FEUILLETON ^Buitenlandsch C^Cieuws n: ÜJ Europa moet gezond wórden gemaakt HÉT GEHEIM VAN JESSIE QUINTON Huwelijk aartshertog Albrecht Economie teèen politiek De opstand in Peru Proclamatie der revolutionnairen Nieuwe rede van Trevlramis KORT NIEUWS Thans op bet politiebureau STOOMVA A RTLIJNEN De mijnindustrie Gemengde ^uitenlandsche berichten Wederverkrijging van het Amerikaansche Burgerrecht Onderhandelingen tusschen Engeland en Duitschland Een onderhoud met den Palestljn- schen opperrabbijn dr. Berman «a* blei eUa daa nie1 oo n Opnieuw een aanslag te Calcutta Minder werkloozen te Londen De grootste stad ter wereld ZZDSZIAIDSCXl aonrnr. Permanent Hof van Internationale Justitie Joden en Arabieren RADIO-OMROEP e d Te Brighton voltrokken werkloozen bedroeg Nieuwe wetsbepalingen AARTSHERTOG ALBRECHT Herziening van de vredesverdragen bekende van dat te Fernando Ant- van Algiers te van Lorenzo te HU he* NEGENTIENDE HOOFDSTUK Naar het Engelscb door Jos. P. H. Hamers hü: Ge Skippings CLIO WAIS, de nieuwe Spaanache minister ran financiën, die den stand van de peseta's weder moet opheffen. aldus pro- ill kl trade CRA1 Twet beho. Prov ktqc met word van i Ge E «tUi kab M. D boei de i opg van hoo Met D een, Jen mee w piot De aartsh vrouw leeren De familie Bij Messina werden 5 soldaten ge dood door de ontploffing van een stuk ge schut. te Amst. 3 uur n.m. Santos, uur van UUe-district van Londen zün meegerekend. Ook in Amerika ia de trek van het platte land naar de groote steden even groot als in de Europeesche landen. Sedert 1920 is de bevolking van New-York met ongeveer 2.037.206 inwoners toegenomen waarvan ver reweg de meesten van het platteland naar de groote stad waren getrokken. De man boog eerbiedig. „Heel goed Sir Charles. Het is u misschien bekend dat Sir Ale* niet het geringste ge- drulsch kon verdragen. Ik moest op zyn be vel deze schoenen dragen, ofschoon ik er een hekel aan had Ik zal direct van schoei sel veranderen.*' Hü begaf zich naar de deur. Charles riep hem terug en vroeg: „Wat heb je me te zeggen?” Galloway keerde z’n bleek gelaat naar z'n meester. „Ik heb het lijk in het lijkenhuis gezien,” sprak hij; „ik werd door een Inwendige stem aangezet om er heen te gaan; mogeiyk door een voorgevoel. Ik ben tot de bevinding ge komen, dat het ongelukkige schepsel een familielid van mij was.” Sir Charles keek verschrikt op. Z'n hand, die een vouwbeen omklemde, beefde; hij ver bleekte. „Een familielid van je?" herhaalde ..dat is toch niet waar?” De man maakte een lichte buiging. „Was het maar aoo. Sir Char lea,” antwoordde hi); „maar ongelukkig is bet wél waar. Uit een paar dingen, vrij onbeduidend trouwens waarmee ik u niet lastig zal vallen maak te ik op, dat zij een familielid van mü kon zijn. Daarom ging ik naar het lijkenhuis. Zij is het Inderdaad. Zü was een nicht van me die vroeger in Oxford woonde. Ik weet niet of ik u wel een* gezegd heb. dat Oxford mli geboorteplaats is, Minister Treviranus heeft In een verkle- zingsrede te Koningsbergen de mogeiykheld eenei' herziening van de Oosteiyke grens besproken. Hij wees er o. a. op. dat hij in zyn bekende rede niet den eisch tot een herziening van de Oosteiyke grens heeft gesteld, doch slechts constateerde, dat de grens in het Oosten zoodanig is, dat zoowel Duitschland als Polen daardoor in een toestand van onrust worden gebracht, waardoor de vrede van Europa gevaar zou kunnen loopen. Men kan geen politiek voeren. Treviranus, door zich uitsluitend tot tasten te bepalen. Volgens berichten uit Lima hebben de revolutieonnairen een proclamatie gepubli ceerd, waarin o.a. gezegd wordt, dat de in ternationale verdragen volkomen zullen blijven gehandhaafd, dat echter de mono polies zullen worden afgeschaft en de ver mogens van alle aanhangers der vorige re- geerlng in beslag zullen worden genomen. Verder zullen in de diplomatieke vertegen woordiging personeele veranderingen wor den doorgevoerd, terwijl algemeene verkie zingen zullen worden uitgeschreven. Bin nenkort zal politieke amnestie worden ge geven. De vroegere president Leguia welke zich thans op een oorlogsschip bevindt, zou, naar verluidt ernstig ziek zijn. De lange reeks statistieken van werkloos- heldsvermeerderlng is thans onderbroken door de mededeeling van een vermindering der werkloosheid in Engeland. In vergelijking tot de voorafgaande week hadden op 18 Augustus 32.780 personen werk gevonden. Het totaal aantal 2.017.957. de kx I m< Sti scl w« ecl kx eei lin K thi vit hei vai 1 >8 en dir »er dal Nx tin. lan kar HOLLAMD-AMEMKA-LUK. 8PAARNDAM 25 Aug. van Rotterdam New-Orleans. HOXaIaAin>—B&ITSCH-XKDI4.X.XJY. SALOWATI (thuisr.) 26 Aug. te Madras. HOLLAWD—-OOBT-AXI4-LXJW. GESHA (uitr.) 25 Au*, van Shanghai. JAVA—nw TOZI-LUZ. PROMETHEUS 24 Aug. van New York naar Java. BOTT1XDAMXÜH1 LLOYD. DJ AM BI (thuisr.) 25 Aug. van Marseille. KOTA GEDE (uitr.) 26 Aug. van P. Said. 8IBAJAK (thuisr.) pass. 26 Aug. Ouessant. >OTTE»DAM-IUID-Altt*IXA-LIJI. ALCHIBA Noronha. ALCYONE werpen. Het huweiyk van den aartshertog Albrecht van Hongarye met mevrouw Rudnay, die zich onlangs had laten schelden van den vroegeren Hongaarschen gezant te Belgrado, is. naar heden bekend gemaakt wordt op 16 Augustus in een registratiekantoor te Brigh ton gesloten. Getuigen waren de advocaat van den aartshertog, die daarvoor was over gekomen, en een procureur uit Brighton, Godfree. een broeder van den bekenden ten nisspeler. Het jonggehuwde paar bleef een dag in Brighton en vertrok den volgenden dag naar het vasteland. dag twee compagnieën infanterie het Saar- gebied verlaten. Te Bergen (België) stortte een in aanbouw zynd gebouw voor de kolenmijnen in. Een arbeider werd gedood, zeven wer den zwaar gewond. Van Italiaanschen kant daarentegen wordt de opvatting bestreden, dat voor de eenheid van Europa de oplossing der veiligheids- kwestie een veronderstelling zou moeten Zijn. Alle pogingen om de politieke situatie in Europa te verbeteren zoo luidt de Duitsche verklaring zullen ervan afhangen, of vol gelijk recht, gelijke veiligheid voor allen en een minnelijke schikking voor de natuurlijke levensbehoeften der volkeren uwoeden toegepast. In den geest van het, in elk opzicht voorzichtige, Engelsche antwoord, -snoet er alle moeite worden gedaan, dat de Europeesche volken hun gemeenschappelijke belangen sneer en beter gaan begrijpen. Maar dit zal alleen mogelijk zijn bij een onderling vertrouwen tusschen de regeeringen Uit de verschillende meenin gen een een- heids-program op te maken, zal niet zoo gemakkelijk zijn. Volgens een Parijsche inlichting wil Briand bij de Europeesche pogendheden het voorstel indienen, om in een korte bespreking, voor de opening van de Volkenbond-daging in September, het besluit te nemen, dat het heele complex van vraagstukken op de agenda der vol- vergadenng zal worden geplaatst. Op die manier wil Briand rekening houden niet de antwoorden der verschillende staten, welke de behandeling dezer kwestie orga nisch in den Volkenbond willen schakelen. „Neen," luidde het korte antwoord, zag er verschrikt en ontsteld uit. „Sir Alex wls^ het,” ging de man voort. „Toen ik nog een jong mensch was, woonde ik in Oxford. Sir Charles; U en Sir Alex studeerden er toen. Ik stelde veel belang in uw doen en laten en was zeer verheugd toen ik er elndeiyk na veel vruchtelooze pogin gen, in slaagde, kamerdienaar by uw broe der te worden Die nicht van me, in die da gen een mooie vrouw, was winkeljuffrouw in een sigarenwinkel. Misschien hebt u haar wel eens gezien?” „Neen.” klonk het weer kortaf. „Ik denk, dat u het vergeten hebt. U hebt het lük gezien en ofschoon zü natuurlijk ouder geworden Is moest iemand die haar vroeger gekend heeft, haar noodzakehjk her kennen. Zü trouwde met een student, die z’n eerste examen nog niet gedaan had. Sir Charle»met een jongeren zoon en dat huwelük was voor haar een misrekening. Zü dacht een baronet te trouwen en trouwde met diens jongeren broer.” Hier hield de man even pp met spreken en keek Sir Cnarles van terzüde aan. Maar deze deed er het zwügen toe. „Nog vóór ze een uur lang getrouwd was, ontdekte zü haar vergissing,” hernam Gal loway „ze wilde toen niets meer van hem weten. De jonge man had een huls gehuurd en gemeubileerd, maar zü wilde er niet in trekken. Züael u lets. Sir Charles?’ (Wordt vervolgdJ De laatst gehouden volkstelling in Ame rika heeft thans een einde gemaakt aan den langdurigen strijd tusschen Engeland en de Vereenigde Staten over de vraag in welke van beide landen de grootst^ stad der wereld lag. Amerika heeft thans een voorsprong van 2 mlllioen op Engelarid, want bü de jong ste volkstelling in Amerika Is gebleken dat New-York thans 9.857.882 inwoners heeft, terwyi Londen look volgens de nieuwste opgave) daar 7 864.130 inwoners tegenover kan stellen. By deze getallen zün natuur! Uk ook de bewoners van de belde voorsteden van New- York begrepen, die in een straal van 20 En- gelsche mijlen liggen, waarbü het Raadhuis als middelpunt van dezen kring genomen Te Neukirchen doodde een werk- looze een münwerker. De menigte trachtte den moordenaar te lynchen, die met moeite gearresteerd werd- Ik kan me levendig voorstellen wat er in uw hart omgaat, dat u niemand wilt bena- deelen, maar denk er vooral aan, er is slechts één weg in 't leven, dien we moeten bewandelen en dat is de rechte weg.” Terwül de deugdzame juffrouw Skippings deze speech afstak, was het gelaat van Juf frouw Tetton steeds rooder geworden. Uit haar oogen straalde een toornige gloed. Men kon het haar aanzien, dat zü zien slechts met moeite vermocht te beheerschen. „Ik ben het volkomen met u eens.” ant woordde rij; .recht door see, dat is het beste. Het is jammer, dat iedereen dat niet inriet. Mün dank, omdat u de goedheid hebt, mü op mün plicht te wüzen; ik ben echter zoo vrü u te zeggen, dat ik dien ook wel ken. zonder er op gewezen te worden. En wat nu het bespionneeren van m’n logeergasten aan- Door den Noord-Duitschen Lloyd werd ons dezer dagen medegedeeld dat President Hoover de vorige maand een wet ondertee- kend heeft, waarbij bepaald wordt dat vrou wen die om bepaalde redenen het Ameri kaansche burgerrecht verloren hadden, weer in de gelegenheid gesteld worden om zonder eenige moeilijkheden, slechts door het ver vullen van enkele eenvoudige formaliteiten, het Amerikaansche burgerrecht opnieuw te verkrijgen. Onder de bovenbedoelde redenen waar door men het burgerrecht verloren had, wordt verstaan huwelijk met een buiten lander, vestiging in een vreemd land, verlies van burgerrechten door den echtgenoot. Het is de bedoeling van de wet om niet alleen de vrouw van deze voordeelen te laten genieten, maar ook de niet-Amerikaan- sche echtgenoot, zoodat deze voortaan bij het verkrijgen van e-n paspoort en visum ook groote voordeelen geniet. Kinderen van zulke Amerikaansche vrouwen, die nog geen ai laar zijn, worden daar nog niet bijgerekend. Zij' kunnen er dus op rekeneu dat zij in den kortst mogelijken tijd een visum krijgen. De Noord-Duitsche Lloyd te Bremen en de Hamburg Amënka-lijn in Hamburg, alsmede de vertegenwoordigers van beide maatschappijen zijn gaarne bereid om nog verdere inlichtingen kosteloos te verstrekken. De auto-productle in de Ver. Sta ten is de laatste zeven maanden 3.726.283 tot 2 421.911 wagens gedaald. Het bekende Capucünerklooster Monte Casslno, te Napels is platgebrand. De schade is een half mlllioen lire. Uit Calcutta wordt gemeld, dat daar heden opnieuw een bomaanslag is gepleegd. Thans op het hoofdbureau van politie. Drie personen werden- licht gewond door bom- spllnters, terwijl het gebouw slechts licht beschadigd werd. af geholpen hebben; dat was alles. Het zou haar niet het minste kwaad hebben berok kend. De loopjongen van dokter Quinton werd voorgeroejien. Hü verklaarde, dat hü fleschje niet uit handen gegeven had, tot dat hij het zelf aan de nu overleden me vrouw Johnston had ter hand gesteld. Z’n verklaring werd bevestigd door het feit, dat het inwikkelpapier Jiet zegel, het stukje koord, waarvan het fleschje bü de afleve ring voorzien was, in de kamer der over ledene gevonden werd. De verklaring der doktoren, het rapport van den scheikundige en het verhoor van Tom Samders, had den geheelen morgen in beslag genomen. De leden van het Hof ver- wyderden zich om den inwendlgen mensch te gaan versterken. Sir Charles die wist wanneer hü als ge tuige zou worden opgeroepen, was niet naar de rechtszitting gegaan. Om twaalf uur trad z'n kamerdienaar, Galloway, de zitkamer van z’n meester binnen, en vroeg of hü hem even kon spreken. De man had voor z'n binnenkomen niet geklopt en stond voor Sir Charles, voor dat deze zich goed en wel van z’n tegenwoordigheid bewust was. De jonge barpnet keek onaangenaam ver rast op en fronste de wenkbrauwen. „Zorg er voor dat Je andere schoenen krijgt en klop behoorlük alvorens de kamer binnen te komen. Ik houd er niet van m’n dienstpersoneel voor mü te zien, zonder dat ik 1 weet,” eigemu* tot voor korten tyd nog de lüf- elgenschap in allen vormen. De fellahen Arabische landbouwers), de landarbeiders, boeren en analphabeten. die het grootste deel der Arabieren vormen, waren de slaven van de Effendi's, een kring van Arabische intelligentie, die reeds in het buitenland studeeren. De fellahen hadden nagenoeg geen bezit, zwoegden voor de Effendi's m sheiks, kregen daarvoor slechts het aller noodzakelijkste te eten, woonden tezamen met het vee, met de paarden en de ezels in een stal toen plotseling de verande ring kwam bü de komst van de Joden m het land. De fellahen werkten daarna voor de Joden, doch kregen toen ineens geld in handen en werden als menschen behan deld. Dat stond den Effendi’s natuuriyk niet aan en daarom hitsten zü de fellahen tegen de Joden op en daarom verzon de Mufdi de heiligheid van den Klaagmuur en daarom verspreidden zy het gerucht, dat <e Joden hen van dit heiligdom wilden beroo- ven en in de plaats van de Omar-moskee weer een Tempel van Salomon wilden op richten. Er zün echter ook Arabische stammen, die in goede verstandhouding me: de .’oden leven en die ook tydens de bloedige onlusten hun houding tegenover de Joden niet ver anderd hebben. Het grootste deel der Ara bieren erkent de verdiensten der Joden, die veel in Palestina hebben opgebouwd. De Joden ontdekten dadeiyk. dat men van de warme bronnen van Tiberias een goede bad plaats kon maken, de Joden hebben con cessies op de Doode Zee verlangd, zü heb ben landerijen bü de haven gekocht. rij hebben een kunstmatigen waterval in de Jordaan gebouwd om electrische energie te verkrijgen en toen zagen de Arabieren, dat zy niet mee konden komen. De fellahen, die zonder de Effendi’s met de Joden zeer goed kunnen omgaan, zullen zich steeds verder ontwikkelen en niet blind biyven voor de slavemy. Wie in dezen strijd zal overwinnen? Degene, die voor den cul- tureelen opbouw meer gedaan heeft, zal ook in het bestuur van het land het sterkst aan het roer zyn. Hoewel op het oogenblik de toestand in Palestina niet verheugend is, het staat toch vast, dat ook in Palestina in de toekomst slechts een cultuur zal overwin nen. -tog heeft zijn aanstaande tennen in Den Haag. teeft zich eerst krachtig ver- zc* tegen de planen van den aartshertog, maar tevergeefs. Hy heeft, zooals men weet, indertyd een bezoek gebracht aan aartshertog Otto in België, pm diens toestemming als hoofd van het Huis van Habsburg te erlangen en tevens de belofte van trouw aan den jeug digen aartshertog af te leggen. Daarna is hij naar Brazilië vertrokken, waar hy groote landgoederen wil kno pen. zwügen van Tom. Ik vrees, dat het gerech- teiyk onderzoek op een paskwil zal uit draaien.” (uitr.) pass. 25 Aug. 25Au*, van Hamburg te MMXMTCO-XXnr. JONGE ANTHONY, Rotterdam naar Touton, pass. 25 Aug. Oueasant. ANTJE m.s., 23 Aug. van Londen to Duin kerken. BATAVIER I 25 Aug. van Rotterdam to Hamburg. BATAVIER III 26 Aug. v.m. 8 u. 10 van Rott. to Gravesend. BEURSPLEIN 26 Aug. Holtenau g«P- Oxe- lösund naar Rotterdam. DE MARNE, ma.. 24 Aug. van Sleeswtjk te Holtenau. GROENLO 26 Aug. van Skogby te Kotka. HILLEGOM 25 Aug. van Kirkenes te Londen. KATENDRECHT 24 Aug. van N.-Orleans tt Hamburg. NEPTUNUS. m.s.. 23 Aug. van Oscarshams naar Sundsvall. NOORD-FRIESLAND. m.a, 24 Aug. van Lon den te Duinkerken. NOORD WIJK 25 Aug. van Bayonne te New castle. PARKHAVEN 25 Aug. Bordeaux. Daardoor zou vooreerst de verdere behan- i deling van dit probleem zijn vastgelegd. Maar intusschen treden de groote econo mische kwesties steeds sterker op den voor grond de economische aaneensluiting van Europa wordt steeds dringender verlangd. ,Het moet nu blijken, wie er vlugger zijn ’doel bereikt, de politieke theorie of de economische praktijk. Europa’s economische good is algemeen de afzonderlijke poli tieke plannen zullen moeten wegvallen, wanneer het gemeenschappelijke lot tot een organisatie dwingt. Een hervorming in het belang van Europa’ s gezondheid kan alleen dan een goede uitwerking hebben, wanneer ze van den geest van toenadering en begrijpen is vervuld. Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft hedenmiddag in een openbare zitting zün advies gegeven inzake de aan het Hof voorgelegde vraag of het juridisch' sta tuut van de Vrije Stad Danzig, die stad toe laat lid te worden van de Internationale Arbeidsorganisale. Het Hof is met 64 stem men van oordeel dat het juridisch statuut van de Vrye Stad Danzig haar niet ver oorlooft lid te worden van de Internationale Arbeidsorganisatie. HUIZEN, 298 M. Na 6 uur 1071 M. 8.009.15 K.R.O. GramofoonpL 10.00— ro.30 N.C.R.V. Zang door dameskoortie 10.3011.00 N.C.R.V. Korte ziekendienst 11.30ia.00 K.R.O. Godsdienstig half uurtje ia.001.00 K.R.O. Concert door het K.R.O.-tno 1.003.00 K.R.O. Gn- rnofoon 3.003.00 N.C.R.V. G'ramofoon 4.005.00 N.C.R.V. Ziekenuurtje. Lezing en koorzang 5.006.30 Solistenconcert, sopraan, mezzo-sopraan.viool, piano 6.30— 6.40 Koersen 6.40 Orgelconcert door G. ter Baake 7.40—8.00 Gramofoon 8.00— 11.00 Concert. Chr. radio-orkest o.l.v. P.v.d. Hurk. J. v.d. Ploeg, tenor. Lezing over de zorg voor het misdeelde kind 10.00 Persber. HILVERSUM, 1875 M. Uitsluitend A.V.R.O.-uitzending 8.019.45 Gra- motoonpl. 10.0010.15 Morgenwijding 10.3013.00 Concert door het orkest van het Rembrandt Theater te A’ dam 13.15— 3.00 Concert A-V.R.O.-Kwintet 2.00— 3.30 Gramofoonpl. 3.004.00 Concert op orgel door Wülem Zonderland. K.Kueter, cello 4.005.00 Ziekenuurtje 5.00— 5.30 Gramofoonpl. 5.307.15 Concert door het Haagsch Harmonie Orkest 7.15— 7.45 Radio- Volksuniversiteit. Huib Luns „Kunst en cultuur” 8.00 Concert A.V.R.O. -Vacantie Orkest 8.158.30 Haagsch Gemengd Koor „Onder Ons” 8.30—8.45 Vervolg Orkestconcert 8.459.00 Vervolg concert „Onder Ons” 9.009.35 Viool- recital door Albertina Ferrari 9.35—10.00 Vervolg Orkestconcert 10.00 Persber. 10.1510.30 Vervolg Orkestconcert 10.30 11.30 Dansmuziek door Haarlem’s Saion- orkest 11.3013.00 Gramofoonpl. DA VENTRY, 1554,4 M. 10.35 Morgen wijding 13.30 Concert E. Cook, alt. Octet 1.30 Orgelspel door R. Foort a.io—3.50 Gramofoonpl. 3.30 Kerkdienst 4.05 Concert J. Hamilton Smith, sopraan, T. Dance, bariton 4.35 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.ao Lezing 6.35 Nieuwsber. 6.55 Marktber. 7.00 Zang door John Thorne 7.307.40 Lezing 7.50 Vaudeville 9.30 Concert M. Ander son, altL Phillipovsky, piano 10.05 Nieuwsb. 10.30 Lezing ro.35 Berichten 10.45—13.30 Dansmuziek 13.30—13.35 Televisie. PARIJS, „RADIO-PARIS”, 1735 M. 13.503.30 Gramofoonpl. 3.30 Dans muziek 4.05 Dansmuziek 4.35 Viooi- recital 7.40 Gramofoonpl. 8.30 Concert. Vocale en instrumentale solisten. Kwartet. LANGENBERG.473 M. 7.357.50 Gramofoonplaten 7.508.50 Orkest concert 10.35ia.15 Gramotoonpiatcn 13.30 Gramofoonpl. 1.353.50 Cou- cerL Orkest en zang, liedjes bij de luit 5.506.50 Concert. Sopraan, cello en piano 8.30 OrkestconcerL Daarna tot 13.30 Orkestconcert. KALUNDBORG, 1153 M. rs.so— 3.30 Orkestconcert 3.20—5.30 Orkest concert en viool-soli 8.358.55 Liederen voordracht 8.559.45 Moderne dans muziek -r- 10.05ix-35 Vervolg Moderne dansmuziek 11.35ia.50 Dansmuziek 13.50— 3.30 Dansmuziek. BRUSSEL, 508,5 M. 5.30 Trio- concert 6.55 Gramofoonpl. 8.35 Kamermuziek 9.30 Concert vanuit oe Kurzaa) te Ostende. ZEESEN, 1635 M. 6.057.30 Berich ten 7.30—7.50 Gramofoonpl. 10.30— ta.ao Lezingen rs.so1.15 Gramofoonpl. 1.153.30 Lezingen 2.203.30 Gra mofoonpl. 3.50—4.30 Lezingen 4.30— 5.50 Concert 5.50—8.50 Lezingen—8.50— „Fata Morgana”. Muzikaalallerlei 9.50 Hoorspel „Vom Dirndl und Baumfang”. Schrammeltrio en solisten. Daarna tot 13.50 Dansmuziek. De „Daily Herald” meldt, dat er tusschen Duitschland en Engeland onderhandelingen zullen worden geopend, ten einde te komen tot overeenstemming in den arbeidstijd voor de münwerkers en ook om tot overeenstem ming ten aanzien van den kolenhandel te komen. Volgens Shinwell, den minister van het Engelsche münwezen. en andere autoritei ten op dit gebied, zün de Engelsche mün- bezitters niet voldoende georganiseerd om een bepaald plan voor den kolenhandel te maken. De nieuwe mijnwet zal hen echter dwingen, de binnenlandsche markt te orga- niseeren. Hierdoor zal ook de internationale handel beter worden georganiseerd. Omtrent de onderhandelingen tusschen Duitschland en Engeland inzake den ar beidstijd in de münen, kan nog gemeld wor den, dat op de conferentie ook de oprich ting van een internationaal kartel voor den verkoop van kolen zal worden be sproken. De bewaking nn het Saargebied Ingevolge het besluit van de regeerings- commlssle in het Saargebied. waarbü het Een herziening van de vredesverdragen is ten zeerste noodig, doch het Ujdstlp om dli aan de orde te stellen, kan eerst dan bepaald worden. Indien door de Inneriüke sterkte van Duitschland de zekerheid ge geven is, dat Duitschland voldoende adem heeft om het uit te kunnen houden. Anders zouden de nadeelen grooter dan de voor deelen zün. Te Salmes in Zuid-Finland kreeg men op een bruiloft ruzie. 20 personen werden door messteken gewond. Negen mannen en de bruid moesten naar het zie kenhuis vervoerd worden. De correspondent van de „Prager Presse” te Bratislava heeft dezer dagen, naar het Persbureau V. D. meldt, een onderhoud ge had met den Opperrabbün dr. Berman, ate eenige dagen op zün terugreis naar Pales tina in Bratislava vertoefde. Dr. Berman heeft in dit onderhoud verschillende mede- deelingen gedaan omtrent de verhouding tusschen de Joden en Arabieren in Palestina en over den toestand in dat land. In de eerste plaats constateerde hy, dat de Arabische beweging in Europa verkeerd als anti-semitlsch wordt uitgelegd. Zeker heeft ook Engeland door zün politiek tot deze voorstelling van zaken aanleiding gegeven, doordat het goede vrienden wilde biyven met de Arabieren, daar het dacht op deze wyze de Indiërs te winnen. Dit was echter, zooals gebleken is, een groote vergissing. De Arabieren kan men niet als een eens gezind volk beschouwen. Er zün eigenlek slechts stammen, aan het hoofd waarvan sheiks staan. Zulke stammen zün er niet alleen in Palestina, doch ook in Egypte en Indië. Eigenlük zün in elk dezer gebieden veel stammen, die voortdurend met elkaar m stryd gewikkeld zün. Reeds tydens de on lusten heeft de Egyptische pers stelling ge nomen tegen de Arabieren in Palestina ep haar sympathie voor de Joden uitgesproken. Gedurende den laatsten tyd hebben de in- tellectueelen in Egypte verklaard, dat zü wel Mohammedanen, doch geen Arabieren zyn. Dr. Berman verklaarde, dat de verklaring der Arabieren, dat de Omar-Moskee en de Klaagmuur, twee Heiligdommen der Ara bieren, door de Joden bedreigd zün, geheel onjuist is. Uitvoerig zette dr. Berman uit een, dat de Klaagmuur den Joden steeds toebehoord heeft en dat de Omar-moskee niet een van de groote heilige moskeeën der Arabieren is en zeker niet het tweede heilig dom na Mekka. De oorzaak van de onlusten ligt in werke- Hoe juffrouw Skippings ook over het ge- rechtelyk onderzoek mocht denken, een paskwil was dit onderzoek allerminst. De drie geneesheeren, die in ’t geval be trokken waren, legden alle drie dezelfde verklaring af. De vrouw had ongetwyfeld een te sterke dosis laudanum ingenomen, maar daaraan was de directe doodsoorzaak niet te wyten. Deze was het gevolg van hartverlamming. De vrouw zag er schyn- baar gezond en krachtig uit, maar zü leed aan een hartkwaal en de schrik over den eersten aanval van Pün, dien zij voelde, de meening waarin ze misschien verkeerde, dat ze vergiftigd was, was de oorzaak van haar dood. Indirect was het laudanum er de oorzaak van; echter, wanneer al haar or ganen gezond en in goeden staat geweest waren, dan zou ze om hulp geroepen heb ben. Als de dood haar niet zoo spoedig ver rast had, dan zou ze dit waarschüniyk ook gedaan hebben en dan zou ze allicht in t leven zün gebleven. Door het scheikundig onderzoek was aan getoond, dat het middel tegen verkoudheid geheel onschadelük was. De geheele inhoud van de flesch was niet voldoende om iemand om ’t leven te brengen. Een dost", er van zou de vrouw van haar verkoudheid Welk een ongelukkig humeur heeft die vtouw! mompelde zü, „en hoe treurig, dat iemand van haar leeftüd ze is zeker al vüftig zich zoo slecht in de zelfbeheer- sohing geoefend heeft. Haar onwil om te •preken, heeft dezelfde oorzaak al* bet 34. Het spüt me, dat ik u lastig gevallen heb.” sprak bb ,J5eg niet, dat het me niet behoeft te spüten Ik kan heel goed zien, of ik ergens welkom ben of niet. Maar sta me toe u een goeden raad te geven. Spreek de waarheid, de volle waarheid en niets dan de waarheid, onverschillig wat de gevolgen er van zün. Meineed, m’n lieve juffrouw Tetton is een zware misdaad Wanneer u ik zeg uitdrukkelük: wanneer nieuwsgierig ge weest was hetgeen in de gegeven omstandig heden natuuriyk zou geweest zün. en dus Sir Charles naar boven gevolgd was en 't een of ander vernomen bad van z’n onderhoud met de vrouw die nu dood is, dan moet u dat zeggen. Als de vrouw u iets In vertrouwen gezegd heeft, wat wel eenlgszins voor de hand lag. omdat u zooals u zelf meermalen gezegd bebt, anderen menschen vertrouwen jmboeeemt, houd dat dan vooral niet voor u zelf. Ik mag vel neggen, dat wü allen vurig XMiir^— dat «r licht in deae «aak komt. De Quai d’ Orsay is op het oogenblik een collectief verslag aan het uitwerken over het memorandum van Briand. Dit verslag zal den belanghebbenden mogendheden als verdere grondslag voor onderhandelingen worden overhandigd. Het is nog niet mogelijk, den vooruitgang van dit streven naar een Europeesche organisatie te overzien. Maar dit ziet men toch, dat er onder de mogend heden, die in aanmerking komen, tenminste overeenstemming heerscht omtrent het punt, dat vooral naar samenwerking moet worden gestreefd, waardoor de economische voorspoed van Europa kan worden verzekerd. De bewering van een Parijsch blad, dat de antwoorden der mogendheden alle moge lijke elementen van oneenigheid bevatten, is niet geheel en al juist. Maar men kan toch niet ontkennen, dat iedere regeering het Europeesche toekomst-probleem weer anders ziet en dientengevolge een andere these ontwikkelt. Belangrijk is de algemeene opvatting, dat bij het Europa-plan alles moet worden vermeden, wat het gezag van den Volkenbond en zijn organisatie zou kunnen ondermijnen. Omtrent den kring der mogendheden, die in aanmerking komen, zijn, zooals men weet, verschillendemeeningen opgedoken. Zoo eischt Italië, dat Sowjet- Rusland en Turkije bij deze federatie zullen worden betrokken, daar een Europeesche vareeniging met uitsluiting van enkele mogend heden Europa in vijandelijke groepen zou moeten scheiden. Ook Duitschland deelt deze opvatting. Dit land heeft verklaard, dat het er nooit toe mag komen, dat sommige Europeesche landen van de Europeesche samenwerking worden vervreemd. Het druischt in tegen de tot nu toe uitgeoefende praktijk, wanneer men landen, die niet tot den Volkenbond behooren, zooals Rusland en Turkije, zou willen buitensluiten. Het was wel te verwachten, dat de eco nomische gezichtspunten heel verschillend Zouden worden beoordeeld, evenals de politieke. Met Frankrijk stemt Polen over een, dat het voor-^de Europeesche staten vooral de politieke v&digheid gegarandeerd wil zien, vóór men met de regeling van andere problemen begint. Polen gaat in dit verband zelfs nog verder de Europeesche Unie moet volgens de grondstelling van „«m», wv.u. het Geneefsche protocol worden opgericht, ser „Almlrante Grau” gecapituleerd. rrOOMVAAKT XU. NZDKKXAMD. JOHAN DE WITT 26 Au*, van Amat. naar Batavia. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 25 Aug. van P. Said. 8IMALOER (thuisr.) 25 Aug. van Marseille. XOI. HOIaL- laLOYD. EEMLAND (thuisr.) 25 Aug. vaA GELRIA (uitr.) 25 Aug. nam. Lissabon. KENNEMERLAND 26 Aug. van Hamburg te Amsterdam. RIJNLAND (uitr.) 24 Aug. te Santos. KOM. MED. STOOM*. MAATSCKAPTU. ACHILLES 25 Aug. van Triest n. Fiume. AGAMEMNON 25 Aug. van Rodosto naar Caval la. AJAX 25 Aug. van Rott, naar Malaga. BACCHUS 25 Aug. van W -Indië naar New- Tork. DEUCALION 25 Aug. van Malta n. Antw. EUTERPE 25 Aug. 9 uur n.m. Brunsbuttel gep., van Dansig naar Amsterdam. HERMES (thuisr.) wordt 28 Aug. ’s avonds te Nantes verwacht. IRIS 25 Aug. van Amst. te Gothenburg. JUNO 25 Aug. van Hamb. te Amst MARS 25 Aug. van Malaga naar Cadlx. NERO 26 Aug. van Algiers te Amsterdam. OBERON 25 Aug. te en van Barcelona naar Genua. ODYSSEUS 26 Aug. van Stettin VENEZUELA (thuisr.) 25 Aug. van Plymouth naar Havre. VESTA 25 Aug. Gibraltar gep.. naar Lissabon. KADCTOM X^JV. STAD HAARLEM 23 Aug. San Nicolas naar Antwerpen. HOLIiAirD—AJP*IXA-XzUV. GRIJPSKERK 24 Aug. van Rotterdam Hamburg. MELISKERK (uitr.) 24 Aug. Marques. NIEUWKERK (uitr.) 25 Aug. te Pt. Said. RIETFONTEIN (thuisr.) 25 Aug. te Sout hampton. gaat, al vindt u dat nog zoo natuuriyk, ik doe het niet. Goeden morgen.” Nadat ze dit gezegd had, verliet zü de vitkamer en doeg de deur achter zich dicht. Juffrouw Skipping* stond op, stak haar zakdoek, dien *y voor zich op de tafel ge legd had, bü zich en ging met een kleur van ergernis op baar gelaat, ook het ver trek uit. - Leguia zal worden gestraft. Gedurende den nacht vulde een volks menigte de straten der hoofdstad en ver nielde alle herinneringen aan de overheer- schlng gedurende elf jaren van president Leguia. Ponce, de leider der junta. Verklaar de gisteravond tegenover de studenten, dat hü Leguia, die zich thans aan boord van een Peruaanschen kruiser bevindt, had te kennen gegeven, dat hü naar het 'land zou worden teruggebracht en gestraft voor zün „misdrijven". Naar thans gemeld wordt heeft de krui- Ver ondersteld wordt dat president Leguia aan de nieuwe regeering zal worden uitgelevera. Uit Lima wordt gemeld, dat de beide dochters en de schoonzoon van ex-presidenr Leguia de wük hebben genomen in de ambtswoning van den Amerikaanschen zaakgelastigde. Generaal Ponce verzekerde aan een depu tatie bestaande uit den nuntius en de diplo matieke vertegenwoordigers van Chili Duitschland en Japan dat er óltgebreide bescherming zou worden verleend aan de zaken en eigendommen van buitenlanders en aan de diplomatieke missles. DONDERDAG 28 AUGUSTUS •c et te st r W VC e d ei vi b d I lijkheid In vee! ernstiger economische en sociale problemen. In Palestina bestond

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 2