K FEUILLETON Buitenlandsch oJ'Cieuws OF Ged WORDT DUITSCHLAND DOOR HET BOLSJEWISME BEDREIGD? c HIT GEHEIM VAM JESSIE QUINTON R van Zes opvarenden verdronken De I Een manifest Communistisch China Hankau opnieuw bedreigd Bedelaar van adeHlken bloede Engeland en Irak Een spoorweg-overeenkomst De Duitsche verkiezingspoiitiek De Pan-Amerikaansche Unie Gemengde (Buitenlandsche ^Berichten Een rijke Amerikaan wil Stalin Argentinië wil er niets meer van weten Als dief en diefjesmaat samen ex perimenteeren ,Verhi Het arbeidsconflict te Rijssel bijgelegd St Jacht aan de kust Cornwall vergaan Na den moordaanslag Op Rusteika De*-kroning van Honing Carol tptgesteld De hertogin van York heeft een dochter De Volkensbondsvergadering drie dagen uitgesteld Levering van wapenen aan Abessinië Internationale oplossing van het werkloozen-probleem De situatie critiek? het vol- u Het voorstel van den minister aangenomen a décharge Diefstallen de HEIL.I Tardieu, de harde werker Ztfn „fhn de plume” gisteren Green de opende hekel aan Ik ook?" toen ZESTIENDE HOOFDSTUK l Je haar vader nu (Wordt vervolgd). helpen Per aa ~~y Benneth verleden Woensdag in de apotheek gezien?” gebroken, let het geld en daar Kunter bet attü Naar het Engelsch door Jo». P. H. Hamers 473 M. 7.25—750 7.508.50 OfRestccn- Te 1 9 maa Hagen Do lint op 1 orgai bevoi waps bovei zorgt He betro lastu Da beste stond Kon. een I te huu bU P. De llmlel a. en bert Empc Capei Voors rose 2a I Nijme Zeist» megei rilven Zwols Oom Mai tante dael, Den I Eer man. Den I Con i. a Vooral Den 1 Zeist) Kolde In t ten bei voor men v.ichlt zonder Gev De tegenwoordige minister-president An dré Tardieu is niet de man die tot morgen zal uitstellen wat hü nog heden doen kan.* Dat heeft hy heel zyn leven reeds gedaan. Jarenlang, zoo schreef Raymond Reculy, zat Ik naast het redactlebureau van Tardieu. slechts gescheiden door *n dunnen wand Nu en dan kon men rijn sonore stem hooren, De ..Islander”, het tot het koninklijk jachteskader oehoorend Jacht, dat gisteren in de Lantivet-baai is vergaan, had te on geveer 21 uur noodsigna en uigegeven. On- middellijk daarop vertrok een reddingboot die de plaats des onhetls eerst tien minu ten later bereikte. In dien tuaechentyd was het Jacht reeds op de rotsen gewcrpen De branding aas zoo sterk, dal de boet niet in staat was het jacht te bereiken. Aan boord van het schip was niemand te zien, doch uit de kajuit werden hulpkreten gehoord. Volgens een ander bericht werd een rad lijn, afgeschoten door de reddingboot, op gevangen, doch even later raakte de lyn al weer los. Door den hevigen golfslag werd het jacht nogmaals tegen de rotsen ge slingerd. Ook de kust reddingsbrigade kon er niet In slagen naderbij te komen Ver scheidene fiersonen werden door de leden van de brigade op eenigen afstand In de gol ven gelzen, maar redding was door 1 woeste weer niet mogeltik Reeds bij de eerste aan raking met de rotsen werd het jacht zwaar beschadigd Na de tweede botsing zonk het vaartuig. De vrouw van den stuurman van de reddingboot heeft verklaard, dat twee personen In vertwijfeling aan de lijn heb ben gehangen, doch kort daarop In de gol ven verdwenen zijn. Tot dusverre rijn er twee lijken aangespoeld. Officieel wordt thans bevestigd, dat de kroning van kontng Carol Is uitgesteld tot bet komende vd&jaar. Dit uitstel sou ver oorzaakt zyn door de weigering van konin gin Helena, om zich met Carol te verzoe nen en toe te stemmen in de opheffing van de uitgesproken echtscheiding De hertogin van York heeft gisteravond het leven geschonken aan een dochter. Wat er verder in het manifest staat. Het gemeenschappelijk verkiezingsmanifest van de D.V.P., de econ. party en de cons, volkspartij houdt, blijkens de publicatie tn de Nat. Lfb. Korr. verder tn hoofdzaak het volgende in: De uitvoering van het door Hindenburg be gonnen hervormingswerk op financieel, so ciaal. economisch en staatkundig gebied is de dringendste taak der Duitsche btnnenland- sche politiek, ter bescherming van bet Duit sche economischs leven, in de eerste plaats van den landbouw, ter bestrijding der werk loosheid enz. In den verkiezingsstrijd zullen de drie partijen naar dit doel streven en in den nieuwen rijksdag zullen zy de grondsla gen leggen voor hun parlementaire samen werking ter uitvoering van dit Hindenburg- program. 7.20—7.50 richten - zangkoor 3 20 Gramofoonplaten 3 204.20 Lezingen 4.20550 Concert 5508.20 Lezin gen 8 20 Vroolyke avond Daarna: Be richten en tot 12.50 Dansmuziek. Op de verhouding van Argentinië lot de Pan-Amerikaansche Unie is in het Institute of Politics in Williamstown een belangwek kend licht geworpen door een verklaring van den vroegeren kanselier by het Argentynsche gezantschap m Washington. Liberio Justo. Justo verklaarde namelijk, dat Argentinië binnen afzienbaren tijd de Pan-Amerikaan sche Unie den rug zal toekëeren daar het van een aoodanigen kunstmatigen bond, die geheel door de Vereenlgde Staten wordt beheerscht. niets te verwachten heeft. Argentinië is ook uit den Volkenbond ge treden, omdat dit z.1. een zuiver Europeesche organisatie is. Waarom zou het dan (aldus het betoog van den heer Justo) in de Pan- Amerikaansche Unie blijven, die een zuiver door de Vereenlgde Staten ingesteld orgaan is? Het Pan-Amerikanlsme heeft, zoo betoogde hy verder, geen eigen problemen, die niet tegelfjkertyd ook wereldproblemen zUn. Overi gens heeft het Pan-Amerikanlsme de Ver eenlgde Staten ook niet weerhouden zich met een tolmuur te omgeven, die tegen Ar gentinië gericht is. Een Rubens in het paktjeshuis onderwerp spreken. Je moet er nu maar niet meer aan denken: je ziet er uit als een geest, kindlief In gedachten verzonken, schudde zij het hoofd, zy liet de hand van haar verloofde los. die ze tot nu toe in de hare gehouden had en liet zich met een zucht In een leun stoel vallen. ..Het is dwaas van me. ik weet het wel." sprak te half schreiend „maar ik kan er niets aan doen: zoo iets grypt me sterk aan. Ik heb die vrouw nooit gezien,” en huiverend liet ze er op volgen: „ik zou haar ook voor geen geld ter wereld willen zien; maar ik heb me een voorstelling van haar gemaakt. Ik zie haar voor mij. In dat koude, nare lykenhuis. met niemand by haar, die haar. kent. Over een paar dagen zal Ik er wel niet meer aan denken, maar” zii leunde nu sterk achterover „Ik zal blij. o. zoo biy zijn, als zy onder den grond rust, ztf en die Jonge moeder, die in de sneeuw is omgekomen Dan zal Ik weer vrij kunnen ademen. On ‘t oogenbllk heb ik een gevoel alsof Ik stikken moet.” Zy bracht de hand aan haar keel en zag bleek als de dood; zij deed haar oogen dicht; haar bont ging hevig op en neer. Dokter Quinton schonk een glas wijn in en hield het voor haar mond. „Drink dat uit," zei hij; „komaan Jessie; ik dacht niet, kindlief, dat Je je aoolets zoo sterk zou aantrekken. Je moet daaraan niet toegeven. Och Charles, wil Je even naar de Bovendien ontbreken er in dit geval enkele teekenen, die op laudanum-verglftlglng wij zen Ik voor my, meen, nu ik goed over t geval heb nagedacht, dat de vrouw aan hartverlamming gestorven is." Jessie stond naast haar verloofde; haar gelaat was bleekmet aandacht luisterde zy naar de uiteenzetting van haar vader. Toen deze ophield met spreken, nam zy Charles’ hand in de hare en drukte die har- teiyk. voorwerp van net verdrag is de openlijke contrMe van den wapenhandel in en in de omgeving van Abessinië, in overeenstem ming met de Conventie van Genève van 17 Juni 1925. Naar gemeld wordt is gisteren tusschen Engeland en Irak een nieuwe overeenkomst geteekend, die betrekking heeft op de spoor wegen in Irak en de haven van Basra. Alle nog hangende financieele vraagstukken tusschen beide landen worden In een by- aonderv overeenkomst geregeld, waaromtrent thans ook overeenstemming bereikt is. Naar gemeld wordt is de toestand voor de stad Hankau wederom zeer dreigend gewor den. Benden opstandelingen zyn thans tot 150 K. M. ten Z. O. van Hankau opgerukt en men vreest, dat zy thans terstond naar Hankau sullen ojxnarcheeren. In alle dorpen, waar deze benden doorheen komen, plegen zij allerlei gruweldaden en plunderen de huizen. De Chineesche centrale regeering heeft twee kanonneerbooten naar de bedreigde stad geaonden. Wij berichtten gisteren reeds, dat de D.y.P. de Economische party en de Cons. VolkS’- party een overeenkomst hadden gesloten inzake de verkiezingspoiitiek. Het Hbld. schrijft nader: Het resultaat van deze besprekingen is een gemeenschappelyk verkiezingsmanifest, dat de bladen vanavond publlceeren. Er staat weliswaar niet veel in het belangrijkste is feiteiyk, dat de drie partyen zich nadruk kelijk haar volledige politieke en organisa torische zelfstandigheid voorbehouden maar toch is deze bescheiden oproeping reeds voldoende, om het zoo Juftt aaneengesmede burgerblok weer uiteen te doen vallen. Het bestuur van de economische party pu bliceert n.l. vanavond een verklaring, waarin het mededeelt, dat het met dit manifest niet accoord gaat. Het is trouwens niet eens een oproep, maar een concept, dat nog goedge keurd had moeten worden door de bevoegde partij-instanties en in geen geval thans reeds gepubliceerd had mogen worden. De party- commissle van de econ. party zal pas Dins dag a s. dit concept In behandeling nemen. In parlementaire kringen neemt men aan. dat de party-commissie de heeren Sachsen- berg en Drewitz. die den oproep namens de econ. party hadden onderteekend. zullen des- avoueeren. Verschrikt .•tem van F Mynheer Green nam een stoel en ging tegenover Tom zitten, die yverig aan *t plllendraaien was. .Zoo. denk je dat?" vroeg hy; „weet Je wel. dat zy bet laudanum genomen heeft? Tom keek den spreker verschrikt en te gelijk verwonderd aan en zei: „Neen.” „Nu, het is zno," hernam mijnheer Green; „en als er gelukkig geen ongelukje gebeurd was, dan zou ze nu niet meer In ‘t land der levenden zijn. Ze nam genoeg om twee menschen naar de andere wereld te helpen. Gelukkig liet ze het fleschje vallen, dat aan gruizelementen viel. In ’t vervolg zal de deur van de apotheek, by afwezigheid van den dokter en van mij, op slot zyn. Ga nu gauw aan Je werk; zit niet te suffen." Met een zucht deed Tom wat hem be volen was. accepten van 10.000 m., die «enter noo* gw- hononerd werden. HIJ bracht t schUdcrij naar een pandjeshuis en beleende bet voor 1500 M. Toen de tyd van inlossing was aan- hfj van ’n zekeren Kunter hem tegelijk het schildery, 'eerde een uitstekend kooper op het oog te '‘hebben. Maar Kunter deed hetzelfde als Schack had gedaan: hy bracht de Rubens naar een pandjeshuis, waar hy er 16.000 M. voor kreeg. Zoo althans ver klaarde gisteren graaf Schack, die verzekerde slechts 2000 M. gekregen te hebben; de rest had Kunter als „provisie" cpgestoken. Graaf Schack betoogde voor de rechtbank, dat hy zich niet schuldig had gemaakt aan oplichting, daar hy overtuigd was eigenaar te zijn gewonden. HIJ was echter door Kun ter bedrogen. De rechtbank kon niet wijs worden uit <le ingewikkelde historie en verdaagde de be handeling om tntusschen getuigen te dag vaarden en zoo mogelyk een beter inzicht in de zaak te krijgen. Sir Charlee Merriweather trad de eet kamer van dokter Qinton binnen. bij ria oo den voet gevolgd door den dokter zelf, die na het gerechteiyk onderzoek nog een paar korte visites gemaakt bad. De vader van JsKis drukte Sir Charles hartelijk de band en keek hem tegelijkertijd met onderzoe kenden blik aan. „Je ziet er overspannen uit, m'n waarde," SM hij; Jk aal wat geven cm Je aanuwan tot rust te brengen. Het is Jammer, dat je De voorzitter van den Volkenbondsraad heeft de aanvankeiyk op 5 September be paalde bijeenkomst van den’ Raad uitgesteld tot 8 September De Amenkaansche nulliardair Thorny Campbell, die reeds drie presidenten van de Vereenlgde Staten met zijn landbouwkundige en economische adviezen ter zijde stond, is dezer dagen naar Moscow vertrokken. Bij zijn vertrek uit Parijs gaf hij aan het bekende dagblad der Russische vluchtelingen aldaar de volgende verklaring ..Het moeilijkste vraagstuk, waarvoor de Svjet-Unie ozich thans geplaatst ziet, is de organisatie van het Transportbednji. Op het oogenblik is Rusland een mogend heid, die teitelijk maar een groote spoorlijn van eenige beteekenis heeft en wel het tra ject BerlijnMoscouWladiwostock. Reeds meer dan twee >aar moet ik aan de Sovietregeenng economische en landbouw kundige adviezen geven. Om het transport wezen te organiseeren moet men voor het Russische landbouwbedrijf 10.000 vracht auto's en een heel groot aantal tractors ter beschikking stellen. Thans heb ik tot taak gekregefKroni Sovjet-regeering te helpen het trankp! vraagstuk op te lossen. Rusland bezit op oogenblik de grootste boerderijen i wereld.o.a. „de Gigant-boerderij", die i getrouw e weergas e is van mijn model-bqer1 m de Vereenlgde Staten. Ik zal in Mbl Stalin bezoeken en hem met mijne adviezen ter zijde staan. Wanneet mijn plan voor de ontwikkeling van het Russische landbouwbedrijf nauw keurig uitgevoerd wordt, dan zal Sovjet- Rusland binnen afzienbaren tijd de grootste graan-leverancier van de geheele wereld zijn. Ik tien van plan om geheel Rusland te bezoeken en ik zal de reis alleen per vlieg machine afleggen. In Moscou zal ik dea directeur van een der grootste Amerikaansche spoorwegmaatschappijen. Dr. Ralph Badd, ontmoeten, die op verzoek van de Sovjet- autoriteiten de toestanden op den Siberischen spoorweg bestudeert om dan tot een degelijke reorganisatie over te gaan. Ik reis nu naar Moscou, vergezeld van mijn vrouw en mijh beide dochters, die sis gasten der Soviet-regeenng enkele weken aan het zeestrand in de Krirn zullen door brengen." Thomas Campbell is een der konjngen van de graanbeurs in Chicago. Door rijn groote speculaties tijdens den oorlog heeft hij een onmetelijk fortuin verworven. gende optreden aan: Om het vertrouwen der Nationaal-Socialisten in Duitscbland te ver krijgen. moet onze officieels buitenlandsche politiek vóór Duttschland zyn; natuurlijk slechts In schyn. We moeten onze vyandschap tegenover het verdrag van Versailles voor zichtig aantoonen Om de overwinnende sta ten niet wantrouwend te maken, wordt er aan het Handelscommissarlaat last gegeven, meer inkoopen te doen in Engeland, Frank rijk en Amerika Daardoor wordt de werke loosheid in Duitschland grooter en onze pro paganda gemakkelijker. Met de Nationaal- soctaltsten moeten we zooveel mogelyk in verbinding komen. Dit zal best gelukken, door hun de hulp van het Roode leger aan te bie den om ze vry te maken van de mogendheden van Genève. We moeten er met alle middelen naar streven, dat ze hun plannen voor een Duitsche revolutie ten uitvoer brengen, een revolutie, die meer bloed zal kosten, dan de onze gekoot heeft De Duitsche revolutie is voor Rusland een levenskwestie en wy kun nen ons slechts ophouden, wanneer het Duit sche ryk ineenstort. Tot zoover de mededeelingen van de cou rant. die de verantwoording voor de echtheid draagt. Wanneer t document niet echt is. de inhoud is zeer zeker waar. Men rekent Moskou zeker op de onvrijwillige medewerkii der rechts-radicalen in Duitschland. die h„nd In hand met de Duitsche Communisten de re volutie moeten voorbereiden. De groote ma laise in Duitschland verhaast het proces en honderden teleurgestelden loopen over naar de radicalen en de Hitler party. Moskou ziet dit gaarne, al hoopt iedere party dat ..zyn” revolutie zal winnen. De Duitsche pers, die de voorvallen met angst gade slaat, stelt nu de vraag: is Duitschland door het Bolsjewisme bedreigd? Het antwoord is niet rooskleurig. De eenige uitweg ziet men In opheffing van de algemeene malaise, door draaglyke levens- mogeiykheden. Te bemerken is nog dat de verantwoordeiyke lichamen door velen tot energiek optreden tegen het bolsjewisme wor den aangespoord Tusschen den Minister van Arbeid, Laval, en de werkgevers in het Noordeiyk Indus triegebied eenerzljds en de werknemers an- derzyds, is heden overeenstenruning bereikt. Nadat de werkgevers zich accoord hadden verklaard met het voorstel van Laval, heeft de Minister van Arbeid de vakbonden hier van in kennis gesteld en hun uitgenoodigd hun zienswyze uiteen te zetten. Het antwoord is reeds uit Parys ontvan gen. De werknemers verklaarden In te stemmen met het voorstel van den Minister en de daarby behoorende voorwaarde, dat hy naar RUssel zal komen om de ondertee- kenlng van de overeenkomst tusschen werk nemers en werkgevers nl te leiden. Leval heeft aan dit verzoek voldaan en is onver- wyid naar Rijssel vertrokken. Aangezien de bylegging zich voorloopig slechts tot Rijs- sel beperkt, moet nog afgewacht worden wat de uitwerking in Roubaix en Tourcoing zal zyn. In het ministerie van buitenlandsche za ken is heden een verdrag tusschen Abessi nië. Frankrijk, Groot-Brittannle en Italië gesloten over de regeling van den invoer van wapens, munitie en oorlogsmaterieel in Abessinië. Dit verdrag treedt na ratificatie van vorengenoemde landen in werking. herbaalde hy; „was dat ik dat drankje tegen de verkoudheid klaar maakte?" had zyn schat n.l. tal van morgen toevallig struikelde, Charles. Dat dwaze, bygeloovlge volk trekt uit zoo'n natuuriyk tets de meest onzinnige conclu sies. al weet iedereen, even goed als ik, dat die vrouw je geheel vreemd was. Hoe komt het, dat je Je in den vinger sneedt?” ,4k weet het niet,” antwoordde hy, s’n gewonden vinger van naby bekykend; „hy bloedt niet meer; het is maar een klein sneetje; ik denk, dat ik in m’n zenuwach tigheid het mes herhaaldeiyk open en dicht deed. Het was een ongelukkig toeval, maar wat komt het er eigeniyk op aan? Niemand zal toch zoo dwaas zyn om in ernst te den ken, dat Ik haar vermoord heb! Waarom zou ik dat gedaan hebben? Ik, die haar 'ab soluut vreemd was? Dénken ze soms, dat tk haar laudanum heb toegediend? Het haar met geweld In de keel heb gegoten, en daarna op m n gemak vertrokken ben? Zou zy dan niet het heels huis by elkaar ge schreeuwd hebben? Ik voor my geloof niet, dat zy door *t gebruik van laudanum ge storven te. ofschoon hier keek hij dok ter Quinton aan u er misschien anders over denkt.” Zyn aanstaande schoonvader schudde be- denkelyk het hoofd. „De lykschouwing zal het uitmaken, qprak hy langzaam; ,4n Mn opzicht beu tk het met je eens. Het staat vast, dat de vrouw laudanum heeft ingenomen, maar niemand heeft haar hooren roepen. Zeker, zy zou het huis by elkaar geschreeuwd heb ben, als zy 8an de gevolgen gestorven was. Een musicus, zoo lezen we in het „Berl. Tag." kreeg toevallig op een tournée naar Amsterdam voor 2500 M. een schildery in zyn bezit. Men verzekerde hem, dat het door een leerling van Rubens gemaakt was. Te Beriyn iiet hy het restaureeren en toen erkende Geheimrat v. Bach het als een ori gineel van den beroemden meester zelf. De waarde van het stuk werd op 50 tot 70.000 M. geschat. De musicus wilde het schilderij thans te gelde maken; hy viel in handen van oplichters en zoo kwam de Rubens- affaire gisteren voor de rechtbank te Moabit. De man had zyn schat n.l. aan twee kunsthandelaars in commissie gegeven. Dezen boden het schilderij aan graaf Bchack von Wlttenau aan en deze stond als be klaagde m het proces terecht. De graaf kocht het stuk en betaalde met „Dus." vroeg ze aarzelend! ,.u denkt, dat die vrouw een natuurlyken dood gestorven is?” „Neen, dst met.” luidde het antwoord van haar vader; „ik denk, dat ze stierf aan hartverlamming, veroorzaakt door het ge bruik van een te groote hoeveelheid lauda num. Wanneer zy dat goed niet ingenomen had. dan zou zé waarschyniyk nog in leven zyn.” „Maar,” bracht Jeasie in ’t midden, ..wan neer zy aan hartzwakte leed, dan zou ze toch hebben kunnen sterven." „Iedereen, wy allen, kunnen ieder oogen blik door den dood overvallen worden." luidde het ernstige antwoord. „Wanneer het laudanum aan deze arme vrouw opaettelyk was toegediend, dan sou de schuldige ver- antwocrdeiyk aüa voer haar dood. Als zy. zich bewust van het aoo goed als zeker doo- deiyk gevolg, toch het drankje ingenomen heeft, dan heeft zy zelfmoord gepleegd. Dit laatste komt me echter niet waarschyniyk voor. Maar laten we nu niet meer over dit :,Neen; maar als ze er kans toe ziet, dan loopt ae graag in de apotheek rond. Twee keer heb ik gezien, dat ze een paar stukjes drop en eens. dat zy een beetje chloroform Dim.” ,Dat heb je my nooit gezegd.” „Dat heb ik ook niet. Juffrouw Bennett te altyd zeer vrtendelyk tegen me en daar om vertel ik zulke dingen niet. Bovendien ae ia al aoo lang hier; als ze nu en dan een enkel stukje drop neemt, dan «al de dokter haar dat niet kwalijk netnen.” Berlijn en Moskou onderhandelen, om wrbtno'ende verplichtingen van de Bowjet- regeering te verkrijgen dat ze alle propagan distische inmengmgen in de binnenlandse!» politiek zal staken. Men kent deze onderhan- delingen met Moskou en weet uit andere gevallen, wat ae waard zijn. Het offlcieele Rusland ontkent de verantwoordelijkheid ▼oor de Derde Internationale, die de we- rand-revolutle ten doel he^ft. De afweer ▼an de Moskousche ophitsery is het beste te bereiken, wanneer iedere staat er zelf zorg ▼oor draagt, dat hij rijn grenzen tegen deze propaganda verzekert. Vooral Duitschland moet zyn grenzen er tegen afsluiten. Het is voor Duitschland niet voldoende, zyn onzij digheid streng te handhaven tn verband met bestaande verdragen. Het oogenblik komt steeds nader, dat Duitschland zal moe ten beslissen of voor het Westen, of voor het Oosten. Hierbij is het wencheiyk. dat Duitschland zijn besluit in voile meerderheid met de regeering neemt. Welke plannen Moskou omtrent Duitsch land koestert, biykt uit de onthullingen van het orgaan der jong-Duitsche orde. Het blad JJer Jung-deutsche” publiceert den inhoud van een protocol, dat in een geheime rttttng ▼an het executieve comité der Derde Inter nationale in Moskou werd besloten. Dit docu ment L, belangryk. omdat het speculaties be vat. niet alleen de communistische party in Duitschland betreffende, maar ook zekere nationale krmgen. die alle hoop voor hun buitenlandsche jx)litiek op Rusland hebben gezet. De voorvallen by de Dultsch-nationa^ listische party hebben de openbare meening er op attent gemaakt, dat in de party van Adolf llitter zich een richting aan het ont wikkelen is, die een materiaal verbond met Rusland door een revolutie in Duitschland tracht te verkrygen. De met Rusland sympa- thiseerende groep Is zóó groot geworden. dat Hitler probeert deze menschen uit de par ty te zetten, daar anders de burgeriyken uit zyn party zouden treden Het Moskousche protocol raadt Het Jacht ..Islander” is aan de kust van Cornwall op de rotsen geloopen en gezon ken. Zes opvarenden zijn verdronken. Nader wordt gemeld, dat de redd.ngsboot van Fowey was ui tap va ren, doch het schip niet kon naderen. Een reddingsltjn werd over het jacht ge schoten. Men zag. dat twee lieden zich aan boord wanhopig aan de lyn vastklampten, doch het in de hooge zeeën moesten opgeven Een der opvarenden dook van het jacht en zwom in de richting van de kust. Hy verdween evenwel in de diepte. De reddingsboot trachute nog gedurende twee uren het schip te naderen, doch de zware zeeën en de gevaariyke rotsen ble ken te erg. Het jacht werd geheel vernield, lerwyl de zich aan boord bevindende personen alten verdronken Het jacht was voor een vacantiekruis- vaart gehuurd door commodore King, een vooraan staaand conservatief politicus en oud-minister. 90. „Je bent een dwaze jongen!” sprak hy; „je hebt zeker weer de een of andere lief- detgeschledenis gelezen. Komaan, nu aan *t werk. A propos, Tom" ging mynheer Green op vriendelijken toon voort „heb je juffrouw Benneth verleden Woensdag soms in de apotheek gezien?” De jongen dacht een oogenblik mn „Woensdag? niet de dag, totdat hy plotseling begon te lachen. Tar dieu te een echte optimist met een heel opgeruimd karakter: hy beschouwt zyn werk niet als een last, integendeel, het verheft zyn geest wi vervult hem telkens weer opnieuw met frissche levenskracht. Met een lachend gericht onderneemt en ▼oibrengt hy het moeilijkste werk, al duurt het ook nog zoo lang Hy steekt een sigaret aan en met zyn dik rond potlood schrijft hy razend vlug het eene na het andere blad voL^onder daarin eenige wyaging doorha ling of verbetering aan te, brengen. Zoo zyn de schitterende artikels ontstaan waaraan hy een groote vermaardheid te danken heeft. Wanneer hy dicteert dan treedt zijn groo te begaafdheid nog duldeiyker aan het licht; hy verricht zyn werk in een tempo als van een gaJoppeerend paard. Zelfs zijn collega's die geen moeite met hun werk hebben, staan verbaasd over de geweldige vlugheid, waar mede deze altyd frissche geest zyn dagtaak verricht. irig* Het vooronderzoek tegen de beide studen ten, die den aanslag gepleegd hebben' op den Chef van den Lithauschen Gehejmen Dienst, Rusteika. is thans geëindigd. Meh neemt aan, dat de daders voor den Krijgsraad zullen worden gebracht. De toestand van den ge wonde is ongunstiger geworden. In den loop van Woensdag hebben nieuwe arrestaties plaats gehad onder de aanhangers van Wol- demaras; hieronder bevinden zich ook drie officieren van het te Kowno gestationneerde 5e R. I. Nu van offlcieele zyde 't striktste stilzwy- gen wordt in acht genomen betreffende deze zaak, doen allerlei geruchten de rondte, vol gens welke de aanslag eigeniyk het begin zou zyn geweest van een voorbereide omwente- ling. Ook de strenge bewaking van de auto riteiten en de woningen der regeeringsverte- genwoordigers, zouden deze opvatting moeten bevestigen. Ook gisterochtend hebben huiszoekingen pteats gehad bij aanhangers van Woldemaras en enkele arrestaties. Onder de arrestanten bevindt zich ook de uit de dagen van de revolutie van 17 December 1926 bekende vlte- gerkapitein Macuika. die als leider van jen geheim genootschap een zekere reputatie als ..nevendictator” genoot. Naar van geloofwaardige zyde wordt me degedeeld, zou uit de verklaringen der stu denten verder gebleken zyn, dat Woldemaras de eigeniyke .Auctor Intellectualis” van een reeks terreurdaden zou zyn Het is meer dan waarschyniyk dat Woldemaras voor een even tueele arrestatie eerst naar een sanatorium zal worden overgebracht voor een onderzoek van zyn geestvermogens. By het eerlang te verwachten proces zullen pers en ntib'iek niet buitengesloten worden Het Paleis van den President der Repu bliek wordt voortdurend met machinegewe ren bewaakt, iets waaruit men meent te mo gen aftelden dat de. toestand tameiyk ernstig wordt geacht. De werkloosheid, die op het oogenblik in byna alle landen aan het toenemen is, en die het gevolg is van de gioote internatio nale economische crisis in de heele wereld, is een probleem, dat door de afzonderlyke sta ten wel nauwelyks meer kan worden opge lost. al kunnen sommige bemoeiingen, voor al ook in Duitschland. min of meer tot een stilstand leiden. De Fransche minister van handel. Flandm. die dezer dagen op de wan verhouding tusschen productie-rhythme en verbruiks-rhythme heeft geweien, beeft met recht den eisch gesteld, dat er moet worden gestreefd naar een ontwikkeling van den warenruil op een basis van wederkeerigheid Flandin heeft zyn eischen vrijer kunnen voordragen, omdat Frankrijk in staat is ge weest. den stand zyner voortbrenging over het algemeen op de hoogte van voor den oorlog te houden. Daardoor heeft djt land ook het geringste werkloozen-cijfer. Maar er moet in ieder geval begonnen worden met de internationale behandeling van dit groote economische probleem; alle staten moeten, men zou kunnen zeggen, gedwon gen worden, om hieraan mee te doen en zoo de steeds meer kritiek wordende situa tie eindeiyk de baas te worden. Het is niet mogelyk. een internationale statistiek der werkloozen op te maken, omdat de vorm der vaststelling tn de afzonderlijke staten heel verschillend is. Zoo hoort men uit Amerika, waar de sociale Instellingen, zooals in Duitschland en andere landen, niet bestaan, dat het werkloozen-cyfer op 5 tot 7 mlllioen wordt geschat. EngelanJs laatste melding luidt 197 millioen. terwijl in Duitschland 2.77 millioen werden vast gesteld. Vergelykt men deze getallen me; de som van hen die werken, dan volgt daar uit voor Engeland een werkloosheid van on geveer 9 pet., voor Duitschland op het oogenbllk rond 8 pct. By deze vergelijking mag men echter niet vergeten, dat het aan tal der werkenden in Eïigeland op rond 195 millioen moet worden vastgesteld, ter- wyl men het in Duitschland op 32 millioen schat. Deae werkloosheid gaat samen met een aigemeenen achteruitgang der productie, die zich vooral in den laatsten tijd byzon- der sterk doet voelen. De productle-index in Duitschland byv. is. wanneer men het jaar 1928 gelijk 100 stelt, van 109.1 in Mei 1929 op 90.7 in Mei 1930, dus ongeveer 20 j>tc. achteruitgegaan. De Engelsche produc tie-index. die per kwartaal wordt berekend, en het jaar 1924 tot grondslag heeft, be droeg in de eerste drie maanden van dit jaar 109.6 pet. en in de drie volgende maan den slechts 100 pet. Daar de Engelsche myn- bouw bet sterkst bij de werkloosheid is be trokken, zyn de productie-cyters hier van byaondere beteekenfk. Voor Mei van dit Jaar wondt er een kolen-productie van 21.693 millioen ton opgegevenx welke in Juni tot 17.255 millioen ton, dus ci^ca 20 pet. is ach teruitgegaan. In de overige Europeesche staten is de toestand over het algemeen dezelfde. Italië toont, volgens den stand van April van dit jaar. 2.5 pet. werkloosheid aan; Polen heeft 6 pet. werkloozen onder het aantal wer kenden geteld; België heeft slechts 2.5 pet., Tsjecho-Blowakye eveneens 25 pet., daaren tegen Noorwegen 6 pct. Over het algemeen kan worden vastgestcld. dat in de industrie staten de werkloosheid tusschen 5 en 8 pet. schommelt. Een opstelling der afzonderlijke cyfers zou een enorme eindsom geven Het ligt niet alleen in het belang der afzonder lijke staten, maar der heele wereld-econo mie. om deze getallen te verminderen, of zoo mogelyk geheel uit te wisschen. Eco nomische voorspoed en sociale gezondheid «Un twee factoren, die absoluut met elkaar in wisselwerking staan. Voor de rechtbank te Zusterburg staat ee~ dievenbende terecht, die doof haar In braken het vorige jaar talryke streken van Oost-Pruisen onveilig heeft gemaakt, schrijft het Hbld. Zoo stalen zy b.v. by een geeatelyke alle collectegelden. Terwijl zij in een kamer naar het geld zocht n bevonden de bewoners zich in een zyvertrek. maar de dieven sloten kalm de deuren af en lieten zich niet storen. Het buitgemaakte geld begroef een hun ner bulten weten van de anderen op het kerkhof Maar een collega was hem nage slopen en had hem zien graven Deae groef de schat weer op en begroef haar op zyn beurt weer stilletjes op een afgelegen plaats. Ten slotte werd een der dieven gesnapt. Hy nam een advocaat, gaf dezen een voor schot voor de kosten, brak den volgenden nacht by hem in en stal het voorschot weer terug. By een andere gelegenheid werden twee leden van de bende tijdens een Inbraak door een nachtwaker betrapt. Onmlddel- lyk begon een hunner den dronken stu dent te spelen. Hy wees den politieman op die Schmisse" in zyn gezicht, waarop deze zich eerbie dig verontschuldigde en van het tooneel verdween. Na de arrestatie van een tweede lid, von den den volgenden nacht talryke inbraken plaats, waarby echter merkwaardigerwijze slechts zeer weinig gestolen werd. De politie ontdekte spoedig, dat het hier .diefstallen k décharge” gold, die moesten bewijzen, dat' andere dieven aan het werk waren. jaren. eensklaps voor den dag. Ben Je be reid Jessie om er een eed op t~ - Gharies je niets over dte vrotrw heeft?” zy keek haar vader nu onbeschroomd aan ZATERDAG. 23 AUGUTUS HUIZEN. Tet 1 war 9M M. UtesMteng K.R.O.-nHaending 855—930 Concert 11.3013.00 Godsdienstig halfuurtje 14 IV -1.15 Concert door K.R.O.-kwintet 115 3.00 Gramofoonplsten 200—315 Kin- deruurtje 5.00—6 00 Gramofoonptaten 631—RIS Sportpraatje door 8. P. J. B»,. ten: „Kanaalzwemmer!” 8.15655 Ora, mofoonplaten 6557.15 Journal wees overzicht door Paul de Waart 7.15739 Gramofoonplaten 7308.00 Charlotte Köhler: ..Ervaringen van- een declamatrieW 8.0111.00 Concert KRO-Solon-Orkest, het Duo Stenneke, F. Boshart (piano), ca.’ 9.30 Nieuwsberichten 11501350 Grawm foonplaten. HILVERSUM, M75 M. VARA-Uttzen- ding 8.00 Orgelconcert 950—10.00 Gramofoonplaten 10.00 VPRO Morgen wijding 10 15 Voordracht 10.30 Zie kenuurtje 1130 Gramoëoonplaten 12.00 Politieberichten 12.15 Concert VARA- Sextet 145 Gramofoonplaten 2.00 VARA-Liedjes voor VARA-Kinderen 2.45 Paedagogtech concert door het VARA- orkest 4.15 D. van Kreveid: Voor onr» amateur-fotografen 4.45 Landré: Ons huis een Tehuis 530 G. J. Zwertbroek: De Geschiedenis van den Radio-Omroen in Nederland «50 Kinderuurtje 7 M VARA-Varia 7.10 Mededeelingen van het Reissecretariaat van het Intituut voor Ar- belders-Ontwikkllng 7 20 Gramofoonpla ten 7.30 Teun de Klepieerman 7.45 Politieberichten 8.00 Concert 8 45 Hoorspel „Die duivelse!» Koelies" van Fan Kwae 9.15 Vervolg Concert 9.46 Pers berichten 10.00 Mondaccordeomnmuzlek 10 20 Vervolg concert 10.55 Vervolg Monaccordeonmuziek 11.15 Gramafoon- l>laten. DA VENTRY, 1SM.4 M. 10 35 Morgen wijding 130—230 Orkesteoncert 350 Verslag van de International Tourist Trophy Motor Race te Belfast 5 35 Kin deruurtje «35 Nieuwsberichten 750 Sportberichten 7 05 Piano-recltal door C. Smith 730 Lezing 7.40 Lezing 750 Concert. Militair Orkest. H Brindle (bariton), M Wtlkinson (sopraan) 920 Co-Optimlstlcally Yours". Optreden van de Co-Optlmisten 10.00 Nleuwsixirichtea 10.15 Lezing 10.30 Berichten 10.40 12.20 Dansmmuzlek. LANGENBERG, Gramofoonplaten eert 10.3512.15 Gramofoonplaten 9230 Gramofoonplaten 1.25—3.60 Or- keslconcert 5 50—650 Concert Tenor en mandolinekwartet 8 20 Vroolyke avond Intermezzo „Reportage bei Sfhmldt» van Wllli Hagen Na afloop tot 1220 Dansmu ziek Daarna tot 12 20 Gramofoonplaten. ZEESEN, 1635 M. 6.107 in Lezingen Gramofoonplaten 10 50 Be- 12 101 10 Concert. Spreek en 1 30—2.20 Berichten 2 20— apotheek gaan en vlugzout vragen?” De b«ronet haastte zich om aan dit ver zoek te voldoen. Dokter Quinton schudde z'n dochter zacht heen en weer. „Komaan.” sprak hy. mln of meer ont stemd; „ik wil niet dat je je zoo aanstelt. Hoor je dat? En ik aal F ronduit een vraag stellen, die je naar waarheid moet beant woorden. Weet je iets van die vrouw? it opende zij haar oogen: haar vader klonk ruw en dend. Dokter Quinton had een hysterische vrouwen. „Neen,” antwoordde zü; ,Jioe zou „Weet Charles iets van haar?” „Neen; wat wilt u daarmee zeggen? Hy dwong haar een teug wyn te nemen. „Door je manier van doen, wek Je m“ verdenking op." klonk het, kortaf; „en a» je zoo voortgaat, dan zai je ook de denk in g van anderen opwekken. De meeste mannen halen in hun leven ee of twee maal een dwaze streek uit en de vrouwen die daarin betrokken zyn, komen d^kwyi*. te doen, d«‘ vwrteW

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2