DE KERMIS voor Schapen en Lammeren een zekere dood aan luizen en teken en ter voorkoming en genezing van worm Het Waschmiddel van het vaticaan Tooneel gedurende de kermis Burgerlijke Stand van Alkmaar VACANTIE-AANBIEDING Firma H. KRIJNS - LAAT 147 DERDE BLAD BLADZIJDE 1 UIT DE STAD SCHAKEN Tournooi te Luik BOEK EN BLAD Maar waar? naar Thans 11 October? PROVINCIAAL NIEUWS BERGEN ALKMAAR ELCK WAT WILS Metalen wanden in wolkenkrabbers SPORT EN SPEL VOETBAL Beigië-^Nederland GEMENGD NIEUWS Texel ATHLETIEK Een athletlek-wedstrijd MARKTNIEUWS u VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 DE GEZONDHEID VAN Z. H. PAUS PIUS XI DE WAAL-OVERGANG BIJ NIJMEGEN ziekte en schurft, alsook ter bevordering van den groei en blankheid der wol in elke hoeveelheid verkrijgbaar. Fabrikante N.V. DROGISTERIJ EN CHEMICALIÉNHANDEl' ..VRIESIA” v.H. JAN DE VRIES ZAADMARKT TELEFOON 324 ALKMAAR Burgemeester Wendelaar op de nominatie voor Den Haag De draverijen in het Sportpark De „Graf Zeppelin” Nederland Gekozen St. Laurentius voor de meisjes Geldleening gesloten bij de Nutsspaarbank 1 Revue „Turf in Ppèepast voor tendenzieuze berichten wie De vaste brug Op komst een f PRIJS BEHAALD ge- Harlekijntje in Zwitserland. DE WAARDE VAN BOEKEN Een merkwaardig proces te Lyon De Stedenontmoeting DdisburgAmsterdam xx „Waarom schreewt de baby zoo?” N N.V. Drukkerij Ten Hagen, Den Haag. Bouwmeesters je Ransel.” deelname ..anti fascistisch" con- loo naar Egmond aan den Hoef een bijdrage tot bovengenoemd bedrag te verleenen. HOORN, 28 Aug. Kaasmarkt. Aanvoer 31 stapels, wegende 39493 KG. Handel goed. De uitslagen van de achtste ronde zijn: Colle verliest van Nlemzowitsch. Marshall verliest van Soultanbeieff. Ahues remise met Weenlnk. Plécl verliest van Tartakower. Rubinstein wint van Przepiorka. Sultan KhanThomas afgebroken. Sultan Khan verloor van Thomas. rl 5) b E zl g X n o e n e: E republiek en Z. H. de Paus terug in de Vaticaansche gevangen schap? Men zij op zijn hoede en zie de dingen In hun verband! Naar wij vernemen ligt het thans in de bedoeling, dat het luchtschip „Graf Zeppe lin” naar Nederland zal komen op Zater dag 11 October as. en dan een landing op Schiphol zal uitvoeren. Een definitieve beslissing zal echter eerst de volgende maand worden genomen. Besmetteljlke ziekten In den afgeloopen week hebben zich alhier vier gevallen van roodvonk voorgedaan. Naar wij vernemen zal het BondseHtal, dat op 24 Augustus j.l. als voorbereiding tot den wedstrijd BelgiëNederland op 14 Septem ber a s. een oefenwedstrijd tegen het Ween- sche Rapid zou spelen, welke wedstrijd, zoo- als men weet, wegens overhaast vertrek der Weeners, niet doorging, op 3 September as. in het Stadion te Amsterdam eén oefenwed strijd spelen tegen een Noord-Hoilandsche combinatie. Het schijnt thans vast te staan, ciat er geen verandering in de samenstelling van het elftal zal komen voor den wedstrijd België—Nederland. Maar.... het ging niet alles voor den wind. Onze vogeltjes zijn dezen Maandag naar Texel uitgevlogen; het was ’n heerlijke dag, geest en lichaam heeft het werkelijk goed ge daan. Begunstigd werd dit uitstapje door prachtig zomerweer, zoowel op den heen- als op den terugtocht, ook de zee deed bijzonder weldadig aan door haar wijde uitgestrektheid en vredige kalmte: als er van „tegenvaller” gesproken mag worden dan is het de opmerk zame kalmte van het zeewater: het was ons •gonge volkje blijkbaar wat al te rustig, de vogeltjes wilden wel ’ns op en neer dansen, doch ze moesten dan maar geduld oefenen tot ’n ander jaartje, wie weet wat we dan beleven Vanuit Oude-Schild was de tocht te voet naar Den Burg, welke plaats we rondgeloopen zijn en flink in den pas. waren de liedjes niet van de lucht. Bij den z.g. „Zandkuil” hebben we wat gerust, en wat gedurende dt oponthou^ den lachlust bij ’n ieder gaande maakte dat wilt u dan wel even aan wie tegenwoordig waren vragen. Nt^’n korte wandeling langs den zeedijk en nadat aan het verlangen was voldaan om een enkele kaart van Texel’s schoonheden te be komen, brachten wij ’n korte visite bij O. L. Heer in het kleine stemmige kerkje van Oude-Schild, waarna wjj-onzel Moeder niet wilden vergeten te groeten door ’n enkel- stemmig liedje, o.a. „De Veldkapel’, en 1 „Ave klokje". De terugreis ën op zee én in het kanaal w’as wederom overheerlijk; vooral deed het allen goed, nu velen zichtbaar vermoeid wa ren. WIJ zullen wel niet het is anders wel ’n armzalige troost de eenigen zijn geweest die behalve de voor op dien avond echter meer de nadeelen ondervonden van de spoor brug hier over het kanaal: wij hadden het allesbehalve aangename oponthoud van 11 kleine vijf kwartier, feitelijk moest toch zoo iets onredelijks niet mogen voorkomen! Half 9 bracht de boot van de Fldelis-klanten u weet dan het overige wel ons behouden en wel aan de Bierkade. Het was ’n heerlijke dag geweest en het wated met z’n rust en kalmte en de zee met haar gezonde lucht heeft allen weer eens extra goed gedaan. De kleine vogeltjes, 912 jaar, zouden naar Castrlcum aan Zee zijn gegaan begin Augus tus. Het is echter wegens weersomstandighe den beperkt gebleven tot een leuk avondje in ons patronaat. Een tooverlantaam heeft de aandacht der kleinen heel aardig gespannen weten te houden, Onze vogeltjes, kleine 9—12, jonge 1215, groote 1512, hebben wederom gehad waar over reeds door en onder elkander meer dan eens gesproken was. Wij mogen hierbij wen- schen dat zulk soort uitstapjes of iets van dien aard zich meer dan eens mogen herhalen het nut ervan is van te groote waarde voor de meisjes en wij hebben iïet eenvoudig en goed koop maar ook degelijk aangelegd, we huldi gen immers ook allen dezen stelregel: geld is duur en voor den arme niet te koop, en dat zijn we nu feitelijk allemaal. ’n Stevige nacht rust volgde op dezen bedrijvlgen dag; onge twijfeld heeft niemand dien nacht last gehad van akelige droomen en wellicht is met de ver moeidheid tegelijk de felle kleur der branden de zon van onze gezichten vervdwenen. Texel, tot ’n volgend jaar als 't mag, liefst hetzelfde vriendelijk zonnetje, maar óók toch ’n keertje op en neer dansen. KAPELAAN DE WIT. In verband met het feit, dat de heer Pa rijn aftreedt als burgemeester van Den Haag, deelt „Het Volk” mede, dat is het blad goed ingelicht voor een nieuwen burge meester een keuze gedaan zal moeten wor den uit vier personen. Als eerste schijnt de oud-minister mr. J. B. Kan in aanmerking te komen. Als. tweede wordt genoemd de Amhemsche burgemeester, mr. S. J. R. de Monchij, als derde de Alkmaarsche burge meester, mr. W. C. Wendelaar, terwijl ten slotte ook de Haagsche gemeente-secretaris, mr. dr. G. A. w. ter Pelkwijk, voor de functie in aanmerking schijnt ie komen. De draverijen voor de korte en de lange baan, welke Zondag in het Gemeentelijk Sportpark gehouden worden, beloven inte ressant te worden. Er zijn ongeveer 60 paarden ingeschre ven, welke zeer waarschijnlijk ook alle zul len opkomen. Nu de nieuwe tribune in gebruik is ge nomen, heeft men vandaar een prachtig gezicht op de heele baan en kan men de paarden van het begin tot het eind goed volgen. De muziekkapel „St. Louis” zal muzikale medewerking verleenen ven den middag een feestelijk aanzien geven. niet voor een paar maanden te Parijs, onder leiding en ijverige der loge een z.g. gres gehouden, dat tot de edele conclusie kwamItalië een De overdracht van het Berger bosch. Zaterdagmiddag te 2 uur zal een buitenge wone zitting van den Gemeenteraad worden gehouden, waarbij de overdracht van 'WH Berger bosch zal plaats vinden. Deze Raadsvergadering zal onder nflW worden bijgewoond door 3 leden van de Ge deputeerde Staten, n.l. de heeren A. Kooy- man. Michels en Mr. A. Bruch; voorts door de leden van het Comité van Actie van het ongeschonden behoud van het Berger bosch. De vergadering zal van korten duur zijn, waarna door een gezelschap van belangstel lenden. voorafgegaan door Bergensch Har monie. een wandeling door het bosch zal worden gemaakt. Het eindpunt van deze rondgang is de Rustende Jager. Des avonds zal ter herdenking van deze gebeurtenis onder de .Jiooge boomen” on geveer half 9 een vuurwerk worden af ge stoken Bergensch Harmonie zal des avonds con- certeeren. Tavens zal een tableau vlvant ten aan schouwt worden gegeven, waarin de Bosch- fee dank brengt voor het behoud van het bosch. Ongetwijfeld zullen vele leden aan deze feestelijkheden deelnemen. Vrijdag 29 Augustus Schouwburg ,,’t Gulden Vlies”: „Elias west bet beter", „Het Schouwtooneel." Schouwburg „Harmonie”: „Helene”, Kon. De uitgever had de affaire keurig gere geld. Voor 155 franken lag de geheele prac- \tljk ter beschikking. BOVENKARSPEL, 28 Aug. 1930 „De Tuinbouw” Aardappelen gr. M. 1.75—255 per baal; kl. M. 2.703.05; Due. 1.80—1.90; Eigenheimers 2.202 55; Uien Groote gele 11,25; Drielingen 95—1.00; Nep 22.08; le Bloemkool 1.6011.30 2e soort 1.803.30: 3e soort 751.10; Roode kool 050; Gele kool 0 70—1 10; Witte 0 90—1 25; Blaboonen 35-70 cent per zak; Augurken; fjjn 39; grof 5—14 cent. het godsdienstig en speciaal katholieke leven I Ver. ,,Het Nederlandse!) Tooneel.” Schouwburgloge Doeleveld: „Turf In Ransel”, Revuegezelschap Bouwmeester. Nieuwe Schouwburgloge Doeleveld: ai—- ke Bet”, Ensemble Hessen. Al bijna twee maanden duurt nu het zeer vervelend en zeer kinderachtig spelletje van eiken dag een nieuw sensatiebericht over den *ls wanhopig afgeschilderden gezondheidstoe- den helder licht heeft laten vallen. Daarna volgen meer uitgewerkt de por tretten van de groote Roomsche mannen der 19e eeuw: Broere. Thljm. Schaepman. J. V. de Groot en rondom deze de talrijke belang rijke figuren, waaraan ons katholieke leven de laatste 100 jaar zoo rijk is geweest. Jammer, dat de schrijver zijn echt weten- schappelüken, critlschen zin. die heel het werk door zoo weldadig aandoet, een oogen- biik het zwijgen heeft opgelegd, toen hl) den geestesstrijd der katholieken in ons land, vallende in de Jaren. welke onmiddellijk den oorlog vooraf gingen, wilde belichten; wij bedoelen den weerslag, dien het optreden van Pius X tegen de modernisten in ons land gehad heeft. Het lijkt voor een ernstig historicus wel haast ondoenlljk om op zóó korten afstand een objectief oordeel te vellen. Wie er zich niettemin aan waagt, moet in ieder geval zeker zijn te beschikken over voldoende ge gevens en een rustig gemoed, dat niet bij herinneringen aan die hartstochtelijke dagen tot bitterheid en sarcasmen vervalt. Anders loopt. hü gevaar om, zooals het thans dezen schrijver vergaan is. sommige figuren in een valsch licht te zetten en in hen te misprijzen, wat onder zuivere belichting cn naar dc ware bedoeling gerekend, juist lof zou verdienen De wijze waarop dr. Brom de figuur van Mgr. Gallier cn diens omgeving geschetst heeft, is een vlek in dit overigens zoo voor treffelijk werk en wij zijn er van overtuigd dat een latere geschiedschrijving, berustend op objectiever zin en zuiverder bronnen, de onjuistheid van het betoog op pagina's 239 e.v. Zal aantoonen. Afgezien van deze uitglijdlng bevelen wij de lezing van dit gedenkboek gaarne aan. Zelfs den besten kenner van onze moderne historie heeft het nog veel te zeggen; den doorsnee-lezer zal het een rijke bron tot ver meerdering van kennis zijn. Hieronder publlceeren wij de lijst van too. neelstukken enz. welke voor volwassen *i tholleken zijn goedgekeurd. Kil zit op een cactusplant en is te lui om er vanaf te gaan.” (Pages Gales) Herleving van de wetenschap in katholiek Nederland, door Gerard Brom. Een der inteekenaren was van oordeel, dat de'waarde van het werk toch niet over eenkwam met den prijs, welken men hem berekende. Kort en goed, hij weigerde te be- ^rffnT'w'at den uitgever aanleiding gaf hem te dagvaarden. De rechtspleging toonde weldra aan, dat een boek al precies eender is als een ander Zondag 31 Augustus Schouwburg ,,‘t Gulden Vlies": „Elias weet het beter,” „Het Schouwtooneel." Schouwburg Harmonie”: „Pro Domo”, N.V. „Het Hollandsch Tooneel." Schouwburgloge Doeleveld: „Turf In Ransel”, Revuegezelschap Bouwmeester. Nieuwe Schouwburgloge Doeleveld: „Da Voddenraper van Parijs”, Ensemble Hessen. We zouden met het voor deze schouwburg loge traditioneel geworden zinnetje kunnen beginnen: Voor een geheel gevulde tent werd Woensdagavond wederom Bouwmeester's Revue opgevoejd. zonder de minste onwaar heid te spreken. En even traditioneel als een volle tept is het succes dat Buzlau en NieuwenhuUsen mogen oogsten In de afgeloopen dagen zijn zij op alle mogelijke wijzen geprezen, zoodat wij ons hiervan nu gevoeglijk kunnen onthouden. Wij hebben Woensdagavond dankbaar mogen constareeren. dat de roep, die dit revue gezelschap Is vooraf gegaan, geenszins over dreven was. Wat geboden wordt, is het aanschouwen méér -dan waard. Getrouwd: Dirk Benjamin en Johanna Blauw. Lodewijk de Waard en Neeltje Stroker. Johannes van Boesschoten en Wilhelmina Vastbinder. Johannes HeU- rnans en Cornelia Klarenbeek. Overleden: Petrus Augustus Boom, huwd met Helena Fransen 81 jaar. Geboren; Engelina Maria, d. van Nicolaas Stoop en Anna Constant. Willem Fre- derik, z. van David Lee&wenburgh en An na Schregel. - Het is een aardige voortzetting van de serie, die al zooveel kindergedachten heeft bezig gehouden. Aardige illustraties van ten Harmsen verluchten den tekst. Het is een kinderboek, waarvan wij bij ondervinding weten, dat het de aandacht der kleinen ge spannen houdt. In de Donderdag gehouden verg, van de hoofdingelanden van den polder „De Scher- meer" werd tot secretaris in de vacature van wijlen mr. D Sluis met 17 stemmen benoemd mr. J Belogne te Alkmaar. Op mr. A. Prins en "Op mr. A. Schenkeveld waren uitgebracht op ieder één stem. Zaterdag 30 Augustus Schouwburg „1 Gulden VUes”: „Elias weet het beter,” „Het Schouwtooneel.” Schouwburg „Harmonie”: „Pru Domo* N.V. „Het Hollandsch Tooneel.” Schouwburgloge Doeleveld: „Turf In Ransel”, Revuegezelschap Bouwmeester. 2 uur Klnderrevue: „Het Chlneesche Too- verrijk.” Nieuwe Schouwburgloge Doeleveld: „Bles, ke Bet”, Ensemble Hessen. Op het ogenblik wordt in New-York «en groot gebouw opgericht. nJ. het Empire- State-Building. Het eigenaardige hierbij B dat me neen steenen ebruikt voor het op trekken der muren maar een mengsel vsn chroomnlkkelstaal. De wolkenbrabbers der toekomst zullen grootendeels opgetrokken worden uit staal en glas!! Een groot gedeelte der muren van dft ge bouw zal vervaardigd worden uit deae allisg’ van chroom-nlkkel staal ter dikte van 1/20 duim. Men is van meenlng, dat deze dunne metalen wanden in de toekomst algemeen gebruikt zuil enworden, daar zij veel ruim te besparen, minder kosten met zich bren gen. meer stabiel zijn, meer licht geven en gezonder zijn voor de bewoners. Een groot gedeelte der buitenste muren van deae wolkenkrabbers zal uit glas be staan. De nieuwe wolkenkrabber bereikt met zijn 85 verdiepingen een hoogte van 1043 voet, waarboven nog (ongeveer 200 M. hoog) een observatie platform of een landlngsnpet voor vliegmachines zal worden Ingericht. In vergelijking hiermee heeft de Elffel- toren slechts een hoogte van 1000 voet en het Woolworth-BuUding is slechts 792 voet. Omdat het aanbrengen van liften zulke groote moeilijkheden met zich brengt, sullen de wolkenkrabbers der toekomst hoogstwaar schijnlijk niet hooger gebouwd worden <ian 2000 voet. Het eerste artikel vertelt iets utt een artikel van Mevr. Hedda Fischer-Dcrnburg over gymnastiek en den groei van 't kind: haar methode wordt in het kort uitgelegd. J. H. P. Jacobs heeft een stuk vertaald uit Cnesterton over de opvoeding, het gaat vooral over een gewoon huis, dat de schrij ver iedereen toewenscht, om zijn kinderen op te voeden. Nog artikelen over het geluk, om zieken in huis te hebben, over samen werking tusschen school en huisgezin. Veel bijzonderheden bijeengebracht uit nieuwsbla den; een stukje over „Bij Moeder thuis” in het dialect van Deurne. Herinneringen van een Onderwijzeres. Het is een belangrijke volle aflevering. Naar wij vernemen, is de Duisburgsche ploeg, welke Zondag 31 Augustus a.s. te Duis burg tegen de vertegenwoordigende Amster damsche ploeg zal kampen, als volgt samen gesteld: 100 M Buthe—Pieper en Römer, 400 M. Höke en ptto, 1500 M, Gerull en Burscheid, hoogspringen Stokelbroek en Grosse, versprin gen Becker en Gomatz, speerwerpen Kléih- stall en Malntz, polsstokhoog Glaser en Te- gethoff, kogelstooten Goitsch en Schilfer, dis cuswerpen Goitsch en Richter, 4 x 100 M. es tafette Romer, Peters. Otto en BurthePie per. Olympische estafette Burscheid, Otto, Mordziol en Raabe. De Amsterdamsche ploeg staat onder lei ding van den heer H. Vuyk en zal op één dag, teneinde de kosten zoo klein mogeljjk te hou den, den toer naar Duisburg moeten maken. Zal de reis waarschijnlijk in de beenen van de Amsterdamsche athleten zitten, een over winning in deze Stedenobtmoeting is echter niet uitgesloten. pet. lager dan den gevraagder, prijs; 2de. Het werk vertoont leemten, onvolko menheden. met name op het gebied van de geschiedenis, de geraadpleegde auteurs zijn van middelmatig kaliber en wat de medicij nen aangaat, is de schrijver nogal achter op het gebied der moderne therapie. Om kort te gaan, dezë meening tastte de eigenwaarde van de geleerde samensteller, de gravin de G. niet weinig aan. Zij besloot een proces aanhangig te maken ter verde- <Xignng VRu de rechten van haar werk en verder natuurlijk schadevergoeding te eischen Er werden pleidooien gehouden waarna de rechter koelbloedig den expert in het ge- lijk stelde, en erin toestemde, dat het werk in den vervolge zou worden verkocht voor een prijs 20 pet. lager dan die. welke in de prospecti voorkwam. 1 Dit is een geheel nieuwe-rechtspleging. weet waartoe zij zal leiden! Sinds jaar en dag klaagt autorijdend Nederland niet ten onrechte over den laso gen en tijdroovenden Waal-overgang bij Nij megen. waar nog steeds, ondanks alle, voor al te Nijmegen gevoerde actie, de verlangde vaste brug voor voetgangers en rjjverkeer ontbreekt. Bij gelegenheid van de dezer dagen ge vierde feestelijkheden wegens het 700-jartg bestaan der stad, heeft Nijmegen’s burge meester zijn burgerij echter verrast met de mededeeling. dat thans voor Waterstaat een kapitale post zou verschijnen voor den bouw van de lang verbeide brug: reeds spoedig zou men met dén bouw een aanvang kunnen maken. Zijn wij goed Ingelicht, dan heeft de bur gemeester zijn feestvierende burgers te vroeg blij gemaakt: Er zal inderdaad een post op genoemde begrooting gebracht worden (zij het ook niet zooTi kapitale post), en er zal inderdaad een vaste brug geprojeteerd worden, maar. niet bij Nijmegen, waar thans de pont Nij megen ^met Lent verbindt, doch meer ten westen "’van Nijmegen, aangezien het wen- schelijk geacht schunt te worden, het hoofd- verkeer buiten Nijmegen om te leiden. x artikel, dat het tekortkomingen kon bevat ten en deswege onderworpen is aan een on derzoek van deskundigen. De affaire werd zoo Ingewikkeld, dat men de hulp inriep van niemand minder dan den heer Joly (what is in a name), conser vator van de stadsbibliotheek te Lyon. Deze heer stelde als zijn meening vast, dat: 1ste. Indien de waarde van het geïncri mineerde werk Inderdaad zou kunnen over eenkomen met den berekenden prijs, dan is dn Intrinsieke prijs nochtans minstens 20 In een werk bestemd voor zelfstudie, ge titeld „Encyclopaedic van het praktische leven” heeft gravin de G. onderwerpen be handeld op het gebied van de rechtsweten schappen, geneeskunde, litteratuur, kunsten, wetenschappen geschiedenis, kookkunst en wat al niet meer. Het geheel werd verlucht en met een ge leerd sop overgoten. Schouwburg ,,'t Gulden Vlies.” „Het Chineesche Landhuis.” Spel in drie bedrijven door Marton Osmond en James Corbct. Zooals wij hierboven reeds schreven, was ,,’t Gulden Vlies” gisteravond n^enoeg uitverkocht. Dat was te verwachten en te begrijpen. ..Het Chlneesche Landhuis”, onder regie van Alb. van Dalsum. had als boeiend speel stuk reeds een nationale roem verworven, ’t Was ook voor Alkmaar niet onbekend en 't was Woensdagavond voor de derde maal dat dit stuk een volle zaal trok. Het publiek, weet, dat wanneer het een stuk gaat zien, tfaann de hoogbegaafde Alb. van Dalsum in speelt, dat het iets gaat zien wat de moeite waard is. Zijn spel als de wraaknemende Chinees, in dit boeiende tooneelstuk. is subliem. Een stelletje goede krachten staan hem bij. Het publiek heeft Woensdagavond van dit stuk bijzonder genoten en ging uiterst-vol- daan over het fijne spel huiswaarts. Ofschoon het gedempte licht den gehee- len avond op het tooneel wel wat vermoeit was het decor toch goed verzorgd. Onze voorspelling, dat het de heele ker- misweek mooi weer zou worden, is tot he den alreeds schitterend uitgekomen. We zouden zelfs haast gaan zeggen: Hef is tè mooi kermlsweer. want de drukkende warmte lokt nu juist niet uit tot een kermisbezoek. De jeugd trekt zich er echter niets van t>an en zcuioc-’ ,c was l V/oensdagmidC g een echte Woensdagmiddag in de kermisweek. De stoom zou om twee uur gaan draaien maar om half 2 zat er al een groep jon gens en meisjes met ongeduld te wachten op het uur van de opening; nauwelijks was dit aangebroken, of de stoom zat al vol en den geheelen middag is het druk geweest. Des avonds was het aantal draallustlgfcn niet zoo groot: wel werd er van het ge zellige zitje onder het genot van een glas bier, een ruim gebruik gemaakt. Er is thans veel ruimte hiervoor gekomen, door dat de golfbaan op eenigen afstand van dc stoom is komen te staan. Doordat het tentzeil hier en daar is open geslagen, wordt er voor de noodlge venti latie gezorgd en het verblijf in de stoom aangenamer gemaakt. Overigens ,lw as het op de kermis in den middag en op den vooravond tamelijk druk: alleen het einde scheen vroeger te komen, tegen 12 uur reeds was het niet druk meer. Van de café-terrassen werd een druk ge bruik gemaakt. Het scha 'wburgbezoek was Woensdagavond ook goed te noemen; van de vier schouw- burgen waren .,’t Gulden Vlies” en de Re vue zoo goed als uitverkocht; de andere waren tamelijk bezet. PRACHT-COLLECTIE SIGAREN met 10 tot 25 pCt. KORTING ZIE NU ONZE SIGARETTEN-PRIJZEN. ENKELE MERKEN GEWELDIG VERLAAGD PRIMA HEERENBAAI. nu 53 ct. per y, pond Probeer onze RECLAME-PRUIMTABAK 16 ct. per 0113 DUS ALLEN NAAR DE SIGAREN- en SIGARETTEN-CENTRALE stand van den Paus. Opmerkelijk Is het aandachtigen toeschouwer natuurlijk voorge nomen, dat al deze berichten trouw het eerst gepubliceerd werden door de midden-Euro- peësche jodenkranten en door de Fransche .Vrijnaetselaarspers. Daarover echter later. Het mag als bekend worden verondersteld dat het officieele orgaan van den H. Stoel, de „Osservatore Romano”, alles pubiceert wat op Tien Paus betrekking heeft en voor publi catie geschikt is. Dat daaronder ook s Pausen gezondheid valt, bleek meermalen uit bench- ten over lichte ongesteldheid van den H. Va der. En ook ditmaal bleef de „Oss. Romano” niet ter achter, want vopr ruim een maand ontkende zij officieel alle kletspraatjes en ge ruchten van buiten de grenzen Dat is één! De talrijke en zeer verschillende ziekten Welke Z. H. den Paus worden toegeschreven, sijn alle van emstigen en meestal van acuten aard. In verschillende gevallen zou direct ope ratief ingrijpen, in alle andere gevallen ab solute rust noodzakelijk zijn. Welnu, uit per soonlijk op verschillende plaatsen ingewon nen informaties blijkt ons dat de H. Vader nog steeds om half 7 des morgens de H. Mis opdraagt in Zijn particuliere kapel. Om 9 uur ontvangt Hij nog steeds zijn secretaris van Staat, Z. Em. Kard. Pacelli. met wlen Hij alle loopende zaken afdoet. Eiken dag publi ceert de „Oss. Rom." het gewone lijstje van Kardinalen, Prelaten, geestelijken en leeken die in particuliere audiëntie ontvangen zijn.’ Uit persoonlijke ervaring weten we dat het momenteel even makkelijk is als te voren om een, toch altijd zeer vermoeiende, massa- audiëntie voor een bedevaart te verkrijgen. Eergisteren ontving Z. H. de Paus de deel nemers aan het te Rome gehouden congres van priester-godsdienst-onderwijzers en sprak een rede uit welke, in samenvatting, drie ko lommen van de „Oss. Rom.” beslaat. Giste ren werd een bedevaart van Malta ontvangen en de H. Vader hield een even lange toe spraak. Daarbij heeft Z. H. Zijn geliefde „heilige uren” nog steeds niet opgegeven; d.wx dat Hij van half 11 des avonds tot twee uur des nachts aan Zijn werktafel verblijft en studeert. Tijdens een audiëntie welke we deze dagen mochten bijwonen, bleek ons dat Z. H. de Paus nog even krachtig en flink is als a|- tjjd, dat Z(jn gebaren niet aan levendigeid verloren hebben en dat Hij een geïmprovi seerde rede van drie kwartier nog altijd zon der merkbare inspanning uitspreekt. Men ver- lieze bij dit alles niet uit het oog. dat Z. H. Pius XI ruim 73 jaren oud is. Dat ix-twee! Maar als de toestand van den H. Vader wer kelijk zorgwekkend was, waarom zouden dan alle desbetreffende berichten uit Weenen en Parfjs moeten stammen? Dit is ondenkbaar, tenzij de H. Stoel er behoefte aan had, het ge vaar van een catastroof geheim te houden. Deze behoefte is, zooals vanzelf spreekt, niet aanwezig. Dat men de ziekte van Mussolini ontkent, is begrijpelijk. Wanneer de duce valt valt vrij seker ook zijn stelsel en het gevaar voor zijn val schept dus noodzakelifr een toe stand van onzekerheid. Natuurlijk is van zul ke gevaren voor de Kerk en het Katholicisme geen sprake. Waarom dus zooveel geheimhou ding als er werkelijk redenen tot ongerustheid waren? Misschien zal men opwerpen dat een officieele ontkenning gegeven kan worden. Zooals gezegd, is die echter gegeven en men pleegt zulks niet te herhalen. Dat is drie! Boven zeiden we, dat alle alarmeerende berichten trouw het eerst werden gepubli ceerd door de midden-europeesche Joden kranten en door de fransche vrtfmetse- laarspers. Dit heeft een beteekenls, welke met een oppervlakkigen blik In de geschie denis, dadelijk vast te stellen is. Alle groote Pausen, die met verstrekkende hervormin gen vele plannen in duigen wierpen en vele egoïstische aspiraties in rook deden opgaan, als groote Pausen kortom, die Bicn door een krachtig beleid vele vijanden maakteh, vonden op hun weg steeds ge ruchten, dat hun einde nabij was, dat ze reeds gestorven waren enz., dit alles met het doel om een toestand van onzekerheid te verwekken, om hun tegenstanders de vrees en hun beschermelingen het vertrou wen te doen verliezen. En Z« H. Pius XI heeft zich, door het Verdrag van Lateranen, in kringen, welke wel niet nader behoeven te worden aange duid, ontelbare vijanden gemaakt. En dat men Zijn vredelievende actie nu zijdelings probeert te verzwakken, is niet allpen iets opmerkelijks, maar een oude afgezaagde, laffe methode. Ook de ziekte van Mussolini en de als spoedig te verwachten afgeschil derde val van het fascisme, spelen hier een rol. Werd Het Gemeentebestuur van Heiloo heeft krachtens het. goedgekeurd Raadsbesluit van 5 Juni 1930 eene geldleening gesloten met de Jiutsspaarbank alhier, ten bedrage van f 7000. Deze gelden zullen dienen om in de kos ten van aanleg van een rijwielpad van Hei- SCHOUWBURG ..HARMONIE” Ook Woensdagavond gaf de Kon. Vereeniging Het Neder! Tooneei” in dezen schouwburg het blijspel „De Familie Schimek”. Wat kent die Gustav Kadelburg der actiefste en beste der Duitsche blijspel- fabrikanten tcch goed het recept om n kostelijke klucht in elkaar te zetten, 't Is waar, de ingrediënten zijn niet bepaald nieuw: wat vergissingen met pakjes, een oude echtgenoot, die den schijn tegen zich heeft, een bedeesde, met hoed en hand schoenen wriemelende minnaar, en last not least, een mensch. dat ook de meest gewone vreemde woorden verstoethaspelt Doch dit alles bijeen wordt een gerecht, licht verteerbaar, zoet*als fondant, smeltend op de tong als een portie roomijs. De vertolking geschiedde, zooals dit genre 1 nu eenmaal gebiedend eischt in een bui- 1 tengewoon vlot tempo. Wat een prachtig volgehouden typeering gaf Oscac Tourmaire van den hikkenden klaplooper Zamadil! Wat beeldctw Lduis Chrispijn keurig den veel geplaagden^éeht- genoot-fabrikant-voogd uit. Bart Kreeft was als aitüd^hct heerlijke oude heertje^''terwijl de da nies Antoinette Sohns en TreepVink hun bekende goede spel leverden. De jongere garde vervulde op verdienste lijke wijze de kleine rollen, waarbij wij spe ciaal het dienstmeisje van Anriy Schul- tema willen noemen. Het speet ons oprecht, dat deze aardige vertooning niet door meer publiek werd hij- gewoond. De enkele honderden die er echter waren, genoten en toonden zich zeer dankbaar ge stemd. Rest nog te vermelden, vdat de Harmonie- i zaal bezig is een verjonihngsKuur le onder gaan. Hierover échter later. Tijdschrift voor RK. Ouders en Opvoeders, No. 15. Het Nederland- ache Boekhuis. Tilburg. Bij het 25-jarig bestaan van de Vereeni ging tot het bevorderen van het beoefenen der wetenschan onder de katholieken in Nederland, werd aan dr. Brom door het bestuur opgedragen. een gedenkboek te schrijven. Gerard Brom heeft deze opdracht aanvaard en. zooals van dezen scherpzln- nigen geleerde verwacht mocht worden, ook op een bewonderenswaardige wijze vervuld. Dit boek is geen gedenkboek geworden in den gewonen zin van deels dorre kroniek, deels gezwollen dithyramben, waarvan de lofprijeingen en vreugdekreten van den bui ten den feestvierenden kring staanden lezer een meer dan welwillende stemming ver wachten. Neen, dit gedenkboek is ’n waardevol his torisch werk, bij 't lezen waarvan men niet weet wat meer te waardeeren: den weten schappelijk kritlschen speurzin of de .rijke belezenheid, sprekende uit de voetnoten, die tezamen een katalogus van een uitgebrelde bibliotheek vormen. Wie zich interesseert voor de katholieke emancipatie van de laatste honderd jaar. die zal met intense belangstelling het tafereel in vogelvlucht bekijken, dat dr. Brom in het eerste hoofdstuk van zijn werk van het cul- tureele leven in Nederland sinds de refor matie ontworpen heeft en waarbij hfj op Onze jeugdige stadgenoot de jongeheer C. Smit behaalde op de Oud-Hollandsche Harddraverij te Enkhuizen Woensdag den eersten prijs voor het schoonste geheel, n.l. een zilveren lauwerkrans, met zyn Russi sche ponny.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1930 | | pagina 10