GEMENGD NIEUWS Gevaarlijk spel Tegen een boom gereden LUCHTVAART Chineesch smokkelaar Aangereden Deensch vlieger neergestort Te vroeg uit de tram gestapt Doodgevallen PROVINCIAAL NIEUWS Hartjesdag In Amsterdam Met den voe onder een brugdek De oorzaak van het mooie weer De o Aanrijding met doodelijken afloop KERKNIEUWS Benoemingen I Jiivoorzlchtige baders Een vechtpartij RECHTSZAKEN i Practische maatregel bij de drinkwatervoorziening Twee vliegeniers op elkaar gebotst en gedood wü 1 waartoe Oerech port ko geldbed witfabrl CASTRICUM De zaak-Lans H^ER-HUGO WAARD KOEDIJK geroepen om bet uit zeer dan het vlugge tei ugvlnden overgebracht HARDDRAVERIJ TE ANNA PAULOWNA medewerker van het Het ra roei Priester» van het H. Hart Een man levensgevaarlijk gewond -- - i bet plaats en heeft er een receptie De heer J H. te Margraten te, tengevolge van de bij een aanrijding door de tram, bekomen verwondingen overleden. Zondagmiddag Houten, een en (Op verzoek van het hoofdcomité plaatsen w(j dit verslag eerst heden). toestand van den tuinbouw, hetgeen zeker in het belang van de geheele Daar onderging hij een zware operatie. De dader is inmiddels weer en zal ter beschikking van de 's-Hertogenbosch gesteld worden. 3. _R. uit de Oerlesche- I op de nog rijdende gearresteed justitie te hoef bibliotheek, vereenlglng en het W1 Ve Hiedi ganu Hanc Ruhr eten 90 terda sehet pulst del e: gen t den betrel eoorti De Koop hebbe Duits Huger aide rerwa ktogei Billen Duitse land i het ar met I boter legd 31 De< 1934 t Mark Decerr Flnlan Hjk za draagt K.O.). Duitse den oi Duitse ter on vorder Ungsvc Duitse! aal me m ha: dere li De dustrie hun de aan bewegli broken betrekk als voe der wi landset rertrou eotbew< besprek niet ztj zijn de op de moet houden j Hoogwater in den Polder Iets wat wel verklaarbaar doch de laatste jaren niet meer voorkwam Is thans gebeurd, n.l. dat de laag ’plegen wellanden In den Castricummerpol- der onder water stonden. Dit vindt zijn oor zaak In den langdurlgen regen, maar vooral in het feit, dat door den noordwesten wind '••t kon worden on bet Alkmaarder- meer, omdat niet op zee gespuid kon worden. Nu het weer wat milder gestemd is zullen de landerijen weldra droog zijn maar daar staat tegenover, dat de koelen de laatste we ken veel en veel gras hebben vertrapt, om dat het weiland door den regen geheel verza digd was van water. Al hoewel de weersgesteldheid voor het grasgewas zeer en zeer goed is geweest zal. Indien het weer niet uitermate medewerkt en mild blijft vroeg het gras op zijn, wat dus wil zeggen een vroegen staltijd. Onder begunstiging van schitterend zomer weer had Zondag te Anna Paulowna een Kortebaan-drjverü plaats. De beste dravervs waren opgekomen. Vele paardensportliefheb- bers genoten van de vele spannende ritten. Ingeschreven waren 21 paarden, hiervan waren er 16 opgekomen. De uitslag was als volgt: 1ste prijs, 400 Madrigal, elg. O. Ock- horst, ’s Gravenhage, berijder D. v. Wlerln- gen; 2de prijs, 200.Senator Axbond, elg. Z. Davidson. Hoorn, berijder P. Davidson; 3de prijs, 75.Sally Harvester, elg. B. de Vries, Heeren veen, berijder de eigenaar; 4de prijs 25.Frettchen, eigenaar D. Beets, Beemster, berijder de eigenaar. In de Laagstraat te Eindhoven is hevig gevochten tusschen A. V. en J. van H., belden gehuwd en wonende aldaar. met een mes In het Gisteren zün boven San Texas 2 legervliegtuigen "met botsing gekomen, tijdens manoeuvres een hoogte van 100 M- Beide vliegtuigen stortten naar beneden. De vliegeniers werden pp slag gedood. E. Teppema O. P te Alkmaar (D. Dom.); 3. Koek O. P. te Rotterdam (O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Roz) en 3. Prehé O. P. te Schiedam (O. L. Vr. Kon. v. d. Allerh. Roz.) Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen heeft be noemd tot kapelaan te Nijmegen den Wel eerw. Pater fr. B. Ruberg O. P. (H. Dom.) Z. D. H. Mgr. 3. Jansen heeft eervol ont slag verleend aan den Weleerw. Pater fr. J. Tunnlssen O P. als assistent te Utrecht <H. Dom.) en In diens plaats benoemd den Wel eerw. Pater fr. H. Hubers O. P. Het Haagsche Gerechtshof zal op 17 Sept, 'ept. as. In hooger beroep behandelen de aak contra een gewezen procuratiehouder, He door de Rotterdamsche rechtbank we gens doodslag van den heer Lans te Rotter dam tot vijftien jaren gevangenisstraf werd veroordeeld. I De 1 I Tolk" u I den co I un der I ia van 1 I „Bede: I «poedig I monie t I nnisath I vie al! I haaldol! I jeweldip I en werd I cp of Ol I leven, d I en van I aan dat I Ik ber I gaf den feweld z I daartoe I vereenig I echter h I teen we I inspectei I aan een I zicht I heeft ge! I de gelegi I «takers 1 I klaren d I dienst te I hun dien I tens hi Agenten' I den geho I hun hai I met den I «tellen e: I «huiven I Hadde I regelen I dan zout den, doel I 130 uur I ninuner keiljk wa I «tandlgh! In nc I «djunct- dunkelijk I doch hel I heden ni hij met g De t hidt; -In ve onderzoel R K. z f •tenten, beleefd t ®t den a betrokkei bemin ee: Dai “•aldellji ®*atrege verzocht ’ertoon. wen tie Kon. Ma “Ier mee' «e Kathr •Pel stom 1 Dat, taz te k Antonio in elketr In op E.E. P.P. Dominicanen. Z. D. H. Mgr. 3. Aengenent heeft eervol ontslag verleend aan den Weleerw. Pater fr. H. Hubers O. P. als Pastoor te Rotter dam (Allerh. H. v. J.) en in diens plaats als zoodanig benoemd den Weleerw. Pater fr. 3. Smit O. P.; alsmede aan den Wel eerw. Pater fr. 3. Janssen O. P. als Pastoor te Schiedam (O. L. Vr Kon. v. d. Allerh Roz) en In diens plaats als zoodanig be noemd oen Weléerw. Pater fr. L. Meer OP.; en tevens tot kapelaans de Weleerw. Paters: L. Nauta O. F. te Rotterdam (H. Dom.); Na een dankwoord van den jubilaris, stroomde de menigte, in grooten getale op- Zondag wordt de hoogmis door Z.eerw. opgedragen waaronder de feestpredikatie zal gehouden worden door een neef van den neo mist den Zeergel. Heer Dr. Scbi-t procureur van de missle-congregatle waartoe de neo mist behoort te Rome. Na de H. Mis vindt de aanbieding van geschenk plaats, terwijl des avonds een plechtig H. Lof van dankbaarheid het feest zal besluiten. Wjj wekken een ieder op om deel te nemen aan den optocht en Zaterdag en Zondag de driekleur te laten wapperen. V. werd daarbij onderlijf gestoken. De dader, v. H„ werd na verboor door de politie op vrije voeten gesteld. Toen zich bij den getroffene, die inmid dels thuis verpleegd werd. InfectleverschUn- selen voordeden, is deze naar het zieken huis overgebracht. '- Hike wijze uitgevoerd de missa solemnts .Jeanne d’Arc” van Cuypers. De feestpredi katie wero gehouden door den Weleerw. pater Huysen, uit het klooster te N.-Nledorp. Tot tekst van zijn preek had hjj gekozen: „De Priester is een andere Christus.” Op welspre kende wijze hield de gewijde redenaar den geloovlgen voor de verhevenheid van het priesterambt, den jubilaris huldigend en fa milie en geloovlgen fellciteerend met den jubileerenden pastoor. is de negenjarige N. 3. uit de Breulingz traat te Maas tricht, met den rechtervoet bek.emd raakt tusschen het neerdaiend brugdek den kade-rand van het Kanaal aan Stadspark te Maastricht. Toen men het jongetje uit zjjn netelige positie bevrjjd had, bleken de teenen ge- deeltjjk afgeklemd. Het ventje moest worden naar het Ziekenhuis Cal variënberg. O Na de H. Mis werd door het zangkoor op zeer verdienstelijke wjjze ten gehoore ge bracht de feestcantate „Priesterglorie” van Dobbelsteen. De orgelbegeleiding was In han den van den heer W. Does. De receptie werd gehouden in de tooneel- zaal van den heer C. Schut. Omstreeks 1 uur toen de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld was en zich een kinderkoor op 't podium had opgesteld, opende de voorzitter van het feest comité, de heer J. v. Schaick de bijeenkomst en sprak den jubilaris, namens de parochie, aldus toe: ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOfk VAN NOORT De feestelijkheden bij «Hegenheld van het 25-jarig priesterjubileum van pastoor van Noort kunnen als geslaagd beschouwd wor den. De Z.Eerw. jubilaris, door ’t comité in Alkmaar afgehaald, werd bij “t begin Zijner parochie aan den Rusterburgerweg opge wacht door een stoet ruiters en fietser» op geluisterd door ’t plaatselijk R K. Harmonle- gezelschap. Bij de versierde kerk aangeko men, stonden de bruidjes opgesteld; een dezer overhandigde den jubilaris een bou quet, waarsan het feestprogramma bevestigd was. Namens het kerkbestuur hield de beer P. Koppps de volgende toespraak: Als lid van *t kerkbestuur is mij de ver- eerende opdracht ten deel gevallen. U het welkom te mogen toeroepen bij uw zilveren pries terjubllé Nauwelijks gewerd ons de datum, dat gij uw 25-jarlg priesterfeest zoudt vieren, of wij hebben ons opgemaakt om dat feest voor u te maken tot een onvergetelijken dag. En dat hebben wij willen doen, uit achting en, eerbied voor U als priester, uit liefde en dankbaarheid jegens U als pastoor, en uit genegenheid jegens uw persoon. Moge deze hulde u aangenaam zijn. Wil *t feest, dat wij U ter eere gaan vieren, aan vaarden als een blijde uiting van ons een voudig. diep geloof. Als tolk aller gevoelens, In al wat leeft en streeft in de harten uwer parochianen meen ik te mogen besluiten met den wensch: Moge de goede God u kracht en sterkte ge ven tot een lang en vruchtbaar priesterleven; maar ook: moge deze parochie nog vele jaren de zegeningen van uw pastoraat ondervin den. Door het Provinciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hollimd is aan de gemeentebe sturen medegedeeld, dat overgegaan zal worden tot het plaatsen van gewapend betonnen paaltjes bl) de afsluiters in het hoofdbulzennet van het P. W. N., voor zoo ver dat net in wegen of jermen buiten de bebouwde kommen Is gelegen. Komen de afsluiters in de wegen zelf voor, zullen de paaltjes op dezelfde hoogte in den berm van den weg worden aange bracht. In verband met de vlette bediening van de apparaten er van de afsluiters, is de voorgenomen maat regel van algemeen belang. Wanneer bijv een breuk In een buis ont staat. is het een eerste verelschte. dat een bepaald vak wordt afgesloten en men spoe dig een afsluiter vindt. De weerkundige „Vad." schrijft: De overgang van het stormachtige, koele, regenachtige weer op den mooien Zondag met zacht en zonnig weer, is wel heel groot geweest. Nog zoo laat als Zaterdag namiddag zag het weer er niet naar uit, dat het Zondag zoo mooi zou zijn, maar toen uit Engeland Zaterdagmorgen het be richt kwam, dat een blauwe hemel zich over Londen welfde en toen meer berich ten van over onze grenzen melding maak ten van een aanstaande weersbetering, kreeg ons land een goede kans. Wat was er gebeurd, dat het weer zoo snel opklaarde? De stormdepreseie die ons in de tweede helft der vorige week zooveel slecht weer had gebracht, was eindelijk zoo ver niter het Noordoosten afgetrokken, dat zij haar invloed op de weersgesteldheid bü ons had verloren. Gedurende de laatste dagen der vorige week had zich ver In het Zuidwesten boven den Oceaan een gebied van hoogen druk ontwikkeld en dit breidde zich achter de stormdepresrle ver naar het Noorden over de Brlische eilanden uit. Tegelijk ver plaatste het zich ook Oostwaarts, zoodat ons land In den loop van Zaterdagnamid dag onder zijn invloed kwam. De barometer bleef langzaam stijgen en de wind nam in kracht af. zoodat bet Zondagmorgen reeds bijna geheel windstil was geworden, en daar de grens tusschen de depressie met haar buiig weer en het gebied van hoogen druk betrekkelUk zoo scherp ont wikkeld was kon het weer binnen enkele uren een overgang van buiig en stormachtig tot zonnig en rustig vertoonen. Na vele weken van regen en onrust in de atmos feer, was de nieuwe weerstoestand een ware verademing, die stelling door iedereen met vreugde is genoten. Of deze verbeterde weerstoestand besten dig zal zijn is op het oogenbllk, waarop deze beschouwing wordt opgesteld^ niet te zeggen. Het verschijnen van een nieuwe depressie ten Noordwesten, Westen en Zuidwesten van Ierland, kin Op een nieuwe bedreiging van de goede weersgesteldheid uitloopen, doch het heeft in elk geval voor- looplg tot gevolg dat de wind uit een be teren hoek komt en zoolang de barometer niet sterk daalt, hebben wij geen ernstige verstoring van den verbeterden weerstoe stand te verwachten. 18-jarige jongen in een liftkooi gedood In Hotel Suisse, In de Kalven traat te Amsterdam, heeft gisteravond een ernstig ongeval plaats gehad. Twee lift jongens, ongeveer lg jaar oud. waren aan het spelen, toen een die in de lift wast waarvan <i€ deur niet gesloten Plotseling op een knop drukte. De IHt kwam daardoor in beweging, waardoor C. K. genaamd tusschen lift en vloer bekneld raakte en opslag ge- dood werd. De bcvindweer werd lichaam te bevrijden. Naar uit Aalborg gemeld wordt. Is Maan dag in de nabijheid van Sivcrrblet een vllegtuig-ongeluk gebeurd. Een sportvliegtuig. bestuurd door den bekenden Deenschen vlieger La Cour en een mechaniclen meevoerde, stortte, ten gevolge van het loslaten van den linker vleugel der machine van een hoogte van 400 Meter plotseling naar b?neden. De piloot was op slag dood, terwijl de mechanlcien zwaar gewond werd. 8 personen gered In den loop van den dag werden Zondag aan bet strand te Bcheveningen 4 jongens van tot 16 j«ter, twee 22-jarige vrouwen, een 23-jarige vrouw en een dertlg-jarig man (totaal 8 personen), die zich te ver in zee begaven of bij een golfbreker in den stroom geraakten, uit zee gered door burgers of door de politie. Geen van allen bekwam letsel. Een der vrouwen werd in bewusteloosen toestand uit aee gehaald, doch kwam even later weer bij. Zondagmiddag werd een ongeveer 60- jarig man in een kelder In de Warmoes- straat te Amsterdam doodgevonden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de kelder is gevallen. Vermoedeljjk heeft hjj daarbij den nek gebroken. De hoofdlngenleur-dlrecteur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord-Hol- land brengt ter algemeene kennis, dat de afsluiting van den Rijksweg Alkmaar Nieuwediep van KM. 39.665 tot KM. 40.125 met Ingang van 16 Augustus opgeheven. moeten de markt niet overal voorzetten. Het is te begrijpen, dat de Boerenleenbank geen rentelooze voorschotten kan geven. Wanneer we echter geld van deze instelling ontvangen, hebben we het direct en worden de kleine tuinbouwers er mee uit den put ge holpen. Spr. is van meening, dat de verga dering bij het beglnstandpunt moet blijven, daar het bij de Boerenleenbank Is te pro- beeren. met kans op resultaat De vergadering van den L. G. O. zal »pe. zoo spoedig mogelijk ter sprake brengen. Het beste was echter, wanneer onze vereenlgtn- gen twee andere aanschreef, om zoodoende gezamenlijk een vergadering van de L. G. C. te verzoeken. Spr. vindt het echter nog beter alle vereenigingen, die bU de L. G. C. zijn aangesloten, aan te schrijven. Thans wordt overgegaan tot behandeling van punt 7 der agenda: Hoe krijgen de tuin ders verbeteriiw In hun zeer slechten be dril fstoeeta nd De heer Beets vraagt: Hoe komen we toe tot het volgend Jaar Augustus? De geheele tuinbouw verkeert In een hachelljken toe stand. De voorzitter zegt, dat Indirecte steun van de regeering voor ons bedrijf beter was. Wanneer men b v. kool naar Amerika moet verzenden gaat er veel te veel af voor trans port. Wanneer de tarieven werden verlaagd, zou dit ook In het voordeel van de tuin bouwers zijn. De heer P. Hart voelt hier ook wel voor. De bond van tuinbouwers moest meer op de regeering ritten: waarop de voorzitter ant woordt. dat de centrale bond veel bij de regeering doet. De voorzitter zegt, dat de menschen hier zitten met Dultschland. Dat land moet te veel ge'd opbrenven en moet toch ook de begrootlng sluitend maken, doch de Dultsche tuinbouw is even noodlijdend als de onze. Spr. betreurt het. dat 60 pet. der kamerleden uit de ambtenarenwereld voortkomt. De meeste menschen In Den Haag weten niets van den boerenstand en degene, die den boerenstand daar vertegenwoordigen, worden meestal nog voor den gek gehouden. De heer Jb. Otto zegt op zijn be’astlng- biljet te hebben gelezen, dat men bij mis gewas gedeeltelijke of geheele vrijstelling kan verkrijgen van het betalen der Grondbelas ting. Daar bijna elke tuinbouwer eigen land heeft, stelt spr. voor gezamenlijk vrijstelling te vragen. De vrijste’llng wordt verkregen bü een misgewas van 20 pet. en dit bedraagt hier bltna gemiddeld 80 pet. Spr. gelooft, dat met het vragen der ontheffing de hoogs nood der tuinbouwers daar zal doordringen. Het Is een duldelilk beeld van den toestand. HU hoopt, dat de leden hem steunen met het vnreen van ontheffing. De heer P. Hart stelt voor, den burgemeester, die steeds zoo veel belang stelt In den tuinbouw en ook de vergaderingen getrouw bezoekt, thans midden In het bedrijf te stoppen, nl. door hem eerelld van de vereenlglng te maken. Wanneer er Iets moet worden Besproken is burgemeester ook volledig on de hooete met den zeer gemeente zou zijn. De voorzitter Is van gedachte, dat men eerelld wordt, wanneer men zich gedurende een geheelen tijd verdienstelijk voor de ver eenlglng gemaakt heeft, hetgeen met onren burgemeester nog niet het geval Is. daar deze nog slechts korten tijd In de gemeente ver toeft. Spr. wil echter overwegen of het moge- HJk is den burgemeester bestuurslid te maken en sluit na de rondvraag, onder dank voor de aangename besprekingen, de vergadering? (Wegens late inzending van dit verslag plaatsen wü 1 beknopt). De need in den tuinbouw Vrijdagavond werd een buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de Tulnbouwvereenlging „De West” te Koedijk, bij den heer Groot, op verzoek van 47 leden. De voorzitter opende de vergadering met welkom, in het blzonder aan den burgemees ter, die door zijn aanwezigheid deed blijken, mede te gevoelen in den slechten toestand van het tuinbouwbedrijf. Spr. vond het zeer goed gezien van de personen, die deze vergadering op touw had den gezet, waarvoor het bestuur een weinig schroomde, daar het geen middel wist om den toestand te verbeteren, en sprak den wensch uit, dat de aanwezigen het elkaar gemakkelljk zouden maken, hetgeen het doel der vergadering ten zeerste zou bevorderen. De voorzitter deelde mede, dat In opspraak is. dat de N. H. M. nog f 57.000.000 be schikbaar heeft en men eerst dit maar moet opgebruiken. Spr. wees er op. dat van deze gelden niets meer aanwezig Is. Dit was geld van den «rehee’en N'd«"- >'"dschen handel, waarvan wü ons portie hebben ontvangen. Wel heeft het Centraal Bureau van Veilingen In Nederland de beschikking over ruim 234.000.Dit geld wordt nuttig besteed en hiermede worden de kosten van reclames gedekt. Verscheidene leden voerden nu het woord, daarbü dén wensch uitsprekende, dat de groote pers den slechten toestand wereld kundig zal maken, en het gebrek aan geld ter sprake brengen. De heer P. Hart zou den voorzitter de vraag willen stellen, waarom deze niet aan wezig is geweest bü het bezoek van den Comm. der Koningin. Van deze gelegenheid, mijnheer de voorzitter, had u gebruik moeten maken. Van den gehee’en gemeenteraad was de heer Mulder en Ik aanwezig. Wü hebben met den Comm. deze aangelegenheid zeer uitvoerig besproken. Wel ging In de gemeente het praatje ..ze zullen den Comm. wat wijs gemaakt hebben.” maar spr. zegt, dat dit geheel niet Is voorgevallen. We hebben den Comm. den toestand zeer nauwkeurig om schreven en ook deze was van meening. dat er gebrek aan geld was; maar hoe komen we daaraan? Wat betreft den verkoop van de producten, deze moest men niet voor minder dan 60 ct. verkoopen. De eene koopman betaalt f 0 60. terwijl de andere ze voor 0.30 koopt: zoo doende worden deze personen op een andere markt de grootste concurrenten. Ook de burgemeester heeft de belangen van de tuinbouwers bü den Comm. voorbestaan, maar deze weet niets van de praktük, het geen hem niet valt kwalük te nemen, doch daarom, münheer de voorzitter, had u er moeten zijn. De voorzitter zegt na de waterschade op 12 Juni zitting te hebben genomen In de schattinvscommlssle. waarvoor ik toen veel voelde. We hebben destüds in 3 dagen de geheele schade opgenomen, terwijl de ge heele schade 60.000.bedroeg. De voor zitter, de heer Nolet, vond de schade niet zoo groot en stelde voor het eerst bü de tuinbouwvereenlringen aan te kloppen. Daar tegen is door mü ongekomen en heb ik ge zegd. dat we onze eigen centen veel vlugger konden verdeelen. zoodat we daarvoor niet hadden behoeven te vergaderen. Tevens werd toen besloten bü de gemeenten subsidie te vragen, terwijl tevens eenzelfde verzoek sou worden gericht aan den staat en de pro vincie. Bovendien zou propaganda worden gemaakt In de groote bladen, waarvan spr. echter nog nooit Iets heeft ontdekt. Wat betreft het bezoek van den Comm was ik van meening. dat er niet zooveel prijs on werd gesteld wanneer de raad tegenwoordig was. De burgemeester licht toe. dat tn den brief van den Comm stond, dat. hoewel hij het niet direct noodzakelük achtte, dat de raad tegenwoordig was bü rijn bezoek, hij dit toch op hoogen prijs zou stellen, en zegt als bur gemeester der gemeente volkomen met den toestand In den tuinbouw op de hoogte te zün. We moeten de waterschade in twee deelen splitsen, n.l. de eerste en de algemeene waterschade. Spr. gelooft wel, dat rijk en provincie in de eerste schade zullen büdra- gen, maar die hulp duurt veel te lamg. De tuinbouwers moeten zoo vlug mogelijk gehol pen worden. Het eenlgste wat noodlg ia, is ge’d. Maar hoe hieraan te komen? Spr. zou willen voorstellen, dat het bestuur der tulnbouwvereenlging zich wendt tot de Boerenleenbank, met het verzoek aan de tuinbouwers, die het dringendst geld noodlg hebben, voorschotten te verleenen. Nu zal de vergadering zich wal afvragen hoe komt u daaraan? Maar wanneer deze toestand blüft voortduren, zullen verscheidene tuinbouwers ten gronde gaan, hetgeen ook een groot nadeel beteekent voor de boeren leenbank. De menschen hebben directe hulp noodlg en zullen trachten credleten te ver krijgen, hetgeen niet gelukt, daar zü geen borgen hebben. Ook kan de tulnbouwvereenl ging hen niet helpen, daar zooeven Is be sloten dezen avond geen presentiegeld uit te keeren. We moeten echter de eerste water schade uitschakelen, maar de «mdere schade, dat Is de hoofdzaak. Spreker wil niet adviseeren zich door mid del van steunverleenlng uit dezen benarden toestand te helpen. We moeten de zaken economisch beküken. Wü moeten de tuin bouwers opheffen; er moet hulp verschaft worden bü wüze van voorschot, waarbü terug betaling verzekerd -ts. Spreker wüst er op dat de statuten der Boerenleenbank het verleenen van een derge- lük voorschot wel toelaten, daar deze instel ling is gesticht om de belangen der tuin bouwers zooveel mogelük te bevorderen en te verbeteren. Wanneer de Boerenleenbank deze groote taak wil vervuilen, acht spreker thans daarvoor het juiste oogenbllk. De Voorzitter Is van meening dat bü Boerenleenbank wel kans van slagen atm- wezlg is. De Voorzitter zegt er met het bestuur over te hebben gesproken en gelooft dat de Boerenleenbank de gelden wel beschikbaar zal stellen maar dan onder een zeer soepel oogstverband. De heer M. Mulder merkt op dat de men schen bang zün van credleten. Van de pro ducten komt niets terecht, terwül er geen kool in huis komt, zoodat men daarop geen voorschot kan nemen In oogstverband. Ook de Commissaris heeft gezegd: „De menschen hebben aanstonds geen cent meer In huls, er moet direct hulp komen.” De Voorzitter antwoordt dat hü heeft ge zegd een zeer soepel oogstverband. De heeren zeggen nu wel dat anders de gemeente maar moet helpen, maar dat gaat zoo niet. De Boerenleenbank Is In staat het te doen, deze is er voor. Wanneer de Boerenleenbank b.v. 20.000. voorschot geeft onder een oogstver band, hetgeen dan het volgend jaar moet aanvangen, dan hebben we binnen 3 weken geld en dat Is noodlg. De heer Mulder vraagt den Voorzitter, waarom niets wordt gedaan vanwege de Langendüker Groenten Centrale. De Voorzitter antwoordt dat, wanneer de toestand van 12 Juni niet was gewürigd. het mark toestuur wel bereid was geweest te hel pen. Naderhand hadden we het allemaal noodlg en waar moeten we het van geven Ook dit staat In nauw contact met de finan ciën der tuinbouwers. De heer Blaauboer wil een algemeene ver gadering van de L. O. C. büeenroepen. Dar kunnen die de staten er op wüzen. want daar moet het van komen. De Voorzitter vindt het beter, steun te Boe ken bü andere tulnbouwvereenlgingen; we gekomen, het schoon versierde kerkgebouw binnen, waar de jubilaris een danklof op droeg Was de ontvangst schitterend geweest, de tweede dag heeft zich gekenmerkt als uiting van toewüding aanhankelijkheid >roote vereeiing der parochie voor haar ju bileerenden herder. Nadat in de vroege morgenuren büna de geheele parochie tot Intentie van den jubi laris tot de H. Tafel was genaderd, had zich het kerkgebouw tegen het begin der Hoogmis geheel met geloovlgen gevuld. In processie aan de pastorie door bruidjes afgehaald, deed de jubilaris onder het zingen van een 4-stem- mlg Magnificat door *t zangkoor, zün iniocat In de kerk. Na een meerstemmig gezongen Veni Creator werd de plechtige H. MIs op gedragen door den jubilaris, daarbü geas sisteerd door den ZeerEerw. Heer pastoor v. Buuren als diaken, past. Zurlohe als b- dlaken tn past. Ch. d. Mender als presb. ass. terwül de Weleerw. heer van Zuylen, kap. te Edam, de functie van ceremonlarius ver- I M erlrzwtv» Een drukke avond voor de politie Ondanks waarschuwingen en goede wen- 'ten Vaa onderwUzer.s en andere ordelievende burgers, heeft .gen deel van Amsterdam’s Jeugd den avond van Hartjesdag „gevierd" op de haar eigen, vrüwel tot traditie geworden wüze: het plegen van baldadigheden en straatschender^ Een merkwaardig verschünsel te. dat, of schoon de hoofdstad verschillende buurten telt, waar aan jonge en helaas ook oudere belhamels, altijd op avontuur belust, geen gebrek te, het brandpunt van Hartjesdag zich in den loop der rijden verplaatst heeft naar het kwartier van de Dapperbuurt, de Dap- persriaat, Wagenaarstraat en omgeving. In deze buurt was het dan ook in de eerste plaats, dat In de avonduren de verraderlüke voetzoekers knalden en de sissers en zeven klappers menlgen voorbüganger of toeschou wer de stulpen op het lüf joegen. De politie, die In zeer versterkten getale surveilleerde, liet zoo nu en dan daadwerke- IÜk merken, dat er In de hoofdstad een ver bod voor het afsteken van vuurwerk op straat bestaat. In die oogenbllkken werd de een of andere kwajongen, die zijn kans trachtte waar te nemen, in de kraag gepakt en ietwat hardhandig uit de drukte verwij derd. Tot elgenlüke arrestaties kwam het echter niet. Wel geschiedde het meer dan eens, dat politieagenten en rechercheurs op plaatsen, waar de vuurwerkvreugde het ka rakter kreeg van een bombardement, er den looppas Inzetten om de herriemakers uiteen te jagen. Dat daarbü ook tal van onschul- digen onzachte duwen en stooten opliepen, kwmn voornamelijk op rekening van hun eigen dwaze nieuwsgierigheid. Overigens ken merkte deze Hartjesdag zich in de Dapper buurt door de afwezigheid van straatbrand- jes. Jammer was het dat de‘politie moeilük kon optreden tegen de vele volwassen rust- verstooorders, die voetzoekers en andere brandbare attributen uit de vensters hunner woningen op straat wierpen. Wat de kleinere brandpunten betreft, zü vermeld, dat in de Kinkerstraat door de politie rake klappen zün uitgedeeld, waar van opgeschoten jongelieden de welverdien de slachtoffers werden. Voorts ontstond in perceel Huydekooperstraat 9 een kleine brand. Een gevolg van met vuur spelen door kinderen. Een begin van brand moest wor den gestuit in twee vuilnisschuiten, resp. ge legen in de Hugo de Grootkade en den Am stel voor de Van Ostadestraat. In de 2de Kattenburgerdwarsstraat. perceel 6. geraakte een gordün in brand; hetzelfde geschiedde met een zonnescherm van een winkel aan de Oostfenburgergracht. Ten Jotte werden kleine straatbranden ge- bluschf'in de Johan Melchior Kemperstraat. op den Rlngdük, in de Schagerlaan en de Bankastraat. Alles bü elkaar genomen te de brandweer meer ultgerukt dan het vorige j3De G. G. G. D. had het niet druk: voor zoover laat in den avond bekend was. te geen enkele „patiënt" naar een der ziekenhuizen vervoerd. OPHEFFING AFSLUITING RIJKSWEG ALKMAAR—NIEUWEDIEP Bü het uitgaan van de kerk te Huls ter Heide, wilde de 67-jarlge Van Dijk, van Soesterberg, Zondag den AMtivfoortschen weg oversteken, waarbü hü enkel acht sloeg op een uit Amersfoort komenden auto. Hü passeerde dezen auto voorlangs, doch werd plotseling gegrepen door een uit de andere richting komenden auto. Het slachtoffer werd zwaar gewond aan het hoofd, terwül hü voorts een beenbles- sure opliep. Van.D. werd naar het ziekenhuis te Zeist overgebracht. De politie stelt een onderzoek in. De 70-Jarlge straat te Tilburg, stapte Zondagavond het Korvelplein stoomtram. De man kwam met den linkervoet onder een der wielen een moest den politiepost worden binnengedragen, waar dr. Hodhes de eerste hulp verleende. Wül de verwonding van den voet ernstig bleek, moest R. naar het ziekenhuis worden overgebracht. Mond- en Klauwzeer Deze gevreesde ziekte houdt steeds aan onder het vee van de boeren In deze gemeente, alhoewel de ziekte gelukkig niet van kwaadaardlgen aard te. hetgeen toe te schrüven te aan het natte weer, waardoor de pooten der dieren goed schoon zün gebleven, zoodat klauwzeer zeer weinig voorkomt en de ziekte zich beperkt tot tongblaar. Evenwel een schadepost voor den boer Is het zeker, want de melkop- brengst gaat bü het uitbreken van de ziekte seer sterk dalen zoo niet geheel stil staan. Thsms zün wederom een drietal gevallen aangegeven terwül bil een tweetal veehouders de ziekte als geweken kan worden be schouwd. Priesterfeest Zaterdag as. zal de Wel eerw. pater 3 Castricum, zoon van deze pa rochie, van de orde van de missionarissen Mlll-HiU zün Intrede in de parochie doen na zün priesterwüdlng en Zondag zün plechtige eerdte H. Mis opdragen Onder leiding van den Z.eerw. Pastoor met de belde kapelaans ts een comité opgericht ten einde Z.eerw. "n passende ontvangst niet alleen te bereiden, maar ook namens de parochianen een ca deau aan te bieden foor dat Z eerw. naar de missie van den boven Nül. waarvoor hü te aangewezen, zal vertrekken. Binnen de eerste dagen van de week zullen de commissieleden zich bü de ngezetenen vervoegen om daartoe een büdrage in ont vangst te nemen. Naast deze geldelijke büdragen ligt het in de bedoeling hem Zaterdag feestelük te ont vangen, waartoe de pastoor en de kerk meester hem van Beverwük zullen ha len. terwijl aan de grens der parochie een stoet zich formeeren ter verwelkoming. Daartoe worden ruiters uitgenoodigd en da mes en heeren met versierde rijwielen, ter wül de lanfare en de turnvereenlglng VX 0.8. duraan zullen deelnemen. In optocht gaat het dan naar de kerk, voorbü de ouderlüke woning. Een plechtig lof zal den avond besluiten. Zondag wordt de hoogmis door Z.E. Jubilaris, Z E. en Weleerw. Heeren, Zeergeleerde Heeren, Dames en Heeren, Zoo is er. voor ons Roomschen. dan weer reden tot feestvieren, reden om verheugd te zün, niet alleen voor U, jublleerende Pastoor, maar dezen dag. waarop zoovele eerste H. H. Missen zün opgedragen, voor de geheele ka tholieke kerk, en bü uitstek voor de U toe vertrouwde kudde, de parochianen der kerk van de H. Fsuntlie. En als voorzitter van het feestcomité te mü de groote eer te beurt gevallen. U de ge voelens uwer parochianen op deze feeststonde te vertolken. Gister heeft de heer Koppes, namens het kerkbestuur, op de allereerste plaats In U gehuldigd den persoon van den Priester; de feestrede in grooten stül, tot U en ons he denmorgen uitgesproken door den Weleerw. pater Huysen heeft ons doordrongen van de waardigheid van het priesterschap, sta mü toe, U namens uwe parochianen toe te spre ken speciaal als onzen pastoor, als verzor ger onzer zielen, als herder onzer parochie. En dan. beminde pastoor, brengen wü U op deze feeststonde dank voor «die goede dingen, die gü voor ons gedaan hebt, voor alle zorgen die gü in 't belang van ons zlele- hell hebt gehad; voor uw in- en meeleven met alles, niet alleen wat uw parochie als geheel betreft, maar ook bü elke belangrüke familieaangelegenheid bü ieder uwer pa rochianen af zonder lük Zoowel in rijden van vreugde als bü droefheid, ziekte en rouw was U ’t steeds, die van uw groote belangstel ling deed getuigen; wist gü de juiste woorden van gelukwensch, maar ook woorden van troost tot ons te richten. Dank en hulde brengen wtf u vooral voor de grooten, on ver flauwden Over, waarmede gü begaan met het lot uwer zieke parochianen, dezen steeds aan hun ziekbed terzüde stondt. Dank en hulde brengen wü u voor alles, wat op v» reenlgingsgebled in deze jonge parochie te tot «tand gekomen. Ik slechts te noemenparochiale spaarbank, tooneelvereenlglng, voor werkdadlge naastenliefde enz. En, waar de redenen onzer dankbaarheid zoo vele en veelsoortige zün. kan 't U ook niet verwon deren, wanneer Ik u zeg. en ik ben er trotsch op, dat Ik dit kan zeggen, dat aan de feest gave, welke Ik U namens de parochie mag ter band stellen, alle parochianen, zonder uit zondering, hebben bügedragen. niettegen staande den minder gunstigen toestand In 't tuinbouwbedrijf. En dan moet mü. namens allen nog een woord van dank van ‘t hart tot U, die, de mogelükheid aanvoelende, door een feest gave daar, toe in de gelegenheid te zullen worden gesteld, reeds te voren een zeer groot bedrag daarvan hebt wlHen afzonderen voor het doen aanbrengen van een passenden ex- posltletroon boven het Tabernakel, niet al leen als blük van uw diepe vereering tot de H Eucharistie, niet alleen om ons tot groo- tere devotie tot het Allerheiligste op te wek ken, maar ook om voor ons een blüveuüe herinnering aan dezen dag van feestvreugde te willen verbinden. Wü brengen U hiervoor onzen oprechten dank. Nu ik 't toch over de feestgave heb, mag ik er, ik hoop tot uw groote voldoening op wü^en, dat ook de jongeren onder uw pa len, waar ’t de huldiging van hun pastoor betrof, niet voor de ouderen hebben willen onderdoen. Zü toch hebben ons in staat gesteld, niet alleen uw kerk en omge ving in een feestelük kleed te steken, boven dien hebben we van hun feestgave kunnen doen aanbrengen 'n blüvende ballustrtóe-be- kleedlng voor 't zangkoor. M L hebben zü door deze daad van vrügevlgheld willen getuigen van hun dank, voor de leiding, die U ze steeds gegeven hebt en naar welke zü zich ook In de toekomst gaarne willen richten, U hun volle vertrouwen willende, büjven schen ken. Namens de kinderen zou ik ook nog een woordje tot U moeten spreken, maar die willen 1 liever zelf doen en T toezingen. Ik mag deze toespraak niet eindigen alvo rens ik uit naam der parochianen mün beste gelukwenschen heb uitgesproken tot familie en vrienden van den beminden jubilaris. Ik feliciteer hen allen met het voorrecht, dat onze jublleerende pastoor heeft gehad, ge durende 25 Jaar zooveel geluk en zegen te mogen verspreiden. Ten slotte tot U, Jubilaris, den wensch, dat God U moge schenken de genade, de kracht en de gezondheid om nog veel schoons tot stand te mogen brengen, tot zegen der Roomsche kerk In t air neen, tot geluk dezer parochie in ’t bü zonder, een en ander tot in lengte van Jaren. Hierna had de aanbieding plaats van de feestgave der parochie. Onder leiding van t personeel der por. school werd door het kinderkoor opgevoerd de feestcantate van Dr. Fred. v. Eed en: „De Priester Voor den jubilaris was dit wel een der treffendste momenten der feestviering, evenals de daarbü aansluitende bloemen hulde der kinderen. Van de gelegenheid den jubilaris te fe- liciteeren. werd door zeer velen gebruik ge maakt. Wü merkten om. op: den Edelachtb. Heer H. v. Slooten, burgemeester, den heer en Mevr. Dr. Spierlngs, Weled. Heer Wünker, wethouder en meerdere gemeenteraadsleden. Ook niet-katholleken nunen aan de receptie deeL Na het plechtig Lof werd nog een gemeen- schappelük feestlied door de geloovlgen ge zongen! Nog had ’s avond in den electrlscn verlichten tuin een zanghulde plaats, welke door de R K. Mannenzangvereeniglng aan den Jubilaris werd opgedragen. Hiermede was ook deze tweede feestdag weer ten einde. Zelden zagen we een kerk zoo kunstzin nig versierd als die van den jubileerenden pastoor. Een woord van lof komt hiervoor zeer zeker toe aan de firma Vroom en Drees- mann te Alkmaar, die haar keurige collectie Perzische tapüten voor de versiering heeft laten aanbrengen, alsmede asm den heer J. J. v. Kessel, tuinarchitect te Alkmaar die voor een smaakvolle groen- en bloemenver siering heeft gezorgd. De tuinverslering, onder leiding van de heeren H. Kuiver en P. Brink aangebracht, heeft heel wat storm te verduren gehad en kon niet goed tot haar recht komen. Toch heeft de verlichting, vooral VriMavavond, "n groot aantal bezoekers getrokken. Met een feestelük onthaal der schoolkinderen giste ren en een avond voor comlté’s en genoodlg- den sullen hedenavond de festiviteiten beslo- vulde. Door bet zangkoor werd op verdienste- 1 ten worden. Zondagavond botste op den straatweg Borne—Hengelo de heer G. ter Haar uit H:ngelo met zün motorrijwiel tegen een boom, waardoor hü zware hoofdwonden op liep. Per ziekenauto werd hü naar het R. K. Ziekenhuis te Hengelo vervoerd. De politie te Amsterdam beeft aange houden een Chineesch schepeling, die In het bezit werd gevonden van vüftlen re volvers, een hoeveelheid patronen en van 9 kilo opium. De wapens had hü V ^rschünlük In het buitenland gekocht met de bedoeling hen naar China te smokkelen. De opium zal hü wel hier hebben willen slüten. Het schip, waarop hü voer, was uit Ant- werken gekomen, en deed even Amsterdam aan. Benoemd zün tot Rector van het Studie huis voor theologie te HeesNümegen pater J. Jak; tot professoren pater Jos. Schulte, pater Ph. Collignon, pater dr. P. v. d. Kooy. pater dr. J. Bentvelzen; tot Rector van het Groot Seminarie te Liesboscn-Princenhage pater Jos. Hovers, tot professoren pater dr. 3. v. d. Kooy, pater L. Barth, pater G. Knlrlrn, pater M. Mortier» Herbenoemd zün tot Rector van het Ju venaat te Bergen op Zoom pater A. Witjes, van het Voogdügestlcht te Heer-Maastrlcht pater N. Bos, van de Missleprocuur Walen- burgerweg Rotterdam, pater H. Finke, van het klooster te Lanaeken pater B. Daemen. Vertrekken In October naar Brazilië de patere Ign. Bloemsaat en 3. v. d. Donk. n«w Congo pater 3. Groothuis. Zün aangewezen voor het volgen van den medlschen mlssie-cursus om daarna naar Congo te vertrekken de peters P. Verheul, C. Diemeer, A. de Leest.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6