■W i'. Binnenlandsch Nieuws Voor de Huiskamer DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE l. 5 Twee ernstig, een licht gewonde Mijnongeluk Onze gezant te Athene Een kranige redding Een dame doodgereden ONZE OOST Volksraad Over sollicitanten gesproken Nu te Sittard het SOCIAAL LEVE. KUNST EN KENNIS Frits Bouwmeester-ensemble Bij het baden verdronken Académie-prijs voor plagiaat LANDBOUW EN VISSCHERIJ Duitschlands „Boterpolitiek" Pijnlooze dood door muziek De herdenkingsfeesten te Hulst Varkensuitvoer uit Duitschland GEMENGD NIEUWS M I Nederi. Spoorwegen 1 7/ Weer een aanranding van een meisje Reeks van vragen aan het Ministerie Op het station Voorburg Leidschedam Door den electrischen stroom gedood JJ De loonen der mijnwerkers o De medaille aan blauwe lint Door den trein gegrepen en gedood Inbraak in de pastorie te Leimuiden Geweigerd» militaire eer bij crematie geantwoord in tweeden 1350 stuks oP de weegschaal telegraaf - beiden zü let kreeg met liet gewone schrijven 3 ton. k. weer voor deelachtige de Inmenging van Beieren. t 2a 5t7. a Wateronttrekking aan de Zuid- Willems vaart. De Commissie van bijstand van het Spoorwegpensioenfonds treinen voor het publiek niet afgesloten, roo dst het droevig ongeval kan worden ver klaard uit het feit, dat de dame vennoedc- Ihk den trein niet heeft hooren aankomen. Dat eenig Z. ken Tt IS l A 13 2 B uits teut E Mei Sza T lan' <P> 30 1 Der 1 I Met H E 1 n 3 (Li 7 mir 3. iDi K E 13 1 T sec E ■ec V sec K 1 Ste 1 9. 1 E ken V 13 A I sec 1 U' E •er V 131 V 121 Z sec Z sec A Bor N ken opg E 12 4 T 15 2 E Rw. PUr V de H D Dni ven A E 3.T1 T SÜF D vin. V 2 1 V sec Z Nen Z Ste- A 14 1 A 1 Dui T sec D 2 V 13 1 V 11 2 H£1 ren een VOO sta der ner aa lint r 8 «ter sen 1 sec Du I 9 V 13 Zw V sec ner 2 121 Pol 2 1 1 A sec der Ji 1 Sla 1 sec Bel E sec Ta de T 14 Lui E 14 Bar 8 E En nog door t vliegtuig vastgehouden, greep hü 'n wagen van den trein. ..Nu trachten," dacht hü, ,Joe te komen, dat al dan mijn redding rijn HU klom op de treden van den wagen, hield rich daarbij steri- vast. Maar bet dikke touw om njn lichaam bezorgde hem heel veel last. Door den heer Kortenhorst, lid der Tweede Kamer zün aaiden minister vragen gesteld over een eisch van het dep Waterstaat aan fabrikanten te Helmond Zij mogen aan de Zuid-Willemsvaart alleen dan water onttrek ken, wanneer zü een nader omschreven hoog bedrag betalen, of de vergunning, waarvoor zü tot nu toe een onbeduidend recognitierecht betaalden, zal worden ingetrokken. De heer Kortenhorst meent, dat In dezen tijd van economische moeilijkheden de in dustrie niet onnoodig belast moet worden en vraagt handhaving van het recognitierecht. werden door dr. Kejjzer die spoedig ter plaatse was. Zaterdagavond was de dienstbode A M B van den slager van Z. te Geldrop bezig met het schoonmaken van den winkel. Bij het poetsen van de electrische vleeschsnijmachine kwam zü tot op heden onverklaarbare wbze in aanraking met den electrischen stroom. Op naar noodkreten kwamen de slager en zijn echtgenoote toegesneld en vonden haar over de machine hangen. Van Z. trok haar er van af en kreeg even eens een hevigen schok, doch kwam met den schrik vrij. Het meisje is vrijwel onmiddellijk daarna aan de gevolgen overleden. over den kop. De Nederlandsche gezant te Athene, de heer C. D. Schuller tot Peursum. heeft zijn standplaats met verlof verlaten. Naar de RUkslandbouw-consulent A. H Joustra te Berlijn mededeelt, is bij veror dening van den Rüksmlnister van Financiën bepaald, dat voor den uitvoer uit Duitsch land van varkens alleen dan certificaten worden afgegeven, indien de varkens een gewicht hebben van meer dan 50 kilo. Ka De professoren Wood en Loom it van de Hopkens-universiteit in. de Vereenigde Sta ten hebben een eigenaardige methode ont dekt om dieren pijnloos te dooden. Zij con strueerden een electrisch apparaat, dat to nen ontwikkelt van 100 000 tot 400 000 tril lingen per minuut. Tot nu hadden deze tonen op visschen en kleinere waterdieren een absoluut deodelljke uitwerking. Men liet bijvoorbeeld het apparaat in een aquarium spelen en binnen een minuut was alle leven daarin gedoofd De mensch. die het toestel bedient, loopt absoluut geen gevaar, daar in ons slechts tonen worden opgenomen tot 30 000 trillingen joer seconden. Beide onder zoekers zijn v»n plan dit onderzoek pog voort te zetten om door het verhoogen van het aantal trillingen, deze nféthode op groo- tere dieren te kunnen aanwenden. In de Dat de Beiersche regeering zich heeft uit gesproken vóór de opzegging van het Dultsch-Finsche handelsverdrag. is voor de Beiersche industrie aanleiding geweest, een deputatie naaf minister-president Held te zenden, teneinde hem re ernstige bezwaren van de industrie tegen de opzegging va dit verdrag uiteen te zetten. De minister-presi dent heeft zich bereid verklaard het hem bij deze gelegenheid door de industrie over handigde materiaal ter kennis te brengen van den rükskanselier dr. Brïinning. die de volgende week in München wordt verwacht. Op de Oranje Nassaumjjn III te Heerler- heide is Vrijdag de 22-jarige ongehuwde Peter uit Heerlerheide tusschen kolen wagentjes bekneld geraakt en gedood. fes liggende schippers en vele burgers gebracht voor zijn onverschrokken in aanmerking jongelieden, die op genoemden datum den leeftijd van 24 jaar nog niet hebben be reikt en die een lagere school op Wester- schen grondslag met vrucht hebben door- Joopen dan wel in het bezit zijn van het kleln-ambtenaars -diploma. De duur der opleiding op den cursus is 9 tot 12 maanden; daarna volgt een prac- tenled’en heeren mr. Hulst; O. 3. Sprenger. voorzitter van bet Zeeuwsche Genootschap van Wetenschappen. Meerkamp van Etnbden, Rjjks-archivaris te Middelburg en de Jonge, directeur van den Prov. Stoombootd lenst op de Westerschelde. de burgemeesters uit het kanton Hulst en tal van andere gewesteluke en plaatseluke autoriteiten. werden vele en hartelljke woorden ge sproken Gisteren trok de historische op tocht ten tweeden male uit. De dag werd ver der opgelulsterd door muziekuitvoeringen en i reidansen. De Harmonie ..Excelsior" uit St. Nicolaas gaf een slotconcert. reparatiekosten voor de ..Sumatra” werden globaal geraamd op niet meer dan De herstelling zal te Soerabaja ge schieden. Het schip zal in Januari gebruik gereed zijn. De gemachtigde geeft vervolgens een uit eenzetting van het ontstaan en verloop van dep brand aan boord van eerderge- r.->runden bodem. De herstellingskosten, aldus de gemach tigde, komen ten laste van de Rijksbegroo- ting. Gistermiddag omstreeks kwart voor een heeft op den Naaiderstraatweg een zeer ernstig ongeval plaats gehad. De 42-jarige J. K. uit Amsterdam reed op zUn motorrij wiel met zijspan. waarin zijn vrouw en een zesjarig dochtertje waren gezeten, op den Rijksstraatweg nabij het kruispunt Thle- rensweg. Ült de richting Naarden naderde de trein van de Gooische stoomtram. K. hjitXt teen getracht te remmen, doch had 'een zeer snelle vaart, volgens ooggetuigen van ongeveer 70 K.M. joer uur. Door 't rem- fflén sloeg het motorrijwiel met zijspan Bij het zwemmen in zee is verdronken een 18-jarlge letterzetter, wonende aan den Haagweg te Looedulnen Volgens ooggetuigen had hij zich te ver in zee gewaagd en is door den stroom meegevoerd. Het Hjk is nog niet aangespoeld. In het komende seizoen zal het Frits Bouw meesterEnsemble o.a. de volgende stukken opvoeren: ..Belinda", van A. A. Milne, .jjevensstroomingen". van mevr. J Simons Mees. ..Verliefd op de liefde", blijspel van Vincent Lawrence. ..Hemelsche Banden” van ■Willem Nieuwenhuis, ..Storm”, een tooneel- spel van Willem van Rijn. „Spoken" van Hen drik Ibsen en een Amerlkaansch blijspel „Hoe zorg’ik voor mjjn man?!” van William Hope Crews\in een bewerking van Constant van Kerckhövt'c^ Het gezeficllap zal bestaan uit; Sophie Stein. Dolly Bouwmeester, Corry Roozendaal, Jo Koster. Frits Bouwmeester. Jan van Dom melen, Adolf Rljkens, Gerard Robbers en C. Gerste. Spelleider is Frits Bouwmeester; decor ontwerper Nico Baak. Te Sittard heeft Vrijdagmiddag een man een drie en een halfjarig meisje weten mee te lokken tot op den Wehrerweg, die naar Duitschland leidt, en waar slechts weinig ver keer is. Op dezen weg heeft de onmensch getracht het kind aan te randen. Toevallig passeerden hier twee vrouwen, die het feit zagen. De dader is* toen aan den haal ge gaan. maar werd achtervolgd door een inmid dels gewaarschuwden man. die hem heeft weten te arresteeren. Het kind heeft men weer naar de ouders teruggebracht. De dader is voorloopig naar het i>olitie-bureau over gebracht, en legde een volledige bekentenis af. Sjioorwegen aan allen, op wie op den laat- sten betaaldag in de maand Augustus 1930 het reglement dienstvoorwaarden van kracht is, bü de uitbetaling van het loon een foi muller doen uitreiken, waarop ieder der betrokkenen zijn aanbeveling kan invul len Dit formulier moet dan vóór 1 October 1930 ingevuld en gesloten bij de directie worden ingeleverd. Em terwijl de dief aan het toüw hing, reed een spoor trein razend voort. Zijn puffen, hijgen, blazen, roller werd ook door den dief gehoord ..Spoortrein," dacht ni .dat is nog ‘n kansje, misschien 'n redmiddel voor mij r zal er pogen op te springen, gaat hij onder mi) voorbij Het hoofdbestuur van den Algemeenen Ne- derlandschen Münwerkersbond heeft een ult- voerlgen brief aan de Contact-commissle ge zonden. waarin wordt medegedeeld, dat het hoofdbestuur het standpunt bleek te onder schrijven, dat de vertegenwoordigers van den Alg. Ned. Mvitwerkersbond bereids in de Con- tactcommlssle-vergadering hebben ingenomen ten aanrien van de loonregeling. ZU deeJén volledig het standpunt van deze vertegenwoordigers, dat niet aan de wenschen der mijnondernemers kan worden voldaan, om de loonen te verminderen, daar de toe stand der Nederlandsche mijnindustrie, die geleidelijk verbetert, het zeer goed mogelbk maakt om aan den eisch van den Neder- landschen Mtjnwerkersbond te voldoen, om de loonen der laagst bezoldigden te verhoogen. Na uitvoerige toelichting van dit standpunt, eindigt het schrijven met het verzoek de loonen der laagstbezoldigden te verhoogen eh deze loonregeling voor den duur van een jaar af te sluiten. tl EY kunnen zeven en twintig jongelieden geplaats worden Het aantal candidaten bedroeg dertien honderd en vijftig! _Mevrouw Van Itallie—Van Embden, lid d<-r Tweede Kamer, heeft de volgende vragen tot den minister van defensie gericht: Is het juist, dat onlangs bij de crematie van een ridder in de Militaire Willemsorde militaire eerbetuigingen zijn geweigerd? Zoo ja, wil de minister dan mededeel en, om welke reden die weigering plaats had? Indien deze weigering geschiedde, omdat een crematie streed met de gevoelens van den minister, is hij dan niet van oordeel, dat deze laatste wensch van een overledene, die zich daarenboven blijkens het hem toegekende eerbewijs op meer dan gewone wijze heeft onderscheiden, van meer géwicht behoorde te zijn dan de gevoelens van den minister? Ingevolge de bepalingen ter uitvoering van de pensioenwet vc r de spoorweg ambtenaren moeten vóór 1 October ax. aan den Mln'ster van Waterstaat dé deelnemers van dit fonds een aanbeveling doen toeko men van vier leden voor de commissie van bijstand voor het spoorwegpensioenfonds, welke op 1 Januari 1930 aftreedt. Te dien einde zal de directie der Ned. De relletjes te Maastricht Het Tweede-Kamerlid de heer Hermans heeft de volgende vragen aan den minister van Justitie gesteld Heeft de Minister kennis genomen van: le. de publicatie van „Het Volk” van de conclusion van den advocaat-generaal te Den Bosch, betreffende het onderzoek naar de ge beurtenissen tijdens de staking aan de zink- witfabriek te Maastricht en van bedenkingen tegen die conclusion, gemaakt door den com missaris van politie te Maastricht,'met weg lating evenwel van de belangrijke nadere rapporten hieromtrent van den advocaat- generaal?; 2e. van het in genoemd blad vragenderwijs uitgesproken vermoeden, dat er ..bfpaalde politieke machten en grootheden" aan het werk zouden zijn, om publicatie van het rap port te voorkomen? o 3e. van de commentaren, welke door een ®Heel der dagbladpers, met name door „Het Volk", de ,J4. R. Crt." en het „Handelsblad”, werden geschreven op grond van deze onvol ledige publicatie? Zoo ja. is de Minister dan niet van oordeel, dat thans de rapporten moeten worden ge publiceerd ten einde onjuiste conclusies te voorkomen? Een stikstof-syndicaat Bedrei ging voor den landbouw De heer Weitkamp. lid der Tweede Kamer, heeft de volgende vragen aan den minister van Waterstaat gesteld Is het Juist, dat de gezamenlijke stikstof- producenten een stikstof-accoord hebben ge sloten. welk accoord. volgens belanghebben den althans, ,Jn een uiterst dringende be hoefte voorzien heeft, want men voorzag prijsdalingen, meer dan 30 pet. bedragend”, en dat ook de in Nederland rich bevindende stikstoffabrieken. waaronder het bedrijf te Geleen-Lutterade van de Staatsmijnen, tot het gevormde syndicaat zijn toegetreden? Zoo Ja, is dan de minister bereid om. nu de landbouwproducten, die speciaal veel stik stof vragen, waardeloos zijn, te bevorderen, dat Staatsbedrijven niet aan in vraag 1 be doelde overeenkomsten mededoen? Indien de minister bovenstaande vragen toestemmend beantwoordt, wil Z. E. dan be werken. dat de in 'Nederland geproduceerde stikstof tegen sterk verminderde prijzen, bijv, bovenaangehaalde 30 procent, aan den Ne- derlandschen landbouw ter beschikking worde gesteld? Is de minister tevens bereid, het daarheen te leiden, dat. wanneer in het nieuwe mUn- concessiegebied te Groenlo kali mocht wor den aangeboord, genoemde meststof niet m handen van het kali-syndicaat valt? VOORBURG. 24 Aug. Hedenavond te 18 36 werd te Voorburg, station Voorburg- Leidschedam. een dame van naar schat ting 30 jaar. door den sneltrein No. 16.401 uit Scheveningen. toen zü het perron wilde oversteken, gegrepen en Over een afstand van 20 Meter meege«leurd. Het totaal ver morzelde Hjk is door de Voorburgsche politie per brancard naar het politielijkenhuis ver voerd. De doktoren Laarhove en de Leeuw uit Voorburg waren spoedig ter plaatse. De identiteit van het slachtoffer kon nog niet worden vastgesteld. De spoorweg op de plaats van het ongeluk is bu het naderen der In een Fransch blad vertelt iemand volgende geschiedenis, waarbij hij aantee- kent haar eertijds te hebben gehoord uit den mond van Anatole France. Ten tijde van het Tweede Keizerrijk was Louise Colet een gewaardeerde schrijfster. ZU was een vrouw die een grooten kring van trouwe vrienden en vriendinnen had. De beroemde philosoof Victor Cousin, een der grondleggers van de geschiedenis der philosofle in Frankrijk en lid van het „In- stitut de France”, die in Louise de verper soonlijking van schoonheid, waarheid en goedheid zag. en haar diep vereerde, was de gunsteling van deze vee!-aanbeden vrouw, die een zwak voor de dichtkunst be zat en aan haar hartstocht, verzen te ma ken. de ontembare eerzucht paarde, als dichteres „officieel” erkend te worden. Daarom gaf zij haar phllosofisch-aangeleg- de kennissen meermalen te verstaan, dat zij haar aan den prijs voor dichtkunst der Académie moesten helpen Hoe kon Cousin haar anders helpen, dan een. volgens haar zoo bescheiden verzoek, in te willigen? Zoo kreeg dan ook Louise Colet, dank zij de voorspraak van Cousin en van haar an dere beroemde kennissen, ieder jaar voor haar gedichten den prijs der Académie. Eenmaal echter was de schrijf lustige dame heelemaal niet gereed met dezen arbeid Den avond vóór den sluitingsdatum had zU zelfs nog geen enkel gedicht op papier sta^n. A. H. J. Sprenger te Leimuiden. uit zijn slaap gewekt door gerommel in de (>astorie. Toen hij wilde opstaan om te kijken wat er gaande was. sprong een inbreker op hem af en wierp een bedsprei over zijn hoofd, waar door de pastoor geen hulp roepen kon. Inmiddels begon echter het hondje van den pastoor te keffen, waarop de Inbreker de vlucht nam. De jxüitle heeft hem later opgespoordhU bleek te zijn zekere W woon achtig te Leimuiden. oie lijdende Is aan zwakzinnigheid. Voorloopig is hjj door de politie in verzekerde bewaring gesteld. De gouvernementeele r>ost-, en telefoondienst riep candidaten op voor den cursus ter opleiding tot monteur, welke gevestigd is te Bandoeng en op 1 Augustus a. s. weder zal aanvangen. Voor toelating komen Alle drie inzittenden werden over den weg ge-lingerd en bleven liggen. Het motorrij wiel sloeg nogmaals over den kop en kwam tegen een wagen van de Gooische Stoom tram terecht. Het motorrijwiel met zijspan is totaal vernield. De getroffenen uit Naarden, voorlocpig verbonden. ZU zUn daarna per ziekenauto naar de Majellastichting te Bussum óvergebracht en aldaar ter verpleging opgenomen Gisteravond om zeven uur was de toe stand van de stouw en het .kind, die zeer ernstige hoofdwonden hadden bekomen, zorgwekkend. De toestand van den man was naar om standigheden goed. ambulance hoorde ik van den heldendood en de heldendaad van Hans! Toen het vuur een geweldigen aanval deed op den uitkUkpost. had hU niet vergeten, dat juist vooraan zes jagers en drie land- stormers lagen, die alle bejaarde getrouwde mannen waren, terwijl hij in zijn afdeeling meest jonge. ongetrouwde manschappen tusschen 16 en 18 jaar had. Vlug besloten sprong hU op, zette zün kameraden de zaak uiteen, en. aangespoord door zijn voorbeeld, haastte de heele kleine schaar zich enkele oogenbllkken naar voren, om de kameraden af te lossen. De oude mannen wilden niet, maar Hans riep: „Terug! Gü kUt getrouwde mannen. wU rijn jong en ongetrouwd en heb ben niets te verliezen. Gü hebt thuis vrouw en kinderen, wij blijven hier en gü moet onze plaats innemen!” De jagers moesten gehoorzamende ouden sprongen terug. Geen enkele van deze heidenjongens Is in leven gebleven. Van Hans vond men nog een verscheurd notitieboekje In zün bloed ge drenkt en de congregatle-medaille was alles, wat een moeder van haar kind overbleef. Men begroef de overblüfselen van de menschelüke lichamen en beenderen in een diep graf in de schaduw der boomen naast de veldkeuken der bergartillerie. Majoor v. Z. sprak een paar korte, een voudige woorden: over de Tiroolsche trouw, de Tiroolsche plichtsvervulling, die niets kent op de heele wereld dan ’t gebod: ver dedig Tyrol. Toen, aan het slot, maakte hü bekend, dat op telegrafisch bevel van Züne Majesteit den Keizer zelf, H. F., uit Meran. de gouden medaille voor moed, beleid en trouw was toegekend, en die nu, daar de jonge held dit toeken niet meer dragen kon, aan zün moeder overhandigd zou wor den Ontroerend schoon sprak de aalmoe zenier’ van de landstormers uit Meran en Schavazehoe godsdienst en godsgeloof, hoe de beludersmoed van het Mariakind zoon heldhaftige daad mogelijk maakte en hoeveel meer dan de hoogste onderscheiding van zün geliefden ouden keizer, die eenvou dige medaille tt schatten was. die aan het blauwe lint Hans' uitverkiezing voor de eeuwigheid beteekende, als congreganist van Maria. Emkele weken later liep ik langs den Tap- pelnesweg. Daar ginds in de villa wachtte mü een waar en pünluk oogenblik. Ik ging naar de moeder, die haar eenigen zoon ver loren had. In de hand droeg ik een pakje. Een met bloed besmeurd notitieboekje, een medaille van Maria en de gouden medaille voor moed, beleid vn trouw - Nu had Hans toch nog vóór mü zün me daille verworven. diens beste vriend, Louis Bouilhet. Na den maaltijd verzocht de gastvrouw deze beid» mannen even in haar werkkamer te komen, waar zü hen liet plaats nemen in een go- makkelijken fauteuil en waar zü zeer open hartig het volgende gesprek begon. „Jullie moogt me niet in den steek laten. Ik reken op jullie beider hulp voor een aak, waarbij voor mü eer en leven op het spel’ staan. Kort en goed. Gij moet voor mü nog hedenavond tweehonderd verzen voor de „Onsterfelüken” maken, welke ik noodig heb voor den jaarlükschen prijs der Aca démie Hier is jMpier. pen en inkt en bij die boekenplank vindt ge rookgerei en drank in voldoende hoeveelheid.” Na deze woorden verdween zü uit de ka mér en voegde zich weer bü haar trasten. Het vooruitzicht op tabak en spiritualiën werkte op de „opgesloten” en tot dichten veroordeelde mannen zeer aangenaam om dat zü wisten, dat zooiets bü Madam® Colet steeds in orde was Zü. die zelf nu en dan als een .schoorsteen" dampte en ook op het gebied van drinken „haar mannetje staan kon” De beide vrienden rookten, dronken en.... praatten. Om tien uur maande Bouilhet Flaubert aan. om eindelük eens te begin nen. Maar deze had daar heelemaal geen ooren naar en bood zün vriend nog een glas aan. Na een kwartiertje drong Bouilhet nog maals aan. om aan t werk te gaan Flau bert wekte zich eindelük er toe op om uit zün gemakkelüken stoel te kon.en naar de boekenplank te loopen en dear op goed ge luk een boek af te nemen. „Schrüf op”, beval hü zün vriend wat ik je zal dicteeren”. En met den noodigen spot dicteerde Flaubert aan Bouilhet het vereischte aantal verzen uit de „Harmonies”. „Ziezoo, en schrüf er nu als titel boven: „onsterfelükheid" toen zü eindelük klaar waren ..Wü hebben aan onze opdracht vol daan!' HÜ had juist het werk van Lamartine weer op zn plaats op de boekenplank gezet toen Louise Colet eens kwam küken. „Nu. jongelui, zün jullie klaar?” „Natuuriük. natuurlijk!", gaven beiden ten antwoord, terwül zü slechts met moeite Een vennakeluke geschiedenis Vrijdagavond wilde op de kruising van den nieuwen rijksweg en den Hllversum- schenweg een dame uit Amsterdam, wonende te Blaricum, de kruising overste gen juist toen een auto langs den rüksweg naderde. Zü weifelde, doch schünt op het laatste moment toch nog getracht te heb ben vlug over den weg te loopen. Het was evenwel te laat, zü werd door de auto gegre pen en was op slag dood Waterleiding op Sehoawen. Door den Heer Kersten, lid der Tweede Kamer zün aan den minister vragen gesteld over de verplichte aansluiting aan dé water leiding door de bevolking van Schouwen- Duiveland. De heer Kersten wil opheffing van dezen dwang doorzonder Lamartine te „Ge hebt u nu weliswaar niet opmerkingen opgehouden", „maar zóó zal het ook wel gaan? Jullie twee brave mannen!" omarmde zü vol vrienden. Het werk werd ingezonden, en Louise Co let kreeg met het gewone schrüven van ge luk wensch den voor de beste gedichten be paalden prüs der Académie. De verzen wer den onder den naam van Louise Colet ge publiceerd. Iedereen liet zich door den Clans, dien de titel uitstraalde, verblinden, zonder aan den Inhoud ook maar eenigen aanstoot te nemen. Want niemand las het boek De beide aan het complot deelachtige mannen hielden hun mond. Eerst later heeft Flaubert het geheim verteld. Dezer dagen passeerde op de Maas te Roermond de sleepboot .Gordie" met vier schepen. De rxrlevinker Huber Zormar was juist bezig met aan de vrouw van het tweede schip, schipper M. H. Vossen, groenten te verkoopen. toen het tienjarig dochtertje van dien schipjjer overboord viel. In het vol gende oogenblik. aldus meldt „Schuttevaer". spoelde het kind onder de motorboot van den parlevinker door en werd door de zuiging van het schip naar beneden getrok ken. Zormar bedacht zich geen cogenbük. sprong gekleed te water en wist het kind op zü onder het chip uit te halen. De vader van het kind, door, het gegil van zün vrouw opmerkzaam gemaakt liet zün roer los. sprong in een oogwenk in zün roeiboot en wist nog net bütüds bü den redder te komen, die met den dood worste lende het kind boven zich hield en uit de zuiging van de snelvarende schejien trachtte te komen. Ondertusschen had kapitein Piet van Thull van de slee]>boot ..Gordie" de boot losgegooid. voer met een prachtige manoeuvre terug en terwül hü op ongeveer drie meter van het tweede stuurlooze schip was. sprong de machinist op het stuurlooze schip ..Catharina” en wist 5iog juist te voorkomen, dat er ook materieele ongeluk ken gebeurden Twee uur daarna, toen alles goed was af- gelcopen. werd den redder door de in Roer mond hulde daad. Hans was «een frisse hg. vroolüke jongen. Zoowel bü zün medeleerlingen als profes soren was hü bemind en hl_‘ had er altüd slag van om op eenvoudige, kaméraadschap- peluke manier als bemiddelaar op te treden bü oneenigheden en twisten, die er op kost school dagelüks voorkwamen. Hü was abso luut niet bang om voor een kameraad op de bres te springen, wanneer deze van een of ander surveillant onverdiend straf kreeg en op eerbiedige wüze verzocht hü dan. om de ware oorzaak van de fout te zoeken en daarnaar straf te bepalen. Ik herinner mü nog. hoe ik Uans eens voor den gek gehouden had, toen hü bü een feest van Maria het blauwe lintje met de zilveren Mariamedaille op zün jas gespeld had. Ik zei tegen hem: „Zeg Hans, als jü nu over een jaar in militairen dienst moet, draag je dan ook dat hemelsblauw strikje op je uniform? en durf je dan zoo voor je oversten te verschünen?” Toen antwoordde hü verbaasd: „Jouw, kleine rakker, wat is dat dan voor een on derscheiding?” waarop ik zei „Tot uw dienst luitenant, Congregatio. beatae Mariae Vir ginis!" De Congregatie van de Allerheilig ste Maagd! Mün kameraden schaterden htt uit van het lachen Maar met een fün beminne- llj'- lachje zei Hans op zün eigen aantrek- kcl jke manier: „Wacht jou. spotter, we zul len wel eens zien, wie van ons beiden het eerst de medaille behaalt voor moed, be leid en trouw; «e je gebeente, wanneer ik ze het eerst heb. want dan zal ik je lederen dag vragen, waarom je niets op je jas hebt hangen Maanden gingen voorbü- Het was Mei 1915. Het schooljaar liep ten einde, toen donkere wolken aan den zuidelüken hemel zelfs den vrede van de kostschool dreigden te verstoren. Het deelnemen aan den oorlog van Italië bleef voor ons niet zonder be slissende gevolgen. Uit de jongens waren mannen ge groeid. die naast vaders met zwarte baarden en ernstige boeren lederen dag den dood in het gezicht moesten zien. Een nacht in den trein, dan inspectie op het stationsplein van Triest door generaal Dauhl. die ons de bijzondere wenschen van den ouden keizer overbracht, waarop de oudste landweermannen riepen: „Heil, kei zer Frans!” en weer ging het verder. Wij kwamen bü een boschje, midden in lag een kerkhof met eenvoudige kruisen. Uit een binnenpad verscheen een andere groep op den militairen weg. Het was een afdeeling uit Meran. die evenals wü de in fanterie gingen aflossen. Vóór, aan het be gin van den troep, draait zich een blonde jongen can: „Hans!” Een kort, vroolük weerzien: opgewonden vertellen we elkander onze ervaringen, dan volgen allerlei vragen naar onze kame raden, herinneringen uit het kostschool leven en dan de blydschap samen te zün. 16 Augustus Bloedrood kwam de zon op. bloediger dan tot dan toe in het jaar 1915 aan het Zuid-Tiroolsche front gebeurd was. De Ita liaan raasde. Uit de knetterende mitrail leurs spuwde hü heele vuurgordünen over de handvol Tyrolers. Tegen half tien voormiddags meldde de rechtervleugel, dat mannen van de 162ste compagnie op korten afstand van elkander naar den uitkUkpost liepen Wat was er ge beurd? Dacht Hans, dat de veld wacht uit elkaar geschoten «as? Waarom nog jagers opgeofferd aan een waardeloos punt?Wü begrepen het niet goed, vooral omdat we eenigen tijd later weer mannen terug za gen komen. Ds avond, de nacht en de mor gen van 17 Aug. gaven ons echter niet veel tüd om na te denken. Na het trommelvuur kwamen de kerels uit hun holen gekropen en vielen ons aan. Urenlang... telkens weer opnieuw En lederen keer knetterden weer de salvo's, ratelden de machinegeweren, waarvan de schoten duizendvoudig door de bergen weerkaatst werden. Vluchten voor de ItalianenI Dat nooit! Ik kroop terug. Mün hoofd zoemde van een bedrieger, die mü wegslingeren den sleen bezorgd had. en in het vallen raakte hü nog geducht mün arm... hun lachen konden bedwingen. Louise keek de blaadjes eens vluchtigjes herkerinen. - met geestige riep zü uit. --ZÜt En in haar vreugde dankbaarheid de beide Nadat de regeering heeft op de debatten over de begrootlngsafdeeling Gouvernementsbedrüven in tweeden ter mini, is de afdeeling z. h. st. aangenomen. De volksraad gaat dan over tot de ver dere debatten over de begrootingsafdee- liïlg Binnenlandsch Bestuur, waarbü de motie Soetadi. betreffende de uitgifte van erfpachtsperceelen, in behandeling komt. De motie wordt aangenomen met 35 tegen 14 stemmen. Daarop gaat de regeering bü monde van haar gemachtigde vice-admlraal A. ten Broecke Hoekstra, commandant der Zee macht in Nederlandsch-Indië. over tot de beantwoording van de debatten over de begrootlngsafdeeling Marine. De Gemachtigde dankt voor de woorden van waardeering jegens de bemanning van der kruiser „Sumatra" en deelt mede, dat verdere bezuiniging niet verantwoord zou zün De regeering wijst dan ook de desbe treffende amendementen af. De Gemachtigde deelt voorts mede, dat de herstellingen aan de „Zeven Provinciën" geen ombouw, doch een groote herstellingsl beurt betreffen, welke 5 ton zal kosten. Het schip is geheel voor rekening van Neder land gebouwd, zoodat alleen de herstelling ten koste van de Ned.-Indische begrooting komt. De Zaterdagmiddag werden de herdenkings feesten te Kuist voortgezet, met verschillen de volksspelen Des avonds hadden verschil- /lende waterfeesten plaats, bestaaned uit roei- wedstrijden met kanos, een gondelvaart met versierde en verlichte gondels en tot slot een schitterend watervuurwerk een en ander opgeluisterd door muziek van de plaatselüke harmonieën en van de mandolineclub .Bcheldeklanken" uit Temeuzen, de laatste in versierde gondels op het water. De belangstelling was zeer groot. Ten half acht des avonds bood het ge meentebestuur aan een groot aantal genoo- 'digden een souper aan in hotel .De Graan- beurs". Aan dit souper zaten o.m aan prof. dr. Martin, directeur van het Mauritshuis te s-Gravenhage. onder wiens leiding dt waardevolle oude schilderijen te Hulst zün gerestaureerd, de Tweede Kamerleden van de Bilt en Lookefeer. het lid van Ged. Sta ten van Zeeland van Rompu. de Prov. Sta- Vienings en van Waesberghe, de v. d. Ven, kantonrechter te Juist op dezen avond had de arme mede dingster in haar huis een grooten kring van schrijvers en kunstenaars aan een feest maaltijd genoodigd. Velen hadden aan dia uitnoodiglng gehoor gegeven. Tot de aan- tiscVie opleiding in den dienst gedurende een. Jaar. Bü gebleken geschiktheid volgt aanstel ling tot leerllng-monteur. Tijdens opleiding en proeftüd wordt een

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 6