ONS BLAD advocaat I PELS DE HEL IN RUSLAND JOH. LAUWE RS B<FURND»‘ Voornaamste cKieuws AANGIFTE r 'T OP STRAFFE van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig urén na het ongeval DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 199 f 40 Lezing van den heer Ir. Gerritzen VAN HET VATICAAN De Velserbrug Donderdag weer in bedrijf? 15 mijnwerkers ingesloten Noodlottige missprong In het Noordzeekanaal verdronken Algemeene Nederlandsche Zuivelbond Ernstig mijnongeluk in Opper-Silezie Jubileum-geschenken aan Z. H. Plus XI uit Ecuador en Frankrijk Aflaten voor het onderwijs Radio-toespraak van pastoor Perquin aet era. 1ste Hij WEINI6 MERKEN EVENAREN GEEN IS BETER DAN: a PAYGLOP 3 Barometers Thermometers UIT DE STAD1 De opstand in Peru goddienst- Lezing Ir. Joustra :mo,” l«aU De Velserbrug Donderdag weer in gebrwlk? Verijdelde aanslag o* Sidkj Pasha. Jaarvergade- nde- Barometerstand 9 nor run. 772 issiait. ede. lens 1 xiei ben Het lustrum van den K. R, O. de Wolff -- W.KERKMEER - ALKMAAR De samenstelling van het nieuwe Poolsehe Kabinet. Ned. R. K. Tooneelbond. ring te Tilburg. Onder dezen titel verscheen onlangs een een De geconcentreerde aanval op allen godsdienst. lam, i; 1 loch ond 143. 14.4. U. SB. ft. m at- tan een ook net een HOF L Administratie Redactie No. 633 ALKMAAR No. 433 Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8JE9 uur. De Zuid Enkhuiaen. De revolutie fa Peru. De president naar Panama gevlucht. Militair kabinet gevormd. bil vorileo vso *0 anderen vinmr CM3 echt, Mat- Den itste wam 1 te mo il 1 E. risae Domini- gods- Naar wy vernemen zal heden getracht worden om de Velserbrug met handkracht dicht te draaien. Wanneer alles goed gaat zal de brug waarschijnlijk Donderdag weer in bedrijf worden gesteld. De feestelijkheden te Nijmegen bij het 799- jarig bestaan. De ontvangst van den oceaanvüeger vua Gronan te Halifax. iden; t hij zich het 573; w. ovee, hier riek oor ben. BUREAU: Tatefsen: M3 »u eer* >11 d* i hg PM- ipaa. 3. G. Hu., In dn eau lit- vanaf f 1.85 per fl. Ttitfm 207 ALKMAAR 19; X 3. A. oor- uit- J. do moot mo- H8 ,31 ral- ook riet L 3. F. H. eJU 4: 3. aond. 03.1 304 J. L Lea 3. eld. dorp Oder, pas- nigte de uit. I. L Alk- rxst- wist taxi- be- 14.1; Hll- van ■onde in de en. bii een breuk van been at arm wordt opgevoed in liefde ‘tot God, tot den evenmensch, en buitenshuis, in de school, moet leeren, dat er geen God bestaat, dat dit een verzinsel is van priesters om domme menschen te lijmen, dat de wetenschap heeft afgerekend met God. Wil het kind meedoen aan het actieve schoolleven, aan vacantie-uit- stapjes. aan sport en spel, dan kan het dit slechts bereiken door zich aan te sluiten bij de communistische jeugd bonden (Pioniers en Komsomoltzi), waar ze zóó doordrenkt worden van de com munistische leer, dat de ouders elk innig verband met hen verliezen. Hartver scheurend is het lot dier ouders, die op die wijze hun kinderen wellicht voor de eeuwigheid verloren zien gaan, hun kin deren die zoo geheel ander» denken en voelen dan zij zelf, hun kinderen die in een materialistische en immoreele sfeer worden vergiftigd en In hun ouders nog slechts exemplaren zien van een bijge- loovlg, achterlijk, bekrompen geslacht. Gelukkig is er één lichtpunt, nJ. dat thans blijkt dat een deel van de jeugd op rijperen leeftijd zich weer afwendt van het starre communistische dogma en in een den mensch eigen geluks- streving behoefte gevoelt aan den steun van bovennatuurlijke waarheden. de geschenken ter gelegenheid van Gouden Priester-Jublleum welke een „Liga ABONNEMENTSPRIJS: Per kwartaal, voor Alkmaar 2.— Voor buiten Alkmaar 2.85 Met Geïllustreerd Zondagsblad 0.60 booger dc als da aan als Tuaachen Zaandam en Koog Zaandijk sul len de Ned. Spoorwegen een halte „K g- BloemwHck" maken. Onder ‘s Pausen nog steeds blijven aanstroomen. valt huldebetuiging te vermelden van de del Decor y Modestia de la Mujer del Ecua dor,” een vereenlging, welke bedoelt de deugden der christelijke vrouw in Ecuador te bevorderen en te verdedigen. De huldebetui ging is gesteld op perkament, rijkelijk ver sierd met de nationale kleuren eta met miniaturen van het H. Hart van de zalige Anna Maria van Jezus. Arucena dl Quito. De leden beloven den H. Vader in haar hulde betuiging plechtig zich vooral wat de kleedIng betreft aan Zijn normen en waarschuwingen te zullen houden, en smceken de Heiligver klaring af van de zalige Anna Maria van Jezus. laag, I. L. Hoe- Mkl VERKRIJGBAAR IN N^J IS KLAS RUWMUANBR nuoen vuypers, onder leiding van den componist in de St. Domlnlcuskerk te Amsterdam, omdat van die kerk uit de K. H. O. voor het eerst heeft uitgezonden. Voorts: sprekers, zang, muziek enz. Ge schenken krijgt niemand. Wat is tot «larw| gebracht is het werk van God; en daarmee uit. aldus spr. Spr. vertelde verder, dat de nieuwe stu dio te Hilversum nog niet gereed is aM ge- Lvolg ven het slechte weer. bijzonder op Berlijn, waar Deensche boter den boventoon voert. Alles dient in het werk te worden gesteld om in deze stad met meer dan 4 millioen zielen vasten voet te krijgen. Spr. gelooft, dat veel zou te bereiken zijn. Indien de Neder landsche belanghebbenden de handen ineen zouden slaan en de zaak niet alleen energiek aanpakken, maar ook doorzetten. Het zou aanbeveling verdienen een permanente ver tegenwoordiging in Berlijn te vestigen, welke de beschikking krijgt over een magazijn. Ook dient, zoo zet spr. uiteen, rekening te worden gehouden met de Duitsche pro ductie en de bemoeiingen op zuivelgebied. Van overheidswege wordt de melkveehouderij sterk aangemoedlgd Aanzienlijke staatscre- dieten tegen verlaagde rechte worden be schikbaar gesteld. Uitvoerig staat spr verder stil bij de maat regelen der regeering. op dit gebied. Even belangrijk noemt spr. de bemoeiingen der overheid op het gebied der kwaliteitsverbe tering van de diverse landbouwkamers. Het gebruik van binnenlandsche boter neemt dan ook zeer sterk toe. De invoer is ondanks dit feit de laatste Jaren nog gestegen, maar dit houdt verband met de wijziging in de men- schelijke voeding. Vroeger was het voornaamste voedings middel het brood. Thans is het gebruik van brood, meel en aardappelen meer op den voorgrond getreden. Aangenomen mag wor den dat over het algemeen deze wijziging in de voeding zich verder zal ontwikkelen, hetgeen bij de toenemende productie een lichtpunt zou zijn. Natuurlijk, zegt spr., speelt in dezen de koopkracht van de bevolking een voorname rol. Daarvoor is spr. echter niet optimistisch gestemd. Overal in het Duitsche bedrijfsleven wordt erg geklaagd. Het aantal werkloozen bedraagt circa drie millioen. zoodat een zeer groot aantal ge zinnen over een sterk gereduceerd inkomen beschikt. Daarbij komt, zooals bekend, dat er ern stig gevaar bestaat, dat het invoerrecht op boter zal worden verhoogd. Als dit ver hoogde Invoerrecht tot stand komt, moet dit o.m. tot gevolg hebben vermindering van de vraag, daar elke prijsverhooging de boter brengt buiten het bereik van vele beurzen en het gebruik van margarine doet toenemen. Ernstig moet dan ook de vraag onder het oog worden gezien wat gedaan kan wor den om onze positie In Duitschland te hand haven Krachtige «amenwerking lijkt spr. daartoe noodzakelijk. Spr. kan zich niet van het gevoel losmaken dat de export van onze boter naar Duitschland gevaar loopt. In de eerste zeven maanden van dit Jaar ging veel minder boter van uit ons land naar Duitsch land dan in de eerste zeven maanden van 1929. De achteruitgang was veel aanzienljjker dan die van de Deensche boter, terwijl de Invoer uit Estland en Letland aanmerke lijk toenam. In het vervolg van zijn rede, legde spr. er den nadruk op, dat gelet dient te woeden op de grootst mogelijke volmaaktheid van product en de mogelijkheid te allen tijde groote uniforme hoeveelheden te kunnen leveren, terwijl ook de productiekosten zoo veel mogelijk worden verlaagd. Spr. meent dat geprobeerd moet worden om onze detail- verpakking meer ingang te doen vinden en drong voorts aan op meer propaganda en reclame. Naast de pogingen om onze positie In Duitschland te versterken bestaat alle reden om naar andere afzetgeabieden te zoeken. Ten aanzien van de kaas kan spr. een Dqeer optimistische toon aanslaan Nederland be kleedt onder de kaasleveranclers verreweg de eerste plaats. Spr. gaat na. welke soorten het meest gevraagd worden. Toch moet spr. ook hier waarschuwen voor de concurrentie, die voortdurend grooter zal worden. Bovendien is niet te overzyn in hoeverre een mindere koopkracht ten gevolge zal heb ben dat bepaalde kringen, welke anders on ze kaas consumeeren, zullen overgaan tot goedkooper soorten. Hoofdzaak is, zegt spr.. echter een goede kwaliteit van het product. Aan deze elsch voldoet echter helaas niet alle kaas, welke over onze OosteHjke grens gaat. Een veelvoudige klacht is, dat onze kaas te jong, te verech is. Dat spr. het artikel blokkaas niet genoemd heeft in dit feit, dat volgens eensluidende be richten veel minder vraag bestaat naar onze blokkaas dan naar de Allgauer en Oost-Prui- slsche. Met uitzondering van eenige merken zou de Hollandsche gemalen kaas in haar verschil lende vetgehalten niet hebben voldaan. Dit punt verdient, zegt spr., ernstige aandacht. Ten slotte zegt spr.. dat de vooruitzichten voor den afzet van volle melkpoeder en melk poeder an ondermelk weinig bemoedigend zyn. Om de ziel van het kind. „De oudere mannen en vrouwen kun nen mij niet schelen. We kunnen niet hopen hen te bekeeren, want zij zitten In hun gewoonten vastgeroest. De komende generatie is de onze. De ouden zullen uitsterven en hun bijgeloof zal met hen verdwijnen.” Aldus een vooraanstaand communist. „Maakt u meester van de kinderen en de godsdienst zal binnen enkele jaren In dit land zijn natuurlijken dood ster ven.” Zoo luidt de oorlogskreet der communisten. De onderwijzers zijn verplicht anti godsdienstig onderricht te geven en het is een geluk te noemen, dat het Sowjet- decreet van 28 Oct. 1928 betreffende den leerplicht op zóóveel moellijkheder. stuit, dat nog niet alle Russische kinde ren door deze pest worden aangetast. De ouders zelf staan hier machteloos tegenover. Verzetten zij zich, dan loopen zij de kans, dat de kinderen aan de ouderlijke macht worden onttrokken en aan i gegeven of aan openbare staatsinstel lingen worden toevertrouwd. Het eenig- ste, dat de vrome ouders doen kunnen is: zelf thuis hun kinderen In den gods dienst onderwijzen en hun de geboden van God en Kerk vóór houden. De geestelijkheid kan en mag niets doen. In de betreffende circulaire van 3 Januari 1922 staat duidelijk aangegeven, dat; „het geven van Godsdienstonderwijs aan schoolplichtige kinderen in ker ken, in andere godsdlenst-gebouwen of in particuliere huizen is verboden. Theologisch onderricht voor per sonen boven de achttien jaar, die in staat zijn godsdlenst-questies ver standig te bespreken, kan goedge keurd worden in bijzondere inrich tingen, die met toestemming van de Sowjet-autoriteiten geopend worden. Het geven van onderricht aan groe pen of het onderhouden van op zich zelf staande betrekkingen met jonge menschen onder den leeftijd van achttien jaar, onverschillig waar dit plaats heeft, zal met al de gestreng heid der revolutionaire wet vervolgd worden.” Hoe ongelijk moet in onze oogen de strijd zijn om de kinderziel. Aan den eenen kant een beperkte invloed der ouders, aan den anderen kant de staat met al zyn hulpmiddelen. Hoe wreed moet de ziel van zulk een kind ver scheurd worden, dat thuis leeft in een godsdienstig milieu en door zijn ouders NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ADVERTENTIEPRIJS: regels IJS: elke regel meer/9X5. RECLAME per regel 9.75 voor de eerste pagina; voor de everige pagina l 9A9. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bij vooruitbetaling per plaatsing 9.99 per advertentie van 5 regels: Iedere regel «neer 9.12 Voor den microfoon van Huizen heef? de voorzitter van den K. R. O., pastoor L, H. Perquin, o.«. gezegd, dat het eerste lustrum van den Katholieken Radio Omroep niet feestelijk zal worden gevierd. Slechts een Zondag in September zal zijn gewijd aan dankbare herinnering, onidat het zaad is uitgegroeid tot een grooten boom. De plaat selijke vereenigingen en de correspondenten hebben over het land een net gespannen, „waarin worden gevangen, of zij willen of niet, alle vogels met Roomsche veeren”. Wie had gedacht, dat de vlucht, van die vogels Maandagmiddag had in de Hildebrand van de Hlldebrandmijn te Wirek Antoniënhütte) een ernstig mijnongeluk plaats. Door een aardstorting werd een pijler gebroken, ten gevolge waarvan 15 mijnwerkers werden in gesloten. Negen konden na vele uren inge spannen reddingswerkzaamheden, zwaar ge wond, worden geborgen. Men zal de anderen eerst na ongeveer twee dagen kunnen be reiken. Men heeft dan ook slechts weinig hoop, dat zjj nog levend geborgen zullen kunnen worden. Dit is het tweede ernstige mijnongeluk, dat zich in de laatste vjjf maanden in de Hlldebrandmijn heeft afgespeeld. BU die gelegenheid kwamen eveneens verscheidene mijnwerkers om het leven. tische jeugdclubs, waar gezorgd wordt voor sport en spel; hem wordt de toe gang ontzegd tot de inrichtingen van hooger ondei wijs (vooral de unlversi- telten) om toch vooral te voorkomen dat een niet-communistische „intelli gentzia” zal worden gevormd. Hierdoor wordt het tweeledig doel bereikt, dat de afgestudeerden .jichtige” atheïstische communisten zijn en dat uit deze intel- lectueelen het kader gevormd wordt der communistische partij, der regeerende staatsparty. De tweede aanval geldt de bedienaren van eiken godsdienst: Katholieken, Orthodoxen, Protestanten, Joden, Mu zelmannen. De regeering heeft hun het burgerschap ontnomen en zy zyn aan handen en voeten gebonden. Een kerk of godsdienstige groep mag geen centraal fonds hebben, om vrywil- lige bydragen te verzamelen of om een hoofdelyken omslag te maken. De leden mogen geen vereenlging onder welken vorm ook oprichten, geen kring of clubje mag worden gevormd, al zou het maar zyn onder den onschuldigen vorm van een avond-naaicursus. Geen bibliotheek of leeszaal mag worden onderhouden, zelfs geen sanatorium voor zieken, zelfs geen tehuis voor ouden van dagen, geen medische hulp mag worden verschaft, niets letteriyk niets. Indien het uit zou gaan van, of geórganiseerd zou worden door eenige godsdienstige groep. De regeering houdt er een speciaal departement op na om hierop contröle uit te oefenen en dit heeft veroorzaakt (en veroorzaakt vaak nóg) arrestatie, gevangenhouding, verbanning' dood van duizenden en duizenden goed-geloovigen en bedienaren van den godsdienst. Zeker, de Sowjet-regeerlng ontkent niet deze feiten doch verklaart, dat ze niet geschleddeq om wille van den gods dienst, doch omdat de slachtoffers zich schuldig maakten aan contra-revolutlo- nalre daden. Deze rechtzetting is echter wel van de meest satanische soort. Im mers, vele wetten, decreten en besluiten ten opzichte van den godsdienst zyn van dien aard, dat de geloovlge wel tot zich self zeggen moet: „Ik moet God gieer gehoorzamen dan de menschen”. Over-, treding dier wetten is echter een daad van „contra-revolutie”. Op die manier kunnen de bolsjewiki rustig verklaren, dat jer geen sprake Is van godsdienstvervolging, alleen maar van een vervolging van „contra-revolu- tionairen”! Volgens de jongste berichten uit Lima, hebben officieren uit het Peruaansche leger, voor het meerendeel jonge mannen, een militair bewind ingesteld. ZU verzochten president Leguia af te treden. President gevlucht. Leguia. de president van Peru, heeft zijn ontslag aangeboden. President Leguia is na zyn aftreden aan boord van een kruiser naar Panama gevlucht. Een militair kabinet Een militair kabinet heeft de regeering in handen genomen. Het wordt gepresideerd door generaal Sarmiento, die tot dusver minister van oorlog was. De deer schaars binnenkomende berichten uit Lima over den opstand in Peru, welke el kaar gedeeltelijk tegenspreken, komen in zoo verre met elkaar overeen, dat de opstandelin gen over de geheele linie successen hebben behaald. In de meeste steden zijn de regee- ringstroepen overgeloopen naar de zijde oer opst andelingen Te Cuzes zyn de regeeringtroepen door de bevolking ontwapend. Generaal Sarmiento heeft het presidium van een voorloopigen raad op zich genomen. Aan de beurs van New York hebben de gebeurtenissen in Peru groote ongerustheid teweeg gebracht. Peruaansche leeningen zyn soms met 4H% gedaald. «en album der „Dochters van Maria” met een zg. „geestelijken schat”. Deze vereenlging bood aan: 78.812 H. Communies; 197.541 geestelijke communies; 108351 H Missen; 169.670 rozenhoedjes; 109 368 bezoeken aan het Allerheiligste; 108.715 bezoeken aan Ma ria; 767.436 goede werker!. Van de Zusters der Voorzienigheid en der Onbevlekte Ontvangenis die in Ecuador tal rijke hulzen hebben, kwam een kostbare albe waaraan alle leden der genoemde congrega ties in Ecuador hebben meegewerkt. Het hoofdmotief der versiering is het pauselijk wapen met de spreuk van Paus Plus’ Ponti ficaat „Pax Christi in Regno Christi." Het wapen is omgeven door bloemmotieven. Ten slotte schonk de Overste der Zusters van Liefde van Nevers (Frankrijk) een eigen handig geschreven brief van pater Lacor- dalre. Het schrijven draagt den datum Bor deaux, 27 December 1841, en is gericht aan Mr. Lacroisade. advocaat van het Konink lijk Hof. Ofschoon de brief niet anders is dan een vriéndelijke correspondentie, is hij toch van belang, omdat, als in al zijn schrift stukken, ook hierin de beroemde caan zyn grooten geest en warmen aienstzin duidelijk demonstreert. Een apostolischen brief van den Pan» Het laatste nummer def „Acta Apostolic» Sedis" bevat den reeds eerder eangekondig- den, Apostolischen Brief van Z. H. Pius XI. over de aflaten, welke kunnen worden ver diend, zoowel door hen, die onder richt geven als voor hen, die onderricht ne men in de godsdienstleer. De Paus herinnert allereerst aan de geestelijke gunsten, welke lh dit opzicht werden verleend door Paulus V proletarische pleegouders worden *n Clemens XIIna deze vervallen verklaard te hebben, kent Hij aan alle geloovige-chris- tenen, die gedurende ongeveer een half uur en niet minder dan twintig minuten, twee malen maandelijks, godsdienstoftderricht ge ven of nemen, een volle aflaat toe. mits zij na gebiecht en gecommuniceerd te hebben, een kerk of bedehuis bezoeken en daar bid den, volgens de intenties van den Paus. Deze aflaat kan twee malen maandelijks verdiend worden. Een aflaat van honderd dagen wordt verleend aan de geloovlgen, telkens wanneer ze gedurende genoemden tijd onderricht ge ven of nemen in de godsdienstleer. Gistemamlddag heeft op het Noordzeeka naal. nabij het zijkanaal B., een droevig ongeval plaats gehad. De stoomboot van den ondernemer N. Huijg. uit Beverwijk, voer in het kanaal naast een boot van den onder nemer 8t.. eveneens uit Beverwijk. De schip per van eerstgenoemde boot. N. Klein, vroeg aan zijn collega, die naast hem voer Lof hij iets te rooken had Na een bevestigend ant woord sprong KI op het andere vaartuig over. Toen hy weer terug wilde, sprong hij ech ter mis en geraakte te water. Direct werden pogingen gedaan AU» abonnê's on dit blad 1 nee vol ga <fe veraekerina» I --------- oogevanea verzekerd voor rea der vo.gead» altke.^ f 3000.- £3^ “^^^^„^0,^X 758 f 250.- Ta^ f 125.- 50 Het is voor ons ook dóarom zoo nut tig de oogen op Sowjet-Rusland geves tigd te houden, omdat de regeering er principieel atheïstisch is' Het atheïsme is de absolute, eenzydige levensbeschou wing van den bolsjewlstischen staat, vormt het richtsnoer voor vele daden van bestuur en staatsbeleid, v. Macken zie zegt dan ook in den aanvang van het tweede hoofdstuk: „Ik beschuldig de communistische regeering van Rusland van overlegde, systematische en voort durende vervolging van den Godsdienst, een vervolging, die afschuweiyker, ge- strenger en op grooter schaal wordt uit gevoerd dan sedert eeuwen door de wereld gezien is. In de Donkere Eeuwen hebben regeeringen eenige godsdiensten vervolgd. Deze regeering vervolgt allen godsdienst. Deze vervolgingscampagne is met viel zorg opgezet, wordt door het geheele land met kracht ten uit voer gebracht en heeft ten doel alle godsgeloof en allen godsdienstzin, des noods met geweld, met wortel en tak Bit te roeien. De groote aanval wordt ook hier weer gericht op de ontvankeiyke ziel van het kind, want wie het kind heeft, heeft ook de toekomst. Elk kind moet dan ook zyn onderwys genieten op de staatsscholen, waar geregeld alle godsdienst wordt be spot en beschimpt en in het belacheiyke getrokken. Particulier onderwys is ver boden en aan godsdienstige menschen is het recht ontzegd, hun kinderen be neden de dertien jaar godsdienst-onder- richt te geven. Dit verbod wordt met zulk een gestrengheid gehandhaafd, dat vele priesters bang zyn de gezinnen tï bezoeken, opdat zy niet beschuldigd zul len worden van propaganda onder de kinderen. Zoo staat het jonge, oner varen kind geheel alleen, onvoldoende beschermd en gewapend in den stryd, die tegen zyn kinderziel wordt gevoerd Biyrt het kind ondanks alles godsdien stig, door Gods genade, door medewer king van ouders en opvoeders, dan wordt het leven hem van alle kanten bitter en zwaar gemaakt. Het kind mag niet mee doen in de eenige officleele communis- uirect werden pogingen gedaan otn den drenkeling te redden, doch helaas, zonder resultaat. De ongelukkige verdween In de diepte en werd niet meer gezien. Gisteravond had men het lijk na lang durig dreggen nog niet gevonden. De verongelukte, die woonachtig was in - en Dekenstraat te Beverwijk, laat ®«et_ 3 kinderen achten by de N.V. Bredée te Rotterdam werk van F. A. Mackenzie, hetwelk zeer goed, objectief beeld geeft van de geschiedenis der godsdienstvervolging onder het Bolsjewisme. De auteur bracht verscheidene Jaren in Sowjet-Rusland door, en toetst men zyn verklaringen aan uitlatingen in pers, zoowel in de Bolsjewistische in die der emigranten; aan jongere Sowjetistische literatuur; hetgeen Russische intellectueelen hun bezonken oordeel uitspreken cytn vindt men in dit boek een waarborg voor groote betrouwbaarheid te midden van de massa tegenstrydige gegevens over dit land. Want het „pro bleem Sowjet-Rusland” heeft heel wat pennen in beweging gezet, vooral in de laatste jaren nu men tot de overtuiging gekomen is. dat hetgeen in Rusland ge schiedde en geschiedt, in elk land hetzy in grootere of kleinere kringen zUn neerslag geeft. De tyd is voorby, dat men zich van Rusland kon afmaken met eenige phra- sen over boevenpak en moordgespuis In het Oosten van Europa, in de repu blieken, die tot de U. R. R. S. behooren. tracht men een nieuwe wereldorde te scheppen; in het Kreml heerschen dic tatoren met krachtige hand, die weten wat zy willen. Onverschilligheid baat ons niet; wy moeten stelling nemen en wU moeten dit welbewust doen, wy kun nen het Marxisme niet erkennen als de absolute basis in onze sociale en eco nomische samenleving. Wy kunnen geen staat van zaken erkennen, welke God uitsluit uit het leven der volkeren, meer nog, welke een volkomen negatie van God vooropstelt en alle Godsgeloof en allen godsdienstzin met wortel en tak tracht uit te roeien. Al te lang werd er gezwegen over dit schandelyk bedryf der Russische machthebbers, doch toen in 1929 de vervolging van den Godsdienst steeds driester werd, openbaarde zich in alle beschaafde landen in en buiten Europa sen heftige verontwaardiging, die aich niet langer liet verkroppen, doch zich «riten moest in een geweldig protest. Vooral de Katholieken, onder aanvoering van den Paus, doch ook Protestanten en Joden en allen die een waarachtig gods geloof in zich omdragen, spraken met één stem van afkeuring en afgryzen. En die stem is doorgedrongen tot Moskou. Al kan men thans in llusland bezwaar lijk spreken van een althans in de praktyk vryheid van godsdienst, de excessen tegen den godsdienst en zyn bedienaren zyn tenminste gestaakt Hopen wy, dat het voor goed is en niet voor een „reculer pour mieux sauter” aan welke taktlek de dertienjarige Sowjet-periode zoo ryk is. De Algemeene Nederlandsche Zuivelbond (F. N. z.) hield heden te Utrecht *n algemeene vergadering onder voorzitterschap van Dr. F E. Poathuma Op deze bijeenkomst., werd een inleiding gehouden door den heer Ir. B. Gerritzen. Rijkslandbouwconsulent te Londen, over „De export onzer zuivelproducten naar Groot- Brittannië. speciaal wat betreft den afzet van gecondenseerde melk Door den inleider werd eerst „een en ander medegedeeld over de productie van melk en melkproducten in Groot-Brittannlë. in hoofd zaak wat betreft de gesuikerde gecondenseer de ondermelk. Bij het 'speciaal werken voor den af zet van versche melk moeten de voorraden, die beschikbaar komen voor kaas- en tx> ter be reiding sterk schommelen. Dit wordt als een der hoofdredenen be schouwd. dat de zuivelindustrie in Engeland nimmer tot grooten bloei en ontwikkeling is gekomen. De productie van melk neemt toe in ver band met het in gras leggen van groote op pervlakten grond, nu de akkerbouw niet meer loonend is. Behalve versche melk wordt in Groot-Brittannië een groote hoeveelheid ge condenseerde melk gebruikt. De invoeren nemen voortdurend toe. In de landbouwkrin- gen ziet men de toename van den import van gecondenseerde melk, vooral van ge condenseerde ondermelk, met leede oogen aan. Door de tegenstanders wordt tegen den verkoop van gecondenseerde ondermelk ingé bracht, dat de voedingswaarde zooveel min der is, dan van volle melk. Van de tegen woordige regeering kan echter niet worden verwacht, dat er een invoerverbod zal wor den uitgevaardigd voor gecondenseerde onder melk. Vastgesteld toch is. dat de voedings waarde groot is, geen schadehjke bestand- deelen bevat en in de landen van herkomst op zindelijke wijze wordt toebereid. Daarom is het niet mogelijk ter bevordering van de nationale gezondheid een invoerverbod op ge condenseerde ondermelk uit te vaardigen. Spr. gaat dan uitvoerig na den concurren tiestrijd van de Nederlandsche fabrieken on derling en wijst op twee rapporten die zich met deze materie hebben beziggehouden. ZU noemen den toestand onhoudbaar. Spr. heeft ook den indruk gekregen, dat een chaotische toestand heerscht, die op den duur tot den ondergang van vele fabrieken moet leiden. Om tot verbetering te komen moeten wij, zegt spr., vertrouwen op den practi- schen zin van den Nederlandschen melkvee- „W houder, die op het gebied van coöperatie Eveneens uit EcuAdor bereikte den P&us vnwHnnzi tt» «<- m album der Dnchten f4*” sporen heeft verdiend-is echter geen tijd te verlieaen. Concentratie van de be langen van fabrieken in Nederland, het stichten van, zjj het dan ook eenige. verkoop bureaus van gecondenseerde ondermelk, is een eerste stap. Aan het in het wilde pro- duceeren en verkoopen van onbepaalde hoe veelheden gecondenseerde ondermelk moet een einde komen. Aan den anderen kant is het beperken van het aantal verkoopers in Engeland gewenscht. Consigneeren aan wille keurige agenten is voor gecondenseerde on dermelk uit den booze. „Mij wordt verzekerd, als iedere Neder landsche fabriek van gecondenseerde melk zich slechts door één betrouwbaar agent in Engeland liet vertegenwoordigen en niet meer direct aan kleinhandelaren verkocht, er reeds veel gewonnen zou zyn." Wat den af zet van de boter betreft zegt spr. dat de productie in Engeland gering is. De meeste boter wordt geïmporteerd. Ons land neemt daarbij geen voorname plaats in en de be langrijkheid van ons land neemt eerder af dan toe. In den regel zijn Nederlandsche leveranciers niet genegen contracten voor langeren tijd af te sluiten voor contante hoeveelheden tegen bepaalde normen. Dit zou noodig zijn om den Britschen handel tot ont wikkeling te brengen. Groot Brittannië. zegt spr.. is geworden voor ons land een gelegen- heidsmarkt. Er zou echter een tijd kunnen komen, dat wjj ons voor den afzet van boter meer naar het Westen zullen hebben te oriën- teeren, doordat hooge tariefmuren en andere invoerbelemmeringen van andere afnemers ons daartoe zouden dwingen. Dit heeft zelfs de ondervinding van de laatste weken, zegt spr., maar al te goed geleerd. Hoe onze kan sen op de Britsche markt dan zouden zijn is moeilijk te zeggen. In Engeland heeft men gaarne een droge boter en dat maakt, dat niet iedere fabriek boter levert, geschikt voor de Britsche markt. De Londensche hande laren hebben wel degeiyk voorkeur voor de botere van bepaalde Nederlandsche provin ciën of fabrieken. Het zou dus van belang kunnen zijn, dat groote coöperatieve verkoop- vereenigingen van boter hun aanvoeren gin gen sorteeren en de beste kwaliteit onder een bepaald handelsmerk-, tevens kwaliteits merk, gingen verkoopen. Ten slotte gaf spr. een kort overzicht van den afzet van kaas. De meeste kaas voor Engeland komt uit de Dominions. Van de landen buiten het Bntsche Wereldrijk im porteert Nederland de grootste hoeveelheid kaas. Echter ook hier gaan we achteruit. De z.g. „proceseed kaas verdringt de onze. Vervolgens hield de heer Ir. A. H. Jou stra. Rijkslandbouwconsulent te Berlijn een inleiding over „Onze positie als zuivel-ex- porteerend land in Duitschland." De wolken welke zich boven 't terrein der zuivelindustrie samenpakken zijn er den laat- sten tijd steeds dreigender gaan uitzien in verband met de na den oorlog zeer toegeno men productie, welke zich naar het schijnt nog voortdurend uitbreidt. Nadat spr. de uitbreiding der productie met een aantal cijfers nader heeft toegelicht, staat hij uitvoerig stil bil den af zet van onze boter in Duitschland. Nederland staat onder de Invoerende lan den op de tweede plaats en wordt alleen door Denemarken overtroffen, doch ons aan deel ging in 1929 achteruit, terwijl Dene marken. Finland, Letland en Lithauen in 1929 meer invoerden dan in 1928. Dit houdt, zegt spr, een ernstige waarschuwing in. Spr. zet uiteen, dat vooral de Estlandsche en I»t- landsche boter meer en meer in den smaak gaat vallen. Vooral als de Nederlandsche boter nog al duur is, worden beide laatstge noemde gevraagd. Spr. gaat dan na waar onze boter meer wordt gebruikt en hoe de overige soorten ongeveer over Duitschland zijn verdeeld. Spr. wijst in dit vertand m het zóó groot zou zyn?" Naast deze vogels noemde spreker de do nateurs, die de bouwsteenen zyn. De herdenking zal worden ingezet met de uitvoering, door honderd zangers, van een Mis van Hubert Cuypers, onder leiding 11*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 1