ONS BLAI> I J t illÜ DE HEL IN RUSLAND JOH. LAUWE RS "TURNER» aangifte moet op straffe van verlies van rechten, geschieden uiterlijk driemaal vier en twintig uren na het ohgeval Voornaamste c^Cieuws DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 VIER EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 199 f 40 f 50 f 125 7/ De opstand in Peru De Velserbrug Donderdag weer in bedrijf? Militair bewind ingesteld CREMATIE EN MILITAIRE EER PAYGLOP 3 Telegrafisch Weerbericht F Noodlottige missprong l Koninginnedag te Batavia 15 mijnwerkers ingesloten Eckener naar de Noordpool? Aanneming benoeming W.KERKMEER - ALKMAAR In het Noordzeekanaal verdronken «fat Verzakking van den zeebodem Ernstig mijnongeluk in Opper-Silezie Prov. Staten van Noord-Holland NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD I 'ort uur te kar iar de an te de mannen. Een juist woord Barometerstand 9 utar tjd. 772 vooruit. bewind M ALKMAAR k Om de ziel van het kind. uit Beverwijk. De schlp- ver- De bramenoogst in het water gevallen Ernstig ongeval in de Spuistraat te Amsterdam ML U nzijdige levensbeschou- bolsjewistischen staat. ■d gaat g weer Licht op De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 8.29 uur. no. rd. al. Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door ’erlies van belde armen, beide beenen of beide oogen :htend vering ó-be- bii verlies van 'n onderen vinger ABONNEMENTSPRIJS] Per .kwartaal, voor Alkmaar f Zj— Vmt buiten Alkmaar f 2.85 Mei Geïllustreerd Zondagsblad 6.60 hooger elij. me rer, 'oor Bpr. aaa eb de» *n- het «r- d. im. it ra. VERKRIJGBAAR IM l’KLAS RUWIELZAKEN L J. i en Naar wij nader vernemen, is bedenke dVelserbrug met handkraebt In be^ gebracht, om vervolgens electrisch ii drijf gesteld worden. Deze proefneming verliep regelmatig. In verband met verschillende reparaties, welke nog aangebracht worden, is de defl- nïti-ve in bedrijf stelling bepaald op a. s. Donderdag. Hoogste barometerstand 7725 m. M. te Weenen. Laagste barometerstand 754.8 m. M. te Haparanda. Verwachting: Zwakke tot matigen Zuid-Ooetelijke Zuid-Westehjken wind. Half tot zwaar bewolkt. Waarschijnlijk droog weer. AatyrankHijk warm. fenis, die naar de letter van de wet geen begrafenis is. Van andere zijde meende men den minister echter wel een verwijt te mogen maken in verband met diens weigering en mevrouw Van Itallie-van Embden stelde den minister vragen. Thans spreekt het „Handelsblad", waarin de kwestie aan de orde gesteld werd, zichzelf over het geval uit. en hei doet ons genoegen dat de redactie hier, in toont een julsten kijk op de zaak te hebben. De redactie schrijft: Uit Oslo wordt gemeld, dat zich op de terreinen van de Fosdalens-mjjnen te Malm ongeveer 30 K.M. van Stenkjer, een ernstig ongeval voordeed, doordat de geheele haven kade met gebouwen en eenlge zware machines in zee stortte. Men vermoedt, dat men te doen heeft met een soort zeebeving en dat de zeebodem ter plaatse plotseling sterk is gedaald. Onder dezen titel verscheen onlangs bij de N.V. Bredée te Rotterdam een werk van F. A. Mackenzie, hetwelk een zeer goed, objectief beeld geeft van de geschiedenis der godsdienstvervolging onder het Bolsjewisme. De auteur bracht verscheidene jaren in Sowjft-Rusland door, en toetst men zijn verklaringen aan uitlatingen in de ais da aan als O Naar wij vernemen zal heden getracht worden om de Velserbrug met handkracht dicht te draaien. Wanneer alles g< zal de brug waarschijnlijk Dondert in bedrijf worden gesteld. ft Hl In het asphalt bleef echter een remspoor achter van circa 35 M„ wat er op zou wijzen, dat de snelheid minstens 60 K.M. per uur moet zijn geweest. De wagen bleef onder voorloopige politie bewaking in de Spuistraat achter, terwijl den chauffeur een verhoor werd afgenomen aan het bureau in de Warmoesstraat. Twee Volendammer schoenen op de Zuider zee-visscherij-tentoonstelling van Enkhuizen profiteer» nu nog van de vangst °P de Zuiderzee wordt opgevoed in liefde tot God, tot den evenmensch, en buitenshuis, In de school, moet leeren, dat er geen God bestaat, dat dit een verzinsel Is van priesters om domme menschen te Ujmen, dat de wetenschap heeft afgerekend met God. Wil het kind meedoen aan het actieve schoolleven, aan vacantle-uit- stapjes, aan sport en spel, dan kan het dit slechts bereiken door zich aan te sluiten bij de communistische jeugd bonden (Pioniers en Komsomoltzl), waar ze zóó doordrenkt worden van de com munistische leer, dat de ouders elk innig verband met hen verliezen. Hartver scheurend is het lot dier ouders, die op die wijze hun kinderen wellicht voor le eeuwigheid verloren zien gaan, hun kin deren die zoo geheel anders denken en voelen dan zij zelf, bun kinderen die in een materialistische en Immoreele sfeer worden vergiftigd en in hun ouders nog slechts exemplaren zien van een bijge- loovig, achterlijk, bekrompen geslacht. Gelukkig Is er één lichtpunt, n.l. dat thans blijkt dat een deel van de jeugu op rijperen leeftijd zich weer afwendt van het starre communistische dogma en In een den mensch eigen geluks- streving behoefte gevoelt aan den steun van bovennatuurlijke waarheden. ..Hier wordt de oude vraag over de ge oorloofdheid van verassching en de ter aardebestelling vau de asch. weer opge rakeld. Men weet dat art. 1, eerste lid, van de Begrafeniswet bepaalt: „Elk over leden persoon en doodgeboren kind wordt a in eene gesloten kist begraven op eene begraafplaats, overeenkomstig deze wet aangelegd of volgens de overgangs-bepa- lingen dezer wet toegelaten”. De strekking van dit artikel is dus dat elk lijk moet worden begraven. .Aan dit voorschrift", schrijft dr. O. G. Pekel haring in de toelichting in de uitgave der Nederlandsche staatswetten van Schuurman 8c Jordens, „wordt niet vol daan wanneer na verbranding van bet HJk, de overgebleven asch en de ultge- gloelde beenderen worden begraven. Even wel heeft de wetgever verzuimd de per sonen aan te wijzen die met de zorg voor het begraven worden belast, zoodat we gens niet-nalevinrf van ’t voorschrift van art. 1. eerste lid, der Begrafeniswet, nie mand strafrechtelijk aansprakelijk kan worden gesteld. Bij de vaststelling van de Begrafeniswet heeft de wetgever zich ge steld op het standpunt, dat lijkverbran ding niet geoorloofd zou zijn. Die bedoe ling heeft echter in de wet geen uitdruk king gevonden, aapgezien daarin een uit drukkelijk verbod 'Van verbranden niet wordt aangetroffen.” En een zoodanig verbod met strafrechtelijk gevolg kan ook niet langs deductleven weg worden ge construeerd. De minister die zich in de eerste plaats aan de wet wil houden, vindt daarin dus wel is waar niet in alle opzichten hou vast, maar kan zich tenslotte op de letter van art. 1, eerste Ud. beroepen, wanneer dit bovendien nog strookt met zijn per soonlijke gevoelens, en een verbod con- strueeren. zelfs al,kan hij daaraan geen strafrechtelijke consequenties verbinden. Wij betreuren dat door dezen staat van zaken geen gevolg kon worden gegeven aan den laatsten wensch van een ridder M. W. O., een wensch die in zekeren zin op zichzelf een goed recht was. Maar van eerbied voor de wet kunnen wij een lid der regeering moeilijk een verwijt maken.” ADVERTENTIEPRIJS: Van 1— regels 1.25: elke regel meer f 6-25. RECLAME per regel f ZM voor de eerste pagina; voor de overige pagina l M. RUBRIEK „VRAAG EN AANBOD” bü vooruitbetaling per plaatsing f 0.60 per advertentie van 5 regels: iedere regel meer 0.12 tische jeugdclubs, waar gezorgd word» voor sport en spel; hem wordt de toe gang ontzegd tot de inrichtingen van hooger onderwijs (vooral de universi- telten) om toch vooral te voorkomen dat een nlet-communistlsche „intelli gentzia” zal worden gavormd. Hierdoor wordt het tweeledig doel bereikt, dat de afgestudeerden .jichtige” atheïstische communisten zijn en dat uit deze intel- lectueelen het kader gevormd wordt der communistische partij, der regeerende staatsparty. De tweede aanval geldt de bedienaren van eiken godsdienst: Katholieken. Orthodoxen, Protestanten. Joden, Mu zelmannen. De regeering heeft hun Net burgerschap ontnomen en zy zyn aan handen en voeten gebonden. Een kerk óf godsdienstige groep mag geen centraal fonds hebben, om vrywU- llge bijdragen te verzamelen of om een hoofdeiyken omslag te maken. De leden mogen geen vereenlglng onder welken vorm ook oprichten, geen kring of clubje mag worden gevormd, al zou het maar zyn onder den onschuldlgen vorm van een avond-naaicursus. Geen bibliotheek of leeszaal mag worden onderhouden, zelfs geen sanatorium voor zieken, zelfs geen tehuis voor ouden van dagen, geen medische hulp mag worden verschaft, niets letteriyk niets, indien het uit zou gaan van, of georganiseerd zou worden door eenlge godsdienstige groep. De regeering houdt er een speciaal departement op na om hierop contröie uit te oefenen en dit heeft veroorzaakt (en veroorzaakt vaak nóg) arrestatie, gevangenhouding, verbanning, dood van duizenden en duizenden goed-geloovlgen en bedienaren van den godsdienst. Zeker, de Sowjet-regeering ontkent niet deze feiten doch verklaart, dat ze niet geschleddep om wille van den gods dienst, doch omdat de slachtoffers zich schuldig maakten aan contra-revolutlo- nalre daden. Deze rechtzetting is echter wel van de meest satanische soort. Im mers, vele wetten, decreten en besluiten ten opzichte van den godsdienst zyn van dien aard, dat de geloovige wel tot zich zelf zeggen moet: „Ik moet God meer gehoorzamen dan de menschen”. Over treding dier wetten is echter een daad van „contra-revolutle”. Op die Iraniër kunnen de bolsjewikl rustig verklaren, geen sprake Is van godsdlenstverjjHTng, alleen maar Van een vervolging "van „contra-revolu- tionairen”! Gistemamiddag heeft op het Noordzeeka naal, nabij het zij kanaal B., een droevig ongeval plaats gehad. De stoomboot van den ondernemer N. Huijg, uit Beverwijk, voer in het kanaal naast boot van den onder nemer SL. evenei per van eerstgenoAnde boot, N. Klein, vroeg aan zijn collega, die naast hem voer „of hij iets te rocken had”. Na een bevestigend ant woord sprong KJ. op het andere vaartuig over. Toen hü weer terug wilde, sprong hij ech ter mis en geraakte te water. Direct werden pogingen gedaan om den drenkeling te redden, doch helaas, zonder resultaat. De ongelukkige verdween in de diepte en werd niet meer gezien. Gisteravond had men het lijk na lang durig dreggen nog niet gevonden. De verongelukte, die woonachtig was tn de Wolff en Dekenstraat te Beverwijk, laat; een vrouw met 3 kinderen achter. O.L behoeft het „Handelsblad” het ook niet te betreuren, dat In dit geval geen gevolg gegeven kon worden aan den laatsten wensch van een ridder M. W. O. (de overledene had de weige ring van de militaire eer aan zichzelf ‘te wyten), maar overigens achten wy de uiteenzetting van het „Handels blad” zóó juist, dat wy er |gaame de aandacht op gevestigd hebben. Naar uit Berlijn wordt gemeld, zijn de onderhandellngen tusschen de Aero-arctische .'ereenlglng en de Zeppelin Maatschappij over een Zeppelin-tccht onder leiding van dr. Eckener naar de Noordpool hervat. Zooals men weet, waren deze besprekin gen verleden jaar zonder resultaat gebleven, voornamelijk omdat de verzekeringsmaan schappijen bet risico te groot vonden. Onlangs kwam In een Ingezonden stuk in het „Handelsblad” de klacht tot uiting, dat minister Deckers geweigerd had, aan een ridder Militaire Willems orde, die - uit koofde van zyn ridder schap aanspraak kon maken op een be grafenis met militaire eer, deze militaire eer te verleenen. Het feit, dat. de overleden ridder niet begraven, maar gecremeerd werd, was den minister hiertoe aanleiding. Het geval verwekte eenlge sensatie. De Katholieke en Christelijke pers nam den minister natuuriyk In bescher ming, en wel op dezen grond, dat een minister moeilijk door militair eerbewijs goedkeuring kon IffChten aan een-begra- I bevolking ontwapend. Generaal heeft het presidium van een raad op zich genomen. Aan de beurs van New York hebben de gebeurtenissen in Peru groote ongerustheid te wee gebracht. Peruaansctoe leeningen zijn soms met 4M% gedaald. Volgens de laatste berichten uit Peru werd in de hoofdstad Lima de woning van den gevluchten president Leguia geplunderd. Ook de woningen van andere vooraan staande personen moesten het ontgelden. De nieuwe regeering grupt energiek in en heeft verschillende personen, die aan de plunderingen hebben deelgenomen, laten terecht stellen. Volgens berichten uit Santiago de Chili bevindt de afgetreden president van Peru Leguia zich nog steeds met zijn familie aan boord van den kruiser Almirante Grau. De berichten dat de kruiser In de richting van Panama is vertrokken, worden betwijfeld. Naar verluidt heeft Sanches Cerro, de lei der van de beweging der opstandelingen, de ultnoodiging‘der Junta om naar Lima te komen afgeslagen. 'Cerfo verklaarde dat hij de Junta als een schepping van president Leguia beschouwde, waarmee hij. die de regeering van Peru wil hervormen, niets te doen wil hebben. Volgens een telegram uit Mexico wenscht het blatF,E1 Universal” het volk van Peru geluk met het verdwijnen van president Le guia, die naar het blad schrijft, een toege wijd dienaar is geweest van het Witte Huis. Uit Guayaquil (Ecuador) wordt gemeld, dat aldaar in extra bladen het nieuws van den opstand in Peru wordt bekend gemaakt, en dat dit door de bevolking met groote blijdschap wordt ontvangen en op feestelijke wjjze wordt gevierd. Naar uit betrouwbare bron’ vernomen wordt heeft men den uit Peru verbannen generaal Gonzales telegrafisch teruggeroe pen. Naar wy vernemen, heeft ds. Klinkenberg J.A.zn., pred. bij de Herst. Evang. Tjith Ge meenschap te Amsterdam, die, na het bedan- ken van Ds. A. G. H. van Hoogenhuyse, in de vac.-Ter Haar benoemd verklaard was tot Ud der Prov. Staten van Noord-Holland, «Un benoeming aangenomen Alle abonné’a op dit blad «Ifn Ingevolge de verzekeringsvoorwaarden rarara* tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen: 3000.- ^”cn*i«n«c «beele onneechiktheid tot werken door f 750 - bijeen onseva I met f O Cf) ai j ver liea van een hand. IOC bij verlies van een f Cf) bii een breuk van verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen doodeliiken afloop wU«" $en voet of een oog duim ot wijsvingei vU.“ been of arm Maandagmiddag had in de Hildebrand van de HUdebrandmyn te Wirek (Antoniënhüttei een ernstig mijnongeluk plaats. Door een aardstorting werd een pijler gebroken, ten gevolge waarvan 15 mijnwerkers werden in gesloten. Negen konden na vele uren inge spannen reddingswerkzaamheden, zwaar ge wond, worden geborgen. Men zal de anderen eerst na ongeveer twee dagen kunnen be reiken. Men heeft dan ook slechts weinig hoop, dat zij nog levend geborgen zullen kunnen worden. Dit is het tweede ernstige mijnongeluk dat zich in de laatste vijf maanden in de Hlldebrandmijn heeft afgespeeld. Bij die gelegenheid kwamen eveneens verscheidene mijnwerkers om het leven. De geconcentreerde aanval op allen godsdienst. Het is voor ons ook dAórom zoo nut- Jg de oogen op Sowjet-Rusland geves tigd te houden, omdat de regeering er principieel atheïstisch Is. Het atheïsme is de absolute, wing van dei vormt het richtsnoer voor vele daden van bestuur en staatsbeleid, v. Macken zie zegt dan ook in den aanvang van het tweede hoofdstuk: „Ik beschuldig de communistische regeering van Rusland van overlegde, systematische en voort durende vervolging van den Godsdienst, een vervolging, die afschuweiyker, ge- strenger en op grooter schaal wordt uit gevoerd dan sedert eeuwen door de wereld gezien is. In de Donkere Eeuwen hebben regeeringen eenlge godsdiensten vervolgd. Deze regeering vervolgt allen godsdienst. Deze vervolgingscampagne is met veel zprg opgezet, wordt door het geheele land met kracht ten uit- voer gebracht en heeft ten doel alle godsgeloof en allen godsdienstzin, des noods met geweld, met wortel en tak uit te roeien. De groote aanval wordt ook hier weer gericht op de ontvankeiyke ziel van het kind, want wie het Kind heeft, heeft ook de toekomst. Elk kind moet dan ook zyn onderwys genieten op de staatsscholen, waar geregeld alle godsdienst wordt be spot en beschimpt en in het belacheiyke getrokken. Particulier onderwys is ver boden en aan godsdienstige menschen is het recht ontzegd, hun kinderen be neden de dertien jaar godsdienst-onder- richt te geven. Dit verbod wordt met zulk een gestrengheid gehandhaafd, dat vele priesters bang zyn de gezinnen ta bezoeken, opdat zy niet beschuldigd zul len worden van propaganda onder de kinderen. Zoo staat het jonge, oner varen kind geheel alleen, onvoldoende beschermd en gewapend In den stryd. die tegen zyn kinderziel wordt gevoerd Biyft het kind ondanks alles godsdien stig, door Gods genade, door medewer king van ouders en opvoeders, dan wordt het leven hem van alle kanten bitter en zwaar gemaakt. Het kind mag niet mee doen in de eenlge offideele communis- Volgens de jongste berichten uit Lima, hebben officieren uit het Peruaansche leger, voor het meerendeel jonge mannen, een militair bewind Ingesteld. Zij verzochten president Leguia af te treden. President gevlucht Leguia. de president van Peru, heeft zijn ontslag aangeboden. President Leguia is na zijn aftreden aan boord van een kruiser naar Panama gevlucht Een militair kabinet Een militair kabinet heeft de regeering in banden genomen. Het wordt gepresideerd door generaal Sarmiento, die tot dusver minister van oorlog was. De zeer schaars binnenkomende berichten uit Lima over den opstand in Peru, welke el- kagr gedeeltelijk tegenspreken, komen in zoo verre met elkaar overeen, dat de opstandelin gen over de geheele linie successen hebben behaald. In de meeste steden zijn de regee- rlngstroepen overgeloopen naar de zijde oer opstandelingen. Te Cuzes zijn de regeeringtroepen door de Sarmiento voorloopigen Fe Batavia zijn omvangrijke voorberei dingen gaande voor een grootsche viering van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Er /.uilen optochten worden ge organiseerd, terwijl voor s een schitterende illuminatie wordt voorbereid. De groote optocht zal bestaan uit een afdeellng politie, het bestuur, een eere- escorte van de cavalerie, herauten, een praalwagen van het Algemeen Nederland sche Verbond, een bloemen-corso, een groep padvinders, een allegorische en symbolische groep, verschillende sportvereenigingen, school-groepen, een folkloregroep, fietsers, versierde auto's en verschillende andere auto's met in de achterhoede wederom een cavalerie-escorte en een afdeellng politie. pers, zoowel In de Bolsjewistische in die der emigranten; aan jongere Sowjetistische literatuur; hetgeen Russische intellectueelen hun bezonken oordeel uitspreken, dan vindt men in dit boek een waarborg voor groote betrouwbaarheid - te midden van de massa tegenstrydlge gegevens over dit land. Want het „pro bleem Sowjet-Rusland" heeft heel wat pennen In beweging gezet, vooral In de laatste jaren nu men tot de overtuiging gekomen Is, dat hetgeen In Rusland ge schiedde en geschiedt, In elk land hetrij In grootere of kleinere kringen zyn neerslag geeft. De tyd is voorby, dat men zich van Rusland kon afmaken met eenlge phra- sen over boevenpak en moordgespuis In het Öosten van Europa, In de repu blieken, die tot de U. R. R. 8. behooren. tracht men een nieuwe wereldorde te scheppen; in het Kreml heejschen dic tatoren met krachtige hand, die weten wat zy willen. Onverschilligheid baat ons niet; wy moeten stelling nemen en wy moeten dit welbewust doen, wy kun nen het Marxisme niet erkennen ais de absolute basis in onze sociale en eco nomische samenleving. Wij kunnen geen staat van zaken erkennen, welke God ultslult uit het leven der volkeren, meer nog, welke een volkomen negatie van God vooropstelt en alle Godsgeloof en allen godsdienstzin met wortel en tak tracht uit te roeien. Al te lang werd er gezwegen over dit schandeiyk bedryf der Russische machthebbers, doch, toen In 1929 de vervolging van den Godsdienst steeds driester werd, openbaarde zich In alle beschaafde landen in en bulten Europa een heftige verontwaardiging, die zich niet langer liet verkroppen, doch zich uiten moest in een geweldig protest. Vooral de Katholieken, onder aanvoering van den Paus, doch ook Protestanten en Joden en allen die een waarachtig gods geloof in zich omdragen, spraken met éen stein van afkeuring en afgryzen. En die stem Is doorgedrongen tot Moskou Al kan men thans In Rusland bezwaar lijk spreken van een althans In de praktyk vryheld van godsdienst; de excessen tegen den godsdienst en zyn bedienaren zyn tenminste gestaakt Hopen wy, dat het voor goed is en niet voor een „reeuier pour mieux sauter aan welke taktlek de dertienjarig? Sowjet-perlode zoo ryk is. BUREAU 1 HOF ALKMAAR TaiefMn: Administratie Na. 433 Redactie No. 633 prédis Vanmorgen tégen 6 uur heeft in de Spui straat te Amsterdam een ernstige aanrijding plaats gehad. De ongeveer 55-jarige diamantbewerker H. de Vries, wonende aan de Lijnbaans- gracht. kwam uit de Torensteeg en wilde de Spuistraat oversteken naar de Molsteeg. In de Spuistraat naderde uit de richting van het Centraal Station een taxi. Volgens den chauffeur wilde de man eerst oversteken, aarzelde echter, toen de auto naderde en probeerde ten slotte toch, vóór den auto te passeeren. Hoe dit zij. de man werd gegrepen en als het ware door den auto geschept. De botsing was zoo hevig, dat de radiator van den wagen gedeeltelijk werd ingedrukt en een der koplampen werd beschadigd. De man was er ernstig aan toe, bekwam ernstige kwetsuren aan het gezicht en een rechterbeenbreuk. terwijl ook het onderlijf zwaar Inwendig werd gekneusd. Hij werd naar het Binnengasthuis voerd. De chauffeur verklaarde, met een 40 K.M. snelheid te hebben gereden, dus 10 K M. boven het toegestane maximum. De autobusdienst. De Nederlandsche Bond van Autobus- dienstondernemers te Amsterdam heeft tele grafisch bij Oedep. Staten van Noord-Hol land en bij het Rijkstoezicht op de spoor wegen te ’s Gravenhage aangedrongen op maatregelen tegen den autobusdienst, inge steld door de Nederlandsche Spoorwegen op het traject VelsenBeverwijk, ingevolge de aanvaring van de Velserbrug. De Bond wijst er op, dat voor dezen geregelden autobus dienst geen vergunning werd verleend en dat de Wet op Openbare Vervoermiddelen geen ontheffingsmogelijkheid kent in geval van nood. Daarom behoort volgens den Bond deze autobusdienst direct te worden stopgezet en het vervoer tusschen Velsen en Beverwijk te geschieden door den particulieren onderne mer, die op dit traject In het bezit is van een vergunning. De natte Augustusmaand. Men meldt ons uit Beverwijk: In de Heemskerkerduinen is de pluk van duinbramen die andere jaren nog wel eens van beteekenis kan zyn. In letterlijken en in figuurlijken zin In t water gevallen. Door de vele regens zijn de bramen totaal verregend. Het is hieraan toe te schrijven, dat zjj aan de veilingen dit jaar sporadisch voor komen. Bramen gedijen het beste by eene warme en eene tamelijke droge Augustusmaand en deze hebben wij.helaas dit jaar niet gehad. oudere mannen en vrouwen kun nen my niet schelen. We kunnen niet hopen hen te bekeeren, want zy zitten in hun gewoemten vastgeroest. De komende generatie is de onze. De ouden zullen uitsterven en hun bygeloof zal met hen verdwynen.” Aldus een vooraanstaand communist.» „Maakt u meester van de kinderen en de godsdienst zal binnen enkele jaren in dit land zyn natuuriyken dood ster ven.” Zoo luidt de oorlogskreet der communisten. De onderwyzers zyn verplicht anti godsdienstig onderricht te geven en het is een geluk te noemen, dat het Sowjet- decreet van 28 Oct. 1928 betreffende den leerplicht op zóóveel moeiiykheden stuit, dat nog niet alle Russische kinde ren door deze pest worden aangetast. De ouders zelf staan hier machteloos tegenover. Verzetten zy zich, dan loopen zy de kans, dat de kinderen aan de ouderiyke macht worden onttrokken en aan proletarische pleegouders worden gegeven of aan openbare staatsinstel lingen worden toevertrouwd. Het eenlg- ste, dat de vrome ouders doen kunnen is: zelf thuis hun kinderen in den gods dienst onderwyzen en hun de geboden van God en Kerk vóór houden. De geesteiykheid kkn en mag niets doen. In de betreffende circulaire van 3 Januari 1922 staat duidelijk aangegeven, dat; „het geven van Godsdienstonderwys aan schoolplichtige kinderen In ker ken, in andere godsdlenst-gebouwen of in particuliere huizen is verboden Theologisch onderricht voor per sonen boven de achttien jaar, die in staat zyn godsdienst-questies ver standig te bespreken, kan goedge keurd worden in byzondere inrich tingen. die met toestemming van de Sowjet-autoriteiten geopend worden. Het geven van onderricht aan groe pen of het onderhuiden van op zich zelf staande betrerfihgen met jonge menschen onder den leeftyd van achttien jaar, onverschillig waar dit plaats heeft, zal met al de gestreng heid der revolutionaire wet vervolgd worden.” Hoe ongeiyk moet In onze oogen de stryd zyn om de kinderziel. Aan den eenen kant een beperkte invloed der ouders, aan den anderen kant de staat met al zyn hulpmiddelen. Hoe wreed moet de ziel van zulk een kind ver scheurd worden, dat thuis leeft in een godsdienstig milieu en door zijn ouders De ontvangst van den oceaanvlieger vea Gronau te Halifax. De revolutie In Peru. De president naar Panama gevlucht. Militair kabinet gevo, ud. De samenstelling van het nieuwe Poolsche Kabinet. De Velserbrug Donderdag weer in gebrute? De Zuiderzee visscherfj-Tentoonstelling te Enkhuizen. Verijdelde aanslag op Sidky Pasha. De feestelijkheden te Nijmegen bij het 766- jarig bestaan. Ned. R. K. Tooneeibond. Jaarvergade ring te Tilburg. Tusschen Zaandam en Koog Zaandijk zui len de Ned. Spoorwegen een halte ,JKoog- Bloemwfjck” maken.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 9