I --- ONS BLAD i w A a CO tï JOH. LAUWSBS 1 I Voornaamste c^Cieuws f- js I u dit nummer bestaat uit twee bladen VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 19S DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 f 40 f 3000 f 750 ongerustheid Ongegrow St. Bonifatiusbroederschap Z. D. H. Mgr. J.“D. J. Aengenent Weer naar zee vertrokken Verduistering door een kassier Een goede vangst Telegrafisch Weerbericht Het sterfgeval te Nieuw-Veaaep Geen vergiftiging Em. Pastoor H. N. Bollinger De staking duurt voort DE DUITSCHE VERKIEZINGEN Concentratie van 3 partijen Vergiftiging n De inbraak bij de firma Berkemeyer te Amsterdam Tram en autobus in botsing te Bergen De gezondheid van den H. Vader Over den Jublleumbrief van het' Belgische Episcopaat AANGIFTE moet op straffe van verlies van rechten, geschieIen uiterlijk driemaal vier eh twintig uren na het ongeval Ter dood veroordeelde in hooger beroep Overdracht van den Molen van Ruysdael te Wijk bij Duurstede beschermheer EE7V VOLKS PETITIONNEMENT PAYGLOP 3 Barometers Thermometers AI.KMA5B Lieht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 8 39 uur. Het R.K. Sanatorium „Heliomare” te Wijk aan Zee De buit gevonden Twee verdachten aangehouden „Het Nederlandsch-Indisch Tooneel" Mi een breuk ven ENKELE GEWONDEN Beklaagde tot 1 jaar veroordeeld Niet alleen anio-dief, maar sedert Brief alt het Vaticaan Uit bet Vaticaan. 12 Aug. 1930. wijze ook kraken Amsterdamsche voornaamsten 33 34 die op heeft 19 17 M r? Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door verlies van beide armen, beide boenen of beide oogen ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar f 2.— Voor bulten Alkmaar 2.85 Md Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 hooger <31 D4 W3 40» «42 330 738 064 270 570 771 334 181 M3 135 500 1» MS SM »7 564 137 00 ►41 136 110 >31 '43 a» 16» '23 et 158 125 M2 34 36 h 78 03 W 80 63 06 84 74 31 In een gezin te Zoeterwoude hebben rich bi, vier kinderen verglftlg'ngsverschijnaelen voorgedaan, vermoedrlVk ten gevolge van bet gebruik van snoepgoed. Mj verlies van *n anderen vinger Barometerstand 9 uur vjn.: 7(1 achter?- uit. leeftijd circa 30 jaar, ker ulterlljk. Hij drai ker schüdpaddenmoh Het verder onderzo htertx Eb fluen bijeen ongeval met f O CA >ij verlies van een hand. f bij verlies van een 4 50- w^aww »ssuc». - doodelijken afloop «n voet of een oo« I*W«“ duim ot wijsvingei Zooals wij dezer dagen meldden, te een staking ontstaan aan het In aanbouw zijnde R. K. Sanatorium voor chirurgische tuber culose ..Heliotnar.** te Wijk aan Zee.. Aanleiding tot deze staking was het feit, dat de aannemer weigerde aan twee ar beiders die niet op het werk verschenen waren, .regenverzuim” uit te betalen Alle mede-arbeiders, 33 in getal, hebben om die reden is het werk neergelegd. Het einde van deze staking te nog niet in zicht. moet voor t en de dit ie- Woensdagavond te omstreeks 8 uur heeft te Bergen een ernstige aanrijding plaats ge had tusschen de tram, welke van Bergen naar Bergen aan Zee rijdt, en een autobus van den heer Bellekom. welke een dienst onderhoudt van Bergen naar Egmond aan Zee ter hoogte van de Komlaan. De chauffeur van de autobus en een B- jarlg meisje werden licht gewond. Eenlge passagiers kregen schrammen. De autobus werd vrijwel geheel vernield. Omtrent de schuldvraag tast men m net duister. Volgens verschillende verklaringen werden door toet trampersoneel bij den overweg on voldoende signalen gegeven. Het trampersoneel verklaart evenwel, dat naar behooren signalen zijn gegeven. Op de plaats van het ongeval te het uit zicht zeer slecht De tram werd licht beschadigd. Z.Em Kardinaal Van Roey ontving den volgenden brief van het staatssecretariaat van Z. H. den Paus: Staatssecretariaat van Zijn Heiligheid Gisteren hee.'t de rechtbank te Zutphen uitspraak gedaar. in de zaak tegen den 49- Jarlgen voormallgen kassier en commisslon- nalr in effecten te Deventer, thans gedeti neerd. die 8 dezer terecht stond ter zake van verduistering en diefstal en deswege een jaar en drie maanden gevangenisstraf onder aftrek der preventieve hechtenis tegen zich hoorde eischen. De rechtbank veroordeelde verdachte gis teren tot een jaar met aftrek van preven tieve hechtenis. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Z. D H. de Blsschop van Haarlem, Mgr, J. D. J. Aengenent, heeft op verzoek van het Bestuur van de St. Bonifatiusbroeder schap bij schrijven van 30 Juli 1930 het Be schermheerschap van de 8t. Bonlfatlus- brcederschap welwillend aanvaard en de op richting van parochiale afdeellngen van de Broederschap In het Bisdom Haarlem toe gestaan. Alle «bonne's op dit blad zijn i hyn ongevallen verzekerd voor Het Fransche opleidingsschip SomZae”, dat eenlge dagen geleden in Den Helder is blnnengeloonen met tnachlneschade. te gis termorgen weer naar see vertrokken. Hoogste barometerstand 787.7 te Abtekm Laagste barometerstand 740.8 te Malin- head. Verwachting: Matige tot krachtigen. Zuid-Oostelijke tot Zuidelijken ot Zuidweste- Hjken vrind, betrokken tot zwaar bewolkt, tüdelljk regen, later opklarend, weinig ver andering in temperatuur, later wellicht kou der. Gistermorgen Is door den Hoogeerw. heer Deken van Gouda B. M. J. van Rooy de Zeereerw. heer emeritus-pastoor H. Bollin ger, uit voorzorg voorzien van de laatste H.H. Sacramenten .der Stervenden. De Zeereerw. heer Bollinger, die eenlge jaren rector is van het St Vlncentius- gestlcht van de eerw. zusters Franciscanes sen te Gouda, heeft den ouderdom van 73 jaren bereikt De vorige week werd In Zaandam uit een pakhuis een zoo goed als nieuwe Che vrolet-vrachtauto weggehaald. De Zaanrfamsche politie wist den dader te pakken te krijgen en heeft daardoor, zoo als nu blijkt een goede vangst gedaan De 20-jarige J. Hensen heeft behalve het geval met den vrachtauto, dien hij uit de garage van den heer Djjkkamp had weg genomen, bekend ook de Inbraak bij den puddlngfabrikant Homburg, den diefstal van een gouden horloge van een lichter der firma Bruynzeel en de Inbraak bij de fir ma Onrust en Hoorn op zijn geweten te hebben. Ten opzichte van den autodiefstal doet de verdachte het voorkomen .dat hij den auto weggenomen heeft met het doel rijden te leeren. ten einde een betrekking als chauffeur te kunnen krijgen. Nil de S. D. A. P. in samenwerking met andere organisaties zich opmaakt om gedurende de geheele maand Sep tember handteekeningen te verzamelen op een bij de Tweede Kamer In te die pen volks-petltlonnement. ten einde op dat college invloed uit te oefenen om geen gelden toe te staan voor het nu stapel zetten van een reserve-krulser voor Indië en een flottleljë-vaartuig voor Curasao, meenen we goed te doen reeds aan eer. worden In het petitionnement wordt ge vraagd geen geld toe te staan voor -ie vloot, die slechts dienen t..„ handhaving van de neutraliteit onafhankelijkheid. Men vraagt krachtens het recht van petitie, waarborgd in artikel 8 van de Grond wet. Dat hetgeen men vraagt, in Btryd -Orondwe,t, wordt niet ™~^rin»TOorw..„leil voor der volgende uitkeeringen; is met diezelfde Orondwe,t, wordt niet gezegd, daarover wordt gezwegen. Arti kel 181 bepaalt, dat alle Nederlanders daartoe in staat, verplicht zijn mede te werken tot handhaving der onafhanke lijkheid van het Rijk en tot verdediging van zijn grondgebied en artikel 182 be paalt, dat tot bescherming der belan gen van den Staat er eene zee- en %ene landmacht zal zijn. De duizenden handteekeningen onder zulk een petitionnement bewijzen dan ook niets omtrent het eigen oordeel “n het gezond verstand der onderteeke- naars. Hier komt nog by. dat de leiders der actie omtrent de by deze suppletoir-? begrooting aangevraagde gelden en het door den minister overgelegde werk plan voortdurend in hun pers de meest misleidende voorlichting geven en julr' daardoor wordt de waardeloosheid van een aldus tot stand gekomen petition nement, ongeacht het aantal handte-*. keningen dat opgehaald is, gebrand - merkt. Waar praktyken als die van mislei dende voorlichting worden toegepast, daar vormen een millloen en zelfs meer handteekeningen alleen maar een b»- wys van de werkzaamheid der propa gandisten. maar niet van de algemeen wel doordachte Inzichten van het volk Al achten wy daarom de waarde van dit volks-petltlonnement van geen oe- teekenls, dat neemt niet weg. dat wy toch leder ernstig waarschuwen daa’- aan in geen geval, door het zetten van een handteekenlng. steun te verleenen en zich op die manier te laten spannen voor den rec’tmewagen van de S. D A. P Wil een volks-petltlonnement voor ie toekomst waarde behouden, dan moet zeker niet aan de thans door de 8. D A. P. en andere politieke organisaties op touw gezette, misleidende, onwaar achtige en holle actie worden deelge nomen. Een actie, die v4j niet aamelen gezien de wijze waarop ze gevoerd wordt en de middelen, die worden aan gewend om verzet te kweeken tegen iets wat niet wordt voorgesteld, te gis pen als een grgf misbruik van een eeuwenoud volksrecht. de A. V. R. O. een petitionne- touw zette en autovrachten verzamelde en den minister op zyn departement bezorgde, waren het de V. A. R. A. en de socialis tische persorganen, die om het hardst de waardeloosheid daarvan betoogden Nu het echter van de ontwapenaars uitgaat en dienen moet voor eigen reclame, Is de petionnementa-actle plotseling hoogst belangryk geworden en eischt men. dat ze als ernstig moet ■"-'rden opgevat! De „Deutsche ADgemeine Zeltung" weet mede te deelen, dat de besprekingen tusschen dr. Scholz van de Duitsche Volkspartij, Rljka- minister Trevlranus van de Conservatieve Volkspartij, en Sachaenberg van de Economi sche Party, het vorouitzlcht hebben geopend, dat deze 3 partijen een gezamenlljken verkie- l - ADVERTENTIEPRIJS: 1— regels f 125elke regel meer 0 25. RECLAME per regel 1 *-71 v»— de eerste pagina; voor de averige pagina's 8J9- RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bU vooruitbetaling per plaatsing 4.60 per advertentie van 5 regels: Iedere regel meer 8.1» De ..Köln. Volksztg verneemt uit Rome: Over den gezondheidstoestand van den H. Vader zijn den laatsten tijd allerlei ongun stige berichten verspreid, welke sommigen bladen aanleiding gaven tot zeer pessimis tische commentaren. Al deze berichten waren echter ongetwij feld sterk overdreveft. Naar uit betrouwbare bron thans wordt medegedeeld, heeft Zijne Heiligheid in Juni tydelljk aan een blaasaandoening geleden, zoodat toen eenlge hoogwaardigheidsbeklee- ders te Rome vreesden, dat de H. Vadet de plechtigheden der heiligverklaringen in de Sint Pieter, die gemeenlijk zeer lang duren, niet zou kunnen bijwonen. Deze bezorgdh-id over den toestand van den H. Vader die overigens niet door de autoriteiten van t Staatssecretariaat gedeeld werd, bleek intusschen ongegrond. Sindsdien hebben zich geen verschijnselen voorgedaan, waaruit men tot een ernstige chronische ziekte zou kunnen concludeeren, zooals een gedeelte van de bladen buiten Italië telkens opnieuw beweert. Den vijftienden Augustus gaf een voor aanstaande Romeinsche prelaat van' deze onjuiste berichten nog een nadrukkelijk de menti. Tt'dens een langdurige audiëntie deel de de H. Vader hem zelfs mede, dat Hij de Goddelijke Voorzienigheid voor Zijn ge zondheid dankte. nu na te gaan wat voor waarde dergeiyk petitionnement moet toegekend. Het recht van petitie is een heel oud recht, dat voor wat ons land aangaat Is vastgelegd In de Grondwet. Artikel 8 van de Grondwet bepaalt, dat ledea Het recht heeft om verzoeken, mits schrtf- telljk. aan de bevoegde macht In te die nen. Elk verzoek moet door den verzoe ker onderteekend zyn. Onderteekenln? uit naam van anderen kan alleen ge schieden krachtens schrlftelijke, by het verzoek overgelegde, volmacht. De vraag is nu of er in de gegeven omstandigheden voor een dergeiyk ver- soek van ons volk, of een volks-pet’- tionnement, werkeiyk eenlge reden Is De 8. D. A. P„ die agitatie wij en noo- dig heeft om haar eenlge leuze, die van directe nationale ontwapening te kun nen behouden, meent van wel? In 1923 heeft die party eenzelfde volksbewe ging ontketend tegen de Vlootwet. De Wder, de heer Albarda. beroept er zich op In de Socialistische Gids, tegen bete: weten In en dus ten onrechte, dat een deel der Katholieke fractie zich toen onder den Invloed van die petitionne- mentaactle met alle llnksche partyen tegen dat ontwerp heeft verzet. Daar te geen sprake van en in het voorloopfg verslag van de suppletolre begrooting wordt dit ook weersproken. De tien leden van de Katholieke fractie, die zich in 1923 tegen de Vloot wet verklaarden, deden dit niet, omdat er een petitionnement bl) de Kamer was ingediend, of omdat Be geen gelden wilden toestaan voor schepen, noodig tar handhaving van de neutraliteit tn Wad. Oost-Tndië, maar uitsluitend, om- -dat zy meenden, dat door deae wet. waarbij voor tien jaren een vast bedrag op de begroetingen werd uitgetrokken, het budgetrecht van de Kamer werd aangetast. Doordat zy In volgende jaren steeds hun stem gaven aan dr marine-begroottng, waarop gelden voor den aanbouw van de toen noodig ge achte schepen werden aangevraagd, Is dit wel bewezen. Door het petitionnement, dat nu In wording Is, willen 8. D. A. P. en andere partyen demonstreeren voor ontwape ning, want de heer Albarda schryft heel duldeiyk, dat daarmede de zaak der ontwapening zal zyn gediend en dat voor die groote zaak In September groote dagen komen. Een dergeiyke demonstratie voor ontwapening is vol komen overbodig, want een jaar gele den heeft de 8. D. A. P. de ontwape- ningsleuze gebruikt als Inzet voor de verkiezingen en de groote meerderheid van ons volk heeft zich daartegen ver klaard. Ondubbelzinnig heeft de uitslag van de verkiezing aangetoond, dat men hier te lande van eenzydlge ontwape ning niets wil weten en het is voor ieder duideiyk, dat In die opvatting In dit jaar geen wyzlging is gekomen. De 8. D. A. P. en de V. D.-party behoeven evenmin een dergeiyke volksbeweging te verwekken om aan de regeering of de Twfeede Kamer mede te deelen, dat ry voor directe ontwapening zyn. Aan leder Is het bekend, dat deze eisch de parade-paragraaf Is van hun program en geen gelegenheid wordt onbenut ge- lateh om daar In de Kamer propaganda voor te voeren. Wie het petitionnement teekent, doet niets anders dan steun verleenen aan reclame voor de 8. D. A. P. Het volks-petlonnement, ook al komen daar meer dan een millloen handteekeningen onder te staan, levert in de tegenwoordige omstandigheden, door de wyze waarop de actie gevoerd wordt, niet den minsten waarborg, dat het ook werkeiyk weergeeft de gevoe lens van de onderteekenaars. Hoevelen, die teekenen, zullen werkeiyk weten wat ze vragen? Een handteekenlng ko't niets en Is zoo gemakkeiyk geset. vooral als men dan verlost wordt van het ge zanik van een mede-arbeider, een buurman, of mogeiyk een hooger ge plaatste op fabriek, werkplaats of kan toor. Toen ment op handteekeningen Eminentie, Zijne Heiligheid heeft, door bemiddeling van Zijn Excellentie Monseigneur den Apoa- toliscnen N^mius. een afschrift ontvangen van den Herderlijken Brief, dien bet Bel gisch Episcopaat, waarvan Uwe Eminentie het hoofd is, gezonden heeft aan de Katho lieken van het Koninkrijk, bjj gelegenheid van het eerste Eeuwfeest van zijn onafhan kelijkheid. Zijne Heiligheid dé Paus heeft rich ge- waardigd Zijn hooge voldoening nopens de gepastheid van dit schrijven uit te drukken en heeft mj) opdracht gegeven aan Uwe Eminentie, en door hare bemiddeling aan al de leden van het Belgisch Episcopaat rijn gelukwenschen er over aan te bieden, want Zijne Heiligheid is van oordeel, dat de Bel gische Bisschoppen, door deze dute van her derlijken Ijver, den Godsdienst en bet Vader land goed gediend hebben. Den Apostolischen Zegen aam Uwe Emi nentie en aan al de Hoofden der Bisdommen van dit edel land overmakend, neem ik met genoegen deze gelegenheid te baat om Uw» Eminentie nogmaals de verzekering te ge ven van den diepen eerbied waarmee ik. Hem de banden kussend, de eer heb ml) te noe men van Uw Eminentie de zeer nederige en zeer gehoorzame dienaar (get.) E. Card. PACELLL Gisterenmiddag to Cor Ruys met zijn gezelschap „Het Nederlandsch-Tndiseh Toe- neel" Indië rertrokken. Jan Mnseh neemt afscheid aan boord van de „Slamat" van de naar InaaiHnde vrrtrtekandr collega's. Djasmam. de moordenaau- van den Russi- schen assistent van de onderneming Lima Poeloeh. Boris Dynlne. die loor den Land raad te Teblng Plngl ter <*wd werd veroor deeld, toekende tegen dit vonnis revisie aam. De djaksa, die 30 jaar gevangenisstraf had geëischt, deed zulks eveneens. In ons blad van Dinsdag maakten wij melding van een verdacht sterfgeval te Nieuw-Vennep. De landbouwer J. C., aan den Hoofdweg, was plotseling In elkaar ge zakt. nadat hjj tevoren in een café was ge weest en daar nog Iets gebruikt had. Er gingen nu praatjes in het dorp, dat de man vergiftigd zou zijn. Vanmorgen hebben wjj bjj den Officier van Justitie te Haarlem geïnformeerd en deze deelde ons mede, dat het onderzoek tot nn toe heeft uitgewezen, dat er van ver giftlging geen sprake is. Er worden echter nog nauwkeuriger proeven genomen, iraar- over thans nog niets naders te melden is BUREAU: HOF 8. ALKMAAR Telefoon: Administratie Redactie No. 633 In den nacht van 29 op 30 Juli werd, zoo als men zich zal herinneren, de horlogewtn- kel van de firma Berkemeyer op het Rokin te Amsterdam, leeggehaald. Een waardr van circa 20.000 aan gouden horloges werd door inbrekers meegenomen. Het Is de politie thans gelukt de buit tp te sporen en twee van de drie daders te arresteeren. He was n.l. aan de rechercheur: opgevallen, dat een Dultscher telkens In ge zelschap was van enkele beruchte opkoo- pers te Amsterdam. De gangen van dezen Dultscher, Otto Hahn genaamd, werden ..daarop nagegaan. Het spoor leidde naar Arnhem. De hoofd Inspecteur Van Slobbe en de in specteur Van der Heul zyn Zondag naar Arnhem getogen. Met behulp van de Arn- hemsche recherche kwamen zij het hotel te weten waar de Dultscher kamers had ge huurd. Toen de beide inspecteurs aan het hotel kwamen, was de heer Hahn niet thuis. Zy hebben toen zijn bagage geïnspectoet <1 en vonden daarbij een zwaar valles, dat bj opening zeer veel gouden horloges bleek te bevatten. Een ort onderzoek bevestlg-le. dat men hier de horloges had. welke bij dr firma Berkemeyer gestolen waren. Op som mige stond de naam der firma Langen tij 1 heeft men nog op den Dultscher gewacht maar of hjj misschien lont heeft geroken is onbekend, teruggekomen is hij in ieder geval niet. In verband met het vinden van den bult wist men ook wel de vermoedeljjke daders van den Inbraak. Het zyn drie goede Be kenden van de politie. Twee van hen zijn gisteren gearresteerd. Het zjjn H. J. B.. die onder meer betrokken was bjj de inbraak bij de firma Kan in de Reguliersbree- straat; de tweede is A. J. v. Z. De derde Nells de Vries, de meest beruchte van de drie, bekend onder den naam van Witte Nells. Hij oefent vermoedelijk het ambt van kellner uit en het is niet uitgesloten, dat hij zich op het oogenblik in het buitenland ophoudt. Wij voegen hieraan toe dat op het laat ste nippertje dus. voor alles in het bui tenland verdween, de politie den buit in handen heeft weten te krijgen. Dat het Inderdaad de bedoeling was de poet naar het buitenland te vervoeren, is <en vermoeden, dat wel zeer wordt ver sterkt door het feit, dat de Vreemdllng, -die er mee op reis was, een Dultscher is. Zooals gemeld, is Otto Hahn echter niet meer teruggevonden. Zijn spoor leidde naar het station. Op een nog onverklaarbare/wljze schijnt hij nattigheid gevoeld te hebben, zoodat h}j overhaast den aftocht hqett geblazen. Het signalement van /Otto Hahn luidt: klein, tenger en don- Agt een bril met don- ituur. »ck leverde, zooals wij hierboven reeds zeiden, zooveel aanwijzin gen op. dat de politie gisteren kon over span tot de arrestatie van twee indivi duen. De eene is een recidivist, die er rseds een paar flinke ritten; de andere is een nieuweling in de boosheid en dus voor de politie een nieuwe kennis. Deze beide heeren ontkennen, zooals te verwachten was, alle medeplichtigheid. Het is niet onwaarschijnlijk dat zij deze rol wel zullen blijven spelen, tot de politie er in gestaagd is, den derden en dader te arresteeren. De aanvoerder en de ziel van de stoute onderneming is echter het beruchte type uit bet gilde der linke Jongens algemen bekend onder den bijnaam „Witte Nells". Het eerste gedeelte van dezen opvallenden naam, dankt hjj aan Zn opzichtig licht blond haar, het tweede gedeelte aan het feit, dat hij eigenlijk Cornells Ni co laas de Vries heet. Verdere opmerkelijke verschijnselen In 's mans uiterljjk zijn een moedervlekje links op de kin, blauwe oogen. magere ge stalte, lengte 169 M. •„Witte Nells’' is 33 jaar oud. H\j bezit valsche papieren ten name van J. BUI. aoodat het voor hem slechts een klein kunstje is geweeet zich bijtijds over de grens in veiligheid te brengen. De politie set echter, na dit eerste succes, het onderzoek met verdubbelden Ijver voort. Gistravond zfjn per radio-poütiebericht de signalementen van „Witte Nells” en Otto Hahn uitgezonden. Volgens een bericht alt Parijs, Is tusschen de Elzasslsehe kalimljnen en de havenbestu ren van Rotterdam en Antwerpen een over eenkomst gesloten, waarbij de kaH-8 nutte geregeld wordt.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9