H O H N E R I I l I I I I I Klooster Kiebert I „VRIESIA’1 v.h. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR MONDHARMONICA’S w I F PROVINCIAAL NIÉUWS en ONZE OOST Koninginnedag te Batavia UITGEEST KUNST EN KENNIS De Karakorum-Expeditie VRAGENBUS SOCIAAL LEVEN „Petrus Canisius" BERICHTEN UIT ONZE VORIGE OPLAGE Ernstig ongeluk te Waddinxveea Eckener naar de Noordpool? KERKNIEUWS Over de Noordpool gevlogen? LUCHTVAART Geestelijke diefstal Lon Chaney ernstig ziek Belangrijke arrestatie te Brooktga INGEZONDEN Non-stop vlucht Het Kabinet van Peru afgefrerien LANDBOUW EN VEETEELT Landbouwfeesten te Arnhem do rydemooataattM. W volgen De eerste etappe van den Italië-rondvlucht De ontvangst van von Gronau te Halifax Een motorboot met 17 personen vermist DIRKSHORN HARINGBUIZEN U (MET ECHT KOPEREN PLATEN) Speciaal adres voor Alkmaar en Omstr. Algem. Muziek- en Instrumenthan de) OUDORP BARSINGERHORN ’t ANNA PAULOWNA HEILOO Onze speciale afdeellng OpCek q. CASTRICUM Zaadmarkt 58 levert U brillen met en V zonder medisch advies. BRILLEN vanaf f 2.— compleet - PINCE-NEZ vanaf f 2JW compleet 3% SS ssïMte; N.V. ORJGISTERU EN C H E M 1 C A L IN H A N DE L TEXEL WIERINGEN ANDIJK ’T ZAND ENKHUIZEN HOORN KOEDIJK ZWAAG SCHAGEN j nummen mond- en klauwzeer geconstateerd. l t N. Land, te Alkmaar. gehouden. dezer l zeer I 13-jarige knaap aan de gevolgen overieten !l 9- Wapen-depo< ontdekt. Rimini jaar ten In deze gemeente zal plaats Hebben Mynheer de Redacteur. 1316 uur, in het oude Raadhuis. ook de van Bte- npendT I Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk i i stevige lui uit .Klorn" niet opgewassen kwamen met een 31 nederlaag thuis. N. 25 Wij zijn met een vlot van opgeblazen die renvellen behouden den Shyock overgekomen en in Leh aangekomen. Uit Montreal wordt gemeld, dat de Cfena- kende acteur en karakterspeler Lon Chaney ernstig ziek is. In 24 uur tyd hebben tmea bloedtransfusies plaats gehad. Vealenmarkt. Op 30 Augustus as. zal alhier de jaariyksche veulenmarkt worden Vraag: Wanneer is bet mutotëg tenlandsche Zaken te Den Haag- Antw.: Het Departement is op kantooruren eiken werkdag geopend? By den spoordyk aan den nieuwen spoor weg Gouda-Alphen waren, onder Waddinx- veen, gisterenavond eenige jongens aan bok spelen. Onder aan den spoordyk lagen eens- ge vaten benzine en de jongens hadden de onvoorzichtigheid om met vuur te spelen. Waarschyniyk hebben zij dicht by een der vaten een vuurtje gestookt, want plotse ling sloeg een vat uit elkaar. Van een der jongens, den 13-jarigen Nyhoff, werd een been afgerukt. De jongen werd in zargwek- kenden toestand naar het Academisch Zie kenhuis te Leiden vervoerd, waar bij bedsn- morgen is overleden. Uit Los Angeles wordt gemeld, dat de be» deesche vliegers Gilbert en B'Xrwas van bet fort Haernep uit met een vliegtuig over de Noordpool hebben gevlogen. Zy hebben to to's gemaakt. Ouden van dagen. Het bouwen Personalia De heer H. de Vries is be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Breezand aan de O. L. School no. 2. de op bet eangebrachte lichtbundels V van hulzen voor ouden van dagen met centrale verwarming is aan de orde van den dag. Op Winkel volgde Behagen, thans heeft ook Dirkshom dat voorbeeld gevolgd. Een pand wordt verbouwd tot 6 kamers, met centrale verwarming. Ook hier gaat het plan van de kerk uit. Zilveren bedevaartgangster Mej. Tuin— Pater, die heden de bedevaart naar Heiloo wederom meemaakt, bezocht 25 achtereen volgende Jaren Maria's Genadeoord, zonder onderbreking. De eerste jaren particulier, de volgende jaren met de Schager Bedevaart. Ophaaldienst De ophaaldienst van de gemeenteiyke reiniging Is Maandag 25 Au- vuil JMidewm Zondag vierde de heer eugiyk feit van parochiaal zangkoor. Verhuring van gemeentelijke gronden In het café „Centrum” zuilen van gemeen tewege Donderdag 28 Augustus, des namid dags 7.30 uur (O. T.) voor vier jaar worden verhuurd eenige perceelen bouwland. Lijsten zijn verkrijgbaar op de secretarie en in ge noemd café. Opdracht Aan den heer A. Droog Kz. bekwam slechts lichte ver zijn Naar uit Poruaansche nabrug. welke ook is versierd. Het Venedie biedt wegens de daaraan gelegde beplantin gen een versiering op zichzelf. Vandaar komt men in de Westerstraat welke vanaf de Koe poort tot aan de Breedstraat is versierd en welker verlichting des avonds eei. fantasti- schen aanblik geeft. Dan volgen nog de Breedstraat. Visschersdyk, Vijzelstraat. Weg getjes, Van Bleiswtjkstraat enz., alle met een aardige versiering. Hierb j komt dan nog dat vele particulieren, w.o. wy willen noemen de schoon* verlichting van het Snouck van Loozenpad. hun huizen hebben verlicht. Een aparte attractie vormt de op pleintje van de Vüzelstraat vuurtoren,d ie des avonds de over ee.i groot gedeelte der stad werpt. De winkelstand heeft zich niet onbetuigd gelaten en een lust is het de zeer mooie win- keletalages gade Ie slaan, waarin van de meesten iets voorkomt, betrekking hebbende op de Z. V. T. Dan willen we nog noemen de kermis: alles is wederom precent, draaimolen, luchtschom mel, luchtbaan. kramen, bioscoop enz. welke weder de geheele kaasmarkt met het Verlaat bezetten. Groot was reeds den eersten dag het getal menschen die de verlichting kwamen bekij ken en aan d^ stand een gezelligen aanblik gaf. R.-Kath. inhoud gemeen heeft, men innerlijk absoluut en principieel werpt, neemt men naar den vorm, die onvervreemdbaar geestelijke eigendom Roomschen is, schaamteloos over. Niet staat om uit delgen religieuze kracht iets te scheppen dat het stempel van het eigene gustus begonnen. Voorloopig zal het tweemaal per week worden opgehaald Aanbesteding i Zaterdag 23 Aug., 's avonds 8.30 uuri De uitslag van de aanbesteding van het huis voor rekening van Jb, Sluis Wz. (Andijk, West» was als volgt: J. B. Bee nsterboer 3784; KI. Weel 3757; Jb. v. Doornik ƒ3735: Jb. Berger ƒ3394; J. v. Wijngaarden ƒ3373; Gutter en Zn. 3185.95 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Voetbal Zwaluwen I speelde Zondag te gen Kolhom De Zwaluwen waren tegen de i en Vereeniging van Pluimveehouders. In de vergadering van bovengenoemde vereeni- glng werden negen nieuwe leden voorgesteld en by acclamatie als lid aangenomen. Het ledental bestaat thans uit ruim zestig leden. Door den heer Dumans. belast met het be heer der voederafdeellng wordt een over zicht van den stand van het magazyn gege ven. Hieruit biykt dat de tegenwoordige ma nier van mengen, door de uitbreiding van het magazyn, bezwaariyk wordt en het ge- wenscht is een mengmachine aan te schaffen. De voorzitter en de heer Dumans hebben In Bergen een mengmachine in werking bezich tigd. Deze machine kan In ongeveer een half uur 1000 K.O. meelvoeder mengen. Ze vol doet daar uitstekend. De voorzitter stelt der halve voor een dusdanige machine aan te schaffen. Een langdurige discussie is hiervan het gevolg. Ten slotte wordt tot hoofdelyke stemming overgegaan en besloten tot aan koop over te gaan. Hierna wordt de enting van hoenders be sproken. Daar thans entstof (Belgisch fabri kaat» voor particulieren verkrijgbaar Is, kan ieder de enting zelf verrichten. BU de discussie die hierop ontstaat biykt dat verscheidene leden hierin geen vertrou wen hebben en de oude manier, enting door den dierenarts, prefereeren. Anderen willen zelf de enting beproeven en zullen de resul taten hiervan ter kennis van het bestuur brengen. Hierna rondvraag en sluiting. tot ren het spoor gekomen, die aan boord van een Belgisch schip werden verkocht af oveigo- geven aan een vrouw, een goede bekende van de politie. De vrouw werd vervolgd en in den loop van den avond werd een inval gedaan in een huls op Brooklyn, waarin da vrouw was verdwenen. Een groote hoeveel heid springstof, bommen, geweren, machine geweren en revolvers werd in beslag geno men en drie beruchte bandieten werden ge arresteerd. Onderwijs. Aan den heer P. Cornlelje is op zyn verzoek ontslag verleend als ty- delUk onderwyzer aan de school te Ooster- land, wegens dienstplicht. In syn plaats is aangesteld mej. A. AanrUding Zondagmiddag is mejuffrouw S.. wonende Verschulreweg, toen zy den Ryksstraatweg over wilde steken, aangereden door een motorryder uit Schiedam. Dr. Co hen. die spoedig aanwezig was, verleende de eerste hulp, waarna zy naar de ouderiyke woning gebracht werd. Mej. S. is er met eenige schaafwonden aan hoofd en armen afgekomen. Volgens oogge tuigen treft den motorryder geen schuld. DeJ commissie voor de fokpaardendemon- stratle op Woensdag 27 dezer, deelt over het programma het volgende mede: Het voorbrengen van fokpaarden aan de hand, zal plaats hebben van 2 tot 3 uur en wel het eerste half uur van tulgpaar- den, waarvoor zyn uitgezócht 34 merrién en twee hengsten en het tweede half uur van trekpaarden, waarvoor zyn uitgezócht 30 merriën en 4 hengsten. Dit zyn de beste fokdleren, die in de provincie aanwezig syn. Hierop vertoont, trekt men de kleeren van anderen aan, en beweegt zich daarmede op uiterst stichtelyke pyze te midden van devote aan- schouwers.” In verband met het verslag van de gehou den vergadering van het Bestuur der Groot Limmerpolder, voorkomende in uw blad v. 21 Aug. IJ. waarin ik word beschuldigd van grove nalatigheid in de uitoefening myner functie als sluiswachter, wensch ik met klem op te komen tegen deze beschuldiging. gemeld wordt, te het M getreden. Onderwijs In verband met het vertrek van den heer v. d. Vlies en het nog niet aanwezig zyn van een nieuw hoofd der o. 1. school no. 1, is door B. en W. uitgezien naar een waam. hoofd. Eenige pogingen daartoe zyn mislukt, maar ten slotte is het gelukt een gegadigde daartoe te vinden en Is al$ zoodanig aangesteld J. v. d. Molen van Alkmaar. Voorts is het noodlg geworden een tijdeiyke kracht aan te stellen ten einde de onderwyzeres Mej. Verweet te vervangen, aan wie ziekteverlof moet verleend worden, waartoe is aangesteld Mej. J. G. Dun even eens van Alkmaar. Door deze benoemingen kon de school wederom met vol personeel aanvangen. MH: AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN Zondag had van Den Burg uit de jaariyk sche autotocht plaats voor de oudjes van« Den Burg, terwyi zich by den rondrit te Den Hoorn aansloot een autobus met 17 personen uit dat dorp, te Oudeschild sloten zich nog twee auto’s met zeven oudjes uit dat dorp ■>n, terwyi ook aan De Waal nog een auto met een paar oude lieden zich by den stoet voegde. Van Den Burg werd om half twee van de Groenenplaats gereden met 27 auto's, waarin 80 oude menschen plaats hadden genomen, t Muziekgezelschap van Den Burg ging per Auto den stoet vooraf. Er werd een prachtige tocht gemaakt, ter- *ijl de zon haar stralen over 't landschap bet vallen, waardoor alles een vrooiyke tint Verkreeg, welke afstraalde op de gezichten der gelukkige oudjes. Eerst werd naar Oudeschild gereden, verder door den P. H Polder naar Den Hoorn. D«ar werd t gezelschap ingehaald door de i mnetetversiuUglng O. X. K. aldaar. Ook i bet toemeel verdwenen «Un ate A. Froero, en klaewaeer. Onder het vee van D. Klein en C. Koom Bs. in den Pol- <tev Waard Nleuwland, zijn gevallen van Molenaar alhier het jaar lid te zyn van h< De plechtige Hodfrmls werd tot Intentie van den jubilaris opgedragen. Van den kansel werd hem dank gebracht. Na de H. MLs werd door het zangkoor een cantate gezon gen. De jubilaris ook van onzen kant har- teiyk gefeliciteerd. te Kolhom. is het werk opgedragen van het bouwen van een groote schuur met veestai- ling voor rekening van den heer J. Bakker, alhier. De bekende Engelsche vlieger captain Barnard is hedenmorgen zes uur van het Lympne vliegveld vertrokken voor een non- stop-vlucht naar Tanger over 1100 myi. Hy hoopt hedenavond in Tanger te landen en morgenochtend weer naar Londen terug U keeren. weten 1. Eenspannentuigpaarden. 2. Een spannentrekpaarden 3. Tweespadnentulg- paarden. 4. Tweespannen trekpaarden. Hiervoor is een groote deelname verze kerd. Hoogstwaarschyniyk zullerv nog de twee beroemde tulgpaardenhengsten Domburg en Dadonus worden voorgereden. Zeventien jongelieden maakten Zonch*- avond met een motorboot een tocht in de Zuidelyke havens van Kopenhagen, zy zouden des namiddags terugkeeren. Daar de boot te middernacht nog niet was teruggekeerd, vreest men, in verband met het stormachtig weer, een ongeluk. Wy lezen in het Algemeen Weekblad, hoofdredacteur prof. dr. H. Th. Obblnk te Utrecht het volgende: .Dezer dagen stond er een bericht in de courant, dat er in de Vrije Katholieke Kerk St. Michael te Huizen, een dubbele bis- schopswyding had plaats gehad. Wat voor degenen die iets van de Vrije Katholieke kerk weten, niet onbekend is, kon opnieuw in het verslag der wydlng worden geconsta teerd: men volgt tot in de onderdeelen de inzettingen en de liturgische gebruiken der Roomsch-Katholieke kerk. Er syn bisschop pen en suffragaan-bisschoppen, er is een vicaris-generaal, er syn priesters, diakenen en sub-dlakenen, er zyn de wydelingen, er is de consecratie zelve, de mis, er is vrijwel geheel dezelfde liturgie en by de wydlng gaat het precies als by de Roomsch-Katho- lieken. Alleen zyn verschillende gebeden en formules, vooral die welke ontleend zyn aan net Oude Testament, uit het ritueel ge schrapt of gewyzlgd. Als men in onze sa menleving een paar kippen steelt, wordt men door 't gilde van Hermandad bij den kraag gegrepen, en desgewenscht achter slot en grendel gezet. Geheel anders is het echter op geesteiyk gebied.' Daar mag men een klas sieke liturgie die moeizaam elders In hon derden jaren gegroeid en gevormd is, zonder blikken of blozen overnemen, en er dan een inhoud aan geven, die niets meer met den gemeen heeft. Wat ver bet der in Herijk De herijk van maten en gewich- - I y - W I Gp Woensdag 27 Augustus as. van 10—12 en Enkhuizen in feesttooi Enkhuizen ver wacht deze dagen groote dingen tusschen zyn wallen. De groote Zulderzeevisscherytentoon- tselllng en In verband hiermede het bezoek van H. M. de Koningin, Prinses Juliana cn Prins Hendrik, alsook het bezoek van H. M. de Konlngin-Moeder. Dat de gemeente met dit hooge bezoek is ingenomen spreekt vanzelf. In bfjna iedeie straat werd koortsachtig gewerkt aan de ver siering der stad. By het station is aange bracht een groote poort met „welkom welks door het gemeentebestuur aldaar is geplaatst. Al spoedig koent sxen dan aan de .Wühelmi- Een stormachtige ontvangst viel bij de landing den vlieger von Gronau en zijnen begeleiders ten deel. Obk het laatste gedeelte van de vlucht naar Halifax was met vele moeiiykheden gepaard gegaan. Spoedig, nadat de vliegers van Marie Jeseph gestart waren, moesten zy. tenge volge van een zwaren mist weer dalen. Een lid van de Aeroclub van Halifax vloog hen daarop tegemoet, om Bun den weg te wyzen. 1 Na verluidt zijn de aviateurs voornemens om. na hun brandstofvoorraden te hebben aangevuld. Maandagavond nog naar New- York te vliegen. Het 45-jarig jubileum van „Onderlinge Oefening” De meesten onzer lezers zul- 1 n zich nog levendig herinneren onder welke ongunstige weersomstandigheden het 40- jarig jubileum van „Onderlinge Oefening” werd herdacht. En ook nu weer leek 't alsof het weer de te houden jubileumfeesten zoo veel mogelijk zou tegenwerken. Den ganschen Zaterdagmiddag had 't flink geregend, even wel tegen den avond klaarde het op. Ongeveer 8 uur was ’t op het feestterrein, dat voor deze gelegenheid omgeven was door een hooge schutting, een vrij talrijk publiek aanwezig. Een flinke muziek- en consumptietent waren deze week opgeslagen en voor een goede terreinverlichting was eveneens zorg ge dragen. De heer J. van der Touw, de onlangs nieuwbenoemde voorzitter opende de feesten en eindigde met den wensch dat de her denkingsfeesten in alle opzichten mochten slagen. Na hem werd achtereenvolgens nog, 't woord gevoerd door den wethouder C. Krom, namens het gemeentebestuur, door den heer J. Buis, als voorzitter van den Bestuurdersbond en ten slotte door den heer J. Schregardus namens diverse vereenigingen. Daarna ving ’t concert aan te geven door het jubileerende fanfarecorps met medewerking van de gemengde arbeiderszangvereeniging „Kunst na Arbeid", onder leiding van den heer Mienis van Krommenie. Het programma bestaande uit de volgende nummers, werd verdienstelijk uitgevoerd en oogstte veel bijval in. 1. Konefa, Jubileum tnarsch, A. Groot. 2. Elvira Ouverture, J. Werkmans. 3. Fantasie uit de opera Tancredo. 4. Voorjaarslied, Olivier Koop. 5. Kerstliedje, B. Biamant. 6. Dorpsdans, Jac. Bonset. 7. La Dame Blanche, fantasie, Bolldrein. 8. Fantasie uit de opera „de Troubadour” Verdi. Molentje, Keereweer. 10. Salve Regina, Oberhofer. 11. Mosaigne sur l'opera Stradella, Flotow. 12. Francia Marsch, A. Ruelle. Met de zangnummers 9 en 10 verwierf de gemengde arbeiderszangvereeniging „Kunst na Arbeid” dezen zomer te Gouda den eersten prijs. Na afloop hiervan begon het Bal Champêtre de clou van den avond, tenminste voor 't jonge publiek, dat hiervan dan ook een druk gebruik maakte. Den geheelen avond heerschte er verder een echt opgewekte feeststemming in ’t dorp. De eerste avond, de openingsavond, was geslaagd. Op den Zondag was het een buitengewone drukte in het dorp. Van vele huizen wapper de de driekleur en als tegen 1 uur de rond gang door het dorp zal beginnen, ziet men vele menschen naar de plaats van opstelling gaan. Aan dezen rondgang werd door alle corpsen deelgenomen, en aan het einde hier van voor het raadhuis gezamenlijk een feest- marsch geblazen. Konefa jubileum marsch A. Groot. Het publiek bracht aan de corpsen een welverdiend langdurig applaus. Hierna werd op het feestterrein het feest voort gezet. Allereerst werd de tent bestegen door Crescendo van Assendelft, onder leiding van den heer G. J. Landsman, daarna door Sint JozefHarmonie van Beverwijk, directeur G. Darten en Zaandijks fanfarecorps onder leiding van den heer A. de Vries. Vervolgens de corpsen Eensgezindheid van Egrnond- binnen, directeur de heer P. Kuis, fanfare corps van het R. K. Jongenspatronaat Castricum-Bakkum, directeur de heer P. Kuis, Crescendo van West zaan en Excelsior van Oostzaan beiden onder directie van den heer A. de Vries. We kunnen niet anders zeggen dan dat al de corpsen uitstekende muziek naar voren hebben gebracht en er voor muziekliefheb bers en kenners heel veel te genieten was. Dat het door het publiek wel gewaardeerd werd, bleek vooral uit de rust die het tijdens de muziek had en het langdurige applaus. Des avonds van 8 tot 10 uur gaf Crescendo van Westzaan een concert. Dit muziekcorps staat in wijden kring goed bekend en voerde de volgtende staken uit 1. Trancia Marsch, A. Ruelle 2. Tervaete ouverture herugni, Louis Gasia 3. Atilla Fantasie sur l’opera, G. Verdi 4. Suite Oriëntale, Frans Popij 5. Les Francs Juges ouverture de l’opera Berlioz, E. Cabdron 6. Aïda fantasie sur l’opera, G. Verdi 7. Lustspiel ouverture, Keler Bela 8. Finale. Beide dagen is het terrein goed bezet geweest en kwamen er vooral op den Zondag veel plaatsen te kort. Des Zondagsavonds was het wederom bal champêtre en daarvan werd een druk gebruik gemaakt; Met genoegen kan Onderlinge Oefening op dit muziekfeest terugzien. De heer Ph. visser schrijft aan het Hbld Wy hebben een tyd van de grootste moel- lykheden en tegenslag achter ons, een tyd van onafgebroken sneeuwval, koude en stor men, zooals ik nooit heb meegemaakt. De grootste ontberingen zyn daardoor ons deel geworden en voedselgebrek noopte ons in China terug te trekken. Ten slotte zyn wy toch by ons doel aangeland waar wy het ge- heele programma hebben afgewerkt, begun stigd door prachtig weer. Dit mooie weer werd echter oorzaak van ongekend hoogen waterstand, zoodat de doortocht werd afge sneden en wy tachtig K.M. terug moesten om een uitweg te vinden. Wij bereikten be houden Panamik aan den grooten handels- karavaanweg, waar wy vernamen, dat de boot, die dienst doet om de karavanen over den breeden Shyock te brengen, door het hooge water was meegevoerd en verloren ge gaan. Hoe lang wy hier gevangen zullen zit ten is niet te zeggen. Wy zullen nog een uiterste poging wagen om met luchtzakken over te steken, als wy die kunnen krijgen of vervaardigen. Het ergste is, dat onze plaatsen op de booten besproken zyn, terwyl de lezingen in Indië en Japan reeds zyn vastgesteld. De moeiiykheden verlaten ons ditmaal niet spoedig. Maar bet succes van de exploratie is volkomen. Dr. Wyss heeft prachtig geologisch werk verricht. Te Batavia zyn omvangrijke voorberei dingen gaande voor een grootsche viering van den 50sten verjaardag van H. M de Koningin. Er zullen optochten worden ge organiseerd, terwyl voorts 'een schitterende illuminatie wordt voorbereid. De groote optocht zal bestaan uit een afdeellng politie. het bestuur, een eere- escorte van de cavalerie, herauten, een praalwagen van het Algemeen Nederland- sche Verbond, een bloemen-corso, een groep padvinders, een allegorische en symbolische groep, verschillende sportvereeniglngen, school-groepen, een folkioregroep. fietsers, versierde auto's en verschillende andere auto's met in de achterhoede wederom een cavalerie-escorte en een afdeellng politie. Publieke veiling Op de door Notaris D. Veenenbos gehouden veiling ten verzoeke van den heer C. Boeder Rz._ zijn de per ceelen 110 in massa verkocht aan G. Rui ten Hz. te Andyk (Oost) voor de som van ƒ41.825.—. Voetbal Zondag speelde alhier op 't voetbalveld 8. R. C. van Behagen tegen Geel-Rood van t Zand om den zilveren lauwertak. Uitslag was 2—2 Gevraagd werd om 7S minuut verlenging van speeltijd Schagen ging hier echter niet op in. zoodat de strijd onbeslist bleef. In de eerste plaats is de vaart door to sluis zeer miniem, waardoor de opbrengst geen reden van bestaan heeft. Dese Qf>- brengst is van af Mei tot en met 1 Augustua jj. slechte f 11.— geweest <elf gulden), waardoor ik genoodzaakt ben naar andere middelen van bestaan uit te zien. Ten einde daarin te voorzien, verricht ik er andere ar beid by, wat niet uitelult, dat by mUn afwe zigheid. het schutten door mijn dochter ver richt wordt. Het Bestuur zal toch zeker niet verlangen dat ik persoonlijk daarvoor thuis blijf. Wanneer werkelyk eenige grond voor na latigheid aanwezig was. was het toch zeker plicht geweest van den Voorzitter der polder, om my persooniyk daarover te onderhouden, doch niet zoo klakkeloos in de vergadering het schuldig uit te spreken, enkel op de be schuldiging van een schipper, die slechte maal in de laatst verloopen drie maanden het sluisje gepasseerd is. Ik geef dan ook der- geiyke lasteraars, zoowel te Akersloot als te Limmen in ernstige overweging, zich wel te bezinnen, voor en aleer een dergeiyk oordeel over my geveld wordt. Ter bevoegder plaatse zal deze zaak zeer zeker worden beslecht. BU voorbaat mijn dank voor de plaateinf. Akersloot. 25 Augustus 1930. Hoogachtend. C. GROOT, Sluiswachter... Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den veehouder P. Kooiman aan den Ooeterdyk alhier is mond- en klauwzeer uitgebroken. De Apologetische vereeniglng „Petrus Canisius zal op Donderdag 28 Augustus, den feestdag van St. Augustinus te Utrecht haar jaarvergadering houden. Om half 10 wordt in de kerk van OL. Vr. ten Hemelopneming aan de Bfltstraat voor de levende en overleden leden door Mgr. D. Huurdeman, vicaris-generaal van het Aartsbisdom een H. Mis opgedragen. Daarna wordt om half elf in hotel .Kasteel van Antwerpen” een vergadering gehouden van hoofdbestuur en voorzitters der onderscheiden commissies. Om half drie vangt de algemeene verga dering aan. waarin prof. dr. F. Feron een rede zal houden over den H. Augustinus als apologeet. Verder zal een gedachtenwisseling plaats hebben over de vraag: „Wat kan ..Petrus Canisius” doen, om den afval onzer geloofs- genooten te stuiten. De inleider, prof. H. F. Hezemans, zal hierby wyzen op inniger samenwerking met de standsorganisaties en speciaal op de mogeiykheid van doelmatiger verspreiding van volkslectuur. H. de Jong. Schutte ex„ t" "ervangen. Eten mid-voor als A. Freese b.v. i—l men moeilijk meer vinden. We zullen evenwel afwachten en hopen dat wanneer King Socces in al zyn glorie weer zal rollen, de rood-wltte kleuren evenals voorheen, eminent zullen worden verdedigd. Bovenstaande wedstrud werd door een handjevol publiek bygewoond en bleken de lichte voorhoedespelers der rood-witten niet in staat door de robust verdedigende Frie zen heen te komen. De stand met half time was 21 tn het voordeel van F. V G. De heer van Mierlo leidde correct. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zyn de onderhandelingen tusschen de Aero-arctische Vereeniging en de Zeppelin Maatschappy over een Zeppelin-tocht onder leiding van dr Eckener naar de Noordpool hervat. Zooals men weet, waren deze besprekin gen verleden jaar zonder resultaat gebleven, •voornameiyk omdat de verzekeringsmaat- 'schappyen het risico te groot vonden. Burgeriyke Stand Geboren: Theodora. Wilhelmina, d. van A. A. van Duimen en A- Buis Johanna. Marla. Catharina, d. van F. B. van Meel en J. M. C. Schneiders Harmplena, d. van N. van Meteren en L. P. Koops Johannes, z. van J. Bakker en A. Dol. Ondertrouwd: B. H. H. Bervoete te Velsën en M. R. Mak J. de Best en T. Kinder man te Zwaag. Getrouwd: J. Dykstra en C. H Bonte. Overleden: Jan Dykstra, 81 J., wedn. van Ike Wlarde, A op 't Zand 62 a Gerrit Roosje. 79 j„ geh. met Grietje Neefjes. Gort- steeg 5 Anna Tol, 26 j„ echtgenoote van J Roos, Paardensteeg 9 Styntje Maret, 94 J.’ wed van C. Marik. Gerritslaan 39 Klaas Wander, 59 j„ wedn. van Jantje Kool, Achterom 3. Oranjefeesten De Oranjefeesten worden alhier gehouden op Maandag 1 September. Nederlaagwedstrijden Hojlandia IF. V. G. (Leeuwarden) 1—3 Voor de nederlaag wedstrijden om de Simbadbeker kreeg Hol- landlae de Frieeche 2e klasser uit Leeuwar den F. V. G. op bezoek. Deze ploeg welke vorig seizoen als no. 2 in afdeellng 5 ein digde, heeft geen grooten indrus achterge laten. Van systeem was geen sprake, terwijl balcontrole absoluut niet te vinden was. Een goedé 3e klasser in de westelyke afdeellng kan met gemak van deze club winnen. Oht HoUandia dan ook verloor is te wyten aan het gebrek aan geroutineerde spelers. De enkele spelers van 2e klasgehalte als Haring Neefjes en de Groot uitgezon derd. bestaat de Holland!»-ploeg uit abso luut te lichte spelers. Vooral nu de compe titie voort de deur staat, wordt het ons hans om het hart, indien het zou biyken dat de rood-wittA) met een dergeiyk elftal den strijd moeten aanbinden tegen ploegen als D. E. C„ Zeeburgia, West-Frisia e.a. De jonge spelertjes welken dezen middag mede speelden beloven iets voor de toekomst dat staat vast doch voldoende voor een afdeellng als 2A rijn ze in geen geval. We weten evenwel dat de elftalcommissie paraat is. doch het is moeiiyk om spelers welke van Immnniseering tegen diphtheria. B en W. dezer gemeente hebben bij circulaire aan de ouders van schoolgaande kinderen medegedeeld, dat na overleg met Dr. Doyer den Inspecteur van de Volksgezondheid, is besteten. de gelegenheid open te stellen voor de actieve onvatboarmaking tegen diphtherie. De methode bestaat hierin, dat den kin deren driemaal, telkens met een week tus- schenrulmte, een zeer kléine inspuiting wordt toegediend. De ouders of vh gers worden verzocht te verklaren of zy al dan niet toestemming geven, om hun kinderen op deze wyze te behandelen. Benoeming tot onderwijzer De heer R Ukel te Kinderdyk is benoemd tot onder wijzer aan de Behoed met den Bybel (Oost) welke benoeming door hem is aangenomen. Voor deze benoeming waren 50 sollici tanten opgekomen. De heer R. Ukel is af komstig van Den Helder. r Texel» Fanfare bracht daar eenige ten gehoore. Veiwolgens reed men naar de „Dennen- bosschen op de Westermient, waar even ge- pauseerd werd In „Bosch en Duin” werd gratis thee aangeboden, terwyl versnaperin gen werden rondgediend, die door de winke- Den Burg eveneens gratis waren beschikbaar gesteld. Hierna werd over Hermanshoeve naar de Koog gereden, van daar naar de Waal en ver der naar De Cocksdorp. Ook hier werd ’t ge zelschap onthaald, en vriendeiyk uitgeleide gedaan door de bewoners. De tocht werd voortgezet door 't Noorden naar Ooeterend, over de gehuchten Oost eu Zevenhuizen. Nadat te Oosterend nog even halt gehou den was, reed t gezelschap weer over de Waal naar Den Burg. Uiterst voldaan over den prachtigen tocht, werden de oudjes weer per auto naar hun woningen gebracht. Uitgenomen een lekken band deed zich op den tocht geen enkel ongeval voor. De auto-eigenaare, die allen gratis hun auto's beschikbaar stelden, hebben zeker wel voldoening van hun weldaad. Er is volop door de deelnemers genoten. De deelnemers aan de Italië-rondvlucht hebben de eerste etappe RomeRimini aï- gelegd. Te Rome was als eerste de Duiteche vlieger Lusser gestart. Deze bereikte ook als eerste Napels, doch moest zyn voor rang daarna afstaan aan den Italiaanschen overste Sachi. die als eerste in landde, waar Lusser zesde werd. Overste Sachi maakte een gemiddelde uursnelheid van 187 K.M. Tweede werd de Italiaan Donati en derde eveneens een Italiaan. Dergeli. Tydens de vlucht ontsnapte de Zwitser- sche deelnemer Dufaux nog aan den dood, doordat naby Napels zijn machine op een boom neerstortte en vervolgens tegen den grond sloeg. De piloot wendingen aan het gelaat, evenals mecanicien. Dit bleef echter het eenige ongeluk van den dag. Woensdag wordt de rondvluctit voort gezet. Gemeenteraad Een vergadering van den Raad dezer gemeente wortft Donderdag 28 Augustus ax, namiddags 3 uur gehouden. Te behandelen onderwerpen: o.a. Voorstellen van B. en W. om in verband met de nieuwe wet, regelende de flnancieeie verhouding tusschen Ryk en gemeenten te besluiten tot: plaatsing der gemeente in de 7e Hasse ▼oor de heffing van personeel* belasting; b. heffing van 20 (in plaats van 40) op centen op de personeel* belasting: c. heffing van 25 opcenten op de vermo gensbelasting; d. plaatsing der gemeente in de 3e klasse voor de heffing van de gemeentefondsbe lasting; Aanbieding wyziging begrooting 1930; Aanbeveling lid Burgeriyk Armbestuur (periodieke aftreding lid G. Slotemaker). 1. G. Slotemaker; 2. Jb. Verwer. Vaststelling rekening over 1929; Aanbieding begrootingen voor het 1931. Veflfngsvereeniging. Voor het markt wezen was het^22 Augustus een drukke dag aangezien er is geveild van 's morgens half negen tot 12 uur en van 1 tot 8 uur. Er werden in dien tyd I860 nummers ver- veild. welk getal nog nimmer is bereikt De politie beeft te Brooklyn een groote hoeveelheid wapens ontdekt beboerende aaa een beruchte bandietenbende. Het te eender grootste voorraden, waarop de New-York- sche politie in den laatsten tyd beslag beeft weten te leggen. Door een toeval kwam zQ de ontdekking. Stenige detectives wo on groote party gestolen diamant op Adspirantendag. De voetbaltyd werd Zondag geheel in beslag genomen door den ■dsplrantenrlag. Van 10 tot 5 uur werd er met groote op gewektheid gespeeld door Sparta. Oudkars- carspel. Nieuwe Niedorp en Wieringen. In de A-klaa4 kwam Sparta a uit tegen D. T. 8. a met als uitslag 31; Wleringer- waard a tegen Sparta b. uitslag 10; Nieu we Niedorp a tegen Harencarspel a 03; Succes b tegen D. T. S. b 1—3. Daarop volgde een verliezersronde. Sparta b tegen Succes b 03. N. V V. a D. V. S. a 0—4. WinnaarsrondeW. T. C. a tegen D. T. 8 b 41. Sparta a tegen B. K. C. a 90. De uitslag van de A-klasse was dus als volgt: le pr Sparta, 2e pr B. K. C„ 3e pr D. T. S. B.-klasse: le pr. W F. C„ 2e pr. T. T. 8., 3e pr. Succes.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 7