president van de Javasche Bank; prof, mr dr. J. p. A. Francois admlnistra- teur-chef van de afdeeling Volkenbondsza- ken van het Dep van Buitenl. Zaken, bui tengewoon hoogleeraar aan de Handeishoo- geschool te Rotterdam, Raden Adipati Arlo Soejono oud-regent van Pasoeroean. lid van het college van gedelegeerden van den Volks raad van Ned.-Indië, plaatsvervangende ver tegenwoordiger. met dien verstande, dat tij dens de aanwezigheid van jhr. Beelaerts van Blokland te Genève, ook jhr. van Eyslnga als plaatsvervangend vertegenwoordiger zal wor den beschouwd; W. G. v. Wettum. regee- ringsadvlseur in internationale opiumzaken. techn deskundige, mevr. C. A Kluyver, hoofdcommies aan het Dep. van Buitenl. Zaken, technisch deskundige en secretaresse; F W. Craandijk, gezantschapssecretaris 2de kl., secretaris. aan de Oostzijde zou willen overgaan, onderzoek heeft mede aangetoond, dat „gedachten" van den heer Van den Bergh goede oplossing niet kunnen geven. Daarom stellen zij den raad voor, het stel, door hun college gedaan by de dracht van 29 Juni 1928, aan te nemen. Het plan elscht allereerst demping van de gracht Door die demping, wordt voldoende ruimte verkregen voor het aanleggen van een rijweg op zoodanige breedte als voor een hoofdverkeersweg met dubbel tramspoor noodzakeiyk is, en voor voldoend ruim ver hoogde voetpaden. De ryweg zal 16 M. breed worden, de voetpaden 4 I 5 M. De 4de H. B. 8. en de brood- en meelfa briek moeten worden afgebroken. Voor het scheppen van een behooriyken toestand moe ten ook zeven aan de Weteringschans aan het onderwijsgebouw belendende perceelen, welke eigendom zyn van particulieren, wor den gesloopt. In het plan is voorts ontworpen een kade, als voortzetting van de kade langs de Ltjnbaansgracht. In het voorstel van B. en W. om hun colfc lege te machtigen de werken te doen uljf z voeren, worden credieten van 560 000 m f 330.000 aangevraagd. In de voordracht van B. en W. van Am sterdam van 39 Juni 1928, stelden dezen in het licht. dat' nu de verbreeding van de Vy- sejstraat voltooid is, maatregelen getroffen dienen te worden om dien belangrijken ver keersweg naar het Zuiden door te trekken, ten einde een behooriyke verbinding tot stand te brengen, rechtstreeks met de Ferdinand Bolstraat en, langs de Stadhouderskade, met bet Museumterrein en de Van Woustraat. Op 6 Februari 1929 werd een voorstel in gediend door het raadslid Van den Bergh c.s, om B. en W. uit te noodigen. alsnog een uitgebreid onderzoek in te stellen naar de vraag, in hoeverre *n goede oplossing zonder demping mogeiyk is en de resultaten van dat onderzoek aan den Raad mede te deelen en om te besluiten, hangende dat onderzoek, de voordracht aan te houden. B. en W. hebben daarop aan het vraagstuk van de vyzelgracht nogmaals een diepgaande studie gewyd. Deze studie heeft bevestigd de reeds by hen bestaande overtuiging, dat zon der demping geen behooriyke verkeersweg, goed aansluitende aan de verbreede vyzel- straat, verkregen kan worden, tenzy men tot veer ingrijpende verlegging van de rooilijn Het de een Hawkins (tenor) 1.35 Orkestconcert - 2J0350 Gramofoonpl. 420 Dansmuziek 450 Concert. W. Bury (liedjes), C. Cope (bariton), H. Arnold (celliste) 535 Kin- deruurtje 620 Lezing 6.35 Nieuwsber. 6 50 Verslag van Cricketmatch 7.00 Piano recital door C. Smith 720—7.40 Lezing 750 Cello-recital door W. H. Squire 820 Concert. O. Slobodskaya (sopraan), H. Wil liams (bariton). Symphonie-orkest 10.00 Nieuwsber. 10.15 Lezing 1030 Marktber. 10.40 Concert. Sextet 11201220 Dans muziek HUIZEN. Tot 6 uur 298 M. UitaL N.C.R.V.- Litz. 8.15—9 30 Concert 10.30—11 00 Zie kendienst 12.301.45 Orgelconcert door Jan Zwart 3.153.45 Knipcursus 4.00 5.00 Ziekenuurtje 5.00630 Concert 6306.40 Koersen 6.407.30 Gramofoonpl. 7.308.00 G. G. Bouwer: „Oer skiednis en folksdichting” 8.0^-11.00 W. A. Kruysdyk: „Verkeersproblemen". Muzikale medew.: Chr. Radio-Orkest, mevr. Jeanne Tuyten (sopraan) 10.00 Persberichten. HILVERSUM, 1875 M. A.V.R.O.-Uitzending 8.008.55 Gramofoonpl. 10.0010.15 Zielsterkend woord door De. L. C. W. Ekerlng 10.2012.00 Concert door het orkest van het Asta-Theater te Den Haag 12.152.00 Concert. A.V.R.O.-Octet 2.002.45 Orgel concert door Frans Hasselaar. W. Ravelll (zang) 2.454.00 Concert. A.V.R O.-Kwin tet. Intermezzo: Zang door Brandweerman nenkoor „Oefening na Arbeid” 4.305.30 Kinderuur 5.30—7.15 Concert door Harmo nie Orkest der Gron. Orkestvereen. 7.15 7.45 Tooneelhalfuurtje. C. A. Schilp over de „Principieels en practische beteekenis van het tooneel” 8.009.00 Concert. A.VJR.O.- Vacantie Orkest. Cello-recital door M. Loo- venssohn 9.009.45 Radio-tooneel. ,J)e Tijger va» San Pedro" door Sir A. Canan Doyle 45—10.00 Vervolg concert. Vacan- tie-Orkest 10.00 Persber. 10.1010.25 Cello-recital door M. Loevenssohn 10.25— 11.00 Vervolg orkestconcert 11.0012.00 Gramofoonpl. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgenwy- ding 12.30 Orgelspel door E. T. Cook. R. jarige koopman uit Hilversum en een 49- Jarlge koopman terecht stonden ter zake, dat zy niet hadden gezorgd, dat een arbelds- lyst hing in een perceel, behoorende tot hun onderneming, waar door een persoon in hun dienst arbeid werd verricht. Verdachten wa ren te dier zake al eerder ter verantwoording geroepen, maar toen bleek de dagvaarding om een formeele reden nietig te zyn. De zaak, waar het om ging, was de brooa- bakkery Lebasto”, sinds kort N.V, waarvan beide verdachten plus nog twee andere per sonen directeuren zyn. Vóór de statuten wa ren goedgekeurd vormden deze vier heeren een combinatie, van wier juridisch karakter zy zich blijkbaar geen duidelijke voorstelling hebben gemaakt. Een van de vier trad na mens de combinatie als gemachtigde op en als zoodanig had hU een zekeren Otto in dienst genomen en een winkelpand met toe- behooren voor de zaak gekocht. De inbreng in de N.V. geschiedde nu aldus, dat elk van de vier oprichters acht mille stortte „en voor dit bedrag kocht de N.V. „Lebasto" van een van ons vieren de zaak." „Dus een van de vier heeft, behalve het geld, bovendien de zaak ingébracht" conclu deerde dr Dijstra. De verdachten spraken dit tegen. Tevergeefs trachtte die kantonrechter door andere vragen in dit juridisch mysterie wat meer licht te brengen. Wèl bleek nog, dat het vennootschappelyk kapitaal een ton be droeg en dat elk der vier directeuren een gelyk aantal aandeelen daarin had. De bak ker Otto. die de zaak nu weer van de N.V. „Lebasto" gehuurd had was geen aandeel houder. In het huurcontract stonden ver schillende bepalingen, die dezen bakker in zyn vryheld van handelen beperken. Naar verdachten meedeelden, werd huur per vier maanden betaald. Aan de be palingen uit het contract werd niet streng i nad De Kamers van Koophandel te Leiden. Amersfoort en Tilburg, hadden zich tot de Nederiandsche Regeerlng gewend met de vraag, welke „maatregelen deze denkt, te ne men in verband met de verhooging van de Duitsche invoerrechten. Als antwoord werd van de afdeeling Jfan- del en Nyverheld van het Departement van Arbeid, Handel en Nyverheld, door de Ka mer van Koophandel te Leiden bericht ont- vleend: Door de afd. Handel en Nyverheid van myn Departement is reeds eerder de aan dacht der Kamers gevestigd op de voor nemens der Duitsche regeerlng tot verhoo ging der invoerrechten op verschillende in dustrieproducten en op het belang van par ticuliere actie in Duitschland gewezen, ter wijl by circulaire werd bericht, dat daarby ook de kamgarenlndustrie waarschyniyk be trokken zal zyn. Al deze tariefsverhoogingen hebben de aandacht der Nederiandsche re geerlng en Hr. Ms. Gezant te Beriyn doet In deze al het mogeiyke, door by verschil lende gelegenheden de aandacht der Duit- “he autoriteiten te vestigen op de groote bezwaren welke daardoor aan de Nederland- sche expórt-lndustrie zullen worden in den weg gelegd. Het dryven van verschillende Politieke partyen naar steeds verder gaande Protectie, maakt de bestaande situatie ech ter zeer moeilyk. Het is uwe kamer verder bekend, dat de Nederiandsche handelspolitiek gebaseerd is y het beginsel der onvoorwaardelyke en on beperkte meestbegunstiging, op welke basis de handelsverdragen van Nederland worden gesloten. De Nederiandsche regeerlng beschikt niet óver de wetteiyke bevoegdheid maatregelen van afweer of verweer te treffen. Intusschen biyft de regeering hare volle aandacht schenken aan de tariefsverhoogin- ten in Duitschland, welke voor diverse land bouwproducten bereids een voldongen feit win geworden. „De Franschen" riep JUstine. „Wat nu? We kunnen het bosch niet meer vóór hen bereiken, want dan loopen we hen regel recht in de armen. Leg het beeld op den grond, we moeten het verbergen. De bezembinder gehoorzaamde. „Maar hoe kunnen we het hier verbergen?" vroeg hy weifelend. „In het koren" commandeerde Justine „Die akker ginds is van ons". En zy was al vooruit gesneld en begon het groene koren met haar sikkel af te snyden. zy sikkelde. als ging het op leven en dood. En toen Natalis aangehygd kwam, had zy reeds een Hinken hoop liggen. De bezembin der legde het beeld op den grond en Justine wierp er het afgesneden koren overheen, zoodat het geheel verdween onder de gfoene halmen. Zij sneed nog yverig door en Natalis raapte het koren even yverig op toen de Franschen voorby kwamen. De officier her kende in Justine de vrouw die hem zoo be reidwillig geholpen had. Hy groette vriende- iyk en reed verder. „Nunu bidt toch voor ons, heilige Moeder Gods” bad Justine, toen zy zag dat de soldaten by de wonderkapel bleven staan. Het zweet liep over haar gezicht. Als ze nu eens terugkwamen en vroegen waar bet beeld gebleven was! En nog steeds viel het koren onder haar sikkel. En Natalis wierp alles op een hoop en werkte, werktezoo hard als hy nog nooit in heel zyn leven gedaan had. Rond de kapel werd het drukalles praatte en smaalde door elkaar. De soldaten kwamen naar buiten, keken rechts en finks en reden toen weg „Goddank” jubelde Justine", „Goddank!" Een poosje wachtte zy nog. toen wierp zy haar sikkel neer en bevrydde de Moeder Gods van haar groenen last. En nu moest het beeld weer op zyn schouders en vooruit ging het weer naar het haar sloop pakte driemaal legde er dan een paar flinke stevige knoo- pen op. De officier had absoluut niets gemerkt. Hy snorkte rustig voort en Justine hep op de teenen naar het keukenraam. Zy klopte. De herbergierster deed open. Toen zy Ju stine, haar goede buurvrouw zag, sloeg ze de handen in de lucht. Dat was altyd een teëken. dat zy nieuwtjes had, maar zóóveel en zulke gewichtige dingen, dat zy er geen raad mee wist. „Luister eens" fluisterde zy. „Die daar binnen hebben het landkruis omver gewor- pen en drinken nu op hun heldendaad. En zoover ik uit hun koeterwaalsche wys kan worden, heb ik er uit begrepen, dat zy ook het Moeder Gods-kapelletje in het bosch willen vernielen”. Justine was van geen kleintje vervaard, maar nu kon zy toch geen woord uitbren genhet was ook wel wat al te bar, wat zy daar hoorde. „Neen, ze zullen het niet hebben" viel Justine plotseling uit. „Zoolang ik nog een vinger bewegen kan, raken zy de Moeder Gods van het kapelletje in het bosch met aan. De vraag is maar, hoe het aan te pak ken". Maar Justine zag geen uitkomst, want juist op dat oogenblik begon aan den zykant van het huls iemand ontzettend te vloeken en te tieren. De officier was wakker geworden en wilde opstaan. Maar hy kon niet, omdat hy vast gebonden was. zy begon hem direct los te maken. De officier was getroffen over de hulp vaardigheid van de vrouw, die bovendien de echtgenoote van den burgemeester was HUIZEN, 1971 M. 8.30—925 KRO. Mor- genwydlng 9.25—11.00 KRO. Uitz. van de Hoogmis uit de parochiekerk van de H. Li- dulna te Haarlem 11.00—12.15 KRO. Gra mofoonpl. 12.15—12 30 Toespraak door den KRO.-Voorzitter 12.30—1.30 KRO. Con cert door KRO J-Sextet 1.30—2.00 L. v. d. Broeke: Nieuwe! boeken over Amsterdam 2.002.30 KRO. Gramofoonpl. 2.304.30 KRO. Concert door Amhemsch Instrum. A. O V. Trio 4.306.00 Ziekenhalfuurtje 5 50 NCRV. Kerkdienst vanuit de Ned. Herv. Kerk te Oosterhaule 7.468.15 KRO Pa ter Dr. H. v. Lieshout OSCr „De zucht naar vergeestelijking by het opkomend ge slacht” 8.1510 40 KRO. Concert door KRO.-Orkest ca. 9.30 Nieuwsber. 10.40 —11.00 KRO Ei-'-oog door Klein Koor. HILVERSUM. 1875 M. 9.00 VARA. Be richten omtrent Postdulvenvluchten 9.05 VARA Orgelconcert door Fred Wolfers 9 30 VARA. Halfuur voor tuinliefhebbers o I. v. S S. Lantin 10.00 VARA Concert, declamatie en toespraak 120112.30 AVRO. Radio-Volksuniversiteit. Otto van Tussenbroek: „Het Bergland in” 12.30 2 00 Concert. AVRO.-Kwlntet Ch. v. Ister- dael (cello) 2.002.30 AVRO -Boekenhalf uur. Dr. C. H. F Haje bespreekt het leven van M. A. de Ruijter door Prof. D Blok 2.30—4.15 AVRO. Concert Haagsch Harmonie Orkest 4 30—5 00 AVRO Jhr de Marees van Swinderen: „Oud Beriyn” 5.00 VARA. Vocaal concert en declamatie 8.00 AVRO Tijdsein. Persber 8.159.10 AVRO. Opvoering van de ..Klompenpolka". Kom. zangspel in 1 bedryf. Muziek van Alt. Var ney 9.109.30 AVRO Kamermuziek door het Rotterd Trio 9.30—9 45 Concert AVRO.-Vacantle Orkest 9.4510.25 AVRO. Radio Tooneel. „Den Rosse”. Spel in 1 bedr. naar den roman „Poil de carotte” van Jules Renard 10 2511.00 Voortzetting Concert. Vacantie-Orkest 11.00—12.00 AVRO. Gra mofoonpl. DAVENTRY. 1554.4 M. 4.05 Kinder- uurtje 4.20 Lezing 4.35 Concert. Militair Orkest. W Boland (tenor). L. Seymour (alt) 550 Viool-recltal door Eda Kersey 620—6.35 Bybellezlng 650 Kerkdienst 8 20 Kerkdienst 9 05 Liefdadlgheidsoproep 9.10 Nieuwsber. 9 25 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. (Her-ultz. van Brussel) 10.50 Epiloog. PARIJS „RADIO PARIS”, 1725 M. 12.50 Gewyde muziek 1.20 Gramofoonpl. 2.20 Gramofoonpl. 4.50 Gramofoonpl. 8.20 Orkestconcert m. m. v. solisten 10.20 Or kestconcert. LANGENBERG. 473 M. 7.20—8.30 Con cert uit Hamburg 8.208.50 Gramofoonpl. 9.2510.20 Katholieke Morgenwijding II. 4012.20 Gramofoonpl. 1.202.50 Or kestconcert 4.505.50 Orkestconcert 8 209 15 Orkestconcert 9.20 Symphonie- concert uit de Kurzaal te Ostende. Her- uitz. van Brussel. Daarna tot 12 20 Concert. KALUNDBORG. 1153 M. 12.30—1.30 Or kestconcert 3.505.50 Orkestconcert en zang 6 40-7.10 Gramofoonpl. 8.209.20 Orkestconcert en zang 9.4010.10 Cello- recital door Edm. Fabricius 10.1011.10 Orkestconcert 11.1012.50 Dansmuziek. BRUSSEL. 508.5 M. 4.20 Orkestconcert (350 musici) 6.20 Kinderuurtje 6.80 Gra mofoonpl. 8 35 Concert. Orkest en solisten 9.25 Symphonie-concert uit de Kurzaal te Ostende 11.00 (338.2 M.) Gramofoonpl. ZEESEN. 1635 M. 6 50 Lezing 7.20 Or kestconcert 8.209.10 Berichten 9.10 Morgenwijding en klokgelui 11.20 Concert. Koor, orkest en solisten 11.50 Lezing 12 20 Concert. Orkesten solisten 2.20—4.00 Lezingen 4 00 Orgelconcert 4.25 Lezing 4.50 Concert. Mandoline-orkest 6.20 Le zing 6.40 Orkestconcert 6.508.20 Le zingen 8.20 „Mr. Mont’s Geheimnis". Hoor spel van Yvelise 9 20 Concert vanuit de Kurzaal te Ostende. Uitz. uit Brussel. Daarna berichten en tot 12.50 Dansmuziek. plan van aanval was als volgt: De brigade mariniers en militaire politie, onder commando van den luitenant der mariniers. Van den Ende, ging gedekt van Ararat naar put 403. een der hoogste toppen ten Z. van fort Nassau en begon vandaar om half 9 den aanvat Onder dekking van het vuur van de „Van Galen" was een landlngsdlvlsle, on der commando van luitenant Van Waning aan de werf De Wilde aan Wal gegaan, waar zy zich vereenigde met een brigade van het Vrywilligerskorps, onder luitenant Meyboom, om gezamenlijk op te trekken. Geleideiyk werd langs de heuvelry in plukjes opgetrok ken. om halverwege den heuvel, waarop het fort gelegen is zich te ontplooien. Van weers zijden werd hevig gevuurd. De verdedigers van het fort, bestaande uit 37 manschappen van het Cur. Vrywilligerskorps, onder com mando van luitenant Isbrucker. alsmede Winkel en Schlag, brachten de aanvallers tot staan. Toen men gekomen was op onge veer 75 meter van het fort, werd onder den roep: Hoeaee! overgegaan tot den vereenlg- den stormloop: met handgranaten werden ae verdedigers af geweerd; en langs de bressen, die door de kanonnen er mitrailleurs van de „Van Galen" en bet geschut van Ararat in den fortmuur verondersteld waren geschoten te zijn, alsook langs de stukgeschoten poort drongen de aanvallers het fort binnen en heroverden het op de Rooden. Om half tien was het in de macht van de vereenigde troe pen. Te ongeveer 10 uur stelden de troepen zich op, om met muziek naar de stad terug te kee- ren. Op het Hendrikplein defileerden zy voor zyne Exc. den Gouverneur. De oefening werd van af hoogtepunt 403 bijgewoond door den gouverneur, terwijl de toppen rondom Nassau tot zelfs de Shelltank op Motet, met nieuwsgierigen gevuld waren. Luitenant De Boer van de „Van Galen” gaf aan de aanwezigen een verklaring van de verschillende phasen van de manoeuvre. Voorts bleek nog, dat van de door Otto gemaakte winst 85 pCt aan „Lebasto" werd afgedragen; 18 pCt. was voor hem self De bakkersgezel, die by den heer Otto werkte, verklaarde, dat deze ongeveer TM uur per dag werkte; ’s Zaterdags ongeveer tien uur. De controleur van de arbeidsinspectie A. J. C. Bouter die by de verhoeren aanwezig was geweest en daarom buiten eede moest worden gehoord, zette de portee van de klacht der arbeidsinspectie nader uiteen. In ongeveer negentig bakkeryen te Amsterdam wordt door zetbakkers en hun echtgenooten gewerkt bulten de Arbeidswet om. door toe passing van den N V -vorm. pacntcontracten of overeenkomsten van maatschap. Het O.M. mr. Dyserink, achtte bewezen, dat de verdachten aan het hoofd staan van de bakkery, zoodat zy voor het niet aan wezig zyn van een aroeidslyst aansprake- lijk zyn. Eiëch: een gulden boete, subs, een dag hechtenis. De verdediger, mr Van Vloten, beant woordde daarentegen de vraag, of Otto inde handelszaak de positie van*onafhankeiyken bestuurder bekleedt, bevestigend. Een defi nitie van de begrippen „ondernemer” en „hoofd of bestuurder van de onderneming" vindt men niet in de Arbeidswet; de Hooge Raad heeft haar gegeven in zijn arresten van 15 Juni 1914, N. J. 14.1005 en 23 Dec 1912, N J. 13.265 Door de verpachting van de zaak is hier de geheele onderneming, en het beleid daarvan, overgedragen aan aen pachter. Beslissend voor de verhouding is niet de letter van het contract, maar de ruime wijze, waarop dit contract wprdt uit gevoerd. In boerdery- en café-bedryf komen dergeiyke verpachtingen voor. Dat de heeren van „Lebasto” de kasboe ken controleeren, acht pleiter logisch, daar zij een deel van de winst genieten. Pi. leg de er den nadruk op. dat „Lebasto” niet in het verlies deelt; Otto treedt dus wel degeiyk als zelfstandige ondernemer op, hetgeen ook biykt uit zyn antwoorden op pl.’s vragen. Een verplichting tot het op hangen van een arbeidsiyst voor Otto door verdachten bestaat volgens pi. dus niet. Wat betreft het „ethisch" argument van de arbeids-inspectle. merkt pi op, dat oeze zich hier kant tegen een z.i. gezond en nut tig beginsel. Gaat zij hiermede voort, dan moet óf het brood duurder worden óf de zelfstandige kleine bakkerijen worden de póts van enkele centrale bedrijven. Op grond van een en ander verzocht plei ter vrijspraak De pl.v. kantonrechter zal as. Donderdag schrlfteiyk vonnis wijzen Naar aanleiding van het bericht over nieuwe Belgisch-Fransche overeenstem ming betreffende het kali-vervoer over Rot terdam en Antwerpen, wyst het Belgische nieuwsagentschap „Belga" erop, dat het bericht zeer vaag is, terwyi zekere gegevens onnauwkeurig biyken. Het kabinet van den burgemeester te Antwerpen kon vooralsnog geen mededee- Ilng verstrekken over deze kwestie. Naar verluidt vindt het bericht over een regeling van de kall-verschepingen zyn oor sprong in een artikel van het weekblad „Le Capital". De „Berliner Börsenzeltung” nam de daarin voorkomende gegevens over. Ten stadhuize te Antwerpen wenscht men rich niet uit te laten over dit bericht, dat noch bevestigd, noch tegengesproken wordt. In Antwerpsche kringen acht men het weinig waarschynlijk, dat een bepaalde overeenkomst getroffen werd op de grond slagen. die het bericht heeft aangegeven Voorzeker heeft men hier eerder te doen met een of ander voorstel. Justine Gramme was een vrouw, die al aardig naar de vyftlg liep; zy was grof en plomp gebouwd; het haar zat als een ge draaid rattenstaartje tegen het achterhoofd geplakt. Waren het de gryze oogen met die eigenaardige schelmsche flikkering, die het gezicht beheerschten of was het de mond, de harde mond, waarvoor iedereen den noodigen eerbied had? Justine Gromme verliet de Gromroers- hoeve en liep langs het café, daar klonk nameiyk luid gezang en gejoel uit de gelag kamer. Er moest dus iete bijzonders aan de hand zyn. En wanneer er iets te doen was in het café dan was Justine er direct by. Zy wist al heel gauw, datjde lawaaimakers Fransche soldaten waren. Men schreef na melijk het jaar 1778 en het was dus geen zeldzaamheid als er Fransche soldaten in het café te Oeriing zaten. Opzy van het huis op de bank onder den kastanjeboom zat luitenant André en snurkte als een os. Zyn hoofd hing op zyn schouder en toen Justine daar een lahge riem zag, kreeg zy plotseling een idee oogen begonnen te glinsteren. Zy naar de bankheel zachtjes zy den riem, sloeg hem een, twee rond de leuning van de bank en I> Nederiandsche delegatie naar de elfde Jójkenbondsvergadering welke op 10 Septem- ber te Genève zal beginnen, zyn sa men- Besteld als volgt: Jhr. mr. Beelaerts van Blokland. minister van Bultenlandsche Za- «n; Jhr. dr. J. Loudon, buitengewoon ge- Mnt en gevolmachtigd minister te Parys. oud-minister van Bultenlandsche Zaken; H. Oolta. oud-minister van Financiën, hd van Tweede Kamer der Staten Generaal; Onlangs meldden wy een uitspraak van den Amsterdamschen pl.v. kantonrechter mr. CaU waarby deze den directeur van een bakkeryondememing vrijsprak van de te- lastelegging. de arbeidswet te „ontduiken” door zyn zetbakkers de functie te geven van directeuren van schljn-naamlooze vennoot schappen. Van deze vrijspraak is reeds appèl aange- teekend. daar het in de bedoeling ligt, de zaak tot in hoogste instantie „uit te vech ten.” Een dergeiyke princlpieele zaak diende thans voor den pl.v. kantonrechter te Am sterdam, dr. Ct Dystra, voor wien een 47- Vrydagmorgen 18 Juli had onder hoofd leiding van den kapitein der mariniers Ra velll een militaire oefening plaats in grooter verband, welke uitstekend geslaagd mag hee- ten. Van de veronderstelling werd uitgegaan dat een troep bultenlandsche revolutionnai- ren zich meester gemaakt hadden van het fort Nassau. De aanwezige strijdkrachten hadden besloten aan deze bezetting een einde maken en het fort te heroveren. Aan deze herovering werd deelgenomen door HM. „Van Galen", vier brigades ma riniers, twee brigades militaire politie, een brigade van ’t Curaqaosche Vrijwilligerscorps en een sectie van drie kanonnen. 6 cM. ge schut. Het 503. ..Lange, Duimstok", zy allen ftepv11. maar het varken ren de voort. Het leek, dat Duimstok door de machien, hun roeper, niet had gehoord. Doch, eindelyk scheen V^im het to hooien, als teeken stak hy de armen uit. .Duim”, riep Jan, „we gooien je een tour toe, kom dadciyk in onze schalt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9