c L F1 I RSCH WARENHUIS F O R T U I N ’S xr* OPENING I N.V. ALKM I h GROOTE OPRUIMING SPEELGOEDEREN S. KROM vraagt een aankomend bank** werker-draaier. Aanmelding uitsluitend Schermerweg 84. BANKWERKER- DRAAIER JAC. SPEUR, St Annastraat 43 VI 1 VOORHEEN HET Neerlandia’s Melkproducten te stoMpetoren THANS KLEEDINGMAGAZUN I Dl ALKMAAR OFFICIEELS MEDEDEE LINGEN Dorp-stad in New-York verwoest Personalia De nieuwe Spaansche Grondwet Beëedigd St. Joseph-Patronaat MARKTNIEUWS Begrafenis A. Posthuma De strijd van de Lappo’s BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE GEMENGD NIEUWS Vondst van Gevonden dieren en voorwerpen Weer een ontploffing in een mijn van ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiN nagenoeg wij nooit op. tot MOETEN Ziet de etalages van eiken prijs. ZIET ONZE ETALAGES ACHTERSTRAAT LANGESTRAAT HOEK HOUTTIL - ALKMAAR De inbraak bij de Firma Berkemeijer Toen de mode bij elk nieuw seizoen hetzelfde bleef, ruimden Automatisch sorteeren van Poststukken De verdachte op vrije voeten gesteld Met deze deel ik *t geachte publiek van Alkmaar en Omstreken mede, dat ik HEDENAVOND 7 uur een ZAAK OPEN in uitsluitend Dir. J. W. A. neuseveldt M. KAT EU ALKMXXA» MIENTS'V K g IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN De militaire invloed van Frankrijk en Engeland Deze inrichting is bekend door haar hygiënische be reiding. Vooral de echte Gepasteuriseerde Room- karnemelk. ook voor Baby’s. Roomkarnemelkspap, Gepasteuriseerde flesschen Melk, Koffieroom, Slag room. Melk Yoghurt, lederen dag versche Roomboter met Riiksmerk (gezouten en ongezouten)* Edammer Kaas 40+ en versche Hoenderparkeieren. Alle pro ducten lederen dag versch. Monsters worden gaarne op aanvraag gratis verstrekt. Beleefd tot een bezoek ultnoodlgend, TELEFOON 1323 - ALKMAAR Kevelaer een gebalsemd lijk te Diisseldorf Gedurende de kermisweek brengen wij een enorm aantal speelgoederen tegen exceptio neel lage prijzen, waaronder vele restanten ver beneden inkoopsprijs. Koopt reeds nu en wacht niet, tot de meeste koopjes weg zijn. Ineenstorting van het Young-plpn? nu de mode elk seizoen verandert. WIJ OPRUIMEN De StooMwaschinrichting De opstand der Koerden I Stakingen in Frankrijk t I SINT LAURENTTU8 DE VROUWEN VAN NAZARETH KAP. DE WIT van onzen te Roubaix en te Belangrijke rede van de OUvei* nog mantelceintuurs sleutels; Optreden ook tegen de sociaal-democraten Een proef in Rotterdam be- 1# dooden Naai BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN ALKMAAR Te Haarlem is geslaagd voor het examen handenarbeid de heer L. J. Bakker, alhier. roepen sollicitanten op naar de betrekking van TIJDELIJK LEERAAR IN NEDERLANDSCH AAN DE HANDELSSCHOOL. De benoeming zal geschieden voor den duur van een bestaande vacature. Aantal lessen achttien per week. Salaris volgens Rijksregeling (le klasse). Sollicitatie-stukken (adres op zegel) In te zenden aan het Gemeentebestuur zoo spoe dig mogelijk. Alkmaar. 22 Augustus 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A KOELMA, Secretaris. Alkmaar, 21 Aug. 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. KOWNO, 22 Aug. Uit Moskou wordt ge meld, dat In een mijn te Kapltalnaia Stalino Door de Arrondissements-Rechtban* alhier is gister beeodigd als griffier voor het kan tongerecht te Hoorn, Mr. T. B. Kos, voor heen griffier In het kantongerecht te Ter- neuzen. ALKMAAR. 22 Augustus Kaasmarkt Aanvoer 112 stapels, wegende 173.000 K.G. Fabrieks kleine f 42 50; idem commissie f 41; Boeren commissie f 45; idem kleine f 42. Handel matig. ,.St. van Alkmaar, 21 Aug. 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA. Secretaris. een hevige ontploffing heeft plaats gehad, waardoor 10 arbeiders zijn gedood. Vijf wor den vermist Een commissie stelt een onderzoek naar de oorzaak van de ramp in. was in de aangebracht, In 1 lis WO Fenwc een 1 >'n gi wil ki versta mevro En ei Mas toond< werp i De staat Zuid-< den g steen Joega genon Dit f< in he ander cenfet CsortH een nleuwi sul tab niet i Btnala beslot bouw cho-s: ven; gram in du Op alen van vel li bran bouw van eenlg bet j de 1 van men van men meln droei Rom< van 1 Ma denw na v reeds hun Rome de i> om va Jezus De werel God wand reld turn kring dag vens- maar Betlel Chris ..Zo ieder reth wondi Upper Pet de Cl (Joan Ma: bit h regt: tus Die 1 XI. 2 Th< D#ln| Heer De als H de wc lift. XIV. En lijden kind medei Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het gemeenteblad nr 1178 is opgenomen het be sluit van den raad dier gemeente van 24 Juli j.l. waarbij is vastgesteld eene verorde ning tot wijziging der verordening tot rege ling van het verkeer op de wegen, in verband met het gebruik van motorrijtuigen en rij wielen. Deze verordening is heden aigekondigd en gedurende drie maanden ter gemeentecre- tarie ter lezing gelegd, waarzy tevens in af druk. tegen betaling der kosten, verkrijgbaar is. II. ik da zout." meer heel i De ze 1 oogen schuil Bij Koninklijk besluit van 14 Augustus is benoemd tot ontvanger der registratie en do meinen te Raalte J. Formijne, surnumerair der registratie en domeinen ten kantore al hier. Hoogeerw. directeur, de prachtige predikaties en niet het minst de plechtige Hoogmis, tot zelfs het plechtig Lof in de Canisiuskerk te Nijmegen en de avond-oefenlngen in Keve laer, waarna de prachtige en goed geslaagde slangenprocessie, kortom alles heeft bijge dragen tot de stichting der pelgrims. En vooral mogen wij niet vergeten de gelukkige omstandigheid van het buitengewoon mooie weer. Alles tezaam genomen heeft dit de pelgrims in een bepaald beste stemming ge bracht en is er maar een roep: wij hebben een prachtige bedevaart gehad. Om deze reis zeer gemakkelijk mede te kunnen maken, bestaat er gelegenheid om wekelijks iets te sparen. Voor het sparen voor deze reis kan men aan het Verdronkenoord No. 60 alle inlich tingen bekomen. Het bezoek van het Engelsche vlooteska- der aan Roemenië wordt te Boekarest druk besproken. In het algemeen acht men het be zoek een vriendschappelijk gebaar van En geland na het tot stand komen van het Britsch-Roemeensche handelsverdrag. Men schijnt, zoo gelooft men althans te Boekarest, in Engelsche kringen er op aan te willen sturen, dat er een speciaal verdrag met Roemenie tot stand komt betreffende eventueele verzorging van schepen der Brit- sche Mkidellandsche Zee-vloot in Roemeen- sche havens Tevens zou men in Engelsche kringen hopen, dat Roemenië misschien nieu we schepen en de uitrusting der Roem een- sche marine voortaan in Engeland zal betrek ken. Met dat al zou men dit alles in Frank rijk met leede oogen aanzien. Tot nog toe immers heeft Roemenië zich voor bijna alle militaire aangelegenheden tot Frankrijk ge wend. Door het huidige Engelsche vlootbezoek en vooral door het bezoek van Henderson, eenlge maanden geleden, zou de positie van Frank rijk in Roemenië aanzienlijk zyn verzwakt. Viering verjaardag van Hare Majesteit de Koningin Burgemeester en Wethouders van Alkmaar: brengen ter algemeene kennis dat in verband met de omstandigheid dat 31 Augustus dit jaar op Zondag valt, voor de viering van den aanstaanden verjaardag van Hare Majesteit de Koningin Maandag 1 September d.a.v. zal worden bestemd. De gemeentelijke bureaux zullen op dien dag, voor zooveel de dienst het toelaat, ge sloten zijn. In verband met de omstandigheid dat ook het personeel van de Reiniging dan geen dienst zal doen, wordt verzocht op dien dag geen vuilnisbakken e.d. buiten te zetten. Alkmaar, 21 Aug. 1930. Burgemeester en Wethouders voomoemd, WENDELAAR. Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. De Katholieke kerk en twaalf huizen van het dorp Chermont-el-Crouse, bij Water town. negen entrepots en een schip werden heden door brand vernield. De aangerichte schade wordt op 100.000 dollars geschat Een der huiseigenaars viel dood neer, toen, een hem toebehoorend huis vuur vatte. bad cost uum; sluitmoer; honden- padvindersriempadvlndersmes; Men schrijft ons Nog klinkt het gejubel der klakken, nog klinken de Ave Maria s der pelgrims in mijn ooren, nog leef ik in den geest in het geliefd oord van Maria, het door alle pelgrims zoo beminde Kevelaer. „Och wat een heerlijke dagen’’, hoorde ik menig pelgrim zeggen. Jammer is, dat deze schoone en geestelijke dagen zoo snel voorbijgaan. Maar toch kun nen wij beamen, wat een onzer Eerw. heeren geestelijken in de predikatie mededeelde: dat wy geestelijk altijd rijker uit dit genade-oord terugkeeren. Het hartelijk welkomstwoord L. Meertens, Frederik Hendrikplantsoen 13, Amsterdam, prijs 2.50 per jaar franco),Uw Pastoor of Congo-Directeur wil de moêite wel op zich nemen Uw adres op te geven. U zegt dan later maar ns of het een tegen valler bleek te zijn; mij dunkt, dat het te genovergestelde al heel spoedig weer zal wor den en dat de beweging ook op U mag reke nen, ook op Uwe sympathie mag bouwen. De politie te Diisseldorf heeft een onge wone ontdekking gedaan in het huls van een firmant van een groot Itallaansch im- porthuia te Düsseldorf. De firma impor teert Itallaaansche wijnen en is reeds Jaren te Düsseidorf gevestigd. De betrokken firmant, een Italiaan, heeft bovendien een wijnhandel te Milaan. Is Jurist, en als zoodanig rechtskundig advi seur van het Italiaansche generaal-oonsu- LI88ABON, 22 Augustus Voor een ver* gadering van civiele gouverneurs en Lurr~- meesters. heeft het hoofd der regeerlng, generaal Domlgos de Olivera, in tegen woordigheid van andere leden der Porto- geeechc regeerlng. een belangrijke rede gehouden, waarin hy den terugkeer tot des grondwettelijken toestand aankondigde. Een ontwerp, uitgewerkt door bekwame juristen, ligt gereed en zal den verschillen den autoriteiten ter beoordeeltng worden voorgelegd. De grondslagen, waarop de dictatuur ge vestigd wordt, zullen ook de basis 'van de nieuwe grondwet worden. Als voorbereiding is onder den naam van Nationale Unie, een vaderlandsche or ganisatie in het leven geroepen. Olivera las vervolgens een manifest voor, uitgevaardigd door de regeerlng, waaruit blijkt, dat het systeem van het weder invoeren van een constitutie, geen terugteer tot de politieke partijen beteekent. Het Invoeren van een constitutie is sleets t doen als eenen verdere ontwikkeling, een Igaliseerlng van de dictatuur. Onze Leidsters-cursus en De Zilveren Trompet Clubsysteem dus is het nieuwe in de metho- de en niet meer 'n heele massa tegelijk, om dat wel aan eene massa tegelijk de verstan delijke ontwikkeling kan worden bijgebracht maar de eigenlijke wilsvorming, dus de vor- kan kleinere er mede iodernen tijd ig worden ALKMAAR. 22 Augustus 1930 Graan markt Aangevoerd totaal 2431 HL sla: 787 tarwe f 812; 5 rogge; 980 gerst f 6— 7.75; 418 haver f 5 75—8 25; 12 boonen: br. boonen f 1620; citroen boonen t 30; witte boonen f 35; 1 karwijzaad; diverse: 230 erw ten; kleine erwten groene f 9—11; groots erwten groene f 2434; ld. grauwe f 50; id. vale f 29—40 alles per 100 K.G. Handel stug BROEK OP LANGENDIJK. 22 Augustus. Langendijker Groentenveiling. 4600 toma ten: A. 8.50, B f 7.80, C. 7.20, CC. f 810; 26.000 aardappelen: Bchotsche muizen 4.10 4.50, Schoolmeesters 3.80, Eigenheimers 4.80—5.80, Due of York 3.50—3.60, Drie lingen 5 10—6.00; 2100 bloemkool, 1ste soort f 6.10—10.50, 2de soort 0.20—130; 35.000 roode kool 0.60—330; 30.000 gele kool f 1.50—3.70; 60 000 vroege witte kool f 1.502.90 600 uien: züvemep 3.60—530; 1400 slaboonen f 3.50—7.50, 200 snijboonen f 18; 700 bleten 1.60—2.70 7500 gele uien f 2.80-3.50, gele nep f 4.80—5.80, gele drie- AMSTERDAM, 22 Aug. Aanvoer 2 ladin gen, zijnde 960 HL notitieboekje handschoenen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, ais gevonden aangegeven op: 19, 20 en 21 Augustus 1930: Fototoestel in etui, A. v. d. Meulen, Langestraat 81; huissleutel; H. Spaans. Drebbelstraat 16; pakje inhoudende kwitanties en wissels. W. Keizer, 8t. Anna straat 16; actetasch met handtasch. J. Vrouwe, Stuartstraat 30: fototoestel, Seelon, Kennemerpark 17; belastingmerk, W. Groot, Snaarman-slaan 25, belastingmerk, C. Tamls, Leeghwaterstr. 27; 2 vischssnoeren. H. Kroes. Toussalntstraat 13; zak mals, J. Kistemaker, Kennemerstraatweg 77; autoped. L. de Boer, Eikelenbergstraat 10; vulpenhouder, J. O. Zevenhek. Drebbelstraat 10; damestasch met zakdoek, J. Dell, Lamoraalstraat 6; portemon- nale, A. van Dijk, Huigtorouwerstraat 5; kin- derportemonnaie met inh J. Koot. Vrouwen straat 1; heerentrouwring, J. Ravestein, noodwoning 19, Westerweg; portemonnaie met Inhoud, M. Groot, Snaarmanslaan 63, calotje. J. Boots, Achterdam 7; beursje met inh., H. J. de Graaf. Laat 113; broche, M. Kosters, Nieuwesloot 75. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van politie. Het postkantoor te Rotterdam heeft halve de post voor Rotterdam dagelijks post stukken te verwerken voor gemiddeld 400 kantoren van belang. Een dergelijken toestand heeft men op alle dergelijke kantoren en de wensch dit proces te vereenvoudigen door middel van een ma chine is dan ook begrijpelijk. Tot dusver was echter nog niemand er in geslaagd ’n bruik bare machine voor dit doel te vervaardigen Dit is thans aan de heeren Marchand en An- drlessen gelukt. Het bewijs hiervoor mag men zien in het feit, dat het hoqBdbestuur de te Rotterdam in werking te stwlen sorteerma chine na uitvoerige proefneming van hen heeft gekocht. De heer Marchand heeft de ideeën ervoor aan de hand gedaan en zijn kennis van het postwezen bijgedragen, prof. Andriessen heeft een en ander technisch uit gewerkt. De te Rotterdam in gebruik te ne men machine z«u de eerste dergelijke ter wereld zijn. In het sorteeren met de hand op een groot postkantoor zijn verschllende stadia. De cijfers omtrent hetgeen een bedreven besteller per uur kan sorteeren, loopen uit een, maar het gemiddelde is zeker veel hoo- ger dan 15001800 stukken. Men zal begrij pen, dat er bij dit werk veel heen en weer loopen te pas komt en dat ook het verzame len van de voor dezelfde richting bestemde stukken nogal wat te doen geeft. De heeren Marchand en Andriessen heb ben ernaar gestreefd om alles te vereenvou digen. Aan de machine is een lade, van zoo danige afmeting, dat de grootste toegelaten stukken er in geplaatst kunnen worden. Aan de voorzijde daarvan zit degene, die de ma chine bedient met rechts van zich een toet senbord, waarop cijfers tot een vrijwel onbe perkt getal met een hand kunnen worden aangeslagen. In de lade worden de te sortee ren stukken geplaatst zooals zij van de stempelmachlne komen. Een automatische drukker schuift ze naar deze zijde op, zoodat de voorste brief altijd voor het ruitje staat, dat daar de lade afsluit. De post zit in de lade en voor het ruitje daarvan staat een brief voor, zeggen wij, Amsterdam. Amsterdam heeft in *t ontworpen nummerstelsel no. 18. Het meisje leest ien naam. slaat met de rechterhand op 't toetsen bord 18 aan. grijpt met de linker den brief, trekt hem uit de la en werpt hem in’n gleuf terzijde daarvan. Onderwijl staat er reeds weer ’n andere brief voor 't ruitje, die op de zelfde manier wordt behandeld, enzoovoorts. Door de gleuf komt de brief in een wa gentje. Van deze wagentjes heeft de machi ne er 70. die aan een ketting zonder eind onophoudelijk rond de machine loopen en zoo geplaatst zijn, dat er zich altijd een wagentje onder de gleuf bevindt. Het wagentje vangt den brief op en er gebeurt nog iets meer. Door het aanslaan van het nummer, dat bij het adres van den brief hoort, wordt net wagentje door middel van een aantal hokken op een bepaalde wijze „ingesteld.’* Het wagentje begeeft zich langs den band zonder eind over een hellende baan naar een groote kast, die op een hoogte van ongeveer 2 meter boven den grond is geplaatst. Deze kast bevat 400 loketten, van boven open, van onderen met deurtjes gesloten, die tezamen een horizontaal plafond vormen, waaronder men kan loopen. Boven loket 18, Amsterdam aangekomen, laat het wagentje den brief vallen. Andere wagentjes deponeeren er op dezelfde manier andere brieven bij en zoo worden de loketten gaandeweg gevuld. Wordt het tijd voor den posttrein in een bepaalde richting, dan komt een besteller met een zak, maakt het onderdeurtje van net loket open en de inhoud glijdt in den zak. Op deze wijze worden successievelijk alle loket ten geledigd. Voor groote kantoren kan er aan het geopende deurtje van het begin af een zak bevestigd worden, waarin de brieven dan rechtstreeks vallen. De loketten zijn zoo gqplaatst, dat men de tretnrlchtlngen meteen bij elkaar heeft. Zoo liggen bijvoorbeeld Leerdam, Hardlnxveld. Glessendam, Schoon hoven. enz. op één lijn. Het is mogelijk gebleken één meisje 3000 brieven per uur te doen sorteeren en dit is nóg niet eens de maximumsnelheid terwijl dan bovendien de brieven ook meteen vol gens de richtingen gesorteerd zijn. Wij hebben de machine beschreven alsof ze maar één lade had (om het niet te inge wikkeld te maken) in de werkelijkheid heeft zij er echter drie, waaraan dus drie personen tegelijk leder met een eigen toetsenbord kun nen werken. Alle brieven, voor drie laden, die voor dezelfde plaats bestemd zijn, komen ta een gezamenlijk loket terecht. B(j gewone snelheid kunnen er met sen machine dus 9000 brieven per uur behandeld worden. worden clubs; en eens zijn, gerust wat Naar aanleiding van het Landbouwkundig Congres, dat gehouden is te Ithaka in den staat New York, verklaarde de voorzitter van de Agricultural Economical Society of Great Britain, Ashby, dat voor het oplossen van de huidige internationale economische cristi een herziening van het Youngplan en eea vermindering der Amertkaansche vordert» gen op Europa noodzakeltjk zou zijn. Het Young-plan zou zich In zijn huldigen vorm niet langer dan tot 1932 of 1933 kunnen handhaven. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat in het ge meenteblad nr. 1179 is opgenomen het sluit van den Raad dier gemeente van 24 Juli j.l. waarbij is vastgesteld eene: Ver ordening regelende het gebruik van het Beursgebouw Deze verordening is heden afgekondlgd en gedurende drie maanden ter gemeente secretarie ter lezing gelegd, waar zij tevens In afdruk tegen betaling der kosten, verkrijg baar is. De communistenvervolging in Finland wordt .door de Lappo’s en hun aanhang nog steeds voortgezet. Er vergaat geen dag, of èr komen berichten binnen, dat communis tische afgevaardigden in gemeenteraden of andere openbare lichamen uit hun functie gezet zijn. Thans beginnen de Lappos ook tegen de sociaal-democraten op te treden. In den gemeenteraad van Ikalis eischten zij. dat de sociaal-democratlsche gemeenteraads leden als zoodanig souden aftreden. Op de vraag van den voorzitter, op welke wet bun eisch berustte, antwoordde hun woordvoer der, dat wet wet was, maar dat aan het ver langen der Lappo’s onvoorwaardelijk moest worden voldaan Twee sociaal-democraten verklaarden toen, dat zij zouden aftreden, terwijl de overige sociaal -democratische afgevaardigden zich slechts voorlooplg wilden terugtrekken. Nog even kom ik jullie er aan herinneren, dat het Zondagavond 24 Augustus filmen is in ons Patronaatsgebouw. Behalve de leden zijn er echter heel veel die de prachtfilmen ook willen zien. Daarom.zjjn ook voor allen die komen willen kaartjes verkrijgbaar voor f 0.30. Als ze niet bij je thuis aankomen, zijn voor alle liefhebbers ’s avonds aan de zaal kaartjes verkrijgbaar. Maar «pschleten. anders is alles uitver kocht. Meneer Wagenaar op de Laat heeft ze ook. Tot Zondagavond 8 uur. De Directeur. laat, terwijl hij ook somwijlen te Milaan zijn rechtspractUk uitoefende. De Italiaan leefde In een zeer gelukkig huwelijk, tot zijn vrouw verleden jaar overleed. De diepbedroefde echtgenoot kreeg toen het Idee-flxe, dat hjj zich zjjn vrouw niet dc rden dood behoefde te laten ontnemen. Het lijk werd naar Italië gezonden ea werd daar door een operatieve behande ling en een sublimaat- en formallne-bo> werking volledig gemummificeerd. Ongeveer vier weken geleden werd hel goed geconserveerde HJk naar Düsseldorf teruggezonden. In een zinken kist, waaromheen een eikenhouten kist was gebouwd, werd bet stoffelijk overschot van de vrouw in een appartement in de woning van den echtge noot opgesteld. Ter hoogte van het hoofd beide i kisten vensterglas waardoor de man eiken dag het Inderdaad zeer weinig veranderde gelaat van zijn overleden vrouw kon gadeslaat. Na eenlge weken echter begon het huis personeel de voortdurende aanwezigheid van het lijk te beangstigen. Het verhaal’ werd verder verteld en kwam weldra de politie ter oore, die een onder zoek Instelde en op grond van de Begrafe niswet elschte. dat het lijk ter aarde be steld zou worden. De Italiaan weigerde hieraan te voldoen. De polltle-autoriteiben gaven hem nog vier dagen den tijd. Deze termijn loopt heden af. Mocht de man niet toegeven, dan aal da politie de teraardebestelling gelasten. ming van het karakter, pas voldoende uitgeoefend in aparte een ieder zal l>et dat in onzen n(iod meer aandacht anau geschonken aan dit laatste dan aan het eer ste: menschen van karakter komen kerk en maatschappij gedurig nog schromelijk te kort! Bij onze toekomstige moeders gebeurt dit het allerbeste in een huiselijke omgeving, dus in *n clubgebouw en niet in een patronaat. Dit waren de twee puntjes, welke wij n wei nig hebben toegelicht in onze beide vooraf gaande artikelen. Dezen keer, u begrijpt het reeds om het bovengenoemde opschrift. *n enkel woord over den cursus voor onze Jeugd leidsters en over het meisjesorgaan: De Zil veren Trompet. Vooraf moge gaan 'n kort woord over de stichting, genaamd De Vrou wen van Nazareth. De Vrouwen van Nazareth is eene Congre gatie niet van religieuzen maar van leeken; sinds enkele jaren bestaat zij en ze is vooral het werk van Pater van Ginneken 8 J. in samenwerking met Monseigneur Cellier z.g, die Tiaar *n drievoudigen werkkring toewees, in ons eigen land en in onze kolonie Oost- Indië. Onze Bisschop gaf om kort te gaan haar *n nieuw arbeidsveld vooral door deze Uitbreiding, die nog slechts enkele weken van kracht is geworden: de vorming tot men schen van karakter, tot katholieken van de daad van nJ. alle meisjes die de lagere scho len gaan verlaten (met 13 jaar kan 'n meisje adspirant-lid worden van de z.g. Graalbewe ging). Feiteltjk is deze stichting ’n deel van de Peter-Kania-Stichting (de kl. Kanisius), waarvan het andere gedeelte den naam draagt van: Kruisvaarders van St. Jan. Niet te verwarren is dit alles met de 8t. Relnilda- Stichting of de Vrouwen van Bethanië, die hare zorg uitstrekken over ongedoopte kinde ren, zelfs nog schoolgaande, dus over de moderne heiden-klnderen onzer door nleuw- of aanbouw steeds grooter wordende steden. De Vrouwen van Nazareth vormen eene religieuze Congregatie van leeken: Zij leggen Geloften af van Zuiverheid en Gehoorzaam heid, alsmede van Apostolaatschap. Zij stel len zich gedurende heel haar leven lang In dienst va" het apostolaat. Om voor deze roeping zich te bekwamen maken zij een proeftijd mee van twee volle jaren, *n novi ciaat in het Moederhuis dat in Heiloo aan de Kapellaan bij O. L. Vrouw ter Nood zal worden gebouwd. Gedurende het verblijf al daar leiden zij een gemeenschappelijk leven, o.a. gebed, enz.; gemeenschapsband geeft steun aan den wil om sterk te staan in het uitoefenen van die aposteltaak. Ook dragen ze alsdan een sluier en 'n bepaald kleed van lichtgrijze kleur, hoogstwaarschijnlijk van de zelfde stof zooals Maria in haar leven te Na zareth heeft gedragen. Buitenshuis op hare relzën en tochten heeft haar kleed een don kere kleur, zwart, soms toch echter weer een lichte, o.a. rood of geel. U ziet dus. daar was het me om te doen, menschen die religieus zijn maar die niet aanstonds als zoodanig zijn te herkennen: die zich vrijer kunnen be wegen bij en tusschen anderen zonder door onlngewijden opgemerkt te worden om des te veiliger den weldadigen invloed van ons heerlijk en rijke Roomsche Geloof in hare omgeving te kunnen uitoefenen. Eén der Vr. v N. kimt hier in de maand September *n cursus geven voor Jeugd-leid- sters uit de drie parochies: 'n les-oefening van eenmaal in de 14 dagen gedurende an derhalf uur op Woensdagavond in ons club gebouw, Verdronkenbord 74, aan vang half 9; de cursus zal een half jaar duren en de kos ten ongeveer 5 gulden bedragen. Er zal ge handeld worden over jeugdbeweging, opvoe ding van de rijpende Jeugd en over organi satie van het bepaalde systeem de Graal. (Later alvast Iets hierover). Wie nog niet be trokken was als Leidster bij 't Jeugdwerk kan met *n even gerust hart deze oefeningen vol gen omdat de Graalbeweging voor iedere Leidster nog vreemd en nieuw is. Dit alles is feitelijk slechts een aanloop; de bedoeling is deze dat later enkelen of meerderen der plaatselijke Leidsters, hetzij ineens, hetzjj bij gedeelten b.v. onder een vacantie aan een volledigen drie maande' <lkschen cursus gaan deelnemen in het Centrale Graalhuis in den Haag, Oude Schevenlngsche weg no. 90. U suit ook begrijpen welke de verdere bedoe ling is, n.l. deze, om naast de verstandelijke ontwikkeling vooral te krijgen menschen van karakter, Leidsters derhalve die den geest der Vr. v. N. overnemen Wees nu maar niet al te angstvallig om er toch vooral voor te waken zelve geen Vrouwe van Nazareth te hoeven worden. Geloof me, deze gedachte hoeft voorlooplg geen post bij U te vatten, daar wordt nog wel Iets meer dan dat voor gevraagd. Dankbaar mogen wij constateeren, dat den eersten Woensdag in September de cursus hier zal beginnen; geschoolde en gevormde Leidsters, die naast de Geestelijkheid komen te staan om onze Jonge meisjes te behouden voor kerk en maatschappij en ze te vormen tot echte Christenmoeders van onze toekom stige gezinnen. Tot nu toe hebben acht mij ner Leidsters hiertoe toezegging gedaan; met *n gerust hart durf ik nog meerderen eenzelfden raad te geven: U verplicht zich verder tot niets, behalve wat geld hebt U al leen eenigen tijd er bij te verliezen, wel in tegendeel hebt u er by te winnen I Zooals in *t voorafgaand artikel verwijs ik nog eens naar de Zilveren Trompet, het 14- daagsch blad voor-meisjes en jonge vrou wen, waar U de methode van de Graalbewe ging en den geest van de Vr. v. N. in te rugvindt. (Adres voor abonnementen is Mej. Gistermorgen had op net kerkhof Barbara” de teraardebestelling plaats het stoffeiyk overschot van den heer Posthuma die op zoo noodlottige wijze om het leven is gekomen. Per lykauto was het stoffelijk overschot vanuit Den Helder hedenmorgen hier aan gekomen. Van de Marinegebouwen en het hospitaal te Den Helder waaiden de vlaggen halfstok. Bij het vliegveld De Kooy hadden zich de commandant en de officieren apgesteld, om den overledene den laatsten groet te bren gen. Te ongeveer kwart over elf arriveerde de lijkauto met daarachter twee volgautos waarin familieleden van den overledene ge zeten waren, aan het kerkhof, waar, behalve een tiental zee-officieren, zeer vele vrienden en belangstellenden aanwezig waren. De baar was met een vyftal bloemstukken gedekt, waarvan een van den commandant en de officieren van het vliegkamp De Kooy en een van den commandant en de officie ren van „Hr. Ms. „Schorpioen". De beaardingsplechtigheden werden ver richt door den weleerw. Heer C Persoon, ka pelaan der 8t. Laurentiuskerk. Na dc plechtigheden dankte de broer van den overledene voor de ondervonden belang stelling, in het byzonder van de zijde der officieren. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de Turksche regeerlng voornemenszou zyn, dezer dagen een nieuwe nota tot Perzië te richten, ten einde de Perzische regeerlng nieuwe voorstellen te doen tot het onder drukken van den opstand der opstandige Koerden. Aanwezig aan het Bureau van politie, Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navol gende voorwerpen als gevonden gedepo neerd op: 19, 20 en 21 Augustus 1930: Kln- dermüts; penning AMSTERDAM, 22 Aug. De belde man nen H. J. B. en Van Z., die Dinsdag door de politie zyn gearresteerd, verdacht be trokken te zyn by de Inbraak van de firma Berkemeyer op het Rokln, zijn heden weder op vrije voeten gesteld, wegens gebrek aan voldoende bewijzen. De golf van stakingen, die over Frankrijk gaat, schynt zich uit het Noordelijk in dustriegebied verder over Frankrijk uit le breiden. Donderdagmorgen legden de havenarbei ders tb Le H&vre, naar aanleiding van een loonkwestie, het werk neer. Ongeveer 1500 man zyn in staking. Incidenten deden zich gisteren den gehee- len dag niet voor. Ook te Toulon ontstond een loonsgeschil, waarop de arbeiders uit de haven en van de werven in optocht door de stad trokken. Toen de politie hen aanmaande, om uit elkaar te gaan, ontstond een handgemeen, waarbij zoowel een aantal arbeiders als eenige politie-agenten gewond werden. Nu de overeenkomst tusschen arbeiders en werkgevers, tot beëindiging van de sta king te RUssel geteekend is, zal het werk heden worden hervat. De vakvereenlglngen Tourcoing hebben zich daarop tot den Mi nister gewend, met het verzoek ook in deze steden zyn bemiddeling tot oplossing van het conflict te willen verleenen. De Minister heeft hierop echter geant woord. dat de oorzaken van het conflict te Roubaix en te Tourcoing veel ingewikkel der en van anderen aard zyn dan te Rysset. reden waarom do Minister zyn bemiddeling niet kon verleenen, alvorens hy een nauw keurig onderzoek naar den toestand in bei de genoemde districten had ingesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6