t fe De Zuiderzeevisscherij* Tentoonstelling 1 |i i r 7 I ft I •Ji te Enkhuizen r". BLADZIJ DINSDAG 26 AUGUSTUS IVöG Sint Laurentius voor de meisjes I Min. Reymer - Opvoering openluchtspel De Visscherij-tentoonstellin^ te Enkhuizen I Gevonden voorwerpen en dieren STADSNIEUWS I Onder verzet opgebracht - 4 4 I ü5s l Tooneel gedurende de kermis 2e Opvoering revue „Het Tooverrijk” Officieele openin^door 1T Ier- 131. t n Wie wil telepaat worden? I kennis te van Foittto Agentschap K. L. M. voor Alkmaar en cmstreken De Graalbeweging Woensdag 27 Augustus. Sehi- i ten- sociaal-economische beweging, ie Stand van de Reedersvereeniging van de Nederlandsche HaringviaschertJ V 1 I ▼ar ‘I 1 I s| il i i ’nhoud, kano. Hoewel de kermis vrij rustig is verloopen, heeft Zondagavond te ongeveer kwart over 8 een zekere Jb. P. uit Egmond op de Laat een opstootje verwekt. Met eenige kornuiten wilde hij een cabaret op de Laat binnengaan, zonder daarvoor entrée te willen betalen. Hierop ontstond een scheldpartij tusschen P. en een voor de kaarten ver koop aangewezen persoon.waarbij P. plotseling een mes te voorschijn haalde. Inmiddels gearriveerde politie-agenten wis ten P. te grijpen en hem het mes afhandig te maken, waarna zij hem onder hevig verzet naar het bureau brachten. P. was ook nog in het bezit van een wapenstok. Zooals begrijpelijk verwekte dit opstootje veel belangstelling van de zijde van het publiek. tot bezichtiging der ten ons i bui- half in het 8 de- Iré. PDOl- Bident enig, voor- omen, ■egee- I ech- t blad i den i PU- naar» icht- slen. Men heeft den in Alkmaar zoo langza merhand beroemd geworden telepaat Maloïtz herhaaldelijk gevraagd, of hij hier geen cursus wilde geven In telepathie. Eigenlijk is dit onzin, want telepathie Is niet. iets, wat men op een cursus kan leeren. maar een soort hyper-gevoellgheid. De eene mensch bezit die meer, de ander minder. Het eenige wat men doen kan is dien aan leg wat ontwikkelen. Daartoe zal de heer Maloïtz gelegenheid geven Woensdag- en Donderdagmiddag van 2 tot 4 uur in café Centraal. Zijn er dus liefhebbers of amateurs, zij ge bruiken deze kans Gisteren was het voor Enkhuizen de groote dag der opening van de Zulderzeevisscherij- ten toonstelling. Aan de uitnoodiging van het hoofd- comlté tot bijwoning van deze opening had den velen gevolg gegeven. Onder de aan wezigen waren vooreerst Z. E. Minister Reymer, de Commissaris der Koningin van Noord-Holland Jhr. Mr. Dr. A. Röell, voorts de heer Ch L. van de Bilt, lid der Tweede Kamer. Xr. Ringers, de heer J. A. R. Bosma, oud-Burgemeester van Enkhuizen, J. J. C. aan den dag legden, ons opnieuw heeft aangetoond, dat eendracht macht maakt en dat wij hier in Enkhuizen tot groote din gen nog in staat zijn. leze slachtoffers beveelt belangstelling van den Schouwburg .1 Galden VUes”: „Chinee- sche Landhuis”, Amsterdamsch Tooneelge- zelschap Verkade en Van Dalsum. Schouwburg „Harmonie": -Firn. meek". Kon. Ver. Het Nederl. Toneel. Schouwburgioge Doeleveld: „Turf in je Ransel'. Revuegezelschap Bouwmeester. Nieuwe Schouwburgioge Doeleveld: „Blca- ke Bet”, Ensemble Bouber. Hieronder publiceeren wjj de lijst van too- neelstukken enz. welke voor ▼■Iwasaen ka tholieken zijn goedgekeurd. I I Hierna Is het Z.E. de Minister van Water staat, de heer Reijmer. die het podium be» klimt. Hjj zegt ongeveer het volgende: Reeds sedert 1918 spreekt men over de droogmaking der Zuiderzee en wordt het meesterwerk van Minister Lelij bekroond. De laatste jaren wordt gewerkt In versneld tempo. Met hulp der ervaring wordt gewerkt aan een ideaal der toekomst. Weemoed ver vult ons echter bij het aanschouwen van het geen verloren gaat Men voelt de behoefte, zich af te vragen, wat gebeurt er en waar gaan we heen? Het is een uitstekende ge dachte van de kloeke burgers van Enkhuizen het verleden hier nog eens te laten zien, doch ook de toekomst Gaarne heeft de Re- geering hiertoe bijgedragen om dit te doen slagen. Met weemoed zullen we terugzien naar de Zee. schildcrachtlge dorpen zullen verdwijnen, deze tentoonstelling wil dit alles nog eens laten zien Laten we ook een blik op 1 heden vestigen Was thans wordt ge wrocht dwingt de bewondering af zoowel in binnen- als buitenland. Veel gaat verdwij nen. doch we hopen iets beters, lets schoo ners hiervoor in de plaats te stellen. De volgende geslachten zullen ons dankbaar ge denken. Spreker hoopt voor de kloeke Zul- derzeevisschers die In hun bedrijf geen brood meer kunnen vinden, dat deze zullen ver trouwen. Ook deze tentoonstelling is hiervoor leerrijk Hiermede verklaarde de Minister de toonstelling voor geopend Het hooge gezelschap ging hierna onder leiding van het bestuur der Z.V.T. en het Gemeentebestuur over I tentoonstelling. Een beschrijving der toonstelling mochten wy -eeds eerder in blad opnemen. Voor een geheel gevulde Patronaatszaal heeft gisteravond de 2e opvoering plaats gehad van de revue „Het Tooverrijk”, blij kens het programma onder regie en naar ontwerp van den heer Jean Robert, waar van de eerste opvoering bij het zilveren priesterfeest van pater A. Oonk OJ>, zoon uitbundig succes oogstte. Ook gisteravond hebben de talrijke aan wezigen weer kunnen genieten van de bloe menpracht waarmede alles is omgeven, van de zoo vlot voorgedragen dialogen tusschen de beide Volendammers.. Vooral het 5e be drijf. dat de levensbeschrijving van pater Oonk inhoudt geheel op rijm en zang, viel zeer in den smaak. Hierbij zij vermeld, dat nagenoeg dit geheele bedrijf vervaardigd U door onzen vroegeren stadgenoot, den heer Joop Vermeulen te Haarlem. We vertrouwen, dat de zaal van het Rosa- patronaat vanavond te klein zal blijken otn aan alle aanvragen voor entreé’s te kunnen voldoen. Deze aardige kinderrevue dient een letter te zien. Excellentie, Dames en Heeren, Zoo is dan eindelijk de dag aangebroken, waarop deze Zuiderzee vlsscheri) ten toonstel ling ial;worden geopend! Een dag, zoolang verbeid door het Ijverig bestuur, omdat het voelt, dat thans de kroon op zjjn werk zal worden geset een werk, dat bijkans twee Jaren van Ingespannen arbeid voor het be stuur heeft beteekend! Dat het mij, als burgemeester en tevens eere-voorzitter vergund is een enkel woord hier te spreken, kan Ik niet anders als van harte toejuichen, daar ik de Z. V. T., als het ware, van dag tot dag heb zien grooeien en haar daarbij steeds een warm hart heb toegedragen. De Z. V. T„ oorspronkelijk door velen sceptisch aa*igezien, als een te omvangrijk werk voor een kleine plaats als Enkhuizen, wist zich geleidelijk aan van den steun van talloozen in den lande te verze keren, zoodat we ons thans trotsch gevoelen zoo iets grootsch binnen onze veste te kunnen vertoonen. De tweeledige doelstel ling: „bet verdwijnende en het komende" te demonstreeren, werd begrepen en Enk huizen was. als *t ware, de aangewezen plaats om dit idee te verwerkelijken. Welke stad aan de Zuiderzee kon immers in den ouden tijd in belangrijkheid evenaren met de onze? Sprak niet reeds Gerard Brandt van de vermaarde en aloude koop- en zee stad Enkhuizen? En aan den anderen kant welke stad heeft het zich niet laten welge vallen. dat een Fransch schrijver haar be titelde met den smalenden naam van „vide morte” aan de Zuiderzee en heeft zich op gewerkt tot een welvarende en bloeiende stad, zooals wij de stad thans kunnen noe men? rjjvereenlgingen vooraanstaande visschers beschouwen thans op een heel kleine uitzondering na de Z. V. T. als de hunne. En wat Is de gedachte, die hieraan ten grondslag ligt? Deze, dat men, om te kunnen oordeelen wat er gaat verdwijnen en wat nooit meer terug zal komen, eerst moet welen wat men heeft. En dan wijs Ik op die stoere visschersbevolklng, die van dag tot dag. niet lettende op weer of wind, haar brood zocht en vond op zee. Beseffen wj) aHen in Nederland, dat een ras zal ver dwijnen waarvan men’ later nog maar spo radisch de eigenschappen zal terugvinden, die toch eenmaal Enkhuizen, en Hollands glorie uitmaakten, toen de Staten van Hol land weleer de Haringvangst in hunne plak katen de hoofdnering, de welvaart en de voornaamste mijn dezer landen noemden? Ja ik weet wel, dat wjj hier in Enkhuizen allerminst bij de pakken neerzitten, ook weet ik wel, dat het transformeeren van beroepen tot de mogelijkheden behoort, waarvan ook in ons land uitstekende voor beelden te noemen zijn, laat ik slechts wij zen op de Aalsmeerder tuinders met wereld- reputatle, die vroeger ter visch- en wal- vlschvangst gingen, maar een leder zal het mij toegeven, dat dit voor de belanghebben den ven het huidige geslacht lang geen ge makkelijke taak Is En juist dit beoogt de Z. V. T., dat op het psychologische moment, dat een afsluitdijk geleidelijk aan de keel toeknijpt van een der wereldzeeën uit de 17e eeuw, en terwijl de laatste droppel zoojuist uit de Wierlngermeer wordt gepompt, wij hier moeten toonen, datgene, wat de ge- wjjAgde omstandigheden van ons zullen eischen en waardoor wij hier uitgerust wor- den otn den nleuwpn toestand tnauinpedlg Geels. Tuinstraat 58; heerenhoed P. «’-Frrtder. An’-Uer»tra«t 8: >’’'-u»matlteitie. T. A. d Meu’-n. K v t Veerstraet 90; d Meio-n. k. v. t Veerstreet 30; armband P. J. F*k*n. g- ktn- -lerscbnentle. J. Hoek. Studler van Surck- ’»»n 9. Bergen. Wanneer men weder In tg het verloren voorwem wordt men verzocht seven aan het BuxeM Dat wjj bij onze plannen den krachtigen steun der regeering mochten ondervind-n reeds van onaanzienlijk de taak, dat niet minder dan drie ministers en dan Z. Exc. Colijn zich onverwijld bereid verklaarden zitting te nemer, in het eere-comité en dat ook de Commissarissen der Koningin van de provin ciën rond de Zuiderzee dit goede voorbeeld volgden voor deze hooge eer onze stad betoond, breng ik dezen Excellentiën gaarne onzen bijzonderen grooten dank. Hierdoor Zooals men indertijd uit een advertentie in dit blad heeft kunnen lezen, is het sub- agentschap voor Alkmaar en omstreken van de K. L. M. thans in handen gekomen van de N. V. „West-Friesland -Smits. Reederij- Alkmaar-Amsterdam-Antwerpen. gevestigd alhier. Langestraat 68, De heer Smits heeft de zaak direct grootsch aangepakt; met behulp van een ruime éta lage van den heer Frankenberg heeft hij wil len toonen wat de K. L. M op het gebied van het Internationale luchtvaartverkeer te beteekenen heeft. Men ziet in deze étalage verschillende types van vliegtuigen, zoowel van de KIM als van de buitenlandsche luchtvaart-maatschappijen als Farman en Luft Hansa. Behalve een goede collectie reclame-mate- riaal op het gebied van personen- en goede- ren-vervoer ziet men in deee étalage alle mogelijke dienstregelingen voor het lucht verkeer in en buiten ons land en in Ned. O.-Indië. Speciaal wordt de aandacht gevestigd op de verzending van bloemen, druiven, toma ten en andere vroege producten uit koude en warme kassen; vooral dus van belang voor de streken als Warmenhuizen en om streken en de duinstreek Castrlcum. Ber gen. Schoort, waar de glascultuur ieder jaar toeneemt Wel staan de kweekers nog vreemd tegen over het vervoer van hun artikelen door de lucht, doch dit is meer een gevolg van on bekendheid met de resultaten van het vei voei per vliegtuig. Het is derhalve raadzaam, dat de kwee kers die met hun producten de buitenland r sche markten willen bestrijken, zich vaadfi noodlge gidsen voorzien. Het gidsje voor snelvrachtverkeer van de K. L. M. bevat een schat van praktische en interessante gegevens. Voor allerlei inlichtingen wende men zich tot het kantoor Langestraat 68. onder de oogen te zien. 2k» bezien, zal de Z. V. T. voor zeer velen van meer dan ge woon belang geweest zijn. De daadwerkelijke steun voor dit op bouwend werk ondervonden van den dienst der Zuiderzeewerken, de Nederlandsche Heidemaatschappij, het rijksinstituut voor vlsscherijonderzoek, het vlsscherijproefsta- *tlon, de generale commissie, reedersvereenl- gingen en de gemeentebesturen is voor ons van niet te onderschatten waarde geweest en de inzendingen dezer corporaties zulten voor menigeen uitermate leerrijk zijn. Grooten dank breng Ik aan al die diensten en aan derzelvers leiders en ik hoop dat het ruim te verwachten bezoek voor hen een kleine compensatie mag vormen voor de ve le moeiten die ‘zij zich hebben getroost. Ook dankbaar gedenken wij de talloozen, die ons docr de liquide middelen aan de verwezenlijking van het plan hielpen. Voor al het rijkssubsldle. maar niet minder het belangrijke subsidie der provincie onzer in woning, gevolgd door tallóoze particulieren en gemeentebesturen, vormden de hoekpij- lers waarop wjj dit tretsche gebouw ver- mochter. op te trekken. Maar dengenen, die denken mochten, dat dit de eenige Inkom'ten onzer begroeting vormden kan ik wel zeggen, dat zU niet tusschen de regels door kunnen lezen. Want daar staat g# schreven tusschen bijna elk cijfertje, het groote persoonlijke offer gebracht door de vele commissieleden in den verm van veel vrijen tijd, want de Z. V. T. beteekende voor hen de beginletters van: „zonder vrijen tijd". Het Is hier niet de plaats om elk één voor één te gedenken, dat brengt gevaar mee door volgorde en onvolledigheid wel licht. maar allen zullen het wel met mij eens zijn, dat Ik deze heele groep van wer kers omvat, wanneer ik hier den naam noen» van onzen voorzitter Stapel. Mijnheer Stapel, voor u moet dit wel een zeer blijde dag zijn. Temidden van uw drukke werkzaamheden, als directeur van twee werven, wethouder en veel vereeni- glngswerk. hebt gij u direct bereid ver klaard hierin de leiding te nemen, met onzerzijds de vaste overtuiging, dat wanneer u het aanvaardde, het ook moest slagen. En ik weet zeker de tolk te zijn van alle commissieleden, als ik u hier op dit moment hun harteljjken dank breng voor het reu zenwerk. En ik durf zelfs wel vertier te gaan, als Ik hier ook spreek namens de gan-che burgerij; want nooit tevoren aan schouwde de stad zoOn tentoonstelling bin nen hare wallen en Ik vermoed, dat het ook weer lan? zal duren eer er weer zoo een verschijnt. Moge uwe ingespannen arbeid thans beloonlng ondervinden door het groote aantal aanwezige autoriteiten en belangstel lenden en straks door talrijke bezoekers, die vla de loketten zullen zorg dragen voor een sluitende rekening. Als dit het geval zal zijn, dan zult u tenminste voor het laatst geen arbiter behoeven te zijn, zooals u zoo dikwijls in onze vóórvergaderingen moest optreden. Grooten dank zijn wij ook verschuldigd aan de talrijke inzenders, zoowel van bin nen als bulten de stad. De eersten zullen ons op ruime schaal toonen waartoe Enk huizen In staat is en de laatsten zullen ons laten zien al wat we noodlg hebben om steeds maar vooruit te gaan. Dat al deze firmanten in deze moeilijke tijden het hebben aangedurfd om nogmaals te expo- seeren. pleit voor hun zakendurf, waarvoor ik hun hiervoor gaarne een eere-saluut breng. Dat het geheel in architectonisch verband werd gebracht en zooals wij straks zullen zien tot stand kwam, danken wij den heer Melis, dl eals directeur v. h. Hypsoc- tentoonstelllngsbureau te Amsterdam gedu rende de laatste maanden voor de Z. V. T. steeds een zeer zakelijke en aangename medewerker was. en ook den heer Louwers, die met de andere leden der bouwcommissie hieraan vanaf het begin tot het einde toe met de meeste energie heeft gewerkt. Dat er sprake is van een reuzenwerk, pilt u straks met eigen oogen kunnen aanschou wen en zult u ook ontwaren, dat In alle vebouwen en poorten het afscheid aan onze dierbare Zuiderzee wordt gesymboliseerd. Maar dat dit afscheid niet treurig zal zijn, Aanwezig aan het Bureau van PollUe. Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol gende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 22. 23, 24 en 25 Augustus 1930: Binocle: bal; stuk portemonnaiebelastingmerk in étui; handschoenen; sleutels: banden van jassen en mantels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 22. 23, 24 en 25 Augustus 1930: Portemonnaie met lnh„ J. Groothuizen. Oudegracht 163; sleutel. H. Peetoom. Geest 36; broche met haar. H. C. Bierman. Ie Kanaalstraat 5; sleutel, H. T«uw Kofdijkstraat 10; bos sleutels, J. Schot. Overdtestraat 4; ring met glas van autolamn. H. Madderom. Npontervaart 46: 6 lepeltjes. J. Plant Bergerweg 64; kinder- nortemonnaie met tnh., L. KI ever! aan. He- kelstraat 16; kerkboek. J. Dell Lamoraal- straat 6: vulpenhouder, F. Huiberts. Geest 21; 2 sleutels. P. Hoogland Stationstraat 32: portemo’male met tnh.. J. Pool. Nieuw- noortslaan 21; vulpenhouder Postkantoor, Koorstraat; gebedenboek 'e Kostelijk Roe mer Vbscherstraat 15; rijwielpomp. Broek huizen rtouttfl 2; belastintrmr-rk. J. Koud- lis. Kerirolein 8; omslagdoek. T. Braak. Wognumschehuurt 24; uortemonnaie met fa. Spruit en Levers. langestraat; ha’sket- i'nk.le M. Kroet: flesch’* eau <Te cologne. D. Geels. Tuinstraat 58; hnerenhoed. P. dat zullen u de diverse bloembedden ep de bloemenmaquette der droogmaking doen zien en ook hiermede wordt gesymboliseerd, wat van de toekomst verwachten en wat wij eigenlijk heden al als 'n kostbaar iets in ons omdragen. Voor deze groote belangelooze medewer king zijn wf] den meest ondubbelzlnnlgen dank verschuldigd aan de diverse zaadfir- ma’s hier ter stede, die al zoo dikwijls blijk gaven, dat zij een warm hart voor de plaats hadden. En zoo zou Ik nog wel een heelen tijd kunnen doorgaan met al diegenen die onder de Z. V. T. hun schouders zetten te me- moreeren. Ik denk aan dr. v. Balen Blan ken. die ons morgen een folkloristisch spel zal laten zien, waaruit zal blijken, dat het stamgevoel in West-Frlesland nog lang niet is gedoofd en dat deze stam onder zijn be kwame leiding tot groote dingen in staat is ik zou kunnen spreken van de prachtige instelling van het scheepv.k. museum ik zou niet mogen vergeten de mannen der Vlootrevuecommlssle, der loterij-, huisves- tings- en verkeerscommlssie om ten slotte ook niet te vergeten hen, die de leiding hadden om hier voor attracties en verma kelijkheden te zorgen. Dat al hun werk thans tot in de uiterste hoeken van ons land en zelfs over de grenzen bekend is daarvoor danken wij van harte de heeren van de Pers en 'nze commissie vc w pers en rec'ame. En thans zal ik eindigen, want een ieder hier In de zaal zal wel hunkeren naar het oogenblik der opening, maar ik wil dit niet doen zonder het uitspreken der beste wen- schen voor deze tentoonstelling, die zonder twijfel door *1 de energie die hare bewerkers is immers reeds bij den aanvang het stem pel van groote belangrijkheid op de Z. V. T. gedrukt, welke belangrijkheid nog vermeer derde door de groote bereidwilligheid, waar mede u. Excellentie, Minister van Water staat, bereid werd gevonden de openings plechtigheid te verrichten. Dit alles culmi neerde In het aanstaand bezoek der gansche Koninklijke familie! Vooral dit laatste feit, dat onze geëerbiedigde Koningin de Z. V. T. van genoegzaam Belang heeft ge oordeeld om haar te bezoeken, nam opeens allen twijfel bij velen weg. deed bet bestuur met verdubbelde energie verder gaan en plaatste de tentoonstelling direct In het midden der nationale belangstelling. Hiervoor kunnen wjj Hare Majesteit niet genoeg dank zeggen. Den belangrijksten steun, In verschillende vormen ondervonden uit de visscherskringen rond de geheele Zuiderzee, gedenk Ik hierbij ook volgaarne. Indien wij er niet In geslaagd waren de Zulderzeevisschers te overtuigen, dat ook de Z. V. T. voor hen van groot nut Is. welaan dan geloof Ik niet, dat wij hier heden van een geslaagde tentoonstelling hadden kunnen spreken. De tallooze plaat selijke commlssiën, de besturen der vlssche- van Dijk oud-Minister van Oorlog, C. D. Haas, Schout-bij-Nacht. Inspecteur-Gene- raal van het Loodswezen, D. Kooiman, lid van Ged. Staten van Noord-Holland. Verder de Burgemeesters Schrljnder van Groote- broek. Zijp, van Venhuizen, Middelhoff van Hoogkarspel. Koolman van MedembUk e.a„ vervolgens een groot aantal belangstellenden. Als minister Reijmer in gezelschap van het dagelijksch bestuur der gemeente den heer Ringers en den heer Blok van Tuffelen. het restaurant binnenkomt speelt het Stedelijk Muziekkorps het Wilhelmus. Daarna luisterde het gezelschap enkele oogenbllkken naar een drietal zangnummers van de zangvereenlging Inter Nos onder di rectie van den heer A. Groen. Dan neemt het woord de heer C. Stapel, wethouder, voorzitter van de Z.V.T. Hij zegt ongeveer het volgende: ■>rt Het Is ons een groote eer, dat Z. E. de Mi nister van Waterstaat zich bereid heeft ver klaard deze tentoonstelling te openen. Met vreugde hebben we kennis genomen van het bezoek van H. M. de Koningin. De oorsprong der gedachte tot het houden dezer Z.V.T. Is uitgegaan van de Vereenlglng voor Vreemdelingenverkeer, den Enkhutzer Middenstandsbond en de Vi-sschersvereenl- ging „Ons Belang." Deze zagen bet belang in van een derge- HJke expositie. Is de drooglegging der Zuider zee een Landsbelang? Naar sprekers meenlng wel! Als we de uitgestrekte polder* zien die zijn drooggelegd en nog kunnen worden drooggelegd, dan kan het niet anders of wij moeten dank brengen aan den Minister en de Volksvertegenwoordiging. De toevoeging van deze twaalfde provincie aan Nederland zal een groot feit blijven In de vaderland- sche geschiedenis. Bij dit groote feit zullen echter slachtoffers vallen aan vele visschers en anderen zulten de bestaansmogelijkheden worden ontnomen, di spreker aan In de 1 Minister. Bezien we de omzetcijfers aan de verschillende Tuinbouwveilingen en hierbij de uitkomsten van de visscherlj, dan kan 1 niet anders of de drooglegging moet ten slotte een groot voordeel blijken. Wat zal het worden voor Enkhuizen? Spreker weet het niet, doch is niet bang voor Enkhuizens toe komst. Zien we reeds de groote zaadfirma's, de vlsscheri) ging toch achteruit en dé laatste dertig jaren Is de Industrie geweldig toegenomen en heeft zulk een grooten bloei gebracht, dat Enkhuizen, waar vroeger de hoogste belasting moest worden betaald, thans een der laagste kan heffen. Hij brengt ten slotte dank aan het comité, dank aan den beer Melisz voor de uitstekende aanklee- ding der tentoonstelling. Het woord is hierna aan den heer Zim merman. burgemeester van Enkhuizen Bpre- ker zegt het volgende: De opvoering van het Openluchtspel Na de officieele opening van de Zuiderzee- Visscherjj-Tentoonstelltng, welke gisteren heeft plaats gehad, is er een heele reeks feestelijkheden in aantocht, die aan de zeer belangwekkende expósitie den noodlgen luis ter zullen bijzetten. Voor vandaag stond de opvoering van een groot Openluchtspel op het programma, ge heel onder leiding van den bekenden West- frieschen folklorist en voorzitter der Ver. „Oud Westfrlesland" Dr. G. C. van Balen Blanken, uit Bovenkarspel. Nadat in de ochtenduren op het Z. V. T.- terreln door de Belersche Kapel van Heme iWestfalem muziek ten gehoore was ge bracht. had in de middaguren het eigen lijke openluchtspel plaats. Het motief is ontleend aan het bezoek van Willem III, Prins van Oranje, Koning van Engeland en Stadhouder van Holland. Zeeland en West-Friesland. den 14den Juni 1663 aan Enkhuizen gebracht. Dat voor deze stad zoo merkwaardige feit historlegetrouw weer te geven, was uiteraard ondoenlljk. Daarom werd het bezoek slechts als motief genomen en het historisch gegeven zooda nig met folklore en fantasie aangevuld dat een bezlenswaardig geheel en tegelijkertijd een feeëriek effect verkregen werden. En daarin is men zeker geslaagd! Te omstreeks één uur ’s middags stelde de stoet zich op op het Stationsplein. Een kwartier later had aldaar de aankomst van H. M. de Koningin plaats, aangekondigd door twee herauten, voorafgegaan door de Burgemeesters Mr. Joan van Gent en Mey nert Mossel en begeleid door vier pages, twee gaande links en twee rechts van de Ko ningin. Dan komt Z. M. de Koning aan met riJn gevolg. Bij het In het zicht komen van het koninklijk jacht worden saluut schoten gelost, die van boord af beantwoord worden. Onderwijl speelt de stadsbeiaardier, de heer R. G. Crevecoeur op het carillon. De Koning wordt verwelkomd door den Bur gemeester Mr. Wallich Proost en Gerbrand Blaeuhulck en den secretaris Albert Haak. Vervolgens vindt de begroeting van H. M. de Koningin door Z. M. den Koning plaats. Ter eere van het vorstelijk bezoek houdt Enkhuizen dan een optocht, die aan het Koninklijk oog voorbijtrekt en waarin allés wat goed, schoon en edel is in West-Fries land in werkelijkheid of zinnebeeldig wordt weergegeven. Zoo zien wij zinnebeeldige voorstellingen, ontleend aan het platteland, West-Friesch Lllliput. Padvinders, wagens van Bedrijven en Vereeniglngen. Rederij kerskamers, die litteraire tafereeltjes vertol ken, ed. Na den rondgang door de stad, waarbij ook muziekcorpsen meetrekken, bereikt de stoet het Z. V. T.-terreln. waar de Neder landsche en Engelsche volksliederen ten ge hoore worden gebracht. De Burgemeesteren begeven zich dan. vergezeld van. Vice-Admi- raal "Diomas Vlug en andere autoriteiten naar de koningsloge en stellen daar aan Zijne Majesteit den tegenwoordigen Burge meester. de wethouders, den gemeente-se- cretaris en den Voorzitter der Z. V, T. voor Ein dan begint de Boerenbruiloft In op tima forma, waarbij het op de gebruikelijke manier zeer vroolijk toegaat en allerlei vroo- Hjke liederen gezongen worden. De volgende gebeurtenis Is de voorstelling der „Ouwe Getrouwen”, d.z. personen, die minstens 25 Jaar in één betrekking zijn ge weest en aan wie de Koning een oorkonde overhandigt. De Koning-Stadhouder. getroffen door al het schoons, dat hij en zijn Gemalin hier hebben medegemaakt, geeft dan op de ook In dien tijd gebruikelijke wijze uiting aan zijn voldoening, door decoraties uit te dee- lenMaar het zijn wel fantastische lintjes, die hij weggeeft. Behalve dé Orde van den Kousenband, verleent hij ook nog die van Holland en die van de Klimmende Leeuw, hetgeen met RfcMerslag, herauten- muzlek en oud-vaderlandschen zang gepaard gaat. Tenslotte volgde nog een uitvoering door de meisjes en jongens van de Enkhulzer Gymnastiekvereeniglngen. Na allerlei af- schekfcplichtpleglngen verlieten Hunne Ma jesteiten de terreinen, terwijl de muziek het „Wlen Neerlandsch Bloed” en „God Save the King” speelde. Belofte maakt schuld en daarom nu iets over de Graalbeweging, welke organisatie in heel ons Bisdom Noord- en Zuid- Holland plus Zeeland voor schoolvrije meis jes één en dezelfde is sinds Monseigneur dit officiéél heeft bekend gemaakt nl. einde Juni. Is het de wensch en t voorschrift van onzen Bisschop dat voor de meisjes in de kerk dezelfde geestelijke vereeniging er zijn zal en wel bij voorkeur de Maria-Congregatie, meer dan 'n eenvoudig verlangen, ja voor schrift is het dat banen de kerk eenheid in organisatie er wezen zal, zoodat, in aanmer king genomen de trek vanuit de dorpen naar de stad en het verhuizen van de eene stad paar de andere, onze meisjes overzl en aan stonds hetzelfde katholieke verband aan treffen en zonder al te veel moeite daarin weder ’n eigen plaatsje vinden. In die een heid ligt verborgen de groote kracht één doel, dezelfde middelen, dezelfde methode, en dat over heel het Haarlemsche Bisdom. Inderdaad, de beweging gaat wel 'n heerlijke toekomst tegemoet. Derhalve wat tot nu toe ten behoeve der meisjes! gebeurde door pa- tronaats-dames wordt van nu af aan gedaan door middel van de Vrouwen van Nazareth, natuurlijk steeds en voorloopig grootendeels met mede- en samenwerking van plaatselijke Leidsters. Zie de .rste nummers van De Zilveren Trompet Wat is nu feitelijk de Graalbeweging? Laat ik maar wat verklappen uit no. 3 van het boekje, genaamd De Vrouwe van Nazareth De Graal omvat ’n vijfvoudige beweging Ze is ie een godsdienstige beweging, ae een sociaal-economische beweging, 3e een cultureele beweging. 4e een jeugdbeweging, 5e een vrouwenbeweging. Een godsdienstige beweging. De jonge meisjes godsdienstig vormen, haar klaar maken voor haar toekomstige taak van be wust-katholieke vrouw is ons -ideaal. De meisjes van nu immers zijn de vrouwen en moeders van straks. Van haar zal het af hangen of de geest in de komende huis gezinnen diep-katholiek of wel modefrn- onverschillig zijn zal. Niet haar leden onttrekken aan de wereld maar de wereld overwinnen Wie in dezen tijd Christus kiest, moet zich niet terugtrek ken in de binnenkamers, maar naar buiten treden en Christus frank en vrij belijden voor de menschen. Elite-katholieken, bezield met een geest van offensief apostolaat, die durven strijden, durven aanvallen. Een Eucharistische beweging is de Graal. Volgens de legende is de Graal een smaragden drinkschotel. door Soba’s Koningin eens geschonken aan Salomon. Bij het Laatste Avondmaal rustte Jesus’ Bloed in den Graalschotel. Op den Calvarieberg ving Jozef van Arimathea er de bloeddruppelen in op uit Jesus’ hartewonde en nadat de Graalsage herleefde omstreeks 1300 ontstond er een Graalgeweging, die een merkwaardige op bloei der Eucharistische devotie dten gevolge had. Onder den invloed van de Graalsage kwam de vrouw tot het idee om de H. Hostie te gaan uitstellen en te aanbidden uit dien tijd dan ook dateeren ciborie en monstrans. Vrouwen verkregen ook van den Paus de instelling van H. Sacramentsdag en van de Sacramentsprocessie. De Graalgedachte in onze dagen kan ook nu leiden tot eene ver dieping van de Eucharistische devotie en door algemeene Communiën en „ucharistische biduren wil „de Graal” dan ook liefde en eerbied tot de H. Eucharistie in de meisjes bewaren en versterken. ae Een sociaal-economische 'beweging. Ook het meisje heeft recht op ’n menschwaardig bestaan. Wel zijn de meisjes nog niet rijp voor vakorganisatie, maar toch dienen on toelaatbare toestanden van haar werkkringen onder de oogen te worden gezien en tegen te gaan het werk buitenshuis van de gehuwde vrouw, het samenwerken van jongens en meisjes, het overmatig overwerk. Pogingen om een vrouwelijke afdeeling te krijgen aan het Ministerie van Arbeid is al een stap in de goede richting Frencken met zijn Catechsiten van het E. K. werk te Breda is eveneens ruimen tijd en niet zonder succes op eenzelfde terrein werkzaam, zoodat in wederzijdsche samenwerking de resultaten dan ook niet zullen uitblijven. Worden verder nog opgericht spaarkassen, arbeidsbeurzen, bureau’s van beroepkeuze, enz. 3e Een cultureele beweging. Beschaving en ontwikkeling, geen banael en flauwe tooneel- stukken. maar wij willen geven goed en ver heffend tooneel. Verder muziek en zang met gezonde sport werkt mee tot de alzijdige vorming vna het meisje. Aan vakscholen cursussen in koken, knippen, costumenaaien, zoodat later in het huishouden de handen niet verkeerd hoeven te staan. 4e Een ‘eugdbeweging. Derhalve is de Graai geen jeugdzorg onze jeugd wil niet meer verzorgd, niet meer bemoederd worden. Zij wil zelf haar eigen organisatie mee be sturen, mede verantwoordelijk zijn. Iedere groep kiest dan ook eigen leidster die aan sprakelijk is voor het gedrag van die bepaalde eigen groep. De groepleidsters vergaderen, zij krijgen stevige onderrichting in de plich ten en door 'n interne crusus komen zij op de hoogte van heel de beweging. 5e Een vrouwenbeweging. De meisjes blijven lid tot ze gaan trouwen en door vrouwen ook wordt de beweging bestuurd. De vrouw dan ook kan in onzen tijd invloed gaan uitoefenen op de wereld of beter zij doet het al Noemen we slechts deze beroepen vroeger alleen voor mannen gereserveerd zooals dokter, advocaat, rechter, tramconducteur, tot liftboy toe.u Die invloed kan zijn öf ten goede óf ten kwade. De wereld van nu is teveel op den tnan-alleen georiënteerd, ze is ultra-masculien Waar is liefde, vrede, mildheid, medelijden In haar besten vorm zoeken wij bij de vrouw het pacifieke, het altru/sche, het charitatieve van zooveel belang in onze maatschappij, die zoo oer-mannelijk is. Naast de.mannelijke durf en heldenmoed der martelaren komen dan te staan de vrouwelijke deugden van liefde en medelijden, van vredes- en ver gevingsgezindheid. Als het de vrouw gelukt haar stempel op de wereld te drukken, als het haar gelukt de passieve deugden te doen schitteren, met elkander te harmoniëeren mannenkracht en vrouwenzachtheid, dan is zij het die onze wereld tot hare bekeering voorbereidt. Dan zal het worden één Schaap stal. één herder mét en dóór de vrouw. God geve dat de Graalbeweging iets moge bijdragen tot vervulling van dit grootsch ideaal van Christus. En gij die dit leest, wilt gij dan mét ons blijde begroeten al datgene wat hier in Alk maar kan leiden tot 'n flinke en krachtige ..Graalbeweging”. I L>l^ï kL) der regeering mochten ondervind-n den aarivang af, verlichtte niet drie ministers

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 12