binnenlandsch nieuws Gemengd oJ^ieuws Voor de Huiskamer VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST I De uitgifte der gronden Motor rijdt op een auto Brand te Tilburg KERKNIEUWS De reis van Kardinaal Van Rossum In brandende vloeistof UITLOTINGEN Verwoeste gebieden 5 pCt. 1923 Captain Bernard te Croydon terug FINANCIËN De Rubberrestrictie LANDBOUW EN VISSCHERIJ Door een schommel gedood Bakkersarbeid op Koninginnedag KUNST EN KENNIS Een invoerverbod Lon Chaney overleden Zuidelijke nachten De Alg. Ned. Zulvelbónd Op een paal gevallen H. Trienekens t Journalistiek LUCHTVAART Hoe hfl ontvangen werd Von Gronau te New-York aangekomen Nieuws uit de Menschapen-collectie van Artls De. De Visser over algemeene medewerking Aanslag op het wereldrecord voor dames v< Een Deenscbe Bibliotheek aan Nederland n J* n De verdeeling van den zendtijd De drooglegging der Zuiderzee Aardappelen naar Argentinië taim*optaM>oiid in TtaiIKK L '*<ïka> MaTwautau mm X oceaan* De berijder ernstig gewond In J. Brouwers lakenfabrieken Naar Ingenbohl vertrokken V Trekking van 30 Augustus 1930 o Verache broodjes aan het ontbijt den Zuldelüken nacht slaap Weinig prettig bezoek Doodeltik ongeluk te Amersfoort LM der Prov. Staten van Limburg In Amsterdam MMé 8. Brnysten beeld •P« 1 ▼1 01 Een communiqué van de „Rubber Growers Associaton" deelt mede, dat de plantersver- eenlging en andere publlekrechtelüke licha- Captaln Barnard Is gisteravond te half zeven uit Tanger te Londen (Croydon) te ruggekeerd. Hu heeft den terugtocht, zonder tusschen- landing in 10 uur en 56 minuten afgelegd. Eergisteren heeft hü den heenweg afgelegd in 13 uur. Hij was toen te Lympne gestart. Hij heeft derhalve de heen- en retourreis in twee dagen afgelegd, waarbü hfj te Tan ger heeft gedineerd en overnacht. De moeilijkheden In den afzet van de producten V 1 J 1 sj V en rooi wel Dec lani Ultf aal mei oori loos N 11 sekt o h b k d U t 1 I c i c r s n D V I I I 1 1 i 1 1 1 t 1 1 D ven nen loer en t last mor met Vret D Ueki dem proj Ti noot dlnj D men op Malakka het Engelsch-Nederlandsche voorstel inzake de rubberrestrictie ondersteu nen. Een deputatie dezer organisaties had een onderhoud met* den gouverneur der Straits De directie van den landbouw deelt mede, telegrafisch bericht te hebben ontvangen vau Hr. Ms gezant te Buenos Aires, dat de invoer van aardappelen in Argentinië verboden is verklaard tot 31 December 1930. De 16-jarige Fokke Wiersma te Oudega, is in een speeltuin met zün hoofd met een luchtschommel zoodanig in aanraking geko men. dat hij spoedig aan de gevolgen is overleden. Op den Rljksstraatweg te Nieuwstadt by Sittard is de motorrijder L. V. uit Lutterade tegen den auto van dr. M. uit Susteren ge botst. Hf) brak beide polsen en liep een em- dlë 'de^'ver- stl*e hoofdwonde op. Men heeft hem naar De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid. heeft vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van H. M. de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeen- 4 .tan des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Maandag 1 Sep tember a.s. om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft brood bakkerijen, aan welke een vergunning, als bedoeld In artikel 37, eerste lid, der Arbeids wet 1919, is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande 1b het gereed maken van deeg en ovens, worden aangevangen. Bovendien mag dien dag deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opgewarmd is van 7% uur des voormiddags af uit het gebouw met aan- hoorigheden, waarin zich de broodbakkerij bevindt, worden vervoerd en van 8 uur des voormiddags of worden verkocht of afge- toverd. 5 elk betaalbaar met frs. 100.000 8. 97511 no. 3: 8. 150.307 no. 1 en 8. 284.937 no 5 elk met frs. 50.000; 8. 1.732 no. 2. 8. 1961 no 1, 8. 13.761 no. 2, 8. 23.135 no 5. 8. 122.417 na 1, 8. 135513 na 1. 8. 153.224 no. 1. 8. 160311 no. 5. 8. 161.136 no. 5. 8. 186804 no. 5, 8. 208.297 no. 1. 8. 216.051 no. 5, 8. 237.578 no. 1. 8. 274.211 no. 4 en 8. 390567 no. 4. elk met frs. 10.000 De andere nummers der uitgelote series zijn elk betaalbaar met frs. 550. HartelUk gelach van honderden omstan ders, dfe als Artisbezoekers de jonge Orang- oetangs „Kromo" en ,J*hlne" de laatste *n ge schenk van den heer C. H. Mjjts te Dell,* op hun speelveld bij schommel en latafel be zig zien. De kerngezonde, ruim zevenjarige menschapen ravotten in het gras, dat het een lust is, manoeuvreeren naar Anthropol- denaard handig met stoelen en tafellade, hanteeren merkbaar door ervaring beleerd, hun lepel en onderhouden zich, aan de hand van hun populalren oppasser Houtman, nu en Dinsdagavond is te Venlo tengevolge van bloedvergiftiging in den ouderdom van 52 jaar overleden de heer H. Trienekens, wet houder van openbare werken te Venlo en lid der Provinciale Staten van Limburg. De overledene, die ridder in de orde van Oranje Nassau was, was vooral op tuinbouw gebied een vooraanstaande persoonlijkheid. Ojn. was hü secretaris van de Venloeche Vel- Ungsvereenlging, hoofdbestuurslid van den Oentralen Raad van Land- en Tuinbouw in Nederland en lid van den Raad van beroep ta aake belastingen. stand van de rubbercultuur met den Gou- vemeur-Generaal van Nederlandsch-Indië zal bespreken, tijdens zijn bezoek aan bet eind der maand Augustus. Vertegenwoordigers van Ceylon hadden een onderhoud met het gouvernement. Dit zou het moederland telegrafisch verwittigen van den stand van zaken en verklaarde zich be reid, om de wettelüke bepalingen, die er op gericht zijn om de rubberrestrictie te bevorde- hen. te steunen. Er is een commissie benoemd, waarvan een van de voornaamste belanghebbenden bij de rubbercultuur voorzitter is. schillende ontwerpen zal bestudeeren en de loop der gebeurtenissen met groote aan dacht zal volgen. Serie 308 266 no. 2 en serie 334.983 no. zün elk betaalbaar met frs. 100.000; no. De hoofdredacteur van „De Residentie bode-, de beer 8. Bruysten, zal, naar dit blad meldt, op Maandag 15 September den dag 'herdenken, dat hü 25 jaar geleden aan <*e redactie van dit blad verbonden werd en waarvan hü sinds 19 April 1917 de hoofd redactie waarneemt. Kardinaal Van Rossum is gisteren om 10.49 uur per Edelweiss uit Brussel-Noord naar Ingenbohl vertrokken. Hü was vergezeld van Pater dr. Drehmanns. als tljdelijk secretaris. Op het perron waren ter begroeting aanwezig Mgr. Micara. de Pauselijke Nuntius en de Provinciaal van de Belgische Redemptoristen. Met denzelfden trein vertrok ook Kardinaal Bourne, die te Antwerpen de 8t. Augustl- nu«-feesten heeft bjjgewoond. naar Namen, om een bezoek te brengen aan Mgr. Heylen. Beide kamlalen reisden in hetzelfde compar timent Von Gronau's Oceaantocht Naar aanleiding van den Oceaantocht van den vlieger Wolfgang von Gronau. Directeur van de Dultsche verkeersvliegerschool te Wamemilnde. die zijn reis gemaakt heeft in een Dom Ier toestel D. 1422. heeft Dr. Clau sius Dornier in een persgesprek een verkla ring af gelegd. Hij zeide o.m.: De Atlantische vlucht van Gronau met een Dornier Wal- vliegboot is al van bijzondere beteekenis. omdat dit de eerste keer is. dat een Dor- nier-toestel de vlucht over den Noordelijken AtlanUschen Oceaan heeft volbracht. Deze vlucht is een belangrijk pionierswerk voor het toekomstige Oceaan-vliegverkeer. Men dient vooral zün aandacht te schenken aan de uitstekende voorbereiding en het ontwijfel baar succes, dat slechts mogelijk was door middel van een goeden weerberichtendienst en een radio-installatie. Ook de voorge schiedenis' van de boot heeft bü het slagen van de vlucht een rol gespeeld, want de gebruikte vliegboot Is een avlatieke veteraan en reeds zes jaren in dienst. Nader wordt gemeld De aankomst van den Dultechen vlieger Von Gronau heeft, tegen alle ver wachting in, zoo vroeg plaats gehad, dat de voorbereidingen voor de ontvangst nog niet voltooid waren. Het Zweedsche stoom schip „Macon”, met vertegenwoordigers van gemeentebestuur, leger en marine aan boord, was kort voor de aankomst voor anker ge gaan. Het enthousiasme van de menigte in het Battery Park was buitengewoon groot. De vliegers zagen er, ondanks de inspan ning der laatste dagen, opgewekt uit. Zes stoomschepen van de politie brachten de vliegboot naar Batterypark, waar zü onder het geloei van ettelüke sirenes officieel be groet werden. De huizen en de schepen in de haven waren feestelük met vlaggen ver sierd. In de te Arnhem gehouden jaarvergadering van den Aartsdiocesanen Boeren- en Tuln- dersbond heeft de heer O. W. J. van Koe- verden,_lid_van het dagelüksch bestuur van over: be- De aviatrice Maryse Bastie gaat opnieuw een poging doen om het wereldduurrecord voor dames te breken. Gisteren om 19 uur 36 is zü vertrokken. Aan de op de te Utrecht gehouden zomer vergadering van den Algern. Ned Zuivel- bond door den voorzitter, dr. F. E. A. Post- huma gehoudenrede over ,.de moeilükhe- den in den afzet van onze producten”, ont- leenen wü nog het volgende: Wie den vrede in Europa wil, zal op eco nomisch gebied geen maatregelen moeten nemen, die voor een ander volk exporteeren onmogelük maken, want er zal dan niet al leen geen vrede zün, doch deze poging tot economlschen doodslag zal beantwoord moe- ten worden met een poging tot zelfverweer en alle factoren, die tot een economlschen oorlog kunnen leiden zullen aanwezig zün, met als gevolg een groote kans op versto ring van den politieken vrede. Een der grootste mannen van een land gaat zelfs zóó ver. een poging te wagen om de staten van Europa tot een soort econo misch geheel te vereenigen. Ook dit land teekende de overeenkomst van 24 Maart 1930, doch zag daarin geen bezwaar de in komende rechten op landbouwproducten te verhoogen en met name onze kaas zal bet daarbü moeten ontgelden. Wat kunnen wü zelf doen, als gevaren, als een te hoog Invoerrecht, dreigen at wer- kelükheid worden? Als men onze producten niet toelaat, dan is daarvan het gevolg, dat wü geen vorde ringen in geld knjgen op het betrokken land, en als wü geen vorderingen krijgen op het betrokken land, is het gevolg daar van. dat wü er ook niet gemakkelük kun nen koopen. De noodzakelükheld zal ons wel dwingen tot dit nlet-koopen, doch zouden wü het ook een beetje kunnen bevorderen door het doelbewust te doen? Meent eenig land, welk dan ook, door zün inkomende rechten onzen uitvoer on- mogelük te moeten maken, dan zal spr. het recht daartoe afgezien van zün vrede- verstorenden Invloed erkennen, doch spr. zal zoo hard hü kan van zich afslaan en ieder benadeelde daartoe opwekken. In aoo’n geval doen zich echter verschil lende moeilükbeden voor. Als wü echter den steun krijgen van de industrieelen in het andere land, doordat zü leeren begrijpen dat wü hun producten niet meer wenschen. dan moeten wü het verder maar aan deze in dustrieelen overlaten om onze standgenoo- ten aan het verstand te brengen, dat zü van hunne Regeering te veel hebben ge vraagd. De vraag dient onder de oogen te worden gesten of wü. als het geval zich voordoet, sterk genoeg zün om alléén ons doel te be reiken en het schünt spr. toe, dat men steun zal dienen te vragen overal, waar die in ons eigen land te krijgen la Het be lang. dat Nederland bü den zuivelbereiden- den boerenstand heeft, is groot genoeg om ons te veroorloven een beroep op onze land- genooten te doen om een economisch front te vormen. Of die steun, als de zuivel in nood ver keert, ons zal worden verleend? Na hetgeen de afgeloopen weken ons leerden, durf ik deze vraag niet volmondig bevestigend ant woorden. Wie den vrede van Europa wil, aldus be sloot spr. bedenk* goed, dat alleen een goed gevoéd mensch rustig is en als vredes apostel een taak kan vervullen en dat elke geprikkelde een gevaar is, niet alleen voor zijn omgeving en zün hmd, maar ook voor heel Europa. Van twee dingen één: at: ophouden met samen komsten als die van den volkenbond, of: door daden toonen, dat men aan het streven van dat instituut wil medewerken. het Fransche klooster te Sittard overge bracht. Het motorrijwiel werd totaal vernield en de auto zwaar gehavend. Dr. J. Th. de Visser schrijft in het C.H. Jfederlandsch Weekblad”, dat minister Tteymer beeft toegezegd alle medewerking om tot een meer algemeenen omroep te komen, te willen geven, maar dat deze daarbü ook de medewerking noodlg heeft van anderen. Dr. de Visser zegt dan: den ABT.B een inleiding gehouden „Uitgifte der Zuiderzeegronden in het lang der boerenbevolking.” Zonder critiek te willen uiten omtrent de wüze waarop het plan der drooglegging is ten uitvoer gelegd, wilde spr. aanvangen met uiteen te zetten, dat het plan der droogma king en het begin der uitvoering hiervan ge groeid is uit den wereldoorlog, waarbü bleek dat het niet kon dan door crisismaatregelen van allerlei aard, wanneer men Nederland voor wat de voeding betreft, voor zich zelf zou willen laten zorgen. Komende tot de droogmaking zelf wees spr. erop, dat hem alleen verzocht was, de uitgifte der nieuw verkregen gronden te be spreken. daarom na nog eens te hebben aan geduid hoe men de Zuiderzee droogmaak, hield spr. zich bü de bespreking van den Wleringermeerpolder. die, 24.000 H A. groot, als proef polder wordt uitgegeven, om later over te gaan tot de vruchtbaarmaklng van het 10 maal grooter overige deel. Het belangrükst is echter, wanneer de Wleringermeerpolder bruikbaar ligt en cuL tuurrüp. de verkaveling der gronden. Aan de hand van teekeningen ging spr. de verschillende voorgestelde systemen der ruil verkaveling na. waarbü hü den wensch uitte, dat bü een uitgifte van een volgenden polder meer rekening zou worden gehouden met de kleinere gronden. Wat de wüze van uitgifte betreft heeft de commissie drie methodes mogelük gemaakt: verkoop, pacht en erfpacht. Zü. die uitgeven, vormen het orgaan ..De Wlerlngermeer" en zonder twüfel zullen naar spr.’s overtuiging zü. die thans zich aanmel den tot grondbewerking bü de directie, straks de nieuwe kolonisten moeten opvangen. Het is de plicht van de boeren, zich ernstig voor te bereiden, zich te scholen, om later ginds als goed werker terecht te kunnen. De heer Van Laarhoven besprak de nieuw op te richten afdeeling van den A. B. T. B. voor contróle op veevoeder. Dit bureau voor veevoeder, waarvan de noodzakelükheld reeds lang werd gevoeld, werd opgericht. De voor zitter spoorde den leden aan tot aansluiting bü dit bureau. Een telegram uit Los Angelos meldt, dat de bekende filmacteur Lon Chaney, is over leden. Ix>n Chaney, „de man met duizend ge zichten", is 47 Jaar oud geworden. Hü was het kind van doofstomme ouders, wat waar- schünlük niet zonder Invloed is geweesT op zün talent voor het gebarenspel. Op der- tigjarlgen leeftüd debuteerde hü. maar het duurde tot 1920 eer hü met „The Miracle Man” naam maakte. Tot zün meest bekende rollen behooren die in „West of Zanzibar" en .Langh, Clown. Langh", de creatie van den Chinees, mr. Wu In „The Road to Mandalay" en die van ..Het 8]xx>k in de Opera". Voorts speelde hü o.a. in ..Oliver Twist' (met Jackie Coogan) en in ..He Whe Gets Happed" en in ..The Hunchback of Notre Dame”; over het algemeen speelde hü mar kante ongunstige types. Omtrent den aard van de ziekte is niets bekend geworden, maar toen Lon Chaney in Juni van dit jaar van Los Angeles naar New York ging, ging het gerucht, dat hü een operatie moest ondergaan in verband met een ernstige keelinfectie. Bovendien had Lon Chaney, toen hü „The Engineer" maakte en in zün rol van ma chinist tijdens een sneeuwstorm een tocht maakte op een open locomotief, een ernsti ge longontsteking opgeloopen, waarvan hü nog steeds niet geheel hersteld was. In het St. Vincent Hospital te Los Angeles is hü overleden. dan „minzaam” met het Mjkgrage en op snapschots beluste publiek, dat van alle kan ten camera’s op hen gericht houdt, om al thans iets van hun koddig gedoe in vast te houden. Wat menschachtlge betreft, heeft Artls wel een unieke collectie In zün levende have. Behalve „Kromo” en .Thlne” zün er nog de grootere „Piet" en ..Marie" onderscheidenlijk door de heeren W. C. Sterk en W. Ledeboer te Dell geschonken' en last not least, troont in de groote mid- denkooi van de Anthropoidenafdeellng de ontzagwekkende ,J81 Tamlang", de reusach tige, volwassen Atleh-orang-oetanman. dien het Genootschap destijds van drie leden en vrienden van Artls ten geschenke mocht ontvangen, een exemplaar, dat zün weerga niet heeft in eenigen zoölogischen tuin ter wereld. Bovendien huisvest Artis dan al sinds ja ren het paar Chimpansees „Tokio" en „Suze", dat overdag in hun en suite gebouwde dubbelkooi bijeen wordt gelaten, maar op het speelveld niet meer te vertrouwen zou zün. Er bestaan dan ook plannen voor het maken van een groote buitenkool voor de menschachtlge apen, waarin de remon- orang en de chimpansee's om beurten van de buitenlucht zullen kunnen genieten. Juist op het middaguur toen het groote personeel van J. Brouwers lakenfabrieken te Tilburg aan de Korte Schüfstraat de gebou wen had verlaten, ontdekte een bewoner uit de buurt, dat rookwolken door het dak der fabriek opstegen. Terstond waarschuwde hü den heer Brou wers. die nog op het kantoor aanwezig was en het bleek, dat in de op de bovenste ver dieping gelegen spinnerij brand was uitge broken. De heer Brouwers bezat de tegenwoordig heid van geest aanstonds alarmseinen te geven met de fabriekssirene, zoodat een kleine ploeg arbeiders, die nog in de gebouwen aan wezig was, oogenblikkelük met eigen mate riaal het vuur kon aantasten. Inmiddels was ook de gemeentelüke brand weer met twee motorspuiten en de maglrus- ladder aangerukt. De politie had de straat aan weerszijden afgezet, want reeds enkele minuten na het opmerken van den brand, waren de rookwolken zoo angstwekkend, dat men aan het behoud der fabriek ging twüfe- len. De brandweer, onder leiding van den com mandant. den heer Haarselhorst, greep echter met een vüftal stralen terstond zoo krachtdadig in, dat weldra het gevaar voor uitbreiding was bezworen. Ook de heeren Brouwers namen zelf onverschrokken aan het blusschingswerk deel, waaraan het te danken is, dat een der grootste fabrieken van de stad niet de prooi van het vernielend Men wist den brand tot de bovenste ver dieping te beperken en binnen het half uur vuur is geworden. was alle gevaar geweken. Toch werd veel waterschade veroorzaakt aan de machines en aan de in bewerking zünde stoffen. De schade wordt door verze kering gedekt. Zü wordt geschat op f 100.000. De brand is vermoedelük ontstaan door een steekvlam, die des morgens bü reparatie van de dakgoot was gebruikt. Onder Pernls bü het Noorsche sa. ..Bessa”, liggende aan boei 27 op de Nieuwe Maas, is brand ontstaan in een partütje brandbare vloeistof, die op het water dreef. De oorzaak van den brand is onbekend. Juist toen dB brand uitbrak, bevond zich een roeiboot, waarin de 23-jarige roeier P. Potter en de 42-jarige roeier D. van der Doel gezeten waren, in de brandende vloeistof. De roeiers zün overboord gesprongen en gezwommen naar het lichterschlp ..Mannheim 203”, dat met het lichterschip „Venetië" langszü van de „Besa” lag. Van der Doel heeft tijdens bet zwemmen brandwonden aan de handen, het achterhoofd en de schouders opgeloopen. Door de sleepboot „Westkous" is hü naar het bureau van de rivierpolitie aan de Parkhaven gebracht en van daar naar het ziekenhui aan den Cools ingei De brandende vloeistof heeft eenige schade aangericht aap de roef en aan den buiten kant van de bolde lichterschepen. De brand was echter spoedig gebluscht door de sleep boot „Nieuwe Maas” van het Havenbedrijf Vlaardlngen-Ooat. De brandbare vloeistof is waarschijnlijk afkomstig van het s.s. „Bessa”, dat bezig was terpentün over te laden in de lichterschepen. Het is echter ook mogelük, dat men met benzine te doen heeft geha-., welke diende voor de ontgasslng van het in de nabijheid liggende sa. .Anthellalr". Wü bleven aan het strand tot de mean opgegaan was en als een gele bol boven de onrustige aee hing, waarvan de goif jes haar licht opvingen, zoodat het scheen als of men een stroom van drijvende zilveren munten zag. De ronde kiezeleteenen waren nog warm van de zon. die toch reeds lang was ondergegaan. Alleen de steentjes, die het dichtst aan de aee liggen, worden door de golven der branding heen en weer geschoven en maken een geruiech als het rammelen van een zwaren ketting. Vliegende visachen komen te voorschijn, hun blauwe vleugels verschijnen vluchtig in het maanlicht, zü zweven vlak boven het water en verdwünen weer. Als de nacht donker was zou men de zwemmende lich ten der phosphoriseerende visscben en wa terdieren kunnen zien. De wüde nee schünt levendiger dan overdag; men bespeurt nu de beweging van zün bewoners; er ontwaakt een nieuwe wereld, waarvan wü slechts de zwakke reflexen aanschouwen. Vermoeid van het baden en slaperig van het geruisch der branding schijnt de terug weg vrij lang. De aardbeien verspreiden een sterken geur over de uitgestrekte velden. Hier en daar blaft een hond, vogels zingen in lichte sluimering eenige tonen, die zü In den volgenden droom weer vergeten. In de klare atmosfeer wordt de hemel een diepe ruimte, waaruit de sterren pi ast inch meer of minder diep boven de aarde han gen. Als kleine vliegtuigen gonzen de Hcht- kevers door de lucht; onder de uiteinden der vleugels bezitten zü een lampje, dat voortdurend oplicht en weer uitdooft zooals bet Btgnaallirht van een vuurtoren. Glimwormpjes ontmoeten hen. hun groen licht onderscheidt hen van de Bchtkevere, die een geel licht verspreiden; zü stijgen boven de daken uit en laten zich plotse ling op een tenas in een bed van donkere geraniums vallen. In bet dorp zitten de meneohen nog ge zellig babbelende voor de huisdeuren, de kinderen spelen lachend in *t rond. Ook Ik heb nog lang op den koeten steenen trap voor mijn huisdeur geseten, tot de stem men der buren vertfwenen. Toen opende ik het venster dat op den tuin ulttaet en legde mü neer om te slapen. Ik voel hoe de zoele nachtlucht de kamer btnnenstroomt en met haar de geur der witte leliën, de geur der bloetende palmen en het geaang der dieren, die den nacht begroeten. UK de steenen en uit de weiden beneden bü de rivier verheffen zich de teers, melan cholieke stemmen der padden en klkvor- schen, die zich tot een zacht, maar veelstem mig koor vereenigen. Met regelmatige tus- scbenpooaen klinkt daartusscben het schelle, melodieuze Jcrek” der uilen, de toon van den krekel Nüft onveranderiljk onder alle stem men en het zachte Jcrikzi” der sprinkhanen klinkt als een fün trillenDe betooveren- de bestendigheid van al deze tonen ver leent bet concert iets fasctneerends; bet her innert aan de muziek der Indische slangen bezweerders Maar de betoovering wordt ver broken door de lustige triolen van een vogel, die korte zoete tonen uitaendt in den nacht. Aan de buitenzüde van bet venster ver- actiijnt in het licht der lantaarns een groote beweeglüke schaduw, die ptotading rustig blüft ritten. Ik herken de gestalte van den kleinen hagedis, die onder de pannen van mün dak woont en af en toe bü mü op bezoek komt, vaak bed onverwacht, door zkh piotaeUng van het plafond op mijn schrijfbureau mid den in da papieren te laten vallen. Wanneer ik dan verschrikt opspring, schrikt hü ook en rent met angstige oogen de kamer rond, terwül hü geweldig met zün staart op en neer slaat Thans rit hü onbeweeglijk als een ornament op den wK gekalkten muur. Het geschrei van een kat klinkt klagend en hartverocbearend uK de verte. Het gemng der dieren klinkt zwakker en - mm O* 1 De 30-jarige v. d. K., tüdëlük in dienst bü dc fa. W zleeperü te Amersfoort, was op een hooiberg aan het haver mengen. Toen hü hiermede gereed was. wilde hü van den berg springen op een hoop In de nabüheld liggend zand. Vermoedelük doordat hü aan een touw bleef haken, viel hü echter voorover met zün borst op een paal. In emstlgen toestanc' is hü naar het St. Ellsabethszlekenhuls over gebracht. Omstreeks 10 uur gisteravond is hü aan de bekomen verwondingen overleden. Het slachtoffer was ongehuwd. ^Caar die medewerking is nu juist niet te "Verwachten Ten eerste vanwege de zeer uiteenloopen- de meenlngen. die bü de vereenigingen be- rtaan omtrent wat al of niet in den alge- meenen omroep thuis behoort. De eene wil een algemeen program, waarin plaats is voor aSe cultureele. religieuze, politieke stroo- mlngen, mits geen bepaalde polemiek wordt gevoerd De ander meent, dat een algemeen 'program een bepaalden b.v. katholieken of crthodox-protestanten inslag kan hebben. Een derde acht In den algemeenen omroep politiek en kerkelüke zaken contrabande. Een Vierde meent, dat dansmuziek en dergelüke geen plaats In den algemeenen omroep mo gen hebben. Hoe nu ooit de vereenigingen bü dezen stand van zaken tot eenstemmig heid zullen kcanen omtrent den Inhoud van dien omroep, is ons een raadsel. Als een minister daarop wacht, wordt de zaak ad ealendans graefcas verschoven. In de tweede plaats zal. na den heftigen atrüd, die is gevoerd, om een bepaald per centage voor den bijzonderen omroep te ver krijgen, minstens bü de helft der vereenigin gen geen bereidheid bestaan, om een deel daarvan voor den algemeenen omroep af te staan. Daarvoor üvert men te zeer voor de propaganda van zün eigen beginselen en zorgt men te zeer voor zün financiën, die schade zouden lüden, wanneer de geestver wanten die achter de een of andere omroep- vereeniging staan, niet hun behoorlijk deel krijgen. Daarom is het begrijpelijk, dat de minister de bedoelde restrictie maakte Maar daarom is het een illusie te meenen dat b*j dezen stand van zaken in de komende *üden iets voor een meer algemeenen om reep zou te verwachten zün. En eindelük staan nog altijd enkele om- roepvereeniglngen zoo vüandig tegenover el kander, dat dagelüks de verwüdering groo ter wordt en bet ritten om een zelfde tafel, tot het vinden van compromissen, steeds on- mogelüker schünt. Wü durven dan ook wel voorspellen dat. zoolang deze moeilükbeden blüven geen mi nister zich zal wagen aan de verandering vun de eenmaal plaats gehad hebbende zend- tüdverdeellng en elke actie, van welke züde zü ook komt, met onvruchtbaarheid zal zün geslagen." De Ooeaanvlieger von Gronau Is glster- ■*and om 30 uur 43 min. M, E. T. over bet Batteryeiland gevlogen. VJjf minuten later daalde hü onder enorm ■nttxxisiasme der bevtdking op het watervlak gaast het Vrübeidsstandbeeld. Ongeveer 10.000 menweiwn waren in Bat- teryparit büeexwestroomd, teneinde van Gro- en zün makkers te verwelkomen. De flffictaele begroeting had plaats door een vertegenwoonliger van burgemeester Walker en den Dultschen consul te New-York. Von Oronau gaf in «Ün antwoord een kort en eenvoudig overzicht van den tocht. Over gtjn verdere plannen verklaarde de vlieger, yng dese afhingen van berichten uit Duitaciiland. zoetheM van Ik tn Maar ach. men moet den nacht maar niet prüzen voor het morgen Uvooral de Zuldelüke nachten niet! Nauwelükz is men bü het lied der padden ingeslapen of we worden weer gewekt door een onaangenaam, fün doordringend ge zoem vlakbü^-. de muskiet. Vermoeid waaier ik met de hand door de lucht, maar het zoemen wordt er alleen scherper door Ik maak licht, maar zie geen sporen van het dier! Intusschen komen door het open ven ster groote nachtvlinders naar binnen, die met zware lichamen dronken om het licht tuimelentegen de muren stooten en met groote snelheid in de kamer rondsuizen. Met een sprong ben ik uit bed om het venster te sluiteneen reusachtige sprink haan hupt op en gaat op den divan zitten. Ik rijk eens om me heen en zie thet af schuw vlugge dulzendpooters. Daar ritten groote grijze muggen, die zoo afschuwelük kunnen steken; verder een groote spin die rich juist van het plafond laat zakken. Tenslotte doe ik het licht toch weer uit en slaap vermoeid In. Maar de overprikkel de zenuwen vinden geen rust. In den droom bevind ik mü in een nieuwe wereld, waarin de insecten gaan wandelen, zü zün zoo groot als iken ik ben zoo klein als een vlieg. Het is een verschrlkkelüke wereld, waarin ik mü bevind en Ik sterf haast van angst voor hun reusachtige vangarmen, hun verschrlkkelüke beenen. afschuwriüke groote oogen en reusachtige angels. Van ontzetting word ik weer wakker en hoor naast mü het vreeselüke concert van verschillende mus kieten. Tegen den morgen slaap ik weer in, maar niet voor lang. Nauwelüks wordt het licht in de kamer ot de vliegen ontwaken en be ginnen onbarmhartig hun dans-partü- Aan slapen is niet meer te denken. Ik sta vroeg op, als de menschen in het dorp. Om 7 uur was ik al in het stadje bene den om een flesch Fly-tax te koopen. Al mün vüanden en rustverstoorders heb ik gedood. Ik heb licht neteldoek voor de vensteropening gespannen, zoodot ik gerust het venster open kan zetten om naar he* gezang van padden en krekels te luis teren. De Unlversiteits-BibltoCheek te Amster dam zal binnenkort een zeer belangrijke aanwinst boeken, doordat het Genootschap „Dansk Samfund 1 Holland" deaer dagen aan B. en W. van Amsterdam heeft aan geboden de aan het genootschap behoorenda boekerü In bruikleen voor 99 jaar aan Am sterdam af te staan. Een aanbod, dat B. en W. met groote waardeering hebben aan vaard. In den laatsten tijd wordt Zutpheh bezocht door tal van vreemde zweners. In het eerste half jaar heeft de politie aan meer personen nachtverbhjf verleend dan in het geheele jaar 1929. waironiWg overzicht van den tocht afhingen van berichten uit Na de ontvangst begaven de 1 zich weder aan boord van hun vB^boot tenehwte die voor den duur van Jan waa nu ook op den trein gekomen. HU stond eerst nog wat onvast Hü waggelde, door het schudden, op zün beenen. hü riep: .Jantje, jongen, opgepast." Nu kwam ook Jokko langs 't touw gegleden op den wagen, waar Jan reeds stond. En met Jan keek hü uit naar alle kanten, waar ot zich toch de dief bevond.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 8