I I „VRIESIA” il STER TABAK NAAKT VRIENDEN PLATEN SCHILDERSTUKKEN ETSEN KUNSTHANDEL Fa. Gebr. v. d. MEER n !1 BLADZIJDE 1 tweede blad MAANDAG 25 AUGUSTUS 1930 ALKMAAR Het Wit Gele Kruis OFFICIEELS MEDEDEELINGEN Feesten Oranje-Vereeniging De verkiezingen in Duitschland De familie Schimek PROVINCIAAL NIEUWS SCHAGEN El BERICHTEN UIT ONZE De eerste electr. treinen naar Zaandam Het werk der Commlssie-Lovlnk ZAADMARKT ALKMAAR De electrificatie der lijn Alknaer- Uitgeest-Aasterdem Gemeentelijke voorbereidend school voor middelbaar onderwijs te Alkmaar Vliegtuig drie dagen drijvende op zee De Engeslche missionarissen in China vrijgelaten Twee honderd huizen in een dessa afgebrand ZILVERSTRAAT, HOEK OUDE GRACHT Speciaal adres voor het omlijsten van platen I VORIGE OPLAGE i N.V. ’T ZAND DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEL v.h. JAN DE VRIES TELEFOON 324 Ziet gij het verschij tus schen aen looker van STER-TABAK en dengene, die zich dat ligt voor U een sterk mo tief om voortaan uitslui tend Ster-tabak te rooken. WERVERSHOOF UITGEEST OUDORP TELEFOON 781 en foto’s Dweilen. Sponsen. Zeemleder. Boenders. Vaatk wasten. Afneemdoekjes. Wafel- dweiltjes. Insmeerderties. Tuiten wis- schers. Lampenpoetsers. Nagelborstels. enj„ enz. .U - t van deze Inschrijving van nieuwe leerlingen op GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS zich Ik aan onhoudbaar geldleening 1929. 9 Wittebrood met inlandsche MoemT bloem van inlandsche 2^ Bemanning en pasaagieri nitgeput -NEW-YORK. 23 Augustus Uit Rlo Grootewal zal integendeel gasprijsverhooglng waarschijnlijk noodig blijken. kwam heelt het de af- f. uur. uur. uur. Een verzoek van den heer Anneveld om te ruilen met een ander stuk grond in het Heerenbosch vindt genade. Inzake de nieuwe fin. verhouding tusschen rijk en gemeente, wordt een verordening vastgesteld en goed gekeurd. Bij de rondvraag informeert de heer Look man naar de asphalteering van den Stations weg. De voorzitter zegt dat X weer niet mee werkt; we moeten hiervoor beslist droog weer hebben. De heer Kooy informeert naar de onteigening van perceel Hoogland. Hieromtrent kan de voorzitter zich niet uitlaten, waarna de Raad in comité gaat. zijn, alle leden Districts-Arbeidsbeurs Doelenstraat 30 Telefoon 838 Geopend lederen werkdag van 912 Voor werkgevers van 91 en van 2—5 Maandag- en Donderdagavond van 7—8 Bemiddeling speciaal voor kantoorperso neel lederen Donderdagavond. Voor vrouwe- Bloedige gevechten Gisteravond vond In de zaal van X Odéon te Bunzlau in Neder-Slleziè een verkiezings vergadering van Düitsch-Nationalen plaats, na afloop waarvan het tot een hevige bot sing kwam tusschen Duitsch-Nationalen en communisten. Een groot» menigte verzamelde zich voor het vergaderingsgebouw en nam een dreigen de houding aan De schupo uit Göritz werd ter versterking van de polite naar Bunzlau ontboden Toen het tot botsingen kwam, maakte de politie eenige malen van de wapens gebruik, zoodat de straten hier en daar met bloed be spat waren. De samenscholingen en botsingen duurden tot in den laten nacht. Bij een nieuwe charge, waarbij wederom van de vuurwapens gebruik werd gemaakt, vielen echter de eerste slachtoffers. Voor zoover kan worden nagegaan werden 3 personen gedood en verscheidene gewond, waarvan een vijftal levensgevaarlijk. Nienwe zaak Het bbuwen en verbouwen is hier niet van de lucht. Of het mogelijk aanstekelijk werkt? In elk geval draagt het bij tot verfraaiing van ons dorp. Zulk een verfraaiing is zekei net pand hetwelk thans is verrezen in „de Buurt" tegenover de RK- kerk. Aldaar is gebouwd een brood-, koek en banketbakkerij voor rekening van den heer G. C. Slijkerman Pz. Op het plekje tus schen de perceelen van de heeren Stenders en de Boer waar voorheen met de kermis de schuitjes, schommelden waar voorts X ge- heele jaar niets te tien was dan rustig gras, staat alzoo een huls, dat In aanmerking ge nomen de geringe ruimte welke voor bebou wing disponibel was er wezen mag. Debouw was opgedragen aan de firma Doedens en Schilder, die alle eer van haar werk heeft. De bakkerij is geheel naar de eischen des tijds ingerient. De winkel doet alleraange naamst aan. en beantwoordt volkomen aan hetgeen tegenwoordig door de wet voor uit stal- en verkoopplaatsen van eetwaren wor den gevorderd. Zaterdagavond had de opening plaats. Wij wenschen den heer Slijkerman in zijn nieu- neel lederen Donderdagavond. Voor lijk personeel afzonderlijke Ingang. Kostelooze bemiddeling. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend dat heden staan Ingeschreven: 2 betonwerkers. 1 boekbinder, 3 chauffeurs. 1 electricien, 2 grondwerkers. 3 kantoorbe dienden. 1 kistenmaker, 1 machinist, 1 meu belmaker. 3 metselaars. 1 opperman. 1 pak huisknecht. 1 plaatwerker. 1 reiziger. 1 schoenmaker. 1 steenbikker. 5 sigarenmakers. 1 P'ager. 1 stukadoor. 4 timmerlieden. 1 ijzerwerken 30 losse arbeiders. 34 transport arbeiders. 2 werksters. Geplaatst: 1 electricien, 8 grondwerkers, 4 hulpmonteurs. 1 metselaar. 1 pjjpenlegger. 1 schilder 1 steenbikker. 1 stoffeerder. 3 tim merlieden. 10 loose arbeiders. 1 dagmeisje. Alkmaar. 22 Augustus 1930 De Directeur voornoemd. Ed. v. d. HEUVEL. Naar ..Het Volk" verneemt, heeft de land- bouwcrlsis-commissie. de z.g. commissie-Lo- vink. aan de regeering voorgesteld, bij de wet voor te schrijven, dat in het wittebrood een aeker percentage bloem van Inlandsche tarwe moet worden gebakken. Dit meent bedoelde commissie te kunnen bereiken, door te bepalen. dat slechts tar webloem mag worden afgeleverd, waarin een bepaald percentage V. 1.1—1__'- z tarwe is gemengd. Een zelfdé maatregel geldt reeds «enigen tijd in Duitschland en wordt voorbereid in tel van andere landen. Het Chlneesche missiestation te Londen heeft een telegram ontvangen van zijn ver tegenwoordiging te Foetsjau, waarin wordt medegedeeld, dat de door Chlneesche bandie ten ontvoerde en geruimen tijd vastgehou den Engelsche missionarissen thans in vrij heid zijn gesteld en zich in veiligheid be vinden De onderhandelingen hebben tot resultaat gehad. dat het losgeld werd verminderd van 8000 P. 8t. tot 5000 P. St. Harmonie ,.St. Caeeüia” Bovengenoemd gezelschap hield gisterenavond een feest- vergadering. De heer B. J Heusmann hield de openingsrede en heet allen hartelijk wel kom in het bijzonder den geestelijken ad viseur Pastoor Kuskens en burgemeester Raat. Hierna gaf het Harmoniegezelschap eenige nummers ten beste. De avond werd afgewisseld door eenige moppen en voor drachten van den bekenden humorist P. Sijm. Bit het einde van dezen genoegelijken avond dankte de heer B J Heusmann allen voor hun medewerking en vervocht de aan wezigen tot slot uit volle borst te zingen: Aan U, o Koning der Eeuwen. Daarna keer den allen zeer voldaan huiswaarts. de Janeiro wordt gemeld, dat een Duitsch Con- dor-watervliegtuig. dat den dienst onder houdt tusschen Pernambuco en Rio de Ja neiro. op ongeveer 350 K M. ten Oosten van Banja, op zee drijvend is gevonden. Het vliegtuig bleek een noodlanding te hebben moeten maken en dreef reeds drie dagen op zee rond. i Passagiers en bemanning waren ultgepi^o.' Door een ter assistentie uitgezonden vlieg tuig werden zij naar Rio de Janeiro gebracht. Algemeen was men van meenlng. dat het een mooie prestatie van het vliegtuig is. drie dagen zonder gevaar drijvende te zijn ge bleven. het net in de kom. De aanneming van die voorstellen aal groote nieuwe lasten op het bedrijf leggen, terwijl men nauwelijks rende ment van die uitbreidingen is te wachtey. w»ar het tamelijk povere resultaat over 1929 behaald is onder vrijwel de gunstigst denkbare omstandigheden, ligt gasprijsverla ging «1 zeer weÉiig voor de hand. Bij door voering van de uitbreidingen Lagedijk en Huldigingsavond Naar we vernemen, zal Dinsdag 26 Augustus des avonds half acht in het Sint-Jozef gezellenhuis, bij monde van de bestuursleden van verschillende vereenl- gingen, de vertrekkende kapelaan, de Weerw. heer Bouman door de parochie worden ge huldigd. Behalve de aanbieding van verschil lende cadeaux. welke dien namiddag in ge noemd gebouw te bezichtigen zijn, zullen ver schillende personen het woord voeren. Ongevallen 't Zoontje van den heer R- sprong van een rijdenden auto en daarbij op X hoofd terecht. Terstond men geneeskundige hulp m?eroepen. De heer Ing. V. werkzaam aan de electri ficatie der Spoorwegen alhier reed op X tra ject UitgeestAlkmaar op een z.g. Spoor- fiets. Deze spoorfiets werd voortgetrokken door een motorfiets. Of de fiets te groote snelheid had of dat deze ergens tegen aan botste. zeker is dat op een gegeven moment de flets over den kop sloeg en de heer V. daarbij kwam te vallen, waardoor een neua- beentje brak en hij verschillende blessuren opliep Ook dit ongeluk liep naar omstan digheden vrij goed af. voor de winkel week 1930 om subsidie en kosteloos gebruik van electriscben stroom. Naar aanleiding van Raadsvergadering De Raad dezer ge meente vergaderde Vrijdagavond om 7 uur. Aanwezig allen, met uitzondering van den heer J. Kunst die zonder kennisgeving afwe zig was. Na opening werden de notulen der vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. Ingekomen was een verzoek van den heer G. van Veen te Alkmaar, die verzocht vrij stelling van de pacht groot 2.50 van het grasgewas van het plantsoen in het uitbrei dingsplan. De voorzitter zegt dat dit terrein dikwijls wordt gebezigd door kinderen om te voetbal len. wat wordt toegestaan; zoodoende groeit er weinig gras meer. Spr. stelt voor de ge vraagde ontheffing te verleenen. De heer Brujjn vindt goed ontheffing te verleenen, doch zou dit den heer Van Veen willen verleenen onder voorwaarde, dat hU de gewassen die er vooral op den kant op groeien af maalt; aldus besloten. Van Ged. Staten was een schrijven Ingeko men. teneinde de gevraagde voordeelen van de Westfriesche kanaalplannen uiteen te zet ten. Ook dit schrijven kon B. en W. niet tot de overtuiging brengen dat de kanalisatie voor deze gemeente van overwegend belang is te achten en stellen den raad voor wederom de gevraagde subsidie van 250.per jaar. ge durende 40 jaar, niet te verleenen. De heer Leering meende dat het wel een belang voor deze gemeente kon zijn en stelde voor de subsidie wel te willen verleenen. Dit voorstel werd echter niet door de ove rige leden gesteund. Van Ged. Staten was vervolgens goedge keurd ingekomen de tweede suppletolre be groeting 1929. eveneens was de goedkeuring ontvangen op af- en overschrijvingen dienst 1929. De Malaria Commissie verzocht voor het jaar 1931 wederom haar tot heden ontvangen subsidie ad 1 cent per Inwoner; besloten de gevraagde subsidie voor het jaar 1931 weder te verleenen. Van den heer J. de Goede was een verzoek ingekomen om een jaarlijksche bijdrage in de kosten van zijn kind, dat in een inrichting in Brabant een school bezoekt. De voorzitter zegt dat De Goede voorheen te Koedijk woonde en hem ook daar die steun werd verleend, aangezien de kosten even goed al hoog zijn voor hem. wordt besloten de gevraagde bijdrage ook hier te verleenen. Vervolgens deelt de voorzitter mede dat J. Schoen voor rekening der gemeente geplaatst is, in de kolonie te Gheel. Daarna werden verschillende posten school geld, tot een gezamenlijk bedrag van 77. voor >het meerendeel belastingplichtigen uit andere gemeenten, oninbaar verklaard. Vervolgens werd aangeboden de Gemeente- rekenlng 1929. en werd een commissie be noemd deze rekening, alsmede de reeds ver schenen rekeningen van het GJ.B. en het Burgerlijk Armbestuur na te zien. Hiervoor wenden aangewezen de heeren Kuiper, Lee ring, Schardam en Brutfn. De voorzitter deelt vervolgens mede, dat aap het einde van dit jaar de volkstelling zal worden gehouden, aangezien het Rijk hier voor een lage vergoeding geeft stellen B. en W. voor uit de gemeentekas de eventueel te weinig gegeven vergoeding aan te vullen. Na eenige bespreking wordt besloten deze zaak aan B. en W. over te laten; evenzoo de daarvoor te benoemen personen, die onder leiding van den burgemeester de volkstelling zullen verrichten. Aangeboden wordt een ontwerpverordening tot plaatsing der gemeente in de tweede klas voor de heffing van gemecntefondsbelasting. Besloten wordt de gemeente voor de hef fing van de fondsbelasting in de tweede klas te plaatsen. Vervolgens wordt besloten het uitbreidings plan in de derde klas der personeele belasting te plaatsen, en het dorp en overige gedeelte der gemeente In de 7e klas te rangschik ken. De heer Leering zou gaarne de heffing van Billards zien vervallen, nu door de gemeente daar Invloed op kan worden uitgeoefend. Aangezien deze heffing in deze gemeente van zeer weinig beteekenis is, heeft de Raad hiertegen geen bezwaar. Aangenomen wordt een verordening tot het heffen van 50 opcenten op de personeele belasting. Vervolgens werd besloten geen progessiev'e opcenten te heffen op de gemeentefondsbe lasting. doch Indies zulks noodig mocht blij ken voor alle aanslagen gelijke opcenten te heffen. Besloten werd geen gemeentelijke opcenten te heffen op de vermogensbelasting. Daarna werd door B. en W aan den Raad voorgelegd een teekenlng met kostenopgaaf van een vuilnisbergplaats, op het stuk grond aan de gemeente beboerende, gelegen achter het dorp. Besloten werd daar op te richten een afge rasterd terrein met verbrandingsoven en wagenschuur; de koeten hiervan werden be groot op 1200.Ofschoon de Raad dit een belangrijke uitgaaf vond, was thans geen betere oplossing te vinden en werd besloten deze zaak In den aanstaanden winter nader te regelen. Bij de rondvraag vestigde de heer Kutper de aandacht op het verzakken van den berm van den weg, bij Schoen. De voorzitter zegt, dat dit hem bekend is en er zoo goed mogelijk in zal worden voor zien. De heer Leering vraagt, of de brandspuit we zaak, vele voordeelige jaren. Naar wij vernemen, zullen in den loop van deze week de eerste electrlsche treinen tn Zaandam arriveeren. Raadsvergadering De raad dezer ge meente vergaderde Vrijdagavond. Voorzitter burgemeester J. Comelissep, secretaris de heer A. C. Roggeveen, afwezig de heer Bak ker. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat ophalen van vuilnis in de buitenwijken eenige keeren per jaar in studie is genomen door den opzichter. Het planten van boomen aan de Noord zijde van de Regentenstraat zal niet geschie den. aangezien wordt gevreesd dat binnen kort weer een verzoek zal worden Ingediend om ze weder te verwijderen. Het bruggetje over de Laansloot is inmid dels hersteld en in orde gebracht. Van Ged. Staten is de goedkeuring inge komen betreffende de geldleening groot f 28000. Ingekomen is het verslag der Wo- ningbouwvereenlging „Schagen” over idem van de Noorderstoomtramweg Mij. Ged. Staten deelen mede dat de Prov. bijdrage voor de herstelling der Slottoren f 650 zal be dragen. Verslag van de N. V. Spoor <tram>- weg WlerlngenSchagen. Van het veriflcatlebureau rapporten kas opnamen Lichtbedrijven en Elervelling resp. met kassaldl groot f 7377.87 en f 43.40 een en ander per 24 Juni J.L Een en ander wordt voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van de balansen der licht bedrijven over 1929 en de daarbij overgelegde rapporten van het verificatiebureau, stellen B. en W den Raad voor de winstsaldl van het gas- en Electriciteitsbedrijf te storten in de vernieuwingsfondsen der bedrijven. In verband met de in dit voorjaar in een ver gadering van den Raad gestelde vraag of verdere gasprijsverlaging kan worden over wogen deelen B. en W. het volgende mede: Gasbedrijf. Het winstsaldo 1929 bedraagt volgens de balans f 2248. Voor rekening van het bedrijf komt de 5 pCt pensioensbijdrage welke vorige jaren op het personeel werd verhaald f 618.75. Gerekend moet worden met een lagere rente van kasgeld wegens bouw van een nieuwe Directeurswoning met kantoor f 400. Rekening moet worden gehouden met een lagere opbrengst van teer. In 1929 werd een record-opbrengst van teer geboekt wegens verkoop daarvan tegen den buitengewoon hoogen prijs van 4 cent. Waar thans reeds blijkt dat voor hetzelfde doel onze teer geen plaatsing zal blijven vinden moet een min dere opbrengst worden geschat van tenmin ste f 750, totaal 1768.75, blijft 479.25. Waar ook In den Raad reeds eerder is ko men vast te staan, dat een bedrag van ten minste f 2500 noodig is voor vernieuwings fonds, is een winstsaldo van nog geen f 500 in elk geval reeds onvoldoende. Bovendien zullen echter eerlang aan den Raad worden voorgelegd de voorstellen tot aansluiting van Grootewal en Lagedijk aan het gasbuizennet met daarmee gepaard gaande veranderingen en verbeteringen van verhooging moet dienen, hij kan anders zijn stem aan het voorstel niét geven. De heer Schoort zegt dat X hier gaat, of we vertrouwen hebben in de commissie of niet. De voorzitter is verbaasd over dit ultima tum van den heer Schoorl. Het voorstel om de beslissing te verdagen en alsnog eeh specificatie te vragen, waar voor de bedragen noodig zijn, wordt aange nomen met 9 tegen 1 stem. Adres van de commissie tot regeling van de schade tengevolge van het noodweer op 12 Juni 1930. Naar aanleiding van dit adres deelen B. en W het volgende mede: Door de commissie werd aan verschillende gemeenten hetzelfde verzoek gedaan Voor de resultaten, welke dit verzoek heeft be reikt, wordt verwezen naar het overgelegde overzicht. De schade, welke door deze na tuurramp aan Inwoners dezer gemeente werd toegebracht, bedraagt volgens de overgelegde opgaaf der commissie 7655. Naar de meenlng van B. en W is het ech ter onluist de geheele schade ten laste van rijk, provincie en gemeenten te brengen. Immers kan door vermindering vegi den aan slag in de grondbelasting welke krachtens de wet op de grondbelasting mogelijk is en door ontheffing van de betaling van huur der landerijen, overeenkomstig het bepaalde in art. 1628 ep volgende van het Burgerlijk Wetboek reeds in de schade worden tegemoet gekomen. Door den burgemeester werd met het oog op vermindering van de aanslagen In de grondbelasting reeds bij brief van 25 Juni aan den controleur der Grondbelasting te Haarlem van deze natuurramp kennis ge geven. Bovendien achten B. en W. het niet gewenscht om aan personen, die In staat moeten worden geacht zelf de schade te kun nen dragen, van gemeentewege een tege moetkoming in de schade te verleenen. Op grond daarvan stellen B. en W. voor aan de commissie een bijdrage te verleenen tot een maximum van 1200.onder voor waarde evenwel dat personen, die over het belastingjaar 19301931 zijn aangeslagen m de Rijksinkomstenbelastlng naar een zuiver Inkomen van meer dan 2500.niet in aanmerking komen voor vergoeding van de schade; aan gewassen door het noodweer op 12 Juni jj. veroorzaakt. De heer Van Nuland wil nog van de tege moetkoming uitsluiten zi), die in de vermo gensbelasting zijn aangeslagen. De heer de Vries is verwonderd over feit dat al de Langendijker gemeenten verzoeken om schadevergoeding hebben gewezen. Besloten wordt, de vergadering der com missie af te wachten. Adres C. de Mooi betreffende rooilijn bouw terrein in de Heerenboschstraat. B. en W. stellen voor hun laatste aanbod te handbeen Het college heeft hierbij overwogen, dat. wanneer het standpunt zou worden gehul digd. dat de grond tusschen rooilijn en straal- grens voor rekening der gemeente zou blij ven. de prijs per vierkanten meter van het bouwterrein zoodanig zou moeten worden ver hoogd. dat de uitkomsten voor het grondbe drijf toch dezelfde zouden Met dit voorstel kunnen vereenlgen. Adres van de commissie De Oranje-Vereeniging alhier heeft nog altijd niet voldoende leden om de verjaar dagen van het vorstelijk huis elk jaar luis terrijk te herdenken. Teneinde de viering van nationale feest dagen beter tot haar recht te laten komen doet de Oranje-Vereeniging een beroep de ingezetenen die nog geen lid zijn. - De contributie, die als minimum f 0.50 per Jaar bedraagt, behoeft daarvoor bjj niemand een bezwaar te zijn. Bovendien het lidmaat schap geeft nog récht van toegang met één huisgenoot tot de op 1 September ax. te houden volksfeesten aan de Harddraverslaan. Wie tot dusver verzuimde zich als lid aan te melden, kan zich nog als zoodanig op geven bij den penningmeester van de Ver- eenlging. den heer E. H. Moens, Noordhol- landsch Landbouwcredlet. Voordam, alhier Voor bijzonderheden zie men de adverten tie in dit nummer. Over dit blijspel, dat a.s. Dinsdagen Woens dag in de „Harmonie" wordt opgevoerd, ge ven wy eenige persbeoordeellngen. Alg. Handelsblad van 13 Juli 1930: Deze klacht van Kadelburg. den schrijver van „Groote Stadslucht" en „Huzarenkoorts", heeft goede eigenschappen, die men tegen woordig niet meer van het amusementstoo- neel verwacht. Het is een goede inval ge weest, «Ut stuk voor den dag te halen. Het is goed gebouwd, niet te lang en niet overladen met gezochte geestigheden. Geen klucht, waarbij de lach niet van de lucht is, zooals dat heet, maar een echt blijspel, dat genoeg lijk blijft, en dat veel aangenamer tndruk achterlaat dan de meeste moderne kluchten, die alleen uw kaken voor een oogenblik ge weld aan doen. Kadelburg houdt vast aan één thema: de bijna klassieke figuur van den tafelschuimer- querulant. die met ec cud wet'-oek. dat hij slecht heeft gelezen, zijn omgeving weet te intlmideeren. Aan die houvast dankt Tou- nlalre de mogelijkheid, van dezen Johannes ZadawUl en groot-komlsche. soms bijna ‘Sha- kepeariaansche figuur te maken, een Dog berry (men herinnert zich zijn creatie in „Veel leven om niets") in negentlend eeuw-ch costuum. Welke Nederlandsche acteur weet zoo zeker, zonder een oogenblik te ver te gaan in zijn charge, het midden te houden tusschen den kleinen burger en den clown? Omdat iedereen deze rol van Toumlalre zal willen zien, kan men „de familie Schimek" gerust een lang leven voorspellen. „De Tijd" van 15 Juli 1930: Er is gelachen, soms onbedaarlijk gelachen fn het Centraal Theater om het lid van de familie Schimek. oom Zawadill. Oscar Tourniaire heeft van dezen oom een komische creatie gegeven; hij speelt zijn rol van toezienden voogd met een élan, met een overtuiging en een volgehouden geestigheid, die nimmer overdrijft en die ook moeilijk te overtreffen valt. Soms midden in een claus werd hij door applaus onderbroken. Een gelukkige keuze van het Neêrlandsch is deze Schimek-dwaasheid geweest, een stuk, dat wij volwassenen kunnen aanbevelen. en de overige brandblusohmiddelen zich in goeden staat bevinden. De voorzitter antwoordt dat de brandspuit nog onlangs haar dienst heeft gedaan bij *n hooibrand en deze toen in goeden staat bleek te verkeeren Vervolgens zijn de slangen en standpijp in het uitbreidingsplan onlangs on dergebracht bij de firma Met, in het nieuwe gebouw aan den Frieschen weg. en is daar ook goed personeel aanwezig. De heer Bruijn vestigt de aandacht op de varkenshokken aan den kanaaldijk, daar dit zelfs niet eens varkenshokken zijn, doch al lerhande voorwerpen daarvoor zijn gebezigd. De voorzitter antwoordt dat het houden van varkens daar ter plaatse in strijd is met de politieverordening. Hij heeft den eigenaar reeds laten aanzeggen dat daar geen varkens mogen worden genouden en de varkens ver wijderd zouden worden. Hierna sluiting. De inschrijving is opengesteld tot en met 30 Augustus a s. in het gebouw der Ambachts school. des vm. van 912 en njn. van 2—5 uur. Leerlingen van Ambachtsscholen met een volledig leerplan voor het voortgezet lager onderwijs kunnen reeds na het doorloopen van <jé. 2e klasse worden toegelaten, mits zij het derde leerjaar aan de Ambachtschool te Alkmaar volgen. Leerlingen met het diploma Ambachts school of zij die naar de 5e klasse van de G*m. Avondschool^voor Nijverheidsonderwijs zijn bevorderd., kunnen onmiddellijk worden toegelaten, onder overlegging van hun rap- portboekje en een verklaring van den Direc teur dat ze voldoenden aanleg hebben voor voortgezette studie In de technische vakken. Het schoolgeld wordt geheven naar het Inkomen en is zeer laag gesteld. De school geeft opleiding voor het toelatingsexamen eener Middelbare Technische school. De lessen worden in de avonduren gegeven. Aan vang 2 September «s Nadere inlichtingen bij den Directeur, A. Fledderus. i - Gisteren zijn in de aan de zeekust "ggen-1 de dessa Pieret. gelegen beneden Wates, tweehonderd hulzen geheel afgebrand. Door de geïsoleerde ligging, was blusschen ón mogelijk. De schade bedraagt f 5800. Door het binnenlandsche bestuur wordt voorzien in de voedselverzorging, terwijl voor schotten worden verleend voor den weder opbouw van de verbrande hulzen. Electriciteitsbedrijf. Bij dit bedrijf zijn de cijfers gunstiger. Het winstcijfer is volgens de balans 1929 f 6883. Hierbij kan worden gevoegd het ten laste van de verlies- en winstrekening 1929 ge brachte deel van de kabellegging ad f 3500. wordt f 10383 Af te trekken zijn de volgende posten: Derving wegens verlaging meterhuur on geveer f 500, vrijstelling meterhuur van sper- klokken f 108, verhooging salaris Directeur f 600, vrijs..-Hing van pensioensbijdrage f 130, verlaging llchtstroomtarief met 2 cent f 3300. verlaging tarief krachtstroom f 640. huur 2de transformator f 1000, terwijl de maximale be lasting hooger geschat dient te worden dan in de begrooting voorzien, gelet op het feit dat in Februari van dit Jaar de geschatte K.W. reeds zijn overschreden, hoogere taxatie 10 K.W. ongeveer f 900. totaal f 7178, blijft f 3205, waarvan nog is af te trekken een be drag van enkele honderden guldens wegens rentederving m verband met de kosten der uitbreidingen Heerenbosch. Deze uitkomst blijft nog bevredigd, hetgeen B. en W aanleiding heeft gegeven voor te stellen het resteerende gedeelte boven- grondsch net in de kom <Hoep) in kabel te leggen. De heer van Nuland zou gaarne over deze aangelegenheid bjj de rekening debatteeren. Goedgevonden wordt de besprekingen tot dan te verdagen. Verzoek van de Commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhom betreffende verlaging van het krachtstroomtarief voor de verwerkingstn- richttng. Naar aanleiding van dit verzoek deelen"B. en W. den raad mede, dat het krachtstroom- tarief voor deze inrichting sedert 1 Mei 1930 als volgt luidt: De le 200 K W U. 15 cent per K.W.U. De 2e 200 K W.U. 12 cent per K.W.U. Alle volgende K.W.U. 9 cent per K W.U. Over de maand Mei is door de Inrichting verbruikt 825 K.W.U., waarvoor dus de kos tenberekening als volgt luidt: 200 K.W.U. A 15 cent per K.W.U. 200 K.W.U. A 12 cent per K W.U. 425 K W.U. A 9 cent per K W U. Voor allen verderen te verbruikten stroom tot 1 Mei 1931 zal 9 cent per K.W.U. in rekening worden gebracht. Daar de verw^rkingsinrichting thans is de op één na gróótste afnemer, terwijl te ver wachten is, dat het gebruik van krachtstroom zal toenemen, stellen wij den raad voor met ingang van 1 Mei j.l. op het krachtstroom- verbruik door de verwerkingsinrichting het tarief toe te passen, zooals is vastgesteld voor de grootste verbruikster de N. V. Timmerfa briek West-Frlesland n.l. tot 5000 K.W.U. 10 cent per K.W.U. daarboven 1% cent Per K.W.U. Hierbij wordt opgemerkt, dat de Timmer fabriek een gebruik van ten minste 20.000 K.W.U. per jaar heeft gegarandeerd. De heer de Vries acht de garantie voor de timmerfabriek van 20 000 K.W.U. tegenover andere gebruikers een beetje onbillijk. Wethouder Schoorl zal nader voorstellen de garantie-bepalingen te doen vervallen. Al len gaan hiermede accoord. Verzoek van P. Bak om verhooging van salaris B. en W deelen den raad mede, dat sinds de benoeming van P. Bak tot meteropne- mer-incasseerder der Uchtbedrijven zijn sa laris niet werd gewijzigd. Sedert genoemd tijdstip is het aantal aansluitingen zeer toe genomen, waardoor ook de flnancleele ver antwoordelijkheid grooter is geworden. B. en W. achten het °P deze gronden bil lijk, dat aan P Bak met ingang van 1 Sept. 1930 een verhooging van salaris wordt toege kend van f 5 per week, waardoor zijn sa laris wordt gebracht van f 1560 op f 1820 per jaar. waarvan f 780 komt voor rekening van het gasbedrijf en f 1040 voor rekening van het Electriciteitsbedrijf. De heer Kooy vindt een verhooging van f 5 per week nogal royaal, de heer van Rijs wijk echter niet. Met 6 tegen 4 stemmen wordt het voorstel van B en W. aangeno men. Verzoek van het bestuur der E.M.I H U. om berekening van den stroom prijs tegen 3 cent. B. en W. stellen, gelet op den overgelegden brief van de Directie van het P EN. aan den raad voorop het verzoek gunstig beschikken, waarmede alle leden accoord gaan. Verzoek van de Commissie van uitvoering van den Vleeschkeuringsdienst In den Kring Barsingerhom om goedkeuring op de verhoo ging van de stichtingskosten der verwer kingsinrichting. B. en W. stellen den raad voor de gevraag de goedkeuring te verleenen. De heer Gorter houdt zijn hart vast. De exploitatie der Verwerkingsinrichting schijnt niet mee te vallen. Voor dezen keer zal spr. zijn stem aan het voorstel van B. en W. nog geven, doch in X vervolg absoluut niet. De stichtingskosten zijn nu reeds 40.000 hooger, nJ. van 104.000 op 145000.—. De heer Van Erp heeft enkele uren geleden den directeur gesproken. Deze deelde hem mede dat hij niet wist waarvoor de verhoo ging diende. De heer Van Erp heeft de mee nlng dat de exploitatiekosten worden gescho ven op de stichtingskosten. Wethouder Schoorl, tevens lid der commis sie. moet tegen de laatste woorden van den heer van- Erp protesteeren HU begrijpt niét hoe de directeur zich zoo kon uitlaten. 13 De heer Overtoom wil weten, waarvoor de De actie tot aanwinst rsn leden voor de afdeeling Alkmaar van het Wit Gele Kruis heeft al aardige resultaten opgeleverd. Men Is nu al zoo ver, dat twee religieuze Wijkverpleegsters zijn aangesteld. Ieder lid kan van de diensten verpleegsters gebruik maken. Men melde zich daartoe aan het Sint Eli sabeth's Ziekenhuis, onder overlegging van een bewijs van den huisarts. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bl) den penningmeester, D. Woldendorp, Schermer- weg 54. Binnenkort hopen wij over de actie voor onze Alkmaarsche Wit Gele Kruls-afdeeling nog nadere mededeelingen te doen. daardoor de vraag ^^dsche tarwe zal toenemen, wat ^^unrtlge uitwerking op den prijs zal dit adres stellen B. en W. voor genoemde commissie een sub sidie te verleenen.egroot 250.en gratis gebruik van electrischen stroom voor de feestverlichting toe te staan tot een maxi mum van 100.—. Overgelegd wordt een brief van de Directie van X P E N. betreffende het bulten werking stellen van de bepalingen omtrent maximale belasting. De commissie vraagt 500.suo- sldie. Na een uiteenzetting van den heer Gorter, tevens secretaris der commissie zijn alle le den overtuigd van het groote belang der W. W. en wordt f 500.toegestaan. Voorste! tot het geven van namen straten in het Heerenbosch. B. en W. stellen den Raad voor aan de stra ten in het Heerenbosch namen te geven. De heer Van Nuland wil een der straten Burgemeester Comeüssenstraat noemen, wat door den heer van Rijswijk wordt ondersteund. De voorzitter wil echter hiervan, niets we ten. Besloten wordt de straten te noemen: To renstraat Torenplein en Lauriestraat. B. en W. stellen den Raad voor X boven- grondsch net in de Hoep te vervangen door een kabel. De kosten van verandering van het net kunnen worden bestreden uit het vernieu wingsfonds van het electriciteitsbedrijf. Allen accoord. Begrooting Van de kosten van stofvrij- maken van de Thorbeckestraat B. en W. deelen mede, dat van hen geen voorstel daartoe is te verwachten, daar de toestand van deze straat naar hun oordeel zeer behoorlijk Is. De heer Van Nuland blijft de meening toe gedaan dat het daar toch onhoudbaar is voor de bewoners. De heer Leguit meent dat de stof komt uit de gasfabriek. Met het voorstel van B. en W. gaan allen accoord. B. en W zjjn van meening. dat het, op grond van de gemaakte begroetingen voor het bouwen eener nieuwe openbare lagere school, geen twijfel over laat, op welke plaats de nieuwe school gebouwd behoort te worden. De heer Van Erp durft, de tüdsomstandig- neden in aanmerking genomen, niet tot een uitgave van 160 000 te besluiten. Spr. wil liever nog eenige jaren wachten. De heer Overtoom informeert hoe de op zichter aan de verschillende cijfers komt, spr. kan zoo niet beoordeelen of deze juist zijn. Er wordt besloten het voorstel terug re nemen en later een specificatie te overleggen. Voorstel om niet over te gaan tot den bouw van een urinoir. B. en W deelen den Raad mede, dat voor den bouw van een urinoir bij het station de volgende prijsopgaven zijn ontvangen: 1. G Koning 521.— D Koning 538.—; M. Schoen 552 50 De begrooting van den gemeente opzichter luidde 420.—. Daar de prijsopgaaf van den laagsten in schrijver de raming van den gemeente-op- zlchter met ongeveer 29% overschrijdt achter. B. en W. zich niet gerechtigd den bouw te gunnen. Zonder opdracht van B. en W. te hebben, heeft de gem.-opzichter zich tot den laagsten inschrijver gewend, ten einde te trachten het werk voor een lagere bouwsom te doen uitvoeren. Indien de tegelvloer zou worden vervangen door Xi gekleurden en geschuurden betonvloer en de afwerking van het beton- dak werd gewijzigd, was deze inschrijver be reid het werk voor 435 uit te voeren. B. en W achten deze handeling tegenover de andere inschrijvers onjuist en stellen den Raad voor in verband met de hooge kos ten niet over te gaan tot den bouw van een urinoir b<j het station. Mocht de Raad zich hiermede niet kunnen vereenlgen, dan wenschen B. en W. over te gaan tot het houden van een nieuwe onder- handsche aanbesteding. Het voorstel van B. en W. wordt verwor pen met 6 tegen 4 stemmen. Er zal dus een nieuwe aanbesteding worden gehouden. Voor het nazien der gemeenterekenlng en rekeningen der bedrijven over 192». worden na stemming en herstemming aangewezen de heeren de Vries, Kooy en van Rijswijk. De suppletolre begrooting 1929 wordt hierna vastgesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 5